لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۳۱

سرخط خبرها

بازداشت مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر در رابطه با «واردات دارو» تایید شد 

پس از انتشار خبر بازداشت مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر ایران در رابطه با «واردات دارو»، روابط عمومی این سازمان نیز این خبر را تایید کرد.

روابط عمومی سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که موضوع بازداشت «علی فرجی» مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، مرتبط با خرید و واردات داروی گلوکانتیم می‌شود که دارویی مهم در درمان بیماری لیشمانیوز (سالک) است.

رسانه های داخل ایران پیشتر گزارش داده بودند که مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر صبح روز یکشنبه ۲۷ مرداد در رابطه با یکی از پرونده‌های مربوط به واردات دارو بازداشت شده است.

براساس اطلاعیه سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر واردات داروی موردنظر پس از نایاب شدن، در دو محموله و با درخواست و تقاضای وزارت بهداشت، جهت کنترل بحران اپیدمی سالک در مراکز بهداشتی و درمانی کشور انجام شده بود.

ایران در ماه‌های اخیر با کمبود دارو مواجه شده است. زمستان سال گذشته محمدرضا دری، دبیر انجمن داروسازان تهران، گفته بود که داروخانه‌ها تنها می‌توانند برای دو تا سه‌ماه دارو ذخیره کنند. کمبود دارو همچنین منجر به گران شدن آن در شهرهای مختلف ایران شده است.

پیش از این نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، گفته بود که در بخش دارو و تجهیزات پزشکی در ایران «فساد سازمان یافته» وجود دارد از جمله این که بنا به گفته وزیر بهداشت برخی با وجود دریافت ارز دولتی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی «داروهای تاریخ گذشته وارد کرده‌اند.»

از سوی دیگر خبرهای رسمی حاکی از گران شدن قیمت دارو در ماه‌های اخیر است. اما مقام‌های جمهوری کمبود یا گران شدن دارو را به تحریم‌ها نسبت می‌دهند، گرچه ایالات متحده بارها اعلام کرده است که مواد غذایی و دارو مشمول تحریم‌ها نیست.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز گذشته در پیامی ویدئویی اشاره کرده بود که ایالات متحده «تمامی خدمات مرتبط با دارو و خدمات و تجهیزات درمانی» را از شمول تحریم‌ها معاف کرده است.

هوک اضافه کرده بود که «مردم ایران خوب می‌دانند که مشکل اصلی که از دسترسی [آنها به این خدمات] جلوگیری می‌کند، خود رژیم [جمهوری اسلامی] است. در جامعه پزشکی ایران زمزمه‌هایی وجود دارد مبنی بر این که رژیم و عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول انبار کردن دارو هستند تا خودشان آن را به قیمت بالا بفروشند و سود به جیب بزنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شش فرزند شهردار قم هم در خارج از ایران اقامت دارند

مرتضی سقاییان نژاد، شهردار قم

در حالی که اقامت فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از ایران به یکی از موضوعات بحث برانگیز و انتقادی تبدیل شده،‌ این بار شهردار قم اقامت فرزندانش در خارج از ایران را تایید کرده است.

در روزهای گذشته خبرهایی از اقامت ۶ فرزند مرتضی سقاییان‌نژاد، شهردار قم، در آمریکا و آلمان، در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود. حالا شهردار مذهبی‌ترین شهر ایران، در گفت‌وگو با فارس اقامت فرزندانش را در خارج از ایران تایید کرده است.

سقایی‌نژاد بدون ذکر تعداد فرزندانش که در خارج از ایران هستند، گفت که «اگر برخی فرزندان من برای تحصیل علم و دانش به خارج رفته‌اند همگی به عنوان سفیران گویا برای نظام بوده اند.»

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که فرزندان شماری از مقامات رژیم در آمریکا زندگی می‌کنند. آقای هوک گفته بود این که مقامات رژیم ایران یک روز شعار «مرگ بر آمریکا» سر داده و آمریکا را «شیطان بزرگ» خطاب می‌کنند، و روز دیگر فرزندانشان را برای زندگی به آمریکا می‌فرستند، بیانگر عمق دورویی و سیاست یک بام و دو هوای رژیم ایران است، و مردم ایران نیز بر این موضوع واقفند.

همچنین مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا هم در توئیتی گفته بود: «کسانی که مشغول نابود کردن زندگی مردم ایران هستند، فرزندان‌شان را به خارج می‌فرستند؛ زیرا آنها ثروتمند هستند؛ زیرا ثروت شما را دزدیده‌اند و از طریق فساد، پول شما را گرفته‌اند؛ آنها [مقامات رژیم ایران] به مردم خوب و زحمت‌کش ایران لطمه زده اند.»

آقای پمپئو درباره اقدام ایالات متحده گفت: «ما در حال بررسی هستیم. این موضوع که آنها [مقامات رژیم ایران]، اعضای خانواده‌شان را به خارج می‌فرستند، برای ما هم نگران کننده است.»

پیشتر خانواده های آمریکاییان زندانی در ایران از دولت ترامپ خواستار لغو ویزای فرزندان یا بستگان نزدیک به مقامات ارشد ایران، از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، شده بودند.

ماجرای اقامت فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی تا جایی بحث برانگیز شده که حتی کمیسیون قضایی مجلس ایران نیز اخیرا اعلام کرده قرار است طرحی برای ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور به مجلس ارائه شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاکستان هند را به استفاده ابزاری از آب در مناقشه کشمیر متهم می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پاکستان هند را به دست زدن به «جنگ نسل پنجم» متهم کرده و می گوید دهلی نو، اسلام آباد را در جریان رها کردن آب از پشت سدی که می تواند موجب جاری شدن سیل در مرز شود، نگذاشته بود.

تصمیم این ماه هند برای لغو وضعیت ویژه منطقه کشمیر، که دو کشور ادعای مالکیت بر آن را دارند، روابط از پیش خصمانه دو همسایه را وخیم تر کرده است. پاکستان با قطع حمل و نقل و تماس های تجاری و اخراج سفیر هند در آن کشور، واکنش نشان داده است.

اسلام آباد روز دوشنبه اعلام کرد رها کردن غیرمنتظره آب به «رودخانه سُتلِج» که از هند به پاکستان جاری است، بخشی از تلاش برای به سخره گرفتن پیمان دیرین بین دو کشور است.

مقام های مسئول امور اضطراری خود را برای سیل های محدود در نتیجه افزایش ناگهانی سطح آب در بعضی از مناطق پنجاب آماده کرده اند، اما روشن نیست که اصلا سیلی جاری شده باشد.

یک مقام دولت هند می گوید رها کردن آب طی فصل باران های موسمی امری معمول است و بر طبق پیمان بین دو کشور میزان آب خارج شده از پشت سد چنان نبوده که نیازی به اطلاع رسانی باشد.

هند و پاکستان سال ها بر سر منابع آب مشاجره داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برای مقابله با انتشار اخبار جعلی در هنگ‌کنگ؛ توییتر و فیس‌بوک ده‌ها حساب کاربری متعلق به دولت چین را بستند

دو شرکت توییتر و فیس‌بوک اعلام کردند ده‌ها حساب کاربری که به صد انتشار اخبار جعلی درباره وضعیت هنگ‌کنگ از چین هدایت می‌شدند، بسته‌اند.

به گزارش رویترز، توییتر اعلام کرده است که ۹۳۶ حساب کاربری را در همین زمینه تعطیل کرده است. این شرکت اعلام کرده است که این حساب‌ها، حساب‌های فعال در این زمینه بوده‌اند.

توییتر خبر داده است که شبکه‌ای از حساب‌های کاربری - حدود ۲۰۰ هزار حساب کاربری - را نیز پیش از فعال شدن، معلق کرده است.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این شبکه از حساب‌های کاربری «یک عملیات هماهنگ دولتی» است.

فیس بوک هم خبر از حذف چندین حساب کاربری و صفحه داده است. این اتفاق پس از هشدار توییتر به این شرکت رخ داده است.

تظاهرات در هنگ‌کنگ از حدود دو ماه پیش و پس از ارائه لایحه استرداد مظنونان به چین آغاز شد. اعتراض‌ها باعث شد رئیس اجرایی هنگ‌کنگ اعلام کند این لایحه «مرده» است.

با این حال معترضان خواستار مواردی چون استعفای رئیس اجریی هنگ‌کنگ، دخالت کمتر چین و دموکراسی بیشتر در این منطقه هستند.

چین دولت‌های خارجی را به دست داشتن در ناآرامی‌های هنگ‌کنگ متهم کرده است. دولت این کشور همچنین معترضان را آماده انجام رفتارهای «تروریستی» معرفی و تهدید کرده است که در صورت لزوم با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با عقب‌نشینی شورشیان، ارتش سوریه آماده تصرف یک شهر استراتژیک می‌شود

تصویر آرشیوی از نیروهای ارتش سوریه

نیروهای دولتی سوریه آماده‌ می‌شوند تا طی یک عملیات گسترده نظامی با پشتیبانی روسیه، کنترل یک شهر استراتژیک را که از سال ۲۰۱۴ در دست شورشیان بوده است، پس بگیرند.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه ۲۹ مرداد، سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است و اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد، و نیروهای نظامی حامی دمشق، گفته‌اند که شورشیان از شهر خان شیخون، شبانه عقب نشینی کرده‌اند.

رویترز می‌گوید با این حال، گروه اصلی شورشیان گفته‌ است که هنوز کنترل بخش‌هایی از این شهر را در دست دارد و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

تصرف خان شیخون یک دستاورد عمده برای بشار اسد در منطقه شمال غرب کشور به شمار می‌ رود. دولت او وعده داده است «هر ذره» از خاک سوریه را پس بگیرد. تلاش اسد با مداخله نیروهای ترکیه در منطقه، پیچیده شده است.

در همین حال دولت ایالات متحده می‌گوید حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم حاکم بر ایران، در سوریه، باید پایان یابد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، به تازگی گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای، از جمله در سوریه، که موجب طولانی شدن جنگ در آن کشور شده است، را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌ها و رژیم‌های تبهکار، از جمله حزب‌الله و رژیم اسد در سوریه، را از اهداف اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز به تازگی در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخی سلبریتی‌ها و معلمان خصوصی کنکور با «آمبولانس» در تهران تردد می‌کنند 

چندی پیش رئیس اورژانس تهران از کمبود حداقل ۲۷۰ آمبولانس در تهران خبر داده بود.

در حالی که چندی پیش رئیس اورژانس تهران از کمبود حداقل ۲۷۰ آمبولانس پایتخت خبر داده بود، رئیس اداره آمبولانس خصوصی پدیده عجیب تردد برخی سلبریتی‌ها و افراد پولدار با «آمبولانس‌های خصوصی» جهت فرار از ترافیک تهران را تایید کرد.

مجتبی لهراسبی روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد درباره تردد سلبریتی‌ها، معلمین خصوصی و برخی افراد پولدار با آمبولانس‌های خصوصی در پایتخت اعلام کرد که تاحدی این پدیده وجود دارد و مشاهده شده که هر فردی اعم از هنرپیشه‌های خیلی معروف و... هم این اقدام را انجام داده‌اند؛ بنابراین این اقدام مختص به قشر خاصی نیست.

براساس آئین نامه آمبولانس‌های خصوصی در ایران استفاده از این آمبولانس ها تنها به منظور انتقال بیماران و پس از صدور برگه ماموریت عنوان شده و استفاده در سایر موارد ممنوع است.

پیش از این «علی عبدالعالی» یک استاد دانشگاه عنوان کرده بود که عده‌ای از معلمین خصوصی با «آمبولانس» رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آن‌ها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست.

حالا نیز مجتبی لهراسبی رئیس اداره آمبولانس خصوصی ایران عنوان کرده است که برای شناسایی متخلفان همکاری با دادستانی ادامه دارد اما « با توجه به بالا بودن حجم کاری پلیس، نتوانستند در این زمینه با ما همکاری کنند.»

به گفته لهراسبی این تخلفات ، مربوط به آمبولانس‌هایی بوده که در مراکزمجاز آمبولانس‌های خصوصی نبودند، اما کارشان به نام این مراکز تمام می‌شود.

بروز پدیده تردد این افراد با آمبولانس در شرایطی است که چندی پیش پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران از کمبود آمبولانس در پایتخت خبر داده و گفته بود که « باید در شهر تهران حدود ۵۰۰ دستگاه آمبولانس داشته باشیم و این درحالی است که تعداد آمبولانس‌های اورژانس در تهران تنها ۲۳۰ دستگاه است که تعدادی از آنها نیز فرسوده شده و نیاز به تعویض یا نوسازی دارند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تجمع اعتراضی به «کشتار سگ‌ها» در تهران با بازداشت معترضین به پایان رسید

​​تجمع مسالمت‌آمیز معترضین به کشتار‌ سگ‌ها مقابل شهرداری تهران به خشونت کشیده شد.

تجمع اعتراضی حامیان حقوق حیوانات که مقابل شهرداری تهران برگزار شده بود، به خشونت کشید و چندین نفر نیز بازداشت شدند.

در پی انتشار فیلمی از «کشتار سگ‌ها با تزریق اسید» در کهریزک، جمعی از حامیان حقوق حیوانات و شهروندان روز دوشنبه ۲۸ مرداد مقابل شهرداری تهران دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان متوقف کردن رفتارهای خشونت‌آمیز با سگ‌ها،‌ تصویب قانون حمایت از حقوق حیوانات و پاسخگویی شهرداری تهران درباره کشتار سگ‌ها شدند.

تجمع مسالمت‌آمیز این معترضین اما از سوی ماموران به خشونت کشیده شد و برخی تصاویر منتشر شده حاکی از استفاده ماموران از گاز‌اشک‌ آور و ضرب و شتم معترضین بود.

خبرگزاری فارس هم روز دوشنبه از بازداشت چند نفر از تجمع کنندگان خبر داد اما تعداد معترضین بازداشت شده از سوی منابع رسمی اعلام نشده است.

درماه‌های اخیر برخورد با سگ‌گردانی و جمع آوری سگ‌ها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته و این در حالی است که جمهوری اسلامی سابقه برخوردهای خشن با سگ‌ها را داشته است به طوری که ماموران شهرداری بارها اقدام به کشتن این حیوان‌ها کرده‌اند.

حتی در ماه‌های اخیر واردات غذای سگ و گربه به ایران هم ممنوع اعلام شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازداشت‌ها در کشمیر ادامه دارد

عکس از آرشیو

مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند که شب گذشته دست‌کم ۳۰ نفر در شهر سرینگر در ایالت کشمیر از سوی ماموران امنیتی هند بازداشت شده‌اند.

به گزارش رویترز، بازداشت این افراد برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات علیه تصمیم دولت هند پیرامون لغو خودمختاری این منطقه انجام شده است.

هند پیشتر و در روزها نخست لغو خودمختاری کشمیر هم بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان این منطقه را بازداشت کرده بود.

دولت هند پس از لغو خودمختاری کشمیر، اقدام به قطع خطوط تلفن و اینترنت در این منطقه کرده است. همچنین برگزاری تظاهرات و جمع شدن در مکان‌های عمومی ممنوع شده است.

پیشتر خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود نوشته بود که «دست‌کم ۴هزار نفر» در منطقه کشمیر در این مدت بازداشت شده‌اند.

هم‌زمان گزارش‌ها حکایت از برگزاری تظاهرات در کشمیر علیه تصمیم دولت هند و درگیری معترضان با نیروهای امنیتی دارد.

بحران کشمیر در شرایطی ادامه دارد که شورای امنیت سازمان ملل نیز روز جمعه پشت درهای بسته جلسه تشکیل داد و خواستار خودداری از هرگونه اقدام یک‌جانبه شد که می‌تواند تنش‌ها را کشمیر از این هم بیشتر کند.

هند اخیرا وضعیت ویژه این منطقه تقسیم شده نیمه خودمختار را تغییر داد و این اقدام موجب افزیش اختلافات میان هند و اسلام آباد شد.

هند و پاکستان هر کدام منطقه کشمیر از آن خود می دانند و در حال حاضر این دو کشور هر کدام بخشی از این منطقه را تحت کنترل خود دارند. بیشتر ساکنان کشمیر مسلمان هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 مدیرعامل ایران‌خودرو پس از برکناری بازداشت شد

هاشم یکه‌زارع مدیرعامل برکنار شده ایران‌خودرو

گزارش ها حاکی است که «هاشم یکه‌زارع» مدیرعامل برکنار شده ایران‌خودرو، ساعاتی پس از برکناری بازداشت شده است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۲۸ مرداد، گزارش داد که «هاشم یکه‌زارع» مدیرعامل برکنار شده ایران‌خودرو با حکم بازپرس شعبه‌ ۱۴ رسیدگی به جرائم کارکنان دولت که رسیدگی به پرونده تخلفات مدیران خودرویی را نیز در دستور کار خود دارد بازداشت شده است..

گزارش‌ها حاکی است که مدیرعامل برکنار شده شرکت ایران خودرو حوالی ساعت۱۷ روز گذشته (دوشنبه) در حالی که در محل کار خود حضور داشت با حکم قضایی بازداشت شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه ۲۸ مردادبه نقل از وزیر صنعت معدن و تجارت ایران اعلام کرده بود که هاشم یکه‌زارع به صورت «عمدی و بدون هماهنگی» قیمت محصولات این شرکت را افزایش داده و از مدیرعاملی ایران‌خودرو برکنار شده است.

برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو در شرایطی است که ماه‌ها است بازار آشفته خودرو با افزایش قیمت‌ها روبرو است. در روزهای گذشته هم سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از وجود «فساد کلان» و «مافیای قدرت» در صنعت خودروسازی خبر داده بود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر بریتانیا درباره مسائل اقتصادی گفت و گو کردند

پرزیدنت ترامپ و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا درباره نشست پیش روی گروه ۷ در فرانسه و آخرین تحولات برگزیت گفت و گو کردند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا گفت که آنها درباره مسائل اقتصادی و روابط تجاری دوجانبه گفت و گو کردند و آقای جانسون، پرزیدنت ترامپ را در جریان آخرین رویدادهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار داد.

نشست هفت قدرت صنعتی جهان شنبه آینده در فرانسه آغاز می شود و رهبران دو کشور در جریان آن با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرمانده سنتکام از پیوستن بحرین به ائتلاف امنیت کشتیرانی در خلیج فارس استقبال کرد

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام از پیوستن بحرین به ساز و کار حفاظت از کشتیرانی آزاد و امنیت دریانوردی در خلیج فارس استقبال کرد.

ژنرال کنت مکنزی در بیانیه ای که دوشنبه ۲۸ مرداد منتشر شد با ستایش از این تصمیم حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، اعلام کرد: «جریان تجارت آزاد در آبراه‌های بین‌المللی محور اقتصاد جهانی است.»

به گفته ژنرال مکنزی، تهدیدهای علیه جریان تجارت آزاد یک مشکل بین المللی است و نیاز به راهکار بین المللی دارد و آمریکا خرسند است که که پادشاهی بحرین بخشی از این راهکار است.

در پی وقوع حملاتی علیه چند کشتی تجاری و نفتکش در خلیج فارس، ایالات متحده با مسئول دانستن جمهوری اسلامی ایران در این حملات از کشورها دعوت کرد که به ائتلاف نظامی برای حفاظت از امنیت کشتیرانی آزاد بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو برای گفت‌و‌گو درباره ونزوئلا و شهروندان کانادایی زندانی در چین به کانادا سفر می‌کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای گفت‌و‌گو درباره مسائل دوجانبه و برخی موضوعات منطقه‌ای به کانادا سفر می‌کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۸ مرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این سفر، که پنجشنبه ۳۱ مرداد انجام می شود، آقای پمپئو در اتاوا با جاستین ترودو نخست وزیر، و کریستا فریلند وزیر خارجه کانادا دیدار خواهد کرد.

در این دیدارها درباره مشارکت راهبردی دو کشور در مسائل مختلف و یافتن فرصت‌هایی برای پیشبرد اهداف مشترک، از جمله بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا و آزاد شدن دو شهروند کانادایی که به طور خودسرانه توسط چین بازداشت شده‌اند، بحث خواهد شد.

ایالات متحده رژیم نیکلاس مادورو در ونزوئلا را نامشروع می‌داند. دولت ایالات متحده بهمن ماه گذشته خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و از دیگر کشورهای جهان خواست که آنها نیز چنین سیاستی را در پیش بگیرند. تاکنون بیش از پنجاه کشور جهان به این خواسته جامه عمل پوشانده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مدیر عامل اپل نگرانی خود از کاهش توان رقابت با سامسونگ را با پرزیدنت ترامپ در میان گذاشت

تیم کوک، مدیر عامل اپل، در سالن عرضه در کنفرانس اپل در کالیفرنیا به صفحه نمایش یک کامپیوتر مک پرو نگاه می‌کند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که با «تیم کوک»، مدیرعامل «اپل»، درباره اثرات منفی تعرفه‌ها آمریکا بر واردات از چین، از جمله تاثیر بر رقابت با شرکت سامسونگ گفت و گو کرده است.

پرزیدنت ترامپ یکشنبه ۲۷ مرداد پس از ترک نیوجرسی در فرودگاه به خبرنگاران گفت که آقای کوک به خوبی به این مورد اشاره کرد که تعرفه‌ها از این نظر به اپل آسیب می‌زند که شامل محصولات شرکت سامسونگ نمی‌شود.

اعمال تعرفه‌های آمریکا بر واردات ۳۰۰ میلیارد دلار از تولیدات چین از، از جمله لوازم الکترونیکی مصرفی، قرار است در دو مرحله در سپتامبر و دسامبر(شهریور و آذر) اجرایی شود.

رئیس جمهوری آمریکا در درباره گفت و گو با مدیر عامل اپل گفت: «او استدلال قانع کننده ای را مطرح کرد. در مورد آن فکر می کنم.»

برخی از محصولات اپل از جمله گوشی‌های آیفون، در چین تولید و از آنجا وارد آمریکا می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در یک سال اخیر اتفاق افتاد؛ افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن در شهرهای اطراف تهران

قیمت مسکن در برخی از مناطق شهرهای اطراف تهران، پایتخت ایران، در یک سال گذشته تا میزان ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

ایسنا در گزارشی پیرامون قیمت مسکن در مناطق اطراف شهر تهران، نوشت که در یک سال اخیر «قیمت مسکن در پردیس حدود ۵۰۰ درصد، در پرند حدود ۲۰۰ درصد، و در هشتگرد ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد» افزایش پیدا کرده است.

همزمان در تهران نیز قیمت خانه در مقایسه با سال ۱۳۹۵ رشدی ۲۱۵ درصدی داشته است. اما میزان تغییرات قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت ایران «در مواردی از میانگین رشد قیمت مسکن تهران نیز فراتر رفته» است.

در حال حاضر در پردیس، قیمت خانه «از ۱۵۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان» است. این در حالی است که حدود دو سال پیش این رقم‌ها بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بود.

ایسنا در گزارش خود نوشته است که بالا رفتن قیمت مسکن در این مناطق باعث مهاجرت اقشار مختلف به «شهرهای اقماری» شده است.

خرداد ماه سال جاری اعلام شده بود که پس از افزایش قیمت ۱۱۲ درصدی مسکن در اردیبهشت ماه، در ۲۰ روز ابتدایی خرداد ماه خرید و فروش مسکن در تهران ۶۱ درصد و در کل کشور ۳۲ درصد کاهش پیدا کرده بود.

بانک مرکزی ایران پیشتر اعلام کرده بود که متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران تیرماه امسال به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید که ۹۱.۵ درصد بیش از تیر پارسال است.

ماه گذشته هم وزارت راه و شهرسازی ایران آماری منتشر کرد که نشان می‌داد در فروردین سال ۹۸ نشان می دهد که قیمت مسکن نسبت به بهار سال گذشته بیش از دو برابر رشد داشته است.

براساس این آمار متوسط قیمت هر مترمربع واحد‌های مسکونی در فروردین امسال در مناطق ۲۲ گانه تهران ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان بود و خرداد ماه به ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان افزایش یافت.

این در حالی است که در بهار سال گذشته میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۶ میلیون و ۱۹ هزار تومان بود که مقایسه میانگین قیمت در بهار سال گذشته و بهار امسال حاکی از افزایش ۱۰۷.۹ درصدی قیمت در سه ماه ابتدای سال جاری است.

افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری باعث شده بود که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دستور دهد سایت‌های اینترنتی قیمت فروش خانه و خودرو را از آگهی‌های خود حذف کنند.

افزایش قیمت مسکن در ایران، صرفا در شهر تهران یا مناطق اطراف آن رخ نداده، بلکه در کل کشور تاثیر گذاشته است. از جمله ماه گذشته احمد صفری نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، گفته بود که بالا رفتن قیمت‌ها «چنان برای مردم مشکل ایجاد کرده که دیگر توان اجاره خانه را نیز ندارند تا جایی که تماس‌های بسیاری از سوی همشهریان برای دریافت چادر از هلال احمر و ادامه زندگی با نصب چادر در پارک‌ها با من برقرار شده که این مسئله به مثابه یک مسئله ملی است.»

با تداوم بحران اقتصادی در ایران، افت ارزش پول ملی، رکود شدید در بخش های تولید و خدمات، بالا رفتن نرخ تورم، و از همه مهمتر موارد بی‌شمار فساد مالی، اختلاس، رانت‌خواری، و خاصه‌خرجی در تمامی سطوح حاکمیت در کشور، برخی از سرمایه ها به بخش خرید و فروش مسکن سرازیر شد که افزایش قیمت را در پی داشت.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز چندی پیش در یک گفت‌و‌گوی اختصاصی با صدای آمریکا با اشاره به اقدامات خطرناک رژیم جمهوری اسلامی در منطقه، گفت: «وقتی شما بخش عمده‌ای از منابع مالی‌تان را صرف این ماجراجویی‌های خشونت آمیز می‌کنید، ایران به یک کشور فقیر تبدیل می‌شود. و این رژیم همچنین پولی که باید خرج مردم خود کند را از آنها دریغ کرده و خرج اسد، حزب‌الله، حماس، و حوثی‌های یمن می کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعظم خضری جوادی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر به زندان و شلاق محکوم شد

اعظم (نسرین) خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران

اعظم خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان و ۷۴ ض ربه شلاق محکوم شد.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران روز دوشنبه ۲۸ مرداد گزارش داد که اعظم (نسرین) خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران و یکی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» مجموعا به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاغ محکوم شده است

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم خضری جوادی در تاریخ ۱۵ مردادماه سال جاری برگزار شده است و بر اساس حکم صادر شده، این فعال کارگری به احکام تکمیلی مانند «محرومیت استفاده از گوشی هوشمند و اقلام مشابه» و «ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی» نیز محکوم شده است.

این فعال کارگری و کارگر بازنشسته تجهیزات پزشکی و بازنشسته تأمین اجتماعی روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت و روز چهارشنبه ۸ خرداد ، پس از ۲۹ روز بازداشت با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

پس از بازداشت گروهی از شهروندان و فعالان مدنی در روز جهانی کارگر، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا ۲۰ روز بعد از خروج رسمی از پیمان موشکی با روسیه یک فروند موشک کروز را آزمایش کرد

جزیره «سن نیکولاس» کالیفرنیا در صد کیلومتری شهر لس آنجلس در اقیانوس اطلس قرار دارد.

ایالات متحده یک موشک کروز میانبرد را در کالیفرنیا آزمایش کرد. این نخستین آزمایش موشکی آمریکا بعد از خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با روسیه موسوم به آی‌ان‌اف (INF) است.

سی‌ان‌ان در گزارش این آزمایش به بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده استناد کرد و نوشت این موشک در جزیره «سن نیکولاس» کالیفرنیا از سکوی پرتاب متحرک زمینی خود شلیک شده و پس از طی حدود پانصد کیلومتر به هدف اصابت کرده است.

سرهنگ کارلا گلیسون، از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، اظهار داشت: «فعلا در حال ارزیابی نتایج این آزمایش هستیم.»

ایالات متحده ابتدای مرداد به طور رسمی از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شد.

ایالات متحده پیشتر بارها روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرده بود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ و در دوران جنگ سرد بین میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، امضا شده بود و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد. اما نقض مکرر این پیمان توسط روسیه سرانجام موجب شد که ایالات متحده از آن خارج شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

محمد تقی فلاحی یک معلم دیگر عضو کانون صنفی معلمان به زندان و شلاق محکوم شد

محمدتقی فلاحی، از اعضای کانون صنفی معلمان

محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران، از سوی دادگاه به هشت ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.

«حسین تاج» وکیل «محمدتقی فلاحی» از اعضای کانون صنفی معلمان با انتشار متنی در حساب توئیتری خود نوشت که محمد تقی فلاحی از بابت اتهام «اخلال در نظم» به تحمل ۸ ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده، که این حکم به مدت سه سال به تعلیق درآمده است.

به گفته این وکیل دادگستری، این حکم روز دوشنبه ۲۷ مرداد به آقای فلاحی ابلاغ شده است.

محمدتقی فلاحی روز ۱۲ اردیبهشت در آخرین دقایق تجمع مسالمت‌آمیز روز معلم ایران پس از خواندن قطعنامه پایانی تجمع که موضوع آن مربوط «مطالبات صنفی معلمان و خواسته‌‌های آنها از دولت» بوده است به همراه «رسول بداقی» یکی دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد.

این فعال حقوق صنفی، ۶ روز پس از بازداشت در تاریخ ۱۸ اردیبهشت با تودیع قرار به صورت موقت و تا پابان مراحل دادرسی از زندان آزاد.

این اولین بار نیست که برای معلمان در ایران احکام زندان و شلاق صادر می‌شود، اواسط تیر ماه سال جاری نیز حمید رحمتی، از اعضای کانون صنفی معلمان اصفهان، از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرضا به سه سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

همچنین اواخر فروردین، «عطااللە احسنی» معلم ساکن دیواندرە، از سوی دادگاه کیفری این شهرستان به هفت سال زندان محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرونده «میترا استاد» در قدم‌های پایانی؛ ادعای جدید وکیل سابق نجفی: اسلحه دیگری برای قتل استفاده شد

در حالی که پرونده محمدعلی نجفی درباره قتل میترا استاد، با بخشش او توسط خانواده مقتول، به پایان نزدیک می شود، وکیل پیشین آقای نجفی می‌گوید که میترا استاد با اسلحه آقای نجفی به قتل نرسیده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی در پرونده قتل همسرش که در ادامه کار از وکالت او برکنار شد، دوشنبه ۲۸ مرداد در گفت و گویی که در وبسایت روزنامه رسالت منتشر شد، اعلام کرد که در صحنه قتل خانم استاد ۹ گلوله از دو اسلحه شلیک بود، اما پوکه های چهار گلوله نبود.

او گفت: «اسلحه آقای نجفی که مجوز آن را از سازمان قضایی نیروهای مسلح گرفته بود، یک کلت ۷۶۵ بود؛ اما اسلحه ای که خانم استاد آن به قتل رسید یک اسلحه ۹ میلیمتری بود. وقتی از آقای نجفی پرسیدم چطور چنین چیزی ممکن است، گفت که نمی داند.»

به گفته آقای طباطبایی، آقای نجفی با وجود این تناقضات و ابهام‌ها، اصرار داشت که مرتکب قتل شده است.

میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد با شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، اما گفت «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

او با اذعان به اختلاف شدید با میترا استاد گفت که یکی از «نهادهای امنیتی» سخنان او را شنود می‌کرد و در اختیار همسر دومش قرار می‌داد. ادعایی که وزارت اطلاعات آن را تکذیب کرد.

دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانست و با توجه به تقاضای خانواده مقتول، حکم به قصاص نجفی داد، با این حال با بخشش شاکیان اجرای حکم قصاص منتفی شد. پیش بینی می شود محمدعلی نجفی از نظر جنبه عمومی جرم قتل، تنها با محکومیت چندساله زندان مواجه شود.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی که پس از انقلاب در سمت‌های مختلف از وزارت تا معاونت ریاست جمهوری فعالیت کرد، بیش از یک سال پیش از شهرداری تهران کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک سریال انیمیشن حادثه‌ای با محوریت «الویس پریسلی» تولید می‌شود

شبکه اینترنتی نتفلیکس از آغاز تولید یک سریال انیمیشن جدید با عنوان «مأمور کینگ» (به انگلیسی: Agent King) که شخصیت اصلی آن «الویس پریسلی» خواننده فقید آمریکایی است، خبر داد.

به نوشته نشریه «ورایتی»، پدید آورندگان اصلی این سریال حادثه ای و طنزآمیز، «پریسیلا پریسلی» همسر الویس پریسلی که پیش از مرگ الویس از او جدا شد و «جان ادی» هستند که با همکاری چند شرکت فیلمسازی، مأمور کینگ را تولید می کنند.

در این مجموعه، الویس پریسلی خواننده‌ای است که از طرف دولت برای مبارزه علیه گروهی موسوم به «نیروهای تاریکی» دعوت می‌شود. او با هدف خدمت به کشور این درخواست را می پذیرد و در تقش یک مأمور مخفی درگیر ماجراهای مختلفی می شود.

به نوشته نشریه «ورایتی» پریسیلا پریسلی درباره این سریال می گوید: «الویس پریسلی از دوران نوجوانی رویای ابرقهرمانی، مبارزه با تبهکاران، و نجات دادن جهان را در سر داشت. حالا سریال مامور کینگ این رویای او را محقق می کند.»

خبر آغاز این پروژه هنری در چهل و دومین سال درگذشت «الویس پریسلی» سلطان سبک «راک اند رول» اعلام می شود و نتفلیکس امیدوار است با پخش این سریال، رضایت خاطر طرفداران این اسطوره موسیقی را جلب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وداع با یک یخچال طبیعی از بین‌رفته در ایسلند؛ آیندگان خواهند فهمید بشر با تغییرات اقلیمی چه کرد

شماری از دانشمندان، مقامات دولت ایسلند، و فعالان محیط زیست در مراسمی گرد هم آمدند و با یخچال طبیعی «اکجوکول» بدرود گفتند.

این در واقع یک مراسم یادبود نمادین بود که با شعر، سخنرانی، و لحظه ای سکوت به زیبایی برپا شد.

مرگ این یخچال طبیعی در سال ۲۰۱۴ اعلام شده بود؛ ولی گواهی فوت نمادین آن تازه صادر شده است.

گستره این یخچال طبیعی حدود ۱۵ کیلومتر مربع بود و آب پاکیزه ساکنان منطقه را تأمین می کرد.

مری رابینسون، رئیس جمهور پیشین ایرلند در سخنانش گفت «مرگ نمادین یک یخچال طبیعی هشداری به ما است برای اینکه اقدامی انجام دهیم.»

این، نخستین یخچال طبیعی ایسلند بود که ذوب شد اما به گفته کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند، تمامی توده‌های یخی این کشور طی ۲۰۰ سال آب خواهند شد.

خانم یاکوبسدوتیر گفت زمانی برای از دست دادن نیست و نتیجه بحران اقلیمی را داریم مشاهده می کنیم.

در این مراسم یادبود، لوحی برای «اکجوکول» ساخته شده است که میزان دی اکسید کربن را اندازه گیری می کند. بر روی این لوح پیامی برای نسل آینده حک شده است که می گوید: «این لوح یادبود برای این است که بگوییم ما از آنچه در حال رخ دادن است و اقداماتی که باید صورت گیرد آگاه هستیم. تنها شما خواهید دانست که آیا [در انجام آن اقدامات] موفق بوده ایم یا نه.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نفتکش ایرانی بعد از ترک جبل الطارق، به جای سوریه به سمت یونان حرکت کرد

نفتکش ایرانی «گریس ۱»، که اخیرا نام خود را به «آدریان دریا ۱» تغییر داده است، جبل‌الطارق را ترک و به سمت یونان حرکت کرده است.

به گزارش رویترز، کشتی «آدریان دریا ۱» براساس اطلاعاتی که از سوی سایت‌های ردیابی مسیر حرکت کشتی‌ها منتشر شده، به سمت بندر کالاماتا در یونان حرکت می‌‌کند.

این نفتکش حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

دادگاهی در جبل‌الطارق هفته گذشته حکم رفع توقیف این نفتکش را صادر کرد. جبل‌الطارق اعلام کرده است که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.

براساس گزارش‌ها این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود. مقام‌های جبل‌الطارق در زمان توقیف این نفتکش گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش عازم سوریه بود.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین روز جمعه گذشته با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فساد در ایران| مدیرعامل ایران‌خودرو به دلیل «افزایش عمدی قیمت‌ها» برکنار شد

هاشم یکه‌زارع مدیرعامل برکنار شده ایران‌خودرو

در حالی که پیشتر برخی از نمایندگان مجلس از وجود فساد در شرکت‌های خودروسازی ایران خبر داده بودند، سخنگوی دولت نیز گفت که مدیرعامل ایران‌خودرو برکنار شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه ۲۸ مرداد به نقل از وزیر صنعت معدن و تجارت ایران اعلام کرد که «هاشم یکه‌زارع» از مدیرعاملی ایران‌خودرو برکنار شده و «عباس علی‌آبادی» جایگزین او خواهد شد.

ربیعی دلیل برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو را افزایش دادن قیمت‌ها عنوان کرده و گفت که او «به صورت عمدی و بدون هماهنگی» قیمت محصولات این شرکت را افزایش داده است.

برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو در شرایطی است که ماه‌ها است بازار آشفته خودرو با افزایش قیمت‌ها روبرو است. در روزهای گذشته هم سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از وجود «فساد کلان» و «مافیای قدرت» در صنعت خودروسازی خبر داده بود.

سرنوشت شرکت سایپا به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های خودرو سازی ایران نیز بی شباهت به ایران‌خودرو نیست، به طوری که اخیرا خبر بازداشت تعدادی از مدیران شرکت سایپا و مدیران نمایندگی های این شرکت منتشر و اعلام شد که «جواد سلیمانی» مدیر عامل سایپا نیز از ماه‌ها پیش ممنوع الخروج است.

این درحالی است که بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفته بود که شرکت های سایپا و ایران‌خودرو باید اعلام ورشکستگی کنند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حکم ۱۰سال زندان «ارس امیری» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

ارس امیری در اسفند۹۶ بعد از ورود به ایران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد

دادگاه تجدید نظر، حکم ۱۰ سال زندان «ارس امیری» دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا را عینا تایید کرده است.

محسن عمرانی پسرخاله ارس امیری با اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت که «بعد از گذشت سه ماه از صدور حکم دادگاه بدوی ارس، بدون حضور متهم و وکیل، حکم دادگاه بدوی تایید شد (۱۰ سال) و دو سال هم بعد اون ممنون الکار و ممنوع الخروج شد!»

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر ارس امیری و نازنین زاغری رتکلیف، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، و ژیو وانگ - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض زنان به وضعیت زندان قرچک ورامین؛ افزایش خودزنی و خوردن فله‌ای قرص آرامبخش

سالن زندان قرچک ورامین (شهرری) که گفته می شود قبلا سوله مرغداری بوده و حالا بیش از هزار زن در آن زندانی هستند.

حدود ۲۰۰ تن از زندانیان زن زندان قرچک ورامین در اعتراض به وضعیت بهداشتی و معیشتی در این زندان نامه‌ای به مدیر کل زندان‌های استان تهران نوشتند.

در این نامه که شنبه ۲۶ مرداد در برخی از وبسایت های مدافع حقوق بشر منتشر شد، زندانیان خطاب به حشمت‌الله حیات‌الغیب نوشتند که وضعیت غذای زندان بسیار نامناسب است، آب آشامیدنی کم است، و زندانیان ناچار به خرید پوشاک گران و بی‌کیفیت فروشگاه زندان هستند.

این زندانیان در نامه خود با اعلام اینکه دیگر توان رفع نیازهای معیشتی و بهداشتی خود را ندارند، نوشته‌اند: «عده ای از ما به دلیل همین فشارهایی که دیده نمی شود دست به خودزنی، خوردن مشت مشت قرص برای آرامش روان[،] قرض گرفتن، [و] به اجبار تن به انجام کارهای دیگران دادن [زده] ایم.»

زندانیان همچنین اعلام کردند که «چون همان غذای بی‌کیفیت مدتی است به میزان کافی داده نمی‌شود» از دریافت غذا در روز شنبه خودداری کردند.​

در روزهای گذشته همچنین عاطفه رنگریز، فعال کارگری و یکی از زندانیان زن در زندان قرچک ورامین، در نامه‌ای با انتقاد از وضعیت این زندان نوشته بود: «به قولی قرچک نام مستعار جهنم است.»

یک زندانی سابق زندان قرچک، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: «هیچ قانونی در زندان قرچک وجود ندارد و هیچ زندانی از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی برخوردار نیست. ماموران زندان به خودشان اجازه می‌دهند که به زنان زندانی فحاشی کنند و یا آنها را مورد تحقیر قرار دهند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس ترکیه ۴۱۸ نفر را به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان بازداشت کرد

پلیس ترکیه اعلام کرد ۴۱۸ نفر را در شهرهای مختلف این کشور و به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، بازداشت کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت کشور ترکیه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که این ۴۱۸ نفر در ۲۹ استان مختلف ترکیه بازداشت شده‌اند.

به گفته پلیس ترکیه عملیات بازداشت افرادی که با «گروه‌های تروریستی» در ارتباط هستند، هم‌چنان ادامه دارد.

وزارت کشور ترکیه صبح امروز هم اعلام کرده بود که شهرداران سه شهر این کشور به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان از سمت خود برکنار شده‌اند.

عدنال میزراکل شهردار دیاربکر، احمد ترک شهردار ماردین و بدیا اوزگوکچه شهردار وان، شهردارانی هستند که از سمت خود کنار گذاشته شده‌اند.

هر سه این افراد در جریان انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ ترکیه به عنوان شهردار انتخاب شده بودند.

ترکیه چند سال پیش هم برخی شهرداران شهرهای کردنشین این کشور را به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان برکنار کرده بود.

ترکیه حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت ایالات متحده نیز نام پ‌ک‌ک را در اکتبر ۱۹۹۷ به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وقوع چند انفجار در افغانستان باعث زخمی شدن ده‌ها نفر شد

به دنبال رخ دادن چندین انفجار در شهر جلال‌آباد در افغانستان، ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش رویترز، این انفجارها هم‌زمان با برگزاری جشن‌های صدمین سالگرد استقلال افغانستان رخ داده است.

این انفجارها در رستوران‌ها و میدان‌های شهر رخ داده است. گفته می‌شود نزدیک به ده بمب منفجر شده است.

به گفته مقام‌های پلیس این انفجارها تاکنون باعث زخمی شدن ۳۴ نفر شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته است. اما هر دو گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) در این منطقه عملیات انجام می‌دهند.

آخر هفته گذشته و بر اثر بمب‌گذاری در یک مراسم عروسی ۶۳ تن کشته شده و ۲۰۰ نفر هم زخمی شده بودند. گروه دولت اسلامی مسئولیت آن‌ حمله را به عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عباس واحدیان شاهرودی یکی دیگر از امضاء کنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای بازداشت شد

عباس واحدیان شاهرودی و دخترش هنگامه

در ادامه بازداشت برخی امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی، این‌بار گزارش‌ها حاکی از بازداشت «عباس واحدیان شاهرودی» یکی دیگر از این امضاء کنندگان است.

کانال رسمی تلگرام ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل ایران، این خبر را تایید کرده و نوشت که ماموران امنیتی شامگاه روز یکشنبه با حضور در منزل «عباس واحدیان شاهرودی» یکی از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر با «ضرب‌و‌شتم وی در برابر دیدگان خانواده»، آقای شاهرودی را بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل کردند.

رضا مهرگان یکی دیگر از امضا‌کنندگان نامه درخواست استعفا از آیت الله خامنه‌ای نیز در این باره در حساب توییتری خود نوشت که او پس از بازداشت به «اطلاعات مشهد» منتقل شده است.

چندی پیش نیز گروهی از فعالان سیاسی که در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای «کمال جعفری یزدی» از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه ای مقابل دادگستری مشهد تجمع کرده بودند، توسط پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

حوریه فرج زاده، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی، فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد از جمله افرادبازداشت شده هستند که پیشتر بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای خامنه‌ای را امضاء کرده بودند و پیش از این نیز برخی از آن‌ها تهدید به قتل شده بودند.

وزارت خارجه آمریکا می گوید رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

در ایران هر گونه انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی با محکومیت سخت مجازات می شود.

برخورد با نویسندگان نامه درخواست استعفای خامنه ای در حالی است که چند هفته پس از امضای این نامه، رضا مهرگان هم یکی از امضاکنندگان آن، با انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که توسط افراد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار تانکر حمل سوخت در اوگاندا باعث مرگ دست‌کم ۱۰ نفر شد

وقوع یک تصادف و به دنبال آن انفجار یک تانکر حمل سوخت در اوگاندا، باعث مرگ دست‌کم ۱۰ نفر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس اوگاندا اعلام کرد که این حادثه در منطقه‌ای در غرب این کشور رخ داده است.

براساس اطلاعیه پلیس، این حادثه پس از آن رخ داد که این تانکر کنترل خود را از دست داد و به دو ماشین دیگر برخورد کرد. براساس آن‌چه پلیس اعلام کرده، به دنبال این برخوردها، سه انفجار کوچک هم رخ داد و چندین مغازه دچار آتش‌سوزی شدند.

پلیس و نیروهای امدادی تاکنون اجساد ۹ نفر را از محل حادثه خارج کرده و قرار است آزمایش‌های تعیین هویت روی آن‌ها انجام گیرد. یک جسد هم هنوز در محل حادثه و زیر تانکر حمل سوخت باقی مانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 متهمان پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به زندان محکوم شدند 

وکیل مدافع اولیای دم کشته شدگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد علوم تحقیقات، از محکوم شدن تمامی ۲۲ نفر متهم پرونده به زندان خبر داد.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۸ مرداد به نقل از حسام نواب صفوی در رابطه با جزییات حکم دادگاه پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد گفت که دادگاه کیفری دو تهران تمام ۲۲ متهم پرونده، از جمله پیمانکار دانشگاه آزاد، را به زندان محکوم کرده است و همچنین دانشگاه آزاد تا ۵ سال حق انتخاب مسئول ترابری دانشگاه را ندارد و این کار باید با نظارت دادستانی انجام شود.

این وکیل دادگستری با بیان این که این حکم قطعی نیست از بیان جزئیات آن خودداری کرده است.

در دی ماه سال گذشته و در پی واژگونی اتوبوس دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد ۱۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند.

پیش از این نیز دادستانی تهران «دانشگاه آزاد» و «پیمانکار» را مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات اعلام کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت ملی نفت چین واردات نفت را از ونزوئلا متوقف کرد

عکس از آرشیو

شرکت ملی نفت چین در ماه جاری میلادی واردات نفت خود را از ونزوئلا متوقف کرده است.

رویترز به نقل از «دو منبع ارشد ساکن پکن» - بدون ذکر نام - نوشت که شرکت ملی نفت چین تصمیم گرفته است واردات نفت را از ونزوئلا متوقف کند.

دلیل این تصمیم شرکت ملی نفت چین، تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه ونزوئلا عنوان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پانزدهم مرداد ماه با صدور یک فرمان اجرایی حکم توقیف اموال و دارایی‌های دولت ونزوئلا را در ایالات متحده صادر کرده بود.

براساس این فرمان، علاوه بر مسدود شدن دارایی‌های ونزوئلا، هرگونه معامله با این نهادها، ممنوع شده است. همچنین نیکلاس مادورو رئیس جمهوری و خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا و همچنین برخی دستیاران مادورو تحریم شدند.

ایالات متحده پیشتر هم تحریم‌هایی علیه ونزوئلا وضع کرده بود، از جمله تحریم شرکت نفتی دولتی این کشور.

چند روز پس از صدور این فرمان اجرایی، جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در صفحه توئیتر خود نوشته بود شرکت‌ها و افرادی که «از رژیم نامشروع نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت کنند، می‌توانند تحت تحریم‌های آمریکا قرار بگیرند.»

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG