لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۰۲

در مترو

جمعی از حامیان ترامپ در سینسیناتی اوهایو

بالاخره پس از بیش از یکسال تبلیغات با خرجهای چند ده میلیون دلاری، مناظره، و سیاست بازی پشت و جلوی پرده از فردا شهر کلیولند در سواحل دریاچه های بزرگ میزبان چهار روزه کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است.

با توجه به حوادث اخیر تروریستی در آمریکا، اروپا دور وبر محل همایش کاملاً مسدود شده و روباتها و سگها به مدد نیروهای امنیتی آمده اند.

در طی این روزها، نمایندگان حزبی پس از اینکه نام ایالت‌شان خوانده شد به نمایندگی شهروندان آن ایالت از نامزدی مثلاً این بار آقای دونالد ترامپ حمایت می کنند.

آقای ترامپ پیش از این همایش، یار انتخاباتی خود که در صورت ورودش به کاخ سفید معاونش خواهد بود، را انتخاب کرد.

در این مراسم، رهبران پیشین و کنونی حزب جمهوریخواه با تشویق مردم به رأی به نامزد حزبشان سخنرانی خواهند کرد.

با توجه به ویژگیهای آقای ترامپ رووسای پیشین جمهوریخواه، جرج بوش پدر و پسر و حتی نامزد ناکام انتخابات سال ۲۰۱۲ شرکت نخواهند کرد.

دستور کار جمهوریخواهان طی دههای گذشته مشخص بوده است، مخالف قانون کنونی سقط جنین، و قوانین حمایتی دگر باشان، خواستاربرداشته شدن قانون بیمه درمانی موسوم به بیمه درمانی اوباما هستند و با کنترل خرید و فروش اسلحه کاملاً مخالفند..

با توجه به آزادی بیان در این کشور، گروههای مخالف و موافق جمهوریخواهان می‌توانند در خواست تجمع کنند.

پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تمام جهان متفاوت است و عملاً دنیایی از ترین هاست.

طولانی‌ترین دوران تبلیغات، گران قیمت ترین از همه نظرها و هیجان انگیزترین است، زیرا عملاً هیچ خط قرمزی برای به اصطلاح لجن کشیدن رقیب وجود ندارد. مخصوصاً که امسال رقیب یک سیاستمدار یک غیر سیاستمدار است.

پوستر فیلم پل جاسوسان با شرکت تام هنکس

اگر پل جاسوسان آخرین ساخته استیون اسپیلبرگ با درخشش تام هنکس در نقش اول را تا کنون ندیدید، حتما آن را تماشا کنید.

این فیلم اگر چه بازگو کننده یک واقعه تاریخی نیم قرن پیش است، اما راوی رگه هایی از حوادث روزگار ماست.

در بخشی از فیلم، کشور آلمان شرقی که به مرحمت اتحاد جماهیر شوروی به تازگی تاسیس شده، از آمریکا به شدت می خواهد که در ازای آزادی شهروند آمریکایی که به اتهام "جاسوسی" دستگیر شده، واشنگتن آنرا به رسمیت بشناسد.

طی یکسال اخیر که اخبار آمریکاییان ایرانی تبار محکوم به "جاسوسی" در ایران را پوشش می دهم، چندین بار به گفته های مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی برخوردم که به نوعی خواستار مبادله آنها با ایرانیان محکوم به نقض قوانین آمریکا شده اند.

شباهتهایی بین آنچه برای آن جوان آمریکایی گرفتار در آلمان شرقی و این گروه از آمریکاییان ایرانی تبار دربند زندانهای جمهوری اسلامی وجود دارد و آن اینکه برلین شرقی در آن زمان و تهران امروز به گروکشی برای به کرسی نشاندن خواسته هایشان روی آوردند.

طی حوادثی که در آن فیلم روایت شده، آلمان شرقی در امر این گروکشی موفق نمی شود.

ولی جمهوری اسلامی؛

تاکنون در امور مشابهی به ارزیابی خودش موفق بوده است. مانند:

  • حضور وزیر خارجه وقت آلمان در تهران برای آزادی دو شهروند آلمانی که به عنوان خبرنگار برای پوشش اخبار مربوط به سکینه آشتیانی محکوم به سنگسار به ایران آمده بودند.
  • حضور مقام ارشد سابق دولت فرانسه در تهران برای آزادی خانم کلوتید رایس، شهروند فرانسوی که بعد از انتخابات جنجال بر انگیز سال ۱۳۸۸ دستگیر و محاکمه شده بود.

اتحادیه اروپایی در آن زمان به خاطر گفته های محمود احمدی نژاد رییس جمهوری وقت جمهوری اسلامی درباره هولوکاست، حضور در تهران را تحریم کرده بودند.

تهران انتظار دارد با فشار آوردن به واشنگتن تعدادی از ایرانیانی که با دور زدن تحریمهای اعمال شده بر برنامه اتمی ایران دوران محکومیت خود را در زندانهای این کشور سپری می کنند، را آزاد کند. آنها را با آمریکائیان ایرانی تبار مانند جیسون رضائیان، امیر حکمتی و سعید عابدینی مبادله کند.

جایگاه ایران و ایرانی بسیار بالاتر از متوسل شدن به گروکشی است.

اما متاسفانه برخی از کشورهای غربی به این کار تن داده اند و برخی از مقامات تهران نیز کماکان به دنبال بهره جویی از این راهکار هستند.

مقامات جمهوری اسلامی بهتر است راه والاتری برای آزادی ایرانیان دربند آمریکا بجویند و با آزادی آمریکائیان ایرانی تبار اقلا به رافت اسلامی که بدان افتخار می کنند، پایبند باشند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG