لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ایران ۰۷:۴۱

در مترو

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶

تقویم
آذر، ۱۳۹۶
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱ ۲ ۳
۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷
۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴
۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱
نیروهای داوطلب و پلیس به مردم مسیرها را راهنمایی می کنند.

کلیولند ایالت اوهایو که این روزها میزبان خیل زیادی از شهروندان آمریکا از ایالتهای دیگر و حتی کشورهای جهان است با خیابانهای بسته مرز بندی شده است.

کلیولند ایالت اوهایو که این روزها میزبان خیل زیادی از شهروندان آمریکا از ایالتهای دیگر و حتی کشورهای جهان است با خیابانهای بسته مرز بندی شده است.

برای پوشش خبر این رخداد و حاشیه های آن باید حتماً کفش پولادین به پا و صبر ایوب داشته باشید.

به رغم اینکه همه نقاط منتهی به سالن همایش دارای نیروی امنیتی کشوری است، داوطلبان به تازه واردهای شهر با لبخند به چهره کمک می کنند، اما همه این کمکها مفید نیست.

من و همکار فیلمبردارم با تمامی وسایل مورد نیاز مورد مرحمت این داوطلبان قرار گرفتیم.

تقریباً نزدیک به چند کیلومتر مسیر اضافی برای طی مسیر چند ده متری به خاطر راهنماییهای این داوطلبان در گرمای بالای سی درجه را طی کردیم.

از سوی دیگر در مرکز همایش که بیش از ظرفیت ۲۰ هزار صندلیش، نماینده حزبی، خبرنگار، فیلم و عکس بردار و داوطلب در خود جای داده بود، با سپاس از کولرهای ساخت آمریکا خیلی خیلی سرد شده بود.

تنها مقوله شگفت‌آور سرعت فوق‌العاده بالای اینترنت با توجه به حضور چند ده هزار نفری لپ تاپ و گوشی به دست بود.

اما خبر باید به دست مردم برسد. و این امر محقق شد.

جمعی از حامیان ترامپ در سینسیناتی اوهایو

بالاخره پس از بیش از یکسال تبلیغات با خرجهای چند ده میلیون دلاری، مناظره، و سیاست بازی پشت و جلوی پرده از فردا شهر کلیولند در سواحل دریاچه های بزرگ میزبان چهار روزه کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است.

بالاخره پس از بیش از یکسال تبلیغات با خرجهای چند ده میلیون دلاری، مناظره، و سیاست بازی پشت و جلوی پرده از فردا شهر کلیولند در سواحل دریاچه های بزرگ میزبان چهار روزه کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است.

با توجه به حوادث اخیر تروریستی در آمریکا، اروپا دور وبر محل همایش کاملاً مسدود شده و روباتها و سگها به مدد نیروهای امنیتی آمده اند.

در طی این روزها، نمایندگان حزبی پس از اینکه نام ایالت‌شان خوانده شد به نمایندگی شهروندان آن ایالت از نامزدی مثلاً این بار آقای دونالد ترامپ حمایت می کنند.

آقای ترامپ پیش از این همایش، یار انتخاباتی خود که در صورت ورودش به کاخ سفید معاونش خواهد بود، را انتخاب کرد.

در این مراسم، رهبران پیشین و کنونی حزب جمهوریخواه با تشویق مردم به رأی به نامزد حزبشان سخنرانی خواهند کرد.

با توجه به ویژگیهای آقای ترامپ رووسای پیشین جمهوریخواه، جرج بوش پدر و پسر و حتی نامزد ناکام انتخابات سال ۲۰۱۲ شرکت نخواهند کرد.

دستور کار جمهوریخواهان طی دههای گذشته مشخص بوده است، مخالف قانون کنونی سقط جنین، و قوانین حمایتی دگر باشان، خواستاربرداشته شدن قانون بیمه درمانی موسوم به بیمه درمانی اوباما هستند و با کنترل خرید و فروش اسلحه کاملاً مخالفند..

با توجه به آزادی بیان در این کشور، گروههای مخالف و موافق جمهوریخواهان می‌توانند در خواست تجمع کنند.

پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تمام جهان متفاوت است و عملاً دنیایی از ترین هاست.

طولانی‌ترین دوران تبلیغات، گران قیمت ترین از همه نظرها و هیجان انگیزترین است، زیرا عملاً هیچ خط قرمزی برای به اصطلاح لجن کشیدن رقیب وجود ندارد. مخصوصاً که امسال رقیب یک سیاستمدار یک غیر سیاستمدار است.

پوستر فیلم پل جاسوسان با شرکت تام هنکس

اگر پل جاسوسان آخرین ساخته استیون اسپیلبرگ با درخشش تام هنکس در نقش اول را تا کنون ندیدید، حتما آن را تماشا کنید.

این فیلم اگر چه بازگو کننده یک واقعه تاریخی نیم قرن پیش است، اما راوی رگه هایی از حوادث روزگار ماست.

در بخشی از فیلم، کشور آلمان شرقی که به مرحمت اتحاد جماهیر شوروی به تازگی تاسیس شده، از آمریکا به شدت می خواهد که در ازای آزادی شهروند آمریکایی که به اتهام "جاسوسی" دستگیر شده، واشنگتن آنرا به رسمیت بشناسد.

طی یکسال اخیر که اخبار آمریکاییان ایرانی تبار محکوم به "جاسوسی" در ایران را پوشش می دهم، چندین بار به گفته های مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی برخوردم که به نوعی خواستار مبادله آنها با ایرانیان محکوم به نقض قوانین آمریکا شده اند.

شباهتهایی بین آنچه برای آن جوان آمریکایی گرفتار در آلمان شرقی و این گروه از آمریکاییان ایرانی تبار دربند زندانهای جمهوری اسلامی وجود دارد و آن اینکه برلین شرقی در آن زمان و تهران امروز به گروکشی برای به کرسی نشاندن خواسته هایشان روی آوردند.

طی حوادثی که در آن فیلم روایت شده، آلمان شرقی در امر این گروکشی موفق نمی شود.

ولی جمهوری اسلامی؛

تاکنون در امور مشابهی به ارزیابی خودش موفق بوده است. مانند:

  • حضور وزیر خارجه وقت آلمان در تهران برای آزادی دو شهروند آلمانی که به عنوان خبرنگار برای پوشش اخبار مربوط به سکینه آشتیانی محکوم به سنگسار به ایران آمده بودند.
  • حضور مقام ارشد سابق دولت فرانسه در تهران برای آزادی خانم کلوتید رایس، شهروند فرانسوی که بعد از انتخابات جنجال بر انگیز سال ۱۳۸۸ دستگیر و محاکمه شده بود.

اتحادیه اروپایی در آن زمان به خاطر گفته های محمود احمدی نژاد رییس جمهوری وقت جمهوری اسلامی درباره هولوکاست، حضور در تهران را تحریم کرده بودند.

تهران انتظار دارد با فشار آوردن به واشنگتن تعدادی از ایرانیانی که با دور زدن تحریمهای اعمال شده بر برنامه اتمی ایران دوران محکومیت خود را در زندانهای این کشور سپری می کنند، را آزاد کند. آنها را با آمریکائیان ایرانی تبار مانند جیسون رضائیان، امیر حکمتی و سعید عابدینی مبادله کند.

جایگاه ایران و ایرانی بسیار بالاتر از متوسل شدن به گروکشی است.

اما متاسفانه برخی از کشورهای غربی به این کار تن داده اند و برخی از مقامات تهران نیز کماکان به دنبال بهره جویی از این راهکار هستند.

مقامات جمهوری اسلامی بهتر است راه والاتری برای آزادی ایرانیان دربند آمریکا بجویند و با آزادی آمریکائیان ایرانی تبار اقلا به رافت اسلامی که بدان افتخار می کنند، پایبند باشند.

رجایی نفر وسط در کنار آیت الله خمینی

اما در برهه های از تاریخ حدود چهار دهه جمهوری اسلامی، حاشیه های سازمان ملل نقش خاصی در ارائه سیاست خارجه ایران در قبال آمریکا داشته و دارد. به عبارت دیگر حاشیه ها برای جمهوری اسلامی حاشیه ساز بوده است.

جمهوری اسلامی ایران از بدو تولدش همواره در دشمنی با ایالات متحده به سر برده است. هنوز هم در برخی از کریدورهای قدرت در ایران در بر همان پاشنه می چرخد.

اما در برهه های از تاریخ حدود چهار دهه جمهوری اسلامی، حاشیه های سازمان ملل نقش خاصی در ارائه سیاست خارجه ایران در قبال آمریکا داشته و دارد. به عبارت دیگر حاشیه ها برای جمهوری اسلامی حاشیه ساز بوده است.

در زمان نخست وزیری محمد علی رجایی وی با حضور در نیویورک کاری غیر دیپلماتیک انجام داد.

به گفته رسانه های آن زمان و به نقل از مصطفی تاجزاده که خود اگر چه از نسل اول انقلابیون اسلامگرا است اما سهم بسزایی به عنوان زندانی در زندانهای بعد از انقلاب داشته، "رجایی در دومین کنفرانس مطبوعاتی‌اش در حاشیه این اجلاس بود که پای برهنه خود را روی میز گذاشت و موجب حیرت خبرنگاران شد."

"به گفته تاجزاده، رجایی با این کار، که برای او و بقیه هیأت ایرانی هم غیرمنتظره بوده، میخواسته با نشان دادن آثار شکنجه دوران شاه به خبرنگارانی که از وضعیت گروگانهای آمریکایی سوال میکردند، علت دشمنی ایران را با آمریکا که حامی شاه بود بفهماند."

فلش فوروارد/ دور تند به زمان حال

حدود دوسال است که تهران و واشنگتن به همراه چند کشور دیگر درگیر مذاکرات اتمی هستند که بالاخره در بهار امسال به توافق منجر شد. در این بین وزیر خارجه کنونی ایران، محمد جواد ظریف شخصیت کانونی این نوشتار است.

خودش را بر روی تخت هواپیما به مذاکرات رساند و حتی مدتی با ویلچر حرکت کرد.

با همتای آمریکایی خود دست داد و حتی با وی در هوای آزاد قدم زد.

اما آنچه چند روزی است که تیتر رسانه های شده، مصافحه یا همان دست دادن ظریف که خود زمانی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل بوده با رییس جمهوری آمریکا، در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل است.

قرائت های مختلفی از این رویارویی در رسانه ها آمده است اما قرائت اقوی حاکی از این است که اوباما با ماندن در سازمان ملل برنامه خود را طوری تنظیم کرده بوده که بتواند به صورت تصادفی با روحانی پس از سخنرانی اش روبرو شود.

اما از قضا روحانی به نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا بر میخورد و به دیدار حاشیه ای می روند. اما وزیر خارجه ایران از همان مسیر معمول راه خود را ادامه می دهد و به آقای اوباما بر می خورد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا وی را به کارفرمای خود معرفی می کند و بدین گونه مصافحه ای بین اوباما و ظریف روی می دهد.

تاریخ گواه تحولات بسیاری بوده و است. پیدایش جمهوری اسلامی ایران با مرگ بر آمریکا آغاز شده و هم اکنون به مصافحه رییس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه اش رسیده است.

آینده چی در بر دارد؟

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG