لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۴۱

سرخط خبرها

پرزیدنت ترامپ: حمله به نفتکش‌ها کار ایران بود؛ تنگه هرمز هرگز بسته نخواهد شد

پرزیدنت ترامپ در یک گفتگوی تلفنی برای نخستین بار درباره حمله به نفتکش‌ها اظهارنظر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ایران را مسئول حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ که صبح جمعه ۲۵ خرداد با برنامه «فاکس و دوستان» تلفنی گفتگو می‌کرد، گفت: «[حمله به نفتکش ها] کار ایران بود. به این دلیل [می گویم] کار ایران بود که شما آن قایق را دیدید.»

اشاره پرزیدنت ترامپ به فیلمی است که ارتش آمریکا صبح جمعه منتشر کرد که نشان می دهد ساعاتی بعد از حمله به نفتکش ها در دریای عمان، نیروهای جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به یکی از نفتکش ها، یک مین عمل نکرده را از بدنه کشتی جدا می کنند.

وی افزود: «فکر می کنم یکی از مین ها منفجر نشد و تمام نشانه های ارتباط با ایران را می شد در آن مشاهده کرد. شما دیدید که آنها می خواستند شبانه این مین را بردارند و این کار را با موفقیت انجام دادند. [اما] دستشان رو شد و معلوم شد که کار آنها بود. آنها نمی خواستند هیچگونه شواهد و مدارکی را از خود برجای بگذارند... آنها بودند که این کار را انجام دادند.»

پرزیدنت ترامپ روز جمعه همچنین درباره اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران گفت که آنها حامی تروریسم هستند و در چهارده مناقشه مختلف منطقه ای دست داشته اند؛ اما «از وقتی که من به ریاست جمهوری رسیدم، آنها بسیار تغییر کرده اند.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به دلایل خود برای خروج از برجام گفت که ایران در شرایط وحشتناکی است و او می خواهد که ایران به میز مذاکره بازگردد، اما برای این کار عجله‌ای ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره احتمال بسته شدن تنگه راهبردی هرمز و تهدید ایران نیز گفت: «آنها [تنگه هرمز] را نخواهند بست. و اگر هم ببندند، برای مدت طولانی بسته نخواهد ماند.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان جلوی ایران را گرفت، گفت: «خواهیم دید.»

صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، رسانه های محلی از وقوع دو انفجار مهیب در دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. این انفجارها منجر به آتش‌سوزی در آن نفتکش‌ها شد. به دنبال این حادثه، ناوگان پنجم آمریکا در منطقه اعلام کرد که پیام‌هایی را از این دو کشتی دریافت کرده و در حال کمک‌رسانی به آنها است.

این دو نفتکش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما معرفی شده اند. «فرونت التر» از امارات به سمت تایوان، و نفتکش دوم از عربستان به سمت سنگاپور در حرکت بود.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست. آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد.

همچنین روز جمعه، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران درانفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد.

اتحادیه اروپا نیز از ایران و آمریکا خواست خویشتن‌داری کنند.

پیش از این، آمریکا، ایران را مسئول خرابکاری در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود که یک ماه پیش رخ داد.

تنش بین ایران و آمریکا بعد از خروج ایالات متحده از برجام افزایش یافت. با این حال مقام های نظامی ایالات متحده می گویند به دنبال جنگ با ایران نیستند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهند.

پرزیدنت ترامپ میانه خرداد به تهران پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را داد؛ اما علی خامنه ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن این پیشنهاد را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جت‌های اسرائیلی پایگاه های حماس در غزه را هدف حمله قرار دادند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جت های اسرائیلی روز جمعه در واکنش به شلیک راکت به جنوب اسرائیل که به یک مدرسه مذهبی یهودی آسیب رساند، به پایگاه های حماس در غزه حمله کردند.

نیروی هوایی اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد: «جت های جنگی و هواپیماها، زیرساخت های تروریستی در پایگاه های نظامی و پایگاه نیروی دریایی حماس را در قالب بخشی از حمله به شماری از مراکز حماس در سراسر نوار غزه هدف گرفتند.»

هیچ یک از دو طرف تلفاتی را گزارش نکرده اند. طلبه های مدرسه دینی شهر «سدروت»، در زمان حمله راکتی حماس آنجا نبودند.

اسرائیل پیشتر گفته بود در واکنش به شلیک راکت از سوی حماس در ساعات پایانی چهارشنبه به چند موضع در غزه شامل یک تونل مورد استفاده تروریست ها حمله کرده بود. پنجشنبه شب یک موشک دیگر به جنوب اسرائیل شلیک شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» واشنگتن و تهران شد

به دنبال انفجار در دو نفتکش در دریای عمان، اتحادیه اروپا از ایالات متحده آمریکا و ایران خواست با «خویشتن‌داری حداکثری» مانع افزایش تنش در منطقه شوند.

یک سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه در حال حاضر مشغول جمع‌آوری و بررسی اطلاعات درباره حمله به دو نفتکش است.

به گزارش رویترز، این سخنگو با اشاره به این‌که منطقه در حال حاضر نیازی به افزایش تنش و بی‌ثباتی ندارد، از ایالات متحده و ایران خواست با «خویشتن‌داری حداکثری» مانع افزایش تنش‌ها در منطقه و تحریک طرف مقابل شوند.

روز گذشته دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. ایالات متحده ایران را مسئول این حملات معرفی کرده است. آمریکا همچنین ویدئویی را از تلاش نیروهای سپاه پاسداران برای جدا کردن یک مین منفجر نشده از بدنه یکی از کشتی‌ها، به عنوان مدرک دست داشتن ایران در این اقدام منتشر کرده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز گذشته و طی سخنانی در همین رابطه گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل به جهان وعده داده بود که جریان نفت عبوری از تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن وعده، تلاش می کند.

ایران این اتهام را رد و دخالت خود در این انفجارها را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با افزایش حملات حوثی‌ها، عربستان به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد

حمله به فرودگاه ابها در عربستان

یک روز پس از حمله به فرودگاهی در عربستان، ریاض ایران را تهدید کرد که با عواقب سنگینی روبرو می شود.

شاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان، روز پنجشنبه ۲۳ خرداد گفت: «رژیم ایران تنها طرفی در منطقه است که با بی پروایی به دنبال تشدید اوضاع از طریق استفاده از موشک های بالستیک و پهپادها برای هدف قرار دادن مستقیم تاسیسات غیرنظامی و غیرنظامیان بی گناه بوده است.»

او گفت ادامه مستقیم یا غیرمستقیم اقدامات رژیم ایران پیامدهای سهمگینی خواهد داشت. عربستان می گوید که ایران از حوثی های یمن حمایت نظامی می کند. اما ایران این اتهام را رد کرده است.

ایران از سوی آمریکا به حمله به نفتکش‌ها متهم شده و از سوی دیگر حوثی های مورد حمایت تهران در دو روز گذشته حملاتی را به عربستان سعودی انجام داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده یک ناوشکن دیگر به خلیج فارس اعزام می‌کند

ناوشکن میسون که تخصص آن مقابله با حملات موشکی است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد این کشور یک ناو جدید به منطقه‌ای که دو نفت‌کش در آن دچار حادثه شدند، اعزام می‌کند.

در بیانیه‌ای که از سوی سنتکام منتشر شده، آمده است که ایالات متحده علاقه‌ای به یک درگیری جدید در خاورمیانه ندارد، اما برای دفاع از منافع آمریکا، از جمله آزادی کشتی‌رانی، یک ناو جدید به منطقه اعزام می‌‌کند.

براساس اعلام فرماندهی مرکزی ایالات متحده، ناوشکن میسون در حال حرکت به سوی دریای عمان است. «یواس‌اس میسون» (دی‌دی‌جی-۸۷) که از سال ۲۰۰۱ مورد استفاده قرار گرفته، از جمله ناوشکن های ارتش آمریکا است که ۱۵۵ متر طول دارد. این ناوشکن که سابقه حضور در کانال سوئز را دارد، در دو سال اخیر به خاطر جنگ یمن،‌ در ماموریتی برای حفظ امنیت در در خلیج عدن حضور داشت.

پیشتر ارل برون، سخنگوی سنتکام، گفته بود که ایالات متحده و شرکای آن در منطقه برای دفاع از منافع خود اقدام‌های لازم را انجام خواهند داد.

برون اضافه کرده بود که حمله‌های روز پنج‌شنبه به دو نفتکش «تهدید روشن برای آزادی بین المللی ناوبری و آزادی تجارت» محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فتوشاپ تصویر دو زن در کنار پانزده مرد «موفق در عرصه فناوری» جنجالی شد

مجله آمریکایی «جی کیو» تصویری از چند مدیرعامل موفق عرصه فناوری که به دیدن طراح مشهور مد «برونلو کوچیلینی» رفته اند را منتشر کرد که در آن تنها دو زنی که دیده می شوند با فتوشاپ به عکس اضافه شده اند.

«جی کیو» این عکس را پس از آن که بر سر فتوشاپ بودن عکس جنجال به پا شد از وبسایت خود حذف کرد.

یکی از دو زن فتوشاپ شده، «لین جوریک» مدیرعامل شرکت «سان ران» فراهم کننده انرژی خورشیدی برای مصرف خانگی است و دیگری «رضوانه بشیر» مدیرعامل شرکت مسافرتی «پیک» است.

مسئولان پروژه می گویند می خواستند همه مدیران موفق «سیلیکان ولی» کالیفرنیا (نبض تپنده فناوری در آمریکا) در عکس باشند و از همین رو ناگزیر شدند دو نفر را فتوشاپ کنند که خود آنها نیز از این اقدام باخبر بودند و آن را تأیید کرده بودند.

بنا به برخی از گزارش ها، «جف بیزوس» مدیرعامل آمازون نیز که در این دیدار حضور نداشت حاضر به فتوشاپ تصویرش در کنار دیگران نشده است.

مجله «جی کیو» به مسائل مورد علاقه مردان می پردازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جدیدترین رده‌بندی فیفا منتشر شد؛ ایران در رده بیستم جهان و نخست آسیا

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی جهان را منتشر کرد. در این رده‌بندی، تیم ملی فوتبال ایران در رده بیستم جهان و نخست آسیا قرار دارد.

تیم ایران که به تازگی مارک ویلموتس بلژیکی را به عنوان مربی روی نیمکت خود می‌بیند، در رده‌بندی ماه ژوئن فیفا، یک پله صعود کرده و به رده بیستم جهان رسیده است.

ایران در دو بازی دوستانه اخیر خود با مربی‌گری ویلموتس، با پنج گل تیم ملی سوریه را در ورزشگاه آزادی شکست داد و در دیدار مقابل کره‌جنوبی به تساوی ۱-۱ رسید.

پس از ایران، ژاپن در رده دوم آسیا و بیست و هشتم جهان، کره جنوبی در رده سوم آسیا و سی و هفتم جهان قرار دارند. استرالیا هم تیم چهارم آسیا است.

در رده‌بندی جهانی، در حال حاضر بلژیک تیم نخست جهان است. پس از بلژیک، تیم‌های فرانسه، برزیل، انگلیس، پرتغال، کرواسی،اسپانیا، اروگوئه، سوئیس و دانمارک در رده‌های دوم تا دهم جهان هستند.

کلمبیا، تیمی که اخیرا کارلوس کیروش، سرمربی پیشین تیم ایران را به عنوان مربی خود برگزیده است، در رتبه سیزدهم جهان قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیست نامزد دموکرات‌ها برای حضور در نخستین مناظره درون حزبی معرفی شدند

کمیته ملی حزب دموکرات نام ۲۰ نفر را که برای حضور در نخستین مناظره درون‌حزبی دموکرات‌ها واجد شرایط هستند، اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۲۰ نفر از افرادی که از حزب دموکرات برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام آمادگی کرده بودند، در این لیست اعلام شده است.

از میان نامزدهای شناخته شده، استیو بولاک فرماندار مونتانا و سث مولتون نماینده ماساچوست در مجلس نمایندگان موفق نشدند شرایط لازم را برای حضور در این لیست کسب کنند.

از میان نامزدهای کمتر شناخته شده هم مایک گراول سناتور سابق آلاسکا و وین مسام شهردار سابق میرامار در فلوریدا هم در این لیست حضور ندارند.

نخستین مناظره نامزدهای حزب دموکرات برای روزهای ۲۶ و ۲۷ ژوئن (پنجم و ششم تیر ماه) در شهر میامی برنامه‌ریزی شده است.

برخی نامزدهای حزب دموکرات از شرایط احراز صلاحیت برای حضور در مناظره‌ها انتقاد کرده‌اند. این شرایط در سال جاری و از سوی تام پرز، رئیس حزب دموکرات تعیین شده است.

مواردی چون شانس داشتن در جریان نظرسنجی‌ها و همچنین جذب کمک‌های مالی از آن جمله هستند. این شرایط برای حضور در دومین دور مناظره‌ها که در ماه ژوئیه در دیترویت برگزار خواهد شد هم الزامی هستند.

برای سومین و چهارمین مناظره‌ها که در ماه‌های سپتامبر و اکتبر برگزار خواهد شد، میزان مقبولیت در نظرسنجی‌ها و همچنین کمک‌های مالی شرط مهمتری خواهد شد.

نامزدها در آن زمان باید دست‌کم ۲ درصد از آرا در نظرسنجی‌ها را کسب کنند و دست‌کم ۱۳۰ هزار کمک‌کننده مالی داشته باشند.

جو بایدن معاون باراک اوباما رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده، برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت، کاملا هریس و الیزابت وارن از جمله نامزدهایی هستند که در نظرسنجی‌ها شانس بالاتری داشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تحلیلگر بنیاد هریتیج: هر قدر ایران اقدامات کوته‌فکرانه‌ای انجام می‌دهد، آمریکا خردمندانه پاسخ می‌دهد

جیمز کارافانو معاون رئیس مطالعات سیاست خارجی و دفاعی بنیاد هریتیج، در مطلبی نوشت: رژیم ایران همیشه یک کار را به طور مستمر انجام می‌دهد؛ این که کار خطایی را در زمانی اشتباه و برای دلایل اشتباه به اجرا می‌گذارد. رژیم ایران همچنین یک کار را خوب انجام می‌دهد: این که در راستای پیام ترامپ، به جهان نشان دهد به واقع چقدر رژیمی با نیت‌های پلید است.

آقای کارافانو در این مطلب که روز جمعه ۲۴ خرداد در وبسایت فاکس‌ نیوز منتشر شده، افزود: هر قدر ایران در رفتارهایش به شکل کوته‌فکرانه‌ای تخاصم تروریستی دیده می‌شود، از سوی دیگر دولت پرزیدنت ترامپ در قامت سیاستمدار عمل کرده و به جای واکنش نشان دادن، فقط پاسخ داده‌اند.

او همچنین از موضع مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده تقدیر کرده و گفت: آمریکا به جای اقدام سریع، اعلام می‌کند که به همراه متحدانش در پی برخورد با تهدیدهای رژیم ایران است و این مسیر، بهترین راه حرکت دولت فعلی آمریکا است.

تنش بین آمریکا و ایران افزایش یافته است. روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان حمله شد که آمریکا می گوید جمهوری اسلامی مسئول آن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قانونگذاران بانفوذ از پنتاگون خواهان شفافیت بیشتر هستند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو قانونگذار ارشد که عضو کمیته های ناظر بر ارتش ایالات متحده در کنگره، خواهان امکان دسترسی بیشتر به پنتاگون و ارائه گزارش های روزانه در برابر دوربین رسانه ها توسط مقام های ارشد هستند.

آدم اسمیت رئیس دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده و مک تورنبری عضو ارشد جمهوریخواه کمیته، هر دو نسبت به عدم شفافیت فزاینده ای که می تواند منجر به بی اعتمادی مضاعف شود ابراز نگرانی کرده و می گویند لازم است این روند معکوس شود.

اسمیت درباره بودجه پیشنهادی وزارت دفاع که در آن کمیته نیروهای مسلح خواهان نظارت بیشتر شده است، به خبرنگاران گفت: «ما فقط می خواهیم بدانیم آنها چه می کنند، من خیلی به رویکرد دولت ترامپ اعتماد ندارم.»

تورنبری سه شنبه با لحنی نه چندان انتقادی نسبت به دولت گفت: «احتمالا پنتاگون کمی بیش از اندازه به سمت عدم انتشار اطلاعات متمایل شده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتخابات ۲۰۲۰ - صف‌آرایی مناظره ۲۰ کاندیدای دموکرات مشخص شد

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی اعلام کرد با توجه به حضور ۲۰ کاندیدای دموکرات که شرایط حضور در مناظره‌ها را دارند، دو برنامه مناظره مشخص و اعلام شده است.

در اولین دو مناظره که روز پنجم تیر و به مدت دو ساعت برگزار می‌شود، الیزابت وارن، کوری بوکر، بتو اورورک، ایمی کلوباشار، خولیان کاسترو، بیل د بلازیو، جان دیلینی، تولسی گابارد، تیم رایان و جی اینزلی حضور دارند.

یک شب پس از مناظره اول هم دیگر کاندیداها از جمله برنی سندرز، کامالا هریس، جو بایدن، پیت بوتیجج، مایکل بنت، ماریان ویلیامسون، اریک سوالول، کرستن جیلبرند، اندرو یانگ و جان هیکنلوپر، حضور خواهند داشت.

کمیته ملی حزب دموکرات گفته نامزدها بدون ترتیب خاصی در این دو مناظره تقسیم شده‌اند. از میان بیش از ۲۳ نامزد کسب کاندیداتوری حزب دموکرات، ۲۰ نامزد توانسته‌اند شرایط حضور در سطح مناظره‌های را کسب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زنان در سراسر سوئیس علیه نابرابری اعتراض کردند؛ مردها بروند لباس اتو کنند!

اعتراض زنان سوئیسی در شهر لوزان.

زنان در سراسر کشور سوئیس روز جمعه تظاهرات کردند تا بر ضعف حقوق زنان در کشور ثروتمند خود تاکید کنند.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۴ خرداد ماه، زنان در خیابان های زوریخ، مرکز مالی سوئیس، تظاهرات کردند و برخی از آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی یکی از آنها نوشته شده بود: «مردها، بروید [لباس ها را] اتو کنید.»

اعتراض و تحصن زنان در شهر زوریخ سوئیس
اعتراض و تحصن زنان در شهر زوریخ سوئیس

به رغم کیفیت بالای زندگی در سوئیس، این کشور در میان اقتصادهای توسعه یافته جهان از نظر دستمزدهای زنان و برابری در محیط های کاری، وضعیت خوبی ندارد.

بر اساس یک تحقیق سالانه مجمع جهانی اقتصاد، سوئیس در سال ۲۰۱۸ در میان ۱۴۹ کشور جهان از نظر برابری دستمزدها در جایگاه ۴۴ بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حوثی‌ها بار دیگر به فرودگاه ابها در عربستان حمله کردند

عکس از آرشیو

فرودگاه ابها در عربستان سعودی برای دومین بار در هفته اخیر با حمله شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد.

تلویزیون المسیره، متعلق به حوثی‌ها، گزارش کرد که این گروه امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه حمله‌ای پهپادی علیه فرودگاه ابها در عربستان سعودی انجام داده است.

هم‌زمان یک سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی هم در بیانیه‌ای، ضمن تایید این حمله اعلام کرد پدافند هوایی عربستان سعودی، موفق به نابود کردن پنج پهپاد در این حمله شده است.

تاکنون گزارشی از خسارت‌ها و تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، دو روز پیش نیز با موشک به این فرودگاه حمله کرده بودند. در جریان آن جمله ۲۶ نفر، از جمله سه زن و دو کودک زخمی شده بودند.

مقام‌های ائتلاف عربی و عربستان سعودی، ایران را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم می‌کنند. خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در توئیتر خود نوشته بود که «حمله تروریستی» حوثی‌ها با استفاده از «سلاح ایرانی» انجام شده است.

خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان هم ایران به «تجاوز مستقیم و غیرمستقیم» از طریق حوثی‌ها متهم کرده و گفته بود این اقدام‌ها «عواقب سنگینی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

حوثی‌های تحت حمایت ایران در یک ماه اخیر چند حمله پهپادی هم علیه لوله‌های انتقال نفت و فرودگاه‌های عربستان سعودی انجام داده بودند.

ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی ایران با حمایت از گروه‌هایی مثل حوثی‌ها، ثبات خاورمیانه را بر هم زده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترکیه به دنبال زندانی کردن دو خبرنگار بلومبرگ است

ترکیه خواهان زندانی کردن دو خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ شده است. به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۴ خردادماه، دادگاهی در ترکیه اعلام جرم سازمان ناظر بر بانک های ترکیه برای زندانی کردن دو خبرنگار بلومبرگ و ۳۶ نفر دیگر را پذیرفت.

به نوشته رویترز، این اعلام جرم در رابطه با گزارشی است که اوت ۲۰۱۸ منتشر شد و در آن اثرات کاهش شدید ارزش لیر ترکیه و پاسخ مقامات و بانک ها به این کاهش بررسی شده بود.

سال گذشته ارزش لیر ترکیه بر سر نگرانی ها در مورد استقلال بانک مرکزی و روابط بد آنکارا و واشنگتن حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

دو خبرنگار بلومبرگ متهم شده اند که تلاش داشتند ثبات اقتصادی ترکیه را تضعیف کنند و ممکن است بین ۲ تا ۵ سال زندانی شوند.

۳۶ نفر دیگر نیز به خاطر اظهارنظرهایشان در شبکه های اجتماعی درباره گزارش بلومبرگ، متهم شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه بریتانیا: دلیلی ندارد ادعای آمریکا را درباره نقش ایران در انفجار نفتکش‌ها نپذیریم

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران درانفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد.

به گزارش رویترز، جرمی هانت امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه به رادیو بی‌بی‌سی گفت بریتانیا به شکل مستقل دست به ارزیابی و تحقیق درباره این حمله خواهد زد و پروسه خود را برای این کار خواهد داشت.

وزیر خارجه بریتانیا اضافه کرده است که این کشور دلیلی برای رد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن جمهوری اسلامی در انفجار این دو نفتکش ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته و پس از وقوع انفجار در دو نفتکش در دریای عمان، گفته بود که براساس ارزیابی‌های دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی مسئول حمله به این دو نفتکش است.

نیروی دریایی ایالات متحده هم ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌دهد یکی از قایق‌های گشت‌زنی سپاه پاسداران پس از انفجار، نزدیک یکی از این نفتکش‌ها شده و یک مین عمل نکرده را از بدنه آن جدا می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ژاپن برای تخلفات مربوط به پهپادها جریمه‌های سنگینی را در نظر گرفت

پارلمان ژاپن قانونی را برای کار با پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) تصویب کرده است.

بنا بر این قانون، کسانی که در حالت مستی پهپاد به هوا بفرستند تا ۳۰۰ هزار ین جریمه خواهند شد.

این قانون، که در مورد پهپادهای سنگین تر از ۲۰۰ گرم اعمال می شود، محدودیت هایی را نیز برای محل پرواز پهپادها در نظر گرفته است.

در عین حال، کسانی که با پهپادهای خود «شیرین کاری» کنند، تا ۵۰۰ هزار ین جریمه خواهند شد.

پیش از این، پرواز پهپادها در نزدیکی نیروگاه های هسته ای، ساختمان های پارلمان، و دفتر کار نخست وزیر ممنوع شده بود.

ورزشگاه‌ها نیز به روی پرواز پهپادها بسته هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جلسه دادگاه استرداد آسانژ به ایالات متحده در فوریه سال ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد

دادگاهی در لندن حکم داد که جلسه مربوط به درخواست استرداد جولین آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به ایالات متحده در فوریه سال ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش رویترز، دادگاه در جلسه‌ای که امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه برگزار شد، اعلام کرد که جلسه اصلی برای رسیدگی به درخواست استرداد آسانژ، زمستان سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

در جلسه امروز، آسانژ که به دلیل بیماری قادر به حضور در جلسه دادگاه نبود، از طریق ویدئو در دادگاه حاضر شد.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس حدود دو ماه پیش و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

پیشتر دادگاهی در بریتانیا آسانژ را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد. او متهم است که پس از آزادی به قید وثیقه، از حضور در دادگاه خودداری کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا مدرک نقش ایران در حمله به نفکش‌ها در دریای عمان را منتشر کرد؛ همراهی دیگر کشورها علیه اقدام جمهوری اسلامی

نیروی دریایی ارتش ایالات متحده ویدئویی منتشر کرده است که نشان می‌دهد که یکی از قایق‌های گشت‌زنی سپاه پاسداران، مشغول جدا کردن یک مین از بدنه یکی از کشتی‌های مورد حمله قرار گرفته در دریای عمان است.

در این ویدئو که از سوی هواپیماهای آمریکا ضبط شده است، یکی از قایق‌های گشت‌زنی سپاه پاسداران پس از رخ دادن انفجارها، نزدیک کشتی «کوکوکا کوریجس» می‌شود و یک مین عمل نشده را از بدنه این کشتی جدا می‌کند.

صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، رسانه های محلی از وقوع دو انفجار مهیب در دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. این انفجارها منجر به آتش‌سوزی در آن نفتکش‌ها شد.

پس از رخ دادن این انفجارها، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی را مسئول انفجار این دو نفتکش معرفی کرده و گفته بود: «این ارزیابی بر مبنای اطلاعات امنیتی، جنگ‌افزارهای مورد استفاده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای این عملیات،‌ حملات مشابه اخیر ایران به کشتیرانی، و نیز این واقعیت که هیچ گروه نیابتی فعال در منطقه از منابع و تخصص لازم برای اجرای چنین عملیاتی با این میزان بالای پیچیدگی برخوردار نیست، حاصل شده است.»

پیش از این، آمریکا، ایران را مسئول خرابکاری در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود. وزیر خارجه ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد.

همچنین روز جمعه، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران درانفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سرپرست پنتاگون: ادامه حملات بی‌مورد ایران در منطقه تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون - آرشیو

سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، عصر پنجشنبه ۲۳ خرداد با بیان این که جمهوری اسلامی به «حملات بی‌مورد» خود در خاورمیانه ادامه می‌دهد، گفت ایالات متحده از نیروها و منافع خود در سراسر جهان دفاع خواهد کرد.

پاتریک شاناهان در چند توئیت با اشاره به حملات صبح پنجنشبه به دو نفتکش در دریای عمان تاکید کرد، ادامه حملات بی‌مورد ایران در منطقه تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی و تجاوز به آزادی کشتیرانی در آب‌های آزاد است.

آقای شاناهان در ادامه خاطر نشان کرد «در حالی که ما به دنبال درگیری نیستیم، وزارت دفاع ایالات متحده از منافع و نیروهای مان در سراسر جهان دفاع خواهد کرد. ما از تجارت جهانی و آزادی دریانوردی پاسداری خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام آمریکایی در نشست شورای امنیت درباره نقش ایران در خرابکاری نفتکش‌ها صحبت کرد

جاناتان کوهن سرپرست هیئت نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد عصر پنجشنبه پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره حملات امروز به نفتکش‌ها در دریای عمان گفت که برخورد ایران با ایالات متحده باید برخوردی دیپلماتیک، و نه تروریستی، باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جاناتان کوهن به خبرنگاران حاضر در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که ایران باید با دیپلماسی با ایالات متحده برخورد کند، «نه با تروریسم، حمله به کشتی‌ها، زیرساخت‌ها، و تاسیسات دیپلماتیک.»

نشست ویژه امروز شورای امنیت به درخواست مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و پشت درهای بسته برگزار شد. آقای پمپئو و مقام‌های دولت آمریکا ایران را مسئول حملات صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان می‌دانند.

جاناتان کوهن نیز با بیان این که هیچ گروه نیابتی در منطقه منابع یا مهارت لازم برای چنین اقدامی در این سطح را ندارد، تاکید کرد که حملات امروز نمونه دیگری از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتیجه یک تحقیق:‌ اقلیت‌ها در پارلمان جدید اروپا صدایی قوی ندارند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اقلیت های قومی و نژادی دست کم ۱۰ درصد جمعیت اروپا را تشکیل می دهند، اما تنها ۵ درصد کرسی های پارلمان جدید اروپا را در اختیار دارند. مدافعان حقوق اقلیت ها می گویند آنها در شرایطی از نمایندگان کمتری برخوردارند که ملی گرایی، لفاظی های راست افراطی و نفرت پراکنی رو به اوج است.

«شبکه اروپایی ضد نژادپرستی» یادآوری می کند که در پی انتخابات ماه گذشته، اقلیت ها در پارلمان اروپا که ۷۵۱ کرسی دارد، تنها ۳۶ کرسی را تصاحب کردند.

پارلمان اروپا برای اولین بار برابری جنسیتی را برای مقام های مهم آن نهاد قانونگذاری در دستور کار قرار داده، اما چنین هدفی برای اقلیت های قومی و نژادی مطرح نشده است.

پارلمان هرگز فردی رنگین پوست را به عنوان کمیسیونر اروپا یا مقام های ارشد در پارلمان یا شورای اروپا انتخاب نکرده است.

شمار زنان سیاهپوست پارلمان اروپا از یک به شش می رسد، ولی با خروج قانونگذاران بریتانیایی از پارلمان اروپا پس از «برگزیت»، درصد قانونگذاران اقلیت به ۴ درصد تقلیل می یابد.

از قانونگذاران اقلیت تازه وارد در پارلمان اروپا، ۱۷ نفر از سوی احزاب چپگرا، ۸ نفر از لیبرال ها و ۱۱ نفر از گروه های راستگرا انتخاب شده اند.

دوره کار پارلمان جدید سال ۲۰۲۴ به پایان می رسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از پایان کار «سارا سندرز» به عنوان سخنگوی کاخ سفید خبر داد

پرزیدنت ترامپ عصر پنجشنبه ۲۴ خرداد در توئیتر خود ضمن قدردانی از خدمات «سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید، نوشت که خانم ساندرز پس از چند سال کار، از کاخ سفید به ایالت خود در آرکانزاس باز می‌گردد.

رئیس جمهوری آمریکا در این توئیت نوشت که خانم سندرز فرد خاصی است که دارای توانایی‌های فوق العاده ای است و کارهای باورنکردنی انجام داده است.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با تقدیر از خانم سندرز گفت امیدارم او در انتخابات فرمانداری آرکانزاس شرکت کند.

سارا سندرز دختر مایک هاکبی، فرماندار سابق ایالت آرکانزاس است.

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا نیز در توئیتی با قدردانی و سپاس از خدمات خانم سندرزاز او به عنوان یک وطن پرستی که بی وقفه در راه رساندن پیام و برنامه های دولت کنونی کوشیده، نام برد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: جمهوری اسلامی ایران در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان مسئول است

آقای پمپئو گفت که پرونده ایران را به شورای امنیت می‌برد.

وزیر خارجه ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

مایک پمپئو پنجشنبه عصر ۲۴ خرداد در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران، در رابطه با دو حمله صبح پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان که از امارات و عربستان عازم سنگاپور و تایوان بودند گفت: «ارزیابی دولت ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران مسئول حملات امروز در خلیج عمان [دریای عمان] است. این ارزیابی بر مبنای اطلاعات امنیتی، جنگ‌افزارهای مورد استفاده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای این عملیات،‌ حملات مشابه اخیر ایران به کشتیرانی، و نیز این واقعیت که هیچ گروه نیابتی فعال در منطقه از منابع و تخصص لازم برای اجرای چنین عملیاتی با این میزان بالای پیچیدگی برخوردار نیست، حاصل شده است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تازه ترین اقدام از مجموعه حملاتی است که با تحریک جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی‌اش علیه منافع آمریکا و متحدانش انجام شده است. این‌ها را باید در قالب چهل سال خصومت با آمریکا و ملت‌های دوست‌دار آزادی‌ دید.»

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند. وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگر سخنانش، ایران را مسئول حمله ۱۲ ماه مه به چهار کشتی در تجاری نزدیکی تنگه هرمز، حمله پهپادی ۱۴ مه نیروهای مورد حمایت ایران به تجهیزات نفتی عربستان، و شلیک راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد در تاریخ ۱۹ ماه مه، انفجار در افغانستان، و حمله به فرودگاهی در عربستان که ۲۶ زخمی بر جای گذاشت، دانست.

آقای پمپئو گفت که این حملات «تهدیدی واضح برای امنیت و صلح بین‌المللی، حمله‌ای آشکار علیه آزادی کشتیرانی، و کارزاری غیرقابل قبول برای تشدید تنش از سوی ایران است.»

وی همچنین گفت: «ایالات متحده از نیروها و منافعش دفاع خواهد کرد و در کنار شرکا و متحدان خود می‌ماند تا از تجارت جهانی و امنیت منطقه‌ای محافظت کنند. ما از تمامی کشورهایی که از سوی رفتارهای تحریک‌آمیز ایران تهدید شده‌اند می‌خواهیم در این راه به ما بپیوندند.»

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد برد.

فشار حداکثری بر ایران

ایالات متحده از یکسال پیش فشار بر جمهوری اسلامی ایران را برای یک توافق جدید آغاز کرد. دولت ترامپ می گوید خواستار براندازی رژیم ایران نیست اما انتظار دارد ایران مثل یک کشور عادی دیدار کند؛ دست از حمایت از تروریسم بردارد و برنامه موشکی خود را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ ابتدای خرداد ۹۸ پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با ایران را مطرح کرد.

روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، نخست وزیر ژاپن سعی در انتقال پیام رئیس جمهوری آمریکا را داشت اما آیت الله علی خامنه ای هرگونه مذاکره را دوباره رد کرد.

واکنش پرزیدنت ترامپ همزمان با نشست خبری وزیر خارجه آمریکا بود که گفت جمهوری اسلامی در ماجرای حمله روز پنجشنبه ۲۳ خرداد به دو نفتکش در دریای عمان مسئول است.

نسخه کامل این کنفرانس خبری از فیسبوک صدای آمریکا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مدرکی که شاید ردپای ایران را در حمله به نفتکش‌ها مشخص می‌کند: یک مین منفجر نشده

دو نفتکش که از عربستان و امارات حرکت کرده بودند، پنجشنبه صبح هدف حمله قرار گرفتند.

یک منبع آگاه رسمی آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت یک دستگاه منفجر نشده در حمله به نفتکش در دریای عمان به دست آمده که به نظر می‌رسد مین مغناطیسی باشد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم این خبر را منتشر کرده و افزود این دستگاه در حال بررسی است ولی اگر تایید شود، مشابه همان مین‌هایی است که در جریان خرابکاری‌های فجیره از آن استفاده شده بود.

پیش از این، آمریکا، ایران را مسئول خرابکاری در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، ایران را مسئول حمله روز پنجشنبه در دریای عمان معرفی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زن پوکرباز مشهور روسیه در وان حمام جان باخت

«لیلیا نُویکوا» یکی از بازیکنان زن مشهور پوکر روسیه در جریان یک حادثه غیرمنتظره در وان حمام منزل خود کشته شد.

به گفته پلیس، پیکر بی جان این زن جوان در حالی در وان حمام پیدا شد که سشواری در دست داشت و ظاهرأ به دلیل برق گرفتگی جان داده است.

با این حال دادستانی مسکو از اعلام قطعی علت مرگ تا پایان تحقیقات خودداری کرده و کارآگاهان سرگرم بررسی اسناد و مدارک مالی این دختر جوان هستند.

در سال های اخیر تعدادی از چهره های مشهور و افراد ثروتمند روسیه به دلایل مختلفی توسط باندهای مافیایی و تبهکار به قتل رسیده اند.

لیلیا نویکوا مشهور به «لیا» از پوکربازهای موفق اینترنتی روسیه بود که با قهرمانی در رقابت های مختلف این رشته، جوایز نقدی قابل توجهی کسب کرد.

او در شبکه های اجتماعی و صفحات اینترنتی حرفه ای پوکر هم حضور فعالی داشت و عکس ها و تصاویر خود را با طرفدارانش به اشتراک می گذاشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سلنا گومز بعد از چهار سال یک آلبوم جدید موزیک ارائه می‌دهد

«سلنا گومز» بازیگر و خواننده آمریکایی چهار سال پیش آخرین آلبوم خود به نام «احیا» را منتشر کرد که موفقیت خوبی داشته است. از آن زمان تا کنون خواننده جوان با مشکلات روحی و جسمانی زیادی روبرو بوده است: از جمله پیوند کلیه، جدا شدن از دوست پسرش (ویکند) و بستری شدن در یک مرکز روان درمانی.

سلنا گومز در مصاحبه با «جیمی فلن» در برنامه «تونایت شو» گفت آلبوم جدیدش آماده است. او گفت لحظات مهمی در زندگی اش بوده است که می خواست در آلبوم جدید ثبت کند.

آلبوم جدید خانم گومز مثل کارهای قبلی اش در سبک پاپ است.

او تاریخ انتشار آلبوم را اعلام نکرد. اما انتظار می رود این آلبوم هم مثل دیگر آثارش مورد استقبال طرفداران و منتقدین قرار بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در یکسالگی بازداشت نسرین ستوده، بیش از یک میلیون نفر در جهان خواستار آزادی او شدند

گروهی از کنشگران مدنی روز پنجشنبه در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در محکومیت زندان «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در پاریس، این تجمع روز پنجشنب ۲۴ خرداد به دعوت عفو بین الملل برگزار شد.

عفو بین الملل به تازگی اعلام کرد بیش از یک میلیون نفر در بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه جهان درخواستی را برای آزادی نسرین ستوده امضا کردند و خشم خود را از محکومیت این وکیل سرشناس حقوق بشر ایرانی، ابراز کردند.

خانم ستوده پس از دو محاکمه کاملا غیرمنصفانه به ۳۸ سال و ۶ ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد. عفو بین الملل این درخواست ها را به سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف تحویل داد.

درخواست های آزادی فوری و بدون شرط نسرین ستوده در اولین ساگرد دستگیری او، به مقامات ایران در سراسر جهان تحویل داده شد. به خاطر حکم اخیر، او باید ۱۷ سال را در زندان سپری کند.

پرونده نسرین ستوده نشان دهنده روند سرکوبی است که به طور کل در سال های اخیر در ایران به منظور له کردن جامعه مدنی و ساکت کردن آنهایی که از حقوق بنیادین در این کشور دفاع می کنند، جریان داشته است.

عفو بین الملل از مقامات ایران می خواهد حمله به مدافعان حقوق بشر از جمله وکلای حقوق بشر و فعالان حقوق زنان را متوقف کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش پرزیدنت ترامپ به اظهارات خامنه‌ای در مورد مذاکره با آمریکا: آنها آماده نیستند، ما هم نیستیم!

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک واکنش توئیتری، نزدیک بودن به توافق با جمهوری اسلامی را منتفی دانست.

پرزیدنت دونالد ترامپ ظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار با خامنه ای، در توئیتر خود نوشت: «با این که از سفر نخست وزیر آبه به ایران برای ملاقات با آیت الله علی خامنه ای بسیار تقدیر می کنم، [اما] من شخصا احساس می کنم که حتی فکر حصول توافق هم خیلی زود است. آنها آماده نیستند، و ما هم [آماده] نیستیم!»

خامنه ای روز پنجشنبه در دیدار با نخست وزیر ژاپن، هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد.

​ایالات متحده از یکسال پیش فشار بر جمهوری اسلامی ایران را برای یک توافق جدید آغاز کرده است. دولت پرزیدنت ترامپ می گوید که انتظار دارد ایران مثل یک کشور عادی رفتار کند، دست از حمایت از تروریسم بردارد، و برنامه موشکی خود را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ دو هفته قبل پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با ایران را مطرح کرده بود.

واکنش پرزیدنت ترامپ همزمان با نشست خبری وزیر خارجه آمریکا بود که گفت جمهوری اسلامی در ماجرای حمله روز پنجشنبه ۲۳ خرداد به دو نفتکش در دریای عمان مسئول است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ با انتقاد دموکرات‌ها پاسخ داد: شنیدن اطلاعات درباره رقیب اشکال ندارد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رئیس جمهوری آمریکا نگرانی ها درباره پذیرفتن اطلاعات از قدرت های خارجی درباره رقیب انتخاباتی را رد کرده و می گوید چنین فعالیت هایی مداخله در سیستم سیاسی ایالات متحده محسوب نمی شود.

ترامپ در مصاحبه ای با «اِی بی سی نیوز» گفت: «شنیدن آن هیچ مشکلی ندارد. اگر کسی از کشوری مثلا نروژ تماس بگیرد و بگوید ما اطلاعاتی درباره مخالف شما داریم، فکر کنم بخواهم بشنوم.»

ترامپ گفت «این مداخله نیست» و اعضای کنگره «همه این کار را می کنند.»

برایان شتز، نماینده دموکرات کنگره، می گوید: «پذیرفتن کمک انتخاباتی از یک دولت خارجی مرسوم، معمول، قانونی و اخلاقی نیست.»

جیم مک گاورن، دیگر قانونگذار دموکرات، گفت اکثر مردم در چنین شرایطی با «اف بی آی» تماس می گیرند.

سناتور دموکرات کریس کونز تاکید کرد: «جمهوریخواه و دموکرات هر دو باید با صدای بلند و محکم علیه این حرف موضع بگیرند. مداخله خارجی در انتخابات ما غیرقابل قبول است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار دولت‌ها و نهادهای کشتیرانی در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان

نیروهای ایرانی در «روز ملی خلیج فارس»، تنگه هرمز - ۲۰۱۹

پس از حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان، دولت ها و سازمان های دریانوردی به شرکت های کشتیرانی فعال در خلیج فارس هشدار دادند که به شدت مراقب کشتیرانی در منطقه باشند.

در حملات ۲۳ خرداد ماه، دو نفتکش در دریای عمان به شدت آسیب دیدند. هنوز مشخص نیست چه کسی این حملات را انجام داده است. چندی قبل نیز چهار نفتکش در یک بندر امارات متحده عربی هدف خرابکاری قرار گرفت.

بیش از یک پنجم نفت مصرفی جهان از تنگه استراتژیک هرمز عبور می کند، که ایران قبلا تهدید کرده بود می تواند آن را ببندد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یاکوب لارسن از انجمن کشتیرانی «بیمکو» که ۶۰ درصد ناوگان تجاری دریایی جهان را نمایندگی می‌کند، درباره اتفاقات تازه در دریای عمان گفت صنعت کشتیرانی این موضوع را به عنوان تشدید وضعیت منطقه قلمداد می کند و تنش ها بسیار بالا است.

در همین حال، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز از همه طرف ها در خلیج فارس خواست تنش ها را کاهش دهند و گفت که حقایق در مورد حادثه هنوز روشن نیست.

وزارت خارجه فنلاند نیز گفت نگران وضعیت در دریای عمان است و اینگونه اتفاقات تنش در منطقه را افزایش می دهد.

نهاد تجاری دریایی بریتانیا نیز صبح پنجشنبه و در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان، هشدار «احتیاط شدید» صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG