لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۲:۱۱

سرخط خبرها

پژوهش جدید: ناشنوایی در سالمندان اگر درمان نشود منجر به انزوا و تنهایی می‌شود

از دست دادن شنوایی در سنین بالا ممکن است طبیعی و از نظر طبی بی ضرر باشد. خیلی از بیمه ها در آمریکا به این مسئله به عنوان بخشی طبیعی از پیر شدن نگاه می کنند، و به اندازه کافی برای آزمایش های شنوایی و سمعک مزایا نمی دهند.

ولی به گزارش رادیو عمومی ملی «ان‌پی‌آر»، حدود یک دهه پیش پژوهشگران شروع به توجه به مضرات بالقوه از دست دادن شنوایی و ارتباط آن با تنهایی کردند. مطالعات نشان داد که هر دو شرایط عواقب پزشکی بزرگی دارند.

اکثر افرادی که شنوایی خود را با بالا رفتن سن از دست می دهند و تحت درمان قرار نمی گیرند، اغلب به خاطر خوب نشنیدن از جامعه دور افتاده و منزوی می شوند.

تحقیقات نشان داده است که تنهایی با فشار خون بالا، افزایش هورمون استرس، و ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن مرتبط است. حس تنهایی و انزوا همینطور خطر دمانس (زوال عقل) را تا ۴۰ درصد در افراد سالمند بالا برده و احتمال مرگ زودرس را تا ۲۶ درصد افزایش می دهد.

در عین حال، بنا به یک مطالعه که نتایج آن سال گذشته در مجله جامعه پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شد، از دست دادن شنوایی اگر تحت درمان قرار نگیرد، خطر دمانس را تا ۵۰ درصد، افسردگی را تا ۴۰ درصد، و زمین خوردن را تا ۳۰ درصد - در طول یک دوره ۱۰ ساله - در سالمندان بالا می برد.

با ضعیف شدن شنوایی، مردم بدون آن که خود متوجه شوند منزوی تر می شوند. خطر تنهایی برای سلامت انسان معادل خطر کشیدن ۱۵ نخ سیگار در روز شناخته شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فعالان سوری: انفجار بمب در شمال سوریه چندین مجروح بر جای گذاشت

عفرین - آرشیو

فعالان اپوزیسیون سوریه می‌گویند یک خودروی بمب گذاری شده در شهری در شمال این کشور که تحت کنترل اپوزیسیون مورد حمایت ترکیه است، منفجر شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز جمعه ۲۲ شهریور، نیروهای اپوزیسیون می‌گویند در این انفجار کسی کشته نشد، اما چندین نفر زخمی شده‌اند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، که اطلاعات خود درباره جنگ سوریه را از فعالان داخل کشور می‌گیرد، روز جمعه گفت انفجار در شهر عفرین، و در نزدیکی دفاتر یکی از گروه‌های اپوزیسیون مورد حمایت ترکیه رخ داده است.

گروه «دفاع مدنی» که به «کلاه سفیدها» مشهور هستند نیز می‌گوید در اثر انفجار بمب حدود ۲۵ نفر مجروح شده‌اند.

فعالان گفته‌اند که بعد از انفجار بمب، دو گلوله خمپاره نیز موجب جراحت دو نفر شد.

نیروهای مورد حمایت ترکیه، سال گذشته میلادی موفق شدند با اخراج شبه نظامیان کرد، عفرین را به کنترل خود در آورند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فعالان مبارزه با منع ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران، نامزد دریافت جایزه جهانی «فراتر از ورزش» شدند

عکس از آرشیو

فعالان مبارزه با منع ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران به عنوان یکی از نامزدهای دریافت یازدهمین جایزه جهانی بنیاد «فراتر از ورزش» معرفی شدند.

این بنیاد روز جمعه ۲۲ شهریور اعلام کرد فعالان مخالف منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران نامزد دریافت جایزه «ورزش برای حقوق بشر» شده‌اند.

در این بیانیه که در وبسایت بنیاد مذکور منتشر شده، گفته می‌شود که «مریم شجاعی» به نمایندگی از این فعالان در مراسم اعطای جوایز به برندگان دعوت شده است.

نامزدهای نهایی جوایز جهانی ۲۰۱۹ این بنیاد، که مقر آن در نیویورک و لندن است، از میان ۳۰۰ نام و در هفت گروه، و دو جایزه ویژه، انتخاب شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پاپ فرانسیس ماه نوامبر به تایلند و ژاپن سفر می‌کند

پاپ فرانسیس - آرشیو

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، حدود دو ماه دیگر به تایلند و ژاپن سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز جمعه ۲۲ شهریور، انتظار می‌رود در این سفر آسیایی، پاپ فرانسیس بر درخواست خود برای عاری سازی کامل جهان از تسلیحات هسته‌ای تاکید کند.

پاپ فرانسیس همچنین قرار است از جامعه کوچک مسیحیان کاتولیک در هر دو کشور، دیدار کند.

واتیکان تایید کرده است که این سفر بین ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) و ۲۶ نوامبر (۵ آذر) انجام می‌گیرد. رهبر کاتولیک های جهان ابتدا به تایلند و از آنجا راهی ژاپن می شود.

سخنگوی دولت ژاپن گفته است پاپ فرانسیس در آنجا با امپراتور و همچنین با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، دیدار و گفتگو می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس روسیه در یک نمایش قدرت بعد از انتخابات، به دفاتر مخالفان پوتین حمله کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چندین شهر در سراسر روسیه بامداد پنج شنبه صحنه موجی از یورش های پلیس با هدف دستگیری طرفداران آلکسی نوالنی، رهبر مخالفان، بود.

پلیس این یورش ها را با تحقیقات جاری درباره پولشویی توسط «بنیاد ضد فساد» نوالنی موسوم به «اف بی کی» مرتبط می داند؛ اما حامیان نوالنی می گویند هدف از این اقدامات فلج کردن زیرساخت منطقه ای آن سازمان است.

زمان یورش ها، پس از اجرای استراتژی «رای دهی هوشمندانه» نوالنی، بسیار سیاسی به نظر می رسد. این استراتژی موجب شد تا رای دهندگان خشمگین هماهنگ شده و به گروهی از نامزدهای انتخاباتی که از سد ثبت نام عبور کرده بودند، رای دهند. به این ترتیب این استراتژی از عوامل شکست چشمگیر نامزدهای طرفدار کرملین در انتخابات اخیر شورای شهر مسکو محسوب می شود.

لئونید ولکوف، استراتژیست ارشد نوالنی، در یادداشتی در فیسبوک نوشت: «سرکوب سیاسی گسترده امروز، تلاشی برای مداخله در سناریویی غیرقابل پرهیز است. این تلاشی غم انگیز و ناامید کننده است.»

نوالنی ۲۰۰ مکان در ۴۱ شهر از «کالینینگراد» در غرب تا «ولادی وستک» در شرق را به عنوان محل یورش ها معرفی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار برای یک توفان استوایی دیگر در باماها؛ از توفان قبلی هنوز ۱۳۰۰ نفر همچنان مفقود هستند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «مرکز ملی توفان شناسی ایالات متحده» پنج شنبه هشدار داد، بنا بر پیش بینی ها یک گردباد استوایی طی روزهای آتی از شمال غربی باهاما عبور خواهد کرد و آن جزایر را که پیشتر در عبور «توفان دریایی دوریان» ویران شده است با باران و باد بالقوه بیشتری روبرو می کند.

مرکز توفان شناسی مستقر در «میامی» برای این جزایر از جمله «اباکو» و «گراند باهاما» هشدار توفان استوایی صادر کرده است و می گوید این سیستم آب و هوایی ممکن است پیش از رسیدن به جزیره و آغاز بارندگی به یک توفان تبدیل شود.

«توفان دریایی دوریان» اول سپتامبر با درجه ۵، یکی از قوی ترین توفان های ثبت شده در اقیانوس اطلس، با بادهایی به سرعت ۲۹۸ کیلومتر در ساعت باماها را در هم کوبید.

گردبادهای استوایی ویرانی هایی در سطح دوریان به جا نخواهد گذاشت؛ اما با بادهایی با سرعت ۴۸ کیلومتر در ساعت و ۵ تا ۱۰ سانتی متر بارندگی تا یکشنبه همراه خواهد بود.

نخست وزیر باهاما می گوید شمار رسمی تلفات جانی ناشی از دوریان ۵۰ نفر بوده و انتظار می رود این آمار بالاتر برود.

به گزارش دولت باهاما هنوز ۱۳۰۰ نفر مفقود هستند و خدمات امدادی بر جستجو و نجات و تامین پایدار غذا، آب، و سرپناه تمرکز دارد.

چادرهایی بزرگ در «ناسائو» برای بی خانمان ها برپا شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کره جنوبی از کمیته المپیک خواست تا از برافراشتن پرچم «خورشید تابان» ژاپن در المپیک توکیو جلوگیری کند

کره جنوبی رسما از کمیته بین المللی المپیک خواسته تا پرچم «خورشید تابان» ژاپن در بازیهای سال آینده توکیو برافراشته نشود و آن را نمادی از گذشته بی‌رحمانه جنگی ژاپن توصیف کرده و با نقش «صلیب شکسته» نازی ها مقایسه کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، وزارت فرهنگ، ورزش، و جهانگردی کره جنوبی در نامه ای به توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک، مراتب «ناامیدی و نگرانی عمیق» خود را از قصد ژاپن برای برافراشتن این پرچم در استادیوم ها طی بازهای المپیک سال ۲۰۲۰ ابراز کرده است.

سازمان‌دهندگان المپیک توکیو می گویند این پرچم در ژاپن رایج است و نشان دهنده بیانیه سیاسی نیست.

پرچم «خورشید تابان» ژاپن که خورشیدی سرخ را با ۱۶ اشعه نشان می دهد برای بسیاری از مردم کره جنوبی که هنوز استعمار ژاپن بر شبه جزیره کره بین سالهای ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ را به خاطر می آورند، خوشایند نیست.

وزارت فرهنگ کره در نامه به آقای باخ این پرچم را نمادی سیاسی توصیف کرده است و می گوید معترضان دست راستی ژاپن که نسبت به کره ای ها و دیگر خارجی ها خشم دارند از آن استقبال می کنند.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرده که فیفا استفاده از این پرچم را در مسابقات بین المللی ممنوع کرده است.

در این نامه اشاره شده است که استفاده از پرچم «خورشید تابان» با ماهیت المپیک، که صلح و دوستی و انسانیت را ترویج می دهد، در تضاد است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

موزیک ویدئوی خواننده حامی «ولادیمیر پوتین» رکورد نظرات منفی در یوتیوب را شکست

تیماتی خواننده هیپ هاپ هنگام ملاقات با ولادیمیر پوتین

موزیک ویدئو یا نماهنگ مشترک دو خواننده سبک هیپ هاپ اهل روسیه، رکورد دیسلایک یا نظرات منفی ویدئوهای روسی زبان در یوتیوب را شکسته است.

به گزارش سرویس جهانی «بی بی سی»، موزیک ویدئوی آهنگ رپ «مسکو» که توسط «تیماتی» و «گاف» خوانده شده بود، در سه روز نخست انتشار، بیش از یک میلیون و چهارصد هزار دیسلایک در یوتیوب گرفت که رکورد تازه ای برای ویدئوهای روسی زبان در این سایت است.

این آهنگ که یک روز پیش از برگزاری انتخابات شورای شهر مسکو یعنی هفتم سپتامبر منتشر شد، با رویکردی غیرمعمول ضمن ستایش مسکو و مقامات و مسئولین شهری، از تظاهرات مخالفین حکومت انتقاد میکرد.

انتشار این موزیک ویدئو در آستانه انتخابات وبا توجه به شرایط بحرانی مسکو، بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و عده زیادی از شهروندان با مراجعه به سایت یوتیوب، به این دو خواننده هیپ هاپ اعتراض کردند.

به عقیده منتقدان، این هنرمندان برای تولید این اثر سفارشی از مقامات پول گرفته‌‌اند و این پروژه ای تبلیغاتی است که پیش از انتخابات منتشر شده است.

تیماتی یکی از خواننده های روسیه است که روابط حسنه‌‌ای با ولادیمیر پوتین دارد و از هنرمندان حامی او محسوب می شود.

تیماتی در پاسخ به منتقدین گفت که برای این تولید پروژه پولی دریافت نکرده است؛ ولی پذیرفت که احتمالا در این ترانه بیش از حد اغراق شده است و هر چند که نیت خوبی داشته، ولی شاید کمی زیاده روی کرده باشد.

اما «گاف» که خواننده ای مردمی محسوب می شود و طرفداران زیادی در شبکه های اجتماعی دارد، با انتشار پیامی، ضمن عذرخواهی گفت، او را فریب دادند و قرار نبوده از این آهنگ استفاده سیاسی شود.

این موزیک ویدئو سه روز پس از انتشار، از یوتیوب و سایر سایت های موسیقی حذف شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده شواهدی دارد که محموله نفتکش ایرانی به سوریه تحویل داده شد

مورگان اورتگاس - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر پنجشنبه ۲۱ شهریور گفت ایالات متحده شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نفتکش ایرانی آدریان دریا-۱ محموله خود را به دولت سوریه تحویل داده است.

به گزارش رویترز، مورگان اورتگاس در یک نشست خبری گفت: «رژیم ایران نفت را به سوریه تحویل داده است و این سوخت مستقیما صرف تانک‌های نظامیانی می‌شود که سوری‌های بی‌گناه را می‌کشند.»

وزارت خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه گفته بود که این نفتکش ایرانی محموله نفت خام خود را به دولت بشار اسد در سوریه فروخته و تضمین‌هایی که برای رفع توقیف آن داده بود را نقض کرده است.

پیشتر نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار داده بود که آمریکا اطلاعات موثقی دارد که این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی دوباره به سمت سوریه در حرکت است. مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامید.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته پس از تحریم شبکه نفتی غیرقانونی مرتبط با سپاه قدس، هشدار داد هرگونه ارائه خدمات به کشتی‌های تحریم شده، به مثابه حمایت از یک گروه تروریستی و به طور مشخص، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محسوب می‌شود.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه اعلام کرد که نیروی قدس ایران از نفت پول در می‌آورد و برای سوریه و حماس و حزب‌الله هزینه می‌کند و به همین دلیل این شبکه با عنوان «نفت برای تروریسم»‌ نام‌گذاری شده است. وی همچنین اعلام کرد که ۲۵ نهاد و ۱۱ کشتی ایران از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

ایالات متحده این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه قرار داده و ناخدای آن را نیز تحریم کرده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه جمعه شب ۸ شهریور، نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» را دارایی مسدود شده اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: رویکرد من در برابر ونزوئلا و کوبا قاطعانه‌تر از رویکرد بولتون بوده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۱ شهریور گفت رویکرد او در برابر ونزوئلا، و به ویژه در برابر کوبا، از مواضع جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید قاطعانه‌تر بوده است.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی در واکنش به توئیت سناتور مارکو روبیو این واکنش را نشان داد. این سناتور جمهوریخواه روز پنجشنبه نوشته بود که با رئیس جمهوری آمریکا دیدار، و نسبت به تغییر احتمالی سیاست کاخ سفید در قبال ونزوئلا ابراز نگرانی کرده بود.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو نوشت: «در واقع، دیدگاه‌های من در مورد ونزوئلا، و به ویژه کوبا، به مراتب قاطعانه‌تر از دیدگاه‌های جان بولتون بوده است.»

وی در ادامه این پیام خود نوشت: «در واقع او جلوی من را می‌گرفت.»

این هفته پرزیدنت ترامپ، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار کرد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که او و دیگر اعضای دولت، با بسیاری از پیشنهادهای او به شدت مخالف بوده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بعد از خرید تسلیحاتی آنکارا از مسکو، آمریکا کماکان تحریم ترکیه را بررسی می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ترکیه کماکان ممکن است هدف تحریم های آمریکا قرار بگیرد. این امر بخشی از ادامه پیامدهای تصمیم آنکارا به قبول سیستم دفاع هوایی «اس ۴۰۰» روسی در ماه ژوئیه است.

کلارک کوپر، مدیرکل امور سیاسی و نظامی وزارت خارجه آمریکا، پنج شنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت: «آنها هنوز ممکن است هدف تحریم قرار بگیرند. تمام گزینه ها هم چنان بر روی میز است.»

کوپر می گوید بعضی از مجازات هایی که ترکیه با آنها روبرو است در قوانین آمریکا، از جمله «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم»، تصریح شده است.

اما او گفت مولفه هایی دیگر هم موثر است: «ترکیه مورد جالبی است، زیرا ما چندین شریک داریم که روابط‌مان با آنها رو به رشد است، و آنها به دقت نحوه مدیریت مساله ترکیه را زیر نظر دارند.»

این دیپلمات ارشد آمریکایی در عین حال ابراز امیدواری کرد روابط ایالات متحده و ترکیه ترمیم شود: «بسته به این که با چه کسی در دولت ترکیه حرف بزنید، افرادی هستند که کاملا واقف و حساسند و درک می‌کنند که این ماجرا به پایان نرسیده و می خواهند اوضاع به وضعیت قبل برگردد. تصمیم هایی که در آنکارا گرفته می شود لزوما بازتابی از موضع نهادهای نظامی یا وزارت خارجه آن کشور نیست.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو در دیدار با پوتین: تلاش‌های ایران برای حمله به اسرائیل از داخل سوریه تشدید شده است

عکس آرشیوی از دیدار نتانیاهو و پوتین در کرملین

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه ۲۱ شهریور با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار و درباره مسائل مهم منطقه‌ای، از جمله حضور جمهوری اسلامی در سوریه، گفت‌وگو کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این دیدار که در شهر بندری سوچی انجام شد، آقای نتانیاهو بر اهمیت هماهنگی نیروهای دفاعی اسرائیل با ارتش روسیه به دلیل حضور نظامیان روس در سوریه تاکید کرد.

وی که بارها گفته است اسرائیل حضور ایران را در نزدیکی مرزهایش تحمل نمی‌کند، گفت که «ماه گذشته ما شاهد افزایش شدید تلاش‌های ایران برای استفاده از حریم سوریه برای حمله به ما بوده‌ایم.»

اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که در تلاش ایجاد مسیری زمینی برای تامین و فراهم ساختن چنین تسلیحاتی از طریق عراق، شمال سوریه تا لبنان است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توئیتر حساب کاربری ده‌ها خبرنگار و مقام دولتی کوبا از جمله رائول کاسترو را مسدود کرد

شبکه اجتماعی توئیتر حساب‌های کاربری رائول کاسترو، رهبر حزب کمونیست کوبا، دختر او ماریلا، و همچنین رسانه‌های عمده دولتی این کشور را مسدود کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۱ شهریور در گزارشی نوشت که شامگاه چهارشنبه ده‌ها حساب کاربری مقام‌ها و خبرنگاران رسانه‌های دولتی کوبا نیز در توئیتر مسدود شد.

این شبکه اجتماعی عمده آمریکایی توضیحی برای این اقدام خود ارائه نکرده و در عین حال به پرسش‌های خبرگزاری رویترز نیز در این زمینه پاسخ نداده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقش کوبا در بحران ونزوئلا را محکوم کرده و گفته است که کوبا، در ازای دریافت نفت رایگان از رژیم مادورو، به سرکوب جنبش مردم ونزوئلا می‌پردازد.

این در حالی است که ماه گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که شماری از مقامات رسمی کوبا را به دلیل نقض حقوق بشر، در فهرست ممنوعیت صدور روادید آمریکا قرار می‌گیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رای عجیب در فرانسه؛ دادگاه به نفع مردی رای داد که در ماموریت، هنگام رابطه جنسی فوت کرد

با رأی دادگاه تجدید نظر پاریس، تکلیف یکی از عجیب‌ترین دعواهای حقوقی سال‌های اخیر در فرانسه مشخص شد.

به گزارش شبکه خبری «فاکس»، کارمند یکی از شرکت های عمرانی راه آهن فرانسه که از او با عنوان «م. خاویر» نام برده شده است، در سال ۲۰۱۳ و برای انجام یک مأموریت کاری به منطقه ای در جنوب پاریس مسافرت کرد.

آقای خاویر پس از آشنایی با فردی که هویت او افشا نشده است، به هتل او رفت و هنگام برقراری رابطه جنسی، سکته قلبی کرد و درگذشت.

به عقیده خانواده این فرد، او در حین انجام وظیفه و در جریان یک سفر کاری درگذشت و این شرکت فرانسوی مسئول مرگش است و باید غرامت بپردازد.

ولی به گفته شرکت «تی اس او»، کارمند آنها هنگام رابطه جنسی و در یک هتل دیگر دچار حمله قلبی شده است، و از آن جا که رابطه جنسی عملی شخصی است و بخشی از وظایف کاری محسوب نمی شود، پس مسئولیتی متوجه کارفرما نیست.

قاضی دادگاه پس از بررسی شواهد و مدارک موجود و شنیدن نظرات وکلای طرفین، در نهایت به نفع آقای خاویر رأی داد و مرگ او را حادثه ای کاری اعلام کرد.

به گفته قاضی، هرچند که رابطه جنسی بخشی از وظایف کاری این فرد نبوده است، ولی او برای انجام مأموریت به این سفر رفته و شرکت نتوانسته به دادگاه ثابت کند که کارمندش هنگام مرگ، در حال انجام وظیفه نبوده است.

به گفته این قاضی رابطه جنسی نیز مانند خوردن غذا یا نوشیدن آب یک نیاز طبیعی محسوب می شود و نمی توان آقای خاویر را به این دلیل نکوهش کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خالق مجموعه «هری پاتر» بیش از ۱۵ میلیون پوند به یک مرکز پژوهش بیماری «ام اس» بخشید

جی کی رولینگ، نویسنده مشهور بریتانیایی و خالق مجموعه «هری پاتر» که یک کلینیک درمانی ترمیم و بازسازی اعصاب به نام مادرش «آن رولینگ» راه اندازی کرده است، ۱۵.۳ میلیون پوند برای پژوهش به این مرکز بخشید.

به گزارش سرویس جهانی بی بی سی، خانم رولینگ این کلینیک را در سال ۲۰۱۰ و با اهدای ۱۰ میلیون پوند به دانشگاه ادینبورگ در آنجا تأسیس کرد.

مبلغ اهدایی جدید او به احداث مراکز جدید پژوهشی اختصاص خواهد یافت.

«آن رولینگ»، مادر این نویسنده برجسته بر اثر پیچیدگی‌های ناشی از بیماری ام اس در ۴۵ سالگی از دنیا رفت.

خانم رولینگ می‌‌گوید زمانی که این کلینیک تأسیس شد هیچ کس تصور نمی کرد چنین پیشرفت‌هایی در زمینه ترمیم و بازسازی عصب حاصل شود و این مرکز پیشگام آن دستاوردها باشد.

به گفته مدیر کلینیک پژوهش های این مرکز بر اساس خواسته های بیمارانی که با شرایط سخت دست و پنجه نرم می کنند انجام می شود و با مبلغ اهدایی خانم رولینگ فرصت‌های بیشتری برای ساخت داروهایی مخصوص هر یک از بیماران مبتلا به ام اس فراهم خواهد شد.

فهرست ثروتمندان روزنامه «ساندی تایمز»، ثروت خانم رولینگ را حدود ۷۵۰ میلیون پوند تخمین زده و گفته است که خانم رولینگ میلیون ها پوند را به خیریه های مختلف بخشیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ابراز تاسف وزارت خارجه آمریکا از مرگ سحر خدایاری: از مبارزه مردم ایران علیه رژیم حمایت می‌کنیم

 مورگان اورتگاس در جلسه مطبوعاتی روز پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ شهریور در توئیتی، ضمن ابراز تاسف از درگذشت سحر خدایاری، که در اعتراض به قوانین رژیم حاکم بر ایران اقدام به خودسوزی کرده بود، از مبارزه مردم ایران علیه جمهوری اسلامی حمایت کرد.

مورگان اورتگاس نوشت: «ما از شنیدن خبر درگذشت سحر خدایاری، #دختر آبی، پس از به آتش کشیدن خود در اعتراض به تبعیض‌ رژیم اسلامی علیه زنان، از جمله در مورد رویدادهای ورزشی، غمگین و خشمگین شده‌ایم.»

وی اضافه کرد که ایالات متحده از «مبارزه مردم ایران در برابر این رژیم سرکوبگر» حمایت می‌کند.

خانم خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماهها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، چندی پیش پس از آنکه از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد.

پیشتر توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیامی نسبت به جان باختن «سحر خدایاری» یا «دختر آبی» نوشت: «درگذشت غم انگیز سحر خدایاری، دختر آبی، شاهد دیگری بر این حقیقت است که بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند.»

انتشار خبر مرگ این زن جوان، از روز دوشنبه واکنش های بسیاری در پی داشت و بسیاری خواستار خودداری از رفتن به ورزشگاهها و برخی نیز خواستار برخورد فیفا با مسئولان فوتبال ایران به دلیل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه شدند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سیاره جدیدی با آب و دمای مناسب برای زندگی کشف شد؛ ۱۱۰ سال نوری با زمین فاصله دارد

نقاشی از ام. کورنمسر / ESO

دانشمندان برای اولین بار سیاره ای را در خارج از منظومه شمسی کشف کرده اند که آب دارد و دمای آن نیز برای زندگی مناسب است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دو گروه پژوهشگر این هفته اعلام کردند که در جو یک سیاره در فاصله ۱۱۰ سال نوری با زمین در صورت فلکی «شیر»، بخار آب پیدا کرده اند. این سیاره به اصطلاح «اَبَر زمین» (به انگلیسی: Super Earth) فاصله مناسبی با ستاره خود دارد که زندگی را بر روی آن امکان پذیر می سازد.

تیم پژوهشی کالج دانشگاهی لندن روز چهارشنبه در ژورنال «نیچر استرانومی» (نجوم طبیعت) گزارش داد که این تنها سیاره خارجی شناخته شده است که هم آب و هم دمای لازم برای زندگی را دارد.

ولی آنجلوس سیاراس، ناشر ارشد این مطالعه، تأکید کرد که «این سیاره قطعاً زمین دوم نیست.»

سیاراس به خبرنگاران گفت که ستاره و جو این سیاره با سیاره ما خیلی فرق دارد. وی گفت: «وجود شرایط زمین-مانند، امکان ندارد. تنها سؤالی که ما سعی داریم در اینجا بپرسیم و دنبال کنیم موضوع قابل سکونت بودن آن است.»

تیم پژوهشی کانادایی در دانشگاه مونتریال نیز روز سه شنبه از کشف مشابهی خبر داد. آنها در مقاله ای که برای انتشار در ژورنال «استرونامیکال» (نجومی) ارائه دادند، نظر داده اند که در این سیاره حتی شاید باران ببارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دستور بازداشت صبا کمالی پس از حمایت او از «دختر آبی» صادر شد؛ اتهام: توهین به امام حسین

در حالی که انتشار خبر خودسوزی و مرگ یک دختر در ایران واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را به همراه داشته است، برخی خبرگزاری‌ها از صدور حکم جلب برای یک بازیگر به بهانه «توهین به امام سوم شیعیان» در مطالبی در حمایت از این دختر خبر دادند.

خبرگزاری فارس، یک خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، از صدور دستور جلب خانم صبا کمالی، بازیگر سینما و تئاتر ایران، پس از انتشار مطلبی در توئیتر در حمایت از «سحر خدایاری» خبر داد. هرچند در این گزارش، به شیوه دیرینه رسانه‌های حکومتی ایران، تنها حروف نخست نام و نام خانوادگی خانم «صبا کمالی» به کار رفته و او به عنوان «بازیگر نه چندان مطرح سینما» معرفی شده است.

این خبرگزاری چهارشنبه شب ۲۰ شهریور با اعلام این خبر نوشت که علت دستور بازداشت «ص.ک» توهین به امام سوم شیعیان بوده است.

پس از انتشار این خبر اما خانم کمالی مطلب خود را حذف کرد و نوشت که متنی که منتشر کرده بود گفتگویی «تخیلی و صمیمانه» با امام سوم شیعیان بوده و این پست را به خاطر افراد «کج فهم و متعصب» پاک کرده است.

او در پست حدف شده خود خطاب به امام سوم شیعیان،‌ سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، را «مظلوم‌تر» از او توصیف کرده بود.

پست اینستاگرامی صبا کمالی بازیگر درباره «سحر خدایاری» که پس از انتشار مجبور به عذرخواهی و حذف آن شد
پست اینستاگرامی صبا کمالی بازیگر درباره «سحر خدایاری» که پس از انتشار مجبور به عذرخواهی و حذف آن شد

سحر خدایاری، از طرفداران تیم استقلال تهران که ماه‌ها پیش هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال دستگیر شده بود، چندی پیش با شنیدن خبر محکومیتش به زندان، مقابل یکی از واحدهای قضایی در تهران خودسوزی کرد و پس از چند روز بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب ۱۹ شهریور در ادامه واکنش‌های گسترده به مرگ سحر خدایاری در پیامی در توئیتر فارسی خود نوشت: «درگذشت غم انگیز سحر خدایاری، دختر آبی، شاهد دیگری بر این حقیقت است که بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درخشش «گلسا سرابی» در فیلم «رویاهایی که نداشتم»؛ نامزد جایزه بهترین بازیگر در جشنواره «بربنک» در لس آنجلس

«گلسا سرابی» هنرمند جوان ایرانی سال ۲۰۱۲ به آمریکا مهاجرت کرد.

«گلسا سرابی» هنرمند جوان ایرانی ساکن لس آنجلس که از سال ۲۰۱۲ به آمریکا مهاجرت کرد، در فیلم «رویاهایی که نداشتم» درخشید و نامزد جایزه بهترین بازیگر در جشنواره «بربنک» در لس آنجلس شد.

«گلسا سرابی» هرچند برنده این جایزه نشد، اما بازی او مورد توجه واقع شد.

فیلم «رویاهایی که نداشتم» (به انگلیسی: Dreams I Never Had) به کارگردانی «لیاد حجاج» و «محمود کامل» با شرکت هنرمندانی چون «مالکوم مکداول»، «رابین گیونز»، و «فیدلا گریس» ساخته شد.

«گلسا سرابی» با توجه به علاقه ای که به سینما داشت، کلاس های بازیگری را در ایران و زیر نظر «پرویز پرستویی» آغاز کرد؛ و‌لی به دلیل محدودیت های موجود در آن کشور، در سال ۲۰۱۲ به آمریکا مهاجرت کرد.

خانم سرابی پس از پشت سرگذاشتن دوره های تکمیلی در لس آنجلس، همکاری با سینماگران آمریکایی را آغاز کرد و تاکنون در چندین پروژه مستقل و بحث انگیز بازی کرده است. ​

فیلم «رویاهایی که نداشتم» ماجرای دختری است که بر خلاف میل باطنی خود در منزل یک خانواده ثروتمند اقامت دارد. او با باغبان جوانی رابطه احساسی برقرار می کند و درگیر ماجراهای غیرمنتظره ای می شود.

گلسا سرابی در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است و یکی از نمونه های غم انگیز نقض حقوق بشر را به تصویر می کشد و در این رابطه آگاهی رسانی می کند. بازی کنار هنرمندان بزرگی مثل مالکوم مکداول که برنده جایزه اسکار است، افتخار بزرگی برای من بود.»

این هنرمند جوان وسواس زیادی در گزینش نقش های خود دارد و پروژه هایی را انتخاب می کند که پیامی مثبت و انسانی دارند؛ به ویژه آثاری که محور اصلی آنها، محدودیت ها و چالش ها زنان، تبعیض های جنسیتی، یا نقض حقوق بشر است.

او درباره چالش های خود به عنوان یک بازیگر زن ایرانی می گوید: «بازیگری شغل راحتی نیست و نمی توانید زندگی آرام و بی دردسری داشته باشید. با چالش های روزانه بسیاری در زمینه های مختلف مواجه هستید. ولی اگر در پایان روز، روح شما با چیزی جز هنرمند بودن و داشتن استاندارد هنری ارضا نمی شود تا انسان بهتر و کاملتری باشید، تمام این سختی ها را می پذیرید و با اشتیاق این مسیر را ادامه می دهید.»

گلسا سرابی در حال حاضر سرگرم بازی در چند پروژه سینمایی دیگر است که در ماه‌های آینده اکران می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکین فینیکس بازیگر نقش جوکر، در فیلم جدید بتمن بازی نخواهد کرد

«تاد فیلیپس» کارگردان «جوکر» در جریان مصاحبه خود با نشریه هنری «ورایتی» گفت، «واکین فینیکس» در فیلم جدید بتمن که قرار است با بازی «رابرت پتینسون» ساخته شود، شرکت نمی کند.

او در ادامه تأکید کرد این دو بازیگر هرگز در یک فیلم دیده نخواهند شد و برنامه ای در این زمینه وجود ندارد.

با ابن حال این کارگردان آمریکایی احتمال تولید فیلم های بعدی جوکر را رد نکرد. آن فیلم‌ها آثار مستقلی خواهند بود که حوادث‌شان در شهر «گاتم» اتفاق می افتد؛ ولی ارتباطی به ماجراهای بتمن ندارد.

جوکر نخستین فیلمی است که با محوریت جوکر، از شخصیت های منفی داستان های مصور «دی سی» ساخته شد و با تحسین تماشاگران و منتقدین هنری همراه بود.

این فیلم چندی پیش شیر طلایی یا جایزه بهترین فیلم جشنواره سینمایی ونیز را دریافت کرد.

تاد فیلیپس ضمن مقایسه داستان های مصور امروزی با آثار شکسیپر نویسنده بریتانیایی گفت، همانطور که در طول زمان برداشت های متفاوتی از «هملت» ارائه شده است، در سینما نیز می تواند جوکرهای مختلفی وجود داشته باشد.

پس از جار و جنجال و حواشی بسیار، سرانجام «رابرت پتینسون» برای بازی در فیلم جدید «بتمن» برگزیده شد. کارگردان این فیلم «مت ریوز» است و هنوز بازیگر نقش جوکر آن معرفی نشده است.

اکران جهانی «جوکر» ماه آینده و «بتمن» تابستان سال ۲۰۲۱ آغاز می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت پرزیدنت ترامپ فروش جت‌های جنگی اف ۳۵ به لهستان را تائید کرد

دولت پرزیدنت ترامپ فروش بالقوه ۳۲ فروند جت جنگی «اف ۳۵» به لهستان به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار را تائید کرده است.

دولت آمریکا سه شنبه کنگره را به طور رسمی در جریان فروش این هواپیماها گذاشت.

وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه ای می گوید این هواپیماهای رادارگریز پیشرفته «مشارکت نیروی هوایی لهستان در ناتو یا دیگر عملیات ائتلاف را بهبود بخشیده، قابلیت های دفاعی لهستان را ارتقاء داده، و به هدف لهستان در نوسازی توان نظامی اش ضمن بهبود بیشتر قابلیت همکاری با آمریکا، ناتو و دیگر متحدان کمک می کند.»

ارتش ایالات متحده طی دیدار آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان، با پرزیدنت ترامپ در ماه ژوئن گذشته یک جت «اف ۳۵» را بر فراز کاخ سفید به پرواز درآورد.

لهستان در پی اشغال نظامی اوکراین توسط روسیه، بودجه دفاعی اش را مرتب افزایش داده است.

جت های رادارگریز «اف ۳۵» گران ترین سیستم تسلیحاتی تاریخ محسوب می شوند.

لهستان یکی از معدود اعضای ناتو است که ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی اش را به توصیه ناتو صرف توان دفاعی اش می کند. ورشو همچنین دیگر معیار ناتو مبنی بر تخصیص بیش از ۲۰ درصد از بودجه دفاعی به تجهیزات را رعایت می کند.

خرید ۶.۵ میلیارد دلاری لهستان بخش عمده ای از بودجه ۱۱.۹ میلیارد دلاری نظامی آن کشور برای سوال ۲۰۱۹ است.

نروژ، ایتالیا، هلند، و بریتانیا دیگر متحدان آمریکا هستند که جت های «اف ۳۵» در اختیار دارند. بلژیک و دانمارک هم به صف خریداران این هواپیما پیوسته اند.

ترکیه که در مراحل تولید این جت مشارکت داشت، پس از تصمیم به خرید موشک های «اس ۴۰۰» روسی از دسترسی به «اف ۳۵» محروم شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت ایالات متحده: سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار به زودی در آمریکا ممنوع خواهد شد

بر اساس گزارش‌های خبری جدید، سیگارهای الکترونیکی اسانس‌دار (مزه‌دار) ممکن است به زودی در ایالات متحده آمریکا ممنوع شوند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، دولت ترامپ، روز چهارشنبه (۲۰ شهریور)، اعلام کرد که تصمیم دارد برنامه حذف سیگارهای الکترونیکی با تنباکوی مزه‌دار، مثل طعم نعنایی، از بازار آمریکا را به زودی نهایی کند.

الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا، در بیانیه ای گفت: «دولت ترامپ روشن کرده است که قصد ما پاکسازی بازار از سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار است تا وضعیت اپیدمی نگران‌کننده مصرف سیگارهای الکترونیکی را، که بر کودکان، خانواده ها، مدارس، و جامعه تأثیر منفی گذاشته است، تغییر دهیم.»

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، نیز در توئیتی نگرانی خود را ابراز کرد. وی نوشت: «من واقعاً نگران اپیدمی فزاینده استفاده از سیگارهای الکترونیکی در بین فرزندان‌مان هستم. ما باید هرکاری که از دستمان بر می آید انجام دهیم تا عموم را از مرگ و بیماری‌های مربوط به تنباکو حفظ کنیم، و نگذاریم که سیگارهای الکترونیکی راهی برای اعتیاد به نیکوتین در بین نسل جوان شود.»

به گزارش بلومبرگ نیوز، هنگامی که این طرح جدید در هفته های آینده به اجرا در آید، سیگارهای الکترونیکی مزه‌دار تا ۳۰ روز بعد از آن از بازار برداشته خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار انتحاری مقابل یک قرارگاه ارتش افغانستان به کشته شدن ۴سرباز انجامید

تصویری که رسانه‌های افغانستان از حمله انتحاری امروز مقابل قرارگاه نیروی ویژه ارتش افغانستان منتشر کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان از کشته شدن چهار سرباز ارتش و زخمی شدن سه سرباز دیگر در انفجار انتحاری روز پنجشنبه ۲۱ شهریور خبر داده است.

وزارت دفاع افغانستان در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که یک انفجار انتحاری حوالی ساعت یک بعداز ظهر امروز پنجشنبه در منطقه «ریشخور» واقع در استان کابل رخ داده است.

بنابر بیانیه وزارت دفاع این کشور فردی که دست به این انفجار انتحاری زده بر یک نوع خودرو «مرسدس» سوار بوده و مواد انفجاری را مقابل قرارگاه نیروی ویژه ارتش افغانستان منفجر کرده است.

بنابر گزارش رسانه های افغانستان، گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته‌ است.

پس از آن که پرزیدنت ترامپ منتفی شدن گفت و گوهای صلح با طالبان را اعلام کرد، فرمانده نیروهای آمریکا در منطقه نیز از احتمال تشدید عملیات نظامی آمریکا در افغانستان خبر داد.

رئیس جمهور ایالات متحده مذاکرات صلح افغانستان را پس از حملات اخیر طالبان در افغانستان، متوقف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روابط دوستانه مکرون با پوتین، کشورهای همسایه روسیه را نگران کرده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو سال پیش، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از نظر عموم تندترین رهبر غربی در مواجهه با مسکو، بر سر الحاق کریمه و دامن زدن به جدایی‌طلبی در منطقه دنباس در اوکراین، بود.

اکنون، او پیشگام تلاش ها برای بازگرداندن روسیه به جبهه غرب است و تماس های دیپلماتیک او بعضی از متحدان فرانسه را مضطرب کرده است.

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، مبادله تاریخی زندانی بین روسیه و اوکراین را «پنجره فرصتی» برای کاهش تنش توصیف کرده است. او ۴۸ ساعت پس از این که مسکو و کی‌یف ۷۰ زندانی را مبادله کردند، گفت: «این زمان مناسبی برای حرکت به سوی کاستن از بی‌اعتمادی بین روسیه و اروپا است که باید در سطح استراتژیک و اقتصادی شریک یکدیگر باشند.»

لودریان این هفته به اتفاق فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، به مسکو رفت. این نخستین بازدید وزیران ارشد فرانسه از پایتخت روسیه از سال ۲۰۱۴، زمان الحاق کریمه، است.

تلاش ها در ماه اوت زمانی آغاز شد که امانوئل مکرون در استراحتگاه تابستانی ریاست جمهوری فرانسه در «ریویِرا» میزبان ولادمیر پوتین، همتای روس اش، بود.

مکرون سال ۲۰۱۷ پس از شکست دادن دو رقیب انتخاباتی اش که طرفدار بهبود روابط فرانسه با روسیه بودند، پوتین را در یک کنفرانس خبری در کاخ ورسای، برای مداخله در انتخابات و استفاده اسد از سلاح شیمیایی در سوریه، به باد انتقاد گرفت.

مکرون ماه گذشته در یک سخنرانی گفت: «بیرون راندن روسیه از اروپا یک خطای استراتژیک جدی است.»

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد اروپا ضمن مقابله با جاه طلبی های جهانی روسیه باید از گرفتار شدن در یک «جنگ سرد» جدید پرهیز کند. مکرون خواستار لغو تحریم ها علیه روسیه نشده است ولی از وضع تحریم های جدید نیز حمایت نمی کند.

بعضی منتقدان می گویند تلاش مکرون مساله ای شخصی برای ارتقاء جایگاهش در امور بین الملل است.

تلاش مکرون در حاشیه اجلاس «گروه هفت» برای گفتگوی آمریکا و ایران به شکست انجامید.

مانورهای رهبر فرانسه برای بهبود روابط با مسکو با انتقاد هلند و لهستان روبرو شده است.

وزیر خارجه لهستان می گوید مکرون می کوشد نقش ژنرال دوگل را به عنوان میانجی میان واشنگتن و مسکو ایفا کند. ورشو نگران است که این مسیر در نهایت باعث شود اروپا خود را در فاصله ای مساوی بین این دو قدرت قرار دهد.

مقام ها در لندن با توجه به اقدام مسکو در مسموم کردن یک مامور مخفی و دخترش در خاک بریتانیا معتقدند تلاش مکرون زودهنگام است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، ضمن استقبال از مبادله زندانی بین اوکراین و روسیه گفت: «اگر بتوانیم کاری کنیم که روسیه مانند کشوری عادی رفتار کند عالی خواهد بود. اما نمی توانید سال های گذشته را فراموش کنید که طی آن روسیه گرجستان را اشغال، کریمه را الحالق و بخش هایی از اوکراین را تصرف کرد و در حال حاضر کشورهای حوزه بالتیک را تهدید می کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قرار بازداشت «کامیل احمدی» پژوهشگر زندانی تمدید شد

کامیل احمدی، پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی

همسر «کامیل احمدی» پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی می‌گوید، با وجود به پایان رسیدن جلسات بازجویی‌، قرار بازداشت موقت همسرم برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

«شفق رحمانی» همسر «کامیل احمدی» روز پنجشنبه ۲۱ شهریور در گفتگو با صدای آمریکا گفت، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور با مراجعه به بازپرسی شعبه یک دادسرای شهید مقدسی اوین به او اعلام شده است که بازداشت موقت کامیل احمدی، این پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

به گفته خانم رحمانی، این تمدید قرار بازداشت در حالی صورت می‌گیرد که به گفته آقای احمدی بازجویی‌های او به پایان رسیده است.

همسر این پژوهشگر علوم اجتماعی می‌گوید که روز یکشنبه ۱۷ شهریور کامیل احمدی برای اولین بار پس از بازداشت توانست به دستور و با هماهنگی بازپرس پرونده در دادسرای شهید مقدسی، در حضور ماموران همراه با همسر و فرزند خود به مدت ۵۰ دقیقه ملاقات حضوری داشته باشد.

شفق رحمانی به صدای آمریکا گفت که کامیل احمدی در طی این ملاقات اعلام کرده است چند روزی است بازجویی‌های او، که در خصوص کارهای پژوهشی این پژوهشگر زندانی بوده، به پایان رسیده و در حال حاضر به یک اتاق سه نفره منتقل شده است.

خانم رحمانی می‌گوید که بر اساس اطلاعات به دست آمده در حال حاضر کامیل احمدی در بند دو الف که متعلق به اطلاعات سپاه است نگهداری می‌شود.

کامیل احمدی شهروند ایرانی ـ بریتانیایی ساکن تهران است که سال گذشته به دلیل پژوهش‌ها و فعالیت‌هايش در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر «جنسيت»، «کودکان» و «اقلیت‌ها» برنده جایزه‌ جایزه ادبيات و علوم انسانى بنياد جهانى صلح در دانشگاه جرج واشنگتن شده بود.

یکی از آخرین پژوهش‎های کامیل احمدی تحت عنوان «داستان شهر ممنوعه» که در رابطه با جامعه دگرباشان ایرانی است به تازگی توسط انتشارات «مهری» در لندن منتشر شده است.

آقای احمدی به عنوان مردم شناس و پژوهشگر اخیرا با رسانه‌های ایران گفتگوهایی انجام داده بود و از جمله به ایسنا گفته بود که بر اساس پژوهش انجام شده حدود ۱۴ هزار زباله‌‌گرد غیررسمی در کشور وجود دارد و ۸۹ درصد زباله‌گرد‌ها «مهاجران غیرقانونی» هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

منوشن: هنوز برنامه‌ای برای دیدار پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری ایران وجود ندارد؛ فشار حداکثری ادامه می‌یابد

استیون منوشن‌، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

استیون منوشن‌، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، می‌گوید تا این لحظه برنامه‌ای برای دیدار پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری ایران برنامه‌ریزی نشده و فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی تا بازگشت ایران به میز مذاکره ادامه خواهد یافت.

آقای منوشن که پنجشنبه ۲۱ شهریور به تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی درباره ملاقات روسای جمهوری آمریکا و ایران گفت: «تا این لحظه، هیچ برنامه ای برای ملاقات [بین پرزیدنت ترامپ و] او وجود ندارد؛ هر چند که رئیس جمهوری آمریکا گفته است که آماده ملاقات بدون پیش شرط است.»

وی افزود: «دیروز برخی خبرها درباره تحریم‌های ایران منتشر شد. من می خواهم به طور شفاف بگویم. من، وزیر خارجه پمپئو، و سایر اعضای تیم امنیت ملی در حال اجرای راهبرد فشار حداکثری بر [جمهوری اسلامی] ایران هستیم و هیچ تردیدی درباره اثرگذاری آن وجود ندارد. ما درآمد آنها را قطع کرده‌ایم.»

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت: «اگر پرزیدنت بتواند به توافق خوبی برسد - توافقی که درباره آن حرف زده است - ما با ایران مذاکره خواهیم کرد، و در غیر این صورت به کارزار فشار حداکثری - که موثر بوده است - ادامه می‌دهیم.»

رئیس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه ۲۰ شهریور در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی درباره این که «آیا کاهش تحریم‌ها را برای محقق شدن چنین دیداری در نظر خواهد گرفت یا خیر» گفت: «ببینیم چه پیش خواهد آمد. خواهیم دید چه خواهد شد. به نظرم ایران، و همینطور کره شمالی، هر دو کشور، ظرفیت‌ بالایی دارند. ایران ظرفیت خیلی بالایی دارد. آنها مردمی فوق العاده هستند. ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما امیدواریم که بتوانیم توافق کنیم. اما اگر نتوانیم توافق کنیم هم اشکالی ندارد. فکر می‌کنم که آنها بایستی توافق کنند.»

جمهوری اسلامی روز ۱۶ شهریور اعلام کرد که تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است. اقدامی که گامی دیگر در نقض تعهد هسته‌ای ایران موسوم به «برجام » محسوب می‌شود.

پس از نقض دوباره برجام از سوی ایران، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرد تا با مقامات ایران گفت‌وگو کند.

همزمان رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریور در گزارشی اختصاصی از وین نوشت که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آتش «دختر آبی» هم این چراغ را روشن نکرد| زنان به طور گزینشی به تماشای والیبال قهرمانی آسیا راه داده می‌شوند

در حالی که خودسوزی و مرگ دختر آبی، حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها‌ در ایران را بار دیگر به شکل گسترده مطرح کرده است، این‌بار گزارش‌ها حاکی است که احتمال دارد زنان در مسابقه والیبال قهرمانی آسیا میان تیم‌های ایران مقابل سریلانکا، که فردا برگزار می‌شود، حضوری گزینشی داشته باشند.

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از زنانی که برای خرید بلیت مسابقه والیبال روز جمعه ۲۲ شهریور ایران و سریلانکا تلاش کرده‌اند نشان می‌دهد که تا واپسین ساعات چهارشنبه در بخش فروش بلیت سایت فدراسیون والیبال فقط جنسیت «مرد» جهت خرید بلیت وجود داشته است.

سایت ورزش سه نیز در این باره نوشت که «تا آخرین ساعات شب گذشته وقتی به سایت بلیت فروشی مراجعه می کردیم، اصلا در بخش جنسیت گزینه ای برای زنان وجود نداشت!»

اما امروز پنجشنبه ۲۱ شهریور برخی کاربران گزارش دادند که گزینه زنان به بخش فروش بلیت اضافه شده است. با این حال ایرنا گزارش داد که امکان خرید بلیت جایگاه تماشاگران زن در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا وجود ندارد؛ زیرا در سایت اعلام می‌شود که بلیت‌های این جایگاه پر شده است.

نکته قابل تأمل این است که موضوع پر شدن ظرفیت ورزشگاه تنها مربوط به بازی فردا نبوده است و متقاضیان خرید بلیط «هنگام اقدام برای خرید بلیت تمام روزهای رقابت‌ها»، با چنین پاسخی روبرو می‌شوند.

مقامات ورزش ایران در مسابقات رسمی بین المللی بارها از حضور تماشاگران زن گزینشی در ورزشگاه‌ها وسالن‌های مسابقه استفاده کرده‌اند تا از محرومیت های احتمالی جلوگیری کنند.

حضور گزینشی زنان در بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس - کاشیما در دور برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در حالی که «جیانی اینفانتینو» رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در ورزشگاه حضور داشت از جمله اقداماتی بود که حاشیه ساز شد.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها کمی پس از اجباری شدن حجاب زنان در ایران آغاز شد و زنان در تمام این سال‌ها برای ورودشان به ورزشگاه تلاش کرده اند.

مسئولان هم که بیشتر از آماده نبودن «زیرساخت ها» در ورزشگاه‌ها سخن می‌گفتند حالا می گویند زیرساخت ها آماده است؛ اما فعلا برای بازی‌های ملی فوتبال زنان می توانند به ورزشگاه بروند.

اعتراضات به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها منجر شد تا چند زن تماشاگر که با گریم مردانه وارد ورزشگا‌ه‌ها می‌شوند بازداشت شوند. همچنین یکی از طرفداران تیم استقلال به نام سحر خدایاری که هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه دستگیر شده بود، پس از آن که از احتمال محکومیت خود به زندان آگاه شد خودسوزی کرد و مدتی بعد درگذشت.​

او که به «دختر آبی» معروف شده است با این اقدام خود،‌ نگاه های بین المللی را به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه های ایران جلب کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه استرالیا: ایران باید سه شهروند استرالیایی را فورا آزاد کند

ماریز پین، وزیر خارجه استرالیا

وزیر خارجه استرالیا از ایران خواست سه شهروند این کشور که توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده اند را فورا آزاد کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، «ماریز پین» وزیر خارجه استرالیا به سنای این کشور گفت که از زمان بازداشت دو زن بریتانیایی - استرالیایی و یک مرد استرالیایی، «چندین بار» با همتای ایرانی خود تماس داشته است.

با اینکه بازداشت دوتابعیتی‌ها و شهروندان دیگر کشورها در ایران سابقه دارد، اما وزیر خارجه استرالیا ارتباط این سه بازداشت با تنش بین جمهوری اسلامی و غرب را رد کرده است.

روز پنجشنبه، دولت استرالیا هویت دو شهروند خود که چندی پیش در حین سفر به ایران بازداشت شدند را اعلام کرد. گفته می‌شود اتهام این دو گردشگر «فیلمبرداری غیرقانونی» با پهپاد است.

شبکه ‌ای‌بی‌سی نیوز، روز پنجشنبه ۲۱ شهریور نام دو شهروند بازداشت شده استرالیا را «جولی کینگ» و «مارک فیرکین» معرفی کرده است که از سال ۲۰۱۷ سفرهای خود را به کشورهای مختلف آغاز کرده‌اند و تجربیات خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاشتند.

این زوج زمانی که به ایران سفر کرده بودند، بازداشت شدند. بنابر این گزارش اتهام این دو گردشگر استرالیایی «فیلمبرداری غیرقانونی» با پهپاد است.

وزارت خارجه و بازرگانی استرالیا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۱ شهریور منتشر شده است، هویت این دو شهروند را از سوی خانواده‌هایشان تایید و اعلام کرد که آن‌ها اهل «پرت» مرکز ایالت استرالیای غربی هستند.

بنابر بیانیه منتشر شده، خانواده این افراد گفته اند که در شرایط کنونی «اظهار نظر بیشتری» نخواهند کرد.

گاردین نوشت که جولی کینگ و مارک فیرکین هر دو با گذرنامه استرالیایی سفر می کردند.

همچنین اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، اعلام کرد که دولت فدرال با حساسیت مشغول بررسی این موضوع است و با مقام‌های رسمی ارتباط نزدیکی دارد.

این مقام دولت استرالیا در عین حال تاکید کرده است که شرح و اطلاع‌رسانی عمومی مسائل می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

همچنین روزنامه تایمز لندن نیز از بازداشت یک شهروند دیگر استرالیایی- بریتانیایی خبر داده است. فرد بازداشتی یک خانم و استاد دانشگاه است که به ده سال حبس محکوم شده است. این گزارش بدون ارائه اطلاعات در مورد جزئیات اتهامات احتمالی او، گفته است که این خانم در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

به نوشته این روزنامه، دولت استرالیا از زمان بازداشت این افراد در حال مذاکره برای آزادی هر سه فرد بازداشتی است.

هنوز مقامات قضایی جمهوری اسلامی نسبت به بازداشت این افراد اظهار نظر نکرده اند.

بازداشت دوتابعیتی‌ها و شهروندان کشورهای دیگر در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر این سه شهروند استرالیایی، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، ژیو وانگ، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، و ارس امیری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از زمین تنیس به صحنه مد: «سرینا ویلیامز» کلکسیون جدید خود را در هفته مد نیویورک به نمایش گذاشت

سرینا ویلیامز تنیس باز آمریکایی با دختر دو ساله اش المیپا - هفته مد نیویورک ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹

درست سه روز پس از شکست تکان دهنده سرینا ویلیامز در مسابقه فینال تنیس آزاد آمریکا، تنیس‌باز آمریکایی کلکسیون جدید برند خود با عنوان «اس بای سرینا» (به انگلیسی: S by Serena) را در هفته مد نیویورک به نمایش گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم ویلیامز به همراه المپیا، دختر ۲ ساله‌اش، آمده بود، و در پایان برنامه در حالی که او را بغل کرده بود، به صحنه آمد. سرینا ویلیامز یک مینی ژوپ با طرح پوست مار و یک بلوز گیپور سیاه که از طرح‌های خودش بود به تن داشت.

کیم کارداشیان و لالا انتونی (چپ) در بین تماشاگران نمایش مد سرینا ویلیامز بودند.
کیم کارداشیان و لالا انتونی (چپ) در بین تماشاگران نمایش مد سرینا ویلیامز بودند.

در بین تماشاگران این اسطوره تنیس، هواداران او از جمله کیم کارداشیان، گیل کینک گوینده تلویزیون، و انا وینتور سردبیر مجله مد ووگ آمریکا به چشم می خوردند.

همینطور ترانا بِرک، بنیانگذار جنبش «هشتگ می تو» یا «من هم»، نیز در این جمع بود. بِرک قبلاً در مورد خانم ویلیامز گفته بود که او «از نه فقط از نظر فیزیکی، بلکه از بسیاری جهات، نیرومند است. من همیشه یکی از حامیان او خواهم بود.»

ویلیامز ۳۷ ساله در کلکسیون خود نشان داد که از هواداران طرح پوست حیوانات و رنگ های پرشور و غنی است. در این نمایش مانکن ها در سایزها و اندازه‌های مختلف در کنار یکدیگر بر روی صحنه «ران‌‌وی» (محلی که مدل‌ها بر روی آن راه می‌روند و لباس‌‌هایشان را در معرض دید حاضران قرار می‌‌دهند)‌ قدم گذاشتند، و این بیانیه‌‌ای قوی برای نشان دادن گوناگونی بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کارگران کنتورسازی قزوین این‌بار مقابل دفتر امام جمعه تجمع کردند

کارگران کنتورسازی قزوین در ادامه اعتراضات خود مقابل دفتر امام جمعه این شهر تجمع کردند.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین روز پنجشنبه ۲۱ شهریورماه برای چندمین بار متوالی تجمع اعتراضی برپا کردند. این کارگران امروز مقابل دفتر امام جمعه این شهر دست به تجمع زدند و خواستار رسیدگی به وضعیت این شرکت شدند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از نماینده کارگران معترض نوشت که «از سال ۸۷ که شرکت خصوصی شد، مشکلات شروع شده؛ از آن تاریخ تا امروز، از ۹۰۰ نفر رسیده‌ایم به ۱۸۰ نفر؛ تعدادی بازنشسته شدند، تعدادی هم با خاتمه قرارداد هرسال بیکار شدند؛ حتی اوضاع تولید هم نامرتب است.»

بنابر این گزارش مدیرعامل و رئیس هیات مدیره به دلیل پرونده اقتصادی در بازداشت موقت هستند اما بازهم مشکلات کارگران کنتورسازی ادامه دارد.

کارخانه کنتورسازی که در شهر صنعتی قزوین واقع شده است، در ماه‌گذشته نیز به خاطر تعدیل نیرو شاهد برگزاری تجمع بود. بنابر گزارش ها این کارخانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کارگر داشته که طی دو تا سه سال گذشته تعداد کارگران به حداکثر ۲۰۰ کارگر تقلیل یافته است.

کارگران این شرکت می‌گویند که حدود ۲۰۰ کارگر باقی مانده در این شرکت نیز از سال ۹۵ با مطالبات پرداخت نشده روبرو هستند.

نماینده کارگران کنتورسازی در این باره به ایلنا گفت که امسال بعد ۴ ماه کارکردن بدون حقوق، در شرکت را قفل و زنجیر کردند و گفتند مواد اولیه نداریم! دادگستری قزوین مواد اولیه آورد اما کار باز هم تعطیل است. کارفرما شروع به تولید نمی‌کند و می‌گوید این کارگران را نمی‌خواهم و برای ما عدم نیاز اعلام کرده است.

اعتراضات کارگری در ایران بعد از نوسانات ارزی و افزایش مشکلات اقتصادی افزایش یافته است و مقامات جمهوری اسلامی اخیرا نیز به افزایش نارضایتی مردم اعتراف کرده‌اند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG