لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۳۶

سرخط خبرها

وزیر دفاع اسرائیل: امیدوارم انسان‌های معقول در ایران صاحب قدرت شوند

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، بار دیگر تاکید کرد که این کشور هرگونه استقرار نظامی ایران در سوریه را نابود خواهد کرد.

آقای لیبرمن این مطالب را در مصاحبه اختصاصی با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، بیان کرد.

او گفت: «ما نمی‌خواهیم شاهد تبدیل سوریه به پایگاه نظامی ایران علیه خود باشیم. بنابر این تلاش می کنیم که هرگونه استقرار نظامی ایران، مانند پایگاه هوایی، دریایی و یا تولید موشک را نابود کنیم. همچنین ما جلوی ایجاد پایگاه شبه نظامیان شیعه را که از پاکستان یا عراق یا دیگر نقاط خاورمیانه به آنجا آورده شده اند، خواهیم گرفت.»

آقای لیبرمن در این مصاحبه در مورد آینده ای که برای ایران متصور است گفت که آرزوی همکاری مجدد با ایران را دارد: «امیدوارم که روزی انسان‌های معقول زمام امور را در ایران در دست گیرند. ما همکاری‌مان را با ایران از سر خواهیم گرفت، آن همکاری که منافع دو طرف را دربر گیرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه آموزگاران بریتانیا خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شد

اسماعیل عبدی و محمود بهشتی، فعالان صنفی معلمان

اتحادیه آموزگاران بریتانیا با راه اندازی کارزاری اینترنتی خواستار حمایت جامعه جهانی از آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی در ایران شد.

اتحادیه آموزگاران بریتانیا ضمن اشاره به شیوه غیرقانونی دستگیری و روند ناعادلانه دادگاه بدون حضور وکیل، نوشته است که از نظر جمهوری اسلامی جرم آقای عبدی طرفداری از حقوق بشر، برابری، عدالت، حق کودکان و نوجوانان در دسترسی به آموزش آزاد و با کیفیت و سازماندهی معلمان برای استیفای حقوق‌شان است.

این اتحادیه از همه کسانی که دغدغه حقوق بشری دارند خواسته است با ارسال ایمیل به مقامات ایران خواستار آزادی فوری وی از زندان شوند.

اسماعیل عبدی به همراه محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، و محمد حبیبی، دیگر فعال صنفی معلمان، در زندان اوین به سر می‌برند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامزد قضاوت در دیوان‌عالی آمریکا از سابقه قضایی خود دفاع کرد

قاضی برت کاوانا، نامزد رئیس جمهوری آمریکا برای پیوستن به جمع قضات دیوان عالی، روز چهارشنبه در برابر پرسش های سناتورها خود را به عنوان یک قاضی «مستقل» معرفی کرد که تحت فشار افکار عمومی و یا فشارهای سیاسی، در مورد پرونده های جنجالی تصمیم‌گیری نخواهد کرد.

او در اولین روز پاسخ به پرسش های کمیته قضایی سنای آمریکا گفت که داشتن استقلال، بدون پیش داوری در مورد پرونده ها، اولین ویژگی یک «قاضی خوب» است.

قاضی کاوانا گفت: «می خواهم در هر پرونده، طرف بازنده وقتی از در خارج می شود بگوید که کاوانا با من منصفانه عمل کرد.»

آقای کاوانا که ۵۳ سال دارد، گفت که طی ۱۲ سالی که به عنوان قاضی دادگاه تجدید نظر در واشنگتن خدمت کرده، در مورد بیش از ۳۰۰ پرونده رای صادر کرده است.

او گفت برخی از این آراء به نفع متهمان، و برخی از آراء به نفع دادستان‌ها بوده است، برخی مواقع به نفع کارگران رای داده و برخی مواقع به نفع شرکت ها، در برخی پرونده ها به نفع فعالان محیط زیست رای داده و در برخی مواقع به نفع شرکت های معدن زغال سنگ، آقای کاوانا سپس گفت: «من یک قاضی طرفدار قانون هستم.»

انتظار می رود که جلسات سنا برای شنیدن پاسخ های قاضی کاوانا چند روز دیگر طول بکشد.

جمهوری‌خواهان می گویند او یکی از بهترین قضات برای حضور در دیوان‌عالی آمریکا است، اما دموکرات‌ها می گویند که او یک سابقه «فعالیت سیاسی» به نفع محافظه‌کاران دارد.

برت کاوانا در صورتی که مورد تأیید سنا قرار بگیرد، جایگزین قاضی آنتونی کندی می شود که بازنشسته شده است. قاضی کندی، یک محافظه‌کار میانه‌رو شناخته می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: تصمیم اسرائیل در پیشگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه جدی است

نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه بار دیگر بر لزوم پیشگیری از حضور نظامی ایران و نیروهای نیابتی آن در سوریه تاکید کرد.

بنیامین نتانیاهو در آغاز نشست هفتگی کابینه در اورشلیم گفت؛ اسرائیل در تصمیم خود برای پیشگیری از استقرار نظامی رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن در سوریه راسخ است.

وی اضافه کرد، ما قاطعانه علیه این گونه تلاش‌ها و نیز تلاش برای تولید سامانه‌های تسلیحاتی دقیق در هر کجا، چه نزدیک و چه دور، اقدام می‌کنیم.

اسرائیل حضور نظامی ایران در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید جدی می‌داند و روز سه‌شنبه برای نخستین بار اعلام کرد در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ بار مواضع ایران را در سوریه هدف قرار داده است.

ایران در سوریه از دولت بشار اسد حمایت می‌کند و نیروها و تجهیزات نظامی خود را به آنجا منتقل کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دبیر کل اتحادیه کارگران پست کانادا خواستار آزادی بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری شد

بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری

در پی تداوم بازداشت بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری، مایک پالک، دبیر کل اتحادیه کارگران پست کانادا، در نامه ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری و دستگاه قضایی ایران، خواستار آزادی او شد.

به نوشته برخی از وبسایت های خبری، در این نامه که در پاسخ به نامه کمپین برای آزادی کارگران نوشته شده، آقای پالک ضمن بیان اینکه فعالان مدنی «صدای کارگران، فقرا، کودکان و زنان هستند»، اعلام کرد که اعضای این اتحادیه خواستار آزادی فعالان مدنی و کارگری بازداشت شده در ایران هستند.

به نوشته سایت اتحاد آزاد کارگران ایران، بهنام ابراهیم‌زاده، زندانی سیاسی سابق و فعال کارگری ۲۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در اطراف کرمانشاه بازداشت شد. گفته می شود که او برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه به آن منطقه رفته بود.

دلیل بازداشت آقای ابراهیم زاده اعلام نشده است و خانواده او پس از گذشت ۱۷ روز همچنان از او بی‌خبر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با امیر کویت دیدار و گفت‌وگو می‌کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امیر کویت در ۲۱ ماه مه ۲۰۱۷ برای نخستین بار در ریاض پایتخت عربستان سعودی دیدار کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه در کاخ سفید، میزبان شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت خواهد بود.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دو طرف در مورد مسائل دوجانبه، توسعه روابط تجاری و نیز همکاری‌های امنیتی گفت‌وگو خواهند کرد.

این دومین دیدار امیر کویت با پرزیدنت ترامپ است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امیر کویت، سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در ریاض پایتخت عربستان سعودی با یکدیگر دیدار کردند.

وزیران خارجه دو کشور نیز پیش‌تر در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره منطقه، ایران، و روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه تبادل نظر کردند.

کویت در چند ماه گذشته تلاش کرده است در ماجرای اختلاف بلوک عربی و دوحه نقش میانجی را داشته باشد.

عربستان، امارات، مصر و بحرین خرداد سال گذشته روابط خود را با قطر قطع و این امیرنشین حاشیه خلیج فارس را تحریم کردند.

این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند. دوحه ضمن رد اتهام‌ها، طرف مقابل را به تعرض به حاکمیت خود متهم می‌کند.

واشنگتن خواستار حل و فصل اختلاف‌ بین این کشورها، که همگی از متحدان آمریکا هستند شده است، و اتحاد آنها را در برابر ایران ضروری می‌داند.

پرزیدنت ترامپ در صدد ایجاد یک پیمان امنیتی- سیاسی بین کشورهای عرب خاور میانه با هدف مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: اطلاعاتی از توانایی مخالفان دولت سوریه برای حمله شیمیایی در دست نیست

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در حال گفتگو با خبرنگاران در هواپیما در راه سفر به هند - ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه گفت هیچ اطلاعاتی در مورد این که گروه‌های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در استان ادلب توانایی ساخت و بکارگیری سلاح‌های شیمیایی را داشته باشند، در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات جیم متیس در واکنش به ادعاهای اخیر روسیه بیان شد. روسیه ادعا کرده است که شورشیان مخالف دمشق در صدد انجام یک حمله شیمیایی هستند تا آن را به گردن نیروهای دولت سوریه بیاندازند.

نیروهای دولت اسد با پشتیبانی روسیه و ایران در آستانه عملیات نظامی عمده‌ای در استان ادلب هستند تا این منطقه را، که از آن با عنوان آخرین پایگاه عمده مخالفان دولت در سوریه یاد می‌شود، از کنترل شورشیان آزاد کنند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آمریکا در راه سفر به دهلی نو، پایتخت هند به خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفت که ما هیچ اطلاعاتی که نشان دهد اپوزیسیون سوریه توانایی حمله شیمیایی را داشته باشد در اختیار نداریم.

وزیر دفاع آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای سطح بالای ایالات متحده و کشورهای جنوب آسیا، که قرار است روز پنجشنبه در دهلی نو برگزار شود، راهی هند شده است.

کاخ سفید روز گذشته به دولت بشار اسد در مورد استفاده دوباره از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد. نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز از نشست شورای امنیت در روز جمعه برای بررسی تحولات سوریه خبر داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز دوشنبه شب در پیامی در توئیتر به روسیه و ایران در مورد حمله به استان ادلب هشدار داد و گفت با این کار جان صدها هزار غیرنظامی به خطر خواهد افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا: دو افسر اطلاعاتی روس عوامل حمله شیمیایی سالزبری هستند

تصاویر دو متهم یاد شده در حمله سالزبری که پلیس ضدتروریسم بریتانیا آن را منتشر کرده است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که عاملان حمله به سرگئی اسکریپال (جاسوس سابق روس) و دخترش یولیا در شهری در بریتانیا، دو افسر اطلاعاتی نیروهای مسلح روسیه بودند.

این دو اسفند گذشته با استفاده از یک ماده شیمیایی مرگبار در شهر سالزبری مسموم شدند، اما از مرگ نجات یافتند.

ترزا می به پارلمان بریتانیا گفت که عاملان حمله به روشنی از مسکو مجوز داشتند.

وودی جانسون، سفیر آمریکا در بریتانیا می گوید؛ ایالات متحده در مسئول دانستن روسیه برای «عمل تجاوزکارانه» در خاک بریتانیا، کنار این کشور می ایستد. به گزارش رویترز، جانسون این مطلب را روز چهارشنبه اعلام کرد.

روسیه اتهام دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

بریتانیا خواستار این شده است که در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت، موضوع حمله با عامل اعصاب در سالزبری، بررسی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا در اسلام آباد با مقام‌های ارشد پاکستان دیدار کرد

دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان - اسلام آباد ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه وارد اسلام آباد شد و با همتای پاکستانی خود و همچنین عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پمپئو پیش از دیدار با عمران خان، با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدارها بر اهمیت روابط آمریکا و پاکستان و همکاری در حوزه‌هایی که دو طرف منافع مشترک دارند تاکید کرده است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو همچنین با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان دیدار و در مورد همکاری عمیق‌تر دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم ابراز امیدواری کرده است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به پاکستان در حالی انجام می‌شود که روابط دو کشور اخیرا تیره شده و واشنگتن کمک‌های خود را به اسلام آباد تعلیق کرده است.

آقای پمپئو پیش از ورود به پایتخت پاکستان به خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفته بود که هدف از این سفر بازسازی روابط تیره بین دو کشور است.

واشنگتن می‌گوید که اسلام آباد از مبارزه جدی با پیکارجویان در پاکستان خودداری می‌کند و کمک‌های مالی و نظامی خود به آن کشور را تعلیق کرده است.

آمریکا پیش از سفر آقای پمپئو از توقف ارائه ۳۰۰ میلیون دلار کمک به پاکستان خبر داده بود. پیش از آن، کمک‌های مالی دیگری هم تعلیق شده بود.

وزیر خارجه آمریکا در رأس یک هیات بلندپایه، از جمله ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، به پاکستان رفته است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو در همه دیدارهای امروز خود در اسلام آباد، بر اهمیت نقش پاکستان در برقراری صلح در افغانستان، و اتخاذ تدابیر قاطع‌تر و پایدارتر علیه تروریست‌ها و پیکارجویانی که صلح و امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش جدید علیه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار می دهد

گزارش جديدی در بريتانيا بار ديگر هشدار می دهد که خروج بدون توافق بريتانيا از اتحاديه اروپا حداقل در کوتاه مدت، در روند اقتصادی و اجتماعی بريتانيا وقفه ای بزرگ بوجود می‌آورد.

این گزارش «بریتانیا در یک اروپای در حال تغییر» نام دارد.

بريتانيا در حالی به ۲۹ مارس ۲۰۱۹، تاريخ نهايی شدن خروج خود از اتحاديه اروپا نزديک می شود که هنوز تکليف توافقنامه هايی که تاکنون با اتحاديه داشته، روشن نشده است.

یکی از موانع خروج بریتانیا، عدم تمایل قانونگذاران به پرداخت قبض جدایی بریتانیا از اروپا بدون تضمین یک توافق تجاری در آینده می شود که مبلغ آن ۵۰ میلیارد دلار است.

این گزارش می گويد، ارتباطات تجاری بريتانيا با اتحاديه اروپا بعد از خروج بلافاصله قطع می شود، مردم از نظر غذا و دارو با کمبود شديد رو به رو خواهند شد، گواهينامه ايمنی هواپيماهای بريتانيايی بی درنگ باطل می شود و در نتيجه خيلی از پروازها لغو خواهد شد.

در این گزارش همچنین آمده است که اجازه و حق اقامت شهروندان بريتانيا که در اتحاديه اروپا زندگی می کنند به خطر خواهد افتاد، اما دولت بريتانيا در پاسخ به همه اين احتمالات همچنان تأکيد می کند که چنين مسائلی رخ نخواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرهاد میثمی، فعال مدنی در زندان دست به اعتصاب غذای خشک می‌زند

برخی گزارش ها حاکی از آن است که فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی که در اعتصاب غذا به سر می برد اعلام کرده که دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

بر اساس خبرهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، در روز چهارشنبه ۱۴ شهریور، آقای میثمی که از هنگام بازداشت خود در اوایل مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده بود، در اعتراض به تداوم بازداشت خود و دستگیر شدن همسر نسرین ستوده، گفته است که از شنبه ۱۷ شهریور وارد اعتصاب غذای خشک شده است.

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله به اتهام تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور بازداشت شد.

آقای میثمی متهم است که نشان‌هایی با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم»، در اختیار داشته است.

آقای میثمی پیشتر در برخی از تجمع‌های اعتراضی فعالان مدنی حاضر شده بود. او همچنین نسرین ستوده را در تحصن او برای لغو ممنوعیت کاری این وکیل دادگستری، همراهی کرده بود.

نسرین ستوده، وکیل سرشناس حقوق بشری، پس از صحبت درباره شماری از موکلانش که در اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شده بودند، به زندان منتقل شد.

خانم ستوده هم مانند میثمی از چند روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

یکی از نزدیکان آقای میثمی به گاردین گفته است که اعتصاب غذای او به خاطر «اتهامات ناموجه و عدم دسترسی به وکیل مورد نظر» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیران توئیتر و فیس‌بوک در برابر سناتورها از شرکت‌های خود دفاع کردند

مدیران ارشدی از توئیتر و فیس‌بوک روز چهارشنبه با حضور در کمیته منتخب اطلاعاتی سنا به پرسش‌های قانونگذاران در مورد اقدامات این سایت‌ها در ارتباط با نفوذ خارجی در فضای سایبری و امنیت سایبری پاسخ دادند و از عملکرد شرکت های خود دفاع کردند.

مدیر ارشد عملیاتی فیس‌بوک ضمن تایید این موضوع که واکنش شرکت به کمپین نفوذ آنلاین روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و به طور کل عرصه سیاست آمریکا کند بوده است، گفت فیس‌بوک اکنون بهتر عمل می کند.

فیس‌بوک و شرکت امنیتی «فایر آی» اخیرا از کمپین‌های نفوذ با منشاء ایران و روسیه پرده برداشتند که به حذف بیش از ۶۰۰ حساب جعلی منجر شد. برخی از آنها کاربران آمریکایی را هدف قرار داده بودند.

گفته می شود کمپینی که منشاء آن ایران بود، هدفش گمراه کردن افکار عمومی در سطح جهان و انتشار اطلاعات غلط بوده است.

در هفته‌های اخیر، مایکروسافت نیز گزارش داد که شش وب سایت روسی را که در ظاهر به عنوان اندیشکده و یا سایت‌های مرتبط با سنای آمریکا عمل می‌کردند، از کار انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و رضا خندان شدند

نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان، آرشیو

بازداشت رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری، واکنش نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشته است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ۱۴ شهریور در بیانیه این سازمان خواستار آزادی بدون قید و شرط خانم ستوده و همسرش شد.

این مقام عفو بین‌الملل در این بیانیه گفته است: «مقام‌ها نخست نسرین ستوده را بر اساس اتهامات جعلی بازداشت کردند، سپس به آزار و تهدید همسر و دوستانش پرداختند و حالا همسر او را بازداشت کرده‌اند. این اقدامات سنگدلانه نشان می دهد که مقامات ایران برای خاموش کردن صدای وکلای حقوق بشر تا کجا پیش می روند؛ حتی تا هدف قرار دادن خانواده آنها.»

فیلیپ لوتر در ادامه گفته است: «مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده و همسرش را آزاد و آنها را از اتهامات تبرئه کنند و یک بار برای همیشه به آزار این خانواده پایان دهند.»

همزمان، وبسایت خبری هرانا به نقل از محمد مقیمی، وکیل رضا خندان نوشته است که شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه» را علیه آقای خندان مطرح کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، در نهایت قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی برای رضا خندان صادر، و به زندان اوین منتقل شد.

در پی بازداشت همسر نسرین ستوده، دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برخورد با مدافعان حقوق بشر را شدت بخشیده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ای به بازداشت سه وکیل دادگستری و همسر نسرین ستوده در روزهای اخیر اشاره کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری آنها شد.

روز سه شنبه گزارش شد که نیروهای امنیتی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده را بازداشت کردند و به دادسرای اوین بردند.

آقای خندان پیش از این گفته بود که به صورت تلفنی به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود، اما به علت غیرقانونی بودن این نوع احضار، از رفتن به آنجا خودداری خواهد کرد.

عفو بین الملل بلافاصله پس از دستگیری رضا خندان این اقدام را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همسرش نسرین ستوده شد. نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر نیز در اوین زندانی است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توئیت به زبان فارسی گفته است اخبار بازداشت رضا خندان و چند وکیلی را که اخیرا در ایران بازداشت شده اند، «از نزدیک» دنبال می کند.

رضا خندان پیشتر رسانه‌ها را از اقدامات قضایی و امنیتی علیه همسرش مطلع کرده بود.

نسرین ستوده، پیش از دستگیری همسرش در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده خود و دیگر فعالان مدنی دستگیر شده، از یازده روز قبل در زندان اوین اعتصاب غذا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور پیشین آریزونا موقتا جانشین مک‌کین در سنا می‌شود

جان کیل، ۷۶ ساله، پیشتر نماینده ایالت آریزونا از حزب جمهوریخواه در مجلس سنا بود و سال ۲۰۱۲ بازنشسته شد.

داگ دوسی، فرماندار آریزونا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که سناتور پیشین «جان کیل» به عنوان جانشین سناتور جان مک‌کین، که هفته گذشته درگذشت، نمایندگی این ایالت در سنا را بر عهده خواهد گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کیل، ۷۶ ساله از حزب جمهوریخواه، که پیشتر در سنا بود و سال ۲۰۱۲ بازنشسته شد، تنها تا پایان سال جاری میلادی این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت.

آقای کیل نیز اعلام کرده است که بر اساس حس وظیفه‌ای که دارد این مسئولیت را تنها برای مدت محدودی برعهده خواهد گرفت و قصد ندارد بار دیگر در انتخابات کنگره شرکت کند.

با این حال هنوز مشخص نیست نمایندگی آریزونا در سنا را در سال ۲۰۱۹ چه کسی بر عهده خواهد داشت و فرماندار این ایالت باید دوباره فرد دیگری را معرفی کند.

فرماندار دوسی، ابراز امیدواری کرده است که جان کیل بپذیرد تا انتخابات بعدی در سنا بماند.

مردم ایالت آریزونا سال ۲۰۲۰ جانشین سناتور مک‌کین را انتخاب می کنند، و منتخب آنها تا سال ۲۰۲۲ نماینده این ایالت در سنا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید به دولت اسد درباره استفاده دوباره از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

دولت ایالات متحده روز سه شنبه با بیان این که واشنگتن اوضاع در ادلب سوریه را از نزدیک دنبال می‌کند، بار دیگر به دولت بشار اسد درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای گفت که میلیون‌ها غیرنظامی ساکن در استان ادلب سوریه در معرض حمله قریب الوقوع رژیم بشار اسد با پشتیبانی روسیه و ایران هستند.

وی در این بیانیه، که در وب سایت رسمی کاخ سفید منتشر شده است، به هشدار پرزیدنت دونالد ترامپ اشاره می‌کند که گفته است چنین حمله‌ای اوضاع را بدتر از آنچه هست خواهد کرد.

خانم سندرز اضافه کرد، موضع قاطع ما این است که اگر بشار اسد تصمیم بگیرد بار دیگر از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند، آمریکا و متحدان آن «پاسخی فوری و متناسب» خواهند داد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز سه‌شنبه به دمشق، مسکو و تهران هشدار داد که در صورت انجام حمله بی‌محابا به ادلب، دچار اشتباه انسانی بزرگی خواهند شد و شاید صدها هزار نفر کشته شوند.

ادلب، در ۳۰۰ کیلومتری شمال دمشق، علاوه بر تبدیل شدن به منطقه امنی برای شورشیان ضد دولتی، به پناهگاهی برای برخی گروه‌هایی که در فهرست تروریسم قرار دارند نیز تبدیل شده است.

کاخ سفید در بیانیه امروز خود همچنین خاطر نشان کرد که ایالات متحده و همپیمانان آن به صورت خستگی ناپذیری تلاش خواهند کرد که یک راه حل دیپلماتیک پایدار برای جنگ سوریه بیابند.

جنگ هفت ساله سوریه تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان عفو بین الملل: وضعیت حقوق بشر در ایران به نقطه بحرانی رسیده است

سازمان عفو بین الملل اقدام حکومت ایران در بازداشت خودسرانه وکلای حقوق بشر و فعالان حقوق زنان را در ایران نشانه شدت گرفتن سرکوب جامعه مدنی قلمداد کرد.

به گفته این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، با چنین اقداماتی جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در ایران در جو کامل اختناق و ترس قرار گرفته‌اند.

این سازمان می‌افزاید که وضعیت حقوق بشر در ایران به نقطه بحرانی رسیده است.

در این گزارش به، بازداشت هدی عمید فعال حقوق زنان، پیام درفشان، فرخ فروزان و آرش کیخسروی، وکلای مدافع حقوق بشر، اشاره شده و آمده است واحد اطلاعاتی سپاه پاسداران، نجمه واحدی فعال حقوق زنان را درخانه‌اش در تهران بازداشت کرده است.

عفو بین الملل هدف این تلاش‌ها را خاموش کردن صدای فعالان حقوق بشر در ایران قلمداد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مغازه‌دار تهرانی در اعتراض به جریمه ۵۰۰ میلیون تومانی خود را آتش زد

روز سه شنبه، مردی در تهران در اعتراض به جریمه ۵۰۰ میلیون تومانی که شهرداری برای او در نظر گرفته بود، خود را در مقابل ساختمان شهرداری تهران، در خیابان بهشت، به آتش کشید.

این مغازه دار که تلاش هایش برای لغو جریمه به جایی نرسیده بود پس از آتش زدن خود، قصد داشت اعضای خانواده اش را نیز به آتش بکشد که با دخالت مردم موفق نشد.

این مرد پس از اطفای آتش به خاطر سوختگی شدید به بیمارستان سوانح و سوختگی منتقل شد.

خبرگزاری‌های داخلی نوشته اند، به رغم اینکه این کاسب طی ماه‌های اخیر مبلغی را بابت تغییر کاربری مغازه خود پرداخت کرده بود، اما همچنان شهرداری تهران از ارائه مجوز فعالیت به او ممانعت می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان افغانستان از مرگ رهبر پیشین «شبکه حقانی» خبر داد

جلال الدین حقانی در سال های اخیر از رهبری شبکه شبه نظامی حقانی انصراف داده بود.

طالبان از مرگ جلال الدین حقانی، بنیانگذار و رهبر پیشین شبکه حقانی، از گروه‌های شبه نظامی فعال در افغانستان خبر داد.

در بیانیه روز سه شنبه طالبان، علت مرگ جلال الدین حقانی بیماری طولانی مدت ذکر شده است.

جلال الدین حقانی از فرماندهان مجاهدین افغان در مبارزه با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۸۰ میلادی در افغانستان بود و یکی از متحدان کلیدی آمریکا تلقی می‌شد.

حقانی اما به تدریج به گروه طالبان و اسامه بن لادن، بنیانگذار شبکه تروریستی القاعده، نزدیک شد و سال‌ها پیش از وقوع حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به دشمنی با ایالات متحده برخاست.

جلال الدین حقانی در سال های اخیر از رهبری شبکه شبه نظامی حقانی انصراف داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه افزایش بهای دلار در ایران؛ هر دلار آمریکا به ۱۴ هزار تومان رسید

در ایران روند پرشتاب کاهش ارزش ریال و افزایش قیمت طلا ادامه دارد و هر دلار آمریکا روز سه شنبه به قیمت ۱۴ هزار تومان هم رسید، اما بعدا کاهش یافت و در ساعاتی به ۱۳۷۰۰ تومان معامله شد.

هر دلار آمریکا یک روز قبل، زیر ۱۳۰۰۰ تومان نیز معامله می شد، اما در طول همان روز چند صد تومان افزایش یافت.

یورو نیز روز سه شنبه به رکورد ۱۶۰۰۰ تومان رسید و پوند انگلیس به مبلغ ۱۷۰۰۰ تومان خرید و فروش شد. از ابتدای امسال تا به حال ارزش ارزهای خارجی در مقابل ریال بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

هر قطعه سکه طلا نیز روز سه شنبه در ساعاتی به رقم ۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان هم رسید.

در همین حال، برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی از جو امنیتی در حوالی خیابان فردوسی و سبزه میدان در تهران خبر داده اند.

کاهش ارزش ریال در ایران بر قیمت کالاهای اساسی تاثیر گذاشته است. مسافران و دانشجویان خارج از کشور نیز برای تهیه ارز دچار مشکل شده اند.

قرار است تحریم های نفتی آمریکا نیز از ۱۳ آبانماه به اجرا گذاشته شود و شماری از کشورهای خریدار نفت ایران، از هم اکنون واردات نفت از ایران را کاهش داده اند. محل درآمد ارزی ایران عمدتا از فروش نفت است و عدم توانایی ایران در فروش این کالا، ورود دلار و ارزهای خارجی به این کشور را کاهش می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فاکس نیوز: هواپیمایی تحت مدیریت سپاه در قاچاق سلاح برای حزب‌الله دست دارد

به گزارش شبکه خبری فاکس، یکی از خطوط هواپیمایی ایران که چند نفر از کادر رهبری و هیئت مدیره آن را اعضای سابق سپاه پاسداران تشکیل می دهند، در قاچاق اسلحه و مهمات برای حزب الله لبنان دست دارد.

هواپیمائی فارس ایر قشم که مرکز آن در جزیره قشم است، مظنون به قاچاق تسلیحات به لبنان است.

فاکس نیوز از قول منابع اطلاعاتی غربی گزارش داد، شرکت هواپیمائی فارس ایر قشم که پانزده سال پیش با سرمایه خصوصی تاسیس شد، با همکاری سپاه قدس و کارخانجات اسلحه سازی در ایران در قاچاق تسلیحات و مهمات برای شبه نظامیان حزب الله لبنان دست داشته است.

برای مثال، یکی از دو جت بوئینگ ۷۴۷ متعلق به این شرکت هواپیمائی، روز ۹ جولای (برابر با ۱۸ تیر ماه) از پایگاهی نظامی در تهران پرواز کرد، و پس از توقف کوتاهی در فرودگاه بین المللی دمشق، در ساعت ۴ بعد از ظهر همان روز در فرودگاه بین المللی بیروت به زمین نشست.

منابع اطلاعاتی غربی که نام و نشان آنها فاش نشده است می‌گویند، این هواپیما حامل «قطعات مورد نیاز برای ساخت تسلیحات پیشرفته و دقیق در کارخانجات اسلحه سازی ایران در لبنان» بوده و به گفته منابع پروازی «مسیری غیرمعمول و سئوال برانگیز» از تهران تا بیروت را طی کرده است.

این در حالی است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در توئیتی در واکنش به خبر انتقال موشک های بالیستیک ایران به عراق نوشت، «اگر خبر انتقال موشک های ایران به عراق صحیح باشد، نقض آشکار حق حاکمیت عراق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.»

در همین رابطه، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه گفت که کشورش اوضاع سوریه را بطور کامل زیر نظر دارد و تاکید کرد مبارزه اسرائیل با تهدید ایران به داخل مرزهای سوریه محدود نمی شود.

او گفت «واکنش ما تنها محدود به تحرکات ایرانی ها در سوریه نخواهد بود و با تهدیدهای ایران در هر نقطه ای مقابله خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز هفته گذشته در گزارشی به نقل از منابع غربی، عراقی، و ایرانی، از انتقال موشک های بالیستیک برد کوتاه ایران به گروه های شبه نظامی متحد شیعه خبر داده بود.

تهران و بغداد گزارش رویترز را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رضا خندان، همسر نسرین ستوده بازداشت شد

تصویر آرشیوی از نسرین ستوده و همسرش، رضا خندان

نیروهای امنیتی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده را بازداشت کردند و به دادسرای اوین بردند.

آقای خندان پیش از این گفته بود که به صورت تلفنی به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بود، اما به علت غیرقانونی بودن این نوع احضار، از رفتن به آنجا خودداری خواهد کرد.

عفو بین الملل بلافاصله پس از دستگیری رضا خندان این اقدام را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط او و همسرش نسرین ستوده شد. نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر نیز در اوین زندانی است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توئیت به زبان فارسی گفته است اخبار بازداشت رضا خندان و چند وکیلی را که اخیرا در ایران بازداشت شده اند، «از نزدیک» دنبال می کند.

رضا خندان پیشتر رسانه ها را از اقدامات قضایی و امنیتی علیه همسرش مطلع کرده بود.

نسرین ستوده، پیش از دستگیری همسرش در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده خود و دیگر فعالان مدنی دستگیر شده، از یازده روز قبل در زندان اوین اعتصاب غذا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حوثی‌ها خواستار بررسی حمله هوایی ائتلاف عربستان در دادگاه جنایات جنگی شدند

کودک یمنی که در حمله ائتلاف سعودی مجروح و در بیمارستانی در صعده بستری شده است - ۱۲ اوت ۲۰۱۸

حوثی های یمن روز دوشنبه از دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی خواستند حمله هوایی ماه گذشته ائتلاف به رهبری عربستان را بررسی کند.

در این حمله که اتوبوسی در منطقه تحت کنترل حوثی ها در شمال غربی یمن هدف قرار گرفت، ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند و ۷۹ نفر از جمله ۵۶ کودک نیز زخمی شدند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شنبه گذشته این حمله را اشتباه خواند و قول داد مسببان آن را شناسایی کند. عربستان می گوید حوثی ها مورد حمایت ایران هستند. ایران می گوید به حوثی ها سلاح نمی دهد.

در همین حال قرار است طرفین درگیر در جنگ داخلی در یمن، برای از سرگیری دور جدیدی از مذاکرات صلح پنجشنبه آینده در ژنو ملاقات کنند.

این اولین مذاکرات بین دولت منصور هادی، و نمایندگان حوثی ها از سال ۲۰۱۶ خواهد بود. مذاکراتی که قبلا در کویت برگزار شده بود بدون نتیجه متوقف شد.

وزیر خارجه دولت منصور هادی گفت احتمالا گفتگوی رو در رو بین طرفین در ژنو صورت نمی گیرد.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از دولت منصور هادی که جامعه بین المللی او را رئیس جمهوری مشروع یمن می داند، حمایت می کند و می گوید که برای بازگرداندن او به قدرت، مواضع حوثی ها را هدف حملات هوایی قرار داده است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماه گذشته میلادی گفتند هر دو طرف در گیر در جنگ داخلی سه سال و نیمه در یمن مرتکب جنایات جنگی شده اند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در معرض قحطی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


انتقاد پرزیدنت ترامپ از توافق هسته‌ای ایران و جان کری

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه ضمن انتقاد دوباره از توافق هسته‌ای ایران که در دولت پیشین آمریکا حاصل شد، گفت ظاهرا وزیر خارجه دولت باراک اوباما، از بانیان این توافق، در اندیشه ریاست جمهوری است.

پرزیدنت ترامپ در پیامی در توئیتر نوشت، «می‌بینم که جان کری، پدر توافق (هسته‌ای با) ایران که اکنون ملغی شده است، به فکر نامزدی برای (انتخابات) ریاست جمهوری است. من باید خیلی خوش شانس باشم.»

جان کری، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، در گفت‌وگوهای شش قدرت جهانی با ایران، برای رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران نقش عمده‌ای داشت و عملا مذاکرات بین او و همتای ایرانی اش برگزار شد.

دونالد ترامپ در زمان نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶، از ابتدا مخالف این توافق بود، و پس از پیروزی و راهیابی به کاخ سفید خواستار مذاکره مجدد و اصلاح این توافق شد.

پرزیدنت ترامپ در نهایت، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در منطقه خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، در هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت ماه) سال جاری از توافق خارج شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: توافق هسته‌ای «بد» با ایران اسرائیل را به جهان عرب نزدیک کرد

نخست وزیر اسرائیل، که از مخالفان سرسخت توافق جامع هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران بود، روز دوشنبه در پیامی در توئیتر نوشت که این توافق یک جنبه مثبت داشت و آن هم نزدیک شدن اسرائیل و جهان عرب بود.

به عقیده بنیامین نتانیاهو، توافق هسته‌ای تابستان ۲۰۱۵ اعضای گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، با ایران «از هر نظر یک توافق بد بود، به جز یک مورد – این توافق، ما را به صورت بی سابقه‌ای به جهان عرب نزدیک کرد.»

نخست وزیر اسرائیل در ادامه این پیام که به زبان فارسی نوشته شده است، با بیان این که یکی از اهداف ما ادامه این روند است نوشت، عادی‌سازی تدریجی روابط (اسرائیل) با کشورهای مرکزی در جهان عرب بسیار مهم است.»

وی اضافه کرد، «ما در روند شکوفایی سیاسی و مبارزه برای حق و عدالت هستیم. این روند عادی‌سازی تدریجی روابط در آخر دروازه‌ای برای رسیدن به صلح خواهد بود.»

اسرائیل و برخی کشورهای عربی خاورمیانه، به ویژه عربستان سعودی رقیب منطقه‌ای ایران، از منتقدان جدی توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان – با تهران بوده‌اند.

این کشورها با این استدلال که جمهوری اسلامی قابل اعتماد نیست و اهداف بدخواهانه‌ای را در منطقه خاورمیانه دنبال می‌کند، نسبت به دستاوردهای این توافق که از آن با عنوان برجام نیز یاد می‌شود ابراز بدبینی کرده‌اند.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، که او هم چنین عقیده‌ای دارد و هشتم ماه مه اعلام کرد واشنگتن از توافق خارج می‌شود، روابط اسرائیل و عربستان به ویژه در مواجهه با جمهوری اسلامی نزدیک‌تر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاپنی‌ها برای توقف واردات نفت از ایران آماده می‌شوند

خریداران ژاپنی نفت خام ایران خود را برای توقف واردات نفت از ایران در ماه اکتبر آماده می کنند.

به گزارش رسانه های محلی، نگرانی پالایشگاه های ژاپن از دور بعد تحریم های ایالات متحده علیه ایران است که از پنجم نوامبر علاوه بر بانک ها، صادرات ایران را هدف قرار خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ در پی انصراف از توافق هسته ای ایران با قدرت های جهان از اعمال دوباره تحریم های ایالات متحده علیه ایران خبر داد و کشورها و شرکت های سراسر جهان را تهدید کرد در صورت معامله با ایران خود مشمول تحریم های آمریکا خواهند شد.

ژاپن به گزارش رسانه های داخلی آن کشور تلاش عمده ای را برای کسب معافیت از ممنوعیت واردات نفت از ایران به کار گرفته اما تابحال نتوانسته رضایت واشنگتن را جلب کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده گرفت

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

ایالات متحده روز دوشنبه مسئولت ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را به مدت یک ماه بر عهده گرفت.

ریاست این مهم‌ترین نهاد سازمان ملل متحد هر ماه به یکی از پانزده عضو دائم و غیر دائم آن واگذار می‌شود.

ریاست شورا برای سپتامبر در حالی به آمریکا منتقل شد که بریتانیا مسئولیت آن را در ماه اوت بر عهده داشت.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در توئیتی اعلام کرد، ما امروز ریاست شورای امنیت را آغاز می‌کنیم.

وی با بیان این که ماه پرمشغله و سخت خواهد بود، گفت که این افتخار بزرگی برای هیات نمایندگی آمریکا خواهد بود.

ریاست دوره‌ای شورای امنیت، بر اساس اسامی اعضای آن به زبان انگلیسی و به ترتیب حرف الفبا تعیین می‌شود.

شورای امنیت پانزده عضو دارد، که پنج عضو آن دائم و دارای حق وتو هستند و سایرین اعضای انتخابی هستند.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، و چین پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه ایران تقاضای ملاقات کرد

همسر نازنین زاغری از تلاش وزیر خارجه بریتانیا برای آزادی این زندانی ایرانی بریتانیایی تقدیر کرد و گفت که قصد دارد با محمد جواد ظریف دیدار کند.

ریچارد رتکلیف روز دوشنبه ۱۲ شهریور در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به سفر معاون وزیر خارجه بریتانیا به تهران و گفت‌و‌گوی او با مقام‌های ایران درباره نازنین زاغری، گفت که از اهمیتی که وزیر خارجه بریتانیا به آزادی همسرش می‌دهد قدردان است و به این سفر با دید مثبت می‌نگرد.

او گفت که الیستر برت، معاون خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه بریتانیا، در سفر این هفته خود به تهران با مقامات وزارت خارجه ایران و بستگان نازنین گفتگو کرده است. آقای رتکلیف با اعلام این که هنوز جزئیاتی از این دیدارها دریافت نکرده است، گفت که اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران که گفته اقداماتی در پرونده نازنین صورت خواهد گرفت موجب خوشبینی شده است.

همسر نازنین زاغری در گفت‌و‌گوی خود همچنین از نوشتن نامه به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خبر داد و گفت که در این نامه از آقای ظریف خواسته است که با او دیدار کند.

ریچارد رتکلیف گفت: «در نامه‌ای به آقای ظریف، ابتدا از او بابت تلاشش برای آزادی کوتاه مدت نازنین قدردانی کردم. به او گفتم که چقدر بازگشت دوباره او به زندان برای همه ما دردناک بود. در این نامه از او خواستم که با او رو در رو دیدار کنم. او طی هفته های آینده در نیویورک خواهد بود که من هم در آنجا حضور دارم تا در حاشیه مجمع عمومی برای آزادی نازنین لابی کنم. می خواهم در دیدارم با آقای ظریف از او درباره موانع آزادی نازنین بپرسم و بدانم که چگونه می شود، آنها را حل کرد. می‌خواهم به او بگویم که نازنین یک مادر بی گناه است که باید هرچه زودتر به خانه برگردد.»

آقای رتکلیف گفت که نازنین در گفت‌و‌گوی تلفنی روز یکشنبه به او گفته است که همچنان کرختی و بی حسی در پاهایش را حس می‌کند، و از هنگام بازگشت از مرخصی به زندان، از سردرد رنج می‌برد. او اضافه کرد که امیدوار است نازنین به خاطر مسائل انساندوستانه هرچه زودتر از زندان رهایی یابد.

هفته گذشته، نازنین زاغری که به تازگی از مرخصی به زندان بازگشته بود، در پی حمله‌های عصبی از هوش رفته و به درمانگاه زندان اوین منتقل شده بود.

در واکنش به وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، کیت الن، مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده بود آنچه که مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند به شدت بی رحمانه است.

نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که پس از سپری کردن ۳۰ ماه زندان، هفته گذشته به مرخصی سه روزه رفته و با خانواده خود ملاقات کرده بود، به زندان بازگشت.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری خبر داده بود که حکومت ایران با درخواست تمدید مرخصی موقت نازنین زاغری موافقت نکرد.

رئیس دفتر عفو بین الملل در بریتانیا تحولات پیرامون مرخصی نازنین زاغری را تاسف بار و دردآور توصیف کرد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی نازنین زاغری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه‌نگاری، به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فدریکا موگرینی: به دنبال انتخاب مجدد در سمت فعلی نیستم

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفت که پس از پایان دوران ماموریت پنج ساله اش در این سمت، به دنبال انتخاب مجدد نیست.

او در جمع سفرای کشورهای اروپایی گفت که تلاش دارد تا پایان دوران ماموریتش امور را به شکلی پیش ببرد که فرد پس از او خانه ای مرتب تحویل گیرد.

خانم موگرینی ۴۵ ساله، در سال ۲۰۱۵ در محقق شدن برجام نقش مهمی ایفا کرد.

او که از دهم آبان ۱۳۹۳ به وزیر خارجه دی-فاکتو اتحادیه اروپا منصوب شد، پیشتر به مدت هشت ماه وزیر امور خارجه ایتالیا بود.

کاترین اشتون بریتانیایی و خاویر سولانا اسپانیایی پیش از خانم موگرینی در این سمت فعالیت داشتند. دوران خدمت در این سمت پنج سال است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با محدود شدن صادرات ایران قیمت نفت افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری رویترز، نگرانی بازار نفت جهانی از نزدیک شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و قطع یا کاهش شدید صادرات نفت ایران موجب افزایش قیمت این کالا در روز دوشنبه شد؛ هرچند افزایش تولید نفت آمریکا و کشورهای عضو اوپک، کمبود نفت ایران را تا حد زیادی جبران می‌کند.

آمریکا از ماه نوامبر تحریم‌های نفتی علیه ایران را اعمال می کند و از شرکت های نفتی و کشورهای خریدار نفت ایران خواسته است از خرید نفت این کشور خودداری ورزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نفت خام برنت هر بشکه ۷۸.۱۴ دلار و نفت آمریکا هر بشکه ۶۹.۹۰ دلار خرید و فروش شد، که در مقایسه با دو هفته گذشته ۱۰ در صد افزایش را نشان می دهند.

سایه تحریم های آمریکا، پیشاپیش صادرات نفت ایران را محدود کرده است.

استیفن برناک، کارشناس انرژی در لندن می گوید که صادرات نفت ایران، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک، بیش از آنچه انتظار می‌رفت محدود شده و سرعت این کاهش صادرات نیز زیاد تر از حد انتظار بوده است. با این حال باید منتظر وخیم تر شدن وضعیت صدور نفت ایران پس از ماه نوامبر و اعمال مرحله دوم تحریم ها بود.

ادوارد بل کارشناس انرژی در دوبی می گوید، با آن که در ماه گذشته صدور روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت ایران کاهش یافته، اما عرضه نفت به بازار به خوبی انجام شده است.

تولید روزانه اوپک در ماه اوت ۲۲۰هزار بشکه افزایش داشته و به ۳۲.۷۹ میلیون بشکه رسیده است.

لیبی و عراق نیز در این مدت بر تولید و صادرات نفت افزوده اند.

بهره برداری از نفت در آمریکا نیز افزایش چشمگیری داشته و طی سه هفته گذشته با حفر ۸۶۲ حلقه چاه نفت بر میزان فعالیت و بهره برداری افزوده شده است.

در این میان، عاملی که ممکن است بر کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذار باشد جنگ تجاری کنونی آمریکا با چین، کانادا و متحدان اروپایی است، که اگر ادامه یابد به تولید صنعتی آسیب می رساند و از میزان تقاضا برای نفت کاسته خواهد شد و با کاهش تقاضا قیمت نفت پائین می آید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرخ ارز در بازار ایران بار دیگر رکورد شکست؛ دلار در آستانه ۱۳ هزار تومان

گزارش ها حاکی از آن است که نرخ دلار در بازار آزاد ارز ایران باز هم رکورد شکست و در آستانه سیزده هزار تومان قرار گرفت.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۱۲ شهریور گزارش داد که صرافی ها در بازار ارز تهران، دلار را با نرخی متفاوت از آنچه روی تابلوهای خود درج کرده بودند، معامله می کردند.

بر اساس این گزارش، بهای هر دلار آمریکا که روز یکشنبه تا مرز ۱۲ هزار تومان پیش رفته بود، روز دوشنبه باز هم افزایش یافت و به بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. هر یورو هم که روز یکشنبه تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود، روز دوشنبه تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شده است.

این در حالی است که برخی از سایت های خبری نیز از بالارفتن نرخ دلار آمریکا تا مرز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خبر دادند. همچنین گزارش شده است که هر قطعه سکه طلا نیز در بازار تهران تا چهار میلیون و ششصد و نود هزار تومان قیمت گذاری شده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از کاهش ارزش پول ملی ایران در مقابل دلار، نوشت که هر دلار آمریکا روز دوشنبه حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد.

افزایش نرخ دلار در برابر ریال ایران در حالی صورت گرفت که مجلس شورای اسلامی در واکنش به بحران‌های اقتصادی در ایران هفته گذشته وزیر اقتصاد و دارایی را اسیتضاح، و از کار برکنار کرد. پیش از آن رئیس جمهوری ایران، رئیس کل بانک مرکزی را تغییر داده بود.

دولت ایران همچنین در ابلاغ سیاست های جدید ارزی، ممنوعیت خرید و فروش ارز را لغو کرد و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان را به بازار ثانویه و سامانه نیما که محل فروش ارز صادرکنندگان است، محول کرد. قوه قضائیه نیز اعلام کرد که حدود ۱۰۰ نفر را به اتهام اخلال در بازار ارز و سکه بازداشت کرده است؛ با این حال، روند افزایش نرخ ارز و سکه ادامه یافته است.

روند جدید کاهش شدید ارزش پول ملی ایران از حدود یک سال پیش در پی بحران شدید اقتصادی، مشکلات مالی عمیق بانک‌های داخلی و تقاضای شدید خرید دلار در میان شهروندان ایرانی که نگران پیامدهای خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها هستند، آغاز شد.

طی یکسال گذشته با کاهش ارزش پول ملی ایران و تداوم مشکلات عمیق اقتصادی، تظاهرات و اعتراض‌های گسترده ای علیه اقدامات جمهوری اسلامی شکل گرفت. در دی ماه سال گذشته یک رشته تظاهرات اعتراضی که با انتقاد از برنامه های اقتصادی شکل گرفت، حدود ۸۰ شهر ایران را در بر گرفت و ۲۵ کشته به جای گذاشت.

گروهی از بازاریان نیز برای چند روز در اعتراض به افزایش شدید نرخ ارز و تداوم بحران اقتصادی اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG