لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۱۵

سرخط خبرها

وزیر خارجه بریتانیا: فرصت کمی برای نجات برجام داریم؛ ایران یک سال تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت هنوز فرصت کمی برای نجات دادن توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد.

به گزارش رویترز، هانت که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، گفت: «ایران یک سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد. هنوز مهلت کوتاهی برای نجات دادن توافق در اختیار داریم.»

هانت اشاره کرده است که بریتانیا و ایالات متحده شرکای نزدیک به هم هستند، اما درباره چگونگی برخورد با ایران و توافق هسته‌ای موسوم به برجام با هم اختلاف‌نظر دارند.

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور یافتن راه‌حلی برای متقاعد کردن ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش و گفت‌وگو برگزار می‌شود.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد. دولت آمریکا معتقد است که این توافق‌نامه نتوانست در رفتار ایران تاثیر مثبت بگذارد.

تنش میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

ایران در ماه‌های اخیر اقدام به نقض برخی بندهای برجام کرده است. عبور میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از آن جمله‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صادق لاریجانی و محمد یزدی در شورای نگهبان ابقاء شدند

رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در احکامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را به عنوان اعضای فقهای شورای نگهبان برای یک دوره دیگر منصوب کرد.

آیت الله خامنه ای همچنین علیرضا اعرافی را جایگزین محمد مومن کرده است که چندی پیش درگذشت.

در حالی صادق آملی لاریجانی برای دوره ای دیگر به عنوان عضو شورای نگهبان ابقاء شده که در دی‌ماه گذشته همزمان به عنوان رئیس تشخیص مصلحت نظام و یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شد. لاریجانی در اسفندماه از ریاست قوه قضائیه کنار رفت.

بر اساس قانون، شش فقیه شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

اما به گفته برخی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا، با معرفی تعدادی از حقوقدانانی که قرار بود توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و برای دوره آینده شورای نگهبان انتخاب شوند، مخالفت کرده است.

سام سواد کوهی روز یکشنبه ۲۳ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفته بود که معمولا رئیس قوه قضائیه با دبیر شورای نگهبان درباره فهرست حقوقدانان مشورت می کند و در مورد لیست اخیر نیز ابراهیم رئیسی نام او، نجات الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی را با نظر احمد جنتی از فهرست حقوقدانان پیشنهادی حذف کرده است.

در دو سال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ بارها نسبت به فساد و همچنین دیکتاتوری آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم ایران هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی در زمان ریاست قوه قضائیه بازداشت شد

پس از مطرح شدن نام رئیس دفتر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در پرونده بانک سرمایه، این بار رسانه‌های داخل ایران از بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه خبر دادند.

خبرگزاری ایرنا بعدازظهر روز یکشنبه ۲۳ تیرماه به نقل از حسن نوروزی نماینده کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس شورای اسلامی گزارش داد که اکبر طبری معاون اجرایی حوزه ریاست رئیس پیشین قوه قضاییه بازداشت شده است.

بنابر این گزارش این نماینده مجلس علت بازداشت طبری را اعلام نکرده و تنها گفت که او چند روز پیش بازداشت شده است.

اکبر طبری در زمان ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی بر دستگاه قضا، معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت.

محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرای مجلس دهم نیز پیش از این خبر داده بود که بر اساس اطلاعات او، اکبر طبری همراه صادق آملی‌لاریجانی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

خبر بازداشت طبری در حالی منتشر شده که چندی پیش علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس نهم، اکبر طبری را «عنصر فاسدی» در قوه قضاییه خوانده بود که «دو رئیس قوه را بیچاره کرده است.»

اما محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس به بازداشت طبری در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت که «باتوجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جادارد مسئولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده شفاف سازی کنند.»

بازداشت طبری، مدیر اجرایی صادق آملی لاریجانی در زمان ریاست قوه قضائیه، در شرایطی است که پس از کنار رفتن لاریجانی از این سمت با طرح دوباره موضوع زمین خواری و آشکار شدن برخی زوایای پنهان ویلاسازی‌ها در شهر لواسان استان تهران، مطالبه محاکمه شخص لاریجانی نیز مطرح شده بود.

در روزهای گذشته نیز پای رئیس دفتر ناطق نوری، یکی دیگر از روسای پیشین مجلس، به پرونده بانک سرمایه باز شده بود.

اظهارات ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس هم درباره انصراف نمایندگان از استیضاح وزرا در مقابل دریافت آپارتمان چندوقتی است که خبرساز شده است.

گفتنی است که ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

همچنین احمد توکلی، از نمایندگان سابق مجلس هم اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی به «فساد سیستماتیک» مبتلا شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس هم فروردین سال گذشته گفت که فساد به اندازه‌ای در ساختار ایران گسترده شده که بعید است قانون بتواند با آن مقابله کند و خوب است مبارزه با فساد ابتدا از دفتر رهبر جمهوری اسلامی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دنباله فیلم کمدی «لبوفسکی بزرگ» سال آینده اکران می‌شود

«جان تورتورو» بازیگر ۶۲ ساله

فیلم «جیزاس رُلز» (Jesus Rolls) دنباله فیلم «لبوفسکی بزرگ» قرار است در اوائل سال ۲۰۲۰ اکران شود. شرکت «اسکرین میدیا» که حق پخش این فیلم را خریده این خبر را روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه اعلام کرد.

فیلم کمدی «لبوفسکی بزرگ» با بازی جان تورتورو، جف بریجز، جان گودمن، و جولیان مور و به‌کارگردانی برادران کوئن ساخته سال ۱۹۹۸ میلادی است.

در سال ۲۰۱۴ این فیلم به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی آن در کتابخانه کنگره آمریکا ثبت شد.

فیلم جدید بر شخصیتی که جان تورتورو در بخش اول نقش آن را ایفا کرد، تمرکز دارد. تورتورو همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان این فیلم خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: پیشنهاد مصاحبه با تلویزیون ایران را خواهم پذیرفت

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که شروط حسن روحانی برای گفت‌وگو با آمریکا، مشابه پیشنهادی است که به دولت قبلی آمریکا داده شد و اگر تلویزیون جمهوری اسلامی از او برای مصاحبه دعوت کند، او چنین پیشنهادی را خواهد پذیرفت.

مایک پمپئو به روزنامه واشنگتن‌پست گفت همان‌طور که محمدجواد ظریف با تلویزیون‌های آمریکایی صحبت می‌کند، او نیز گفت‌وگو با تلویزیون جمهوری اسلامی را خواهد پذیرفت.

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که در چنین مصاحبه‌ای به مردم ایران خواهد گفت: «ما به مردم ایران اهمیت می‌دهیم و حامی آن‌ها هستیم و متوجهیم که تئوکراسی انقلابی حاکم بر ایران براساس منافع مردم این کشور عمل نمی‌کند.»

پمپئو در این مصاحبه به صدور ویزا برای محمدجواد ظریف و حضور او در نیویورک هم اشاره کرد. به گفته وزیر خارجه آمریکا، ظریف و هیئت ایرانی «تنها می‌توانند بین مقر سازمان ملل و محل اقامت‌شان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت و آمد داشته باشد.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده است که وقتی دیپلمات‌های آمریکایی نمی‌‌توانند در تهران حضور داشته باشند، دلیلی برای تردد آزادانه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در ایالات متحده هم وجود ندارد.

پمپئو در این گفت‌وگو، به سخنان اخیر حسن روحانی هم اشاره کرده است که گفته بود ایران در صورت لغو تحریم‌های آمریکا حاضر به مذاکره با این کشور است.

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده، سخنان روحانی «مشابه پیشنهادی است که قبلا به جان کری و باراک اوباما هم داده شد.» پمپئو اضافه کرد که تصمیم نهایی از سوی پرزیدنت ترامپ گرفته می‌شود، اما «دولت قبلی آمریکا هم مسیر مشابهی را طی کرد که در نهایت به برجام ختم شد؛ معاهده‌ای که هم از سوی پرزیدنت ترامپ و هم من، یک فاجعه قلمداد می‌شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حضور رابرت مولر در مجلس نمایندگان برای ادای شهادت به تعویق افتاد

رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با حدود یک هفته تاخیر برای ادای شهادت در مجلس نمایندگان حاضر خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس برنامه قبلی قرار بود مولر در روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر ماه) مقابل دو کمیته مجلس نمایندگان شهادت دهد، اما ای تاریخ به ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) موکول شده است.

دلیل تغییر تاریخ شهادت مولر، ناراضی بودن نمایندگان هر دو حزب از زمان کوتاه برای آماده شدن به منظور پرسش از بازپرس ویژه عنوان شده است.

براساس توافق انجام شده، مولر برای مدت سه ساعت پاسخ‌گوی سوال‌های کمیته قضایی خواهد بود و به مدت دو ساعت به سوال‌های نمایندگان عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پاسخ خواهد داد.

دو کمیته در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که همه اعضای این دو کمیته قادر خواهند بود از رابرت مولر سوال بپرسند.

بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه،از زمان آغاز تحقیقات از اظهارنظر درباره این پرونده خودداری کرده و صرفا یک بار در ماه گذشته اقدام به قرائت بیانیه‌ای درباره گزارش خود کرد.

مولر آن زمان گفته بود که حتی اگر به کنگره احضار شود، حرفی بیش از آن‌چه که در گزارش او آمده، نخواهد داشت و اضافه کرده بود که عبارت‌های این گزارش «با دقت» انتخاب شده است.

بازرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ روز چهارشنبه ۸ خرداد در جریان قرائت یک بیانیه مطبوعاتی، اعلام کرده بود که وزارت دادگستری را ترک خواهد کرد.

مولر اضافه کرده بود که که اعلام جرم علیه رئیس جمهوری ایالات متحده از گزینه‌های او در تحقیقات نبوده است. او همچنین گفته بود: «اگر اطمینان داشتیم رئیس جمهوری به وضوح جرمی مرتکب نشده، آن را می‌گفتیم.»

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع‌تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد. او حدود دو ماه پیش این گزارش را به وزارت دادگستری تحویل داد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به انتشار گزارش مولر، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: «بزرگ‌ترین آزار رئیس جمهوری در تاریخ. بعد از هزینه کردن ۴۰ میلیون دلار طی دو سال سیاه، با دسترسی بدون محدودیت به افراد، منابع و همکاری، رابرت مولر که به شدت دچار تضاد است، اگر مدرکی داشت اعلام جرم می‌کرد. اما جرمی برای متهم کردن وجود ندارد.»

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خود برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپینش سوءاستفاده کرده است یا نه. در این ارتباط یازده مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهوری به میان می آورد.

در این گزارش که ۹۵۳ مورد پوشاندن بخش‌هایی از آن برای پنهان نگاه داشتن اطلاعات وجود دارد، آمده بود: «شواهدی که ما درباره رفتار و نیت رئیس جمهوری به دست آوردیم مسائل دشواری را مطرح می‌کند که ما را از تصمیم‌گیری قطعی درباره عدم وقوع رفتار مجرمانه باز می‌دارد. بر همین مبنا، هر چند این گزارش نتیجه نمی‌گیرد که رئیس جمهوری جرمی مرتکب شده است، او را مبرا هم نمی‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهره آغداشلو در سریال «ایمپالس» که در یوتیوب پخش می‌شود، بازی می‌کند

شهره آغداشلو هنرمند نامدار ایرانی نیز به جمع بازیگران فصل جدید سریال «ایمپالس» یا ضربان قلب (به انگلیسی: Impulse) پیوست، مجموعه ای که بصورت اختصاصی از طریق شبکه اینترنتی یوتیوب پخش می شود.

یوتیوب پس از استقبال تماشاگران از فصل نخست که بیننده های زیادی داشت، چندی پیش تولید فصل دوم این سریال را تصویب کرد.

فیلمبرداری صحنه های این فصل در چند شهر مختلف جهان از جمله بارسلونا در اسپانیا ادامه دارد.

شهره آغداشلو ضمن انتشار تصاویری از پشت صحنه های خود در شبکه های اجتماعی، از همکاری با عوامل و دست اندرکاران این مجموعه هیجان انگیز ابراز خرسندی کرد.

این سریال علمی تخیلی، مجموعه ای فرعی است از فیلم «جامپر» که در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی «داگ لیمان» اکران شد.

ایمپالس داستان دختر ۱۶ ساله ای است که پس از کسب توانایی «دور نوردی»، یا تله‌پورت، درگیر ماجراهای هیجان انگیزی می شود.

تله‌پورت واژه ای است که برای انتقال ماده از مکانی به مکان دیگر، بدون عبور از فضای فیزیکی، استفاده می شود.

فصل دوم نیز در ده قسمت تولید می شود و شاهد حضور هنرمندانی چون مدی هسن، میسی پایل، سارا دسجاردینز ، انوکا اوکوما، کریگ آرنولد، کالوم کیت رنی، و مت گوردون خواهیم بود.

هنوز زمان پخش این مجموعه در شبکه اینترنتی یوتیوب اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چین همکاری با شرکت‌های آمریکایی که به تایوان سلاح می‌فروشند را متوقف خواهد کرد

عکس از آرشیو

دولت و شرکت‌های چینی از همکاری با شرکت‌های آمریکایی که به تایوان اسلحه بفروشند، خودداری خواهند کرد.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه چین، این تصمیم دولت چین و شرکت‌های این کشور را اعلام کرد. دولت چین پیشتر هم تهدید کرده بود که شرکت‌های دخیل در فروش اسلحه به تایوان، از سوی این کشور تحریم خواهند شد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده هفته گذشته تایید کرده بود که احتمال فروش بیش از ۲ میلیارد دلار سلاح آمریکایی به تایوان وجود دارد.

همان زمان دولت چین از آمریکا خواسته بود این روند را متوقف کند.

وزارت دفاع تایوان ماه گذشته خبر داده بود که درخواست خرید این تجهیزات را به آمریکا ارائه کرده است. هنوز مشخص نیست تایوان دقیقا در چه تاریخی این درخواست را مطرح کرده، اما از زمان ارسال درخواست، مقام‌های آمریکا ۱۲۰ روز برای پاسخ دادن به این درخواست فرصت دارند.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. پکن عقیده دارد این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیشتر به چین داده بود.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است؛ اما مطابق قانون می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش مایک پمپئو به پیشنهاد حسن روحانی برای مذاکره: این همان پیشنهادی است که او به کری و اوباما داده بود

در نخستین واکنش به اظهارات روز یکشنبه حسن روحانی درباره مذاکره احتمالی با ایالات متحده، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، پیشنهادات او را مشابه پیشنهادی دانست که به دولت قبلی آمریکا داده شد و در نهایت به «توافق فاجعه‌بار» برجام منجر شد.

مایک پمپئو در گفتگوی تلفنی با روزنامه واشینگتن‌پست درباره پیشنهاد حسن روحانی برای مذاکره با آمریکا گفت: سخنان روحانی «مشابه پیشنهادی است که قبلا به جان کری و باراک اوباما هم داده شد.»

آقای پمپئو اضافه کرد که تصمیم نهایی از سوی پرزیدنت ترامپ گرفته می‌شود، اما «دولت قبلی آمریکا هم مسیر مشابهی را طی کرد که در نهایت به برجام ختم شد؛ معاهده‌ای که هم از سوی پرزیدنت ترامپ و هم من، یک فاجعه قلمداد می‌شود.»

روز یکشنبه حسن روحانی گفته بود در صورتی که ایالات متحده تحریم ‌ها را بردارد، فشار اقتصادی را پایان دهد و به برجام بازگردد، جمهوری اسلامی آماده مذاکره با آمریکا است.

مایک پمپئو در بخش دیگر این گفتگو به روزنامه واشنگتن‌پست گفت همان‌طور که محمدجواد ظریف با تلویزیون‌های آمریکایی صحبت می‌کند، او نیز گفت‌وگو با تلویزیون جمهوری اسلامی را خواهد پذیرفت.

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که در چنین مصاحبه‌ای به مردم ایران خواهد گفت: «ما به مردم ایران اهمیت می‌دهیم و حامی آن‌ها هستیم و متوجهیم که تئوکراسی انقلابی حاکم بر ایران براساس منافع مردم این کشور عمل نمی‌کند.»

در ماههای اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش داشته است.

با اینکه پرزیدنت ترامپ تاکنون چندبار از پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته بود، تا قبل از این اظهارنظر حسن روحانی، مقامات دولت و همچنین رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده بودند.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کره‌جنوبی ادعای ژاپن را درباره نقض تحریم‌های کره شمالی رد کرد

مون جائه این، رئیس جمهوری کره‌جنوبی، ادعای ژاپن را درباره نقض تحریم‌های کره‌شمالی رد کرد و از این کشور خواست به میز مذاکره بازگردد.

رسانه‌های ژاپنی پیشتر گزارش کرده بودند که هیدروژن فلوراید، یکی از موادی که در ساخت بمب شیمیایی کاربرد دارد، پس از صدور به کره‌جنوبی، به کشور کره شمالی ارسال شده است.

ژاپن پیشتر اعلام کرده بود که در صادرات برخی مواد حساس به کره‌جنوبی، محدودیت‌هایی وضع کرده است.

به گزارش رویترز، مقام‌های کره جنوبی این گزارش‌ها را رد کرده و گفته‌اند که آن‌ها بیش از ژاپن، قادر به رهگیری مواد صادراتی خود هستند.

رئيس جمهوری کره‌جنوبی هم گفته است کشورش با رژیم تحریم‌ها علیه کره شمالی همکاری می‌کند و در تلاش است پیوندها میان دو کره و روند صلح را در این شبه‌جزیره، به پیش ببرد.

پیشتر دادگاهی در کره جنوبی حکم داده بود که شرکت‌های ژاپنی موظف هستند به کارگران اجباری دوران جنگ غرامت بپردازند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بلومبرگ: آمریکا قصد دارد ترکیه را برای دریافت پدافند موشکی از روسیه تحریم کند

ترکیه محموله اول پدافند موشکی اس ۴۰۰ را هفته پیش از روسیه دریافت کرد.

بلومبرگ به نقل از منابع مطلع نوشت که ایالات متحده قصد دارد بعد از دریافت اولین سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه، آنکار را با تحریم‌هایی مجازات کند.

این خبرگزاری روز یکشنبه نوشت که اوخر هفته آینده احتمالا این تحریم اعلام می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا از پاسخ به سوال بلومبرگ درباره اظهارات این منابع امتناع کرد.

مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع در آخرین دیدار خود از ناتو گفته بود که اگر ترکیه به خرید اس-۴۰۰ از روسیه ادامه دهد، آمریکا به آنها جت‌های جنگنده اف-۳۵ نخواهد داد.

وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیرماه تائید کرد که اولین محموله سیستم دفاع موشکی ساخت روسیه وارد ترکیه شده است.

«مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این اتفاق گفته بود: از شروع تحویل پدافند اس-۴۰۰ روسیه به ترکیه مطلع هستیم. موضع ما در خصوص جنگنده‌های اف-۳۵ تغییر نکرده و تا ساعاتی دیگر با وزیر دفاع ترکیه گفت‌وگو خواهم داشت.

یک مقام رسمی سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در واکنش به این خبر گفت: هر کشور عضو ناتو اختیار دارد هر تجهیزاتی که می‌خواهد را خریداری کند، ولی در مورد اس-۴۰۰ بیشتر اعضا نگران عواقب آن هستند.

ترکیه از اعضای ناتو است.

ایالات متحده آمریکا از منتقدان جدی خرید سیستم اس-۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه است و می‌گوید تجهیزات نظامی روسیه قابلیت انطباق‌پذیری با دیگر تجهیزات ناتو را ندارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل دو جنگنده اف ۳۵ دیگر را از آمریکا دریافت کرد

نمونه یک جنگنده جنگی اف ۳۵

مقام های اسرائیل تحویل دو جنگنده اف ۳۵ دیگر از آمریکا را تائید کردند.

به گزارش تایمز اسرائیل، وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه خود تائید کرد با تحویل این دو جنگنده، تعداد جت‌های اف ۳۵ ارتش اسرائیل به شانزده رسیده است.

بیانیه ارتش اسرائیل می گوید این جنگنده‌ها از آمریکا به پایگاه هوایی «نواتیم» واقع در جنوب منتقل شدند.

نخست وزیر اسرائیل پیشتر در روز یکشنبه گفته بود گفت که ارتش اسرائیل تنها ارتشی است که قادر به جنگ با ایران است.

در روزهای اخیر آقای نتانیاهو به تهدیدهای حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی پاسخ داد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنه ۲۳ تیرماه حزب‌الله را تهدید کرد که اگر این گروه جرأت کند و به اسرائیل حمله کند، «ما ضربات مهلکی را به لبنان وارد خواهیم کرد».

نخست‌وزیر اسرائیل ۱۸ تیرماه با اشاره به این‌که مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که اسرائیل را «نابود» خواهند کرد، گفت ایران باید بداند که هواپیماهای اف-۳۵ به ایران و سوریه دسترسی دارند.

همچنین ۲۰ تیرماه، یک رادیوی اسرائیلی فاش کرد که جنگنده‌های این کشور، پرواز فراتر از فاصله رفت و برگشت تا ایران را تمرین کرده‌اند.

از سوی دیگر، «تصاحی هنگبی» وزیر همکاری‌های منطقه‌ای پیشتر گفته بود که اسرائیل به دلیل نگرانی از بروز جنگ در چند سال آتی، خود را برای این احتمال آماده می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بنیامین نتانیاهو: تنها نیروی قادر به جنگ با رژیم ایران، ارتش اسرائیل است

در ادامه پاسخ به «تهدید‌های» جمهوری اسلامی و گروه های مورد حمایت رژیم ایران، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی در جمع نظامیان این کشور گفت که ارتش اسرائیل تنها ارتشی است که قادر به جنگ با ایران است.

به گزارش رویترز، بنیامین نتانیاهو یکشنبه ۲۳ تیر در یک سخنرانی در دانشکده امنیت اسرائیل با اشاره به توافق هسته‌ای سال ۹۴ ایران با کشورهای پنج به علاوه یک، گفت زمانی او تنها مخالف این توافق بود.

نخست وزیر اسرائیل با اشاره به تلاش و رایزنی‌های خود از جمله سفر به سازمان ملل و سخنرانی در کنگره آمریکا، گفت اکنون این توافق وحشتناک، تنها موجب ایجاد روابط حسنه مستحکم و گسترده اسرائیل با کشورهای اصلی عرب شده است.

در روزهای اخیر آقای نتانیاهو به تهدیدهای حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی پاسخ داد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنه ۲۳ تیرماه حزب‌الله را تهدید کرد که اگر این گروه جرأت کند و به اسرائیل حمله کند، «ما ضربات مهلکی را به لبنان وارد خواهیم کرد».

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در یک سخنرانی گفته بود که نیروهای این گروه قادر هستند کل اسرائیل را هدف قرار دهند و در صورت وقوع جنگ، آن را به عصر حجر بازگرداند.

آمریکا و برخی متحدان آن، حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی مورد حمایت ایران می‌دانند.

آقای نتانیاهو روز شنبه ۲۲ تیرماه نیز گفته بود ارتش منتظر چراغ سبز من برای انجام عملیات نظامی در غزه است؛ عملیاتی که در صورت عدم پایبندی حماس به آتش‌بس برای این جنبش دردآور خواهد بود.

نخست‌وزیر اسرائیل ۱۸ تیرماه با اشاره به این‌که مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که اسرائیل را «نابود» خواهند کرد، گفت ایران باید بداند که هواپیماهای اف-۳۵ به ایران و سوریه دسترسی دارند.

همچنین ۲۰ تیرماه، یک رادیوی اسرائیلی فاش کرد که جنگنده‌های این کشور، پرواز فراتر از فاصله رفت و برگشت تا ایران را تمرین کرده‌اند.

از سوی دیگر، «تصاحی هنگبی» وزیر همکاری‌های منطقه‌ای پیشتر گفته بود که اسرائیل به دلیل نگرانی از بروز جنگ در چند سال آتی، خود را برای این احتمال آماده می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پایتخت آمریکا میزبان «بزرگترین» نشست آزادی مذهبی در جهان با حضور وزرای بیش از ۱۱۰ کشور است

این دومین نشست وزرا برای پیشبرد آزادی مذهبی است.

روزهای سه شنبه و چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا شهر واشنگتن میزبان دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور وزرا و نمایندگان ۱۱۵ کشور است که به گفته «سام براون بک» سفیر سیار آمریکا در امور آزادی مذهبی، «بزرگترین نشست در این زمینه» است.

آقای براون بک می‌گوید از ۱۱۵ وزیر و نماینده دیگر کشورها برای شرکت در این نشست دعوت شده است.

قرار است روز دوشنبه ۲۴ تیرماه، وزرای دعوت شده به این نشست، در موزه هولوکاست پایتخت آمریکا حضور یابند.

آغاز رسمی دومین نشست «آزادی مذهبی» با حضور وزرا و نمایندگان روز سه شنبه ۲۵ تیرماه خواهد بود. در این نشست علاوه بر وزرای کشورهای دیگر، فعالان آزادی مذهبی، سازمان‌ها، برخی رهبران مذهبی و همچنین فعالان مدنی حضور خواهند داشت.

«سام براون بک» هفته پیش در حاشیه یک نشست خبری به وضعیت آزادی مذهبی در ایران اشاره کرده و گفته بود جمهوری اسلامی ایران یکی از بدترین سابقه‌ها را در نقض آزادی مذهبی دارد. اقلیت‌های مذهبی مثل مسیحیان، یهودیان، بهائیان، زرتشتیان، دراویش و حتی مسلمانان اهل سنت با آزار و اذیت و زندان به خاطر اعتقاد شان روبرو هستند.

او گفت که جمهوری اسلامی به این نشست دعوت نشده است و ما امیدواری که روزی آنها بپذیرند و بگویند و آنقدر اعتماد داریم که اجازه بدهیم دیگر ادیان هم اجازه فعالیت داشته باشند و با یکدیگر در آرامش کار کنند.

این دومین نشست وزرا «برای پیشبرد آزادی مذهبی» است. مرداد سال گذشته نخستین نشست با حضور نمایندگان حضور ۸۰ کشور برگزار شده بود.

در نشست سال گذشته، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از سخنانش به نقض حقوق فعالان مذهبی در ایران اشاره کرد و از مردم ایران خواست به تلاش خود ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تعداد مبتلایان به بیماری آمیزشی سیفلیس در اروپا در مدت ۹ سال، هفتاد درصد افزایش یافت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناسان بهداشتی روز جمعه اعلام کردند که موارد ابتلا به سیفلیس در اروپا طی یک دهه گذشته هفتاد درصد افزایش یافته و برای اولین بار از اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، در بعضی کشورها از موارد جدید «اچ آی وی» فراگیرتر شده است.

به گزارش «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در اروپا» با افزایش روابط جنسی بدون محافظت و رفتار جنسی پرخطرتر در میان مردان همجنسگرا، این بیماری که در نتیجه روابط جنسی انتقال می یابد از سال ۲۰۱۰ تاکنون هفتاد درصد افزایش داشته است.

اندرو آماتو-گاسی، کارشناس عفونت های مسری جنسی، می گوید: «افزایش عفونت های جنسی که در سراسر اروپا شاهد آن هستیم نتیجه چند مولفه، از جمله روابط جنسی بدون کاندوم و شرکای جنسی متعدد، به علاوه کاهش ترس از ابتلای به اچ آی وی است.»

سازمان جهانی بهداشت ماه گذشته اعلام کرد روزانه یک میلیون نفر در سراسر جهان دچار عفونت های مسری جنسی می شوند.

سیفلیس در صورتی که درمان نشود می تواند خطرات بسیار جدی، شامل مرگ جنین و مرگ نوزاد و نیز افزایش خطر ابتلا به اچ آی وی، را برای مردان و زنان به همراه داشته باشد. سیفلیس یکی از دلایل اصلی مرگ نوزدان در سال ۲۰۱۶ در جهان بوده است.

طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ در ۳۰ کشور بیش از ۲۶۰ هزار مورد ابتلا به سیفلیس گزارش شده است.

این بیماری، در این بازه زمانی، در پنج کشور بریتانیا، آلمان، ایرلند، ایسلند، و مالت دو برابر شده، اما در استونی و رومانی حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در این بازه زمانی ۱۰ ساله دو سوم از موارد ابتلای گزارش شده، که در آنها گرایش جنسی بیمار مشخص بود، مربوط به مردان همجنسگرا بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توییت‌های رئیس جمهوری آمریکا خطاب به تعدادی از نمایندگان زن کنگره جنجال برانگیز شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا- روز یکشنبه چند رشته توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه گروهی از نمایندگان زن «پیشرو» دموکرات خبرساز شد.

پرزیدنت ترامپ بدون نام بردن، خطاب به آنها نوشت «به کشورتان بازگردید» و کشورهای «آلوده به جرم» خود را درست کنید.

او نوشت: «چرا بر نمی‌گردید و به کشورهایی کمک نمی‌کنید که از آنجا آمده‌اید و ورشکسته و پر از جرم و جنایت هستند. بعد برگردید و به ما نشان دهید که چطور این کار را کردید. این کشورها خیلی به کمک شما احتیاج دارند؛ به اندازه کافی در رفتن سریع نیستید. مطمئنم که نانسی پلوسی خیلی خوشحال خواهد شد تا سریعا مقدمات این سفر آزاد را بدهد!»

هفته گذشته گروهی از زنان دموکرات عضو کنگره بعد از بازدید از مرز آمریکا و مکزیک در یکی از کمیته‌های کنگره علیه سیاست مهاجرتی پرزیدنت ترامپ شهادت دادند.

از چهار نفری که به نظر می رسد این توییت پرزیدنت ترامپ خطاب به آنها باشد، تنها «ایلهان عمر» نماینده ایالت مینه سوتا مهاجر اهل سومالی و اکنون شهروند آمریکا است. سه نماینده دیگر متولد آمریکا هستند: آیانا پریسلی نماینده ماساچوست، متولد سینسیناتی اوهایو، الکساندریا اوکازیو کورتز متولد و نماینده بخشی از شهر نیویورک و رشیده طالب از ایالت میشیگان، در شهر دیترویت به دنیا آمده است.

کاخ سفید به درخواست بخش انگلیسی صدای آمریکا برای پاسخ به این پرسش که آیا رئیس جمهور پیش از انتشار توییت از محل تولد این نماینده ها خبر داشته یا خیر پاسخ نداده است.

ایلهان عمر در واکنش به این توییت، به رئیس جمهور آمریکا یادآوری کرد که ایالات متحده آمریکا تنها کشوری است که در آن اعضای کنگره قسم می خورند. او در ادامه نوشت «به همین دلیل است که ما برای محافظت کشور از بدترین، فاسدترین و بی عرضه ترین روسای جمهوری که تا به حال دیده ایم، می جنگیم.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات رئیس جمهوری را تبعیض آمیز توصیف کرده است که با هدف «ایجاد شکاف در کشور» و تأیید دوباره اینکه شعار «بازگرداندن عظمت به آمریکا» همواره «سفید کردن دوباره آمریکا» بوده است عنوان شده است.

گروهی از سناتورها از جمله کریس مورفی، برایان شاتس، برنی سندرز و کریس ون هالن به این توئیت پرزیدنت ترامپ واکنش نشان دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طرفداران مایکل جکسون از «قربانیان آزار جنسی» او شکایت کردند

طرفداران مایکل جکسون، ستاره پاپ فقید، از کسانی که به وی اتهام اذیت و آزار جنسی زده اند، شکایت کرده و ادعا می کنند که آنها به خاطره و یاد کسی که دیگر زنده نیست، آسیب می زنند.

چندی پیش شبکه «اچ بی او» مستندی به نام «ترک نورلند» ساخت که در آن دو مرد مدعی شدند در زمان کودکی توسط مایکل جکسون مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتند. سه گروه مختلف از طرفداران جکسون، از این دو مرد در دادگاه فرانسه شکایت کرده اند. در فرانسه اتهام وارد آوردن به کسی که از جهان رفته غیر قانونی است.

آنها می گویند اتهامات آن دو مرد بر محبوبیت سلطان پاپ ضربه زده و امیدوارند بتوانند بدنامی جکسون را که نتیجه ساخت این مستند بوده، از بین ببرند.

وکیل دو شخصی که در مستند حضور دارند در مورد این خبر هنوز واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

«نواک جوکوویچ» با غلبه بر «راجر فدرر» برای پنجمین بار قهرمان ویمبلدون شد

«نواک جوکوویچ» صرب با غلبه بر «راجر فدرر» سوئیسی قهرمان رقابت های تنیس ویمبلدون شد.

او در یک مسابقه نزدیک، هیجان انگیز و نفسگیر، راجر فدرر را شکست داد و پنجمین عنوان قهرمانی خود در ویمبلدون را جشن گرفت.

پس از تصویب قوانین جدید در ویمبلدون، این نخستین باری بود که سرنوشت بازی فینال مردان در ست پایانی، پس از ۱۲ گیم در تای برک مشخص شد.

نواک جوکوویچ با این پیروزی صاحب شانزدهمین گرانداسلم یا عنوان قهرمانی رقابت های چهارگانه تنیس شد.

راجر فدرر ۳۷ ساله که با ارائه نمایشی خیره کننده تا مرز پیروزی نیز پیش رفت، در پایان مسابقه گفت، شرایط جسمانی مناسبی دارد و امیدوار است با حضور در صحنه، الگویی برای تمامی هم سن و سالهای خود باشد.

او همچنان با ۲۰ عنوان قهرمانی گرانداسلم، بهترین بازیکن تاریخ تنیس محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند

یکی از تجمع های پیشین معلمان حق التدریسی مقابل مجلس، عکس از آرشیو

تعدادی از معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی در اعتراض به اجرا نشدن قانون جذب نیرو در آموزش و پرورش، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، در این تجمع که یکشنبه ۲۳ تیر برگزار شد جمعی از مربیان پیش دبستانی سراسر کشور خواستار اجرای مصوبه مجلس درباره‌ حق‌‌التدریس شدن مربیان پیش دبستانی شدند.

معلمان حق التدریس تجمع کننده مقابل مجلس نیز نسبت به این موضوع که پس از سالها سابقه تدریس مشمول ظرفیت جذب نیرو در آموزش و پرورش نشدند، اعتراض کردند.

در سال های اخیر فرهنگیان در اعتراض به پاسخگو نبودن دولت و مجلس به مطالباتشان بارها تجمع اعتراضی برگزار کردند که در این بین تعدادی از فعالان صنفی و معترضان بازداشت شدند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: آمریکا روادید وزیر خارجه ایران را جهت شرکت در نشست سازمان ملل صادر کرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۳ تیر از قول دو منبع آگاه گفت دولت ایالات متحده روادید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جهت ورود به آمریکا و شرکت در نشست این هفته سازمان ملل متحد در نیویورک را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده صدور روادید برای برای آقای ظریف را تایید کرده کرده است. پیشتر دولت ایالات متحده، ضمن تحریم رهبر جمهوری اسلامی، از احتمال تحریم وزیر امور خارجه ایران گفته بود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، هیئت دیپلماتیک ایران قبلا وارد نیویورک شده‌اند و محمدجواد ظریف نیز برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مقر این نهاد بین المللی در نیویورک، امروز به آنها خواهد پیوست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعضای شورای شهر تهران زیر سایه محکومیت قضایی هستند؛ از شکایت امر به معروف تا احضار برای توئیت درباره سعید طوسی

مرتضی الویری و الهام فخاری از جمله این اعضا هستند که به دلیل اظهارنظر درباره تخلفات در دوره شهرداری قالیباف به دادگاه احضار شدند.

در یک سال گذشته، پنج عضو شورای شهر تهران به دلیل اظهارنظرهای عمدتا انتقادی خود به دستگاه قضایی احضار شده اند و پرونده قضایی برای آنها گشوده شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران یکشنبه ۲۳ تیر به خبرنگاران گفت که در بسیاری از موارد حتی لازم به احضار اعضای شورای شهر به دادگاه نبوده است.

از میان اعضای شورای شهر تهران، محمود میرلوحی پس از بیان سخنانی درباره هزینه‌‌های خاص محمدباقر قالیباف در آخرین سال شهرداری خود و تخلفات شهرداری در آن دوره، با شکایت قالیباف به دادگاه احضار و در حکم بدوی به جرم نشر اکاذیب محکوم شد.

مرتضی الویری هم که به دلیل اظهارنظر درباره ۱۲ پرونده تخلفات و مفاسد مالی شهرداری تهران و نسبت آن با برخی فرماندهان سپاه صحبت کرده بود، به دادگاه احضار شد.

الهام فخاری نیز با شکایت مدیر اسبق روزنامه همشهری و همچنین پرونده دیگری در مورد توئیتی که درباره سعید طوسی منتشر کرده بود، به دادگاه احضار شد.

ناهید خداکرمی، عضو دیگر شورا هم پرونده ای به خاطر انتقاد به مسایل مربوط به رعایت حجاب دارد که با شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان تشکیل شده است. او در چند پیام توئیتری به نحوه برخورد با مخالفان حجاب اجباری انتقاد کرده بود و انتخاب پوشش و حجاب را کمترین حق یک زن دانسته بود.

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز به دلیل آنچه که «انتشار مناجات یک خواننده زن در شبکه اینستاگرامی» عنوان کرد بازداشت و با وثیقه آزاد شد.

نکته ای که در مورد این برخوردهای قضایی وجود دارد این است که در سه مورد اول، موضوع مربوط به اظهارنظر اعضای شورا در مورد حوزه فعالیت شورای شهر تهران و وظایف آنها در شورا است.

پس از اینکه در انتخابات سال ۹۶ منتخبان جدید به شورای شهر تهران راه یافتند گزارش‌های متعددی به نقل از آنها از تخلفات گسترده محمدباقر قالیباف، از فرماندهان پیشین سپاه و شهردار وقت تهران منتشر شد. اعضای شورای شهر از جمله الویری و میرلوحی شهرداری تهران را به تخلف، و مجموعه‌های تحت قرارداد با آن را که معمولا با سپاه پاسداران در ارتباط بود به برنگرداندن هزاران میلیارد تومان از پول شهرداری متهم کردند و خواستار رسیدگی قضایی شدند. این انتقادها اما در نهایت به برخورد قضایی با خود آنها منجر شد.

الهام فخاری نیز که خواستار تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری شده و از عملکرد مدیران پیشین آن انتقاد کرده بود، با شکایت مهدی ذاکری، مدیر پیشین همشهری مواجه شد.

خانم فخاری، در پی تبرئه سعید گندم نژاد طوسی، قاری قرآن و مربی صوت و لحن نزدیک به بیت رهبری، در پرونده آزار جنسی نوجوانان، با انتشار یک پیام در توئیتر از این حکم انتقاد کرد و آن را حاوی پیام بدی برای جامعه دانسته بود. این توئیت خانم فخاری نیز یکی از دلایل احضار او به دادگاه بود.

این احضارها و پرونده های قضایی در حالیست که هنوز سرنوشت رسیدگی به بدهی‌های سنگین و تخلفات گسترده مالی در شهرداری دوره قالیباف مشخص نشده است.

به گفته اعضای شورای شهر تهران، شهردار پیشین تهران که از همپیمانان ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش بود، علاوه بر دهها هزار میلیارد تومان بدهی، دست کم ۱۰ هزار کارمند مازاد در شهرداری به جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رابرت دنیرو در حال فیلمبرداری فیلم «جوکر» یک بمب لوله‌ای دریافت کرد

رابرت دنیرو بازیگر ۷۵ ساله سینما

«رابرت دنیرو» هنرپیشه کهنه کار، در فیلم جدید «جوکر» با کارگردانی «تاد فیلیپس» ایفای نقش می کند. بازیگر اسطوره ای در روز اول فیلمبرداری روی ست یک بمب لوله ای دریافت کرد.

تاد فیلیپس در یک مصاحبه اختصاصی با مجله «امپایر» این موضوع را بیان کرد. باور بر این است که این عمل، بخشی از موج معروف به «مگا بمب» در آمریکا باشد. در این موج تعدادی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از طریق پست بمب دریافت کردند.

آبان ماه گذشته تعدادی بسته مشکوک حاوی بمب لوله‌ای یا پودر سفید رنگ برای چهره های چون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، هیلاری کلینتون، جان برنان رئیس سابق سیا و همچنین شبکه سی‌ان‌ان کشف و ضبط شد.

همان زمان، سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید این تصور که رئیس جمهوری در واقع مسئول ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای برخی منتقدان یا رقبایش است را رد کرد و آن را ادعایی «خفت‌‌بار» و مایه ننگ دانست.

رابرت دنیرو در فیلم جوکر در نقش یک مجری یک برنامه تاک شوی تلویزیون بازی می کند.

این فیلم با بازی واکین فینیکس در نقش شخصیت اصلی، یعنی جوکر، از چندین شاهکار مارتین اسکورسزی، کارگردان برجسته آمریکایی، از جمله «راننده تاکسی»، « گاو خشمگین» و «سلطان کمدی» الهام گرفته است و ۱۲ مهر ماه به سینماهای آمریکا می آید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در چهارمین سالگرد برجام: سه قدرت اروپایی در مورد خطر فروپاشی توافق ابراز نگرانی کردند

سه قدرت اروپایی که ۲۳ تیر ۱۳۹۴ به همراه روسیه، چین و آمریکا در چارچوب گروه ۱+۵ موفق شدند بر سر برنامه هسته‌ای ایران با جمهوری اسلامی به توافق برسند، در مورد خطر فروپاشی آن ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه، بریتانیا و آلمان روز یکشنبه به مناسبت چهارمین سالگرد توافق گفتند، پس از خروج آمریکا از برجام و تصمیم ایران برای نقض تعهداتش، این توافق با خطر فروپاشی روبرو شده است.

سه متحد اروپایی آمریکا در بیانیه‌ای گفتند، خطر به اندازه‌ای است که طرف‌های ذینفع باید تأمل کرده و پیامدهای احتمالی اقدامات خود را در نظر بگیرند. به نظر می‌رسد که خطاب این سه کشور ایران و آمریکا باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استاد بزرگ شطرنج به دلیل استفاده از تلفن در دستشویی محروم شد + عکس

یکی از اساتید بزرگ شطرنج جهان به دلیل استفاده از گوشی همراه خود در دستشویی، از سوی فدراسیون جهانی این رشته ورزشی تا اطلاع ثانوی تعلیق شد.

به گفته سخنگوی این فدراسیون، «ایگور رائوسیس» که ملیت لتونی-اوکراینی داد، در جریان رقابت های جایزه بزرگ استراسبورگ، بصورت مخفیانه از تلفن خود در زمان استراحت استفاده کرده است.

ظاهرأ عکسی از این استاد بزرگ در دستشویی در اختیار مسئولین قرار گرفته است.

نشریه تلگراف عکس مزبور را منتشر کرده است.
نشریه تلگراف عکس مزبور را منتشر کرده است.

استفاده از گوشی، تلفن، تبلت یا تماس با دیگران در جریان مسابقه قدغن است و بر خلاف مقررات محسوب می شود.

این شطرنج باز ۵۸ ساله در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب عنوان استادی شطرنج شد و در دهه های اخیر برای کشورهای بنگلادش، لتونی، اوکراین و جمهوری چک در رقابت‌ های بین المللی شرکت کرده است.

او در گذشته به ایران نیز رفته است و با اعضای تیم ملی این کشور تمرین کرده بود.

ایگرو رائوسیس با تأیید استفاده از گوشی همراه در دستشویی گفت، تقلبی در کار نبوده و او در زمان استراحت سرگرم بررسی شبکه های اجتماعی بوده است.

این استاد بزرگ شطرنج در گفتگو با خبرنگاران، ضمن تأسف از این ماجرای تلخ، بصورت غیرمنتظره ای بازنشستگی خود را از رقابت های جهانی اعلام کرد.

فدراسیون جهانی شطرنج هنوز واکنشی در قبال بازنشستگی ایگور رائوسیس نداشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوید بکهام ستاره پیشین، بعد از تیم فوتبال، یک شرکت رسانه‌ای تاسیس کرد

دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا

«دیوید بکهام» ستاره پیشین فوتبال بریتانیا با راه اندازی یک شرکت رسانه ای، وارد عرصه تهیه و تولید فیلم های مستند، برنامه های تلویزیونی و محصولات تصویری شد.

این شرکت «استودیو ۹۹» نام دارد و دیود بکهام همراه با «دیوید گاردنر» دوست و مدیر برنامه های قدیمی خود آن را تأسیس کرده است.

دیوید بکهام با انتشار بیانیه ای از آغاز فعالیت های این شرکت رسانه ای خبر داد، به گفته او استودیو ۹۹ یکی از زیرمجموعه های شرکت بزرگ «دیوید بکهام ونچرز» است که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد.

سپتامبر سال گذشته، بکهام خرید باشگاهی در میامی را اعلام کرد و در حال ساخت یک ورزشگاه برای آن است.

دوید بکهام درباره علت انتخاب چنین نامی برای شرکت خود گفت :« ۱۹۹۹ سال مهمی برای من است، با ویکتوریا ازدواج کردم، اولین فرزندم بروکلین متولد شد و با منچستر یوناتید صاحب یک سه گانه تاریخی شدم، قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی انگلیس و قهرمانی در جام باشگاههای اروپا.

نخستین پروژه این شرکت، تولید فیلم مستندی درباره دیوید بکهام است که از جنبه های گوناگونی زندگی این ستاره مشهور دنیای هنر و سرگرمی را به تصویر می کشد.

«استودیو ۹۹» در لندن و در ساختمان شرکت «دیوید بکهام ونچرز» واقع شده است و بزودی صاحب دفتری در لس آنجلس نیز می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: حسن روحانی می‌گوید اگر تحریم لغو شود، جمهوری اسلامی آماده مذاکره با آمریکا است

خبرگزاری رویتر نقل قولی از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را منعکس کرده که او گفته در صورتی که ایالات متحده تحریم ‌ها را بردارد، فشار اقتصادی را پایان دهد و به برجام بازگردد، جمهوری اسلامی آماده مذاکره با آمریکا است.

این تازه ترین واکنش تهران به پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط پرزیدنت دونالد ترامپ است.

در ماههای اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش داشته است.

با اینکه پرزیدنت ترامپ تاکنون چندبار از پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با رهبران جمهوری اسلامی گفته بود، تا قبل از این اظهارنظر حسن روحانی، مقامات دولت و همچنین رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرده بودند.

در واکنش به افزایش تنشها، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۱ تیر در گفت‌وگو با خبرنگاران پیش از ترک کاخ سفید گفت که ایران در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و باید بسیار مراقب باشد.

پرزیدنت ترامپ در روزهای گذشته و در خصوص ایران چند بار هشدار داده و به آنها گفته است که مراقب باشند.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه در توئیتر گفته بود به زودی تحریم‌های اساسی علیه ایران اعمال خواهد شد. از جرئیات و زمان اعمال این تحریم‌ها خبری منتشر نشده است.

​رئیس جمهوری آمریکا یک روز پیشتر و در جریان دیدار با امیر قطر در کاخ سفید به جمهوری اسلامی ایران برای «کارهای بسیار بدی» که انجام می‌دهد، هشدار داده و گفته بود «باید خیلی مراقب» باشند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین دوشنبه ۱۷ تیرماه با رئیس جمهوری فرانسه درباره ادامه تلاش‌ها برای اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای و پایان دادن به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه رایزنی کرد.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه تائید کرد که ایران درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ درصد بالاتر برده است.

این دومین اقدام جمهوری اسلامی برای فشار به طرف های اروپایی است. ایران روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه به صورت رسمی اعلام کرد نسبت به تعهد خود به توافق هسته ای درباره «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیست و از غنی سازی ۵ درصد اورانیوم خبر داد. براساس برجام، ایران از افزایش غنی سازی اورانیوم به بالاتر از محدوده ۳.۶۷ درصدی منع شده بود.

این اقدام تهران موجی از واکنش ها را برانگیخت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و نقض برجام، گفت که بهتر است ایران مراقب باشد.

همچنین ، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت: «توسعه اخیر ایران در برنامه هسته‌ایش به انزوا و تحریم‌های بیشتر [جمهوری اسلامی] خواهد انجامید. کشورها باید استانداردهای دیرینه مبنی بر عدم وجود هرگونه غنی‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران را دوباره برقرار کنند.»

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۱۶ تیرماه اقدام ایران برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم را محکوم کرد.

همچنین، بنیامین نتانیاهو در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل که روز یکشنبه ۱۶ تیرماه برگزار شد،‌ اقدام تهران را «یک حرکت بسیار خطرناک» توصیف کرد و از کشورهای اروپایی خواست تا بار دیگر ایران را تحریم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا نیز در واکنشی گفت این کشور به برجام متعهد است و انتظار دارد جمهوری اسلامی نیز باید به تعهداتش پایبند بماند و ایران باید بلافاصله همه اقداماتی را که در تضاد با تعهداتش در برجام است، متوقف کند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آلمان و فرانسه، دو کشور دیگری که در توافق هسته ای با ایران حضور دارند، در بیانیه های جداگانه خواستار توقف نقض برجام توسط تهران شدند.

دومین نقض برجام

این دومین اقدام جمهوری اسلامی در هفته اخیر است. هرچند، براساس توافق اتمی موسوم به برجام میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم گذر کند اما روز دوشنبه ۱۰ تیر ایران عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده از میزان معین شده در برجام را تائید کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده جمهوری اسلامی ایران و عبور آن از میزان مجاز در توافق هسته‌ای موسوم به برجام،‌ گفت دیگر پیامی برای ایران ندارد و آنها با آتش بازی می‌کنند.

خروج آمریکا از برجام

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

باربی در گرامیداشت یاد «دیوید بوئی» عروسکی ویژه ارائه می‌دهد

باربی با عروسکهای ویژه ای به «دیوید بوئی» خواننده فقید بریتانیایی ادای دین می کند.

این عروسک تداعی کننده «زیگی استارداست» است که در واقع شخصیت دوم دیوید بوئی در دهه ۷۰ میلادی بود.

باربی ِدیوید بوئی به مناسبت پنجاهمین سالگرد انتشار ترانه محبوب «شگفتی فضا» از این هنرمند اسطوره ای روانه بازار می شود.

شرکت سازنده باربی «متل» گفته است که این عروسک از خواننده، ترانه نویس و بازیگری تجلیل می کند که با تحولات موسیقیایی خود همچنان تأثیرگذار و الهام بخش است.

دیوید بوئی در اوایل دهه ۷۰ میلادی، یعنی در دوران شکوفایی موسیقی راک توانست با ظاهر منحصر بفرد و نوآوری در موسیقی به شهرت و محبوبیت برسد.

بوئی در سال ۲۰۱۶ دو روز پس از تولد ۶۹ سالگی اش در اثر ابتلا به سرطان از دنیا رفت.

باربی که امسال شصت سالگی خود را جشن گرفته در سالهای اخیر تلاش کرده همپای زمانه پیش رود و عروسکهایی ارائه دهد که طیف گسترده ای از مخاطب را به خود جلب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو به رقیب خود پیشنهاد کرد اگر از انتخابات کنار برود، نماینده اسرائیل در سازمان ملل می‌شود

نفتالی بنت وزیر سابق آموزش اسرائیل - آرشیو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به نفتالی بنت پیشنهاد کرده است اگر از شرکت در انتخابات پارلمانی سپتامبر صرف نظر کند، او را به نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل متحد منصوب می‌کند.

روزنامه تایمز اسرائیل روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه در گزارشی با این مقدمه، نفتالی بنت وزیر سابق آموزش و پرورش اسرائیل را یک «سیاستمدار بلندپرواز» توصیف کرد که سودای نخست وزیری در سر دارد.

این روزنامه با بیان این که نفتالی بنت هنوز در مورد این خبر اظهار نظر نکرده است نوشت، این پیشنهاد بنیامین نتانیاهو آقای بنت را برای مدتی بطور موقت از صحنه سیاسی اسرائیل دور خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قطع گسترده برق در نیویورک| لغو کنسرت جنیفر لوپز؛ تئاتر برادوی در خیابان اجرا شد

قطع گسترده برق در نیویورک، شهری را که گفته می شود «خواب ندارد»، چند ساعتی به خواب برد.

این قطع برق، برنامه های هنری نیویورک را- از تئاتر برادوی گرفته تا کنسرت جنیفر لوپز در «مدیسون گاردن اسکوئر» - تحت تأثیر قرار داد.

جنیفر لوپز ناچار شد دقایقی پس از شروع، کنسرت را متوقف کند.

او ویدئویی از خودش پشت صحنه منتشر کرد و برای هوادارانش توضیح داد که چقدر از این مسئله ناراحت شده است. خانم لوپز کنسرتش را دوشنبه شب برگزار خواهد کرد.

همچنین تعدادی از مجری های کانال های تلویزیونی مشهور آمریکا از جمله «ان بی سی» که مقر آنها در نیویورک است تصاویری را از پخش برنامه های خود با استفاده از ژنراتور به اشتراک گذاشتند.

برخی نیز بی توجه به قطع برق، هواداران مشتاقشان را مأیوس نکردند و نمایش خود را به خیابان آوردند از جمله عوامل نمایش «هادس تاون» که امسال دریافت ۸ جایزه تونی دریافت کرد.

دست اندرکاران دو نمایش برادوی «آمده از راه دور» و «گارسون» هم گوشه هایی از نمایش خود را در خیابان اجرا کردند.

بازیگران موزیکال محبوب «همیلتون» هم که ناگزیر شده بودند برنامه خود را لغو کنند سرشان را از پنجره ساختمان بیرون آوردند و «تولدت مبارک» خواندند.

شهروندان نیویورک علاوه بر انتشار ویدئوهایی از شهر خاموش و گردشگران سرخورده ، به قطع گسترده برق که در چنین شبی در سال ۱۹۷۷ اتفاق افتاد نیز اشاره کردند و برخی، خاطرات خود از این دو رویداد را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

احمد جنتی دبیر کهنسال شورای نگهبان بعد از انتخابات، در انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان هم «دخالت» کرد

احمد جنتی، دبیر ۹۲ ساله شورای نگهبان

به گفته برخی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا، با معرفی تعدادی از حقوقدانانی که قرار بود توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و برای دوره آینده شورای نگهبان انتخاب شوند، مخالفت کرده است.

سام سواد کوهی روز یکشنبه ۲۳ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت که معمولا رئیس قوه قضائیه با دبیر شورای نگهبان درباره فهرست حقوقدانان مشورت می کند و در مورد لیست اخیر نیز ابراهیم رئیسی نام او، نجات الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی را با نظر احمد جنتی از فهرست حقوقدانان پیشنهادی حذف کرده است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، که به دلیل نظارت استصوابی و سخت‌گیری شدید شورای نگهبان در تایید صلاحیت نامزدان انتخابات همواره مورد انتقاد داخلی و خارجی بوده است، در تعیین حقوقدانان شورای نگهبان نیز نوعی از نظارت استصوابی را اعمال می کند.

بر اساس قانون، شش فقیه شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

اهمیت دخالت جنتی در رد حقوقدانان پیشنهادی به مجلس از این رو است که با رد برخی از گزینه‌های حقوقدان توسط دبیر شورای نگهبان، جنتی که خود منصوب رهبر جمهوری اسلامی است با این اقدام نقش مجلس را در انتخاب حقوقدانان به شدت کمرنگ کرده و اعضای شورای نگهبان را هر چه بیشتر به نظر رهبر جمهوری اسلامی نزدیک می‌کند.

در همین رابطه، ابراهیم رئیسی در روزهای اخیر با کنار گذاشتن سوادکوهی، ابراهیمیان و اسماعیلی از فهرست حقوقدانان، محمد دهقان، از نمایندگان اصولگرا و تندروی مجلس، ​محمدحسن صادقی مقدم مشاور عالی حقوقی و سیاسی احمد جنتی و ​علی غلامی از حامیان خود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، را در میان گزینه‌های دیگر به مجلس معرفی کرد.

معرفی چهره هایی با خط سیاسی مشخص و تندرو به عنوان گزینه های حقوقدانان شورای نگهبان در روزهای اخیر واکنش های بسیاری را برانگیخت و بسیاری این موضوع را چند ماه مانده به بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگان مجلس، نگران کننده خواندند.

در دو سال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ بارها نسبت به فساد و همچنین دیکتاتوری آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم ایران هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG