لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۵۰

نقطه سر خط

سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

تقویم

خطای سرور

اشکال از طرف سرور است. لطفأ با بخش پشتیبانی تماس بگيرید.

برای پیدا کردن مطلب در بخشهای دیگر لطفا از قسمت جستجو در بالا استفاده کنید

در فهرستی از کتابهای تازه منتشر شده جستجو می کردم که کتابی توجهم را جلب کرد:

The Residence: Inside the Private World of the White House
By: Kate Andersen Brower

اقامتگاه / دنیای پنهان کاخ سفید

نوشته کیت آندرسون براور

کتابی که از رازهای پشت دیوارهای اقامتگاه رئیس جمهور آمریکا پرده برداشته.

از دعواهای زناشویی گرفته تا عادات عجیب غریب روسای جمهور آمریکا و هر چیزی که معمولا از چشم دوربین ها پنهان می مونه در این کتاب رو شده.

کیت آندرسون براور برای نوشتن این کتاب با بیش از صد خدمه کاخ سفید گفتگو کرده . همچنین با سه بانوی اول پیشین آمریکا، لورا بوش، باربارا بوش و روزالین کارتر و همچنین چند نفر از فرزندان روسای جمهوری سابق آمریکا.

خبر انتشار این کتاب، شاید بیشتر از هر کتاب ادبی سر و صدا کرد.

دلیل این همه توجه ناگهانی، غریزه است. غریزه ای به نام غیبت که به نظر من به فرهنگ و جنسیت ربطی نداره.

غیبت جذاب است به خصوص حالا هم که سوژه ، قدرتمندترین سیاستمداران دنیا، همسران و فرزندانشان هستن.

چه کسی بدش میاد بدونه هیلاری کلینتون زمانی که خبر رابطه همسرش با مونیکا لوینسکی را شنید چه واکنشی نشون داد، جان اف کندی در غیاب همسرش چکار می کرد، پسران کارتر چه تفریحاتی داشتن و خودش در ۴۴۴ روزی که کارمندان سفارت آمریکا در ایران گروگان بودن چه می کرد و چه می گفت و یا باراک اوباما و همسرش شب اول اقامتشون در کاخ سفید را چطور گذروندن.

از همین رو، کتاب خیلی زود بعد از انتشار، پرفروش ترین کتاب آمازون شد و انتظار می ره همین هفته به صدر فهرست پرفروش ترین رمان های نیویورک تایمز هم صعود کنه.

حتی استودیوی فیلمسازی فاکس ۲۱، اعلام کرد که به زودی تولید مجموعه ای تلویزیونی را از روی این کتاب شروع می کنه به تهیه کنندگی کوین اسپیسی و دانا برونتی .

هر چند داستانهای پشت دیوارهای کاخ سفید جذاب است، تمرکز کتاب بیشتر از خانواده اول آمریکا روی خدمه کاخ سفید است.

کیت آندرسون براور نویسنده کتاب که روزنامه نگار سیاسی است می گه هدفش از نوشتن این کتاب، نشون دادن زندگی خدمه کاخ سفید بود. کسانی که هر روز با رئیس جمهوری و خانواده اش زندگی می کنن، شاهد روزهای خوب و بد اونا هستن و محرم اسرارشون.

اسراری که بر اساس یک قانون نانوشته محفوظ می مونه و فقط با سماجت یک روزنامه نگار کنجکاو مثل کیت آندرسون براور فاش می شه.

اینکه حرفهای زده شده در این کتاب چقدر واقعی است و چقدر شایعه، به قضاوت خواننده بستگی داره. هر چند بعید به نظر می رسه در ۳۲۰ صفحه ، حقایقی نهفته نباشه. به هر حال این کتاب، زندگی در کاخ سفید را از دریچه دید کسانی که سالها اونجا زندگی کردن اما همواره زیر سایه خانواده اول آمریکا پنهان مونده اند، به خوبی تصویر کرده.

دانیل استیل

در دهه شصت و هفتاد خورشیدی ، زمانی که من در مقطع راهنمایی تحصیل می کردم کتابهای فهیمه رحیمی بین بچه ها دست به دست می شد.

در آن دوران که عشق و رابطه میان زن و مرد برای دخترهای هم سن و سال من کاملا بیگانه و در عین حال جالب بود، رمان پنجره خانم رحیمی پنجره ای باز کرد به این دنیای ناشناخته.

قصه عشق دختری دبیرستانی به پسر همسایه که معلمش هم بود.

هر چند فضای داستان یعنی حضور دبیر مرد در مدرسه دخترانه برای بچه های نسل انقلاب ملموس نبود اما قصه عشق و نظربازی گاه به گاه این دو آنقدر جذاب و خواندنی بود که بچه های سر به هوای گریزان از کتاب را تا پایان پانصد صفحه می کشاند.

فهیمه رحیمی
فهیمه رحیمی

بعد از پنجره، تقریبا تمام کتابهای فهیمه رحیمی را خواندم و مثل بسیاری از دخترهای هم سن خودم از تصور بوسه و نگاهی گرم و عاشقانه ، پا به پای شخصیت زن داستان سرخ و سفید شدم.

بعدها وقتی بزرگ تر شدم و وارد فضای به اصطلاح "روشنفکری" متوجه شدم که درست نیست در جمع بگویی فهیمه رحیمی خوانده ای.

اما واقعیت این است که همه ما رمان عامه پسند خوانده ایم. اینکه چرا عامه پسند در فرهنگ ما بار منفی پیدا کرده شاید تا اندازه ای به خاطر ِ عدم تمایل منتقدان ادبی برای بررسی این کتابها و بها ندادن به این ژانر از داستان نویسی باشد.

اینجا در آمریکا ، کاملا عکس این قضیه است.

در آمریکا رمان های پرفروش همیشه در بورس هستند و منتقدان هم با نوشتن نقد روی این داستانها، رقابت میان نویسنده های این ژانر را داغ تر می کنند.

در ایران، با باب شدن اینترنت نام رمان های عامه پسند فارسی جسته و گریخته در وبلاگ ها به چشم می خورد اما جایشان در ضمیمه نقد و بررسی کتاب مجله ها و روزنامه های معتبر همواره خالی ماند.

در حالی که در این گوشه از دنیا، نویسنده ای مثل دانیل استیل، با قرار گرفتن در فهرست پرفروش ترین رمان های نیویورک تایمز، نقدهای متعدد و مصاحبه های جورواجور توانست ششصد میلیون نسخه رمان به بیست و هشت زبان دنیا بفروشد و هشتاد رمان پرفروش در کارنامه خود بگنجاند.

یادم است می گفتند فهیمه رحیمی، دانیل استیل ایران است. اما خوب می دانیم که اینطور نبود.

شاید اگر به جای عامه پسند بگوییم مردم پسند، آنقدرها هم بد به نظر نیاید، فضا برای نقد و بررسی چنین رمانهایی بازتر شود و نویسنده های این ژانر، بتوانند دست کم سر خود را بالا بگیرند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG