لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۰۰:۲۰

سرخط خبرها

بازیگری که مدعی شده بود به او حمله شده، دستگیر شد

جسی اسمولت - آرشیو

جسی اسمولت، بازیگر آمریکایی که مدعی شده بود قربانی جرم ناشی از نفرت شده است، به دلیل گزارش دروغ به پلیس بازداشت شد.

این بازیگر سریال تلویزیونی آمریکایی امپراتوری (امپایر) به تازگی عنوان کرده بود که در شهر شیکاگو به او حمله شده است.

به گزارش «یو پی آی»، اسمولت به پلیس گفته بود که مهاجمین روی او یک مایع - که به نظر محلول سفید کننده می آمد - ریختند و دور گردنش یک طناب دار انداختند، و او را به خاطر نژاد و گرایش جنسی‌اش (همجسنگرایی) مورد تحقیر و ناسزا قرار دادند.

وکیل اسمولت در بیانیه ای این اتهام که اسمولت خود در این حمله دست داشته را رد کرد.

سخنگوی پلیس شیکاگو می‌گوید بررسی پرونده حمله به اسمولت منابع و وقت قابل توجهی از پلیس گرفته و ۱۲ کارگاه پلیس روی آن کار می کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گوایدو برای تحویل گرفتن کمک‌های انسان‌دوستانه به مرز کلمبیا می‌رود

خوان گوایدو، رئيس جمهوری موقت ونزوئلا، برای دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه که برای مردم ونزوئلا ارسال شده، به مرز این کشور با کلمبیا می‌رود.

به گزارش رویترز، گوایدو گفته است قصد دارد این کمک‌ها را روز شنبه و از طریق مرزهای زمینی و دریایی وارد ونزوئلا کند تا در میان مردم که از کمبود دارو و مواد غذایی رنج می‌برند، توزیع شود.

گوایدو قرار است فاصله ۸۰۰ کیلومتری کاراکاس تا مرز کلمبیا را با همراهی ۸۰ نفر از اعضای پارلمان طی کند.

دولت نیکلاس مادورو ضمن نفی وجود بحران غذایی در این کشور، اعلام کرده است که نیروهای نظامی ونزوئلا در مرزهای این کشور باقی می‌مانند تا مطمئن شوند کالایی وارد ونزوئلا نخواهد شد.

گوایدو که رئیس پارلمان ونزوئلا است، زمستان سال جاری با اعلام نامشروع بودن دولت مادورو، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. ایالات متحده آمریکا نخستین کشوری بود که او را به رسمیت شناخت. اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین هم از گوایدو حمایت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروهی از پیکارجویان عضو داعش به دولت عراق تحویل داده شدند

عکس از آرشیو

نیروهای دموکراتیک سوریه - که تحت حمایت دولت آمریکا هستند - بیش از ۱۵۰ پیکارجوی عضو گروه دولت اسلامی (داعش) را به دولت عراق تحویل دادند.

بخش عمده‌ای از این پیکارجویان تابعیت عراقی دارند اما اتباع کشورهای دیگر هم در میان آن‌ها حضور دارند.

رویترز به نقل از دو منبع از نیروهای نظامی عراق نوشته است که تحویل دادن این نیروها، نخستین مورد از این دست است. براساس توافق‌نامه‌ای میان دو طرف قرار است نیروهای دموکراتیک سوریه ۵۰۲ پیکارجوی عضو داعش را به دولت عراق تحویل دهند.

به گفته یک سرهنگ ارتش عراق بخش زیادی از این افراد تابعیت عراقی دارند، اما برخی از آن‌ها دارای تابعیت کشورهای دیگری هستند.

گفته می‌شود که خانواده بعضی از این پیکارجویان نیز همراه آن‌ها منتقل شده‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر کشور بریتانیا: کسی را بدون کشور رها نمی‌کنیم

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا، گفته است او تصمیمی نخواهد گرفت که منجر به «بی کشور» شدن یک فرد شود.

به گزارش رویترز، جاوید پس از آن‌که بنگلادش اعلام کرد شمیمه بیگوم، شهروند بریتانیایی را که به گروه دولت اسلامی (داعش) پیوسته بود، برای ورود به این کشور نخواهد پذیرفت، این مسئله را اعلام کرد.

به گزارش رویترز، وزیر کشور بریتانیا گفت که درباره یک فرد مشخص صحبت نخواهد کرد، اما اضافه کرد که تصمیم او منجر به «بی‌ کشور» شدن هیچ فردی نخواهد شد.

شمیمه بیگوم سال ۲۰۱۵ به همراه دو هم‌‌مدرسه‌ای خود از بریتانیا فرار کرد و به پیکارجویان عضو گروه داعش در سوریه پیوست. او هفته گذشته و در حالی که حامله بود، در یک کمپ آوارگان در سوریه پیدا شد.

بریتانیا پیشتر با تصور این‌که او از طریق مادر خود شهروندی بنگلادش را دارد، تابعیت او را لغو کرده بود. وزارت خارجه بنگلادش اما اعلام کرده است که شمیمه بیگوم شهروند این کشور نیست و اجازه ورود به بنگلادش را ندارد.

براساس قوانین بریتانیا، سلب تابعیت از یک فرد تنها در صورتی امکان‌پذیر است که این فرد امکان اخذ شهروندی را از کشور دیگری داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یونکر: به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در چهارچوب یک توافق خوشبین نیستم

ژان کلود یونکر، رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفته است نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در چهارچوب یک توافق میان دو طرف «خوشبین» نیست.

به گزارش رویترز، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اضافه کرده است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به یک توافق می‌تواند از نظر اقتصادی هزینه‌های زیادی تحمیل کند.

یونکر گفته است که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا گزینه‌ای است که او نمی‌تواند آن را در نظر نگیرد، اما به گفته او چنین اقدامی «هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی» سنگینی بر بریتانیا و دیگر نقاط اروپا خواهد داشت.

مجلس بریتانیا پیشتر طرح ترزا می درباره برگزیت را - که از سوی اروپا تایید شده بود - رد کرد و بعدتر رای به انجام تغییراتی در برگزیت داده بود.

یکی از موضوعات مورد اختلاف بر سر برگزیت مرز مشترک منطقه ایرلند شمالی است، که با جمهوری ایرلند که عضو اتحادیه اروپا است، مرز مشترک دارد و با خروج لندن از اتحادیه اروپا باید قوانین مرزی جدیدی برای آن تصویب شود.

تاریخ رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۲۹ مارس (۹ فروردین) تعیین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شش نوکیش مسیحی در رشت بازداشت شدند

عکس از آرشیو

طی ماه گذشته دست‌کم شش نوکیش مسیحی در شهر رشت، مرکز استان گیلان در شمال ایران، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

هرانا گزارش کرده است که حسین کدیور و خلیل پوردهقان در نهم بهمن ماه، عبدالرضا علی حق‌نژاد در ۲۱ بهمن و محمد وفادار، محمد اسلام‌دوست و کمال نعمانیان در ۲۶ بهمن ماه بازداشت شدند.

براساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی به فاطمه پسندیده، همسر کشیش زندانی یوسف ندرخانی، هم اعلام کرده‌اند که در صورت خروج از استان گیلان بازداشت خواهد شد.

هنوز از اتهام افراد بازداشت شده یا محل نگهداری آن‌ها خبری منتشر نشده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بارها نابردباری مذهبی رژیم ایران و سرکوب گسترده و خشونت آمیز اقلیت های دینی مختلف، از جمله دراویش، توسط آن رژیم را محکوم کرده است.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معترضان کاتالان خیابان‌ها را مسدود کردند

معترضان در ایالت کاتالونیا در کشور اسپانیا، اتوبان‌ها اصلی، مسیر حرکت قطارها و بعضی خیابان‌های شهر بارسلون را مسدود کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعتصاب عمومی در رو پنج‌شنبه دوم اسفندماه از سوی یکی از نهادهای حامی استقلال کاتالونیا برنامه‌ریزی شده بود.

اعتصاب‌کنندگان در خیابان‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن تجمع کردند و تایرها را در اتوبان‌ها به آتش کشیده و راه‌ها را مسدود کردند.

هدف این اعتصاب برخی اصلاحات اجتماعی چون افزایش حداقل حقوق و ۳۵ ساعت کار در هفته اعلام شده، اما بهانه اصلی این اعتصاب ادامه بازداشت و محاکمه رهبران استقلال‌طلب کاتالونیا است.

برخی اعضای سابق دولت و پارلمان محلی کاتالونیا و فعالان مدنی این منطقه پس از برگزاری رفراندوم استقلال در اول اکتبر سال ۲۰۱۷ بازداشت شدند. محاکمه آن‌ها به تازگی در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا، آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو کشته در تیراندازی در مونیخ؛ پلیس: شواهدی از حمله تروریستی وجود ندارد

عکس از آرشیو

تیراندازی در شهر مونیخ، در جنوب آلمان، باعث مرگ دو نفر شد. یک سخنگوی پلیس گفته است که نشانه‌ای از تروریستی بودن این تیراندازی وجود ندارد.

به گزارش رویترز، این تیراندازی امروز پنج‌شنبه دوم اسفند ماه رخ داد. به گفته پلیس آلمان یکی از دو فرد کشته شده، اقدام به تیراندازی کرده بود.

هنوز اطلاعاتی درباره قربانیان این حادثه یا دلیل تیراندازی منتشر نشده است.

هشدار امنیتی در آلمان از دسامبر سال ۲۰۱۶ و به دنبال حمله یک پناه‌جوی تونسی با کامیون به جمعیت، در بالاترین سطح خود است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری فرانسه: یهودی‌ستیزی به بیشترین حد از جنگ جهانی دوم رسیده است

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه، گفته است که میزان یهودی‌ستیزی به بیشترین حد خود از زمان وقوع جنگ جهانی دوم رسیده است.

ماکرون در دیدار با رهبران جوامع یهودی فرانسه گفت این کشور، تمام اروپا و عموم دموکراسی‌ها در غرب شاهد افزایش بی‌سابقه یهودی‌ستیزی هستند.

طی هفته‌های اخیر چندین مورد اهانت علیه یهودیان صورت گرفت که از آن جمله می‌توان به توهین به آلن فینکل‌‌کوت، فیلسوف فرانسوی در حاشیه تظاهرات جلیقه زردها؛ کشیدن صلیب شکسته نازی روی قبرهای یهودیان؛ و کشیدن صلیب شکسته روی تصاویر سیمون وی سیاست‌مدار یهودی‌تبار فرانسوی و در دفتر احزاب چپ‌گرای فرانسه.

مردم فرانسه سه‌شنبه‌ شب هفته جاری در اعتراض به افزایش یهودستیزی با شعار «دیگر بس است» دست به تظاهرات در ده‌ها شهر این کشور زدند.

فرانسه با بیش از ۵۰۰ هزار یهودی، دارای بزرگ‌ترین جامعه یهودیان در اروپا است. با این حال وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که اقدام‌های یهودستیزانه در این کشور با ۷۴ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۷، به دست‌کم ۵۴۱ مورد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ: زن متولد آمریکا و عضو داعش، حق بازگشت به کشور ندارد

دونالد ترامپ می‌گوید اجازه نمی‌دهد شهروند زنی که زاده ایالات متحده است و به گروه موسوم به حکومت اسلامی در سوریه پیوسته، به آمریکا بازگردد، چرا که او دیگر شهروند این کشور نیست؛ وکیل این زن اظهارات ترامپ را رد کرده‌است.

آقای ترامپ گفته او دستور داده‌ است که هدی موثانا اجازه بازگشت به کشور را نداشته باشد: «من از مایک پومپئو، وزیر خارجه، خواستم [تا مانع از بازگشت او شود] و او هم کاملا با من هم‌عقیده بود که نباید اجازه داد هدی موثانا به کشور بازگردد».

مایک پمپئو پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود بازگشت هدی موثانا، که اهل ایالت آبالاما است، به آمریکا «هیچ مبنای حقوقی» ندارد. به گفته وزیر خارجه ایالات متحده این فرد «نه گذرنامه معتبر آمریکایی دارد، و نه از حق دستیابی به هرگونه روادید و یا گذرنامه برای سفر به ایالات متحده برخوردار است.»‌

بریتانیا نیز روز چهارشنبه شهروندی یکی از زنان شهروند این کشور که به عنوان «عروس داعش» به این گروه پیوسته‌ بود را لغو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکز آمار ایران: تورم بهمن ماه ۲۵.۳ و تورم نقطه به نقطه ۴۲.۳ درصد است

مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد نرخ تورم در یک سال منتهی به بهمن ماه سال ۹۷ به ۲۳.۵ درصد رسیده است که ۲.۹ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش پیدا کرده. هم‌زمان تورم نقطه به نقطه نیز به ۴۲.۳ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه بدان معناست که خانواده‌های ایرانی نسبت به بهمن ماه سال گذشته طور متوسط ۴۲.۳ درصد بیشتر برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

به گزارش فارس، شاخص قیمت در «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» به نسبت ماه گذشته ۴.۵ و قیمت «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ١.١ درصد افزایش پیدا کرده است. تغییرات قیمت این دو گروه نسبت به بهمن ماه سال گذشته هم ٦٤.٣ و ٣٣.٥ درصد اعلام شده است.

براساس این آمار ماه گذشته در ایران برخی کالاها «با افزایش شدید قیمت» همراه بوده‌اند. سبزیجات، گوشت، خودرو، پوشاک و کفش و غذاهای سرو شده در رستوران‌ها در این ماه بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک افسر گارد ساحلی آمریکا به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی بازداشت شد

سلاح‌‌های کشف شده از هاسون

یک افسر گارد ساحلی آمریکا هفته گذشته «تروریست محلی» شناخته و بازداشت شد. از او پیش‌نویس ایمیل‌هایی کشف شده که درباره یک حمله بیولوژیکی صحبت می‌کند. همچنین لیستی شامل اعضای حزب دموکرات و چهره‌های رسانه‌ای از او کشف شده که که گمان می‌رود هدف‌های مورد نظر برای ترور بوده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش کرده است که «کریستوفر پال هاسون» به اتهام نگهداری سلاح و مواد مخدر بازداشت شده، اما به گفته دادستان این موارد تنها «نوک کوه یخ» است.

در پیش‌نویس یک ایمیل، هاسون نوشته است که «در آروزی یافتن راهی برای کشتن همه انسان‌ها روی کره زمین» است. او در همین ایمیل اشاره می‌کند که «حمله بیولوژیکی» که همراه با حمله به منابع غذایی و همچنین بمب‌گذاری «ایده‌های جالبی» در همین زمینه هستند.

هاسون در ایمیل دیگری به یک رهبر نئونازی، خود را یک «ملی‌گرای سفید» معرفی می‌کند که در پی دست یابی به «وطن سفید» است.

براساس آن‌چه در دادگاه گفته شده، هاسون لیستی از اعضای حزب دموکرات و چهره‌های رسانه‌ای تهیه کرده که قصد حمله به آن‌ها را داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آتش‌سوزی در بنگلادش دست‌کم ۷۰ کشته به جای گذاشت 

آتش‌سوزی در یک منطقه قدیمی شهر داکا، پایتخت بنگلادش، تاکنون باعث مرگ دست‌کم ۷۰ نفر شده است. در عین حال تاکنون حداقل ۵۰ مجروح این حادثه هم به بیمارستان منتقل شده‌‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این آتش‌سوزی از یک ساختمان قدیمی آغاز شده که به گفته آتش‌نشان‌ها مواد شیمیایی در آن نگهداری می‌شد. در طبقه‌های بالاتر این ساختمان خانواده‌هایی زندگی می‌کردند.

آتش‌سوزی مشابهی در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۲۴ کشته در بنگلادش به جای گذاشت. شش ماه پس از آن یک آتش‌سوزی دیگر باعث مرگ دست‌کم ۱۱۰۰ نفر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین فضاپیمای اسرائیلی برای فرود بر کره ماه از فلوریدای آمریکا پرتاب می‌شود

نخستین فضاپیمای اسرائیل که برای فرود آمدن بر سطح کره ماه طراحی شده، پنجشنبه ۲ اسفند از ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب می‌شود.

به گزارش وبسایت آلگماینر، در صورت موفقیت این پروژه، اسرائیل می‌تواند چهارمین کشور جهان باشد که به سطح ماه دسترسی پیدا می‌کند.

این فضاپیمای بدون سرنشین «بِرِشیت» نام دارد و ساعت ۲۰:۴۵ پنجشنبه به وقت شرق آمریکا از پایگاه فضایی کیپ کاناورال پرتاب می‌شود.

برشیت واژه‌ای عبری به معنای «پیدایش» است.

راکت «فالکون‌۹» شرکت خصوصی «اسپیس اکس» که مقر آن در ایالت کالیفرنیا است، این فضاپیمای ۵۸۵ کیلوگرمی را به فضا پرتاب خواهد کرد.

در صورتی که پرتاب با موفقیت انجام شود، برشیت پس از حدود دو ماه و طی شش میلیون و پانصد هزار کیلومتر در فضا، به ماه خواهد رسید.

شرکت خصوصی اسپیس‌آی‌ال (SpaceIL) و یک پیمانکار دولتی به نام «صنایع فضایی اسرائیل» با هزینه‌ای معادل ۱۰۰ میلیون دلار این فضاپیما را ساخته‌اند.

تمامی هزینه‌های این پروژه فضایی توسط بخش خصوصی تامین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه فرانسه بازداشت یک تاجر زن فرانسوی در کیش را تایید کرد

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، می‌گوید که با مقام‌های ایرانی درباره بازداشت یک شهروند فرانسوی در جزیره کیش گفتگو کرده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه اول اسفند از قول وزیر خارجه فرانسه گزارش داد که یک زن فرانسوی به نام نلی ارین کامبروول از اهالی جزیره مارتینیک، اکتبر سال گذشته در ایران دستگیر شده است.

این تاجر ۵۹ ساله به کار صادرات و واردات مشغول بود و آن طور که آقای لودریان می‌گوید به اتهام امضای یک قرارداد غیرقانونی و همچنین اقامت بدون مجوز در ایران بازداشت شده است.

وزیر خارجه فرانسه جزییات بیشتری ارائه نکرد و تنها گفت که مقامات سفارت فرانسه در تهران بارها با این شهروند فرانسه ملاقات کرده و وضعیت جسمی و روحی او مطلوب به نظر می‌رسد.

رویترز اما گزارش داده است که یکی از دوستان خانم کامبروول اتهام او را «تجارت غیرقانونی طلا» عنوان کرده و در تلاش است تا وثیقه ۴۰ هزار یورویی او را تامین کند.

مقامات ایرانی تاکنون واکنشی در این زمینه نداشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برزیل برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا به آمریکا پیوست

ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل - آرشیو

در حالی که کلمبیا در همسایگی ونزوئلا مشغول همکاری با ایالات متحده برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا است، برزیل هم به صف این همکاری پیوسته است.

کیمبرلی برایر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی در پیامی در توئیتر و با بازنشر پیام ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل گفت: «آمریکا و برزیل مشغول همکاری هستند تا کمک‌ها را به مردم ونزوئلا برسانند. ما از ژائیر بولسونارو برای پیوستن به این حرکت بین‌المللی درحمایت از دولت خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا و تمامی کسانی که نیاز دارند، سپاسگزاریم.»

نیروهای نظامی وفادار به نیکلاس مادورو در ونزوئلا، مرز ارتباطی با کلمبیا را بسته‌اند و اجازه انتقال این کمک‌های بشردوستانه را نمی‌دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چین در آستانه دو سالروز حساس، ورود خارجی‌ها را به تبت ممنوع می‌کند

گروهی از گردشگران در حال عکاسی از یک قصر در شهر لهاسا، پایتخت تبت.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پکن طی چند هفته مانع ورود مسافران خارجی به تبت می شود. این دوره شامل دو سالروز حساس سیاسی است که مشروعیت حاکمیت چین بر آن منطقه در رشته کوههای هیمالیا را به پرسش می گیرد.

روز چهارشنبه در تماس هایی با آژانس های مسافرتی به آن ها گفته شده که گردشگران خارجی تا اول آوریل اجازه ورود به تبت را نخواهند داشت. روشن نیست این ممنوعیت از چه تاریخی شروع شده، اما بعضی گروه های ناظر می گویند از ماه گذشته آغاز شده است.

این ممنوعیت از سوی پرتال آنلاین «خدمات مسافرتی بین المللی جوانان تبت» و آژانس های مسافرتی «تبت ویستا» و «به تبت برو» تائید شده است.

۱۰ مارس، شصتمین سالروز قیام سال ۱۹۵۹ میلادی علیه حاکمیت چین بر تبت است. ۱۴ مارس ۲۰۰۸ هم روزی بود که شورش های ضد دولتی لهاسا، پایتخت منطقه، را فرا گرفت.

این گونه ممنوعیت های مسافرتی هر سال اعمال می شود، اما فرا رسیدن شصتمین سالروز اعتراضات توجه بیشتری را به تبت جلب کرده است.

با اعمال تدابیر شدید امنیتی، تبت تقریبا به طور کامل بر روی خبرنگاران خارجی و دیپلمات ها بسته و دسترسی به اطلاعات در مورد اوضاع جاری دشوار است.

قیام سال ۱۹۵۹ به هجرت دالای لاما، رهبر سنتی بوداییان تبت، به هند و آغاز حاکمیت شدید چین بر منطقه منجر شد. حدود پنج دهه بعد، خشم عمومی یک رشته ناآرامی ها در لهاسا و حومه آن را در پی داشت که طی آن در حملاتی به چینی ها و کسب و کارهایشان ۱۸ نفر کشته شدند.

شمار کشته شدگان تبتی پس از آن واقعه معلوم نیست.

پکن مدعی است تبت بیش از هفت قرن بخشی از چین بوده و دالای لاما را جدایی طلبی خطرناک می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: دیدارم با رهبر کره شمالی در ویتنام آخرین دیدار بین دو طرف نخواهد بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه یکم اسفند با بیان این که مذاکره با کره شمالی خوب پیش می‌رود گفت که «ما پیشرفت‌های خیلی خوبی در این مذاکرات داشته‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید در مورد ملاقات هفته آینده خود با رهبر کره شمالی گفت: ‌«دیدار دوم ما در هانوی، آخرین دیدار بین دو طرف نخواهد بود.»

وی افزود: ‌«هنوز تحریم‌های ما علیه کره شمالی به قوت خود باقی است و کار خیلی زیادی مانده است. ولی ما پیشرفت خیلی خوبی داشته‌ایم و نظر من به آینده این مذاکرات‌ مثبت است.»‌

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون قرار است هشتم و نهم اسفند در ویتنام بار دیگر با هم دیدار کنند. این دو برای نخستین بار ۲۲ خرداد سال جاری در سنگاپور دیدار کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایالات متحده به زن آمریکایی عضو داعش اجازه بازگشت نمی‌دهد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه یکم اسفند گفت یک زن اهل ایالت آلاباما که شهروند آمریکا است و به داعش پیوسته است، اجازه بازگشت به خاک آمریکا را ندارد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ آقای پمپئو در بیانیه‌ای کوتاه گفته درخواست «هدی مثنی» برای بازگشت به آمریکا، «هیچ مبنای حقوقی ندارد.»

آقای پمپئو در این بیانیه گفته است:‌ «هدی مثنی شهروند آمریکا نیست و اجازه ورود به خاک ایالات متحده را ندارد. او نه درخواستش مبنای حقوقی دارد، نه گذرنامه معتبر آمریکایی دارد، و نه از حق دستیابی به هرگونه روادید و یا گذرنامه برای سفر به ایالات متحده برخوردار است.»‌

بریتانیا نیز روز چهارشنبه شهروندی یکی از زنان شهروند این کشور که به عنوان «عروس داعش» به این گروه پیوسته‌ بود را لغو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ از ساخت زودتر از موعد بخش‌هایی از دیوار مرزی در جنوب آمریکا خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه یکم اسفند با انتشار توئیتی، که همراه با یک پیام ویدیویی از مراحل ساخت وساز دیوار مرزی است، گفت «ما در تاریخ ۱۰ بهمن، یعنی ۴۷ روز پیش از موعد، این دیوار مستحکم را در نیومکزیکو ساختیم.»

پرزیدنت دونالد ترامپ همچنین نوشته است: ‌«مقدار بسیار بیشتری از دیوار در حال ساخت است.»

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته برای تامین بودجه ساخت دیوار در امتداد مرزهای مشترک این کشور با مکزیک، اعلام شرایط اضطراری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به نقش حزب الله در کابینه لبنان

سفیر آمریکا و نخست وزیر لبنان

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سفیر ایالات متحده در لبنان از نقش فزاینده گروه ستیزه جوی حزب الله در کابینه جدید لبنان ابراز نگرانی کرده و می گوید که آن گروه کمکی به ثبات نمی کند.

حزب الله که در انتخابات لبنان مشارکتی فعال دارد، وزیر بهداشت و درمان و دو مقام دیگر را برای کابینه جدید معرفی کرده است. مقام های آمریکا از دولت جدید سعد حریری، نخست وزیر لبنان، خواسته اند اطمینان حاصل کند که حزب الله از منابع دولتی بهره مند نخواهد شد.

الیزابت ریچارد، سفیر آمریکا در بیروت، سه شنبه پس از ملاقات با سعد حریری در این باره اظهار نظر کرد.

خانم ریچارد گفت حزب االله با حمایت ایران در نبرد در «دست‌کم سه کشور» به نقض سیاست عدم مداخله لبنان در مناقشات منطقه ای ادامه می‌دهد.

به نظر می‌رسد اشاره او به سوریه، عراق، و یمن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قطعه استخوان جمجمه ۵۶۰۰ ساله که در رود تیمز پیدا شده در موزه لندن به نمایش در آمد

نمای جلوی بخشی از جمجمه ۵۶۰۰ ساله - موزه لندن، ۲۰ فوریه ۲۰۱۹

بشر هزاران سال است که در کنار رودخانه تیمز انگلستان سکونت داشته و اشیاء و ابزار جالبی را از خود در اعماق این آب گل‌آلود به جای گذاشته است؛ حتی تکه‌هایی از استخوان جمجمه اش را.

به گزارش وبسایت «لایو ساینس»، موزه لندن روز چهارشنبه (۲۰ فوریه)، یکی از این قطعات استخوان جمجمه را به نمایش گذاشت. بر اساس بیانیه‌ای که موزه منتشر کرده است، این استخوان بخشی از جمجمه یک مرد بزرگسال است که ۳۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده؛ که یکی از قدیمی‌ترین استخوان‌های به جا مانده از انسان است که تا کنون در رودخانه تیمز پیدا شده است.

تصویر جمجمه از بالا
تصویر جمجمه از بالا

به گفته موزه، این قطعه استخوان در سواحل جنوبی رود تیمز توسط یک «بی‌خانمان خوش‌شانس» که در گل و لای رودخانه به دنبال اشیای با ارزش می‌گشت، پیدا شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مصر ۹ نفر را به اتهام دست داشتن در ترور دادستان این کشور اعدام کرد

خانواده اعدام‌شدگان در انتظار دریافت جسدها

مصر روز چهارشنبه ۹ نفر را که در دادگاه محکوم به دست داشتن در ترور دادستان کل این کشور شده بودند، اعدام کرد.

به گزارش رویترز علاوه بر ۹ نفری که امروز اعدام شدند، براساس حکمی که در این پرونده در سال ۲۰۱۷ صادر شد، ۱۷ تن دیگر نیز در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.

این ۹ تن از اعضای سازمان اخوان المسلمین بودند. دولت مصر اخوان المسلمین و همچنین گروه حماس را مسئول ترور دادستان کل این کشور می‌داند. هر دو گروه اما دست داشتن در این ترور را تکذیب کرده‌اند.

هشام برکات، دادستان کل مصر تابستان سال ۲۰۱۵ به دلیل انفجار خودرو در شهر قاهره کشته شد.


اعدام این ۹ نفر در حالی رخ داده است که پیشتر سازمان‌های حقوق‌بشری از دولت مصر خواسته بودند اجرای حکم اعدام آن‌ها را متوقف کند. از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی در مصر، تعداد احکام اعدام صادر و اجرا شده در این کشور افزایش پیدا کرده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک لبنانی رقیب گزینه پرزیدنت ترامپ برای ریاست بر بانک جهانی شد

نمایی از ساختمان بانک جهانی در شهر واشنگتن.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - لبنان «زیاد هایک» را به عنوان گزینه ریاست «بانک جهانی» معرفی کرده است. به این ترتیب، او رقیب «دیوید ملپس» معاون امور بین الملل وزارت دارایی آمریکا خواهد شد که گزینه پرزیدنت ترامپ برای ریاست بانک جهانی است.

آقای هایک که از سال ۲۰۰۶ دبیرکل «شورای عالی خصوصی سازی لبنان» بوده است، در نامه ای از سوی وزیر دارایی لبنان برای این مقام نامزد شده است.

از سوی دیگر، معرفی ملپس با واکنش نه چندان گرم اعضای هیئت مدیره بانک جهانی روبرو شد. آن ها دیوید ملپس را یک وفادار به ترامپ و انتقادهایش از بانک جهانی و نهادهای چندجانبه در گذشته می بینند.

ورود هایک به رقابت بر سر ریاست بانک جهانی می تواند به حضور دیگر کاندیداها بیانجامد. درباره ریاست بانک جهانی در جلسات این بانک و «صندوق بین المللی پول» در ماه آوریل تصمیم گیری خواهد شد. دیگر رقبا برای ثبت نام تا ۱۴ مارس فرصت دارند و لیست نهایی شامل سه نفر برای رای گیری نهایی در برابر هیات مدیره قرار خواهد گرفت.

ایالات متحده که بیشترین رای را در هیات مدیره بانک جهانی دارد، تمام روسای قبلی این بانک را انتخاب کرده است اما در سال های اخیر اقتصادهای نوظهور این سنت را به چالش کشیده اند.

هایک پیشتر مدیراجرایی «لندن بریج اسوشیتس» در لندن و عضو هیات مدیره «بانک بی آی تی» در بیروت بوده است. زیاد هایک همچنین مدتی مدیرعامل «بیر استرنز» بوده که «دیوید ملپس» قبل از سقوط آن بانک در سال ۲۰۰۸ به عنوان اقتصاددان ارشد در آن جا خدمت می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: مادورو باید ونزوئلا را آزاد کند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه یکم اسفند در پیامی در توئیتر گفت:‌«اظهارات پرزیدنت ترامپ کاملا مشخص و واضح بود:‌ مادورو باید ونزوئلا را آزاد کند.» در ادامه این پیام، آقای پمپئو گفته‌های دونالد ترامپ را منعکس کرده که گفته بود:‌«مردم ونزوئلا برای دستیابی به آزادی و دموکراسی به پا خاسته‌اند، و ایالات متحده آمریکا در کنار آن‌ها می‌ایستد.»

آمریکا اعلام کرده نیکلاس مادورو، مشروعیتی ندارد و خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا را به رسمیت شناخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست در شهرکرد بازداشت شد

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست بازداشت شده

جولان فرهادی بابادی،‌ برادر یوسف فرهادی بابادی فعال محیط زیست و عضو کمپین «صدای پای آب»، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که برادرش روز یکشنبه ۲۸ بهمن در مسیر بازگشت از مراسم ختم یکی از اعضای شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در شهرکرد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی شهرکرد منتقل شده است.

جولان فرهادی بابادی به صدای آمریکا گفت که برادر او با توجه به بازداشت گسترده فعالان محیط‌ زیست، پیش‌بینی می‌کرد که احتمال بازداشتش وجود دارد و این در حالی بود که در گذشته چند بار برای «ادای پاره‌ای از توضیحات» در رابطه با شرکت در تجمعات و اعتصاب کارگران کارخانه فولاد اهواز، به اداره اطلاعات احضار و به پرسش‌های آن‎ها پاسخ داده بود.

از دی ماه سال جاری تاکنون دست‌کم ده نفر از فعالان مدنی و محیط زیست در شهرهای کامیاران و سنندج از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. براساس گزارش‌ها این افراد برای «اعتراف اجباری» تحت فشار قرار دارند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ میلادی دست‌کم ۶۳ فعال محیط زیست در ایران بازداشت شده‌اند. ایالات متحده نیز ضمن محکوم کردن این بازداشت‌ها، از جمهوری اسلامی خواسته است حقوق مردم ایران و خواسته‌های آنها را محترم بشمارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif.

چهره مانکن چینی «زارا» باعث خشم چینی‌ها شد

لی جینگ ون، مانکن مشهور چینی

آگهی تبلیغاتی جدید برند اسپانیایی «زارا» با حضور یک مانکن مشهور چینی بدون آرایش کافی که کک و مک های صورتش را بپوشاند، جار و جنجال زیادی در شبکه های اجتماعی چین به دنبال داشته است.

به گزارش هافینگتون پست، روزنامه چینی «سائوت چاینا مورنینگ پست» نوشت کاربران «ویبو»، یک شبکه اجتماعی چینی مشابه توئیتر، کار شرکت «زارا» را توهین آمیز دانسته و نوشته اند که زارا مخصوصاً می خواسته با نشان دادن صورت پر کک و مک «لی جینگ ون» مردم چین را زشت نشان دهد.

در فرهنگ چین، برعکس برخی از کشورهای غربی، داشتن کک و مک نه تنها نشانه زیبایی نیست بلکه یک عیب به شمار می رود.

خود جینگ ون، به این جنجال هنوز واکنشی نشان نداده است ولی قبلاً در مصاحبه ای با مجله مد «ووگ» گفته بود وقتی بچه بود از کک و مکش «واقعاً متنفر» بود، چون در بین آسیایی‌ها زیاد مرسوم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا و ناتو به اظهارات «تهدید آمیز» ولادیمیر پوتین

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده و همچنین سخنگوی ناتو به اظهارات رئیس جمهوری روسیه واکنش نشان دادند و از آن انتقاد کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات ولادیمیر پوتین گفت اظهارات او در ادامه تبلیغات مسکو برای فرار از مسئولیت‌های روسیه در نقض توافق موشک‌های هسته‌ای است.

سخنگوی ناتو هم اعلام کرد اظهارات آقای پوتین قابل قبول نیست.

ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه در پارلمان روسیه، با اشاره به احتمال استقرار موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در اروپا، گفت در صورت رخ دادن این اتفاق روسیه تنها موشک‌های خود را به سمت این کشورها مستقر می‌کند، بلکه موشک‌های این کشور آمریکا را نیز هدف خواهند گرفت.

پرزیدنت ترامپ دو ماه پیش اعلام کرد آمریکا قصد خروج از پیمان «منع موشک‌های ‌هسته‌ای میان‌برد» را دارد، چون روسیه با توسعه موشک های میان برد جدید «نواتور» این پیمان را زیر پا گذاشته است.

این پیمان در زمان جنگ سرد بین میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ امضا شد و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می‌شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون:‌ روزهای اورتگا به پایان رسیده و مردم نیکاراگوئه به زودی آزاد خواهند بود

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه یکم اسفند و در پیامی در توئیتر، ضمن اعلام خبر محکوم شدن سه رهبر کشاورزان نیکاراگوئه به ۵۵۰ سال زندان، بر گفته‌های پرزیدنت ترامپ در مورد پایان روزهای دانیل اورتگا تاکید کرد.

آقای بولتون نوشته است:‌ «رژیم اورتگا سه تن از رهبران کشاورزان را به دلیل نقش‌شان در اعتراض‌های سال۲۰۱۸ که گزارش شد در آن نیروهای پلیس ۳۰۰ فعال را کشته‌اند، به ۵۵۰ سال زندان محکوم کرده است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد:‌«همان‌طور که پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه گفت، اورتگا روزهای آخر را سپری می‌کند و مردم نیکاراگوئه به زودی آزاد خواهند شد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آریانا گرانده خواننده جوان آمریکایی به رکورد گروه «بیتلز» رسید

سه ترانه «آریانا گرانده» خواننده جوان پاپ در ردیف اول٬ دوم و سوم فهرست ۱۰۰ترانه برتر قرار گرفت.

ترانه های «۷ حلقه»، «با دوست دخترت به هم بزن» و «ممنون، بعدی» به ترتیب ترانه های برتر آریانا گرانده در این فهرست هستند. خانم گرانده از ۱۴ سالگی فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

آخرین باری که یک هنرمند در این شرایط قرار گرفت گروه «بیتلز» یا بیتلها (به انگلیسی: The Beatles) در سال ۱۹۶۴ بود.

ترانه هایی که موفقیت آریانا گرانده را تاریخی کرده اند از آلبوم «ممنون، بعدی» هستند که پنجمین آلبوم خواننده ۲۵ ساله آمریکایی محسوب می شود. این آلبوم ۸ فوریه امسال منتشر شد.

گروه بیتلز که اهل لیورپول انگلیس بودند در دهه شصت و هفتاد میلادی از مشهورترین گروه های موسیقی جهان بودند و بیش از چهل تک آهنگ و آلبوم به بازار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG