لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۲:۴۳

سرخط خبرها

قبرس دوازده نوجوان اسرائیلی را در ارتباط با یک پرونده تجاوز جنسی بازداشت کرد

سواحل جنوب شرق قبرس

قبرس دوازده نوجوان اسرائیلی را در ارتباط با پرونده تجاوز جنسی به یک گردشگر ۱۹ ساله بریتانیایی بازداشت کرده است.

به گزارش فاکس‌ نیوز، یک گردشگر بریتانیایی روز چهارشنبه ۲۶ تیر شکایت خود را به پلیس در قبرس برد و گفت شب قبل مورد تجاوز دسته جمعی قرار گرفته است.

متهمان اسرائیلی، بین ۱۶ تا ۱۸ سال دارند و اتهام آنها این است که در اتاق هتلی در جنوب شرق قبرس، به دختر ۱۹ ساله تجاوز کرده اند.

روز پنجشنبه گزارش شد که هنوز علیه آنها اعلام جرم نشده است، اما آنها در دادگاه حاضر شدند. تحقیقات هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

وزارت خارجه اسرائیل گفته دیپلمات هایش با متهمان صحبت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان ایالات متحده تحریم مقام های ارشد کامبوج را تصویب می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - قانونگذاران آمریکایی با تصویب قطعنامه ای پیامی صریح به رهبران کامبوج فرستاده اند که یا روند محدود کردن دموکراسی را معکوس کنند یا با پیامدهای آن روبرو شوند.

استیو شبوت، قانونگذار جمهوریخواه از اوهایو، گفت: «تصویب قانون دموکراسی کامبوج، گامی مهم به سوی پاسخگو کردن نخست وزیر هون سن و اطرافیان فاسدش در ادامه پایمال کردن حقوق مردم کامبوج است.»

تد یوهو، عضو جمهوریخواه کنگره از فلوریدا، این طرح را ماه ژانویه پس از آن ارائه کرد که مقام ها در کامبوج در آستانه انتخابات ژوئیه ۲۰۱۸ گروه های جامعه مدنی، رسانه های مستقل و سیاستمداران مخالف را سرکوب کردند.

این قطعنامه دارایی های مقام های ارشد دولت، ژنرال ها و افسران امنیتی را توقیف و آنها را مشمول محدودیت صدور ویزا می کند.

این مصوبه اکنون در سنا در دست بررسی برای رای گیری است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نامه نرگس محمدی به رئیس قوه قضاییه: شرایط نگهداری متهمان محیط زیستی «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه»‌ است

نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی، در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ایران، شرایط نگهداری متهمان محیط زیست را «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه» توصیف کرد.

به گزارش وب‌سایت کانون مدافعان حقوق‌بشر، محمدی در نامه خود خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت متهمان پرونده محیط زیست «در شرایط بسیار دشوار و دردناکی به لحاظ وضعیت جسمی و فشارهای روحی و روانی» قرار داشته‌اند و در این مدت «به بیماری‌های طاقت‌فرسایی» مبتلا شده‌اند، اما «با همان وضعیت در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.»

محمدی نوشته است که متهمان پرونده محیط زیست «تحت فشارهای روانی شدید» و «فشار بازجویان» اعتراف کرده‌اند. تعدادی از این متهمان هم پس از افشاگری در این مورد در دادگاه «تحت فشار بیشتری قرار گرفته‌اند.»

محمدی در این نامه با اشاره به این‌که متهمان این پرونده زمان زیادی را در سلول‌های انفرادی گذرانده‌اند، از رئیسی خواسته است که به «این شکنجه هولناک و غیرقانونی و غیرشرعی» پایان دهد.

روهی از فعالان محیط زیست ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهارنفر از آن‌ها به «فساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد.

کاووس سیدامامی از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

پیشتر کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل از «منابع مطلع و نزدیک» به آن‌ها نوشته بود که این افراد «با تهدید به مرگ» مجبور شده‌اند که علیه خود اقرار کنند.

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه بیش از ۵۰۰ روز است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی را برای یک ماه دیگر تمدید کرد

دیوان عالی منطقه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی «گریس۱» را برای مدت یک ماه دیگر تمدید کرده است.

رویترز به نقل از دادستان کل منطقه جبل‌الطارق نوشت که دیوان عالی توقیف این نفتکش تا روز ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) تمدید شده است.

نفتکش ایرانی «گریس ۱» که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی حاوی دو میلیون بشکه نفت بود، روز ۱۳ تیرماه از سوی مقام‌های جبل‌الطارق و ماموران نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

دلیل توقیف این نفتکش نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شده بود. مقام‌های جبل‌الطارق گفته‌اند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش به سمت سوریه در حرکت بوده است.

پیشتر جوزپ بورل، سرپرست وزارت خارجه اسپانیا، خبر داده بود که توقیف این نفتکش با درخواست ایالات متحده از بریتانیا صورت گرفته است.

با این حال مقام‌های جبل‌الطارق گفته‌اند که تصمیم به توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» به طور مستقل از طرف مقام‌های این منطقه و بدون در نظر گرفتن درخواست دیگر کشورها صورت گرفته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر از توقیف این نفتکش انتقاد کرده و گفته بودند که دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهند زد. آ‌ن‌ها همچنین خواستار رفع توقیف از نفتکش شده بودند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، وزیر خارجه بریتانیا ۲۳ تیرماه در چند پیام توئیتری با اشاره به گفت‌وگوی خود با همتای ایرانی‌اش محمدجواد ظریف نوشته بود که «اگر تضمین‌هایی دریافت کنیم که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت، پس از فرایندها در دستگاه قضایی جبل‌الطارق، بریتانیا آزاد شدن این نفتکش را تسهیل خواهد کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو کشتی ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا در برزیل گیر افتاده‌اند

دو کشتی باری جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، چند هفته است که در برزیل گیر افتاده‌اند و نمی‌توانند به ایران باز گردند.

به گزارش رویترز، دو کشتی باوند و ترمه در حال حاضر در برزیل هستند، اما دو لت این کشور بابت تحریم‌های ایالات متحده از ارائه سوخت به آن‌ها خودداری می‌کند.

مقام‌های بندر پاراناگوا، محلی که این دو کشتی در آن پهلو گرفته‌اند، به رویترز گفته‌اند که این دو کشتی حامل نوعی ماده شیمیایی به نام «اوره» بوده‌اند.

«اوره» از جمله موادی است که در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد.

قرار بود که این دو کشتی با محموله ذرت به ایران بازگردند. کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و کشتی ترمه قرار است ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تحلیلگر فاکس نیوز: پرزیدنت ترامپ برخلاف اوباما، تسلیم تهدیدهای ایران نمی‌شود

«جیم هنسون» تحلیلگر امور امنیتی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز می‌گوید، ایران از عجله رئیس جمهوری قبلی آمریکا برای رسیدن به توافق سوء استفاده کرد، ولی پرزیدنت ترامپ به وضوح نشان می‌دهد هر تهدید ایران پاسخی در پی خواهد داشت و تسلیم این تهدیدها نمی‌شود.

آقای هنسون که رئیس مرکز مطالعات امنیتی است، روز جمعه ۲۸ تیر ماه در یادداشتی در وبسایت فاکس‌نیوز، با اشاره به خبر سرنگونی پهپاد ایران از سوی ناو یو‌اس‌اس باکسر، گفت: شماری از منابع آگاه گفته‌اند آمریکا با استفاده از تجهیزات اخلال الکترونیکی پهپاد ایران را سرنگون کرده‌ است.

او افزود: اگر سران نظام حاکم بر ایران هوشمندی به خرج دهند، می‌فهمند که دونالد ترامپ، باراک اوباما نیست.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز، سرنگون شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جان بولتون: ایران نباید اجازه غنی‌سازی داشته باشد

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفته است که جمهوری اسلامی ایران نباید اجازه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در صفحه توئیتر خود نوشت: «یکی از بدترین اشتباه‌ها در توافق هسته‌‌ای با ایران، که الان کاملا مشخص شده، اجازه به این کشور برای غنی‌سازی اورانیوم بود. ایران نباید اجازه غنی‌سازی داشته باشد. فشار حداکثری تا زمان متوقف شدن جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و رفتار بدخواهانه ایران ادامه خواهد داشت.»

اشاره جان بولتون به افزایش غلظت غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی است که اخیرا اعلام شده است.

جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه به صورت رسمی اعلام کرد نسبت به تعهد خود به توافق هسته‌ای درباره «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیست و از غنی سازی ۵ درصد اورانیوم خبر داد. براساس برجام، ایران از افزایش غنی سازی اورانیوم به بالاتر از محدوده ۳.۶۷ درصدی منع شده بود.

ایران پیشتر هم اعلام کرده بود که ذخایر اورانیوم غنی شده این کشور از میزان تعیین شده در توافق هسته‌ای عبور کرده و به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم رسیده است.

این اقدام‌های ایران در نقض برجام واکنش جهانی را برانگیخت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و نقض برجام، گفت که بهتر است ایران مراقب باشد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت: «توسعه اخیر ایران در برنامه هسته‌ایش به انزوا و تحریم‌های بیشتر [جمهوری اسلامی] خواهد انجامید. کشورها باید استانداردهای دیرینه مبنی بر عدم وجود هرگونه غنی‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران را دوباره برقرار کنند.»

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، وزارت خارجه آلمان و سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش‌های جداگانه‌ای به انتقاد از این اقدام جمهوری اسلامی پرداخته و خواستار توقف نقض برجام از سوی تهران شدند.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته اعلام کرد که توافق هسته‌ای منجر به تغییر رفتار جمهوری اسلامی نشده و از آن خارج شد. به دنبال آن، تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران هم در دو نوبت بازگشت.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش‌برانگیز خود دست بردارد.

ایالات متحده به دنبال رسیدن به یک توافق جدید با ایران است که شامل برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های ایران در منطقه باشد. جمهوری اسلامی اما هرگونه گفت‌وگو و مذاکره را با آمریکا رد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام‌های جمهوری اسلامی سرنگونی پهپاد را از سوی ناو آمریکایی تکذیب کردند

عکس از آرشیو

مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن تکذیب خبر سرنگونی یک پهپاد ایران از سوی ناو آمریکا، گفته‌اند که همه پهپادهای متعلق به ایران سالم هستند.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران، گفته است که همه پهپادهای ایران، از جمله پهپاد مورد اشاره، «پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه‌ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود» بازگشته‌اند.

به گفته شکارچی گزارشی درباره «مقابله عملیاتی» ناو یو‌اس‌اس باکسر گزارش نشده است.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا، شب گذشته اعلام کرد که یک پهپاد ایران بعد از آن‌‌که به یک ناوچه آمریکایی «بسیار نزدیک» شد، در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، هم ضمن تایید خبر سرنگونی این پهپاد، گفته بود که این اتفاق ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی و پس از آن رخ داد که «یک پهپاد به ناو باکسر نزدیک شد و در برد تهدید ناو قرار گرفت. این کشتی به منظور حفظ امنیت کشتی و سرنشینان آن علیه این پهپاد وارد عملیات شد.»

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود که اطلاعی در این زمینه ندارد و گزارشی به دست او نرسیده. عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران هم، در صفحه توئیتر خود، خبر سرنگونی پهپاد را تکذیب کرده و گفته بود که ممکن است
«ناو یو ‌اس اس باکسر اشتباهی یکی از پهپادهای خودشان را هدف قرار داده باشد.»

جمهوری اسلامی روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرده بود.

پس از این اتفاق رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

به دنبال هدف قرار گرفتن این پهپاد، نیروی هوایی ایالات متحده خبر داد که چند جنگنده رادارگریز اف-۲۲ ایالات متحده برای محافظت از نیروها و منافع آمریکا در منطقه «در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا» و برای نخستین بار، به پایگاه نظامی العدید در قطر اعزام شده‌اند.

در ماه‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و ایران در خلیج فارس بالا گرفته است. حمله به چهار کشتی تجاری در بندر فجیره، حمله به دو نفتکش در دریای عمان، حمله‌های حوثی‌ها به مناطقی در عربستان سعودی، و شلیک راکت به منطقه سبز بغداد و محل استقرار دفتر شرکت‌های خارجی نفتی در بصره، از جمله اتفاق‌های رخ داده در این منطقه هستند.

در پاسخ به این اقدام‌ها، ایالات متحده اقدام به اعزام ناو جنگی، بمب‌افکن‌های بی-۵۲، جت‌های اف-۱۵، و ۲۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه کرد.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌‌که توافق هسته‌ای موسوم به برجام باعث تغییر رفتار ایران نشده، از این توفاق خارج شد. پس از آن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، از جمله تحریم صدور نفت، در دو نوبت بازگشت.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش‌برانگیز خود دست بردارد.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روستائیان خشمگین سه هندی را به اتهام سرقت چند راس گاو به قتل رساندند

هندوها گاو را مقدس می دانند.

در هند گروهی از روستاییان، سه مرد که متهم به سرقت چند راس گاو بودند، مورد ضرب و جرح قرار دادند و آنها را کشتند. این رویداد در ایالت شرقی بیهار رخ داد.

به گفته پلیس، سه مردی که کشته شدند، توسط گروهی از روستاییان اوایل صبح جمعه و در حالی که سعی داشتند حیوانات را سوار وانت کنند، دستگیر شدند.

هند در سال های اخیر شاهد حملات خونین جمعیت‌های خشمگین به گروه های به حاشیه رانده شده، از جمله مسلمانان، بوده است که در پایین‌ترین سطح نظام طبقاتی سنتی در هند قرار دارند.

هندوها، گاوها را مقدس می دانند. پلیس سه مرد را در ارتباط با قتل سه نفر بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فدراسیون فوتبال ایران به فیفا: موافق حضور زنان در ورزشگاه هستیم؛ دولت باید موافقت کند

عکس از آرشیو

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال ایران به این نهاد اطلاع داده است که موافق حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال است، اما دولت هم باید موافقت خود را در این زمینه اعلام کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فیفا به نقل از مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، اعلام کرد که این فدراسیون مشکلی با حضور زنان در استادیوم‌ها ندارد و مشغول رایزنی مستقیم با مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران، در این زمینه است.

ماه گذشته جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در نامه‌ای به مهدی تاج از او خواسته بود تا زمان برگزاری دور مقدماتی مسابقه‌های انتخاباتی ‌جام‌جهانی شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند.

نخستین بازی خانگی ایران روز دهم اکتبر (۱۸ مهر) مقابل تیم کاموبج برگزار خواهد شد.

وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران در پی فشارهای فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، و تلاش‌های فعالان مدنی در ماه‌های اخیر در چند مسابقه به طور گزینشی شرایط ورود تعدادی از زنان را به ورزشگاه فراهم کردند، اما این اقدام از یک سو با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبرو شد، و از سوی دیگر هیئت حقوق بشر فیفا آن را تبلیغاتی خواند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌هایی که مردان مسابقه می‌دهند، از جمله فوتبال، در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و واکنش‌های بین‌المللی بسیاری‌ را به همراه‌ داشته است.

دیدبان حقوق بشر نیز پیش از این از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا تضمین کنند زنان و دختران بتوانند تمام مسابقات ورزشی مردان در کشور را تماشا کنند.

تابستان گذشته، هنگام برگزاری مسابقات جام جهانی، جمعی از زنان سرشناس ایرانی در نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستار آن شدند که این فدراسیون از دولت ایران بخواهد به ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروهی از زندانیان سیاسی اهل سنت زندان رجایی‌شهر اعتصاب غذاکردند

تعدادی از زندانیان سیاسی اهل سنت زندان رجایی شهر کرج به دلیل عدم توجه مسئولان این زندان به مشکلاتی همچون کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب، دست به اعتصاب غذا زدند.

یک منبع مطلع روز پنجشنبه ۲۷ تیر به صدای آمریکا گفت، زندانیان سیاسی اهل سنت سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ روز دوشنبه ۲۴ تیر به علت عدم موافقت مقامات زندان با در اختیار گذاشتن سالنی مناسب، وجود مشکلاتی مانند کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب دست به اعتصاب غذا زدند.

به گفته این منبع، این سالن که تنها دو اتاق کوچک دارد محل نگهداری ۳۵ زندانی است که به شدت از نظر جا در وضعیت نامناسبی قرار دارند. علاوه بر کمبود جا، مشکلات دیگری از جمله تنها دو ساعت هواخوری در طول روز، نبود تلفن و نبود محلی برای پخت و گرم کردن غذا، از دلایلی است که این زندانیان به خاطر آن دست به اعتصاب زده‌اند.

این زندانیان سیاسی که تعداد دقیق آنها تا این لحظه مشخص نشده، اعلام کرده‌اند که تا نرسیدن به شرایطی استاندارد حاضر به فک اعتصاب خود نیستند و به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

از سوی دیگر، «حسن رشیدی» زندانی ۲۲ ساله عرب که بیش از چهار سال است به اتهام «همکاری با جمعیت‌های معارض نظام» در زندان رجایی شهر دوران ۵ سال محکومیت خود را سپری می‌کند، روز سه شنبه ۲۵ تیر به دلیل عدم موافقت مقامات با آزادی مشروط این زندانی، دست به اعتصاب غذا زده است.

پیش از این نیز در روز دوشنبه ۲۴ تیر، شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تا رسیدن به خواسته‌های خود به این اعتراض ادامه خواهند داد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار در دانشگاه کابل باعث مرگ دست‌کم شش نفر شد

وقوع انفجاری در محل ورودی دانشگاه کابل باعث مرگ شش نفر و زخمی شدن دست‌کم ۲۷ تن دیگر شد.

به گزارش رویترز، این انفجار زمانی رخ داد که دانشجویان در انتظار برگزاری امتحان بودند. یک مقام وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده است که تعدادی دانشجو هم در میان زخمی‌های این حادثه وجود دارد.

مقام‌های امنیتی افغانستان گفته‌اند که یک مین مغناطیسی چسبیده به یک خودرو، عامل این انفجار بوده است. نیروهای پلیس یک بمب دیگر را در نزدیکی محل انفجار خنثی کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را قبول نکرده است.

ماه گذشته هم انفجاری در محل ورود به دانشگاه نظامی مارشال فهیم در کابل رخ داده بود. این انفجار باعث مرگ شش نفر و زخمی شدن ۱۶ نفر دیگر شده بود. گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو در سالگرد آمیا: حزب الله می‌خواست تا جایی که می‌تواند یهودیان را بکشد

مایک پمپئو در حال سخنرانی در پایتخت آرژانتین - ۲۸ تیر ۱۳۹۸

به مناسبت سالگرد بمبگذاری مرکز یهودیان در آرژانتین، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا توئیتی منتشر کرد.

آقای پمپئو که پیشتر به آرژانتین سفر کرده است، در بخشی از این توئیت گفت، حزب الله نه تنها می خواست تا جایی که می تواند یهودی بکشد، بلکه می خواست در قلب یهودیان همه یهودیان و همه آرژانتینی ها ترس ایجاد کند.

آرژانتین روز پنجشنبه و در سالگرد بمبگذاری آمیا، حزب الله را گروهی تروریستی خواند. در بمبگذاری آمیا در سال ۹۴ میلادی، ۸۵ نفر کشته و صدها تن مجروح شدند.

آقای پمپئو روز جمعه نیز به مناسبت سالگرد آمیا، در آرژانتین سخنرانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده جنگجوی آمریکایی مظنون عضو داعش را برای حضور در دادگاه از سوریه بر می‌گرداند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده جنگجوی آمریکایی مظنون عضو داعش را برای حضور در دادگاه از سوریه بر می‌گرداند.

مقام های وزارت دفاع ایالات متحده انتقال یک مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش به آمریکا را در روز پنجشنبه تائید کردند.

پنتاگون می گوید این مظنون پیشتر توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» دستگیر و زندانی شده بود.

نیروهای دموکراتیک سوریه، که مورد حمایت آمریکا قرار دارند، از زمان سقوط خلافت داعش در سوریه نزدیک به ۲ هزار جنگجوی خارجی را از ۵۰ کشور مختلف در بازداشت داشته اند.

آماری رسمی وجود ندارد که نشان دهد چه تعداد از بازداشت شدگان شهروند یا مقیم آمریکا هستند. گزارش های مستقل به ۷۹ شهروند یا مقیم آمریکا اشاره دارد.

آمریکا در ماه ژوئن دو زن آمریکایی متهم به عضویت در داعش را برای حضور در دادگاه به کشور بازگردانده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانشمندان می‌گویند حالا می‌دانند چرا بیماری آلزایمر روی زنان اثر بیشتری می‌گذارد

احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در زن ها بالاتر از مردها است و اکنون پژوهشگران، بنا به یک مطالعه جدید، شاید بتوانند علت آن را توضیح دهند.

پژوهشگران در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر، که روز سه شنبه در لس آنجلس برگزار شد، شواهدی را که نشان می داد این بیماری تأثیرات متفاوتی بر مغز زنان و مردان دارد، عرضه کردند.

پژوهشگران دیگر نیز نشان دادند که چطور برخی از ژن های تازه شناسایی شده می توانند در این مسئله دخیل باشند.

دو سوم از مبتلایان به آلزایمر در آمریکا زن هستند، و به گفته ماریا کاریو رئیس ارشد انجمن آلزایمر «تنها به خاطر این نیست که زن ها بیشتر عمر می کنند،» بلکه دلایل «بنیادین مربوط به بیولوژی» دارد.

زن ها بیشتر مستعد به ابتلا به آلزایمر هستند، که یکی از دلایل آن یک گونه ژن به نام «ای پی او ئی – ئی۴» (APOE – e4) است، که خطر ابتلا به این بیماری را در سنین بالا در زن ها افزایش می دهد.

علاوه بر آن، از آن جایی که نتایج آزمون کلامی زن ها در مقایسه با مردها بهتر است، این بیماری در زن ها دیرتر تشخیص داده شده و موقعی آشکار می شود که به مغز صدمه زده است.

پژوهشگران دانشگاه «وندربیلت» در شهر نشویل ایالت تنسی نیز تفاوت هایی در تأثیر و نحوه گسترش یک نوع پروتئین، که سلول های عصبی مغز را از بین می برد، بین مغز زنان و مردان پیدا کرده اند.

از جمله دلایل دیگری که در این کنفرانس عرضه شد، وجود هفت ژن دیگر در زنان بود که ممکن است موجب بالا بودن موارد ابتلا به آلزایمر در آنها باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سازمان جهانی بهداشت شیوع «ابولا» در کنگو را یک وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرد

کارمند سردخانه ای در شهر بنی کنگو در حال ضدعفونی کردن ورودی سردخانه، و مرد دیگری که صلیب چوبی برای قبر یکی از کشته شدگان در دست حمل می کند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو را یک وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرد.

به گزارش رادیو عمومی ملی «ان پی آر»، بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت شیوع این بیماری ویروسی در کنگو بیش از ۱,۶۵۰ نفر را تا کنون کشته است و هر روز ۱۲ مورد ابتلا به این بیماری گزارش داده می شود.

تئودور آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه ۲۶ تیر در یک کنفرانس خبری، شیوع بیماری را «یک گسترش جغرافیایی نگران کننده» توصیف کرد، ولی گفت که تهدید جهانی ندارد.

یکی از بزرگترین چالش های مقابله با شیوع این ویروس برای کارکنان بهداشت، یک سری حملات مسلحی است که به اردوگاه های تیم های مبارزه با ابولا و پزشکان بدون مرز در ماه های اخیر شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت از ژانویه سال جاری حدود ۱۹۸ مورد حمله در ناحیه بوده که ۷ کشته و ۵۸ نفر زخمی به جا گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برآمدگی زیر کلاه گیس مرد کلمبیایی، محموله کوکائین را لو داد

مرد کلمبیایی حدود نیم کیلو کوکائین را بطور خیلی آشکاری زیر کلاه گیسش پنهان کرده بود

یک مرد کلمبیایی که سعی داشت حدود نیم کیلو کوکائین را وارد اسپانیا کند، توسط پلیس اسپانیا دستگیر شد. این مرد بسته کوکائین را خیلی بدجور زیر کلاه گیس خود پنهان کرده بود.

به گزارش رادیو «ان پی آر»، مرد ۶۵ ساله این بارِ اضافه را با چسب روی سرش چسبانده و روی آن کلاه گیس گذاشته بود و وقتی از پرواز بوگوتا به بارسلون پیاده شد، به خاطر مدل موی عجیب و غیرعادی اش، توجه مقامات فرودگاه را به خود جلب کرد.

پلیس بارسلون گفت، قلمبگی روی سرش نبود که او را لو داد، بلکه رفتار مضطرب و غیرعادی اش بود که باعث شک آنها شد.

پلیس ملی گفت، این مرد وقتی می خواست از بازرسی امنیتی عبور کند خیلی نگران به نظر می رسید و طولی نکشید که محموله ۵۰۳ گرمی کوکائین را - که ارزش آن را حدود ۳۰ هزار یورور تخمین زده شده - از زیر کلاه گیس او کشف شد.

این مرد به جرم «در خطر انداختن سلامت عمومی» بازداشت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هوشنگ کوشکی، فعال صنفی معلمان استان لرستان بازداشت شد

هوشنگ کوشکی از فعالان صنفی معلمان استان لرستان

«هوشنگ کوشکی» از فعالان صنفی معلمان استان لرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، هوشنگ کوشکی، فعال مدنی که چندی پیش با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای حمایت کرده بود، روز دوشنبه ۲۴ تیر در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی یک روز پس از بازداشت آقای کوشکی به مدرسه طالقانی، محل کار این فعال مدنی، رفته و فیلم‌ دوربین‌های مداربسته‌‌ای که در آن لحظه‌ بازداشت این معلم ثبت شده بود را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش کمپین، علیرغم پیگیری‌های انجام‌ شده، تا این لحظه از دلایل بازداشت و محل نگهداری این معلم اطلاعات دقیقی در دست نیست.

اواخر خرداد ماه سال جاری ۱۴ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شده‌اند که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است.

پس از انتشار این نامه، «جواد لعل‌محمدی» و «محمدحسین سپهری»، از امضاکنندگان نامه پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کردند؛ «رضا مهرگان» مورد حمله قرار گرفت و «محمد نوری زاد» و «محمد مهدوی‌فر» بازداشت شدند.

«جواد لعل محمدی» سخنگوی گروه ۱۴، با انتشار بیانیه‌ای، از احتمال «سوءقصد» به جان امضاکنندگان این نامه خبر داد و اعلام کرد که «از این پس هر اتفاقی برای ما بیافتد، اولیاء دم این گروه ملت ایران است.»

بازداشت امضاکنندگان نامه در حالی است که آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است افراد در انتقاد از او آزادند. با این حال نه تنها هیچ انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی در رسانه‌ها به چشم نمی‌خورد، بلکه کمترین انتقاد مطرح شده از سوی فعالان نیز، اتهام توهین به رهبری را به همراه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهاجران ونزوئلایی در معرض سوء استفاده و آزار قرار دارند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک پژوهش «سازمان بین المللی مهاجرت» نشان می دهد مهاجران و پناهجویان ونزوئلایی در معرض خطر جدی سوء استفاده و آزار قرار دارند. در این پژوهش از بیش از ۴۶۰۰ نفر از پنج کشور حوزه کارائیب و آمریکای مرکزی و در فاصله ژوئیه تا دسامبر ۲۰۱۸ پرسش شده است.

این پژوهش، تصویری مقطعی از مشقاتی است که بخشی از چهار میلیون آواره ونزوئلایی، گریخته از بحران سیاسی و اقتصادی، طی چند سال گذشته با آن روبرو بوده اند.

از هر پنج ونزوئلایی مصاحبه شده، یک نفر گفته مجبور بوده بدون دستمزد در شرایطی دشوار کار کند، یا بر خلاف میل خود به زور نگهداشته شده تا بدهی اش در جریان فرار از ونزوئلا را بپردازد.

اعضای «سازمان بین المللی مهاجرت» می گویند، مردان و زنان قربانی قاچاقچیانی هستند که آنها را در شرایطی آزاردهنده قرار می دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: سفر ظریف به ونزوئلا، نشانه گسترش فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیتر خود به سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به ونزوئلا واکنش نشان داد.

آقای پنس روز پنجشنبه ۲۷ تیر نوشت: سفر ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به ونزوئلا به ما یادآوری می کند که فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران به فراتر از خاورمیانه گسترش یافته است. حزب الله در نیمکره غربی همچنان فعال است و نفوذ بدخواهانه ایران تهدید علیه امنیت و دموکراسی در منطقه است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: تلاش‌های ظریف وزیر خارجه ایران برای تقویت مادورو، دیکتاتور ونزوئلا ناکام خواهد ماند. ایالات متحده همچنان محکم برای یک ونزوئلای آزاد و در برابر دشمنان دموکراسی خواهد ایستاد. مادورو باید برود.

در پی انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته ونزوئلا، که با گزارش‌های متعددی از تخلف و تقلب گسترده همراه بود، دولت ایالات متحده نیکلاس مادورو را غاصب کرسی رئیس‌جمهوری دانست و ریاست‌جمهوری او را نامشروع و غیردموکراتیک خواند.

ایالات متحده خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس پارلمان ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت آن کشور به رسمیت می‌شناسد. بیش از پنجاه کشور بعد از آمریکا، ریاست جمهوری آقای گوایدو را به رسمیت شناختند.

کوبا، روسیه، چین و ایران از مادورو حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش یک کلیسا به توئیت‌های جنجالی پرزیدنت ترامپ درباره چهار عضو کنگره؛ آمریکا: عاشقش باش یا ترکش کن

نوشته مقابل کلیسا می گوید: «آمریکا: عاشقش باش یا ترکش کن»

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پیام پلاکاردی در کلیسایی در ویرجینیا توجه‌ بسیاری را به خود جلب کرده است: «آمریکا: عاشقش باش یا ترکش کن.»

یک شبکه خبری محلی سه شنبه گزارش داد پلاکارد بیرون کلیسای «فرندشیپ بپتیست» در «آپوماتوکس» نصب شده است. صدها نفر در حمایت یا مخالفت با آن در رسانه های اجتماعی اظهار نظر کرده اند.

کشیش لوکاس می گوید قصد داشت درباره اختلافات سیاسی در واشنگتن اظهارنظری کرده باشد و در پی واکنش های مثبت دریافتی، تصمیم گرفت پلاکارد را مدتی آنجا نگاه دارد.

پرزیدنت ترامپ یکشنبه در توییتی گفت که چهار قانونگذار زن دموکرات مخالف سیاست های او باید به کشورهای خودشان برگردند. این در حالی است که سه نفر از این قانونگذاران در آمریکا متولد شده اند.

این نمایندگان تازه وارد، رئیس جمهوری آمریکا را قلدری توصیف کرده اند که می خواهد تمام رنگین پوستان را بدنام کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

راکت سیتی در ایالات متحده پنجاهمین سالروز فرود روی ماه را جشن می‌گیرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «راکت سیتی» ایالات متحده، در پنجاهمین سالروز پرتاب سال ۱۹۶۹ که در نهایت به فرود انسان بر روی ماه انجامید، قصد دارد یک رکورد راکتی دیگر را ثبت کند.

رندال رابینسون، مدیر آموزش اردوی فضایی برای جوانان، می گوید: «ما با پرتاب همزمان ۵ هزار راکت پلاستیکی قصد شکستن رکورد جهانی گینس را داریم.» بسیاری برای تماشا به «مرکز فضا و راکت ایالات متحده» در شهر هانتسویل آمده اند.

در رقابت فضایی دهه ۶۰ میلادی، ساخت راکتی عظیم که بتواند فضاپیما را به فراسوی جوّ زمین ببرد به عنصری حیاتی در برنامه ماه «آپولو» بدل شد.

راکت «ساترن ۵» در هانتسویل در ایالات آلاباما تحت رهبری «ورنر وان براون» دانشمند «مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا» ساخته شد. از آن زمان اسم «راکت سیتی» نام دیگر شهر هانتسویل شد.

«مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا» اکنون محل آزمایش راکت های جدید برای ماموریت های آینده به ماه و سرانجام مریخ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از سرنگونی یک پهپاد ایرانی توسط آمریکا خبر داد

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد که یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

پرزیدنت ترامپ که در مراسمی در کاخ سفید با حضور سران کشور هلند حضور یافته بود، در آغاز سخنان خود گفت: «می‌خواهم همه را از رویدادی که امروز در تنگه هرمز اتفاق افتاد، آگاه کنم.»

وی گفت: «در این رویداد یک ناوچه تهاجمی آبی-خاکی نیروی دریایی ایالات متحده به نام یو‌اس‌اس باکسر، اقدامات پدافندی لازم را در برابر یک پهپاد ایرانی که به فاصله بسیار، بسیار نزدیکی از این ناوچه رسیده بود، انجام داد. این پهپاد با نادیده گرفتن هشدارهای مکرر برای عقبگرد، تقریبا به فاصله هزار یاردی ناوچه رسیده بود و امنیت این کشتی و خدمه آن را تهدید می‌کرد.» وی تاکید کرد: «این پهپاد بی‌درنگ منهدم شد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت: «این تازه‌ترین مورد از اقدامات متعدد تحریک‌آمیز و خصمانه ایران بر ضد شناورهای در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است. ایالات متحده حق دفاع از پرسنل، تاسیسات، و منافع خود را محفوظ می‌داند و از همه کشورها می‌خواهد تا تلاش‌های ایران برای مختل کردن آزادی کشتیرانی و بازرگانی جهان را محکوم کنند. من همچنین از همه کشورها می‌خواهم از کشتی‌هایشان به هنگام گذشتن از این تنگه محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند.»

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

تنش بین آمریکا و ایران در دو ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا چند فرد و شرکت فعال در شبکه خرید برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا - آرشیو

دولت ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد شبکه‌ای از شرکت‌ها و افرادی را که در جهت تهیه مواد و تجهیزات حساس مورد نیاز برای بخش‌های تحت تحریم برنامه هسته‌ای ایران فعالیت دارند، در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

پنج شهروند ایران، دو شرکت ایرانی، چهار شرکت چینی و یک شرکت بلژیکی از جمله افراد و شرکت‌هایی هستند که در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

شرکت باختر رعد سپاهان، شعبه این شرکت در بلژیک با نام «TAWU BVBA» و شرکت‌های چینی «سان‌مینگ سینو-یورو» و «هنان جیایو آن» از جمله شرکت‌هایی هستند که تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

افسانه کریمی عادگانی از کارکنان شرکت باختر رعد سپاهان و سهیل طالبی مدیر شعبه این شرکت در بلژیک هم از جمله افراد تحریم شده هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام وزارت دفاع آمریکا می گوید ماهیت پیشنهاد تقویت امنیت دریایی ائتلاف نظامی علیه ایران نیست

آرشیو

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به خبرگزاری رویترز گفته است که هدف ایالات متحده از پیشنهاد جدیدش درباره امنیت دریایی، ایجاد یک ائتلاف نظامی علیه ایران نیست.

خبرگزاری رویترز این گزارش را روز پنجشنبه ۲۷ تیر منتشر کرد و از قول این مقام ارشد پنتاگون نوشت هدف آمریکا، بازدارندگی در قبال حملات به کشتی های تجاری است.

کترین ویلبارگر گفت هدف آمریکا از این پیشنهاد بیشتر برای افزایش قابلیت های نظارتی است.

واشنگتن پس از آن که تهران را متهم کرد به چند نفتکش در منطقه خلیج فارس حمله کرده است، در ماه ژوئن خواستار تلاش های چند ملیتی برای تقویت امنیت کشتیرانی در منطقه شد.

ساعتی بعد از انتشار این خبر در روز پنجشنبه، رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه خبر داد که یک پهپاد ایران بعد از نزدیک شدن به فاصله «بسیار نزدیک» یک ناوچه آمریکایی در حریم هوایی بین المللی در تنگه هرمز سرنگون شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا از ایران خواست فورا شناور توقیف شده توسط سپاه پاسداران و خدمه آن را آزاد کند

قایق های سپاه - آرشیو

آمریکا اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش خارجی را «قویا محکوم» کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده «قویا ادامه آزار شناورها و مداخله در امنیت عبور از تنگه هرمز و اطراف آن توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم می کند.»

این بیانیه از ایران خواسته است که به این اقدامات «غیرقانونی» پایان دهد و «شناور و خدمه توقیف شده آن را فورا آزاد کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود ادامه می دهد تا «روش های اخاذی رژیم ایران» بیش از این امنیت دریایی و تجارت جهانی را به خطر نیاندازد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد که این نیرو یک «نفتکش خارجی» را که به گفته سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود، در خلیج فارس توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آرژانتین در سالگرد بمبگذاری آمیا، حزب‌الله را گروهی تروریستی نامید

حزب الله متهم است به دستور ایران انفجار ۲۵ سال پیش را تدارک دید.

همزمان با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به آرژانتین، مقامات این کشور گروه حزب الله لبنان را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی کردند.

به گزارش رویترز، آرژانتین روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد همه دارایی های این گروه لبنانی در آرژانتین باید توقیف شود.

مقامات آرژانتین حزب الله لبنان را به انجام حمله به سفارت اسرائیل در آرژانتین، و ایران و حزب الله را به بمبگذاری علیه مرکز یهودیان در آن کشور متهم کرده اند. ایران و حزب الله این اتهامات را کرده اند.

تصمیم تروریستی خواندن گروه حزب الله در سالگرد حمله به مرکز یهودیان (بمبگذاری آمیا) صورت می گیرد، که موجب کشته شدن ۸۵ نفر شد.

انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای تروریستی در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس تهران: زن و مرد در عروسی‌ها باید از هم جدا باشند؛ با عروسی مختلط برخورد می‌شود

عروسی سنتی در روستای لنگر خراسان شمالی‎

معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران گفت ماموران نیروی انتظامی در برخورد با افرادی که «عروسی مختلط» برگزار می‌کنند، «جدیت» خواهند داشت و در عروسی‌ها «زن و مرد باید کاملا جدا باشند.»

به گزارش مهر، تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران، گفته است که نیروی انتظامی در جریان یک جلسه توجیهی به همه روسای تالارها و هتل‌ها اعلام کرده است که در صورت مختلط بودن عروسی‌ها «با مدیران تالار به شدت برخورد می‌شود.»

افرند با اشاره به این‌‌که این برخوردها «براساس قوانین و مقررات» جمهوری اسلامی انجام می‌شود، خبر داد که رئیس اتحادیه هتل‌داران هم «توجیه» شده است که برگزاری عروسی مختلط کاملا ممنوع است.

برگزاری جشن عروسی در «باغ‌تالارها» هم از جمله مواردی است که معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران به آن اشاره کرده است. به گفته او «به محض مطلع شدن ما از این رفتار با آن‌ها هم به شدت برخورد می‌شود.»

پیشتر دادسرای تهران هم از مردم خواسته بود موارد «هنجارشکن» نظیر مراسم‌‌هایی چون «رقص مختلف» را به این نهاد اطلاع دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا چهار نفر از جمله دو عراقی مورد حمایت ایران را تحریم کرد

ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا - آرشیو

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید عوامل فاسد و افراد مرتبط با نقض جدی حقوق بشر در عراق را تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد ریان کلدانی، و همچنین رعد قدو، از رهبران شبه نظامیان عراقی، و دو مقام سابق عراقی به نام نوفل السلطان و احمد عبدالله الجبوری را به فهرست تحریم‌های آمریکا افزوده است.

رسانه های نزدیک به نهادهای نظامی ایران نوشتند «احمد الجبوری» رئیس ائتلاف «المحور» و استاندار سابق صلاح‌الدین، «نوفل العاکوب» استاندار سابق نینوی، «وعد قدّو» فرمانده نیروهای نظامی «الشَبَک» در دشت نینوی و «ریدان الکلدانی» فرمانده نیروهای «بابلیون» در الحشد الشعبی مشمول تحریم‌های جدید آمریکا هستند.

آمریکا می گوید الجبوری با پشتیبانی از عملیات شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، از منافع شخصی خود محافظت کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در سخنرانی خود در نشست آزادی مذهبی در واشنگتن گفته بود آمریکا قصد تحریم این افراد را دارد.

دولت عراق تصمیم گرفته حشد الشعبی را منحل کند اما در داخل این کشور مقاومت هایی صورت می گیرد. جمهوری اسلامی روابط نزدیکی با این گروه دارد.

پیشتر، ایالات متحده، جنبش النجباء عراق و «شیخ اکرم الکعبی»، دبیرکل این جنبش را در فهرست تحریم ها قرار داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: آمریکا در «مقابل رژیم» جمهوری اسلامی و «در کنار مردم» ایران ایستاده است

آقای پنس روز پنجشنبه در نشست وزرا برای پیشبرد آزادی مذهبی در واشنگتن سخنرانی کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: آمریکا در مقابل رژیم ایران و در کنار مردم ایران ایستاده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیر در جریان نشست نمایندگان گروه‌های دینی برای پیشبرد آزادی‌های مذهبی گفت: رهبران ایران فقط مردم کشور خود را آزار نمی‌دهند، بلکه سرکوب را به دیگر کشورها هم می‌فرستند؛ از جمله به عراق.

آقای پنس با اشاره به این که مردم ایران از آزادی‌های کمی برخوردارند از جانب مردم آمریکا به مردم ایران پیام داد: بدانید در کنار شما هستیم و برایتان دعا می‌کنیم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا خطاب به مردم ایران تاکید کرد: به تلاشتان برای آزادی و زندگی بهتر ادامه دهید.

آقای پنس گفت: ما افتخار می‌کنیم که سرمشق دیگر کشورها برای حفظ آزادی ادیان بوده‌ایم. هرجا که آزادی ادیان باشد، زندگی و رونق اوضاع هم بهتر می‌شود.

روزهای سه شنبه تا پنجشنبه این هفته، وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن میزبان دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور نمایندگان ۱۱۵ کشور است، که به گفته «سام براون بک» سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی، «بزرگترین نشست در این زمینه» است.

نسخه کامل سخنان آقای پنس با ترجمه همزمان را در فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG