لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۰۰

از همه جا

زیپی لیونی و اسحاق هرتزاگ (چپ)

از موضع و گفته های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران، برنامه و مذاکرات هسته ای آنکشور، حمایتش از حزب الله لبنان و حماس فلسطینیها مطلع هستید.
الان، آقای نتانیاهو در مبارزه انتخاباتی برای حفظ سمتش هست. رقیب او اسحاق هرتزاگ ۵۴ ساله است. هرتزاگ رهبر حزب کارگر و رهبر جناح اپوزیسیون در دولت کنونی هست. زیپی لیونی، وزیر دادگستری سابق نتانیاهو یار انتخاباتی هرتزاگ هست. انتخابات عمومی اسرائیل ۲۶ اسفند برگزار میشود.
تفاوتهایی میان دیدگاه هرتزاگ با نتانیاهو وجود دارد...حداقل در مورد ایران. نتانیاهو معتقدست ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل هست... هرتزاگ شنبه در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته بود "ایران تهدید بزرگی هست... و همین کافیست". یکشنبه نتانیاهو پاتک زد که هرتزاگ به تلاشهای او برای جلوگیری از اتمی شدن ایران آسیب میرساند. هرتزاگ با نتانیاهو موافقست که ایرانی اتمی بسیار خطرناک است و باید جلوی آن گرفته شود، هیچ رهبر اسرائیلی ایران اتمی را نخواهد پذیرفت، و برای او "همه گزینه ها روی میز هستند". در عین حال، هرتزاگ میگوید به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعتماد دارد و مطمئن است که به "توافقی خوب" با ایران خواهد رسید. نتانیاهو نگرانست که آمریکا "توافقی بد" با ایران بکند. هرتزاگ میگوید باید "توافق بد" را تعریف کرد.
هرتزاگ ضمناً مخالف سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکاست...سخنرانی که به دعوت رئیس مجلس و بدون اطلاع کاخ سفید برنامه ریزی شد. او میگوید با اینکه هیچ اختلاف نظری نمیتواند رابطه آمریکا و اسرائیل را از بین ببرد، نباید تصمیم سیاسی گرفت و فقط طرف یک حزب را گرفت.
رقابتی تگاتنگ اکنون میان بنیامین نتانیاهو و اسحاق هرتزاگ در این انتخابات در جریانست.
در یک رأی گیری در یک دبیرستان، هرتزاگ پیروز از آب درآمد. چندین بار در گذشته ، نتیجه انتخابات با نتیجه رأی گیری غیر رسمی در آن دبیرستان یکی بود.

مهر ماه امسال هم برای پوشش خبری از مجمع عمومی سازمان ملل، در نیویورک بودم. طبق معمول، صبح روز اول سخنرانیها رفتم به ساختمانی که سالنی بزرگ در آن به رسانه ها اختصاص داده شده. اما این بار از در دیگری وارد شدم. این ورودی به محوطه ای نسبتاً بزرگ منجر میشه. زیبائی نداره. سقف و دیوارها رنگ فیلی روشنی دارن، سقف بلند هست، راه پله ای با بالا دست راست قرار داره و در مقابل راهروهائی به چپ، راست و مستقیم...اصولاً فضائی بی روح. اما در این فضا، یک مورد جذاب هست و جلب توجه میکنه... فرشی که از دیوار در کنار راه پله آویزان شده. احتیاج به شجره نامه اون نبود...

اون کار دست زیبا فریاد میزنه "ایرانیم".

جلوتر رفتم تا از نزدیک اون را ببینم. پلاک نصب شده در سمت راست فرش، تأئیدی بر حدسم بود...نوشته: هدیه ای از ایران، ۱۹۵۲، فرش ایرانی...سال ۱۹۵۲!!! یا همان ۱۳۳۱ خورشیدی! یعنی یا ۶۲ سال پیش بافته شده، یا ۶۲ سال پیش هدیه شده، یا هر دو!

اندازه فرش معمولی نیست. بزرگتر از ۳x۴ است. عرضش از فرشهای معمول کمتر هست، اما در طول جبران کرده. با توجه به این ابعاد غیرعادی شاید سفارشی بوده. فرش ظریفیه اما ابریشم نیست. ریزبافت هم هست. نمیتونم حدس بزنم چند رج. عکسها را همان موقع گرفتم اما هیچوقت نشد به دیگری نشون بدم. امروز صبح یاد اون افتادم و دیدم اینجا بهترین موقعیت هست...تکه ای دیگر از ایران سابق در مجامع بین المللی.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG