لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۵۵

سرخط خبرها

جان بولتون: با توجه به نظام قضایی داخلی آمریکا، دادگاه جرائم جنگی غیرضروری است

سخنرانی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در انجمن فدرالیست - ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

ایالات متحده روز دوشنبه با بیان این که آمریکا از هر راهکار لازمی برای حفاظت از شهروندانش و شهروندان متحدانش در برابر دادخواهی‌های «غیرعادلانه» دیوان بین‌المللی کیفری استفاده خواهد کرد، گفت که واشنگتن دیگر با این دادگاه همکاری نخواهد کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری در سخنانی در «انجمن فدرالیست» در شهر واشنگتن گفت که ایالات متحده هیچ کمکی در اختیار این دادگاه قرار نخواهد داد. وی افزود که دادگاه جرائم جنگی با توجه به نظام قضایی داخلی آمریکا که شهروندان خود را در عالیترین سطح اخلاقی و قانونی مسئول می شمارد، غیر ضروری است.

آقای بولتون گفت: «نظامیان آمریکا باید با رعایت کامل قوانین جنگی عمل کنند و وقتی نقض قانون صورت گیرد، آمریکا اقدام مناسب و به موقع را علیه متخلفان انجام خواهد داد. ما کشوری دموکراتیک با مستحکم‌ترین سیستم تحقیقاتی، مسئولیت پذیری و شفافیت در جهان هستیم. ما معتقد به حاکمیت قانون هستیم و به آن پایبندیم. ما نیازی به دادگاه جرائم جنگی نداریم که به ما در باره وظایفمان بگوید و یا تصمیمات ما را مورد تردید قرار دهد.»

مشاور پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: «این دولت برای حفاظت از قانون اساسی و حق حاکمیت آمریکا و شهروندانش مبارزه خواهد کرد. هیچ کمیته ای از دولت‌های خارجی اجازه نخواهد داشت به ما بگوید چگونه خود را اداره و یا چگونه از آزادی خود دفاع کنیم. ما برای دفاع از قانون اساسی خود در خارج از مرزها، به همان‌گونه که در داخل عمل خواهیم کرد و مانند همیشه در هر تصمیمی که اتخاذ کنیم، منافع مردم آمریکا را در اولویت قرار می‌دهیم.»

جان بولتون در بخش دیگری از سخنان خود به بستن دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین، ساف، در واشنگتن اشاره کرد و گفت که یک دلیل اتخاذ این تصمیم شکایت فلسطینی‌ها از اسرائیل در دادگاه بین المللی کیفری و همچنین خودداری فلسطینی‌ها از مذاکره با اسرائیل است.

وی گفت: «ایالات متحده از روند صلح مستقیم و قاطع حمایت می‌کند، و ما اجازه نخواهیم داد دادگاه بین‌المللی کیفری مانع اسرائیل در دفاع از خود شود.»

جان بولتون اواخر مرداد ماه در یک نشست خبری در اورشلیم پایتخت اسرائیل گفته بود که «پیشرفت‌های بسیاری» در تنظیم طرح پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حاصل شده است، اما وی از ذکر جزئیات این طرح یا زمان انتشار آن خودداری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحلیلگران در نشست هادسن: آمریکا از خاورمیانه خارج شود، متحدان ما باید با تهدید ایران روبرو شوند

اندیشکده هادسن در پایتخت آمریکا به مناسبت هفدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر و آغاز جنگ علیه تروریسم، میزبان یک نشست کارشناسی بود که به تحلیل موفقیت مبارزه با انواع اشکال تروریسم اسلامگرا در افغانستان، عراق، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه و شاخ آفریقا پرداخت.

شرکت کنندگان در نشست دوشنبه ۱۹ شهریور در اندیشکده هادسن، که با عنوان «جنگ علیه ایسم ها، در ۱۷ سال گذشته و آینده» برگزار شد، همچنین به تبعات خروج آمریکا از سوریه و افغانستان که هم اکنون به پناهگاه‌های گروه‌های جدید افراط‌گرا تبدیل شده اند، پرداختند.

مایکل پریجنت، تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه در اندیشکده هادسن در این نشست گفت: «آمریکا باید برای مقام‌های کشورهای خاورمیانه روشن کند که در منطقه ماندنی است در غیر این صورت آنها مجبور هستند به حضور نیرویی مانند ایران تن دهند. حضور آمریکا در منطقه نباید مقطعی باشد چرا که متحدین ما به اینگونه حضور آمریکا اطمینان نخواهند کرد.»

مایکل دوران، دیگر تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه در اندیشکده هادسن نیز گفت که دولت‌های آمریکا از بوش و اوباما گرفته تا ترامپ، تعریف درستی برای مقابله با افراط گرایی ندارند.

به گفته او این دولت ها همگی خواستار تضعیف و نابودی تروریست ها هستند. آنها رسیدگی به تهدیدهای افراط‌گرایی اهل سنت را در محاسبه‌های خود دیدند اما افراط‌گرایی اهل شیعه ایران محور، فراموش شده یا به آن اهمیت داده نشده است.

در همین نشست، توماس جاسلین، تحلیلگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نیز گفت که القاعده هنوز در افغانستان و در پاکستان فعال است. او گفت: «آنها در حال گسترش پایگاه های خود هستند، حتی بیشتر از قبل از ۱۱ سپتامبر. ایران نیز همچنان خط ارتباطی بین القاعده از افغانستان به سوریه و بقیه جهان است و برعکس.»

یکی دیگر از شرکت کنندگان در این نشست بیل روگیو، تحلیلگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بود. او گفت که طالبان حدود ۱۱ درصد از افغانستان را تحت کنترل مستقیم و ۵۰ درصد دیگر را تحت نفوذ دارد و القاعده در این مناطق پایگاه آموزشی دایر کرده است.

این نشست به مناسبت سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر و آغاز نبرد آمریکا با تروریسم و افراط‌گرایی برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: دولت‌های ایران و ونزوئلا در جهت منافع مردم خود کار نمی‌کنند

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید که دولت‌های ایران و ونزوئلا تنها برای منافع خود تلاش می‌کنند.

خانم هیلی روز دوشنبه در توئیتی نوشت که این دو دولت در جهت منافع مردم خود اقدامی انجام نمی‌دهند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در پیام توئیتری خود همچنین تاکید کرده است که دولت‌های ایران و ونزوئلا جهت دستیابی به منافع خود از طریق فساد عمل می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ممنوعیت جدید برای خروج طلای مسافران؛ ورود و خروج حتی یک سکه طلا هم ممنوع است

در پی شدت گرفتن بحران افزایش نرخ ارز و سکه طلا در ایران، ورود و خروج حتی یک قطعه سکه طلا از مرزهای ایران ممنوع شد.

بر اساس اعلام روز دوشنبه ۱۹ شهریور مدیر مسافری گمرک فرودگاه امام، زیورآلات زنانه با وزن بیش از ۱۵۰ گرم مشمول این محدودیت ورود و خروج هستند.

او افزوده است که اگر زیورآلات مسافران خروجی وزنی بیش از این مقدار داشته باشند، موضوع توسط عوامل کنترل درهای خروجی به گمرک گزارش می‌شود.

به گفته آقای گودرزی، ورود یا خروج حتی یک سکه در حال حاضر ممنوع بوده و مواردی از ممانعت از ورود و خروج سکه متعلق به اشخاص نیز گزارش شده است.

بحران افزایش قیمت سکه که از ماهها پیش آغاز شد، به موازات افزایش نرخ ارزهای خارجی به شدت ادامه دارد؛ بطوریکه قیمت هر سکه طلا از فروردین امسال تاکنون بیش از سه و نیم برابر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مخالفت دادگاه با آزادی قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری

اعتراض قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری که ۲۷ مرداد مقابل مجلس بازداشت شدند، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، رد و قرار بازداشت آنها تایید شد.

محمد حسین آقاسی، وکیل مدافع قاسم شعله سعدی گفت، بازپرسی که قرار بازداشت موقت صادر کرده بود، منتظر گزارش نهایی وزارت اطلاعات به عنوان ضابط پرونده است و بر اساس این گزارش تصمیم گیری خواهد کرد.

اتهام این افراد، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی عنوان شده است.

پیش از این عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه‌هایی برخورد با وکلای فعال در امور حقوق بشر را محکوم کرده و خواهان آزادی آنان شده بودند.

نسرین ستوده و همسرش رضا خندان هم به همین علت در زندان اوین در بازداشت موقت به سر می برند.

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، بامداد شنبه ۲۷ مرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند. آقای شعله سعدی گفته بود که در اقدامی به تاسی از محمد مصدق در اعتراض به نظارت استصوابی دست به تحصن می زند.

این دو همان روز پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شدند و روز یکشنبه پس از تفهیم اتهام در شعبه پنج دادسرای اوین، به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

در ویدیویی که روز سه شنبه ۳۰ مرداد در توئیتر منتشر شد آقای شعله سعدی به همراه آرش کیخسروی با لباس زندان و با دستنبد در حال انتقال به دادسرای اوین بودند، این در حالی است که مطابق قانون جرم سیاسی در ایران، متهمان جرایم‌ سیاسی از پوشیدن لباس زندان معاف هستند و بایستی جدا از مجرمان عادی باشند.

محمدحسین آقاسی که وکالت قاسم شعله سعدی را بر عهده دارد، در توئیتر خود نوشت که برای موکلش به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، قرار بازداشت موقت صادر شد.

وکیل مدافع آقای شعله سعدی تصریح کرده است که این اتهام را منطبق با عمل موکل و تعریف قانونی از این جرم، وارد نمی داند و ظرف مهلت قانونی نسبت به قرار بازداشت اعتراض خواهد كرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردی که با چاقو به رهگذران در پاریس حمله کرده بود، بازداشت شد

پلیس فرانسه از دستگیری فرد مهاجمی که در پاریس با چاقو هفت نفر از جمله دو گردشگر بریتانیایی را زخمی کرده بود، خبر داد.

این حمله حوالی نیمه شب یکشنبه ۱۸ شهریور در نزدیکی یک سینما در شمال شرق پاریس رخ داد. به گفته شاهدان فرد مهاجم یک چاقوی بلند و یک میله آهنی در دست داشت.

یکی از شاهدان گفت که افرادی، از جمله چند زن، را دیده است که خون آلود روی زمین افتاده بودند. وی همزمان، مردی را هم دیده بود که با یک چاقوی تقریبا چهل سانتی متری می‌دوید.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، چهار تن از قربانیان حادثه در وضعیت بحرانی به سر می‌برند.

بنا به گزارش‌های محلی فرد مهاجم یک مهاجر افغان است. پلیس فرانسه احتمال انگیزه تروریستی در حمله روز یکشنبه در پاریس را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر انرژی آمریکا با همتایان سعودی و روس خود درباره تحریم‌های ایران گفتگو می‌کند

ریک پری وزیر انرژی ایالات متحده - آرشیو

وزیر انرژی ایالات متحده قرار است روز دوشنبه درباره تحریم های نفتی ایران با همتایان سعودی و روس خود دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی آگاه در واشنگتن گزارش داد، ریک پری پیشاپیش اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در چهارم نوامبر، با خالد فالح وزیر انرژی عربستان سعودی و هیات همراهش در پایتخت آمریکا دیدار و گفتگو می کند.

به گزارش رویترز، وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه نیز در سفر به مسکو مذاکرات مشابهی را با الکساندر نواک همتای روس خود انجام خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ و دولتش در تلاش هستند از طریق جبران کمبود تولید نفت ایران، توسط دیگر صادرکنندگان، از افزایش احتمالی بهای نفت، پس از شروع تحریم های ایران در ماه نوامبر، جلوگیری شود.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود بهای بالای نفت را برای دونالد ترامپ و حزب جمهوریخواه ایالات متحده در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، یک چالش سیاسی قلمداد کرده است.

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، در ماه نوامبر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک کارگردان تئاتر و مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران پس از یک روز بازداشت، آزاد شدند

مریم کاظمی از کارگردانان تئاتر ایران به همراه سعید اسدی مدیر تئاتر شهر تهران، پس از یک روز بازداشت آزاد شدند.

پخش یک تیزر از نمایش «رویای شب تابستان» اثر شکسپیر، موجب احضار مریم کاظمی، کارگردان این نمایش و مدیر تئاتر شهر، و در نهایت بازداشت موقت آنها برای رسیدگی قضایی شد.

یک روز پیش از آن نیز طی یک حکم قضایی، اجرای این نمایش توقیف شده بود.

به گفته مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد، برای هر یک از بازداشت شدگان، وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی تعیین شد که به دلیل به درازا کشیدن روال اداری، تودیع وثیقه در روز یکشنبه ممکن نشد و این هنرمندان در بازداشت ماندند.

سعید اسدی روز دوشنبه ۱۹ شهریور پیش از آزادی این دو هنرمند به ایسنا گفته بود که روند اداری و مراحل قانونی آزاد شدن این دو هنرمند تئاتر طی شده و به نتیجه خواهد رسید.

در تیزر این نمایش که در فضای مجازی منتشر شد ترانه یکی از خوانندگان زن بازخوانی شده بود و بر اساس مواردی که در اتهامات ذکر شده حرکات بازیگران این تیزر تداعی کننده رقص بوده است.

نمایش «رویای شب تابستان»، اثر شکسپیر، از ۱۱ شهریور به مدت هفت شب در سالن اصلی مجموعه تاتر شهر به نمایش در آمد، اما یک روز پیش از پایان دوره نمایش، توقیف شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

کره جنوبی اولین کشوری است که به درخواست ایالات متحده برای قطع واردات نفت از ایران جامه عمل می پوشاند.

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران قرار است از چهارم نوامبر اعمال شود.

پرزیدنت ترامپ کشورهای متحد آمریکا و دیگر کشورهای جهان را علیه خریداری نفت از ایران به اعمال تحریم تهدید کرده است.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئیه بیش از ۱۹۰ هزار بشکه در روز بود، اما خبرگزاری بلومبرگ می گوید که کره جنوبی در ماه اوت هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

دیگر خریداران عمده نفت ایران، چین و هند، به میزان قابل ملاحظه ای از واردات نفت شان از ایران کاسته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا دفتر تشکیلات خودگردان فلسطینی در واشنگتن را تعطیل می‌کند

نمایی از ساختمان نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن تعطیل می‌شود.

بنا به بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، این دفتر جهت تحقق هدف ایجاد آن، که فراهم کردن زمینه برای دستیابی به صلحی دائمی با اسرائیل است، عمل نکرده و فلسطینی‌ها طرح صلح آمریکا را نادیده و رد کرده‌اند و حاضر به تعامل با واشنگتن نشده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا زمانی که فلسطینی‌ها توافقی در مورد صلح خاور میانه نکنند، از کمک‌های مالی آمریکا بهره نخواهند برد.

بنا به توئیت وزیر خارجه آمریکا، از ۲۴ سال پیش تا کنون، ایالات متحده بیش از ۶ میلیارد دلار کمک مالی به فلسطینی‌ها کرده است.

در توئیتی دیگر، او نوشت آیت الله خامنه‌ای می‌گوید فلسطینی‌ها برای او مهم هستند، اما جمهوری اسلامی ایران در ۹ سال گذشته فقط ۲۰ هزار دلار به آنها داده است.

آمریکا به دلایل متعددی اخیراً اعلام کرد کمک‌های خود را قطع می‌کند. سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشستی در واشنتگن گفت، این تصمیم به این معنا نیست که آمریکا به حقوق بشر پشت می‌کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ایالات متحده همچنان بر این باور هست که مذاکرات مستقیم بین دو طرف تنها راه پیشرفت است. ما برای رسیدن به یک صلح پایدار و فراگیر از تلاش دست بر نخواهیم داشت.»

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفت، «اول این که شمار پناهجویانی که کمک‌ها شامل آنها می‌شود پایانی ندارد. اما مهمتر از آن این که فلسطینی‌ها کماکان از آمریکا انتقاد می‌کنند. البته منظورم دولت فلسطینی‌هاست، نه مردم. آمریکا در مقابل این کمک انتظاراتی هم دارد.»

او اضافه کرد، «دست دولت آنها مدام برای گرفتن پول دراز است. آخرین بار قرار بود ما ۱۳۰ میلیون دلار به آنها بدهیم، نیمی از آن را دادیم و گفتیم باید تغییراتی دهند. آنها به کودکان در کتب تحصیلی مطالب ضد اسرائیلی و ضد آمریکا القا می‌کنند، یا کاری نمی‌کنند که به صلح بیانجامد.»

انتظار آمریکا این است که جامعه بین المللی در این امر باید به وظیفه خود بهتر عمل کند و می‌گوید چرا دیگر کشورها بیشتر کمک نمی‌کنند.

خانم هیلی خصوصاً از کشورهای عرب نام می‌برد و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در یکی از توئیت‌های خود گفت اگر رژیم آیت الله شبکه های اجتماعی را مسدود نمی‌کرد، شاید ایرانی‌ها می‌توانستند ببینند چه کسی واقعاً به فلسطینی‌ها اهمیت میدهد.

فراهم آوردن بهداشت، امکانات تحصیل، دیگر خدمات اولیه و بطور کلی یک زندگی استاندارد برای فلسطینی‌ها از وظائف سازمان امداد و کار برای پناهجویان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش واشنگتن به پرونده نظامیان آمریکا در دادگاه لاهه

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو

ایالات متحده روز دوشنبه اتخاذ موضع سخت‌تری علیه دادگاه بین المللی جرائم لاهه را اعلام خواهد کرد.

جان بولتون مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید قرار است در نشست محافظه کاران گروه موسوم به «انجمن فدرالیستی» در واشنگتن سخنرانی ایراد کند. انتظار می‌رود طی آن اعلام کند در صورتی که دادگاه لاهه در مورد ادعاهای سوء رفتار توسط آمریکاییان در افغانستان تحقیق کند، علیه قضات آن دادگاه اقدام خواهد کرد.

این نخستین سخنرانی عمده جان بولتون از تاریخ پیوستن به تیم کاخ سفید است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز که پیش‌نویس این سخنرانی را دیده است، جان بولتون بر تعهد ایالات متحده در انجام هر اقدام لازم برای حفاظت از شهروندان خود و متحدانش از هرگونه پیگیرد غیرقانونی توسط دادگاه لاهه، که آن را یک سازمان غیرقانونی می‌داند، تاکید خواهد کرد.

پیش نویس همچنین می‌گوید که ایالات متحده با دادگاه لاهه همکاری نخواهد کرد و دولت پرزیدنت ترامپ قضات و دادستان های مرتبط با چنین تحقیقاتی را مشمول ممنوعیت سفر، ممنوعیت دارایی ها و محاکمه احتمالی در دادگاه‌های ایالات متحده خواهد کرد.

سال گذشته دادستان دادگاه لاهه تقاضای اختیار قانونی به منظور بررسی ادعاهای سوءرفتار توسط اعضای ارتش آمریکا را کرد.

ادعاها شامل گزارش هائی در مورد بازداشتگاه های مخفی در افغانستان و در قلمرو کشورهای دیگر، به ویژه طی سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو تابعیتی‌های زندانی در ایران، قربانیان رقابت میان دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی

نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش - آرشیو

دو تابعیتی‌های زندانی در ایران قربانیان کشمکش میان نهادهای اطلاعاتی در ایران، عنوان گزارشی است که روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر کرده است.

گاردین شمار دو تابعیتی‌های زندانی در ایران را دست کم ۳۰ نفر گزارش کرده است، که نازنین زاغری رتکلیف، بریتانیایی ایرانی تبار مواجه با اتهامات امنیتی، یکی از آنهاست.

گاردین ضمن اشاره به فیلمی که اطلاعات سپاه پاسداران به نمایندگان مجلس نشان داد و آن را در اینترنت منتشر کرد، می گوید که انگیزه بازداشت دو تابعیتی‌ها روشن نیست، اما انتشار این فیلم بیانگر کشمکش بین تندروها، جناح غیرمنتخب در تشکیلات دولتی و جناح منتخب است که دولت حسن روحانی نماینده آن است.

در این فیلم که به پرونده عبدالرسول دری اصفهانی، کانادایی ایرانی تبار و عضوی از تیم مذاکره کننده هسته ای می پردازد، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به وزارت اطلاعات دولت روحانی حمله می‌کند که اصرار دارد دری اصفهانی بی‌گناه است. گفته می‌شود این اولین بار است که چنین کشمکشی بین دو سازمان اطلاعاتی ایران علنی شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که شش ماه قبل منتشر شد، نگرانی خود را از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز کرد، و گفت که این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

سپاه پاسداران در همدستی با قوه قضاییه تحت کنترل تندروها، در پشت بازداشت اتباع دوگانه است؛ دو نهاد مستقل از دولت روحانی که از سوی آیت الله خامنه ای حمایت می شوند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را گروگان‌های زندانی در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مایک پنس درباره احتمال استفاده از سلاح شیمیایی در حمله به ادلب

در حالیکه حملات هوایی روسیه و سوریه به مناطقی در استان ادلب سوریه از سر گرفته شده، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نسبت به استفاده از سلاح های شیمیایی در حمله به آن منطقه هشدار داد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه ۱۸ شهریور در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز در واکنش به حملات به این منطقه سوریه که بخش زیادی از آن در کنترل مخالفان است، هشدار داد که دنیا این تحولات را زیر نظر دارد.

او گفت: «می‌خواهم به روشنی بگویم، دنیا در حال نظاره است و به هر نوع استفاده از تسلیحات شیمیایی در ادلب به شدید ترین صورت ممکن پاسخ می دهیم. به علاوه، تحرکات در طول مرزهای استان ادلب را هم به دقت زیر نظر داریم.»

جنگنده‌های روسیه و سوریه روز یکشنبه نیز همچون روز گذشته زمین‌های زراعی استان ادلب و حومه روستاهای اللطامنه و کفر زیتا در شمال استان حما را به شدت بمباران کردند.

همچنین به گزارش شاهدان عینی، جنگنده‌های نیروی هوایی سوریه و هلیکوپترهای هوانیروز ارتش آن کشور روز یکشنبه دهکده‌های الحبث و عابدین و تعدادی از شهرک های کوچک در جنوب استان ادلب را گلوله باران کردند.

دو میلیون و نهصد هزار نفر در استان ادلب زندگی می کنند و بنا به تخمین استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، تقریباً ده هزار نفر از آنان را مخالفان مسلح تشکیل می دهند.

ادموند غریب، استاد دانشگاه جرج تاون و کارشناس مسائل قومیت ها در خاورمیانه، معتقد است که بخش اعظم منطقه ادلب در کنترل گروهی از مخالفان مسلح به اسم «هیئت تحریر الشام»یا کمیته آزادی سوریه است که نام سابق آن «جبهه النصره» بوده است؛ گروهی که به گفته منابع اطلاعاتی غرب، روابط نزدیکی با القاعده دارد.

ادموند غریب گفت: «ادلب، آخرین منطقه بزرگ تحت کنترل تحریر الشام است. این ناحیه حد فاصل بین استان حلب در شمال با استان لاذقیه در غرب سوریه است و با توجه به چراغ سبز کنفرانس سه جانبه در تهران، به نظر می رسد که دولت حاکم بر سوریه بدون توجه به هزینه انسانی این عملیات مصمم است حاکمیت خود را به استان ادلب نیز تعمیم دهد.»

روسای جمهوری ایران و روسیه در کنفرانس سه جانبه تهران که روز جمعه تشکیل شد، با پیشنهاد رجب طیب اردوغان رئیس همتای خود از ترکیه برای برقراری آتش بس در ادلب سوریه مخالفت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار تعیین تکلیف پرونده فعالان محیط زیست شد

تعدادی از فعالان محیط زیست ایران که بازداشت شده اند

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران برای چندمین بار خواستار آزادی یا تعیین تکلیف فعالان محیط زیست زندانی شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، عیسی کلانتری روز یکشنبه ۱۸ شهریور، گفت که این افراد باید تعیین تکلیف شوند و این بخشی از حقوق شهروندی آنهاست.

دی ماه سال گذشته کاووس سیدامامی به همراه ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است.

مرگ وی واکنش های زیادی را در کانادا و آمریکا در پی داشت و برخی نهادهای حقوق بشری از جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را «جاسوسی» اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد که آقای سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر موسسه بنیاد حیات وحش میراث پارسیان، و همکاران او با استفاده از دوربین‌‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اما این اتهام را وارد ندانست و گفت که این دوربین‌ها تنها قادر به تصویربرداری از محدوده ۵۰ متری اطراف خود هستند.

آقای کلانتری روز یکشنبه بار دیگر تاکید کرد که از نظر وزارت اطلاعات، فعالان محیط زیست بازداشت شده مرتکب جاسوسی نشده اند. به گفته او، بررسی‌های کمیته چهار نفره‌ای که رئیس جمهوری برای پیگیری این موضوع تعیین کرده نیز نشان می دهد که مدرکی دال بر جاسوسی این افراد وجود ندارد.

نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و سپیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

آقای کلانتری گفت که قرار بود تکلیف این متهمان تا پایان تابستان مشخص شود، این در حالیست که هنوز زمان دادگاه آنها اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار ایرانیانی که از راه صربستان به اروپا مهاجرت می‌کنند صد برابر شده است

نقشه نشان دهنده پرواز از فرودگاه تهران به فرودگاه بلگراد در صربستان

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که شمار ایرانیانی که به قصد مهاجرت از راه صربستان وارد اروپا می‌شوند، افزایش چشمگیری یافته است.

گزارشی که یکشنبه ۱۸ شهریور در نشریه سارایوو تایمز منتشر شده است می گوید، تعداد ایرانیانی که با ویزای توریستی ابتدا با هواپیما خود را به صربستان رسانده و بعد به اروپا مهاجرت می کنند به طور بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

به نوشته این نشریه، سال میلادی گذشته فقط ۱۶ ایرانی با درخواست پناهندگی از این طریق وارد صربستان شدند، حال آنکه از ابتدای سال جاری تاکنون شمار آنان به ۱۶۴۷ نفر افزایش یافته است.

به گزارش این روزنامه افزایش شمار ایرانیانی که از طریق صربستان به اروپا مهاجرت می‌کنند حاصل توافقی است که یک سال پیش بین صربستان و جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید و الزام گرفتن ویزا برای اتباع ایران را لغو کرد. از آن پس تا کنون بیش از ۲۰ هزار نفر از ایران به صربستان سفر کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان کری تایید کرد احتمالا بخشی از پول حاصل از برجام به گروه‌های تروریستی رسیده است

وزیر خارجه پیشین آمریکا تایید کرده که بخشی از پولی که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافق هسته‌ای به دست آورد، احتمالا به گروه‌های تروریستی رسیده است.

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی از داووس سویس، پاسخ جان کری در گفتگو با خبرنگاران را نقل می کند که وقتی از او پرسیدند آیا جمهوری اسلامی ایران بخشی از ۱۵۰ میلیارد دلار حاصل از لغو تحریم‌ها را به گروه های تروریستی می‌دهد، گفت: «پس از حل و فصل دعاوی مرتبط با بدهی‌ها، حدود ۵۵ میلیارد دلار نصیب جمهوری اسلامی ایران می‌شد، که ممکن است بخشی از آن به گروه‌هایی داده شود که تروریست شناخته می‌شوند.»

جان کری گفت: «تصور می‌کنم بخشی از این پول‌ها به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادهای دیگری می‌‌رسد، که تروریستی شناخته می‌شوند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اردیبهشت امسال دستور خروج آمریکا از توافق هسته ای را صادر کرد. آقای ترامپ گفت که جمهوری اسلامی پول حاصل از توافق هسته‌ای و فروش نفت را صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدامات مخرب خود در منطقه می کند، نه بهبود زندگی مردم ایران.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه نیروهای نظامی خود را به مناطق مرزی سوریه فرستاد

همزمان با شدت گرفتن حملات روسیه و سوریه به ادلب، دولت ترکیه یک کاروان نظامی به مرز آن کشور با سوریه اعزام کرد.

نیروهای ترکیه بامداد یکشنبه ۱۸ شهریور پس از آن راهی مرز سوریه شدند که هواپیماهای جنگنده روسیه و سوریه شهرک‌ها و روستاهایی را در استان ادلب، که تحت تصرف مخالفان است، هدف قرار دادند.

پیش از آن نیز اجلاس رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در روز جمعه برای توافق بر سر آتش‌بسی که می توانست عملیات تهاجمی تحت پشتیبانی روسها را متوقف کند، به بن بست رسیده بود.

در این حال، ترکیه حامی مخالفان و دارای سربازانی در خاک سوریه است. دولت ترکیه تأکید کرده است قادر نیست پناهندگان بیشتری را که از سوریه می‌گریزند، بپذیرد.

سازمان ملل متحد گفته است که بیم دارد، عملیات تمام عیار در استان ادلب سوریه به یک فاجعۀ انسانی برای دها هزار غیرنظامی منجر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حذف سهمیه ارزی موجب بیکاری صدها کارگر کارخانه نساجی جلفاکاران شد

در پی بحران ارزی در ایران و اعلام سیاست های جدید ارزی دولت، صدها کارگر کارخانه نساجی جلفاکاران شغل خود را از دست دادند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، یکشنبه ۱۸ شهریور گزارش داد که با حذف سهمیه ارز ۴۲۰۰ تومانی، این کارخانه امکان خرید و واردات مواد اولیه را از دست داده و خطوط تولید آن از کار افتاده اند.

یکی از مدیران کارخانه به این خبرگزاری گفته است که حدود ۲۰۰ کارگر به دلیل از کار افتادن دو خط تولید بیکار شده اند و تا روز چهارشنبه به دلیل تعطیل شدن کامل این کارخانه، تمام ۵۲۰ کارگر آن شغل خود را از دست خواهند داد.

کارخانه نساجی جلفاکاران در منطقه ارس به تازگی سهمیه دلار ۴۲۰۰ تومانی خرید مواد اولیه خود را از دست داده است و باید این مواد را با دلار ۸۰۰۰ تومانی بازار ثانویه خریداری کند. مدیران این کارخانه اعلام کردند که تامین مواد اولیه با این قیمت از توان آنها خارج است و تصمیم به تعطیلی خطوط تولید گرفتند.

بحران افزایش شدید قیمت ارز در ایران که در پی خروج آمریکا از برجام شدت گرفت، موجب گرانی شدید کالاهای وارداتی و تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی شده است.

بیکاری کارگران واحدهای تولیدی که تامین مواد اولیه آنها به واردات وابسته است در حالی رخ می دهد که در یک سال اخیر کارگران بسیاری از کارخانه های و مراکز تولیدی به دلیل مشکلات صنفی دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعدادی از مسافران هواپیمای شرکت کنندگان در حج، مبتلا به آنفلوآنزا هستند

حدود یکصد نفر از مسافران هواپیمایی، که شرکت کنندگان در مراسم حج امسال را از دوبی به نیویورک آورد، علایمی شبیه به آنفلوآنزا داشته‌اند.

دکتر مارتین سترون، مدیر بخش مهاجران و قرنطینه مرکز کنترل بیماریها در آمریکا، گفت که بعد از آزمایش همه ۵۴۹ مسافر هواپیمایی که روز چهارشنبه در فرودگاه کندی نیویورک برزمین نشست، مشخص شد که حدود یک صد تن از مسافران از حالت‌هایی شبیه آنفلوآنزا رنج می بردند و در نهایت ۱۱ نفر به بیمارستان‌های محلی اعزام شدند.

دو نفر از این عده به آنفلوآنزای نوع A مبتلا شده بودند و یک نفر هم از سینه پهلو رنج می برد. این سه نفر از کسانی بودند که در مراسم حج شرکت کرده بودند.

در مراسم حج امسال نوعی ویروس سرماخوردگی شیوع پیدا کرده بود.

هواپیمای یاد شده از دوبی به نیویورک آمده بود و بسیاری از مسافران آن از زائران حج بودند.

آزمایش ها نشان داد که خدمه هواپیما همه سالم بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محکومیت ۷۵ نفر به اعدام در مصر در رابطه با تجمع هواداران محمد مرسی و اخوان المسلمین

تصویری از دادگاه اعضای اخوان المسلمین در مصر

دادگاهی در مصر ۷۵ نفر را بر سر یک تجمع در هواداری از محمد مرسی و گروه اخوان المسلمین در سال ۲۰۱۳ میلادی به مرگ محکوم کرده است.

افراد محکوم به مرگ شامل رهبران برجستۀ اسلامی هستند. آن تجمع با کشته شدن صدها معترض پایان یافت.

افزون بر محکومان به مرگ، شماری دیگر، از جمله، محمد بدیع، رهبر روحانی اخوان المسلمین، به حبس ابد محکوم شدند.

به گفتۀ منابع قضایی، در میان رهبران اسلامی محکوم به مرگ، عصام العریان، محمد بلتاجی، و واعظی موسوم به صفوت حجازی قرار دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: کمک جمهوری اسلامی به تروریستها زندگی فلسطینیان را به خطر می‌اندازد

وزیر خارجه آمریکا کمک‌های رژیم ایران به تروریستها را موجب به خطر افتادن زندگی و معیشت فلسطینیان دانست.

مایک پمپئو، جمعه شب ۱۶ شهریور، در پیامی در توئیتر نوشت: «آیت الله خامنه‌ای می‌گوید، به فلسطینی‌ها اهمیت می دهد. واقعیت این است که از سال ۱۹۹۴ آمریکا ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای حمایت از مردم فلسطین کمک کرده است، رژیم اخلاقا فاسد ایران صدها میلیون دلار به تروریست‌هایی کمک کرده که زندگی و معیشت فلسطینیان را به خطر انداخته اند.»

او همچنین در پیامی دیگری نوشت که رژیم جمهوری اسلامی طی ۱۰ سال در قالب برنامه سازمان ملل تنها ۲۰ هزار دلار به مردم فلسطین کمک کرده است.

آقای پمپئو در توئیت دیگری نوشت: «اگر رژیم آیت الله شبکه‌های اجتماعی را ممنوع نکرده بود، مردم ایران به حقیقت می‌رسیدند که چه کسی واقعا به فلسطینی‌ها اهمیت می‌دهد و آگاه می شدند که چرا رژیم، پول مردم گرفتار ایران را برای تروریست‌ها به هدر می‌دهد.»

دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را بزرگترین حامی تروریسم در منطقه خوانده است و حمایت این رژیم از حزب الله لبنان و برخی از گروه‌های فلسطینی محکوم کرده است.

پرزیدنت ترامپ نیز برخی از دلایل خروج آمریکا از برجام را تداوم حمایت حکومت جمهوری اسلامی از تروریسم و ایفای نقش مخرب در منطقه عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سه زندانی سیاسی کرد در ایران اعدام شدند

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سه زندانی سیاسی کرد به نام‌های رامین حسین‌پناهی، لقمان مرادی و زانیار مرادی، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

سازمان حقوق بشر ایران اعدام این سه زندانی سیاسی کرد را محکوم کرده است. محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان، در این خصوص گفت: «زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی در دوران بازداشت، برای اخذ اعترافاتی تحت شکنجه قرار گرفته بودند که پایه حقوقی ندارد و طی یک محاکمه ناعادلانه به اعدام محکوم شدند. اعدام آنها یک جنایت است و مقامات ایران از جمله شخص رهبری، سیدعلی خامنه‌ای مسئول این جنایت است.»

سازمان حقوق بشر ایران، پیشتر نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع این سه زندانی هشدار داده بود. همچنین روز گذشته جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع زندانیان کرد ایرانی، شامل زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، را متوقف کنند.

در پی اعدام این سه زندانی، امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی، در گفت و گو با خبرنگاران کرد در سلیمانیه عراق گفت که حتی جنازه رامین را تحویل خانواده اش نداده‌اند.

فیلیپ لوتر، پژوهشگر و مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین الملل نیز در بیانیه‌ای در واکنش به این اعدام‌ها خبر احکام اعدام را، با وجود محکومیت گسترده حکم اعدام علیه این افراد و درخواست های متعدد کارشناسان سازمان ملل و دیگر فعالان برای توقف اجرای حکم، وحشت آور خواند.

در بیانیه‌ عفو بین الملل همچنین آمده است که دادگاه این سه نفر به شدت ناعادلانه بوده و آنها پس از دستگیری به وکلای خود دسترسی نداشته و برای اعتراف شکنجه شدند.

عفو بین الملل در این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که هر چه سریعتر گامهایی برای اطمینان از برگزاری دادگاههای عادلانه، ممنوعیت شکنجه و لغو اعدام، بر اساس تعهدات بین المللی ایران، بردارد.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا اجرای حکم اعدام رامین را غیرقانونی خواند.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع زانیار و لقمان مرادی نیز به صدای آمریکا گفت که جمعه شب به زندان رجایی شهر مراجعه کرد، اما مقامات زندان به او گفتند که حکمی در ارتباط با این زندانیان در آن زندان اجرا نمی‌شود و این دو زندانی و پرونده آنها به مقامات اطلاعات تحویل داده شدند. این در حالیست که روز شنبه خبر اجرای حکم آنها منتشر شد.

زانیار مرادی و لقمان مرادی مرداد ماه سال ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات شهر سنندج در شهر مریوان بازداشت شدند. پس از چند ماه این دو زندانی جوان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی منتقل می‌شوند و در یک دادگاه کوتاه به اتهام های «محاربه از طریق اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در حزب کومله، ترور پسر امام جمعه مریوان، جاسوسی برای انگلستان، بر هم زدن امنیت در زمان حضور آقای خامنه‌ای در مریوان» محاکمه و به اعدام در ملاء عام محکوم می‌شوند.

بر اساس بیانیه احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران، که در ماه مارس سال ۲۰۱۲ منتشر شد، «زانیار و لقمان مرادی پس از اینکه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به تجاوز جنسی تهدید شدند، مجبور شدند که اتهام قتل را بپذیرند و اعتراف کنند.» این بیانیه می‌افزاید: «هیچ گونه مدرک و یا شاهدی بر علیه این دو مرد در دادگاه آورده نشد و آنها دسترسی مناسب به وکیل قانونی خود نداشتند.»

رامین حسین‌پناهی نیز روز جمعه ۲ تیر ماه سال ۱۳۹۶ به ضرب گلوله نیروهای سپاه در سنندج زخمی و سپس بازداشت شد. ماموران سپاه مدعی شدند که وی با آن‌ها درگیری مسلحانه داشته است، ولی خانواده این زندانی موضوع درگیری مسلحانه را رد می‌کنند. رامین در دادگاهی چند دقیقه‌‌ای به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله» به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ماه، در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور به تأیید رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شکست مذاکرات تهران در مورد برقراری آتش بس در ادلب سوریه

هواپیماهای روسیه و سوریه مواضع مخالفان در ادلب در شمال غربی سوریه را بمباران کردند.

این عملیات روز شنبه ۱۷ شهریور، یک روز پس از شکست کنفرانس تهران با حضور روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران در مورد برقراری آتش بس در ادلب، انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هلیکوپترهای ارتش سوریه روز شنبه با پرتاب بمب‌های بشکه‌ای، شهر خان شیخون و روستای عابدین در جنوب استان ادلب را هدف قرار دادند.

رهبران ایران و روسیه روز جمعه در تهران ضمن مخالفت با پیشنهاد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای اعلام آتش بس در منطقه ادلب، بر بسط حاکمیت دولت دمشق بر تمام خاک سوریه و ریشه کن کردن آنچه که آنها تروریست‌های مستقر در ادلب خواندند، تاکید کردند.

با این حال، آقای اردوغان در پایان کنفرانس سه جانبه تهران اعلام کرد که عملیات نظامی در منطقه ادلب بدون شک با کشتار غیرنظامیان و تراژدی انسانی دیگری توام خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا هم یک روز پیش از کنفرانس سه جانبه تهران در مورد عملیات نظامی در ادلب هشدار داد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نباید بی پروا به منطقه ادلب حمله کند. روس‌ها و ایرانی‌ها هم با مشارکت در براه اندازی یک تراژدی انسانی و احتمال کشته شدن هزاران نفر در آن منطقه، مرتکب اشتباه بزرگی می شوند.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در نشست روز جمعه شورای امنیت در مورد وضعیت ادلب بار دیگر هشدار پرزیدنت ترامپ به مسکو، تهران و دمشق را تکرار کرد.

نیکی هیلی گفت: «آنچه رئیس جمهور در این باره توئیت کرده هشداری است به ایران، روسیه و اسد که آمریکا نمی خواهد شاهد حمله به آن منطقه باشد. آمریکا با همین هدف دعوت به نشست شورای امنیت کرده بود. ما نمی‌خواهیم شاهد حمله با سلاح شیمیایی علیه مردم ادلب باشیم.»

او اضافه کرد: «مردم سوریه سختی زیادی را تحمل کردند. اگر می‌خواهند بر همه سوریه مسلط شوند، اینکار را نباید با سلاح شیمیایی انجام دهند. ما بیکار نخواهیم نشست. اگر سلاح شیمیایی استفاده شود ما می‌دانیم توسط چه کسی استفاده شده است. ما با بازی ایران، روسیه و اسد آشناییم. ما یافته های سازمان منع سلاحهای شیمیایی را بارها دیده‌ایم. هیچ راهی برای رد کردن آن وجود ندارد، صرفا ایران، روسیه و اسد یافته ها را رد کرده‌اند.»

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در لندن، در حملات ارتش سوریه به استان ادلب شهرک شانزده هزار نفری اللطامنه نیز هدف قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا: منشأ سلاح‌های کشف شده در خلیج عدن ایران است

فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای تایید کرد ایران منبع محموله بزرگ تسلیحاتی در یک قایق در آبهای بین المللی است، که هفته پیش با محموله ای شامل بیش از دو هزار و پانصد قبضه اسلحه توقیف شده بود.

سنتکام که هفته پیش هنگام اعلام کشف این سلاح ها گفته بود منبع آنها هنوز روشن نیست، روز پنجشنبه اعلام کرد ناو آمریکایی «یو اس اس جیسون دانهام» مستقر در خلیج فارس این سلاح ها را که احتمالا از انبار تسلیحاتی ایران منشا گرفته در قایق بدون پرچم و نشانی که در آب های خلیج عدن شناور بود توقیف کرده است.

دریاسالار اسکات استیرنی فرمانده نیروی دریایی فرماندهی مرکزی در ناوگان پنجم آمریکا گفت، ما بطور فعال مشغول پیگیری انواع محموله های تسلیحات غیرقانونی، به منظور حفاظت از رفت و آمد آزاد تجاری و بازرگانی هستیم و با متحدان آمریکا در منطقه، با بازیگران بدخواه در این آب‌ها مبارزه می کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اطلاعات شخصی ۳۸۰ هزار مشتری «بریتیش ایر ویز» هک شد

شرکت هواپیمایی «بریتیش ایر ویز» روز جمعه اعلام کرد اطلاعات مالی و شخصی ۳۸۰ هزار نفر از مشتریانش هک شده است.

بریتیش ایرویز این نفوذ را بسیار پیشرفته توصیف کرد و گفت در فاصله ۲۱ اوت تا ۵ سپتامبر صورت گرفته است.

آلکس کروز، مدیرعامل بریتیش ایر ویز، گفت: «این حمله بسیار پیشرفته و با نیتی مجرمانه و بدخواهانه است، که ما آن را خیلی جدی می گیریم و با تمام امکانات و با همکاری صدها نفر از کارمندان، برای اطمینان از حفاظت اطلاعات مشتریان، تلاش می کنیم.»

وی ضمن عذرخواهی از مشتریان، اعلام کرد شرکت هرگونه خسارت مالی وارده به مشتریان را پرداخت می کند.

نخست وزیر بریتانیا نیز گفت مرکز امنیت ملی سایبری و آژانس جرائم ملی در مورد این حمله تحقیق می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دولت افغانستان

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، روز جمعه با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آقای غنی در این دیدار گفت جلوگیری از حملات نیروهای افغان به نیروهای ناتو، در اولویت است. آقای غنی همچنین از افزایش حملات هوایی علیه شورشیان حمایت کرد.

آقای متیس روز جمعه بدون اعلام قبلی از پایگاه نظامی بگرام در افغانستان دیدار کرد.

به رغم افزایش خشونت ها در افغانستان، آقای متیس و دیگر مقامات ارشد آمریکا تاکید کردند که استراتژی پرزیدنت ترامپ در جنوب آسیا که در اوت ۲۰۱۷ اعلام شد، در پایان دادن به مناقشات موثر بوده است.

سفر آقای متیس به افغانستان چهارمین سفر وی به این کشور از زمان آغاز تصدی وزارت دفاع آمریکا است.

آقای متیس قبل از ورود به افغانستان از هند دیدار کرد و در آن جا از کمک های هند به افغانستان قدردانی کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده آمریکا در سازمان ملل به روسیه و ایران در مورد حمله به ادلب هشدار داد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه به روسیه و ایران به عنوان حامیان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، که گفته می شود قصد حمله به ادلب را دارند، هشدار داد.

خانم هیلی در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل گفت، آلترناتیو حمله، راه حل سیاسی بر اساس قطعنامه ۲۲۴۵ شورای امنیت است. وی اضافه کرد، مسکو باید دست از حمایت از رژیم اسد بر دارد تا در جهان منزوی نشود.

اعضای شورای امنیت روز جمعه در جلسه ای اضطراری درباره حمله ای تبادل نظر می کنند که گمان می رود توسط دولت سوریه در استان ادلب انجام شود.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت: «رژیم اسد و پشتیبانان آن، یعنی روسیه و ایران، برنامه خاصی برای حمله پیش رو تهیه دیده اند. آنها ابتدا مناطق غیرنظامی را محاصره کرده و سپس ادعای نامعقول می کنند که سکنه این مناطق همه تروریست هستند. یعنی هر زن و مرد و کودک می تواند هدف حمله قرار گیرد.» او افزود که آنها کمپین گرسنگی دادن مردم را آغاز می کنند.

نیکی هیلی همچنین راه حلی در برابر روسیه قرار داد: «ما از روسیه مصرانه می خواهیم به گزینه های پیش رو به دقت بنگرد. جلوی حمله اسد به ادلب را بگیرد، با ما، سازمان ملل، و جامعه جهانی همکاری کند تا به صلح پایدار برای سوریه دست یابیم.»

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز پیشتر به دمشق در مورد یک بحران انسانی در ابعاد گسترده هشدار داد.

او گفت: «هرگونه حمله به ادلب می تواند به جنگ وحشتناک و خونینی منجر شود که غیرنظامیان عمده ترین قربانیان آن هستند.» وی افزود: «بعد از حمله به ادلب، دیگر ادلبی باقی نخواهد ماند.»

جيم جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه می‌گوید دو ستون اصلی سیاست آمریکا در قبال سوریه نابودی پایدار داعش و حصول اطمینان از خروج کامل ایران و گروههای شبه نظامی تحت امرش از این کشور جنگ زده است.

پرزیدنت ترامپ قرار است در ماه جاری ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده بگیرد که محور آن علاوه بر بررسی آینده برجام، رسیدگی به اقدامات تهران در منطقه، به ویژه در سوریه، است.

روز جمعه در تهران، رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه، و جمهوری اسلامی ایران، در مورد سوریه تشکیل جلسه دادند.

پیش از این جلسه، گمانه زنی ها در مورد یک حمله شیمیائی قریب الوقوع به ادلب شدت گرفته بود. سازمان ملل متحد و آمریکا نسبت به انجام چنین حمله ای هشدار داده اند.

اوائل این هفته رئیس جمهوری آمریکا در یک توئیت نوشت: اگر روس‌ها و ایرانی ها در این فاجعه انسانی شرکت کنند مرتکب اشتباه انسانی عظیمی خواهند شد. صدها هزار تن ممکن است کشته شوند. نگذارید این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است چشم جهان به عملکرد دولت سوریه و حامیانش، ایران و روسیه، دوخته شده است و اگر کشتاری صورت گیرد آمریکا بسیار عصبانی خواهد شد.

استان ادلب در کنترل نیروهای مسلح مخالف بشار اسد که ترکیه از آنها حمایت می کند. تخمین زده می شود حدود ۱۰ هزار نیروی جهادی نیز در آن هستند. ترکیه نیز نیروهایش را در این استان و در مرز خود با سوریه مستقر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا: ایران در حال حاضر برای بقای خودش می‌جنگد

پرزیدنت دونالد ترامپ در یک مکالمه تلفنی با رهبران یهودی آمریکا به مناسبت روش‌هشانا، از لغو توافق هسته‌ای موسوم به برجام دفاع کرد و با اشاره به تظاهرات ماه های گذشته در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی گفت، ایران در حال حاضر برای بقای خودش می‌جنگد.

آقای ترامپ گفت: «ایران دیگر آن کشور قبلی نیست. تصور می‌کنم که آن‌ها در آینده نه چندان دور با ما تماس می‌گیرند و برای رسیدن به یک توافق تلاش می‌کنند. اگر بتوانیم به یک توافق واقعی برسیم، این کار را می‌کنیم. اگر آن‌ها تماس نگیرند، باز هم مسئله‌ای نیست. در نهایت، آن‌ها گزینه دیگری نخواهند داشت. ببینیم چه پیش می‌آید.»

رئیس جمهوری آمریکا قبلاً نیز گفته بود که ایران چاره ای جز مذاکره ندارد.

دولت پرزیدنت ترامپ چهار ماه پیش، از برجام خارج شد و اعلام کرد تحریم های اقتصادی ایران بار دیگر اعمال می شود.

دور بعدی تحریم ها که صادرات نفت ایران را هدف گرفته است، قرار است از ماه نوامبر اجرایی شود.

آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی خود با رهبران یهودی آمریکا، گفت توافق برجام باید زودتر لغو می شد، اما رکس تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا با چنین اقدامی مخالف بود و از این جهت لغو برجام به تاخیر افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ خروج از برجام و توقف آزمایش موشکی کره شمالی را از موفقیتهای سیاست خارجی آمریکا اعلام کرد

پرزیدنت ترامپ در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا

پرزیدنت ترامپ شب گذشته در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در ایالت مونتانا از مردم خواست برای ادامه موفقیت‌های حاصل در سیاست خارجی آمریکا، به نامزدان جمهوریخواه رای بدهند. آقای ترامپ خروج از برجام و متوقف شدن شلیک های آزمایشی موشکی از سوی کره شمالی را جزو موفقیت‌های سیاست خارجی آمریکا عنوان کرد.

پرزیدنت ترامپ در این سخنرانی به توافق اتمی با ایران به عنوان نمونه ای از توافقات بدی که در دوران دولت دموکرات‌ها به امضا رسیده بود اشاره کرد و گفت که رای به جمهوریخواهان در انتخابات کنگره، آمریکا را در برابر توافقات بد مصون خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا درباره دولت سابق گفت: «آنها جیب طبقه متوسط ما را خالی کردند، میلیاردها دلار را برای ماجراجویی ها در خارج هزینه کردند. اما دولت ما این موارد را متوقف کرده است. هم اکنون احترام به آمریکا در سطح جهانی بازگردانده شده است. دیگر کشور خارجی جرات نمی کند با ما بازی کند. به توافقات طی چهار، شش و یا هشت سال پیش نگاه کنید و آنرا با کارهای دولت من مقایسه کنید. نمونه اش خروج ما از توافق بسیار بد اتمی بود، شما شاهد نتیجه آن هستید.»

با اجرایی شدن دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.
دور دوم تحریم‌های آمریکا در نیمه آبان‌ماه اجرایی خواهد شد. هدف دور دوم تحریم‌ها به صفر رساندن فروش نفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان شاهراه دریافت ارز خارجی است.

آمریکا و متحدانش بارها گفته اند که تهران پول‌های آزاد شده در چارچوب برجام را برای تامین مالی حضور نظامیش در خاورمیانه هزینه کرده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به دیدارش با رهبر کره شمالی در سنگاپور، گفت که ثمره این دیدار متوقف شدن آزمایش موشکی این کشور و آزادی گروگان‌های آمریکا بدون پرداخت پولی به پیونگ یانگ است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس او در هلسینکی برای آمریکا و همپیمانانش در منطقه نتیجه بخش بوده است، و درباره اظهارات رهبر کره شمالی گفت: «پیش از شروع سخنرانی ام، بمن اطلاع دادند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مطالب بسیار خوبی را درباره من گفته است. او گفته به مدیریت من ایمان دارد. گفتن اینگونه مطالب از سوی آنها خیلی نادر است. آنها همچنین گفته اند که میخواهند طی دوره ریاست جمهوری ام، عاری سازی از تسلیحات اتمی را به اتمام برسانند. این امر خوبی است. یکی از بهترین دیدارهایم با ولادیمیر پوتین بود. اما رسانه‌های جعلی گفتند که من با او خیلی خوشرفتار بودم. دنبال چه بودند، مسابقه بوکس؟ ما در باره اوکراین، سوریه و حمایت از اسرائیل صحبت کردیم.»

هیئتی از سئول برای هماهنگی دیدار دوباره سران دو کره به پیونگ یانگ رفت

عکس از آرشیو

هیئت ۵ نفره کره جنوبی برای فراهم کردن زمینه سومین نشست میان رهبران دو کره این هفته به پیونگ یانگ سفر کرد. گرچه اقدامات عاری سازی کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای و موشکی به صورتی جدی از سوی این کشور هنوز مشاهده نشده است، کره جنوبی می گوید هدف این نشست گفتگو برای طرح صلح دائم در شبه جزیره کره است.

چانگ یو یانگ، مشاور ارشد رئیس جمهوری، هیئت کره جنوبی را سرپرستی می کند.

او گفت کره شمالی و جنوبی در مورد نشست سه روزه میان دو کره از ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر در پیونگ یانگ و انجام مذاکرات سطح بالا در هفته آینده در مورد پروتکل، مسایل امنیتی، ارتباطات و پوشش خبری در آمادگی برای نشست، توافق کردند.

چانگ گفت رهبر کره شمالی خواهان عاری سازی هسته‌ای و پایان خصومت با واشنگتن پیش از ۲۰۲۱ است، و افزود اعتقاد کیم در مورد رئیس جمهوری آمریکا تغییری نکرده است.

این مساله مورد استقبال پرزیدنت ترامپ واقع شد.

دانیل پینکستون، استاد دانشگاه تروی می گوید در مورد تعهد کیم به عاری سازی هسته‌ای تردید وجود دارد.

«من تعهد مکتوبی نمی بینم. مکانیسم های مختلف قانونی و راههای سیاسی و قانونی برای نمایش تعهد آنها به عاری سازی اتمی وجود دارد.»

مدیر علوم دفاعی مرکز منافع ملی نیز ضمن تردید در تعهد کیم به عاری سازی هسته ای، به تحول دراین روند نسبت به سال گذشته اشاره می کند: «اگر هدف عاری سازی کامل و قابل تایید و غیر قابل بازگشت مانند آنچه چند ماه پیش می شنیدیم باشد، احتمالا روی نخواهد داد. اما راه های بسیاری برای کاهش تنش با کره شمالی و آنچه من آن را یک رابطه کاری می دانم، وجود دارد.»

به عقیده دنیل پینکستون نیز اگر کره شمالی تن به غیر هسته ای شدن بدهد، «فرصت‌های بسیاری برای کره شمالی باز است. البته این یک شبه روی نمی دهد و سالها طول می کشد.»

جنگ دو کره با ترک مخاصمه خاتمه یافت و از لحاظ فنی آنها هنوز در وضعیت جنگی هستند.

رئیس جمهوری کره یکی از اهدافش را خاتمه جنگ اعلام کرده است و در اجلاس سازمان ملل در ماه جاری، برای تشکیل یک نشست احتمالا چهار جانبه شامل چین به منظور خاتمه رسمی جنگ تلاش خواهد کرد.

هری کازیانیس با تردید می گوید: اگر تا آن زمان کیم هنوز به غیر هسته ای شدن تعهد نکند، آن وقت درک روشنی وجود خواهد داشت که هرگز این کار را نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG