لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۰۰

پسر کالیفرنیا

چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۴

تقویم

خطای سرور

اشکال از طرف سرور است. لطفأ با بخش پشتیبانی تماس بگيرید.

برای پیدا کردن مطلب در بخشهای دیگر لطفا از قسمت جستجو در بالا استفاده کنید

بازیگران و دست اندرکاران فیلم شیار ۱۴۳

سالهاست که در آمریکا زندگی میکنم ولی خوشبختانه به لطف تکنولوژی در جریان حوادث و رویدادهای ایران هستم، یعنی مثل قدیم نیست که نبودن در جایی باعث بی خبری یا قطع ارتباط باشه. کلی شبکه تلویزیونی و رادیویی، سایت اینترنتی، خبرگزاری و یا شبکه های اجتماعی هستند که از زوایای مختلفی شما را از حال و هوای ایران و مردمانش آگاه می کنند.

علاقه زیادی به سینما دارم و به همین دلیل هر هفته دو یا سه فیلم و سریال تماشا میکنم، بعضی وقتها فیلم یا سریال ایرانی هم تماشا کنم، هم علاقه دارم و هم باعث میشه در جریان داستانها، شرایط زندگی، ناهنجاریهای اجتماعی، مشکلات اقتصادی و یا حتی پیشرفتها، موفقیتها، خبرهای خوب و یا شادی مردم باشم، البته توجه خاصی هم به کلمه ها و اصطلاحاتی که استفاده میشه دارم و چیزهای جدید زیادی یاد میگیرم، به قول معروف سعی میکنم تو باغ باشم.

در هفته های اخیر ماجرای کشف اجساد تعدادی از غواصان ایرانی که در جریان جنگ با عراق کشته شدند سر و صدای زیادی به پا کرد، پیکرهای یکصد و هفتاد و پنج رزمنده ای که سالها مفقود الاثر بودند و سرانجام پس از کاوشهای بسیار در میدانهای جنگی پیدا شدند. این قضیه بازتاب گسترده ای در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت و نظرات متفاوتی هم بیان شده که مطمئنم در جریانش هستید. قصد ندارم وارد مسائل سیاسی و بحثهای حاشیه ای بشم و دلیلی که به این موضوع پرداختم فیلمی است که بصورت اتفاقی در اینترنت تماشا کردم.

هفته گذشته شیار صد و چهل و سه را دیدم، اثری از نرگس آبيار، آشنایی زیادی با این کارگردان زن ایرانی نداشتم و این اولین فیلمی است که از او دیدم، کار خوش ساخت و زيبايی بود، داستانی احساسی درباره مادری كه چشم به راه فرزندی است كه در جريان جنگ مفقودالاثر شده، فیلم بر اساس رویدادهای واقعی ساخته شده. شیار صد و چهل و سه به دور از حاشيه، شعار و محتوای مذهبی كه معمولا خميرمايه چنين آثاری است، بر عواطف و احساسات مادری تمركز داره كه در انتظار بازگشت پسرش از جبهه است، بازی مريلا زارعی و سایر هنرمندان فیلم تحسين برانگيز است.

بدون شك شيار صدو چهل و سه يكی از آثار برجسته سینمای ایران است كه با محور جنگ هشت ساله با عراق ساخته شده، فیلمی كه از مقوله انسانی به جنگ ميپردازه، جنگی كه هزاران جوان ايرانی را به كام مرگ فرستاد، در شیار صد و چهل و سه همه شخصیتها انسانهای واقعی هستند، با عواطف و احساساتی باورپذیر، مردمانی ساده و معمولی که این جنگ شوم زندگی آنها زیر و رو کرده و فرزندانشان را به مسلخ برده.

یکی از دلایلی که باعث شده سینمای جنگ در ایران موفق نباشه و مردم رغبتی به تماشای چنین آثاری نداشته باشند، تک بعدی بودن این فیلمهاست، یعنی افرادی خاص با استفاده از بودجه های دولتی و یا با پول نهادها و بنیادهای مختلف فیلمهای سفارشی و تبلیغاتی ساختند، آثاری بی روح کسالت بار که با واکنش سرد تماشاگران روبرو میشه، ولی شیار صد و چهل و سه فیلم متفاوتی است، روایتی است سینمایی از یکی از تراژدی انسانی.

فكر ميكنم بزرگترين ظلمی كه در اين سالها به جان باختگان ایرانی شده، بهره برداری سیاسی از اين جنگ است، متأسفانه گروهها و جريانهايی همواره تلاش كردند با استفاده از چاشنی مذهب، جنگ با عراق را به جنگی ايدئولوژيک تبديل كرده و از خودگذشتگيهای جوانان ايرانی را به نفع آرمانهايی كه دارند تصاحب کنند. در صورتی كه این رزمندگان از اقشار مختلف جامعه بودند و با هر انگیزه و آرمانی و باوری هم که راهی جبه های نبرد شدند، متعلق به همه ملت هستند، هیچ حکومت و دولتی نمی تونه این قهرمانها را مصادره کنه.

صحنه پايانی فيلم يكی از تأثيرگذارترين صحنه هايی است كه در سينمای ايران خلق شده، بزرگی روح مادری را به تصوير میکشه که پس از سالها بی خبری از فرزندش، سرانجام پیکرش را در آغوش میگیره، مادری كه بدون شک قهرمان واقعی اين جنگ است.

همانجور كه پيش بينی ميشد سپ بلاتر با اختلاف فاحشی شاهزاده علی اردنی را شكست داد و برای پنجمين بار رئيس فيفا شد، اين در حاليست كه در روزهای اخیر شاهد انتقادهای گسترده ای علیه رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی فوتبال هستیم و تعدادی از دوستان، همكاران و اعضای ارشد این سازمان دستگیر شدند. هنوز مشخص نيست در هفته های آينده شاهد چه حوادثی خواهيم بود چون احتمال داره خود سپ بلاتر هم تحت پيگرد قانونی قرار بگيره و به نوعی در این پرونده جنجالی درگیر بشه. دادستانی آمریکا بر ادامه تحقیقات در این پرونده تأکید داره، مقامات سوئیسی هم سرگرم بررسی تخلفات احتمالی در اهدای برگزاری جام جهانی به روسیه و قطر هستند، خلاصه روزهای سختی در انتظار رئیس فیفا است.

اما فارغ از این جار و جنجالهای حقوقی و مقوله فساد و تبانی در این سازمان که در برخی از موارد هم رنگ و بوی سیاسی گرفته، سپ بلاتر ثابت كرد پیرمرد زيرك و جاه طلبی است و نفوذ زيادی در فيفا داره، او با استفاده از ساختار اين سازمان ورزشی و سرمايه گذاری روی حمايت كشورهای كوچك و فقير به خوبی از آرای آنها در تثبيت موقعيت خود استفاده كرد. جالبه كه اكثر كشورهای اروپای غربی، آمريكا و كانادا و به اصطلاح كشورهای پيشرفته و توسعه یافته عليه بلاتر بودند ولی اكثر كشورهای آفريقایی، آسيايی، آمريكای مركزی و شمالی به بلاتر رأی دادند، یعنی کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته، این در حالیست که در صف حامیان سپ بلاتر شاهد حضور كشورهايی هستیم كه احتمالا تا حالا اسم آنها را هم نشنيديم و نمیدونیم در کجای این کره خاکی قرار دارند، به همین دلیل بسیاری از مخالفین سپ بلاتر به او لقب کاشف سرزمینهای ناشناخته را دادند.

سپ بلاتر در طول سالهای ریاست خود بر فیفا تعداد اعضای این سازمان را به صورت قابل توجهی افزایش داد، او به اعضای جدید این سازمان کمکهای مالی هنگفتی کرد، روابط حسنه ای با رؤسای این فدراسیونها داشت و پروژه های آموزشی و سخت افزاری بسیاری را در اين كشورها تكميل كرد. بدون شک یکی از دلایل محبوبیت سپ بلاتر در آسیا و آفریقا افزایش سهمیه این قاره ها در جام جهانی بود ، موضوعی که باعث شد بزرگترین کنفدراسیونهای عضو فیفا از او حمایت کنند و نقش مهمی در انتخاب مجددش داشتند.

به باور مخالفین سپ بلاتر او فردی فاسد و قدرت طلب است ولی به عقیده طرفدارانش او حامی و پشتيبان كشورهای فقير و كوچك است، به برابری و مساوات باور داره و منافع آنها را تأمين ميكنه.

به نظرم برای ارزیابی جایگاه سپ بلاتر در فیفا، در ابتدا باید در نظر گرفت که در کدام جبهه قرار داریم، مسئله اصلی منافع و امتيازاتی است كه نصيب كشورها ميشه، بدون شک کشورهایی مثل روسيه و قطر بعنوان میزبان جام جهانی از او حمایت میکنند یا مثلا بوتان، گوام و یا بورکینافاسو طرفدارش هستند چون بر اساس ساختار کنونی فیفا تمامی کشورهای عضو سازمان از حقوق و مزایای یکسانی برخوردارند. وقتی شرط اصلی پیروزی در انتخابات فقط کسب آرای بیشتر باشه طبيعی است كه كانديدايی برنده ميشه كه امتيازات بيشتری به رای دهندگان ميده، بلاتر استاد اين بازی بود و به همين دليل پيروز شد.

به نظرم یکی از مواردی که در ساختار فیفا باید اصلاح باشه همین جریان است، یعنی باید شرایطی بوجود بیاد که ضمن حمایت از کشورهای کوچک و در حال توسعه، وزن کشورهای بزرگ و صاحب فوتبال سنگین تر باشه و تأثیر بیشتری بر عملکرد این سازمان داشته باشند، فکر نمیکنم خیلی منطقی باشه که کشورهای بزرگ جهان فوتبال مثل انگلیس، آلمان و ایتالیا هم وزن مالدیو و یا جزایر کاکائو و کائوچو باشند. یکی از بحثهای اصلی که باید به آن پرداخت اصلاح ساختار فیفا و تغییر وضعیت کنونی است، یعنی نظام ناکارآمدی که اجازه میده قدرت در دست گروه محدودی باشه و بصورت نامحدودی حکومت کنند ، سیستمی که در آن میشه بر اساس روابط ، رفاقت و اهدای بسته های تشویقی برنده انتخاباتش شد.

درسته که سپ بلاتر برای پنجمین بار به ریاست فیفا انتخاب شد ولی بدون شک این داستان هنوز به پایان نرسیده، تحقیقات قضایی ادامه داره و ممکنه شاهد افشای اسناد و مدارک تازه و یا دستگیری عده دیگری باشیم. بدون شك از حالا به بعد بلوك كشورهای اروپايی و آمريكا بعنوان شاهرگ اقتصادی جهان فوتبال نظارت بيشتری روی بلاتر و امپراتوری او خواهند داشت، فراموش نكنيم كه بخش عمده ای از درآمد سالانه فيفا از كشورهاي اروپايی و آمريكا تأمين ميشه، مراکز اصلی خیلی از شرکتهای بزرگی که پشتیبان فیفا هستند در پایتختهای مخالفین سپ بلاتر قرار داره ، او نمیتونه به منتقدینش بی توجه باشه، حتی اگه از این طوفان قضایی جان سالم به در ببره در نهایت مجبور است به مخالفین امتياز بده، چاره ای دیگه ای نداره.

بعنوان یک طرفدار فوتبال و یک بینده تلویزیونی اميدوارم تحولات اخير تغييرات گسترده ای در فيفا ایجاد کنه و این نهاد ورزشی در چهارچوبی شفاف و دمکراتیک اداره بشه، بتونیم بار دیگه دور از این همه جار و جنجال و فساد و تبانی از تماشای جادوی توپ گرد در مستطیل سبز فوتبال لذت ببریم.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG