لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۴۹

در مترو

جان کری برای دیدار با ظریف وارد محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

دوشنبه ۲۷ آوریل/هقتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با ورود به اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در خیابان پنجم شهر نیویورک عملا به عنوان اولین مقام ارشد دولت آمریکا که پا به خاک کشوری که حدود ۴ دهه بدون روابط سیاسی سپری می کند شد.

از سال ۱۹۸۰ و در پی به گروگان گرفته شدن دیپلمات‌های آمریکا توسط گروهی از دانشجویانی که خود را «پیروی خط امام» می‌نامیدند، روابط دیپلماتیک دو کشور قطع شد، و تهران و واشنگتن در عرصه بین المللی در برابر یکدیگر قرار گرفتند.

اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل تنها مکان دیپلماتیک ایران در خاک آمریکا است.

اما با انتخاب باراک اوباما و رویکرد جدید او در برابر ایران، گشایش‌هایی در این عرصه به وقوع پبوست. اما وی باید تا انتخاب حسن روحانی صبر می‌کرد که روند واقعی و ملموس حل مهم‌ترین پرونده ایران، یعنی پرونده هسته‌ای، به حصول راه حل نزدیک شود.

دیدارها و گفتگوهای فشرده محمدجواد ظریف و جان کری در چارچوب مذاکرات جاری اتمی ایران با جامعه جهانی و بویژه ایالات متحده آمریکا تحول جدیدی در دستیابی به راه حل دیپلماتیک برای پرونده که تاکنون سه رئیس جمهوری ایران و دو پرزیدنت آمریکا را دیده، شده است.

پیاده‌روی آقای ظریف و آقای کری در شهرهای سوئیس، نقش به سزایی در دستیابی به چارچوب توافق جامع اتمی در لوزان داشت.

احتمال دیدارهای آتی این دو در مکان‌های دیپلماتیک ایران وجود دارد، و شاید هم در خاک ایران!

نوشتن خاطرات امری برازنده است.
بویژه خاطرات خبرنگاران. زیرا این عده خبر مخابره می کنند و از اینکه خود خبر شوند فاصله می گیرند.

چهار خبرنگار زن که برای رسانه های خارجی در ایران کار می کردند، خاطرات خود را پس از خروج از ایران منتشر کردند.
من هم جزو عده ای از محدود خبرنگارانی بودم که با رسانه های خارجی و با مجوز اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد در ایران فعالیت می کردم.

خانم معاونی از بقیه پر کارتر است و دو کتاب درباره تجربیاتش از ایران نوشته است.

ابتدا کتاب رژلب جهاد و چند سال بعد ماه عسل در تهران را نوشت.
وی در ترجمه یکی از کتابهای خانم شیرین عبادی اولین زن برنده نوبل صلح همکاری داشته است.

در این بین خانم نوایی ایرانی- بریتانیایی است و کتابش – شهر دروغ - درباره تجربیاتش در ایران نیست، بلکه مجموعه ای از داستانهای کوتاهی است که رویدادهایشان به بخش جنوبی و یا شمالی بلندترین خیابان تهران و شاید خاورمیانه – خیابان ولی عصر – مرتبط است.

خانم صابری، بیش از ۱۰۰ روز را در زندان اوین سپری کرد. به جاسوسی متهم شد . کتابش به رویدادهای زندانی و هم بندیهایش می پردازد.

جدیدترین کتاب را خانم فتحی به رشته تحریر در آورده است.
وی در کتابش علاوه بر اینکه راوی تحولاتی که منجر به خروجش از ایران شد، کمی به تاریخ معاصر ایران، یعنی وقایع انقلاب ۱۳۵۷ پرداخته است.

متاسفانه همه این کتابها به انگلیسی نگاشته شده اند. اما بدون در نظر گرفتن توان زبان انگلیسی خوانندگان، تورق و خواندن آن توصیه می شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG