لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۲۶

از همه جا

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از دوشنبه در ریاض بود. آنشب یک ساعت بطور اختصاصی در کاخ خصوصی پادشاه عربستان با او به صحبت نشست. از چند جنبه، ایران مطرح شد: برنامه اتمی و نقش آن کشور در یمن و سوریه... و در پایان یک بیانیه مشترک صادر کردند:

  • توافق نهائی در مورد برنامه اتمی ایران باید سختگیرانه، بلند مدت، قابل راستی آزمائی، غیرقابل بحث و الزام آور باشد؛
  • توافق نهائی نباید موجب تزلزل در امنیت و ثبات منطقه یا خطری برای امنیت و ثبات کشورهای همسایه ایران شود.

یک دیپلمات ارشد فرانسه که در این سفر همراه آقای اولاند بود گفته کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خیلی نگرانند که برداشتن تحریمها از ایران دست آنکشور را در دادن پول بیشتر به گروههائی مثل حزب الله لبنان، حوثی ها در یمن یا دولت اسد باز خواهد کرد. دیپلمات دیگری گفته که عربستان از فرانسه دعوت کرد تا در نشست این کشورها در ریاض شرکت کند تا به آمریکا بگوید "یا همراه ما باش یا یار دیگر می گیریم".

وزیر خزانه داری آمریکا گفته است "پولی که در پی تعلیق تحریمها در اختیار ایران قرار خواهد گرفت، به این مصارف نخواهد رسید"...با تأکید بر "نخواهد". جک لو استدلال کرده با توجه به قول حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به مردم که وضعیت اقتصادی کشور را درست کند دست او آنقدرها هم باز نخواهد بود. بگفته آقای لو، ایران نیازمند۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای احیای اقتصاد کشورست. اما مبلغی که پس از توافق و تعلیق تحریمها به حساب خزانه خواهد رفت خیلی کمتر از آن نیازست که هم این نیازها را تأمین کند و هم به فعالیتهای برون مرزی اختصاص داده شود. با این وجود، وزیر خزانه داری آمریکا گفته انتظار هم نمی رود پس از توافق ایران دست از حمایت از حزب الله و بشار اسد و غیره بردارد. بنابراین با دقت این گونه اعمال ایران را تحت نظر خواهد داشت و با توجه به اینکه تحریمهای مربوط به فعالیتهای تروریستی و نقض حقوق بشر به قوت خود باقی خواهند ماند، توان افزایش فشار در این دو زمینه میسرست.

وزیر خزانه داری آمریکا ۹ اردیبهشت در مؤسسه واشنگتن برای سیاستهای خاورنزدیک در مورد لغو تحریمها علیه ایران در صورت حصول به توافق فراگیر و نهائی صحبت کرد. آقای لو، مثل دیگر مقامهای آمریکا، گفت "تحریمهای سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا فقط"، باز تأکید بر "فقط"، "زمانی که عمل ایران به توافق راستی آزمائی شد و اطمینان حاصل شد که حداقل یک سال طول خواهد کشید تا ایران بتواند مواد لازم برای کلاهک هسته ای تولید کند، لغو خواهند شد". کارهائی هم که ایران باید انجام بده فعلاً عبارتند از:

  • از رده خارج کردن ۳/۲ سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و فردو؛
  • توقف غنی سازی در فردو؛
  • تغییر طراحی رآکتور آب سنگین اراک تا نتواند پلوتونیوم قابل استفاده در تولید کلاهک هسته ای تولید کند؛
  • کاهش اورانیوم غنی شده با درجه خلوص پائین از ۱۰،۰۰۰ کیلوگرم به ۳۰۰ کیلوگرم؛
  • و پذیرفتن بازرسیهای سرزده از کل سیکل تولید اورانیوم، یا به عبارتی از استخراج از معدن تا غنی سازی.

در مورد تحریمهای آمریکا، وزیر خزانه داری این کشور صراحتاً در آن گردهمآئی گفت فقط تحریمهائی که با دستور اجرائی پرزیدنت اوباما وضع شده تعلیق خواهند شد و به این ترتیب اختیار اعمال مجدد حفظ خواهد شد. آنطور که آقای لو گفته، دولت آمریکا به این زودی از کنگره نخواهد خواست که تحریمهائی را که آن قوه مقننه وضع کرده لغو کند بلکه چنین امری نیازمند تبعیت بلند مدت ایران از توافق است.

اما، در مورد برداشته شدن تحریمهای بین المللی آقای لو گفته بود گفتگو در مورد مکانیزمی برای اعمال مجدد تحریمهای سازمان ملل هنوز در جریانست؛ و نکته مهم در این مورد اینست که این مکانیزم بگونه ای تعیین خواهد شد که در شورای امنیت سازمان ملل قابل وتو نباشد.

برگردیم به موضوع فرانسه و عربستان، یک مقام آمریکائی گفته که شاید در مورد توافق با ایران فرانسه علناً خیلی سختگیرانه صحبت می کند، اما پشت درهای بسته اینطور نیست.

زیپی لیونی و اسحاق هرتزاگ (چپ)

از موضع و گفته های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران، برنامه و مذاکرات هسته ای آنکشور، حمایتش از حزب الله لبنان و حماس فلسطینیها مطلع هستید.
الان، آقای نتانیاهو در مبارزه انتخاباتی برای حفظ سمتش هست. رقیب او اسحاق هرتزاگ ۵۴ ساله است. هرتزاگ رهبر حزب کارگر و رهبر جناح اپوزیسیون در دولت کنونی هست. زیپی لیونی، وزیر دادگستری سابق نتانیاهو یار انتخاباتی هرتزاگ هست. انتخابات عمومی اسرائیل ۲۶ اسفند برگزار میشود.
تفاوتهایی میان دیدگاه هرتزاگ با نتانیاهو وجود دارد...حداقل در مورد ایران. نتانیاهو معتقدست ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل هست... هرتزاگ شنبه در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته بود "ایران تهدید بزرگی هست... و همین کافیست". یکشنبه نتانیاهو پاتک زد که هرتزاگ به تلاشهای او برای جلوگیری از اتمی شدن ایران آسیب میرساند. هرتزاگ با نتانیاهو موافقست که ایرانی اتمی بسیار خطرناک است و باید جلوی آن گرفته شود، هیچ رهبر اسرائیلی ایران اتمی را نخواهد پذیرفت، و برای او "همه گزینه ها روی میز هستند". در عین حال، هرتزاگ میگوید به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعتماد دارد و مطمئن است که به "توافقی خوب" با ایران خواهد رسید. نتانیاهو نگرانست که آمریکا "توافقی بد" با ایران بکند. هرتزاگ میگوید باید "توافق بد" را تعریف کرد.
هرتزاگ ضمناً مخالف سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکاست...سخنرانی که به دعوت رئیس مجلس و بدون اطلاع کاخ سفید برنامه ریزی شد. او میگوید با اینکه هیچ اختلاف نظری نمیتواند رابطه آمریکا و اسرائیل را از بین ببرد، نباید تصمیم سیاسی گرفت و فقط طرف یک حزب را گرفت.
رقابتی تگاتنگ اکنون میان بنیامین نتانیاهو و اسحاق هرتزاگ در این انتخابات در جریانست.
در یک رأی گیری در یک دبیرستان، هرتزاگ پیروز از آب درآمد. چندین بار در گذشته ، نتیجه انتخابات با نتیجه رأی گیری غیر رسمی در آن دبیرستان یکی بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG