لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۹

پسر کالیفرنیا

13 Bedar

سالهاست که در آمریکا هستم و به نوعی با زندگی در این کشور اخت شدم، یعنی یک آمریکایی ایرانی تبار هستم و سعی می کنم ویژگیها و خصوصیات مثبت هر دو فرهنگ را حفظ کنم، تقریبأ این شرایط را بیشتر افرادی که به آمریکا مهاجرت می کنند دارند، یعنی ضمن افتخار به هویت و پیشینه و سرزمین مادری، کشور تازه خود را هم دوست دارند و شکرگزار موقعیتها و امکانات جدیدی هستند که در آمریکا نصیب آنها شده.

بر اساس آمار موجود تعداد ایرانیان مهاجر در آمریکا از تمامی کشورهای دیگه بیشتر است، حالا این قضیه دلایل مختلفی داره که امیدوارم در آینده درباره آن صحبت کنم، ولی ایرانیان ساکن آمریکا توجه خاصی به سنتها و مراسم ایرانی دارند و تلاش می کنند به بهترین شکلی این مناسبتها را جشن بگیرند، مناسبتهایی چون جشن مهرگان، چهارشنبه سوری، عید نوروز و یا سیزده بدر، یعنی برگزاری این مراسم بخش مهمی از هویت فرهنگی و شناسنامه ایرانیان مهاجر است.

اما برگزاری سیزده بدر در آمریکا خیلی با ایران متفاوت است، در ایران این مراسم در روز سیزدهم فروردین برگزار میشه و مردم با رفتن به دامن طبیعت و دشت و چمنزار آن را جشن می گیرند. ولی در آمریکا به دلیل اینکه همه درگیر کار و زندگی هستند و گرفتاریهای زیادی دارند، سیزده بدر را در روز تعطیل که یکشنبه است برگزار می کنند، یعنی یکشنبه ای که به سیزدهم فروردین نزدیک تر است، حالا این یکشنبه میتونه قبل از سیزدهم فروردین باشه یا بعد از آن، و در بعضی از موارد هم سر این موضوع اختلاف پیش میاد و خلاصه شاهد برگزاری دو مراسم سیزده بدر در دو یکشنبه متفاوت هستیم.

احتمالا این موضوع برای ایرانیان داخل کشور کمی عجیب و غیر معمول است چون آنها سیزده بدر را در همان سیزدهم فروردین جشن می گیرند، ولی این جریان برای ایرانیانی که در امریکا هستند به نوعی جا افتاده و مشکلی با این قضیه ندارند، یعنی ترجیح میدهند روز تعطیلی که سیزدهم فرودین هم نیست به پارکها و مناطق سر سبز و خوش آب و هوا بروند و این سنت زیبای ایرانی را جشن بگیرند. معمولا در شهرهای بزرگ و مناطقی که تعداد ایرانیها زیاده، یک یا چند پارک را مشخص می کنند و این مراسم بصورت یک فستیوال یا جشنواره فرهنگی و هنری برگزار میشه، خلاصه ساز و آواز و موسیقی به راه است، مثلا امسال مراسم سیزده بدر همین یکشنبه که در اصل شانزدهم فروردین است در یکی از پارکهای بزرگ ایالت ویرجینیا برگزار میشه و قراره گروه بلک کتز هم برنامه اجرا کنه، بزن و بکوب و خبرهای خوب.

البته در این بین ایرانیانی هم هستند که همچنان به همان سنت کهن و باستانی باور دارند و سیزده بدر را در همان سیزدهم فروردین برگزار می کنند، یعنی اعتقاد دارند این مراسم را باید در همان سیزدهم فروردین برگزار کرد، آنها معمولا به پارکها و فضای سبز محله خود میروند و بصورت خانوادگی و با تعداد کمتری سیزده بدر را جشن می گیرند، برای آنها فرقی نداره که سیزده بدر دوشنبه است، یا سه شنبه و یا یکی از روزهای وسط هفته، مهم این است که سیزده بدر را در همان سیزدهم فرودین برگزار کنند و جشن بگیرند.

قصد قضاوت ندارم و نمیشه گفت ایرانیان ساکن آمریکا واقعأ سیزده بدر را باید چه روزی جشن بگیرند، به هر حال همه درگیر کار و زندگی هستیم و در بسیاری از موارد گرفتن مرخصی و یا تغییر برنامه هفتگی ممکن نیست، فکر می کنم همینکه بالاخره یک روز از سال را به مناسبت سیزده بدر جشن میگیریم حرکت قشنگی است، حالا اگر این روز سیزدهم فروردین هم نبود اشکالی نداره، مهم این است که سیزده بدری هست که جشن بگیریم و آن ارتباط عاطفی و احساسی با سرزمین مادری و سنتهای زیبای آن هنوز زنده است.

سیزده بدرتون مبارک ...

اسکار هم به پایان رسید و برنده های امسال مشخص شدند، بدون شک این مراسم بزرگترین رویداد سینمایی جهان است، ضیافتی باشکوه با حضور ستاره های مشهور و چهره های معروف هنر هفتم که میلیونها بیننده در سراسر جهان دارد.

باید در نظر داشت که اسکار یک جشنواره سینمایی نیست که خیلی درباره ارزشهای هنری آن صحبت کرد، به قول یکی از نویسنده های سینمایی، اسکار یک مهمانی بزرگ و مجلل است برای تجلیل از دستاوردهای هالیوود، فرصتی است برای قدردانی از تلاشهای دست اندرکاران سینمای آمریکا و البته تبلیغ و معرفی محصولاتش.

البته منظورم این نیست که مثلا دستهایی در کار است و یا اهدای جوایز از سوی نهاد یا سازمانی مهندسی میشه، چون من به تز توطئه باور ندارم و البته چیزی هم بعنوان یک هالیوود واحد و هماهنگ وجود نداره که چنین جریانی را هدایت کنه. امروز هالیوود یک صنعت پولساز است که توسط شرکتهای فیلمسازی بزرگ و کوچک اداره میشه، شرکتهایی که تنها هدف آنها، کسب بازارهای تازه در گوشه و کنار جهان و فروش بیشتر در گیشه ها است.

برندگان جوایز اسکار با آرای اعضای آکادمی انتخاب می شوند، یعنی اعضای اصناف مختلف سینمایی در هر بخشی چهره ها و فیلمهای برگزیده را انتخاب می کنند. طبیعی است که اعضای آکادمی هنگام رأی دادن، ضمن توجه به ارزشهای هنری و یا ویژگیهای فنی، روابط حرفه ای و شخصی را هم در نظر می گیرند، ولی به صورت کلی موفقیت و اعتبار صنعت سینمای آمریکا را در نظر می گیرند و با توجه به شاخصهای متفاوتی که مطرح است، برنده ها را انتخاب می کنند.

خوشبختانه این شانس را داشتم که برای پوشش خبری مراسم اسکار دو بار به لس آنجلس سفر کنم، بار اول موقعی بود که اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم خارجی سال را برد و نخستین اسکار را نصیب سینمای ایران کرد، بار دوم هم زمانی بود که فیلم آرگو که به نوعی درباره ایران بود برنده شد و حسابی سر و صدا کرد، خلاصه اسکار به نوعی با ایران و ایرانی مرتبط بود، گذشته از اینکه ساعتهای طولانی کار کردم و خیلی خسته شدم، ولی حضور در این مراسم تجربه شیرینی بود و از شرکت در این مهمانی بزرگ سینمایی لذت بردم، حتمأ در آینده نزدیک بیشتر در این باره خواهم نوشت.

واقعیت این است که تماشای مراسم اسکار همیشه و در همه جا لذت بخش است، شوخی، طنز، رقص ، ساز و آواز و موسیقی، و البته بازیگران زیبا و خوش اندام و جذابی که یکی از جاذبه های مهم این مراسم هستند، به قول یکی از دوستان نویسنده، فیلمی است با بازی همه ستاره های جهان سینما...

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG