لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۵

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ: حمله به نفتکش‌ها کار ایران بود؛ تنگه هرمز هرگز بسته نخواهد شد

پرزیدنت ترامپ در یک گفتگوی تلفنی برای نخستین بار درباره حمله به نفتکش‌ها اظهارنظر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ایران را مسئول حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ که صبح جمعه ۲۴ خرداد با برنامه «فاکس و دوستان» تلفنی گفتگو می‌کرد، گفت: «[حمله به نفتکش ها] کار ایران بود. به این دلیل [می گویم] کار ایران بود که شما آن قایق را دیدید.»

اشاره پرزیدنت ترامپ به فیلمی است که ارتش آمریکا صبح جمعه منتشر کرد که نشان می دهد ساعاتی بعد از حمله به نفتکش ها در دریای عمان، نیروهای جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به یکی از نفتکش ها، یک مین عمل نکرده را از بدنه کشتی جدا می کنند.

وی افزود: «فکر می کنم یکی از مین ها منفجر نشد و تمام نشانه های ارتباط با ایران را می شد در آن مشاهده کرد. شما دیدید که آنها می خواستند شبانه این مین را بردارند و این کار را با موفقیت انجام دادند. [اما] دستشان رو شد و معلوم شد که کار آنها بود. آنها نمی خواستند هیچگونه شواهد و مدارکی را از خود برجای بگذارند... آنها بودند که این کار را انجام دادند.»

پرزیدنت ترامپ روز جمعه همچنین درباره اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران گفت که آنها حامی تروریسم هستند و در چهارده مناقشه مختلف منطقه ای دست داشته اند؛ اما «از وقتی که من به ریاست جمهوری رسیدم، آنها بسیار تغییر کرده اند.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به دلایل خود برای خروج از برجام گفت که ایران در شرایط وحشتناکی است و او می خواهد که ایران به میز مذاکره بازگردد، اما برای این کار عجله‌ای ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره احتمال بسته شدن تنگه راهبردی هرمز و تهدید ایران نیز گفت: «آنها [تنگه هرمز] را نخواهند بست. و اگر هم ببندند، برای مدت طولانی بسته نخواهد ماند.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان جلوی ایران را گرفت، گفت: «خواهیم دید.»

صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، رسانه های محلی از وقوع دو انفجار مهیب در دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. این انفجارها منجر به آتش‌سوزی در آن نفتکش‌ها شد. به دنبال این حادثه، ناوگان پنجم آمریکا در منطقه اعلام کرد که پیام‌هایی را از این دو کشتی دریافت کرده و در حال کمک‌رسانی به آنها است.

این دو نفتکش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما معرفی شده اند. «فرونت التر» از امارات به سمت تایوان، و نفتکش دوم از عربستان به سمت سنگاپور در حرکت بود.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست. آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد.

همچنین روز جمعه، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران درانفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد.

اتحادیه اروپا نیز از ایران و آمریکا خواست خویشتن‌داری کنند.

پیش از این، آمریکا، ایران را مسئول خرابکاری در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود که یک ماه پیش رخ داد.

تنش بین ایران و آمریکا بعد از خروج ایالات متحده از برجام افزایش یافت. با این حال مقام های نظامی ایالات متحده می گویند به دنبال جنگ با ایران نیستند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهند.

پرزیدنت ترامپ میانه خرداد به تهران پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را داد؛ اما علی خامنه ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن این پیشنهاد را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده:‌آمریکا روی تشکیل یک اجماع جهانی درباره ایران تمرکز دارد

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا با توجه به مسائل مرتبط با ایران در منطقه گفت: این مسئله‌ای که فقط به آمریکا ربط داشته باشد،‌ نیست. این یک مسئله بین‌المللی است و ما روی ساختن اجماعی بین‌المللی تمرکز می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در پنتاگون، آقای شاناهان روز جمعه ۲۴ خرداد گفت: وزارت دفاع آمریکا اطمینان حاصل می‌کند که فرماندهی مرکزی ایالات متحده - سنتکام - تمامی نیازهای خود را در این ماموریت داشته باشد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان دانست.

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شماری از شاهدان خارجی و خبرچین های «اف بی آی» مفقود شده اند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - تحقیقات جدید بازرس کل «وزارت دادگستری آمریکا» نشان می دهد که شماری از اتباع خارجی که پلیس فدرال آمریکا، «اف بی آی»، به عنوان شاهد و خبرچین به کار گرفته، طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ ناپدید شده اند.

بنا بر این گزارش که چهارشنبه منتشر شد، «اف بی آی» در ارائه گزارش مفقود شدن ۲۲ مامور خارجی به مقام های مسئول امور مهاجرت کوتاهی کرده است. در مجموع ۶۱ تبعه خارجی تحت حمایت «اف بی آی» از کنترل این سازمان گریخته اند و ۳۹ مورد به وزارت امنیت داخلی گزارش شده بود. یک مورد مفقودی هم مربوط به «اداره مبارزه با مواد مخدر» است.

دفتر بازرسی کل در این تحقیقات استفاده وزارت دادگستری از برنامه های مهاجرتی را در کانون بررسی قرار داده بود. این برنامه به سازمان هایی مانند «اف بی آی» و «اداره مبارزه با مواد مخدر» اجازه می داد اتباع خارجی را برای اقامت موقت به ایالات متحده بیاورند.

دیوید گومز، مامور ویژه بازنشسته «اف بی آی»، می گوید: «عمده این افراد احتمالا خارجی های بدون مدرک اقامت یا اشخاصی هستند که از دیگر کشورها برای انجام ماموریت های ویژه ضد تبهکاری، ضد تروریسم یا ضد اطلاعات آورده می شوند.»

بنا بر این گزارش، سازمان های انتظامی در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نزدیک به ۵۵۰۰ تبعه خارجی را تحت حمایت داشتند.

بازرس کل امور بازسازی افغانستان در سال ۲۰۱۷ گزارش داد که در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷، سیصد و بیست تبعه خارجی که آموزش نظامی دیده و نیمی از آنها اهل افغانستان هستند، در ایالات متحده ناپدید شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه آزاد کارگران ایران به ادامه بازداشت دستگیرشدگان روز جهانی کارگر اعتراض کرد

سه تن از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر

اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به تداوم بازداشت «عاطفه رنگریز»، «ندا ناجی»، «مرضیه امیری» و «کیوان صمیمی» از دستگیرشدگان روز جهانی کارگر در تهران که به همراه تعدادی از شرکت کنندگان بازداشت شدند بیانیه‌ای صادر کرد.

اتحادیه آزاد کارگران روز جمعه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به تداوم بازداشت تعدادی از دستگیرشدگان روز جهانی کارگر از تمامی نهادهای بین المللی و اتحادیه‌های کارگری در سطح جهان خواست به هر طریق ممکن به ادامه بازداشت این دستگیرشدگان اعتراض نمایند.

در این بیانیه آمده است، ده‌ها سال است که کارگران در سراسر جهان روز جهانی کارگر را گرامی می‌دارند، اما در ایران همواره کارگران بخاطر گرامی‌ داشت این روز بازداشت و زندانی می‌شوند. امسال نیز قریب به پنجاه نفر از کارگران، دانشجویان و بازنشستگان دستگیر شده‌اند و در معرض صدور احکام زندان قرار دارند.

عاطفه رنگریز، ندا ناجی، مرضیه امیری و کیوان صمیمی از جمله افرادی هستند که در تظاهرات اعتراضی روز جهانی کارگر بازداشت شدند و کماکان در بازداشت به سر می‌برند. قرار بازداشت کیوان صمیمی و مرضیه امیری یک ماه تمدید شد، بازپرس پرونده به بهانه‌های واهی قرار کفالت عاطفه رنگریز را نمی‌پذیرد و وضعیت ندا ناجی هم در ابهام قرار دارد.

در بخشی از این بیانیه آمده است که «اتحادیه آزاد کارگران ایران دست تمامی دانشجویان و متحدین جنبش کارگری را به گرمی می فشارد و به تمامی کارگران و تشکل های کارگری فراخوان می‌دهد تا با تشدید اعتراضات خویش نسبت به ادامه بازداشت این دوستان، صدای آنها را بیشتر و قوی تر به جامعه برسانیم و از تمامی نهادهای بین المللی و اتحادیه های کارگری در سطح جهان می خواهیم تا به هر طریق ممکن به ادامه بازداشت این دستگیرشدگان اعتراض نمایند.»

«ندا ناجی» فعال حقوق زنان و «عاطفه رنگریز» فعال حقوق زنان و کارگران پس از بازداشت در تجمعات روز جهانی کارگر، در تهران برای تحقیقات بیشتر از زندان قرچک به زندان اوین منتقل شده‌اند و بر اساس اطلاعات موجود در تاریخ ۱۲ خرداد پس از پایان مدت بازداشت ۳۰ روزه این افراد، یک قراربازداشت ۱۲روزه برای آنها صادر شده است.

«مرضیه امیری» روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز که برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه وزرا رفته بود دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. بیست روز پس از بازداشت خانم امیری سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «امنیتی» اعلام کرد.

«کیوان صمیمی» سردبیر مجله ایران فردا نیز در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد و بر اساس اطلاعات موجود اواسط خرداد ماه قرار بازداشت او به مدت یک ماه تمدید شد.

پس از این بازداشت‌ها سازمان عفو بین الملل در روز جهانی کارگر با انتشار یک بیانیه از مقام های جمهوری اسلامی خواست کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حوثی‌های مورد حمایت ایران بار دیگر به یک فرودگاه عربستان حمله کردند

حوثی ها - آرشیو

شورشیان حوثی یمن بار دیگر به یک فرودگاه عربستان حمله کردند.

به گزارش رویترز، این حملات روز جمعه ۲۴ خرداد و پس از حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به صنعا، پایتخت یمن، صورت گرفت.

شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران گفتند که با پهپاد چند بار به فرودگاه ابها در جنوب عربستان حمله کردند. آنها روز چهارشنبه نیز به این فرودگاه حمله کرده بودند.

عربستان می گوید پنج پهپاد حوثی ها را در جنوب کشور رهگیری کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتخابات ۲۰۲۰ - نگاهی به نامزد‌های حزب دموکرات: آخرین وضعیت بیست نامزد مطرح

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن جایگاهش را حفظ کرده، الیزابت وارن در مسیر صعود است و پرزیدنت دونالد ترامپ از نظرسنجی های اخیر و رقابت دموکرات ها که می گوید به چپ افراطی متمایل شده ابراز ناخشنودی می کند.

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده، در میان بیش از بیست رقیب دموکرات که خواهان کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند، همچنان در صدر قرار دارد.

در نظرسنجی این هفته «دانشگاه کوینیپیک»، بایدن در میان رای دهندگان دموکرات با ۳۰ درصد محبوبیت پیشتاز است. پس از او سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت با ۱۹ درصد و سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست با ۱۵ درصد قرار دارند.

در پی آنها پیت بودجاج، شهردار ساوت بند در ایالت ایندیانا، با ۸ درصد محبوبیت، سناتور کامالا هریس از کالیفرنیا با ۷ درصد و بتو اورورک، نماینده پیشین کنگره از تگزاس با ۳ درصد دیده می شوند. بقیه کاندیداهای دموکرات در سطح ۱ درصد و پایین تر هستند.

بنا بر نظرسنجی این هفته «کوینیپیک»، بایدن به راحتی ترامپ را در انتخابات ۲۰۲۰ با نسبت ۵۳ به ۴۰ درصد شکست می دهد. سندرز، هریس، وارن، بودجاج و سناتور کوری بوکر از نیوجرسی هم از یک رقابت فرضی با ترامپ پیروز بیرون می آیند.

ترامپ کانون انتقادهایش را متوجه بایدن کرده است. بایدن هم این حملات را بی پاسخ نمی گذارد.

الیزابت وارن برای ارائه طرح های مشخص از جمله در حوزه کنترل اسلحه و شور و انرژی فردی اش مورد توجه قرار گرفته است. در بعضی نظرسنجی ها وارن در ایالت های کلیدی در رتبه دوم و پس از بایدن قرار دارد.

پیت بودجاج که خود را به عنوان گزینه ای جوان در برابر بایدن، سندرز و وارن ارائه می دهد هم در کانون توجه ها است.

رقابت درون حزبی دموکرات ها این ماه با برگزاری اولین مناظره رسمی با حضور ۲۰ رقیب طی دو شب در میامی فلوریدا وارد مرحله ای تازه می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیبران جیمز ستاره بسکتبال آمریکا به کودکان فقیر کمک می‌کند

لیبران جیمز ستاره بسکتبال آمریکا و بازیکن تیم لس آنجلس لیکرز برای کمک به کودکان محروم با فروشگاه های زنجیره ای «وال مارت» همکاری می کند.

این ورزشکار محبوب با انتشار بیانیه ای ضمن تأیید این خبر گفت، امیدوار است از این طریق به تأمین غذا، لوازم مورد نیاز و مایحتاج ضروری خانواده های نیازمند کمک کند.

این همکاری میان «بنیاد خانوادگی لیبران جیمز» و کارزار خیریه فروشگاه های زنجیریه ای والمارت با عنوان «مبارزه با گرسنگی، جرقه تغییر» صورت می گیرد.

این کمک ها با استفاده از اطلاعات ذخیره شده مشتریان در فروشگاه های والمارت و بر اساس فهرست نیازمندی های روزانه آنها تهیه می شود.

کارزار مبارزه با گرسنگی، جرقه تغییر، از سال ۲۰۱۴ توسط والمارت راه اندازی شد و تاکنون بیش از ۷۴ میلیون دلار برای کمک به کودکان و نیازمندان جمع آوری کرده است.

لیبران جیمز در گذشته نیز در برنامه های خیریه دیگری با والمارت همکاری داشته و همواره از اقدامات نیکوکارانه این شرکت در محله های محروم و فقیر قدردانی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شاید عربستان سعودی ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی را بردارد

عربستان در دو سال اخیر تغییرات بنیادینی را شاهد بوده و از جمله به زنان اجازه رانندگی و حضور در ورزشگاه‌ها را داده است.

خبرگزاری بلومبرگ از احتمال تسهیل ممنوعیت مصرف الکل در عربستان سعودی گزارش داده است.

بلومبرگ می گوید دولت عربستان در این باره هنوز سخنی نگفته است اما برخی صحبت ها حاکی از آن است که پادشاهی عربستان ممکن است مصرف الکل را در این کشور قانونی کند.

عربستان پیشتر در مسیر بازتر کردن فضای اجتماعی، به زنان اجازه ورود به ورزشگاه ها را داد و همچنین اجازه داد آنها بتوانند رانندگی کنند.

به نوشته بلومبرگ، گمانه زنی ها در مورد این که ممکن است ممنوعیت مصرف الکل برداشته شود شاید به این خاطر باشد که دولت سعی دارد واکنش مردم را پیش از تصمیم گیری در این باره بسنجد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اگر بجای گوشت قرمز از مرغ و ماهی استفاده کنید، میزان آلودگی کربن در هوا نصف می‌شود

جایگزین کردن گوشت قرمز با گوشت سفید، رد پای کربن حاصل از مواد غذایی را به میزان چشمگیری - یعنی در حدود پنجاه درصد - کاهش می دهد. این داده بر اساس اولین پژوهش ملی است که در آن عادات رژیم غذایی مردم آمریکا و رد پای کربنی که به جا می گذارند مورد بررسی قرار گرفته است.

به نقل از مجله «نشنال جئوگرافیک»، در این مطالعه که «نظرسنجی ملی بهداشت و تغذیه» نام دارد، از ۱۶ هزار نفر در مورد تمام غذاهایی که در ۲۴ ساعت گذشته خورده بودند سوال شده است.

سپس کربنی که هر ماده غذایی از خود به جا می گذارد اندازه گیری شده است. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که اگر جای گوشت قرمز استیکی را با گوشت مرغ عوض کنند، رد پای کربن به جای مانده بسیار کمتر است.

دیه‌گو رز، استاد پژوهشگر دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی مناطق حاره ای دانشگاه «تولین» که نویسنده ارشد این مطالعه بود، گفت: «ما می دانستیم خوردن گوشت مرغ به جای گوشت گاو تولیدات کربن حاصل از تغذیه را کاهش می دهد. ولی انتظار نداشتیم این قدر باشد.»

والتر ویلت، استاد دانشکده بهداشت عمومی «تی اچ چن» دانشگاه هاروارد می گوید: «رژیم غنی متشکل از مواد غذایی گیاهی با محصولات حیوانی کمتر، نه تنها برای سلامت فرد مفید است، بلکه به نفع محیط زیست نیز هست.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توحید قریشی و حمزه درویش پس از شش روز بی‌خبری به زندان رجایی‌شهر منتقل ‌شدند

«توحید قریشی» و «حمزه درویش» دو زندانی اهل سنت که شش روز پیش به بهانه احضار از سوی دفتر معاونت سلامت زندان به مکان نامعلومی منتقل شده بودند، به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده ‌شدند.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت: این دو زندانی اهل سنت که روز شنبه ۱۸ خرداد از سوی مسئولان زندان رجایی شهر کرج به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند، روز پنجشنبه ۲۳ خرداد به داخل بند سابقشان در زندان رجایی شهر عودت داده شدند و مشخص شد که در این مدت به بند ۲-الف، تحت نظارت اطلاعات سپاه منتقل شده بودند.

گفته می‌شود، این دو زندانی سیاسی در حین اعزام و عودت به داخل زندان با زدن دست بند، پابند و چشم بند با رفتارهایی غیرمتداول و خشونت آمیز روبرو شده‌اند.

به گفته این منبع مطلع، در این مدت علاوه بر بازجویی این دو زندانی اهل سنت، آقای قریشی جهت رسیدگی به پرونده جدیدی که وزارت اطلاعات علیه او باز کرده است به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران اعزام شده که با اعتراض این زندانی عقیدتی، مبنی بر عدم رعایت حقوق قانونی در جریان پروسه دادگاهی و عدم حضور وکیل در جلسه دادگاه از پاسخ به سوالات قاضی امتناع کرده است.

توحید قریشی اوایل اردیبهشت ۹۳ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک سال مورد محاکمه قرار گرفت. دادگاه بدوی در ابتدا آقای قریشی را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال زندان با تجمیع احکام به حدود چهار سال قابل اجرا کاهش یافت.

حمزه درویش، زندانی اهل سنت نیز مدعی است در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه‌ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود.

حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پرابهام که توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شده بود به ۱۵ سال زندان محکوم‌ شد و در حال حاضر بیش از دو سال است در زندان به سر می‌برد.

پیش از این نیز حمزه درویش در اریبهشت ماه سال جاری در نامه‌ای سرگشاده به مراجع قضایی، نهادهای بین‌المللی، و حقوق بشری از تهدید و فشار بر خانواده و نبود امنیت جانی خود در زندان رجایی شهر نوشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک روز بعد از متهم شدن ایران به حمله به نفتکش‌ها، چین وعده گسترش روابط به جمهوری اسلامی داد

حسن روحانی در حال دست دادن با شی جین پینگ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

یک روز بعد از اینکه آمریکا از نقش جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش ها خبر داد، «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین وعده داد که روابط خود را با ایران توسعه دهد.

به گزارش فاکس نیوز، او روز جمعه ۲۴ خرداد ماه، در یک نشست با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت و گو کرد و بر اراده پکن برای توسعه روابط با ایران، حتی پس از آن که آمریکا تهران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان دانست، تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، شی جین پینگ بطور خصوصی با حسن روحانی در اجلاس مربوط به سازمان همکاری های شانگهای که در بیشکک برگزار می شود، دیدار و گفت و گو کرد.

رهبر چین وعده داد که روابط خود را با ایران، بدون در نظر گرفتن این که شرایط به چه سمتی تغییر کند، توسعه دهد.

ایالات متحده روز پنجشنبه ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان عنوان کرد؛ اما تهران دست داشتن در این حملات را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بوریس جانسون وعده داد بریتانیا را تا چهارماه دیگر از اتحادیه اروپا خارج کند

بوریس جانسون که انتظار می رود نخست وزیر آینده بریتانیا شود، وعده داد که این کشور را تا ۳۱ اکتبر امسال (۹ آبان)، از اتحادیه اروپا خارج کند.

بوریس جانسون روز جمعه ۲۴ خرداد گفت، باید برای شرایط خروج منظم بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده شد.

بوریس جانسون پیشتر شهردار لندن و همچنین وزیر امور خارجه بریتانیا بود.

جانسون در یک مصاحبه گفت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، به گفته او، وضعیت فاجعه باری نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جیم هنسون تحلیلگر در فاکس نیوز: تخاصم ایران ممکن است ترامپ را مجبور به حمله نظامی کند

حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان

جیم هنسون، رئیس گروه مطالعات امنیتی در مطلبی در سایت شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: موج اول تخاصم‌های ایران برای حفظ آرامش در منطقه با واکنش جدی از سوی آمریکا همراه نبود،‌ ولی با حمله به فرودگاه در عربستان و نفتکش‌ها در دریای عمان، ممکن است دور دیگری از واکنش‌ آمریکا رقم بخورد و ادامه تخاصم‌ها، ممکن است واکنش نظامی در پی داشته باشد.

آقای هنسون می‌گوید در زمانی که اعلام شد به دو نفتکش روز پنجشنبه حمله شده، کمتر کسی در نقش ایران تردید داشت ولی چیزی که دولت را حسابی مشغول کرد، این بود که در چه سطحی و چگونه به آن پاسخ دهد.

جیم هنسون به سران نظام ایران هشدار داده در محاسبات خود تجدید نظر کنند، چرا که پرزیدنت ترامپ لحظه‌ای در حفظ امنیت نیروها و منافع آمریکا تردید نمی‌کند.

او پیشنهاد کرده آمریکا و عربستان در حمله‌ای مشترک، به مواضع حوثی‌ها در یمن حمله کرده تا به ایران پیام دهند آمریکا بین ایران و نیروهای نیابتی‌اش تفاوتی قائل نمی‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

امارات متحده عربی: اعتبار «ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حال از بین رفتن است

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات متحده عربی

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات متحده عربی روز جمعه ۲۴ خرداد و در پیامی در توئیتر گفت اعتبار وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حال از بین رفتن است.

آقای قرقاش گفت: «روابط عمومی جایگزین واقعی سیاست‌های سازنده نیست. خارج کردن فضای فعلی از تشنج، نیازمند حرکت‌های هوشمندانه است و نه حرف‌های توخالی.»

اظهارات مقام اماراتی یک روز بعد از تاکید آمریکا بر نقش ایران در حمله به نفتکش ها در دریای عمان است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چرا روسیه ناگهان روزنامه‌نگار افشاگر فساد را آزاد کرد؛ همبستگی روزنامه‌نگاران

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ناتالیا رادینا، دبیر ارشد «منشور ۹۷» رسانه خبری تحقیقی مستقلی که به کشورداری و فساد مدیریتی در کشورش بلاروس می پردازد، می گوید تبرئه شوک آور ایوان گولیونف، گزارشگر روس، تنها در اثر همبستگی ژورنالیست ها در روسیه و سراسر جهان امکان پذیر شد. او می نویسد: «این نمونه خوبی است از این که چگونه باید از قربانیان سرکوب سیاسی حفاظت کنیم: باید به فوریت و به شکلی گسترده اعتراض کنیم. من به روس ها با نگاهی رشک آمیز، اما همراه با ستایش، نگاه می کنم.»

گولیونف، گزارشگر ۳۶ ساله، پنجشنبه گذشته به اتهام حمل مقدار زیادی مواد مخدر بازداشت شده بود. حامیان گولیونف می گویند هدف از این اقدام مجازات کردن او برای گزارش های تحقیقی‌اش از مقام های شهر مسکو بود. او در زندان کتک خورده بود.

سه روزنامه بزرگ روسیه روز دوشنبه در یک همبستگی کم سابقه صفحه اول خود را با این تیتر درشت منتشر کردند: «ما ایوان گولیونف هستیم.»

لئونید برشیدسکی، ستون نویس بلومبرگ که زمانی سردبیر گولیونف بود، می گوید: «بسیاری از رسانه های خبری عملا پوشش فوروم اقتصادی سنت پیترزبورگ که رویداد بین المللی مورد علاقه پوتین است را تحریم کردند.»

قرار بود این اجلاس، تصویرگر دوستی نزدیک رهبران روسیه و چین باشد؛ اما گولیونف پوتین را هم در رسانه های اجتماعی و هم در رسانه های سنتی شکست داد.

ژورنالیست ها در صفی منظم در برابر مقر پلیس مسکو ایستادند و به نوبت پلاکارد درخواست آزادی او را در دست گرفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

داعش مدعی قتل ۲۰ سرباز در نیجریه شد

سرباز نیجریه ای در بورنو - آرشیو

شاخه غرب آفریقای گروه «دولت اسلامی» می گوید که حمله به یک پایگاه ارتش نیجریه در شمال شرق کشور کار این گروه بوده است.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۴ خرداد، داعش اعلام کرد در حمله به پایگاه نظامی در ایالت بورنو، ۲۰ سرباز نیجریه کشته شدند.

این حمله روز چهارشنبه صورت گرفت. شاخه غرب آفریقای داعش می گوید در این حمله سربازخانه ها را سوزاند و یک تانک را نیز منهدم کرد.

دولت نیجریه پیشتر گفته بود که تقریبا شورشیان را شکست داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایده شرکت اجاره آنلاین خانه:‌ تور گردش و بالن‌سواری برای سفر به ۱۸ کشور

یک تور که توسط شرکت « ایربی‌ان‌بی» برنامه ریزی شده به چند نفر از مسافران امکان این را می دهد که از ۱۸ کشور دیدن کنند.

این شرکت از وسائل نقلیه مختلف، از جمله بالن، برای مسافران بهره می برد.

تم تور، کتاب «دور دنیا در ۸۰ روز» اثر ژول ورن است. مسافران از لندن سفر خود را آغاز می کنند و در ۸۰ روز از نقاط مختلف دنیا مانند مجمع‌الجزایر گالاپاگوس تا کوه های استرالیا دیدن می کنند.

این سفرها از ۲۰ ماه ژوئن آغاز می شوند و تعداد بلیتها معدود است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ژاپن حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را محکوم کرد

دولت ژاپن روز جمعه ۲۴ خرداد حمله روز گذشته به یک نفتکش تجاری مرتبط با ژاپن را در دریای عمان محکوم کرد و آن را تهدیدی علیه آرامش و کامیابی ژاپن دانست.

به گزارش آسوشیتدپرس، تاکشی اوسوگا، سخنگوی وزارت خارجه ژاپن، در بیانیه‌ای بدون اشاره به عامل حمله، بر ادامه گردآوری اطلاعات مربوطه و حفاظت از ایمنی دریانوردی تاکید کرد.

تاکشی اوسوگا اضافه کرد که ایمنی در تنگه هرمز برای امنیت انرژی ژاپن حیاتی است، و به همان اندازه برای صلح و رفاه جامعه بین المللی، از جمله کشور ژاپن اهمیت دارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جت‌های اسرائیلی پایگاه های حماس در غزه را هدف حمله قرار دادند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جت های اسرائیلی روز جمعه در واکنش به شلیک راکت به جنوب اسرائیل که به یک مدرسه مذهبی یهودی آسیب رساند، به پایگاه های حماس در غزه حمله کردند.

نیروی هوایی اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد: «جت های جنگی و هواپیماها، زیرساخت های تروریستی در پایگاه های نظامی و پایگاه نیروی دریایی حماس را در قالب بخشی از حمله به شماری از مراکز حماس در سراسر نوار غزه هدف گرفتند.»

هیچ یک از دو طرف تلفاتی را گزارش نکرده اند. طلبه های مدرسه دینی شهر «سدروت»، در زمان حمله راکتی حماس آنجا نبودند.

اسرائیل پیشتر گفته بود در واکنش به شلیک راکت از سوی حماس در ساعات پایانی چهارشنبه به چند موضع در غزه شامل یک تونل مورد استفاده تروریست ها حمله کرده بود. پنجشنبه شب یک موشک دیگر به جنوب اسرائیل شلیک شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» واشنگتن و تهران شد

به دنبال انفجار در دو نفتکش در دریای عمان، اتحادیه اروپا از ایالات متحده آمریکا و ایران خواست با «خویشتن‌داری حداکثری» مانع افزایش تنش در منطقه شوند.

یک سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه در حال حاضر مشغول جمع‌آوری و بررسی اطلاعات درباره حمله به دو نفتکش است.

به گزارش رویترز، این سخنگو با اشاره به این‌که منطقه در حال حاضر نیازی به افزایش تنش و بی‌ثباتی ندارد، از ایالات متحده و ایران خواست با «خویشتن‌داری حداکثری» مانع افزایش تنش‌ها در منطقه و تحریک طرف مقابل شوند.

روز گذشته دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. ایالات متحده ایران را مسئول این حملات معرفی کرده است. آمریکا همچنین ویدئویی را از تلاش نیروهای سپاه پاسداران برای جدا کردن یک مین منفجر نشده از بدنه یکی از کشتی‌ها، به عنوان مدرک دست داشتن ایران در این اقدام منتشر کرده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز گذشته و طی سخنانی در همین رابطه گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل به جهان وعده داده بود که جریان نفت عبوری از تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن وعده، تلاش می کند.

ایران این اتهام را رد و دخالت خود در این انفجارها را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با افزایش حملات حوثی‌ها، عربستان به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد

حمله به فرودگاه ابها در عربستان

یک روز پس از حمله به فرودگاهی در عربستان، ریاض ایران را تهدید کرد که با عواقب سنگینی روبرو می شود.

شاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان، روز پنجشنبه ۲۳ خرداد گفت: «رژیم ایران تنها طرفی در منطقه است که با بی پروایی به دنبال تشدید اوضاع از طریق استفاده از موشک های بالستیک و پهپادها برای هدف قرار دادن مستقیم تاسیسات غیرنظامی و غیرنظامیان بی گناه بوده است.»

او گفت ادامه مستقیم یا غیرمستقیم اقدامات رژیم ایران پیامدهای سهمگینی خواهد داشت. عربستان می گوید که ایران از حوثی های یمن حمایت نظامی می کند. اما ایران این اتهام را رد کرده است.

ایران از سوی آمریکا به حمله به نفتکش‌ها متهم شده و از سوی دیگر حوثی های مورد حمایت تهران در دو روز گذشته حملاتی را به عربستان سعودی انجام داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده یک ناوشکن دیگر به خلیج فارس اعزام می‌کند

ناوشکن میسون که تخصص آن مقابله با حملات موشکی است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد این کشور یک ناو جدید به منطقه‌ای که دو نفت‌کش در آن دچار حادثه شدند، اعزام می‌کند.

در بیانیه‌ای که از سوی سنتکام منتشر شده، آمده است که ایالات متحده علاقه‌ای به یک درگیری جدید در خاورمیانه ندارد، اما برای دفاع از منافع آمریکا، از جمله آزادی کشتی‌رانی، یک ناو جدید به منطقه اعزام می‌‌کند.

براساس اعلام فرماندهی مرکزی ایالات متحده، ناوشکن میسون در حال حرکت به سوی دریای عمان است. «یواس‌اس میسون» (دی‌دی‌جی-۸۷) که از سال ۲۰۰۱ مورد استفاده قرار گرفته، از جمله ناوشکن های ارتش آمریکا است که ۱۵۵ متر طول دارد. این ناوشکن که سابقه حضور در کانال سوئز را دارد، در دو سال اخیر به خاطر جنگ یمن،‌ در ماموریتی برای حفظ امنیت در در خلیج عدن حضور داشت.

پیشتر ارل برون، سخنگوی سنتکام، گفته بود که ایالات متحده و شرکای آن در منطقه برای دفاع از منافع خود اقدام‌های لازم را انجام خواهند داد.

برون اضافه کرده بود که حمله‌های روز پنج‌شنبه به دو نفتکش «تهدید روشن برای آزادی بین المللی ناوبری و آزادی تجارت» محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فتوشاپ تصویر دو زن در کنار پانزده مرد «موفق در عرصه فناوری» جنجالی شد

مجله آمریکایی «جی کیو» تصویری از چند مدیرعامل موفق عرصه فناوری که به دیدن طراح مشهور مد «برونلو کوچیلینی» رفته اند را منتشر کرد که در آن تنها دو زنی که دیده می شوند با فتوشاپ به عکس اضافه شده اند.

«جی کیو» این عکس را پس از آن که بر سر فتوشاپ بودن عکس جنجال به پا شد از وبسایت خود حذف کرد.

یکی از دو زن فتوشاپ شده، «لین جوریک» مدیرعامل شرکت «سان ران» فراهم کننده انرژی خورشیدی برای مصرف خانگی است و دیگری «رضوانه بشیر» مدیرعامل شرکت مسافرتی «پیک» است.

مسئولان پروژه می گویند می خواستند همه مدیران موفق «سیلیکان ولی» کالیفرنیا (نبض تپنده فناوری در آمریکا) در عکس باشند و از همین رو ناگزیر شدند دو نفر را فتوشاپ کنند که خود آنها نیز از این اقدام باخبر بودند و آن را تأیید کرده بودند.

بنا به برخی از گزارش ها، «جف بیزوس» مدیرعامل آمازون نیز که در این دیدار حضور نداشت حاضر به فتوشاپ تصویرش در کنار دیگران نشده است.

مجله «جی کیو» به مسائل مورد علاقه مردان می پردازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جدیدترین رده‌بندی فیفا منتشر شد؛ ایران در رده بیستم جهان و نخست آسیا

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی جهان را منتشر کرد. در این رده‌بندی، تیم ملی فوتبال ایران در رده بیستم جهان و نخست آسیا قرار دارد.

تیم ایران که به تازگی مارک ویلموتس بلژیکی را به عنوان مربی روی نیمکت خود می‌بیند، در رده‌بندی ماه ژوئن فیفا، یک پله صعود کرده و به رده بیستم جهان رسیده است.

ایران در دو بازی دوستانه اخیر خود با مربی‌گری ویلموتس، با پنج گل تیم ملی سوریه را در ورزشگاه آزادی شکست داد و در دیدار مقابل کره‌جنوبی به تساوی ۱-۱ رسید.

پس از ایران، ژاپن در رده دوم آسیا و بیست و هشتم جهان، کره جنوبی در رده سوم آسیا و سی و هفتم جهان قرار دارند. استرالیا هم تیم چهارم آسیا است.

در رده‌بندی جهانی، در حال حاضر بلژیک تیم نخست جهان است. پس از بلژیک، تیم‌های فرانسه، برزیل، انگلیس، پرتغال، کرواسی،اسپانیا، اروگوئه، سوئیس و دانمارک در رده‌های دوم تا دهم جهان هستند.

کلمبیا، تیمی که اخیرا کارلوس کیروش، سرمربی پیشین تیم ایران را به عنوان مربی خود برگزیده است، در رتبه سیزدهم جهان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیست نامزد دموکرات‌ها برای حضور در نخستین مناظره درون حزبی معرفی شدند

کمیته ملی حزب دموکرات نام ۲۰ نفر را که برای حضور در نخستین مناظره درون‌حزبی دموکرات‌ها واجد شرایط هستند، اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۲۰ نفر از افرادی که از حزب دموکرات برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام آمادگی کرده بودند، در این لیست اعلام شده است.

از میان نامزدهای شناخته شده، استیو بولاک فرماندار مونتانا و سث مولتون نماینده ماساچوست در مجلس نمایندگان موفق نشدند شرایط لازم را برای حضور در این لیست کسب کنند.

از میان نامزدهای کمتر شناخته شده هم مایک گراول سناتور سابق آلاسکا و وین مسام شهردار سابق میرامار در فلوریدا هم در این لیست حضور ندارند.

نخستین مناظره نامزدهای حزب دموکرات برای روزهای ۲۶ و ۲۷ ژوئن (پنجم و ششم تیر ماه) در شهر میامی برنامه‌ریزی شده است.

برخی نامزدهای حزب دموکرات از شرایط احراز صلاحیت برای حضور در مناظره‌ها انتقاد کرده‌اند. این شرایط در سال جاری و از سوی تام پرز، رئیس حزب دموکرات تعیین شده است.

مواردی چون شانس داشتن در جریان نظرسنجی‌ها و همچنین جذب کمک‌های مالی از آن جمله هستند. این شرایط برای حضور در دومین دور مناظره‌ها که در ماه ژوئیه در دیترویت برگزار خواهد شد هم الزامی هستند.

برای سومین و چهارمین مناظره‌ها که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر برگزار خواهد شد، میزان مقبولیت در نظرسنجی‌ها و همچنین کمک‌های مالی شرط مهمتری خواهد شد.

نامزدها در آن زمان باید دست‌کم ۲ درصد از آرا در نظرسنجی‌ها را کسب کنند و دست‌کم ۱۳۰ هزار کمک‌کننده مالی داشته باشند.

جو بایدن معاون باراک اوباما رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده، برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت، کاملا هریس و الیزابت وارن از جمله نامزدهایی هستند که در نظرسنجی‌ها شانس بالاتری داشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تحلیلگر بنیاد هریتیج: هر قدر ایران اقدامات کوته‌فکرانه‌ای انجام می‌دهد، آمریکا خردمندانه پاسخ می‌دهد

جیمز کارافانو معاون رئیس مطالعات سیاست خارجی و دفاعی بنیاد هریتیج، در مطلبی نوشت: رژیم ایران همیشه یک کار را به طور مستمر انجام می‌دهد؛ این که کار خطایی را در زمانی اشتباه و برای دلایل اشتباه به اجرا می‌گذارد. رژیم ایران همچنین یک کار را خوب انجام می‌دهد: این که در راستای پیام ترامپ، به جهان نشان دهد به واقع چقدر رژیمی با نیت‌های پلید است.

آقای کارافانو در این مطلب که روز جمعه ۲۴ خرداد در وبسایت فاکس‌ نیوز منتشر شده، افزود: هر قدر ایران در رفتارهایش به شکل کوته‌فکرانه‌ای تخاصم تروریستی دیده می‌شود، از سوی دیگر دولت پرزیدنت ترامپ در قامت سیاستمدار عمل کرده و به جای واکنش نشان دادن، فقط پاسخ داده‌اند.

او همچنین از موضع مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده تقدیر کرده و گفت: آمریکا به جای اقدام سریع، اعلام می‌کند که به همراه متحدانش در پی برخورد با تهدیدهای رژیم ایران است و این مسیر، بهترین راه حرکت دولت فعلی آمریکا است.

تنش بین آمریکا و ایران افزایش یافته است. روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان حمله شد که آمریکا می گوید جمهوری اسلامی مسئول آن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قانونگذاران بانفوذ از پنتاگون خواهان شفافیت بیشتر هستند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو قانونگذار ارشد که عضو کمیته های ناظر بر ارتش ایالات متحده در کنگره، خواهان امکان دسترسی بیشتر به پنتاگون و ارائه گزارش های روزانه در برابر دوربین رسانه ها توسط مقام های ارشد هستند.

آدم اسمیت رئیس دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده و مک تورنبری عضو ارشد جمهوریخواه کمیته، هر دو نسبت به عدم شفافیت فزاینده ای که می تواند منجر به بی اعتمادی مضاعف شود ابراز نگرانی کرده و می گویند لازم است این روند معکوس شود.

اسمیت درباره بودجه پیشنهادی وزارت دفاع که در آن کمیته نیروهای مسلح خواهان نظارت بیشتر شده است، به خبرنگاران گفت: «ما فقط می خواهیم بدانیم آنها چه می کنند، من خیلی به رویکرد دولت ترامپ اعتماد ندارم.»

تورنبری سه شنبه با لحنی نه چندان انتقادی نسبت به دولت گفت: «احتمالا پنتاگون کمی بیش از اندازه به سمت عدم انتشار اطلاعات متمایل شده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتخابات ۲۰۲۰ - صف‌آرایی مناظره ۲۰ کاندیدای دموکرات مشخص شد

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی اعلام کرد با توجه به حضور ۲۰ کاندیدای دموکرات که شرایط حضور در مناظره‌ها را دارند، دو برنامه مناظره مشخص و اعلام شده است.

در اولین دو مناظره که روز پنجم تیر و به مدت دو ساعت برگزار می‌شود، الیزابت وارن، کوری بوکر، بتو اورورک، ایمی کلوباشار، خولیان کاسترو، بیل د بلازیو، جان دیلینی، تولسی گابارد، تیم رایان و جی اینزلی حضور دارند.

یک شب پس از مناظره اول هم دیگر کاندیداها از جمله برنی سندرز، کامالا هریس، جو بایدن، پیت بوتیجج، مایکل بنت، ماریان ویلیامسون، اریک سوالول، کرستن جیلبرند، اندرو یانگ و جان هیکنلوپر، حضور خواهند داشت.

کمیته ملی حزب دموکرات گفته نامزدها بدون ترتیب خاصی در این دو مناظره تقسیم شده‌اند. از میان بیش از ۲۳ نامزد کسب کاندیداتوری حزب دموکرات، ۲۰ نامزد توانسته‌اند شرایط حضور در سطح مناظره‌های را کسب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زنان در سراسر سوئیس علیه نابرابری اعتراض کردند؛ مردها بروند لباس اتو کنند!

اعتراض زنان سوئیسی در شهر لوزان.

زنان در سراسر کشور سوئیس روز جمعه تظاهرات کردند تا بر ضعف حقوق زنان در کشور ثروتمند خود تاکید کنند.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۴ خرداد ماه، زنان در خیابان های زوریخ، مرکز مالی سوئیس، تظاهرات کردند و برخی از آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی یکی از آنها نوشته شده بود: «مردها، بروید [لباس ها را] اتو کنید.»

اعتراض و تحصن زنان در شهر زوریخ سوئیس
اعتراض و تحصن زنان در شهر زوریخ سوئیس

به رغم کیفیت بالای زندگی در سوئیس، این کشور در میان اقتصادهای توسعه یافته جهان از نظر دستمزدهای زنان و برابری در محیط های کاری، وضعیت خوبی ندارد.

بر اساس یک تحقیق سالانه مجمع جهانی اقتصاد، سوئیس در سال ۲۰۱۸ در میان ۱۴۹ کشور جهان از نظر برابری دستمزدها در جایگاه ۴۴ بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حوثی‌ها بار دیگر به فرودگاه ابها در عربستان حمله کردند

عکس از آرشیو

فرودگاه ابها در عربستان سعودی برای دومین بار در هفته اخیر با حمله شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد.

تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌ها، گزارش کرد که این گروه امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه حمله‌ای پهپادی علیه فرودگاه ابها در عربستان سعودی انجام داده است.

هم‌زمان یک سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی هم در بیانیه‌ای، ضمن تایید این حمله اعلام کرد پدافند هوایی عربستان سعودی، موفق به نابود کردن پنج پهپاد در این حمله شده است.

تاکنون گزارشی از خسارت‌ها و تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، دو روز پیش نیز با موشک به این فرودگاه حمله کرده بودند. در جریان آن جمله ۲۶ نفر، از جمله سه زن و دو کودک زخمی شده بودند.

مقام‌های ائتلاف عربی و عربستان سعودی، ایران را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم می‌کنند. خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در توئیتر خود نوشته بود که «حمله تروریستی» حوثی‌ها با استفاده از «سلاح ایرانی» انجام شده است.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان هم ایران به «تجاوز مستقیم و غیرمستقیم» از طریق حوثی‌ها متهم کرده و گفته بود این اقدام‌ها «عواقب سنگینی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

حوثی‌های تحت حمایت ایران در یک ماه اخیر چند حمله پهپادی هم علیه لوله‌های انتقال نفت و فرودگاه‌های عربستان سعودی انجام داده بودند.

ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه‌هایی مثل حوثی‌ها، ثبات خاورمیانه را بر هم زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG