لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۷

از همه جا

مهر ماه امسال هم برای پوشش خبری از مجمع عمومی سازمان ملل، در نیویورک بودم. طبق معمول، صبح روز اول سخنرانیها رفتم به ساختمانی که سالنی بزرگ در آن به رسانه ها اختصاص داده شده. اما این بار از در دیگری وارد شدم. این ورودی به محوطه ای نسبتاً بزرگ منجر میشه. زیبائی نداره. سقف و دیوارها رنگ فیلی روشنی دارن، سقف بلند هست، راه پله ای با بالا دست راست قرار داره و در مقابل راهروهائی به چپ، راست و مستقیم...اصولاً فضائی بی روح. اما در این فضا، یک مورد جذاب هست و جلب توجه میکنه... فرشی که از دیوار در کنار راه پله آویزان شده. احتیاج به شجره نامه اون نبود...

اون کار دست زیبا فریاد میزنه "ایرانیم".

جلوتر رفتم تا از نزدیک اون را ببینم. پلاک نصب شده در سمت راست فرش، تأئیدی بر حدسم بود...نوشته: هدیه ای از ایران، ۱۹۵۲، فرش ایرانی...سال ۱۹۵۲!!! یا همان ۱۳۳۱ خورشیدی! یعنی یا ۶۲ سال پیش بافته شده، یا ۶۲ سال پیش هدیه شده، یا هر دو!

اندازه فرش معمولی نیست. بزرگتر از ۳x۴ است. عرضش از فرشهای معمول کمتر هست، اما در طول جبران کرده. با توجه به این ابعاد غیرعادی شاید سفارشی بوده. فرش ظریفیه اما ابریشم نیست. ریزبافت هم هست. نمیتونم حدس بزنم چند رج. عکسها را همان موقع گرفتم اما هیچوقت نشد به دیگری نشون بدم. امروز صبح یاد اون افتادم و دیدم اینجا بهترین موقعیت هست...تکه ای دیگر از ایران سابق در مجامع بین المللی.

sun2

دوشنبه ۱۳ بهمن، خبرگزاریهای ایران گزارش دادند که دولت ج.ا. ماهواره دیگه ای به فضا پرتاب کرد. تنها منبعی هم که حرفی از چرای اون زد شبکه عربی زبان العالم صدا و سیما بود. گفت قراره عکسهای دقیقی بگیره... پایان خبر. یک ساعت بعد خبری از آمریکا خوندم... ۱۹ بهمن ماهواه ای جدید به فضا پرتاب خواهد کرد...اما به اعماق فضا.

آیا از هواشناسی کشورتون راضی هستید؟ قابل اعتماده و عموماْ آنچه پیش بینی میکنه درست در میآد؟ هفته پیش مردم شهر نیویورک خیلی از دست هواشناسان منطقه شون عصبانی بودن چون پیش بینی برف و بوران وحشتناکی را برای اون شهر کرده بودند. هشدارهای مختلف، پیش بینی قطع برق و سایر خدمات شهری، دشواری تردد، تعطیلی کار و زندگی و شهر و غیره. البته پیش بینی شامل کل اون ایالت و ایالتهای شمال نیویورک هم میشد که برای آنها درست از آب درآمد اما ساکنین شهر نیویورک شانس آوردن و فقط کمی برف بارید. مردم آنقدر از اداره هواشناسی انتقاد کردن و آنرا مسخره کردن تا جائیکه یکی از گزارشگرهای هواشناسی از مردم عذرخواهی کرد.

آماده سازی DSCOVR برای پرتاب در نزدیکی مرکز فضائی کندی در فلوریدا. عکس از NASA
آماده سازی DSCOVR برای پرتاب در نزدیکی مرکز فضائی کندی در فلوریدا. عکس از NASA

ربط ماجرای نیویورک با شروع داستان چیه؟ مأموریت ماهواره ای که آمریکا میخواد به فضا پرتاب کنه ارتقأ کیفیت پیش بینی هواست. نام اختصاری ماهواره DSCOVR هست ... مخفف: رصدخانه جو در اعماق فضا... و با همان تلفظ کلمه دیسکاور انگلیسی بمعنای کشف کردن خونده میشه.

این ماهواره بفاصله ۱،۶۰۰،۰۰۰ کیلومتری زمین خواهد بود و بادهای خورشیدی را تحت نظر خواهد داشت. بادهای خورشیدی از فاکتورهای عمده در پیش بینی صحیح هوا می باشند... و ترکیبی از ذرات ماده و اشعه های الکترومغناطیسی، متصاعد شده از خورشید هستند.

وقتی این بادها در لایه خاصی از جو با میدان الکترومغناطیس زمین برخورد کنن، "طوفان ژئومغناطیس" ایجاد میشه که میتونه کار شبکه های برق، وسائل ارتباطی و مخابراتی هوانوردی، ماهواره ها، و غیره را مختل کنه.

شاید این ماهواره مستقیماً در پیش بینی هوای روزمره ما نقشی نداشته باشه، اما میتونه در صورت بوجود آمدن و برخورد یک طوفان ژئومغناطیسی با کره زمین، یک ساعت جلوتر خبر بده.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG