لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۱۷

سرخط خبرها

پیروزی قاطع بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا؛ استقبال و تبریک رئیس جمهوری آمریکا

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن تبریک به بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، ابراز امیدواری کرد که این کشور و آمریکا به یک توافق تجاری جدید برسند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۲۲ آذر در واکنش به پیروزی قاطع جانسون به او تبریک گفت و در توئیتر خود نوشت حال آمریکا و بریتانیا می‌توانند آزادانه به یک توافق تجاری گسترده جدید بعد از برگزیت دست یابند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا میز پیروزی بوریس جانسون را در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه «تاریخی» خواند و ضمن تبریک به او گفت، ایالات متحده خواهان یک بریتانیای قدرتمند، مرفه و آزاد است.

برخی رهبران کشورهای دیگر نیز از پیروزی آقای جانسون استقبال کردند. بنیامین نتانیاهو در توئیتر فارسی خود به پیروزی حزب آقای جانسون واکنش نشان داد.

انتخابات مجلس عوام بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و روز پنجشنبه برگزار شد. در این انتخابات، حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا توانست اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست بیاورد که از سوی رسانه‌های بریتانیایی پیروزی «تاریخی» نامیده شد.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر که در این انتخابات تعدادی از کرسی ها را از دست داد، شکست را پذیرفت و گفت به عنوان رهبر این حزب در انتخاباتی دیگری شرکت نخواهد کرد.

پیش از انتخابات، حزب محافظه‌کار وعده داده بود در صورت پیروزی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» را انجام خواهد داد و با این پیروزی پیش بینی می شود در دو ماه آینده دولت جانسون این کار را انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین می‌‎گوید به حل مسائل در توافق تجاری با آمریکا پایبند است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسشی درباره توافق تجاری با ایالات متحده گفت به حل مسائل متعهد است، اما توافق بین دو کشور باید برای دو طرف سودمند باشد.

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، این سخنان را روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه این وزارتخانه عنوان کرد.

ایالات متحده و چین ضرب الاجل ۱۵ دسامبر را برای افزایش بیش از پیش تعرفه ها پیش رو دارند.

منابع آگاه می گویند واشنگتن شروط خود را برای بخش اول آن چه «توافق مرحله ای» خوانده می شود تعیین کرده است. دولت پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده است که در ازای موافقت چین با خرید بیشتر محصولات کشاورزی ایالات متحده بعضی از تعرفه ها را بر کالاهای چینی به تعلیق درآورد و بعضی دیگر را کاهش دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتیجه یک پژوهش جدید: احتمال ناباروری نوزادان پسری که زیر وزن به دنیا می‌آیند، بیشتر است

احتمال این که نوزادان پسر متولدشده با وزنی کمتر از وزن طبیعی در بزرگسالی نابارور شوند، بیشتر از احتمال ناباروری نوزادانی است که با وزن عادی به دنیا می‌آیند.

به گزارش روزنامه گاردین، آمار موجود نشان می دهد که در بریتانیا، تقریباً از هر هفت زوج (از مجموع زوج‌های غیرهمجنسگرا)، یک زوج مشکل باروری دارد.

ولی در حالی که اغلب بر بهداشت باروری زنان تمرکز می‌شود، مشکل ناباروری مردان نیز به همان نسبت اهمیت دارد. در واقع مشکلات مردان و زنان هریک در یک سوم از موارد بارور نشدن نقش دارند و یک سوم باقی‌مانده نیز به عوامل نامشخص نسبت داده می‌شود.

اکنون پژوهشگران دریافته‌اند که احتمال ناباروری مردانی که وزن‌شان به هنگام تولد - به نسبت مدت زمانی که در رحم مادر گذراندند - ۱۰ درصد کمتر از وزن معمول بوده باشد، به مراتب بیشتر است. در این مطالعه شواهدی پیدا نشد که بر مبنای آن بشود زیر وزن بودن نوزدان دختر را به نازایی‌شان در بزرگسالی مرتبط کند.

با این حال مکانیسم رابطه میان پایین بودن وزن هنگام تولد و ارتباط آن با مشکلات تناسلی و ناباروری پسران در بزرگسالی هنوز مشخص نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیروزی قاطع بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا؛ جرمی کوربین دیگر حزب کارگر را در انتخابات رهبری نمی‌کند

حزب آقای کوربین به نسبت انتخابات گذشته کرسی‌های بیشتری را از دست داد.

با پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار در انتخابات بریتانیا، رهبر حزب کارگر ضمن قبول شکست، اعلام کرد دیگر رهبری این حزب را در انتخابات بعدی بر عهده نخواهد داشت.

در انتخابات پارلمانی بریتانیا تاکنون نتایج ۶۴۹ کرسی از ۶۵۰ کرسی پارلمان اعلام شده است. محافظه کاران با کسب ۳۶۴ کرسی پیروز انتخابات شدند. آنها ۴۷ کرسی بیشتر از دور قبل بدست آوردند.

حزب کارگر، رقیب اصلی حزب محافظه کار در انتخابات که رهبری آن با جرمی کوربین بود، با از دست دادن ۵۹کرسی، تنها ۲۰۳ کرسی کسب کرد. بقیه کرسی ها نیز به احزاب کوچکتر رسید.

در پی پیروزی بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه کار در انتخابات روز پنجشنبه، او روز جمعه ۲۲ آذر از همه کسانی که در سراسر کشور رای دادند، به عنوان کاندیدا در انتخابات شرکت کردند و داوطلب شدند، تشکر کرد.

او گفت: «ما در عالی ترین دموکراسی جهان زندگی می کنیم.»

دفتر نخست وزیر بریتانیا با انتشار عکسی در توئیتر، از دیدار وی با ملکه بریتانیا و بازگشت او به دفتر نخست وزیری در شماره ۱۰ خیابان داونینگ در روز جمعه ۲۲ آذر خبر داد.

از سوی دیگر، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر نیز که در انتخابات شکست سنگینی خورد، اعلام کرد «شب مایوس کننده ای بود.» کوربین در عین حال گفت مفتخر است که «پیام امید، اتحاد و عدالت به همه نقاط کشور منتقل شد.» آقای کوربین اعلام کرد که برای انتخاباتی دیگر در مقام رهبری حزب شرکت نخواهد کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه برخورد با معترضان| بازداشت چهار نفر به اتهام «سلطنت‌طلبی» در اصفهان

چهار نفر از شهروندان ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که رسانه‌های حکومتی در ایران می‌گویند اتهام آنها «سلطنت طلبی» است.

خبرگزاری‌های ایران نوشتند این افراد که از آنها به عنوان «اعضای شبکه فعال سلطنت‌طلب» و «اعضای شبکه مبارز وطن اصفهان» نام برده شده است، روز پنجشنه ۲۱ آذر توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان در زمان برگزاری جلسه‌ای در منزل یکی از شهروندان، بازداشت شدند. این رسانه‌ها مدعی شدند، در محل بازداشت آنها، تعدادی «شب‌نامه، پرچم شیر و خورشید، ابزار شعارنویسی، و شیشه‌های بمب‌های آتش‌زا» کشف شد. این رسانه‌ها هیچ اظهارنظری از بازداشت شدگان را منتشر نکرده اند.

موج سرکوب معترضان بعد از اعتراضات آخر آبان همچنان ادامه دارد. مقامات قضایی و امنیتی خبرداده اند که افراد زیادی را به اتهامات گوناگون بازداشت کردند.

پیش از این نیز در ادامه سرکوب گسترده معترضان در ایران، مقامات انتظامی روز پنجشنبه ۷ آذر ماه از بازداشت هفت نفر از معترضان در اصفهان خبر داده بودند.

این بازداشت‌‌های پس از اعتراضات اخیر مردمی ایران در حالی صورت می‌گیرد که طی آن، استان اصفهان صحنه اعتراضات پیاپی و شدید مردمی بوده است و مردم معترض در این استان بیلبوردی با تصویر خامنه‌ای را آتش زدند، و ساختمان پلیس فتا و اماکن در شهر بهارستان اصفهان را نیز به آتش کشیدند.

در این اعتراضات یکی از شعارهایی که از سوی مردم معترض سر داده شد، شعار «رضا شاه روحت شاد» بود. پیش از این تصاویری نیز از شهرک اندیشه کرج و مشهد از صدای آمریکا منتشر شده است که در آن مردم در حال سر دادن این شعار دیده می‌شوند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در یک کنفرانسی خبری با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و گفت که از آغاز اعتراضات ایران شاید هزار نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانمارک هم قصد دارد به ائتلاف حفظ دریانوردی آزاد در تنگه هرمز بپیوندد

وزارت دفاع دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرد دولت این کشور پس از مذاکره با کمیته روابط خارجی این کشور تصمیم گرفته است در ائتلاف حفظ دریانوردی آزاد در تنگه هرمز شرکت کند.

در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۱ آذر از سوی وزارت دفاع دانمارک منتشر شده، این تصمیم به پارلمان دانمارک ارائه شده و در صورت تصویب، دانمارک از پاییز ۲۰۲۰ به ائتلاف حفظ دریانوردی آزاد در تنگه هرمز می‌پیوندد.

بعد از چند حمله نیروهای ایران به کشتی‌های خارجی در خلیج فارس، ایالات متحده و برخی دیگر کشورهای غربی درصدد ایجاد ائتلاف برای حفاظت از کشتی‌رانی آزاد در خلیج فارس برآمدند. از آن جمله می‌توان به یک ائتلاف به رهبری آمریکا که برای حفظ و حمایت دریانوردی آزاد در آب‌های بین‌المللی در تنگه هرمز و برای جلوگیری از حملات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشتی‌های نفتکش تشکیل شده‌ است، اشاره کرد.

جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست.

به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کره شمالی ایالات متحده را برای انتقاد از برنامه موشکی بالیستیک خود ملامت می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی روز پنج شنبه ایالات متحده را به خاطر تقبیح کردن آزمایش های موشکی بالیستیک آن کشور در سازمان ملل متحد سرزنش کرد.

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه چهارشنبه شورای امنیت گفت آزمایش های پیونگ یانگ «عمیقا غیرسازنده» بوده است و مذاکرات خلع سلاح کره شمالی را تهدید می کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای که خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر کرده، با بی ملاحظه توصیف کردن اظهارات سفیر آمریکا، گفته است: «ایالات متحده کار احمقانه ای کرد که [پیامد آن] به سوی خودش برخواهد گشت، و به ما در رسیدن به تصمیمی قطعی بسیار کمک کرد.»

به گفته این سخنگو، این اظهارات به پیونگ یانگ کمک کرد درباره رویکرد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به ضرب الاجل پایان سال برای ایالات متحده در ارائه شروطی قابل قبول برای احیای مذاکرات به یک «تصمیم قطعی» برسد.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی پس از آن که درخواست پیونگ یانگ برای لغو تحریم ها در ازای تعطیلی بخشی از قابلیت های هسته ای خود با مخالفت آمریکا روبرو شد، به بن بست رسید.

کره شمالی از ماه مه به آزمایش های متعدد بالیستیک دست زده و گفته است اگر آمریکا پیش از سال میلادی جدید امتیازهای عمده ای ندهد ممنوعیتش برای آزمایش هسته ای و موشک های دوربرد را لغو خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت دفاع آمریکا یک موشک بالیستیک متعارف را آزمایش کرد

عکس از آرشیو

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک موشک بالیستیک متعارف را از پایگاه هوایی وندنبرگ در ایالت کالیفرنیا آزمایش کرده است.

به گزارش رویترز، پنتاگون در بیانیه‌ای گفت که این آزمایش پنجشنبه ۲۱ آذر انجام شد و موشک بیش از ۵۰۰ کیلومتر پرواز کرد.

در این بیانیه گفته شده اطلاعات دریافتی و تجربه کسب شده از این آزمایش برای توسعه موشک‌های با برد متوسط مفید است.

این دومین آزمایش موشکی از این نوع است که آمریکا پس از خروج از پیمان «نیروهای هسته‌ای میان‌برد» با روسیه انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیمان معادی در فیلم اکشن جدید کارگردان پرآوازه هالیوود در شبکه نتفلیکس نفش آفرینی می کند

پیمان معادی در کنار دست اندرکاران فیلم شش زیرزمینی به کارگردانی مایکل بی

فیلم جدید پیمان معادی دو روز پیش از انتشار بر روی شبکه پخش خانگی نتفلیکس بر روی پرده سینما رفت.

فیلم «شش زیر زمینی» (به انگلیسی 6 Underground) را «مایکل بی» کارگردانی کرده است که با فیلمهایی پرفروش چون «ترانسفورمرز» و «پسران بد» (به انگلیسی Bad Boys) شناخته می شود.

آقای معادی در این فیلم اکشن در کنار بازیگرانی چون رایان رینولدز ایفای نقش می کند. او تصاویری از فرش قرمز اکران جهانی این فیلم در نیویورک را بر صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

این فیلم نخستین پروژه مشترک مایکل بی و شبکه نتفلیکس است.

فیلم «شش زیر زمینی» نیز مانند دیگر پروژه های چند میلیون دلاری «مایکل بی»،پر از صحنه های انفجار و شلیک و تعقیب و گریز با اتوموبیل است.

به گزارش نشریه نیوزویک، این فیلم ، شش نفر را دنبال می کند که قصد دارند کشور به کشور، جهان را از فساد و شر رها کنند اما همه این افراد مرده اند و یا دست کم تصور می شود که مرده اند.

به گزارش فوربز، برای ساخت این فیلم ۱۵۰میلیون دلار هزینه شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آینده برگزیت در کانون انتخابات بریتانیا قرار دارد؛ پایان رای گیری در بریتانیا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رای دهندگان در بریتانیا پنج شنبه برای شرکت در انتخابات سراسری زودهنگام به پای صندوق های رای رفتند. این انتخابات ممکن است پس از مدت ها راه حلی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به همراه بیاورد. مردم بریتانیا در سال ۲۰۱۶ در یک همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را تائید کرده بودند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، کارزار انتخاباتی خود را بر شعار «برگزیت را به انجام برسانیم» متمرکز کرده بود. جانسون می گوید یک اکثریت از محافظه کاران در پارلمان به او امکان خواهد داد توافق پیشتر رد شده خروج از اتحادیه اروپا را تا ۳۱ ژانویه به انجام برساند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و رقیب جانسون، گفته است اگر پیروز شود همه پرسی تازه ای برگزار خواهد کرد تا از مردم بپرسد می خواهند اتحادیه اروپا را ترک کنند یا ترجیح می دهند در این بلوک متشکل از ۲۷ کشور اروپایی بمانند.

بوریس جانسون ماه ژوئیه، پس از ناکامی های پیاپی ترزا می در مجاب کردن پارلمان به تائید توافق اش با اتحادیه اروپا، به نخست وزیری رسید. ترزا می هم کوشید با دعوت به انتخابات زودهنگام موقعیت خود را در پارلمان محکم تر کند، اما آن انتخابات موجب تضعیف جایگاه محافظه کاران شد و کرسی هایی را از دست دادند.

نظرسنجی های عمومی در آستانه رای گیری پنج شنبه از احتمال پیروزی حزب بوریس جانسون حکایت دارد، اما به نظر می رسد رقابت در روزهای پایانی نزدیک تر شده است.

انتظار می رود نتایج رسمی انتخابات در ساعات اولیه جمعه منتشر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جنرال موتورز: همه مدل‌های کادیلاک احتمالا تا ده سال دیگر برقی می‌شوند

نمونه‌ای از یک کادیلاک سی‌تی۶ در حاشیه نمایشگاه ماشین در شانگهای چین.

رئیس برند خودروهای لوکس کادیلاک در شرکت «جنرال موتورز» روز پنجشنبه ۲۱ آذر گفت بخش عمده خط تولید کادیلاک و شاید همه مدل‌های کادیلاک تا سال ۲۰۳۰ برقی شود.

به گزارش رویترز، رئیس برند کادیلاک گفت به رغم کاهش فروش خودرو در بزرگترین بازار خودروی جهان، یعنی چین، کادیلاک در مسیر کسب رشد فروش دو رقمی در این کشور است.

کادیلاک قبلا نیز اشاره کرده بود که به سمت تولید مدل های برقی حرکت می کند.

پیشتر خودروهایی دیگر مثل تویوتا و وولو اعلام کردند که تا پنج سال دیگر خودروهای برقی را به تولید انبوه می‌رسانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معترضان در الجزایر: انتخابات نمی‌خواهیم، آزادی می‌خواهیم

Algerian demonstrators take to the streets in the capital Algiers to protest against the government and reject the upcoming presidential elections, in Algeria, Wednesday, Dec. 11, 2019. Algeria's powerful army chief promises that a presidential…

هزاران نفر از مردم در خیابان های پایتخت الجزیره و دیگر شهرها روز پنجشنبه ۲۱ آذر به خیابان ها آمدند و شعار دادند که نمی‌خواهند رای دهند و در عوض خواهان «آزادی» هستند.

به گزارش رویترز، در حالی که کشور الجزایر شاهد انتخابات ریاست جمهوری است، مردم با اعتراض خود به رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری، «نه» گفتند.

مقامات الجزایری یک انتخابات ریاست حمهوری برگزار کرده اند که از نظر معترضان، فریبی برای حفظ نخبگان حاکم، در قدرت است. معترضان الجزایری خواستار کناره گیری طیف وسیعی از طبقه حاکم، از قدرت هستند.

مراکز رای گیری روز پنجشنبه با پایان رای گیری ها بسته شد و انتظار می رود نتایج اولیه روز جمعه اعلام شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجله فوربز فهرست ۱۰۰ زن قدرتمند امسال را منتشر کرد؛ صدر اعظم آلمان در صدر فهرست

مجله فوربز فهرست قدرتمندترین زنان سال را منتشر کرد. این فهرست شامل چهره هایی است که هر یک به گونه ای در عرصه ای که فعالیت می کنند تأثیرگذار بوده اند.

فوربز در معرفی زنان قدرتمند امسال نوشته است: «در سال ۲۰۱۹، زنان سراسر جهان دست به کار شدند و مدیریت خود را در دولت، تجارت، فعالیت های بشردوستانه و رسانه نشان دادند.این پیشگامان، با کسی شوخی ندارند.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در صدر فهرست قرار دارد. فوربز در معرفی خانم مرکل اشاره می کند که او نخستین صدراعظم زن آلمان است که دوره چهارم خود را در این سمت می گذراند. فوربز همچنین این نکته را یادآور شده که خانم مرکل بیش از یک میلیون پناهجوی سوری را به کشورش راه داده است.

کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین المللی پول، در این فهرست رتبه دوم را دارد و پس از او نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در رتبه سوم قرار گرفته است.

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا، در فهرست صد نفره زنان قدرتمند جهان رتبه چهل و دوم را کسب کرده است. فوربز به نقش پررنگ خانم ترامپ در راه اندازی برنامه «آموزش نیروی کار» و همچنین تصویب لایحه کاهش مالیات خانواده های دارای فرزند اشاره کرده است.

در عرصه سرگرمی نیز چندین چهره تأثیرگذار به فهرست صد زن قدرتمند جهان راه پیدا کرده اند.

ریانا، ستاره موسیقی پاپ، به خاطر غلبه بر خشونت پدر معتاد و دوست پسرش کریس براون و برخاستن مجدد و توانایی در ایجاد یک برند موفق آرایشی به نام «فنتی بیوتی» به این فهرست راه یافته است. فنتی بیوتی، سال گذشته ۵۷۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

بیانسه و تیلور سوئیفت از دیگر خواننده های موسیقی پاپ هستند که مجله فوربز نامشان را در فهرست صد زن قدرتمند جهان قرار داده است.

کارگردان ایوا دوورنی نخستین زن سیاه پوستی که برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای مستندی به نام «سیزدهمین» نامزد شد از دیگر چهره هایی است که مجله فوربز در فهرست امسال خود گنجانده است.

اپرا وینفری، چهره مشهور تلویزیونی، و سرینا ویلیامز، اسطوره تنیس زنان، نیز از جمله زنان قدرتمند آمریکایی هستند که به فهرست ۱۰۰ زن قدرتمند مجله فوربز راه یافته اند. گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال محیط زیست، نیز صدمین جایگاه این فهرست را به خود اختصاص داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه صدور احکام زندان برای فعالان کارگری؛ یک عضو سندیکای کارگران هفت تپه به پنج سال زندان محکوم شد

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه و کارگر بازنشسته، از سوی دادگاه انقلاب تهران به پنج سال زندان محکوم شد.

فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه، روز پنجشنبه ۲۱ آذر در گفتگو با شبکه‌های اجتماعی ضمن تائید این خبر گفت که این عضو سندیکای کارگران هفت تپه بابت اتهام «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی ازطریق فعالیت تبلیغی علیه نظام» ازسوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال زندان محکوم شده است.

وی گفت که علی نجاتی، به همراه اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، و برخی افراد دیگر در تاریخ ۱۲ مرداد ماه به دادگاه احضار شد؛ اما با این وجود مشخص نیست که چرا در حالی که ماهیت اتهام انتسابی همه این افراد به صورت مشترک «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» بوده، محاکمه وی به صورت جداگانه برگزار شده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه نیز ضمن محکوم کردن حکم صادره برای این کارگر بازنشسته اعلام کرده است که «صدور این گونه احکام ضد کارگری نمی‌تواند باعث رعب و وحشت کارگران در ادامه مبارزه بر علیه ستم و استثمار باشد، تا ستم و استثمار وجود داشته باشد مبارزه طبقاتی کارگران ادامه خواهد داشت.»

پیش از این صدای آمریکا با انتشار خبری اعلام کرده بود که آقای نجاتی روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده است.

علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ هشتم بهمن ماه همان سال به دلیل داشتن بیماری قلبی و تنفسی، با گرفتن مرخصی درمانی، از زندان خارج شد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است و پیش از این حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر با انتشار پیامی اعلام کرده بود که «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هاروی واینستین با قربانیان آزار جنسی احتمالا بر سر پرداخت ۲۵ میلیون دلار توافق می‌کند

به گزارش رسانه های آمریکا، هاروی واینستین، تهیه کننده هالیوود، ممکن است با تعدادی از زنانی که او را متهم به آزار جنسی کرده اند به توافقی ۲۵ میلیون دلاری برسد.

این توافق با ۳۰ بازیگر و کارمند پیشین که او را متهم کرده اند صورت می گیرد؛ اما هر دو طرف باید آن را امضا کنند.

در صورتی که این توافق به تایید قاضی پرونده برسد، واینستین مستلزم نیست به هیچ رفتار ناشایستی اعتراف کرده و یا شخصا پرداخت مبلغی را تقبل کند.

به گزارش شبکه ملی رادیوی عمومی ملی آمریکا «ان پی آر»، این نخستین بار نیست که این توافق مطرح می شود. توافقی ۴۴ میلیون دلاری در ماه مه امسال توسط «وال استریت ژورنال» گزارش داده شد که ۳۰ میلیون دلار آن قرار بود به قربانیان تعلق بگیرد.

هنوز مشخص نیست چند نفر این توافق را بپذیرند؛ اما تا زمان انتشار این مطلب، شبکه خبری «سی ان ان» گزارش داده است که یک قربانی توافق را نپذیرفته است.

مبلغی که در پی این توافق به قربانیان تعلق می گیرد از اندوخته های مالی شخص واینستین نمی آید؛ بلکه شرکت های بیمه ای که استودیوی تهیه فیلم او را پوشش داده بودند، این مبلغ را خواهند پرداخت. همچنین، بیش از ۱۲ میلیون دلار از پول توافق صرف هزینه های حقوقی خواهد شد.

حتی در صورتی که این توافق به تأیید دادگاه برسد و طرفین آن را امضاء کنند، آقای واینستین برای پاسخگویی در مورد آزار جنسی دو زن باید در ماه ژانویه در دادگاهی در نیویورک حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید آرژانتین، مورالس برای دریافت پناهندگی به این کشور رفت

پیشتر مورالس به مکزیک سفر کرده بود.

«اوو مورالس،» رئیس جمهوری سابق بولیوی از آرژانتین پناهندگی می گیرد.

به گزارش رویترز در روز پنجشنبه ۲۱ آذر، فیلیپ سولا، وزیر خارجه آرژانتین، اعلام کرد که اوو مورالس روز پنجشنبه وارد این کشور شد.

وزیر خارجه آرژانتین گفته است که مورالس از آرژانتین درخواست پناهندگی کرده بود تا در این کشور بمانند.

آقای مورالس به دنبال اعتراضات گسترده، مجبور شد اواخر آبان ماه از بولیوی به مکزیک برود.

سفر او به آرژانتین درست دو روز بعد از آن صورت می گیرد که آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری جدید آرژانتین، سوگند یاد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جایزه کانون مدافعان حقوق بشر به خانواده «محمد نجفی» وکیل زندانی اهدا شد

اهدا جایزه «تلاشگر حقوق بشر» کانون مدافعان حقوق بشر به خانواده محمد نجفی وکیل زندانی در ایران

کانون مدافعان حقوق بشر جایزه «تلاشگر حقوق بشر» در سال ۱۳۹۸ این کانون را به محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی، اهدا کرد.

کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق بشر روز پنجشنبه ۲۱ آذر با انتشار این خبر اعلام کرد که سید محمد سیف‌زاده، عبدالفتاح سلطانی، و معصومه دهقان به نمایندگانی از این کانون با حضور در منزل این وکیل زندانی در اراک، تندیس جایزه را به خانواده آقای نجفی اهدا کردند.

بنا بر این گزارش این نمایندگان با آرزوی آزادی محمد نجفی، از عملکرد متعهدانه وکلایی مثل او که علی‌رغم فشار سنگین سال‌های اخیر بر وکلا حاضر نشدند از وظیفه حرفه‌ای خود دست بکشند، ستایش کردند.

کانون مدافعان حقوق بشر از سال ۱۳۸۶ هر سال از میان تلاشگران حقوق بشر، یک نفر را به‌عنوان برنده جایزه «تلاشگر حقوق بشر» معرفی می‌کند و تندیس منشور کوروش را در روز جهانی حقوق بشر (۱۰ دسامبر) با این برندگان اهدا می‌کند.

به تازگی نیز شورای وکالت و انجمن‌های حقوقی اروپا نیز جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۹ خود را به این وکیل دادگستری، نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی و امیرسالار داوودی تقدیم کرد.

این وکیل دادگستری ۸ فروردین امسال در حالی که دوران محکومیت سه ساله خود را در زندان اراک سپری می‌کرد، با «عفو» آزاد شد؛ اما تنها چهار روز پس از آزادی برای اجرای حکم ده سال زندان خود در ارتباط با حوادث دی‌ماه ۹۶ و به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به زندان مرکزی اراک منتقل شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان حقوق بشر در ایران، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پایگاهی که مثل «سراب» در کویر سوریه ظاهر شد؛ پایگاه «امام علی»، بخشی از شبکه نفوذ ایران در سوریه و عراق

منطقه مرزی ابوکمال میان عراق و سوریه - آرشیو

نشریه جروزالم پست، می گوید ایران در نزدیکی ابوکمال، نزدیک مرز سوریه و عراق، مشغول ساخت یک پایگاه جدید نظامی است که ظرف چند ماه مثل یک «سراب» وسط کویر ظاهر شد.

به گزارش این نشریه اسرائیلی در روز پنجشنبه ۲۱ آذر، تصاویر ماهواره ای طی چند ماه گذشته نشان می دهد که این پایگاه توسعه یافته و حالا به روشنی، بخشی از شبکه بزرگتر نفوذ ایران در عراق و سوریه است.

جروزالم پست نام این پایگاه را «امام علی» خوانده و گفته است که مساحت آن حدود ۲۰ کیلومتر مربع است و در نزدیکی یک گذرگاه مرزی مهم میان عراق و سوریه در نزدیکی رود فرات است، منطقه ای که بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در کنترل داعش بود.

این گزارش می گوید که بررسی منطقه نشان می دهد که پایگاه جدید شامل ۳۰ کیلومتر جاده داخلی است و از طریق جاده های کویری، به پایگاه استراتژیک تیاس، مشهور به تی-۴، در ۲۹۰ کیلومتری غرب آن متصل است.

به نوشته جروزالم پست، ساخت این پایگاه که به جای پادگان مشتی انبار دارد، مانند پایگاه های عادی نبوده است و حالا، فاکس نیوز از ساخت تونل های جدید در آن خبر داده است.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل آبان ماه سال گذشته به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک فعال دیگر حقوق زنان و کودکان در ایران بازداشت شد

زهره صیادی، فعال حقوق زنان و کودکان

زهره صیادی، فعال حقوق زنان و کودکان، طی روزهای گذشته با یورش ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شده است.

کارزار دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز پنجشنبه ۲۱ آذر با انتشار این خبر اعلام کرد که این فعال حقوق زنان و کودکان روز سه‌شنبه ۱۹ آذر در یورش ماموران امنیتی به منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

بنا بر این گزارش ماموران امنیتی پیش از بازداشت خانم صیادی، منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، هارد کامپیوتر، و تعدادی لوح فشرده را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

همچنین تا این لحظه اطلاع دقیقی از دلیل بازداشت یا اتهام این فعال حقوق کودکان در دست نیست.

زهرا صیادی، خواهر زهره صیادی، نیز با انتشار تصویری از خواهر خود در حال سخنرانی در کنار دو زن بلوچ در توئیتر نوشت: «این احتمالا یکی از آن جرم های نابخشودنی هست که خواهرم مرتکب شده. همراه با زنان بلوچ، داشتن شناسنامه و هویت قانونیش را یادآوری کردند. دانستن حقوقت بزرگترین جرمه انگار.»

به تازگی نیز ناهید شقاقی، اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله، چهار فعال حقوق زنان و از اعضای انجمن «ندای زنان ایران» از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری هر کدام بابت اتهام «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تظاهر به عمل حرام با مصداق بی‌حجابی» به مجموع چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاسخ کارشناسان بهداشتی به یک پرسش قدیمی: آیا سکس به «القای زایمان» کمک می‌کند؟

وقتی زن حامله تا هفته ۴۱ بارداری، زایمان انجام ندهد، پزشکان برای شروع زایمان ممکن است روش «القای زایمان» را به بکار بگیرند که هدف تسریع زایمان است. باورهای قدیمی و غیرعلمی زیادی در مورد «القای زایمان» وجود دارد. این باورها شامل خوردن غذاهای تند، رقصیدن، پیاده روی، خوردن روغن کرچک، و از همه پرطرفدارتر آمیزش جنسی است.

وقتی زن باردار وارد چهلمین هفته بارداری می شود، حاضر به انجام هر کاری است تا بچه از شکمش بیرون بیاید. القای زایمان نیز به معنای کاری است که باعث فرا رسیدن زمان زایمان شود.

در واقع ۳۰ درصد از مجموع ۲۴۰۰ زنی که در یک نظرسنجی شرکت کرده بودند، گفتند که خودشان تلاش کرده بودند که زمان زایمان‌شان برسد.

یکی از این باورها، که زیاد شنیده می شود و شاید پرطرفدارترین آنها نیز باشد، سکس یا آمیزش جنسی است. ولی آیا آمیزش جنسی به راستی موجب «القای زایمان» می شود؟

پاسخ منفی است. جسیکا شِپِرد، پزشک زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه ایلینوی در شیکاگو، می گوید: «مطالعات زیادی بر روی آمیزش جنسی و تحریک و القای زایمان شده است. ولی بیشتر پژوهش ها موفق به یافتن ارتباط بین آمیزش جنسی و القای زایمان نشده‌اند.»

القای زایمان روشی است که در آن انقباض رحمی که به خودی خود انجام نمی شود، تحریک شود. این کار اغلب هنگامی‌که از موعد زایمان گذشته باشد و کیسه آب پاره نشود و زایمان به طور طبیعی صورت نگیرد، انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش مقامات بیروت به تهدید اخیر سپاه پاسداران علیه اسرائیل: لبنان صحنه رقابت بازیگران خارجی نیست

مقامات لبنانی به تهدید اخیر سپاه پاسداران مبنی بر امکان حمله به خاک اسرائیل از داخل لبنان، واکنش نشان داده و آن را غیرقابل قبول خوانده اند.

جروزالم پست در گزارشی به نقل از شرق الاوسط در روز پنجشنبه ۲۱ آذر، مقامات لبنان این سخنان را نقض حق حاکمیت لبنان خواندند.

بنا بر این گزارش مرتضی قربانی، از فرماندهان سپاه، پیشتر گفته بود که ایران از لبنان، تل آویو را هدف قرار می دهد.

به نوشته جروزالم پست، مقامات لبنانی سخنان این فرمانده سپاه را غیر قابل پذیرش خوانده اند و گفته‌اند که لبنان نباید صحنه رقابت بازیگران خارجی شود.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۷۰ سرباز در کشور آفریقایی نیجر کشته شدند

در نیجر کشوری در غرب آفریقا دست کم ۷۱ سرباز در حمله ای به پایگاه آنها در شرق کشور کشته شدند.

به گزارش بی‌‌بی‌سی جهانی در روز جمعه ۲۱ آذر، این مرگبارترین حمله طی چندین سال گذشته در این کشور بوده است.

هنوز گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. اما قبلا داعش و القاعده به رغم وجود هزاران نیروی خارجی برای تامین امنیت منطقه «ساحل» در آفریقا، دست به حملات مشابه زده بودند.

نیروهای امنیتی می گویند ۱۲ سرباز نیز مجروح شده اند.

تحلیلگران می گویند وضعیت شورش مسلحانه در نیجر با سرعت نگران کننده ای رو به وسعت گرفتن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: جمهوری اسلامی به جای تامین منافع مردم، در حال صدور انقلاب است

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در جریان یک سخنرانی گفت: جمهوری اسلامی چهل سال فرصت داشت تا به اقتصادخود سامان بدهد اما ترجیح داد از منابع ایران به عنوان یک بانک برای تامین هزینه صدور انقلاب استفاده کند.

آقای هوک روز پنجشنبه ۲۱ آذر در سخنرانی در شورای روابط خارجی افزود: محروم کردن ملاها از منابع مالی با تحریم‌های آمریکا موجب شده که فساد آنها در اداره ایران و صرف منابع ایران در سایر کشورها به روشنی برملا شود.

برایان هوک در ادامه گفت: اگر ایران تصمیم بگیرد رو به دیپلماسی آورده و مثل یک کشور عادی رفتار کند، ما هم مذاکره کرده و به توافق خواهیم رسید.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا با توجه به دشواری‌هایی که رژیم ایران با آن روبرو است، گفت: جمهوری اسلامی تمامی اعتبار خود را از دست داده و مقصر این فاجعه هم خودشان هستند چون مدیران فاسد در آن سیستم پیشرفت می‌کند و تحریم‌های آمریکا، این فسادها را علنی و باز کرده است.

آقای هوک افزود: مردم ایران واقعا خسته شده‌اند. در حال حاضر و در بزرگترین اعتراض‌ها در تاریخ جمهوری اسلامی، به خیابان‌ها آمدند ولی رژیم مردم خودش را اوباش خواند. ولی اوباش واقعی کسانی هستند به سوی مردم معترض شلیک کردند.

برایان هوک گفت: در شرایط فعلی و برای اقتصاد ایران، یکی از راه‌حل‌های منطقی اضافه کردن مالیات سرمایه‌داران است ولی وقتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای مذهبی سرمایه را در اختیار دارند و مالیات هم نمی‌دهند، حکومت برای رفع کسری بودجه به مردم فشار وارد می‌کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا افزود: جمهوری اسلامی تلاش داشت آمریکا را با سرنگون کردن پهپادی در آب‌های بین‌المللی، به یک تله نظامی بکشاند ولی با خویشتنداری پرزیدنت ترامپ این نقشه شکست خورد. آخرین چیزی که ما به دنبال آن هستیم، جنگ است اما هرگونه پاسخ ما به حمله، سخت خواهد بود.

نسخه کامل سخنان برایان هوک را با ترجمه همزمان به فارسی از فیسبوک صدای آمریکا دنبال کنید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایکل دوران: پس از سرکوب معترضان، حالا دیگر مذاکره با ایران حرکتی نادرست است

مایکل دوران، پژوهشگر ارشد موسسه هادسن

مایکل دوران، پژوهشگر ارشد موسسه هادسن، نسبت به هرگونه مذاکره با ایران برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید در این زمان، یعنی پس از سرکوب بیرحمانه معترضان ضددولتی توسط رژیم حاکم بر ایران که طی آن صدها تن از مردم به دست نیروهای رژیم کشته شده‌اند، هشدار داد.

او در جریان میزگردی با عنوان «سرکوب مرگبار ایران و واکنش ایالات متحده» که روز چهارشنبه در موسسه هادسن برگزار شد، گفت: «در این مقطع، تعامل با رژیم موجب تضعیف روحیه همه در ایران، عراق، و لبنان می‌شود.»

آقای دوران تاکید کرد که «تمام بحث میان دولت پرزیدنت ترامپ و اروپایی‌ها تا پیش از بروز این مجموعه اعتراضات بی‌سابقه، درباره چگونگی ورود به مذاکرات (بر سر یک توافق هسته‌ای جدید) بوده است.»

او گفت که حالا دیگر هرگونه مذاکره با ایران توسط دولت پرزیدنت ترامپ «مایه ناامیدی شدید همه کسانی که در این لحظه جانشان را به خطر انداخته‌اند، خواهد شد.»

آقای دوران گفت: «من امیدوارم که پرزیدنت ترامپ با دیدن پریشانی ایرانیان، پیش خودش نگوید: آها! اکنون وقت آن است که برای دستیابی به یک توافق یا آوردن آنها پای میز مذاکره تلاش کنیم.»

وی افزود: «این کار، در مقطع کنونی، حرکتی نادرست است.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلاش دولت برای اعطای حق شهروندی به مهاجران موجب اعتراضات گسترده در شمال شرقی هند شد

اعتراضات در شمال شرق هند

مصوبه جدید شهروندی در هند، باعث بروز اعتراضات گسترده در شمال شرقی این کشور شده است.

به گزارش سی ان ان، نیروهای ارتش و شبه نظامیان، در ایالت های آسام و تریپورا مستقر شده اند و اینترنت نیز قطع شده است. همچنین مقررات منع آمد و شد نیز در بزرگترین شهر آسام به اجرا گذاشته شده است.

بنا بر این گزارش، از روز چهارشنبه تاکنون حدود ۱۸۰۰ معترض در تریپورا دستگیر شده اند.

لایحه جدید که پارلمان هند روز چهارشنبه ۲۰ آذر تصویب کرد، از سوی دولت ناسیونالیست هندو نارندرا مودی به عنوان ابزاری برای حفاظت از گروه های آسیب پذیر از خطر آزار و اذیت توصیف شده است.

منتقدان می گویند این لایحه مسلمانان را به حاشیه می برد و قانون اساسی سکولار کشور را تضعیف می کند. برخی نیز معتقدند که این قانون خطر ورود موج جدیدی از مهاجران از بنگلادش، افغانستان، پاکستان و به ایالت های شمالی هند را به همراه خواهد داشت که مورد استقبال مردم این ایالت ها نیست.

در آسام و تریپورا، معترضان با نادیده گرفتن محدودیت های تعیین شده، چهارشنبه شب و پنجشنبه به سمت شهرهای اصلی حرکت کردند و با به دست داشتن مشعل، تایر ماشین ها و کارتن ها را به آتش کشیدند.

مردمان بومی این دو ایالت نگران هستند که قانون جدید شهروندی باعث شود با ورود مهاجران از دیگر کشورها، ترکیب جمعیتی و سبک زندگی مردم در این دو ایالت، که از نظر قومیتی نیز متنوع است، به هم بخورد و ورود خارجی ها، بر مشاغل، یارانه‌های دولتی و آموزش، اثر منفی بگذارد.

بیش از ۲۰۰ اقلیت قومی در شمال هند، این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری، زندگی می کنند و با بنگلادش مرز مشترک دارند. برخی از آنها ورود مهاجران خارجی را تهدیدی فرهنگی می دانند و برخی به خاطر مذهب، با ورود آنها مخالفند.

مصوبه پارلمان که حالا قرار است برای امضا به دفتر رئیس جمهوری هند فرستاده شود، در دو مجلس هند تصویب شده است.

مخالفان مصوبه می گویند دولت هندو-محور مودی می خواهد با این مصوبه، ناسیونالیسم هندو را به زیان جامعه مسلمان این کشور، پیش ببرد. آنها می گویند مصوبه جدید شهروندی، اقلیت های مسلمان در معرض تهدید در کشورهای همسایه، نظیر گروه احمدیه در پاکستان و یا مسلمانان روهینگیا را شامل نمی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو موشک کاتیوشا دیگر به اطراف فرودگاه بین المللی بغداد اصابت کرد

پس از گذشت دو روز از حمله چهار راکت به نزدیکی پایگاه نظامی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد ارتش آمریکا اعلام کرد که دو موشک دیگر به نزدیکی این فرودگاه اصابت کرده است.

ارتش آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دو موشک کاتیوشا روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه در «محوطه بیرونی» فرودگاه بین‌المللی بغداد به زمین‌ خورده است.

بنابر این بیانیه، این حمله تلفات و خساراتی در پی نداشته است.

رویترز نوشت که هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

پیشتر در حمله چهار راکت، در دو روز گذشته به پایگاهی در نزدیكی فرودگاه بین المللی بغداد پنج نفر از نیروهای ضدتروریسم عراقی زخمی شدند.

اخیرا یک مقام ارشد نظامی آمریکا هشدار داده است که حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق به پایگاه‌هایی که میزبان نیروهای آمریکایی است، همه طرف‌ها را به سمت درگیری و ورود به مرحله‌ای غیرقابل کنترل نزدیک می کند.

این مقام نظامی گفت که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به خط قرمزی هستند که ائتلاف با قدرت به آن پاسخ خواهد داد، پاسخی که «نتیجه‌اش برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود.»

این اظهارات مقام ارشد نظامی آمریکا در حالی است که اخیرا نیز شبکه فاکس‌نیوز گزارش داده ایران در حال ساخت یک «تونل‌ زیرزمینی» در مرز سوریه و عراق برای انبار کردن موشک و سلاح‌های سنگین نظامی است.

مقامات اطلاعاتی آمریکا نخستین بار سال گذشته در مورد زرادخانه موشک‌های ایران در عراق هشدار داده بودند و اسرائیل حملاتی هوایی برای نابود کردن این سلاح های پنهان ترتیب داد اما از آن زمان تاکنون، مقامات آمریکایی گفته اند که تهدیدها افزایش پیدا کرده است و موشک‌های بالستیک تازه ای به صورت مخفیانه وارد عراق شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک مقام ارشد نظامی آمریکا: شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق در حال نزدیک شدن به «خط قرمز» هستند

عکسی از بقایان تسلیحات ایرانی که توسط حوثی‌ها برای حمله به عربستان مورد استفاده قرار گرفت.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا با اشاره به حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق به پایگاه‌هایی که میزبان نیروهای آمریکایی است، گفت که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به خط قرمزی هستند، که ائتلاف با قدرت به آن پاسخ خواهد داد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد نظامی آمریکا که نامش فاش نشده است، روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه هشدار داد که حملات راکتی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق به پایگاه‌هایی که میزبان نیروهای آمریکایی است، همه طرف‌ها را به سمت درگیری و ورود به مرحله‌ای غیرقابل کنترل نزدیک می کند.

هشدار این مقام نظامی آمریکا دو روز پس از آن است که چهار راکت کاتیوشا به یک پایگاه نظامی نزدیک فرودگاه بین المللی بغداد اصابت کرد و منجر به زخمی شدن پنج نیروی ضدتروریسم عراقی شد.

این آخرین مورد از حملات اخیر در پنج هفته گذشته به تاسیسات نظامی در عراق است که میزبان نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده است. نیروهایی که در این پایگاه‌ها به نیروهای عراقی در جنگ با گروه حکومت اسلامی، داعش کمک می کنند.

بنابر این گزارش، این مقام آمریکایی افزود که این حملات توان نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش را تضعیف می‌کند.

این مقام ارشد نظامی آمریکا گفت که ما به این حملات برای آزار و اذیت‌ها عادت داریم. اما این حملات(درگذشته) کاملا پراکنده بودند، (اکنون) سطح پیچیدگی افزایش یافته و تعداد راکت‌هایی که به یک جای کوچک شلیک می‌شود، زیاد شده است و این موضوع برای ما بسیار نگران کننده است.

این مقام نظامی افزود در نقطه‌ای این اقدامات آنها باعث خواهد شد تغییراتی در میدان رویارویی رخ دهد و منجر به اقدامات و اتخاذ گزینه هایی از سوی برخی‌ها چه آن‌ها چه ما بشود و تنش را به شکل ناخواسته‌ای تشدید کند.

این مقام نظامی گفت که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به خط قرمزی هستند که ائتلاف با قدرت به آن پاسخ خواهد داد، پاسخی که «نتیجه‌اش برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود.»

در این گزارش آمده است که تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات راکتی را به عهده نگرفته است. با این حال این مقام‌ آمریکایی تاکید کرده است که تحلیل‌های اطلاعاتی و گزارش‌های کارشناسان پزشکی قانونی و نتایج بررسی نمونه‌های قطعات موشک‌های به کار رفته در این حملات و محل‌هایی که این موشک ها از آن‌جا پرتاب شده ، نشان می دهد که «کتائب حزب الله» و «عصائب اهل حق» شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در این حملات دست داشته اند.

رویترز نوشت که گروه های شبه نظامی عراق آمریکا و اسرائیل را به حملات به پایگاه‌ها و انبارهای مهمات خود متهم می‌کنند.

این مقام ارشد نظامی آمریکایی به رویترز گفت که دولت شیعه عراق تاکنون در قبال این حملات موضعی اتخاذ نکرده است و به نظر من این موضوع «بسیار نگران کننده» است.

او در ادامه گفت که گروه های شبه نظامی در هشتم ماه نوامبر «از یک کامیون تغییر کاربری شده در عملیات پرتاب ۱۷ موشک به پایگاه نظامی القیاره در جنوب استان موصل استفاده کرده‌اند.»

بنابر گفته این مقام آمریکایی، این حملات تلفاتی در پی نداشته و خسارت‌های بزرگی وارد نکرده است اما از این روش در حملات هفته گذشته به «پایگاه های هوایی بلد و عین الاسد» نیز استفاده شده بود با این تفاوت که در این حملات از راکت های بزرگی استفاده و خسارت قابل توجهی به مجتمع های مسکونی و باندهای پروازی در پایگاه عین الاسد وارد شده است.

رویترز نوشت که در حمله روز جمعه به نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد موشک های بزرگتری با کالیبر ۲۴۰ میلیمتری استفاده شده که پیش از این و از سال ۲۰۱۱ تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر کاربرد آن‌ها منتشر نشده بود.

این اظهارات مقام ارشد نظامی آمریکا در حالی است که اخیرا نیز شبکه فاکس‌نیوز گزارش داده ایران در حال ساخت یک «تونل‌ زیرزمینی» در مرز سوریه و عراق برای انبار کردن موشک و سلاح‌های سنگین نظامی است.

گزارش جدید فاکس‌نیوز پس از آن منتشر شده است که اخیرا نیویورک تایمز به نقل از مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داد ایران به عنوان بخشی از تلاش های خود برای قدرت نمایی در خاورمیانه، از بحران های اخیر عراق استفاده کرده تا در این کشور یک زرادخانه پنهان موشک های بالیستیک کوتاه‌برد بسازد.

مقامات اطلاعاتی آمریکا نخستین بار سال گذشته در مورد زرادخانه موشک‌های ایران در عراق هشدار داده بودند و اسرائیل حملاتی هوایی برای نابود کردن این سلاح های پنهان ترتیب داد اما از آن زمان تاکنون، مقامات آمریکایی گفته اند که تهدیدها افزایش پیدا کرده است و موشک‌های بالستیک تازه ای به صورت مخفیانه وارد عراق شده است.

همچنین عراق ماه هاست که با اعتراضات مردمی روبروست. معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت و پایان یافتن مداخله‌‌های ایران در امور داخلی عراق گسترش دادند.

مردم عراق ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در آستانه رای‌گیری بر سر استیضاح پرزیدنت ترامپ قرار دارد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - انتظار می رود کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده ۲ ماده قانونی استیضاح پرزیدنت ترامپ را پنج شنبه تصویب کند. اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان برای مجازات رئیس جمهوری که می گویند از قدرتش سوءاستفاده کرده است فشار می آورند. جمهوریخواهان روند استیضاح را به دلیل انگیزه های سیاسی و فقدان شواهد مورد انتقاد قرار داده اند.

کمیته قضایی چهارشنبه شب را به مناظره در باره مواد استیضاح پرداخت. دونالد ترامپ در ۲ ماده استیضاح به سوء استفاده از اختیاراتش در دعوت از یک دولت خارجی - یعنی اوکراین - برای مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده و مانع تراشی در برابر تحقیقات کنگره با دستور بی اعتنایی اعضای دولت به احضاریه های مجلس نمایندگان متهم شده است.

مناظره درباره این ۲ ماده پنج شنبه ادامه خواهد داشت تا کمیته قضایی در یک رای گیری تصمیم بگیرد مواد استیضاح را به صحن مجلس نمایندگان بفرستد یا نه.

ترامپ ارتکاب هر گونه تخلف را رد کرده و به دفعات مکالمات اش با ولودمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، را «بی نقص» توصیف کرده است و می گوید اظهارات زلنسکی و دیگر مقام های اوکراین بی گناهی او را تائید می کند.

در کانون استیضاح این ادعا مطرح است که ترامپ با تعلیق ۳۹۱ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین خواستار تعهد مقام های اوکراینی به انجام تحقیقات درباره جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا و یکی از رقبای بالقوه ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، شده بود.

داگ کالینز، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت دموکرات ها از لحظه ورود ترامپ به کاخ سفید به دنبال استیضاح او بودند و شواهد موجود ادعاهای مطرح شده را تائید نمی کند: «رئیس جمهور هیچ جرمی مرتکب نشده است. رئیس جمهور تردید دیرینی نسبت به کمک های خارجی داشته است و عمیقا باور داشت که اوکراین کشوری فاسد و مقصد مناسبی برای صرف دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی نبود.»

پس از رای گیری کمیته قضایی، انتظار می رود اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان مواد استیضاح را هفته آینده به رای کل نمایندگان بگذارد.

گام نهایی طرح استیضاح برگزاری دادگاه در مجلس سنا خواهد بود. مجلس سنا در کنترل جمهوریخواهان است. سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، چهارشنبه گفت برگزاری دادگاه نخستین برنامه سنا در ماه ژانویه خواهد بود. دموکرات ها برای برکناری پرزیدنت ترامپ به ۶۷ رای موافق در سنا نیاز دارند. این امر بسیار بعید به نظر می رسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرح تحریم‌ ترکیه به دلیل خرید پدافند موشکی اس-۴۰۰ در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تایید شد

جیم ریچ، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا

طرح ترکیه از سوی آمریکا به دلیل خرید پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا و با ۱۸ رای موافق در برابر چهار رای مخالف، تایید شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۰ آذر و در گزارشی اعلام کرد پس از این رای‌گیری، جیم ریچ نماینده جمهوری‌خواه ایالت آیداهو در سنا و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت: حالا زمان آن فرا رسیده که مجلس سنا هماهنگ عمل کرده و از این فرصت برای تغییر رفتار ترکیه استفاده کند.

آمریکا پیشتر و در واکنش به خرید سیستم اس-۴۰۰ از روسیه، تمامی برنامه‌های مرتبط با هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ را با ترکیه متوقف کرد.

این طرح باید برای رای‌گیری بعدی باید در صحن سنا مطرح شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پارلمان اسرائیل منحل شد؛ انتخابات بعدی ۱۲ اسفند برگزار می‌شود

قانونگذاران اسرائیلی روز چهارشنبه ۲۰ آذر در نخستین رأی‌گیری خود با انحلال پارلمان موافقت کردند، اما با پایان مهلت قانونی مقرر نتواستند دو رأی‌گیری لازم دیگر را انجام داده و بدین ترتیب پارلمان به طور خودکار منحل شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در اولین رأی‌گیری از سه دور رأی‌گیری قانونی، اکثریت نمایندگان پارلمان اسرائیل رأی به انحلال این دوره دادند و با تاریخ پیشنهادی دوم مارس برای برگزاری انتخابات بعدی را تایید کردند.

با این حال، با انقضای آخرین مهلت قانونی برای تشکیل کابینه در پایان یازدهم دسامبر، روند رأی‌گیری نیمه‌کاره باقی ماند و در نهایت این دوره از مجلس اسرائیل، که از آن با عنوان کنست یاد می‌شود، به صورت خودکار منحل شد.

قانونگذاران اسرائیلی قرار است روز پنجشنبه در جلسه‌ای انحلال پارلمان را رسما اعلام کنند.

دو حزب پیشرو سیاسی اسرائیل، حزب لیکود و ائتلاف آبی و سفید، پیشتر توافق کرده بودند که انتخابات آینده ۲ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ اسفند ۱۳۹۸) برگزار شود. این سومین انتخابات سراسری اسرائیل در طول دوازده ماه گذشته است.

دو انتخابات قبلی ۹ آوریل (۲۰ فروردین) و ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شد، اما بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز، رهبران حزب دست‌راستی لیکود و حزب میانه‌رو آبی و سفید، در مهلت قانونی مقرر موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG