لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری

سرخط خبرها

مردم سوئیس با سختگیری قوانین مالکیت اسلحه موافقت کردند

یکی آگهی در شهر ژنو سوئیس که مردم را تشویق می‌کرد در همه‌پرسی به سخت تر شدن قوانین اسلحه رای «نه» بدهند.

اکثریت مردم سوئیس در یک همه پرسی به تشدید سختگیری در قوانین مالکیت اسلحه در این کشور رای مثبت دادند.

به گزارش رویترز، ۶۷ درصد از رای دهندگان سوئیسی در حالی در همه پرسی با تشدید قانون اسلحه موافقت کردند اتحادیه اروپا پیشتر قوانین سختگیرانه در این مورد را تصویب کرده بود.

بر اساس قوانینی که اتحادیه اروپا پس از حملات تروریستی ۲۰۱۵ در پاریس چند نقطه دیگر تصویب کرد، خرید سلاح نیمه اتوماتیک دشوارتر و رهگیری آن در بانک‌های اطلاعاتی کشورها آسان‌تر شده است.

در صورتی که شهروندان سوئیسی با پیوستن به این قوانین اتحادیه اروپا رای منفی می دادند، ممکن بود این کشور ناچار به خروج از توافق منطقه شینگن و چند معاهده اروپایی دیگر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پادشاه پیشین بلژیک تا آزمایش «دی ان ای» درباره دختر احتمالی‌اش ندهد، روزی پنج هزار دلار جریمه می‌شود

آلبرت دوم، پادشاه پیشین بلژیک و همسرش پائولا

دادگاهی در بلژیک حکم داد «آلبرت دوم» پادشاه پیشین این کشور تا زمانی که آزمایش «دی ان دی» ندهد، باید روزی ۵ هزار و ۶۰۰ دلار جریمه بپردازد.

آلبرت دوم بین سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ پادشاه بلژیک بود.

«دلفین بوئل»، مجسمه ساز ۵۱ ساله بلژیکی ادعا کرده است پادشاه با مادر او رابطه خارج از ازدواج داشته و او حاصل این رابطه است.

از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸، دادگاه رأی بر آزمایش «دی ان ای» داده است ولی آلبرت هنوز زیر بار نرفته است.

بنا به درخواست خانم بوئل، نتیجه آزمایش تا زمانی که مراحل قانونی طی شوند محرمانه باقی خواهد ماند.

در صورتی که مشخص شود او دختر پادشاه است، نامش تغییر خواهد کرد و ممکن است لقب پرنسس را نیز دریافت کند.

آلبرت در سال ۱۹۵۹ با «پائولا رفو دی کالابریا» ازدواج کرد که در سال ۱۹۹۳، با بر تخت نشستن همسرش لقب ملکه پائولا را گرفت.

آلبرت دوم در ۷۹ سالگی به نفع پسرش فیلیپ از تخت کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوید پترائوس رئیس پیشین سازمان سیا: ایران باید در رفتار خود بسیار دقت کند

رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در مصاحبه با برنامه «این هفته» شبکه خبری تلویزیونی ای‌بی‌سی گفت، جمهوری اسلامی ایران باید در رفتار خود بسیار دقت کند.

دیوید پترائوس گفت، آیا ایران می‌تواند با گروه‌های نیابتی اش شرایط را برای آمریکا دشوار کند؟ آری می‌تواند، اما باید بسیار دقت کند تا در رفتارش زیاده روی نکند، تا با عواقب تنبیهی سنگین روبرو نشود.

وی گفت: «معتقدم پرزیدنت ترامپ علاقه‌ای به آغاز یک جنگ دیگر در خاورمیانه ندارد.»

آقای پترائوس که بر نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق نظارت داشت و فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان نیز بود، افزود:‌ «با این حال ایران باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد اوضاع وخیم‌تر شود یا خیر.»

تنش بین آمریکا و ایران در دو هفته اخیر افزایش یافته است. پرزیدنت دونالد ترامپ بارها گفته خواستار جنگ با ایران نیست و این به رفتار جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد.

یکسال پیش مایک پمپئو شروط ۱۲ گانه آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد که می تواند به پایان حمایت از تروریسم، کمک مالی به گروه های تروریستی، توقف برنامه موشکی بلند برد و همچنین نقض حقوق بشر اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناسا نخستین زن فضانورد را به کره ماه می‌فرستند؛ ماموریت «آرتمیس» چیست

۳۰ ژوئیه ۱۹۷۱و در مأموریت آپولو اولین مرد به فضا رفت.

ناسا از برنامه خود برای فرستادن نخستین فضانورد زن به کره ماه رونمایی کرد. این مأموریت، با الهام از الهه ماه و خواهر دوقلوی «آپولو» در اساطیر یونانی، «آرتمیس» نام گرفته است.

ناسا، پنجاه سال پیش نخستین فضانورد مرد خود را در مأموریتی به نام «آپولو» به ماه فرستاد.

«جیم برایدنستاین»، مدیر ناسا در پی اعلام این خبر گفت که امیدوار است دختر ۱۱ ساله اش از مشاهده فرود یک زن بر کره ماه الهام بگیرد.

نخستین زن فضانورد همراه با یک فضانورد مرد، تا سال ۲۰۲۴ به کره ماه فرستاده خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادبیات توهین‌آمیز نماینده به زن قربانی اسیدپاشی: قِسِر در رفتی که فقط یک طرف صورتت آسیب دید

پس از حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس هنگام بررسی لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی بار دیگر نوع ادبیات یکی از نمایندگان مجلس این‌بار مقابل یکی از قربانیان اسیدپاشی حاشیه ساز شد.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی از حواشی حضور قربانیان اسیدپاشی در مجلس روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت نوشت که «زهرا سعیدی»، نماینده مردم مبارکه در مجلس خطاب به «مرضیه ابراهیمی» که نیمی از صورت خود در جریان اسیدپاشی های اصفهان دچار جراحات شدید شده (به مزاح)گفت: «شما از دست مجرم قِسِر در رفته ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد.»

مرضیه ابراهیمی نیز که خود اهل اصفهان است خطاب به این نماینده گفت که «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته ای!»

نماینده مردم مبارکه نیز در ادامه خطاب به ابراهیمی و سایر قربانیان حاضر در مجلس از پیشنهاد «اعدام» در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی از سوی نمایندگان خبر داده و خطاب به قربانیان گفته که فکر می کنیم شما هم همین را می خواهید.

اما مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان، در پاسخ به این نماینده گفت که آنها خواستار اعدام مجرمان نیستند بلکه خواهان «توقف چرخه خشونت» هستند.

قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس
قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس

مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان
مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس
قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، نمایندگان در طرحی که یکشنبه ۲۹ اردیبهشت بررسی کردند در پی محدودیت برای خرید اسید و تشدید مجازات اسیدپاشی تا اعدام هستند.

پاییز سال ۱۳۹۴ اسید پاشی به روی زنان جوان اصفهانی، ساکنان این شهر را در بهت فرو برد. تداوم اسیدپاشی و شناسایی نشدن عاملان آن در کنار انتشار اخباری مبنی بر اینکه عوامل اسیدپاشی قربانیان را از زنانی که حجاب کامل ندارند انتخاب می کنند، موجب برگزاری تجمع های اعتراضی در اصفهان و تهران شد.

تعدادی از فعالان مدنی و معترضان در جریان این تجمع ها بازداشت و محاکمه شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیانیه جبهه ملی ایران به مناسبت زادروز دکتر مصدق: فرار از میز مذاکره نشانه ناتوانی است

دکتر محمد مصدق در اواخر دهه بیست و اویل دهه ۱۳۳۰ خورشیدی نخست وزیر دوران شاهنشاهی ایران بود.

جبهه ملی ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت ۲۹ اردیبهشت، زادروز دکتر محمد مصدق، به ارزش‌های مورد تاکید او از جمله «آزادی» در کنار «استقلال» که زمینه دموکراسی را فراهم می کند، اشاره کرد.

جبهه ملی ایران در این بیانیه به «الگوهای فکری» نخست وزیر ۶۶ سال پیش ایران از جمله رفتار «آشتی جویانه، شفاف و برابر» در عرصه بین المللی اشاره کرده و آورده است که دکتر مصدق هیچگاه میز مذاکره با آمریکا، انگلیس و روسیه را رها نکرد.

در بخشی از بیانیه آمده است: دکتر مصدق «فرار از گفت‌وگو و مذاکره را ناتوانی یک دولت ملی، و پنهان‌کاری در روابط را در تضاد با حاکمیت ملی و دموکراسی می‌دانست.»

صدور بیانیه زادروز دکتر مصدق در حالیست که دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی بارها از تجمع اعضای جبهه ملی و طرفداران دکتر مصدق در مناسبت های مختلف جلوگیری کرده اند. از جمله اسفند ماه گذشته، در سالگرد درگذشت محمد مصدق، ماموران نیروی انتظامی از ورود تعدادی از شهروندان و اعضای جبهه ملی به روستای احمدآباد جلوگیری کردند.

تنش بین آمریکا و ایران در دو هفته اخیر افزایش یافته است. پرزیدنت دونالد ترامپ بارها گفته خواستار جنگ با ایران نیست و این به رفتار جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد.

آمریکا خواستار مذاکره دوباره با ایران است اما رهبر جمهوری اسلامی تاکنون مخالف مذاکره بوده است.

یکسال پیش مایک پمپئو شروط ۱۲ گانه آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد که می تواند به پایان حمایت از تروریسم، کمک مالی به گروه های تروریستی، توقف برنامه موشکی بلند برد و همچنین نقض حقوق بشر اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: مردم ایران بیشتر از جنگ احتمالی با آمریکا، نگران اوضاع اقتصادی هستند

اعمال تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری ایالات متحده، اقتصاد ایران را به آنجا رسانده که بخش عمده‌ای از جمعیت هشتاد میلیونی این کشور را برای تهیه مایحتاج روزانه، از مواد غذایی گرفته تا دارو، دچار مشکل کرده و ارزش ریال را به پایین ترین سطح در سال های اخیر رسانده است.

آسوشیتدپرس در گزارشی که روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت منتشر شد، نوشت: این وضعیت در عین حال، به نگرانی‌ها از قصد واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی و وقوع یک جنگ احتمالی دیگر در منطقه دامن زده و از این رو نظر اقشار مختلف ساکن پایتخت را در این باره جویا شده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر افکار عمومی، دست کم در تهران، بر سر وقوع جنگ احتمالی با آمریکا متفاوت است: بعضی می‌گویند جنگی رخ نخواهد داد و بعضی برای دفاع از ایران در صورت وقوع جنگ ابراز آمادگی می‌کنند؛ اما یک نکته مشترک انکارناپذیر است و آن این که همه نگران بدتر شدن وضعیت هستند.

آسوشیتدپرس می‌افزاید اغلب مردم ایران بیشتر از اوضاع اقتصادی نگران هستند تا یک جنگ احتمالی.

سیر نزولی ارزش ریال در قبال ارز خارجی، قیمت دلار در بازار ایران را به نزدیکی مرز پانزده هزار تومان رسانده و گرانی افسار گسیخته سبب شده اندوخته و پس انداز مردم از بین برود. نرخ بیکاری به ۱۲ درصد رسیده است. بنا به آمار رسمی یک چهارم جوانان ایران بیکار هستند.

یک مادر نگران از اوضاع اقتصادی می گوید، گرانی و بیکاری مانع از ازدواج و استقلال اکثر جوانان ایرانی شده است.

بعضی معتقدند از سرگیری گفت‌وگوها با آمریکا اقتصاد ایران را در مسیر بهبودی قرار خواهد داد.

یک حسابدار بازنشسته به آسوشیتدپرس گفت، ایران باید قوی و با شجاعت گفت‌وگوها با ایالات متحده را آغاز کند و در عین حال که برای کسب امتیاز تلاش می‌کند ناگزیر امتیازهایی بدهد.

بعضی دیگر معتقدند به گفت‌وگو و توافق اطمینانی نیست و باید قاطعانه از توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهان خارج شد.

موضوع بحث این روزهای قشر جوان ایران اما، به گزارش آسوشیتدپرس، امکان ترک کشور و زندگی در خارج از ایران است. این خبرگزاری به نقل از یک دانشجوی ۲۰ ساله می‌نویسد، فشارهای فراوان روانی و آینده نامعلوم راهی جز تلاش برای خروج از ایران و آغاز یک زندگی جدید در خارج از کشور برای جوانان باقی نگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قهرمان بوکس سنگین وزن جهان از عنوان خود دفاع کرد؛ حریف در دو دقیقه‌ ناک‌اوت شد

«دیانتی وایلدر» قهرمان سنگین وزن بوکس جهان، در حالی که ۴۳ ثانیه از راند نخست باقی مانده بود، حریف خود «دومینیک برزیل» را زمین زد.

به این ترتیب، این بوکسور ۳۳ آمریکایی توانست کمربند قهرمانی بوکس سنگین وزن جهان (دبلیو بی سی) را حفظ کند.

وایلدر، با گرفتن مدال برنز در مسابقات المپیک سال ۲۰۰۸ لقب «بمب افکن برنزی» را گرفته است.

او در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ به مصاف یکی دیگر از بوکسورهای شکست ناپذیر جهان «تایسون فیوری» رفت و نبردی نفس گیر و حساس را با تساوی به پایان رساند.

این، نخستین مسابقه ای بود که او در آن پیروز از میدان بیرون نیامد.

«دومینیک برزیل» پس از رویارویی با وایلدر از صحبت کردن با رسانه ها خودداری کرد. این، دومین شکست در طول دوران حرفه‌ای این بوکسور آمریکایی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات هند پس از ۳۹ روز با شرکت ۹۰۰ میلیون رای‌دهنده به پایان رسید؛ نتیجه روز پنجشنبه اعلام می‌شود

آخرین مرحله از انتخابات سراسری هند، که ۳۹ روز پیش آغاز شد و حدود ۹۰۰ میلیون رأی دهنده در آن شرکت دارند، روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار شد.

به گزارش نیویورک تایمز، حزب نارندرا مودی نخست وزیر هند که در انتخابات ۲۰۱۴ اکثریت را کسب کرد، انتظار می‌رود امسال کار دشواری داشته باشد.

به نوشته این روزنامه، تشدید نگرانی‌ها از اوضاع اقتصادی، و این اتهام که عقاید بهاراتیا جاناتا، حزب آقای مودی، مسلمانان و دیگر اقلیت‌ها را به خطر می‌اندازد، از جمله دلایلی است که کار نخست وزیر و حزب او را برای پیروزی دوباره مشکل کرده است.

نتیجه نهایی انتخابات قرار است روز پنجشنبه اعلام شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام قضایی با «کتابگردانی دختران» در کرمانشاه مخالفت کرد و خواستار برخورد شد

دادستانی کرمانشاه در نامه‌ای به اداره ارشاد این استان به کتابگردانی دختران اعتراض کرده و و به ارشاد تذکر داده است.

خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت با اعلام این خبر گزارش داد در نامه محمدحسین صادقی دادستانی کرمانشاه به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است که «شیوه‌های اجرایی در عرضه و فروش آن گاه مطابق قانون، شرع، اخلاق و مشی پذیرفته شده عرفی بنظر نمی‌رسد.»

دادستانی کرمانشاه گفته است که «عده‌ای عمدتاً از دختران جوان با طبقی کتاب در دست به ادارات، دوایر دولتی و حتی منازل اشخاص و راننده اتومبیل‌های در حال تردد مراجعه کنند و با اصرار و الجاء و گاه التماس مبادرت به فروش کتاب کنند، صحنه‌ای ناراحت کننده، نازیبا که در ناهمسویی آشکار با فرهنگ عمومی جامعه است و بسترساز آسیب‌های رفتاری بعدی است.»

سابقه کتابگردی در ایران به بیش از ۵ سال پیش باز می گردد که با ابتکار احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران با هدف تاکید بر اهمیت نقش کتابفروشان در سراسر کشور با شعار«من هم می‌آیم» برگزار می‌شود.با این حال گزارش‌ها حاکی است که هنوز عامه مردم از این موضوع چندان اطلاعی ندارند.

موضوع کتابگردی در کرمانشاه نیز از سال ۹۵ اجرایی شده البته مشخص نیست که منظور داستان کرمانشاه از کتابگردانی همان طرح کتابگردی است یا خیر.

جمهوری اسلامی با برخی ازفعالیت‌های فرهنگی و وزشی زنان مخالفت دارد. در آخرین مورد دادستان اصفهان به نیروی انتظامی دستور برخورد جدی با زنان دوچرخه سوار را داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قربانیان اسیدپاشی همزمان با بررسی لایحه تشدید مجازات در مجلس شورای اسلامی حضور یافتند

قربانیان اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی

تعدادی از قربانیان اسیدپاشی در ایران هنگام بررسی لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی حاضر شده و با برخی از نمایندگان دیدار کردند.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، نمایندگان در طرحی که یکشنبه ۲۹ اردیبهشت بررسی کردند در پی محدودیت برای خرید اسید و تشدید مجازات اسیدپاشی تا اعدام هستند.

قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس
قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس

مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان
مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان

قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس
قربانیان اسیدپاشی در ایران در مجلس

این حضور بی حاشیه هم نبود. به گزارش ایلنا، مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان، به نمایندگان گفت که آنها خواستار اعدام مجرمان نیستند بلکه خواهان «توقف چرخه خشونت» هستند.

او خطاب به زهرا سعیدی، نماینده مبارکه اصفهان که پرسیده بود «تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد» گفت که متاسف است که نماینده اصفهان نمی داند عامل یا عوامل اسیدپاشی اصفهان پس از سالها هنوز شناسایی و دستگیر نشده اند.

پاییز سال ۱۳۹۴ اسید پاشی به روی زنان جوان اصفهانی، ساکنان این شهر را در بهت فرو برد. تداوم اسیدپاشی و شناسایی نشدن عاملان آن در کنار انتشار اخباری مبنی بر اینکه عوامل اسیدپاشی قربانیان را از زنانی که حجاب کامل ندارند انتخاب می کنند، موجب برگزاری تجمع های اعتراضی در اصفهان و تهران شد.

تعدادی از فعالان مدنی و معترضان در جریان این تجمع ها بازداشت و محاکمه شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله به اتوبوس گردشگران در مصر؛ دست‌کم ۱۲ نفر از زخمی‌ها خارجی هستند

در دسامبر ۲۰۱۸ نیز یک اتوبوس گردشگران خارجی هدف حمله قرار گرفت، که سه گردشگر ویتنامی و راهنمای مصری آنها کشته شدند

یک اتوبوس حامل گردشگران روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت، نزدیک یک موزه جدید که اخیرا در اطراف اهرام جیزه ساخته شده، هدف حمله قرار گرفت و موجب زخمی شدن برخی از سرنشینان آن شد.

رویترز از قول دو منبع امنیتی مصری نوشت، بر اثر انفجاری که در نزدیکی اتوبوس رخ داد دست کم ۱۲ گردشگر زخمی شدند، که بیشتر آنها خارجی هستند. این منابع جزئیات بیشتری ارائه ندادند.

هنوز این اخبار بطور رسمی تایید نشده است، اما رسانه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کرده اند که در آن اتوبوس آسیب دیده نشان داده می‌شود و تعدادی زخمی هم در آن اطراف اتوبوس هستند.

یک روزنامه نگار اسرائیلی این ویدئو را روی توئیتر خود منتشر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

متیو مکاناهی هنرپیشه سرشناس هالیوود بعد از سی سال مدرک دیپلم دبیرستانش را گرفت

متیو مکاناهی هنرپیشه ۴۹ ساله برنده اسکار.

هنرپیشه آمریکایی «متیو مکاناهی» سرانجام مدرک دیپلمش را گرفت.

دیپلم او روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه، زمانی که به دبیرستان خود در تگزاس بازگشت تا برای دانش آموزان فارغ التحصیل سخنرانی کند، به وی اهدا شد.

یک سخنگوی دبیرستان «لانگ ویو» می گوید دانش آموزان فارع التحصیل معمولا دیپلم خود را بعد از جشن پایان تحصیلی می گیرند. اما مکاناهی هرگز برای گرفتن دیپلمش به آنجا بازنگشت.

هنرپیشه ۴۹ ساله در سال ۱۹۹۸ از این دبیرستان فارع التحصیل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهور اتریش خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات در اوایل سپتامبر شد

سباستین کورتس صدراعظم اتریش (راست)، الکساندر فن دربلن، رئیس جمهور اتریش

پس از انتشار ویدئو دیدار معاون صدراعظم اتریش با یک تاجر روس و استعفای این مقام دولت ائتلافی اتریش، رئیس جمهور این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سپتامبر شده است.

به گزارش رویترز، الکساندر فن دربلن، رئیس جمهور اتریش روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت اعلام کرده است که برگزاری انتخابات زودهنگام فرصتی است تا دوباره اعتماد مردم به دولت بازگردانده شود.

آقای فن دربلن خواسته است که صورت امکان انتخابات در اوایل سپتامبر برگزار شود.

همچنین سباستین کورتس، صدراعظم اتریش برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را یک «ضرورت» توصیف کرده است.

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست‌میانه رو پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ با هاینتس کریستین اشتراخه، رهبر حزب راستگرای تندرو آزادی و به عنوان معاون صدراعظم این کشور، کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند.

پیشتر دو نشریه آلمانی در گزارشی نوشته بودند که معاون صدراعظم اتریش در سال ۲۰۱۷ چند ماه قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی به دیدار یک تاجر زن روس رفته و در این دیدار به او وعده قراردادهای دولتی را در ازای کمک این تاجر روس به پیروزی او و حزبش در انتخابات را داده است.

معاون صدر اعظم اتریش پس از انتشار فایل ویدئویی دیدار خود با یک تاجر روس، اعلام کرد که از سمتش استعفا داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قوه قضائیه ایران همسر مهناز افشار را برای پرونده واردات شیرخشک آلوده به ۱۷ سال محکوم کرد

یاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین از نزدیکان احمدی نژاد و همسر مهناز افشار بازیگر ایرانی است.

رسانه‌های داخل ایران از صدور حکم «یاسین رامین» فرزند محمدعلی رامین از نزدیکان احمدی نژاد و همسر «مهناز افشار» بازیگر ایرانی خبر دادند.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در خبری نوشت که یاسین رامین در پرونده «شیرخشک‌های آلوده وارداتی» در دادگاه بدوی به ۱۷ سال زندان محکوم شده که هفت سال از این حکم اجرا خواهد شد.

همچنین براساس گزارش فارس، یاسین رامین به ردمال یک تا ۲ میلیون یورو نیز محکوم شده است.

اما این خبر پس از ساعاتی از خروجی این خبرگزاری برداشته شد و فارس در خبری دیگر به نقل از وکیل یاسین رامین تنها نوشت که حکم او صادر شده اما جزئیات آن به خاطر بدوی بودن از سوی وکیلش اعلام نشده است.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از مدیرکل حقوقی سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر موضوع حکم پرونده یاسین رامین را مربوط به «اختلافات مالی با هلال احمر» اعلام کرد و از تشکیل پرونده‌ای دیگر برای او در دیوان محاسبات کشور در رابطه با «اختلافات مالی با هلال احمر» خبر داده است.

ماجرای بازداشت و تشکیل پرونده یاسین رامین به سال ۹۵ باز می گردد. در آن زمان گزارش‌های متعددی در رسانه‌‌ ها منتشر شد. از جمله برخی رسانه‌های علیه یاسین رامین، دو اتهام عمده را مطرح کردند یکی واردات «شیر خشک فاسد»که آقای رامین آن را «از اساس» تکذیب کرد و به روزآنلاین گفت که تنها تجارت شیر خشک زندگی‌اش، خرید شیر خشک برای فرزندش بوده است.

اتهام دوم دریافت دو میلیون یورو برای خرید تجهیزات پزشکی از کشور آلمان بود که تجهیزات تحویل هلال احمر ایران شده، اما پول به دست شرکت آلمانی نرسیده است.

یاسین رامین پسر محمدعلی رامین از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد است که مدتی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت.

«رامین پدر» از جمله اصولگرایان تندرو است که به عنوان تئوریسین «نفی هولوکاست» در دولت احمدی‌نژاد شناخته می‌شود.

از سوی دیگر همسر «رامین پسر» خانم مهناز افشار بازیگر است که اظهارنظرهای انتقادی او نسبت به تندروها در فضای مجازی خبرساز شده است.

خانم افشار که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می برد، چندی پیش در یک پست از توئیت یک آخوند درباره حشد الشعبی انتقاد کرده بود که برخی از تندروها قتل یک روحانی در همدان را به توئیت مهناز افشار ربط دادند و دادستان هم برای این بازیگر پرونده تشکیل داد.

یاسین رامین اما برخلاف دیدگاه پدرش، از مهناز افشار در صفحه توئیتر خود حمایت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: خوردن غذاهای «فرآوری شده» واقعاً موجب چاقی می شود

پفک یکی از محصولات غذایی فرآوری شده است که اغلب در خوردن آن زیاده روی می شود.

بنا به یک مطالعه جدید، غذاهای « فرآوری شده زیاد»، به نظر می آید که واقعاً موجب زیاده از حد خوردن و اضافه وزن می شود.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس» به نقل از این مطالعه، غذاهای «فرآوری شده زیاد» به محصولات غذایی گفته می شود که از چندین مرحله فرآوری و تولید گذشته باشند و حاوی ترکیباتی باشند که در تولیدات صنعتی به آنها افزوده شده است، مثل روغن های هیدروژنه، شیره ذرت با فروکتوز بالا، اسانس های مصنوعی، و افزودنی های دیگر.

در این پژوهش که نتایج آن هفته گذشته در ژورنال عملی «سل متابولیزم» منتشر شد، ۲۰ فرد سالم و تندرست داوطلب شده بودند که یک ماه کامل را در آزمایشگاه مرکز بالینی مؤسسه ملی سلامت در شهر «بتزدا»ی مریلند گذراندند.

در این مطالعه پژوهشگران دریافتند که افرادی که در گروه رژیم غذاهای فرآوری شده زیاد بودند، روزی ۵۰۰ کالری بیشتر خوردند و در طول دو هفته نزدیک به یک کیلوگرم وزن اضافه کردند. در حالیکه گروه متضاد که غذاهای غیر فرآوری شده به آنها داده شده بود، نزدیک به یک کیلوگرم وزن کم کردند.

در مطالعات پیشین نیز که بر روی گروه های بزرگتری انجام شده بود، ارتباط نزدیکی بین مصرف غذاهای فرآوری شده و بیماری های مختلف، حتی مرگ زودهنگام پیدا شد.

از غذاهای فرآوری شده می توان به سوسیس، کالباس، چیپس، پفک، غلات های فرآوری شده زیاد مثل کورن فلکس، و بیشتر غذاهای پیش آماده و بسته بندی شده اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان پس از قرارداد اس‌۴۰۰ از تولید مشترک سامانه اس‌۵۰۰ با روسیه خبر داد

علی رغم مخالفت‌های آمریکا، رئیس جمهور ترکیه گفته است که قرارداد خرید سامانه دفاعی اس۴۰۰ از روسیه انجام شده است.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان روز شنبه ۲۸ اردیبهشت با اعلام این خبر گفت که ترکیه به طور مشترک با روسیه سامانه موشک‌های ضد هوایی اس۵۰۰ را تولید خواهد کرد.

براساس این گزارش اردوغان گفته است که «دیر یا زود، ما اف-۳۵‌ها را (از آمریکا) دریافت خواهیم کرد. عدم تحویل آن‌ها جزو گزینه‌ها نیست.»

ترکیه که عضو ناتو است، پیشتر نیز گفته بود خرید پدافند هوایی اس-۴۰۰ روسی را در نظر دارد که با مخالفت آمریکا و دیگر اعضای ناتو مواجه شد.

پیش از این سخنگوی وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون به ترکیه درباره خرید سامانه دفاعی اس۴۰۰ از روسیه هشدار داده و گفته بود این اقدام می تواند عواقب جدی و سختی برای روابط دفاعی آمریکا با ترکیه داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ به تصویب قانون سختگیری سقط جنین در چند ایالت آمریکا واکنش نشان داد

پس از تصویب قانون تشدید سختگیری سقط جنین در چند ایالت آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده در صفحه توئیتر خود به آن واکنش نشان داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در چند توئیت درباره تصویب این قوانین نوشت که به شدت طرفدار حفظ حیات است و در رابطه با این موضوع سه استثنا را در نظر می گیرد.

پرزیدنت ترامپ گفته است که «سقط جنین باید در موارد حاملگی در نتیجه تجاوز و زنای محارم و برای حفظ جان مادر مجاز باشد.»

در روزهای اخیر، ایالت های آلاباما، میزوری، کنتاکی، میسیسیپی، اوهایو و جورجیا ممنوعیت هایی را برای سقط جنین از هنگام شنیده شدن ضربان قلب جنین تصویب کرده اند که می تواند در ششمین هفته بارداری اتفاق بیافتد.

پیشتر صدای آمریکا بخش انگلیسی گزارش داده بود که حامیان قانون سختگیری سقط جنین می گویند هدف آنها از این قوانین، تغییر در قانون تاریخی سال ۱۹۷۳ است. با تصویب قانون جدید در دو ایالت آمریکا، حامیان سختگیری برای سقط جنین می توانند شکایت را در دیوان عالی آمریکا مطرح کند و با توجه به سنگینی وزن محافظه کاران در عالیترین مرجع قضایی آمریکا امکان بازبینی در تصمیم تاریخی دیوان عالی در سال ۱۹۷۳ وجود دارد که سقط جنین را در سراسر ایالات متحده قانونی اعلام کرد.

این قانون استثناهایی از جمله در موارد اضطراری پزشکی قائل شده، ولی حاملگی های ناشی از ارتباط جنسی با نزدیکان و تجاوز جنسی را مشمول سقط جنین نمی داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قیمت هر کیلو برنج در ایران به بیش از ۲۳ هزارتومان رسید

در ادامه روند افزایشی قیمت ها در بازار ایران، رسانه‌های ایران می گویند که قیمت برنج ایرانی نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در این‌باره نوشت که دوبرابر شدن قیمت برنج به رغم وجود دو برابری ذخایر برنج نسبت به سال گذشته بسیار معنی دار است که تنها سرنخ آن را در «احتکار» این اقلام اساسی می‌توان جستجو کرد.

این خبرگزاری گزارش داده که هر کیلو برنج در بازار با افزایش قیمت ۱۰۰درصدی به بیش از ۲۳ هزار تومان رسیده است در حالی که ۶ ماه پیش قیمت برنج ایرانی حدود ۱۲ هزارتومان در بازار تهران بود.

افزایش قیمت برنج در بازار ایران در شرایطی است که حتی واردات برنج به گفته یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات برنج با ارز دولتی چهارهزار و ۲۰۰ تومانی ادامه دارد و « تولید برنج در سال جاری بیش از سال گذشته خواهد بود.»

اما برخی گزارش‌ها حاکی است که قیمت برنج در برخی فروشگاه‌ها از جمله فروشگاه رفاه تا ۲۸ هزارتومان هم به فروش می رسد.

پیشتر سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی گفته بود که با توجه به گرانی ۱۰۰ درصدی قیمت عمومی كالاها و افزایش هزینه‌های تولید بدیهی است كه قیمت برنج تحت تاثیر این عوامل با روند صعودی در بازار روبرو شود.

بازار ایران پس از افزایش قیمت گوشت و مرغ، روند افزایشی قیمت در دیگر اقلام از جمله پیاز، گوجه فرنگی، ماکارونی و تن ماهی را نیز تجربه کرده است. افزایش قیمت ها حتی با تشکیل پرونده های فساد تا کنون متوقف نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: نمایندگان دموکرات، رئیس سابق سیا را برای گفت‌وگو درباره مسائل ایران دعوت کردند

نمایندگان دموکرات‌ از جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا خواسته‌اند تا با او درباره مسائل ایران گفت‌وگو کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مشاور دموکرات و یک فرد آگاه که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کرده‌اند که جان برنان، رئیس سابق سیا قرار است روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت با نمایندگان دموکرات در نشست خصوصی هفتگی دموکرات‌ها در کنگره گفت‌وگو کند.

بنابر این گزارش همچنین از وندی شرمن، مقام سابق وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات برجام نیز برای شرکت در این نشست دعوت به عمل آمده است.

پیشتر رسانه‌ها از جمله رویترز از قول منابع آگاه در کنگره آمریکا گزارش داده بودند که مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ قرار است سه‌شنبه آینده کلیه نمایندگان سنا را در جریان آخرین مسائل مربوط به ایران قرار دهند.

آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که احتمال دارد نمایندگان دموکرات در هر دو جلسه حضور داشته باشند.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های آمریکا می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا و متحدان آن در خاورمیانه جدی‌تر شده است.

آمریکا با اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن‌های ب-۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌ خود در منطقه را در واکنش به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

با این حال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بارها با تاکید بر این که قصد جنگ با ایران را ندارد و امیدوار است درگیری نظامی بین دو کشور رخ ندهد، گفته است که آماده گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک مقام ارشد دولت سعودی: عربستان خواستار وقوع جنگ در منطقه نیست

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان سعودی گفته است که کشورش به دنبال جلوگیری از جنگ در منطقه است اما در صورت وقوع با عزمی راسخ و با تمام قوا به آن واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در یک کنفراس خبری گفته است که پادشاهی عربستان خواستار وقوع جنگ در منطقه نیست و وقوع چنین چیزی موضوعی را نیز دنبال نمی کند.

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان گفته است که این کشور برای جلوگیری از جنگ هر کاری بتواند انجام می دهد و البته تاکید دارد که اگر طرف دیگر جنگ را انتخاب کند، پادشاهی سعودی با عزمی راسخ و با تمام قوا به آن واکنش نشان داده و از خود و منافعش دفاع خواهد کرد.

عادل الجبیر در عین حال تاکید کرده است که «در صورت ادامه حمله ایران، بی‌تفاوت نخواهیم بود.»

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان همچنین با اعلام این که «اکنون توپ در زمین ایران است»، عنوان کرده این ایران است که در مورد حرکت بعدی تصمیم خواهد گرفت.

او در ادامه همچنین به یک نفت کش ایرانی که به دلیل مشکلات فنی پیام کمک ارسال کرده بود، اشاره کرده و گفته است که این نفت‌کش به عربستان انتقال داده شده و «توجهات و مراقبت‌های لازم» به خدمه آن‌ها ارائه شده است.

به گزارش رویترز، در این نفت‌کش ۲۴ خدمه ایرانی و دو خدمه آن نیز بنگلادشی بوده‌اند.

پس از بالا گرفتن تنش بین ایالات متحده و ایران، یکبار کشتی ها در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد.

روز جمعه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که شرکت بیمه نروژی معتقد است به احتمال زیاد سپاه پاسداران امکان حملات به نفتکش ها و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیره را فراهم کرده است.

عربستان سعودی و آمریکا به همراه تعدادی دیگر از کشورهای منطقه، دخالت های جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اجرای مدونا در اختتامیه یوروویژن خبرساز شد

اجرای مدونا در اختتامیه یورو ویژن و پوشش رقصنده های همراه او در هنگام اجرا، خبرساز شد.

مدونا در حالیکه شنبه شب ۲۸ اردیبهشت، در مراسم پایانی یوروویژن در تل اویو اسرائیل روی صحنه رفت که فعالان حامی فلسطینی‌ها از او و دیگر هنرمندان خواسته بودند این مسابقات را تحریم کنند.

با این حال این خواننده برجسته پاپ جمعه شب روی صحنه رفت و دو ترانه اجرا کرد. اجرای او اگر چه تحسین برانگیز بود اما آنچه که به شدت خبرساز شد لباس دو رقصنده همراه او بود که پشت کت یکی از آنها پرچم اسرائیل نقش بسته بود و پشت کت دیگری پرچم فلسطینی.

لباس این رقصنده ها از این نظر به شدت جلب نظر کرد که مدونا پیشتر خواسته گروه های حامی فلسطینیان برای بایکوت یورو ویژن در اسرائیل را رد کرده و گفته بود که هرگز در راستای هدف سیاسی گروه خاصی از نواختن موسیقی دست نمی کشد و در عین حال از سخن گفتن در مورد نقض حقوق بشر نیز دست بر نخواهد داشت.

درمراسم موسیقی یوروویژن امسال، دانکن لورنس، خواننده هلندی موفق شد مقام اول را کسب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان سعودی کشورهای عرب و حوزه خلیج فارس را به نشست اضطراری دعوت کرد

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از سران کشورهای عرب و کشورهای منطقه خلیج فارس دعوت کرد تا کمتر از دو هفته دیگر در نشست های اضطراری در مکه شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه عربستان سعودی شنبه ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد که این نشست ۹ خرداد برای بحث و گفت و گو درباره حملات هفته گذشته به کشتی‌های تجاری در امارات متحده عربی و حمله به خط لوله نفت در عربستان، برگزار خواهد شد.

یکشنبه گذشته چهار کشتی تجاری از جمله دو نفتکش عربستان سعودی «طی یک عملیات خرابکاری» در نزدیکی بندر فجیره در امارات متحده عربی به شدت آسیب دیدند. دو روز بعد، خطوط انتقال نفت عربستان در غرب ریاض بوسیله پهپادها مورد حمله قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی اعلام کرد به نسخه تحقیقات یک شرکت بیمه نروژی در جریان خرابکاری‌های فجیره دست پیدا کرده است که در آن گفته شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به احتمال خیلی زیاد از تسهیل کنندگان حملات روز یکشنبه گذشته بوده است.

آمریکا، عربستان و متحدانش در منطقه، اقدامات مخرب جمهوری اسلامی ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در دو تماس جداگانه، مایک پمپئو با وزیر خارجه چین و ولیعهد عربستان درباره ایران گفتگو کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در دو تماس جداگانه، با وزیر خارجه چین و ولیعهد عربستان درباره ایران گفت و گو کرد.

آقای پمپئو روز شنبه ۲۸ اردیبهشت با وانگ یی، همتای چینی خود، به صورت تلفنی درباره طیفی از مسائل عمده، از جمله وضعیت ایران گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف درباره حوزه‌های مختلف دوجانبه، به ویژه اختلافات تجاری اخیر بین دو اقتصاد بزرگ دنیا، گفت‌وگو کردند.

در حوزه سیاست خارجی، ایران و نگرانی‌های آمریکا از تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه، یکی از محورهای عمده گفت‌وگوی دو وزیر بوده است.

خبرگزاری رویترز هم در همین زمینه نوشت که وزیر خارجه چین از رویکرد سختگیرانه واشنگتن در مذاکرات تجاری دو کشور، و همچنین تحریم‌های ایران، ابراز نارضایتی کرده است.

آقای پمپئو همچنین در گفت و گو تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به مسائل امنیت منطقه ای پرداخت.

وزارت اعلام (رسانه‌ها) عربستان سعودی در توئیتر رسمی خود نوشت که دو طرف درباره گسترش همکاری‌های منطقه‌ای از جمله تلاش‌ها برای تحکیم امنیت و ثبات منطقه گفت وگو کردند.

گفت و گوی آقای پمپئو با ولیعهد عربستان سعودی در حالیست که تنش بین ایالات متحده و ایران در پی افزایش تهدیدات ایران در منطقه و ارسال ناو هواپیمابر و بمب افکن های آمریکا به منطقه بالا گرفته است.

عربستان سعودی و آمریکا به همراه تعدادی دیگر از کشورهای منطقه، دخالت های جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه می دانند.

روز جمعه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که شرکت بیمه نروژی معتقد است به احتمال زیاد سپاه پاسداران امکان حملات به نفتکش ها و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیرهفراهم کرده است.

گفت و گوی ولیعهد عربستان با وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی از سران کشورهای عرب و منطقه خلیج فارس دعوت کرد در یک نشست اضطراری درباره حملات هفته گذشته به نفتکش های عربستان و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیره بحث و گفت و گو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا کشته شدن زندانی آمریکایی در نیکاراگوئه را محکوم و خواستار تحقیقات فوری و شفاف شد

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا عصر شنبه ۲۷ اردیبهشت کشته شدن یک زندانی سیاسی آمریکایی در نیکاراگوئه را به شدت محکوم کرد و خواستار انجام «تحقیقات فوری، جامع و شفاف» در این ارتباط شد.

دولت نیکاراگوئه روز جمعه اعلام کرد، ادی مونتس، شهروند آمریکایی که سال گذشته و در جریان تظاهرات ضددولتی در نیکاراگوئه بازداشت شده بود، در پی تیراندازی در زندان جان خود را از دست داد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با بیان این که بیش از ۵۰۰ شهروند نیکاراگوئه بطور ناعادلانه و به اتهام‌های سیاسی در زندان‌های دانیل اورتگا هستند، خواستار آزادی فوری همه آنها شد.

سفارت ایالات متحده در نیکاراگوئه نیز پیشتر در روز جمعه، با انتشار متنی در شبکه‌های اجتماعی ادی مونتس را «زندانی سیاسی» نامید و استفاده از خشونت زیاد علیه او را در داخل زندان محکوم کرد.

سال گذشته تظاهرات گسترده‌ای در نیکاراگوئه برگزار شد. این تظاهرات گرچه در ابتدا در اعتراض به انجام برخی تغییرات بود، اما خیلی زود تبدیل به اعتراض و خواست برکناری دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه شد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی افزایش تنش بین ایران و آمریکا، شرکت نفتی «اکسان موبیل» کارکنان خارجی خود را از عراق خارج کرد

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۷ اردیبهشت به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد که در ادامه تنش بین آمریکا و ایران، شرکت نفتی «اکسان موبیل» کلیه کارکنان خارجی خود را از میدان نفتی غرب قرنه در عراق خارج کرده است.

به گفته مقام‌های شرکت نفت جنوب عراق، این اقدام بر تولید در این میدان نفتی تاثیر نخواهد داشت و تولید همچنان با نظارت مهندسان عراقی ادامه خواهد داشت.

کارکنان خارجی اکسان موبیل طی دو روز گذشته در چند مرحله، یا به دوبی یا به مجتمع کارکنان خارجی این شرکت در بصره، منتقل شده‌اند.

آمریکا دو روز قبل کلیه کارکنان غیرضروری سفارت خود در بغداد را به علت نگرانی از تهدیدهای ایران در عراق، که شبه نظامیان شیعه عراقی به آن وابسته‌اند، خارج کرد.

واشنگتن تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را تشدید کرده و به علت تهدیدهای تهران علیه منافع و نیروهای نظامی آمریکا، حضور نظامی خود را در منطقه تقویت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روحانی اهل سنت منتقد جمهوری اسلامی در افغانستان ترور شد

یک روحانی اهل سنت ایرانی در شهر هرات افغانستان مورد سوء قصد قرار گرفت و زخمی شد.

گزارش ها حاکی از آن است که محمدابراهیم صفی زاده روز جمعه ۲۷ اردیبهشت پس از نماز جمعه هدف تیراندازی قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد.

در پی این حادثه، برخی از وبسایت‌ها و فعالان شبکه های اجتماعی از آقای صفی زاده با عنوان روحانی سنی منتقد جمهوری اسلامی یاد کردند.

این روحانی در سخنانی که در برخی اظهارنظرهای خود که در اینترنت منتشر شده است جمهوری اسلامی را به اعمال شکنجه و زندان علیه اهل سنت متهم می‌کند.

هنوز مقام های رسمی افغانستان و ایران درباره سوءقصد علیه این روحانی اهل سنت اظهارنظر نکرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی ایران حکم اعدام قاتل یک زن آمریکایی را تایید کرد

عکسی که رسانه‌های ایران از جلسه دادگاه قاتل و همدستش منتشر کرده‌اند

دیوان عالی کشور، که عالیترین مرجع قضایی در ایران است، حکم اعدام یک مرد ایرانی را که هفت سال پیش در جریان سرقت خودرو یک زن آمریکایی به نام ترسا ویرجینیا٬ او را به قتل رسانده بود، تایید کرد.

روزنامه ایران روز شنبه ۲۷ اردیبهشت در گزارشی، ضمن اعلام این خبر نوشت، شوهر ایرانی خانم ویرجینیا که خودش نیز اخیرا فوت کرده است پیشتر گفته بود که همسرش قبل از ازدواج مسلمان شده بود.

این زن آمریکایی در سال ۲۰۱۲ و در حالی که برای دیدار با اقوام همسر ایرانی‌اش به ایران سفر کرده بود، ناپدید شد.

پلیس ایران با استفاده از تصاویر دوربین مداربسته توانست دو مظنون را دستگیر کند، که یکی از آن دو به قتل این زن آمریکایی و دیگری به همدستی در قتل اعتراف کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا با همتای چینی خود درباره ایران گفت‌وگو کرد

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی وزیر امور خارجه چین در پکن - ۸ اکتبر ۲۰۱۸

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۸ اردیبهشت با وانگ یی همتای چینی خود به صورت تلفنی درباره طیفی از مسائل عمده، از جمله وضعیت ایران، گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف درباره حوزه‌های مختلف دوجانبه، به ویژه اختلافات تجاری اخیر بین دو اقتصاد بزرگ دنیا، گفت‌وگو کردند.

در حوزه سیاست خارجی، ایران و نگرانی‌های آمریکا از تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه، یکی از محورهای عمده گفت‌وگوی امروز دو وزیر بوده است.

خبرگزاری رویترز هم در همین زمینه نوشت، وزیر خارجه چین از رویکرد سختگیرانه واشنگتن در مذاکرات تجاری دو کشور، و همچنین تحریم‌های ایران، ابراز نارضایتی کرده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

با این حال پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفت که امیدوار است با ایران جنگ نشود.

این هفته یک بار کشتی ها در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. درباره خرابکاری هنوز اطلاعات قطعی نیست اما گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا فروش ۳۱۴ میلیون دلار موشک ضدهوایی به کره جنوبی را تایید کرد

ناو آمریکایی «یو اس اس ماستین» در حال پرتاب یک موشک اس‌ام-۲ در جریان رزمایشی در اقیانوس آرام - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده فروش احتمالی ۳۱۴ میلیون دلار موشک‌ ضدهوایی ساخت آمریکا را به کره جنوبی تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس همکاری‌های امنیت دفاعی وزارت دفاع آمریکا جمعه شب این خبر را در وبسایت خود اعلام کرد.

سئول خواستار خرید ۹۴ فروند موشک اس‌ام-۲ که از کشتی به هوا پرتاب می‌شوند، به همراه ۱۲ سامانه موشکی هدایت‌شونده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG