لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۰۷

سرخط خبرها

محمد نجفی وکیل دادگستری به ۲ سال زندان محکوم شد

محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی

«محمد نجفی» وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی از سوی شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی به دو سال زندان محکوم شد.

محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در زندان اراک روز یکشنبه ۲ تیر طی حکمی از سوی شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی از بابت اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به تحمل دو سال زندان و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

بنا بر اطلاعات موجود، این حکم قطعی است و در زندان مرکزی اراک به این وکیل دادگستری ابلاغ شده است.

این حکم در حالی برای محمد نجفی صادر شده است که این وکیل دادگستری پیشتر در یک پرونده دیگر، در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک از بابت همین اتهام به یک سال زندان محکوم شده بود که عینا به تائید شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی قرار گرفت.

این وکیل دادگستری ۸ فروردین امسال در حالی که دوران محکومیت سه ساله خود را به اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام و توهین به رهبری را در زندان اراک سپری می‌کرد، با «عفو» آزاد شد اما تنها چهار روز پس از آزادی برای اجرای حکم ده سال زندان خود در ارتباط با حوادث دی‌ماه ۹۶ و به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به زندان مرکزی اراک منتقل شد.

او سال ۹۶ در پی اطلاع ‌رسانی درباره وحید حیدری، یکی از معترضان دی‌ ماه آن سال که در بازداشتگاهی در اراک جان باخت، بازداشت شد.https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا پس از ۱۷ سال توافق مقدماتی بر سر دریای محل مشاجره خواهند داشت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین و گروهی از کشورهای جنوب شرقی آسیا پس از هفده سال عمیق ترین اختلاف ها بر سر حق حاکمیت و کنترل دریای میان کشورهایشان قصد پایان دادن به مرحله اول تعیین مقررات دریانوردی طی چند ماه آتی را دارند.

ده کشور عضو «اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا» موسوم به «آسه آن» و چین اولین قرائت مقررات جدید را در جلسه سالانه آسه آن در ماه نوامبر انجام خواهند داد.

تعیین مقررات به کشتی ها کمک خواهد کرد بدون اعطای اولویتی ویژه به هر دولتی از برخوردها در «دریای چین جنوبی» پرهیز شود. تصادم شناورهای فیلیپینی و چینی در ۹ ژوئن و فشار منطقه ای فزاینده بر چین انگیزه ای تازه برای امضای این مقررات ایجاد کرد.

پکن پیشتر زمان تکمیل مقررات جدید را سال ۲۰۲۱ تخمین زده بود؛ اما در ماه مارس گفت این تاریخ باید جلوتر کشیده شود.

چین پیش از سال ۲۰۱۶ عجله ای برای امضای مقررات جدید نشان نمی داد، اما پس از ناکامی در دادگاه حل اختلاف بر سر مبنای حقوقی ادعاهایش درباره دریای چین جنوبی و روبرو شدن با فشار روزافزون از سوی ایالات متحده از سال ۲۰۱۷ همکاری نزدیک تری با کشورهای جنوب شرقی آسیا نشان داده است.

آمریکا از سال ۲۰۱۷ گشت زنی های دریایی اش را در آن منطقه افزایش داده و می گوید با دیگر کشورهای آسیایی بر سر دفاع همکاری نزدیک تری خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جروزالم پست: آمریکا، اسرائیل و روسیه به توافق رسیدند نیروهای ایران از سوریه خارج شود

بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری با نیکولای پاتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه

جروزالم پست در گزارشی خبر داد در جریان دیدار مشاوران امنیت ملی آمریکا، روسیه و اسرائیل، سه طرف به تفاهم رسیدند نیروهای ایران از سوریه خارج شوند.

این گزارش می‌گوید به رغم رسیدن به این تفاهم، برنامه زمانی و شکل خروج نیروهای ایران از سوریه مشخص نشده است.

این گزارش که روز چهارشنبه پنجم تیرماه منتشر شده، می‌گوید مشاور امنیت ملی روسیه در جریان حضور خود در اسرائیل تاکید کرده که سوریه نباید به میدان مقابله تبدیل شود.

بنیامین نتانیاهو در خصوص این دیدار گفته اسرائیل تمامی تلاش خود برای جلوگیری از سوءاستفاده ایران از نواحی در همسایگی اسرائیل برای تخاصم را به کار می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عفو بین الملل: آزار مداوم خانواده اعدام شدگان ۶۷، مصداق شکنجه است

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام و نشان در گورستان خاوران دفن شدند

سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت ۲۶ ژوئن، روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برخوردهای بی‌رحمانه جمهوری اسلامی با خانواده‌های هزاران زندانی سیاسی اعدام شده در سال ۱۳۶۷ که گاه با تهدید و ارعاب همراه است، به شکل سازمان یافته «ممنوعیت شکنجه و رفتارهای غیرانسانی» را نقض می‌کند.

در این گزارش آمده است که با گذشت سه دهه از کشتن مخفیانه هزاران مخالف در ایران و انداختن اجسادشان در گورهای دسته جمعی، مقام ها و مسئولان ایرانی همچنان به زجر و عذاب دادن بستگان قربانیان ادامه می دهند، از افشای حقایق آن امتناع می کنند و آن دسته از اعضای خانواده های قربانیان که خواهان روشن شدن حقیقت و اجرای عدالت شده‌اند را مورد تهدید، آزار، ارعاب و حمله قرار می‌دهند.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌های خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این باره گفت: «مقام‌ها و مسئولان ایرانی همچنان از اقرار رسمی به این کشتارها و اطلاع رسانی به خانواده‌های کشته شدگان درباره سرنوشت و محل دفن اجساد عزیزانشان امنتاع می کنند. این رویه خانواده های قربانیان را تحت فشار بی رحمانه‌ای قرار داده است.»

او اضافه کرد: «بی شک این رنج عذاب‌آوری که به مدت بیش از ۳۰ سال به خانواده های قربانیان تحمیل شده ناقض اصل ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی در چارچوب قوانین بین‌المللی است.»

بنا به اعلام عفو بین الملل، شکنجه و رفتارهای غیرانسانی اگر به حمله سازمان یافته یا در سطح گسترده بدل شده باشد، مصداق جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.

در سال های اخیر موارد متعددی از آزار خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ گزارش شده است؛ از جمله تخریب مناطق که به عنوان گورهای دسته جمعی از آنها یاد می‌شود یا تحت فشار قرار دادن برخی از اعضای خانواده ها.

سال گذشته وزارت اطلاعات مراسم بزرگداشت فروغ تاجبخش، مشهور به مادر لطفی، مادر یکی از اعدام شدگان سال ۶۷ را لغو کرد. مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که خواستار تحقیق در مورد اعدام خواهر و برادرانش شده بود، نیز توسط وزارت اطلاعات تهدید شد که دست از پیگیری خواسته خود بردارد و گرنه با افزایش مدت حبس مواجه خواهد شد.

ملکه بریتانیا مسئولیت پشتیبانی «جامعه عکاسان سلطنتی» را به همسر شاهزاده ویلیام واگذار کرد

ملکه الیزابت بریتانیا، پشتیبانی «جامعه عکاسان سلطنتی» را که سالها به نام خودش بود، به کاترین، دوشس کمبریج واگذار کرد.

همسر شاهزاده ویلیام، این مسئولیت تازه خود را با شرکت در یک کارگاه عکاسی که توسط جامعه عکاسان سلطنتی و یک سازمان خیریه برای کودکان که تحت حمایت او قرار دارد جشن گرفت.

ملکه الیزابت، ۶۷ سال سرپرستی معنوی جامعه عکاسان را بر عهده داشت.

کاترین، دوشس کمبریج پیش از ازدواج با شاهزاده ویلیام در زمینه هنر عکاسی فعالیت می کرد و تمامی پرتره های رسمی کودکانش را هم خودش گرفته است.

او در حساب اینستاگرام رسمی کاخ کنزیگتون نیز عکسهایی از حضورش در کارگاه های عکاسی با کودکان منتشر می کند و عکاسی را در بالا بردن اعتماد به نفس جوانان مؤثر توصیف می کند.

جامعه عکاسان سلطنتی که در سال ۱۸۵۳ راه اندازی شد قدیمی ترین انجمن نوع خود در جهان است.

پشتیبانی خاندان سلطنتی از سازمان های فرهنگی و خیریه، به بالا بردن آگاهی در رابطه با فعالیت های آنها کمک زیادی می کند.

مگان، همسر شاهزاده هری نیز از حامیان چهار سازمان خیریه فعال در عرصه های زنان، آموزش، هنر و حیوانات است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرپرست وزارت دفاع آمریکا با وزرای عضو ناتو درباره ایران سخن می‌گوید

مارک اسپر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده که در مقر ناتو در بروکسل برای شرکت در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو حضور دارد، با همتایان خود درباره تشکیل یک ائتلاف مقابل جمهوری اسلامی مذاکره می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که آقای اسپر به خبرنگاران در مسیر پرواز به بلژیک گفت که قصد دارد ائتلافی بزرگتر را در برابر جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند تا رهبران آن را پای میز مذاکره با واشینگتن بکشاند.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بانک‌دار ترک که برای نقض تحریم ایران در آمریکا زندانی بود، ماه آینده آزاد می‌شود

آقای هاکان آتیلا در پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی بازداشت شده در آمریکا شهادت داده بود.

بخش ترکی صدای آمریکا - «محمد هاکان آتیلا» بانک‌دار ترک که به اتهام نقض تحریم‌های ایران محکوم شده بود، ماه آینده با اتمام دوران محکومیت از زندان آزاد خواهد شد.

این بانک‌دار ترک در ماه مارس سال ۲۰۱۷ (فروردین ۹۶) در فرودگاه جان اف کندی از سوی ماموران اف‌بی‌آی بازداشت و به ۳۲ ماه زندان محکوم شده بود.

دوران محکومیت او روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر ماه) به پایان می‌رسد.

محمد هاکان آتیلا برای شهادت علیه رضا ضراب در دادگاه نیویورک حاضر شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازرس وزارت دارایی آمریکا تاخیر در چاپ اسکناس ۲۰ دلاری با عکس «برده فراری» را بررسی می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بازرس کل وزارت دارایی ایالات متحده می گوید درباره تصمیم دولت ترامپ مبنی بر صرفنظر کردن از انتشار تصویر هریت تابمن، برده فراری، بر اسکناس ۲۰ دلاری، تحقیق خواهد کرد.

استیو منوشن، وزیر دارایی دولت ترامپ، ماه پیش اعلام کرد که این تغییر به دلیل مسائل مرتبط با جعل اسکناس است.

اما سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، از بازرس وزارت دارایی خواسته است تا شرایط از جمله هر گونه نقش کاخ سفید در این میان را مورد تحقیق قرار دهد.

طراحی جدید اسکناس ۲۰ دلاری قرار بود سال آینده وارد بازار شود، اما منوشن گفت تا ۲۰۲۸ به تعویق افتاده است.

در حال حاضر تصویر اندرو جکسون یکی از روسای جمهوری آمریکا در قرن نوزدهم بر روی اسکناس ۲۰ دلاری است.

انتخاب هریت تابمن برای این اسکناس در یک نظرسنجی آنلاین در دوره دولت باراک اوباما انجام گرفت.

پرزیدنت ترامپ گفته از علاقمندان اندرو جکسون است و او را نه برای نژادپرستی اش بلکه برای عوام گرایی و مقابله با تشکیلات سیاسی مستقر در واشنگتن تمجید می کند.

هریت تابمن از برده داری در ایالت مریلند فرار کرد و برای فراری دادن دیگر برده ها و جاسوسی برای دولت شمالی به جنوب برگشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حبیب الله سربازی فعال بلوچ با انتشار یک ویدئو از سلامت خود خبر داد

پس از انتشار اخباری مبنی بر ناپدید شدن حبیب الله سربازی فعال بلوچ، بنیانگذار و مدیر سازمان سهاب و کمپین فعالین بلوچ ، این فعال بلوچ با انتشار یک ویدئو از سلامت خود خبر داد.

پیش از این کمپین بلوچ روز چهارشنبه ۵ تیرماه گزارش داده بود که حبیب الله سربازی نیمه شب دوشنبه ۳ تیرماه به طور ناگهان و در شرایطی مشکوک از محل سکونتش در ترکیه ناپدید شده است.

عصر چهارشنبه، این فعال بلوچ با انتشار یک ویدئو که در کانال تلگرامی سهاب منتشر شده است اعلام کرد که «هم اکنون در اولین ایستگاه امن است و در روزهای آتی با در نظر گرفتن مسائل امنیتی، جزئیات کامل به اطلاع عموم رسانده می شود.»

سازمان سهاب پیشتر اعلام کرده بود که «در ماه های اخیر نیروهای سازمان سهاب و شخص حبیب الله سربازی تهدید های زیادی از سوی دستگاه های امنیتی و خصوصا سپاه تروریستی جمهوری اسلامی دریافت کرده بوده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 فساد در ورزش ایران| علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال ۵سال از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد

علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان رئیس سابق کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی با رای کمیته اخلاق در پرونده فساد معروف به «شرکت ام پی سیلوا»، به ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی محکوم شدند.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۵ تیرماه با اعلام این خبر گزارش داد که عباس ترابیان رئیس سابق کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی از دیگر متهمان این پرونده است که او هم با حکم کمیته اخلاق به ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شده است.
بنا بر این گزارش کفاشیان و ترابیان در این پرونده علاوه بر محرومیت از فوتبال به پرداخت جریمه نقدی هم محکوم شده‌اند.


پرونده های فساد در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است. پیش از این نیز گزارش‌های بسیاری از فساد در فوتبال منتشر شده بود اما آمار دقیقی از این فسادها در دست نیست و مشخص نیست که پرونده‌های فساد در فوتبال ایران چه سرنوشتی پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جشنواره سینمایی رم از «بیل موری» بازیگر آمریکایی تقدیر می کند

جشنواره سینمایی رم امسال جایزه افتخاری خود را به «بیل موری» بازیگر نامدار آمریکایی اهدا می کند و در مراسم باشکوهی از او تقدیرمی شود.

این بازیگر و کمدین پیشکسوت آمریکایی جایزه «یک عمر دستاورد هنری» را به پاس سالها حضور درخشان در عرصه سینما از سوی «وس اندرسون» کارگردان، تهیه کننده و دوست قدیمی خود دریافت می کند.

بیل موری در اکثر فیلم های وس اندرسون بازی کرده است، آثاری چون «راشمور»، «زندگی در آب با استیو سیزو»، «دارجیلینگ با مسئولیت محدود»، «آقای فاکس شگفت انگیز»، «هتل بوداپست» و «جزیره سگها» که از آثار تحسین شده سینمای جهان هستند.

«مرده ها نمی میرند» آخرین فیلم وس اندرسون است که بیل موری در آن حضور داشته است.

بیل موری ۶۸ ساله در طول بیش از چهار دهه فعالیت هنری، جوایز معتبری چون بفتا، گلدن گلوب و امی دریافت کرده است و برای فیلم «گمشده در ترجمه» نامزد جایزه اسکار شد.

جشنواره سینمایی رم از ۱۷ تا ۲۷ اکتبر در ایتالیا برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرگ پدر و دختر در مرز آمریکا موجب جلب توجه به ناامیدی مهاجران شده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک پدر و دختر اهل السالوادور در تلاش برای عبور از «رودخانه ریو گراند» در مرز مکزیک و ایالات متحده جان خود را از دست دادند.

انتشار عکسی از جسد آن دو موجب افزایش توجه به شرایط مهاجرانی شده که زمانی طولانی در انتظار رسیدگی به پرونده های پناهجویی شان می مانند.

چاپ این تصویر همچنین مباحثاتی را درباره درستی انتشار چنین عکس های حساسی به همراه داشته است.

هشدار: این تصویر ممکن است برای شما دلخراش باشد.

بنا بر گزارش ها، اسکار آلبرتو مارتینز رامیرز مایوس و خسته از انتظار یکشنبه شب تصمیم می گیرد با همسر و دخترش از رودخانه عبور کند.

رامیرز دختر ۲۳ ماهه اش را به آن سوی رودخانه می رساند، اما وقتی برمی گردد تا به همسرش کمک کند، دختر بچه وارد آب می شود. پدر سعی می کند دخترش را نجات دهد ولی جریان شدید آب هر دو را با خود می برد.

وزیر خارجه السالوادور به مهاجران توصیه کرده جان شان را به خطر نیاندازند.

مقام های آمریکا سال گذشته ۲۸۳ مورد مرگ مهاجران را در مرز گزارش دادند.

«اداره مرزبانی ایالات متحده» می گوید روز سه شنبه یک پدر و دختر خردسال اهل هندوراس را از همان رودخانه نجات داده است.

دولت گواتمالا سه شنبه تائید کرد که مادر و سه فرزندی که در جنوب تگزاس در اثر گرمازدگی پس از عبور از «رودخانه ریو گراند» جان سپردند، اهل گواتمالا بودند.

دولت پرزیدنت ترامپ می کوشد از شمار مهاجرانی که عمدتا از السالوادور، هندوراس و گواتمالا به مرز جنوبی ایالات متحده می آیند بکاهد. از جمله موارد مورد بحث توافقی است که مهاجران را ملزم می کند به جای سفر به مرز ایالات متحده در کشورهای خودشان تقاضای پناهندگی کنند.

سیمان در ایران از فردا ۳۷درصد گران می شود 

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه ۵ تیر گزارش داد که انجمن صنفی کارفرمایان سیمان با افزایش ۳۷ درصدی قیمت سیمان موافقت کرده است.

بنابر این گزارش با این تصمیم قیمت انواع سیمان خاکستری و سفید از فردا پنجشنبه ۶ تیرماه گران می شود.

پیش این عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان دلیل افزایش قیمت سیمان را افزایش ۶۰ تا ۶۵ درصدی هزینه‌های تولید سیمان عنوان کرده و گفته بود که هم اکنون این قیمت‌ها جوابگوی نیاز کارخانجات نیست و درصورتی که این روند ادامه یابد بسیاری از کارخانجات سیمان تعطیل می‌شود.

شیخان ظرفیت تولید سیمان کارخانه‌های ایران را بالغ بر ۸۷ میلیون تن عنوان کرده بود.

گرانی سیمان در حالی است که کارشناسان حوزه مسکن گرانی موادساخت و ساز خانه را یکی از عوامل گرانی مسکن در ایران می دانند.

در ماه‌های اخیر بازار ایران با مشکلات اقتصادی و گرانی دست و پنجه نرم می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 دولت ایران بازداشت یک زن در ارتباط با وزارت نفت را تایید کرد 

پس از انتشار اخباری مبنی بر بازداشت یک زن در ارتباط با وزارت نفت، دولت ایران،‌ این خبر را تایید و اعلام کرد که هنوز مشخص نیست این فرد جاسوس باشد یا خیر.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز چهارشنبه ۵ تیر با تایید بازداشت یک زن در ارتباط با وزارت نفت گفت که فرد دستگیر شده کارمند یک «شرکت اروپایی» بوده که اقدام به «جمع آوری اطلاعات» می کرده است.

او در عین حال افزود که «هنوز مشخص نیست جمع آوری این اطلاعات اقدام جاسوسی است یا خیر. »

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه ۲ تیر از دستگیری یک زن تبعه ایران با اتهام «جاسوسی» خبر داده و گفته بود «این فرد با ۱۶ مدیر وزارت نفت در ارتباط بوده و قصد تأثیرگذاری بر آنها را داشته است.»

اما سخنگوی دولت ایران امروز ارتباط داشتن این زن با ۱۶ مدیر وزارت نفت را »تکذیب کرده و گفت«بیان این مسئله به این شکل یک بیان اسلامی نیست.

موضوع ارتباط داشتن این زن با ۱۶ مدیر دراین وزارتخانه در حالی مطرح شده که پیش از این نیز وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از کشف یک دستگاه کارتخوان در دفتر بیژن زنگنه وزیر نفت ایران خبر داده بود.

ماجرای فساد در وزارت نفت همزامان با بررسی پرونده های فساد اقتصادی در ابعاد جدیدتری مطرح می شود. این در حالی است که در ماههای اخیر حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در رشته توئیت هایی با عنوان «چهره‌های فساد رژیم ایران»، به مقام های فاسد جمهوری اسلامی می پردازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رابرت مولر برای ادای شهادت به مجلس نمایندگان می‌رود

رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، برای ادای شهادت علنی به مجلس نمایندگان خواهد رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است که مولر روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیرماه) برای ادای شهادت به دو کمیته اطلاعات و قضایی مجلس نمایندگان برود.

رابرت مولر از زمان آغاز تحقیقات از اظهارنظر درباره این پرونده خودداری کرده و صرفا یک بار در ماه گذشته اقدام به قرائت بیانیه‌ای درباره گزارش خود کرد.

بازرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ روز چهارشنبه ۸ خرداد گفت که اعلام جرم علیه رئیس جمهوری ایالات متحده از گزینه‌های او در تحقیقات نبوده است.

مولر با این حال اضافه کرد که «اگر اطمینان داشتیم رئیس جمهوری به وضوح جرمی مرتکب نشده، آن را می‌گفتیم.»

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع‌تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد. او حدود دو ماه پیش این گزارش را به وزارت دادگستری تحویل داد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به انتشار گزارش مولر، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: «بزرگ‌ترین آزار رئیس جمهوری در تاریخ. بعد از هزینه کردن ۴۰ میلیون دلار طی دو سال سیاه، با دسترسی بدون محدودیت به افراد، منابع و همکاری، رابرت مولر که به شدت دچار تضاد است، اگر مدرکی داشت اعلام جرم می‌کرد. اما جرمی برای متهم کردن وجود ندارد.»

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خود برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپینش سوءاستفاده کرده است یا نه. در این ارتباط یازده مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهوری به میان می آورد.

در این گزارش که ۹۵۳ مورد پوشاندن بخش‌هایی از آن برای پنهان نگاه داشتن اطلاعات وجود دارد، آمده بود: «شواهدی که ما درباره رفتار و نیت رئیس جمهوری به دست آوردیم مسائل دشواری را مطرح می‌کند که ما را از تصمیم‌گیری قطعی درباره عدم وقوع رفتار مجرمانه باز می‌دارد. بر همین مبنا، هر چند این گزارش نتیجه نمی‌گیرد که رئیس جمهوری جرمی مرتکب شده است، او را مبرا هم نمی‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخست‌وزیر استرالیا: چین برای ممانعت از ادامه جنگ تجاری دست به اصلاح اقتصادی بزند

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، از چین خواست برای جلوگیری از ادامه جنگ تجاری میان این کشور و ایالات متحده، دست به اصلاحات اقتصادی بزند.

به گزارش رویترز، موریسون گفته است که جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین به اقتصاد جهان لطمه وارد می‌کند و از دولت چین خواست برای جلوگیری از ادامه این مسئله، انجام اصلاحات اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد.

موریسون در جریان یک سخنرانی در شهر سیدنی گفت انتقال اجباری تکنولوژی یا جاسوسی و دزدی صنعتی قابل توجیه نیستند.

سخنان نخست‌وزیر استرالیا یک روز پیش از دیدار دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین بیان شده است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته هم اعلام کرده بود تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به ایالات متحده، از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن این‌که به زودی بر ۳۲۵ میلیارد دلار از واردات چین نیز تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد شد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت‌های فناوری به موسسه‌های چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس تهران بازداشت دو مامور به دلیل «برخورد خشن» با یک دختر را متوقف کرد

بازداشت دختری در تهرانپارس به دلیل آب بازی

چند دختر و پسر که گفته می شود در یک پارک «آب‌بازی» کرده بودند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند؛ اما در مقابل رئیس پلیس تهران از متوقف شدن حکم بازداشت دو مامور نیروی انتظامی پس از برخورد خشونت آمیز آنها با یکی از این دختران خبر داده است.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، روز سه‌شنبه ۴ تیرماه از بازداشت و عزل دو مامور نیروی انتظامی به دلیل «برخورد خشن» با یک دختر هنگام بازداشت خبر داده بود. اما اکنون مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این کار به دستور رئیس پلیس تهران «متوقف شده‌است.»

بنابر این اطلاعیه، حسین رحیمی اجرا یا تعلیق دستور قبلی خود مبنی بر بازداشت و عزل آن دو مأمور را «منوط به پایان تحقیقات» دانسته است.

دستور بازداشت این دو مامور در حالی متوقف شده است که پیشتر پلیس اعلام کرده بود پنج نفر - سه زن و دو مرد - در حال حاضر به دلیل «خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مأمور، و نیز کشف حجاب» در بازداشت هستند.

طی روزهای اخیر فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن یک مامور نیروی انتظامی، دختری را با خشونت به سمت ماشین نیروی انتظامی می‌برد.

برخی شاهدان عینی گفته‌اند این افراد، که چند دختر و پسر نوجوان بودند، مشغول «آب‌بازی» در پارک بودند که با برخورد پلیس مواجه شدند.

برخورد خشونت آمیز پلیس در این فیلم با اعتراض‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شد. علاوه بر این، سی نماینده مجلس هم در این‌باره به وزیر کشور تذکر دادند.

این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که فیلم‌هایی از برخوردهای خشن و ضرب و شتم مردم از سوی نیروهای پلیس منتشر می‌شود. بسیاری از این افراد به بهانه «بدحجابی» بازداشت می‌شوند.

از دی‌ماه دو سال پیش زنان و دختران جوان با بر چوب کردن روسری‌هایشان، به اجباری بودن حجاب در ایران اعتراض کردند. تاکنون دهها نفر از این فعالان معترض توسط جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده و برخی مجبور به ترک کشور شده اند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند

عکس از آرشیو

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.

این بیانیه از ارائه اطلاعات بیشتر درباره این دو سرباز خودداری کرده است و نام آن‌ها نیز پس از آن‌که به بستگان آن‌ها در این زمینه اطلاع داده شد، اعلام می‌شود.

براساس گزارش‌های ناتو و دولت ایالات متحده، با مرگ این دو سرباز مجموع تعداد تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۶ تن در سال ۲۰۱۹ و دست‌کم ۶۵ نفر از ژانویه سال ۲۰۱۵ می‌رسد.

هنوز مشخص نیست که این سربازان در چه مکانی و چطور کشته شده‌‌اند، اما نیروهای طالبان مدعی‌اند که این دو سرباز آمریکایی در کمین نیروهای این گروه قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند.

اعلام خبر مرگ این دو به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت پس از سفر از پیش اعلام نشده مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، به افغانستان رخ داد.

وزیر خارجه آمریکا در جریان این سفر گفت مذاکرات صلح با طالبان همچنان ادامه دارد ودور بعدی آن قرار است چند روز دیگر در دوحه دنبال شود.

به گفته پمپئو، ایالات متحده آماده انتقال نیروهای خود است، اما «روی برنامه زمانی برای این کار، توافق نکرده‌ایم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو متهم کودک آزاری در یک کارواش در بوشهر بازداشت شدند

عکس آرشیوی است

مقامات قضایی بوشهر می گویند دو متهم را که اقدام به «کودک آزاری » در یک کارواش کرده بودند بازداشت کرده‌اند.

پس از انتشار خبری در روز دوشنبه ۴ تیرماه مبنی بر این که یک پسربچه ۸ ساله در یک کارواش مورد شکنجه های جسمی و روانی قرار گرفته است، این بار خبرگزاری ایرنا به نقل از دادستان بوشهر خبر داد که دو متهم در رابطه با این پرونده بازداشت شده‌اند.

به گفته علی حسن پور این کودک ۸ ساله از سوی «برخی کارگران» این کارواش به شدت مورد کودک آزاری قرار گرفته است و برخی از آسیب‌های وارد شده بو او جدی و جبران ناپذیر است.

این مقام قضایی اعلام کرده که این کودک حدود دو ماه پیش از سوی والدین خود در این کارواش رها شده بود و او از یک ماه پیش مورد کودک آزاری قرار گرفته است.

پیش از این نیز موارد متعدد آزار و شکنجه کودکان در ماه‌های اخیر خبر ساز شده و برخی از این کودک آزاری‌ها حتی به مرگ این کودکان انجامیده است.

همچنین براساس آمار رسمی کودک آزاری در میان خشونت‌های خانگی در ایران رتبه نخست قرار دارد.

فعالان حقوق کودکان و زنان، مشکلات قانونی درباره سرپرستی کودکان و نابرابری قانونی بین زنان و مردان را از جمله زمینه ها خشونت خانگی علیه کودکان و زنان می دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی اتریش حکم به استرداد تاجر اوکراینی به ایالات متحده داد

دیوان عالی اتریش در حکمی اعلام کرد که استرداد دمیتری فرتاش، تاجر اوکراینی، به ایالات متحده از نظر قانونی بلامانع است.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس این رای فرتاش، که دادستان‌ها گفته‌اند با پل منافورت رئیس پیشین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ روابط تجاری دارد، ممکن است به ایالات متحده منتقل شود.

این تاجر اوکراینی در سال ۲۰۱۴ در اتریش بازداشت و با وثیقه ۱۲۵ میلیون یورویی آزاد شد. یک روز پیش از حکم دادگاه عالی اتریش، یک قاضی فدرال در شیکاگو درخواست لغو دادگاه فرتاش به دلیل پرداخت رشوه در هند را رد کرده بود.

خبرگزاری اتریش اعلام کرده است که در حال حاضر کلمنس یابلونر، وزیر دادگستری اتریش، باید درباره استرداد فرتاش تصمیم بگیرد. انتظار می‌رود که این تصمیم طی روزهای آینده اعلام شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش پناهندگی ورزشکاران معلول ایرانی؛ ملی‌پوش بکستبال با ویلچر به ایران بازنگشت

در حالی که مهاجرت و پناهندگی ورزشکاران ایرانی در سال‌های روند افزایشی داشته است، این بار رسانه های ایران از پناهنده شدن یک ملی پوش بسکتبال با ویلچر ایران خبر می دهند.

سامان بلاغی عضو تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در جریان مسابقات جهانی آلمانی در شهریور سال ۹۷ به هامبورگ سفر کرده بود که با ترک اردوی تیم ملی به همراه دیگر بازیکنان به ایران باز نگشته است.

خبر پناهنده شدن آقای بلاغی بعد از گذشت ۱۰ ماه برای اولین بار است که از سوی رسانه‌های ایران و مقامات فدراسیون بسکتبال مطرح می شود.

یکی از مربیان تیم ملی بسکتبال با بیان این که حتی اگر می خواستند نمی توانستند مانع ماندن بلاغی در اردو شوند، به خبرگزاری فارس گفت که «اگر پلیس آن کشور متوجه شود ما پاسپورت‌های ورزشکاران را جمع‌آوری می‌کنیم و در اختیار آنها قرار نمی‌دهیم ممکن است دردسرساز شود.»

سامان بلاغی که همراه با تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ موفق به کسب مدال برنز‌ نیز شده بود.

این دومین ورزشکار معلول در ایران است که در یک سال گذشته پس از حضور در مسابقات برون مرزی به ایران باز نگشته است. چندی پیش نیز «پوریا جلالی پور» عضو تیم ملی تیروکمان معلولان ایران از هلند به ایران بازنگشت.

​روند پناهندگی و مهاجرت ورزشکاران ایرانی به دلیل مشکلات مالی، نبود حمایت‌های لازم و ناکارآمدی مدیریتی در ورزش ایران طی سال‌های اخیر روند رو به افزایشی داشته است.در ماه‌های اخیر چند ملی پوش جودو و کشتی نیز به تیم ملی کشورهای دیگر از جمله آذربایجان پیوستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادعای حوثی‌ها: با پهپاد به دو فرودگاه در عربستان سعودی حمله کردیم

عکس از آرشیو

شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن، مدعی شده‌اند که با پهپاد به دو فرودگاه ابها و جیزان در عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

به گزارش رویترز، تلویزیون المسیره - متعلق به حوثی‌ها - اعلام کرد که این حمله علیه اهداف نظامی در این دو فرودگاه انجام شده است.

مقام‌های عربستان سعودی و ائتلاف عربی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

این برای چندمین بار در هفته‌های اخیر است که حوثی‌ها به مواضعی در عربستان سعودی با استفاده از موشک‌های کروز یا پهپاد حمله می‌کنند.

خط لوله‌های انتقال نفت، فرودگاه ابها و فرودگاه نجران از جمله مکان‌هایی است که در هفته‌های اخیر از سوی حوثی‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند.

عربستان سعودی پیشتر جمهوری اسلامی را بابت این حمله‌ها شماتت کرده و گفته بود حوثی‌ها با استفاده از سلاح‌های جمهوری اسلامی دسست به این حمله‌ها می‌زنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده و کره‌شمالی مشغول گفت‌وگوهای پشت صحنه درباره برگزاری نشست سوم هستند

مون جائه این، رئیس جمهوری کره‌جنوبی، خبر داد که ایالات متحده و کره شمالی مشغول گفت‌وگو در پشت صحنه برای فراهم کردن شرایط دیدار احتمالی سوم میان رهبران دو کشور هستند.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری کره جنوبی امروز چهارشنبه پنجم تیر ماه، در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت هر دو طرف مشغول گفت‌وگو درباره دیدار سوم هستند.

به گفته رئیس جمهوری کره جنوبی، این گفت‌وگوها براساس درک متقابل دو طرف از مواضع‌شان که در نشست هانوی به دست آمه، پیگیری می‌شود.

مقام‌های رسمی ایالات متحده هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

پیشتر خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده بود که کیم جونگ اون، رهبر این کشور نامه‌ای شخصی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت کرده و روی محتوای آن «به طور جدی» فکر خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین خبر داده بود که کیم جونگ اون محتوای این نامه را «عالی» توصیف کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اعلام کرده بود که نامه‌ای از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دریافت کرده است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته‌های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می‌گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک فعال آذربایجانی بعد از بازداشت در حاشیه بازی پرسپولیس- تراکتورسازی به ۱۳ سال زندان محکوم شد

کاظم صفابخش، فعال ترک (آذربایجانی)

کاظم صفابخش، فعال آذربایجانی زندانی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

کاظم صفابخش روز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷، در آستانه دیدار فوتبال مابین تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کاظم صفابخش فعال ترک زندانی، روز دوشنبه ۳ تیر پس از انتقال از زندان اوین به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، متن دادنامه دادگاه بدوی و حکم ۱۳ سال زندان به‌صورت شفاهی به او ابلاغ شده‌ است.

کاظم صفابخش در خصوص اتهام «تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب» به ده سال، بابت اتهام «تشویش اذهان عمومی» به دو سال و بابت اتهام «فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال زندان محکوم شده ‌است.

یک منبع مطلع گفت: قاضی مقیسه، برای هر سه اتهام انتسابی حداکثر مجازات تعیین شده در قانون مجازات اسلامی را لحاظ کرده است.

بر اساس متن دادنامه منتشر شده، قاضی مقیسه تشکیل گروه تلگرامی «دلی قانلی لار» با ۲۱ عضو توسط آقای صفابخش را مصداق «تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب» دانسته است.

بر اساس اطلاعات موجود، این فعال مدنی از زمان بازداشت اجازه ملاقات با خانواده و نزدیکان خود را نداشته و علیرغم وعده مسئولان قضایی تاکنون به قید ضمانت آزاد نشده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات کاظم صفابخش روز یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۷۹، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده‌ و بر اساس حکم ابلاغ شده این فعال مدنی ظرف مدت ۲۰ روز می‌تواند به رای صادی شده اعتراض کند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کهنه سرباز جنگ عراق برای نمایش شجاعت در فلوجه «نشان افتخار» دریافت کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ برای نخستین بار به یک کهنه سرباز جنگ عراق «نشان شجاعت» اهداء کرد. دیوید بلاویا، سرگروهبان نیروی زمینی آمریکا، نشان شجاعت را برای یکی از خونین ترین درگیری های جنگ در ۱۵ سال پیش دریافت کرد.

سربازان جوخه بلاویا در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۴ در خانه ای کاملا تاریک زیر شلیک سنگین تیربار قرار داشتند.

بلاویا قدم پیش می گذارد و در خانه را باز کرده و اسلحه اتوماتیک اش را به سمت تیراندازان خالی می کند تا گروه او بتوانند عقب نشینی کنند.

دیوید بلاویا پس از بیرون آوردن نیروها از خانه با وجودی که یک بار جانش را به خطر انداخته بود، دوباره به داخل خانه برمی گردد تا دشمنان را در خانه دستگیر کند.

مایکل ویر، ژورنالیست جنگ، که با آن جوخه همراه بود آن لحظه را به یاد می آورد که بلاویا برگشت و دوباره وارد «تاریک ترین خانه مرگ» شد.

بلاویا به دلیل تاریکی خانه هیچ تصوری نداشت که دشمن در کجا کمین کرده است. او پس از دقایقی تیراندازی متقابل موفق شد پنج جنگجو از جمله یکی را در نبرد تن به تن در اتاقی مملو از مواد منفجره و آر پی جی ناکام بگذارد.

پس از گذشت پانزده سال پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه بلاویا را برای اقداماتش در آن شب ستود: «مایه افتخار من است که عالی ترین نشان افتخار نظامی را به یک سرباز آمریکایی اعطا کنم که شجاعتی استثنایی در حفاظت از نیروهایش و دفاع از کشور ما نشان داد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ستاره های هالیوود گزارش ۴۴۸ صفحه ای «رابرت مولر» را روی صحنه تئاتر بردند

خوانش گزارش رابرت مولر توسط ستاره های هالیوود بر صحنه تئاتر نیویورک

تعدادی از ستاره های سینما و تئاتر، نمایشنامه ای را بر اساس گزارش «رابرت مولر»، بازپرس ویژه مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا روی صحنه بردند.

این نمایشنامه تحت عنوان « تحقیق: جستجو برای حقیقت در ده پرده»، بخشهایی از گزارش ۴۴۸ صفحه ای آقای مولر را در نیویورک اجرا کرد.

نمایشنامه را «رابرت شنکن» نوشته است که در سال ۱۹۹۲ برای نمایشنامه «چرخه کنتاکی» برنده جایزه پولیتزر شد.

راوی نمایش، «آنت بنینگ» بازیگر آمریکایی بود که سه بار نامزد جایزه اسکار شده است.

«جان لیسگو»، بازیگر و نویسنده آمریکایی در نقش رئیس جمهوری آمریکا و «کوین کلاین»، خواننده و بازیگری که یک جایزه اسکار و سه جایزه تونی در کارنامه حرفه ای خود دارد در نقش رابرت مولر ظاهر شدند. «آلیسا میلانو» بازیگر و فعال اجتماعی نیز که از حامیان شناخته شده جنبش موسوم به «من هم» (Me Too) است نیز دو نقش در این نمایش ایفا کرد.

این نمایشنامه که در کل هجده بازیگر داشت تنها یک شب اجرا شد و اجراهای دیگری نخواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: برای هر اقدامی که ایران بخواهد انجام بدهد، آماده‌ام

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه در کاخ سفید برای دقایقی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. او در مورد توئیت‌های صبح امروز درباره ایران و پیام آن، گفت: «پیام این است: وقتی آماده‌اند باید به ما اطلاع دهند. وقتی آماده‌اند، به ما اطلاع دهند. به همین سادگی. ... برای هر اقدامی که [ایران] بخواهد انجام بدهد، آماده‌ام.»

پرزیدنت ترامپ با اشاره به لغو حمله به پایگاه‌های ایران در هفته گذشته، گفت: «خیلی‌ها از تصمیم من [در خودداری از واکنش نظامی به ایران] راضی هستند. ... هیچکس نمی‌خواهد ایران جنگ‌افزارهای هسته‌ای داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «[برجام] توافق فاجعه‌باری بود و در مدت زمان بسیار کوتاهی به پایان رسید. [تحت آن توافق] آنها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مسیر آسانی را پیش رو داشتند. اما ما نمی‌توانیم اجازه چنین کاری را به آنها بدهیم.»

وی افزود: «تحت توافقی که توسط پرزیدنت اوباما به دست آمد، یکصد و پنجاه میلیارد دلار به [ایران] داده شد و در ازای آن هیچ چیزی دریافت نشد. آنها این پول را به تروریست‌ها دادند. اگر یادتان باشد از جان کری پرسیدند: آیا می‌دانید ممکن است این پول صرف تروریسم شود؟ او پاسخ داد: بله. البته او گفت بخشی از آن. اما او این را می‌دانست. ... سپس آنها یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد به [ایران] دادند. آخر این چگونه توافقی است؟»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که راهبرد برون‌رفت از وضعیت در صورت وقوع جنگ با ایران چیست، گفت: «من نیازی به راهبرد برون‌رفت ندارم.»

گفته‌های پرزیدنت ترامپ را شبکه‌های خبری تلویزیونی به شکل مستقیم پخش کردند.

شپارد اسمیت، خبرنگار شبکه فاکس نیوز، پس از اتمام سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ با این سخنان خط قرمزی کشید و گفت این مسئله ایران باید حل شود و راه برون‌رفتی برای آن در نظر نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: ایران ۴۰ سال است بزرگترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است

مایک پمپئو به همراه جان باس، سفیر آمریکا در افغانستان

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از ترک افغانستان برای سفر به هند، در گفت‌وگویی با خبرنگاران گفت: برای ۴۰ سال ایران دست به ترور در سرتاسر جهان زده و بزرگترین عامل بی‌ثباتی در سرتاسر خاورمیانه است.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو روز سه‌شنبه چهارم تیر و در جریان سفر از پیش اعلام نشده‌اش به افغانستان گفت:‌ ایالات متحده به سیاستی که پرزیدنت ترامپ مشخص کرده ادامه می‌دهد تا در سرتاسر خاورمیانه ثبات برقرار کند. بخشی از آن هم کمپین اقتصادی و کمپین فشار است که ما در مقابل جمهوری اسلامی ایران داریم.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: من در مورد اقداماتی که ایران در افغانستان انجام می‌دهد نمی‌توانم به جزئیات اشاره کنم ولی این را می‌گویم: به نفع ایران است که روند صلح افغانستان را خراب نکند. امیدوارم تشخیص بدهند که به نفع تمامی بازیگران منطقه‌ای است که بگذارند روند صلح به پیش رود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی آمریکا قانون ۱۹۰۵ علیه علائم تجاری مستهجن را باطل کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «دیوان عالی ایالات متحده» می گوید یک قانون قدیمی که علامت های تجاری به اصطلاح مستهجن یا غیراخلاقی را ممنوع کرده بود، با قانون اساسی آمریکا مغایرت دارد.

تمام ۹ قاضی دیوان عالی اتفاق نظر داشتند که «قانون لَنهم» مصوب سال ۱۹۰۵ ناقض آزادی بیان تضمین شده در متمم اول قانون اساسی آمریکا است.

«وزارت دادگستری آمریکا» خواهان برقرار بودن قانون ۱۹۰۵ است و می گوید بازار آمریکا پر از علائم تجاری با ادبیات سخیف خواهد شد.

حکم روز دوشنبه «دیوان عالی ایالات متحده» حول پرونده یک طراح کالیفرنیایی صادر شد که می خواست نام البسه تولیدی اش را «FUCT» بگذارد.

«اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری» با درخواست او مخالفت کرد و گفت علامت تجاری مورد نظر او در ظاهر و تلفظ بیش از حد شبیه یک واژه شناخته شده مستهجن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایکل پریجنت: تحریم رهبر جمهوری اسلامی ابراز آمریکا برای فشار بر رژیم ایران است

«مایکل پریجنت» پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در اندیشکده هادسن، تحریم رهبر جمهوری اسلامی توسط دولت ایالات متحده را ابزار دیگری برای تحت فشار قراردادن رژیم ایران دانست.

آقای پریجنت روز سه شنبه ۴ تیر در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که تحریم کنونی بسیار کلیدی است چون به دنبال دارایی های رهبر جمهوری اسلامی می رود و می تواند برای تحت فشار قرار دادن رژیم ایران به کار گرفته شود.

او با بیان مثال هایی از وضعیت دشوار معیشتی ایرانیان گفت که در این شرایط، رهبر جمهوری اسلامی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را انباشته می کند و این تحریم ها نیز به دنبال آن ثروت خواهد بود.

آقای پریجنت با بیان این که تحریم‌های اخیر جمهوری اسلامی را منزوی‌تر کرده است، گفت که به نظر او هدف از تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی تغییر رژیم است. به گفته او اگر جمهوری اسلامی به شروط و درخواست های آقای پمپئو عمل کند رژیم سرنگون خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و هشت فرمانده ارشد نظامی را هدف تحریم های اقتصادی قرار داد. دونالد ترامپ از حکومت ایران خواست «رفتار مخرب اش را تغییر داده، به حقوق مردم اش احترام بگذارد و با حسن نیت به میز مذاکره بازگردد.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سه شنبه طی سفری به اورشلیم گفت ترامپ «در را به روی مذاکرات واقعی بازگذاشته است» و پاسخ ایران به گفته او «سکوت کر کننده» بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا هنگام امضای تحریم های جدید گفت: «در انتظار روزی هستم که تحریم ها برداشته شود و ایران بتواند کشوری صلح دوست باشد. مردم ایران مردمی بزرگ‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG