لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۵۷

سرخط خبرها

پژوهش جدید: بدخوابی خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد

بنا بر یک فراتحلیل جدید، خطر ابتلا به زوال عقل در میان‌سالان و سالمندانی که مشکل خواب دارند، نزدیک به ۳۰ درصد بالاتر است.

بنا بر گزارش مجله «هلث» («تندرستی»؛ به انگلیسی: Health)، نتایج این پژوهش که در مجله علوم اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، و روانپزشکی منتشر شده است، داده‌های مربوط به ۵۱ مطالعه بر روی افراد میانسال و سالمند در آمریکای شمالی، اروپا، و آسیا شرقی را برای یافتن ارتباط بین خواب و سلامت روان، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

پژوهشگران کشف کردند که شمار زیادی از مشکلات خواب به افزایش خطر ابتلا به دمانس یا زوال عقل مرتبط است. افرادی که مشکل بی خوابی یا کم خوابی دارند (یا دیر به خواب می روند و یا خواب نمی مانند) ۲۷ درصد بیشتر خطر ابتلا به دمانس داشتند. این خطر در افرادی که به اندازه کافی نمی خوابیدند ۲۴ تا ۲۵ درصد افزایش داشت. و در آنهایی که دچار آپنه خواب (توقف تنفس در طول خواب) هستند، خطر از دست دادن حافظه تا ۲۹ درصد افزایش می یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتشار نام نامزدهای نوبل ادبیات سال ۱۹۶۹ پس از پنجاه سال؛ محمدعلی جمالزاده در یک قدمی جایزه نوبل بود

محمدعلی جمالزاده، نویسنده ایرانی یکی از نامزدهای دریافت نوبل ادبیات در سال ۱۹۶۹ میلادی بود

ماه‌ها پیش از اعطای جایزه نوبل ادبیات در ماه اکتبر، گمانه‌زنی‌ها در مورد برنده آغاز می‌شود؛ اما اغلب، جایزه نوبل را به نویسنده‌ای اعطاء می‌کنند که بیشتر منتقدان ادبی را غافلگیر می کند.

نام نامزد‌ها تا پنجاه سال پنهان می‌ماند. ازهمین رو، آرشیوی که نام نامزدهای سال ۱۹۶۹ میلادی را در بر‌می‌گیرد به تازگی منتشر شده است.

در میان ۱۰۳ نام، شماره ۲۴ توجه ایرانی‌ها را به خود جلب می‌کند: محمدعلی جمالزاده، که از او به عنوان پدر داستان‌نویسی مدرن ایران یاد می‌شود یکی از نامزدهای آن سال بود.

در این آرشیو آمده که یس پیتر آسموسن، ایران‌شناس و استاد دانشگاه کپنهاگ، محمد‌علی‌جمالزاده را برای دریافت جایزه نوبل ادبیات پیشنهاد کرده بود.

«یکی بود یکی نبود»، «آسمان و ریسمان»، و «تلخ و شیرین» از جمله آثار مشهور این نویسنده ایرانی هستند.

محمد‌علی جمالزاده توانست از طریق قصه‌هایی واقعی و ملموس برای عامه مردم به ادبیات مفهومی تازه ببخشد و آن را به بطن جامعه بکشاند. او بیشتر عمرش را خارج از ایران گذراند و در سال ۱۳۷۶ در سوئیس درگذشت.

در نهایت جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۶۹ را ساموئل بکت، نمایشنامه‌نویس و نویسنده برجسته ایرلندی، گرفت که نوشته ها‌یش از دید هیأت داوران آکادمی نوبل، «با فرم‌های تازه ای در قالب رمان و نمایشنامه - در فقر معنوی انسان مدرن، او را به عروج می‌برد.»

چه نویسنده های دیگری در فهرست نامزدها بودند؟

فهرست منتشر شده از نامزدهای نوبل ادبیات سال ۱۹۶۹ میلادی متنوع است و نویسنده هایی از سراسر دنیا از جمله توفیق الحکیم، نمایشنامه‌نویس و نویسنده مصری را دربر می گیرد.اما تنها چهار زن در این لیست بلند به چشم می خورد که سیمون دوبوار، فیلسوف و نویسنده فرانسوی، یکی از آنها است.

در فهرست نامزدهای دریافت جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۶۹، ۲۷ نویسنده از جمله محمدعلی جمالزاده، رمان‌نویس ایرانی و خورخه لوئیس بورخس آرژانتینی برای نخستین بار نامزد دریافت این جایزه معتبر ادبی شده اند.

پروسه انتخاب نامزدهای نوبل ادبیات

پروسه انتخاب نامزدهای نوبل ادبیات، یک سال پیش از اعلام برنده آغاز می شود.انتخاب نامزدها با اعضای هیأت آکادمی سوئدی، نهادهای فرهنگی مشابه، اساتید برجسته ادبیات و یا برنده‌های پیشین نوبل ادبیات است و هیچ نویسنده‌ای نمی تواند خودش را نامزد دریافت جایزه نوبل کند. اعضای کمیته مسئول انتخاب نامزدها، اسامی برگزیده را برای تأیید به آکادمی سوئدی نوبل می فرستد.

در ماه مه، پنج نفر از میان این افراد برگزیده می شوند تا ماه اکتبر که برنده نهایی انتخاب شود.

اعضای آکادمی در این مدت، هنگام صحبت از نویسنده های نامزد نوبل از اسم رمز استفاده می کنند تا خبری به بیرون درز پیدا نکند.

ویژگی مهمی که هیأت داوران نوبل مد نظر دارند خلق آثاری درخشان در عرصه ادبیات و در جهتی ایده آل است؛ همان چیزی که آلفرد نوبل به آن اهمیت می داد.

آکادمی نوبل در وب سایت خود اعتراف می کند که درک آلفرد نوبل از نوبل ادبیات، مبهم است و از همین رو انتخاب برنده از میان طیف گسترده ای از کسانی که اثر ادبی خلق می کنند می تواند به تعابیر مختلفی که از درک آلفرد نوبل می شود جامه عمل بپوشاند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفیر آمریکا در امور خلع‌ سلاح: ایران رفتارهای بدخواهانه را پایان داده و با آمریکا مذاکره کند

رابرت وود سفیر ایالات متحده آمریکا در امور خلع سلاح

رابرت وود، سفیر ایالات متحده آمریکا در امور خلع سلاح، گفت مقامات جمهوری اسلامی باید رفتارهای بدخواهانه خود را پایان داده و با ایالات متحده برای معامله‌ای مذاکره کنند که نه فقط موضوع هسته‌ای، بلکه دیگر رفتارهای برهم‌زننده ایران را هم در بر گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت وود روز سه‌شنبه یکم بهمن در ژنو در واکنش به تهدید وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد خروج از ان‌پی‌تی گفت: «چنین کاری پیامی بسیار منفی خواهد فرستاد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفته بود اگر پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شود، ایران نیز از معاهده منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای (ان‌پی‌تی) خارج خواهد شد.

رابرت وود در ژنو گفت: «ما فکر می‌کنیم ایران باید رفتارهای بدخواهانه خود را پایان دهد، و وارد مذاکره با ایالات متحده در مورد قراردادی شود که محدود به مسئله هسته‌ای نباشد و دیگر موارد، از جمله موشک‌های بالستیک و گسترش فعالیت‌های بدخواهانه در سرتاسر جهان، را در بر گیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ابتکار یک رستوران ایرانی در تورنتو برای بزرگداشت قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی

رستوران «بانو» در شهر تورنتو کانادا پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران و مرگ مسافرین این پرواز، یک یادمان نوشتاری دائمی را با حروف درشت «یادتان جاوید باد» در معرض دید همگان قرار داد.

در این یادمان، ضمن اشاره به سرنگونی پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین توسط جمهوری اسلامی ایران، اسامی تمامی قربانیان این حادثه غم انگیز درج شده است.

امیر‌سالار محی الدین، یکی از صاحبان رستوران «بانو»، در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «این کمترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. ۷۷ نفر از ایرانیان کشته شده، اهل استان انتاریو بودند. بسیاری از آنها از منطقه تورنتو بودند. این ضربه سختی برای جامعه ما بود. قصد داشتیم از این طریق یاد قربانیان را گرامی بداریم و از طرفی مشخص باشد که چه کسانی مسئول این واقعه هستند. این فقط یک سانحه هوایی غم انگیز نبود، این افراد جان خود را از دست دادند؛ چون جمهوری اسلامی ایران هواپیما را سرنگون کرد. آنها باید مسئولیت این امر را بپذیرند. ما همچنین به دولت کانادا فشار خواهیم آورد تا یک بنای یادبود یا نشان ملی دائمی برای قربانیان در شهر اتاوا بسازد.

در جریان سرنگونی این هواپیما ۱۷۶ نفر کشته شدند که ۱۳۸ نفر آنها مسافر کانادا بودند. از این عده ۵۷ نفر کانادایی ایرانی تبار بودند و ۲۹ نفر نیز ایرانیانی بودند که کارت اقامت این کشور را داشتند.

این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری جهان داشت و با واکنش های بسیاری در کانادا به ویژه در میان ایرانیان مقیم این کشور همراه بود.

در روزهای اخیر مراسم و برنامه های مختلفی در بزرگداشت یاد و خاطره قربانیان در شهرهای مختلف کانادا با حضور شخصیت ها و مقامات سیاسی از جمله جاستین ترودو نخست وزیر این کشور برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمارهای رسمی از بحران اقتصادی ایران | نرخ تورم در دی ماه ۳۸.۶ درصد اعلام شد؛ حدود چهار میلیون ایرانی بیکار

براساس آمار رسمی نرخ تورم در دی ماه امسال بیش از ۳۸ درصد اعلام شده است و مقامات ایران با اشاره به آمار وزارت کار، از بیکاری ۳.۸ میلیون نفر در کشور خبر می‌دهند.

مهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز سه شنبه یکم بهمن ماه، گفت که براساس آمار رسمی وزارت کار ۳.۸ میلیون نفر در ایران بیکار هستند که از این آمار ۳۸ درصد بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی محسوب می شوند.

پیش از این نیز علی حاتم زاده، معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران در شهریور امسال گفته بود که نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی دو برابر بی سوادان است و حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار فارغ التحصیل بیکار در ایران وجود دارد.

چندی پیش معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران هم اعلام کرده بود که براساس آخرین نتایج منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر استان تهران در فصل پاییز سال جاری، برابر با ۹.۴ برآورد شده است. به تعبیری دیگر، ۹.۴درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) استان تهران در پاییز امسال بیکار بوده‌اند.

این آمار بیکاری در حالی است که مرکز آمار نرخ تورم دی‌ماه را ۳۸.۶ درصد اعلام کرده است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ١٣٩٨ به عدد ۲۶.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٢٦.٣ درصد بیشتر از دی ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

آمار بیکاری در ایران و بحران اقتصادی که ماه‌هاست مردم با آن مواجه هستند در شرایطی است که پیش از این برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی اعلام کرده بود، جمهوری اسلامی ایران مبلغ ۱۶ میلیارد دلار برای شبه‌نظامیان خود در عراق و سوریه هزینه کرده است.

همچنین صندوق بین‌المللی پول در آبان ماه امسال اعلام کرده بود که ایران در سال جاری با کسری بودجه ۴.۴ درصدی مواجه است و انتظار می رود که این کسری بودجه در سال آینده به ۵.۱ درصد برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام های هواپیمایی ایران می‌گویند نیروهای نظامی دو موشک به هواپیمای اوکراینی شلیک کردند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز سه شنبه اعلام کرد نیروهای نظامی جمهوری اسلامی دو موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کردند. آن هواپیما به فاصله کوتاهی پس از برخاستن از باند فرودگاه در تهران سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

در گزارش «سازمان هواپیمایی کشوری» آمده است که موشک‌های شلیک شده از نوع «تور-ام۱»، موشک زمین به هوا ساخت روسیه، بوده‌اند.

بنا بر این گزارش از «اداره ایمنی ترابری ایالات متحده» و همتای فرانسوی آن «بی ای اِی» برای استخراج داده های پروازی جعبه سیاه پیدا شده از محل سقوط هواپیما درخواست کمک شده است.

ایران می گوید ایالات متحده و فرانسه هنوز به درخواست ارائه تجهیزات لازم برای انجام این مهم پاسخ مثبتی نداده اند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران در پی پذیرش رسوایی سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک سپاه تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مایک پمپئو شنبه ۲۱ دی در توییتر خود نوشت: «صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم، فساد، بی‌عرضگی، و وحشیگری سپاه تحت فرمان دزدسالاری خامنه‌ای به تنگ آمده‌اند.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید رژیم ایران به جای برخورد با مقصران سرنگونی هواپیمای مسافربری، آشکارکنندگان حقیقت را دستگیر می‌کند.

او روز پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: «جای شگفتی نیست که ایران به دروغ‌گویی، فریبکاری‌، و سرکوب همیشگی‌اش روی آورده است. جامعه جهانی باید رژیم ایران را پاسخگو قرار دهد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: کشتن قاسم سلیمانی خطر تروریسم را نه فقط در خاورمیانه، که در آمریکای جنوبی هم کاهش داد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، ضمن توصیف رژیم ایران به عنوان بزرگترین حکومت حامی تروریسم، کشتن قاسم سلیمانی را فرصتی برای یک عراق مقتدر و عامل کاهش خطر تروریسم در همه جا دانست.

وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۳۰ دی ماه در کلمبیا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «کاراکول» گفت: «ما خواهان وقوع جنگ در هیچ‌جا، به ویژه در خاورمیانه، نیستیم. اقداماتی که ما در هفته‌های گذشته دنبال کردیم، خطر بروز جنگ را کاهش داده است.»

آقای پمپئو افزود: «ما گفت‌وگوهایمان را با صحبت کردن درباره موضوع تروریسم شروع کردیم. جمهوری اسلامی ایران بزرگترین حکومت حامی تروریسم است و ما اکنون می‌بینیم کشورهای جهان در حال پیوستن به هم برای پایان دادن به تهدید تروریسم از سوی خاورمیانه هستند. اقداماتی که ما انجام دادیم - کشتن قاسم سلیمانی و مرگ یکی از رهبران شبه‌نظامیان در عراق - فرصتی برای یک عراق مقتدر است و خطر تروریسم را نه تنها در خاورمیانه، که همین‌جا در کلمبیا هم کاهش می‌دهد.»

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر و در جریان سومین کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی در کلمبیا گفته بود آمریکا در جریان مقابله با تهدیدهای گروه‌های نیابتی ایران، مشارکت خود را نشان داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد: میزان بیکاری به پایین ترین حد در تاریخ آمریکا رسیده است

رئیس جمهوری آمریکا در مجمع جهانی اقتصاد با بیان این که ایالات متحده دارای بهترین اقتصاد دنیاست، خاطرنشان کرد که میزان بیکاری در دوران ریاست جمهوری او به پایین ترین حد در تاریخ آمریکا رسیده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد به شهر داووس در سوئیس سفر کرده است، روز سه‌شنبه یکم بهمن ماه در سخنرانی خود گفت: میزان بیکاری در دوران ریاست جمهوری من به پایین ترین حد در تاریخ آمریکا رسیده است. فقر در میان سیاه‌پوستان و میزان بیکاری در میان آمریکاییان آفریقایی‌تبار و لاتین تبار به پایین ترین حد رسیده است.

پرزیدنت ترامپ گفت: مفتخرم که بگویم آمریکا در میانه یک شکوفایی اقتصادی است که هرگز در جهان دیده نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین هدف اقتصادی دولتش را «افزایش کیفیت زندگی آمریکایی‌ها» اعلام و تاکید کرد: وقتی مردم یک کشوری مقدم بر هرچیز باشند اقتصاد آن کشور شکوفا می‌شود.

او در ادامه به سایر کشورهای حاضر در این اجلاس توصیه کرد تا خود را از زیر بار دیوان سالاری آزاد کنند و این موضوع را برای شکوفایی اقتصاد و جذب سرمایه ضروری دانست.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که آمریکا در حال حاضر پاک ترین آب و هوا را دارد. امروز اینجا اعلام می کنم که ایالات متحده اقدام به کاشت یک تریلیون درخت خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که «زمان تردید به پایان رسیده است»، از رهبران کشورهایی که در آمریکا سرمایه گذاری کرده‌اند، تشکر کرد.

اشاره به نقش پررنگ زنان در اقتصاد آمریکا و بهبود میزان اشتغال و خدمات درنظر گرفته شده برای آنها در دولت فعلی، یکی دیگر از محورهای سخنرانی رئیس جمهوری ایالات متحده بود.

پرزیدنت ترامپ همچنین به قردادهای اخیر تجاری با چین و مکزیک و کانادا نیز اشاره کرد و گفت که این‌ها الگوهایی در قرن ۲۱ هستند.

نزدیک به سه هزار تن از رهبران و مقام های ارشد جهان از ۱۱۸ کشور طی ۲۱ تا ۲۴ ژانویه در «داووس» گرد هم آمده‌اند. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از جمله ۵۳ رهبر کشورهای جهان هستند که در این اجلاس حضور خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهروند استرالیایی زندانی در ایران: پیشنهاد سپاه برای جاسوسی در ازای کاهش حکم حبس را رد کردم

روزنامه گاردین روز دوشنبه ۳۰ دی ماه با انتشار گزارشی نوشت که کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی که در ایران زندانی است، در نامه‌هایی اعلام کرده است سپاه پاسداران در ازای «کم شدن حکم زندانش» به او پیشنهاد «جاسوسی» داده بوده است.

بنابر این گزارش، کایلی مور گیلبرت پیشنهاد جاسوسی از سوی سپاه پاسداران را رد کرده و این موضوع را این نامه ها که به شکل «قاچاقی» از زندان اوین به بیرون آورده شده نشان می‌دهد.

کایلی مور گیلبرت که در امور خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد یکی از سه شهروند استرالیایی بود که چندی پیش در ایران بازداشت و خبر دستگیری او از سوی سخنگوی قوه قضائیه ایران به اتهام «امنیتی و جاسوسی» اعلام شده بود.

در این نامه‌های دست نویس، که توسط روزنامه گاردین دیده شده است، خانم گیلبرت مدعی شده که «بازداشتش سیاسی شده» است. این روزنامه نوشت که او در بند دو الف در زندان اوین زیر نظر سپاه پاسداران زندانی است، و این شهروند استرالیایی گفته است سال گذشته دو حکم، یکی حکم ۱۳ ماه زندان و در پی آن احتمالا آزادی و دیگری حکم تایید ده سال زندان را به او نشان داده‌اند.

خانم گیلبرت در این نامه ها نوشته است که «پول کمی برای خرید مواد غذایی دارد ، از تماس تلفنی با خانواده خود محروم شده است ، و اینکه وضعیت جسمی و روحی او نامناسب است و این موضوع باعث شده تا بارها به بیمارستان منتقل شود.»

بنابر گزارش گاردین این استاد دانشگاه زندانی در ایران به «مسئول پرونده‌اش» نوشته است: «پیشنهاد شما برای کار برای بخش اطلاعات سپاه را قطعا رد می‌کنم.... من جاسوس نیستم، هرگز جاسوسی نکرده‌ام و علاقه‌ای هم ندارم برای سازمان اطلاعاتی هیچ کشوری کار کنم.»

همچنین در یکی از نامه‌ها که مربوط به تابستان گذشته است، خانم گلیبرت «التماس کرده است» تا مسئولان زندان او را از بند دو الف که زیر نظر سپاه است، به بند عمومی زنان انتقال دهند.

چندی پیش نیز کایلی مور گیلبرت، در واکنش به تصمیم دادگاه مبنی بر رد فرجام‌خواهی او به حکم ۱۰ سال زندان، دست به اعتصاب غذا زده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با تصویب مجلس ایران؛ مسافران ایرانی برای سفرهای خارجی به جز عوارض خروج باید مالیات هم بپردازند

پس از افزایش عوارض خروج از کشور این بار نمایندگان مجلس تصویب کردند که سازمان امور مالیاتی از مسافران ایرانی برای سفرهای خارجی «مالیات» اخذ کند.

بنابر گزارش رسانه های داخل ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه ۱ بهمن ماه با تصویب لایحه‌ای، سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند که «بابت خروج هر مسافر ایرانی از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.»

در این لایحه از جمله «دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور » و ، «بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند»، «دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه می‌روند»، همچنین «زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی» به مقصد عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

معاف شدن زائران ایرانی در حالی است که پیش از این نیز این مسافران از پرداخت عوارض خروج از کشور در سفرهای زمینی برای اربعین معاف شده بودند.

هنوز سازمان امور مالیاتی ملبغ مالیات موردنظر برای مسافران ایرانی در سفرهای خارجی را اعلام نکرده است. با تصویب این لایحه مسافران ایرانی که قصد رفتن به کشورهای خارجی را دارند، علاوه بر عوارض خروج از کشور که برای سال آینده، برای بار اول ۲۶۴ هزارتومان تعیین شده است، باید مالیات هم بپردازند.

تصویب مالیات برای سفرهای خارجی در حالی است که مردم در ایران با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند. ایالات متحده از زمان خروج از توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را بازگردانده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و به جای صرف ثروت کشور برای مردم خود، آن را هزینه برای حمایت از گروه های تروریستی منطقه مثل حزب الله و حماس می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کره جنوبی به‌طور مستقل به «تنگه هرمز» نیرو اعزام می کند

کره جنوبی اعلام کرد که قصد دارد عملیات مقابله با دزدان دریایی که در حال حاضر در سواحل آفریقا فعالیت دارد را برای کمک به امنیت نفتکش‌ها در منطقه، به اطراف تنگه هرمز گسترش دهد.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که این کشور نیروهای خود را به صورت مستقل به مناطقی از تنگه هرمز اعزام می کند اما به طور رسمی به ائتلاف بین المللی نمی‌پیوندد.

سال گذشته پس از حمله به تانکرهای نفتی در تنگه هرمز، مقامات ایالات متحده آمریکا از متحدین خود خواستند تا به ائتلاف دریایی برای تامین امنیت نفتکش‌ها بپیوندند.

یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی به خبرنگاران گفت که دولت این کشور تصمیم گرفته تا «به طور موقت ماموریت یگان «چانگ‌هه» را گسترش دهد.» این مقام وزارت دفاع افزود که با این اقدام امنیت شهروندان و آزادی کشتیرانی کره جنوبی تضمین می شود.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد، سئول درباره تصمیم خود برای حضور یگان نظامی «چانگ‌هه»در نزدیکی خلیج فارس، به ایرانیان توضیح داده و آمریکا را هم در جریان تصمیم خود قرار داده است.

پیش از این آمریکا پیشنهاد تشکیل ائتلافی در تنگه هرمز برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را مطرح کرده بود و در حال حاضر استرالیا، بریتانیا، عربستان و بحرین به ائتلاف دریایی از سوی آمریکا در آب‌های جنوب ایران پیوسته اند.

اخیرا نیز دولت فرانسه اعلام کرد عملیات حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز از حمایت سیاسی کشورها اروپایی برخوردار است و آلمان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، و پرتغال اعلام کرده‌اند که در کنار فرانسه هستند.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در ادامه اعتراضات عراق دست کم‌ چهار معترض کشته شدند

در ادامه اعتراضات ضد دولتی در عراق و در پی ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف روز دوشنبه ۳۰ دی ماه دست کم شش نفر کشته شدند که چهار نفر از آن‌ها از معترضان بودند.

به گزارش رویترز، در ناآرامی‌های ضد دولتی که پس از چند هفته وقفه در شهرهای مختلف عراق از سر گرفته شده است، روز دوشنبه ۳۰ دی ماه شش عراقی از جمله چهار معترض و دو مامور پلیس کشته شدند.

بنابر این گزارش منابع امنیتی گزارش دادند که سه معترض در این درگیری ها با شلیک پلیس در بغداد زخمی و پس از انتقال به بیمارستان جان باختند. همچنین یکی از معترضان نیز در کربلا از سوی ماموران کشته شد.

گزارش‌ها حاکی است که معترضینبمب‌های آتش‌زای دست‌ساز و سنگ به سوی ماموران پرتاب کردند و پلیس هم با گاز اشک‌آور و نارنجک به آن‌ها واکنش نشان داد.

همچنین منابع امنیتی به رویترز گزارش دادند که در شهر بصره عراق ، دو پلیس در جریان اعتراضات توسط یک خودرو غیرنظامی تصادف کرده و کشته شدند.

معترضان در چندین شهر جنوبی عراق از جمله ناصریه، کربلا و عماره با آتش زدن لاستیک ها اقدام به مسدود کردن جاده‌های اصلی کردند. معترضان می گویند عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به وعده هایش شامل معرفی یک دولت جدید مورد قبول عراقی ها عمل نکرده است.

رویترز نوشت که روز دوشنبه، سه راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد اصابت کرد. این خبرگزاری به نقل از یک منبع اطلاعاتی گزارش داد که این راکت‌ها از منطقه زعفرانیه در خارج از بغداد شلیک شد و دو تا از این راکت‌ها به نزدیکی سفارت آمریکا برخورد کرده است.

اعتراضات سراسری در عراق از اول اکتبر جریان داشته است. معترضان عمدتا جوان خواستار دگرگونی در نظام سیاسی عراق هستند که از نظر آنها عمیقا فاسد است و عمده اقشار جامعه را در فقر نگاه داشته است. طی این مدت بیش از ۴۵۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه ۳۰ دی با انتشار یک پیام توئیتری ضمن اعلام این خبر نوشت که این دیدار نخستین دیدار وزرای خارجه دو کشور پس از ۱۰ سال است.

روابط ایالات متحده و بولیوی در پی روی کار آمدن دولت سوسیالیست اوو مورالس تیره شد و سرانجام در اواخر سال ۲۰۰۸ به اخراج سفرای دوطرف کشیده شد.

آبان امسال با اوج گیری اعتراضات در این کشور به انتخاب دوباره مورالس، او ناچار به خروج از کشور و درخواست پناهندگی از مکزیک شد. رئیس مجلس سنای بولیوی و از مخالفان مورالس خود را رئیس جمهوری موقت اعلام کرد و ایالات متحده نیز از او حمایت کرد.

مایک پمپئو پس از دیدار روز دوشنبه با وزیر خارجه بولیوی در پیامی در توئیتر از دیدار با کرن لانگاریک ابراز خرسندی کرد و نوشت که مشتاقانه در انتظار توسعه روابط دو کشور و ارائه حمایت های آمریکا از انتخابات شفاف، آزاد و منصفانه در این کشور است. او اضافه کرد: «زمینه های بسیاری برای همکاری به منظور توانمند کردن دموکراسی و توسعه رفاه و آسایش وجود دارد. »

خانم اورتگاس نیز درباره دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه آمریکا و بولیوی نوشت که این دیدار به نتایجی برای حمایت از انتخابات بولیوی و بهبود روابط تجاری و اقتصادی دو طرف رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقامات بهداشت چین تأیید کردند «کروناویروس» جدید مسری است؛ هراس از سرایت بیماری به سایر نقاط دنیا

مسافران با ماسک منتظر قطار در پکن، چین - ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰

سرپرست یک تیم کارشناسی دولت چین تأیید کرد که «کروناویروس» جدید مسری است و از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند.

به گزارش رسانه های دولتی چین، رئیس کمیسیون بهداشت آن کشور روز دوشنبه ۳۰ دی، گفت که دو نفر در جنوب چین این ویروس را از اعضای خانواده خود گرفته‌اند.

این خبر تقریباً یک روز پس از گزارش سازمان جهانی بهداشت آمد که گفته بود هیچ مدرکی مبنی بر انتقال فرد به فرد این ویروس وجود ندارد؛ هرچند این سازمان احتمال آن را نیز رد نکرد.

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، روز دوشنبه ۳۰ دی گفت انجام هرگونه اقدامات ممکن برای مقابله با کوروناویروس جدید که تا کنون ۲۱۷ نفر را در کشور بیمار کرده، «بسیار مهم» است.

مقامات بهداشت نگران هستند که با فرا رسیدن سال نو چینی که از هفته آینده آغاز می شود شمار زیادی از جمعیت ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین به خارج از آن کشور سفر می‌کنند.

کروناویروس یک خانواده از ویروس است که از ویروس سرماخوردگی تا بیماری سارس، که یک بیماری تنفسی خطرناک است، را شامل می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش جدید: روغن سویا می‌تواند موجب بروز تغییرات ژنتیکی منفی در مغز شود

بنا بر پژوهش‌های جدید دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، روغن سویا نه تنها منجر به چاقی مفرط و دیابت می شود، بلکه می تواند با ایجاد تغییرات ژنتیکی منفی در مغز، بر اختلالات عصبی مثل اوتیسم، بیماری آلزایمر، اضطراب، و افسردگی تأثیر بگذارد.

تیم تحقیقاتی این دانشگاه در سال ۲۰۱۵ کشف کردند که روغن سویا موجب چاقی مفرط، دیابت، مقاومت به انسولین، و کبد چرب در موش‌های آزمایشی می شود. سپس همین تیم در پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۷، اگر روغن سویا اصلاح شده (مهندسی شده) تا اسید لینولئیک کمتری داشته باشد، چاقی و مقاومت به انسولین کمتری ایجاد می کند.

در این مطالعه، پژوهشگران هیچ تفاوتی بین تأثیر روغن سویای اصلاح شده و اصلاح نشده بر مغز مشاهده نکردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سی سال از مرگ هایده گذشت؛ صدایی ممنوعه برای رژیم ایران و ماندگار برای ایرانیان

سی سال از مرگ «هایده»، خواننده فقید ایرانی، که به عقیده بسیاری یکی از ستاره‌های بی تکرار هنر و موسیقی ایران محسوب می‌شود و از ارزش و جایگاه ویژه‌ای در میان ایرانیان برخوردار است، می‌گذرد.

او که فعالیت حرفه‌ای خود را ده سال پیش از انقلاب اسلامی در ایران آغاز کرده بود، در شهریور ماه سال ۱۳۵۷، چند ماه قبل از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، از ایران خارج شد و به لندن رفت، و پس از انقلاب نیز به دلیل محدودیت‌های برقرار شده از سوی جمهوری اسلامی، به ویژه ممنوعیت آوازخوانی زنان، به آمریکا مهاجرت کرد و در نهایت ساکن شهر لس آنجلس شد.

او در طول سال‌های زندگی در غربت نیز با تعدادی از ترانه سرایان و آهنگسازان نامدار ایرانی همکاری داشت و آثار جاودانه و ماندگاری در موسیقی ایران خلق کرد.

آثار او عمدتا غمگین و یا عاشقانه هستند اما ترانه‌هایی مانند «روزای روشن» از اردلان سرفراز نیز اجرا کرده که به بیان وضعیت جامعه ایران می‌پردازد و همپای آثار عاشقانه او مورد استقبال قرار گرفت.

خانم هایده (با نام شناسنامه‌ای معصومه دده بالا) در تاریخ ۳۰ دی‌ ۱۳۶۸ در سن ۴۷ سالگی در سانفرانسیکو درگذشت و پیکرش را در آرامگاه وستوود در لس آنجلس به خاک سپردند.

در روزهای اخیر برخی از کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی ضمن بزرگداشت یاد و خاطره هایده، از او به عنوان نخستین هنرمند ایرانی یاد کردند که در بلوار مشاهیر هالیوود صاحب ستاره شد. اما این ادعایی نادرست است.

شورای شهر لس آنجلس، با تلاش و کوشش گروهی از ایرانیان و دوستداران هایده، ماه آوریل سال گذشته میلادی این هنرمند را به عنوان بخشی از هویت ومیراث ایرانیان و شهر لس آنجلس به رسمیت شناخت.

شورای شهر لس آنجلس در همین راستا پنجم آوریل را روز هایده نامگذاری کرد و پروژه درخواست برای اعطای ستاره به این هنرمند ایرانی کلید خورد.

اما این فرایند طولانی و پیچیده، که در برخی موارد سال‌ها به طول می‌انجامد و برای موفقیت، نیاز به حمایت و پشتیبانی طرفداران هایده، سازمان‌های فرهنگی یا مقامات شهری دارد، هنوز در مراحل اولیه خود است.

با این حال دوستداران بانو هایده امیدوارند روزی از ستاره این خواننده بزرگ ایرانی رونمایی کنند وشاهد درج نام و ستاره او در بلوار مشاهیر هالیوود باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: آمریکا مشارکت خود در پایین آوردن تهدید گروه‌های نیابتی ایران را نشان داده است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سومین کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی در کلمبیا گفت که آمریکا در جریان مقابله با تهدیدهای گروه‌های نیابتی ایران، مشارکت خود را نشان داده است.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در جریان این کنفرانس گفت: «ما قاسم سلیمانی را از بین بردیم و کازار فشار حداکثری تحریم‌های اقتصادی، انزوای دیپلماتیک، و بازدارندگی استراتژیک را تقویت کردیم.»

آقای پمپئو مشارکت دیگر کشورها در مقابله با حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی را موجب دلگرمی ایالات متحده دانست و افزود: «از زمان دیدار قبلی ما در ماه ژوئیه [تاکنون] آرژانتین نظام تعیین گروه‌های تروریستی خودش را ایجاد و از آن برای تحریم حزب‌الله استفاده کرد. متحدان ما در پاراگوئه هم فهرست تحریم ایجاد کرده و حزب‌الله، داعش، و القاعده را تحریم کردند.»

مایک پمپئو افزود: «همین چند هفته پیش هم هندوراس اعلام کرد حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و دولت جدید گواتمالا هم اعلام کرده همین کار را خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از شروع این کنفرانس در یک نشست اجلاسی خبری گفته بود: «از جمله اهداف عمده این سفر پیگیری فعالیت‌های مقابله با تروریسم در نیمکره [غربی] است که ما از ماه ژوئیه گذشته در بوئنوس آیرس شروع کردیم. ما امروز صبح در این برنامه همان کار را با حضور وزیران خارجه در کلمبیا دنبال می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «تا همین چند سال پیش احتمال برگزاری این همکاری چندجانبه - که بخش بزرگی از آن فعالیت‌های مالی گروه‌های نیابتی ایران را هدف قرار داده است - بسیار کم بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هزاران نفر در ویرجینیا برای حمایت از حق مالکیت و حمل اسلحه گرد هم آمدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - فعالان حق حمل اسلحه - که بعضی از آنها آگاهانه اسلحه نظامی‌شان را در معرض دید دیگران قرار داده اند - روز دوشنبه در مرکز ایالت ویرجینیا گردهم آمدند تا به طرح های دموکرات ها در آن ایالت در راستای تصویب قوانین محدودیت حمل اسلحه اعتراض کنند.

چند هزار فعال، که بیشتر آنها سفیدپوست و مرد هستند و بسیاری از آنها لباس‌های استتار پوشیده و پرچم‌هایی با پیام حمایت از پرزیدنت دونالد ترامپ در دست دارند، ساعت‌ها پیش از گردهمایی که از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد، در محل تجمع حاضر شده بودند.

رلف نورتم، فرماندار ویرجینیا، چند روز پیش از این گردهمایی با اعلام وضعیت فوق العاده حمل هر نوع اسلحه در آن تجمع در میدان مجلس ایالتی را ممنوع کرده بود. انتظار حضور هزاران فعال حق حمل اسلحه به همراه اعضای گروه های شبه نظامی و سفیدبرتر‌انگاران موجب این نگرانی شده که ویرجینیا ممکن است دوباره صحنه خشونت هایی شود که در سال ۲۰۱۷ در شارلوتسویل رخ داد.

پلیس ایالتی ویرجینیا، پلیس مجلس ایالتی ویرجینیا، و پلیس ریچموند قصد دارند حضوری گسترده به صورت نیروهای اونیفورم‌پوش و لباس شخصی داشته باشند. پلیس دسترسی به میدان مجلس ایالتی را به یک ورودی محدود کرده و به تجمع کنندگان هشدار داده است که برای رسیدن به میدان مجلس ایالتی ممکن است ساعت ها در صف عبور از بازرسی بدنی منتظر بمانند. مقام های مسئول از ساعت ۷:۳۰ صبح اجازه ورود به محل تجمع را داده اند.

گردهمایی دوشنبه را «اتحادیه دفاع شهروندی ویرجینیا»، یک گروه مردم‌نهاد حامی حق حمل اسلحه، سازماندهی کرده است. این گروه هر سال تجمع‌هایی بی‌حاشیه با حضور چند صد نفر و با سخنرانی قانون‌گذاران جمهوریخواه برگزار می کند، اما امسال شمار بیشتری حضور دارند. گروه های مدافع متمم دوم قانون اساسی آمریکا ایالت ویرجینیا را مکان مناسبی برای مبارزه علیه محو حق حمل اسلحه می‌‌بینند.

مخالفت ها با لوایح محدودیت حمل اسلحه بلافاصله پس از آن که دموکرات ها در ماه نوامبر اکثریت را در دو مجلس ایالتی در دست گرفتند آغاز شد. عمده مخالفت ها متوجه لوایح ممنوعیت سلاح‌های تهاجمی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان حافظ نفیس و تاریخی که به سرقت رفته بود، با تلاش یک کارآگاه مشهور هلندی پیدا شد

نسخه نفیسی از دیوان حافظ که به سرقت رفته بود توسط یک کارآگاه هلندی پیدا شد

یک جلد دیوان نفیس حافظ شیرازی، شاعر بزرگ ایرانی، که به سرقت رفته بود پس از سال‌ها توسط یک کارآگاه خبره آثار هنری اهل هلند پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ارزش تقریبی این دیوان خطی طلاکاری شده، که یکی از قدیمی‌ترین و دقیق‌ترین نسخه های باقیمانده دیوان حافظ محسوب می‌شود، حدود ۱ میلیون دلار است.

این نسخه خطی دیوان حافظ، که قدمت آن ۵۶۰ سال برآورد شده است، متعلق به یک مجموعه‌دار ایرانی به نام جعفر قاضی بود. با درگذشت آقای قاضی در سال ۲۰۰۷، خانواده او متوجه شدند که این دیوان در مجموعه آثار گرانبهای او نیست.

از آنجایی که جعفر قاضی در خانه سالمندان بود و دوست و آشنای زیادی نداشت،کسی از وجود این مجموعه نفیس خبر نداشت. از قرار، او صدها نسخه خطی کهن جمع‌آوری کرده بود که اکثر آنها ناپدید شده بودند.

جستجو برای دیوان طلاکاری شده حافظ سالها ادامه داشت.

در سال ۲۰۱۱، پلیس آلمان، ۱۷۴ اثر گم‌شده را از خانه یک سالمند ایرانی دیگر که با آقای قاضی رابطه دوستانه‌ای برقرار کرده بود پیدا کرد، اما دیوان حافظ مذکور در میان آثار یافت شده نبود.

پلیس آلمان، در سال ۲۰۱۶ جایزه‌‌ای ۵۰‌ هزار یورویی برای یافتن این دیوان نفیس حافظ تعیین کرد اما تا سال ۲۰۱۸، ردی از آن پیدا نشد تا اینکه یک تاجر هنری ایرانی با کارآگاه آرتور برند، که به دلیل تسلط در کارش به «ایندیانا جونز دنیای هنر» شهرت دارد، تماس گرفت.

آقای برند در گفتگو با خبرگزاری فرانسه می گوید این مرد ادعا کرد که دو مقام مرتبط با سفارت ایران، که به گفته او مأموران اطلاعاتی بوده‌اند، او را تهدید کرده‌اند تا هر خبری از این دیوان دارد به آنها اطلاع دهد.

دولت ایران در سال ۲۰۱۱ ابراز تمایل کرده بود تا تمامی مراحل قانونی را طی کرده و متون یافت شده را پس بگیرد. آلمان، دو اثر را پس داد؛ ولی گفت دیگر آثار از لحاظ قانونی متعلق به جعفر قاضی هستند.

کارآگاه برند می‌گوید زمانی که متوجه شد دولت ایران نیز به دنبال دیوان حافظ است عزمش را برای پیدا کردن و بازگرداندن آن به بازماندگان آقای قاضی جزم کرد.

برند موفق شد از طریق یک شبکه زیرزمینی خرید و فروش آثار مسروقه هنری، رد کتاب را پیدا کند. او می گوید مردی در لندن به او خبر داد که یکی از دوستانش دیوان را به قیمت بالایی فروخته است. به گفته آقای برند، مأموران اطلاعاتی ایران نیز همزمان در لندن به دنبال کتاب می‌گشتند.

در نهایت کتاب از طریق واسطه به کارآگاه برند داده شد. آقای برند قرار است این دیوان را به پلیس آلمان بدهد تا پس از انجام مراحل قانونی آن را به دست وراث جعفر قاضی برسانند.

کارشناسان ادبی و مورخان معتقدند این کتاب می تواند دریچه های تازه ای را به روی پژوهشگران اشعار حافظ باز کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: فعالیت مالی‌ گروه‌‌های نیابتی ایران در نیمکره غربی را هدف گرفته‌ایم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان شروع جلسه وزیران خارجه برای مقابله با تروریسم در کلمبیا گفت بخش بزرگی از این فعالیت، مقابله با فعالیت‌ مالی گروه‌های نیابتی ایران است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در یک کنفرانس خبری در بوگوتا گفت: «از جمله اهداف عمده این سفر پیگیری فعالیت‌های مقابله با تروریسم در نیمکره [غربی] است که ما از ماه ژوئیه گذشته در بوئنوس آیرس شروع کردیم. ما امروز صبح در این برنامه همان کار را با حضور وزیران خارجه در کلمبیا دنبال می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «تا همین چند سال پیش احتمال برگزاری این همکاری چندجانبه - که بخش بزرگی از آن فعالیت‌های مالی گروه‌های نیابتی ایران را هدف قرار داده است - بسیار کم بود.»

مایک پمپئو با تقدیر از خدمات کلمبیا در برنامه مقابله با تروریسم گفت: «نقش فعال کلمبیا نشان‌دهنده همکاری پایای امنیتی است و تعهد مثال‌زدنی شما در مقابله با همه اشکال تروریسم، عمیقا قابل تحسین و به سود همه در این منطقه است.»

آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود برای مبارزه با فعالیت‌های مالی جمهوری اسلامی ایران و گروه‌‌های نیابتی‌اش در آمریکای جنوبی، برنامه‌هایی با حضور دیگر متحدان در منطقه دنبال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان یکی از سفرهای قبلی خود به آمریکای جنوبی گفته بود که بدون شک پول ایران در آمریکای جنوبی برای مقاصد بدخواهانه مثل حمایت از حزب الله و تروریسم در سراسر منطقه باقی می‌ماند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر مجموعا به ۸ سال زندان محکوم شدند

از راست: بهنام شیخی، اکبر آزاد، سید محمد فقیهی (وکیل پرونده)، علیرضا فرشی و حمید منافی

اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی، و حمید منافی نادارلی چهار فعال مدنی که پیش از این در دادگاه بدوی به احکام طولانی مدت زندان و تبعید محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر مجموعا به ۸ سال زندان و ۸ سال تبعید محکوم شده‌اند.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۳۰ دی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که جلسه دادگاه تجدید نظر این چهار فعال مدنی آذربایجانی (ترک) که اسفند ماه سال ۹۲ در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت شده بودند در تاریخ ۲ دی، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار و حکم صادره روز دوشنبه ۳۰ دی ماه به سید محمد فقیهی وکیل پرونده ابلاغ شده است.

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل جزئیات این خبر را تایید کند.

به گفته این فرد مطلع در جلسه رسیدگی به پرونده، این فعالان و وکیل مدافع آنها ضمن رد اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور» اساس تشکیل پرونده و سیر قضایی را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند «هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیک‌های [گروه‌های قومی] غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد.»

بر اساس اطلاعات موجود، هر یک از این افراد توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۲ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی و حمید منافی در سال ۱۳۹۵ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان از بابت اتهام وارده به ترتیب به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان باغملک در استان خوزستان، ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان دره‌شهر در استان ایلام، ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان و ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهر ازنا در استان لرستان محکوم شده‌ بودند.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت، دو هفته پس از برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر،علیرضا فرشی که پیگیر نتیجه دادگاه تجدید نظر بوده است به دلایل نامعلومی روز چهارشنبه ۱٨ دی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

این اولین بار نیست که فعالان آذربایجانی به احکام طولانی مدت زندان محکوم می‌شوند، اوایل مهر ماه سال جاری نیز حکم ۸ سال زندان عباس لسانی، یک فعال آذربایجانی دیگر که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی صادر شده بود، از سوی ناصر عتباتی ریاست شعبه یک دادگاه تجدید نظر اردبیل به ۱۵ سال افزایش پیدا کرد.

براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود؛ فیلم کره‌ای «انگل» تاریخ‌ساز شد

بازیگران فیلم کره‌ای انگل در بیست و ششمین مراسم سالانه اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود

مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود، یکشنبه بیست و نهم دی ماه در لس آنجلس برپا شد.

به گزارش نشریه یو‌اس‌ای تودی، فیلم «انگل» ساخته کارگردان کره ای «بونگ جون هو» تاریخ‌ساز شد. این نخستین فیلم غیر انگلیسی زبان است که بزرگترین جایزه انجمن بازیگران، یعنی جایزه «بهترین گروه بازیگری»، را به خود اختصاص داد و از رقبای قدرتمند خود «مرد ایرلندی» و «روزی روزگاری در هالیوود» پیشی گرفت.

فیلم «انگل» در بخش بهترین فیلم سال و بهترین فیلم خارجی نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شده است. این فیلم، زندگی دو خانواده فقیر و ثروتمند که به یکدیگر پیوند می‌خورند را دنبال می کند.

عوامل فیلم کره ای «انگل» در بیست و ششمین مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود
عوامل فیلم کره ای «انگل» در بیست و ششمین مراسم اعطای جوایز انجمن بازیگران فیلم هالیوود

واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد و رنه زلوگر جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برای فیلم «جودی» گرفت.

واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد
واکین فینیکس برای فیلم «جوکر» جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد

برد پیت برای بازی در فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» جایزه بهترین نقش مکمل مرد را دریافت کرد و لارا درن برای بازی در فیلم «قصه ازدواج» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

برد پیت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد
برد پیت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خانه برد

اما برنده غیرمنتظره شب، جنیفر انیستون بود که جایزه بهترین بازیگری در مجموعه‌ای درام را از آن خود کرد.

جنیفر انیستون، جایزه بهترین بازیگری را در مجموعه ای درام دریافت کرد
جنیفر انیستون، جایزه بهترین بازیگری را در مجموعه ای درام دریافت کرد

تبریک جنیفر انیستون و برد پیت به یکدیگر، از حواشی مهم مراسم بود که تبدیل به یکی از ترندهای توییتر شد. این دو در سال ۲۰۰۵ اعلام کردند که پس از ۷ سال ازدواج، از یکدیگر جدا می شوند.

رابرت دنیرو نیز برای فعالیت‌هایش در عرصه سینما و کارهای نیکوکارانه‌اش جایزه یک عمر دستاورد را از انجمن بازیگران فیلم هالیوود دریافت کرد.

در حوزه تلویزیون نیز سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» دو جایزه گرفت و سریال «تاج» جایزه بهترین گروه بازیگری در مجموعه‌ای درام را به خود اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک زندانی سیاسی کرد برای دومین بار به اعدام محکوم شد

محی‌الدین ابراهیمی زندانی سیاسی کرد

محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه، برای دومین بار از سوی دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به اعدام محکوم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی اعلام کرد که حکم اعدام این زندان سیاسی کُرد به اتهام «بغی» از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد در حالی برای دومین بار از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ‌لو صادر می‌شود که این حکم بار اول با اعتراض محی‌الدین ابراهیمی به شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور ارجاع و به دلیل «نقص تحقیقات» حکم اعدام صادره نقض شده بود.

اتهام «بغی» در نظام قضایی ایران به معنای قیام مسلحانه علیه حکومت و اساس نظام جمهوری اسلامی تعبیر می‌شود و مجازات آن اعدام و تحت شرایطی حبس تعزیری است.

بر اساس این گزارش پس از نقض حکم اعدام آقای ابراهیمی از سوی دیوان عالی کشور، پرونده مجدد به شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه ارجاع و جلسه رسیدگی به پرونده بار دیگر حدود چهار ماه پیش در این شعبه برگزار و برای دومین بار حکم اعدام برای این زندانی سیاسی کرد صادر و این حکم روز شنبه ۲۸ دی در زندان ارومیه به وی ابلاغ شده است.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این شهروند کُرد، عضو کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، محی الدین ابراهیمی، شهروند کُرد اهل اشنویه اواسط آبان ماه ۱۳۹۶ در یکی از روستاهای شهرستان اشنویه با تیراندازی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران زخمی و پس از دو روز بستری در یکی از بیمارستان‌های شهر ارومیه بدون تکمیل دوره درمان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل و مورد بازجویی و شکنجه شدید قرار گرفته است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۶ آذر پس از اتمام دوران بازجوی‌ها به زندان مرکزی ارومیه منتقل و بر اساس اطلاعات منتشر شده به مدت ۶ ماه در بهداری زندان بستری بوده است.

لازم به ذکر است، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آقای ابراهیمی در تاریخ ۲۹ مرداد سال ۹۷ در شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه بدون حق داشتن وکیل تعیینی برگزار شده بود.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارش اعلام کرده بود که شهروند کُرد دیگری به نام کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی حسین سعیدی به شش سال زندان محکوم شده است.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه سال گذشته در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با آغاز دوباره ناآرامی‌های ضد دولتی در عراق ده‌ها معترض مجروح شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - منابع امنیتی و درمانی می گویند ده‌ها معترض عراقی در بغداد و دیگر شهرها در درگیری با نیروهای امنیتی که قصد پاکسازی راه بندان ها را داشتند مجروح شدند. ناآرامی های ضد دولتی پس از چند هفته وقفه از سر گرفته شده است.

شاهدان عینی گفتند معترضان شب هنگام در «میدان الطیران» بغداد با پرتاب بمب های آتش زا و سنگ با پلیس که گاز اشک آور و نارنجک صوتی شلیک می کرد، به مقابله پرداختند.

در جنوب عراق، صدها معترض در چند شهر از جمله ناصریه، کربلا، و العماریه با آتش زدن لاستیک راه های اصلی عبور و مرور را مسدود کردند. معترضان می گویند عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به وعده هایش شامل معرفی یک دولت جدید مورد قبول عراقی ها عمل نکرده است.

یک زن تظاهرکننده گفت: «دو طرف عراقی هستند. چرا برادران خود را می کشید؟»

پلیس بغداد می گوید نیروهایش با موفقیت تمام راه هایی را که با «تجمعات خشونت‌آمیز» مسدود شده بود باز کردند.

اعتراضات سراسری در عراق از اول اکتبر جریان داشته است. معترضان عمدتا جوان خواستار دگرگونی در نظام سیاسی عراق هستند که از نظر آنها عمیقا فاسد است و عمده اقشار جامعه را در فقر نگاه داشته است. طی این مدت بیش از ۴۵۰ نفر کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه: شمار بیشتری از کشورهای اروپایی حمایت سیاسی خود از عملیات حضور در تنگه هرمز را اعلام کردند

نیروهای حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز - عکس از آرشیو

دولت فرانسه اعلام کرد عملیات حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز از حمایت سیاسی کشورها اروپایی برخوردار است و آلمان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، و پرتغال اعلام کرده‌اند که در کنار فرانسه هستند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۳۰ دی گزارش داد که این اعلام حمایت سیاسی کشورهای اروپایی در حالی است که پیش از این سه کشور هلند، دانمارک، و یونان در صف حامیان حفظ و حمایت کشتیرانی آزاد بودند.

رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه ۲۶ دی اعلام کرد ناو هواپیمابر «شارل دوگل» جهت پشتیبانی از عملیات ارتش فرانسه در خاورمیانه به منطقه اعزام می‌شود.

سپاه پاسداران طی یک سال گذشته چندین مورد عملیات خرابکارانه علیه کشتی‌های نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز انجام داده است. ائتلافی به نام گذربان با رهبری آمریکا برای حفظ و حمایت از کشتیرانی آزاد در منطقه، تشکیل شده است.

وزیر دفاع آمریکا تابستان گذشته و در زمان فعال شدن عملیات گذربان با حضور متحدان آمریکا، گفت که این عملیات با دو هدف «حفظ کشتیرانی تجاری آزاد» و «بازدارندگی هرگونه فعالیت تنش‌آمیز و پرهیز از درگیری در منطقه» اجرا شده و با موفقیت ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس پلیس پیشین برای ایفای نقش در تلاش برای تجزیه کاتالونیا محاکمه می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس پلیس پیشین کاتالونیا و سه نفر دیگر به اتهام شورش و فتنه، در نقش ادعایی‌شان در تلاش غیرقانونی دولت کاتالونیا برای جدایی از اسپانیا در سال ۲۰۱۷، در برابر دادگاه قرار می گیرند.

برگزاری این دادگاه در «دیوان ملی» می تواند موجب تهییج احساسات در کاتالونیا شود که چند هفته ای رنگ آرامش را به خود دیده است. همزمان پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست و تازه منتخب اسپانیا، وعده داده است که سعی می‌کند این مناقشه منطقه‌ای را به جای اقدامات حقوقی با مذاکرات سیاسی حل کند.

دادستانی اسپانیا خواستار صدور حکم یازده سال زندان برای لوئیس تراپرو، رئیس پلیس سابق موسوس، است. دادستان ها او را به همدستی با مقام های منطقه ای در جدایی طلبی ناکام تحت رهبری رئیس و نایب رئیس پیشین کاتالونیا متهم می کنند.

رئیس اجرایی پیشین کاتالونیا که اکنون عضوی از پارلمان اروپا است پس از تلاش ناکام در جدایی آن منطقه از اسپانیا به بلژیک گریخت. معاون او و هشت سیاستمدار دیگر در اکتبر گذشته به زندان محکوم شدند.

انتظار می رود دادگاه رئیس پلیس پیشین کاتالان دو ماه به درازا بکشد و چند نفر از سیاستمداران زندانی در دادگاه شهادت دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روایت سپیده قلیان از نحوه بازداشت و جزئیات بیشتر از اعتراف اجباری: گفتند بدون روسری بنشین جلوی دوربین؛ خبرنگار صداوسیما هم بود

سپیده قلیان

سپیده قلیان، فعال مدنی که با وثیقه به طور موقت آزاد است، با انتشار رشته توئیت‌هایی در روز دوشنبه ۳۰ دی ماه همزمان با سالگرد بازداشت خود و برادرش از جزئیات این بازداشت و حضور دوباره آمنه سادات ذبیح‌پور خبرنگار صدا وسیما برای گرفتن اعترافات اجباری نوشت.

سپیده قلیان در این توئیت ها نوشت که نزدیک به ۵۰ مامور مسلح برای بازداشت او در ۳۰ دی ماه سال گذشته (۱۳۹۷) هجوم بردند و برادرش را در برابر چشمان مادر و پدرش به شدت کتک زدند.

او می‌نویسد: «رفتم بالای پله‌ها و گفتم فقط کسی را نکشید، من خودم می‌آیم. چندین بار در آن پاییز و زمستان دیده بودم که آدمکشی کرده‌اند.»

سپیده قلیان در ادامه این رشته توئیت طرحی از دست زنی چادری که موهای زنی دیگر - زنی که در این طرح نه چشم دارد و نه دهان - را رسم کرده و نوشته است: «مامور زنی که ماسک بر دهانش داشت آمد موهایم را گرفت و مرا از پله‌ها پایین کشید. کمرم داشت تکه تکه می‌شد. حتی نگذاشتند کفش بپوشم و بدون روسری با لباس خواب بردنم. آخرین تصویر اما تصویر صورت خونین برادرم مهدی بود.»

او در ادامه چگونگی بازداشت برادرش مهدی را نیز شرح داده و نوشته است که ماموران «با پوتین روی صورتش می‌کوبیدند.» خانم قلیان با تاکید بر این که ماموران مسلح بوده‌اند و کسی جرات نزدیک شدن نداشته است، نوشت که یکی از آنها به مردم می‌گفت که آنها یک داعشی را گرفته‌اند و تاکید کرد که ماموران در زمان بازداشت شدنش او را کتک زده و تهدید به مرگ کرده بودند.

این فعال مدنی بار دیگر موضوع اعترافات اجباری را مطرح کرد و با بیان این که پس از بازداشت، بعد از چند بار جابه‌جایی و تفهیم اتهام، به شوش منتقل شده است، نوشت که با تهدید و ارعاب او را برای اعترافات اجباری تحت فشار قرار دادند.

این فعال مدنی همچنین در بخشی از توئیت های خود بار دیگر به حضور آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صدا و سیما، برای گرفتن اعترافات اجباری اشاره کرده و نوشت «دوباره آمنه سادات آمد، برای ضبط فیلمی که حالا سناریوی متفاوتی را دنبال می‌کرد.»

این فعال مدنی پیشتر نیز در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشته بود یکی از خبرنگاران صدا و سیما به نام «آمنه سادات ذبیح‌پور» در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی متنی از قبل آماده شده را برای اعتراف تلویزیونی به سپیده قلیان داده تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

خانم قلیان روز دوشنبه ۳۰ دی ماه در توئیت های خود شرح داد که او به رغم فشارهای فراوان برای اعترافات تلویزیونی بدون داشتن روسری، «اجازه ندادم این‌بار سناریوشان ساخته شود.»

او در ادامه این توئیت ها نوشت که شاهد « شکنجه و سلاخی شدن بی‌پناهان عرب» بوده است که «بارها و بارها جلوی دوربین نشاندنشان تا علیه خود اعتراف ‌کنند.» او در ادامه به پست اینستاگرامی آمنه سادات ذبیح‌پور که نوشته بود «بازجوی باوقار و نجیبی» برای دیدار با قلیان آمده بود، اشاره کرد و نوشت که آن بازجو همان کسی است که «جلوی چشمم مهدی را تکه تکه کرد و با من به بازداشتگاه آورد تا من تحت فشار [تن به] آن اعتراف تلویزیونی بدهم. دائم فکر میکنم اینها چرا اینقدر از حس انسانی دور هستند؟»

خانم قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

اخیرا نیز این فعال مدنی، که با وثیقه به طور موقت آزاد است از به تعویق افتادن جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام حضورش در اعتراضات آبان ماه خبر داده بود.

چندی پیش نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه کارمند افغان‌تبار ارتش آلمان به اتهام «جاسوسی» برای ایران برگزار می‌شود

عکس آرشیوی است

گزارش‌ها حاکی است که دادگاه کارمند افغان‌تبار در ارتش آلمان به اتهام «جاسوسی» برای تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۳۰ دی ماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مترجم آلمانی-افغان در ارتش آلمان روز دوشنبه ۳۰ دی ماه به همراه همسرش به اتهام جاسوسی برای ایران به دادگاه می رود.

دادگاه شهرکوبلنز در غرب آلمان مشخصات این فرد را «عبدالحمید-س» اعلام کرده که این متهم ۵۱ سال دارد و به «خیانت» همچنین دادن اطلاعات به جمهوری اسلامی متهم شده است. همسرش این متهم نیز به نام «آسیه - س» ۴۰ ساله به اتهام همدستی با او بازداشت شده است.

پیش از این سایت اینترنتی نشریه اشپیگل که این خبر را منتشر کرده است، به نقل از دادستانی اتهام علیه او را جدی و در ردیف خیانت توصیف کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از سر گیری دوباره اعتراضات ضد دولتی در عراق؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

در حالی اعتراضات ضد دولتی در عراق از سر گرفته شده است که گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری و زخمی شدن ده‌ها تن از معترضان در شامگاه یکشنبه ۲۹ دی ماه و بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه است.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که اعتراضات در بغداد روز یکشنبه ۲۹ دی ماه به درگیری کشیده شد و معترضان پس از استفاده ماموران از گاز اشک آور اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی کرده‌اند و خیابان‌ها را بستند.

همچنین در تظاهرات در شهرهای نجف، ناصریه و شهرهای جنوبی عراق نیز گزارش شده است. براین اساس صدها نفر از معترضان با آتش زدن لاستیک‌ها جاده‌های اصلی را در چندین شهر از جمله ناصریه، کربلا و عماره مسدود کردند .

معترضان می گویند که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق وعده‌های داده شده به مردم را عملیاتی نکرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از ادامه این درگیری‌ها در بامداد دوشنبه ۳۰ دی ماه خبر داد و نوشت که در اعتراضات امروز دست کم ۱۳ نفر در بغداد زخمی شدند.

این خبرگزاری آمار زخمی شدگان در پایتخت عراق را در روز یکشنبه حداقل ۲۷ نفر اعلام کرد و به نقل از مقامات امنیتی نوشت که دست کم ۹ نفر در این اعتراضات بازداشت شدند.

بنابر این گزارش در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاک عراق طی دو هفته گذشته، تظاهرات ضد دولتی در این کشور کمرنگ شده بود، و حالا با کاهش این بحران، فعالان عراقی مهلتی یک هفته‌ای به دولت دادند تا مطالباتشان برای اصلاحات سیاسی را برآورده سازند، و در غیر این صورت رشته تظاهرات جدیدی در راه خواهد بود.

آسوشیتدپرس نوشت که از زمان آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تا کنون دست کم ۵۰۰ نفر در از معترضان عراقی از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرزند مهدی کروبی به خاطر نامه پدرش به خامنه‌ای به «انفرادی» برده شد

مهدی کروبی در کنار فرزند خود حسین کروبی

محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی، از ارجاع پرونده حسین برادرش به شعبه ۴ دادسرای امنیت به خاطر «نامه اخیر مهدی کروبی» به رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که حسین کروبی برادرش، به «انفرادی برده شده» و «تحت بازجویی» قرار گرفته است. حسین کروبی در پی انتشار نامه مهدی کروبی به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده بود.

محمد تقی کروبی در این توئیت نوشت: «مطلع شدیم که پرونده برادرم حسین در شعبه ۴ دادسرای امنيت شهيد مقدسى آن‌هم بخاطر نامه اخیر پدر به رهبرى قرار دارد. او با قرار بازداشت در انفرادى و بازجوی وزارت اطلاعات دولت روحانى در كنار ديگر دستگاه امنيّتى برای اخذ اقاریر کذب وی را تحت فشار قرار داده اند.»

او در ادامه و در توئیتی دیگر به ۹سال حصر«بی ضابطه حاکمیت» علیه پدرش مهدی کروبی بخاطر مواضع و نامه ها به خامنه‌ای اشاره کرد و نوشت: «اگر انذار و نقد دل سوزان كشور را جرم می پنداريد حداقل به اصل شخصی بودن جرم و مجازات در شرع و قانون پايبند باشید و مجازات را به نزدیکان و اقربا سرایت ندهید.»

مهدی کروبی از مقامات ارشد پیشین جمهوری اسلامی پس از ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی سپاه در نامه‌ای به علی خامنه‌ای او را فاقد شروط لازم برای رهبری مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی دانست.

او در این نامه تاکید کرده بود: « این رسوایی تنها موردی نیست که مسئولیت مستقیم آن به شما بر می گردد. فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی اقوام و آشنایان مخالفان و منتقدان حکومت را بازداشت و یا تحت محاکمه قرار می دهد. از جمله این موارد می توان به بازداشت برادر مسیح علینژاد روزنامه نگار و فعال زنان اشاره کرد.

همچنین «فرنگیس مظلوم» مادر «سهیل عربی»،‌ فعال مدنی زندانی در ایران نیز از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود. همسران محمد نوری‌زاد و هاشم خواستار از فعالان مدنی زندانی نیز در روزهای گذشته مقابل دادسرا بازداشت شده بودند.

پیش از این سیزده سازمان حقوق بشری با انتشار نامه‌ای خواستار توقف بازداشت و آزار اعضای خانواده فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی از سوی مقامات جمهوری اسلامی شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG