لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۵:۵۹

سرخط خبرها

وزیر دفاع آمریکا: به جمهوری اسلامی درباره شرارتهایی که انجام می‌دهد، هشدار داده‌ایم

مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا بر آمادگی کامل ایالات متحده برای اطمینان از حفاظت آزادی ناوبری و جریان آزاد تجاری در خلیج فارس وتنگه هرمز، و حمایت از نیروهای ائتلاف علیه ستیزه جویان حوثی و داعش در شبه جزیره عربستان تاکید کردند.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه ۶ شهریور در جلسه خبری پنتاگون، ایران را به عنوان بزرگترین عامل بی‌ثبات سازی در منطقه خاورمیانه نام برد.

او گفت: «به ایران هشدار داده شده که ادامه تخلفات در منطقه و جنایات و حمایت از اسد در سوریه و اعمال آنها در تنگه هرمز و حمایت از حوثی‌ها و پرتاب موشک به عربستان سعودی، این اعمال قابل پذیرش از سوی ما نیست و آنها پاسخگو قرار خواهند گرفت.»

آقای ماتیس افزود: «در برخی موارد ما شاهد بوده ایم که ایران کمتر به درگیری تمایل نشان می دهد ولی اساسا، آنها همچنان تنها عامل بی‌ثبات سازی در منطقه هستند.»

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، نیز در این نشست در بخشی از سخنان خود گفت: «ما در فرماندهی مرکزی ایالات متحده بر ماموریت خود در افغانستان، و برشکست داعش در عراق و سوریه و مقابله با نفوذ بی ثبات کننده ایران در سراسر منطقه متمرکز می‌مانیم.»

او در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد ادعاهای اخیر برخی اعضای سپاه پاسداران ایران مبنی بر کنترل تنگه هرمز نیز گفت: «نیروهای ما برای دهه‌ها جهت اطمینان از آزادی ناوبری و جریان آزاد تجاری بر اساس قوانین بین المللی حضور داشته اند و ما به این امر ادامه میدهیم.»

آقای متیس گفت ما در ابتدای کارمان، حمایت از ائتلاف را مورد بررسی قرار دادیم و مشخص کردیم که حمایت از آنها در دفاع از کشورشان کار درستی است.

وی افزود: یک روز بعد از ادعای یک مقام نظامی جمهوری اسلامی که ایران کنترل تنگه هرمز را در اختیار دارد، وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین المللی محسوب می‌شود و کنترل آن در دست ایران نیست.

در همین رابطه، مایک پمپئو نیز دوشنبه شب در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.

روز دوشنبه فاکس نیوز در گزارشی به ادعاهای جمهوری اسلامی درباره کنترل تنگه هرمز پرداخت. در این گزارش اظهارنظری از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران مورد اشاره قرار گرفت. او که به تازگی به این سمت منصوب شده، گفته بود، ایران در تنگه هرمز حضور و ورود ناوها را «طبق قانونی که برای آب‌ها و تنگه‌های ساحلی کشور دارای آن تنگه وجود دارد» کنترل می کند.

به گفته او این کنترل شامل «تمامی ناوها و شناورهای نظامی و غیرنظامی» می شود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود، از این تنگه عبور می کند.

ادعای این مقام نظامی ایران در حالی بود که به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می کند.

مقامات ایران پیشتر در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا که قرار است از آبان ماه نفت ایران را هدف قرار دهد، تهدید کرده بودند مسیر این تنگه را خواهند بست؛ تهدیدی که با واکنش آمریکا مواجه شد.

پیشتر، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین روز دادگاه لاهه| وکلای آمریکایی خواستار رد شکایت تهران شدند؛ ایران از دادگاه سوءاستفاده می‌کند

نمایی از ساختمان دادگاه بین المللی دادگستری

وکلای آمریکا از دیوان بین المللی دادگستری موسوم به «دادگاه جهانی» در لاهه خواستند شکایت ایران برای لغو تحریم ها را رد کند و گفتند ایران از دادگاه جهانی سوءاستفاده می کند.

روز سه شنبه و در دومین روز رسیدگی به شکایت ایران در دادگاه جهانی، نمایندگان آمریکا بخشی از دفاعیه خود را در برابر شکایت ایران ارائه دادند.

مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا گفت ایران می خواهد از این طریق آمریکا را وادار کند برجام را بپذیرد و به آن عمل کند.

«جنیفر نیواستید» مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در دادگاه گفت اختلاف ایران و آمریکا باید بجای دادگاه، از طریق دپیلماسی حل و فصل شود.

«دادگاه جهانی» روز دوشنبه کار رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده آمریکا را آغاز کرد.

ایران می گوید دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعمال مجدد تحریم های اقتصادی «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» را نقض کرده است.

در حالیکه در چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را دشمن و «شیطان بزرگ» می نامد، در شکایت خود، به «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» اشاره کرده که در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی و در تاریخ ۸ مه ۱۹۵۵ میان آمریکا و ایران امضا شد.

ایران در شکایت خود از قضات دادگاه می خواهد که دستور دهند تحریم ها علیه تهران برای حفظ منافع ایران، تا زمانی که روند دادگاه برای رسیدگی به اصل موضوع جریان دارد و ممکن است چند سال طول بکشد، فورا به حالت تعلیق در آیند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به برگزاری این دادگاه، در بیانیه ای رسمی اعلام کرد دلیل خروج پرزیدنت ترامپ از برجام، تضمین امنیت مردم آمریکا از خطرات ایجاد شده از سوی رهبران ایران است.

آقای پمپئو در بیانیه خود گفت که «خروج پرزیدنت ترامپ از برجام یک دلیل ساده داشت؛ برجام نمی توانست امنیت مردم آمریکا را مقابل تهدیداتی که رهبران ایران بوجود آورده اند، تضمین کند.»

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است که واشنگتن از خود در برابر «ادعاهای بی اساس ایران» در لاهه «به شدت دفاع می کند» و به همکاری با متحدانش برای «مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه و مسدود کردن تلاش آنها (ایران) برای تامین منابع مالی ترور و رسیدگی به تکثیر موشک های بالیستیک ایران و دیگر سیستم های تسلیحاتی پیشرفته که صلح و ثبات بین المللی را تهدید می کند، ادامه می دهد.» آقای پمپئو در پایان بیانیه خود گفته است «ایالات متحده در کنار مردم ایران که در آرزوی کشوری با فرصت های اقتصادی، و حکومتی شفاف و به دور از سرکوب هستند، می ایستد.»

خروج از برجام

دولت دونالد ترامپ در ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای برجام که در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد، خارج می شود و تحریم ها علیه ایران را باز می گرداند. واشنگتن همچنین کشورهای دیگر را تهدید کرده است که اگر به واردات نفت از ایران بعد از تاریخ ۱۳ آبان ادامه دهند ممکن است با تحریم های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، محسن محبی، نماینده ایران روز دوشنبه به «دادگاه جهانی» گفت «تصمیم آمریکا نقض آشکار پیمان ۱۹۵۵ است چرا که هدفش آسیب رساندن به اقتصاد ایران، به شدت هر چه تمامتر، است.» محبی گفته است بازگشت تحریم های آمریکا غیرموجه است چرا که به گفته او، ایران به مفاد توافق ۲۰۱۵ برجام عمل می کند. او گفت تحریم ها تاثیرات مخربی بر اقتصاد و جامعه ایران گذاشته است و خطر بی ثبات تر شدن منطقه خاورمیانه را در پی دارد.

آمریکا استدلال می کند که «دادگاه جهانی» صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده را ندارد.

ایران و آمریکا پیشتر نیز در «دادگاه جهانی» پرونده های دیگری داشته اند، از جمله پرونده ناشی از حمله به سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن و شلیک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس که کشتی نظامی آمریکا آن را با یک هواپیمای نظامی اشتباه گرفته بود.

آسوشیتدپرس می نویسد که پیمان ۱۹۵۵ میان ایران و آمریکا در پی رویدادهای ۱۹۵۳ در ایران که به تحکیم حکومت محمدرضا شاه انجامید امضا شد و با وجود انقلاب ۱۳۵۷ و تیرگی شدید روابط در پی رویدادهای پس از آن، این پیمان همچنان پابرجا بوده است.

احکام صادر شده در این دادگاه که به اختلافات میان کشورها رسیدگی می کند از نظر حقوقی نهایی و الزام آور است.

ساعتی بعد از آغاز روند رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده به خاطر بازگرداندن تحریم ها در دادگاه لاهه، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد رهبران جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایالات متحده از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: آمریکا اگر در برجام می‌ماند، ایران، کره شمالی می‌شد

خانم هیلی بعد از سخنرانی، در پنلی با مدیریت «کليفورد می» رئيس بنياد دفاع از دمکراسی ها شرکت کرد و به سئوالات جواب داد.

بنیاد دفاع از دموکراسی روز سه شنبه در شهر واشنگتن در نشستی با تجلیل از خدمات نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، جایزه ای به او اهدا کرد.

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی روز سه شنبه ۶ شهریور برگزار شد. در این نشست که عنوان امنیت ملی داشت، علاوه بر خانم هیلی، برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز حضور داشت.

این نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ با یک دقیقه سکوت به احترام سناتور فقید جان مک‌کین آغاز شد.

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد سخنران اول بود و از نقش مهم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، در مقابله با حمایت روسیه و ایران از فجایع انسانی در سوریه یاد کرد.

سخنان نیکی هیلی

سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها عنوان کرد که حفظ منافع آمریکا در اولویت است. پس، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شدیم همان طور که از برجام خارج شدیم.

او گفت: چرا باید به کشورهایی که فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهند کمک کنیم؟

خانم هیلی با اشاره به پرداخت پول نقد به ایران در دولت اوباما گفت: ما میلیاردها دلار پس از برجام به ایران دادیم اما ایران به حمایتش از تروریسم و فعالیت‌های موشکی ادامه داد. با ادامه برجام ایران تبدیل به کره شمالی می‌شد. برجام یک توافق بد بود و امکان اصلاحش وجود نداشت.

وی افزود: کشورهای اروپایی دوست داشتند در برجام بمانند. آنها نمی خواستند اعتراف کنند که اشتباه کرده‌اند. نیت آنها برای توافق درست بود اما در نهایت اشتباه کردند و حالا شرکت‌هایشان از ایران خارج شده‌اند.

وی درباره نقش ایران در دیگر کشورها نیز گفت: باید در هر زمان و مکانی نگران اقدامات ایران در سوریه، یمن و لبنان بود. باید جلوی اقدامات آنها گرفته شود. ایران باید از سوریه خارج شود. ما با روسیه در این زمینه کار خواهیم کرد.

نیکی هیلی در پاسخ به سوالی درباره قطع کمک به فلسطینی‌ها، از اقدام دولت ترامپ دفاع کرد و گفت: آمریکا بخشنده ترین است و به حقوق بشر و آزادی اعتقاد دارد. مقامات فلسطینی‌ به انتقاد از دولت آمریکا ادامه می دهند و قدردان کمک‌های ما نبودند. عربستان، امارات و کویت کجا هستند؟ چرا در کرانه غربی و غزه سرمایه‌گذاری نمی کنند؟

سخنان رئیس «گروه اقدام ایران»

برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها سخنرانی کرد.

او در بخشی از سخنان خود، با اشاره به حضور گشت‌های ارشاد در ایران از اقدام مدنی دختران خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری یاد کرد.

آقای هوک به تازگی از سوی وزیر خارجه آمریکا به عنوان سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا منصوب شده است.

او در نشست سالانه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها افزود: ایرانی‌ها تحت یک دیکتاتوری مذهبی زندگی می‌کنند که بر همه ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی شهروندانش دخالت می‌کند و آنها را در ایدئولوژی محصور می‌کند.

وی افزود: با رژیمی که دختر نوجوان رقصنده را زندانی می‌کند٬ با رژیمی که اقلیت‌های مذهبی را زندانی و از حقوق انسانی محروم می‌کند نباید مدارا کرد. ما در کنار اقلیت‌های مذهبی ایران از دراویش و بهاییان تا مسیحیان و سایرین ایستاده‌ایم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به افزایش فقر و بیکاری در ایران٬ دلیل اصلی اقتصاد ناسالم ایران را فساد مقامات داخلی مانند صادق لاریجانی و حضور مافیاها دانست.

وی با اشاره به هدف تحریم ها گفت: هدف تحریم‌ها ساده است. رژیم ایران باید حمایت از تروریسم را متوقف کند. باید از سرکوبگری و اعمال زور دست بردارد. تلاش داریم تحت این تحریم‌ها فروش نفت ایران را به صفر برسانیم.

اهدای دو جایزه

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها جایزه ای به نام «جین کرک‌پاتریک» به نیکی هیلی٬ سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اهدا شد.

خانم کرک‌پاتریک اولین سفیر زن آمریکا در سازمان ملل بود که از سوی رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا در دهه ۱۹۸۰ به آن سمت منصوب شد.

جایزه دیگری نیز در این مراسم اهدا شد.

جایزه دوم به نام «آلبرتو نیسمان» بود که توسط بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها به جمعی از افسران پلیس فدرال و یکی از شعب دادستانی اعطا شد که شبکه پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران توسط رضا ضراب٬ تاجر ترک ایرانی تبار در ترکیه را کشف کردند.

«آلبرتو نیسمان» دادستان ویژه پرونده آمیا (بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین) بود که به مرگی مشکوک درگذشت. در این انفجار بیش از صد نفر کشته شدند و مقامات کنونی و پیشین جمهوری اسلامی ایران از متهمین اصلی این پرونده هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اشاره جیم متیس به احتمال از سرگیری مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا می گوید ارتش آمریکا برنامه ای برای ادامه لغو مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی ندارد.

به گزارش رویترز، جیم متیس این موضوع را روز سه شنبه اعلام کرد.

آمریکا پیشتر تمایل خود را به توقف مانورهای مشترک با کره جنوبی در صورت توقف برنامه موشکی کره شمالی، به طور ضمنی بیان کرده بود.

به نظر می رسد کند شدن مذاکرات روند خلع سلاح اتمی کره شمالی، بر این اعلام وزیر دفاع آمریکا تاثیر داشته است.

پیشتر گزارش شده بود که مقامات کره شمالی در نامه ای به آمریکا هشدار داده اند که مذاکرات خلع سلاح هسته ای ممکن است از هم بپاشد.

به گزارش سی.ان.ان، منابع خبری گفته بودند این نامه ساعاتی پیش از لغو ناگهانی چهارمین سفر مایک پمپئو به پیونگ یانگ به دست او رسید. پمپئو قرار بود روز جمعه به کره شمالی برود.

وزیر دفاع آمریکا که در یک کنفرانس خبری در پنتاگون سخن می گفت، اضافه کرد تصمیمی برای انجام مانورهای نظامی برای سال آینده گرفته نشده است. اما او گفت تعلیق این مانورها در تابستان گذشته اقدامی برای نشان دادن حسن نیت به کره شمالی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل از آمریکا و متحدانش برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه دعوت کرد

استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل آن سازمان در امور سوریه از ایالات متحده و متحدان آن برای شرکت در گفت‌وگوهای ماه آینده صلح سوریه دعوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از آلساندرا ولوچی، دی میستورا قرار است ۱۴ سپتامبر و دو روز پس از دیدار با نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران، با نمایندگان آمریکا، بریتانیا، عربستان، اردن، آلمان، فرانسه و مصر دیدار کند.

به گفته خانم ولوچی، این فرصتی برای گفت‌وگو درباره مسیر پیش رو در روند سیاسی سوریه خواهد بود.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده نیز در همین ارتباط گفته است که «جیمز جفری» نماینده جدید ویژه این وزارتخانه، و «جول ریبورن» نماینده ویژه دولت در امور سوریه، نمایندگان آمریکا در مذاکرات ماه آینده در ژنو خواهند بود.

نماینده ویژه سازمان ملل پیشتر از مقامات ایران و روسیه و ترکیه برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده بود. این نشست قرار است روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه برگزار شود.

روسیه، ترکیه و ایران قبلا هم مذاکرات سه جانبه‌ای درباره سوریه داشته‌اند که ایالات متحده در واکنش گفته است از هر تلاشی برای پایان جنگ سوریه و برقراری صلح در آن استقبال می‌کند، اما در این مذاکرات حضور نمی‌یابد.

مسکو و تهران از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند و ترکیه، آمریکا و متحدان منطقه‌ای و بین المللی آن حامی مخالفان دمشق هستند.

سازمان ملل متحد در بیش از هفت سال گذشته بارها تلاش کرده به جنگ داخلی سوریه پایان دهد؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته و طبق آخرین برآوردها ۳۸۸ میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: گوگل صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - ۲۷ اوت ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه از شرکت گوگل به دلیل آنچه او غربالگری نتایج جستجوی اخبار مربوط به خود خواند، انتقاد کرد و گفت این شرکت صدای جمهوریخواهان را «سرکوب» می‌کند؛ اتهامی که گوگل به سرعت به آن واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

پرزیدنت ترامپ در چند پیام توئیتری، با بیان این که نتایج جستجوی معادل انگلیسی «اخبار ترامپ» در گوگل تنها دربر گیرنده اخبار «رسانه‌های جعلی» است و اخبار رسانه‌های محافظه کار و منصف نشان داده نمی‌شود، نوشت «این مساله بسیاری جدی است – (به آن) رسیدگی خواهد شد!»

وی افزود، «۹۶ درصد نتایج جستجوی اخبار ترامپ مربوط به رسانه‌های چپ (دموکرات) است، خیلی خطرناک است. گوگل و دیگران صداهای محافظه کاران (جمهوریخواهان) را سرکوب و اطلاعات و اخبار خوب را پنهان می‌کنند. آنها آنچه ما می‌توانیم یا نمی توانیم ببینیم را کنترل می‌کنند.»

شرکت گوگل، زیرمجموعه شرکت آلفابت غول فناوری آمریکا، به سرعت به این انتقاد رئیس جمهوری واکنش نشان داد و گفت، موتور جستجوگر ما هرگز نتایج جستجوها را برای دستکاری تمایلات سیاسی رتبه بندی نمی‌کند و آنها را بر اساس گرایش‌های سیاسی نمایش نمی‌دهد.

گوگل با صدور بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر این که هدف اصلی آن شرکت اطمینان دادن به کاربران است تا به سرعت به مرتبط‌ترین نتایج مورد درخواست دست یابند، نوشت که الگوریتم موتور جستجوی گوگل در برابر ایدئولوژی های مختلف سیاسی به صورت جانبدارانه عمل نمی‌کند.

ترامپ روز جمعه نیز گفته بود شبکه‌های اجتماعی صدای میلیون‌ها نفر را سانسور می‌کنند. وی از شرکت خاصی نام نبرد، اما گفت حتی اگر مجبور باشیم به اخبار جعلی گوش کنیم، باز نمی‌توان چنین کرد. «مردم باید بدون سانسور تشخیص دهند چه واقعیت است و چه نیست.»

رئیس جمهوری ایالات متحده چند روز پیش از آن در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از شبکه‌های اتجماعی اینترنتی انتقاد کرده و گفته بود که این برای شبکه‌های اجتماعی عمده، مانند فیسبوک و توئیتر، «بسیار خطرناک» است که اقدام به قطع صدای کاربران خود کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کره شمالی نسبت به فروپاشی مذاکرات هسته‌ای با آمریکا هشدار داد

مقامات کره شمالی در نامه ای به آمریکا هشدار داده اند که مذاکرات عاری سازی هسته ای ممکن است از هم بپاشد.

به گزارش سی.ان.ان، منابع خبری گفته اند این نامه ساعاتی پیش از لغو ناگهانی چهارمین سفر مایک پمپئو به پیونگ یانگ به دست او رسید.

پمپئو قرار بود به همراه استیون بیگن، از مدیران شرکت فورد که اخیرا نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی شده است، روز جمعه به کره شمالی برود.

طبق این گزارش منابع آگاه گفته اند که در نامه کره شمالی آمده است که رژیم کیم جونگ اون احساس می کند مذاکرات خلع سلاح هسته ای را نمی توان پیش برد چرا که «آمریکا هنوز آماده نیست با انتظارات کره شمالی روبه‌رو شود و گامی رو به جلو برای امضای یک پیمان صلح بردارد.»

منابع گفته اند اگر سازشی صورت نگیرد، مذاکرات آمریکا و کره شمالی ممکن است بی نتیجه بماند و پیونگ یانگ ممکن است «فعالیت های هسته ای و موشکی» را ادامه دهد.

وجود چنین نامه ای را که از سوی کیم یونگ چول به پمپئو فرستاده شده است، اولین بار واشنگتن پست گزارش داد. کیم یونگ چول، رئیس سابق سازمان جاسوسی کره شمالی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدگاه: ترامپ این گونه می‌تواند ایران را به میز مذاکره برگرداند

یادداشتی در نشریه فارین پالیسی از ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، و جیکوب نیجل، رئیس پیشین شورای امنیت ملی اسرائیل و مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو

رهبر جمهوری اسلامی گفته است هرگز با پرزیدنت دونالد ترامپ مذاکره نخواهد کرد. رژیم ایران احتمالا تصور می کند می تواند تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در آمریکا در برابر فشارهای مالی دوام بیاورد. ترامپ باید با تشدید فشارها و تائید خط قرمزها برای مذاکرات باعث شود خامنه ای نظرش را تغییر دهد.

مخالفت ایران با مذاکرات، فعلا، منطقی به نظر می رسد. شدیدترین تحریم های آمریکا علیه ایران که در دوره دولت اوباما تعلیق شد، ۱۳ آبان ماه دوباره اعمال می شود. این وضعیت به آلمان، ترکیه، روسیه و دیگر کشورهای طرف تجارت با ایران دو ماه دیگر وقت می دهد تا راه هایی برای کمک به نجات رژیم بیابند. از جمله این تدابیر فشار بر «سوئیفت»، خدمات پیام رسانی مالی مستقر در بلژیک، برای حفظ ارتباط بانک مرکزی ایران با نظام مالی بین المللی است. بنا بر این ایران تا آبان ماه صبر می کند بلکه شاهد موفقیت کشورها در گریز از تحریم های آمریکا و برقرار ماندن روابط بانکی با «سوئیفت» باشد.

در عین حال، رهبران ایران ممکن است برای تقویت اهرم فشار خود فعالیت های هسته ای و موشکی را توسعه دهند. آمریکا باید فشار حداکثری را با انزوای حداکثری ایران در این دو حوزه همراه کند تا از سرعت هر گونه حرکت رژیم به سوی برنامه جنگ افزار هسته ای بکاهد.

تحریم های آبان ماه علیه بخش نفت و بانکی با محدودیت هایی در همکاری در برنامه هسته ای غیرنظامی ایران همراه خواهد بود.

صدها عضو سازمان انرژی اتمی ایران، وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دوباره به لیست سیاه وزارت دارایی آمریکا افزوده می شوند.

بر مبنای قانون آمریکا، کانال های معاملات با ایران که از طریق توافق هسته ای ایجاد شده برای شرکت های خارجی شامل بانک ها و موسسات بیمه غیرقابل استفاده خواهد شد. جلوگیری از فروش تجهیزات دارای مصارف دوگانه دوباره یکی از اولویت های آمریکا خواهد بود.

لازم است دولت ترامپ از تمام اختیارات حقوقی اش برای قطع حمایت بین المللی از زیرساخت های جنگ افزار هسته ای ایران استفاده کند. این امر مستلزم هدف گرفتن دولت ها، مقام ها و سازمان هایی است که بر مبنای توافق هسته ای به عنوان نمونه اجازه فعالیت در ساخت یک رآکتور آب سنگین جدید در اراک را پیدا کرده اند. اعمال تحریم های ثانویه بر افراد درگیر در روابط تحقیقاتی یا تجاری با اشخاص یا نهادهای تحریم شده ضرورت دارد.

دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی در ایالات متحده و سراسر جهان نباید اجازه تدریس، آموزش یا پذیرش دانشجویان یا محققان ایرانی را در حوزه های فیزیک هسته ای، علوم محض و مهندسی داشته باشند. پیش از توافق هسته ای چنین موانعی در ایالات متحده و اروپا وجود داشت تا از رشد نسل جدیدی از دانشمندان هسته ای و مهندسان موشکی جلوگیری شود. این موانع در صورت لزوم با تهدید تحریم ها باید دوباره برقرار شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نیاز به اصلاحات دارد. دولت و کنگره باید کمک مالی آمریکا به این نهاد که حدود ۲۵ درصد کل بودجه آن است را به لغو سرمایه گذاری ها و کمک های فنی به پروژه های هسته ای ایران، پایان سمینارها و کنفرانس های به میزبانی آژانس در ایران و کنار گذاشتن تمام کارکنان ایرانی در آن نهاد منوط کنند. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید ماموریت اصلی اش را انجام دهد و در مورد تاسیسات، فعالیت ها، پژوهش ها و مواد هسته ای عنوان شده در آرشیو ایران تحقیق کند.

این گام ها به همراه کارزار مدوام فشار مالی ممکن است برای مجاب کردن رهبر جمهوری اسلامی به این که تغییر رفتار تنها شانس بقای رژیم است، کافی باشد.

اگر خامنه ای یا افرادش برای مذاکره اقدام کردند، دولت ترامپ باید ضمن پرهیز از اشتباه رئیس جمهوری پیشین آمریکا پیش یا طی مذاکرات از دادن هر گونه تخفیفی در تحریم ها پرهیز کند و به ۱۲ شرط اشاره شده از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پایبند بماند. این شروط شامل پایان حمایت از تروریسم، خروج از سوریه و یمن و پایان همیشگی تلاش برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای است.

ترامپ در حوزه قابلیت های هسته ای باید شش خط قرمز کلیدی را حفظ کند: نه به اورانیوم طبیعی و غنی شده، نه به تاسیسات فرآوری و غنی سازی، نه به رآکتورهای هسته ای با قابلیت بالقوه تولید پلوتونیوم، نه به قابلیت بازفرآوری، نه به کار بر روی سیستم های تسلیحات هسته ای و نه به موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای.

این احتمال وجود دارد که ایران در برابر توانایی ترامپ در زدن جرقه سقوط رژیم از طریق کارزار فشار حداکثری بایستد و مذاکره ای اتفاق نیافتد. ادامه تظاهرات خیابانی در ایران، سقوط ریال و فشار تحریم ها که هنوز به حداکثر نرسیده است، ممکن است برای امنیت ملی آمریکا در بلند مدت پیامدهای بهتری داشته باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: وزارت خارجه فرانسه از کارکنانش خواست از سفر به ایران خودداری کنند

نمایی از شهر پاریس، پایتخت فرانسه

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی، از درخواست دولت فرانسه از دیپلمات‌ها و مقام‌های وزارت خارجه آن کشور برای به تاخیر انداختن سفرهای غیرضروری خود به ایران تا اطلاع ثانوی و مدتی نامعلوم خبر داد.

رویترز با استناد به مکاتبات داخلی دولتی که به رؤیت این خبرگزاری رسیده است، نوشت، مقام فرانسوی با اشاره به کشف توطئه اخیر بمبگذاری منتسب به ایران و سخت‌تر شدن موضع تهران در برابر پاریس، این تصمیم را گرفته است.

تیر ماه گذشته، چند کشور اروپایی از بازداشت شش نفر – از جمله یک دیپلمات ایرانی – به اتهام توطئه برای بمبگذاری در تجمع بزرگ سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس، که مشاور پرزیدنت ترامپ نیز در آن حضور داشت، خبر دادند.

اندکی بعد وزارت اطلاعات هلند هم اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در آمستردام را تایید اما از ذکر جرئیات خودداری کرد. رسانه‌های هلند پیشتر از بازداشت دو مقام ایرانی هنگام جاسوسی از مجاهدین خلق در آلبانی خبر داده بودند.

به گزارش رویترز، «موریس گوردو مونتن» دبیرکل وزارت خارجه فرانسه در یادداشتی به تاریخ ۲۰ اوت نوشته است، «رفتار مسئولان ایرانی نشان دهنده سخت شدن موضع آنها در برابر کشور ما، و همچنین برخی از همپیمانان ما است.»

این مقام ارشد دولت فرانسه در ادامه یادداشت با اشاره به آنچه «خطرات امنیتی شناخته شده» می‌خواند، به مسئولان و مقام‌های وزارت خارجه توصیه می‌کند غیر از موارد ضروری کاری، تا «اطلاع ثانوی» از سفر به ایران خودداری کنند.

چرا رابطه با فرانسه برای تهران مهم است

به عقیده جان آیریش نویسنده گزارش، هرگونه سخت شدن روابط با فرانسه می‌تواند پیامدها و مشکلات گسترده تری را برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد. فرانسه یکی از حامیان سرسخت حفظ توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

فرانسه، به همراه بریتانیا و آلمان دو قدرت اروپایی دیگر طرف توافق با ایران، با تصمیم هشتم ماه مه رئیس جمهوری ایالات به خروج از توافق موسوم به برجام مخالفت کرده و با همکاری ایران در این مدت درصدد نجات آن بوده‌ است.

از زمان اعلام خروج واشنگتن از برجام و بازگشت نخستین دور تحریم‌های آمریکا که پس از اجرای برجام لغو شده بود، اقتصاد ایران تحت فشار قرار گرفته است و با بازگشت دور دوم تحریم‌ها در اوایل نوامبر، این فشار بیشتر هم خواهد شد.

توتال غول نفتی فرانسه و شرکت خودروسازی پژو سیتروئن، به همراه دیگر شرکت‌های فرانسوی و اروپایی که پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران باز گشته بودند، بار دیگر فعالیت‌های خود را در ایران تعلیق کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حرکت چین به سوی لغو کنترل جمعیت؛ قانون دو فرزندی برداشته می شود؟

چین برای پایان دادن به محدودیت دو بچه برای هر خانواده گام بر می دارد و به این ترتیب احتمالا به چند دهه برنامه تنظیم خانواده خاتمه می دهد.

اقدام دولت چین در شرایطی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد کاهش نرخ جمعیت و پیر شدن آن افزایش یافته است.

به گزارش سی.ان.ان، تحت قوانین سال ۲۰۱۶ تنظیم خانواده، اکثر زوج های چینی به داشتن دو فرزند محدود شده اند.

پیشتر، هر زوج به داشتن یک فرزند محدود شده بود.

حالا با افزایش نگرانی ها، پیش نویس اصلاح یک قانون تنظیم خانواده تهیه شده است که محدودیت ها را کمتر می کند و اجازه می دهد خانواده ها برای اولین بار در طول چند دهه گذشته، چند فرزند داشته باشند.

گفته می شود اصلاح قانون تنظیم خانواده تا مارس ۲۰۲۰ صورت نمی گیرد و هنوز هم جزئیات آن که آیا محدودیت های دیگری در نظر گرفته می شود یا نه معلوم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روحانی افشاگری نکرد؛ نمایندگان مجلس هم از پاسخ رئیس جمهور قانع نشدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به سوالاتی درباره مشکلات اقتصادی کشور، قانع نشدند.

در حالیکه رژیم جمهوری اسلامی با فشار اقتصادی روبروست، فشار اصولگرایان مجلس بر دولت حسن روحانی افزایش یافته و در یک ماه اخیر دو وزیر او برکنار شده اند.

«جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش بینی کرد درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش بیابد و تندروها و رهبر جمهوری اسلامی با هرگونه گشایش سیاسی اجتماعی به شدت مخالفت کنند.

در مجلس چه گذشت

آقای روحانی روز سه شنبه ۶ شهریور در پی طرح سوال ۸۲ نماینده مجلس با محورهای «عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی» در صحن علنی مجلس حاضر شد.

در این جلسه پنج نماینده مجلس به نمایندگی از سوال کنندگان سخنرانی کردند و حسن روحانی نیز در دو مرحله پشت تریبون رفت و به نمایندگان پاسخ داد، اما در پایان رای گیری، اعلام شد که نمایندگان از سخنان روحانی تنها در مورد «استمرار تحریم های بانکی» قانع شدند و در مورد چهار سوال دیگر، قانع نشدند.

نمایندگان سخنران در مجلس، حسن روحانی و دولت او را به ارائه آمار اقتصادی متناقض، کم کاری در ایجاد اشتغال، ایجاد رانت و فساد در اختصاص ارز دولتی، ناتوانی و کم کاری در مبارزه با قاچاق و سوء مدیریت در تثبیت نرخ ارز و سکه متهم کردند.

حسن روحانی در این جلسه به ارائه آماری در مقابله با قاچاق کالا و ایجاد اشتغال پرداخت که در ادامه از سوی مجتبی ذوالنوری، نماینده موافق سوال از رئیس جمهوری، رد شد.

پیش از حضور رئیس جمهوری ایران در مجلس، بسیاری از حامیان او آقای روحانی خواستند که هنگام حضور در مجلس با مردم و نمایندگان شفاف سخن بگوید و درباره مشکلات موجود مقابل دولت خود افشاگری کند.

یک روز پیش از حضور روحانی در مجلس، بهرام پارسایی، نماینده اصلاح طلب در توئیتر خود نوشت: «چندماه وقت و انرژی مجلس و جامعه را گرفتند تا روحانی را به صحن بیاورند و حالا دو روز است او را توصیه به سکوت می‌کنند.اگر نمی‌خواهید جواب بشنوید چرا سوال می‌كنيد؟»

او روز سه شنبه نیز نوشت که سخنان روحانی حرف دل مردم نبود.

برخی از چهره های سیاسی و فعالان شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته از آقای روحانی خواسته بودند که در مورد فعالیت‌های «دولت در سایه» که عمدتا به سپاه و نهادهای وابسته به رهبری با اختیارات گسترده گفته می شود، و کارشکنی این گروهها سخن بگوید، اما سخنان آقای روحانی حامیان او را نیز قانع نکرد.

یاشار سلطانی که دو سال پیش افشاگری لیست املاک نجومی را انجام داده بود، در واکنش از سخنان روحانی انتقاد کرد:

برخی از فعالان شبکه های اجتماعی اعلام کردند که آقای روحانی پیش از حضور در مجلس، دعوت به سکوت شده است. حسن روحانی نیز در سخنان خود در مجلس به طور کلی به توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی به خود درباره حضور در این جلسه مجلس، اشاره کرد.

قدم بعدی چیست

با اینکه در قانون اساسی سئوال از رئیس جمهوری و حتی استیضاح او طرح شده اما تنها موارد نادری از آن در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی ایران دیده شده است.

در ابتدای انقلاب، ابوالحسن بنی صدر با فشار روحانیون تازه کاری چون علی خامنه ای با استیضاح و رای عدم کفایت برکنار شد. در دهه اخیر هم محمود احمدی نژاد مورد سوال نمایندگان قرار گرفت اما استیضاح نشد.

در پی قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های آقای روحانی، برخی از نمایندگان از ارجاع سوال از رئیس جمهوری به قوه قضائیه خبر دادند، اما در ادامه، بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری ایرنا گفت که سوال از رئیس جمهوری تنها در صورتی به قوه قضائیه ارسال می‌شود که موارد سوال جزو تخلفات رئیس جمهوری محسوب شود.

او گفت که در روزهای آینده هیات رئیسه مجلس و نمایندگان سوال کننده این موضوع را بررسی خواهند کرد.

نمایندگان مجلس همچنین می‌توانند در پی قانع نشدن می‌توانند طرح استیضاح رئیس جمهوری را ارائه دهند که باید به امضای یک سوم نمایندگان برسد. یکی دیگر از اختیارت مجلس درباره رئیس جمهوری نیز طرح عدم کفایت رئیس جمهوری است که تصویب آن به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد

قانع نشدن نمایندگان از سخنان آقای روحانی پس از آن رخ داد که مجلس شورای اسلامی در مجلس در فاصله اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهوری تا روز حضور آقای روحانی در مجلس، وزرای کار و رفاه اجتماعی، و اقتصاد و دارایی را استیضاح، و از کار برکنار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سازمان ملل: همه طرفهای درگیر در یمن احتمالا مرتکب جنایات جنگی شده اند

آمریکا گزارش سازمان ملل متحد در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در یمن را تائید کرده است.

به گزارش فرانس پرس، کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کردند می گویند طرف های درگیر جنگ یمن مرتکب حملاتی شده اند که بی تناسب با شرایط بوده است و ممکن است آن حملات به منزله «جنایات جنگی» باشد.

این گزارش پس از مرگ و میر غیرنظامیان بسیاری در حملات هوایی اخیر ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی منتشر می شود.

اندکی بعد، وزیر دفاع ایالات متحده در دفاع از حمایت واشنگتن از ائتلاف به رهبری ریاض در جنگ یمن گفت، تلاش‌های آمریکا برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان نتیجه بخش بوده است، حتی اگر گزارش سازمان ملل بکوید دولت‌های یمن و عربستان و امارات مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس در یک نشست خبری در محل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، «ما در چند سال گذشته با سعودی‌ها و اماراتی‌ها به منظور کاهش هر گونه خطر زخمی یا کشته شدن افراد غیرنظامی (در یمن) همکاری کرده‌ایم.»

وی بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از حق عربستان برای دفاع از تمامیت ارضی خود در برابر حملات موشکی شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن تاکید کرد و گفت نظامیان سعودی از اطلاعات و توصیه‌های آمریکا برای پرهیز از تلفات غیرنظامیان به خوبی استفاده کرده‌اند.

عربستان می‌گوید به حمایت از دولت قانونی یمن، مواضع شورشیان حوثی را بمباران می کند. اما گزارش ها می گویند در این حملات غیرنظامیان بسیاری از جمله کودکان کشته شده اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش خود اشاره کرده اند که هزاران غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف عربستان کشته شده اند، بسیاری به طور خودسرانه بازداشت شده اند، کودکانی حتی در سن ۸ سالگی وادار به خدمت در ارتش یمن شده اند و افراد بسیاری نیز شکنجه و تحت خشونت های جنسی قرار گرفته اند که همه این موارد تحت قوانین بین المللی جرم محسوب می شود.

کامل جندوبی، رئیس گروه کارشناسان سازمان ملل در مورد یمن می گوید اطلاعات جمع آوری شده توسط این گروه از کارشناسان مستقل نمایانگر این است که تمام طرف های درگیر، مسئول جنایات جنگی در یمن هستند. به عقیده این گروه، دولت قانونی یمن، عربستان سعودی، و امارات متحده عربی، بارها حقوق انسان ها در یمن را بطور گوناگون نقض کرده و در مواردی مرتکب جنایات جنگی شده اند.

او اضافه کرده است بر اساس مدارک و شواهد جمع آوری شده، حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد حوثی ها به مناطق مسکونی، قراردادن مراکز نظامی و فرماندهی توسط حوثی ها در مراکز جمعیتی و در میان غیرنظامیان، و بازداشت های بی رویه توسط این گروه همه از مواردی است که به احتمال زیاد جنایات جنگی تلقی می شوند.

این گزارش با اشاره به اینکه آمریکا و بریتانیا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن حمایت می کند، از آنها به عنوان کشورهایی یاد کرده است که در بروز اتهامات یاد شده در یمن، دخیل هستند.

چارلز گاراوی، کارشناس سازمان ملل می گوید بحران یمن به اوج خود رسیده است.

کارشناسان از همه کشورها خواستند از فروش تسلیحاتی که در جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد، خودداری کنند. عربستان سعودی، ایران را متهم به حمایت از حوثی ها و تهیه سلاح برای آنها می کند. مخالفان ائتلاف سعودی نیز می گویند بریتانیا و آمریکا در سلاح در اختیار عربستان می گذارند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در معرض قحطی قرار دارند.

به نوشته رویترز، آنها می گویند پرسنل امارات متحده عربی و گروه های نیابتی آنها که بخشی از ائتلاف سعودی هستند، به بازداشت شدگان و مهاجران تجاوز جنسی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پمپئو به ادعای مقام ایرانی؛ تنگه هرمز آبراه بین المللی است و کنترل آن در دست ایران نیست

یک روز بعد از ادعای یک مقام نظامی جمهوری اسلامی که ایران کنترل تنگه هرمز را در اختیار دارد، وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین المللی محسوب می‌شود و کنترل آن در دست ایران نیست.

مایک پمپئو دوشنبه شب در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.

روز دوشنبهفاکس نیوز در گزارشی به ادعاهای جمهوری اسلامی درباره کنترل تنگه هرمز پرداخت. در این گزارش اظهارنظری از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران مورد اشاره قرار گرفت. او که به تازگی به این سمت منصوب شده، گفته بود، ایران در تنگه هرمز حضور و ورود ناوها را «طبق قانونی که برای آب‌ها و تنگه‌های ساحلی کشور دارای آن تنگه وجود دارد» کنترل می کند.

به گفته او این کنترل شامل «تمامی ناوها و شناورهای نظامی و غیرنظامی» می شود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود، از این تنگه عبور می کند.

ادعای این مقام نظامی ایران در حالی بود که به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می کند.

مقامات ایران پیشتر در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا که قرار است از آبان ماه نفت ایران را هدف قرار دهد، تهدید کرده بودند مسیر این تنگه را خواهند بست؛ تهدیدی که با واکنش آمریکا مواجه شد.

پیشتر، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تجمع های کارگران و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران

تجمع های اعتراضی کارگران و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت.

حدود ۸۰ نفر از کارگران شرکت‌های نازنخ و فرنخ روز سه شنبه ۶ شهریور به دلیل دریافت نکردن حقوق و معوقات خود، مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

به گزارش ایسنا این کارگران برای چندمین بار است که مقابل استانداری تجمع کرده‌اند، اما به گفته کارگران، مسئولان به مطالبات صنفی آن‌ها رسیدگی نکرده و پاسخی نداده‌اند.

کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز روز سه شنبه در ششمین روز تجمع های خود در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه معوقات مزدی‌ و تامین نشدن مواد اولیه لازم جهت راه‌اندازی دوباره فعالیت شرکت، در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

این کارگران پس از تجمع مقابل استانداری، دست به راهپیمایی زدند. آنها معتقدند که کارفرمای جدید توانایی مالی لازم را برای پرداخت دستمزد کارگران و حل مشکلات این واحد صنعتی بزرگ را ندارد.

همزمان، کارگران شرکت کارتن ایران در تهران برای دومین روز به تحصن و اعتصاب خود در اعتراض به اخراج چهارنفر از کارگران، ادامه دادند.

یکی از نمایندگان کارگران به خبرگزاری ایلنا گفت که این اعتصاب در حالی ادامه دارد که روز سه شنبه نیز مدیریت شرکت نگهبانی را ملزم کرد که بیست نفر از کارگران را به داخل راه ندهد.

همچنین جمعی از بازنشستگان فرهنگی روز دوشنبه در مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور دست به تجمع اعتراضی زدند.

از جمله مهمترین موارد اعتراض این بازنشستگان، پایین بودن حقوق و پرداخت نشدن پاداش خدمت بوده است. معترضان که در سال ۹۶ بازنشسته شده اند، به رغم اختصاص مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش خدمت شان هنوز این پاداشها را به طور کامل دریافت نکرده‌اند. بازنشستگان فرهنگی پیش از این نیز در مقابل مجلس و دیگر نهادهای حاکمیت در اعتراض به وضعیت شان تجمعات اعتراضی برگزار کرده بودند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری در ایران روز به روز شدت یابد، به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اروپا با کمک به ایران، چه پیامی به واشنگتن می‌دهد؛ گزارش روزنامه جروسلم پست

اتحادیه اروپا تاکنون از توافق برجام حمایت کرده است.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: هفته گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد ۱۸ میلیون یورو به جمهوری اسلامی کمک مالی ارائه می دهد. این بخشی از یک بسته کمک ۵۰ میلیون یورویی است که قرار است طی چند ماه آینده به رژیم ایران داده شود.

دکتر اِمیلی لَندائو، پژوهشگر ارشد در «انستیتو مطالعات امنیت ملی» در اسرائیل، می گوید: «ایالات متحده به روشنی تصمیم گرفته است با یک کارزار فشار، شامل اعمال دوباره تحریم ها، ایران را به بازگشتن به میز مذاکره مجبور کند تا توافق بهتری به دست بیاید. آن چه از سوی اروپا شاهد هستیم تلاشی برای تضعیف این کارزار فشار است.»

لَندائو یادآوری می کند که کمک اروپا تاثیر چندانی بر اقتصاد از پیش نابسامان ایران نخواهد داشت. ارزش ریال به شکلی بی سابقه سقوط کرده است. وزیر اقتصاد ایران در میانه اعتراض های فزاینده داخلی برکنار شد.

دکتر اِستر لوپَتین، مدیر «مرکز مطالعات اروپایی» در «مرکز آکادمیک هرتزلیا»، می گوید بسته کمک اروپا به ایران جنبه نمادین دارد: «اروپا به قدرت نرم باور دارد، به این معنا که آن ها می خواهند مناقشات را با ابزارهای دیپلماتیک به جای نظامی حل کنند. اتحادیه اروپا در موقعیت بسیار دشواری است و امکان مقابله با ایران را ندارد، خصوصا که با مشکلات سنگینی مانند تروریسم خانگی، مسائل هویتی و بحران پناهجویی دست به گریبان است.»

از نظر بنجامین واینتهال، پژوهشگر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن، «این گونه پول ها فقط رژیم ملاها در ایران را به ادامه دردسرآفرینی هایشان در خاورمیانه تشویق می کند. هیچ تضمینی نیست که از این پول برای حمایت از تروریسم استفاده نشود».

واینتهال با اذعان به این که پول تخصیص یافته برای کمک به ایران خیلی چشمگیر نیست، تصمیم اتحادیه اروپا را «مطلقا پوچ» توصیف کرد: «این پیامی مبنی بر این به جنبش دموکراسی خواهی در ایران می فرستد که اتحادیه اروپا به جای مردم در کنار آیت الله ها ایستاده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های آمریکایی درباره «بزرگترین مانور نظامی» روسیه از زمان جنگ سرد چه می‌دانند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه می گوید این کشور ماه آینده میلادی بزرگترین مانور نظامی خود از دهه ۱۹۸۰ را برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شویگو روز سه شنبه گفت در این مانور ۳۰۰ هزار نیروی نظامی و هزار هواپیما شرکت دارند.

از سوی دیگر تلویزیون سی‌بی‌اس گزارش داد، این مانور «وستوک-۲۰۱۸» نام دارد و از ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر در بخش شرق کشور برگزار می شود.

طبق این گزارش، مغولستان و چین در مانور شرکت دارند.

به گفته وزیر دفاع روسیه که اظهاراتش در خبرگزاری های روسی نیز منتشر شده، این مانور چیزی شبیه به تکرار مانور «زاپاد-۸۱» است اما از جنبه هایی، بزرگتر از آن خواهد بود. مانور زاپاد-۸۱ در شرق اروپا و در سال ۱۹۸۱ برگزار شد.

وزیر دفاع روسیه گفته است ۳۶هزار فقره ادوات نظامی از جمله تانک‌ها و خودروهای نفربر «با هم و همزمان» و در شرایطی که بسیار نزدیک به شرایط جنگی خواهد بود، حرکت می کنند.

مسکو سال گذشته مانور نظامی «زاپاد-۲۰۱۷» را با متحدش، بلاروس، در مناطق روسیه برگزار کرد که حدود دوازده هزار و ۷۰۰ نیرو در آن شرکت داشتند.

پس از آن مانور، ناتو گفت که روسیه ممکن است ابعاد مانور خود را پایین ذکر کرده باشد. برخی از متحدان ناتو گفته اند در آن مانور حدود ۱۰۰هزار نفر شرکت داشتند.

چند روز پس از پایان زاپاد-۲۰۱۷ هزاران نیروی ناتو و لهستانی در یک مانور نظامی در شمال لهستان شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش فاکس نیوز: اقلیت تحت آزار و فراموش شده مسیحی در ایران

یادداشتی از جولی لنارز و بنجامین واینتهال، پژوهشگر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، در وبسایت فاکس نیوز

مسیحیان ایران به دلیل موج تازه ای از سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در شرایطی وخیم قرار دارند. این اخبار عمدتا به دلیل سقوط آزاد اقتصادی در بازار ایران و تظاهرات مردمی علیه ماهیت استبدادی رژیم مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته است.

در ۹ اوت، «اصل ۱۸»، نهادی که مروج آزادی مذهبی در ایران است، گزارش داد در دادگاهی در بوشهر چند نوکیش مسیحی و ده ایرانی دیگر برای تبلیغ مسیحیت به یک سال زندان محکوم شدند.

آزار و ایذاء مسیحیان در ایران به مسیحیان انجیلی محدود نمی شود و امری به خوبی مستند شده است. سال گذشته، سپاه پاسداران یک مادر و پسر را در سرکوب مسیحیان کاتولیک در آذربایجان غربی دستگیر کرده بود.

مقام های ایران، به طور مرتب مومنان را بازداشت کرده، به کلیساهای خانگی شان یورش می برند و انجیل ها و متون مذهبی شان را ضبط و جمع آوری می کنند. رسانه های دولتی رژیم هم به تبلیغات ضد مسیحی ادامه می دهند.

در ماه مه ۲۰۱۷، چهار مسیحی تبشیری دستگیر شده و به اتهام فعالیت در کلیساهای خانگی هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

اروپا و آمریکا برای منزوی کردن روحانیون حاکم بر ایران و حساب کشیدن از عاملان نقض جدی حقوق بشر در ایران باید مقام های رژیم را به دلیل آزار و ایذاء مسیحیان تحت تحریم های تازه و شدید قرار بدهد.

گذشته نشان داده است که با تحریم های حقوق بشری و فشار بین المللی جان مسیحیان بسیاری در ایران نجات داده می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افغانستان: روسیه با به تاخیر انداختن گفتگوهای صلح با طالبان موافقت کرد

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان - آرشیو

یک هفته پس از آن که گروه طالبان موافقت خود را با فرستادن نماینده به کنفرانس صلح مسکو اعلام کرد، رئیس جمهوری افغانستان گفت روسیه با به تاخیر افتادن روند گفتگوهای صلح با طالبان موافقت کرده است.

این گفتگوها قرار بود در تاریخ ۴ سپتامبر در مسکو آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه از ۱۲ کشور به علاوه نماینده طالبان دعوت کرده بود ماه آینده نمایندگان خود را به کنفرانس صلح مسکو بفرستند.

کابل با طرح این موضوع که رهبری گفتگوها با طالبان باید با دولت افغانستان باشد پیشنهاد دولت روسیه را رد کرد و اکنون اشرف غنی می گوید روسیه نظر کابل را پذیرفته است.

اشرف غنی روز دوشنبه در گفتگو با سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه بر این نکته پافشاری کرد که گفتگوهای صلح با طالبان با حضور و رهبری دولت افغانستان آغاز خواهد شد.

آقای لاورف هم با قبول پیشنهاد اشرف غنی، موافقت کرد گفتگوها در تاریخی دیگر و با حضور دولت افغانستان آغاز گردد.

اشرف غنی یادآور شد که تصمیم درباره به تاخیر افتادن کنفرانس صلح مسکو با توجه به نیاز به آمادگی های قبلی با هدف به نتیجه رسیدن موثر گفتگوها امری لازم بود تا کابل و مسکو بتوانند مشترکاً میزبان و اداره کننده کنفرانس باشند.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود در کنفرانس ۴ سپتامبر مسکو حضور نخواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: برای آزادی دانشجوی آمریکایی به فشار بر ایران ادامه می‌دهیم

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت واشنگتن بر اعمال فشار بر تهران به منظور آزادی «ژیو وانگ» دانشجوی آمریکایی چینی‌تبار زندانی در ایران ادامه خواهد داد.

نیکی هیلی در پیامی در توئیتر با اشاره به دیدار امروز خود با «هوا کیو»، همسر آقای وانگ نوشت، «او دو سال پیش بر اساس اتهام‌های نادرست دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.»

ژیو وانگ دانشجوی دانشگاه پرینستون که برای تحقیقات پایان نامه اش به ایران رفته بود، بعد از دستگیری، به اتهام جاسوسی به حبس محکوم شده است؛ اتهامی او و دولت آمریکا رد کرد‌اند.

خانم هیلی در ادامه این پیام توئیتری خود تصریح کرد، «ما به اعمال فشار (بر جمهوری اسلامی) ادامه خواهیم داد و امیدواریم روزی ایران او را به خانواده‌اش بازگرداند.»

همسر آقای وانگ اواخر اردیبهشت ماه گفته بود امیدوار است که پرزیدنت دونالد ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا همسرش را از زندان در ایران آزاد کنند.

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

به جز وانگ، دست کم چهار آمریکایی دیگر به نام های سیامک و باقر نمازی، کارن وفاداری و غلامرضا شاهینی نیز به اتهامات مشابه توسط جمهوری اسلامی زندانی شده اند.

کاخ سفید اواخر تیر ماه در بیانیه‌ای از انتصاب «رابرت سی. اوبراین» به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور مربوط به شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا و مکزیک به جای «نفتا»، به یک توافق تجاری جدید دست یافتند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه ۲۷ اوت ۲۰۱۸ از طریق تلفن با همتای مکزیکی خود گفتگو کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت، آمریکا و مکزیک در مورد یک پیمان دوجانبه تجاری به توافق اولیه رسیده‌اند و نام «توافق تجاری آمریکا و مکزیک» را برای آن انتخاب کرده‌اند.

این پیمان جدید به جای «پیمان بازرگانی آمریکای شمالی» موسوم به «نفتا» منعقد می‌شود، که پیشتر بین آمریکا، کانادا و مکزیک به امضا رسیده بود و پرزیدنت ترامپ خواستار اصلاح آن شده بود.

در صورت نهایی شدن توافق دوجانبه آمریکا و مکزیک، برای کانادا راهی جز تجدیدنظر در پیمان نفتا باقی نخواهد ماند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پیش در دفتر کار خود در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، آمریکا و مکزیک توافق کرده‌اند نام نفتا را تغییر دهند، زیرا آن قرارداد به آمریکا خسارت مالی فراوان وارد کرده است.

رئیس جمهوری مکزیک نیز ضمن تاکید بر مثبت بودن پیمان دوجانبه تجاری جدید بین کشورش با آمریکا، از رئیس جمهوری ایالات متحده به خاطر اصرار در تغییر پیمان نفتا قدردانی کرد.

بیشتر بخوانید:
نکاتی در مورد مذاکرات برای اصلاح پیمان نفتا؛ این پیمان چیست

دوره ریاست جمهوری انریکه پنا نیتو دو ماه دیگر پایان می‌یابد و آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، که چند ماه پیش در انتخابات مکزیک به پیروزی رسید، زمام امور کشور را به دست خواهد گرفت.

پرزیدنت ترامپ پیمان نفتا بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک را «بدترین توافق تجاری» خوانده و ضمن انتقاد از آن می‌گوید باعث از دست رفتن مشاغل زیادی در داخل ایالات متحده شده است.

کانادا یکی از طرفین در مذاکراتی بود که از اوت سال گذشته آغاز شده است، اما ماه مه ۲۰۱۸ این مذاکرات به بن بست خورد و از آن زمان تاکنون در حاشیه بوده است.

رؤسای جمهوری آمریکا و مکزیک می‌گویند مذاکرات با کانادا را در مورد توافق اصلاح شده جدید فورا آغاز خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک فرمانده ارشد داعش در افغانستان در حمله هوایی آمریکا کشته شد

آرشیو

در یک حمله هوایی آمریکا یک فرمانده ارشد نیروهای داعش در شرق افغانستان کشته شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مطلب را مقامات آمریکایی و افغان روز دوشنبه اعلام کردند.

حمله در ننگرهار باعث کشته شدن ابو سعید اورکزی، از رهبران ارشد داعش شد.

یک سخنگوی دولت افغانستان گفت عملیاتی که منجر به کشته شدن اوراکزای شد، نشان دهنده عزم دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم است.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز گفت نیروهای ایالات متحده حمله ای را علیه تروریسم در روز شنبه در شرق افغانستان انجام دادند که طی آن یک مقام ارشد یک سازمان تروریستی شناخته شده هدف گرفته شد. او جزئیات بیشتری نداد.

این سخنگو گفت این تلاش ها، دشمنان واقعی افغانستان و همان دشمنانی که آمریکا را تهدید می کنند، هدف قرار می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقدیر وزیر خارجه ویتنام از تلاش جان مک‌کین برای «التیام زخم‌های جنگ»

فام بین مین وزیر خارجه ویتنام - آرشیو

وزیر خارجه ویتنام روز دوشنبه با حضور در سفارت آمریکا در هانوی به مناسبت درگذشت جان مک‌کین گفت او «نماد نسل خود» بود که با تاکید بر عادی سازی روابط دیلماتیک دو کشور به «التیام زخم‌های جنگ» کمک کرد.

سناتور ارشد جمهوریخواه جان مک‌کین، پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان، روز شنبه در ۸۱ سالگی در آریزونا درگذشت.

وی در جنگ ویتنام خلبان ارتش آمریکا بود و در سال ۱۹۶۷ به اسارت نیروهای ویتنامی در آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فام بین مین وزیر خارجه ویتنام در دفتر یادبود سفارت آمریکا نوشت «هم از دید مردم و هم از دید دولت ویتنام، سناتور مک‌کین نماد نسل سناتورهای نسل خود و کهنه سربازان جنگ ویتنام بود.»

وی در ادامه پیام تسلیت خود نوشت، جان مک‌کین کسی بود که در مسیر التیام بخشیدن به زخم‌های ناشی از جنگ و عادی سازی روابط دیپلماتیک بین آمریکا و ویتنام، و همچنین توسعه همکاری‌های بین دو کشور، پیشرو بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در گزارشی در همین زمینه نوشت، زندانبان ویتنامی جان مک‌کین می‌گوید برای او احترام قائل بوده و از شیندین خبر درگذشت او متاسف شده است. آقای مک‌کین بیش از ۵ سال در اسارت بود.

ترانگ ترونگ دوئت سرهنگ پیشین ارتش ویتنام، که در زمان جنگ رئیس زندان هانوی – محل نگهداری آقای مک‌کین – بود به روزنامه «ویتنام نیوز» گفته است، «شخصا از او بابت سرسختی و مقاومتش خوشم می‌آمد.»

این افسر سابق ارتش ویتنام نیز از تلاش‌های مک‌کین در جهت عادی سازی روابط دو کشور تقدیر کرد و گفت، وقتی سناتور شد، به همراه سناتور جان کری، نقش بزرگی برای بهبود و ارتقای روابط آمریکا و ویتنام ایفا کرد.

جان مک‌کین از سیاستمداران خوشنام آمریکا بود و در پی درگذشت او، پرچم‌های ایالات متحده بر فراز ساختمان‌های کنگره و کاخ سفید، به نشانه ادای احترام به او، به حالت نیمه افراشته در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لیر ترکیه ۳۸ درصد ارزش خود را از ابتدای سال از دست داده است

لیر ترکیه در سال جاری میلادی ۳۸ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

کاهش ارزش لیر ترکیه با تیره شدن روابط دو کشور آمریکا و ترکیه شدت گرفت.

لیر سه درصد از ارزش خود را روز دوشنبه در برابر دلار از دست داد. در حال حاضر هر دلار آمریکا حدود ۶ لیر ترکیه معامله می شود.

برخی از کارشناسان می گویند سیاست های اقتصادی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و تنش میان روابط ترکیه و آمریکا از جمله دلایل کاهش ارزش لیر است.

با ادامه مخالفت اردوغان با نرخ بهره بالاتر، سرمایه گذاران نسبت به بهبود وضعیت لیر چندان خوش بین نیستند.

تنش اخیر بر سر زندانی کردن یک کشیش آمریکایی در ترکیه شدت یافته است.

اندرو برانسون، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. وکیل برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، اوایل مرداد از دادگاه خواست موکلش از حصر خانگی آزاد شود و اجازه خروج از کشور را داشته باشد؛ درخواستی که دادگاه رد کرد.

پیش از این درخواست، دادگاهی در شهر استانبول حکم داده بود که کشیش برانسون به جای حبس در زندانی در ازمیر، تحت بازداشت خانگی در همان شهر قرار بگیرد. سومین درخواست وکیل برانسون برای آزادی موکلش روز جمعه از سوی دادگاه عالی ترکیه رد شد. دو روز پیش از آن نیز یک دادگاه دیگر این درخواست را رد کرده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داده است اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر عملی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ کاربران توییتر به ظریف: ما این زندگی را انتخاب نکردیم؛ جمهوری اسلامی تحمیل کرد

کاربران در توئیتر به اظهارات ظریف با دو هشتگ پاسخ دادند

صحبت‌های محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یک برنامه تلویزیونی با واکنش‌های منفی گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

مجری برنامه «حالا خورشید» به آقای ظریف گفته بود «مردم می‌پرسند این همه کشور در دنیا روابط خوبی با دیگر کشورها دارند و فشاری روی‌شان نیست. چرا فشار روی ایران است؟»؛ وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد: یک دلیل وجود دارد و این است که ما خودمان انتخاب کردیم یک جور دیگر زندگی کنیم.

این اظهارات با واکنش گسترده منفی کاربران ایرانی مواجه شد و با هشتگ‌هایی مثل #من_انتخاب_نکردم و #ما_خودمان_انتخاب_کردیم به این مقام دولت ایران پاسخ دادند.

تعداد قابل توجهی از توییت‌ها به نقض مستمر و آشکار حقوق زنان توسط جمهوری اسلامی اشاره داشت:

یک ایرانی بهایی به نقض حقوق بهائیان در ایران اشاره کرده است:

در ادامه برخی دیگر از واکنش‌ها را می‌بینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیم حقیقت‌یاب سازمان ملل خواستار محاکمه فرماندهان ارتش میانمار شد

تیم حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل از مارس ۲۰۱۷ کار خود را آغاز کرده است.

اعضای هیئت تحقیقاتی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد حوادث غرب میانمار می‌گویند فرماندهان ارشد ارتش آن کشور باید به جرم کشتار سیستماتیک اقلیت مسلمان روهینگیا در استان راخین محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این موضع محققان سازمان ملل متحد، همراه با نخستین گزارش آنها در مورد حوادث راخین از اوت سال گذشته، تندترین لحنی است که تاکنون علیه مقام‌های میانمار بیان شده است.

تیم سه نفره حقیقت یاب سازمان ملل متحد و هیئت تحقیقاتی آنها، در چارچوب ماموریت شورای حقوق بشر، گزارش دقیقی را بر مبنای گفت‌وگو با صدها روهینگیایی و تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات دیگر تنظیم کرده‌اند.

به گفته مارزوکی داروسمن دادستان پیشین اندونزی و رئیس گروه حقیت یاب، تحقیر شأن انسانی و محدودیت آزادی مردم میانمار توسط ارتش در مجموع مایه نگرانی نه تنها مردم آن کشور بلکه جامعه بین المللی است.

تیم تحت نظر او مجموعه‌ای از موارد مختف تجاوز گروهی، آتش زدن صدها ده و روستا، به بردگی گرفتن روهینگیایی‌ها و قتل کودکان را – در برخی موارد در برابر چشمان والدین آنها –در این گزارش گنجانده‌اند.

در نخستین گزارش ارائه شده به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته می‌شود، طبق برآوردهای «محتاطانه» گروه‌های امدادی و خبرنگاران بدون مرز، حدود ۱۰ هزار نفر در خشونت‌های سال گذشته راخین کشته شده‌اند.

محققان سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پرونده حوادث تابستان ۲۰۱۷ در غرب میانمار به دیوان بین المللی کیفری شده و می‌گویند اگر این امر امکان پذیر نباشد، دست کم در یک دادگاه صالح بین المللی رسیدگی شود.

آنها نام شش فرمانده ارتش میانمار را در گزارش خود مطرح کرده‌اند.

اقدام فیسبوک علیه مقام های نظامی

همزمان شرکت فیسبوک نیز اعلام کرده حساب‌های کاربری برخی مقام‌های ارشد ارتش میانمار را در شبکه‌های فیسبوک و اینستاگرام، جهت پیشگیری از گسترش نفرت پراکنی و انتشار اخبار کذب مسدود کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هفته گذشته ضمن انتقاد شدید از آنچه «پاکسازی نفرت برانگیز قومی» مسلمانان روهینگیا خواند، بر ادامه سیاست واشنگتن در پاسخگو قرار دادن مسئولان این پاکسازی تاکید کرد.

ارتش که در سال ۱۹۶۲ با کودتا در میانمار به قدرت رسید، نزدیک به ۵۰ سال است بر این کشور فرمانروایی می کند و در قانون اساسی سال ۲۰۰۸ نیزبخش بسیار بزرگی از قدرت در این کشور را در اختیار خود گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روحانی سه شنبه در مجلس؛ او به خبرگان برای گزارش اقتصادی جواب رد داد

احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که حسن روحانی رئیس جمهوری، دعوت هیات رئیسه خبرگان برای سخنرانی در اجلاس پیش روی این مجلس درباره وضعیت اقتصادی را نپذیرفته است.

احمد خاتمی روز دوشنبه ۵ شهریور به خبرنگاران گفت که در اجلاس آینده مجلس خبرگان که ۱۳ شهریور آغاز می شود، موضوع «رفع مشکلات اقتصادی و معیشت مردم» در دستور کار است.

او با بیان اینکه اعضای خبرگان در پی مچ‌گیری نیستند بلکه می‌خواهند موضوعات روز کشور از سوی مسئولین روشن شود، گفت که روسای قوای مقننه و قضائیه دعوت مجلس خبرگان را پذیرفته اند.

اگر چه مجلس خبرگان وظیفه تعیین رهبر و نظارت بر عملکرد رهبری را دارد، اما احمد خاتمی گفته است که رهبر جمهوری اسلامی «مطالبه‌گری» را هم جزو وظایف این مجلس قرار داده است.

دعوت از رئیس جمهوری ایران برای حضور در مجلس خبرگان در حالی است که خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، اعلام کرد که آقای روحانی روز سه شنبه برای پاسخ به سوال نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر خواهد شد.

طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری درباره وضعیت اقتصادی، ماه گذشته از سوی هیات رئیسه اعلام وصول شد.

به گفته رئیس مجلس، طرح سوال از رئیس جمهوری ایران در پنج محور «عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی» ارائه شد.

طبق قانون، اگر نمایندگان مجلس از پاسخ های رئیس جمهوری ایران قانع نشوند می توانند طرح استیضاح رئیس جمهوری را ارائه دهند که باید به امضای یک سوم نمایندگان برسد. یکی دیگر از اختیارت مجلس درباره رئیس جمهوری نیز طرح عدم کفایت رئیس جمهوری است که تصویب آن به رای دو سوم نمایندگان نیاز دارد.

بحران های اقتصادی از جمله رکود واحدهای تولیدی و افزایش بیکاری موجب اعتراض های مردمی و صنفی در مناطق مختلف کشور شده است. همزمان، با اعلام خروج آمریکا از برجام توسط پرزیدنت ترامپ، روند افزایش نرخ ارز شدت گرفته و نرخ دلار طی کمتر از ۹ ماه در ایران سه برابر شده است.

مجلس در فاصله اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهوری تا روز حضور آقای روحانی در مجلس، وزرای کار و رفاه اجتماعی، و اقتصاد و دارایی را استیضاح، و از کار برکنار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش فاکس نیوز: ایران می گوید تنگه هرمز را در کنترل خود دارد

تصویری از یکی از رزمایش های جمهوری اسلامی ایران در تنگه هرمز در سال ۲۰۱۰

فاکس نیوز در گزارشی به ادعاهای جمهوری اسلامی درباره کنترل تنگه هرمز پرداخت و به نقل از مقامات تهران نوشت: ایران می گوید تنگه هرمز را در کنترل خود و بر آن «اشراف کامل» دارد.

این شبکه آمریکایی به اظهارنظری از علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران پرداخته که او گفته ایران در تنگه هرمز حضور و ورود ناوها را «طبق قانونی که برای آب‌ها و تنگه‌های ساحلی کشور دارای آن تنگه وجود دارد» کنترل می کند.

به گفته او این کنترل شامل «تمامی ناوها و شناورهای نظامی و غیرنظامی» می شود.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می کند.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود، از این تنگه عبور می کند.

مقامات ایران پیشتر در واکنش به تحریم های نفتی آمریکا که قرار است از آبان ماه نفت ایران را هدف قرار دهد، تهدید کرده بودند مسیر این تنگه را خواهند بست؛ تهدیدی که با واکنش آمریکا مواجه شد.

پیشتر، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابهام در وضعیت آزادی مشروط محمد علی طاهری بنیانگذار گروه «عرفان حلقه»

محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

«محمود علیزاده طباطبایی» وکیل «محمد علی طاهری» بنیانگذار عرفان حلقه، روز دوشنبه ۵ شهریور درباره خبر منتشر شده مبنی بر موافقت دادگاه با آزادی مشروط موکلش گفت که درخواست آزادی مشروط باید از طریق زندان انجام شود ولی زندان چنین درخواستی نکرده است.

به گفته او، قاضی دادگاه اعلام کرده است که اگر آقای طاهری درخواست آزادی مشروط کند، دادگاه با آن موافقت خواهد کرد، اما ابتدا باید زندانی تقاضای آزادی مشروط کند و زندان آن را به دادگاه بفرستد.

این در حالی است که ساعتی پیش از این خبر، خبرگزاری ایرنا در خبری به نقل از آقای علیزاده طباطبایی گزارش داد که دادگاه با آزادی مشروط آقای طاهری با توجه به سپری شدن نیمی از مجازات حبس او، موافقت کرده است.

آقای طاهری که ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

در حالیکه وکیل او اعلام کرده است که دادگاه موافق آزادی مشروط اوست، مشخص نیست که آیا خود آقای طاهری درخواست آزادی مشروط نداده است یا اینکه زندان مراحل آن را اجرا نکرده است.

ایالات متحده و نهادهای مدافع حقوق بشر بارها به ادامه زندان آقای طاهری اعتراض کرده اند.

عرفان حلقه که توسط طاهری تاسیس شد، هواداران زیادی در داخل ایران دارد. با اینکه این گروه ابتدا مورد تایید حکومت بود و حتی با بنیانگذار آن در تلویزیون گفتگو می شد اما بعد از یک سخنرانی توسط آیت الله خامنه ای با این گروه برخورد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مایک پمپئو به دادگاه لاهه؛ در برابر ادعاهای بی‌اساس ایران از خود دفاع می‌کنیم

ساعتی بعد از آغاز روند رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده به خاطر خروج از برجام در دادگاه لاهه، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد رهبران جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایالات متحده از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: امروز مرحلهٔ قرائت کیفرخواست شفاهی در محضر دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه در مورد درخواست برای اقدامات موقت در رابطه با یک پرونده با عنوان تخلفات ادعایی از پیمان دوستی و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی ۱۹۵۵ که از سوی ایران علیه ایالات متحده مطرح شده است، آغاز شد. ارائه این دادخواست توسط ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری تلاشی است از سوی این کشور برای مداخله در حقوق حاکمیتی ایالات متحده برای اتخاذ اقدامات قانونی، از جمله اعمال مجدد تحریم‌ها، [تحریم‌هایی] که برای محافظت از امنیت ملی ما ضروری است. درخواست دادرسی تنظیم شده توسط ایران سوء‌استفاده از این دادگاه است.

وی افزود: ایران ماه گذشته این شکایت را طرح کرد تا تصمیم ایالات متحده برای توقف مشارکت آن در «برنامهٔ جامع اقدام مشترک» (برجام) و برقراری مجدد تحریم‌هایی که در چهارچوب این قرارداد به تعلیق درآمده بودند را به چالش بکشد.

آقای پمپئو تاکید کرد: پرزیدنت ترامپ به یک دلیل ساده از برجام خارج شد؛ برجام در تضمین امنیت مردم آمریکا در برابر تهدید ایجاد شده توسط رهبران ایران ناکام بود.

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: ما این هفته در لاهه به شدت در برابر ادعاهای بی‌پایهٔ ایران [از خود] دفاع خواهیم کرد و به همکاری با همپیمانان‌مان برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندهٔ رژیم ایران در منطقه، بستن راه تامین مالی تروریسم از سوی آنها، و مقابله با گسترش موشک‌های بالستیک و دیگر سامانه‌های جنگ‌افزاری پیشرفته توسط ایران که صلح و ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد. ما همچنین اطمینان خواهیم یافت که ایران – نه اکنون و نه هیچ گاه دیگر – هیچ راهی برای دستیابی به یک جنگ‌افزار هسته‌ای نخواهد داشت. ایالات متحده در کنار مردم ایران ایستاده است؛ مردمی که در آرزوی داشتن یک کشور دارای فرصت‌های اقتصادی، شفافیت دولتی، و بدون سرکوب هستند.

آغاز دادگاه

دیوان بین المللی دادگستری موسوم به «دادگاه جهانی» روز دوشنبه کار رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده آمریکا را در لاهه آغاز کرد.

ایران می گوید دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعمال مجدد تحریم های اقتصادی «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» را نقض کرده است.

در حالیکه در چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را دشمن و «شیطان بزرگ» می نامد، در شکایت خود، به «پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی» اشاره کرده که در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی و در تاریخ ۸ مه ۱۹۵۵ میان آمریکا و ایران امضا شد.

ایران در شکایت خود از قضات دادگاه می خواهد که دستور دهند تحریم ها علیه تهران برای حفظ منافع ایران، تا زمانی که روند دادگاه برای رسیدگی به اصل موضوع جریان دارد و ممکن است چند سال طول بکشد، فورا به حالت تعلیق در آیند.

دولت دونالد ترامپ در ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای برجام که در سال ۲۰۱۵ و در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد، خارج می شود و تحریم ها علیه ایران را باز می گرداند. واشنگتن همچنین کشورهای دیگر را تهدید کرده است که اگر به واردات نفت از ایران بعد از تاریخ ۱۳ آبان ادامه دهند ممکن است با تحریم های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، محسن محبی، نماینده ایران به «دادگاه جهانی» گفت «تصمیم آمریکا نقض آشکار پیمان ۱۹۵۵ است چرا که هدفش آسیب رساندن به اقتصاد ایران، به شدت هر چه تمامتر، است.» محبی گفته است بازگشت تحریم های آمریکا غیرموجه است چرا که به گفته او، ایران به مفاد توافق ۲۰۱۵ برجام عمل می کند. او گفت تحریم ها تاثیرات مخربی بر اقتصاد و جامعه ایران گذاشته است و خطر بی ثبات تر شدن منطقه خاورمیانه را در پی دارد.

آمریکا استدلال می کند که «دادگاه جهانی» صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده را ندارد. قرار است آمریکا استدلال های خود را روز سه شنبه در دادگاه مطرح کند.

ایران و آمریکا پیشتر نیز در «دادگاه جهانی» پرونده های دیگری داشته اند، از جمله پرونده ناشی از حمله به سفارت آمریکا در تهران و اشغال آن و شلیک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس که کشتی نظامی آمریکا آن را با یک هواپیمای نظامی اشتباه گرفته بود.

آسوشیتدپرس می نویسد که پیمان ۱۹۵۵ میان ایران و آمریکا در پی رویدادهای ۱۹۵۳ در ایران که به تحکیم حکومت محمدرضا شاه انجامید امضا شد و با وجود انقلاب ۱۳۵۷ و تیرگی شدید روابط در پی رویدادهای پس از آن، این پیمان همچنان پابرجا بوده است.

احکام صادر شده در این دادگاه که به اختلافات میان کشورها رسیدگی می کند از نظر حقوقی نهایی و الزام آور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار آزادی فرهاد میثمی فعال مدنی شد

فرهاد میثمی، فعال مدنی، پزشک و ناشر پیشین کتاب‌های آمادگی کنکور به خاطر اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد.

سازمان عفو بین الملل از مقام‌های ایران خواست تا فرهاد میثمی، فعال حقوق بشر را آزاد کنند.

هفته گذشته مأموران وزارت اطلاعات منازل چندین فعال مدنی و زندانی سیاسی از جمله نسرین ستوده و فرهاد میثمی را بازرسی کردند. به گفته خانواده این زندانیان سیاسی، ماموران به دنبال یافتن «نشان‌های سینه» مربوط به اعتراضات دختران خیابان انقلاب علیه حجاب اجباری بودند.

در بیانیه عفو بین الملل که دوشنبه ۵ شهریور منتشر شده، آمده است: «حجاب اجباری ناقض حقوق انسانى زنان و بر خلاف اصل ممنوعيت شكنجه و رفتارهاى بی‌رحمانه، غيرانسانى و تحقيرآميز است. اعتراض به نقض حقوق بشر جرم نیست و حق هر انسانى است.»

فرهاد میثمی، فعال مدنی، پزشک و ناشر پیشین کتاب‌های آمادگی کنکور انتشارات آینده‌سازان، روز نهم مرداد بازداشت شد و از آن زمان در اعتصاب غذا بسر می برد.

او در سالهای اخیر در برخی تحصن‌ها و تجمع های اعتراضی در رابطه با حقوق زندانیان و حجاب اجباری شرکت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG