لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ایران ۰۷:۴۰

زنگ ورزش

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶

تقویم
آذر، ۱۳۹۶
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱ ۲ ۳
۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷
۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴
۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱

سختی تمرین بچه های تیم ملی كشتی آزاد ایران در جام جهانی لس آنجلس رو با دقت نگاه كردم و به جانكاه بودن این تمرینات ایمان آوردم.

شاید شما هم مثل من وقتی صحبت كشتی میشه بی درنگ به فكر پهلوانانی چون پوریای ولی و تختی بیفتید شاید هم یاد مدال های رنگارنگ المپیك ومسابقات جهانی.

خودم به غیر از كشتی هایی كه در نونهالی با برادرم می گرفتم به هیچ وجه كشتی نگرفتم چون از همان نو جوانی قد و قواره بلندی داشتم و به سوی دروازه بانی فوتبال و بعد هم والیبال كشیده شدم.

اما حالا كه بعنوان خبرنگار ورزشی مسابقات كشتی رو از نزدیك دنبال میكنم، اول اینكه خوشحال میشم كه به دلیل فیزیک بدنی ام به سوی كشتی نرفتم و دوم اینكه مطمئن میشم كه تصمیم درستی در نوجوانی گرفتم و دنبال والیبال را گرفتم. نه به این دلیل كه كشتی، ورزش قدیمی و باستانی است و یا اینكه با فیزیک بدنی من زیاد هماهنگ نیست بلكه به این دلیل كه كشتی ورزش سختی است.

سختی تمرین بچه های تیم ملی كشتی آزاد ایران در جام جهانی لس آنجلس رو با دقت نگاه كردم و به جانكاه بودن این تمرینات ایمان آوردم.

هر چند كه در تمام مسابقات كشتی كه از نزدیک با بچه های تیم ملی بودم همواره سر تمرینات حاضر شدم و شبهای وزن كشی، بی غذایی، سونا و وزن كم كردن ها رو از نزدیک دیدم، ولی این بار با دقت بیشتری كارشان رو دنبال كردم.

فكر میكردم اگر منو همكارانم. گاهی بخاطر تهیه گزارش و فیمبرداری و آماده كردن برنامه ورزشی سی و شش ساعت نمی خوابیم، اما دیگر نیازی به این همه فشار تمرین رو هم نداریم. پهلوانان جوان و جویای نام ایران هنوز از راه نرسیده، خاک تشک را به پیشانی میزنند و عرق میریزند.

گذشته از سختی تمرین، مرام و منش كشتی گیران رو ویژه و مثال زدنی دیدم. محبت و مهربانی همراه با فروتنی، ویژگی كمیابی كه تنها در انحصار پهلوانان ایرانی نیست و در همین آمریكا و در وجود قهرمانان المپیكی میزبان مسابقات موج میزنه.

كشتی ورزش مردان بزرگه و میدان كشتن خودخواهی هاست و آنكه مدال معتبر كشتی را به گردن داره سری افتاده تر از دیگران داره.

و حالا به این فكر میكنم كشتی واقعاً ورزش پهلوانی است.

علی عمادی
جام جهانی ٢٠١٥ كشتی ازاد
لس آنجلس

امروز وقتی دوست عزیزی این مطلب را برایم فرستاد و به من توصیه كرد در این مورد چیزی بنویسم،ابتدا مایل نبودم.

چرا كه در این یك دهه فعالیتم در صدای آمریكا و خبرهای ورزشی كه خود بنیانگذار آن بودم، بارها شاهد اتفاقاتی از این دست بودم. ولی وقتی دیدم دوستانم در خبرگزاری های ورزشی ایران متن مصاحبه خبر ورزشی تلویزیون صدای آمریكا با حسین كلانی عضو مستعفی هیئت مدیره پرسپولیس را در خبرهای امروز خود كار كردند، از طرفی خوشحال شدم كه خانواده ورزش ایران، فارغ از همه چیز، فقط به ورزش فكر می كند و از طرف دیگر، همكارانم در ایران هر چند كه از نام بردن منبع یا تلویزیون صدای آمریكا به دلایل غیر ورزشی معذورند، اما خیانت در امانت نمی كنند و تمام و كمال مصاحبه را برای آن دسته از ورزش دوستانی كه موفق به دیدن این گفتگو نشده اند، در وب سایت ها و روزنامه های خود درج میكنند.

به ویژه با پارازیت های موجود در ایران و ترس از جمع آوری ماهواره و جریمه و غیره، باید از آنها قدردانی هم بكنم.

ولی از این طریق باید از همه علاقمندان ورزش و بینندگان سپاسگزاری و خوشحالی خود را قسمت كنم.

برای تلویزیون صدای آمریكا و بخش خبر ورزشی اش خشنودم.

خوشحالم خبرهای ورزشی هم دیده میشود.

خبرگزاری مهر: کلانی دلایل استعفا از پرسپولیس را تشریح کرد/ هیات مدیره یعنی کشک

وقتی خبر منتفی شدن سفر تیم اسکی ایران، به مسابقات قهرمانی ۲۰۱۵ جهان در کلرادو را شنیدم، خیلی ناراحت شدم که یکبار دیگر بچه های ورزشکار ایران به هر دلیلی از یک سفر ورزشی بازماندند.

یاد دوران ورزشکاری خودم افتادم که تمام امیدمان این بود که وقتی نوبت سفر خارج از کشور به میان میاد، اتفاقی نیافته که سفر کنسل بشود و قول و قرار سفرهای برون مرزی سر جاش بماند.

در حالیکه تیم ملی نوجوانان والیبال ایران در سال ۱۹۸۹ در دبی به مقام چهارم رسیده بود، سال بعد، سفر تیم ملی نوجوانان ایران به لیسبون پرتغال لغو شد و حسابی غصه خوردیم. یا زمانیکه آمریکا میزبان بازیهای ارتش های جهان، سیزم، بود، به ما گفتند تنها در صورت راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی۱۹۹۴ آمریکا، امکان سفر تیم والیبال ایران به ینگه دنیا امکان پذیر هست. اتفاقی که هرگز نیافتاد.

الان که خبر لغو شدن سفر تیم ملی اسکی ایران به آمریکا را مقایسه میکنم با آن زمان، و وقتی مسائل داخلی ورزش ایران را در کنار اتفاقات دهه های قبل قرار میدهم به نظر میرسد که هیچ چیز در ایران تغییر نکرده.

البته تصمیم رئیس جدید فدراسیون اسکی ایران، مبنی بر لغو سفر تیم پا به سن گذاشتهایران، در این مسابقات، در آستانه رقابتهای آسیایی، از نظر فنی قابل دفاع است. اسکی ایران، که با سیطره خانوادگی، سالهاست از مسیر پیشرفت خارج شده، قطعاً نیاز به یک خانه تکانی اساسی دارد. نفوذ امنیتی ها و غیر ورزشی ها به بهانه بومی بودن این ورزش، اسکی را برای بیش از سه دهه در شرایط نامطلوبی قرار داده است. فساد، پارتی بازی، رشوه، سند سازی و تغییر نتایج مسابقات و خریدن کاپ قهرمانی در سفرهای خارجی و قالب کردن آن به رسانه های داخلی، که آبروریزی آن به مجامع بین الملی هم رسیده به یک طرف، نامه ارسالی فدراسیون نوپای ناصر طالبی، برای عذرخواهی از فدراسیون جهانی ورزش های زمستانی، و غلطهای املایی این نامه اداری هم طرف دیگر.

البته ورزشکاران ایران، از قدیم الایام شاهد خیلی از این آبروریزی ها بودند و احتمالا خواهند بود.

گاهی فکر می کنم، سو استفاده از ورزش و ورزشکار، بی برنامگی، سیاه بازی، صغرسن در تیم های پایه، دستکاری نتایج مسابقات، بی حرمتی، زیرآب زدن، تبانی و تمارض، بخشهای جدا نشدنی ورزش ایران اند که تمام زیبایی های منش پهلوانی، مردانگی، استعداد، نبوغ، غیرت، تعصب و جوانمردی، را کم رنگ میکنند.

بگذریم، این نامه عذرخواهی فدراسیون اسکی ایران به فدراسیون ورزشهای زمستانی، بهانه ای بود تا یادی از نامه سازمان ملی مبارزه با دوپینگ ایران، نادو کنم که در ارتباط با دوپینگ عبدالزهرا بازیکن تیم ملی فوتبال عراق برای فیفا ارسال کرد.

در پایان با درج این نامه، پیشنهادی هم برای دیگر فدراسیونهای ورزشی ایران دارم که اگر ضرورت ایجاد کرد از ترجمه گر گوگل استفاده کنند.

زنگ ورزش

یادتون میاد زنگ های ورزش چه شور و شوقی داشتیم؟

کوچیکتر که بودیم، مثلاً در دبستان همه برای زنگ ورزش و دویدن و بازی کردن لحظه شماری میکردیم. بزرگتر که شدیم و در تیم مدرسه جایی برای خودمون پیدا کردیم فقط و فقط به فکر این بودیم که بریم تو حیات مدرسه و در زمین مسابقه حسابی خودمون رو نشون بدیم.

در زنگ ورزش، یعنی اینجا هم،
همه چیز از ورزش خواهد بود و بس،

قرار ما زنگ ورزش همین جا ...

XS
SM
MD
LG