لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۲۶

کادوس

هواداران یک بازی بسکتبال، عکس هایی از هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در دست دارند.

حدود ۷۰ روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده است و رقابت دو نامزد در این هفته ها شدت یافته است.

در آمریکا نامزدهای انتخابات فارغ از اینکه برای چه دفتر و دستکی تلاش می کنند، یک قاعده خوب دارند که خود را عرضه می کنند. یعنی به مردم می گویند من هستم، من را انتخاب کنید، من به شما سرویس می دهم.

این عرضه کردن، گاهی با حضور خانه به خانه است، گاهی با سخنرانی است و گاهی با استفاده هوشمندانه از سوابق شخصی و کاری است. مثلا کسی که می خواهد عضو شورای محلی آموزش و پرورش شود، سوابق دوران معلمی اش را عرضه می کند، یا می گوید ببینید در زمان عضویت در انجمن اولیا چقدر فعال بودم.

در سمت های بالای انتخاباتی هم چنین است. مثلا هیلاری کلینتون از سوابق خودش به عنوان بانوی اول، یا سناتور نیویورک و یا مقام وزارت خارجه مثال می آورد. یا دونالد ترامپ از تجربیات مالی اش سخن می گوید.
تبلیغات انتخاباتی نیازمند ترفند هایی هم هست. شاید مهمترین اش این باشد که "آن بخش از حقیقت را بگو که به نفع ات باشد".

مثلا، هیلاری کلینتون کمتر از دوران وزارت خود سخن می گوید. او در دوران وزارت با بحران هایی مثل مرگ سفیر آمریکا در لیبی و یا ماجرای استفاده از سرور شخصی برای ایمیل های کاری مواجه شد، پس کمتر درباره آن صحبت می کند. اما درباره سناتوری اش برای ایالت نیویورک سخن می گوید. حالا، همین دوران سناتوری، وقتی بحث به رای مثبت او به جنگ عراق کشیده می شود، او ترجیح می دهد دوران بانوی اولی خود را برجسته کند که به رغم حواشی پیش آمده برای همسرش، دوران طلایی آمریکا را برای خیلی ها یادآوری می کند.

و ترامپ هم وقتی بحث تجارت هنگفت اش به شهر "آتلانتیک سیتی" می رسد، بحث را عوض می کند. چون وقتی او این شهر را ساخت، کارنامه مالی خوبی از خود بر جای نگذاشت و منتقدان او می گویند او اعلام ورشکستگی کرد تا پول پیمانکارها را ندهد.

یکی از عرف های تبلیغاتی در سطح انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتشار فایل کامل مالیات سالهای قبل نامزد است. در فایل مالیاتی تمام درآمد های فرد، تمام هزینه ها و اعانه ها ثبت می شود. نامزد ها با اینکار شفافیت مالی خودشان را نشان می دهند و به این ترتیب سعی می کنند اعتماد افکار عمومی را بخرند.

مثلا هیلاری کلینتون که می داند ترامپ چندان تمایلی به انتشار صورت مالیاتی اش نیست، ماه پیش فایل مالیاتی سال ۲۰۱۵ خود و همسرش را منتشر کرد. این خبر بازتاب زیادی داشت و صدها روزنامه نگار به تحلیل جزئیات اعداد و رقم مالیات خانواده کلینتون پرداختند.

این برای ترامپ یک ضعف است که نتوانسته است فایل مالیاتی را منتشر کند. اما ستاد انتخاباتی او هم یک بخش مهمی رو کرده که نقطه ضعف رقیب را به رخ بکشد. پزشک معالج ترامپ گزارش وضعیت پزشکی ترامپ را صادر کرد. آقای دکتر هارولد برن استین گفته که او معاینه و گزارش پزشکی ترامپ را در پنج دقیقه و درحالی که لیموزین منتظر بوده، نوشته است.

البته نحوه و سرعت این نوشتن محل بحث است اما ستاد ترامپ از نقطه قوت خود در مقابل ستاد کلینتون استفاده کرده است. هنوز مشخص نیست خانم کلینتون نیز گزارش پزشکی خود را علنی کند یا نه. از یاد نبریم که خانم کلینتون در آخرین ماههای وزارتش، ناگهان بستری شد. آن زمان اعلام شد، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده به دلیل پیدا شدن لخته خون در بدنش در بیمارستان بستری شده است.

این رقابت در یک ماه آینده جذاب تر هم می شود. قرار است نامزد ها در مقابل هم و در سه مناظره شرکت کنند. هر جمله آنها و هر اظهارنظر در این مناظره ها می تواند بر روی نظر رای دهندگان تاثیر بگذارد.

غضنفر رکن‌آبادی عالیترین مقام ایرانی است که در حادثه منا ناپدید شد

۴۵ روز بعد از حادثه منا، هنوز تعدادی از قربانیان ایرانی این رویداد تلخ مفقود هستند. حتی حالا که اعلام شده ۲۵ جنازه دیگر برای مقایسه DNA مورد بررسی قرار گرفته اند، هنوز ابهام گم شدن برخی مقامهای ایران کم نشده است.

در تهران، مقام های ایران جسته و گریخته از گم شدن برخی مقام های نظامی، امنیتی و دیپلماتیک خبر داده اند. درسالهای گذشته این یک رویه بوده که مقام های نظامی و امنیتی در قالب سفر حج به عربستان سفر کنند.

ظاهرا این افراد برای فریضه حج به سفر می رفته اند اما گاهی اتفاقاتی هم در این بین افتاده؛ مثلا علی‌رضا عسگری سرتیپ بازنشستهسپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاون وزیر دفاع ایران بود که گفته می شود در مکه ناپدید شد. یا شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی که مدتی در آمریکا بود، مدعی شد در عربستان او را دزدیده اند.

چه این افراد خود به سفارت کشورهای خارجی مراجعه کنند و چه آنها از سوی سرویس های اطلاعاتی دیگر کشورها دزدیده شوند، مکه جای امنی برای دیپلمات های ایرانی نیست.

حادثه منا، ظاهرا بخاطر یکسری اشکالات مدیریتی در اداره مراسم "رمی جمرات" رخ داد، اما در پی آن، هنوز برخی مقام های امنیتی، نظامی و یا دیپلمات ایران مفقود هستند. این را اطلاعاتی می گوید که گاهی از یک مصاحبه یک مقام بیرون آمد و بعد توسط مقام دیگر تکذیب می شود.

هنوز یک چیز تغییر نکرده؛ مهمترین مقام ایرانی است که در حادثه منا مفقود شد غضنفر رکن آبادی است. غضنفر اصل رکن آبادی دیپلمات متولد قم است که بیشترین شهرتش بخاطر عهده داری سمت سفیر ایران در لبنان در بین سالهای ۸۹ تا ۹۳ است.

ایران متحد اصلی حزب الله لبنان است که در سالهای گذشته بارها کمک های مالی و تسلیحاتی برای این گروه فرستاده و استنباط این است که سفیر ایران در لبنان، از جزئیات این داد و ستد ها مطلع باشد.

چه اتفاقی برای رکن آبادی افتاده است؟ ظاهر قضیه این است که او نیز مانند سایر حجاج در گذرگاه ۲۰۴ گیر کرده و کشته شده است. اما جسد او چه شده است؟

رکن‌آبادی، قبل مفقود شدن، پیام رهبر را خوانده بود

یک مصاحبه جدید در خبرگزاری مهر در تهران، ابعاد جدیدی از حضور رکن آبادی در روز حادثه مشخص می کند.

سیار پیش بهار، خبرنگار اعزامی صداوسیما به حج تمتع امسال در این گفت و گو، در بخشی از اظهاراتش با اشاره به شناخت رکن آبادی می گوید "موقع حرکت به سمت منا با آقای رکن آبادی همراه بودیم. من از قبل ایشان را می شناختم چون در موقعیت های مختلف خبری از ایشان گزارش گرفته بودم".

وی سپس می افزاید" من به آقای رکن آبادی گفتم 'دکتر بیانیه را شما خیلی با صدای رسا و تاثیرگذاری قرائت کردید، خیلی عالی بود، من هم تصویر شما را گرفته و به تهران فرستادم'.

آقای پیش بهار کمی بالاتر اشاره می کند "مراسم برائت از مشرکین خیلی عالی برگزار شد با شعارهای کوبنده و بیانیه قوی و محکم؛ پیام مقام معظم رهبری هم در بین حجاج قرائت شد."

خواننده بیانیه رهبر در این مراسم، آقای رکن آبادی بود که خبرنگار صدا و سیما فیلم او را گرفته و برای تهران فرستاده است.

نکته ای که اصلا در تلویزیون دولتی ایران مورد توجه قرار نگرفته است. نه تنها در این مراسم آقای رکن آبادی پیام آقای خامنه ای را خوانده بلکه، به گفته خبرنگار صدا و سیما، "آقای قاضی عسگر قبل از قرائت پیام رهبری چند دقیقه ای سخنرانی کردند".

برائت از مشرکین

علی قاضی عسگر، نماينده ولی فقیه و سرپرست حجاج ايرانی در مکه است. از دوران آیت الله خمینی، حجاج ایرانی پیش از مراسم "رمی جمرات"، در یک راهپیمایی به نام "برائت از مشرکین" شرکت می کنند.

آقای خمینی در توجیه این مراسم گفته بود "ما باید با فریادها و دعوتها و تظلم ها و افشاگری ها و اجتماعات زنده و کوبنده در مجمع مسلمین در مکه مکرمه، بتها را بشکنیم و شیاطین را که در رأس آنها شیطان بزرگ است رمی کنیم و طرد نماییم تا حجِّ خلیل اللّه و حبیب اللّه و ولی اللّه ـ مهدی عزیز ـ را بجا آورده باشیم."

سال ۱۳۶۶ درگیری بین زائران ایرانی و ماموران عربستانی روی داد که حدود سیصد زائر ایرانی کشته شد و تا مدتها روابط ایران و عربستان به سردی گرائید. مراسم برائت از مشرکین هر سال با حساسیت برگزار می شود.

به اصل مطلب بازگردیم. خبرنگار تلویزیون دولتی ایران درباره مراسم قرائت بیانیه آقای خامنه ای می گوید "مشکلی برای برگزاری مراسم نبود و حضور حجاج هم بسیار گسترده بود."

شکی نیست که ماجرای منا محصول سوء مدیریت بوده اما اتفاقا برعکس نظر خبرنگار صدا و سیما، "گسترده بودن" حضور حجاج خود بخشی از مشکل این واقعه تلخ بود.

به هر روی، رسانه دولتی ایران، یک بخش از ماجرا را می گوید، اما بخش دوم را نمی گویند. اینکه آقای رکن آبادی یک روز قبل بیانیه رهبر را قرائت کرده و یک روز بعد در مراسم رمی جمرات بیشترین قربانی نصیب زائران ایرانی شده و هیچ خبری هم از دیپلمات ایرانی در دست نیست.

شاید پخش فیلم کامل قرائت بیانیه رهبر توسط رکن آبادی، بخشی از ابهام گم شدن او را برطرف کند!

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG