لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۲:۵۰

در مترو

سخنرانی پاپ فرانسیس در کنگره آمریکا

هفته پیش پاپ فرانسیس برای اولین بار و به عنوان چهارمین رهبر کاتولیک‌های جهان پا به خاک آمریکا گذارد.

کشوری که جدایی دین از سیاست جزو اساس شاکله قدرتمندترین دموکراسی در جهان است.

اما وی در مدت کوتاهی که از گزینشش به این مقام می گذرد، با موضع‌گیریهای لیبرال، و فراتر از چارچوب سنتی واتیکان به شخصیتی والاتر از یک رهبر مذهبی تبدیل شده است.

دیدگاههای تسامحی و تا حدی حمایتی پاپ فرانسیس از ازدواج دگرباشان جنسی، عدم تناقض بین داستان آفرینش انجیلی و فرضیه تکاملی داروین و بخشش زنانی که عمل سقط جنین انجام داده اند، شخصیت کاریزماتیک وی را به چهره جهانی مبدل کرده است.

یورگه ماریو برگوگلیو، زاده ۱۹۳۶ در بوئنوس آیرس آرژانتین، یا همان پاپ فرانسیس نقش کلیدی در بازگشایی روابط سیاسی بین دو دشمن دیرین یعنی آمریکا و کوبا ایفا کرد.

اما، با پا در میانی رهبر مذهبی حدود یک و دو دهم میلیارد مسیحی کاتولیک جهان که از سیزدهم مارس ۲۰۱۳ و درپی استعفای بیندیکت شانزدهم، پاپ پیشین به این سمت برگزیده شد، از سرگیری روابط بین دو کشور میسر شد.

جالب اینکه در این دو کشور دین عملا نقشی در سیاست ندارد.

واشنگتن لیبرال دموکراسی و هاوانا کمونیست نه تنها بیش از پنج دهه روابط سیاسی نداشتند بلکه به موجب مصوبات پی در پی کنگره آمریکا، کشوری که هنوز هم توسط برادران کاسترو اداره می شود، در بند تحریمهای ایالات متحده گرفتار است.

البته پیش از وی سلف پیشینش، پاپ جان پال دوم لهستانی الاصل، با همراهی دولت پرزیدنت ریگان کمکهای شایانی به جنبش همبستگی کارگری لهستان به رهبری لخ والسا که به اپوزیسیون قویی در برابر حکومت کمونیستی تبدیل شده بود، کرده بود.

واما در آمریکا،

استقبال از پاپ فرانسیس در فرودگاه توسط شخص رییس جمهوری آمریکا و بانو اول و معاونش به عمل آمد، این امر بسیار نادر است.

وی اولین مقام عالی کلیسای کاتولیک جهان بود که در کنگره آمریکا، مهد جدایی دین از سیاست سخنرانی کرد.

این سخنرانی آنقدر بر روی مستمعین قانونگذار تاثیرگذار بود که به گفته برخی یکی از دلایل اعلام استعفای رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از سمت خود بود.

بازدید وی از سه کلان شهر پر جمعیت آمریکا؛ واشنگتن، نیویورک و فیلادلفیا با راه بندانها و صفهای طولانی مردم همراه بود.

کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان

انبوهی از ایرانیان مقیم آمریکا یا همان آمریکاییان ایرانی تبار در ایالت گرم و خشک کالیفرنیا در غرب ایالات متحده زندگی می کنند. این گروه آنقدر در این کشور ریشه دوانده اند که الان به نسل سوم رسیده اند.

برخی از افراد این گروه مانند همه بشر و بویژه نسل اولیها، ویژگیهای سرزمین آبا و اجدادی خود را کماکان با خود حمل می کنند.

با این مقدمه کم کم وارد اصل مطلب می شوم.

در حرفه ما خبرنگاران گزارش میدانی نوعی خبر رسانی از نبض جامعه است.

در ایران، به دلایل خاص حاکم بر جامعه، شخصیت مردم در برابر دوربین صدا و سیما با آنچه در بین خود می گویند زمین تا آسمان و برخی اوقات آسمان هفتم متفاوت است.

تو این چند روز که در ایالت کالیفرنیا برای تهیه گزارش مردمی و همچنین پوشش خبری مناظره تلویزیونی داوطلبان حزب جمهوریخواه گذراندم با تقریبا همان مشکل در برابر لنز و بدون ضبط مواجه شدم.

  • سلام، نظرتون درباره توافق اتمی ایران با جامعه جهانی و بحثهایی که در کنگره درباره توافق ...
  • نظری ندارم... گفتی از کجایی؟
  • صدای آمریکا...
  • نه نظری ندارم... همشون دروغ می گن، البته توافق خوبیه... جنگ نمیشه ...
  • خوب ببخشید ممکنه این رو جلوی دوربین بگین...
  • نه ممنون ... موفق باشید...

البته تعدادی هم جلوی دوربین صحبت کردند، بعد از یک چرخی در خود، بر میگردند و می گن که خوب ممکنه حرفهای ما رو پخش نکنید....

این محافظه کاری صرفا ریشه تاریخی دارد.... در ادبیات ما هم تمثیل بیشترین حجم کتب پارسی را به خود اختصاص داده است.

من به انتقال وراثتی این خصلت اعتقاد ندارم، اما در برخی شهروندان آمریکایی ایرانی تبار نسل دوم و سوم هم این سندروم دیده شد.

اما در سطور بالاتر گفتم که مناظره تلویزیونی داوطلبان نامزدی ....

به همت شبکه تلویزیونی سی ان ان، داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا که نماد آن فیل است در کتابخانه پرزیدنت رونالد ریگان فقید در حومه شهر لس آنجلس گردهم آمدند.

در کل رؤسای جمهوری پس از پایان دوره ریاست جمهوریشان و خروج از کاخ سفید به طور سنتی برای خود کتابخانه ای و یا بنیاد مانندی برای خود دست و پا می کنند، البته نه با بوجه بیت المال بلکه با جمع آوری کمکهای مردمی و خیرین....

فرآیند و یا بقول فرنگی نشین ها، پروسه کاری دریافت نامزدی هر حزبی طولانی است. بویژه وقتی که رییس جمهوری دو دوره خود را پر کرده باشد و عملا رقیبی برای هیچ کس نباشد.

در این بین، نظر سنجیها، مصاحبه ها، قولها، پیشینه کاری و حتی در دوره معاصر نام خانوادگی افراد نقش موثری در این فرآیند بازی می کند.

اما جالبتر از همه میزان شفافیت این پروسه است و بنابراین رسوایی هر یک از نامزدها حیات و ممات آنها را به دنبال دارد.

ایمیلهای خانم کلینتون در زمان وزارت خارجه اش، هم اکنون سایه سنگینی بر کارزار انتخاباتی اش انداخته است.

از آن سو، آقای جب بوش، هنوز هم باید پاسخگوی اقدامات برادر و پدر خود باشد.

در هر صورت مردم آمریکا در نوامبر ۲۰۱۶، با حضور پای صندوقهای رای رییس جمهوری از حزب جمهوریخواه و یا دموکرات بر خواهد گزید. صاحبخانه موقت کاخ سفید، قادر است پس از آغاز کار خود را در ژانویه ۲۰۱۷، توافق اتمی با ایران را ادامه دهد و یا تعلیق کند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG