لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ایران ۱۰:۲۷

در مترو

رجایی نفر وسط در کنار آیت الله خمینی

جمهوری اسلامی ایران از بدو تولدش همواره در دشمنی با ایالات متحده به سر برده است. هنوز هم در برخی از کریدورهای قدرت در ایران در بر همان پاشنه می چرخد.

اما در برهه های از تاریخ حدود چهار دهه جمهوری اسلامی، حاشیه های سازمان ملل نقش خاصی در ارائه سیاست خارجه ایران در قبال آمریکا داشته و دارد. به عبارت دیگر حاشیه ها برای جمهوری اسلامی حاشیه ساز بوده است.

در زمان نخست وزیری محمد علی رجایی وی با حضور در نیویورک کاری غیر دیپلماتیک انجام داد.

به گفته رسانه های آن زمان و به نقل از مصطفی تاجزاده که خود اگر چه از نسل اول انقلابیون اسلامگرا است اما سهم بسزایی به عنوان زندانی در زندانهای بعد از انقلاب داشته، "رجایی در دومین کنفرانس مطبوعاتی‌اش در حاشیه این اجلاس بود که پای برهنه خود را روی میز گذاشت و موجب حیرت خبرنگاران شد."

"به گفته تاجزاده، رجایی با این کار، که برای او و بقیه هیأت ایرانی هم غیرمنتظره بوده، میخواسته با نشان دادن آثار شکنجه دوران شاه به خبرنگارانی که از وضعیت گروگانهای آمریکایی سوال میکردند، علت دشمنی ایران را با آمریکا که حامی شاه بود بفهماند."

فلش فوروارد/ دور تند به زمان حال

حدود دوسال است که تهران و واشنگتن به همراه چند کشور دیگر درگیر مذاکرات اتمی هستند که بالاخره در بهار امسال به توافق منجر شد. در این بین وزیر خارجه کنونی ایران، محمد جواد ظریف شخصیت کانونی این نوشتار است.

خودش را بر روی تخت هواپیما به مذاکرات رساند و حتی مدتی با ویلچر حرکت کرد.

با همتای آمریکایی خود دست داد و حتی با وی در هوای آزاد قدم زد.

اما آنچه چند روزی است که تیتر رسانه های شده، مصافحه یا همان دست دادن ظریف که خود زمانی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل بوده با رییس جمهوری آمریکا، در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل است.

قرائت های مختلفی از این رویارویی در رسانه ها آمده است اما قرائت اقوی حاکی از این است که اوباما با ماندن در سازمان ملل برنامه خود را طوری تنظیم کرده بوده که بتواند به صورت تصادفی با روحانی پس از سخنرانی اش روبرو شود.

اما از قضا روحانی به نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا بر میخورد و به دیدار حاشیه ای می روند. اما وزیر خارجه ایران از همان مسیر معمول راه خود را ادامه می دهد و به آقای اوباما بر می خورد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا وی را به کارفرمای خود معرفی می کند و بدین گونه مصافحه ای بین اوباما و ظریف روی می دهد.

تاریخ گواه تحولات بسیاری بوده و است. پیدایش جمهوری اسلامی ایران با مرگ بر آمریکا آغاز شده و هم اکنون به مصافحه رییس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه اش رسیده است.

آینده چی در بر دارد؟

سخنرانی پاپ فرانسیس در کنگره آمریکا

هفته پیش پاپ فرانسیس برای اولین بار و به عنوان چهارمین رهبر کاتولیک‌های جهان پا به خاک آمریکا گذارد.

کشوری که جدایی دین از سیاست جزو اساس شاکله قدرتمندترین دموکراسی در جهان است.

اما وی در مدت کوتاهی که از گزینشش به این مقام می گذرد، با موضع‌گیریهای لیبرال، و فراتر از چارچوب سنتی واتیکان به شخصیتی والاتر از یک رهبر مذهبی تبدیل شده است.

دیدگاههای تسامحی و تا حدی حمایتی پاپ فرانسیس از ازدواج دگرباشان جنسی، عدم تناقض بین داستان آفرینش انجیلی و فرضیه تکاملی داروین و بخشش زنانی که عمل سقط جنین انجام داده اند، شخصیت کاریزماتیک وی را به چهره جهانی مبدل کرده است.

یورگه ماریو برگوگلیو، زاده ۱۹۳۶ در بوئنوس آیرس آرژانتین، یا همان پاپ فرانسیس نقش کلیدی در بازگشایی روابط سیاسی بین دو دشمن دیرین یعنی آمریکا و کوبا ایفا کرد.

اما، با پا در میانی رهبر مذهبی حدود یک و دو دهم میلیارد مسیحی کاتولیک جهان که از سیزدهم مارس ۲۰۱۳ و درپی استعفای بیندیکت شانزدهم، پاپ پیشین به این سمت برگزیده شد، از سرگیری روابط بین دو کشور میسر شد.

جالب اینکه در این دو کشور دین عملا نقشی در سیاست ندارد.

واشنگتن لیبرال دموکراسی و هاوانا کمونیست نه تنها بیش از پنج دهه روابط سیاسی نداشتند بلکه به موجب مصوبات پی در پی کنگره آمریکا، کشوری که هنوز هم توسط برادران کاسترو اداره می شود، در بند تحریمهای ایالات متحده گرفتار است.

البته پیش از وی سلف پیشینش، پاپ جان پال دوم لهستانی الاصل، با همراهی دولت پرزیدنت ریگان کمکهای شایانی به جنبش همبستگی کارگری لهستان به رهبری لخ والسا که به اپوزیسیون قویی در برابر حکومت کمونیستی تبدیل شده بود، کرده بود.

واما در آمریکا،

استقبال از پاپ فرانسیس در فرودگاه توسط شخص رییس جمهوری آمریکا و بانو اول و معاونش به عمل آمد، این امر بسیار نادر است.

وی اولین مقام عالی کلیسای کاتولیک جهان بود که در کنگره آمریکا، مهد جدایی دین از سیاست سخنرانی کرد.

این سخنرانی آنقدر بر روی مستمعین قانونگذار تاثیرگذار بود که به گفته برخی یکی از دلایل اعلام استعفای رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از سمت خود بود.

بازدید وی از سه کلان شهر پر جمعیت آمریکا؛ واشنگتن، نیویورک و فیلادلفیا با راه بندانها و صفهای طولانی مردم همراه بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG