لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ایران ۰۶:۵۲

آرش 2.0

دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

تقویم
فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند
BMW i3

منتظر ماشین الکتریکی شرکت اپل باشید!

نشریه آلمانی منجر مگزین به نقل از منابع معتبری که نخواسته اند نامشان فاش شود میگوید اپل و بی ام دبلیو به توافقی کامل و دراز مدت رسیده اند تا خودروهای الکتریکی تولید کنند. این مذاکرات که ظاهرا از پاییز سال ۲۰۱۴ آغاز شده یکبار بدلیل اختلافات تا مرز از هم پاشیدن هم رفت، ولی طرفین توافق کردند که گفتگوها را ادامه دهند.

همگام با کش و قوس مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای جهانی، اپل و بی ام دبلیو هم مشغول چانه زنی برای یک توافق بزرگ بوده اند. تفاوت عمده این بود که مذاکرات قدرتهای فناوری بر خلاف مذاکرات قدرتهای جهانی در خفا و بصورت محرمانه برگزار شد. حتی حالا هم که بنظرمی آید قرارداد بین این دو شرکت نهایی شده باشد، اپل لام تا کام حرف نمیزند. این شرکت در پاسخ سئوال خبرگزاری سی ان بی سی آمریکا، حاضر به پاسخگویی نبوده و توافق را رد یا تایید نکرده است.

سیاست سکوت در برابر سوالات مطبوعات، یکی دیگر از رفتارهای اپل است که هر بار باعث میشود تا اتفاقا بیشتر باعث گسترش اخبار و اطلاعات در مورد اپل شود.

یک جستجوی ساده در موتور گوگل با تایپ کلمات ماشین الکتریکی اپل در عرض کمتر از نیم ثانیه بیش از ۸۰۰ هزار لینک به شما نشان میدهد. جستجوی مشابه در مورد ماشین الکتریکی شرکت تسلا بیش از ۱.۱ ملیون لینک بوجود می آورد. با مقایسه این دو آزمایش می شود دید که اپل تنها با یک روز سابقه در زمینه اخبار مربوط به اتوموبیلهای الکتریکی، زیاد هم از رقیب پیشرفته و گردن کلفت دیگر خود عقب نیست.

تسلا و اپل هر دو در سیلیکون ولی کالیفرنیا واقع شده اند و کارشناسان میگویند اپل با این حرکت بدنبال رقابت با تسلاست. نشریه آمریکایی د ورج در ماه مارس گذشته گزارش داده بود که سهامداران عمده اپل ، مدیر این شرکت یعنی آقای تیم کوک را برای خرید شرکت تسلا تحت فشار گذاشته اند. بنظر میرسد که همکاری با بی ام دبلیو پس از نا امید شدن اپل از معامله با تسلا انجام گرفته باشد.

منابع آلمانی میگویند اپل بشدت نسبت به همکاری برای ساخت و گسترش اتوموبیلهای الکتریکی i3 بی ام دبلیو اظهار علاقه کرده. آقای تیم کوک ظاهرا در ماه ژوئن امسال از خط تولید i3 بازدید کرده. شرکت بی ام دبلیو در پاسخ به سوال خبرگزاری سی ان بی سی آمریکا در ایمیلی گفته که شرکت بی ام دبلیو همیشه با بسیاری از شرکتهای تولید کننده فناوریهای الکترونیکی و آی تی ، از جمله شرکت اپل، در تماس است و این تماسها کاملا به گسترش فناوریهای مربوط به ارتباطات اختصاص دارد، نه تولید مشترک خودرو.

فعلا بنظر می آید هر دو شرکت تصمیم دارند در مورد این توافق لبهای خود را بسته نگه دارند. اما این باعث نشده که کارشناسان در این مورد گمانه زنی نکنند. بعضی ها میگویند اپل وارد همکاری مستقیم با خودروساز آلمانی نخواهد شد و این توافق تنها به خرید حقوق معنوی ساخت بدنه و آلیاژ شاسی اتوموبیل i3 محدود خواهد ماند.

سازمان فضایی آمریکا ناسا روز سه شنبه در همکاری با شرکت خصوصی "پلنتری ریسورسز" مسابقه ای را ترتیب داده که ستاره شناسان تمام جهان می توانند در آن شرکت کنند. این مسابقه که شکار سیارک نام دارد، به ناسا کمک خواهد کرد تا شهاب سنگهای سرگردان در فضا را رصد کند.

پرزیدنت اوباما در بودجه سال ۲۰۱۴ آمریکا، ردیفی را برای توسعه طرح مطالعه شهاب سنگهای منظومه شمسی در نظر گرفته بود. بخشی از این بودجه باید صرف شناسایی شهاب سنگهای نزدیک کره زمین شود. این اجرام معمولا در کمربندی مابین مریخ و مشتری قرار گرفته اند و هر از گاهی یکی از آنها از مدار خود خارج شده و به سمت زمین می آید.

بیشتر این شهاب سنگها در آتمسفر زمین میسوزند، اما اگر سنگ آسمانی به اندازه کافی بزرگ باشد میتواند موجب خسارات عظیمی شود.

سازمان فضایی آمریکا تا کنون تنها توانایی رصد کردن بخش کوچکی از این سنگهای آسمانی را داشت. اما حالا این سازمان در همکاری با شرکتی خصوصی مسابقه ای را برگزار کرده که بر اساس آن، ستاره شناسان آماتور تمام جهان میتوانند در آن شرکت کنند و حتی پول نقد برنده شوند. آنهم ۳۵ هزار دلار بازای یافتن هر شهاب سنگ سرگردان که میتواند برای زمین خطرناک باشد. کاربران برای شکار این سیارک ها باید نرم افزاری را که توسط ناسا و شرکت پلنتری ریسورسز طراحی شده روی کامپیوتر خود دانلود کنند و سپس تلاش کنند تا با مطالعه اطلاعات ارایه شده توسط این نرم افزار در مورد سنگهای آسمانی اطراف زمین، الگوریتمی را طراحی کنند که بتواند حرکت این اجرام را بصورت قطعی پیش بینی کند. برای گرفتن اطلاعات بیشتر و دانلود نرم افزار مربوط میتوانید به این آدرس سری بزنید.

سازمان فضایی آمریکا سال گذشته هم مسابقه مشابهی را برای مطالعه شهاب سنگهای سرگردان برگزار کرد که جایزه ای معادل ۵۵ هزار دلار آمریکا داشت. سیارکها منابع بسیار وسیعی از فلزات بسیار کمیاب را درون خود جا داده اند و برخی شرکتهای بخش خصوصی از حالا برای استخراج این منابع سرشار طرح هایی را ارائه کرده اند. از جمله شرکت پلنتری ریسورسز که در انجام مسابقه شکار سیارات با ناسا همکاری میکند در واقع بدنبال بهترین سیارکها برای استخراج منابع است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مسابقه می توانید به صفحه فیس بوک برنامه دو نقطه صفر سری بزنید.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG