لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۲۲

در مترو

پس از گذشت بیش از یک دهه مذاکره بین ایران و قدرتهای جهانی که ابتدا سه کشور اروپایی بودند و بعد سه کشور دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل بدان اضافه شدند، به توافق جامع اتمی، موسوم به برجام دست یافتند.

از همه دست اندرکاران دستیابی به این توافق تشکر، قدردانی، سپاسگزاری و کلی واژگان مدح و ثنا در باب این افراد گفته شد.

البته گروهی به اصطلاح برخی از قلم افتادند.

منظورم مقامات سابق مانند خاویر سولانا و سعید جلیلی نیست.

بلکه گروهی از کسانی که پیش از اعمال تحریمهای اقتصادی، مقامات ایران را به طور جدی متمایل به مذاکره واقعی کردند.

مانند:

  • اجرای موفق عملیات بازیهای المپیک. برخی رسانه های از آغاز عملیاتی در زمان پرزیدنت بوش پسر گزارشهایی منتشر کردند که هدف آن ایجاد اخلال سایبری در فرآیند چرخه سوخت اتمی ایران بوده است. این عملیات در زمان پرزیدنت اوباما تشدید می شود. گفته می شود که بد افزار استاکس نت محصول کلیدی این عملیات است.
  • باز هم برخی رسانه ها از عملیات دیگری به نام مرلین گزارش می دهند. این عملیات توسط جفری جیمز الکساندر، مامور سابق سازمان مرکزی اطلاعات یا همان سیا ، در گفتگو با خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز، جیمز ریزن افشا شد. هدف از این عملیات فروش اطلاعات ناقص درباره کلاهک هسته ای به ایران از طریق دانشمند روسی که نام کد مرلین بود. مامور سابق سیا به جرم افشا اطلاعات به سه و نیم سال زندان محکوم شد. آقای ریزن این عملیات را در کتابی تحت عنوان وضعیت جنگ State of War منتشر کرد. وی هنوز هم تحت پیگرد قانونی است.
  • ترور دانشمندان مرتبط با صنعت اتمی و موشک بالستیک ایران:
    مصطفی احمدی روشن، مسعود علی محمدی، داریوش رضایی نژاد، مجید شهریاری دانشمندان اتمی ایران بودند و حسین طهرانی مقدم متخصص موشکهای بالستیک چند مرحله ای ایران با سوخت جامد بود.
  • مساله مبهم فرود پهباد رادارگریز پیشرفته RQ-170 که از مرز شرقی ایران وارد کشور شده بود.

نباید نقش این عوامل را نادیده گرفت.

تک تک موارد نوشته شده در هر توافقی بر پایه چانه زنی داده ها و اطلاعات است. پس پر واضح است که در جلسات مذاکرات اتمی ایران، با این درجه از اهمیت، اطلاعات به دست آمده از ماموران مخفی چه ارزشی داشته است.

چندی پیش کتابی رمانی تحت عنوان "افزایش" (The Increment) خواندم. موضوع آن فروش تجهیزات اندازه گیری چاشنی انفجار اتمی به ایران بود. البته تمامی این تجهیزات قبل از رسیدن به ایران به منظور فریب دادن ایران دستکاری شده بود.

بالاخره توافق اتمی حاصل شد. حالا باید دید در مورد راستی آزمایی از نحوه اجرای توافق توسط ایران ماموران صامت چه ابتکاراتی از خود ارائه خواهند داد.

آتش بازی بمناسبت روز باستیل در کنار برج ایفل در پاریس

روز چهاردهم ژوئیه (جولای) ۱۷۸۹ روز ملی فرانسه، روزی است که انقلابیون فرانسوی وارد زندان باستیل شدند. این مکان سالها بعد تخریب شد و به جای آن میدانی به همین نام ساخته شد. این واقعه تحولی کلیدی در پیروزی این انقلاب شد.

بسیاری پیش از این انقلاب، پادشاهی ایران و پادشاهی فرانسه (اکنون هردو به نظام جمهوری تبدیل شده اند) با هم روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی داشتند. در سال ۱۷۱۵ ایران محمد رضا بیک را به دربار لوئی چهاردهم فرستاد.

از شخصیتهای مانند تاورنیه و شاردن گرفته تا خود شخص ناپلئون بناپارت در تاریخ ایران موثر بودند. برخی از تاریخ نگاران ایران نقض پیمان فین کن اشتاین توسط بناپارت که به موجب آن ایران نتوانست تسلیحات لازم برای دفاع در برابر ارتش تزاری به دست آورد، را همواره از نقاط فرود روابط دو کشور می دانند.

در تاریخ معاصر ایران، پذیرش آیت الله روح الله خمینی بعد از تبعید از عراق به فرانسه و ارائه هواپیمای ایر فرانس در سال ۱۳۵۷را برخی از مورخین به عنوان نقطع عطف پیروزی این انقلاب می دانند.

این کشور همچنین به آخرین نخست وزیر شاه، شاپور بختیار و ابوالحسن بنی صدر اولین رییس جمهوری اسلامی ایران پناهندگی داد.

حضور فرانسه در ایران در زندگی روزمره مردم از لوازم خانگی مانند مولینکس گرفته تا انواع خودروهای پژو، سیتروئن (ژیان محبوب) و رنو متجلی است.

اما آنچه این روز را برای من پر اهمیت می کند، برگزاری روز ملی فرانسه در رزیدانس سفیر این کشور در تهران است.

بنا به اقتضای شغلی، در چندین نوبت این مراسم شرکت کردم. کنجکاوی ام مرا به یکی از اتاقهای ریزدانس سفیر فرانسه کشاند که در آن یک پرتره تمام قد با هیبت یکی از شاههای قاجار نصب شده بود. اتفاقا این مراسم کمابیش مصادف شده بود یا اعتراضات تندروها نسبت به مالکیت باغ سفارت انگلیس یا همان رزیدانس سفیر بریتانیا عظمی در تهران.

از یکی از کارمندان سفارت تاریخچه این پرتره را پرسیدم که وی با ظرافت دیپلماتیک گفت: مهمترین مساله وجود این پرتره در رزیدانس این است که عملا این سند اهدای محل رزیدانس از سوی وی به دولت ما است!

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG