لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۰۲

در مترو

ماه فوریه کلا در تقویم میلادی کوتاهترین ماه است، اما ماهی است که در آن یکی از موثرترین رؤسای جمهور آمریکا دیده به جهان گشوده است. البته سومین دوشنبه فوریه در این کشور، روز رییس جمهور نامیده شده است.
حتما اگر گذرتون به شهر واشنگتن افتاده باشه، یادمان پرزیدنت آبراهام لینکلن رو دیده اید. تو خیلی از فیلمها هم است.
در این یادمان در یکی از دیوارهای درونی آن سخنرانی بسیار کوتاهی از وی روی دیوار حک شده است که آقای لینکلن در حین جنگهای داخلی آمریکا (۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵) بیان کرد.
جمله پایانی این سخنرانی که از واژگان بسیار ساده ای تشکیل شده بیانگر کُنه وجودی ساختار این کشور، است. یعنی دموکراسی.
بخش کلیدی این جمله شامل: "حکومت مردم، توسط مردم، برای مردم" است.
شهروندان آمریکا، تقریبا از خردترین تا کلانترین مقامات شهر، ایالت و دولت فدرال خویش را انتخاب می کنند. قانون اساسی آمریکا به شکلی نوشته شده که رییس جمهور نتواند، کنگره یا همان مجلس را تعطیل کند و قوه قضاییه این کشور بی دلیل و مدرک کسی را بازداشت و زندانی نکند.
با این مقدمه،
چند هفته ای است که مساله حضور و سخنرانی نخست وزیر اسرائیل که کشوری از کلیدیترین همپیمانان آمریکا در منطقه است، نقل محافل سیاسی و خبری در این کشور، اسرائیل و البته ایران است.
پر واضح است که بنیامین نتانیاهو از بدو شروع روند جدید مذاکرات ایران با آمریکا درباره پرونده جنجال بر انگیز اتمیش در دو سال اخیر گزنده ترین انتقادات را به دولت پرزیدنت باراک اوباما از نحوه مدیریت این گفتگوها روا داشته است.
با این حال وقتی که جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب مخالف آقای اوباما از آقای نتانیاهو دعوت کرد، دولت آمریکا صرفا به انتقاد از این دعوت پرداخت و نه بیشتر.
مساله انتقاد صریح اللهجه یک رهبر کشور خارجی در قوه مقننه آمریکا علیه مواضع رسمی واشنگتن امری تقریبا که خیر، تحقیقا غیر قابل تصور برای ایران است.
به عبارت دیگر، نه نماینده ای تهدید شد، نه ممنوع التصویر شد، نه مجلس تعطیل شد، نه گروههای "خود جوشی" در برابر کنگره تجمع کردند و "نه" های بسیار دیگر.
واکنشهای دولت آمریکا کاملا آرام و با طمأنینه بود ونه افراطی و احساسی.
محتوی سخنرانی آقای نتانیاهو، محور این نوشتار نیست، بلکه این دعوت و حضور نشانگر "حکومت مردم، توسط مردم، برای مردم" و لاغیر.

عکس تاریخی رهبران فاتح جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل بریتانیا، روزولت آمریکا و جوزف استالین اتحاد جماهیر شوروی روی ایوان سفارت شوروی در تهران. این عکس در ماههای پایانی ۱۹۴۳/ آذرماه ۱۳۲۲ گرفته شد.

امروز شانزدهم فوریه سال ۲۰۱۵، سومین دوشنبه ماه فوریه است و طبق مصوبه کنگره آمریکا سومین دوشنبه ماه فوریه هر سال، روز رییس جمهور و تعطیل رسمی است.

این روز ابتدا به خاطر تولد اولین رییس جمهور آمریکا، جرج واشنگتن، روز رییس جمهور نامیده شد.

البته در برخی ایالتها روز رییس جمهور را به پاس تلاش از اقدامات توماس جفرسون سومین و آبراهام لینکلن شانزدهمین رییس جمهور آمریکا آن روز را تعطیل می کنند.

اما این روزها، روز رییس جمهور، که تعطیل فدرال است، به خاطر ارزشگزاری به اقدامات همه رؤسای جمهور، گرامی داشته می شود.

به غیر از واشنگتن و لینکلن، ویلیام هنری هاریسون و رونالد ریگان در ماه فوریه به دنیا آمدند.

جالب است بدانید که رؤسای جمهور، واشنگتن، جفرسون و لینکلن شاخص ترین یادمان ها را در پایتخت آمریکا دارند. چهره واشنگتن روی یک دلاری، لینکلن روی پنج دلاری و جفرسون روی دو دلاری چاپ شده است.

طبق قانون اساسی آمریکا، رؤسای جمهور این کشور رییس دولت، رییس حکومت، فرمانده کل قوای نیروهای مسلح و رییس قوه مجریه است. جالب است بدانید با این همه تمرکز قدرت در این پست، رییس جمهوری حق انحلال کنگره و یا وتوی احکام دیوان عالی این کشور را ندارد.

فرانکلین روزولت نخستین رییس جمهور آمریکا بود که به ایران سفر کرد. و جیمی کارتر نیز آخرین رییس جمهور آمریکا بود که از ایران دیدن کرد (دسامبر ۱۹۷۷ - دی ۱۳۵۶). هر دو رییس جمهور از حزب دموکرات بودند.
سخنرانی معروف کارتر که در آن ایران را "جزیره ثبات" در منطقه دانسته بود، در آخرین روز سال ۱۹۷۷/دهم دیماه ۱۳۵۶ در کاخ نیاوران در حضور محمد رضا پهلوی ایراد کرد. یکسال بعد شاه ایران را ترک کرد و یکماه بعد از آن انقلاب ضد غربی در ایران به پیروزی رسید.

متن سخنرانی آقای کارتر به انگلیسی را از اینجا بخوانید.

بخش کوتاه سخنرانی آقای کارتر و جمله معروف "جزیره ثبات" را از این لینک ببینید.

بیشتر رؤسای جمهور آمریکا یا حقوقدان بوده اند یا و یا نظامی. آقای اوباما، رییس جمهور کنونی دارای دکتری حقوق از دانشگاه معروف هاروارد با تخصص قانون اساسی آمریکاست. آقای اوباما اولین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکاست.

آمریکا تاکنون رییس جمهور زن نداشته است.

در طول تاریخ تشکیل کشور ایالات متحده آمریکا، دو رییس جمهور تاکنون استیضاح شده اند، ولی کماکان توانستند دوباره به کار خود ادامه دهند. یک رییس جمهور پیش از پایان دوره ریاست جمهوریش استعفا داده است و برخی از رؤسای جمهور در زمان ریاست جمهوری به قتل رسیدند.

و طبق معمول برای اطلاعات بیشتر به سایت فارسی صدای آمریکا که دانش بیشتری درباره این مردان تاریخ ساز به شما ارائه می دهد مراجعه کنید: رؤسای جمهوری آمریکا

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG