لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۲۵

سرخط خبرها

احسان یارشاطر، بنیانگذار دانشنامه ایرانیکا، درگذشت

احسان یارشاطر، بنیانگذار و مدیر دانشنامه ایرانیکا و بنیانگذار مرکز ایران‌شناسی در نیویورک، یکشنبه ۱۱ شهریور در کالیفرنیا درگذشت.

پرفسور یارشاطر که ۹۸ سال داشت، دکترای ادبیات فارسی داشت و از استادان برجسته دانشگاه کلمبیا در نیویورک بود.

دانشنامه ایرانیکا که از معتبرترین منابع شناخت فرهنگ ایران در زبان انگلیسی است و از آن به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین پروژه ایرانشناسی یاد می‌شود، در سال ۱۳۴۷ به پیشنهاد احسان یارشاطر و با بودجه‌ای دو میلیون دلاری شکل گرفت. بودجه این دانشنامه پس از پیروزی انقلاب اسلامی قطع شد و ادامه کار به بخش ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا منتقل شد تا با مدیریت آقای یارشاطر تکمیل شود.

بخش نخست مستند صدای آمریکا درباره احسان یارشاطر

بخش دوم مستند صدای آمریکا درباره احسان یارشاطر

پرفسور یارشاطر فروردین ۱۲۹۹ در همدان و در یک خانواده بهایی و اصالتا کاشانی به دنیا آمد. او در دانشسرای عالی ادبیات فارسی خواند و در سال ۱۳۲۰ به ایرانشناسی روی آورد.

او پس از انقلاب پروژه دانشنامه ایرنیکا را در آمریکا دنبال کرد. با تلاش او، دانشگاه کلمبیا و بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا از دانشنامه ایرانیکا حمایت کردند و در ادامه تعدادی از ایرانیان مقیم آمریکا نیز به حامیان مالی این پروژه پیوستند.

نخستین جلد مجموعه ایرانیکا در سال ۱۳۶۱ به چاپ رسید. این مجموعه قرار است تا سال ۲۰۲۰ میلادی در ۴۵ جلد به پایان برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ها به قطع کمک مالی آمریکا به سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی

یک زن فلسطینی در کمپ آوارگان و پناهجویان در خان یونس

در پی تصمیم آمریکا برای قطع کمک مالی به «سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی» وابسته به سازمان ملل متحد، رئیس این سازمان در نامه‌ای سرگشاده این تصمیم را مشکلی برای ادامه فعالیت این سازمان خوانده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی را سازمانی با نقایص غیرقابل اصلاح توصیف کرده و از رهبران آن خواسته بود برای حل مشکلات پناهجویان فلسطینی به میز مذاکرات صلح بازگردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم دولت ترامپ برای قطع کمک مالی به سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل متحد استقبال کرد.

او گفت: «ایالات متحده تصمیم مهمی گرفته است؛ قطع کمک مالی به سازمانی که به پناهندگی فلسطینی‌ها تداوم می بخشد. آمریکا بلاخره به این مشکل پایان می دهد. تصمیم بسیار مهمی است. سازمان پناهندگان باید منحل شود. کمک مالی باید قطع شود و واقعا به توانبخشی پناهندگان کمک شود. شمار پناهندگان کمتر از تعدادی است که این سازمان گزارش کرده است.»

فلسطینی‌ها اما تصمیم آمریکا را محکوم کردند و دولت ترامپ را متهم کردند که می‌خواهد موضوع پناهندگان را که موضوعی اصلی است، از مذاکرات صلح خارج کند.

آمریکا حدود سی درصد از کل بودجه سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی را تامین می کرد و دو سال قبل، ۳۵۵ میلیون دلار به این سازمان کمک مالی کرد، اما دولت ترامپ در اول سال میلادی جاری ۶۰ میلیون دلار به این سازمان پرداخت.

پییر کرانبول، کمیسر سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی در نامه ای سرگشاده گفت که کاهش حدود ۳۰۰ میلیون دلاری کمک آمریکا، این سازمان را با بحران موجودیت مواجه کرده است. آقای کرانبول همچنین گفت که گرچه تصمیم کشورهای دیگر برای کمک مالی عزم این سازمان برای ادامه کمک به پناهندگان را جزم تر کرده است، اما این سازمان نیاز آنی به ۲۰۰ میلیون دلار برای ادامه فعالیت دارد.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که از دیدگاه پرزیدنت ترامپ باید اطمینان حاصل شود که کمک مالی آمریکا به فلسطینی‌ها، در راستای منافع ملی مردم آمریکا باشد.

او گفت: «پرزیدنت ترامپ دستور بازنگری کلی در کمک مالی به تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و همچنین غزه را صادر کرد تا اطمینان حاصل شود که پول مالیات دهندگان آمریکایی در انطباق با منافع ملی مصرف شود و همچنین برای مالیات دهندگان ارزش ایجاد کند. در این خصوص تصمیم گرفته شد و ما در بیانیه‌ای تاکید کردیم که کمک مالی در این شرایط در جهت منافع ملی آمریکا نیست و در این مقطع، ارزشی برای مالیات دهندگان آمریکایی ایجاد نمی‌کند.»

خانم نائورت گفت که سازمان امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی برای سالها به طرزی نامحدود به شمار پناهندگانی که کمک مالی دریافت می کنند، افزوده است و این وضعیت در شرایط بحرانی دیگر قابل ادامه نیست.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

امیر کویت برای گفتگو با پرزیدنت ترامپ به واشنگتن سفر می‌کند

امیر کویت در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ریاض، ماه مه ۲۰۱۷

صباح احمد الجابر، امیر کویت، روز دوشنبه به واشنگتن سفر می کند تا در دیدار با دونالد ترامپ درباره طیفی از مسائل گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با آنکه منابع کویتی درباره موضوع های مورد بحث دو رهبر توضیح روشنی نداده‌اند، اما کویت در گذشته تلاش کرده است در ماجرای اختلاف میان ائتلاف عربی با امیرنشین قطر نقش میانجی را داشته باشد.

کشورهای عربستان سعودی، امارات، مصر، و بحرین در پی شدت گرفتن اختلاف هایشان با قطر با این امیر نشین قطع رابطه کرده اند. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده و از روابط نزدیک قطر با ایران انتقاد می‌کنند. قطر با انتقاد از این چهار کشور آنها را به تعرض به حاکمیت خود و تحریم امیرنشین متهم می‌کند.

آمریکا یک پایگاه نظامی مهم در قطر دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دعوای قطر با همسایگان، ابتدا جانب آنها را گرفت، اما پس از آن، خواستار حل اختلاف و ایجاد جبهه متحد کشورهای عرب حوزه خلیج فارس علیه ایران شد.

در ماه‌های اخیر، دولت ترامپ در صدد ایجاد یک پیمان امنیتی و سیاسی از ۶ کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه مصر و اردن در برابر مداخله های فزاینده ایران در منطقه برآمد.

این پیمان که «اتحاد استراتژیک خاورمیانه» نام گرفته، قرار است در کنفرانس سران این کشورها در واشنگتن در روزهای ۱۲ و۱۳ ماه اکتبر(۲۱ و ۲۲ مهر) مورد بررسی قرار گیرد و نهایی شود، اما منابع عربی، حل نشدن اختلاف قطر با همسایگان را یک مشکل بر سر راه چنان اتحادی قلمداد می‌کنند. سفر امیر کویت در رابطه با این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجارهای مهیب در پایگاه هوایی در حومه دمشق

چند انفجار مهیب شنبه شب یک پایگاه هوایی در حومه دمشق را به لرزه درآورد.

انفجارهای شنبه شب، ۱۰ شهریور، در فرودگاه نظامی «المزه» در جنوب غربی دمشق اتفاق افتاد که محل استقرار هواپیمای شخصی رئیس جمهوری و مقر سازمان اطلاعاتی نیروی هوایی سوریه است.

گفته می‌شود این انفجار به دلیل اصابت موشکی که از اسرائیل پرتاب شد، رخ داد، اما هنوز مقام‌های اسرائیلی در این خصوص اظهار نظر نکرده‌اند.

به گفته رسانه های محلی، اتصال سیم برق انبار مهمات عامل انفجار در این پایگاه بوده است، اما دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا دلیل این انفجارها را اصابت موشک اسرائیلی که از ارتفاعات جولان به سوی این فروگاه پرتاب شده، عنوان کرده است.

بنا به گزارش‌ها پایگاه هوایی المزه محل نگهداری موشک‌هایی است که از ایران برای سوریه و حزب الله لبنان ارسال می شود.

اسرائیل خواستار خروج شبه نظامیان ایران از تمام خاک سوریه است، اما هفته گذشته امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، در سفر به دمشق قراردادی برای «ادامه همکاری‌های نظامی و کمک ایران به بازسازی سوریه» به امضا رساند.

وزیر دفاع ایران گفته بود که حضور ایران در سوریه بنا به خواست سوریه و ادامه آن مطابق اراده طرفین خواهد بود.

پیشتر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دیدار با نیکلای پاتروشف همتای روس خود، بر ضرورت خروج نیروهای ایران از سوریه تاکید کرده بود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «نیکلای پاتروشف پیشنهاد برقراری محدودیت جغرافیایی برای نیروهای ایرانی مستقر در خاک سوریه را در برابر به تعلیق درآوردن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که تقریباً دو ماه دیگر آغاز می شود مطرح کرد. من این پیشنهاد را صریحاً رد کردم. روسیه پیشتر نیز همین پیشنهاد را به اسرائیل و آلمان و فرانسه کرده بود، که همان زمان با آن مخالفت شده بود. تاکید می کنم، در تحریم نفتی آمریکا علیه ایران و تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تغییری بوجود نیامده و نیروهای ایرانی مستقر در سوریه نیز باید خاک آن کشور را ترک کنند.»

پس از هفت سال جنگ داخلی میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان، ادلب در شمال غربی سوریه با سه میلیون نفر جمعیت تنها استان تحت کنترل مخالفان مسلح در آن است.

در شرایطی که نیروهای مسلح رژیم سوریه برای حمله گسترده زمینی به ادلب آماده می‌شوند، روسیه نیز با تقویت کم سابقه ناوگان خود در شرق مدیترانه در حال انجام رزمآیشی به نام «سپر دریایی» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب دوهفته‌ای کارگران نیشکر هفت تپه پس از مذاکره با کارفرما پایان یافت

در پی موافقت کارفرما با برخی از خواسته های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، اعتصاب دوهفته‌ای کارگران پایان یافت.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز یکشنبه ۱۱ شهریور گزارش داد که به دنبال مذاکرات صنفی کارگران که روزهای جمعه و شنبه در استانداری خوزستان و اداره کار شهرستان شوش انجام شد، اعتراض صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از گذشت نزدیک به ۱۴ روز پایان یافت و کارگران به سر کار خود برگشتند.

روز شنبه نیز برخی از سایت‌های خبری به نقل از سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه گزارش داده بودند که در پی جلسه‌ای بین اعضای مجمع نمایندگان کارگری هفت‌تپه با معاون استاندار خوزستان و کارفرما در اهواز، کارفرما با برخی از خواسته های کارگران موافقت کرد.

بر این اساس، مقرر شد که تنظیم قرارداد با کارگران از این پس با حضور نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تحت نظر نمایندگان کارگری بر اساس مقررات انجام شود.

همچنین قرار شد اجرای طرح طبقه بندی مشاغل پس از فراهم شدن زمینه های قانونی در دستور کار قرار گیرد و کارفرما اعلام کرد که با اجرای این طرح و هر مورد قانونی دیگری، مخالفت نخواهد کرد. علاوه بر این، قرار شد که دستمزد معوقه کارگران تا روز چهارشنبه، ۱۴ شهریور، پرداخت شود.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است. به نوشته خبرگزاری ایلنا، در اعتراض‌های جدید، کارگران اعلام کردند که دست کم سه ماه حقوق طلب دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بهای ارز در ایران باز هم افزایش یافت

بر اساس گزارش‌ها، بهای ارز در بازار غیررسمی در ایران باز هم افزایش یافت.

روز یکشنبه ۱۱ شهریور دلار آمریکا به مرز ۱۲ هزار تومان نزدیک شد، بهای یورو از ۱۳ هزار تومان گذشت و پوند انگلستان بیش از ۱۵ هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین در بازار آزاد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران چند ماه پیش موجب بروز ناآرامی و اعتراض‌های بازاریان شد. هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

دولت اعلام کرد نرخ ارز را تک نرخی می کند اما عملا دلار ۴۲۰۰ تومانی تنها به دست برخی افراد نزدیک به حکومت برای واردات پرداخت شده که سوء استفاده هایی نیز در این رابطه گزارش شد.

با این حال، دستگاه قضایی ایران با همکاری دولت روحانی برای کنترل بازار ارز و طلا، تاکنون ده‌ها نفر را در ارتباط با پرونده های ارز، سکه، و خودرو دستگیر کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نجمه واحدی، فعال حقوق زنان، بازداشت شد

دو فعال حقوق زنان، نجمه واحدی و هدی عمید

گزارش ها حاکی از آن است که نجمه واحدی، فعال حقوق زنان، بازداشت شده است.

بر اساس خبرهایی که شنبه ۱۰ شهریور به نقل از روزنامه نگاران و فعالان مدنی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نجمه واحدی همزمان با بازداشت هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان، بازداشت شده است.

این دو با برگزاری کارگاه‌هایی، شروط ضمن عقد را به زنان جوان آموزش می دادند.

روز شنبه همچنین گزارش‌هایی از بازداشت پیام درفشان و فرخ فروزان، وکلای دادگستری، توسط ماموران وزارت اطلاعات منتشر شد.

بازداشت و سرکوب فعالان مدنی، دانشجویان و شهروندان معترض توسط دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی، در ماه‌های اخیر بارها مورد اعتراض نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراسم بزرگداشت سناتور جان مک‌کین با سخنرانی چهره‌های برجسته سیاسی آمریکا برگزار شد

مراسم یادبود سناتور فقید جان مک کین در کلیسای جامع شهر واشنگتن با سخنرانی جرج دبلیو بوش و باراک اوباما، روسای جمهوری پیشین آمریکا، برگزار شد.

در این مراسم که شنبه ۱۰ شهریور برگزار شد، لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه، هنری کسینجر، وزیر خارجه پیشین که مشاور ریچارد نیکسون رئیس جمهوری پیشین در دوران جنگ ویتنام بود، و برخی از اعضای خانواده سناتور مک کین سخنرانی کردند.

تابوت سناتور مک کین بر روی یک سکوی چوبی قرار داشت که اولین بار صد و پنجاه سال قبل برای حمل تابوت آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری ترور شده آمریکا، استفاده شده بود.

کاروان حامل تابوت سناتور مک کین در جریان حرکت از ساختمان کنگره به سمت کلیسای جامع واشنگتن، در محل یادمان جنگ ویتنام توقف کرد و سیندی مک کین همسر سناتور فقید، تاج گلی به یاد کشته شدگان در آن جنگ نثار کرد. وارن بیتی، هنرپیشه سرشناس، جو بایدن معاون ریاست جمهوری پیشین، مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک و ولادیمیر کارامورزا ، ناراضی روس ، از دیگر حمل کنندگان تابوت سناتور مک کین بودند.

این سناتور ارشد و چهره سیاسی سرشناس آمریکا شنبه شب سوم شهریور در پی ابتلا به سرطان مغز و پس از یک دوره درمان، درگذشت.

سناتور مک کین از کهنه سربازان جنگ ویتنام، از اواخر سال گذشته میلادی بیشتر وظایفش در کنگره را از راه دور از ایالت آریزونا انجام می‌داد.

او از سیاستمداران خوشنام و اخلاق مدار آمریکا محسوب می‌شد.

در پی درگذشت آقای مک کین، پرچم ایالات متحده بر فراز کنگره آمریکا و کاخ سفید به احترام او به حالت نیمه افراشته در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه وکیل دادگستری در ایران بازداشت شدند

سه وکیل دادگستری، فرخ فروزان، پیام درفشان و هدی عمید در ایران بازداشت شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی در ایران سه وکیل دادگستری را بازداشت کرده‌اند.

وبسایت کمپین حقوق بشر در ایران در گزارشی اعلام کرد که پیام درفشان و فرخ فروزان، وکلای دادگستری، روز جمعه ۹ شهریور در کرج بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، آقای درفشان که وکالت آرش کیخسروی، دیگر وکیل بازداشت شده، را بر عهده دارد، همراه آقای فروزان هنگامی که قصد دیدار از خانواده آقای کیخسروی را داشتند، توسط ماموران وزارت اطلاعات مقابل منزل این زندانی بازداشت شدند.

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع خود نوشت که از اتهامات و محل نگهداری این وکلا خبری در دست نیست.

آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی، دو وکیل دادگستری، هفته گذشته در پی یک حرکت مسالمت آمیز مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون خزر، بازداشت شدند.

بنا به اعلام کمپین حقوق بشر در ایران، فرخ فروزان وکیلی است که در زمینه حقوق کودکان نیز فعالیت می کند. پیام درفشان نیز علاوه بر وکالت آرش کیخسروی، وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی را برعهده داشته است.

از سوی دیگر برخی گزارشها حاکی از آن است که هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان نیز شنبه ۱۰ شهریور در خانه خود بازداشت شده است.

هنوز دلیل بازداشت این وکیل دادگستری نیز مشخص نشده است.

ماموران امنیتی پیش از این نیز تعدادی از وکلای دادگستری؛ از جمله نسرین ستوده و محمد نجفی را به دلیل فعالیت حقوقی و بشردوستانه آنها بازداشت کردند.

بازداشت خانم ستوده انتقاد نهادهای بین المللی حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را در پی داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فضانوردان حفره ایجاد شده در سفینه سایوز را ترمیم کردند

فضانوردان مقیم ایستگاه بین المللی حفره کوچکی را که در سفینه فضایی سایوز روسیه ایجاد شده بود، به طور موقت ترمیم کردند.

این سفینه که در کنار ایستگاه پهلو گرفته و به آن متصل است، در نتیجه ایجاد حفره با کاهش فشار هوا در ایستگاه مواجه شده بود.

ناسا، سازمان هوافضانوردی ایالات متحده می گوید که این حفره دو میلیمتری خطری را متوجه فضانوردان مقیم ایستگاه ایجاد نکرده است.

راسکسموس، آژانس فضایی روسیه پس از بازگشت سفینه به زمین، علت ایجاد حفره را بررسی و سپس آن را تعمیر خواهد کرد.

پس از یافتن این حفره، الکساندر گرست فضانورد آلمانی مقیم ایستگاه، ابتدا سعی کرد با انگشت خود حفره را مسدود کند. ابتکار این فضانورد، موجب خنده و سرگرمی سایر فضانوردان شد، زیرا این چاره ای دائمی برای حل مشکل در بزرگترین آزمایشگاه فضایی جهان نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار پمپئو نسبت به حمله ارتش سوریه به ادلب، همزمان با کمک تسلیحاتی ایران به بشار اسد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر در مورد حمله قریب الوقوع ارتش سوریه به استان ادلب هشدار داد.

وزیر خارجه آمریکا جمعه ۹ شهریور در پیام توئیتری که در مورد حمله قریب الوقوع ارتش سوریه به استان ادلب منتشر کرد، نوشت: «هدف این تجاوز نظامی، سه میلیون اهالی ادلب هستند که پیشتر از خانه و کاشانه خود رانده شده اند. در حالیکه دنیا این عملیات نظامی را زیر نظر دارد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از عملیات رژیم سوریه و روسیه دفاع می کند.»

از سوی دیگر، در حالیکه وزیر خارجه روسیه می گوید که حمله به ادلب در راستای تحقق تمامیت ارضی سوریه انجام می شود، به گزارش خبرگزاری المصدر، ایران «آماده می شود تا هواپیماها و موشک‌های اس ۳۰۰ ساخت خود را در اختیار ارتش سوریه بگذارد.»

بخش بزرگی از سه میلیون نفر سکنه استان ادلب در شمال غربی سوریه را مخالفان مسلحی تشکیل می‌دهند که در چهار سال اخیر از سایر نقاط سوریه به آن منطقه رانده شده‌اند.

ارتش سوریه برای تصرف ادلب، که آخرین استان تحت کنترل مخالفان در آن کشور است، آماده می‌شود. وزیر خارجه روسیه نیز آشکارا از این عملیات که در آستانه انجام است، دفاع می کند.

سرگئی لاوروف درباره این عملیات گفت: «دولت سوریه حق دارد ضمن دفاع از حاکمیت خود، پناهگاه‌های تروریست ها در آن کشور، از جمله در ادلب را نابود کند. ضمن آنکه برای جلوگیری از حوادث ناخواسته در تماس دائم با دولت آمریکا هستیم، تاکید می کنم که باید بین مخالفانی که خواستار مذاکره با دمشق هستند، و تروریست‌های جبهه النصره در استان ادلب تفاوت گذاشت.»

در همین حال یونیسف، صندوق کودکان وابسته به سازمان ملل، نیز در مورد وضعیت ناگوار کودکان در ادلب هشدار داده است.

منولت فونتین، یکی از مدیران یونیسف گفت: «می دانیم که بیش از یک میلیون کودک در استان ادلب ساکن هستند. این کودکان در بسیاری موارد، سه، چهار، پنج یا حتی شش بار از این منطقه به آن منطقه مهاجرت کرده اند، و در چهار یا پنج سال اخیر شرایط بسیار سختی داشته اند. حمله گسترده رژیم سوریه به منطقه ادلب در حالی آغاز می شود که این کودکان در بدترین شرایط از نظر مادی و معنوی زندگی می کنند.»

در شرایطی که رژیم سوریه برای حمله گسترده به ادلب آماده می شود، ناوگان روسیه در شرق مدیترانه به صورت بی‌سابقه‌ای تقویت شده و در حال انجام رزمایشی با نام «سپردریایی» است.

قرار است جیمز جفری و جوئل رایبورن، دو نماینده ویژه آمریکا در امور منطقه، جمعه آینده برای تبادل نظر در مورد ایران و سوریه، از اسرائیل، اردن و ترکیه دیدن کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده بان حقوق بشر: ۳۰ نفر در اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران کشته شده‌اند

دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از آغاز اعتراضات مردمی در دی ماه سال گذشته تا کنون دست کم ۳۰ نفر کشته شده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه که جمعه ۹ شهریور منتشر شد، با بیان اینکه در یک ماه گذشته دست کم ۵۰ نفر از معترضان بازداشت شده اند، اعلام کرد که حکومت ایران باید از تمام بازداشت شدگانی که در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز شرکت کرده اند، رفع اتهام کند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود آورده است که جمهوری اسلامی تحقیق کاملی از دلایل کشته شدن معترضان منتشر نکرده و اعتراض ها را به اقدامات بیگانگان ربط داده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، در این بیانیه گفت: «حکومت ایران از روی دفترچه راهنمای حکومت‌های مستبد نقش خود را ایفا می‌کند؛ مخالفان آرام را بازداشت می کند و از ماموران امنیتی در برابر تحقیق و بازجویی محافظت می‌کند.»

این بیانیه ضمن محکومیت بازداشت های گسترده در کرج، تهران و اصفهان در پی اعتراض‌های ماه گذشته، به توئیت مهدی محمودیان، روزنامه نگار، اشاره کرده است که در آن از دستگیری ۱۵ زن در جریان اعتراضات مسالمت آمیز اخیر تهران و انتقال آنها به زندان قرچک خبر داده بود.

سارا لی ویتسون در این بیانیه از اینکه توجه جهانی در شرایط کنونی بیشتر متوجه مسائل مربوط به برجام و توافق اتمی است تا مسائل حقوق بشر در ایران، انتقاد کرد.

در پی بحران های اقتصادی و افشای فساد مالی گسترده در نهادهای حکومتی، اعتراض‌های مردمی گسترده از دی ماه سال گذشته در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. در جریان این اعتراض‌ها چنین نفر کشته شدند، اما دستگاه‌های حکومتی آمار دقیق و گزارش کاملی از مرگ معترضان منتشر نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تظاهرات در شهر بصره و اعتراض به بیکاری و خدمات شهری نامناسبت

تصویری از تظاهرات بصره در ماه ژوئیه

صدها عراقی روز جمعه در خیابان‌های شهر بصره در اعتراض به وضعیت خدمات رسانی عمومی و بیکاری به خیابان ها آمدند.

تظاهرکنندگان اعلام کردند که دولت در برابر مشکلات بیکاری و نبود خدمات شهری مناسب سکوت پیشه کرده است.

معترضان همچنین روز جمعه ۹ شهریور تلاش کردند که به یک ساختمان دولتی وارد شوند و به نشانه اعتراض در خیابان لاستیک آتش زدند.

اعتراض مردم در شهر بصره چندین هفته است که ادامه دارد. شهر بصره با کمبود آب آشامیدنی و برق روبرو است.

در حالیکه خشم مردم روز به روز افزایش می یابد سیاستمداران عراقی در تلاش برای تشکیل یک دولت جدید در این کشور هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه: کارزار اخبار جعلی ایران تهدیدی واقعی نیست

یادداشتی از ایلای لیک در بلومبرگ

دردسر جهان آزاد از اخبار جعلی روسیه کم بود، حالا کشور پیشتاز حامی تروریسم در جهان وارد کار شده است: ایران در رسانه های اجتماعی کارزار پخش اطلاعات نادرست به راه انداخته است و این کارزار گسترده تر از آن است که پیشتر تصور می شد.

اما با نگاهی دقیق تر به این کارزار تبلیغاتی یک ببر کاغذی پدیدار می شود. استفاده شبکه ایران از توییتر، وبسایت ها و جعلیات در فیسبوک آماتوری و غیرماهرانه بوده است. آدم باید احمق باشد تا به اطلاعات وبسایت جعلی «لیبرتی فرانت پرس» ساخته و پرداخته ایران توجه کند یا باور کند که اپوزیسیون در بریتانیا وبسایتی به نشانی «بریتیش لِفت دات کام» دارد.

نگاهی به کیفیت کار آن ها کفایت می کند. اداره کنندگان «لیبرتی فرانت پرس» تابستان امسال حساب های توییتر و اینستاگرام شان را به «بِرنی کِرَتز» عوض کردند تا بیشتر آمریکایی به نظر برسند، اما فراموش کردند توییت های ماه مه را که در آن سناتور برنی سندرز «ابزار کار ترور در مرز غزه» توصیف شده بود را حذف کنند. این حساب ها و وبسایت ها گزارش هایی با انگلیسی ضعیف یا کپی آیتم های خبری پرس تی وی را منتشر می کردند.

انتقاد از عربستان و اسرائیل و حمایت از سیاست های ایران از جمله توافق هسته ای از جمله تلاش های ضعیف آن ها بوده است. حتما بعضی در رژیم ایران باید بدانند که گروه های فعال فراوانی در آمریکا مخالف پرزیدنت ترامپ و موافق توافق هسته ای هستند و به شدت به عربستان سعودی و اسرائیل اعتراض دارند. در آمریکا دفتر سناتور دموکرات کریس مورفی، کانون انتقاد از عربستان سعودی است و «صندوق پلاوشرز» از مدافعان سرسخت توافق هسته ای ایران است. حزب دموکرات هم بهترین منبع برای مخالفت با پرزیدنت ترامپ است. این صداها در اثرگذاری بر افکار عمومی آمریکا به مراتب موثرتر از مشتی حساب بی مایه ایران در رسانه های اجتماعی و وبسایت های خبری درجه سه است.

البته عملیات تبلیغاتی سال ها طول می کشد تا مخاطب خود را پیدا کند. احتمال دارد ایران طرحی بلند مدت داشته است.

اما غیرحرفه ای بودن پروژه ایران عجیب است. بیشتر حساب های توییتری وابسته به «لیبرتی فرانت پرس» به تلفن هایی در ایران مرتبط بود.

البته افشای عملیات مخفی رسانه ای ایران در هر سطحی کار خوبی است.

روسیه در کارزار مداخله انتخاباتی اش در هر دو سوی مجادلات سیاسی نقش بازی می کرد، در حالی که استراتژی ایران بر فعالیت های ضد آمریکایی تمرکز داشته است.

کارزار اخبار جعلی ایران تهدیدی واقعی نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکز آمریکایی: ایران بزرگترین و متنوع ترین انبار موشک‌ها در خاورمیانه را دارد

مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن می‌گوید جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان برنامه فضایی، فناوری موشک‌های دوربرد خود را توسعه می دهد.

به گفته این مرکز، تهران علاوه بر ارتقاء توان خود در این زمینه، مرکز تولید و تامین موشک برای گروه‌های نیابتی خود در سوریه و یمن نیز بوده است.

اسرائیل چندی پیش یک کارخانه تولید موشک که ایران در سوریه ایجاد کرده بود را در حمله ای هوایی از بین برد.

موشک‌های ایران عمدتا الگوبرداری شده از موشک‌های روس و کره شمالی هستند، که موشک‌های کره شمالی خود از طراحی موشک‌های روسی بهره برده اند.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی یکی از مراکزی در جهان است که توانایی‌های موشکی ایران را پیگیری می‌کند. این مرکز می‌گوید که ایران بزرگترین و متنوع ترین انبار موشک‌ها در خاورمیانه را دارد؛ از موشک‌های بالستیک کوتاه و میان برد گرفته، تا موشک‌های کروز که برد آنها به اسرائیل و جنوب شرقی اروپا می رسد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است عملکرد همه موشک‌ها ثابت شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دامنه «اقدامات خرابکارانه» جمهوری اسلامی ایران را گسترده و متنوع توصیف کرده است؛ از جاه طلبی تسلیحات اتمی، حمایت از تروریسم، قعالیت در فضای مجازی و تولید موشک‌های بالستیک.

ایران این اتهامات را رد می کند و می‌گوید برنامه موشکی‌اش ماهیتی دفاعی دارد.

چندی پیش جمهوری اسلامی از موشک بالستیک کوتاه برد جدیدی به نام «فاتح مبین» پرده برداری کرد و وزیر دفاع ایران تولید آن را پیامی برای «دشمنان» خواند و گفت با بیشتر شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، توسعه زرادخانه موشکی ادامه خواهد داشت.

به اعتقاد کارشناسان گرچه ایران ممکن است هنوز موشک قاره‌پیمایی نداشته باشد که بتواند ایالات متحده را هدف قرار دهد، اما نیروهای آمریکایی در منطقه در شعاع برد موشک‌های انبار شده در ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موگرینی: رفتار تهران بسیار نگران کننده است

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست دو روزه خود در وین پایتخت اتریش در باره دخالت نظامی ایران در سوریه و همچنین تداوم برجام گفتگو و تبادل نظر کردند.

در پایان این نشست، فدریکا موگرینی، دیپلمات ارشد این بلوک، در یک کنفرانس خبری به نقش منفی جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه اشاره کرد. اما او بار دیگر خواستار ادامه اجرای برجام شد.

خانم موگرینی گفت: «اقدامات منطقه ای برای دستیابی به صلح در سوریه بسیار حیاتی است. ما در این چارچوب رفتار ایران را بررسی کردیم؛ رفتار تهران برای همه ما بسیار نگران کننده است و باید به این مساله رسیدگی شود. ما همچنین درباره تداوم برجام صحبت کردیم. روز گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خود را درباره پایبندی ایران به برجام ارائه کرد و برای دوازدهمین بار نشان داد که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند بوده است. ما با شرکای خود در جهان در تلاشیم که ایرانی‌ها و اتحادیه اروپا از فواید اقتصادی برجام نفع ببرند.»

اتحادیه اروپا، به رغم تلاش برای ادامه برجام، بارها ادامه آزمایشات موشک بالستیک تهران و اقدامات ایران در سوریه، یمن، عراق و لبنان را برهم زننده امنیت و ثبات در منطقه عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام بریتانیایی برای گفتگو درباره نازنین زاغری و مسائل منطقه راهی تهران شد

آلیستر برت معاون امور خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه بریتانیا

وزارت خارجه بریتانیا می گوید «آلیستر بِرت» معاون امور خاور میانه و شمال آفریقای این وزارتخانه روز جمعه برای مذاکره درباره ادامه برجام، و بررسی اوضاع در یمن و سوریه راهی تهران شده است.

او قرار است همچنین درباره وضعیت نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار زندانی در ایران با مقامات تهران صحبت کند.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی خانم زاغری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه‌نگاری، به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می کند. مقامات قضایی هفته گذشته پس از سپری کردن ۳۰ ماه زندان، به او مرخصی سه روزه دادند؛ اما با تمدید آن مخالفت کردند.

این اولین سفر یک مقام ارشد بریتانیایی در چنین سطحی، به ایران پس از خروج آمریکا از برجام عنوان شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: با وجود کاهش محموله های نفت ایران، تولید اوپک افزایش یافت

تولید نفت اوپک در ماه جاری میلادی افزایش یافت.

به گزارش رویترز، این افزایش تولید در حالی صورت گرفته است که لیبی بار دیگر بخشی از توانایی تولید نفت خود را بدست آورده و عراق نیز صادرات از جنوب این کشور را به رکورد جدیدی رسانده است.

تحقیقات رویترز می گوید افزایش تولید نفت اوپک اما در حالی صورت می گیرد که محموله های نفت ایران به خاطر تحریم های آمریکا کاهش یافته است.

سازمان ۱۵ عضوی کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در ماه اوت امسال، روزانه ۳۲ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که به نسبت ماه ژوئیه، ۲۲۰ هزار بشکه نفت بیشتر است و بالاترین سطح تولید در سال ۲۰۱۸ به شمار می رود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در ماه ژوئن از اوپک خواسته بود به خاطر جبران کاهش تولید نفت که در پی تحریم های آمریکا علیه ایران صورت می گیرد، تولید خود را افزایش و قیمت نفت را کاهش دهند. قیمت هر بشکه نفت امسال برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ به ۸۰ دلار در هر بشکه رسید.

علاوه بر کاهش صادرات نفت ایران، تولید نفت ونزوئلا و آنگولا نیز کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آرش صادقی برای انجام آزمایش‌های پزشکی سرطان به بیمارستان اعزام شد

آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی

آرش صادقی، کنشگر مدنی زندانی، که از چندی پیش به تومور استخوان دچار شده، هفته گذشته برای انجام آزمایش های پزشکی به بیمارستان اعزام شد.

خبرگزاری حقوق بشر ایران، هرانا، نوشته است آقای صادقی که در زندان گوهردشت زندانی است، به نوع بدخیم سرطان استخوان مبتلا شده است و باید فورا تحت آزمایش‌های مربوطه و سپس عمل جراحی قرار گیرد.

آرش صادقی از مدت‌ها پیش به دلیل درد در عضلات کتف و دست باید به بیمارستان منتقل می شد، اما مسئولان زندان گوهردشت چنین اجازه ای را به او نمی‌دادند.

سازمان عفو بین الملل نیز چندی پیش خواستار اعزام فوری او برای تشخیص تومور مشکوک به سرطان شده بود. هنوز مشخص نیست مسئولان زندان آقای صادقی را برای درمان اعزام خواهند کرد یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد گزارشگران بدون مرز از برخورد ایران با خبرنگاران فعال در شبکه‌های اجتماعی

گزارشگران بدون مرز در بیانیه جدید خود اقدامات ایران در سانسور خبرنگاران و روزنامه نگاران فعال در شبکه های اجتماعی را محکوم کرد.

این سازمان وضعیت امیرحسین میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت را به عنوان نمونه‌ای از این برخوردها ذکر کرده است که به خاطر یک توئیت طنز درباره آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

گزارشگران بدون مرز به وضعیت سه خبرنگار دیگر به نام‌های اجلال قوامی، شجاع حسین زاده و هنگامه شهیدی که از سوی حکومت جمهوری اسلامی تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند نیز اشاره کرده است.

گزارشگران بدون مرز می گوید جمهوری اسلامی که در فساد و بحران بزرگی قرار گرفته است از همه ابزارهای ممکن برای خاموش کردن صدای خبرنگاران و رسانه های مستقل استفاده می کند که مصداق دقیق سانسور رسانه ها محسوب می شود.

ایران در رتبه آزادی رسانه ها در میان ۱۸۰ کشور جهان رتبه ۱۶۴ را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بلومبرگ: پرزیدنت ترامپ خود را آماده جنگ تجاری با چین می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از بلومبرگ می‌گوید پرزیدنت ترامپ خود را آماده جنگ تجاری با چین می‌کند و به دستیارانش گفته است که می خواهد تعرفه های جدید بر واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را تایید کند.

در آمریکا، مهلت اعلام نظرات عمومی برای بررسی در مورد اعمال تعرفه ها به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر بر کالاهای چینی، هفته آینده پایان می یابد.

کاخ سفید از اظهار نظر درباره گزارش بلومبرگ خودداری کرد. این گزارش به نقل از شش منبعی است که نخواسته اند هویتشان فاش شود.

واشنگتن خواهان آن است که دسترسی بیشتری به بازار داخلی چین داشته باشد، چین حق اختراعات و اکتشافات شرکت‌های تولیدی آمریکایی را مراعات کند و از حمایت صنایع داخلی خود با ارائه کمکهای مالی و سوبسید دست بردارد، و شکاف تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری میان دو کشور را کاهش دهد.

ایالات متحده و چین تا کنون بر کالاهای صادراتی طرف دیگر تعرفه هایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار اعمال کرده اند و مذاکراتی که برای کاهش تنش میان دو طرف جریان داشت، هفته قبل بدون نتیجه به پایان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تهدید رئیس جمهوری آمریکا به خروج از سازمان تجارت جهانی

رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است اگر سازمان تجارت جهانی تغییری در عملکرد خود ندهد، ایالات متحده از آن خارج خواهد شد.

اظهارات پرزیدنت ترامپ درباره احتمال خروج از سازمان تجارت جهانی، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ بود.

خبرگزاری رویترز در تحلیلی بر گفته‌های پرزیدنت ترامپ نوشت: چنین اقدامی می تواند به تضعیف یکی از بنیان‌های اصلی سیستم تجارت جهانی منجر شود، در حالی که آمریکا خود از بنیانگذاران این سازمان است.

آقای ترامپ بارها گفته است در عرصه تجارت جهانی کشورها روابط منصفانه‌ای با آمریکا ندارند. وی سازمان تجارت جهانی را مسئول رویکردی می خواند که آن را غیرمنصفانه می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: از توانمندی ایران برای نفوذ در منطقه به شدت کاسته شده است

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که با خروج دولتش از برجام، که در تضاد با منافع آمریکا بود، از توانمندی تهران به استقرار در کرانه های دریای مدیترانه به شدت کاسته شده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ که پنجشنبه شب ۸ شهریور در یک کارزار حمایت از نامزدهای انتخابات میان دوره ای کنگره در یکی از شهرهای ایالت ایندیانا سخن می گفت، ضمن اشاره به دلایل خروج دولتش از برجام، تلویحا گفت تصمیمش در این زمینه منجر به کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران شده است.

او گفت: «من از توافق بسیار بد هسته‌ای بیرون آمدم. اگر این روزها به ایران بنگرید مقاماتشان اصلا خوشحال نیستند. وقتی وارد کاخ سفید شدم ایران نظیر قدرتی بزرگ در منطقه عمل می کرد. ایران در حال استیلای کامل بر خاورمیانه بود، آنها در عراق، سوریه و یمن جولان می دادند و نگاهشان به استقرار در کرانه دریای مدیترانه بود. برنامه آنها سلطه کامل بود. بنابراین من تصمیم گرفتم به این توافق احمقانه که توسط دولت پیشین ما حاصل شده بود پایان دهم. می توانم به صراحت بگویم که ایران دیگر نگاهش به سمت دریای مدیترانه نیست.»

با خروج آمریکا از برجام، دور اول تحریم‌های لغو شده آمریکا علیه تهران بار دیگر احیا شده است.

آمریکا و متحدین منطقه‌ای آن به ویژه اسرائیل و عربستان و همچنین کشورهای اروپایی امضا کننده برجام بارها به اقدامات برهم زننده ایران در منطقه اعتراض کرده‌اند.

اسرائیل طی سال گذشته چندین نوبت به مواضع نظامی ایران و حزب الله لبنان در سوریه حمله کرده است. اسرائیل استقرار نظامی ایران در سوریه را خط قرمز خود می داند.

عربستان سعودی نیز در حال جنگ با شیعیان حوثی در یمن است که بارها شهرهایش را هدف موشک قرار داده اند. عربستان و ایالات متحده آمریکا معتقدند که موشک های مورد استفاده حوثی ها ساخت ایران است و توسط جمهوری اسلامی در اختیار شورشیان شیعه یمن قرار گرفته است.

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی پنجشنبه شب خود ابراز امیدواری کرد که مقامات تهران با تمکین از درخواست‌های ارائه شده توسط دولتش، رفتارشان را تغییر دهند.

او گفت: «امیدوارم که امور بین ما و آنها به سرانجام خوبی برسد. اما آنها باید مجموعه ای از مقررات را رعایت کنند؛ برجام توافق بسیار بدی بود.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر شرایط دوازده گانه ای را به عنوان درخواست‌های آمریکا از ایران مطرح کرد، که عدم دخالت ایران در امور منطقه و شفافیت به مراتب بیشتر در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخشی از آنها است.

مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سیزدهم آبان اعمال خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروی دریایی آمریکا از کشف عملیات قاچاق سلاح در خلیج عدن خبر داد

نیروی دریایی آمریکا طی بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد می‌گوید ناوشکن یو اس اس جیسون دانهام از اجرای یک عملیات قاچاق تسلیحات در خلیج عدن، در بحبوحه جنگ یمن، جلوگیری کرده است.

ویدیویی که ارتش ایالات متحده منتشر کرده است نشان دهنده قایق سرگردان حامل سلاح‌های قاچاق است. این قایق روز سه شنبه از آب گرفته شد.

جستجوی قایق حامل اسلحه منجر به کشف و ضبط بیش از هزار قبضه تفنگ کلاشینکوف شده است.

نیروی دریایی آمریکا منبع ارسال این سلاح را معرفی نکرده است.

بر اساس گزارش نیروی دریایی، موتور این قایق سرگردان از کار افتاده بود و پس از انتقال به عرشه دانهام به گارد ساحلی یمن انتقال یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران درخواست فرانسه برای مذاکره درباره برنامه موشکی و دخالت در منطقه را رد کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران درخواست فرانسه برای مذاکرات بیشتر با تهران بر سر توافق اتمی را «زورگویی و زیاده خواهی» خواند و آن را رد کرد.

ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه روز پنجشنبه ۸ شهریور گفته بود که بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران، تهران باید آماده مذاکرات برای آینده برنامه هسته ای، موشک‌های بالیستیک و نقش خود در جنگ سوریه و یمن باشد.

این در حالی است که دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران اوایل نوامبر باز گردانده خواهد شد و اتحادیه اروپا در تلاش است راهی را برای حفظ روابط نفتی و بانکی خود با تهران پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای لودریان گفته بود که حفظ تجارت با جمهوری اسلامی مهم است اما به تهران هشدار داد که باید به تعهداتش در توافق پایبند بماند و برای گسترش مذاکرات آماده باشد.

او گفته بود: «ایران باید اصول برجام (توافق هسته ای سال ۲۰۱۵) را محترم بشمارد ... اما ایران نمی تواند از بحث و گفت‌وگو بر سر سه موضوع عمده که ما را نگران می‌کند سر باز بزند.»

وزیر خارجه فرانسه این سه موضوع را، آینده تعهدات هسته ای پس از ۲۰۲۵، پرسش‌هایی که در مورد برنامه موشکی بالیستیک مطرح است و نقشی که ایران در تامین ثبات کل منطقه ایفا می کند دانست.

روابط ایران و فرانسه این هفته تنش آلود شد و فرانسه به وزارت خارجه و دیپلمات‌هایش دستور داده است که فعلاً از هرگونه سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

این دستور فرانسه ناشی از توطئه خنثی شده بمبگذاری در اجتماع یک اپوزیسیون دولت ایران در پاریس است که به دولت ایران نسبت داده می‌شود. اما مقامات ایران گزارش خبرگزاری رویترز را که فرانسه چنین دستوری به دیپلمات های خود داده است، رد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراسم گرامیداشت جان مک‌کین در پایتخت و سخنرانی معاون رئیس جمهوری آمریکا

پس از مراسم دو روز گذشته در ایالت آریزونا، که محل اقامت و حوزه انتخاباتی سناتور مک‌کین بود، پیکر او در حالی که مردم در دو سوی خیابان‌ها با در دست داشتن پرچم آمریکا به احترام او صف کشیده بودند، طی یک مراسم و احترام نظامی از آریزونا به پایگاه هوایی آندروز منتقل شد و روز جمعه برای بازدید عموم و ادای احترام آمریکاییان در تالار موسوم به روتاندا در کنگره آمریکا، از ساعت یک بعد از ظهر به وقت واشنگتن تا ۸ شب، در این محل قرار می گیرد.

ولی پیش از آن، صبح روز جمعه مراسمی از سوی قانونگذاران در کنگره برگزار می شود که مایک پنس معاون رئیس جمهوری از سوی پرزیدنت ترامپ در آن سخنانی ایراد می کند. در این مراسم رهبران حزبی سنا و مجلس از جمله میچ مک‌کانل و پل رایان رهبران اکثریت جمهوریخواهان و چاک شومر و نانسی پلوسی رهبران اقلیت دموکرات سنا و مجلس و برخی دیگر از قانونگذاران حضور دارند.

میچ مک‌کانل این هفته در سنا در سخنانی از جان مک‌کین چنین ستایش و از او یاد کرد و گفت: «جان هر روز، و با هر مساله ای با همان اهمیت و جدیتی که شایسته روند قانونگذاری است مواجه می شد و برای اتحاد و نزدیک کردن کشور به منافع مشترک سخت می جنگید. ولی وقتی بحث روز به پایان می رسید، همین مرد یادآور قدرتمندی بود از این که زمینه اتحاد ما بسیار بیش از اختلاف ماست و ما باید بتوانیم در عین تفاوت نظر در سیاست ها متحد بمانیم. همانطور که خود جان یک بار گفت، ما چیزی برای ترس از یکدیگر نداریم و بحث ما برای تضمین آزادی و حمایت از رفاه عمومی است که این بحث باید در میان دوستانی که باورهای غیرقابل تزلزل دارند، در انگیزه و هدف ما برای صلاح یکدیگر ادامه یابد.»

روز شنبه هم مراسمی در یادبود جان مک‌کین در کلیسای جامع شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، و سپس یکشنبه در آناپولیس پیش از خاکسپاری پیکر او در گورستان آکادمی نیروی دریایی برگزار می شود که فرماندهان ارشد نظامی در آن حضور خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: ایران موشک‌های خود را به عراق انتقال داده است

گزارش اختصاصی رویترز به نقل از چند منبع غربی، ایرانی و عراقی می گوید جمهوری اسلامی ایران موشک های بالیستیک به شیعیان نیابتی خود در عراق داده است و در حال توسعه ظرفیت تولید موشک‌های بالیستیک در عراق است.

هرگونه شواهد حاکی از این سیاست تهاجمی موشکی ایران در منطقه، تنش جاری بین تهران و واشنگتن را شدیدتر خواهد کرد.

سیاست تهاجمی موشکی ایران همچنین باعث دستپاچگی فرانسه، آلمان و بریتانیا، سه متحد آمریکا، خواهد شد که می خواهند توافق هسته ای با ایران را نجات دهند.

رویترز به نقل از سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی می گوید، تهران در چند ماه اخیر موشک‌های بالیستیک برد کوتاه به عراق منتقل کرده است. این منابع همچنین گفتند، ایران می‌خواهد موشک‌های بالیستیک را در عراق نیز تولید کند.

دولت و ارتش عراق از هر گونه اظهار نظری در این باره خودداری کرده اند. موشک‌های منتقل شده به عراق بردی ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری دارند که می توانند ریاض و تل آویو را هدف قرار دهند.

رویترز می نویسد، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بر برنامه موشکی ایران در عراق نظارت دارد.

کشورهای غربی پیشتر ایران را متهم کرده بودند که موشک‌های بالیستیک و فناوری تولید آنها را به سوریه، حزب الله لبنان و یمن منتقل کرده است.

کشورهای عرب در خلیج فارس و اسرائیل از فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه نگرانند و آنها را تهدیدی علیه امنیت منطقه ای می دانند.

مقام های اسرائیلی در باره انتقال برنامه موشکی ایران به عراق اظهار نظری نکرده اند.

منابع غربی به رویترز گفتند انتقال ده‌ها موشک ایران به عراق، هشدار تهران به آمریکا و اسرائیل به ویژه پس از حملاتی به نیروهای نظامی ایران در سوریه، تلقی می شود.

رویترز می گوید آمریکا حضور چشمگیری در عراق دارد و منابع غربی معتقدند، به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران می خواهد از عراق یک پایگاه موشکی بسازد.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی، بدون ذکر نام، گفت، ایران در چند ماه گذشته شماری موشک به عراق منتقل کرده است، اما ظرفیت پرتاب آن ها قابل تائید نبوده است.

واشنگتن می خواهد متحدان غربی آن با رعایت تحریم های احیا شده، موضع سخت‌گیرانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران بگیرند.

گرچه فرانسه، آلمان و بریتانیا، سه کشور امضا کننده برجام، در مقابل این خواست آمریکا مقاومت کرده اند، اما برنامه موشکی تهران را تهدیدی علیه امنیت منطقه تلقی می کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت، ایران راکت و موشک به متحدان منطقه ای اش می دهد و به تکثیر موشک های بالیستیک دامن زده است و باید به سلطه‌گری در منطقه پایان دهد. وزیر خارجه فرانسه گفت ایران نمی تواند از گفتگوی بیشتر در این باره بپرهیزد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ممنوعیت سفر شهروندان آمریکا به کره شمالی یک سال دیگر تمدید شد

نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دولت ایالات متحده دستورالعمل ممنوعیت سفر شهروندان آمریکا به کره شمالی را برای یک سال دیگر تمدید کرد و گفت سفر به این کشور برای آمریکایی‌ها همچنان خطرناک است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان این که «امنیت و ایمنی شهروندان آمریکا در خارج از کشور یکی از بالاترین اولویت‌های ما است؛» گفت: «هشدار مسافرتی در مورد کره شمالی همچنان به قوت خود باقی است.»

با تمدید این هشدار مسافرتی، سفر آمریکایی‌ها به کره شمالی تا ۳۱ اوت ۲۰۱۹ ممنوع است.

این در حالی است که به دنبال دیدار ۱۲ ژوئن رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور، گفت‌وگوها به منظور خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره همچنان جریان دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا از روند کند عاری سازی کره شمالی از سلاح‌های هسته‌ای ابراز نارضایتی کرده و از وزیر خارجه خود خواسته است سفرش به پیونگ یانگ را به تاخیر بیاندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک هلی‌کوپتر نظامی در اتیوپی سقوط کرد؛ ۱۸ تن کشته شدند

تصویر آرشیوی از یک هلی‌کوپتر نظامی در اتیوپی

رسانه دولتی اتیوپی می گوید یک هلی‌کوپتر نظامی این کشور روز پنجشنبه سقوط کرد و ۱۸ سرنشین آن کشته شدند.

یک مقام پلیس اتیوپی به خبرگزاری دولتی این کشور گفت که ۲ کودک نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

این هلی‌کوپتر از شرق کشور به یک پایگاه هوایی در شهری در جنوب شرقی آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی می رفت.

تحقیقات درباره علت این حادثه جریان دارد. گزارش شده است ۱۵ سرنشین هلی‌کوپتر، نظامی و ۳ نفر غیرنظامی بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناسان در گفتگو با صدای آمریکا: عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد آیت الله خامنه ای است

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از حسن روحانی و کابینه اش خواسته است برای مقابله با فشارهای بی سابقه سیاسی و اقتصادی به طور شبانه روزی کار کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیرا از پاسخ های آقای روحانی، به سوالات مربوط به مشکلات اقتصادی کشور، قانع نشدند.

حدود دو ماه دیگر به بازگشت بخش دیگری از تحریم های آمریکا علیه ایران و اجرای دور دوم تحریم ها زمان مانده است.

کارشناسان امور ایران، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، اما معتقد هستند که مسئولیت مستقیم وضعیت کنونی در ایران با رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

مایکل پریجنت، تحلیلگر مسائل ایران در اندیشکده هادسن در واشنگتن، می گوید که آیت الله خامنه‌ای حتی در زمان برجام منافع مالی حاصل از این توافق را برای طرح های توسعه طلبانه خود در منطقه هزینه کرد.

او می گوید: «خامنه‌ای در حال قربانی کردن روحانی است. اهمیت ندارد چه کسی رئیس جمهوری کشور باشد، رهبر جمهوری اسلامی مسئول وضعیت کنونی اقتصاد کشور است. منافع مالی برجام به خاطر ماجراجویی های رژیم که توسط رهبر جمهوری اسلامی مدیریت می شود، بر باد رفت. روحانی توسط رژیم فدا خواهد شد. البته باید بگویم که تفاوتی بین میانه روها مانند روحانی و تندروها مانند رئیسی وجود ندارد. تصمیم نهایی در کشور توسط رهبر جمهوری اسلامی اتخاذ می شود. این افراد صرفا به عنوان چهره میانه رو برای تعامل با غرب بر سر کار هستند. نمی توان خود را میانه رو بنامی و اوامر رهبری را اجرا کنی.»

اتحادیه اروپا با آمریکا در مورد ادامه برجام اتفاق نظر ندارد، اما مقامات آمریکا و حتی اروپاییان که جزو امضا کنندگان برجام هستند، اذعان دارند که رفتار تهران پس از برجام در منطقه، به ویژه در کشورهای سوریه و یمن، تغییر نکرده است.

میتو برادسکی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده مطالعات امنیتی می گوید که نقش سپاه که به طور مستقیم تحت امر رهبری جمهوری اسلامی ایران است، از مسببین وضعیت اقتصادی کنونی در کشور است.

برادسکی می گوید: «رژیم اقتصادش را طی سالیان دراز بد اداره کرده است. پولی را که در چارچوب برجام از بلوکه بودن خارج شد، برای ماجراجویی خارجی اش پمپاژ کرد. مردم ایران این مساله را دیده اند. و به همین دلیل در خیابان اعتراض می کنند، اقتصاد کشور را بد مدیریت کرده اند و همچنان ثروت مردم را صرفا با هدف صدور انقلابشان در جاهایی مانند سوریه و یمن هزینه می کنند. حالا اگر روحانی و یا فردی از کابینه اش اخراج شود، برای مردم به امری غیر مرتبط در آمده است. همه می دانند که این خامنه ای و سپاه پاسداران هستند که همه امور را در کنترل دارند. اقتصاد کشور در دستان این افراد است و ممکن است فردی را هم که به او اختیاراتی جزئی داده اند، اخراج کنند.»

جیمز فلیپس، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در اندیشکده بنیاد هریتج، می گوید که وضعیت کنونی ناشی از سوء مدیریت سالیان دراز در جمهوری اسلامی است.

فلیپس می گوید: «اگر چه کانون توجه مجلس ایران بررسی تاثیر اجرای مجدد تحریم های آمریکا بود، عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خود رژیم است که همان سوءمدیریت اقتصادی و فساد فراگیر است. به گمانم از دلایل دادن رای عدم اعتماد به وزیر دارایی، قربانی کردن او برای مشکلات اقتصادی و سرپوش گذاشتن بر دخالت تندروها در اقتصاد کشور بویژه دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از نهادهای اقتصادی کشور بود. دولت روحانی نه تنها به خاطر مسائل اقتصادی مورد هجمه است، بلکه به خاطر مقابله کردنش با فساد است که تهدیدی برای دیگر نهادهای رژیم است.»

دولت آمریکا و متحدان آن بارها به مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده اند و آنها را متهم کرده اند که منابع گروه های تروریستی و نیابتی اش را تامین می کند و وضعیت منطقه را بی ثبات می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG