لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۰۶

سرخط خبرها

دادستانی آلمان یک مرد ۹۲ ساله را به همدستی با نازی‌ها در قتل متهم کرد

دادستانی آلمان یک مرد ۹۲ ساله را که نگهبان اردوگاه‌های کار اجباری در آلمان نازی بود، به هم‌دستی در قتل متهم کرده است.

به گزارش رویترز، دادستانی هامبورگ این فرد را به کمک در قتل ۵ هزار و ۲۳۰ نفر متهم کرده است. او به مدت ۹ ماه نگهبان یکی از اردوگاه‌های کار اجباری در انتهای جنگ جهانی دوم بود.

روزنامه دی‌ولت نوشته است که این فرد سال گذشته و در یک بازجویی داوطلبانه، پذیرفته بود که شاهد ورود افراد به اتاق‌های گاز و به قتل رسیدن آن‌ها بوده است.

او به دادستان‌ها گفته بود که ترک پست او فایده‌ای نداشت، چرا که فرد دیگری جایگزین او می‌شد. او همچنین گفته بود: «برای مردمی که در آن‌جا بودند احساس تاسف می‌کردم. نمی‌دانستم چرا آن‌جا هستند. فقط از این مطلع بودم که یهودی‌اند و جرمی مرتکب نشده‌اند.»

این فرد در زمانی که کار خود را در اردوگاه کار اجباری اشتوتهف آغاز کرد، ۱۷ ساله بود. او گفته است که دلیل پیوستنش به نیروهای اس.اس، آن بوده که به دلیل مشکلات قلبی، نمی‌توانسته پستی جز نگهبانی داشته باشد. او اضافه کرده است که با نازی‌ها احساس نزدیکی نمی‌‌کرده است.

در حال حاضر تعداد کمی از افرادی که در نسل‌کشی از سوی آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم دست داشته‌اند، زنده هستند، اما همگی سن‌های بالایی دارند.

سال گذشته جریان دادگاه یکی از نگهبانان کمپ اشتوتهف - که در آن بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شدند - به دلیل کهولت سن و عدم توانایی برای حضور در دادگاه، تعلیق شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازداشت مردی که با بنزین و فندک به کلیسایی در نیویورک رفته بود

پلیس نیویورک یک مرد ۳۷ ساله را که چهارشنبه شب با دو پیت بنزین و فندک وارد کلیسای سن‌پاتریک در نیویورک شده بود، بازداشت کرد.

به گزارش رویترز، پلیس نیویورک گفته است که این مرد پس از ورود به کلیسا با یک مامور امنیتی آن‌جا مواجه شد و هنگامی که قصد خروج داشت، بنزین را روی زمین ریخت و در نهایت از سوی پلیس بازداشت شد.

متهم به ماموران پلیس گفت که به دلیل اتمام بنزین ماشین خود، قصد داشت از کلیسا عبور کند تا مسیر کوتاه‌تری در پیش داشته باشد. پلیس پس از بازرسی ماشین او دریافت که بنزین ماشین او تمام نشده است. همین مسئله باعث بازداشت این فرد شد.

این حادثه دو روز پس از آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس رخ داده است. مقام‌های فرانسوی گفته‌اند که احتمالا دلیل آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام انجام تعمیرات در آن مکان است.

معاون رئيس پلیس نیویورک گفته است هنوز برای آن‌که مشخص شود این فرد انگیزه‌های تروریستی داشته یا خیر «زود» است.

پیشتر و در فاصله روزهای ۶ فررودین (۲۶ مارس) تا ۱۵ فروردین (۴ آوریل) سه کلیسا در لوئیزیانا به آتش کشیده شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دموکرات‌ها از دادستان کل آمریکا بابت نحوه انتشار گزارش مولر انتقاد کردند

جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، دادستان کل این کشور را متهم کرد که به دنبال لاپوشانی گزارش رابرت مولر است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نادلر در سخنانی به انتقاد از تصمیم دادستان کل آمریکا برای برگزاری یک نشست خبری پیش از انتشار گزارش رابرت مولر پرداخت و آن را تلاشی برای «ارائه گزارش از نظر» ویلیام بار توصیف کرده است.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان اضافه کرده است که اگر بخش‌های زیادی از این گزارش حذف شده باشد، این کمیته احضاریه‌ای برای در اختیار گرفتن این گزارش صادر خواهد کرد. او گفته است که ممکن است احضار رابرت مولر و همکارانش هم پس از مطالعه خلاصه ویلیام بار از این گزارش «احتمالا مفید» باشد.

وزارت دادگستری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که امروز نسخه‌ای از گزارش حدودا ۴۰۰ صفحه ای رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، را منتشر می‌کند. بخش هایی از محتوای محرمانه و حساس گزارش پوشانده خواهد شد.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

خلاصه گزارش ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، از تحقیقات رابرت مولر نشان می‌دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

ویلیام بار در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به این نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

پیش از این دو روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست نوشته بودند بازرسان تحقیقات مولر به نزدیکان‌شان گفته‌اند که ویلیام بار در انعکاس دقیق یافته‌های تحقیقات قصور کرده است.

واشنگتن پست نوشته بود اعضای تیم مولر معتقدند شواهد گردآوری شده درباره مانع‌تراشی در برابر اجرای عدالت «هشدار آمیز و چشمگیر» است.

نیویورک تایمز هم گزارش کرده بود بازرسان تیم مولر نگران هستند که چون خلاصه ویلیام بار «نخستین روایت» از یافته های این تیم است، افکار عمومی پیش از انتشار گزارش کامل شکل گرفته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صفحه‌های رهبر جمهوری اسلامی و رئيس قوه قضاییه در اینستاگرام مجددا فعال شد

صفحه انگلیسی آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی رئيس قوه قضاییه ایران در شبکه اجتماعی اینستاگرام مجددا فعال شده است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام در روزهای گذشته اقدام به حذف صفحه برخی مسئولان جمهوری اسلامی کرده بود. بسیاری از این صفحه‌ها متعلق به چهره‌های نظامی و اعضای سپاه پاسداران بود، اما صفحه انگلیسی رهبر ایران در اینستاگرام و صفحه رئیس قوه قضاییه ایران هم از جمله موارد حذف شده بود.

این دو صفحه امروز پنج‌شنبه ۲۹ فروردین مجددا قابل دسترسی هستند. هنوز مشخص نیست که آیا این مسئله به دنبال گفت‌وگوهای احتمالی با مسئولان اینستاگرام اتفاق افتاده یا خیر.

براساس گزارش‌ها تاکنون صفحه‌های افرادی چون سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سرتیپ موسی کمالی رئیس اداره سرمایه‌انسانی ستادکل‌ نیروهای مسلح، محمدباقر قالیباف فرمانده سابق سپاه و عزت الله ضرغامی، رئیس سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی و عضو سابق سپاه از دسترس خارج شده‌اند.

اینستاگرام یکی از زیر مجموعه‌های شرکت فیسبوک در آمریکا است و پس از اجرایی شدن قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده، اقدام به حذف این صفحات کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و نام سپاه روز گذشته ۲۶ فروردین رسما به فهرست گروه‌های تروریستی خارجی اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایوانکا ترامپ: پیشنهاد ریاست بانک جهانی را رد کردم

ایوانکا ترامپ، مشاور ارشد کاخ سفید و فرزند رئیس جمهوری آمریکا، گفت پیشنهاد پدرش برای ریاست بر بانک جهانی را رد کرده است.

ایوانکا ترامپ در گفت‌وگویی با آسوشیتدپرس، ضمن فاش کردن این مسئله، گفت که او این پیشنهاد را رد کرده، چرا که از موقعیت فعلی خود در کاخ سفید راضی است.

فرزند پرزیدنت ترامپ گفت پدرش از او درباره ریاست بر بانک جهانی سوال پرسیده، اما او در پاسخ گفته است که «از کار فعلی خود راضی» است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر به نشریه آتلانتیک گفته بود: «من به گزینه ایوانکا برای ریاست بر بانک جهانی فکر کردم. او می‌توانست در کار خود موفق باشد، چرا که با عدد و رقم خوب کار می‌کند.»

ایوانکا ترامپ در پروسه انتخاب رئیس بانک جهانی نقش داشت. چند هفته پیش دیوید مالپاس، معاون سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا، به عنوان رئیس جدید این نهاد مالی انتخاب شد.

فرزند پرزیدنت ترامپ درباره این‌که آیا پدرش شغل‌های دیگری نیز به او پیشنهاد داده یا نه، گفت این مسئله بین این دو باقی خواهد ماند.

ایوانکا ترامپ برای پیشبرد برنامه ابتکاری خود جهت ارتقای کارآفرینی زنان در آفریقا، به این قاره سفر کرده است. این برنامه، بخشی از برنامه دولت پرزیدنت ترامپ برای توسعه و رفاه زنان جهان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش: وزیر انرژی قصد دارد دولت ترامپ را ترک کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک منبع آگاه می گوید، ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده، در صدد است دولت ترامپ را ترک کند، اما خروج او از دولت آمریکا زودهنگام نخواهد بود.

این منبع مطلع روز چهارشنبه گفت، ریک پری، فرماندار پیشین ایالت تگزاس، که در سیاست پرزیدنت دونالد ترامپ مبنی بر تقویت تولید انرژی نقشی تعیین کننده داشته است، در حال نهایی کردن خروج خود از دولت بوده است.

خبر تصمیم پری در این باره ابتدا توسط خبرگزاری بلومبرگ گزارش شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرانسه: استفاده از سلاح‌های ما علیه شهروندان غیرنظامی در یمن اثبات نشده است

عکس از آرشیو

وزیر نیروهای مسلح فرانسه گفت شواهدی درباره استفاده از سلاح‌های ساخت این کشور علیه شهروندان غیرنظامی یمن از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی وجود ندارد.

به گزارش رویترز، فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه، با اشاره به این مساله گفت طبق اطلاعات او از این سلاح‌ها علیه شهروندان غیرنظامی استفاده نمی‌شود.

پارلی اضافه کرد که او تاکنون سند و مدرکی درباره استفاده از این سلاح‌‌ها علیه قربانیان غیرنظامی در یمن ندیده است.

هفته جاری یک وب سایت تحقیقی در فرانسه در گزرشی اعلام کرد سلاح‌‌های فرانسوی، از جمله تانک‌ها، موشک‌های هدایت‌شونده لیزری که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده، علیه شهروندان غیرنظامی استفاده می‌شود.

پیشتر دولت آلمان اعلام کرده بود تا پایان ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ هیچ سلاحی به عربستان سعودی نمی‌فروشد و با درخواست‌های جدید احتمالی برای فروش اسلحه نیز موافقت نخواهد شد.

جنگ داخلی یمن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از فتح صنعا به‌ دست حوثی‌های مورد حمایت ایران، ائتلاف عربی به‌ رهبری عربستان سعودی هم به طور مستقیم وارد این جنگ شد. سازمان ملل متحد این جنگ را بدترین بحران انسانی حال حاضر خوانده است.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه جنگ یمن هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی خواهان جایگزینی مایک پمپئو در گفت‌وگوهای خلع سلاح است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی خواستار آن شده که در مذاکرات هسته ای این کشور دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده حضور نداشته باشد.

به گزارش رویترز، خبرگزاری رسمی دولت کره شمالی سخنان کوون جونگ گان، از مقام‌های بلندپایه وزارت خارجه این کشور را نقل کرده که گفته است که کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند اگر ایالات متحده ریشه‌های اصلی بحران کره را رفع نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

این درخواست کره شمالی بعد از آن مطرح شد که بامداد پنجشنبه کره شمالی یک آزمایش جدید انجام داد.

«هری کازیانیس» رئیس مطالعات کره در مرکز نشنال اینترست می گوید رهبر کره شمالی با این واکنش ها قصد دارد به واشنگتن نشان دهد عدم انعطاف دولت آمریکا در مذاکرات ویتنام، موجب کلافگی آنها در پیونگ یانگ شده است.

یک مقام پنتاگون درباره آزمایش موشکی کره شمالی گفت که آمریکا از این گزارش مطلع است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. پیونگ یانگ اما می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لیگ قهرمانان اروپا: صعود لیورپول و تاتنهام به نیمه‌نهایی و حذف منچستر سیتی

گل دقایق آخر منچسترسیتی پس از بررسی توسط کمک‌ داور ویدئویی، مردود اعلام شد.

دو تیم لیورپول و تاتنهام با پیروزی بر رقبای خود در مجموع دو بازی رفت و برگشت، موفق شدند به مرحله نیمه‌نهایی مسابقه‌های لیگ قهرمانان اروپا صعود کنند.

شب گذشته و در ورزشگاه اتحاد، منچسترسیتی در دیداری جذاب و پر هیجان، با نتیحه ۳-۴ تاتنهام را شکست داد. با وجود این پیروزی، شاگردان پپ گواردیولا به دلیل قانون گل زده در خانه حریف، از دور رقابت‌ها حذف شدند و تاتنهام به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌‌ها صعود کرد.

تاتنهام در مرحله نیمه‌نهایی مقابل آژاکس آمستردام قرار می‌گیرد که در مرحله‌های قبل دو تیم رئال مادرید و یوونتوس را از گردونه رقابت‌ها حذف کرده بود.

در دیگر دیدار این مرحله، پورتو میزبان لیورپول بود. لیورپول که بازی رفت را با حساب ۰ - ۲ به نفع خود به پایان برده بود، در این بازی هم با نتیه ۱ - ۴ پیروز شد تا دیگر تیم مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها باشد.

لیورپول در مرحله بعدی به مصاف باسلونا خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتشار گزارش آزادی مطبوعات جهان در ۲۰۱۹؛ ایران همچنان بین ده کشور آخر جهان

چند کشور از جمله ایران و عربستان در این نقشه به رنگ سیاه مشخص شده اند که نشان دهنده وضع وخیم آزادی بیان در این کشورها است.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز گزارش سالانه خود از رده‌بندی آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد. در این رده‌بندی ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار گرفته است.

گزارشگران بدون مرز هر سال اقدام به انتشار «رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها» می‌کند. این گزارش سالانه، وضعیت آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها برای فعالیت را در ۱۸۰ کشور جهان نشان می‌دهد.

در رتبه‌های نخست این جدول به ترتیب نروژ، فنلاند و سوئد قرار دارند و اریتره، کره شمالی و ترکمنستان سه کشور قعرنشین جدول هستند.

در رده‌بندی سال جاری، ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار گرفته است. براساس این گزارش در ایران، از میان زندانیان مربوط به خبررسانی، «شهروند خبرنگاران، دو سوم زندانیان را تشکیل می‌دهند که بهای سخت‌گیری‌های رژیم تهران برای اطلاع‌رسانی مستقل را پرداخت می‌کنند.»

در جدول امسال، رتبه کشورهایی عربستان سعودی هم کاهش پیدا کرده است. عربستان سعودی در رتبه ۱۷۲ قرار گرفته است و براساس آن‌چه گزارشگران بدون مرز نوشته، قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست در کنسول‌گری عربستان در ترکیه، از دلایل این امر است.

ونزوئلا و روسیه هم به ترتیب در رتبه‌های ۱۴۸ و ۱۴۹ جدول رده‌بندی آزادی رسانه‌ها هستند. «بازداشت‌های خودسرانه و خشونت پلیس» در ونزوئلا و افزایش فشار کرملین از طریق «بازداشت‌ها و بازرسی‌های خودسرانه و قانون‌های آزادی‌ستیز بر رسانه‌های مستقل و اینترنت» از دلایل افت رتبه این دو کشور است.

براساس رده‌بندی امسال، ایالات متحده هم به سه رتبه سقوط به جایگاه ۴۸ تنزل پیدا کرده است.

براساس این گزارش «مواضع دونالد ترامپ» باعث ایجاد «فضایی خصمانه» علیه روزنامه‌نگاران در آمریکا شده و هیچ‌گاه روزنامه‌نگاران آمریکایی تا این حد تهدید نشده بودند. رئیس جمهوری آمریکا که منتقد نحوه پوشش خبرهای خود از سوی برخی رسانه های آمریکایی از جمله سی ان ان است، آنها را فیک نیوز یا «خبر جعلی» می نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست امنیتی مشترک آمریکا و ژاپن برگزار می‌شود؛ خلع سلاح اتمی کره شمالی در مرکز مذاکرات

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با تارو کونو وزیر امور خارجه ژاپن در توکیو - آرشیو

مایک پمپئو وزیر خارجه و پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده جمعه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) میزبان وزیران خارجه و دفاع ژاپن خواهند بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد وزیران دو کشور در چارچوب کمیته مشورتی امنیتی ۲+۲ در واشنگتن پایتخت آمریکا با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

مذاکرات بر هماهنگی میان دو متحد در برابر چالش‌های امنیتی منطقه شرق آسیا، از جمله خلع سلاح هسته‌ای کامل و قابل راستی‌آزمایی کره شمالی، عنوان شده است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، چهار وزیر در پایان دیدار در یک نشست خبری مشترک، علاوه بر تشریح مذاکرات، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ خواهند داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمعیت پورتوریکو از زمان توفان دریایی چهار درصد کاهش یافته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - داده های تازه «اداره سرشماری» نشان می دهد پورتوریکو پس از «توفان دریایی ماریا» تقریبا ۴ درصد جمعیت خود را از دست داده است. این بزرگترین کاهش جمعیت ثبت شده در تاریخ این جزیره است.

بنا بر آمار منتشر شده در روز پنج شنبه جمعیت این منطقه تحت کنترل ایالات متحده در فاصله زمانی ژوئیه ۲۰۱۷ تا ژوئیه ۲۰۱۸ تعداد ۱۲۹۸۴۸ نفر کاهش پیدا کرده است.

توفان دریایی ماریا در سپتامبر ۲۰۱۷ رخ داد. این کاهش جمعیت ناشی از مرگ و جابجایی مردم است، اگر چه بخش عمده ای مربوط به مهاجرت است. عمده افت جمعیت در مناطق بزرگ شهری مانند سان خوان، پایتخت پورتوریکو، شهر «پانسه» و اطراف رخ داده است.

رائول فیگوئروا، متخصص سرشماری، می گوید: «این بزرگترین افت جمعیت ثبت شده در پورتوریکو طی یک سال است.»

اعداد سرشماری از ۶۴۴۹ مورد مرگ بیشتر از تولد طی دوره ۱۲ ماهه مورد نظر حکایت دارد.

عمده آمار بالای مرگ و میر پس از توفان دریایی مربوط به افراد بیمار و کهنسال و ناشی از قطع برق، خدمات و آب سالم بوده است.

بسیاری پورتوریکو را به قصد فلوریدا و نیویورک ترک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتیجه انتخابات شهرداری استانبول نهایی شد؛ نامزد حزب مخالف اردوغان پیروز شد

«اکرم امام‌اوغلو» نامزد حزب مخالف رجب طیب اردوغان به عنوان شهردار بزرگترین شهر ترکیه انتخاب شد

با نهایی شدن بازشماری انتخابات شهرداری استانبول، «اکرم امام‌اوغلو» نامزد حزب مخالف رجب طیب اردوغان به عنوان شهردار بزرگترین شهر ترکیه انتخاب شد. به این ترتیب، حزب حزب عدالت و توسعه متعلق به آقای اردوغان، نتیجه انتخابات را در سه شهر بزرگ ترکیه یعنی استانبول، آنکارا و ازمیر به مخالفان واگذار کرده است.

انتخابات شوراها و شهرداری‌های ترکیه روز یکشنبه ۱۱ فروردین برگزار شد.

به گزارش بی بی سی، امام‌اوغلو پس از اعلام رسمی پیروزی‌ گفت که شهردار همه مردم استانبول از جمله ترک، کرد، ارمنی، رای‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب عدالت و توسعه، حزب دموکراتیک خلق‌ها و همه آنها که به او رای دادند و ندادند خواهد بود.

برخی خبرگزاری‌ها اشاره مستقیم او به اقلیت ارمنی ترکیه از طرف شهردار منتخب را کم‌سابقه دانستند.

حزب رجب طیب اردوغان در حالی انتخابات در سه شهر بزرگ را واگذار کرد که دو دهه پیش او ورود به قدرت را با رسیدن به شهرداری استانبول شروع کرد.

در سالهای اخیر اردوغان از سوی مخالفان به سوء استفاده از قدرت متهم شده است. او بعد از ریاست جمهوری با تغییر قانون اساسی، اختیارات خود را افزایش داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی یک «سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده» با حضور کیم جونگ اون آزمایش کرد

رویترز و اسوشیتدپرس گزارش دادند کره شمالی اقدام به آزمایش یک «سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده»، زیر نظر «کیم جونگ اون» رهبر این کشور انجام داد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی بامداد پنجشنبه ۲۹ فروردین به وقت ایران گزارش داد، رهبر کره شمالی، ساخت این سلاح را ستایش کرد.

این نخستین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی بعد از شکست مذاکرات پرزیدنت ترامپ و کیم در ویتنام است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. پیونگ یانگ اما می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واژگونی اتوبوس گردشگران آلمانی در جزیره زادگاه کریستیانو رونالدو ۲۸ کشته برجای گذاشت

واژگونی اتوبوس گردشگران آلمان در جزیره‌ای متعلق به پرتغال دست‌کم ۲۸ کشته برجای گذاشت. حادثه در جزیره «مادیرا» روی داد که زادگاه کریستیانو رونالدو فوتبالیست مشهور پرتغالی است.

رویترز چهارشنبه شب ۲۸ فروردین گزارش داد که یک اتوبوس حامل حدود پنجاه گردشگر در جزیره مادیرا در پیچ‌های شهر ساحلی «کانیسو» منحرف شد و بر روی خانه‌های زیر جاده واژگون شد. در این حادثه ۱۷ مرد و ۱۱ زن کشته شدند.

جاده‌های باریک و پر پیچ و خم شهرهای ساحلی جزیره مادیرا پیش از این هم حادثه ساز شده بود و در سال ۲۰۰۵ پنج ایتالیایی کشته شدند.

مادیرا جزیره ای در اقیانوس اطلس و در پانصد کیلومتری ساحل پرتغال،‌ منطقه‌ای خودمختار است. از آن به عنوان یکی از دورترین مناطق اتحادیه اروپا یاد می شود و صد هزار نفر جمعیت دارد. گردشگران زیادی از این جزیره دیدار می کنند. کریستیانو رونالدو فوتبالیست مشهور پرتغالی در شهر فونچال در این جزیره به دنیا آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا بعد از ونزوئلا،‌ نزدیکان رئیس جمهوری نیکاراگوئه را هم تحریم کرد

آمریکا می گوید کوبا و دانیل اورتگا (وسط) حامیان مادورو در ونزوئلا هستند.

روز چهارشنبه خزانه‌داری آمریکا از تحریم «لاوریانو اورتگا» پسر «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری و «روزالو موریلو» معاون رئیس جمهوری نیکاراگوئه خبر داد.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به اوفک همچنین بانک «بانکو کورپریتیو اس ای» را به فهرست تحریم افزود.

در بیانیه خزانه داری آمریکا آمده: هدف تحریم‌های امروز کسانی هستند که از رژیم اورتگا حمایت می کنند. این رژیم مسئول مرگ ۳۲۵ نفر و مجروح شدن بیش از دو هزار نفر در یکسال اخیر است.

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا افزود: اورتگا و حلقه نزدیکانش به فساد،‌ خشونت و نقض حقوق بشر ادامه می دهند.

جان بولتون عصر چهارشنبه در توئیت هایی به فشار بر نیکاراگوئه اشاره کرد و نوشت: پرزیدنت ترامپ پیش از این خواستار انتخابات آزاد و عادلانه برای صدای واقعی مردم نیکاراگوئه، رای برای سرنوشت شان و همچنین احیای دموکراسی و حاکمیت قانون شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا نقشه جدید اسرائیل را با حاکمیت بر بلندی‌های جولان منتشر کرد

در نقشه جدید وزارت خارجه آمریکا، منطقه بلندی های جولان در شمال اسرائیل جزو خاک این کشور به حساب آمده است.

وزارت خارجه آمریکا در نقشه جدید اسرائیل که روی سایت خود منتشر کرد، بلندی های جولان را جزو خاک اسرائیل به حساب آورد.

مایکل لیپین خبرنگار صدای آمریکا با انتشار این نقشه می گوید اقدام وزارت خارجه آمریکا بعد از این است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان سیا، نیز یک روز زودتر نقشه خود را تغییر داده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پنجم فروردین و در مراسمی در کاخ سفید در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، فرمان رسمی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را امضا کرد.

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بود و اسرائیل آن مناطق را در جریان جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف و سپس در سال ۱۹۸۱ به خاک خود ضمیمه کرد.

با اعلام پرزیدنت ترامپ، آمریکا بلندی های جولان را جزو خاک اسرائیل به رسمیت شناخت. سازمان ملل هنوز این اقدام را به رسمیت نشناخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نهاد خیریه دانشجویی «جمعیت امام علی» به خاطر امدادرسانی به سیل‌زدگان «تهدید» شد

سیل در پلدختر لرستان

یک نهاد خیریه در ایران می‌گوید اعضا و داوطلبان همکاری با آن «تهدید و بازخواست» شده‌اند.

«جمعیت امداد دانشجویی امام علی» یک نهاد خیریه غیردولتی است که عموما در زمینه آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند اما از ابتدای بحران سیل در ایران، بر امدادرسانی به سیل‌زدگان متمرکز شده است.

در بیانیه این نهاد خیریه که روز چهارشنبه ۲۸ فروردین منتشر شد، آمده است که با تهدید و بازخواست تلفنی از «همراهان و مدافعان جمعیت» خواسته‌اند «از این نهاد مردمی برائت جویند.»

پیش از این نیز از سوی گروه‌های مدافع حکومت در شبکه‌های اجتماعی مطالب زیادی علیه این نهاد خیریه منتشر شده و در یکی از فیلم‌های تهیه شده از سوی این گروه‌ها استدلال می‌شود فعالیت جمعیت امام علی مشکوک است چون قبل از سپاه و هلال احمر در مناطق سیل‌زده حضور پیدا کرده است.

پس از وقوع سیلاب‌های اخیر، نبود مدیریت و روند نامناسب امدادرسانی اعتراضات مردم سیل‌زده را در شهرهای مختلف به همراه داشته است. بسیاری از حادثه دیدگان می گویند که هیچ امدادرسانی به آن ها نشده یا نحوه کمک رسانی به شکلی است که این کمک ها به دست آن‌ها نمی رسد.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز دوشنبه ۲۶ فروردین پس از دیدار با گروهی از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار گفت: یک سیل بزرگ در ایران اتفاق افتاد اما رهبران ایران به صدور تروریسم ادامه می دهد. به واقع، آنها دلارهایشان را برای حمایت از مادورو استفاده می کنند، در حالیکه مردم کشور خودشان در رنج هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا بانک مرکزی ونزوئلا و مدیر آن را تحریم کرد

نمایی از ورودی ساختمان بانک مرکزی ونزوئلا در کاراکاس پایتخت این کشور - آرشیو

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۸ فروردین بانک مرکزی ونزوئلا و ایلیانا روزا مدیر آن را، با هدف پیشگیری از استفاده از آن به عنوان ابزاری در دست رژیم نامشروع نیکلاس مادورو، تحریم کرد.

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم بانک مرکزی ونزوئلا جهت جلوگیری از استفاده رژیم مادورو از آن برای چپاول ثروت مردم ونزوئلا به نفع حلقه فاسد نزدیک او انجام شد.

وی با تاکید بر این که واشنگتن به کمک به مردم ونزوئلا متعهد است گفت، همزمان گام‌هایی برای ادامه فعالیت کارت‌های اعتباری و بانکی مردم و همچنین اطمینان از ادامه ارسال کمک‌ها به ونزوئلا برداشته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک والبرگ در بازسازی فیلم «مرد شش میلیون دلاری» بازی می کند

مارک والبرگ بازیگر ۴۷ ساله آمریکایی

مجموعه تلویزیونی علمی-تخیلی آمریکایی محبوب «مرد شش میلیون دلاری» به زودی توسط «ترویس نایت» کارگردان آمریکایی تبدیل به فیلم سینمایی می شود و «مارک والبرگ» ستاره فیلمهای اکشن قرار است بازیگر نقش اول باشد.

این پروژه مدتها تحت بررسی بود و تولید آن نخست توسط شرکت فیلم «واینستین» آغاز شد. اما بعد از رسوایی «هاروی واینستین» شرکت «وارنر برادرز» پروژه را در سال ۲۰۱۷ در دست گرفت و قصد داشت از مل گیبسون برای کارگردانی آن استفاده کند.

تحولات جدید کارگردان جوان فیلم « بامبلبی» از مجموعه سینمایی «تبدیل شوندگان» کارگردانی را بر عهده بگیرد.

سریال «مرد شش میلیون دلاری» در دهه ۱۹۷۰ میلادی در آمریکا و دیگر کشورها از جمله ایران پخش می شد. قهرمان فیلم با بازی «لی میجرز» در نقش «استیو آستین» بعد از ماموریت فضایی، قدرت مافوق انسانی بدست آورده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر عراق در نخستین سفر خود به عربستان در این مقام با ملک سلمان دیدار کرد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق - آرشیو

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، در نخستین سفر خود در این مقام به عربستان، روز چهارشنبه ۲۸ فروردین با پادشاه سعودی دیدار و درباره مسائل مهم دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تمرکز عمده سفر آقای عبدالمهدی به ریاض که در رأس هیئتی بزرگ شامل مقام‌های دولتی و تجار عراقی صورت می‌گیرد، توسعه روابط تجاری دو کشور عنوان شده است.

در این سفر ۱۳ توافقنامه همکاری در حوزه‌های مختلف تجارت، انرژی و سیاسی میان مقام‌های دو طرف امضا شد.

روابط ریاض و بغداد پس از حمله سال ۱۹۹۰ عراق به کویت رو به تیرگی گذاشت، اما عربستان برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران، تصمیم به توسعه ترمیم و روابط و نزدیکی بیشتر با عراق گرفته است.

نخست وزیر عراق در چارچوب سفرهای خاورمیانه‌ای خود، پیشتر به ایران و مصر نیز سفر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هواپیمای کمک‌های عربستان و امارات برای سیل‌زدگان به ایران رفت

تحویل کمک های عربستان و امارات به سیل زدگان ایران

هلال احمر امارات متحده عربی و هلال احمر عربستان سعودی در یک اقدام مشترک هواپیمایی حامل ۹۵ تن کمک‌های بشردوستانه برای سیل‌زدگان ایران ارسال کردند.

هلال احمر امارات اعلام کرده این کمک‌ها شامل اقلامی مانند مواد غذایی و چادر است و هیاتی از هلال احمر امارات نیز همراه آن اعزام شده است.

پیشتر هلال احمر عربستان اعلام کرده بود بر اساس «اخوت اسلامی» و همبستگی با مردم ایران مشارکت با هلال احمر امارات را در دستور کار دارد.

این درحالی است که عربستان سعودی و ایران رابطه دیپلماتیک خود را قطع کرده‌اند.

بحران سیل در ایران، که از آخرین روزهای سال گذشته آغاز شد، تاکنون خسارات زیادی را به دنبال داشته و انتقادات زیادی را متوجه دولت و نهادهای مسئول در مدیریت بحران و امدادرسانی کرده است. ضعف در مدیریت بحران منجر به درگیری میان مردم معترض و نیروهای امنیتی نیز شده است. بر اساس گزارش‌ها در خوزستان دست‌کم یک تن در همین درگیری‌ها جان خود را از دست داد.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود آماده کمک مستقیم به مردم ایران است. وزیر خارجه آمریکا گفته مقام های جمهوری اسلامی پولهای برجام را به جای مردم، خرج گروه های تروریستی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا بنیاد مستضعفان صاحب «کلاب» در کشورهای خارجی است؟

عضو یک تشکل دانشجویی در ایران به «خبرگزاری دانشجو» گفته است که بنیاد مستضعفان در کشورهای خارجی «کلوپ داری» می‌کند.

علی اسکندری، عضو شورای مرکزی «جنبش عدالتخواه» در گفتگو با خبرگزاری متعلق به بسیج دانشجویی از واگذاری‌های غیرشفاف املاک به افرادی مانند عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران خبر داده و در انتقاد گفت: «ساز و کار واگذاری املاک از سوی بنیاد مستضعفان چگونه است؟ رانت شخصی و سفارش افراد منتسب به هر نهادی هم در این واگذاری‌ها نقش دارد؟ روش‌های نامناسبی که در پیش گرفته شده، نظیر حقوق‌های ۱۱ میلیونی و ۱۹ میلیونی و کلوپ داری در کشور‌های خارجی، اتفاقی است که شأنیت این بنیاد را مخدوش می سازد!»

در این خبر توضیح بیشتری درباره «کلوپ داری» داده نشده اما ممکن است اشاره به مالکیت «کلاب» در برخی کشورهای خارجی باشد که می‌تواند برای مقاصدی مانند پولشویی مورد استفاده قرار بگیرد.

«بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی» یکی از نهادهای متمول و قدرتمند زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است که هیچ شفافیتی درباره وضعیت مالی آن وجود ندارد اما برآورد شده که صاحب میلیاردها دلار دارایی است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در تاریخ۱۸ آذر ۱۳۹۷ در پیامی در توئیتر خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت آیت‌الله خامنه‌ای و نهادهای زیر مجموعه او اشاره کرد و نوشت: «او که مرد مقدسی خوانده می‌شود، املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد و بعد پول نقد را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند.»

مقام های آمریکا پیش از این ردپای نهادهای انقلابی ایران را در همکاری با حزب الله لبنان برای قاچاق مواد مخدر به آمریکای جنوبی گزارش داده بودند.

از صفحه ویژه «قانون شفافیت دارائی کادر رهبری ایران» دیدن کنید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با پاپ فرانسیس و ماکرون گفت آمریکا آماده کمک به بازسازی نوتردام است

دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان - ۲۴ مه ۲۰۱۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۸ فروردین در یک گفت‌وگوی تلفنی، به نمایندگی از مردم آمریکا، خسارات وارده به کلیسای نوتردام در پایتخت فرانسه را به رهبر کاتولیک‌های جهان تسلیت گفت.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در حساب توئیتر خود نوشت، مکالمه فوق‌العاده‌ای با پاپ فرانسیس داشتم و مراتب تسلیت مردم آمریکا را بابت آتش سوزی هولناک و ویرانگر در کلیسای جامع نوتردام به او ابلاغ کردم.

وی در ادامه اعلام کرد، در گفت‌وگوی امروز همچنین به پاپ فرانسیس گفتم ایالات متحده آماده اعزام کارشناسان آمریکایی برای بازسازی و مرمت نوتردام است؛ همانطور که روز گذشته به رئیس جمهوری فرانسه گفتم.

آتش سوزی دوشنبه شب بخش هایی از کلیسای حدود نهصد ساله در شهر پاریس را از بین برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدونا بعد از چهار سال یک ترانه جدید منتشر کرد

مدونا که چند روز پیش از انتشار آلبوم جدیدی به نام «مادام اکس» در آینده ای نزدیک خبر داده بود، روز چهارشنبه، ۲۸ فروردین ماه یکی از تک ترانه های این آلبوم را منتشر کرد.

ترانه « مدئین» با همخوانی خواننده کلمبیایی در سبک رگی‌تون، «مالوما» ضبط شده و اولین اثری است که طی چهار سال گذشته از مدونا منتشر می شود.

ترانه « مدئین»

قرار است موزیک ویدئوی ترانه مدئین چهارشنبه آینده، چهار اردیبهشت ماه طی یک شوی زنده از شبکه «ام‌تی‌وی» پخش بشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید: برای آزادی مردم کوبا همواره تلاش خواهیم کرد

ساعتی بعد از اعلام وزیر خارجه آمریکا مبنی بر مجوز صدور شکایت علیه دولت و شرکت‌های خارجی در کوبا، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن هشدار به دولت کوبا، گفت ایالات متحده همواره برای آزادی مردم کوبا تلاش خواهد کرد.

جان بولتون چهارشنبه ۲۸ فروردین به وقت واشنگتن در توئیتر خود نوشت: این تصمیم به عنوان یک هشدار برای رژیم کوبا است و ما آماده هستیم که این رژیم را در قبال نقض حقوق بشر و ادامه سرکوب مردم کوبا پاسخگو نگه داریم.

توئیت آقای بولتون در ادامه فشار دولت ترامپ بر هاوانا برای تغییر رفتار است.

مایک پمپئو صبح چهارشنبه درباره تصمیم اجازه به شهروندان امریکایی برای شکایت از رژیم کوبا، گفت: همانطور که ما پایتخت مان را به اورشلیم انتقال دادیم یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گروه تروریستی نامیدیم، دولت ترامپ واقعیت ها را به رسمیت می شناسد و مقابل رژیمهای دیکتاتور سختگیرانه عمل می کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که فشار بر کوبا به خاطر حمایت های نظامی و امنیتی این رژیم از نیکلاس مادورو در ونزوئلا است.

از سه ماه پیش که خوان گوایدو خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید، آمریکا و بیش از پنجاه کشور از او حمایت کردند اما هنوز مادورو که از حمایت روسیه، چین و ایران برخوردار است، از قدرت کنار نرفته است.

یک ماه پیش پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی صراحتا گفت که مادورو با دادن نفت به کوبا، حمایت نظامی و مالی آنها را دارد.

از ۱۹۵۹ که در کوبا انقلاب شد، اموال آمریکایی ها مصادره شد. در قانون تحریم کوبا در سال ۱۹۹۶، اجازه شکایت شهروندان آمریکایی برای پس گرفتن اموال شان مطرح شد اما دولت های قبل برای کاهش تنش با کوبا، آن را اجرایی نکرده بودند.

در «قانون همبستگی با آزادی و دمکراسی در کوبا» که سال ۱۹۹۶ تصویب شد، به آمریکایی هایی که املاک شان بعد از انقلاب ۱۹۵۹ مصادره شد اجازه می دهد از دولت انقلابی و نهادهایی که از این املاک استفاده می کنند، شکایت کنند. بخشی از املاک مصادره شده، توسط دولت کوبا به شرکت های خارجی واگذار شده و اکنون برخی کشورهای اروپایی نگران هستند که اجرای قانون ۲۳ سال پیش، آنها را نیز درگیر این شکایت ها کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روند کاهش کسری تجاری آمریکا در فوریه ۲۰۱۹ برای دومین ماه پیاپی ادامه یافت

عکس از آرشیو

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ فروردین اعلام کرد روند کاهش کسری تجاری ایالات متحده در فوریه ۲۰۱۹ برای دومین ماه پیاپی ادامه یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، فاصله بین صادرات ایالات متحده با واردات از دیگر کشورها در ماه فوریه ۳.۴ درصد کاهش یافت و به ۴۹.۴ میلیارد دلار رسید.

این کمترین میزان کسری تجاری ایالات متحده از ماه ژوئن گذشته به این طرف است. کسری تجاری آمریکا در ماه ژانویه ۱۴.۶ درصد کاهش یافته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه از آمریکا برای تروریست اعلام کردن سپاه انتقاد می کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، می گوید تصمیم به اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی تحولی خطرناک است که می تواند به آشوب منجر شود.

وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترکی با همتای ایرانی اش همچنین گفت تحریم های ایالات متحده به مردم ایران آسیب می زند.

چاووش اوغلو روز چهارشنبه در آنکارا در کنار محمدجواد ظریف گفت: «وقتی افزودن نیروی نظامی دیگر کشورها به لیست های تروریستی را شروع می کنیم، شکاف هایی جدی در نظام قانون بین الملل پدید می آید. اعتماد به نظام جهانی تقلیل می رود و آشوب کامل حاکم می شود.»

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: «چنین اقداماتی ثبات، صلح و آرامش منطقه و توسعه اقتصادی را به خطر می اندازد.»

ظریف پس از دیدار از دمشق و ملاقات با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، وارد ترکیه شد. وزیر خارجه ایران گفت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، را در جریان مذاکرات اش با اسد خواهد گذاشت.

تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران این نیروی نظامی قدرتمند را زیر لایه دیگری از تحریم می برد و حمایت مادی از آن را بر مبنای قوانین آمریکا جرم محسوب می کند.

روز دوشنبه ۲۶ فروردین نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسما به فهرست گروه های تروریستی خارجی اضافه شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۱۹ فروردین و در جریان اعلام قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «این کار آمریکا نباید هیچ‌کس را غافلگیر کند. سپاه پاسداران از شماری باج‌گیر تشکیل شده و نه انقلابی‌ها.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد این که هدف از این اعلام چیست، گفت:‌ «ما می‌خواهیم ایران رفتاری عادی و طبیعی اختیار کند. از همان زمانی که ۱۲ شرط برای آن‌ها تعیین کردیم، به طور مشخص گفته‌ایم که انتظار ما چیست.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران کارخانه قند فسا برای تعویق حقوق تجمع کردند

تصویری از تجمع اعتراضی کارگران قند فسا در سال ۱۳۹۵ در مقابل این کارخانه.

جمعی از کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز چهارشنبه ۲۸ فروردین جمعی از کارگران کارخانه «قند فسا» واقع در جنوب شرقی شیراز در اعتراض به پرداخت نشدن یک ماه معوقات مزدی اسفندماه خود، به همراه عیدی و پاداش سال ۹۷ دست از کار کشیده و در مقابل این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این اولین باری نیست که کارگران این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند، روز دوشنبه ۹ بهمن ۹۶ کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه حقوق معوقه خود و کمبود امکانات ایمنی محیط کار، تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

سال ۹۵ نیز این کارگران به دفعات مقابل این کارخانه و فرمانداری ویژه این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارخانه قند فسا زیرمجموعه سازمان «اتکا» وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که در سال ۱۳۳۳ تاسیس و در سال ۱۳۳۵ به بهره‌برداری رسیده است. این کارخانه یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های جنوب ایران است و فعالیت تولیدی خود را که از سال ۹۲ به دلیل بحران مالی متوقف شده بود از تاریخ ۱۸بهمن ۹۵ دوباره آغاز کرده است.

اعتراض‌های اقتصادی در ایران از دو سال گذشته با افزایش قیمت‌ها و رشد مشکلات اقتصادی، بیشتر از قبل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زندگینامه «دمی مور» بازیگر هالیوود و همسر پیشین «بروس ویلیس» و «اشتون کوچر» بعد از نه سال منتتشر می‌شود

دمی مور، اکنون ۵۶ ساله است.

نوشتن کتاب شرح حال یک بازیگر هالیوود در آمریکا چندان عجیب نیست اما اینکه نویسنده ای نه سال اینکار را طول دهد، حتما عجیب است. بعد از نه سال، اعلام شد که کتاب زندگی «دمی مور» ستاره هالیوود سپتامبر آینده منتشر می شود.

روز چهارشنبه شرکت چاپ «هارپرکالینز» اعلام کرد کتاب «پشت و رو» ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹، ۲ مهر ۱۳۹۸ منتشر خواهد شد. ناشر کتاب می گوید خانم مور در کتاب «پشت و رو» علنا در مورد همه جنبه های زندگی‌اش از جمله از رابطه پر فراز و نشیبش با مادر خود، تا سه ازدواجش نوشته است.

دمی مور با بازی در فیلم «روح» در سال ۱۹۹۰ به شهرت رسید. او سه بار ازدواج کرده است. همسر دوم او «بروس ویلیس» ستاره فیلمهای اکشن، و همسر سوم او «اشتون کوچر» بازیگر سینما بود که که ۱۵ سال از مور جوانتر بود و در سال ۲۰۱۱ از هم جدا شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG