لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۴۶

سرخط خبرها

از نقشه گورهای دسته جمعی زندانیان سیاسی در ایران رونمایی شد

گورهای دسته جمعی اعدام شدگان سال ۶۷ در گورستان بهشت رضا در مشهد

سازمان «عدالت برای ایران» مستقر در لندن، از وبسایت «خاک رنج» که یک نقشه جامع از گورهای دسته جمعی زندانیان سیاسی در ایران است، رونمایی کرد.

در این وبسایت که چهارشنبه ۷ شهریور رونمایی شد، مکان دقیق یا تقریبی گورهای جمعی که عمدتا به اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران اختصاص دارند مشخص شده است. این نقشه اینتراکتیو (هم کنشی) امکان مشارکت کاربران برای ارائه اطلاعات جدید در مورد گورهای دسته جمعی در ایران را می‌دهد.

بسیاری از سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر اعدام های گروهی و دفن دسته جمعی کشته شدگان در دهه شصت خورشیدی توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند. مهمترین رویداد از این دست، اعدام های گروهی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ بود که شمار زیادی از زندانیان سیاسی بدون داشتن وکیل و تشکیل جلسات دادگاه، با حکم یک کمیته سه نفره اعدام و در گورهای دسته جمعی دفن شدند.

سازمان های بین المللی تعداد این اعدام شدگان را حدود ۵ هزار نفر اعلام کرده اند.

عدالت برای ایران در وبسایت «خاک رنج» اعلام کرده است ایده راه اندازی این سایت را از حرکتی در اسپانیا گرفته که طی آن در سال ۲۰۰۷ ، هفتاد سال پس از کشته شدن صدها هزار نفر در جنگ داخلی اسپانیا توسط نیروهای ژنرال فرانکو، تلاش برای یافتن گورهای دسته جمعی قربانیان آغاز شد.

عفو بین الملل و سازمان عدالت برای ایران، پیشتر در گزارش مشترکی با استناد به اظهارات شاهدان عینی و تصاویر ویدئویی و ماهواره ای، نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای تخریب هفت گور دسته جمعی در استان های گیلان، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، خراسان رضوی و تهران هشدار داده‌ بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مراسم گرامیداشت سناتور جان مک کین در ایالت آریزونا برگزار شد

مراسم گرامیداشت جان مک کین روز چهارشنبه در آریزونا، ایالتی که او بیش از سی سال نمایندگی آن را در کنگره آمریکا بر عهده داشت، برگزار شد.

تابوت سناتور مک کین در حالی وارد کنگره ایالتی آریزونا در شهر فنیکس شد که اعضای خانواده، دوستان و همکاران سابق او در محل حضور داشتند.

داک دوسی فرماندار آریزونا، جان کیل که هشت سال نماینده آریزونا در مجلس سنا بود، و همچنین جف فلیک عضو سنای آریزونا سخنرانان مراسم بودند.

پس از مراسم سخنرانی و گرامیداشت یاد سناتور جان مک کین، از حاضران دعوت شد که برای آخرین دیدار و ادای احترام به او به سمت تابوت بروند.

قرار است روز پنجشنبه نیز مراسم یادبود عمومی در شهر فنیکس برگزار شود. روز جمعه هم مراسم مشابهی در شهر واشنگتن برگزار خواهد شد.

جان مک کین شنبه شب و پس از چند سال مبارزه با بیماری سرطان در گذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجسمه اردوغان بنا به ملاحظات امنیتی از جشنواره‌ای در آلمان برچیده شد

مجسمه چهار متری اردوغان روز دوشنبه در جشنواره ویسبادن نصب و تبدیل به محلی برای تجمع موافقان و مخالفان او و درگیری بین آنها شد.

مجسمه طلایی رنگ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، که در یک جشنواره هنری با شعار «خبر بد» در آلمان نصب شده بود، بنا به ملاحظات امنیتی برچیده شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، مسئولان شهر ویسبادن می‌گویند که مجسمه اردوغان تبدیل به یک مساله امنیتی شده بود.

مجسمه چهار متری اردوغان، در حالی که دست راست خود را بالا گرفته، یادآور مجسمه صدام حسین دیکتاتور سابق عراق است که توسط ارتش آمریکا به پایین کشیده شد.

این مجسمه روز دوشنبه در محل برگزاری جشنواره نصب شده بود و مسئولان می‌گویند تبدیل به محلی برای تجمع موافقان و مخالفان اردوغان و درگیری بین آنها شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناسان اندیشکده هادسن: ایران و روسیه خواهان برخورداری از منافع مالی بازسازی سوریه هستند

کارشناسان حاضر در نشست اندیشکده هادسن با عنوان «سوریه: موانع بازسازی و ثبات» به بررسی نقش ایران، روسیه و دولت بشار اسد در بازسازی سوریه پرداختند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، در این نشست که چهارشنبه ۷ شهریور در محل اندیشکده هادسن در شهر واشنگتن برگزار شد، برخی از سخنرانان عنوان کردند ایران و روسیه در پی مشارکت در بازسازی سوریه و به دست آوردن منافع مالی از این طریق هستند.

بسام بربندی، از کارکنان پیشین دولت سوریه، در این نشست گفت ایران و روسیه دیدگاه متفاوتی درباره بازگشت آوارگان دارند، اما در نهایت هر دو می‌خواهند به پولی که دمشق برای بازسازی دریافت می کند، دست یابند.

متیو برادسکی، تحلیلگر ارشد از گروه مطالعات امنیتی، نیز در سخنرانی خود گفت ایران و روسیه وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و امیدوارند در پوشش برنامه بازگشت آوارگان و بازسازی مناطق سکونت آنها، پول دریافت کنند.

به گفته او، سوریه پس از این که اعلام کرد برای بازسازی مناطق جنگزده نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد، در حال جمع آوری کمک مالی است.

چارلز لیستر تحلیلگر ارشد از اندیشکده مطالعات خاورمیانه نیز در این نشست گفت دولت سوریه برای دریافت کمک مالی، افراد وابسته به خود را به عنوان سرمایه‌دار معرفی کرده است. به اعتقاد او این افراد باید در فهرست تحریم قرار گیرند.

در این بین، رندا سلیم مدیر برنامه ترک مخاصمه و پیگیری گفت و گوها، از اندیشکده مطالعات خاورمیانه، گفت در صورت بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان این دولت سوریه و حزب الله لبنان هستند که درباره استقرار مجدد آنها تصمیم می گیرند.

به گفته او، استقرار دوباره پناهجویانی که به سوریه بازخواهند گشت بر پایه پیشینه مذهبی و قومی آنها صورت می گیرد، تا تضمین کننده ماندگاری رژیم اسد و حامیان آن باشد.

ایران و روسیه در جنگ داخلی سوریه در کنار نیروهای سوری به نبرد با مخالفان مسلح بشار اسد پرداختند. امدادگران بارها نیروهای بشار اسد را به حمله به غیرنظامیان و گلوله‌باران مناطق مسکونی متهم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به توافق نظامی ایران و سوریه: از هیچ تهدیدی نمی‌هراسیم

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - آرشیو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واکنش به خبر توافق اخیر نظامی بین ایران و سوریه، روز چهارشنبه در یک رشته پیام توئیتری گفت که کشورش از هیچ تهدیدی، از جمله از توافق بین ایران و سوریه، هراسی ندارد.

وی در توئیتی نوشت: «هیچ توافقی بین سوریه و ایران ما را نمی‌ترساند. از هیچ تهدیدی نمی هراسیم. هر که ما را تهدید به نابودی می کند، خود را در خطر نابودی قرار می دهد، و به هر حال به هدف خود نخواهد رسید.»

آقای نتانیاهو در ادامه نوشت: «در حوزه نظامی، ارتش دفاعی اسرائیل قاطعانه و با تمام قوا به اقدامات خود علیه تلاش های رژیم ایران برای استقرار نیرو و سلاح پیشرفته در سوریه ادامه می دهد.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «ما برای پیشگیری از استقرار نظامی رژیم ایران در سوریه اقدام می‌کنیم. اقدامات خود در راستای این هدف را متوقف نمی کنیم. همانطور که تلاش‌های خود برای لغو برجام را ادامه دادیم، هدفی که در چند سال پیش هنگامی که آن را در دستور کار بین المللی قرار دادم، غیر ممکن‌ به نظر می‌رسید‌.»

وی اضافه کرد: «در حوزه سیاسی، فشارهای خود علیه رژیم خطرناک و افراطی جمهوری اسلامی ایران را ادامه می دهیم. دیروز شاهد به ثمر رسیدن این فشارها بودیم. رئیس جمهور ایران اعتراف کرد که بسیاری از مردم ایران اعتماد خود را به آینده و اقتدار رژیم از دست داده اند.»

آقای نتانیاهو همچنین گفت که «روند عادی سازی روابط کشورهای بزرگ عرب با کشور قدرتمند اسرائیل به گونه‌ای پیش می رود که تا چند سال پیش حتی تصورش هم سخت بود. این روند امید کامل ساختن چرخه صلح را با خود به ارمغان می‌آورد.»

به گفته نخست وزیر اسرائیل: «اما نمی‌توان این را نادیده گرفت که در این اطراف و فراتر از آن، هنوز هم دشمنان زیادی باقی مانده‌اند. اما دشمنان ما با توانایی‌های اسرائیل به خوبی آشنا هستند و سیاست ما را نیز به خوبی می دانند. هر کسی که سعی کند به ما ضربه بزند - ضربه خواهد خورد.»

این واکنش نتانیاهو پس از آن بیان می شود که وابسته نظامی ایران در دمشق روز سه‌شنبه اعلام کرد که به دنبال توافق صورت گرفته در جریان سفر وزیر دفاع ایران به دمشق، مشاوران نظامی ایران در سوریه باقی خواهند ماند.

جمهوری اسلامی موجودیت اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی شناسد و بارها تهدید به نابودی آن کرده است. اسرائیل حضور نظامی ایران را در سوریه یک تهدید جدی علیه موجودیت خود می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردی که سیاستمدار هلندی را بابت مسابقه کارتون پیامبر اسلام تهدید کرد بازداشت شد

عکس از آرشیو

پلیس هلند مرد جوانی را به دلیل تهدید یک سیاستمدار دست راستی به نام خیرت ویلدرز، که قصد داشت یک مسابقه کاریکاتور با محور پیامبر اسلام برگزار کند، بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی پلیس هلند روز چهارشنبه اعلام کرد مظنون بازداشت شده که ملیت او هنوز مشخص نیست، روز گذشته بازداشت و به زندانی در لاهه منتقل شده است.

پلیس می گوید این مظنون ۲۶ ساله، که هویت او اعلام نشده است، روز دوشنبه ویدیویی را در فیسبوک به اشتراک گذاشته که در آن می‌گوید پنج دقیقه با ساختمان پارلمان فاصله دارد.

وی در این ویدیو که تلویزیون هلند نیز آن را پخش کرده می‌گوید: «تنها آن کافر (ویلدرز) هدف من است؛ من اعتقاد دارم خدا کمک می‌کند موفق شوم ... آنها پیامبر ما را مسخره می کنند.»

خیرت ویلدرز رهبر حزب راست افراطی «آزادی» است که در حال حاضر دومین حزب بزرگ هلند به شمار می‌آید و به اتخاذ مواضع ضد اسلام و رویکرد عوام‌گرایانه مشهور است.

در سال ۲۰۰۵ روزنامه هلندی ییلاندز پوستن کارتونی از پیامبر اسلام چاپ کرد که موجب اعتراض مسلمانان شد و برخی تلاش کردند مدیران روزنامه یا طراح کارتون را به قتل برسانند.

ده سال بعد، دو اسلامگرا به دلیل انتشار کارتون‌هایی از پیامبر اسلام، به دفتر نشریه طنز «شارلی ابدو» در پاریس پایتخت فرانسه حمله کرده و با تیراندازی ۱۲ نفر را کشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش قیمت نفت در پی کاهش صادرات نفت ایران

روز چهارشنبه ۷ شهریور، قیمت نفت در بازارهای جهانی اندکی افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری رویترز کاهش صادرات نفت ایران و افزایش ذخیره سازی نفت در آمریکا در این افزایش قیمت تاثیرگذار بوده اند.

نفت برنت دریای شمال هر بشکه ۲۰ سنت افزایش قیمت داشت و هر بشکه ۷۶ دلار و ۱۵ سنت خرید و فروش شد.

با کاهش صادرات نفت ایران در آستانه اعمال تحریم‌های نفتی، در ماه اوت برای نخستین بار در یک سال گذشته، تولید جهانی نفت از ۷۰ میلیون بشکه در روز کمتر بوده است.

بسیاری از خریداران نفت خام ایران از ترس تحریم‌های آمریکا از هم اکنون میزان خرید نفت از این کشور را، که سومین تولید کننده بزرگ اوپک است، کاهش داده اند.

ایران برای مقابله با تحریم‌ها، به خریداران تخفیف کلی می‌دهد. با وجود این، صادرات نفت این کشور در ماه اوت به ۲ میلیون و ۶۰ هزار بشکه رسیده، در حالی که این رقم در ماه آوریل ۳ میلیون و ۹۰ هزار بشکه بوده است.

در همین حال «موسسه نفت آمریکا» اعلام کرد که میزان ذخیره نفتی این کشور در ماه اوت افزایش داشته است.

مساله دیگری که بر قیمت جهانی نفت تاثیرگذار است کاهش عظیم تولید و صادرات نفت در ونزوئلا است. بر اثر ناآرامی‌های سیاسی و فساد حاکم بر دولت سوسیالیستی مادورو، تولید نفت این کشور از سال ۲۰۱۶ بدین سو مدام رو به کاهش بوده و اکنون به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده است. دولت مادورو به تازگی اعلام کرد یک قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی به مبلغ ۴۳۰ میلیون دلار، در صنعت نفت کشور را امضا کرده است، اما با توجه به بی‌ثباتی سیاسی این کشور بعید است که سرمایه گذاران در این مورد تن به خطر بدهند.

در کنار کاهش تولید نفت ونزوئلا و ایران، کشورهای غیرعضو اوپک بر میزان تولید نفت خود افزوده‌اند. کانادا، ایالات متحده و برزیل از جمله کشورهای غیرعضو اوپک هستند که به سرعت بر میزان تولید نفت خود می افزایند و کارشناسان نفتی بر این عقیده اند که در نیمه دوم سال جاری این افزایش تولید موجب کاهش جهانی قیمت نفت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نازنین زاغری در پی حملات عصبی به درمانگاه زندان منتقل شد

نازنین زاغری، ایرانی بریتانیایی تبار،در دیدار با دخترش در مرخصی

گزارشها حاکی از آن است که نازنین زاغری که به تازگی از مرخصی به زندان بازگشته بود، در پی حمله‌های عصبی به درمانگاه زندان اوین منتقل شد.

رسانه‌های بریتانیایی به نقل از خانواده خانم زاغری، و یکی از زندانیان سیاسی، روز چهارشنبه ۷ شهریور گزارش دادند که این زندانی پس از دو حمله پیاپی عصبی، از هوش رفته و به درمانگاه برده شده است.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، در گفت و گو با گاردین حمله‌های عصبی خانم زاغری در روزهای اخیر را تایید کرد و گفت که یکی از همسلولی‌های او در تماس با خانواده خانم زاغری از دومین حمله عصبی او در صبح چهارشنبه خبر داد.

به گفته ریچارد رتکلیف، حمله عصبی روز سه شنبه خانم زاغری، علاوه بر بی حسی پاها، سر درد شدید و کاهش شدید فشار خون را به همراه داشت.

در واکنش به وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، کیت الن، مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد آنچه که مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند به شدت بی رحمانه است.

در این بیانیه آمده است: «نازنین باید بی درنگ به مراقبت‌های پزشکی تخصصی دسترسی پیدا کند. علاوه بر آن، او ناعادلانه زندانی شده و باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.»

نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که پس از سپری کردن ۳۰ ماه زندان، هفته گذشته به مرخصی سه روزه رفته و با خانواده خود ملاقات کرده بود، سه روز پیش به زندان بازگشت.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری خبر داده بود که حکومت ایران با درخواست تمدید مرخصی موقت نازنین زاغری موافقت نکرد.

رئیس دفتر عفو بین الملل در بریتانیا تحولات پیرامون مرخصی نازنین زاغری را تاسف آمیز و دردآور توصیف کرد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی نازنین زاغری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه‌نگاری، به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: عملیات نفوذ ایران در شبکه جهانی اینترنت بسیار فراتر از تصور است

یک گزارش اختصاصی خبرگزاری رویترز نشان می دهد که عملیات جمهوری اسلامی برای تاثیرگذاری سیاسی بر کاربران فضای مجازی در سرتاسر جهان بسیار وسیع‌تر از آن است که پیش از این تصور می‌شد.

این خبرگزاری در گزارش خود که روز چهارشنبه ۷ شهریور منتشر شد، از شناسایی یک کمپین نفوذ گزارش داده که ظاهرا از ایران هدایت می‌شود و هدف آن گمراه کردن افکار عمومی در سطح جهان و انتشار اطلاعات غلط است.

این عملیات شامل شبکه گسترده‌ای از وب‌سایت‌های نامشخص و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی به ۱۱ زبان مختلف، از جمله انگلیسی می شود. همچنین ده‌ها سایت و حساب در فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب در این راستا شناسایی شده است.

شرکت امنیتی سایبری فایر آی FireEye مستقر در آمریکا و شرکت امنیتی سایبری اسرائیلی کلیراسکای ClearSky، پس از بررسی شاخص‌های فنی این سایت‌ها تأیید کردند که این حساب‌ها که تحت پوشش مجموعه «اتحادیه بین المللی رسانه‌های مجازی» IUVM از داخل ایران فعالیت می‌کنند، بخشی از همان کمپین آنلاین رسانه‌های دولتی ایران هستند که محتوا را از رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران و دیگر رسانه‌‌ها در اینترنت از طریق دولت در تهران دریافت و هماهنگ می‌کنند. منابع اصلی اطلاعات آنها اغلب رسانه‌هایی مانند پرس تی وی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، خبرگزاری فارس و تلویزیون المنار است که توسط حزب الله مورد حمایت تهران، اداره می‌شود.

بن نیمو، از همکاران ارشد پژوهشگاه تحقیقاتی دیجیتال در شورای آتلانتیک، که قبلا در زمینه انتشار اطلاعات غلط در فیسبوک تحلیل‌هایی ارائه داده است، به خبرگزاری رویترز گفت: «عملیات اتحادیه بین المللی رسانه‌های مجازی تقویت پیام‌های دولت ایران در مقیاسی بزرگتر است.»

بن نیمو افزود که این فعالیت‌ها نشان می‌دهد که چقدر عملیات نفوذ آنلاین، حتی با سطح مهارت کم، آسان است؛ عملیات ایران بر کمیت استوار بوده است نه کیفیت، اما برای سال‌ها کشف نشده بود.

«اتحادیه بین المللی رسانه‌های مجازی» به پرسش‌های رویترز در این باره پاسخ نداده است، اما در وب‌سایت آن اعلام شده که مرکز آن در تهران است و اهداف خود را «مقابله با اقدامات دولت‌های غربی و صهیونیزم» اعلام کرده است.

پس از انتشار گزارش رویترز، سخنگوی فیسبوک گفت این شرکت هنوز در حال تحقیق در مورد ارتباط این حساب‌ها با ایران است و حساب‌های بیشتری را روز سه شنبه بسته است.

توئیتر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که آن شرکت ۴۸۶ حساب دیگر را از هفته پیش به دلیل نقض ضوابط استفاده، بسته است.

گوگل از واکنش در این مورد خودداری کرد ولی حساب یوتیوب اتحادیه بین المللی رسانه‌های مجازی را بسته و در وب‌سایت آن جمله «توقیف به دلیل نقض شرایط خدماتی یوتیوب» را پست کرده است.

روز دوشنبه وال استریت جورنال در گزارشی نوشته بود که بزرگترین شرکت های فناوری آمریکا تمرکز خود را به ایران معطوف کرده و شبکه های آنلاین خود را از حساب ها، ویدئوها و پست های جعلی متعلق به بازوهای سایبری حکومت جمهوری اسلامی که هدف شان پخش اطلاعات نادرست است، پاک می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا و اسرائیل گروه مشترک نظارت بر تحریم‌های ایران تشکیل می‌دهند

روزنامه جروزالم پست از توافق استیون منوشن و موشه کالون، وزیران دارایی آمریکا و اسرائیل، برای تشکیل یک گروه مشترک خبر داد که قرار است بر اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران نظارت داشته باشد.

به گزارش این روزنامه اسرائیلی، وزیران دارایی دو کشور در دیدار روز سه شنبه خود در واشنگتن به ویژه تحریم‌های حوزه فناوری‌های پیشرفته علیه ایران را به گفتگو گذاشتند.

موشه کالون تحریم‌های آمریکا علیه ایران را عامل کاهش تهدید ایران علیه اسرائیل و جهان آزاد توصیف کرده است.
تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه ایران از اوایل ماه نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ضرب و شتم درویشان متحصن در زندان مرکزی تهران

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای گارد زندان بزرگ تهران، فشافویه، به تحصن درویشان زندانی حمله کرده و آنها را با ضرب و شتم به سلول‌های انفرادی منتقل کردند.

در پُست‌هایی در توئیتر مجذوبان نور، که خبرهای درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، آمده است که روز چهارشنبه ۷ شهریور، ماموران گارد زندان با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور به تحصن درویشان زندانی در تیپ سه زندان فشافویه حمله کرده و آنها را به سلول‌های انفرادی منتقل کرده‌اند.

این درویشان که خرداد ماه گذشته بارها دست به تحصن زدند، هدف خود از تحصن را آزادی درویشان زن زندانی از زندان قرچک اعلام کردند، که بنا به اعلام نهادهای حقوق بشری وضعیتی رقت آور دارد و زندانیان در شرایط غیرانسانی در آنجا نگهداری می‌شوند.

از سوی دیگر، همزمان با حمله به تحصن درویشان گنابادی در زندان، دیدبان حقوق بشر در گزارشی سرکوب درویشان در ایران را محکوم کرد.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد صدور احکام زندان از چهار ماه تا ۲۶ سال برای بیش از دویست عضو جامعه دراویش در دادگاه‌های غیرعادلانه ای که کمتر از پانزده دقیقه به طول انجامیده را یکی از شدیدترین اشکال نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در دهه‌های اخیر در ایران خوانده است.

در این گزارش، دیدبان حقوق بشر به تمرکز قضات دادگاه‌های انقلاب بر باورهای مذهبی دراویش متهم به جای پرسش‌های مرتبط به منظور اثبات جرائم اشاره کرده و قوه قضاییه ایران را متهم کرده است که اغلب به بهانه اتهام‌های واهی امنیت ملی، آزادی بیان و حق تجمع آزادانه مردم را نقض کرده و آن ها را تحت پیگرد قرار می دهد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر بیش از سیصد تن از دراویش در زندان های فشافویه و قرچک زندانی هستند.

این گروه از درویشان گنابادی در پی درگیری‌های خیابان گلستان هفتم تهران در آخرین روز بهمن سال گذشته، بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا: جاه طلبی های اتمی ایران تهدیدی جدی علیه آمریکا و جامعه بین المللی است

ساختمان دیوان بین المللی دادگستری لاهه

آمریکا در واکنش به شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری لاهه برای احیای تحریم ها گفت، این دادگاه فاقد صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده است.

جنیفر نوستد، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در لاهه گفت که شکایت ایران تلاشی از سوی تهران برای احیای توافق اتمی است، در صورتی که جاه‌طلبی های اتمی ایران برای دهه‌ها تهدیدی جدی علیه آمریکا و جامعه بین المللی بوده است.

جنیفر نوستد افزود: «ایران تمایلش را برای ارتکاب و حمایت از اقدامات تروریستی ثابت کرده است و برای حفظ منافعش در پی سیاست های خشونت‌بار و بی‌ثبات کننده است.»

ایران در شکایت خود گفته است که آمریکا با اعمال مجدد تحریمها، پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان دو کشور را نقض کرده است.

بهنام طالبلو، تحلیلگر ارشد در بنیاد دفاع از دمکراسی ها در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا درباره این استدلال ایران گفت که هدف ایران برانگیختن جامعه جهانی علیه آمریکا است.

آقای طالبلو گفت: «سوال اینجا است که چرا جمهوری اسلامی ایران صرفا به برخی از توافقات رژیم گذشته به صورت گزینشی متوسل می شود؟ و چرا این توافق؟ فعلا سیاست نجات برجام توسط روحانی و ظریف هدایت می شود. بنابراین فعلا در حد اقدام دیپلماتیک است. هدف از این کار برانگیختن جامعه جهانی علیه آمریکا است؛ اما در واقعیت ما شاهد هستیم که شرکتهای اروپایی و آسیایی تا کنون عملکردی همسو با آمریکا و نه ایران از خود نشان داده اند. تهران این مساله را به دشواری پذیرا خواهد شد. نه دیوان بین المللی لاهه و نه سازمان ملل هیچکدام نمی‌توانند تهران را از اجرای مجدد تحریمها رها کنند.»

ریچارد گلدبرگ، تحلیلگر ارشد در بنیاد دفاع از دمکراسی ها نیز در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که شکایت ایران از آمریکا تلاش تهران برای کسب مشروعیت است.

آقای گلدبرگ افزود: «این رژیم به دنبال دستیابی به مشروعیت است. در حالی‌که آمریکا در حال منزوی کردن رژیم است و می‌خواهد که رژیم نسبت به همه اقدامات نامشروع خود پاسخگو باشد. آنها حضور و اقامه دعوی در دادگاه بین المللی را فرصتی برای اجرای نمایش سیاسی می بینند که طی آن تلاش کنند خود را قربانی جلوه دهند و اقداماتشان را توجیه کنند. فکر نکنم که موفق شوند. دریافت حکم سالها به طول می انجامد اما در این زمان آمریکا به افشاگری جنایات داخلی و خارجی رژیم ادامه خواهد داد. آمریکا در کنار مردم ایران که خواستار احقاق حقوقشان هستند، باقی می ماند.»

نماینده ایران در لاهه گفت که احیای تحریم های آمریکایی بر زندگی مردم ایران تاثیر منفی گذاشته است. خانم نوستد به قضات دادگاه لاهه گفت که آمریکا، به طور قانونی و برای دفاع از امنیت ملی آمریکا و صلح منطقه ای و جهانی در پی وارد ساختن فشار سنگین بر رهبران ایران است تا رفتارشان را تغییر دهند. خانم نوستد، همچنین تاکید کرده است که فعالیت های انساندوستانه در ایران مشمول تحریم ها نیستند.

دولت دونالد ترامپ در ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای برجام که در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد، خارج می شود و تحریم ها علیه ایران را باز می گرداند. واشنگتن همچنین کشورهای دیگر را تهدید کرده است که اگر به واردات نفت از ایران بعد از تاریخ ۱۳ آبان ادامه دهند ممکن است با تحریم‌های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

ایران و آمریکا پیشتر نیز در «دادگاه جهانی» پرونده های دیگری داشته اند، از جمله پرونده ناشی از حمله به سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن و شلیک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس که کشتی نظامی آمریکا آن را با یک هواپیمای نظامی اشتباه گرفته بود.

آسوشیتدپرس می نویسد که پیمان ۱۹۵۵ میان ایران و آمریکا در پی رویدادهای ۱۹۵۳ در ایران که به تحکیم حکومت محمدرضا شاه انجامید، امضا شد و با وجود انقلاب ۱۳۵۷ و تیرگی شدید روابط در پی رویدادهای پس از آن، این پیمان همچنان پابرجا بوده است.

احکام صادر شده در این دادگاه که به اختلافات میان کشورها رسیدگی می کند از نظر حقوقی نهایی و الزام آور است.

ساعتی بعد از آغاز روند رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده به خاطر بازگرداندن تحریم ها در دادگاه لاهه، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد رهبران جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایالات متحده از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی ایران شد

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه، ضمن ابراز نگرانی از این که نسرین ستوده فعال ایرانی بار دیگر در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، خواستار آزادی فوری او و دیگر زندانیانی که با بی‌عدالتی در ایران در حبس هستند شد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پیامی در توئیتر، از گزارش‌های اخیر درباره اعصاب غذای نسرین ستوده در زندان اوین ابراز «نگرانی عمیق» کرد و نوشت، ما هم مانند او امیدواریم عدالت در ایران اجرا شود.

وی همچنین خواستار آزادی فوری خانم ستوده و دیگر زندانیان سیاسی مانند پریسا رفیعی شد، که بدون رعایت عدالت در جمهوری اسلامی ایران محکوم شده و به زندان افتاده‌‌اند.

وکیل مدافع پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی جوانی که در اسفند ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، روز یکشنبه چهارم شهریور ماه اعلام کرد دادگاه انقلاب این دانشجوی ۲۱ ساله دانشگاه تهران را به ۷ سال حبس محکوم کرده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که از دو ماه پیش در زندان اوین در بازداشت است، سوم شهریور ماه در یک نامه سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانش دست به اعتصاب غذا زده است.

وی گفت، «از آنجا که تاکنون کلیه‌ مکاتبات اینجانب با مسئولان بی‌نتیجه مانده است، ناگزیر در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانم از تاریخ سوم شهریور ۹۷ دست به اعتصاب غذا می‌زنم. به امید استقرار قانون و عدالت در کشور عزیزمان ایران.»

این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در مرداد ماه با نگارش نامه سرگشاده دیگری دلایل خود را برای عدم حضور در دادگاه توضیح داده و استقرار غیرقانونی دادسرای ناحیه ۳۳ در داخل زندان اوین را یکی از این دلایل دانست که به نظر او به معنای تسلط نهادهای امنیتی بر این دادسرا است.

همان زمان، شصت نفر از اعضای پارلمان اروپا نیز با انتشار یک نامه سرگشاده از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستند از تمام اختیارات خود برای آزادی بی‌قید و شرط نسرین ستوده استفاده کند.

پیام درفشان وکیل نسرین ستوده پیشتر گفته بود موکلش طی حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به طور غیابی محاکمه و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است.به گفته او، دو پرونده دیگر نیز علیه خانم ستوده در جریان است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر نیز نسبت به بازداشت این وکیل و فعال حقوق بشر ایرانی ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود او و دیگر کسانی را که صرفا به خاطر بیان دیدگاه‌های خود در زندان هستند آزاد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شش ماه بعد از پیش‌بینی جامعه اطلاعاتی آمریکا | نارضایتی مجلس از روحانی؛ سومین وزیر در مسیر برکناری

شش ماه پیش «جامعه اطلاعاتی آمریکا» افزایش تنش بین دولت روحانی و محافظه کاران را پیش بینی کرده بود

تنها شش ماه بعد از پیش‌بینی «جامعه اطلاعاتی آمریکا»، اختلافات بین مقام های ایرانی افزایش کم سابقه ای داشته است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نتوانست در مجلس رضایت نمایندگان مجلس را کسب کند و بعد از برکناری دو وزیر کابینه او در طول ۲۰ روز، حال سومین وزیر دولت او برای استیضاح به مجلس فراخوانده شده است.

حسن روحانی روز سه شنبه ۶ شهریور در پی طرح سئوال ۸۲ نماینده مجلس با محورهای «عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی» در صحن علنی مجلس حاضر شد. پایان پرسش و پاسخ، رای گیری برگزار شد و اکثریت نمایندگان اعلام کردند که از پاسخ های رئیس جمهوری قانع نشده اند.

در حالیکه رژیم جمهوری اسلامی با فشار اقتصادی روبرو است، فشار اصولگرایان مجلس بر دولت حسن روحانی افزایش یافته و در یک ماه اخیر دو وزیر او برکنار شده اند.

«جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش بینی کرد که درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد و تندروها و رهبر جمهوری اسلامی با هرگونه گشایش سیاسی اجتماعی به شدت مخالفت کنند.

بیشتر بخوانید
پیش‌بینی جامعه اطلاعاتی آمریکا از درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران

بهمن ماه در این گزارش ۲۸ صفحه‌ای آمده بود: «میانه‌روها به رهبری رئیس‌جمهوری حسن روحانی به پشتیبانی از پیشرفت اجتماعی بیشتر، خصوصی‌سازی، و یکپارچگی جهانی بیشتر ادامه خواهند داد. این در حالی است که تندروها این برنامه را به منزلهٔ تهدیدی برای منافع سیاسی و اقتصادی خود و نیز برای ماهیت انقلابی و اسلامی ایران تلقی خواهند کرد.»

مقام های آمریکا بارها هشدار داده اند که جمهوری اسلامی به جای استفاده از منابع مالی به دست آمده از برجام برای مردم خود، از تروریسم و بی ثبات سازی در منطقه استفاده کرده اند.

از دی‌ماه گذشته اعتراضات در ایران افزایش یافت و تنها در شش ماه اخیر ارزش هر دلار آمریکا از سه هزار تومان به ده هزار تومان رسیده است.

هر چند آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی عمومی از دولت روحانی حمایت می کند اما محافظه کاران نزدیک به رهبر، روحانی را مقصر می دانند.

استیضاح یک وزیر دیگر

در بیست روز گذشته دو وزیر حسن روحانی برکنار شدند. ابتدا علی ربیعی وزیر کار و سپس مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد برکنار شد.

روز سه شنبه سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران تایید کرد که طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با ۵۰ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

دولت روحانی تا استیضاح به خاطر از دست دادن نیمی از وزرا هنوز فاصله زیادی دارد اما استیضاح وزرای اقتصادی دولت نشان از اختلاف شدید بین مجلس و دولت است.

افشاگری نشد

پیش از حضور رئیس جمهوری ایران در مجلس، بسیاری از حامیان آقای روحانی از وی خواستند که هنگام حضور در مجلس با مردم و نمایندگان شفاف سخن بگوید و درباره مشکلات موجود مقابل دولت خود افشاگری کند.

یک روز پیش از حضور روحانی در مجلس، بهرام پارسایی، نماینده اصلاح طلب در توئیتر خود نوشت: «چند ماه وقت و انرژی مجلس و جامعه را گرفتند تا روحانی را به صحن بیاورند و حالا دو روز است او را توصیه به سکوت می‌کنند. اگر نمی‌خواهید جواب بشنوید چرا سوال می‌كنيد؟»

او روز سه شنبه نیز نوشت که سخنان روحانی حرف دل مردم نبود.

برخی از چهره های سیاسی و فعالان شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته از آقای روحانی خواسته بودند که در مورد فعالیت‌های «دولت در سایه» که عمدتا به سپاه و نهادهای وابسته به رهبری با اختیارات گسترده گفته می شود، و کارشکنی این گروه‌ها سخن بگوید، اما سخنان آقای روحانی حامیان او را نیز قانع نکرد.

یاشار سلطانی که دو سال پیش افشاگری لیست املاک نجومی را انجام داده بود، در واکنش از سخنان روحانی انتقاد کرد:

برخی از فعالان شبکه های اجتماعی اعلام کردند که آقای روحانی پیش از حضور در مجلس، دعوت به سکوت شده است. حسن روحانی نیز در سخنان خود در مجلس به طور کلی به توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی به خود درباره حضور در این جلسه مجلس، اشاره کرد.

قدم بعدی چیست؟

با اینکه در قانون اساسی سئوال از رئیس جمهوری و حتی استیضاح او طرح شده اما تنها موارد نادری از آن در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی ایران دیده شده است.

در ابتدای انقلاب، ابوالحسن بنی صدر با فشار روحانیون تازه کاری چون علی خامنه ای با استیضاح و رای عدم کفایت برکنار شد. در دهه اخیر هم محمود احمدی نژاد مورد سئوال نمایندگان قرار گرفت اما استیضاح نشد.

در پی قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های آقای روحانی، برخی از نمایندگان از ارجاع سئوال از رئیس جمهوری به قوه قضائیه خبر دادند، اما در ادامه، بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفت که سئوال از رئیس جمهوری تنها در صورتی به قوه قضائیه ارسال می‌شود که موارد سئوال جزو تخلفات رئیس جمهوری محسوب شود.

او گفت که در روزهای آینده هیئت رئیسه مجلس و نمایندگان سئوال کننده این موضوع را بررسی خواهند کرد.

نمایندگان مجلس همچنین می‌توانند در پی قانع نشدن، طرح استیضاح رئیس جمهوری را ارائه دهند که باید به امضای یک سوم نمایندگان برسد. یکی دیگر از اختیارات مجلس درباره رئیس جمهوری نیز طرح عدم کفایت رئیس جمهوری است که تصویب آن به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد.

قانع نشدن نمایندگان از سخنان آقای روحانی پس از آن رخ داد که مجلس شورای اسلامی در فاصله اعلام وصول طرح سئوال از رئیس جمهوری تا روز حضور آقای روحانی در مجلس، وزرای کار و رفاه اجتماعی، و اقتصاد و دارایی را استیضاح، و از کار برکنار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: به جمهوری اسلامی درباره شرارتهایی که انجام می‌دهد، هشدار داده‌ایم

مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا بر آمادگی کامل ایالات متحده برای اطمینان از حفاظت آزادی ناوبری و جریان آزاد تجاری در خلیج فارس وتنگه هرمز، و حمایت از نیروهای ائتلاف علیه ستیزه جویان حوثی و داعش در شبه جزیره عربستان تاکید کردند.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه ۶ شهریور در جلسه خبری پنتاگون، ایران را به عنوان بزرگترین عامل بی‌ثبات سازی در منطقه خاورمیانه نام برد.

او گفت: «به ایران هشدار داده شده که ادامه تخلفات در منطقه و جنایات و حمایت از اسد در سوریه و اعمال آنها در تنگه هرمز و حمایت از حوثی‌ها و پرتاب موشک به عربستان سعودی، این اعمال قابل پذیرش از سوی ما نیست و آنها پاسخگو قرار خواهند گرفت.»

آقای ماتیس افزود: «در برخی موارد ما شاهد بوده ایم که ایران کمتر به درگیری تمایل نشان می دهد ولی اساسا، آنها همچنان تنها عامل بی‌ثبات سازی در منطقه هستند.»

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، نیز در این نشست در بخشی از سخنان خود گفت: «ما در فرماندهی مرکزی ایالات متحده بر ماموریت خود در افغانستان، و برشکست داعش در عراق و سوریه و مقابله با نفوذ بی ثبات کننده ایران در سراسر منطقه متمرکز می‌مانیم.»

او در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد ادعاهای اخیر برخی اعضای سپاه پاسداران ایران مبنی بر کنترل تنگه هرمز نیز گفت: «نیروهای ما برای دهه‌ها جهت اطمینان از آزادی ناوبری و جریان آزاد تجاری بر اساس قوانین بین المللی حضور داشته اند و ما به این امر ادامه میدهیم.»

آقای متیس گفت ما در ابتدای کارمان، حمایت از ائتلاف را مورد بررسی قرار دادیم و مشخص کردیم که حمایت از آنها در دفاع از کشورشان کار درستی است.

وی افزود: یک روز بعد از ادعای یک مقام نظامی جمهوری اسلامی که ایران کنترل تنگه هرمز را در اختیار دارد، وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین المللی محسوب می‌شود و کنترل آن در دست ایران نیست.

در همین رابطه، مایک پمپئو نیز دوشنبه شب در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.

روز دوشنبه فاکس نیوز در گزارشی به ادعاهای جمهوری اسلامی درباره کنترل تنگه هرمز پرداخت. در این گزارش اظهارنظری از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران مورد اشاره قرار گرفت. او که به تازگی به این سمت منصوب شده، گفته بود، ایران در تنگه هرمز حضور و ورود ناوها را «طبق قانونی که برای آب‌ها و تنگه‌های ساحلی کشور دارای آن تنگه وجود دارد» کنترل می کند.

به گفته او این کنترل شامل «تمامی ناوها و شناورهای نظامی و غیرنظامی» می شود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود، از این تنگه عبور می کند.

ادعای این مقام نظامی ایران در حالی بود که به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می کند.

مقامات ایران پیشتر در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا که قرار است از آبان ماه نفت ایران را هدف قرار دهد، تهدید کرده بودند مسیر این تنگه را خواهند بست؛ تهدیدی که با واکنش آمریکا مواجه شد.

پیشتر، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین روز دادگاه لاهه| وکلای آمریکایی خواستار رد شکایت تهران شدند؛ ایران از دادگاه سوءاستفاده می‌کند

نمایی از ساختمان دادگاه بین المللی دادگستری

وکلای آمریکا از دیوان بین المللی دادگستری موسوم به «دادگاه جهانی» در لاهه خواستند شکایت ایران برای لغو تحریم ها را رد کند و گفتند ایران از دادگاه جهانی سوءاستفاده می کند.

روز سه شنبه و در دومین روز رسیدگی به شکایت ایران در دادگاه جهانی، نمایندگان آمریکا بخشی از دفاعیه خود را در برابر شکایت ایران ارائه دادند.

مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا گفت ایران می خواهد از این طریق آمریکا را وادار کند برجام را بپذیرد و به آن عمل کند.

«جنیفر نیواستید» مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در دادگاه گفت اختلاف ایران و آمریکا باید بجای دادگاه، از طریق دپیلماسی حل و فصل شود.

«دادگاه جهانی» روز دوشنبه کار رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده آمریکا را آغاز کرد.

ایران می گوید دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعمال مجدد تحریم های اقتصادی «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» را نقض کرده است.

در حالیکه در چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را دشمن و «شیطان بزرگ» می نامد، در شکایت خود، به «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» اشاره کرده که در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی و در تاریخ ۸ مه ۱۹۵۵ میان آمریکا و ایران امضا شد.

ایران در شکایت خود از قضات دادگاه می خواهد که دستور دهند تحریم ها علیه تهران برای حفظ منافع ایران، تا زمانی که روند دادگاه برای رسیدگی به اصل موضوع جریان دارد و ممکن است چند سال طول بکشد، فورا به حالت تعلیق در آیند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به برگزاری این دادگاه، در بیانیه ای رسمی اعلام کرد دلیل خروج پرزیدنت ترامپ از برجام، تضمین امنیت مردم آمریکا از خطرات ایجاد شده از سوی رهبران ایران است.

آقای پمپئو در بیانیه خود گفت که «خروج پرزیدنت ترامپ از برجام یک دلیل ساده داشت؛ برجام نمی توانست امنیت مردم آمریکا را مقابل تهدیداتی که رهبران ایران بوجود آورده اند، تضمین کند.»

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است که واشنگتن از خود در برابر «ادعاهای بی اساس ایران» در لاهه «به شدت دفاع می کند» و به همکاری با متحدانش برای «مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه و مسدود کردن تلاش آنها (ایران) برای تامین منابع مالی ترور و رسیدگی به تکثیر موشک های بالیستیک ایران و دیگر سیستم های تسلیحاتی پیشرفته که صلح و ثبات بین المللی را تهدید می کند، ادامه می دهد.» آقای پمپئو در پایان بیانیه خود گفته است «ایالات متحده در کنار مردم ایران که در آرزوی کشوری با فرصت های اقتصادی، و حکومتی شفاف و به دور از سرکوب هستند، می ایستد.»

خروج از برجام

دولت دونالد ترامپ در ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای برجام که در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد، خارج می شود و تحریم ها علیه ایران را باز می گرداند. واشنگتن همچنین کشورهای دیگر را تهدید کرده است که اگر به واردات نفت از ایران بعد از تاریخ ۱۳ آبان ادامه دهند ممکن است با تحریم های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، محسن محبی، نماینده ایران روز دوشنبه به «دادگاه جهانی» گفت «تصمیم آمریکا نقض آشکار پیمان ۱۹۵۵ است چرا که هدفش آسیب رساندن به اقتصاد ایران، به شدت هر چه تمامتر، است.» محبی گفته است بازگشت تحریم های آمریکا غیرموجه است چرا که به گفته او، ایران به مفاد توافق ۲۰۱۵ برجام عمل می کند. او گفت تحریم ها تاثیرات مخربی بر اقتصاد و جامعه ایران گذاشته است و خطر بی ثبات تر شدن منطقه خاورمیانه را در پی دارد.

آمریکا استدلال می کند که «دادگاه جهانی» صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده را ندارد.

ایران و آمریکا پیشتر نیز در «دادگاه جهانی» پرونده های دیگری داشته اند، از جمله پرونده ناشی از حمله به سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن و شلیک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس که کشتی نظامی آمریکا آن را با یک هواپیمای نظامی اشتباه گرفته بود.

آسوشیتدپرس می نویسد که پیمان ۱۹۵۵ میان ایران و آمریکا در پی رویدادهای ۱۹۵۳ در ایران که به تحکیم حکومت محمدرضا شاه انجامید امضا شد و با وجود انقلاب ۱۳۵۷ و تیرگی شدید روابط در پی رویدادهای پس از آن، این پیمان همچنان پابرجا بوده است.

احکام صادر شده در این دادگاه که به اختلافات میان کشورها رسیدگی می کند از نظر حقوقی نهایی و الزام آور است.

ساعتی بعد از آغاز روند رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده به خاطر بازگرداندن تحریم ها در دادگاه لاهه، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد رهبران جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایالات متحده از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: آمریکا اگر در برجام می‌ماند، ایران، کره شمالی می‌شد

خانم هیلی بعد از سخنرانی، در پنلی با مدیریت «کليفورد می» رئيس بنياد دفاع از دمکراسی ها شرکت کرد و به سئوالات جواب داد.

بنیاد دفاع از دموکراسی روز سه شنبه در شهر واشنگتن در نشستی با تجلیل از خدمات نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، جایزه ای به او اهدا کرد.

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی روز سه شنبه ۶ شهریور برگزار شد. در این نشست که عنوان امنیت ملی داشت، علاوه بر خانم هیلی، برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز حضور داشت.

این نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ با یک دقیقه سکوت به احترام سناتور فقید جان مک‌کین آغاز شد.

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد سخنران اول بود و از نقش مهم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، در مقابله با حمایت روسیه و ایران از فجایع انسانی در سوریه یاد کرد.

سخنان نیکی هیلی

سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها عنوان کرد که حفظ منافع آمریکا در اولویت است. پس، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شدیم همان طور که از برجام خارج شدیم.

او گفت: چرا باید به کشورهایی که فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهند کمک کنیم؟

خانم هیلی با اشاره به پرداخت پول نقد به ایران در دولت اوباما گفت: ما میلیاردها دلار پس از برجام به ایران دادیم اما ایران به حمایتش از تروریسم و فعالیت‌های موشکی ادامه داد. با ادامه برجام ایران تبدیل به کره شمالی می‌شد. برجام یک توافق بد بود و امکان اصلاحش وجود نداشت.

وی افزود: کشورهای اروپایی دوست داشتند در برجام بمانند. آنها نمی خواستند اعتراف کنند که اشتباه کرده‌اند. نیت آنها برای توافق درست بود اما در نهایت اشتباه کردند و حالا شرکت‌هایشان از ایران خارج شده‌اند.

وی درباره نقش ایران در دیگر کشورها نیز گفت: باید در هر زمان و مکانی نگران اقدامات ایران در سوریه، یمن و لبنان بود. باید جلوی اقدامات آنها گرفته شود. ایران باید از سوریه خارج شود. ما با روسیه در این زمینه کار خواهیم کرد.

نیکی هیلی در پاسخ به سوالی درباره قطع کمک به فلسطینی‌ها، از اقدام دولت ترامپ دفاع کرد و گفت: آمریکا بخشنده ترین است و به حقوق بشر و آزادی اعتقاد دارد. مقامات فلسطینی‌ به انتقاد از دولت آمریکا ادامه می دهند و قدردان کمک‌های ما نبودند. عربستان، امارات و کویت کجا هستند؟ چرا در کرانه غربی و غزه سرمایه‌گذاری نمی کنند؟

سخنان رئیس «گروه اقدام ایران»

برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها سخنرانی کرد.

او در بخشی از سخنان خود، با اشاره به حضور گشت‌های ارشاد در ایران از اقدام مدنی دختران خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری یاد کرد.

آقای هوک به تازگی از سوی وزیر خارجه آمریکا به عنوان سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا منصوب شده است.

او در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها افزود: ایرانی‌ها تحت یک دیکتاتوری مذهبی زندگی می‌کنند که بر همه ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی شهروندانش دخالت می‌کند و آنها را در ایدئولوژی محصور می‌کند.

وی افزود: با رژیمی که دختر نوجوان رقصنده را زندانی می‌کند٬ با رژیمی که اقلیت‌های مذهبی را زندانی و از حقوق انسانی محروم می‌کند نباید مدارا کرد. ما در کنار اقلیت‌های مذهبی ایران از دراویش و بهاییان تا مسیحیان و سایرین ایستاده‌ایم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به افزایش فقر و بیکاری در ایران٬ دلیل اصلی اقتصاد ناسالم ایران را فساد مقامات داخلی مانند صادق لاریجانی و حضور مافیاها دانست.

وی با اشاره به هدف تحریم ها گفت: هدف تحریم‌ها ساده است. رژیم ایران باید حمایت از تروریسم را متوقف کند. باید از سرکوبگری و اعمال زور دست بردارد. تلاش داریم تحت این تحریم‌ها فروش نفت ایران را به صفر برسانیم.

اهدای دو جایزه

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها جایزه ای به نام «جین کرک‌پاتریک» به نیکی هیلی٬ سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اهدا شد.

خانم کرک‌پاتریک اولین سفیر زن آمریکا در سازمان ملل بود که از سوی رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا در دهه ۱۹۸۰ به آن سمت منصوب شد.

جایزه دیگری نیز در این مراسم اهدا شد.

جایزه دوم به نام «آلبرتو نیسمان» بود که توسط بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها به جمعی از افسران پلیس فدرال و یکی از شعب دادستانی اعطا شد که شبکه پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران توسط رضا ضراب٬ تاجر ترک ایرانی تبار در ترکیه را کشف کردند.

«آلبرتو نیسمان» دادستان ویژه پرونده آمیا (بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین) بود که به مرگی مشکوک درگذشت. در این انفجار بیش از صد نفر کشته شدند و مقامات کنونی و پیشین جمهوری اسلامی ایران از متهمین اصلی این پرونده هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره جیم متیس به احتمال از سرگیری مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا می گوید ارتش آمریکا برنامه ای برای ادامه لغو مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی ندارد.

به گزارش رویترز، جیم متیس این موضوع را روز سه شنبه اعلام کرد.

آمریکا پیشتر تمایل خود را به توقف مانورهای مشترک با کره جنوبی در صورت توقف برنامه موشکی کره شمالی، به طور ضمنی بیان کرده بود.

به نظر می رسد کند شدن مذاکرات روند خلع سلاح اتمی کره شمالی، بر این اعلام وزیر دفاع آمریکا تاثیر داشته است.

پیشتر گزارش شده بود که مقامات کره شمالی در نامه ای به آمریکا هشدار داده اند که مذاکرات خلع سلاح هسته ای ممکن است از هم بپاشد.

به گزارش سی.ان.ان، منابع خبری گفته بودند این نامه ساعاتی پیش از لغو ناگهانی چهارمین سفر مایک پمپئو به پیونگ یانگ به دست او رسید. پمپئو قرار بود روز جمعه به کره شمالی برود.

وزیر دفاع آمریکا که در یک کنفرانس خبری در پنتاگون سخن می گفت، اضافه کرد تصمیمی برای انجام مانورهای نظامی برای سال آینده گرفته نشده است. اما او گفت تعلیق این مانورها در تابستان گذشته اقدامی برای نشان دادن حسن نیت به کره شمالی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل از آمریکا و متحدانش برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه دعوت کرد

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل آن سازمان در امور سوریه از ایالات متحده و متحدان آن برای شرکت در گفت‌وگوهای ماه آینده صلح سوریه دعوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از آلساندرا ولوچی، دی میستورا قرار است ۱۴ سپتامبر و دو روز پس از دیدار با نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران، با نمایندگان آمریکا، بریتانیا، عربستان، اردن، آلمان، فرانسه و مصر دیدار کند.

به گفته خانم ولوچی، این فرصتی برای گفت‌وگو درباره مسیر پیش رو در روند سیاسی سوریه خواهد بود.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده نیز در همین ارتباط گفته است که «جیمز جفری» نماینده جدید ویژه این وزارتخانه، و «جول ریبورن» نماینده ویژه دولت در امور سوریه، نمایندگان آمریکا در مذاکرات ماه آینده در ژنو خواهند بود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر از مقامات ایران و روسیه و ترکیه برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده بود. این نشست قرار است روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه برگزار شود.

روسیه، ترکیه و ایران قبلا هم مذاکرات سه جانبه‌ای درباره سوریه داشته‌اند که ایالات متحده در واکنش گفته است از هر تلاشی برای پایان جنگ سوریه و برقراری صلح در آن استقبال می‌کند، اما در این مذاکرات حضور نمی‌یابد.

مسکو و تهران از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه، آمریکا و متحدان منطقه‌ای و بین المللی آن حامی مخالفان دمشق هستند.

سازمان ملل متحد در بیش از هفت سال گذشته بارها تلاش کرده به جنگ داخلی سوریه پایان دهد؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته و طبق آخرین برآوردها ۳۸۸ میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: گوگل صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - ۲۷ اوت ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه از شرکت گوگل به دلیل آنچه او غربالگری نتایج جستجوی اخبار مربوط به خود خواند، انتقاد کرد و گفت این شرکت صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند؛ اتهامی که گوگل به سرعت به آن واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

پرزیدنت ترامپ در چند پیام توئیتری، با بیان این که نتایج جستجوی معادل انگلیسی «اخبار ترامپ» در گوگل تنها دربر گیرنده اخبار «رسانه‌های جعلی» است و اخبار رسانه‌های محافظه کار و منصف نشان داده نمی‌شود، نوشت «این مساله بسیاری جدی است – (به آن) رسیدگی خواهد شد!»

وی افزود، «۹۶ درصد نتایج جستجوی اخبار ترامپ مربوط به رسانه‌های چپ (دموکرات) است، خیلی خطرناک است. گوگل و دیگران صداهای محافظه کاران (جمهوریخواهان) را سرکوب و اطلاعات و اخبار خوب را پنهان می‌کنند. آنها آنچه ما می‌توانیم یا نمی توانیم ببینیم را کنترل می‌کنند.»

شرکت گوگل، زیرمجموعه شرکت آلفابت غول فناوری آمریکا، به سرعت به این انتقاد رئیس جمهوری واکنش نشان داد و گفت، موتور جستجوگر ما هرگز نتایج جستجوها را برای دستکاری تمایلات سیاسی رتبه بندی نمی‌کند و آنها را بر اساس گرایش‌های سیاسی نمایش نمی‌دهد.

گوگل با صدور بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر این که هدف اصلی آن شرکت اطمینان دادن به کاربران است تا به سرعت به مرتبط‌ترین نتایج مورد درخواست دست یابند، نوشت که الگوریتم موتور جستجوی گوگل در برابر ایدئولوژی های مختلف سیاسی به صورت جانبدارانه عمل نمی‌کند.

ترامپ روز جمعه نیز گفته بود شبکه‌های اجتماعی صدای میلیون‌ها نفر را سانسور می‌کنند. وی از شرکت خاصی نام نبرد، اما گفت حتی اگر مجبور باشیم به اخبار جعلی گوش کنیم، باز نمی‌توان چنین کرد. «مردم باید بدون سانسور تشخیص دهند چه واقعیت است و چه نیست.»

رئیس جمهوری ایالات متحده چند روز پیش از آن در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از شبکه‌های اتجماعی اینترنتی انتقاد کرده و گفته بود که این برای شبکه‌های اجتماعی عمده، مانند فیسبوک و توئیتر، «بسیار خطرناک» است که اقدام به قطع صدای کاربران خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی نسبت به فروپاشی مذاکرات هسته‌ای با آمریکا هشدار داد

مقامات کره شمالی در نامه ای به آمریکا هشدار داده اند که مذاکرات عاری سازی هسته ای ممکن است از هم بپاشد.

به گزارش سی.ان.ان، منابع خبری گفته اند این نامه ساعاتی پیش از لغو ناگهانی چهارمین سفر مایک پمپئو به پیونگ یانگ به دست او رسید.

پمپئو قرار بود به همراه استیون بیگن، از مدیران شرکت فورد که اخیرا نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی شده است، روز جمعه به کره شمالی برود.

طبق این گزارش منابع آگاه گفته اند که در نامه کره شمالی آمده است که رژیم کیم جونگ اون احساس می کند مذاکرات خلع سلاح هسته ای را نمی توان پیش برد چرا که «آمریکا هنوز آماده نیست با انتظارات کره شمالی روبه‌رو شود و گامی رو به جلو برای امضای یک پیمان صلح بردارد.»

منابع گفته اند اگر سازشی صورت نگیرد، مذاکرات آمریکا و کره شمالی ممکن است بی نتیجه بماند و پیونگ یانگ ممکن است «فعالیت های هسته ای و موشکی» را ادامه دهد.

وجود چنین نامه ای را که از سوی کیم یونگ چول به پمپئو فرستاده شده است، اولین بار واشنگتن پست گزارش داد. کیم یونگ چول، رئیس سابق سازمان جاسوسی کره شمالی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه: ترامپ این گونه می‌تواند ایران را به میز مذاکره برگرداند

یادداشتی در نشریه فارین پالیسی از ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، و جیکوب نیجل، رئیس پیشین شورای امنیت ملی اسرائیل و مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو

رهبر جمهوری اسلامی گفته است هرگز با پرزیدنت دونالد ترامپ مذاکره نخواهد کرد. رژیم ایران احتمالا تصور می کند می تواند تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در آمریکا در برابر فشارهای مالی دوام بیاورد. ترامپ باید با تشدید فشارها و تائید خط قرمزها برای مذاکرات باعث شود خامنه ای نظرش را تغییر دهد.

مخالفت ایران با مذاکرات، فعلا، منطقی به نظر می رسد. شدیدترین تحریم های آمریکا علیه ایران که در دوره دولت اوباما تعلیق شد، ۱۳ آبان ماه دوباره اعمال می شود. این وضعیت به آلمان، ترکیه، روسیه و دیگر کشورهای طرف تجارت با ایران دو ماه دیگر وقت می دهد تا راه هایی برای کمک به نجات رژیم بیابند. از جمله این تدابیر فشار بر «سوئیفت»، خدمات پیام رسانی مالی مستقر در بلژیک، برای حفظ ارتباط بانک مرکزی ایران با نظام مالی بین المللی است. بنا بر این ایران تا آبان ماه صبر می کند بلکه شاهد موفقیت کشورها در گریز از تحریم های آمریکا و برقرار ماندن روابط بانکی با «سوئیفت» باشد.

در عین حال، رهبران ایران ممکن است برای تقویت اهرم فشار خود فعالیت های هسته ای و موشکی را توسعه دهند. آمریکا باید فشار حداکثری را با انزوای حداکثری ایران در این دو حوزه همراه کند تا از سرعت هر گونه حرکت رژیم به سوی برنامه جنگ افزار هسته ای بکاهد.

تحریم های آبان ماه علیه بخش نفت و بانکی با محدودیت هایی در همکاری در برنامه هسته ای غیرنظامی ایران همراه خواهد بود.

صدها عضو سازمان انرژی اتمی ایران، وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دوباره به لیست سیاه وزارت دارایی آمریکا افزوده می شوند.

بر مبنای قانون آمریکا، کانال های معاملات با ایران که از طریق توافق هسته ای ایجاد شده برای شرکت های خارجی شامل بانک ها و موسسات بیمه غیرقابل استفاده خواهد شد. جلوگیری از فروش تجهیزات دارای مصارف دوگانه دوباره یکی از اولویت های آمریکا خواهد بود.

لازم است دولت ترامپ از تمام اختیارات حقوقی اش برای قطع حمایت بین المللی از زیرساخت های جنگ افزار هسته ای ایران استفاده کند. این امر مستلزم هدف گرفتن دولت ها، مقام ها و سازمان هایی است که بر مبنای توافق هسته ای به عنوان نمونه اجازه فعالیت در ساخت یک رآکتور آب سنگین جدید در اراک را پیدا کرده اند. اعمال تحریم های ثانویه بر افراد درگیر در روابط تحقیقاتی یا تجاری با اشخاص یا نهادهای تحریم شده ضرورت دارد.

دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی در ایالات متحده و سراسر جهان نباید اجازه تدریس، آموزش یا پذیرش دانشجویان یا محققان ایرانی را در حوزه های فیزیک هسته ای، علوم محض و مهندسی داشته باشند. پیش از توافق هسته ای چنین موانعی در ایالات متحده و اروپا وجود داشت تا از رشد نسل جدیدی از دانشمندان هسته ای و مهندسان موشکی جلوگیری شود. این موانع در صورت لزوم با تهدید تحریم ها باید دوباره برقرار شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نیاز به اصلاحات دارد. دولت و کنگره باید کمک مالی آمریکا به این نهاد که حدود ۲۵ درصد کل بودجه آن است را به لغو سرمایه گذاری ها و کمک های فنی به پروژه های هسته ای ایران، پایان سمینارها و کنفرانس های به میزبانی آژانس در ایران و کنار گذاشتن تمام کارکنان ایرانی در آن نهاد منوط کنند. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید ماموریت اصلی اش را انجام دهد و در مورد تاسیسات، فعالیت ها، پژوهش ها و مواد هسته ای عنوان شده در آرشیو ایران تحقیق کند.

این گام ها به همراه کارزار مدوام فشار مالی ممکن است برای مجاب کردن رهبر جمهوری اسلامی به این که تغییر رفتار تنها شانس بقای رژیم است، کافی باشد.

اگر خامنه ای یا افرادش برای مذاکره اقدام کردند، دولت ترامپ باید ضمن پرهیز از اشتباه رئیس جمهوری پیشین آمریکا پیش یا طی مذاکرات از دادن هر گونه تخفیفی در تحریم ها پرهیز کند و به ۱۲ شرط اشاره شده از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پایبند بماند. این شروط شامل پایان حمایت از تروریسم، خروج از سوریه و یمن و پایان همیشگی تلاش برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای است.

ترامپ در حوزه قابلیت های هسته ای باید شش خط قرمز کلیدی را حفظ کند: نه به اورانیوم طبیعی و غنی شده، نه به تاسیسات فرآوری و غنی سازی، نه به رآکتورهای هسته ای با قابلیت بالقوه تولید پلوتونیوم، نه به قابلیت بازفرآوری، نه به کار بر روی سیستم های تسلیحات هسته ای و نه به موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای.

این احتمال وجود دارد که ایران در برابر توانایی ترامپ در زدن جرقه سقوط رژیم از طریق کارزار فشار حداکثری بایستد و مذاکره ای اتفاق نیافتد. ادامه تظاهرات خیابانی در ایران، سقوط ریال و فشار تحریم ها که هنوز به حداکثر نرسیده است، ممکن است برای امنیت ملی آمریکا در بلند مدت پیامدهای بهتری داشته باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: وزارت خارجه فرانسه از کارکنانش خواست از سفر به ایران خودداری کنند

نمایی از شهر پاریس، پایتخت فرانسه

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی، از درخواست دولت فرانسه از دیپلمات‌ها و مقام‌های وزارت خارجه آن کشور برای به تاخیر انداختن سفرهای غیرضروری خود به ایران تا اطلاع ثانوی و مدتی نامعلوم خبر داد.

رویترز با استناد به مکاتبات داخلی دولتی که به رؤیت این خبرگزاری رسیده است، نوشت، مقام فرانسوی با اشاره به کشف توطئه اخیر بمبگذاری منتسب به ایران و سخت‌تر شدن موضع تهران در برابر پاریس، این تصمیم را گرفته است.

تیر ماه گذشته، چند کشور اروپایی از بازداشت شش نفر – از جمله یک دیپلمات ایرانی – به اتهام توطئه برای بمبگذاری در تجمع بزرگ سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس، که مشاور پرزیدنت ترامپ نیز در آن حضور داشت، خبر دادند.

اندکی بعد وزارت اطلاعات هلند هم اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در آمستردام را تایید اما از ذکر جرئیات خودداری کرد. رسانه‌های هلند پیشتر از بازداشت دو مقام ایرانی هنگام جاسوسی از مجاهدین خلق در آلبانی خبر داده بودند.

به گزارش رویترز، «موریس گوردو مونتن» دبیرکل وزارت خارجه فرانسه در یادداشتی به تاریخ ۲۰ اوت نوشته است، «رفتار مسئولان ایرانی نشان دهنده سخت شدن موضع آنها در برابر کشور ما، و همچنین برخی از همپیمانان ما است.»

این مقام ارشد دولت فرانسه در ادامه یادداشت با اشاره به آنچه «خطرات امنیتی شناخته شده» می‌خواند، به مسئولان و مقام‌های وزارت خارجه توصیه می‌کند غیر از موارد ضروری کاری، تا «اطلاع ثانوی» از سفر به ایران خودداری کنند.

چرا رابطه با فرانسه برای تهران مهم است

به عقیده جان آیریش نویسنده گزارش، هرگونه سخت شدن روابط با فرانسه می‌تواند پیامدها و مشکلات گسترده تری را برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد. فرانسه یکی از حامیان سرسخت حفظ توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

فرانسه، به همراه بریتانیا و آلمان دو قدرت اروپایی دیگر طرف توافق با ایران، با تصمیم هشتم ماه مه رئیس جمهوری ایالات به خروج از توافق موسوم به برجام مخالفت کرده و با همکاری ایران در این مدت درصدد نجات آن بوده‌ است.

از زمان اعلام خروج واشنگتن از برجام و بازگشت نخستین دور تحریم‌های آمریکا که پس از اجرای برجام لغو شده بود، اقتصاد ایران تحت فشار قرار گرفته است و با بازگشت دور دوم تحریم‌ها در اوایل نوامبر، این فشار بیشتر هم خواهد شد.

توتال غول نفتی فرانسه و شرکت خودروسازی پژو سیتروئن، به همراه دیگر شرکت‌های فرانسوی و اروپایی که پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران باز گشته بودند، بار دیگر فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حرکت چین به سوی لغو کنترل جمعیت؛ قانون دو فرزندی برداشته می شود؟

چین برای پایان دادن به محدودیت دو بچه برای هر خانواده گام بر می دارد و به این ترتیب احتمالا به چند دهه برنامه تنظیم خانواده خاتمه می دهد.

اقدام دولت چین در شرایطی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد کاهش نرخ جمعیت و پیر شدن آن افزایش یافته است.

به گزارش سی.ان.ان، تحت قوانین سال ۲۰۱۶ تنظیم خانواده، اکثر زوج های چینی به داشتن دو فرزند محدود شده اند.

پیشتر، هر زوج به داشتن یک فرزند محدود شده بود.

حالا با افزایش نگرانی ها، پیش نویس اصلاح یک قانون تنظیم خانواده تهیه شده است که محدودیت ها را کمتر می کند و اجازه می دهد خانواده ها برای اولین بار در طول چند دهه گذشته، چند فرزند داشته باشند.

گفته می شود اصلاح قانون تنظیم خانواده تا مارس ۲۰۲۰ صورت نمی گیرد و هنوز هم جزئیات آن که آیا محدودیت های دیگری در نظر گرفته می شود یا نه معلوم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روحانی افشاگری نکرد؛ نمایندگان مجلس هم از پاسخ رئیس جمهور قانع نشدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به سوالاتی درباره مشکلات اقتصادی کشور، قانع نشدند.

در حالیکه رژیم جمهوری اسلامی با فشار اقتصادی روبروست، فشار اصولگرایان مجلس بر دولت حسن روحانی افزایش یافته و در یک ماه اخیر دو وزیر او برکنار شده اند.

«جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش بینی کرد درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد و تندروها و رهبر جمهوری اسلامی با هرگونه گشایش سیاسی اجتماعی به شدت مخالفت کنند.

در مجلس چه گذشت

آقای روحانی روز سه شنبه ۶ شهریور در پی طرح سوال ۸۲ نماینده مجلس با محورهای «عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی» در صحن علنی مجلس حاضر شد.

در این جلسه پنج نماینده مجلس به نمایندگی از سوال کنندگان سخنرانی کردند و حسن روحانی نیز در دو مرحله پشت تریبون رفت و به نمایندگان پاسخ داد، اما در پایان رای گیری، اعلام شد که نمایندگان از سخنان روحانی تنها در مورد «استمرار تحریم های بانکی» قانع شدند و در مورد چهار سوال دیگر، قانع نشدند.

نمایندگان سخنران در مجلس، حسن روحانی و دولت او را به ارائه آمار اقتصادی متناقض، کم کاری در ایجاد اشتغال، ایجاد رانت و فساد در اختصاص ارز دولتی، ناتوانی و کم کاری در مبارزه با قاچاق و سوء مدیریت در تثبیت نرخ ارز و سکه متهم کردند.

حسن روحانی در این جلسه به ارائه آماری در مقابله با قاچاق کالا و ایجاد اشتغال پرداخت که در ادامه از سوی مجتبی ذوالنوری، نماینده موافق سوال از رئیس جمهوری، رد شد.

پیش از حضور رئیس جمهوری ایران در مجلس، بسیاری از حامیان او آقای روحانی خواستند که هنگام حضور در مجلس با مردم و نمایندگان شفاف سخن بگوید و درباره مشکلات موجود مقابل دولت خود افشاگری کند.

یک روز پیش از حضور روحانی در مجلس، بهرام پارسایی، نماینده اصلاح طلب در توئیتر خود نوشت: «چندماه وقت و انرژی مجلس و جامعه را گرفتند تا روحانی را به صحن بیاورند و حالا دو روز است او را توصیه به سکوت می‌کنند.اگر نمی‌خواهید جواب بشنوید چرا سوال می‌كنيد؟»

او روز سه شنبه نیز نوشت که سخنان روحانی حرف دل مردم نبود.

برخی از چهره های سیاسی و فعالان شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته از آقای روحانی خواسته بودند که در مورد فعالیت‌های «دولت در سایه» که عمدتا به سپاه و نهادهای وابسته به رهبری با اختیارات گسترده گفته می شود، و کارشکنی این گروهها سخن بگوید، اما سخنان آقای روحانی حامیان او را نیز قانع نکرد.

یاشار سلطانی که دو سال پیش افشاگری لیست املاک نجومی را انجام داده بود، در واکنش از سخنان روحانی انتقاد کرد:

برخی از فعالان شبکه های اجتماعی اعلام کردند که آقای روحانی پیش از حضور در مجلس، دعوت به سکوت شده است. حسن روحانی نیز در سخنان خود در مجلس به طور کلی به توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی به خود درباره حضور در این جلسه مجلس، اشاره کرد.

قدم بعدی چیست

با اینکه در قانون اساسی سئوال از رئیس جمهوری و حتی استیضاح او طرح شده اما تنها موارد نادری از آن در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی ایران دیده شده است.

در ابتدای انقلاب، ابوالحسن بنی صدر با فشار روحانیون تازه کاری چون علی خامنه ای با استیضاح و رای عدم کفایت برکنار شد. در دهه اخیر هم محمود احمدی نژاد مورد سوال نمایندگان قرار گرفت اما استیضاح نشد.

در پی قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های آقای روحانی، برخی از نمایندگان از ارجاع سوال از رئیس جمهوری به قوه قضائیه خبر دادند، اما در ادامه، بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفت که سوال از رئیس جمهوری تنها در صورتی به قوه قضائیه ارسال می‌شود که موارد سوال جزو تخلفات رئیس جمهوری محسوب شود.

او گفت که در روزهای آینده هیات رئیسه مجلس و نمایندگان سوال کننده این موضوع را بررسی خواهند کرد.

نمایندگان مجلس همچنین می‌توانند در پی قانع نشدن می‌توانند طرح استیضاح رئیس جمهوری را ارائه دهند که باید به امضای یک سوم نمایندگان برسد. یکی دیگر از اختیارت مجلس درباره رئیس جمهوری نیز طرح عدم کفایت رئیس جمهوری است که تصویب آن به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد

قانع نشدن نمایندگان از سخنان آقای روحانی پس از آن رخ داد که مجلس شورای اسلامی در مجلس در فاصله اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهوری تا روز حضور آقای روحانی در مجلس، وزرای کار و رفاه اجتماعی، و اقتصاد و دارایی را استیضاح، و از کار برکنار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سازمان ملل: همه طرفهای درگیر در یمن احتمالا مرتکب جنایات جنگی شده اند

آمریکا گزارش سازمان ملل متحد در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در یمن را تائید کرده است.

به گزارش فرانس پرس، کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کردند می گویند طرف های درگیر جنگ یمن مرتکب حملاتی شده اند که بی تناسب با شرایط بوده است و ممکن است آن حملات به منزله «جنایات جنگی» باشد.

این گزارش پس از مرگ و میر غیرنظامیان بسیاری در حملات هوایی اخیر ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی منتشر می شود.

اندکی بعد، وزیر دفاع ایالات متحده در دفاع از حمایت واشنگتن از ائتلاف به رهبری ریاض در جنگ یمن گفت، تلاش‌های آمریکا برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان نتیجه بخش بوده است، حتی اگر گزارش سازمان ملل بکوید دولت‌های یمن و عربستان و امارات مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس در یک نشست خبری در محل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، «ما در چند سال گذشته با سعودی‌ها و اماراتی‌ها به منظور کاهش هر گونه خطر زخمی یا کشته شدن افراد غیرنظامی (در یمن) همکاری کرده‌ایم.»

وی بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از حق عربستان برای دفاع از تمامیت ارضی خود در برابر حملات موشکی شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن تاکید کرد و گفت نظامیان سعودی از اطلاعات و توصیه‌های آمریکا برای پرهیز از تلفات غیرنظامیان به خوبی استفاده کرده‌اند.

عربستان می‌گوید به حمایت از دولت قانونی یمن، مواضع شورشیان حوثی را بمباران می کند. اما گزارش ها می گویند در این حملات غیرنظامیان بسیاری از جمله کودکان کشته شده اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش خود اشاره کرده اند که هزاران غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف عربستان کشته شده اند، بسیاری به طور خودسرانه بازداشت شده اند، کودکانی حتی در سن ۸ سالگی وادار به خدمت در ارتش یمن شده اند و افراد بسیاری نیز شکنجه و تحت خشونت های جنسی قرار گرفته اند که همه این موارد تحت قوانین بین المللی جرم محسوب می شود.

کامل جندوبی، رئیس گروه کارشناسان سازمان ملل در مورد یمن می گوید اطلاعات جمع آوری شده توسط این گروه از کارشناسان مستقل نمایانگر این است که تمام طرف های درگیر، مسئول جنایات جنگی در یمن هستند. به عقیده این گروه، دولت قانونی یمن، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی، بارها حقوق انسان ها در یمن را بطور گوناگون نقض کرده و در مواردی مرتکب جنایات جنگی شده اند.

او اضافه کرده است بر اساس مدارک و شواهد جمع آوری شده، حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد حوثی ها به مناطق مسکونی، قراردادن مراکز نظامی و فرماندهی توسط حوثی ها در مراکز جمعیتی و در میان غیرنظامیان، و بازداشت های بی رویه توسط این گروه همه از مواردی است که به احتمال زیاد جنایات جنگی تلقی می شوند.

این گزارش با اشاره به اینکه آمریکا و بریتانیا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن حمایت می کند، از آنها به عنوان کشورهایی یاد کرده است که در بروز اتهامات یاد شده در یمن، دخیل هستند.

چارلز گاراوی، کارشناس سازمان ملل می گوید بحران یمن به اوج خود رسیده است.

کارشناسان از همه کشورها خواستند از فروش تسلیحاتی که در جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد، خودداری کنند. عربستان سعودی، ایران را متهم به حمایت از حوثی ها و تهیه سلاح برای آنها می کند. مخالفان ائتلاف سعودی نیز می گویند بریتانیا و آمریکا در سلاح در اختیار عربستان می گذارند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در معرض قحطی قرار دارند.

به نوشته رویترز، آنها می گویند پرسنل امارات متحده عربی و گروه های نیابتی آنها که بخشی از ائتلاف سعودی هستند، به بازداشت شدگان و مهاجران تجاوز جنسی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پمپئو به ادعای مقام ایرانی؛ تنگه هرمز آبراه بین المللی است و کنترل آن در دست ایران نیست

یک روز بعد از ادعای یک مقام نظامی جمهوری اسلامی که ایران کنترل تنگه هرمز را در اختیار دارد، وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین المللی محسوب می‌شود و کنترل آن در دست ایران نیست.

مایک پمپئو دوشنبه شب در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.

روز دوشنبهفاکس نیوز در گزارشی به ادعاهای جمهوری اسلامی درباره کنترل تنگه هرمز پرداخت. در این گزارش اظهارنظری از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران مورد اشاره قرار گرفت. او که به تازگی به این سمت منصوب شده، گفته بود، ایران در تنگه هرمز حضور و ورود ناوها را «طبق قانونی که برای آب‌ها و تنگه‌های ساحلی کشور دارای آن تنگه وجود دارد» کنترل می کند.

به گفته او این کنترل شامل «تمامی ناوها و شناورهای نظامی و غیرنظامی» می شود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود، از این تنگه عبور می کند.

ادعای این مقام نظامی ایران در حالی بود که به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می کند.

مقامات ایران پیشتر در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا که قرار است از آبان ماه نفت ایران را هدف قرار دهد، تهدید کرده بودند مسیر این تنگه را خواهند بست؛ تهدیدی که با واکنش آمریکا مواجه شد.

پیشتر، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمع های کارگران و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران

تجمع های اعتراضی کارگران و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت.

حدود ۸۰ نفر از کارگران شرکت‌های نازنخ و فرنخ روز سه شنبه ۶ شهریور به دلیل دریافت نکردن حقوق و معوقات خود، مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

به گزارش ایسنا این کارگران برای چندمین بار است که مقابل استانداری تجمع کرده‌اند، اما به گفته کارگران، مسئولان به مطالبات صنفی آن‌ها رسیدگی نکرده و پاسخی نداده‌اند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز روز سه شنبه در ششمین روز تجمع های خود در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه معوقات مزدی‌ و تامین نشدن مواد اولیه لازم جهت راه‌اندازی دوباره فعالیت شرکت، در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

این کارگران پس از تجمع مقابل استانداری، دست به راهپیمایی زدند. آنها معتقدند که کارفرمای جدید توانایی مالی لازم را برای پرداخت دستمزد کارگران و حل مشکلات این واحد صنعتی بزرگ را ندارد.

همزمان، کارگران شرکت کارتن ایران در تهران برای دومین روز به تحصن و اعتصاب خود در اعتراض به اخراج چهارنفر از کارگران، ادامه دادند.

یکی از نمایندگان کارگران به خبرگزاری ایلنا گفت که این اعتصاب در حالی ادامه دارد که روز سه شنبه نیز مدیریت شرکت نگهبانی را ملزم کرد که بیست نفر از کارگران را به داخل راه ندهد.

همچنین جمعی از بازنشستگان فرهنگی روز دوشنبه در مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور دست به تجمع اعتراضی زدند.

از جمله مهمترین موارد اعتراض این بازنشستگان، پایین بودن حقوق و پرداخت نشدن پاداش خدمت بوده است. معترضان که در سال ۹۶ بازنشسته شده اند، به رغم اختصاص مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش خدمت شان هنوز این پاداشها را به طور کامل دریافت نکرده‌اند. بازنشستگان فرهنگی پیش از این نیز در مقابل مجلس و دیگر نهادهای حاکمیت در اعتراض به وضعیت شان تجمعات اعتراضی برگزار کرده بودند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری در ایران روز به روز شدت یابد، به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اروپا با کمک به ایران، چه پیامی به واشنگتن می‌دهد؛ گزارش روزنامه جروسلم پست

اتحادیه اروپا تاکنون از توافق برجام حمایت کرده است.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: هفته گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد ۱۸ میلیون یورو به جمهوری اسلامی کمک مالی ارائه می دهد. این بخشی از یک بسته کمک ۵۰ میلیون یورویی است که قرار است طی چند ماه آینده به رژیم ایران داده شود.

دکتر اِمیلی لَندائو، پژوهشگر ارشد در «انستیتو مطالعات امنیت ملی» در اسرائیل، می گوید: «ایالات متحده به روشنی تصمیم گرفته است با یک کارزار فشار، شامل اعمال دوباره تحریم ها، ایران را به بازگشتن به میز مذاکره مجبور کند تا توافق بهتری به دست بیاید. آن چه از سوی اروپا شاهد هستیم تلاشی برای تضعیف این کارزار فشار است.»

لَندائو یادآوری می کند که کمک اروپا تاثیر چندانی بر اقتصاد از پیش نابسامان ایران نخواهد داشت. ارزش ریال به شکلی بی سابقه سقوط کرده است. وزیر اقتصاد ایران در میانه اعتراض های فزاینده داخلی برکنار شد.

دکتر اِستر لوپَتین، مدیر «مرکز مطالعات اروپایی» در «مرکز آکادمیک هرتزلیا»، می گوید بسته کمک اروپا به ایران جنبه نمادین دارد: «اروپا به قدرت نرم باور دارد، به این معنا که آن ها می خواهند مناقشات را با ابزارهای دیپلماتیک به جای نظامی حل کنند. اتحادیه اروپا در موقعیت بسیار دشواری است و امکان مقابله با ایران را ندارد، خصوصا که با مشکلات سنگینی مانند تروریسم خانگی، مسائل هویتی و بحران پناهجویی دست به گریبان است.»

از نظر بنجامین واینتهال، پژوهشگر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن، «این گونه پول ها فقط رژیم ملاها در ایران را به ادامه دردسرآفرینی هایشان در خاورمیانه تشویق می کند. هیچ تضمینی نیست که از این پول برای حمایت از تروریسم استفاده نشود».

واینتهال با اذعان به این که پول تخصیص یافته برای کمک به ایران خیلی چشمگیر نیست، تصمیم اتحادیه اروپا را «مطلقا پوچ» توصیف کرد: «این پیامی مبنی بر این به جنبش دموکراسی خواهی در ایران می فرستد که اتحادیه اروپا به جای مردم در کنار آیت الله ها ایستاده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های آمریکایی درباره «بزرگترین مانور نظامی» روسیه از زمان جنگ سرد چه می‌دانند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه می گوید این کشور ماه آینده میلادی بزرگترین مانور نظامی خود از دهه ۱۹۸۰ را برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شویگو روز سه شنبه گفت در این مانور ۳۰۰ هزار نیروی نظامی و هزار هواپیما شرکت دارند.

از سوی دیگر تلویزیون سی‌بی‌اس گزارش داد، این مانور «وستوک-۲۰۱۸» نام دارد و از ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر در بخش شرق کشور برگزار می شود.

طبق این گزارش، مغولستان و چین در مانور شرکت دارند.

به گفته وزیر دفاع روسیه که اظهاراتش در خبرگزاری های روسی نیز منتشر شده، این مانور چیزی شبیه به تکرار مانور «زاپاد-۸۱» است اما از جنبه هایی، بزرگتر از آن خواهد بود. مانور زاپاد-۸۱ در شرق اروپا و در سال ۱۹۸۱ برگزار شد.

وزیر دفاع روسیه گفته است ۳۶هزار فقره ادوات نظامی از جمله تانک‌ها و خودروهای نفربر «با هم و همزمان» و در شرایطی که بسیار نزدیک به شرایط جنگی خواهد بود، حرکت می کنند.

مسکو سال گذشته مانور نظامی «زاپاد-۲۰۱۷» را با متحدش، بلاروس، در مناطق روسیه برگزار کرد که حدود دوازده هزار و ۷۰۰ نیرو در آن شرکت داشتند.

پس از آن مانور، ناتو گفت که روسیه ممکن است ابعاد مانور خود را پایین ذکر کرده باشد. برخی از متحدان ناتو گفته اند در آن مانور حدود ۱۰۰هزار نفر شرکت داشتند.

چند روز پس از پایان زاپاد-۲۰۱۷ هزاران نیروی ناتو و لهستانی در یک مانور نظامی در شمال لهستان شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG