لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۵۶

سرخط خبرها

فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا: منشأ سلاح‌های کشف شده در خلیج عدن ایران است

فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای تایید کرد ایران منبع محموله بزرگ تسلیحاتی در یک قایق در آبهای بین المللی است، که هفته پیش با محموله ای شامل بیش از دو هزار و پانصد قبضه اسلحه توقیف شده بود.

سنتکام که هفته پیش هنگام اعلام کشف این سلاح ها گفته بود منبع آنها هنوز روشن نیست، روز پنجشنبه اعلام کرد ناو آمریکایی «یو اس اس جیسون دانهام» مستقر در خلیج فارس این سلاح ها را که احتمالا از انبار تسلیحاتی ایران منشا گرفته در قایق بدون پرچم و نشانی که در آب های خلیج عدن شناور بود توقیف کرده است.

دریاسالار اسکات استیرنی فرمانده نیروی دریایی فرماندهی مرکزی در ناوگان پنجم آمریکا گفت، ما بطور فعال مشغول پیگیری انواع محموله های تسلیحات غیرقانونی، به منظور حفاظت از رفت و آمد آزاد تجاری و بازرگانی هستیم و با متحدان آمریکا در منطقه، با بازیگران بدخواه در این آب‌ها مبارزه می کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اطلاعات شخصی ۳۸۰ هزار مشتری «بریتیش ایر ویز» هک شد

شرکت هواپیمایی «بریتیش ایر ویز» روز جمعه اعلام کرد اطلاعات مالی و شخصی ۳۸۰ هزار نفر از مشتریانش هک شده است.

بریتیش ایرویز این نفوذ را بسیار پیشرفته توصیف کرد و گفت در فاصله ۲۱ اوت تا ۵ سپتامبر صورت گرفته است.

آلکس کروز، مدیرعامل بریتیش ایر ویز، گفت: «این حمله بسیار پیشرفته و با نیتی مجرمانه و بدخواهانه است، که ما آن را خیلی جدی می گیریم و با تمام امکانات و با همکاری صدها نفر از کارمندان، برای اطمینان از حفاظت اطلاعات مشتریان، تلاش می کنیم.»

وی ضمن عذرخواهی از مشتریان، اعلام کرد شرکت هرگونه خسارت مالی وارده به مشتریان را پرداخت می کند.

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت مرکز امنیت ملی سایبری و آژانس جرائم ملی در مورد این حمله تحقیق می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دولت افغانستان

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آقای غنی در این دیدار گفت جلوگیری از حملات نیروهای افغان به نیروهای ناتو، در اولویت است. آقای غنی همچنین از افزایش حملات هوایی علیه شورشیان حمایت کرد.

آقای متیس روز جمعه بدون اعلام قبلی از پایگاه نظامی بگرام در افغانستان دیدار کرد.

به رغم افزایش خشونت ها در افغانستان، آقای متیس و دیگر مقامات ارشد آمریکا تاکید کردند که استراتژی پرزیدنت ترامپ در جنوب آسیا که در اوت ۲۰۱۷ اعلام شد، در پایان دادن به مناقشات موثر بوده است.

سفر آقای متیس به افغانستان چهارمین سفر وی به این کشور از زمان آغاز تصدی وزارت دفاع آمریکا است.

آقای متیس قبل از ورود به افغانستان از هند دیدار کرد و در آن جا از کمک های هند به افغانستان قدردانی کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده آمریکا در سازمان ملل به روسیه و ایران در مورد حمله به ادلب هشدار داد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه به روسیه و ایران به عنوان حامیان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، که گفته می شود قصد حمله به ادلب را دارند، هشدار داد.

خانم هیلی در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل گفت، آلترناتیو حمله، راه حل سیاسی بر اساس قطعنامه ۲۲۴۵ شورای امنیت است. وی اضافه کرد، مسکو باید دست از حمایت از رژیم اسد بر دارد تا در جهان منزوی نشود.

اعضای شورای امنیت روز جمعه در جلسه ای اضطراری درباره حمله ای تبادل نظر می کنند که گمان می رود توسط دولت سوریه در استان ادلب انجام شود.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت: «رژیم اسد و پشتیبانان آن، یعنی روسیه و ایران، برنامه خاصی برای حمله پیش رو تهیه دیده اند. آنها ابتدا مناطق غیرنظامی را محاصره کرده و سپس ادعای نامعقول می کنند که سکنه این مناطق همه تروریست هستند. یعنی هر زن و مرد و کودک می تواند هدف حمله قرار گیرد.» او افزود که آنها کمپین گرسنگی دادن مردم را آغاز می کنند.

نیکی هیلی همچنین راه حلی در برابر روسیه قرار داد: «ما از روسیه مصرانه می خواهیم به گزینه های پیش رو به دقت بنگرد. جلوی حمله اسد به ادلب را بگیرد، با ما، سازمان ملل، و جامعه جهانی همکاری کند تا به صلح پایدار برای سوریه دست یابیم.»

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز پیشتر به دمشق در مورد یک بحران انسانی در ابعاد گسترده هشدار داد.

او گفت: «هرگونه حمله به ادلب می تواند به جنگ وحشتناک و خونینی منجر شود که غیرنظامیان عمده ترین قربانیان آن هستند.» وی افزود: «بعد از حمله به ادلب، دیگر ادلبی باقی نخواهد ماند.»

جيم جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می‌گوید دو ستون اصلی سیاست آمریکا در قبال سوریه نابودی پایدار داعش و حصول اطمینان از خروج کامل ایران و گروههای شبه نظامی تحت امرش از این کشور جنگ زده است.

پرزیدنت ترامپ قرار است در ماه جاری ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده بگیرد که محور آن علاوه بر بررسی آینده برجام، رسیدگی به اقدامات تهران در منطقه، به ویژه در سوریه، است.

روز جمعه در تهران، رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه، و جمهوری اسلامی ایران، در مورد سوریه تشکیل جلسه دادند.

پیش از این جلسه، گمانه زنی ها در مورد یک حمله شیمیائی قریب الوقوع به ادلب شدت گرفته بود. سازمان ملل متحد و آمریکا نسبت به انجام چنین حمله ای هشدار داده اند.

اوائل این هفته رئیس جمهوری آمریکا در یک توئیت نوشت: اگر روس‌ها و ایرانی ها در این فاجعه انسانی شرکت کنند مرتکب اشتباه انسانی عظیمی خواهند شد. صدها هزار تن ممکن است کشته شوند. نگذارید این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است چشم جهان به عملکرد دولت سوریه و حامیانش، ایران و روسیه، دوخته شده است و اگر کشتاری صورت گیرد آمریکا بسیار عصبانی خواهد شد.

استان ادلب در کنترل نیروهای مسلح مخالف بشار اسد که ترکیه از آنها حمایت می کند. تخمین زده می شود حدود ۱۰ هزار نیروی جهادی نیز در آن هستند. ترکیه نیز نیروهایش را در این استان و در مرز خود با سوریه مستقر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا: ایران در حال حاضر برای بقای خودش می‌جنگد

پرزیدنت دونالد ترامپ در یک مکالمه تلفنی با رهبران یهودی آمریکا به مناسبت روش‌هشانا، از لغو توافق هسته‌ای موسوم به برجام دفاع کرد و با اشاره به تظاهرات ماه های گذشته در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی گفت، ایران در حال حاضر برای بقای خودش می‌جنگد.

آقای ترامپ گفت: «ایران دیگر آن کشور قبلی نیست. تصور می‌کنم که آن‌ها در آینده نه چندان دور با ما تماس می‌گیرند و برای رسیدن به یک توافق تلاش می‌کنند. اگر بتوانیم به یک توافق واقعی برسیم، این کار را می‌کنیم. اگر آن‌ها تماس نگیرند، باز هم مسئله‌ای نیست. در نهایت، آن‌ها گزینه دیگری نخواهند داشت. ببینیم چه پیش می‌آید.»

رئیس جمهوری آمریکا قبلاً نیز گفته بود که ایران چاره ای جز مذاکره ندارد.

دولت پرزیدنت ترامپ چهار ماه پیش، از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم های اقتصادی ایران بار دیگر اعمال می شود.

دور بعدی تحریم ها که صادرات نفت ایران را هدف گرفته است، قرار است از ماه نوامبر اجرایی شود.

آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی خود با رهبران یهودی آمریکا، گفت توافق برجام باید زودتر لغو می شد، اما رکس تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا با چنین اقدامی مخالف بود و از این جهت لغو برجام به تاخیر افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ خروج از برجام و توقف آزمایش موشکی کره شمالی را از موفقیتهای سیاست خارجی آمریکا اعلام کرد

پرزیدنت ترامپ در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا

پرزیدنت ترامپ شب گذشته در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا از مردم خواست برای ادامه موفقیت‌های حاصل در سیاست خارجی آمریکا، به نامزدان جمهوریخواه رای بدهند. آقای ترامپ خروج از برجام و متوقف شدن شلیک های آزمایشی موشکی از سوی کره شمالی را جزو موفقیت‌های سیاست خارجی آمریکا عنوان کرد.

پرزیدنت ترامپ در این سخنرانی به توافق اتمی با ایران به عنوان نمونه ای از توافقات بدی که در دوران دولت دموکرات‌ها به امضا رسیده بود اشاره کرد و گفت که رای به جمهوریخواهان در انتخابات کنگره، آمریکا را در برابر توافقات بد مصون خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا درباره دولت سابق گفت: «آنها جیب طبقه متوسط ما را خالی کردند، میلیاردها دلار را برای ماجراجویی ها در خارج هزینه کردند. اما دولت ما این موارد را متوقف کرده است. هم اکنون احترام به آمریکا در سطح جهانی بازگردانده شده است. دیگر کشور خارجی جرات نمی کند با ما بازی کند. به توافقات طی چهار، شش و یا هشت سال پیش نگاه کنید و آنرا با کارهای دولت من مقایسه کنید. نمونه اش خروج ما از توافق بسیار بد اتمی بود، شما شاهد نتیجه آن هستید.»

با اجرایی شدن دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.
دور دوم تحریم‌های آمریکا در نیمه آبان‌ماه اجرایی خواهد شد. هدف دور دوم تحریم‌ها به صفر رساندن فروش نفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان شاهراه دریافت ارز خارجی است.

آمریکا و متحدانش بارها گفته اند که تهران پول‌های آزاد شده در چارچوب برجام را برای تامین مالی حضور نظامیش در خاورمیانه هزینه کرده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به دیدارش با رهبر کره شمالی در سنگاپور، گفت که ثمره این دیدار متوقف شدن آزمایش موشکی این کشور و آزادی گروگان‌های آمریکا بدون پرداخت پولی به پیونگ یانگ است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس او در هلسینکی برای آمریکا و همپیمانانش در منطقه نتیجه بخش بوده است، و درباره اظهارات رهبر کره شمالی گفت: «پیش از شروع سخنرانی ام، بمن اطلاع دادند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مطالب بسیار خوبی را درباره من گفته است. او گفته به مدیریت من ایمان دارد. گفتن اینگونه مطالب از سوی آنها خیلی نادر است. آنها همچنین گفته اند که میخواهند طی دوره ریاست جمهوری ام، عاری سازی از تسلیحات اتمی را به اتمام برسانند. این امر خوبی است. یکی از بهترین دیدارهایم با ولادیمیر پوتین بود. اما رسانه‌های جعلی گفتند که من با او خیلی خوشرفتار بودم. دنبال چه بودند، مسابقه بوکس؟ ما در باره اوکراین، سوریه و حمایت از اسرائیل صحبت کردیم.»

هیئتی از سئول برای هماهنگی دیدار دوباره سران دو کره به پیونگ یانگ رفت

عکس از آرشیو

هیئت ۵ نفره کره جنوبی برای فراهم کردن زمینه سومین نشست میان رهبران دو کره این هفته به پیونگ یانگ سفر کرد. گرچه اقدامات عاری سازی کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای و موشکی به صورتی جدی از سوی این کشور هنوز مشاهده نشده است، کره جنوبی می گوید هدف این نشست گفتگو برای طرح صلح دائم در شبه جزیره کره است.

چانگ یو یانگ، مشاور ارشد رئیس جمهوری، هیئت کره جنوبی را سرپرستی می کند.

او گفت کره شمالی و جنوبی در مورد نشست سه روزه میان دو کره از ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر در پیونگ یانگ و انجام مذاکرات سطح بالا در هفته آینده در مورد پروتکل، مسایل امنیتی، ارتباطات و پوشش خبری در آمادگی برای نشست، توافق کردند.

چانگ گفت رهبر کره شمالی خواهان عاری سازی هسته‌ای و پایان خصومت با واشنگتن پیش از ۲۰۲۱ است، و افزود اعتقاد کیم در مورد رئیس جمهوری آمریکا تغییری نکرده است.

این مساله مورد استقبال پرزیدنت ترامپ واقع شد.

دانیل پینکستون، استاد دانشگاه تروی می گوید در مورد تعهد کیم به عاری سازی هسته‌ای تردید وجود دارد.

«من تعهد مکتوبی نمی بینم. مکانیسم های مختلف قانونی و راههای سیاسی و قانونی برای نمایش تعهد آنها به عاری سازی اتمی وجود دارد.»

مدیر علوم دفاعی مرکز منافع ملی نیز ضمن تردید در تعهد کیم به عاری سازی هسته ای، به تحول دراین روند نسبت به سال گذشته اشاره می کند: «اگر هدف عاری سازی کامل و قابل تایید و غیر قابل بازگشت مانند آنچه چند ماه پیش می شنیدیم باشد، احتمالا روی نخواهد داد. اما راه های بسیاری برای کاهش تنش با کره شمالی و آنچه من آن را یک رابطه کاری می دانم، وجود دارد.»

به عقیده دنیل پینکستون نیز اگر کره شمالی تن به غیر هسته ای شدن بدهد، «فرصت‌های بسیاری برای کره شمالی باز است. البته این یک شبه روی نمی دهد و سالها طول می کشد.»

جنگ دو کره با ترک مخاصمه خاتمه یافت و از لحاظ فنی آنها هنوز در وضعیت جنگی هستند.

رئیس جمهوری کره یکی از اهدافش را خاتمه جنگ اعلام کرده است و در اجلاس سازمان ملل در ماه جاری، برای تشکیل یک نشست احتمالا چهار جانبه شامل چین به منظور خاتمه رسمی جنگ تلاش خواهد کرد.

هری کازیانیس با تردید می گوید: اگر تا آن زمان کیم هنوز به غیر هسته ای شدن تعهد نکند، آن وقت درک روشنی وجود خواهد داشت که هرگز این کار را نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست گزارشگران سازمان ملل برای توقف اعدام محکومان کرد در ایران

زانیار و لقمان مرادی - آرشیو

دو گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه از جمهوری اسلامی ایران خواستند اعدام قریب الوقوع چند محکوم کُرد را متوقف کند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه ایران، و اگنِس کالامارد، گزارشگر اعدام‌های خودسرانه، معتقدند زانیار و لقمان مرادی بطور منصفانه محاکمه نشده اند، ضمن این که در زندان متحمل شکنجه هم شده اند.

آنها خواسته اند مقامات جمهوری اسلامی حکم اعدام این شهروندان را طبق تعهدهای بین‌المللی خود لغو کنند.

گزارشگران یادآور شده اند که ایران استانداردهای بین‌المللی در مورد بازداشت و محاکمه این افراد را رعایت نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلفات حملات انتحاری در منطقه شیعه نشین حومه کابل به ۲۶ نفر رسید

یکی از مجروحان انفجارهای انتحاری در نزدیکی کابل

مردم افغانستان روز پنجشنبه عزادار دست کم ۲۶ نفری بودند که در انفجارهای شب گذشته در حومه پایتخت جان خود را از دست دادند.

گروه افراطی داعش مسئولیت این دو بمبگذاری‌ انتحاری را، که در منطقه دشت برچی در نزدیکی کابل رخ داد، بر عهده گرفته است.

اکثریت ساکنان منطقه پرجمعیت دشت برچی را شیعیان تشکیل می‌دهند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، حدود ۱۰۰ نفر در این حملات زخمی و به بیمارستان های اطراف منتقل شدند.

پلیس و شاهدان می‌گویند انفجار اول وقتی رخ داد که مهاجم انتحاری جلیقه انفجاری خود را در جریان برگزاری یک مسابقه کشتی فعال کرد.

انفجار دوم در فاصله کوتاهی پس از وقوع انفجار اول و وقتی که ماموران پلیس، خبرنگاران و نیروهای امدادی به محل رسیدند، رخ داد.

مهاجم دوم بمب جاسازی شده در یک خودرو را فعال کرد، که بر اثر آن چند نفر دیگر از جمله دو خبرنگار شبکه «طلوع نیوز» کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سازمان حقوق بشر ایران در مورد وضعیت زنان درویش زندانی در قرچک

سازمان حقوق بشر ایران روز پنجشنبه گزارشی از وضعیت زنان درویش زندانی در زندان قرچک منتشر کرده است. زندانی که به گفته عفو بین الملل در اصل یک مزرعه مرغداری بوده است که صدها زن در آنجا در شرایط بسیار سختی همچون فقدان امکانات بهداشتی، حمام‌های کثیف، مواد غذایی بی کیفیت، شیوع بیماری‌های مسری و آب شور به سر می‌برند.

علیرضا روشن که خود از درویشان گنابادی و مدیر وبسایت مجذوبان نور است، در گزارشی در تارنمای سازمان حقوق بشر ایران در مورد وضعیت زنان درویش در ندامتگاه شهر ری، که به زندان قرچک مشهور است، نوشته است بیش از هفت ماه است که هفت نفر از زنان درویش گنابادی در زندان قرچک محبوس هستند و هنوز حکمی مبنی بر محکومیت قطعی آنها صادر نشده است.

به‌رغم تخلفات متعدد قانونی در رسیدگی به پرونده این زنان، از جمله ضرب و جرح شدید در زمان بازداشت و پس از آن، و عدم اجازه حضور وکیل در تمام مراحل دادرسی، با وجود آمادگی آن‌ها برای تودیع قرار، مقام‌های قضایی از پذیرش قرار تامین کیفری خودداری کرده‌اند. بنابر این در بازداشت ماندن این زنان درویش غیرقانونی بوده است.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند سوای این که زندان قرچک دارای شرایط غیرانسانی برای نگهداری زنان زندانی است، مطابق قوانین جمهوری اسلامی زندانیان سیاسی و عقیدتی نباید در زندان‌های عمومی که محل نگهداری قاتلین و سارقین و دیگر مجرمانی از این دست است، نگهداری شوند. این اتفاق در مورد درویشان مرد هم در زندان عمومی فشافویه رخ داده است و به رغم درخواست فعالان مدنی، مقامات جمهوری اسلامی تا به حال از انتقال زنان و مردان درویش به زندان اوین خودداری کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از عملکرد دولت روحانی در پرونده دانشجویان ستاره‌دار

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی به وضعیت دانشجویان ستاره‌دار در ایران پرداخته است.

این گزارش با اشاره به وضعیت دانشجویانی که به علت فعالیت های سیاسی از ادامه تحصیل باز مانده اند، می نویسد حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ به شدت به محمود احمدی نژاد تاخت و او را متهم کرد که در دوران ریاست جمهوری اش دانشجویان بسیاری ستاره‌دار شده و از تحصیل بازمانده‌اند.

گزارش می گوید اما در زمان ریاست جمهوری خود روحانی، از ۵۰۰ درخواستی که برای رفع محرومیت از تحصیل ارائه شده است فقط به ۴۰ مورد رسیدگی شده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر اشاره ای دارد به وضعیت ضیا نبوی یکی از دانشجویان ستاره‌دار که روز سه شنبه در حساب توییتر خود نوشته بود مطابق نظر وزارت اطلاعات صلاحیتش برای ادامه تحصیل رد شده است.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر در ادامه گزارش خود می‌نویسد، این زمان از سال وقتی است که بسیاری از داوطلبان تحصیلات تکمیلی که در آزمون های مربوطه شرکت کرده اند متوجه می‌شوند امکان ادامه تحصیل از آنها سلب شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرزند لوینسون: آمریکا به ایران بگوید سکوت درباره پدرم دیگر قابل قبول نیست

سارا لوینسون موریارتی، دختر باب لوینسون گروگان آمریکایی که مدت ۱۱ سال از ناپدید شدن او در ایران می‌گذرد، در مقاله ای در نشریه اینترنتی هیل از مقامات ایران بازگرداندن پدرش به وطن را درخواست کرده است.

سارا لوینسون موریارتی می نویسد، پس از یازده سال رنج و عذاب برای من و خانواده و مهمتر ازهمه برای پدرم، مطمئن نیستم چگونه می‌توانم دولت ایران را متقاعد به آزادی پدرم و دولت آمریکا را متقاعد به مبارزه برای آزادی او کنم.

وی می افزاید، همه به پیچیدگی روابط ایران و آمریکا واقفیم، ولی طی یازده سال گذشته وضعیت پدر من به عنوان یک وطن پرست که حین انجام خدمت از جانب دولت آمریکا به اسارت گرفته شد، اولویتی نیافته است.

سارا لوینسون در پایان می گوید باید پیامی قابل رؤیت از جانب دولت آمریکا به ایران مبنی بر این که ما دیگر به وضعیت موجود رضایت نخواهیم داد، و سکوت بی رحمانه ایران دیگر قابل قبول نیست، وجود داشته باشد.

به عقیده فرزند آقای لوینسون، این به سیاست ارتباط ندارد، بلکه در مورد شفقت است؛ باب لوینسون در اختیار ایران است و آنها باید او را به وطن بازگردانند تا بتواند جوان ترین دختر خود را به خانه بخت روانه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمین لرزه در هوکایدو ژاپن دست کم ۷ قربانی گرفت

مقام های محلی در ژاپن مرگ دستکم هفت نفر را بر اثر زمین لرزه شدید در جزیره شمالی هوکایدو تایید کردند.

به گزارش آژانس لرزه نگاری ژاپن، زمین لرزه ای شش و هفت دهم ریشتری روز پنجشنبه نواحی شرقی شهر توماکومای را تکان داد و سبب تخریب صدها واحد مسکونی و جاری شدن سیلاب در جاده ها و خیابان های روستایی شد.

تلویزیون دولتی ژاپن گزارش داد؛ ۱۴۰ نفر بر اثر زلزله زخمی و چهل تن ناپدید شده اند.

سربازان ارتش ژاپن و گروه های امداد برای کمک به عملیات جستجو و نجات به منطقه اعزام شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیران خارجه و دفاع آمریکا به دنبال جلب حمایت هند در برابر ایران و کره شمالی

وزرای خارجه و دفاع هند و آمریکا

در نشست وزرای خارجه و دفاع آمریکا با همتایان هندی خود در دهلی نو، دو طرف زمینه‌های لازم برای همکاری‌های بلند مدت امنیتی- استراتژیک را تعیین کردند.

در ابتدای این نشست وزیر خارجه هند بر رهبری و شکوفایی اقتصادی آمریکا در امور جهانی تاکید کرد. آمریکا برای حل مسئله اتمی ایران و کره شمالی روی هند حساب می کند.

رابطه دو دموکراسی بزرگ جهان در سال های اخیر نزدیک‌تر شده است؛ مقامات آمریکایی اساس رابطه را ارزش های مشترک دو کشور می دانند. دو زن وزارت امور خارجه و دفاع هند را برعهده دارند. ترویج روابط همه جانبه در اولویت های واشنگتن قرار دارد.

مایک پمپئو گفت: «ما امیدواریم در مورد اینکه هند چگونه می‌تواند با آمریکا برای جمع آوری قابل تأیید مواد و تسلیحات هسته ای از کره شمالی همکاری کند صحبت کنیم و به دنبال راه‌هایی باشیم که بتوان از آن طریق ایران را وادار کنیم دست از اعمال خرابکارانه بردارد.»

توافقی نیز برای دسترسی هند به حساس‌ترین تجهیزات دفاعی آمریکا امضا شد.

جیم متیس گفت: «از آنجایی که هند شریک دفاعی عمده ما است، روابط دفاعی خود را به سطح نزدیکترین متحد ارتقاء می‌دهیم. ارتقاء قابلیت هم‌خوانی سیستم‌ها، تجارت صنایع دفاعی، تکنولوژی، ابداعات و همکاری صنعتی و ارتقاء پیوند ملت‌هایمان.»

سوشما سواراج، وزیر خارجه هند نیز گفت: «خوشوقتم از این که پیشرفت قابل توجهی در زمینه های کلیدی تعامل ما بوده است. اما توان بالقوه همکاری ما بیش از این است.»

موقعیت جغرافیایی هند به گونه ای است که می تواند یکی از متحدین فعال آمریکا باشد.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام نظامی فرانسه: آماده حمله به سوریه در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی هستیم

نیروی دریایی فرانسه - آرشیو

فرمانده ارشد ارتش فرانسه می گوید که نیروهایش آماده هستند در صورت استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی برای تصرف ادلب، به مواضع سوریه حمله کنند. به گزارش رویترز، فرانسوا لو کوآنتر، رئیس نیروهای مسلح فرانسه، این مطلب را روز پنجشنبه عنوان کرد.

ارتش سوریه و متحدانش برای تصرف استان ادلب در شمال کشور آماده می شوند. ادلب تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به حمله سوریه، ایران، و روسیه به ادلب هشدار داده بود.

رویترز گزارش داد؛ روسیه، متحد بشار اسد، روز سه شنبه همچنان به بمباران مواضع شورشیان مسلح در ادلب ادامه داد. گفته می شود نیروهای دولتی برای یک حمله فراگیر به ادلب آماده شده اند.

فرانسه، آمریکا و بریتانیا، در ماه آوریل، با بیش از ۱۰۰ موشک مواضع سوریه را در واکنش به آنچه گفته می شود حملات شیمیایی دمشق بوده است، هدف قرار دادند.

سازمان ملل متحد می گوید حدود ۳ میلیون نفر در مناطق شمال غرب کشور که تحت کنترل شورشیان است، جا به جا شده اند. این سازمان تخمین می زند که ۱۰ هزار نیروی جهادی در این منطقه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: به اقدامات تجاوزگرانه از سوریه و هر جای دیگر واکنش نشان می‌دهیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که اسرائیل به «اقدامات تجاوزگرانه» ایران از خاک سوریه و «از هر جای دیگر» واکنش نشان خواهد داد.

نتانیاهو، در سخنانی که بخشی از آنها روز چهارشنبه در توئیت های حساب کاربری نخست وزیر اسرائیل منتشر شد، گفته است:​ «اقدامات تجاوزگرانه و تروریستی رژیم ایران از خاک سوریه و از هر جای دیگر، با مشت آهنین ارتش دفاعی اسرائیل روبرو خواهند گشت.»

آقای نتانیاهو گفت:« اجازه استقرار نظامی ایران در سوریه را نخواهیم داد و از تلاش های این رژیم (ایران) برای تجهیز نیروهای خود و نیروهای نیابتی‌اش به سلاح کشنده که ما را تهدید کند، با قاطعیت جلوگیری می کنیم.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «آنانی که خواهان نابودی ما هستند، با قاطعیت ما آشنا شده‌اند. ما به هیچ عنوان حاضر نیستیم که امنیت مردم اسرائیل در کشورمان به خطر بیافتد.» برخی از مقامهای جمهوری اسلامی ایران گفته اند که خواهان نابودی اسرائیل هستند.

نخست وزیر اسرائیل این سخنان را در مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع اسرائیل: امیدوارم انسان‌های معقول در ایران صاحب قدرت شوند

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، بار دیگر تاکید کرد که این کشور هرگونه استقرار نظامی ایران در سوریه را نابود خواهد کرد.

آقای لیبرمن این مطالب را در مصاحبه اختصاصی با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، بیان کرد.

او گفت: «ما نمی‌خواهیم شاهد تبدیل سوریه به پایگاه نظامی ایران علیه خود باشیم. بنابر این تلاش می کنیم که هرگونه استقرار نظامی ایران، مانند پایگاه هوایی، دریایی و یا تولید موشک را نابود کنیم. همچنین ما جلوی ایجاد پایگاه شبه نظامیان شیعه را که از پاکستان یا عراق یا دیگر نقاط خاورمیانه به آنجا آورده شده اند، خواهیم گرفت.»

آقای لیبرمن در این مصاحبه در مورد آینده ای که برای ایران متصور است گفت که آرزوی همکاری مجدد با ایران را دارد: «امیدوارم که روزی انسان‌های معقول زمام امور را در ایران در دست گیرند. ما همکاری‌مان را با ایران از سر خواهیم گرفت، آن همکاری که منافع دو طرف را دربر گیرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه آموزگاران بریتانیا خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شد

اسماعیل عبدی و محمود بهشتی، فعالان صنفی معلمان

اتحادیه آموزگاران بریتانیا با راه اندازی کارزاری اینترنتی خواستار حمایت جامعه جهانی از آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی در ایران شد.

اتحادیه آموزگاران بریتانیا ضمن اشاره به شیوه غیرقانونی دستگیری و روند ناعادلانه دادگاه بدون حضور وکیل، نوشته است که از نظر جمهوری اسلامی جرم آقای عبدی طرفداری از حقوق بشر، برابری، عدالت، حق کودکان و نوجوانان در دسترسی به آموزش آزاد و با کیفیت و سازماندهی معلمان برای استیفای حقوق‌شان است.

این اتحادیه از همه کسانی که دغدغه حقوق بشری دارند خواسته است با ارسال ایمیل به مقامات ایران خواستار آزادی فوری وی از زندان شوند.

اسماعیل عبدی به همراه محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، و محمد حبیبی، دیگر فعال صنفی معلمان، در زندان اوین به سر می‌برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامزد قضاوت در دیوان‌عالی آمریکا از سابقه قضایی خود دفاع کرد

قاضی برت کاوانا، نامزد رئیس جمهوری آمریکا برای پیوستن به جمع قضات دیوان عالی، روز چهارشنبه در برابر پرسش های سناتورها خود را به عنوان یک قاضی «مستقل» معرفی کرد که تحت فشار افکار عمومی و یا فشارهای سیاسی، در مورد پرونده های جنجالی تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

او در اولین روز پاسخ به پرسش های کمیته قضایی سنای آمریکا گفت که داشتن استقلال، بدون پیش داوری در مورد پرونده ها، اولین ویژگی یک «قاضی خوب» است.

قاضی کاوانا گفت: «می خواهم در هر پرونده، طرف بازنده وقتی از در خارج می شود بگوید که کاوانا با من منصفانه عمل کرد.»

آقای کاوانا که ۵۳ سال دارد، گفت که طی ۱۲ سالی که به عنوان قاضی دادگاه تجدید نظر در واشنگتن خدمت کرده، در مورد بیش از ۳۰۰ پرونده رای صادر کرده است.

او گفت برخی از این آراء به نفع متهمان، و برخی از آراء به نفع دادستان‌ها بوده است، برخی مواقع به نفع کارگران رای داده و برخی مواقع به نفع شرکت ها، در برخی پرونده ها به نفع فعالان محیط زیست رای داده و در برخی مواقع به نفع شرکت های معدن زغال سنگ، آقای کاوانا سپس گفت: «من یک قاضی طرفدار قانون هستم.»

انتظار می رود که جلسات سنا برای شنیدن پاسخ های قاضی کاوانا چند روز دیگر طول بکشد.

جمهوری‌خواهان می گویند او یکی از بهترین قضات برای حضور در دیوان‌عالی آمریکا است، اما دموکرات‌ها می گویند که او یک سابقه «فعالیت سیاسی» به نفع محافظه‌کاران دارد.

برت کاوانا در صورتی که مورد تأیید سنا قرار بگیرد، جایگزین قاضی آنتونی کندی می شود که بازنشسته شده است. قاضی کندی، یک محافظه‌کار میانه‌رو شناخته می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: تصمیم اسرائیل در پیشگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه جدی است

نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه بار دیگر بر لزوم پیشگیری از حضور نظامی ایران و نیروهای نیابتی آن در سوریه تاکید کرد.

بنیامین نتانیاهو در آغاز نشست هفتگی کابینه در اورشلیم گفت؛ اسرائیل در تصمیم خود برای پیشگیری از استقرار نظامی رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن در سوریه راسخ است.

وی اضافه کرد، ما قاطعانه علیه این گونه تلاش‌ها و نیز تلاش برای تولید سامانه‌های تسلیحاتی دقیق در هر کجا، چه نزدیک و چه دور، اقدام می‌کنیم.

اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید جدی می‌داند و روز سه‌شنبه برای نخستین بار اعلام کرد در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ بار مواضع ایران را در سوریه هدف قرار داده است.

ایران در سوریه از دولت بشار اسد حمایت می‌کند و نیروها و تجهیزات نظامی خود را به آنجا منتقل کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیر کل اتحادیه کارگران پست کانادا خواستار آزادی بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری شد

بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری

در پی تداوم بازداشت بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری، مایک پالک، دبیر کل اتحادیه کارگران پست کانادا، در نامه ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری و دستگاه قضایی ایران، خواستار آزادی او شد.

به نوشته برخی از وبسایت های خبری، در این نامه که در پاسخ به نامه کمپین برای آزادی کارگران نوشته شده، آقای پالک ضمن بیان اینکه فعالان مدنی «صدای کارگران، فقرا، کودکان و زنان هستند»، اعلام کرد که اعضای این اتحادیه خواستار آزادی فعالان مدنی و کارگری بازداشت شده در ایران هستند.

به نوشته سایت اتحاد آزاد کارگران ایران، بهنام ابراهیم‌زاده، زندانی سیاسی سابق و فعال کارگری ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در اطراف کرمانشاه بازداشت شد. گفته می شود که او برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه به آن منطقه رفته بود.

دلیل بازداشت آقای ابراهیم زاده اعلام نشده است و خانواده او پس از گذشت ۱۷ روز همچنان از او بی‌خبر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با امیر کویت دیدار و گفت‌وگو می‌کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امیر کویت در ۲۱ ماه مه ۲۰۱۷ برای نخستین بار در ریاض پایتخت عربستان سعودی دیدار کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه در کاخ سفید، میزبان شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت خواهد بود.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دو طرف در مورد مسائل دوجانبه، توسعه روابط تجاری و نیز همکاری‌های امنیتی گفت‌وگو خواهند کرد.

این دومین دیدار امیر کویت با پرزیدنت ترامپ است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امیر کویت، سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در ریاض پایتخت عربستان سعودی با یکدیگر دیدار کردند.

وزیران خارجه دو کشور نیز پیش‌تر در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره منطقه، ایران، و روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه تبادل نظر کردند.

کویت در چند ماه گذشته تلاش کرده است در ماجرای اختلاف بلوک عربی و دوحه نقش میانجی را داشته باشد.

عربستان، امارات، مصر و بحرین خرداد سال گذشته روابط خود را با قطر قطع و این امیرنشین حاشیه خلیج فارس را تحریم کردند.

این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند. دوحه ضمن رد اتهام‌ها، طرف مقابل را به تعرض به حاکمیت خود متهم می‌کند.

واشنگتن خواستار حل و فصل اختلاف‌ بین این کشورها، که همگی از متحدان آمریکا هستند شده است، و اتحاد آنها را در برابر ایران ضروری می‌داند.

پرزیدنت ترامپ در صدد ایجاد یک پیمان امنیتی- سیاسی بین کشورهای عرب خاور میانه با هدف مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: اطلاعاتی از توانایی مخالفان دولت سوریه برای حمله شیمیایی در دست نیست

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در حال گفتگو با خبرنگاران در هواپیما در راه سفر به هند - ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه گفت هیچ اطلاعاتی در مورد این که گروه‌های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در استان ادلب توانایی ساخت و بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را داشته باشند، در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات جیم متیس در واکنش به ادعاهای اخیر روسیه بیان شد. روسیه ادعا کرده است که شورشیان مخالف دمشق در صدد انجام یک حمله شیمیایی هستند تا آن را به گردن نیروهای دولت سوریه بیاندازند.

نیروهای دولت اسد با پشتیبانی روسیه و ایران در آستانه عملیات نظامی عمده‌ای در استان ادلب هستند تا این منطقه را، که از آن با عنوان آخرین پایگاه عمده مخالفان دولت در سوریه یاد می‌شود، از کنترل شورشیان آزاد کنند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا در راه سفر به دهلی نو، پایتخت هند به خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفت که ما هیچ اطلاعاتی که نشان دهد اپوزیسیون سوریه توانایی حمله شیمیایی را داشته باشد در اختیار نداریم.

وزیر دفاع آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای سطح بالای ایالات متحده و کشورهای جنوب آسیا، که قرار است روز پنجشنبه در دهلی نو برگزار شود، راهی هند شده است.

کاخ سفید روز گذشته به دولت بشار اسد در مورد استفاده دوباره از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد. نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز از نشست شورای امنیت در روز جمعه برای بررسی تحولات سوریه خبر داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز دوشنبه شب در پیامی در توئیتر به روسیه و ایران در مورد حمله به استان ادلب هشدار داد و گفت با این کار جان صدها هزار غیرنظامی به خطر خواهد افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا: دو افسر اطلاعاتی روس عوامل حمله شیمیایی سالزبری هستند

تصاویر دو متهم یاد شده در حمله سالزبری که پلیس ضدتروریسم بریتانیا آن را منتشر کرده است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که عاملان حمله به سرگئی اسکریپال (جاسوس سابق روس) و دخترش یولیا در شهری در بریتانیا، دو افسر اطلاعاتی نیروهای مسلح روسیه بودند.

این دو اسفند گذشته با استفاده از یک ماده شیمیایی مرگبار در شهر سالزبری مسموم شدند، اما از مرگ نجات یافتند.

ترزا می به پارلمان بریتانیا گفت که عاملان حمله به روشنی از مسکو مجوز داشتند.

وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا می گوید؛ ایالات متحده در مسئول دانستن روسیه برای «عمل تجاوزکارانه» در خاک بریتانیا، کنار این کشور می ایستد. به گزارش رویترز، جانسون این مطلب را روز چهارشنبه اعلام کرد.

روسیه اتهام دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

بریتانیا خواستار این شده است که در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت، موضوع حمله با عامل اعصاب در سالزبری، بررسی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا در اسلام آباد با مقام‌های ارشد پاکستان دیدار کرد

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان - اسلام آباد ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه وارد اسلام آباد شد و با همتای پاکستانی خود و همچنین عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پمپئو پیش از دیدار با عمران خان، با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدارها بر اهمیت روابط آمریکا و پاکستان و همکاری در حوزه‌هایی که دو طرف منافع مشترک دارند تاکید کرده است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو همچنین با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان دیدار و در مورد همکاری عمیق‌تر دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم ابراز امیدواری کرده است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به پاکستان در حالی انجام می‌شود که روابط دو کشور اخیرا تیره شده و واشنگتن کمک‌های خود را به اسلام آباد تعلیق کرده است.

آقای پمپئو پیش از ورود به پایتخت پاکستان به خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفته بود که هدف از این سفر بازسازی روابط تیره بین دو کشور است.

واشنگتن می‌گوید که اسلام آباد از مبارزه جدی با پیکارجویان در پاکستان خودداری می‌کند و کمک‌های مالی و نظامی خود به آن کشور را تعلیق کرده است.

آمریکا پیش از سفر آقای پمپئو از توقف ارائه ۳۰۰ میلیون دلار کمک به پاکستان خبر داده بود. پیش از آن، کمک‌های مالی دیگری هم تعلیق شده بود.

وزیر خارجه آمریکا در رأس یک هیات بلندپایه، از جمله ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، به پاکستان رفته است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو در همه دیدارهای امروز خود در اسلام آباد، بر اهمیت نقش پاکستان در برقراری صلح در افغانستان، و اتخاذ تدابیر قاطع‌تر و پایدارتر علیه تروریست‌ها و پیکارجویانی که صلح و امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش جدید علیه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار می دهد

گزارش جديدی در بريتانيا بار ديگر هشدار می دهد که خروج بدون توافق بريتانيا از اتحاديه اروپا حداقل در کوتاه مدت، در روند اقتصادی و اجتماعی بريتانيا وقفه ای بزرگ بوجود می‌آورد.

این گزارش «بریتانیا در یک اروپای در حال تغییر» نام دارد.

بريتانيا در حالی به ۲۹ مارس ۲۰۱۹، تاريخ نهايی شدن خروج خود از اتحاديه اروپا نزديک می شود که هنوز تکليف توافقنامه هايی که تاکنون با اتحاديه داشته، روشن نشده است.

یکی از موانع خروج بریتانیا، عدم تمایل قانونگذاران به پرداخت قبض جدایی بریتانیا از اروپا بدون تضمین یک توافق تجاری در آینده می شود که مبلغ آن ۵۰ میلیارد دلار است.

این گزارش می گويد، ارتباطات تجاری بريتانيا با اتحاديه اروپا بعد از خروج بلافاصله قطع می شود، مردم از نظر غذا و دارو با کمبود شديد رو به رو خواهند شد، گواهينامه ايمنی هواپيماهای بريتانيايی بی درنگ باطل می شود و در نتيجه خيلی از پروازها لغو خواهد شد.

در این گزارش همچنین آمده است که اجازه و حق اقامت شهروندان بريتانيا که در اتحاديه اروپا زندگی می کنند به خطر خواهد افتاد، اما دولت بريتانيا در پاسخ به همه اين احتمالات همچنان تأکيد می کند که چنين مسائلی رخ نخواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرهاد میثمی، فعال مدنی در زندان دست به اعتصاب غذای خشک می‌زند

برخی گزارش ها حاکی از آن است که فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی که در اعتصاب غذا به سر می برد اعلام کرده که دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

بر اساس خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور، آقای میثمی که از هنگام بازداشت خود در اوایل مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده بود، در اعتراض به تداوم بازداشت خود و دستگیر شدن همسر نسرین ستوده، گفته است که از شنبه ۱۷ شهریور وارد اعتصاب غذای خشک شده است.

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله به اتهام تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور بازداشت شد.

آقای میثمی متهم است که نشان‌هایی با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم»، در اختیار داشته است.

آقای میثمی پیشتر در برخی از تجمع‌های اعتراضی فعالان مدنی حاضر شده بود. او همچنین نسرین ستوده را در تحصن او برای لغو ممنوعیت کاری این وکیل دادگستری، همراهی کرده بود.

نسرین ستوده، وکیل سرشناس حقوق بشری، پس از صحبت درباره شماری از موکلانش که در اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شده بودند، به زندان منتقل شد.

خانم ستوده هم مانند میثمی از چند روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

یکی از نزدیکان آقای میثمی به گاردین گفته است که اعتصاب غذای او به خاطر «اتهامات ناموجه و عدم دسترسی به وکیل مورد نظر» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیران توئیتر و فیس‌بوک در برابر سناتورها از شرکت‌های خود دفاع کردند

مدیران ارشدی از توئیتر و فیس‌بوک روز چهارشنبه با حضور در کمیته منتخب اطلاعاتی سنا به پرسش‌های قانونگذاران در مورد اقدامات این سایت‌ها در ارتباط با نفوذ خارجی در فضای سایبری و امنیت سایبری پاسخ دادند و از عملکرد شرکت های خود دفاع کردند.

مدیر ارشد عملیاتی فیس‌بوک ضمن تایید این موضوع که واکنش شرکت به کمپین نفوذ آنلاین روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و به طور کل عرصه سیاست آمریکا کند بوده است، گفت فیس‌بوک اکنون بهتر عمل می کند.

فیس‌بوک و شرکت امنیتی «فایر آی» اخیرا از کمپین‌های نفوذ با منشاء ایران و روسیه پرده برداشتند که به حذف بیش از ۶۰۰ حساب جعلی منجر شد. برخی از آنها کاربران آمریکایی را هدف قرار داده بودند.

گفته می شود کمپینی که منشاء آن ایران بود، هدفش گمراه کردن افکار عمومی در سطح جهان و انتشار اطلاعات غلط بوده است.

در هفته‌های اخیر، مایکروسافت نیز گزارش داد که شش وب سایت روسی را که در ظاهر به عنوان اندیشکده و یا سایت‌های مرتبط با سنای آمریکا عمل می‌کردند، از کار انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و رضا خندان شدند

نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان، آرشیو

بازداشت رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری، واکنش نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشته است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ۱۴ شهریور در بیانیه این سازمان خواستار آزادی بدون قید و شرط خانم ستوده و همسرش شد.

این مقام عفو بین‌الملل در این بیانیه گفته است: «مقام‌ها نخست نسرین ستوده را بر اساس اتهامات جعلی بازداشت کردند، سپس به آزار و تهدید همسر و دوستانش پرداختند و حالا همسر او را بازداشت کرده‌اند. این اقدامات سنگدلانه نشان می دهد که مقامات ایران برای خاموش کردن صدای وکلای حقوق بشر تا کجا پیش می روند؛ حتی تا هدف قرار دادن خانواده آنها.»

فیلیپ لوتر در ادامه گفته است: «مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده و همسرش را آزاد و آنها را از اتهامات تبرئه کنند و یک بار برای همیشه به آزار این خانواده پایان دهند.»

همزمان، وبسایت خبری هرانا به نقل از محمد مقیمی، وکیل رضا خندان نوشته است که شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه» را علیه آقای خندان مطرح کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، در نهایت قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی برای رضا خندان صادر، و به زندان اوین منتقل شد.

در پی بازداشت همسر نسرین ستوده، دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برخورد با مدافعان حقوق بشر را شدت بخشیده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای به بازداشت سه وکیل دادگستری و همسر نسرین ستوده در روزهای اخیر اشاره کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری آنها شد.

روز سه شنبه گزارش شد که نیروهای امنیتی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده را بازداشت کردند و به دادسرای اوین بردند.

آقای خندان پیش از این گفته بود که به صورت تلفنی به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود، اما به علت غیرقانونی بودن این نوع احضار، از رفتن به آنجا خودداری خواهد کرد.

عفو بین الملل بلافاصله پس از دستگیری رضا خندان این اقدام را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همسرش نسرین ستوده شد. نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر نیز در اوین زندانی است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توئیت به زبان فارسی گفته است اخبار بازداشت رضا خندان و چند وکیلی را که اخیرا در ایران بازداشت شده اند، «از نزدیک» دنبال می کند.

رضا خندان پیشتر رسانه‌ها را از اقدامات قضایی و امنیتی علیه همسرش مطلع کرده بود.

نسرین ستوده، پیش از دستگیری همسرش در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده خود و دیگر فعالان مدنی دستگیر شده، از یازده روز قبل در زندان اوین اعتصاب غذا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور پیشین آریزونا موقتا جانشین مک‌کین در سنا می‌شود

جان کیل، ۷۶ ساله، پیشتر نماینده ایالت آریزونا از حزب جمهوریخواه در مجلس سنا بود و سال ۲۰۱۲ بازنشسته شد.

داگ دوسی، فرماندار آریزونا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که سناتور پیشین «جان کیل» به عنوان جانشین سناتور جان مک‌کین، که هفته گذشته درگذشت، نمایندگی این ایالت در سنا را بر عهده خواهد گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کیل، ۷۶ ساله از حزب جمهوریخواه، که پیشتر در سنا بود و سال ۲۰۱۲ بازنشسته شد، تنها تا پایان سال جاری میلادی این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت.

آقای کیل نیز اعلام کرده است که بر اساس حس وظیفه‌ای که دارد این مسئولیت را تنها برای مدت محدودی برعهده خواهد گرفت و قصد ندارد بار دیگر در انتخابات کنگره شرکت کند.

با این حال هنوز مشخص نیست نمایندگی آریزونا در سنا را در سال ۲۰۱۹ چه کسی بر عهده خواهد داشت و فرماندار این ایالت باید دوباره فرد دیگری را معرفی کند.

فرماندار دوسی، ابراز امیدواری کرده است که جان کیل بپذیرد تا انتخابات بعدی در سنا بماند.

مردم ایالت آریزونا سال ۲۰۲۰ جانشین سناتور مک‌کین را انتخاب می کنند، و منتخب آنها تا سال ۲۰۲۲ نماینده این ایالت در سنا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG