لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۲۲

سرخط خبرها

احمد عراقچی، معاون برکنار شده بانک مرکزی ایران، بازداشت شد

احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی ایران که یکروز پس از برکناری بازداشت شد.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از بازداشت احمد عراقچی، معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی خبر داد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز یکشنبه ۱۴ مرداد به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای گزارش دادند که علاوه بر معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی، کارمند یکی از معاونان رئیس جمهوری و چهار فعال ارزی در ارتباط با اخلال در نظام پولی و ارزی کشور بازداشت شده اند.

احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، در حالی بازداشت شد که یک روز قبل از سوی عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی برکنار شده بود.

تغییر و تحولات در بانک مرکزی جمهوری اسلامی در پی بحران افزایش شدید نرخ ارز و انتقادات بسیار از عملکرد بانک مرکزی صورت گرفت. منتقدان دولت همچنین به نحوه اختصاص ارز دولتی برای واردات و نظارت نکردن بر شرکت های وارد کننده اعتراض کرده اند.

همزمان با بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، ۲۰ نماینده مجلس نیز در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار ممنوع‌الخروجی ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی شدند. به گفته این نمایندگان، خانواده آقای سیف در استرالیا به سر می برد و احتمال دارد او بدون رسیدگی به تخلفات احتمالی اش، برای همیشه از ایران خارج شود.

از سوی دیگر، دولت حسن روحانی قرار است سیاست های ارزی جدید خود را صبح روز دوشنبه، همزمان با آغاز مرحله اول تحریم های ایالات متحده علیه ایران، اعلام کند.

بحران های ارزی در ایران در پی اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران اوج گرفت.

پرزیدنت ترامپ با در تضاد خواندن برجام با منافع ملی آمریکا از آن خارج شد. او خواستار دستیابی به توافقی است فراگیر، که شامل جلوگیری از اقدامات برهم زننده ایران در منطقه به علاوه مسدود شدن کامل مسیر تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

با خروج آمریکا از برجام، تحریم های آمریکا از مرداد و آبان ماه مجدد اجرایی خواهند شد. تحریمهای آمریکا که شامل تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و فروش نفت است از آبانماه اجرایی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رد ادعای نیکلاس مادورو توسط مشاور امنیت ملی کاخ سفید

تصویر تلویزیونی از صحنه حمله به نیکلاس مادورو

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا وقوع چند انفجار در جریان رژه نیروهای مسلح و سخنرانی اش در کاراکاس را توطئه برای سوء قصد به جان خود خواند که در آمریکا طراحی شده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۱۴ مرداد در مصاحبه ای با شبکه خبری فاکس نیوز هر گونه نقش آمریکا در این واقعه را رد کرد.

آقای مادورو حمله روز شنبه با استفاده از پهپادهای مجهز به مواد منفجره را سوء قصد به جان خود خواند و ایالات متحده و کلمبیا را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

نیکلاس مادورو در یک سخنرانی که شنبه شب بطور زنده از تلویزیون ونزوئلا پخش شد گف: «آن پهپاد برای من آمده بود اما به لطف خدا، مردم و نیروهای مسلح ونزوئلا، نتوانست مرا بکشد و من اطمینان دارم سال های زیاد دیگری را زندگی خواهم کرد.»

آقای مادورو مدعی شد که حمله بدون تردید کار خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا بوده و گفت تحقیقات اولیه نشان می دهد منابع مختلفی که در ایالت فلوریدای آمریکا مستقرند تامین هزینه حمله را برعهده داشته اند. هرچند خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دولتی کلمبیا ادعای نیکلاس مادورو را بی اساس خواند.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت که چند مظنون در ارتباط با حمله روز شنبه دستگیر شده اند اما توضیح بیشتری نداد.

نیکلاس مادورو در ماه مه برای دومین دوره متوالی به ریاست جمهوری ونزوئلا انتخاب شد.
اپوزیسیون ونزوئلا و ناظران بین المللی اما انتخابات ریاست جمهوری ماه مه را غیرمشروع و فاقد اعتبار دانستند.

ونزوئلا که زمانی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می شد، چندین سال است که دچار بحران اقتصادی و تورم افسار گسیخته ای است که به آشوب های اجتماعی و بی ثباتی در آن کشور دامن زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب کارگران نگهداری خطوط راه آهن ایران پس از دو هفته ادامه دارد

اعتصاب و تجمع کارگران بخش نگهداری خط و ابنیه راه آهن(تراورس) در چندین شهر ایران ادامه یافت.

تجمع های متعدد کارگران شرکت نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن در شهرهای مختلف ایران از ۲۹ تیرماه و در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق آغاز شده است.

شورای هماهنگی کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که اعتصاب کارگران و کارمندان تا کنون بی پاسخ مانده اما تا تحقق خواسته‌های‌شان اعتراض ها ادامه خواهد یافت.

بنابر گزارش ها، این اعتصاب در مناطق مختلف ایران برگزارشده و همچنان ادامه دارد. خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز یکشنبه ۱۴ مرداد به نقل از برخی از کارگران نوشت که اعتراض صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی با همراهی کارگران حوزه احمدآباد هرمزگان و نگهداری ایستگاه ابومسلم و چند ایستگاه دیگر گسترده‌تر شده است.

در روزهای گذشته، کارگران ایستگاه نیشابور، سبزوار، کاشمر و عطار ، کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زنجان و مناطق ریلی هرمزگان (سیرجان)، اسلامشهر تهران، کرج، لرستان، آذربایجان، زاگرس، شاهرود، دامغان و سمنان دست به اعتراض صنفی زده بودند اما نتیجه‌ای دربرنداشته است.

هفت هزار کارگر این شرکت خواهان پرداخت بیمه درمانی، تسویه حساب کامل حقوق‌ها یا دست کم پرداخت سه ماه حقوق عقب افتاده و لغو قراردادهای موقت و انعقاد قراردادهای کاری دائم هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه وارد سومین روز شد

دور جدید اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه ادامه دارد.

صدها کارگر شرکت نیشکر هفت تپه روز یکشنبه ۱۴ مرداد، در سومین روز از اعتصاب و اعتراض‌های صنفی، در برابر دفتر مدیریت این شرکت تجمع کردند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است. به نوشته خبرگزاری ایلنا، در اعتراض های جدید، کارگران اعلام کردند که دست کم سه ماه حقوق طلب دارند.

روز شنبه و در دومین روز تجمع این کارگران همچنین خواستار بازگشت مالکیت این شرکت به دولت شدند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد، بازداشت شد

حسین احمدی نیاز وکیل دادگستری در ایران

وکیل رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، بازداشت شد.

حسین احمدی نیاز، وکیل رامین حسین پناهی که پیش از این، روز ۱۵ تیر ماه نیز به دادگاه انقلاب سنندج احضار شده بود، صبح روز یکشنبه ۱۴ مرداد و پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد.

آقای احمدی نیاز پیشتر به خبرگزاری هرانا گفته بود که احتمالا این احضاریه به اطلاع رسانی او درباره پرونده موکلانش مربوط است.

این وکیل دادگستری وکالت پرونده های متعددی از جمله رامین حسین پناهی زندانی کرد سیاسی محکوم به اعدام و پرونده دختران شین آبادی را بر عهده دارد.

آقای احمدی نیاز در ماههای اخیر در پی قطعی شدن حکم اعدام رامین حسین پناهی تلاش‌های متعددی، از جمله مصاحبه با رسانه‌ها، را برای توقف اجرای این حکم و فراهم کردن زمینه یک دادرسی عادلانه برای موکل خود انجام داده است.

چند روز پیش از احضار وکیل رامین حسین پناهی، ۶۰ وکیل دادگستری با امضای نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار توقف روند اجرای حکم این زندانی سیاسی شده بودند.

در نامه این وکلای دادگستری که روز سه شنبه ۱۲ تیر در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، آنها با اعلام اینکه «تحمیل چنین مجازات‌هایی راهکار برخورد با مشکلات نیست و نمی‌تواند تامین کننده امنیت باشد»، از حسن روحانی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی خواستند که دستور توقف اجرای حکم را صادر کند.

همزمان، حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی نسبت به اجرای حکم اعدام او هشدار داده و در پیام‌هایی در توئیتر خود همچنین از درد کلیه این زندانی، نیاز او به مراقبت‌های پزشکی و ممنوع الملاقات بودن او خبر داده بود.

این وکیل دادگستری همچنین نوشته بود: دست‌های پشت پرده قانون را زیر پا می گذارد و خطر اجرای حکم اعدام را چند برابر کرده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او میگویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایتهای خبری منتشر شده آمده است :«حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تظاهرات ایران در شنبه شب؛ تایید یک کشته، اعلام «ضمنی» حکومت نظامی در کرج

گوهردشت کرج در روز شنبه، مثل روزهای گذشته شاهد تجمع اعتراضی بود.

چندین شهر ایران در شنبه شب ۱۳ مرداد شاهد اعتراضات مردم بود. همزمان با تایید مرگ یک معترض در شهر کرج، مقام های این شهر به طور ضمنی اعلام «حکومت نظامی» کردند.

ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد دست کم در شهرهای تهران، کرج،‌ شیراز، قم و اشتهارد کرج، شنبه شب مردم معترض تظاهرات برگزار کردند.

در فیلم تظاهرات پل حافظ یا همان پل کالج تهران،‌ معترضان شعار دادند: «ایرانی می‌میرد،‌ ذلت نمی‌پذیرد» و «مرگ بر دیکتاتور».

همچنین در چند نقطه دیگه از جمله میدان ونک مردم تلاش کردند تجمع کنند که ماموران اجازه ندادند. با این حال یک فیلم در یافت آباد نشان می دهد مردم از شرایط موجود خسته هستند.

اما تظاهرات بزرگتر امروز در منطقه گوهردشت کرج بود که با شعارهای تند، حمله ماموران به مردم و همچنین درگیری روبرو بود.

مردم کرج در چند شب پیاپی در اعتراض به حکومت و وضعیت موجود تجمع کردند.

تایید مرگ یک معترض

خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران نزدیک است شنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد در تجمع جمعه شب در کرج، یک نفر با گلوله کشته شد.

این اولین کشته در دور جدید تظاهرات در شهرهای ایران است.

در دیماه گذشته تظاهرات در بیش از هشتاد شهر ایران دست کم ۲۳ کشته برجای گذاشت. هرچند معترضان می گویند حکومت در این کشتار نقش داشته، تاکنون هیچ محاکمه ای برای عوامل این کشتار برگزار نشده است

خبرگزاری فارس به جزئیات مرگ این معترض اشاره ای نکرد اما اعلام کرد دست کم ۲۰ نفر در اعتراضات بازداشت شده اند.

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز به خبرگزاری تسنیم تایید کرد که یک جوان 26 ساله در تجمع شنبه شب از پشت سر هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است. این مقام قضایی با بیان اینکه فرد شلیک کننده شناسایی نشده گفت که تیراندازی از میان معترضان صورت گرفته است.

با اینکه اعتراضات اخیر از شاپور جدید اصفهان در هفته گذشته شروع شد اما پنجشنبه به تهران رسید و روز شنبه، قم که به شهر مذهبی مشهور است نیز به اعتراضات پیوست و شاهد شعارهای تندی بود.

اعتراضات اخیر به بهانه گرانی و کاهش ارزش ریال شروع شد اما حکومت و سران آن را هدف گرفت.

در روزهای گذشته معترضان شعارهای تندی از جمله «خامنه ای حیا کن، مملکت رو رها کن»، «ایرانی حرف بزن،‌ حقت رو فریاد بزن»، «اسلام رو پله کردن، مردم رو ذله کردن»، «مرگ برگرانی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه» سر دادند.

«حکومت نظامی»

همزمان با ادامه اعتراضات گسترده در گوهردشت کرج، مقام های پلیس از مقررات سفت و سخت عبور و مرور در این منطقه خبر دادند. همین سختگیری موجب شده تا برخی آن را به اعلام «حکومت نظامی» از سوی حکومت ایران تلقی کنند.

از شنبه شب، پلیس مسیرهای منتهی به گوهردشت را مسدود کرده است.

بر اساس اصل ۷۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعلام حکومت نظامی ممنوع است مگر به تصویب مجلس و در شرایط جنگی و اضطراری برسد.

گزارش‌ها از فضای امنیتی در اشتهارد خبر می دهد و نیروهای بسیج و لباس شخصی برای مقابله با مردم مستقر شده‌اند.

موضع آمریکا

در تازه ترین موضع گیری درباره اعتراضات، توئیتر فارسی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در توئیت جداگانه به موج جدید اعتراضات در ایران پرداخت و نوشت آمریکا ضمن حمایت از صدای نادیده گرفته شده مردم ایران، امیدوار به آزادی برای ایرانیان است.

توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا به درج دیدگاه های دولت آمریکا می پردازد، روز جمعه ۱۲ مرداد نوشت: ما اعتراضات اخیر در اصفهان، کرج، شیراز، تهران و شهرهای دیگر ایران را از نزدیک دنبال می کنیم. همانطور که وزیر خارجه پمپئو گفت: طنز تلخ وضعیت اقتصادی ایران این است که رژیم مشغول پر کردن جیبهای خودش است در حالیکه مردمش برای اشتغال، تغییر و فرصت ها فریاد می زنند.

در توئیت دیگری، توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: در حالیکه این نهایتا بر عهده مردم ایران است که مسیر حرکت کشورشان را تعیین کنند، آمریکا از صدای مردم ایران که برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده است، حمایت می کند. امید آمریکا است که ۴۰ سال آینده ایران، توام با سرکوب و ترس نباشد، بلکه توام با آزادی و به سرانجام رسیدن برای مردم ایران باشد.

موج جدید تظاهرات این بار در شهرهای بزرگ ایران از دوشنبه آغاز شد و تا جمعه ادامه داشته است.

روز جمعه چند گزارش تصویری از تظاهرات در تهران، شیراز و کرج به صدای آمریکا ارسال شد.

بعد از تظاهرات روز پنجشنبه در دست‌کم ده شهر بزرگ ایران، فیلمها و گزارشهای ارسالی به صدای آمریکا از حمله ماموران به مردم معترض در برخی از این شهرها خبر داد. همزمان در برخی از این فیلم ها، تظاهرکنندگان شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

روز پنجشنبه، برای اولین بار از تظاهرات گسترده دیماه، تهران نیز شاهد اعتراض در چند نقطه بود. در پایتخت ایران، در ونک و چهارراه ولیعصر معترضان تجمع کردند.

در شیراز، اصفهان، مشهد، همدان، کرج، کرمانشاه، اهواز و ورامین معترضان در خیابان حضور یافتند.

پنجشنبه غروب ابتدا از تهران گزارش شد که معترضان با حمله ماموران عمدتا بسیجی روبرو شدند.

با تاریکی شب، بر حمله ماموران افزوده شد. چندین فیلم نشان می دهد در گوهردشت کرج ماموران به تظاهرکنندگان اعتراض کردند.

چند گزارش ویدئویی توسط شهروندان نشان می دهد در اصفهان و منطقه شاپورجدید، معترضان با تیراندازی تهدید شده اند. همچنین در قهدریجان اصفهان ماموران به سوی مردم معترض گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

با حمله ماموران به سوی مردم، آنها هم شعارهای خود را تندتر کردند.

واکنشها

شاهزاده رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران در واکنش به اعتراضات جدید، مردم این شهرها را «دلیرترین ایرانیان» نامید و نوشت:‌

همچنین، ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی از نیروهای مسلح خواست به مردم بپیوندند. او گفت: ایرانیان باید حقوقمند باشند تا شما نیروهای مسلح مفتخر باشید که تحت فرمان آنها هستید. پس باید بپذیرید که از تحت فرمان جبار بدرآیید و خود را تحت فرمان ملت قرار دهید.

موج جدید اعتراضات

عصر پنجشنبه یازده مرداد، مردم خشمگین در میدان ونک تهران فریاد «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

در شهر کرج که در چند روز اخیر تجمعاتی برگزار شده بود، روز پنجشنبه در چند نقطه از جمله اشتهارد مردم معترض تجمع کردند.

تظاهرات در شهر شیراز در جنوب ایران هم با حضور عده زیادی از مردم برگزار شد و بعد از حمله ماموران به تجمع آرام مردم، آنها شعار علیه روحانیون سر دادند.

در شهر اهواز نیز، معترضان با شعارهایی نارضایتی خود را ابراز کردند.

مشهد که اعتراضات دیماه از این شهر آغاز شده بود نیز روز پنجشنبه به اعتراضات پیوست.

در شش ماه گذشته نارضایتی از حکومت ایران افزایش شدیدی داشته و بارها در شعارهای معترضان بیان شده است. از جمله آنها با شعارهایی چون «رضا شاه، روحت شاد» یا «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا» نارضایتی خود را از مقامات کشور و همچنین فعالان سیاسی اصلاح طلب نشان داده اند.

در هفته های اخیر سقوط ارزش ریال و مشکلات اقتصادی بر نارضایتی ها افزود.

ارزش هر دلار آمریکا که یکسال پیش ۳ هزار تومان بود، به ده هزار تومان رسیده است.

ایالات متحده از دو روز دیگر تحریم های هسته ای ایران را باز می گرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره پرزیدنت ترامپ به بحران اقتصادی ایران؛ دیدار با مقامات ایران بستگی به آنها دارد

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره ایران به بحران اقتصادی اشاره کرد و گفت ملاقات احتمالی با سران جمهوری اسلامی به آنها بستگی دارد.

پرزیدت دونالد ترامپ روز شنبه عصر ۱۳ مرداد به وقت واشنگتن در توئیتر خود نوشت: «ایران و اقتصاد آن بسیار بد و سریع پیش می رود! این که من دیدار کنم یا نه، مهم نیست، بستگی به آن ها دارد!»

این چندمین موضع گیری پرزیدنت ترامپ درباره ایران است.

پنجشنبه شب ۱۱ مرداد، پرزیدنت دونالد ترامپ در یک کارزار انتخاباتی که با شعار انتخاباتی بازگرداندن عظمت به آمریکا در پنسیلوانیا برگزار شد مجددا ابراز امیدواری کرد که وضعیت آمریکا با ایران خوب تمام شود.

‎پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خود در یکی از شهرهای ایالت پنسلوانیا بار دیگر به ایران اشاره کرد و گفت: برجام توافق غیرعملی بوده است.

وی گفت: من ايالات متحده را از توافق بسیار بد، پرهزینه و غیر عملی با ایران موسوم به توافق اتمی خارج کردم. امیدوارم که همه امور ما با ایران خوب تمام شود. اما این را به شما بگویم که آنها کشوری بسیار متفاوت تری نسبت به چهار ماه پیش شده اند.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب ۹ مرداد در سخنرانی خود در شهر تمپا در ایالت فلوریدا توافق اتمی با ایران را یک نمایش وحشت توصیف کرده بود.

وی گفته بود: من ایالات متحده را از توافقی که در چارچوب آن ۱۵۰ میلیارد دلار پرداخت شده بود، خارج کردم. منظورم توافق اتمی با ایران بود. توافقی که یک نمایش وحشت بود. امیدوارم کارها با ایران خوب پیش برود. آنها هم اکنون مشکلات زیادی دارند. احساس می کنم آنها خیلی زود با ما وارد گفتگو خواهند شد. شاید هم نه که اشکالی ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا بار دیگر به اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و گفته بود او آماده ملاقات با رهبران ایران برای رسیدن به یک توافق «درست و سازنده» است.

وی گفته بود: من به انجام دیدار اعتقاد دارم. و اگر آنها بخواهند حتما با آنها دیدار خواهم کرد. اما به نظرم هنوز آماده نیستند. هم اکنون دوران سختی را می گذرانند. من به توافق پیشین اتمی پایان دادم زیرا توافق مضحکی بود. من آمادگی دیدار با آنها را دارم؛ هر وقتی که بخواهند. این دیدار را از موضع قدرت و یا ضعف انجام نمی دهم بلکه به خاطر اینکه اقدام درستی است. امیدواریم بتوانیم کار خوبی را انجام دهیم و نه اینکه صرفا مانند توافق پیشین کاغذی سیاه کرده باشیم. حتما من این کار را خواهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: ملاقات بدون پیش شرط. اگر بخواهند دیدار کنند، من آماده ام. هر وقت که بخواهند. این مساله هم برای کشورمان، هم برای آنها و همچنین برای جهان خوب است. اگر بخواهند بدون پیش شرط دیدار کنیم من آماده ام.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که در چارچوب منافع آمریکا و برای بهبود وضع امنیت در جهان با رهبران کشورهای جهان گفتگو و مذاکره خواهد کرد.

نمونه آن مذاکره با رهبران روسیه و کره شمالی است.

آمریکا و ایران نزدیک به چهار دهه است که روابط دیپلماتیک ندارند.

پرزیدنت ترامپ با در تضاد خواندن برجام با منافع ملی آمریکا از آن خارج شد. او خواستار دستیابی به توافقی است، فراگیر که شامل جلوگیری از اقدامات برهم زننده ایران در منطقه به علاوه مسدود شدن کامل مسیر تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

با خروج آمریکا از برجام، تحریم های آمریکا از مرداد و آبان ماه مجدد اجرایی خواهند شد. تحریمهای آمریکا که شامل تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و فروش نفت است از آبانماه اجرایی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رانندگان و کامیون‌داران مبارکه اصفهان در سیزدهمین روز اعتصاب، دست از کار کشیدند

گزارشها حاکی از آن است که اعتصاب کامیون داران و رانندگان کامیون که از یکم مرداد آغاز شده بود، در سیزدهمین روز نیز در برخی از مناطق ایران ادامه یافت.

به نوشته برخی از سایت های خبری و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های مجازی، رانندگان کامیون با وجود تهدید ماموران امنیتی، شنبه ۱۳ مرداد‌ در شهرک صنعتی مبارکه اصفهان دست به اعتصاب زدند.

رانندگان در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه، بالا بودن کمیسیونها و قطع یارانه حق بیمه خود از اوایل خرداد ماه دست به اعتصاب زدند، اما این اعتصاب با وعده دولت مبنی بر تحقق خواسته‌های رانندگان برای مدتی متوقف شد.

کامیون داران و رانندگان اقدامات دولت از جمله افزایش ۲۰ درصدی کرایه ها را کافی ندانسته و دوباره اعتصاب خود را در مناطقی از ایران آغاز کردند.

این اعتصاب‌ها تاکنون موجب بازداشت چندین تن از رانندگان و کامیون داران شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، به زندان و شلاق محکوم شد

محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیات مدیره کانون معلمان استان تهران به هفت سال و نیم حبس محکوم شد.

امیر رییسیان، یکی از وکلای محمد حبیبی به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی همه مجازات‌های محمد حبیبی یک و نیم برابر شده و مجازات اشد قابل اجرا است.»


امیر رییسیان اضافه کرد: «محمد حبیبی به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به ۷ سال و نیم حبس، تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس، اخلال در نظم ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده است.»

پیشتر، سازمان آموزش بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده بود.

بزرگترین اتحادیه معلمان جهان در بیانیه‌ای که سه شنبه ۱۵ خرداد خطاب به حسن روحانی منتشر شد، رفتار مسئولان زندان با معلمان زندانی از جمله آقای حبیبی را جرم و جنایت خواند و اعلام کرد: «در صورت بروز هر اتفاقی برای آقای حبیبی و دیگر معلمان زندانی، ما تمام ماموران ذیربط در این مسئله را مسئول می‌دانیم.»

سازمان آموزش بین‌الملل همچنین اعلام کرده بود که درگیری مردم برای آزادی و برابری در ایران دائمی و پایان ناپذیر است و معلمان ایرانی، کارگران و مردم ایران در حال حاضر خواستار گسترده ترین واکنش‌های ممکن از طرف گروه‌های بین‌المللی هستند.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد.

۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان به جز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخاب ۹ فضانورد آمریکایی برای سفرهای تجاری به فضا

ناسا، سازمان هوافضانوردی ایالات متحده روز جمعه نام ۹ فضانورد را برای آزمایش های سفینه های فضایی و هدایت سفینه های تجاری آتی اعلام کرد.

این فضانوردان آمریکایی اولین کسانی خواهند بود که سفینه های فضایی تجاری ساخت آمریکا را به ایستگاه فضایی بین المللی هدایت خواهند کرد.

معرفی ۹ فضانورد آمریکایی در مرکز فضایی جانسون در هوستون، تگزاس صورت گرفت.

جیم بریادنستاین از مدیران ناسا گفت: «برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۱، ما در آستانه فرستادن فضانوردان آمریکایی به فضا در سفینه های آمریکایی از خاک آمریکا هستیم.»

این فضانوردان در سفینه‌های ST-100 Starliner شرکت بوئینگ وCrew Dragon شرکت هوافضانوردی خصوصی اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی سفر خواهند کرد.

ناسا از نزدیک در طراحی تولید و آزمایش این سفینه ها با این دو شرکت همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل شود نحوه کار و ایمنی این سفینه ها با استانداردهای ناسا مطابقت داشته باشد.

نیکول آناپامن ، یکی از این ۹ فضانورد ناسا گفت:« شرکت در آزمایش سفینه، تحویل آن و دیدن نتیجه این کار مشکل در روز پرتاب، لحظه سربلندی برای تیم و برای آمریکا است.»

ناسا می گوید همکاری با شرکت های خصوصی هوا فضانوردی موجب رونق صنعت تجارت فضایی و نوآوری‌های آتی می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری زندانی در ایران، درگذشت

عبدالفتاح سلطانی

هما سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر که از سال ۱۳۹۰ تا کنون به اتهام دفاع از متهمان سیاسی در زندان جمهوری اسلامی بسر می برد، بر اثر «ایست قلبی» درگذشت.

مقامات جمهوری اسلامی بعد از درگذشت هما سلطانی به پدرش اجازه مرخصی از زندان داده اند.

روز شنبه جمعی از فعالان حقوق بشر نیز برای همدردی با این وکیل دادگستری به خانه او رفتند.

وزارت امور خارجه آمریکا در توئیتی به زبان فارسی درگذشت هما سلطانی را به خانواده‌اش تسلیت گفته است.

سازمان عفو بین الملل نیز طی بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با آقای سلطانی، خواستار آزادی فوری این وکیل دادگستری از زندان شد.

سعید دهقان، وکیل سلطانی ابراز امیدواری کرده است که مرخصی موکلش تبدیل به آزادی مشروط شود.

هما سلطانی هنگام مرگ ۲۷ سال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: خلع سلاح اتمی کره شمالی خواست جامعه بین الملل است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید، کره شمالی روند «از کار انداختن سایتی در ارتباط با آزمایش های موشکی» را آغاز کرده که بخشی از خلع سلاح اتمی آن کشور است.

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را روز شنبه ۱۳ مرداد در سنگاپور و در جریان کنفرانس وزرای امورخارجه کشورهای آسیای جنوب شرقی بیان کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این که کنفرانس تاریخی سران آمریکا و کره شمالی کمتر از دو ماه پیش در شهر سنگاپور و با تعهد کره شمالی به خلع سلاح اتمی انجام شد، گفت: «کیم جون اون رهبر کره شمالی، در ۱۲ ژوئن در همین محل تعهدی کرده است. او متعهد شد که کشورش را خلع سلاح اتمی کند و ما در حال دستیابی به فرآیندی برای عملی کردن این تعهد هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «اقدام کره شمالی در بازگرداندن باقیمانده اجساد ۵۵ سرباز آمریکایی کشته شده در جنگ کره بخشی از تعهد رهبر کره شمالی بود و باعث دلگرمی ما شده است. علاوه بر این، رهبر کیم تعهد کرده که خلع سلاح اتمی را با پیاده کردن سایتی آغاز کند که برای آزمایش موتور موشک ها از آن استفاده می کنند.»

آقای پمپئو گفت که خلع سلاح اتمی کره شمالی خواست جامعه بین الملل است و شورای امنیت سازمان ملل نیز به اتفاق آراء به آن رای مثبت داده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «روند دستیابی به خلع سلاح اتمی نیاز به زمان دارد. اما دنیا برای رسیدن به آن متفق القول است. کشوری نیست که از آمریکا به خاطر تلاش برای کاهش تنش در شبه جزیره کره و جهان، قدردانی نکرده باشد. همانطور که شورای امنیت سازمان ملل خواسته است، من نیز مطمئنم که می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.»

بنا به گزارش ها، روسیه با کمک به کره شمالی از تحریم های سازمان ملل متحد علیه پوینگ یانگ تخطی کرده و روز گذشته نیز وزارت خزانه داری آمریکا، بانک تجاری آگروسویوز را که مرکز آن در مسکو است در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار داد.

درخواست برای آزادی خبرنگاران رویترز

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حاشیه گردهمایی کشورهای آسیای جنوب شرقی همچنین با کیائو تین، همتای خود از میانمار دیدار کرد.

در این دیدار، آقای پمپئو خواستار آزادی دو خبرنگار خبرگزاری رویترز شد که چندی است در میانمار زندانی شده اند.

این دو خبرنگار به اتهام در اختیار داشتن مدارکی در ارتباط با عملیات سربازان دولتی در مقابله با شبه نظامیان اقلیت روهینگیا در میانمار در بازداشت بسر می برند.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این باره به صدای آمریکا گفت که آقای پمپئو در این دیدار دلنگرانی دولت آمریکا از ادامه بازداشت این دو خبرنگار را به اطلاع وزیر خارجه میانمار رسانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران ایر در انتظار دریافت پنج فروند هواپیمای ای تی آر جدید است

در آستانه احیای دور اول تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، شرکت هواپیمایی ایران ایر می‌گوید که در انتظار تحویل ۵ فروند هواپیمای مسافری از شرکت ایتالیایی- فرانسوی ای تی ار است.

هواپیمایی ایران ایر روز شنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد که این هواپیماها روز یکشنبه ساعت ۹ صبح به وقت محلی در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین خواهند نشست.

این هواپیماهای ای تی آر ۷۲ ، بخشی از معامله ای است که پس از توافق هسته‌ای برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای مسافری منعقد شد و تا کنون ۸ فروند آن تحویل داده شده است.

تکمیل این معامله بر اثر خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام و بازگشت تحریمها، مورد تردید قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابهام در انگیزه حمله اعتراضی به یک نماد مذهبی در ایران

تجمع های اعتراضی جمعه شب در برخی مناطق از جمله گوهردشت کرج ادامه یافت.

تظاهرات اعتراضی مردم در ایران علیه اوضاع اقتصادی و نظام سیاسی کشور با نگرانی‌های ناشی از احیای دور اول تحریم های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران همراه شده است.

در همین حال ابهام در باره انگیزه حمله ای اعتراضی به یک نماد مذهبی پرسش برانگیز شده است.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران از حمله ای به حوزه علمیه در شهر اشتهارد در صد کیلومتری غرب تهران خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۳ مرداد ضمن نقل این گزارش نوشت که رسانه های محافظه‌کار پیش از این از حملات علیه نماد های حساس دینی از جمله ساختمان های مذهبی به عنوان توجیهی برای بدنام کردن اعتراض های مردمی استفاده کرده اند.

در همین حال، پیشتر گزارش‌هایی از پشت کردن مردم به نمادهای مذهبی منتشر شده بود که یک مورد آن در نماز جمعه یکی از شهرهای حومه اصفهان رخ داد و با شعار «رو به میهن، پشت به دشمن» همراه بود.

در این بین، توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا در پیامی با تاکید بر اینکه نهایتا بر عهده مردم ایران است که مسیر حرکت کشورشان را تعیین کنند، می‌گوید که آمریکا از صدای مردم ایران که برای مدتی طولانی نادیده گرفته شده است، حمایت می‌کند.

در این توئیت آمده است «امید آمریکا است که ۴۰ سال آینده ایران، توام با سرکوب و ترس نباشد.»

از سوی دیگر، رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران، در پی تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، در پیامی در توئیتر خود، حرکت مردم در آغاز دوباره اعتراض ها را ستود.

مردم در چند شهر ایران جمعه شب تجمع های اعتراضی برگزار کردند که با برخورد ماموران امنیتی مواجه شدند.

گزارش شده است که گوهردشت کرج جمعه شب همچون چند شب گذشته شاهد ناآرامی بود و مردم با پلیس درگیر شدند.

در کرج و مناطق دیگری همچون قرچک ورامین، زیباشهر قزوین و کرمانشاه نیز تجمع هایی برگزار شد و مردم شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر بسیجی سر دادند.

در همین حال خبرگزاری رویترز می‌گوید مردم ایران عمیقا نگران تاثیرات ناشی از احیای تحریم ها هستند که در مرحله اول ، نقل و انتقالات مالی بین المللی، تجارت طلا و فلزات گرانبها ، واردات مواد خام و همچنین بخش خودروسازی و خرید هواپیماهای تجاری را هدف قرار می دهد.

​هدف از احیای تحریم ها آمریکا مسدود کردن قطع منابع مالی برای جمهوری اسلامی ایران است که از درآمدهای ناشی از تجارت خارجی برای تامین کمک های مالی به گروه های تروریست استفاده می کند.

ریچارد گولدبرگ، مشاور ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، در این باره گفت: «قطع دسترسی رژیم ایران به ارز خارجی و دلار و یورو بسیار مهم است، زیرا می‌دانیم این رژیم پولها را صرف مردم ایران نمی کند و آنرا در اختیار نیروهای قدس میگذارد و صرف تروریسم و رژیم اسد و حوثی‌های یمن میکند؛ به جای ایجاد شغل در ایران، موشک می‌سازد و ترور صادر می‌کند. بنابراین اولویت ما در تحریمها، تغییر رفتار آنها و کمک به مردم ایران برای وادار کردن رژیم برای تغییر، به دست خودشان است. و اطمینان از اینکه رژیم به منابع مالی دسترسی نداشته باشد. بنابراین قطع دسترسی به سویفت که عامل جابجایی و انتقال پولها است، یک اولویت مهم برای دولت پرزیدنت ترامپ است.»

تاثیر تحریم ها حتی قبل از احیای آنها، بر اقتصاد ایران دیده شده است. خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌گوید ، اضطراب همه جا دیده می شود، به ویژه در بازار ارز که شاهد و درگیر در سقوط ارزش ریال بوده است. این خبرگزاری می گوید، بسیاری به بازار طلا و ارز هجوم برده اند تا شاید بتوانند پس اندازهای خود را حفظ کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه| مخالفت ایران برای ملاقات با ترامپ، نگاه حقارت بار تهران به مصالحه را نشان می‌دهد

یادداشتی از علی شهابی وبسایت فاکس نیوز

در کوتاه مدت انتظار بهبود روابط آمریکا و ایران یا برگزاری نشستی میان پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، را نداشته باشید.

پرزیدنت ترامپ با ارائه پیشنهاد ناگهانی آمادگی برای ملاقات بدون پیش شرط با رهبران ایران، ریاکاری دیپلماتیک جمهوری اسلامی را آشکار کرد.

واکنش های مقام های جمهوری اسلامی و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب، نشان می دهد که پیشنهاد ترامپ مورد استقبال رژیم قرار نگرفته است. بر خلاف آن چه مدافعان ایران می گویند، تاریخ نشان می دهد که رهبران ایران همواره با پیشنهاد همکاری برخوردی تحقیرآمیز داشته اند.

ایرانی ها فقط زمانی با جدیت مذاکره می کنند که راه دیگری نداشته باشند و زمانی رفتارشان را تغییر می دهند که دیپلماسی از پشتیبانی جدی اعمال هزینه های سرپیچی شان برخوردار باشد. این امر به این دلیل است که جمهوری اسلامی آن طور که بعضی به اشتباه استدلال می کنند کشوری نوظهور با مقاصدی صلح آمیز نیست که مورد قبول متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس قرار نگرفته است.

ایران در واقعیت، قدرتی متخاصم و توسعه طلب است که فعالانه از اختلافات قومی سوء استفاده می کند تا منطقه شبه جزیره عرب و خلیج فارس و خاورمیانه بزرگ را از نگاه انقلابی اش بازآفرینی کند.

پرزیدنت ترامپ می داند رهبران ایران تا مستاصل نشوند مذاکره نخواهند کرد.

در نهایت، یک آمریکای محکم و مصمم بهترین پادزهر برای دردسرآفرینی های ایران است. موضع راسخ دولت ترامپ در برابر ایران فعلا عنصر بازدارندگی را که در دوره اوباما تضعیف شده بود، دوباره وارد معادله کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا یک بانک روسیه را در ارتباط با برنامه هسته‌ای کره شمالی تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که یک بانک روسی را به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی به فهرست افراد و نهادهای تحت تحریم‌ اضافه کرده است.

به گفته این وزارتخانه، «بانک بازرگانی اگروسایوز» که مقر آن در مسکو است «تراکنش‌های مالی چشم‌گیری» را برای رئیس «بانک تجارت خارجی» کره شمالی در پایتخت روسیه انجام داده است.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در این بیانیه گفت، ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم‌های خود و سازمان ملل متحد ادامه می دهد تا شریان غیرقانونی کسب درآمد کره شمالی را مسدود کند.

به دنبال انتشار این بیانیه، خبرگزاری رویترز از قول برخی دیپلمات‌های سازمان ملل متحد نوشت که آمریکا از آن نهاد بین المللی خواسته است این بانک روسی را به «فهرست سیاه» خود اضافه کند.

روز گذشته روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی از نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل توسط روسیه در ارتباط با استخدام کارگران کره شمالی خبر داد؛ گزارشی که مسکو آن را رد کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز جمعه در واکنش گفت، «حرف زدن آسان است؛ روسیه نمی‌تواند تنها در حد حرف از تحریم‌های کره شمالی حمایت کند، اما با عمل خود آنها را نقض کند.»

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین «ری جونگ وان» معاون نماینده بانک تجارت خارجی کره شمالی در مسکو را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد و خواستار اخراج او و همچنین رئیس آن بانک از روسیه شد.

دو شرکت وابسته به این بانک نیز که در چین مستقر هستند، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

پرزیدنت ترامپ در عین حال که بر دیپلماسی برای حل بحران کره شمالی و رفع تهدیدهای هسته‌ای و موشکی آن کشور تاکید می‌کند، گفته است تا حصول نتیجه نهایی به اعمال تحریم‌ها ادامه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه: رهبر حزب حاکم پیروز شد؛ اعتراض اپوزیسیون

کمیته انتخابات زیمبابوه روز جمعه اعلام کرد «امرسون منانگاگوا» رئیس جمهوری زیمبابوه و رهبر حزب حاکم با اختلاف کمی پیروز انتخابات ریاست جمهوری تاریخی این کشور شد.

رهبر اپوزیسیون زیمبابوه، نلسون چامیسا و رقیب اصلی منانگاگوا در انتخابات اخیر، روز جمعه گفت که از تمامی ابزارهای قانونی برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات استفاده می کند.

به گزارش رویترز، کمیته انتخابات زیمبابوه ساعات اولیه روز جمعه اعلام کرد منانگاگوا ۲ میلیون ۴۶۰ هزار رای بدست آورد و چامیسا ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار رای آورد.

چامیسا می گوید در انتخابات تقلب شده است.

مردم زیمبابوه روز دوشنبه پیش برای نخستین بار در انتخاباتی شرکت کردند که «رابرت موگابه» دیکتاتور سابق این کشور، در آن رسما دخالتی نداشته است؛ با این حال ناظران گفتند نفوذ او در انتخابات را نمی توان نادیده گرفت.

در روزهای اخیر میان نیروهای امنیتی و حامیان حزب اپوزیسیون «جنبش دموکراتیک تغییر» درگیری هایی گزارش شد.

چین، که یک سرمایه گذار عمده در زیمبابوه به شمار می رود، گفته است می خواهد با برای حفاظت از «صلح و ثبات و توسعه» در زیمبابوه با جامعه بین المللی همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: کاخ سفید درصدد تشکیل تیمی برای معرفی طرح صلح خاور میانه است

«تیم خاور میانه» کاخ سفید تحت نظر جرد کوشنر، و همچنین جیسون گرینبلات، نمایندگان پرزیدنت ترامپ در امور صلح کار خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای در کاخ سفید به منظور معرفی و پیشبرد طرح ایالات متحده برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، شورای امنیت ملی کاخ سفید برای شناسایی و جذب افراد مناسب هفته گذشته با دیگر نهادهای آمریکا تماس گرفت.

به گفته مقام‌های آگاه، که آسوشیتدپرس هویت آنها را فاش نکرده است، «تیم خاور میانه» تحت نظر جرد کوشنر و جیسون گرینبلات، نمایندگان پرزیدنت ترامپ در امور صلح، کار خواهد کرد.

مسئولیت عمده این تیم، سازماندهی و برنامه ریزی برای ارائه طرح صلح دولت ترامپ به افکار عمومی است و شامل سه واحد سیاسی-امنیتی، اقتصادی و ارتباطات استراتژیک خواهد بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، خبر تشکیل تیم صلح خاور میانه نخستین نشانه پس از گذشت چند ماه است که حکایت از پیشرفت تلاش‌های واشنگتن در مسیر تحقق صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها دارد.

با این حال به گفته منابع آسوشیتدپرس، هنوز برای معرفی جزئیات طرح صلح کاخ سفید – که بیشتر بر گام‌های عملی تمرکز دارد تا مفاهیم کلی – زمان مشخصی در نظر گرفته نشده است.

تلاش‌های آمریکا برای تحقق صلح خاور میانه سالهاست که ادامه دارد، اما همواره با موانعی روبرو شده است؛ از جمله سیاست شهرک سازی اسرائیل که مورد انتقاد دولت باراک اوباما بود.

با روی کار آمدن دولت ترامپ و گرم‌تر شدن روابط آمریکا و اسرائیل که در دولت قبل رو به سردی گذاشته بود، امیدها برای احیای مذاکرات صلح که سال ۲۰۱۴ متوقف شد، بیشتر شده است.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که بهار سال گذشته با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی داشت، گفت رسیدن به صلح در خاور میانه شاید آنقدر که برخی‌ فکر می‌کنند دشوار نباشد.

رئیس جمهوری آمریکا در بهمن ماه و در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که واشنگتن طرح خود را برای صلح در خاور میانه آماده کرده است؛ اما به جزئیات آن اشاره نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دست کم ۲۹ کشته در انفجار انتحاری در یک مسجد شیعیان در افغانستان

عکس از آرشیو

یک بمبگذار انتحاری روز جمعه با نفوذ به صف نمازگزاران در یک مسجد شیعیان در شرق افغانستان و فعال کردن جلیقه انفجاری خود، جان دست کم ۲۹ نفر را گرفت و بیش از ۸۰ نفر را زخمی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حمله زمانی انجام شد که مردم برای نماز جمعه به مسجد «خواجه حسن» شهر گردیز، مرکز استان پکتیکا، رفته بودند و بمب در ورودی مسجد شناسایی نشد.

راز محمد مندوزی از مقام‌های پلیس پکتیا در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت دو مهاجم انتحاری هنگام نماز جمعه وارد مسجد شدند و پس از تیراندازی، خود را در میان نمازگزاران منفجر کردند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه به نقل از منابع محلی نوشت که یک مهاجم دیگر نیز در مسجد حضور داشت، که اندکی پیش از انفجار اقدام به تیراندازی به سمت مردم کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان در توئیتر دست داشتن این گروه در حمله را رد کرد. اما گروه افراطی داعش در چند سال گذشته مراکز اقلیت مسلمان شیعه در افغانستان را هدف حملات خود قرار داده بود.

داعش که از حدود چهار سال پیش و اندکی پس از پیشروی‌های سریع خود در عراق و سوریه در شرق افغانستان نیز فعال شد، به روشنی تهدید کرده است مساجد شیعیان را هدف حمله قرار خواهد داد.

داعش پیشتر مسئولیت حملاتی علیه مساجد اهل تشیع در شهرهای کابل و هرات را بر عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات نظامی آمریکا درباره مانور ایران در تنگه هرمز چه می دانند

تصویر آرشیوی - مقامات آمریکایی می گویند قایق های کوچک نیز در مانور دریایی ایران شرکت دارند

مقامات دفاعی آمریکا می گویند ایران روز پنجشنبه یک مانور نظامی دریایی را در نزدیکی تنگه هرمز آغاز کرد، اقدامی که به نوشته وال استریت ژورنال واکنش تهران به اظهارات چند روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قلمداد می شود.

یک مقام آمریکایی گفته است این مانور به طور کامل روز پنجشنبه آغاز شد و انتظار می رود تا روز ۶ اوت، پانزدهم مرداد، ادامه یابد.

وال استریت ژورنال می نویسد یک مقام دیگر نیز گفته است حدود ۱۰۰ کشتی و قایق در این مانور شرکت دارند ولی عمده آنها قایق های کوچک به شمار می روند.

ایران از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های نفتی خشمگین است و مقامات ارشد در تهران هشدار داده اند که به راحتی از کنار کارزار آمریکا برای کاهش و قطع صادرات نفت نمی گذرند.

رویترز می نویسد مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که شاهد افزایش فعالیت های دریایی ایران در روزهای اخیر بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه طی یک سخنرانی در میان هوادارانش در ایالت پنسلوانیا گفت در پی خروج آمریکا از برجام «ایران کشور متفاوتی شده است» و ابراز امیدواری کرد که امور با ایران، خوب پیش برود. او پیشتر گفته بود آماده گفتگوهای بدون پیش شرط با ایران است.

به نوشته رویترز، یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت ایالات متحده با همکاری شرکایش از نزدیک نظاره گر اقدامات ایران است و اطمینان حاصل می کند که جریان تجارت بین المللی در آبراه های بین المللی آزادانه ادامه یابد.

یک مقام سوم آمریکایی نیز با اشاره به مانور نظامی ایران گفت تاکنون این اقدامات تاثیری بر فعالیت های تجاری دریایی نگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سومین اشاره پرزیدنت ترامپ به ایران در یک هفته و ابراز امیدواری برای «بهبود مسائل» با ایران

پرزیدنت دونالد ترامپ در یک کارزار انتخاباتی که با شعار انتخاباتی بازگرداندن عظمت به آمریکا در پنسیلوانیا برگزار شد مجددا ابراز امیدواری کرد که وضعیت آمریکا با ایران خوب تمام شود.

این سومین بار طی یک هفته است که پرزیدنت ترامپ نسبت نسبت به مذاکره با ایران و دستیابی به یک توافق ابراز امیدواری می کند.

‎پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب در سخنرانی خود در یکی از شهرهای ایالت پنسلوانیا بار دیگر به ایران اشاره کرد و گفت: برجام توافق غیرعملی بوده است.

وی گفت: من ايالات متحده را از توافق بسیار بد، پرهزینه و غیر عملی با ایران موسوم به توافق اتمی خارج کردم. امیدوارم که همه امور ما با ایران خوب تمام شود. اما این را به شما بگویم که آنها کشوری بسیار متفاوت تری نسبت به چهار ماه پیش شده اند.

طی این هفته، این سومین باری است که پرزیدنت ترامپ طی سخنرانیهای خود به احتمال دستیابی به توافقی جدید با ایران اشاره می کند.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب در سخنرانی خود در شهر تمپا در ایالت فلوریدا توافق اتمی با ایران را یک نمایش وحشت توصیف کرده بود.

وی گفته بود: من ایالات متحده را از توافقی که در چارچوب آن ۱۵۰ میلیارد دلار پرداخت شده بود، خارج کردم. منظورم توافق اتمی با ایران بود. توافقی که یک نمایش وحشت بود. امیدوارم کارها با ایران خوب پیش برود. آنها هم اکنون مشکلات زیادی دارند. احساس می کنم آنها خیلی زود با ما وارد گفتگو خواهند شد. شاید هم نه که اشکالی ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا بار دیگر به اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و گفته بود او آماده ملاقات با رهبران ایران برای رسیدن به یک توافق «درست و سازنده» است.

وی گفته بود: من به انجام دیدار اعتقاد دارم. و اگر آنها بخواهند حتما با آنها دیدار خواهم کرد. اما به نظرم هنوز آماده نیستند. هم اکنون دوران سختی را می گذرانند. من به توافق پیشین اتمی پایان دادم زیرا توافق مضحکی بود. من آمادگی دیدار با آنها را دارم؛ هر وقتی که بخواهند. این دیدار را از موضع قدرت و یا ضعف انجام نمی دهم بلکه به خاطر اینکه اقدام درستی است. امیدواریم بتوانیم کار خوبی را انجام دهیم و نه اینکه صرفا مانند توافق پیشین کاغذی سیاه کرده باشیم. حتما من این کار را خواهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: ملاقات بدون پیش شرط. اگر بخواهند دیدار کنند، من آماده ام. هر وقت که بخواهند. این مساله هم برای کشورمان، هم برای آنها و همچنین برای جهان خوب است. اگر بخواهند بدون پیش شرط دیدار کنیم من آماده ام.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که در چارچوب منافع آمریکا و برای بهبود وضع امنیت در جهان با رهبران کشورهای جهان گفتگو و مذاکره خواهد کرد.

نمونه آن مذاکره با رهبران روسیه و کره شمالی است.

آمریکا و ایران نزدیک به چهار دهه است که روابط دیپلماتیک ندارند.

پرزیدنت ترامپ با در تضاد خواندن برجام با منافع ملی آمریکا از آن خارج شد. او خواستار دستیابی به توافقی است، فراگیر که شامل جلوگیری از اقدامات برهم زننده ایران در منطقه به علاوه مسدود شدن کامل مسیر تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی باشد.

با خروج آمریکا از برجام، تحریم های آمریکا از مرداد و آبان ماه مجدد اجرایی خواهند شد. تحریمهای آمریکا که شامل تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و فروش نفت است از آبانماه اجرایی می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با مقام نظامی ایالات متحده درباره تضمین آزادی عبور کشتی ها از تنگه هرمز

آدمیرال جان ریچاردسون ، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا

مقام های نظامی آمریکا می گویند، آماده مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس هستند و در صورتی که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اقدام به بستن تنگه هرمز کند، با واکنش نیروی دریایی آمریکا و متحدانش روبرو خواهد شد.

آدمیرال جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت، ما قطعا، آزادی کشتیرانی در تنگه ی بسیار مهم هرمز را حفظ خواهیم کرد.

مقام های نظامی آمریکا می گویند، از نزدیک مانور نظامی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس را تحت نظر دارند و آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز را حفظ خواهند کرد.

نیروی دریایی آمریکا مدافع موازین دریایی بین المللی است که عبور امن کشتیرانی در تنگه هرمز، تضمین شود.

به تازگی حسن روحانی و مقام های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرده بودند که لازم شود جمهوری اسلامی تنگه هرمز را می بندد.

آدمیرال ریچاردسون گفت، اگر ایران اقدام به بستن تنگه هرمز کند، نیروی دریایی آمریکا و متحدانش که در منطقه هستند می توانند با این تهدید مقابله کنند و در صورت لزوم می توانیم از زور بیشتر نیز استفاده کنیم.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز پیشتر ضمن هشدار به جمهوری اسلامی ایران علیه بستن تنگه هرمز گفت، چنین اقدامی حمله به کشتیرانی بین المللی خواهد بود و با واکنش بین المللی مواجه خواهد شد.

نیروی دریایی آمریکا از پنج ماه پیش، ناو هواپیمابر در منطقه نداشته است اما به گفته آدمیرال ریچاردسون، ناوشکن یو اس اس سولیوان مجهز به موشک هدایت شونده هم اکنون در خلیج فارس است و چند کشتی نیز در مسیر بحرین هستند.

یک مقام دیگر نظامی آمریکا در مصاحبه با صدای آمریکا ضمن اشاره به استفاده از ناوشکن ، زیر دریایی و بمب افکن و تجهیزات نظامی بریتانیایی و فرانسوی در حملات و عملیات در سوریه گفت، همیشه لازم نیست برای عملیات موثر از ناو هواپیما بر استفاده شود.

تنش بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام ، بالا گرفته است.

ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شده و در دو نوبت در میانه مرداد و آبان قرار است تحریم های هسته ای و نفت و گاز ایران بازگردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در سنگاپور: رفتار کره شمالی در تضاد با تعهد رهبر این کشور است

آقای پمپئو در سنگاپور با سایر مقامات از جمله وزیر خارجه چین دیدار کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در چند نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به «آسه آن» شرکت کرد.

محور گفته های آقای پمپئو، حفظ امنیت و آرامش در آن منطقه بود. اختلاف چین با چند کشور بر سر مالکیت چند جزیره در دریای جنوب چین و اعمال تحریمها علیه کره شمالی از جمله موضوعها بود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدارها درباره کره شمالی نیز اظهارنظر کرد. وی با متهم کردن کره شمالی به بدعهدی خواستار توقف فعالیت های تسلیحاتی این کشور شد و گفت: هرچند رهبر کره شمالی متعهد به خلع سلاح شده اما کره شمالی فعلا رفتاری متضاد با این تعهد دارد.

آقای پمپئو روز جمعه با وزیر خارجه چین نیز دیدار کرد و بر سر همکاری در امور بین المللی با احترام متقابل توافق کردند.

یکی دیگر از دیدارهای وزیر خارجه آمریکا با همتای خود از ترکیه بود. در روزهای اخیر تنش دو کشور بر سر استرداد کیشش آمریکایی بازداشت شده در ترکیه افزایش یافت. بعد از اینکه درخواست تجدیدنظر این وکیل رد شد، ایالات متحده دو وزیر ترکیه را تحریم کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه که همراه وزیر در سنگاپور حضور دارد، این جلسه را سازنده خواند و گفت قرار است این دو مقام به گفتگو ادامه دهند.

کشیش اندرو برانسون، ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای روز گذشته اعلام کرد، عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در ارتباط با بازداشت اندرو برانسون تحریم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشمندان بریتانیایی شاید معمای «مثلث برمودا» را حل کرده باشند

آرشیو

دانشمندان بریتانیایی ظاهرا معمای «مثلث برمودا» را «حل» کرده اند.

مثلث برمودا، به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، منطقه ای در اقیانوس اطلس بین فلوریدا، پورتوریکو و برمودا را در بر می گیرد که کشتی ها و هواپیماهای متعددی در آن ناپدید شده اند.

تاکنون، دانشمندان توضیح قانع کننده ای برای این امر نیافته بودند.

حالا دانشمندان بریتانیایی پس از بررسی مدل های آزمایشگاهی می گویند شاید جواب این معما را پیدا کرده باشند. آنها می گویند «امواج عظیم» که طول برخی از آنها ۳۰ متر نیز اندازه گیری شده، ممکن است باعث ناپدید شدن این کشتی ها و هواپیماها باشد.

سایمون باکسال، دانشمند علوم دریایی و زمینی از دانشگاه ساوت‌همپتون بریتانیا می گوید منطقه مثلث برمودا در اقیانوس اطلس می تواند شاهد سه طوفان عظیم باشد که از جهت های مختلف می آیند و شرایط را برای ایجاد امواج عظیم مهیا می کند.

او معتقد است این امر می تواند قایق ها را نابود کند.

تاکنون نظریه های مختلفی در مورد ناپدید شدن کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا داده شده، از جمله اینکه موجودات فرازمینی عامل این امر بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله ماموران به معترضان در شهرهای ایران؛ شعار تظاهرکنندگان علیه خامنه‌ای

معترضان در چهارراه ولیعصر تهران شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران سر دادند.

بعد از تظاهرات روز پنجشنبه در دست‌کم ده شهر بزرگ ایران، فیلمها و گزارشهای ارسالی به صدای آمریکا از حمله ماموران به مردم معترض در برخی از این شهرها خبر می دهد. همزمان در برخی از این فیلم ها، تظاهرکنندگان شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

موج جدید تظاهرات و تجمع که از دو روز پیش شروع شد در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد در دست‌کم ده شهر بزرگ ایران دنبال شد و برای اولین بار از تظاهرات گسترده دیماه، تهران نیز شاهد اعتراض در چند نقطه بود. در پایتخت ایران، در ونک و چهارراه ولیعصر معترضان تجمع کردند.

در شیراز، اصفهان، مشهد، همدان، کرج، کرمانشاه، اهواز و ورامین معترضان در خیابان حضور یافتند.

پنجشنبه غروب ابتدا از تهران گزارش شد که معترضان با حمله ماموران عمدتا بسیجی روبرو شدند.

با تاریکی شب، بر حمله ماموران افزوده شد. چندین فیلم نشان می دهد در گوهردشت کرج ماموران به تظاهرکنندگان اعتراض کردند.

چند گزارش ویدئویی توسط شهروندان نشان می دهد در اصفهان و منطقه شاپورجدید، معترضان با تیراندازی تهدید شده اند. همچنین در قهدریجان اصفهان ماموران به سوی مردم معترض گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

با حمله ماموران به سوی مردم، آنها هم شعارهای خود را تندتر کردند.

واکنشها

شاهزاده رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران در واکنش به اعتراضات جدید، مردم این شهرها را «دلیرترین ایرانیان» نامید و نوشت:‌

همچنین، ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی از نیروهای مسلح خواست به مردم بپیوندند. او گفت: ایرانیان باید حقوقمند باشند تا شما نیروهای مسلح مفتخر باشید که تحت فرمان آنها هستید. پس باید بپذیرید که از تحت فرمان جبار بدرآیید و خود را تحت فرمان ملت قرار دهید.

موج جدید اعتراضات

عصر پنجشنبه یازده مرداد، مردم خشمگین در میدان ونک تهران فریاد «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

در شهر کرج که در چند روز اخیر تجمعاتی برگزار شده بود، روز پنجشنبه در چند نقطه از جمله اشتهارد مردم معترض تجمع کردند.

تظاهرات در شهر شیراز در جنوب ایران هم با حضور عده زیادی از مردم برگزار شد و بعد از حمله ماموران به تجمع آرام مردم، آنها شعار علیه روحانیون سر دادند.

در شهر اهواز نیز، معترضان با شعارهایی نارضایتی خود را ابراز کردند.

مشهد که اعتراضات دیماه از این شهر آغاز شده بود نیز روز پنجشنبه به اعتراضات پیوست.

در شش ماه گذشته نارضایتی از حکومت ایران افزایش شدیدی داشته و بارها در شعارهای معترضان بیان شده است. از جمله آنها با شعارهایی چون «رضا شاه، روحت شاد» یا «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا» نارضایتی خود را از مقامات کشور و همچنین فعالان سیاسی اصلاح طلب نشان داده اند.

در هفته های اخیر سقوط ارزش ریال و مشکلات اقتصادی بر نارضایتی ها افزود.

ارزش هر دلار آمریکا که یکسال پیش ۳ هزار تومان بود، به ده هزار تومان رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقاضای خرید طلا در ایران به بالاترین سطح در چهار سال گذشته رسید؛ خرید ۱۵ تن سکه

بازار ارز خارجی و سکه طلا در ایران

بلومبرگ در گزارشی نوشت: تقاضا برای شمش و سکه طلا در ایران در طول سال جاری بالا خواهد بود و با آغاز دوباره تحریم های آمریکا حتی بیشتر خواهد شد.

در سه ماهه دوم سال میلادی، فروش شمش و سکه طلای جمهوری اسلامی به سه برابر معادل ۱۵.۲ تن رسید.

«شورای جهانی طلا» روز پنج شنبه اعلام کرد این بالاترین میزان فروش طلا در ایران طی چهار سال گذشته بوده است.

میزان تقاضا در ایران در این مقطع سه چهارم کل تقاضا برای طلا در خاورمیانه بوده است.

در مقطع مشابهی در سال ۲۰۱۷ تقاضا برای طلا در ایران کمتر از نیمی از کل تقاضا در خاورمیانه و در سال ۲۰۱۶ تنها ۱۵ درصد کل خاورمیانه بود. سقوط ارزش ریال طی سه ماه گذشته عامل هجوم به سوی طلا است.

بسیاری از ایرانیان می ترسند اقتصاد کشورشان پس از سال ها تحریم، سوء مدیریت و فساد در زیر اعمال دوباره تحریم ها بر بخش انرژی و مالی که آبان ماه شروع می شود کمر خم کند.

نارضایی فزاینده از رهبران ایران منجر به اعتراضات پراکنده شده است. تحریم های آمریکا بر تجارت فلزات گرانبها از ۱۵ مرداد ماه به اجرا در می آید.

مسعود غلامپور، تحلیلگر «شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین»، در تهران، می گوید: «با تضعیف ریال تقاضا برای طلا بسیار بالا رفته است. مردم وقتی فکر می کنند بحرانی در راه است در کالایی امن سرمایه گذاری می کنند.»

ریال در ماه های اخیر روند نزولی بی سابقه ای را طی کرده است.

آلیستر هیوویت، مسئول اطلاعات بازار «شورای جهانی طلا»، می گوید: «روشن است که لفاظی های خصمانه بین آمریکا و ایران باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران از طریق خرید طلا در پی حفظ دارایی هایشان باشند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانک مرکزی آلمان با اعمال مقرراتی انتقال پول نقد به ایران را متوقف کرد

تابلوی ورودی بانک مرکزی آلمان که به بانک فدرال آلمان مشهور است

جروسلم پست در گزارشی نوشت: «بوندس بانک»، بانک مرکزی قدرتمند آلمان، روز چهارشنبه مقررات مالی جدیدی را به تصویب رساند که عملا مانع انتقال نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار وجه نقد به رژیم ایران می شود.

روزنامه پرتیراژ «بیلد» آلمان گزارش داد که این بانک در روزآمد کردن شروط خدمات خود بخشی را مربوط به «انتقال پرداخت های نقدی» افزوده است تا مانع انتقال مالی شرکای بوندس بانک آلمان شود.

«بیلد» در ماه ژوییه گزارش داد که رژیم ایران می کوشد با تائید دولت آلمان از «بانک تجاری ایران و اروپا» در هامبورگ برای انتقال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد استفاده کرده و تحریم های آمریکا را دور بزند.

دولت آنگلا مرکل که یکی از مهربان ترین دولت های اروپایی نسبت به ایران محسوب می شود، درباره صدور چنین اجازه ای به ایران اظهار نظر نکرده است.

مقام های اسرائیلی و آمریکایی عمیقا ابراز نگرانی می کنند که ایران از این پرداخت نقدی برای تامین تروریسم استفاده خواهد کرد. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، از دولت مرکل خواسته بود جلوی این پرداخت به رژیم مذهبی ایران که حامی عمده تروریسم است، گرفته شود.

«بوندس بانک» عضو سیستم اروپایی بانک های مرکزی است و از آن جا که آلمان موتور اصلی اقتصاد قاره اروپا محسوب می شود، نفوذ فراوانی دارد.

«بوندس بانک» پیشتر به «بانک تجاری ایران و اروپا» در دور زدن تحریم های آمریکا کمک کرده بود.

دولت آمریکا و دولت های اروپایی قبلا این بانک مستقر در هامبورگ آلمان را برای نقش اش در کمک به برنامه هسته ای و موشکی ایران تحریم کرده بودند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فشار بر کره شمالی یکی از هدف های سفر پمپئو به شرق آسیا است

وزیرخارجه آمریکا در سفر آسیایی با ماموریت گفتگو بر سر مسائل تجاری و نیز کره شمالی پنج شنبه وارد کوالالامپور، پایتخت مالزی شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که همراه پمپئو بود در گفتگو با خبرنگاران هدف سفر وزیر خارجه را زیر فشار گذاشتن پیونگ یانگ از راه تحریم ها، تا زمان دست برداشتن کره شمالی از برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی و پاک سازی شبه جزیره کره از این جنگ افزارها اعلام کرد.

این مقام به خبرنگاران گفت «ما از اینکه کره شمالی با دور زدن تحریمها به تعهدات خود در خلع سلاح هسته ای عمل نکند، نگرانیم. وزیر خارجه با استفاده از فرصت ها در این سفر می خواهد به همه کشورها گوشزد کند که به تعهداتشان در اعمال تحریم ها تا زمان رسیدن به هدف، پایبند بمانند. هدف، پاک سازی شبه جزیره کره از جنگ افزارهای هسته ای به گونه ای برگشت ناپذیر و قابل راستی آزمایی است.»

نگرانی ها در واشنگتن پس از آن افزایش یافت که روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه گزارش داد کره شمالی به فعالیت های پیشبرد برنامه های موشکی و هسته ای همچنان ادامه می دهد و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که پیونگ یانگ در حال احداث یک کارخانه جدید تولید موشک در همان محلی است که پیشتر موشک های بالیستیک را تولید می کرده است. به نظر می رسد برد این موشک ها تا ساحل غربی آمریکا است.

پمپئو آخر هفته در سنگاپور در نشست وزیران خارجه آسه آن درباره اختلاف های آمریکا با چین بر سر دریای جنوبی چین، بحران مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار، و امنیت سایبری گفتگو خواهد کرد.

از زمان به قدرت رسیدن ماهاتیر محمد در مالزی این نخستین سفر وزیر خارجه آمریکا به این کشور جنوب آسیا است.

پیشاپیش سفر، آقای پمپئو اعلام کرد با هدف بهبود فناوری و نیز حوزه های انرژی و زیرساخت ها، آمریکا ۱۱۳ میلیون دلار در حوزه اقیانوس آرام -اقیانوس هند سرمایه گذاری می کند.

پس از آنکه دولت ترامپ از پیمان مشارکت حوزه اقیانوس آرام خارج شد، ناظران این اقدام را تلاش تازه دولت ترامپ در اطمینان دادن به متحدان واشنگتن به پایبند بودن واشنگتن به تعهداتش در منطقه قلمداد می کنند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از بازگشت به واشنگتن از جاکارتا دیدار می کند تا ضمن گفتگو با رئیس جمهوری اندونزی، بر برنامه مشارکت استراتژیک جامع با این کشور تاکید کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا می گوید ایران با صد قایق توپدار در هرمز مانور می دهد

نمونه ای از قایق های تندروی ایران

وبسایت فاکس نیوز در گزارشی نوشت: دو مقام آمریکایی می گویند انتظار می رود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی ۴۸ ساعت آینده، با یکصد قایق توپدار در خلیج فارس، تاکتیک های گروهی در شبیه سازی بستن بالقوه تنگه هرمز را تمرین کنند. حدود ۱۰ درصد نفت جهان از این تنگه عبور می کند.

ایران معمولا رزمایش های بزرگ سالانه اش را در پاییز برگزار می کند، اما مقامات می گویند این برنامه در پی تهدیدهای اخیر بین پرزیدنت دونالد ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، جلوتر انداخته شده است.

ناخدا بیل اربَن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه ای درباره این رزمایش می گوید: «ما از افزایش عملیات و فعالیت های دریایی ایران در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان اطلاع داریم. ما از نزدیک این فعالیت ها را زیر نظر داریم و در جهت حفظ آزادی کشتیرانی و جریان آزاد بازرگانی در آبراه های بین المللی به همکاری با شرکایمان ادامه خواهیم داد.»

به گفته مقام های آمریکایی هیچ اشاره ای به هر گونه تهدید علیه نیروهای ایالات متحده نشده است.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته واژه های محکمی را برای همتای ایرانی خود به کار برد که به نظر می رسد در افزایش تنش ها تاثیر داشته است.

در حال حاضر، ناوشکن آمریکایی «یو اس اس سالیوانز» در خلیج فارس مستقر است و چند ناو جنگی بریتانیایی و فرانسوی در آن اطراف هستند. ده کشتی گشت آمریکایی در بحرین در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر است.

ناوشکن آمریکایی مستقر در خلیج فارس بخشی از گروه کشتی های جنگی همراه ناو هواپیمابر «هری اس. ترومن» است، اما این ناو هواپیمابر در حال حاضر در خلیج فارس یا آب های اطراف نیست و پس از یک ماموریت سه ماهه به بندر نورفولک در ایالت ویرجینیا برگشته است.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه گفت مایل است بدون پیش شرط با روحانی ملاقات کند.

مقام های ایران پیشنهاد ترامپ را یک روز بعد رد کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار مقام‌های دولت ترامپ درباره تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات آتی آمریکا

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و مدیران نهادهای اطلاعاتی در حال ورود به نشست خبری کاخ سفید - ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

مقام‌های کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه با این هشدار که روسیه در صدد تضعیف انتخابات آتی کنگره است، گفتند دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به دولت دستور داده است «اقدامات گسترده» ای را به منظور محافظت از روند انتخابات در کشور اتخاذ کند.

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در نشستی خبری در کاخ سفید که بطور مستقیم از رسانه‌ها پخش شد گفت: «جامعه اطلاعاتی همچنان نگران تهدیدهایی علیه انتخابات آتی آمریکا، هم انتخابات میان ‌دوره‌ای کنگره در پائیز و هم ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.»

وی در این نشست که مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مدیران دیگر نهادهای اطلاعاتی نیز حضور داشتند در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات میان دوره‌ای آمریکا گفت: ما شاهد کمپین فراگیر پیام رسانی از جانب روس‌ها با هدف ایجاد دو دستگی در آمریکا بوده‌ایم.

کرسیتوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، نیز با اعلام این که این نهاد تحقیقاتی را در زمینه دخالت‌ در انتخابات آغاز کرده است گفت: ما می‌دانیم روس‌ها سعی کرده‌اند کامپیوترهای داوطلبان انتخابات و مقام‌های دولتی را، با هدف سرقت اطلاعات، هک کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد روسیه تنها کشوری نیست که تلاش می‌کند نظام انتخاباتی ایالات متحده را تضعیف و بر روند آن تاثیر بگذارد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، هم گفت رئیس جمهوری «اقدامات بی‌سابقه‌ای را برای تنبیه روسیه» رهبری می‌کند. وی در نامه‌ای به دموکرات‌های سنا هم نوشته است «پرزیدنت ترامپ دخالت در نظام حکومتی منتخب آمریکا را تحمل نکرده و نخواهد کرد.»

کریستین نیلسون، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده، نیز در نشست خبری امروز در کاخ سفید، که به منظور تشریح اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ برای جلوگیری از دخالت خارجی در انتخابات آمریکا و محافظت از آرای مردم برگزار شد، حضور داشت.

خانم نیلسون، به همراه آقایان ری و کوتس، اوایل هفته نیز در نشستی مشترک در نیویورک با مدیران شرکت‌های تجاری، مالی و مخابراتی آمریکا، در مورد تهدیدهای سایبری و اقدامات دولت برای ارتقای توان دفاعی و تقویت امنیت کشور در این حوزه شرکت کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG