لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۲۴

سرخط خبرها

مایک پمپئو: قدردان فداکاری‌های کهنه‌سربازان آمریکایی در راه تحقق دموکراسی و حقوق بشر هستیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک سخنرانی به مناسبت روز گرامیداشت کهنه‌سربازان، با بیان ارزش‌های ویژه‌ای که نظامیان آمریکا برای تحقق آنها مبارزه می‌کنند، گفت که آمریکا یاد خدمات و فداکاری‌های آنها در دفاع از این ارزش‌های آمریکایی را گرامی‌ می‌دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۰ آبان در جریان سخنرانی در میان دانشجویان دانشکده افسری در چارلستون در ایالت کارولینای جنوبی گفت: «دموکراسی و حقوق بشر ارزش‌هایی هستند که ما همه جا دنبال می‌کنیم.»

مایک پمپئو با اشاره به سوابق خود از زمان خدمت نظامی گفت: «اگر افتخار خدمت را پیدا کردید، امیدوارم شما هم درس‌هایی که من آموختم را بیاموزید و عمرتان را در خدمت به آمریکا صرف کنید.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر شروع غنی‌سازی در تاسیسات فردو در ایران را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با تایید خبر آغاز غنی‌سازی در تاسیسات فردو در ایران، گفت که غنی‌سازی از روز نهم نوامبر (‌۱۷ آبان) از سرگرفته شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شده است، به یک گزارش محرمانه آژانس اشاره کرده که در آن آمده است ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران که بر اساس توافق هسته‌ای برجام می‌بایست در سقف حدود ۲۰۳ کیلوگرم می‌ماند، به حدود ۳۷۲ کیلوگرم رسیده است.

این گزارش می‌گوید درصد غنی‌سازی اورانیوم نیز طبق توافق هسته‌ای باید در حد سه و نیم باقی می‌ماند؛ ولی الان ایران غنی‌سازی را در حد ۴.۵ درصد انجام می‌‌دهد.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دوست و دستیار ویتنی هیوستون در کتاب خاطراتش مدعی شد که این خواننده و بازیگر فقید آمریکایی همجنسگرا بوده است

ویتنی هیوستون، خواننده و بازیگر فقید آمریکایی، با یک زن رابطه عاشقانه داشته است.

رابین کرافورد، دستیار شخصی و دوست صمیمی خانم هیوستون در کتاب خاطرات جدیدش به نام «ترانه ای برای تو: زندگی من با ویتنی هیوستون» می گوید ویتنی هیوستون نگران بود رابطه عاشقانه‌‌اش با او لطمه های جبران ناپذیری حرفه‌ای به همراه داشته باشد و به آن پایان داد.

این رابطه به سال‌‌ها پیش از فیلم «بادیگارد» و شهرت جهانی ویتنی هیوستون بازمی‌‌گردد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان به نقل از خاطرات خانم کرافورد، رابطه این دو نفر در دوره دبیرستان آغاز شد؛ زمانی که به گفته کرافورد آنها «دو بچه عاشق از نیوجرسی» بودند.

در آن زمان، رابطه میان دو فرد همجنس هنوز یک تابوی اجتماعی بود و از بیماری ایدز به عنوان «سرطان همجسنگرایان» یاد می شد.

کرافورد می گوید ویتنی هیوستون او را به خاطر آن که دوستش نداشت پس نزد، بلکه از عاقبت فاش شدن رابطه دو زن سیاه پوست واهمه داشت.

در نهایت، ویتنی هیوستون در سال ۱۹۹۲ با بابی براون، ستاره موسیقی «آر اند بی»، ازدواج کرد و تا سال ۲۰۰۶ همسر او باقی ماند.

ویتنی هیسوتون در کنار همسر و دخترش
ویتنی هیسوتون در کنار همسر و دخترش

او مدتی نیز به «ادی مورفی»، بازیگر نزدیک شده بود و آنطور که خانم کرافورد در کتاب خاطراتش می نویسد بسیار مشتاق بود به رابطه با او ادامه دهد ولی مورفی سر یکی از قرارهای‌شان حاضر نشد و دل ویتنی را شکست.

کرافورد همچنین ادعا می‌کند ادی مورفی در روز عروسی هیوستون به او تلفن کرده و گفته که ازدواجش با بابی براون کاری اشتباه است. ادی مورفی در مورد این ادعا اظهار نظر نکرده است.

ویتنی هیوستون در سال ۲۰۱۲ در وان حمام خفه شد. به گزارش گاردین، براون در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۶ انجام داد گفته بود: «اگر رابین [کرافورد] در زندگی هیستون مانده بود، او امروز زنده بود ... او [ویتنی هیوستون] دیگر هیچ دوست نزدیکی نداشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آلمان: از تمامی ابزارهای مشخص‌‌شده در توافق هسته‌‌ای برای واکنش به ایران استفاده می‌کنیم 

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت بریتانیا، فرانسه، و آلمان باید آماده باشند تا به اقدامات رژیم ایران در نقض تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، واکنش نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه ۲۰ آبان گفت: «ایران باید نهایتا به تعهداتی که داده است، عمل کند. در غیر این‌صورت، تمامی حقوق برای ما محفوظ است که از هر سازوکاری که به طور مشخص در توافق آمده، استفاده کنیم.»

هایکو ماس به خبرنگاران گفت: «ما شاهد افزایش نگرانی‌ها در مورد ادامه غنی‌سازی اورانیوم هستیم و ایران نه تنها آن را اعلام کرده، بلکه اجرایش هم می‌کند.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، از اظهاراتش درباره قتل جمال خاشقجی ابراز پشیمانی کرد

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر که در پاسخ به انتقادها از همکاری اوبر با دولت عربستان سعودی، قتل جمال خاشقجی را یک «اشتباه» خوانده و آن را با اشتباه اوبر در کشتن یک عابر با خودروی آزمایشی بدون راننده مقایسه کرده بود، حالا از اظهارات خود پشیمان است.

آقای خسروشاهی در گفتگو با ، در گفتگو با «اکسیِس» (Axios)‌که از شبکه «اچ بی او» پخش شد گفت همه اشتباه می کنند و این اشتباهات می توانند بخشیده شوند.

اشاره مدیرعامل اوبر به اتفاقی است که در سال ۲۰۱۸ در آریزونا افتاد و خودروی آزمایشی اوبر بدون راننده نتوانست زن عابر را خارج از خط عابر پیاده تشخیص دهد و او را کشت. در این خودرو یک راننده نیز حضور داشت که ممکن است به دلیل قصور در مسئولیت خود محاکمه شود.

این اظهار‌نظر مدیرعامل اوبر انتقادهای زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت تا جایی که هشتگ «اوبر را تحریم کنید» (#BoycottUber) یکی از ترندهای روز در توئیتر شد.

دارا خسروشاهی، کمی بعد در نامه ای به «اکسیوس» و سپس در توئیتر از این اظهارنظر خود ابراز پشیمانی کرد و گفت قتل خاشقجی هرگز نباید بخشیده و یا فراموش شود و «اشتباه» خواندن این قتل غلط بوده است.

با این که عربستان سعودی یکی از بزرگترین سهامداران اوبر است، خسروشاهی سال گذشته و امسال در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان شرکت نکرد.

او در پاسخ به این پرسش «اکسیِس» که آیا به دلیل قتل خاشقجی در کنفرانس شرکت نکرده گفت که عدم حضورش به خاطر جلسه هیأت مدیره اوبر بوده است.

دارا خسروشاهی، در خانواده ای کارآفرین در ایران متولد شد و پس از انقلاب، زمانی که ۹ ساله بود آن کشور را ترک کرد. او که پیشتر مدیرعامل «اکسپیدیا» بود، در سال ۲۰۱۷ به عنوان مدیرعامل شرکت اوبر انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جسد بنیانگذار بریتانیایی کلاه سفیدهای سوریه در استانبول کشف شد

مقامات امنیتی ترکیه هویت جیمز لا مژرار را تایید کرده‌ و  از آغاز تحقیقات درباره علت مرگ آقای مژرار خبر داده‌‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که جسد جیمز لا مژرار، بنیانگذار بریتانیایی کلاه سفیدهای سوریه، در شهر استانبول پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از یکی از همسایه‌های جیمز لا مژرار و یک دیپلمات نوشت که جسد جیمز لوموزوریه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در نزدیکی خانه‌اش در منطقه «بی‌اوغلو» در استانبول پیدا شده است.

رویترز به نقل از این دیپلمات نوشت که علت مرگ او هنوز مشخص نیست.

همچنین رسانه های ترکیه به نقل از مقامات امنیتی این کشور هویت آقای مژرار را تایید کرده‌ و از آغاز تحقیقات درباره علت مرگ او خبر داده‌‌اند.

برخی رسانه های رسمی ترکیه نیز نوشتند که در گزارش پلیس «مرگ مشکوک» جیمز لا مژرار بر اثر «افتادن از بلندی» ثبت شده است.

گروه کلاه سفید‌ها یا «دفاع مدنی سوریه» سازمانی با حضور داوطلب‌ها برای کمک و امدادرسانی به غیرنظامیان هستند.با شدت گیری جنگ داخلی سوریه و از هنگام آغاز بمباران مناطق مسکونی آن بخش از شهر حلب که در تصرف مخالفان مسلح بود، عملیات کلاه سفیدها در بیرون کشیدن اجساد و زخمی ها از زیر آوار تمرکز و شدت بیشتری یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترکیه استرداد زندانیان عضو داعش از این کشور را آغاز کرد

ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه با اعلام این که استرداد زندانیان داعشی را از این کشور آغاز کرده است، از استرداد دو زندانی داعش که تابعیت آلمانی و آمریکایی داشته‌اند، خبر داد.

به گزارش رویترز، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه اعلام کرد که این کشور روند استرداد داعشی‌های زندانی را از امروز آغاز کرده است.

این اقدام ترکیه در حالی است که هفته گذشته، وزیر کشور ترکیه هشدار داده بود، آنکارا روند استرداد زندانیان داعشی را حتی اگر شهروندی آن‌ها توسط کشورهای متبوع‌شان لغو شده باشد، انجام خواهد داد.

بنابر اعلام وزیر کشور ترکیه، روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه خبر داد که یک تبعه آلمانی و یک آمریکایی که عضو داعش بوده‌اند امروز از این کشور مسترد شده‌اند اما این مقام ترکیه‌ای مشخص نکرد که این افراد به کجا فرستاده‌ شده‌اند. گرچه ترکیه بارها گفته است که این زندانیان به کشورهای متبوع خود فرستاده می شوند.

بنابر این گزارش قرار است که ۲۳ زندانی داعشی که همگی از کشورهای اروپایی هستند در روزهای آینده از این کشور مسترد شوند. از جمله دو ایرلندی، ۹ آلمانی و ۱۱ فرانسوی در این لیست قرار دارند.

تاکنون کشورهای دانمارک، آلمان و بریتانیا تابعیت برخی از زندانیان داعشی را باطل کرده‌اند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که بالغ بر هزار و ۲۰۱ نفر از شبه‌نظامیان گروه داعش در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند و ترکیه تعداد ۲۸۷ نفر از این زندانیان را در سوریه دستگیر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در واکنش به «مرگ مشکوک» یک شاعر اهوازی، در «کوت عبدالله» اهواز تجمع اعتراضی برپا شد

تصویری که روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه از تجمع برای اعتراض به مرگ مشکوک حسن حیدری شاعر اهوازی منتشر شده است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که گروهی از مردم در کوت عبدالله واقع در اهواز در پی «مرگ مشکوک» یک شاعر اهوازی شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان ماه دست به تجمع زده‌اند.

براساس ویدئوهای منتشر شده معترضان اقدام به بستن جاده کوت عبدالله اهواز کردند و گروهی نیز اقدام به بستن مسیرها با روشن کردن آتش کرده اند.

معترضان می گویند که مرگ «حسن حیدری» شاعر منتقد جمهوری اسلامی مشکوک است. این شاعر چندین بار بازداشت شده بود که آخرین بار آن به همراه شهاب بلاوی، دیگر شاعر عرب، در جریان سیلاب‌های امسال بود. گزارش‌های غیررسمی حاکی است که شهاب بلاوی نیز همچنان در بازداشت به سر می برد.

کمپین دفاع از فعالان عرب اهواز درباره مرگ حسن حیدری نوشت که او در بیمارستان شفا اهواز جان باخته و اطرافیانش «زهر» را علت مرگ او می‌دانند.

همچنین معترضان به مرگ مشکوک این شاعر اهوازی در شعارهای شب گذشته خود می گفتند که «اهواز در عزا است و خون هدر نخواهد رفت.»

اما مقامات جمهوری اسلامی مشکوک بودن مرگ این شاعر منتقد را رد کرده و تجمع در اهواز را که امروز دوشنبه نیز ادامه داشته است را به دلیل «معروف بودن این شاعر اهوازی» اعلام و مدعی شدند که مردم برای گفتن «تسلیت» در منطقه تجمع کرده‌اند.

در حالی مرگ مشکوک این شاعر اهوازی مورد اعتراض قرار گرفته است که پیش از این نیز خبر مرگ بنیامین آلبوغبیش، شهروند عرب اهوازی که در تاریخ ۵ خرداد ۹۸ به همراه برادرش محمدعلی آلبوغبیش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود در تاریخ ۵ تیر از سوی یک مقام امنیتی به خانواده‌اش اعلام شد.

جمهوری اسلامی بارها فعالان عرب و مخالف خود را به بهانه های مختلف بازداشت کرده است. علی حیدری، فعال عرب، آبان سال ۹۷ به صدای آمریکا خبر داده بود که پس از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور سال گذشته، نزدیک به ۷۰۰ نفر در استان خوزستان بازداشت شده و هیچ نهادی پاسخگوی خانواده بازداشت‌شدگان نیست.

بر اساس آخرین تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل، از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون دست‌کم ۱۱ مورد مرگ‌ مشکوک بازداشت‌شدگان در ایران اتفاق افتاده است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن اعضای اقلیت‌‌های قومی و پیروان اقلیت های مذهبی توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه برگزار شد

علی نجاتی، کارگر بازنشسته ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت شده بود.

گزارش‌ها حاکی است که علی نجاتی عضو سندیکای کارگران هفت تپه و کارگر بازنشسته روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده است.

علی نجاتی کارگر بازنشسته که با دو اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» روبروست، روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در دادگاه انقلاب حاضر شد.

سندیکای کارگران هفت تپه، روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در گزارشی این دادگاه را «فرمایشی» توصیف کرده و نوشت که در دادگاه قاضی مقیسه برای مخاطب قرار دادن علی نجاتی از الفاظ «ضدانقلاب» و «ضدنظام» استفاده کرده است.

سندیکای کارگران هفت تپه برگزاری این دادگاه به گفته آن‌ها «فرمایشی و ضد کارگری» را محکوم کرده و خواهان بسته شدن همه پرونده های کارگران هفت تپه شده است.

دادگاه علی نجاتی در شرایطی برگزار شده که پیشتر نیز این فعال کارگری از طریق «پیامک» به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود.

علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ هشتم بهمن ماه همان سال به دلیل داشتن بیماری قلبی و تنفسی، با گرفتن مرخصی درمانی، از زندان خارج شد.

ایالات متحده نیز بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است و پیش از این حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر با انتشار پیامی اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران بتواند «رابرت لوینسون» را بازگرداند، گامی بسیار مثبت خواهد بود

رئیس جمهور ایالات متحده در توئیتی درباره مفقود شدن رابرت لوینسون در ایران گفت که اگر ایران بتواند این مامور سابق اف‌بی‌آی را بازگرداند، «گامی بسیار مثبت» خواهد بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان ماه در توئیتر نوشت که «اگر ایران بتواند رابرت لوینسون، مأمور آمریکایی سابق اف بی آی که ۱۲ سال پیش در ایران مفقود شده است را بازگرداند، گامی بسیار مثبت خواهد بود.»

او در ادامه افزود: «در عین حال بر اساس اطلاعات و باور موجود، ایران در حال غنی سازی بوده و هست. این گام بسیار بدی خواهد بود!»

چندی پیش آسوشیتدپرس در گزارشی درباره رابرت لوینسون، نوشت که «ایران برای نخستین بار به سازمان ملل متحد اطلاع داده است رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی و مامور سابق اف‌بی‌آی که حدود ۱۲ سال پیش ناپدید شد، در دادسرای عمومی و انقلاب تهران یک پرونده باز دارد.»

این خبرگزاری آمریکایی اعلام کرد سندی را رؤیت کرده که در آن جمهوری اسلامی پرونده مفتوح این شهروند آمریکایی را به یک کارگروه ویژه سازمان ملل مرتبط با افرادی که به اجبار ناپدید شده‌اند اطلاع داده است.

رابرت لوینسون آخرین بار و پیش از ناپدید شدن در سال ۲۰۰۷، در جزیره کیش در جنوب ایران بوده و واشنگتن تهران را پاسخگو می‌داند. جمهوری اسلامی می‌گوید او را در اختیار ندارد و هیچ اطلاعی از او ندارد.

همچنین دولت ایالات متحده اعلام کرده است که برای اطلاعاتی که به برگشت صحیح و سالم رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی ناپدید شده در ایران، منجر شود ۲۰ میلیون دلار دیگر به عنوان پاداش پرداخت می‌کند.

چندی پیش وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران خواستار آزادی شهروندان آمریکایی بود. در راستای خواست‌های دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مقامات آمریکا بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده خواستار توقف خشونت‌ها و برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد

براساس آخرین آمارهای کمیسیون حقوق بشر عراق در اعتراضات این کشور تا کنون دست کم ۳۱۹ معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اقدامات ایران برای مانع شدن جهت «ابراز مسالمت آمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق»، خواستار توقف خشونت‌ها علیه معترضین و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای که یکشنبه شب ۱۹ آبان ماه منتشر کرده است اعلام کرد که ایالات متحده نسبت به حملات مداوم علیه معترضین، فعالان مدنی و رسانه ها همچنین محدودیت دسترسی به اینترنت در عراق به شکل جدی نگران است.

او افزود «در حالی‌که حکومت ایران منابع خود و نیز گروه‌های مسلح و سیاسی متحد خود را به‌کار گرفته تا مانع ابراز مسالمت‌آمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق شود، عراقی‌ها بی‌تفاوت نخواهند ماند.»

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده از دولت عراق می خواهد تا «از خشونت‌ها علیه معترضین دست بکشد، به وعده رئیس‌جمهوری [برهم] صالح برای اصلاحات قانون انتخابات عمل کند، و انتخابات زودهنگام برگزار کند.»

همچنین بنابر گزارش آسوشیتدپرس، هیات کمک‌رسانی سازمان ملل به عراق، روز یکشنبه «نقشه راهبردی» برای انجام اصلاحات سیاسی در عراق و برگزاری انتخابت ارائه داد.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که سرکوب معترضین در عراق «حمام خون» به راه انداخته است.

براساس آخرین آمارهای کمیسیون حقوق بشر عراق که روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه منتشر شد، در اعتراضات این کشور تا کنون دست کم ۳۱۹ معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.

آسوشیتدپرس نوشت که تا پایان روز ۶ معترض کشته و بیش از ۱۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

معترضین، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

آنها ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. معترضین عراقی همچنین با محکوم کردن دخالت خارجی، به برخی اماکن دیپلماتیک ایران نیز حمله کرده اند.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض طرفداران به تاخیر دو ساعته در آغاز کنسرت؛ مدونا: برای یک ملکه هیچ زمانی دیر نیست

مدونا خواننده مشهور آمریکایی که کنسرت خود در شهر لاس وگاس ایالت نوادا را با حدود دو ساعت تأخیر شروع کرده بود، با اعتراض بسیاری از حاضران مواجه شد.

به گزارش یکی از شبکه های محلی لاس وگاس، قرار بود کنسرت مدونا ساعت ده و نیم شب پنجشنبه در هتل کازینوی «سزار پالاس» آغاز شود؛ ولی او ساعت دوازده روی صحنه رفت.

تعدادی از تماشاگران با سوت و فریاد به این تأخیر طولانی اعتراض کردند و حدود پانصد نفر نیز پس از اتمام کنسرت، پول بلیت های خود را پس گرفتند.

گروهی از تماشاگران در شبکه های اجتماعی، به اظهار نظر در این رابطه پرداختند و از رفتار غیرحرفه ای مدونا انتقاد کردند. به گفته تعدادی از آنها، برخی از حاضرین در صندلی های خود خواب بودند و نتوانستند کنسرت را تماشا کنند.

مدونا یکی از هنرمندانی است که همیشه کنسرت های خود را با تأخیر شروع می کند و در سال‌‌های اخیر این موضوع با انتقادهای زیادی همراه شده است. با این حال برخی از طرفداران، ضمن حمایت از این هنرمند در شبکه های اجتماعی، تأخیر در آغاز کنسرت های او را عادی توصیف کردند.

به گفته این گروه، تماشای کنسرت او به قدری لذتبخش است که آنها مشکلی با این تأخیرهای طولانی ندارد.

مدونا پس از کنسرت ویدئویی در صفحه توئیتر خود به اشتراک گذاشت که روی صحنه می گوید: «برای یک ملکه هیچ زمانی دیر نیست.»

این تور جهانی به مناسبت انتشار آلبوم جدید مدونا به نام «مادام ایکس» برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وقتی ژن چپ دستی وجود ندارد چرا برخی از مردم چپ دست هستند؟

۸۵ تا ۹۰ درصد از مردم جهان راست‌‌دست هستند و این تقسیم نابرابر بین راست‌دست‌‌ها و چپ‌‌دست‌‌ها در طول تاریخ به ضرر چپ‌‌دست‌‌ها تمام شده است، چرا که بیشتر ابزار و لوازم مثل قیچی، چاقو، میز تحریر، و حتی برخی سازها با در نظر گرفتن راست‌‌دست‌‌ها ساخته شده اند. همین موجب می شد که چپ‌‌دست‌‌ها خود را مجبور به استفاده از دست راست‌شان کنند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، در گذشته چپ‌‌دست‌‌ بودن یک عیب بود و اغلب مردم از کودکی مجبور به استفاده از دست راست می شدند (مثال معروف جورج ششم، پادشاه انگلستان است.)

شاید همین موجب شده است تعداد افراد راست‌‌دست بیشتر باشد.

پژوهشگران هنوز سعی دارند دلیل این تفاوت در استفاده از دست را پیدا کنند. دانشمندان در پژوهشی در سال ۲۰۰۵ گزارش داده اند که چپ‌دست یا راست‌دست بودن در مراحل اولیه رشد در شکم مادر مشخص می شود (با مکیدن انگشت یک دست)، و استفاده از همان دست بعد از تولد ادامه پیدا می کند.

با وجود این که ژن چپ دست و راست دستی وجود ندارد، ولی ظاهراً دی‌ان‌ای در تعیین آن نقش بازی می کند. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد دی‌ان‌ای ۴۰۰ هزار نفر در بریتانیا را مورد مطالعه قرار دادند و چهار ناحیه در ژنوم پیدا کردند که اصولاً به چپ دست بودن مرتبط می شود.

برخی از پژوهشگران امیدوارند که مطالعه تفاوت های بیولوژیک افراد راست‌دست و چپ‌دست بتواند دریچه ای برای درک بیشتر رشد مغز باز کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیست روز بعد از اعتراضات؛ مورالس رئیس جمهوری بولیوی از سمت خود کناره‌گیری کرد

ایوو مورالس ۶۰ ساله، از سال ۲۰۰۶ در قدرت بود.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

استعفای آقای مورالس تنها ساعاتی بعد از درخواست مشترک مقامات ارشد نظامی و پلیس این کشور صورت گرفت.

بولیوی در بیست روز گذشته شاهد اعتراضات گسترده علیه مورالس بود.

انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در تاریخ بیستم اکتبر برگزار شد. ابتدا اعلام شد که او و رقیب اپوزیسیون به دور دوم راه یافته‌اند؛ اما کمی بعد کمیسیون انتخاباتی از پیروزی مورالس خبر داد که این موضوع با اعتراضات مردمی همراه شد.

وزارت خارجه آمریکا همان زمان برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرد.پیشتر، هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» موسوم به اوای‌اس (OAS) نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بود.

بعد از فشارهای بین المللی و داخلی، آقای مورالس روز یکشنبه ۱۹ آبان اعلام کرد که دوباره انتخابات را برگزار می‌کنند و گفت که اعضای کمیسیون انتخابات را تغییر خواهد داد.

در واکنش، کارلوس مسا، رقیب مورالس و رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵، خواستار کناره‌گیری مورالیس شد.

«سازمان کشورهای آمریکایی» حاضر نشد انتخابات بولیوی را تائید کند و روز یکشنبه ۱۸ آبان، وزارت خارجه آمریکا از عملکرد هیئت فنی «سازمان کشورهای آمریکایی» (OAS)، که بر لزوم برگزاری یک انتخابات و تشکیلات انتخاباتی جدید در بولیوی صحه گذاشت، تقدیر کرد.

در همین حال مایکل کوزاک، کفیل موقت سمت معاونت اداره امور نیمکره غربی در وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۱۹ آبان در واکنش به برگزاری دوباره انتخابات در بولیوی، گفت که مردم بولیوی لایق یک انتخابات معتبر و شفاف هستند.

مورالس ۶۰ ساله، از سال ۲۰۰۶ در بولیوی در راس قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا: امیدواریم تلاش‌های دیپلماتیک مسئله هسته‌ای با ایران را حل کند

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده می‌گوید امیدوار است مسئله هسته‌ای با ایران از طریق دیپلماتیک حل شود.

ژنرال مارک میلی روز یکشنبه ۱۹ آبان در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی در پاسخ به پیامد اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران و تحریکات اخیر آن در فردو، گفت: «جمهوری اسلامی از زمان انقلاب ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) یک چالش برای ایالات متحده بوده است. ما امیدواریم تلاش‌های دیپلماتیک مسئله هسته‌ای و موضوع تولید سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران را حل و فصل کند.»

وی افزود: «ما به اقدامات دیپلماتیک اعتقاد داریم، در عین حال تلاش می‌کنیم مطمئن شویم که سطح متناسبی از توانایی‌ نظامی خود را در منطقه، جهت دفاع از منافع آمریکا در صورت لزوم، حفظ کنیم.»

ژنرال میلی در مورد «پیامدهای حملات ایران به نفتکش‌ها و سرنگون کردن یک پهپاد بسیار پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا» نیز گفت: «خوب، این اقدامات پیامدهایی داشته است. دولت ما تصمیم گرفته است که در این زمان از طریق نظامی واکنش نشان ندهد؛ هرچند توانایی آن را داریم، و همین اواخر در ماه گذشته هم آن را تقویت کردیم. این بستگی به مقیاس و گسترده هر اقدام تحریک‌آمیز، یا هر تهدید ایران به ویژه علیه نیروهای ایالات متحده، یا علیه منافع آمریکا یا دوستان و متحدان ما در منطقه، دارد.»

نیروهای آمریکا در سوریه

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده در بخش دیگری از این گفتگو همچنین اعلام کرد بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نیروی نظامی آمریکا برای مبارزه با بازمانده‌های گروه داعش در سوریه خواهند ماند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژنرال مارک میلی افزود که فشار بر پیکارجویان داعش باقیمانده در منطقه باید حفظ شود.

مشخص نیست که اظهارات آقای میلی در مورد تعداد نظامیان آمریکایی که در سوریه می‌مانند، ۲۰۰ نیرویی که اکنون در پایگاه الطنف هستند را نیز شامل می‌شود یا نه.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اخیرا طرح گسترش ماموریت نظامی آمریکا در سوریه را جهت محافظت از میادین نفتی این کشور تایید کرده است.

روز یکشنبه ۵ آبان پرزیدنت ترامپ خبر داد که ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در یک عملیات ایالات متحده در شمال سوریه با انفجار انتحاری خود را کشته است.

دولت ترامپ می‌گوید تقریبا صد درصد اراضی تحت کنترل گروه داعش در چهار سال گذشته، از دست این گروه خارج شده است. با این حال، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه این گروه به کار خود همچنان ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هزاران نفر در پاریس علیه «اسلام هراسی» تظاهرات کردند

هزاران نفر روز یکشنبه در پاریس، پایتخت فرانسه علیه «اسلام هراسی» تظاهرات کردند.

به گزارش سرویس خبری «فرانس ۲۴»، تظاهرکنندگان در مسیر راهپیمایی شعارهایی مانند «انتقاد از دین آری ولی نفرت از دیندار نه»، «اسلام هراسی را متوقف کنید»، «همزیستی ضروری است»، و «همبستگی با زنان محجبه» سردادند.

رسانه های خبری فرانسه تعداد شرکت کنندگان را نزدیک به ۱۴ هزار نفر برآورد کردند.

این تظاهرات به دنبال حمله به مسجدی در بایون و همزمان با اوجگیری مجدد مناظره بر سر حجاب اسلامی زنان در مکان های عمومی مانند مدارس برگزار شد.

فراخوان این گردهمایی توسط تعدادی از گروههای دست چپی فرانسه از جمله «حزب نوین ضد سرمایه داری» (NPA) و گروه «جمعیت مقابله با اسلام هراسی» در روزنامه چپگرای لیبراسیون منتشر شد.

این تظاهرات با انتقاد شدید مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» (جبهه ملی سابق)، مواجه شد و او گفت که این رویداد توسط «اسلامگرایان» برگزار شده است.

این مراسم اختلافاتی را نیز میان چپگرایان فرانسه ایجاد کرد و برخی از احزاب سوسیالیست از حمایت یا تأیید آن خودداری کردند.

با این حال تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم های فرانسه، بر همزیستی مسالمت آمیز اسلام و ارزش های سکولار این کشور تأکید کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادعای جدید علیه رومن پولانسکی؛ زن فرانسوی می‌گوید ۴۵ سال پیش مورد تجاوز او قرار گرفت

رومن پولانکسی، فیلمساز ۸۶ ساله برنده جایزه اسکار، با اتهام تازه آزار جنسی روبرو شده است.

به نوشته تارنمای نشریه گاردین، یک زن فرانسوی ادعا کرده است در سال ۱۹۷۵ زمانی که ۱۸ ساله بود، در کلبه پولانکسی در سوئیس مورد خشونت جنسی قرار گرفته است.

ولنتین مونیه، مدل و بازیگر سابق، به روزنامه «پاریزین» (به فرانسه: Le Parisien) گفته است که هیچ‌‌گونه ارتباط شخصی و حرفه ای با پولانسکی نداشت. او ادعا می کند پولانسکی او را آن قدر با مشت زد که در نهایت تسلیم شد و مورد تجاوز قرار گرفت.

به گزارش روزنامه «گاردین» خانم مونیه می گوید پس از افشای اتهامات هاروی واینستین در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت در این رابطه صحبت کند و حتی نامه ای نیز به پلیس لس آنجلس و بانوی اول فرانسه «بریژیت ماکرون» نوشت.

وکیل پولانسکی می گوید این فیلمساز تمامی اتهامات ادعایی در مورد آن چه ۴۵ سال پیش رخ داده و هرگز به مقامات قضایی گزارش نشده است، را رد می کند.

این تازه ترین اتهام مطرح شده علیه این کارگردان لهستانی تبار است که در سال ۱۹۷۸ در پی اتهام تجاوز به دختری ۱۳ ساله از آمریکا به فرانسه فرار کرد. پولانسکی از آن زمان تاکنون یک فراری محسوب می شود و سیستم قضایی آمریکا بارها برای استرداد او به آمریکا تلاش کرده است.

چند زن دیگر نیز در سال‌‌های اخیر رومن پولانسکی را به آزار جنسی متهم کرده اند و بیشتر آنها ادعا می کنند زمانی که نوجوان بوده اند، مورد آزار قرار گرفته اند.

پولانسکی همچنان به فعالیت سینمایی خود ادامه می دهد و فیلم جدید او که در مورد محاکمه یک فرمانده ارتش یهودی اهل فرانسه است هفته آینده اکران خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بعد از فشارهای بین‌المللی و اعتراض آمریکا؛ مورالس با برگزاری انتخابات دوباره در بولیوی موافقت کرد

هزاران نفر در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات به خیابان‌های پایتخت بولیوی آمدند.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، بیست روز بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در این کشور آمریکای جنوبی، پذیرفت که دوباره انتخابات برگزار کند.

به گزارش نیویورک تایمز، آقای مورالس روز یکشنبه خبر از برگزاری انتخابات داد و گفت که اعضای کمیسیون انتخابات را تغییر خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در تاریخ بیستم اکتبر برگزار شد. ابتدا اعلام شد که او و رقیب اپوزیسیون به دور دوم راه یافته‌اند؛ اما کمی بعد کمیسیون انتخاباتی از پیروزی مورالس خبر داد که این موضوع با اعتراضات مردمی همراه شد.

وزارت خارجه آمریکا همان زمان برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرد.پیشتر، هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» موسوم به اوای‌اس (OAS) نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال مایکل کوزاک، کفیل موقت سمت معاونت اداره امور نیمکره غربی در وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۱۹ آبان در واکنش به برگزاری دوباره انتخابات در بولیوی، گفت که مردم بولیوی لایق یک انتخابات معتبر و شفاف هستند.

کارلوس مسا، رقیب مورالس و رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵، گفته است که این نتایج را قبول ندارد.

وزارت خارجه آمریکا از عملکرد هیئت فنی «سازمان کشورهای آمریکایی» (OAS)، که بر لزوم برگزاری یک انتخابات و تشکیلات انتخاباتی جدید در بولیوی صحه گذاشت، تقدیر کرد.

مورالس از سال ۲۰۰۶ در بولیوی در راس قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یکی از زنان امضاکننده نامه درخواست استعفای خامنه‌ای بعد از سه ماه با وثیقه نیم میلیاردی بطور موقت آزاد شد

عکسی از شهلا انتصاری (وسط)‌ بعد از آزادی در فضای مجازی منتشر شد.

شهلا انتصاری، فعال حقوق زنان که بعد از امضای نامه‌ای برای درخواست استعفای خامنه‌ای سه ماه در بازداشت بود، با وثیقه نیم میلیارد تومانی موقت از زندان آزاد شد.

برخی سایت‌ها و حساب‌های فعال در شبکه‌های مجازی خبر آزادی او را با انتشار عکسی از او پس از آزادی منتشر کردند.

خانم انتصاری ۳۱ مرداد ماه امسال در باغ شخصی خود در شهر رشت بازداشت شد.

انتصاری به همراه ۱۳ زن دیگر، در نامه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی جمهوری اسلامی شده بود. این نامه، در حمایت از نامه ۱۴ فعال مدنی مرد بود که خرداد ماه سال جاری در نامه‌ای سرگشاده، خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی شده بودند.

اخیرا مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، ضمن متهم کردن امضاکنندگان این دو نامه‌ به تلاش برای «طراحی فتنه جدید»، بسیاری از آنها را بازداشت کرده‌‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وضعیت بحرانی زلزله‌‌زدگان در ایران؛ نماینده میانه: مقامات به جای سلفی گرفتن به داد مردم برسند

زلزله ۵.۸ ریشتری در شهرستان میانه در آذربایجان شرقی بسیاری از خانه‌ها را خراب کرد.

در حالی که هنوز برخی از زلزله زدگان سرپل ذهاب پس از دوسال در کانکس زندگی می کنند و خرابی‌ها در مناطق سیل‌زده همچنان پابرجا است، این بار نماینده میانه در مجلس از روند رسیدگی به زلزله‌زدگان این منطقه گلایه کرده است.

فردین فرمند، نماینده مردم میانه در مجلس، روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه به روند رسیدگی به زلزله‌زدگان میانه انتقاد کرد و گفت که مقامات حکومتی از زلزله‌های پیشین درس نگرفته‌اند و «آقایان برای بازدید رفتند، سلفی گرفتند، و بازگشتند.»

این نماینده مجلس با بیان این که بسیاری از خانه‌ها در این زلزله ویران شده و از بین رفته است، خطاب به مقامات حکومت گفت که «به داد زلزله زدگان میانه برسید.»

گلایه این نماینده مجلس از روند امدادرسانی به مناطق زلزله زده میانه در حالی است که بعد از گذشت دو سال از زلزله کرمانشاه هنوز وضعیت زلزله زدگان سرپل ذهاب نابسامان است.

براساس گزارش‌های رسانه های داخل ایران هنوز هم کانکس‌های زلزله‌زدگان پس از دو سال از وقوع زلزله در این منطقه که قرار بود اسکانی موقت برای زلزله‌زدگان باشد، پابرجاست. برخی خبرگزاری‌های داخلی نیز در شهریور ۹۸ درباره وعده بازسازی خانه های زلزله زدگان سرپل ذهاب نوشته بود که نه تنها «سه بلوک احداث نشده، بلکه اجرای نوسازی و بهسازی سایر بلوک‌ها به اتمام نرسیده است.»

همچنین سیل‌‌زدگان سیلاب‌های اوایل سال ۹۸ هم هنوز در چادر و کانکس به سر می برند. خبرگزاری ایرنا در شهریور امسال در گزارشی درباره آخرین وضعیت سیل‌زدگان در استان گلستان نوشت که در آستانه فرا رسیدن فصل سرما تعدادی از خانوارهای آق قلا و روستاهای آن «در چادر زندگی می کنند.»

این در حالی است که پیشتر مقامات جمهوری اسلام چند روز پس از وقوع سیل در استان‌‌های مختلف ایران وعده بازسازی مناطق تخریب شده را در مدتی کوتاه داده‌‌ بودند.

حتی در روزهای اول وقوع سیلاب‌ها در سال جاری حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، وعده داده بود که این نیرو «یک برنامه ریزی دو ماهه مدیریت بحران برای بازگشت به شرایط قبل از سیل» و نیز یک «برنامه‌ریزی بلند مدت» برای به گفته اون تبدیل شرایط «به وضعیتی بهتر از قبل» انجام داده است. این در حالی است که این وعده تا به امروز به هیچ وجه عملی نشده است.

عدم رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان و سیل زدگان از سوی مقامات جمهوری اسلامی در شرایطی است که آن‌ها بارها از بازسازی سوریه سخن گفته‌اند.

امیر امینی، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران، در ۶ اسفند گفته بود که در تفاهم‌نامه بین دولت های ایران و سوریه سی هزار واحد مسکونی برای بازسازی از طریق ایران مشخص شده است.

پیشتر در سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، به سوریه نیز ایران در زمینه های اقتصادی، علمی، فرهنگی، زیرساختی، خدماتی، و سرمایه‌گذاری و مسکن، یازده یادداشت تفاهم همکاری با مقامات سوریه به امضا رسانده بود.

پیش از این وزیر خارجه آمریکا در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت که رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ممکن است اینستاگرام به زودی تعداد «لایک‌‌ها» را مخفی کند؛ طرح آزمایشی در آمریکا

شاید به زودی تنها معیار سنجش محبوبیت در اینستاگرام، تعداد هوادار باشد.

اینستاگرام با تعداد لایک‌ها (پسند) و تعداد هوادار، یا به اصلاح دنبال‌کننده (فالوئر به انگلیسی: Follower)، حساب‌های کاربری، جوان‌ها و صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی را برای رقابت با یکدیگر به تکاپو انداخته است اما ممکن است به زودی دیگر چیزی به عنوان «لایک» وجود نداشته باشد.

به گزارش سی‌ان‌ان، ادم موسری، مدیر اجرایی اینستاگرام، اعلام کرد که به زودی در یک تجربه آزمایشی، لایک ها را از پست‌های برخی از کاربران این شبکه اجتماعی در آمریکا حذف خواهد کرد.

این آزمایش در هفت کشور، از جمله ژاپن، ایتالیا، کانادا، و برزیل انجام شده است.

در این آزمایش، تعداد لایک ها از دید دیگران پنهان خواهد شد و کاربر منتشرکننده مطلب تنها کسی است که از تعداد لایک‌ها باخبر خواهد بود.

آقای موسری گفت که این اقدام برای کاهش فشار و کم شدن رقابت میان جوانان صورت می گیرد.

در چند ماه اخیر، فشار بر روی شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک ، توئیتر، و اینستاگرام برای کنترل محتوا بیشتر شده است.

تعدادی از کاربران از این اقدام اینستاگرام برای پنهان کردن لایک ها استقبال کرده اند، اما این اقدام می تواند به ضرر کسانی تمام شود که کسب و کارشان بر اساس تعداد لایک‌‌ها است.

به این ترتیب حالا که تعداد لایک ها پنهان خواهد بود، کاربران می‌توانند در جذب تعداد دنبال‌کننده با یکدیگر رقابت کنند و این به آن معنا است که افراد موسوم به «تاثیرگذار» یا اینفلوئنسر که تا امروز بر اساس تعداد لایک‌های یک پست آگهی می گرفتند حالا باید روی کیفیت محتوا و جذب هوادار تمرکز کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت اسرائیل درباره شرکت در نمایشگاه بین‌المللی سال ۲۰۲۰ در دوبی تصمیم‌گیری می‌کند

نشست کابینه اسرائیل - آرشیو

دفتر نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۹ آبان اعلام کرد که دولت این کشور امروز درباره شرکت این کشور در نمایشگاه بین‌المللی دوبی در سال ۲۰۲۰ تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دفتر بنیامین نتانیاهو در توئیتی ضمن اعلام این خبر، این اقدام را «نشان‌دهنده پیشرفت‌های ادامه‌دار در روند عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی» دانست.

در ادامه این رشته توئیت همچنین آمده است که اسرائیل اکنون روابط نزدیک‌تری با دست کم شش کشور عربی دارد که در نهایت به روابط دوستانه دو طرف خواهد انجامید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور آمریکایی: از اعتراض مردم عراق به دخالت رژیم ایران در امور کشورشان حمایت می‌کنم

سناتور گری پیترز

نماینده دموکرات ایالت میشیگان در مجلس سنای آمریکا روز یکشنبه ۱۹ آبان از اعتراضات مردم عراق علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورشان حمایت کرد.

گری پیترز در پیامی در توئیتر نوشت: «من از آرمان‌های مردم عراق حمایت می‌کنم. آنها شایستگی آن را دارند که دولتی را انتخاب کنند که از دخالت‌های ایران به دور باشد.»

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به عملکرد طبقه سیاسی و فساد در حوزه مدیریتی کشور از نهم مهر آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۶۰ کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

معترضان، به ویژه در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

آنها ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. معترضان عراقی همچنین با محکوم کردن دخالت خارجی، به برخی اماکن دیپلماتیک ایران نیز حمله کرده اند.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر بازرگانی آمریکا با مقام‌های ارشد قطر دیدار و درباره روابط تجاری دوجانبه گفت‌وگو کرد

حساب توئیتری سفارت آمریکا در قطر عکسی از دیدار ویلبر راس با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را منتشر کرد.

وزیر بازرگانی ایالات متحده روز یکشنبه ۱۹ آبان با امیر و نخست وزیر قطر دیدار و درباره روابط اقتصادی و تجاری دو کشور گفت‌وگو کرد.

سفیر آمریکا در دوحه روز یکشنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که ویلبر راس با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، و عبدالله بن ناصر بن خلیفه، نخست وزیر آن کشور، دیدار کرد.

وی همچنین در توئیت دیگری اعلام کرد که آقای راس با وزیر انرژی و مدیرعامل شرکت نفت قطر نیز دیدار و درباره همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا: بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه خواهند ماند

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا - آرشیو

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده اعلام کرد بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نیروی نظامی آمریکا برای مبارزه با بازمانده‌های گروه داعش در سوریه خواهند ماند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژنرال مارک میلی روز یکشنبه ۱۹ آبان در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که فشار بر پیکارجویان داعش باقیمانده در منطقه باید حفظ شود.

مشخص نیست که اظهارات آقای میلی در مورد تعداد نظامیان آمریکایی که در سوریه می‌مانند، ۲۰۰ نیرویی که اکنون در پایگاه الطنف هستند را نیز شامل می‌شود یا نه.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اخیرا طرح گسترش ماموریت نظامی آمریکا در سوریه را جهت محافظت از میادین نفتی این کشور تایید کرده است.

روز یکشنبه ۵ آبان پرزیدنت ترامپ خبر داد که ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در یک عملیات ایالات متحده در شمال سوریه با انفجار انتحاری خود را کشته است.

دولت ترامپ می‌گوید تقریبا صد درصد اراضی تحت کنترل گروه داعش در چهار سال گذشته، از دست این گروه خارج شده است. با این حال، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه این گروه به کار خود همچنان ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جشن «خیابان سسمی»؛ برنامه عروسکی کودکان در آمریکا پنجاه ساله شد

خیابان سسمی یکی از محبوب ترین مجموعه های تلویزیونی برای کودکان است

۱۰ نوامبر مصادف با ۱۹ آبان، تلویزیون عمومی آمریکا «پی‌بی‌اس»، پنجاهمین سالگرد برنامه عروسکی کودکان «خیابان سسمی» (سِسِمی استریت) را جشن می گیرد.

مجموعه تلویزیونی «خیابان سسمی» یکی از برنامه های محبوب و ستایش‌شده ویژه کودکان در آمریکا است که علاوه بر حمایت از خانواده‌های نظامی، با زبانی قابل درک برای کودکان به مباحثی مثل اوتیسم، اعتیاد، مرگ، و امثال آن می پردازد.

این مجموعه که در ۱۰ نوامبر ۱۹۶۹ آغاز شد، تاکنون نزدیک به ۵ هزار قسمت شو تولید کرده، ۱۹۳ جایزه امی دریافت کرده، و اکنون در ۱۵۰ کشور مختلف پخش می شود.

خالقان این مجموعه تلویزیونی در اواخر دهه ۱۹۶۰ رویکرد جدید خود برای آموزش کودکان آمریکایی را به دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد ارائه دادند.

یک تیم به سرپرستی یک روان‌شناس رشد با بنیانگذاران «خیابان سسمی» همکاری کرد تا با بررسی روان‌شناسی کودکان و استفاده از رسانه نسبتاً جدید تلویزیونی از طریق دروس سرگرم کننده به کودکان آموزش دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وودی الن بر سر دعوای حقوقی خود با آمازون به توافق رسید

دعوای حقوقی میان وودی الن و آمازون سرانجام با توافقی که جزئیات آن منتشر نشده است، به پایان رسید.

این فیلمساز آمریکایی در ماه فوریه از آمازون به دلیل پا‌پس‌کشیدن آن شرکت از قراردادی که با او بسته بود، شکایت کرد.

وودی الن با استناد به این موضوع که آمازون به خاطر یک «اتهام بی پایه و اساس ۲۵ ساله» و به رغم آگاهی قبلی از آن اتهام، قراردادشان را زیر پا گذاشته است، از آن شرکت درخواست ۶۸ میلیون دلار غرامت کرده بود.

دیلن فارو، دخترخوانده وودی الن، سال‌‌ها است می‌گوید زمانی که او ۷ ساله بود این کارگردان سرشناس سینما به او تجاوز کرده است. وودی الن همواره این اتهام را رد کرده است.

آمازون می گوید این قرارداد را به دلیل اظهارنظر «بی رحمانه» وودی الن در مورد جنبش مقابله با آزار جنسی موسوم به «می تو» و اتهامات «هاروی واینستین» تهیه کننده هالیوود، لغو کرده است.

وودی الن تحولات این جنبش را به «ساحره‌گیری» تشبیه کرده بود؛ اقدامی که باعث شد بسیاری از بازیگران از همکاری با او ابراز پشیمانی کنند و یا بگویند دیگر با او کار نخواهند کرد.

آمازون معتقد بود این جنجال ها باعث می شود سود قرارداد انتشار چهار فیلم وودی الن به میزانی که انتظار می‌‌رفت، نباشد.

پاییز امسال شرکت‌ فیلمسازی وودی الن توانست فیلم «یک روز بارانی در نیویورک» را در سطح جهانی پخش کند و این فیلم تا امروز بیش از ۱۱.۵ میلیون دلار فروش داشته است. هرچند این شرکت موفق نشد این فیلم را در سینماهای آمریکا به نمایش گذارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه امارات: مذاکرات جدید با ایران باید برنامه موشکی و مداخله‌های منطقه‌ای رژیم را نیز شامل شود

انور قرقاش - آرشیو

وزیر خارجه امارات متحده عربی روز یکشنبه ۱۹ آبان خواستار مذاکره ایران با قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه شد و در مورد انتخاب غلط بین جنگ و توافق هسته‌ای «معیوب» هشدار داد.

به گزارش رویترز، انور قرقاش در ابوظبی گفت: «تشدید بیشتر تنش در این مقطع زمانی به نفع هیچکس نیست و ما قویا معتقدیم هنوز فرصت برای موفقیت دیپلماسی جمعی وجود دارد.»

وی گفت که مذاکرات جدید نباید فقط به برنامه هسته‌ای ایران محدود باشد و باید برنامه‌ موشکی بالستیک، و دخالت‌های منطقه‌ای از طریق عوامل نیابتی‌ رژیم جمهوری اسلامی را هم شامل شود.

به دنبال اعلام اخیر ایران مبنی بر افزایش سطح فعالیت‌های هسته‌‌ایش و زیر پا گذاشتن مفاد توافق هسته‌ای برجام، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اقدامات اخیر ایران را «اخاذی هسته‌ای» نامیده و از همه کشورها خواسته است برای افزایش فشار بر ایران گام های جدی بردارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توفان بلبل در هند و بنگلادش دست‌کم ۱۴ کشته بر جای گذاشت

وزش توفانی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در شمال شرقی هند و بنگلادش دست‌کم ۱۴ کشته برجای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه نوشت این توفان و گردباد موسوم به «بلبل» موجب شد بیش از دو میلیون نفر شنبه شب را در پناهگاه‌ها بگذرانند.

رسانه‌های محلی می‌گویند هشت نفر در هند و شش نفر در بنگلادش جان خود را از دست دادند و گروهی نیز ناپدید شده اند.

همچنین حدود چهار هزار خانه آسیب دیده است. خانه‌های این منطقه عمدتا از گل ساخته شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نامه نرگس محمدی از اوین: شرایط روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی، زندانی سیاسی نامناسب است

نرگس محمدی در نامه‌ای که از داخل زندان اوین ارسال کرد،‌ وضعیت نامناسب روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی زندانی سیاسی را شرح داد.

نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، در نامه‌ای از وضعیت «نامناسب» روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی یکی از زندانیان سیاسی در زندان اوین خبر داد.

نرگس محمدی در نامه‌ای که روز جمعه ۸ آبان ماه از داخل زندان اوین منتشر کرده است،‌ با شرح وضعیت روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی به دلیل «فوت پدرش» و نیاز به پیگیری روند درمانی در خارج از زندان، عنوان کرد که «سمانه از زمان‌حبس تاکنون (هشت ماه) حتی یک‌ ملاقات با پدر و مادر پیر و بیمارش نداشت.»

پیشتر، کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داد «سمانه نوروزی مرادی» به اتهام فعالیت در کمپین «بازگشت شاهزاده رضا پهلوی» بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۸ سال زندان محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر در نهایت حکم او به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد. خانم نوروزی مرادی در ۴ اردیبهشت‌ امسال بازداشت و جهت تحمل محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

وضعیت وخیم خانم نوروزی

بنابر اعلام خانم محمدی، زمانی که این زندانی سیاسی پس از اطلاع یافتن از فوت پدرش بیهوش شد و او «بدون برانکارد و روی دست تا دم در بند و آمبولانس» برده شده است. همچنین درخواست استفاده از مرخصی او به دلیل فوت اعضای درجه یک خانواده به زندان داده شده تا او بتواند در مراسم خاکسپاری پدرش شرکت کند، اما «از آن تاریخ و علی‌رغم تحویل تمام مدارک مورد نیاز، سمانه به مرخصی نرفته است.»

نرگس محمدی در نامه خود نوشت که سمانه نوروزی مرادی ۱۵ سال است که به «بیماری لوپوس مفصلی» مبتلاست. حمله های مکرر این بیماری مزمن و عدم دسترسی او به دارو و معالجه ، باعث پیشرفت بیماری و بروز و تشدید عوارض وسایر بیماری ها از جمله سنگ کلیه، زخم معده، و تورم روده شده است.

به گفته این فعال مدنی علی‌رغم تشخیص پزشک متخصص زنان زندان در شهریور ماه مبنی بر «وضعیت خطرناک سینه‌ها» درخواست سونوگرافی و ماموگرافی اورژانسی شده، اما هنوز این موضوع نیز انجام نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG