لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۲۸

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ در توکیو با گروهی از مدیران ارشد تجاری و صنعتی ژاپن دیدار کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۴ خرداد در محل اقامت سفیر آمریکا در توکیو با گروهی از مدیران تجاری و صنعتی ژاپنی دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ که صبح شنبه و پس از یک پرواز ۱۴ ساعته از واشنگتن وارد توکیو شد، در نخستین روز سفر چهار روزه خود این دیدار را برگزار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برخی از مدیران تجاری ارشد آمریکایی نیز در این دیدار حضور داشتند.

پرزیدنت ترامپ که توافق‌های پیشین تجاری آمریکا و دیگر کشورها را ناعادلانه می‌داند، گفت که واشنگتن و توکیو به سختی در حال گفت‌وگو برای رسیدن به توافق منصفانه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک قاضی فدرال آمریکا در حکمی مانع ساخت بخش‌های کلیدی از دیوار مرزی با مکزیک شد

حکم یک قاضی فدرال آمریکا می تواند مانع استفاده دولت پرزیدنت ترامپ از بودجه مرتبط با وضعیت اضطراری ملی اعلام شده برای ساخت بخش‌هایی کلیدی از دیوار مرزی با مکزیک شود.

به گزارش فاکس نیوز، حکم قاضی «هِی‌وود گیلیام جونیور» فعلا مانع از آغاز عملیات دو فاز دیوار مرزی می شود که در این پروژه بالاترین اولویت را دارند.

فاز اول به طول ۷۴ کیلومتر برای ایالت نیومکزیکو و دیگری به طول ۸ کیلومتر برای ایالت آریزونا طراحی شده است.

به دنبال مخالفت اعضای دموکرات کنگره با بودجه درخواستی کاخ سفید برای ساخت دیوار در امتداد مرزهای جنوبی کشور، پرزیدنت ترامپ وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. اعلام این وضعیت به رئیس جمهوری امکان استفاده از منابع دیگر بودجه دولت برای تامین هزینه های ساخت دیوار را می دهد.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و مواد مخدر به کشور، یک موضع مرتبط با امنیت ملی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

معترضان الجزایری همچنان در خیابان؛ دولت موقت شاید انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق بیاندازد

تظاهرات الجزایری ها علیه نخبگان حاکم - آرشیو

دو ماه بعد از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» مردم الجزایر همچنان به اعتراض خود برای برگزاری یک انتخابات آزاد ادامه می‌دهند اما رویترز می‌گوید شاید دولت موقت به خاطر آنچه «تدارکات انتخابات» نامیده، برگزاری انتخابات را به تعویق بیاندازد.

از سه ماه پیش مردم الجزایر در اعتراض به فساد حاکمان با حضور در خیابان اعتراض کردند. دو ماه پیش عبدالعزیز بوتفلیقه بعد از سه دهه کناره‌گیری کرد و یک شورای نظامی با عنوان «دولت موقت» عهده دار امور شد. این شورا بعد از چند دور مذاکرات پذیرفت که انتخابات ریاست جمهوری را در روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) برگزار کند اما معترضان می‌گویند بر نظارت این شورا بر انتخابات اعتماد ندارند و خواستار برکناری آنها شدند.

تظاهرکنندگان روز جمعه با حمل پلاکاردهایی شعار دادند «انتخابات چهار ژوئیه نه»، «بن صالح و بدوی باید بروند.» بعد از کناره گیری بوتفلیقه، براساس قانون اساسی، به مدت سه ماه «عبدالقادر بن صالح» جانشین او شد تا روند انتقال را انجام دهد. همچنین «نورالدین بدوی» به نخست وزیری این کشور منصوب شد اما مردم می گویند این مقامات باید کنار بروند.

همزمان با اعتراضات روز جمعه ۳ خرداد، رویترز در گزارشی به نقل از منابع نزدیک به دولت موقت الجزایر نوشت که آنها هنوز نتوانسته اند تدارکات انتخابات را انجام دهند و امکان دارد زمان برگزاری انتخابات به تعویق بیافتد.

نظام حاکم در الجزایر عمدتا تحت کنترل نخبگان سالمند است.

این گروه از حاکمان، از زمانی که کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی استقلال یافت، قدرت را در اختیار خود داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروژه پیام‌رسان‌های داخلی جمهوری اسلامی شکست خورد؛ تنها ۴ درصد از «سروش» استفاده می‌کنند

یکسال بعد از هزینه‌های کلان حکومت ایران برای راه اندازی شبکه‌های پیام رسان داخلی، مقام های جمهوری اسلامی به ناکام ماندن این پیام‌رسان‌ها اعتراف می کنند.

امیدعلی مسعودی، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه سوره روز شنبه ۴ خرداد، به ایسنا گفت که کاربران فضای مجازی ۷۱ درصد از تلگرام و ۴۲ درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند و تنها چهار درصد از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند.

سروش از جمله پیام رسان‌هایی بود که بعد از فیلتر تلگرام با حمایت مالی سنگین مقام های جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد. مقامات جمهوری اسلامی برای ترغیب مردم جهت استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی حتی از «دستورات الزامی» نیز استفاده کردند. اخیرا شورای عالی فضای مجازی٬ ادارات و موسسات دولتی و عمومی را ملزم کرده بود که تنها از طریق سه پیام‌رسان داخلی مکاتبات اداری و تبلیغات خود را انجام دهند.

بعد از اعتراضات گسترده در حدود یکصد شهر ایران در دیماه سال ۱۳۹۶، جمهوری اسلامی پیام‌رسان تلگرام را فیلتر کرد. این پیام رسان فراگیرترین شبکه در داخل ایران در آن زمان بود.

نهادهای حقوق بشری و آمریکا اقدام ایران را سانسور آزادی اطلاعات می‌دانند و خواستار توقف این اقدامات تهران شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یادداشت همسر زندانی آمریکایی، برای هزارمین روز بازداشت او در ایران؛ همسر من ناعادلانه زندانى است

آقای وانگ دانشجوی تاریخ پرینستون برای تحقیق درباره تاریخ قاجار به ایران رفت و به جرم جاسوسی دستگیر شد.

همسر «ژیو وانگ» زندانی آمریکایی چینی تبار در ایران، در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست، با اشاره به این که ماه جاری مصادف با هزارمین روز حبس ناعادلانه همسرش توسط جمهوری اسلامی خواهد شد، خواستار کمک جامعه جهانی برای آزادی او شد.

«هوا کیو» دراین یادداشت که در وبسایت واشنگتن پست منتشر شد، یادآوری کرده است زمانی که «ژیو» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون توسط جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد، پسر شان «شائوفان» تنها سه سال داشت.

او با تاکید بر این که همسرش قربانی بی‌گناه خصومت ورزی جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکاست، می گوید گرچه ژیو تنها عضو خانواده است که در زندان به سر می‌برد، اما کل خانواده عوارض آن را می‌پردازند.

خانم کیو می گوید من از دولت‌های ایران، ایالات متحده و چین، و همچنین دیگر اعضای جامعه بین المللی عاجزانه می‌خواهم که گرد هم آیند و راهی برای آزادی این مرد بی گناه بیابند و او را بدون درنگ نزد خانواده اش بازگردانند.»

پیشتر مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همزمان با نزدیک شدن هزارمین روز بازداشت آقای وانگ در ایران، ضمن بازنشر پیام توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری تمامی شهروندان آمریکایی شده بود که ناعادلانه در ایران زندانی یا ناپدید شده‌اند.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی مدتهاست که در ایران جمهوری اسلامی زندانی هستند.

آقای وانگ برای مطالعه روی پروژه تحقیقاتی در مورد حکومتداری و دیوانسالاری در دوران قاجار به ایران سفر کرده بود اما دو سال پیش به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در راستای شروط دوازده گانه آمریکا برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها از مقامات تهران خواسته است که زندانیان آمریکایی دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

وی دی ماه گذشته در دو توئیت به مناسبت سالگرد آزادی گروگانهای آمریکایی از ایران، عکسی از آنها منتشر کرد و تلویحا گفت که گروگان گیری از همان ابتدا با تاریخ جمهوری اسلامی ایران عجین بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آزمایش دوپینگ دونده «تاریخ ساز» دو ومیدانی ایران مثبت اعلام شد؛ حسین کیهانی در آستانه محرومیت چهارساله

تست دوپینگ «حسین کیهانی» دونده تاریخ ساز دو و میدانی ایران مثبت اعلام شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از مثبت اعلام شدن تست دوپینگ و استفاده از ماده ممنوعه EPO حسین کیهانی دارنده مدال طلا بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ خبر داد.

بر اساس این گزارش کیهانی در حال حاضر به صورت موقت تعلیق شده و احتمال دارد با محرومیت حداکثر چهار ساله نیز روبرو شود.

اما این ورزشکار در استوری صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده که نمونه گرفته شده برای دوپینگ مربوط به رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ قطر بوده و ربطی به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ ندارد.

حسین کیهانی پس از گذشت بیش از یکسال از قهرمانی‌اش در ۳۱ اردیبهشت امسال توانسته بود جایزه ۲۵۰۰ دلاری خود را از رئیس کمیته ملی المپیک دریافت کند.

دونده استقامتی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و در ماده ۳ هزار متر بعد از ۲۰سال برای ایران مدال طلای این ماده را به ارمغان آورده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۷۰ نظامی ارشد بازنشسته آمریکا از پرزیدنت ترامپ خواستند از جنگ با ایران اجتناب کند

عکس از آرشیو

بیش از هفتاد رهبر نظامی بازنشسته در آمریکا در نامه‌ای به پرزیدنت ترامپ از او خواستند از جنگ با ایران اجتناب کند.

در این نامه که در وبسایت «وار آن دِ راکس» (War On the Rocks) منتشر شد، رهبران پیشین نیروهای مسلح آمریکا به پرزیدنت ترامپ توصیه کرده‌اند اقداماتی فوری برای تنش زدایی در رابطه با ایران اتخاذ کند.

در این نامه تاکید شده است، دیپلماسی و نه جنگ بهترین راه برای محافظت از منافع ملی آمریکا و ایمنی دوستان و متحدان آمریکا در خاورمیانه است.

رهبران نظامی بازنشسته آمریکایی همچنین در نامه خود بر اتخاذ اقدامات فوری از سوی هر دو طرف آمریکا و ایران برای اجتناب از درگیری مرگبار بالقوه تاکید گذاشته‌اند.

در هفته های اخیر بین ایران و آمریکا بالا گرفته است.

ایالات متحده می‌گوید خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده که روز جمعه دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه را داد، می‌گوید دنبال جنگ با ایران نیست و این به رفتار تهران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هاروی واینستین با زنان قربانی آزارهای جنسی برای پرداخت ۴۴ میلیون دلار «توافق اولیه» کرد

وکلای «هاروی واینستین» تهیه کننده مشهور هالیوود که در یکسال اخیر به دهها مورد آزار جنسی متهم شده، می‌گویند او با این قربانیان زن به توافق اولیه برای پرداخت ۴۴ میلیون دلار رسیده است.

هنوز مشخص نیست این «توافق اولیه» برای پرداخت به چند نفر از زنان است و آیا آنها شکایت خود را پس می‌گیرند یا خیر. دست‌کم ۷۵ زن مشهور و بازیگر مدعی هستند که آقای واینستین آنها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

افشای آزار جنسی این تهیه کننده سرشناس هالیوود که فیلم های موفقی را تهیه کرده، به موجی از افشاگری‌ها علیه آزار جنسی در صنعت سینما و موسیقی آمریکا شد که به جنبش «می تو» یا «من هم همینطور» منجر شد.

آقای واینستین چند روز دیگر باید در دادگاه در نیویورک برای بررسی آزار جنسی دو زن شرکت کنند. با این حال وکلای او امیدوارند که شکایات از وی با مصالحه حل شود.

در صورت اثبات جرم آقای واینستین، او چند دهه زندانی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واردات غذای سگ و گربه به ایران ممنوع شد

مقامات جمهوری اسلامی واردات غذای سگ و گربه را به ایران ممنوع اعلام کردند.

خبرگزاری فارس روز جمعه ۳ خردادماه به نقل از مهدی نیازی مدیرکل دفتر مقررات صادارت و واردات ایران نوشت که «با توجه به اولویت‌بندی ارزی از اردیبهشت‌ امسال واردات ۱۴۳ قلم کالای غیرضروری ممنوع شده است.»

این مقام مسئول گفته است که از جمله اقلامی که واردات‌شان ممنوع شده است، غذای سگ و گربه است و از ۸ اردیبهشت امسال هیچ ثبت سفارشی برای این واردات انجام نشده است.

این ممنوعیت در حالی است که پیشتر خبرگزاری تسنیم از پنج برابر شدن واردات غذای سگ و گربه در نخستین ماه امسال انتقاد کرده و نوشته بود که با توجه به تحریم‌های سنگین اخیر درآمد ارزی کشور نباید برای «موارد غیرضروری» صرف شود.

همچنین این خبرگزاری امروز نیز در این‌باره به نقل از دفتر مقررات صادارت و واردات نوشته است که چند قلم از فهرست ۲۵ قلم کالای اساسی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، خارج شده که از جمله آن گوشت قرمز، حبوبات، کره، و بخشی از کاغذ است که از این پس به آن ارز نیمایی تعلق می‌گیرد. البته برای کاغذ مورد مصرف در مطبوعات همچنان ارز ۴۲۰۰ اختصاص می‌یابد.

ممنوعیت واردات غذای سگ و گربه در شرایطی است که عموما انتقادهای بسیاری نسبت به برخورد مسئولان جمهوری اسلامی با حیوانات وارد شده است. چندی پیش نیز سگ گردانی در تهران و اهواز ممنوع اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری ایالات متحده و بانوی اول آمریکا وارد ژاپن شدند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، امروز شنبه ۴ خرداد طی یک سفر رسمی چهار روزه وارد توکیو، پایتخت ژاپن شد.

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا بعد از یک سفر ۱۴ ساعته وارد توکیو شدند. پیشتر پرزیدنت ترامپ در توئیتر از آماده شدن برای فرود هواپیمای حامل خود و بانوی اول آمریکا خبر داده بود.

پرزیدنت ترامپ که به همراه بانوی اول ملانیا در یک سفر رسمی به ژاپن رفته، قرار است روز دوشنبه با امپراتور ژاپن دیدار کند. این اولین دیدار رهبر یک کشور با امپراتور جدید ژاپن پس از بر تخت نشستن او محسوب می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این سفر در حساب توئیتر خود نوشته بود که قصد دارد با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، مسائل تجاری و نظامی را مورد بررسی قرار دهد.

پیشتر نیز جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرده بود که تنش های زیاد با ایران نیز یکی از محورهای گفت‌وگوی رهبران آمریکا و ژاپن خواهد بود.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که ساعتی پیش از ورود پرزیدنت ترامپ، زمین‌لرزه‌ای نسبتا شدید شرق ژاپن را لرزانده و حتی موجب لرزش ساختمان‌ها در توکیو شده است.

کانون این زمین لرزه در جنوب چیبا، حدود ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت ژاپن، اعلام شده است؛ اما هواشناسی این کشور اعلام کرده که پس از وقوع این زلزله خطر سونامی وجود ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آتش سوزی در یک مرکز آموزشی در هند دست‌کم ۲۰ کشته برجای گذاشت

وقوع یک آتش سوزی در یک مرکز آموزشی در هند به مرگ بیست نفر انجامید.

به گزارش بی بی سی، این آتش سوزی در شهر «سورات» روی داد که دومین شهر بزرگ استان گجرات هند است و پارسیان زیادی در آن زندگی می کنند.

آتش سوزی از بالای ساختمان آغاز شد و خیلی از دانش آموزان برای نجات خود مجبور شدند به بیرون بپرند.

پلیس هند گفته است که سه نفر را دستگیر کرده و دو نفر دیگر را در رابطه با این آتش سوزی دستگیر خواهد کرد.

قربانیان که دانش آموز بودند همه زیر بیست سال بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آزمایش‌های موشکی کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت بود

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اعلام آن که آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند، گفت که باید تحریم‌ها را حفظ کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون روز شنبه ۴ خرداد در توکیو و پیش از سفر چهار روزه پرزیدنت ترامپ به ژاپن، با اشاره به آزمایش‌های موشکی کره شمالی در روزهای چهارم و نهم ماه مه، گفت که این آزمایش‌ها، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هستند و شکی در آن وجود ندارد.

مشار امنیت ملی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که آمریکا به طور کامل از اقدامات نخست وزیر ژاپن در دیدار بدون پیش شرط با کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی، حمایت خواهد کرد.

جان بولتون در ادامه درباره دیدار رهبران آمریکا و‌ ژاپن گفته است که پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، درباره اطمینان از حفظ رعایت قعطنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل گفت‌وگو خواهند کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که مقام‌های آمریکا از گفت‌وگوهای بیشتر کره‌ شمالی برای دستیابی به پیشرفت استقبال می‌کند.

او گفته است که استفن بیگان، فرستاده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور کره شمالی، نمی‌تواند منتظر گفت‌وگو با همتای کره شمالی خود باشد چون آن‌ها پاسخی نداده‌اند. او آماده واکنش از سوی کره شمالی است تا به هرجایی برای گفت‌وگو سفر کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره توقیف یک کشتی باری کره شمالی از سوی آمریکا گفته است که این توقیف یک اقدام مناسب بود و شاید این زمانی مناسب برای گفت‌وگو درباره بازگشت ناو «پویبلوی» آمریکا باشد که در سال ۱۹۶۸ توسط کره شمالی مورد هجوم قرار گرفت.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس شاید دوباره پرواز کنند؛ اداره هوانوردی آمریکا تا چند روز دیگر مجوز پرواز می‌دهد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به گفته منابع آگاه، نماینده «اداره فدرال هوانوردی آمریکا» موسوم به «اف ای ای» در گزارشی خصوصی به اعضای «آژانس هوانوردی سازمان ملل متحد» اطلاع داده که انتظار می رود بازگشت جت های «بوئینگ ۷۳۷ مکس» را تا اواخر ژوئن تائید کند.

نماینده «اف ای ای» هشدار داده که تاریخ قطعی برای بازگشت این هواپیماها به آسمان تعیین نشده است.

مقام های «اف ای ای» و «بوئینگ» روز پنجشنبه بطور خصوصی برای اعضای «سازمان بین المللی هوانوردی» در مونترآل گزارش داده اند. همان روز سرپرست «اف ای ای» هشت ساعت با مسئولان آن سازمان در تگزاس گفتگو کرده است.

«اف ای ای» گفته است تا زمانی که نتایج بررسی چند سازمان درباره ترمیم نرم افزار «۷۳۷ مکس» را که بوئینگ عامل اصلی دو سقوط مرگبار اعلام کرده بود نبیند، تصمیم خود را بر سر لغو پروازهای این هواپیما تغییر نخواهد داد.

بوئینگ هنوز گزارشی برای «اف ای ای» نفرستاده است.

حتی پس از تائید «اف ای ای»، خطوط هوایی باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت با این هواپیما پرواز کنند تا برای بازگشت به آسمان آماده باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدارک اطلاعاتی جدید: ایران دیگر توانایی تامین بودجه حماس و فرماندهی سایبری را ندارد

مدارک اطلاعاتی جدید که از سوی دولت آمریکا از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده، نشان می‌دهد حماس با اعلام قطع بودجه از سوی ایران، اعلام سیاست ریاضتی کرده است. همچنین مرکز فرماندهی سایبری ایران هم گفته با کاهش جدی بودجه روبرو است.

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز روز جمعه سوم خرداد گزارش داد، این اسناد نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به گروه‌های حزب‌الله و حماس اعلام کرده‌‌ دیگر روی کمک آن‌ها حساب نکرده و دنبال منابع دیگر باشند.

همچنین در این اسناد آمده سوریه از زمان اجرای تحریم کامل نفت ایران از سوی آمریکا، با کمبود سوخت روبرو است. در حوزه داخل کشور هم مرکز فرماندهی سایبری با کاهش جدی بودجه روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

به رغم سختگیری‌ها، تلاش مهاجران غیرقانونی برای عبور از مرز جنوبی آمریکا افزایش یافته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کوین مک الینن، سرپرست وزارت امنیت ملی آمریکا، به یک کمیته سنا گفت: «در ماه گذشته، تقریبا ۱۱۰ هزار مهاجر بدون اجازه اقامت قصد عبور از مرز را داشته اند که بالاترین طی یک دهه است و بیش از ۶۵ درصد آنها خانواده و کودکان بی سرپرست هستند.»

با این سرعت، شمار کل مهاجران در سال ۲۰۱۹ سه برابر شمار سال ۲۰۱۸ خواهد بود، که ۱۶۹ هزار نفر ثبت شده است.

دولت دونالد ترامپ می گوید در سال مالی جاری که از اکتبر گذشته آغاز شده تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر عمدتا مهاجران بی مدرک از آمریکای مرکزی در مرز جنوبی ایالات متحده دستگیر شده یا درخواست پناهندگی داده اند.

به گفته مک الینن، خشونت تبهکاران، خشکسالی و نبود فرصت های اقتصادی در سه کشور آمریکای مرکزی، منجر به حرکت شمار وسیعی از پناهجویان به سمت شمال شده است.

از زمان نامزدی در انتخابات، پرزیدنت ترامپ خواستار سختگیری در مرز جنوبی شد و حتی ابتدای امسال او با اعلام وضعیت اضطراری، دستور به ادامه ساخت دیوار مرزی داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: اطلاعات ایالات متحده در مورد تهدیدات ایران عمیق و جدی است

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توکیو،گفته است که اطلاعات ایالات متحده در مورد تهدیدات از سوی ایران عمیق و جدی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بولتون در توکیو پیش از سفر چهار روزه پرزیدنت ترامپ به ژاپن روز جمعه ۳ خرداد گفت که حملات اخیر در خلیج فارس، عربستان سعودی و عراق نمادی از نگرانی درباره ایران و گروه‌های نیابتی‌اش است.

آقای بولتون اعلام کرده است که موضوع تنش‌های شدید با ایران یکی از محورهای گفت‌وگو رهبران آمریکا و ژاپن خواهد بود،

طی یک ماه گذشته تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، افزایش پیدا کرده است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

اواسط اردیبهشت، چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی هم حمله شد. برخلاف خرابکاری در بندر فجیره که هویت عاملان آن در حد گمانه زنی ماند، حوثی‌های یمن که از حمایت ایران برخوردار هستند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند.

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک فروند راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک روز بعد از تائید اعزام نیروی آمریکا به خاورمیانه؛ مخالفان نفوذ جمهوری اسلامی در عراق تظاهرات کردند

هزاران نفر از گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی و همچنین برخی طرفداران مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه در عراق، ضمن راهپیمایی از رهبران سیاسی خواستند که وارد فضای تنش و درگیری بین ایران و آمریکا، دو متحد بزرگ بغداد نشوند.

به گزارش رویترز، شرکت کنندگان در تظاهرات جمعه شب سوم خرداد که در بصره و بغداد برگزار شد، شعار می دادند «نه به جنگ» و «آری به عراق» و نگرانی خود را از گرفتار شدن کشورشان در تنش فزاینده بین آمریکا و ایران ابراز کردند.

مقتدی صدر اگر چه در مقطعی شبه نظامیان وابسته به خود را در اقدام علیه نظامیان آمریکایی رهبری می کرد و روابط نزدیکی با تهران داشت، اما در ادامه مخالف نفوذ جمهوری اسلامی در عراق شد.

در هفته های اخیر که تنش بین ایران و آمریکا بالا گرفته است، سیاستمداران عراقی دو طرف را به آرامش فراخواندند و دولت عراق تلاش کرد به عنوان میانجی ایفای نقش کند.

آمریکا می‌گوید خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی است. رئیس جمهوری ایالات متحده که روز جمعه دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه را داد، می‌گوید دنبال جنگ با ایران نیست و این به رفتار تهران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا با اعلام شرایط اضطراری و به دلیل اقدامات ایران در منطقه، قرارداد فروش سلاح به عربستان و امارات را اجرا می‌کند

مایک پمپئو این تصمیم دولت را اعلام کرد.

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت پرزیدنت ترامپ به دلیل شرایط اضطراری بی‌ثبات‌سازی منطقه توسط ایران، قرار داد فروش سلاح به عربستان، امارات متحده عربی، و اردن را اجرا می‌کند.

مایک پمپو عصر جمعه سوم خرداد در یک بیانیه با اشاره به قرارداد هشت میلیارد و یکصد میلیون دلاری فروش اسلحه به اردن، عربستان، و امارات، اعلام کرد که دولت با استفاده از اختیارات خود، این قرارداد را اجرا می‌کند؛ چرا که تاخیر کنگره در بررسی قراردادها، شرکای آمریکا در منطقه را در شرایط تنش فزاینده با نگرانی روبرو می‌کند.

آقای پمپئو در این بیانیه گفت: «فروش این تجهیزات متحدان ما را مورد پیشتیبانی قرار می دهد، ثبات خاورمیانه را تقویت می‌کند، و به این کشورها در بازدارندگی و دفاع در برابر جمهوری اسلامی ایران کمک می کند.»

وزیر خارجه آمریکا البته اعلام کرد که تصمیم برای عبور از کنگره تنها در این یک مورد خواهد بود.

اعضای کنگره با توجه به وضعیت بحرانی جنگ یمن و موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی واشنگتن پست، از فروش این سلاح ها به عربستان و امارات برای ماهها جلوگیری کرده بودند، حال وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت با توجه به شرایط اضطراری این قراردادها را «برای پیشگیری از تجاوزات ایران و ایجاد ظرفیت های دفاعی برای شرکای خود»، اجرا خواهد کرد.

این اعلام ساعتی پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و پانصد نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازداشتن ایران، صادر کرده است.
در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

در همین روز، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده ایران و گروه‌های نیابتی آن را بابت خرابکاری نفتکش‌های در بندر فجیره امارات متحده عربی و حمله راکتی به عراق مقصر می‌داند.

ایالات متحده در اواخر اردیبهشت ۹۸ با اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به منطقه خاورمیانه، آرایش نظامی‌ خود را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی جمهوری اسلامی برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی یا متحدان آن عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا، جمهوری اسلامی و گروه های نیابتی آن را مسئول خرابکاری نفتکش‌ها در فجیره امارات دانست

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز جمعه سوم خرداد گفت که ایالات متحده ایران و گروه‌های نیابتی آن را بابت خرابکاری نفتکش‌های در بندر فجیره امارات متحده عربی و حمله راکتی به عراق مقصر می‌داند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول ژنرال سه ستاره مایکل گیلدِی نوشت، ایالات متحده به درجه بالایی از اطمینان رسیده که سپاه پاسداران مسئول انفجار تانکرها بوده و عوامل نیابتی آن نیز مسئول پرتاب راکت به بغداد بوده‌اند.

در میانه اردیبهشت یک بار چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. برخلاف خرابکاری در بندر فجیره که هویت عاملان آن در حد گمانه زنی ماند، گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند.

یکی از چهار کشتی در بندر فجیره که هدف خرابکاری قرار گرفت.
یکی از چهار کشتی در بندر فجیره که هدف خرابکاری قرار گرفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که هرگونه اقدام این کشور علیه آمریکا و منافع متحدان می تواند با واکنش شدید ایالات متحده روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر بارها تاکید کرده است که قصد جنگ با ایران را ندارد و این به رفتار مقامات ایران بستگی دارد.

یکشنبه شب و تنها ساعتی بعد از اصابت یک فروند راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه غروب در توئیتر خود بدون اشاره به این راکت، نوشت: «هیچ وقت آمریکا را تهدید نکن!»

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

آمریکا می‌گوید که جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت «اپل» سریع‌ترین لپ تاپ خود را به بازار عرضه کرد؛ کامپیوترهای جدید اما گران

شرکت اپل، جدیدترین و سریع ترین لپ تاپ «مک‌بوک پرو» را روانه بازار کرد.

کارشناسان می گوید سرعت این کامپیوتر خیره کننده است. این سرعت بالا، با استفاده از یک پردازنده ۸ هسته‌ای اینتل نسل ۹ امکان پذیر شده است. از نظر عملی، یعنی سرعتی دو برابر مک‌بوک پروی ۴ هسته‌ای و ۴۰ درصد کارایی بیشتر از مدل ۶ هسته‌ای.

شرکت اپل می گوید تهیه کنندگان موسیقی در میان افرادی هستند که از این ویژگی بیشترین بهره را می برند، چون می توانند پروژه های بزرگتری را انجام داده و از «پلاگ‌این» های بیشتری استفاده کنند.

همانطور که حدس می زنید چنین لپ تاپ سریعی با ظرفیت بالا ارزان به بازار نمی‌آید: قیمت یک مک‌بوک ۸ هسته‌ای ۱۵ اینچی (۳۸ سانتیمتر) از ۲,۸۰۰ دلار شروع می شود.

اگر این قیمت برای شما گران است، می‌توانید مدل ۶ هسته ای آن را در همین سایز به قیمتی در حدود ۲,۴۰۰ دلار بخرید.

نسخه های دو هسته ای و چهار هسته ای از این لاپ تاپ نیز موجود است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیاتی از نیروها و تجهیزاتی که آمریکا قصد دارد به خاورمیانه ارسال کند

ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن در حال حاضر در دریای عرب به سر می‌برد

پس از اعلام موافقت پرزیدنت ترامپ با اعزام نیروهای بیشتر به منطقه خاورمیانه برای تقویت سیاست آمریکا در بازدارندگی ایران، پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای، به جزئیات نیروها و ادواتی که به منطقه فرستاده می‌شود، اشاره کرد.

این نیروها به نیروهای سنتکام اضافه می‌شوند:

  • گردان پاتریوت برای مقابله با تهدیدهای موشکی
  • عوامل بیشتر گردآوری اطلاعات
  • پروازهای شناسایی
  • یک گروه مهندسی برای تقویت دفاعی در سراسر منطقه
  • یک اسکادران جنگنده‌های نظامی برای کمک به بازدارندگی و حمایت از عمق پاسخ نیروی هوایی

پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم خرداد پیش از سفر به ژاپن، به شماری از پرسش‌های خبرنگاران در کاخ سفید پاسخ داد و گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود بر اساس دستور جدید، موشک‌های پاتریوت، یگان‌های پرواز شناسایی و نیروهای مورد نیاز به منطقه اعزام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با اشاره به تغییر لحن جمهوری اسلامی گفت: «من فکر نمی‌کنم که ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با ما نیستند.»

آمریکا می گوید به دنبال جنگ با ایران نیست، اما هرگونه حمله از سوی جمهوری اسلامی ایران را پاسخ خواهد داد.​

در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو واکنش متفاوت در کنگره آمریکا به دستور پرزیدنت ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه

مک تورنبری (راست) و آدام اسمیت

دو مقام ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا درباره دستور پرزیدنت ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه و بازدارندگی ایران دو واکنش متفاوت نشان دادند.

«آدام اسمیت»، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را نگران کننده نامید و گفت: «تصمیم وزارت دفاع آمریکا برای افزایش حضور در خاورمیانه نگران‌کننده است.»

وی با این حال تاکید کرد باید درخواست سنتکام را جدی گرفت.

از سوی دیگر، «مک تورنبری»، نفر دوم کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، پس از اعلام پرزیدنت ترامپ برای افزایش نیروهای نظامی در خاورمیانه طی پیامی در توئیتر گفت، تهدیدهایی که ایران کرده بسیار جدی است و این اعزام نیرو برای آن است که ایران بداند هرگونه حمله‌ای علیه آمریکا بدون واکنش نخواهد بود.

مک تورنبری، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس گفت: اطلاعات و هشدارهایی که ما درباره ایران جمع کردیم، از آن جنس نیست که بگوییم همیشه این تهدیدها را داشته‌اند. این بسیار مهم است که به وضوح به ایران - چه در گفتار و چه در کردار - حالی کنیم هرگونه حمله‌ای که علیه ما داشته باشد، بدون عواقب نخواهد بود.

او افزود: نیروهایی که راهی می‌شوند به درخواست سنتکام (فرماندهی مرکزی ایالات متحده) اعزام می‌شوند. شاید فریبنده باشد که بخواهیم همه چیز را سیاسی ببینیم، ولی وقتی فرماندهانی که در منطقه داریم درخواست نیروی بیشتر دارند، چیزی نیست که بخواهیم وارد هرگونه مناظره دو حزبی کنیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیروی جدید نظامی به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم خرداد و پیش از سفر به ژاپن در کاخ سفید به شماری از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود بر اساس دستور جدید، موشک‌های پاتریوت، یگان‌های پرواز شناسایی و نیروهای مورد نیاز به منطقه اعزام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با اشاره به تغییر لحن جمهوری اسلامی گفت: «من فکر نمی‌کنم که ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با ما نیستند.»

آمریکا می گوید به دنبال جنگ با ایران نیست، اما هرگونه حمله از سوی جمهوری اسلامی ایران را پاسخ خواهد داد.​

در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هفت کوهنورد طی یک هفته در «کوه اورست» جان خود را از دست دادند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سه کوهنورد دیگر در «کوه اورست» جان خود را از دست دادند. با اعلام این خبر در روز جمعه، شمار تلفات در بلندترین قله پر ازدحام جهان در یک هفته به هفت نفر رسید.

کالپانا داس، ۵۲ ساله، اهل هند، پس از فتح قله، پنجشنبه عصر در راه برگشت درگذشت. نیهال باگوان، ۲۷ ساله، دیگر کوهنورد هندی، هم در مسیر بازگشت بر اثر خستگی ناشی از ۱۲ ساعت توقف در ازدحام کوهنوردان جان سپرد.

یک کوهنورد اتریشی ۶۵ ساله هم در سمت شمالی کوه در تبت در مسیر بازگشت مرد.

روز چهارشنبه یک هندی و یک آمریکایی و هفته قبل نیز یک هندی و یک ایرلندی در اورست کشته شدند. دو نفر هم ناپدید شده اند.

نپال امسال برای فصل بهار ۳۸۱ مجوز صعود صادر کرده است، که هر کدام ۱۱ هزار دلار قیمت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار بمب در لیون فرانسه تلفات جانی در پی نداشت؛ ماکرون آن را «حمله» خواند

رئیس جمهوری فرانسه حادثه لیون را حمله خوانده است

در مرکز شهر لیون در فرانسه، یک بسته مشکوک منفجر شده و هفت تن را زخمی کرد. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه انفجار را «حمله» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بمب روز جمعه سوم خرداد در مرکز شهر لیون منفجر شد و نیروهای امنیتی ناحیه را تخلیه کردند.

یک مقام قضائی در لیون گفته هیچیک از زخمی‌ها در شرایط حاد نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه را صادر کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم خرداد و پیش از سفر به ژاپن در کاخ سفید به شماری از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود بر اساس دستور جدید، موشک‌های پاتریوت، یگان‌های پرواز شناسایی و نیروهای مورد نیاز به منطقه اعزام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با اشاره به تغییر لحن جمهوری اسلامی گفت: «من فکر نمی‌کنم که ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با ما نیستند.»

آمریکا می گوید به دنبال جنگ با ایران نیست، اما هرگونه حمله از سوی جمهوری اسلامی ایران را پاسخ خواهد داد.

در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

ایالات متحده در اواخر اردیبهشت ۹۸ با اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به منطقه خاورمیانه، آرایش نظامی‌ خود را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی جمهوری اسلامی برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی یا متحدان آن عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

نگرانی‌های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور گراهام: نیروهای نظامی آمریکا باید به نفوذ کوبا در ونزوئلا پایان دهند

سناتور «لیندزی گراهام» با مقایسه کوبا به عنوان نمونه مشابه ایران در نیمکره غربی، گفته که باید نیروهای نظامی آمریکا باید وارد ونزوئلا شده و به نفوذ کوبا در این کشور پایان دهند.

لیندزی گراهام، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی در سنای آمریکا، در مطلبی که روز پنجشنبه دوم خرداد در روزنامه «میامی هرالد» منتشر شد گفته است، نیروهای نظامی باید وارد ونزوئلا شده و کنترل اوضاع را از دست کوبا خارج کنند.

سناتور گراهام گفت: ما پیشتر و در سال‌های ۱۹۸۰ در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ریگان نیروی نظامی به گرانادا اعزام کرده و نگذاشتیم قلمرو نفوذ کوبا بیشتر شود.

آمریکا و ۵۴ کشور جهان ریاست جمهوری موقت و مشروع خوان گوایدو را به رسمیت شناخته و خواستار کنار رفتن نیکلاس مادورو از قدرت شده‌اند. کوبا، چین و روسیه اصلی‌ترین حامیان مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید شانس خود را برای نخست وزیری و جانشینی «ترزا می» امتحان می‌کند

جرمی هانت در کنار ترزا می.

ساعتی بعد از اعلام زمان کناره گیری نخست وزیر بریتانیا، «جرمی هانت» وزیر خارجه این کشور اعلام کرد برای جانشینی «ترزا می» تلاش خواهد کرد.

به گزارش رویترز، آقای هانت گفت برای تصدی نامزدی حزب محافظه‌کار نامزد خواهد شد.

«ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه سوم خرداد اعلام کرد روز هفتم ژوئن (هفدهم خرداد ماه) از سمت نخست‌وزیری و همچنین رهبری حزب‌ محافظه‌کار کنار خواهد رفت.

تدوین طرحی برای چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مهم‌ترین مسئله اختلاف میان ترزا می و پارلمان بریتانیا و دو حزب عمده این کشور است.

خانم می در سال ۲۰۱۶ و بعد از رای اکثریت مردم بریتانیا جانشین جیمز کامرون شد، اما نتوانست روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت را به سرانجام برساند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ضمن استقبال از اعلام استعفای ترزا می، گفته است جانشین او باید انتخابات زودهنگام برگزار کند. به گزارش رویترز، کوربین در یک اطلاعیه گفت ترزا می و حزب متبوع او، قدرت اداره بریتانیا را نداشتند.

رهبر حزب کارگر بریتانیا خواستار آن شده که رهبر بعدی حزب محافظه‌کار، باید انتخابات زودهنگام برگزار کند و به مردم اجازه دهد آینده کشور را تعیین کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فاکس‌نیوز: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ایران مشغول ساخت گذرگاه در مرز عراق و سوریه است

گذرگاه مرزی سوریه با اردن - عکس از آرشیو

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در گزارشی به استناد تصاویر ماهواره‌ای، خبر داد جمهوری اسلامی مشغول ساختن گذرگاه‌های مرزی در مرز عراق و سوریه است. چنین اتصالی می‌تواند راه دسترسی به بیروت و مدیترانه باشد.

این تصاویر که به صورت اختصاصی در اختیار فاکس نیوز قرار گرفته و در هفته جاری گرفته شده است، نشان می‌دهد که در نقطه مرزی البوکمال الغائم در حال ساخت است.

مناطقی که در این گزارش تصاویر آن منتشر شده، در اختیار شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران است.

ایران از زمان حضور نظامی در سوریه، در این مناطق نیروهای وفادار به خود را مستقر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جوانان اروپایی خواستار اقدام قاطع‌تر دولت‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی شدند

جوانان سوئیسی با شرکت در تجمع فعالان محیط زیست در لوزان خواستار مقابله با پدیده گرمایش زمین شدند - ۳ خرداد ۱۳۹۸

فعالان محیط زیست در کشورهای اروپایی روز جمعه ۳ خرداد با برگزاری تظاهرات در برخی شهرهای اروپا خواستار اقدامات قاطع‌تر دولت‌هایشان برای مقابله با پدیده گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران نفر در برلین پایتخت آلمان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی مانند «درخت بکارید، زنبورها را نجات دهید، دریاها را پاکسازی کنید،» نوشته شده بود.

تظاهرات مشابهی نیز در چند شهر دیگر اروپایی برگزار شد. این در حالی است که مردم کشورهای اتحادیه اروپا روز یکشنبه قرار است برای انتخاب نمایندگان پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رأی بروند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا از چین خواست مانع کمک شهروندش به برنامه موشکی ایران شود

«کارل لی» که با نام «لی فنگوی» نیز شناخته می شود.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه ۳ خرداد در پیامی در توئیتر، ضمن بازنشر خبر قرار گرفتن نام یک شهروند چینی در فهرست‌ تحریم‌های آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های ایران، از پکن خواست برای توقف فعالیت‌های او اقدام کند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید در توئیت امروز خود نوشت: «کارل لی از برنامه موشکی ایران حمایت می کند و نیروهای نظامی ایالات متحده و همپیمانان آنها را در معرض خطر می‌دهد. چین باید به سهم خود برای متوقف کردن او اقدام کند.»

دولت ایالات متحده پیشتر اعلام کرد که «کارل لی» یا نام دیگر او «لی فنگوی» و شرکت‌های صوری او را به دلیل انتقال مواد مورد نیاز برای ساخت موشک‌های بالیستیک به جمهوری اسلامی، در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

این شهروند چینی در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، قرار دارد.

به گزارش سایت خبری «نیوزویک»، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه یکم خرداد این شهروند چین و شرکت‌های صوری او را در فهرست تحریم‌ها گذاشته که در بخش اسناد دولت فدرال هم ثبت شده است.

این شهروند چین و شرکت‌های او متهم به انتقال شماری از تجهیزات ساخت موشک بالستیک از دستگاه ردیابی و هدف‌گیری دقیق گرفته تا دیگر مواد لازم، به ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG