لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۰۲

در مترو

jason-yeganeh-rezaeian

اولین باری که من جیسون رو تو برنامه خبری دیدم، اجلاس کشورهای اکو در تهران بود. زمان محمود احمدی نژاد.

اون وقتها برای روزنامه سان فرانسیسکو کرونیکل کار می کرد. خودش متولد همون شهره.

خیلی خبرنگار آرامیه. خصلتش اینطوریه.

تا ازش چیزی نپرسی، مساله ای رو مطرح نمی کنه. اون روز خوب تو خاطرم مونده. اسمشو روی کارت شناسایی که برایمون حراست مراسم صادر کرده بود اشتباه نوشته بودند. نوشته بودند: "جیمسون" رضائیان. خلاصه شاید این اشتباه موجب شد بچه ها دور و برش بیشتر بچرخند و حتی خبرنگار شبکه خبر بخواد ازش درباره ایران سئوال کنه! البته جیسون همیشه با صدای کمی بلندتر از صدای معمولیش می گفت که من ایرانیم!

ایران را خیلی خیلی دوست داشت و مطمئنم همین الان هم اگر ازش سئوال بشه، یعنی بعد از گذران یکسال در زندان بدشهرت اوین که پنج ماهش رو انفرادی گذرانده بود، باز هم می گه که ایران را دوست داره و از عشقش به ایران کم نشده است.

جیسون فارسی رو تو ایران یاد گرفت. لهجه غلیظ آمریکایی همواره چاشنی صحبتهاش بود. جیسون سال ۲۰۱۲ کارش رو با واشنگتن پست شروع کرد و تقریبا همون سال با یگانه صالحی ازدواج کرد.

یگانه پیش از کار برای روزنامه انگلیسی زبان اماراتی نشنال، با سایت خبری بلومبرگ همکاری می کرد.

تعداد خبرنگارانی که برای رسانه های خارجی تو تهران کار میکردند، در زمان احمدی نژاد به حد اقل رسیده بود.

خوب با سپاس از احمدی نژاد.

این زوج خبرنگار تو برنامه های خبر مکمل همدیگر بودند. یگانه بیشتر سوالات را از مقامات ایرانی که یا انگلیسی بلد نبودند و یا نمی خواستند صحبت کنند می پرسید.

من خودم سه بار اوین رفتم. دوبار با چشمان باز و یک بار با چشمان بسته.

"پذیرش در اتاق اختصاصی اوین هیچ دوست داشتنی نیست. مخصوصا اگر اتاق اختصاصی دستشویی نداشته باشد."

یکسال وقت کمی نیست. تو این مدت توافق اتمی حاصل شد. اما جیسون و یگانه هنوز دربند فرآیند قضایی مبهم هستند. در بند مقاماتی که حاضر نیستند واقعیت بی گناهی این دو را اذعان کنند.

به قول برادر بزرگتر جیسون، علی، قوه قضاییه ایران باید با آزادی برادرش پایانی به طنز دادرسی در این کشور بدهد.

پس از گذشت بیش از یک دهه مذاکره بین ایران و قدرتهای جهانی که ابتدا سه کشور اروپایی بودند و بعد سه کشور دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل بدان اضافه شدند، به توافق جامع اتمی، موسوم به برجام دست یافتند.

از همه دست اندرکاران دستیابی به این توافق تشکر، قدردانی، سپاسگزاری و کلی واژگان مدح و ثنا در باب این افراد گفته شد.

البته گروهی به اصطلاح برخی از قلم افتادند.

منظورم مقامات سابق مانند خاویر سولانا و سعید جلیلی نیست.

بلکه گروهی از کسانی که پیش از اعمال تحریمهای اقتصادی، مقامات ایران را به طور جدی متمایل به مذاکره واقعی کردند.

مانند:

  • اجرای موفق عملیات بازیهای المپیک. برخی رسانه های از آغاز عملیاتی در زمان پرزیدنت بوش پسر گزارشهایی منتشر کردند که هدف آن ایجاد اخلال سایبری در فرآیند چرخه سوخت اتمی ایران بوده است. این عملیات در زمان پرزیدنت اوباما تشدید می شود. گفته می شود که بد افزار استاکس نت محصول کلیدی این عملیات است.
  • باز هم برخی رسانه ها از عملیات دیگری به نام مرلین گزارش می دهند. این عملیات توسط جفری جیمز الکساندر، مامور سابق سازمان مرکزی اطلاعات یا همان سیا ، در گفتگو با خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز، جیمز ریزن افشا شد. هدف از این عملیات فروش اطلاعات ناقص درباره کلاهک هسته ای به ایران از طریق دانشمند روسی که نام کد مرلین بود. مامور سابق سیا به جرم افشا اطلاعات به سه و نیم سال زندان محکوم شد. آقای ریزن این عملیات را در کتابی تحت عنوان وضعیت جنگ State of War منتشر کرد. وی هنوز هم تحت پیگرد قانونی است.
  • ترور دانشمندان مرتبط با صنعت اتمی و موشک بالستیک ایران:
    مصطفی احمدی روشن، مسعود علی محمدی، داریوش رضایی نژاد، مجید شهریاری دانشمندان اتمی ایران بودند و حسین طهرانی مقدم متخصص موشکهای بالستیک چند مرحله ای ایران با سوخت جامد بود.
  • مساله مبهم فرود پهباد رادارگریز پیشرفته RQ-170 که از مرز شرقی ایران وارد کشور شده بود.

نباید نقش این عوامل را نادیده گرفت.

تک تک موارد نوشته شده در هر توافقی بر پایه چانه زنی داده ها و اطلاعات است. پس پر واضح است که در جلسات مذاکرات اتمی ایران، با این درجه از اهمیت، اطلاعات به دست آمده از ماموران مخفی چه ارزشی داشته است.

چندی پیش کتابی رمانی تحت عنوان "افزایش" (The Increment) خواندم. موضوع آن فروش تجهیزات اندازه گیری چاشنی انفجار اتمی به ایران بود. البته تمامی این تجهیزات قبل از رسیدن به ایران به منظور فریب دادن ایران دستکاری شده بود.

بالاخره توافق اتمی حاصل شد. حالا باید دید در مورد راستی آزمایی از نحوه اجرای توافق توسط ایران ماموران صامت چه ابتکاراتی از خود ارائه خواهند داد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG