لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۴۵

سرخط خبرها

تجمع های اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف ایران برگزار شد

تجمع‌های اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز روز یکشنبه ۴ شهریور برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان فرمانداری خوزستان تجمع کرده و خواهان از سرگیری فعالیت و راه اندازی کامل این واحد تولیدی، و نیز دریافت چندین ماه حقوق معوقه شان شدند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع کنندگان در بیانیه ای خواهان حضور استاندار و نمایندگان استان خوزستان در مجلس در جمع معترضان به منظور پاسخگویی به پرسش ها و نگرانی‌های کارگران شده و تهدید کردند در غیر این صورت اعتراض‌ها را به تهران خواهند کشاند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در استان خوزستان نیز روز یکشنبه برای نهمین روز متوالی به اعتراضات خود ادامه دادند. کارگران نیشکر هفت تپه خواهان بازگشت مالکیت این شرکت کشاورزی از بخش خصوصی به دولت و پرداخت دستمزد و مزایای معوقه خود هستند.

در همین حال خبرگزاری کار ایران، ایلنا از تجمع اعتراضی صدها کارگر نگهداری خطوط و ساختمان‌های راه آهن در شهرهای جلفا، هادی شهر، مرند و عجب شیر خبر داد که خواهان دریافت دستکم سه ماه دستمزد معوقه و سنوات کارگری شان از کارفرمایان بخش خصوصی هستند.

به گزارش همین خبرگزاری،کارگران قراردادی اخراجی لاستیک خوزستان نیز روز یکشنبه با تجمع در مقابل ساختمان مدیریت این کارخانه خواهان بازگشت به کار شدند.

لاستیک خوزستان اخیرا به دلیل آنچه کمبود مواد اولیه عنوان کرد، شماری از کارگران پیمانی آن شرکت را اخراج کرد.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری در ایران روز به روز شدت یابد، به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نازنین زاغری به زندان اوین بازگشت

نازنین زاغری، پیش از بازگشت به زندان با دخترش خداحافظی می‌کند.

نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار پس از سه روز مرخصی به زندان اوین بازگشت.

روزنامه بریتانیایی گاردین یکشنبه ۴ شهریور به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری گزارش داد، حکومت ایران با درخواست تمدید مرخصی موقت نازنین زاغری موافقت نکرد.

به گفته ریچارد رتکلیف وکیل خانم زاغری در تلاش بوده مرخصی سه روزه نازنین زاغری را تمدید کند اما موفق نشده است.

نازنین زاغری روز پنجشنبه برای سه روز از زندان مرخص شد و به خانواده اش در حومه تهران پیوست.

رئیس دفتر عفو بین الملل در بریتانیا تحولات پیرامون مرخصی نازنین زاغری را تاسف آمیز و دردآور توصیف کرد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی نازنین زاغری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه‌نگاری به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سانحه جنگنده اف- ۵ ارتش ایران منجر به کشته شدن یک خلبان شد

در پی بروز سانحه برای یک فروند هواپیمای اف- ۵ آموزشی نیروی هوایی ارتش ایران، یکی از خلبانان آن جان باخت.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، این جت جنگنده آموزشی یکشنبه ۴ شهریور هنگام تلاش برای فرود در پایگاه چهارم شکاری در دزفول در استان خوزستان دچار سانحه شد.

در این حادثه، کمک خلبان نجات یافت و در بیمارستان بستری شد و هواپیما نیز با مهارت خلبان با کمترین آسیب در کنار باند متوقف شد.

دلیل سانحه هنوز مشخص نیست، اما بابک تقوایی، پژوهشگر دفاعی در توئیتر خود علت کشته شدن سرهنگ خلبان منوچهر فتاحی را از رده خارج بودن صندلی پران خلبان اف-۵ دانسته که مناسب برای پرش در ارتفاع کم نبوده است.

شاهزاده رضا پهلوی، که در دوران ولیعهدی خلبان جت‌های جنگنده بود، روز یکشنبه ضمن تسلیت به خانواده سرهنگ خلبان منوچهر فتاحی، سقوط هواپیمای او را ناشی از بکارگیری جنگنده‌هایی دانست که سالها پیش باید بازنشسته می‌شدند.

ایران پیش از انقلاب اسلامی جت‌های جنگنده اف- ۵ را از ایالات متحده آمریکا خریداری کرد و بنا به تازه ترین برآورد، هنوز ۴۸ فروند را در خدمت دارد. هفتۀ پیش ایران از نخستین جت جنگندۀ ساخت داخل کشور رونمایی کرد، که گفته می شود بر اساس الگوی جت جنگنده اف- ۵ ساخته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجلس شورای اسلامی وزیر اقتصاد و دارایی را برکنار کرد

مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی دولت روحانی در جلسه استیضاح

مجلس شورای اسلامی مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی ایران را برکنار کرد.

نمایندگان مجلس روز یکشنبه ۴ شهریور در جلسه استیضاح آقای کرباسیان، با ۱۳۷ رای مثبت در مقابل ۱۲۱ رای منفی و ۲ رای ممتنع به برکناری او رای دادند.

مسعود کرباسیان دومین وزیر کابینه حسن روحانی است که طی یک ماه گذشته توسط مجلس کنار گذاشته می شود. مجلس حدود سه هفته پیش نیز علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی را استیضاح و برکنار کرده بود. پیش از آن نیز رئیس بانک مرکزی با نظر هیات دولت برکنار شده بود.

نمایندگان موافق استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی در سخنان خود به رشد چهاربرابری نقدینگی، کاهش رشد اقتصادی، اختصاص ارز به کالاهایی چون موبایل و خودروهای وارداتی، ناتوانی در مدیریت بازار سکه و ارز و مدیریت وضعیت اقتصادی در شرایط بحرانی اشاره کردند.

بحران اقتصادی در ایران در پی افزایش شدید نرخ ارز و قیمت سکه طلا در یک سال گذشته که موجب بالا رفتن تورم و شدت گرفتن رکود اقتصادی شد، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت حسن روحانی کرده است.

اگر چه افزایش نرخ ارز از مهر ماه سال گذشته همزمان با احتمال خروج آمریکا از برجام آغاز شد، اما منتقدان سوء مدیریت و فساد نظام مند در نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی را نیز از عوامل مهم بحران اقتصادی اخیر می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زمین لرزه در استان کرمانشاه دست کم دو کشته و صدها زخمی به جای گذاشت

خسارات زلزله در شهر تازه آباد استان کرمانشاه

در ایران زمین لرزه‌ای با قدرت ۶ درجه در مقیاس ریشتر دراستان کرمانشاه دستکم ۲ نفر را کشت و ۳۱۰ نفر را مجروح کرده است.

زمین لرزه اوایل وقت یکشنبه ۴ شهریور در نزدیکی جوانرود در استان کرمانشاه رخ داد. این زمین لرزه شهرهای نزدیک مرز ایران و عراق را نیز تکان داد و حتی به گزارش رسانه ها، در بغداد، پایتخت عراق، که بیش از ۳۰۰ کیلومتر تا مرز ایران فاصله دارد نیز احساس شد.

زمین لرزه آبان سال گذشته نیز مناطقی از استان کرمانشاه از جمله ثلاث باباجانی، جوانرود و سرپل ذهاب را با قدرت بیش از ۷ درجه در مقیاس ریشتر لرزانده بود که حدود ۵۳۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا از پاکسازی قومی در میانمار به شدت انتقاد کرد

وزیر خارجه آمریکا ضمن انتقاد شدید از آنچه «پاکسازی نفرت برانگیز قومی» مسلمانان روهینگیا در میانمار خواند، بر ادامه سیاست واشنگتن در پاسخگو قرار دادن مسئولان این پاکسازی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو به مناسبت سالگرد درگیری های خونین در ایالت راخین در میانمار، روز شنبه در یک توئیت نوشت که سال پیش به دنبال حمله های مرگبار ستیزه جویان، نیروهای امنیتی میانمار به پاکسازی نفرت برانگیز قومی روهینگیا پرداختند و اگر قرار است دموکراسی در برمه(میانمار) پیروز شود، نیروهای نظامی باید به حقوق بشر احترام بگذارند.

ارتش که در سال ۱۹۶۲ با کودتا در برمه به قدرت رسید، نزدیک به ۵۰ سال است بر این کشور فرمانروایی می کند و در قانون اساسی سال ۲۰۰۸ نیزبخش بسیار بزرگی از قدرت در این کشور را در اختیار خود گرفته است.

دولت میانمار که اکنون رهبری آن با آنگ سان سوچی برنده صلح نوبل است، همه ادعاهای پناهندگان دایر بر شرارت ها را انکار کرده و می گوید نیروهای امنیتی با قدرت، شورش ستیزه جویان مسلمان در راخین را سرکوب کرده اند.

روز شنبه پناهندگان روهینگیایی در جنوب بنگلادش با برپایی تظاهراتی به مناسبت سالگرد سرکوب، یاد قربانیان آنچه را «نسل کشی روهینگیا» نامیدند، گرامی داشتند.

در میانمار پیشاپیش این سالگرد، نیروهای امنیتی در سراسر مرزهای کشور به گشت زنی پرداختند و بر تعداد این نیروها در مناطق مورد مشاجره در حد چشمگیری افزوده شد.

در اوایل ماه جاری دولت آمریکا ۴ فرمانده نظامی و پلیس میانمار، و دو واحد ارتش این کشور را به پاکسازی قومی متهم کرد و در فهرست تحریم شدگان قرار داد.

فشارهای بین المللی بر دولت میانمار رو به افزایش است و سازمان ملل متحد روز دوشنبه گزارشی را درباره بحران پناهندگان میانمار منتشر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پریسا رفیعی دانشجوی دانشگاه تهران به ۷ سال زندان محکوم شد

پریسا رفیعی، دانشجوی ۲۱ ساله دانشگاه تهران از سوی دادگاه انقلاب به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وکیل مدافع پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی جوانی که در اسفند ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود، روز یکشنبه ۴ شهریور این خبر را اعلام کرد.

سعید خلیلی به ایسنا گفت: «شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران خانم پریسا رفیعی را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی جمعا به ۷ سال حبس محکوم کرد.»

وکیل خانم رفیعی گفت که متاسفانه با صدور این حکم، انصاف و عدالت و اصول و موازین حقوقی و شرعی زیر پا گذاشته شده است. به گفته او این حکم به دلیل شرکت در تظاهرات ۱۶ آذر و بیان مطالبات صنفی دانشجویی و موارد مشابه صادر شده است.

این حکم قابل اعتراض است و وکیل خانم رفیعی امیدوار است که در تجدید نظر تغییر کند.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ماه آغاز و به بیش از ۷۲ شهر ایران کشیده شد، حدود ۱۰۰ دانشجو در سراسر ایران بازداشت شدند. خانم پریسا رفیعی در پی همین اعتراض‌ها و به همراه تعدادی دیگر از دانشجویان اسفند ماه بازداشت شد.

دیدبان حقوق بشر و آمریکا سرکوب و صدور حکم زندان برای دانشجویان معترض در ایران را محکوم کرده اند.

دیدبان حقوق بشر چندی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

همچنین هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ماه گذشته در توییتی نوشت: «ما اقدام ایران در صدور حکم زندان برای دانشجویانی که به طور صلح آمیز تظاهرات کرده بودند را محکوم می‌کنیم.»

در ادامه این توییت آمده بود: «دانشجویان نباید برای ابراز عقایدشان از طریق تظاهرات صلح آمیز تنبیه شوند. اینها حقوق بشر جهانی هستند که ایران برای محترم شمردن آن تعهد بین المللی دارد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور جان مک کین درگذشت؛ واکنش پرزیدنت ترامپ و چهره‌های دو حزب کنگره آمریکا

آقای مک‌کین در ۸۱ سالگی درگذشت.

جان مک‌کین سناتور ارشد و چهره سرشناس سیاسی آمریکا درگذشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شنبه شب سوم شهریور (بامداد یکشنبه به وقت ایران) خبر درگذشت این سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا را اعلام کرد.

آقای مک‌کین که مبتلا به سرطان مغز بود روز جمعه در پی وخامت حال، ادامه درمان را متوقف کرده بود.

سناتور مک کین از کهنه سربازان جنگ ویتنام، از اواخر سال گذشته میلادی بیشتر وظایفش در کنگره را از راه دور از ایالت آریزونا انجام می‌داد.

او از سیاستمدار خوشنام و اخلاق مدار آمریکا محسوب می‌شد.

در پی درگذشت آقای مک کین، پرچم ایالات متحده بر فراز کنگره آمریکا و کاخ سفید به احترام او به حالت نیمه افراشته در آمد.

واکنشها: از ترامپ تا دو حزب

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر خود به خبر درگذشت سناتور ارشد جمهوریخواه واکنش نشان داد و با خانواده او ابراز همدردی کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیتی نوشت: من و همسرم عمیق ترین تسلیت مان را نثار همسر و خانواده مک کین می کنیم. ما از یک عمر خدمات او به کشور و ارتش تقدیر می کنیم.

باراک و میشل اوباما، رئیس جمهوری و بانوی اول پیشین ایالات متحده در بیانیه ای درگذشت جان مک کین را به همسر و خانواده اش تسلیت گفتند. آقای اوباما که در سال ۲۰۰۸ جان مک کین را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکست داد، در این بیانیه می گوید که برغم اختلاف نسل، پیشینه و مواضع سیاسی، هر دو ایالات متحده را کشوری می پنداشتند که همه چیز در آن امکان پذیر است.

بیل و هیلاری کلینتون، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه سابق آمریکا در پیام یادبودی برای جان مک کین سناتور جمهوریخواه، او را فردی توصیف کرده اند که اغلب برای آنچه به صلاح کشور است حزب گرایی را کنار می‌گذاشت و از شکستن قالب ها بمنظور انجام عمل درست ابایی نداشت.

جرج بوش از روسای جمهوری سابق آمریکا جان مک کین را دوست خود خواند و این دوستی را در پیامی در توئیتر اینگونه توصیف کرد: «زندگی بعضی ها چنان روشن است که نمی توان پنداشت که به آخر رسیده. صدای بعضی ها چنان پر طراوت است که نمی توان پذیرفت که خاموش شده.»

جرج بوش پدر نیز جان مک کین را یک میهن پرست در بالاترین سطوح و خدمتگزاری با شجاعت بیسابقه خوانده است.

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در پیامی سناتور مک کین را یک مرد شایسته افتخار و میهن پرستی به معنای واقعی کلمه توصیف کرده است.

سناتور تام کاتن با انتشار عکسی نوشت که جان مک‌کین یک آمریکایی واقعی بود.

سناتور ارشد باب کورکر نوشت:« آمریکا یک قهرمان را از دست داد.»

دموکرات های بسیاری نیز به خبر درگذشت جان مک کین واکنش نشان دادند. از جمله سناتور الیزابت وارن نوشت همکاری با مک‌کین افتخاری بود و آمریکا «یک وطن پرست آمریکایی» را از دست داد.

سناتور بن کاردین با تجلیل از خدمات مک‌کین نوشت: «مرگ او ضربه بزرگی به کشورمان است.»

برنی سندرز سناتور دموکرات نیز در توئیتر نوشت: «او یک قهرمان با شرف و پر افتخار بود.»

سناتور باب منندز در توئیتر خود نوشت که ما یک قهرمان آمریکایی را از دست دادیم که وطن پرستی را بر حزب گرایی ترجیح داد.

سابقه مک‌کین

او در جوانی در ویتنام به عنوان خلبان ارتش آمریکا اسیر و بعد از حدود پنج سال آزاد شد.

جان مک کین در ۱۹۸۵ به مجلس نمایندگان راه یافت و از ۱۹۸۶ به عنوان سناتور ایالت آریزونا انتخاب شد. وی در سنا بعد ها به ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا رسید.

آقای مک کین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ نامزد نهایی جمهوریخواهان شد، اما نتیجه را به باراک اوباما واگذار کرد.

بعد از شکست در انتخابات آقای مک کین در سنا ماند و از جمله جمهوریخواهان صاحب نفوذ به حساب می آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات در مریوان در پی مرگ چهار فعال محیط زیست در آتش سوزی جنگل

مرگ چهار فعال محیط زیست در میان شعله های آتش جنگل های مریوان، تظاهرات مردم این شهر را در پی داشت.

خبرگزاری‌‌های داخلی ایران به نقل از مقام‌های محلی گزارش دادند که محمد پژوهی، رحمت حکیمی نیا، دو نفر از نیروهای منابع طبیعی مریوان و شریف باجور و امید کهنه پوشی(حسین زاده)، فعال زیست، روز شنبه سوم شهریور در حین خاموش کردن آتش در جنگل جان باختند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمردر گفت وگو با شبکه خبر صدا و سیما ضمن تایید مرگ این چهار نفر، آلوده بودن منطقه به مین و احتمالا انفجار آن را دلیل مرگ این افراد دانست.

فرماندار مریوان اما با اشاره به این آتش سوزی و حضور نیروهای مردمی، فعالان محیط زیست، نیروهای سازمان محیط زیست و منابع طبیعی گفت که ساعت ۹ صبح روز شنبه به دلیل وزش باد بر اثر شدت و گسترده آتش سوزی ۴ نفر در محاصره آتش گرفتار شده و جان باختند و دو نفر دیگر مصدوم شدند.

همزمان، گروهی از مردم مریوان در اعتراض به این حادثه دست به راهپیمایی زدند. شرکت کنندگان در راهپیمایی پلاکاردهایی از تصاویر کشته شدگان در دست داشتند. آنها همچنین پلاکاردهایی را حمل کردند که روی آن نوشته شده بود: «شهید نمی میرد.»

در میان جان باختگان، شریف باجور از فعالان شناخته شده محیط زیستی و از اعضای هیئت مدیره انجمن سبز چیا، بارها در ارتباط با فعالیت‌ها و اقدامات محیط زیستی خود مورد بازداشت و بازجویی توسط نهادهای امنیتی قرار گرفته بود.

تعدادی از شهروندان مریوان در گفت و گو با صدای آمریکا اعلام کردند که به اعتقاد مردم این شهر، آتش سوزی‌ها عمدی بوده و توسط نیروهای امنیتی و سپاه به منظور جلوگیری از مخفی شدن مخالفان جمهوری اسلامی، سوزانده می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نسرین ستوده، وکیل زندانی، دست به اعتصاب غذا زد

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که از دو ماه پیش در زندان اوین در بازداشت است، با نگارش نامه‌ای سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانش دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، خانم ستوده در این نامه سرگشاده که شنبه سوم شهریورماه منتشرشد، نوشته است: «متعاقب بازداشتم از دو ماه پیش، ماموران وزارت اطلاعات در اقدامی غیرقانونی نه تنها مبادرت به بازداشت شهروند فرهیخته، آقای دکتر فرهاد میثمی نمودند بلکه با تفتیش منزل اینجانب و بستگان و دوستان در صدد کشف نشان‌های سینه‌ی اعتراض به حجاب اجباری برآمدند.»

خانم ستوده اضافه کرده است: «از آنجا که تاکنون کلیه‌ مکاتبات اینجانب با مسئولان بی‌نتیجه مانده است، ناگزیر در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانم از تاریخ سوم شهریور ۹۷ دست به اعتصاب غذا می‌زنم. به امید استقرار قانون و عدالت در کشور عزیزمان ایران.»

این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده دلایل خود را برای حضور نیافتن در دادگاه توضیح داده بود.

خانم ستوده در این نامه که ۳۱ مرداد منتشر شد، استقرار غیرقانونی دادسرای ناحیه ۳۳ در داخل زندان اوین را یکی از این دلایل دانست که به نظر او به معنای تسلط نهادهای امنیتی بر این دادسرا است.

نسرین ستوده در این نامه پذیرفته نشدن حق انتخاب وکیل از سوی بازپرس پرونده را دلیل دیگری دانست که او را ترغیب می کند، در جلسه دادگاه خود حاضر نشود.

همزمان، شصت نفر از اعضای پارلمان اروپا طی انتشار نامه سرگشاده ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواسته اند از تمام اختیارات خود برای آزادی بی قید و شرط نسرین ستوده استفاده کند.

هفته گذشته، پیام درفشان، وکیل نسرین ستوده اعلام کرد که این وکیل دادگستری طی حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به طور غیابی محاکمه و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است.

به گفته آقای درفشان صدور این حکم در حالیست که در کیفرخواست صادره دادسرا اتهامات خانم ستوده تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده، اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای او حکم صادر کرده است.

به گفته وکیل خانم ستوده، دو پرونده دیگر نیز علیه او در جریان است.

در پی بازداشت نسرین ستوده در خرداد امسال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به بازداشت این وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر ابراز نگرانی کرد و از مقام های ایران خواست که او و دیگر کسانی که صرفا به خاطر بیان دیدگاه‌هایشان در زندان هستند را آزاد کنند.

خانم ستوده شهریور سال ۸۹ هم به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

وی در نهایت پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد و موفق شد حکم محکومیت از وکالت را نیز تغییر دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش جبهه ملی به امضای کنوانسیون دریای خزر:حقوق ایران محقق نشده است

در ادامه انتقادها به امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توسط دولت جمهوری اسلامی، جبهه ملی ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای این کنوانسیون را دارای نقص های متعدد دانست.

در این بیانیه که به امضای داود هرمیداس باوند، علی رشیدی و کورش زعیم رسیده است، ضمن اشاره به پیشینه توافق های ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق بر استفاده مشاع از دریای خزر، آمده است که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر شامل دست کم هفت مورد نارسایی است.

این بیانیه به ایده دریای مشاع و مشترک به جای ۲۶ کیلومتر دریای سرزمینی و ۲۶ کیلومتر فرای آن منطقه انحصاری ماهیگیری اشاره کرده و آن را دارای منافع بیشتری برای همه کشورها از جمله ایران دانسته است.

بیانیه همچنین کشور روسیه را با وجود همراهی با توافق های پیشین ایران و شوروی سابق، به ایفای نقش های چند گانه و متضاد متهم کرده است.

در این بیانیه آمده است: «با علم به آنچه تا کنون گذشته، و ناتوانی جمهوری اسلامی در دفاع از حقوق قانونی و تاریخی ایران در دریای کاسپین، هرگونه مذاکره در شرایطی که کشور زیر فشارهای بین‌المللی بدون دوست و پشتیبان مانده و حتی روسیه هم به ما پشت کرده، تنها می تواند به از دست رفتن حقوق قانونی ما منجر گردد.»

در پایان بیانیه نیز آمده است: «جمهوری اسلامی مطمئن باشد که کوتاه آمدن از حقوق تاریخی ایران در مذاکرات ممکن است روسیه را در برابر کشورهای مدعی روسفید کند، ولی پشتیبانی راهبردی آن را به ارمغان نخواهد آورد.»

پیشتر نیز شاهزاده رضا پهلوی، ابولحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهوری ایران و شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، به امضای این کنوانسیون توسط دولت ایران اعتراض کرده و آن را ناقض حقوق ملت ایران دانسته بودند.

روسای جمهوری ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان دوشنبه ۲۱ مرداد در آکتائو قزاقستان کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند. این کشورها بر سر موضوع هایی چون مسائل نظامی، امنیتی، کشتیرانی و اقتصادی توافق کردند، اما تعیین محدوده های بستر دریا و زیر بستر به توافق های دو جانبه بین کشورها موکول شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشجوی بازداشت شده در اعتراضات دی ماه برای سپری کردن محکومیت خود به زندان تبریز منتقل شد

رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات دی‌ماه سال گذشته، به منظور سپری کردن محکومیت خود به زندان تبریز منتقل شد.

این دانشجو روز جمعه با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که شنبه سوم شهریورماه برای گذراندن دوران حبس خود به زندان خواهد رفت.

او پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به بیست و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تائید شد.

اتهامات این دانشجو، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری بود که با توجه به نداشتن سابقه کیفری، به ۸ ماه حبس تعزیری از بابت تبلیغ علیه نظام و ۱۵ ماه حبس تعزیری از بابت توهین به رهبری محکوم شد.

در پی اعتراض های دی ماه گذشته تعداد زیادی از دانشجویان بازداشت و به زندان های طولانی محکوم شدند. با وجود وعده وزارت علوم به پیگیری و تلاش برای کاهش محکومیت‌ها، احکام زندان دانشجویان، از جمله رویا صغیری، بدون تغییر خاصی اجرا شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر پاپ به ایرلند

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه سوم شهریور وارد دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند شد.

پاپ در اولین سخنرانی خود که در حضور رئیس جمهوری ایرلند و دیگر دولتمردان این کشور بود، گفت که خشم مردم از بی توجهی مقامات کلیسا نسبت به ارتکاب اعمال مجرمانه توسط برخی از کشیشان را درک می کند.

پاپ فرانسیس برای شرکت در نشست جهانی خانواده، که توسط کلیسای کاتولیک برگزار می شود، وارد دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند شد، کشوری که حدود ۸۰ درصد جمعیت آن خود را پیروی این کلیسا می دانند.

او در سخنرانی خود در جمع مقامات دولتی این کشور، گفت: «شکست مقامات کلیسایی در پاسخگویی مناسب به این جنایات تبه کارانه منجر به افزایش خشم در بین مردم شده است و این واکنش طبیعی است. من خود را شریک این احساسات می دانم.»

پاپ پیش از ورود به دوبلین، در گفت و گوی کوتاهی با خبرنگاران در هواپیما گفت: «این دومین باری است که در مراسم نشست جهانی خانواده شرکت می کنم، بار اول در شهر فیلادلفیا آمریکا بود. من نهاد خانواده را دوست دارم و اینکه این بار در ایرلند برگزار شده برای من معنی خاصی دارد. من بعد از سی و هشت سال به این کشور برمی گردم؛ جایی که برای فراگیری زبان انگلیسی سه ماه در آن سپری کردم. خاطرات خوبی از اینجا دارم.»

قرار است پاپ با خانواده و افرادی که مورد آزار جنسی توسط کشیشهای کلیسا قرار گرفته اند، گفتگو کند.

هفته پیش، دیوان عالی ایالت پنسیلوانیای آمریکا اسامی ۳۰۰ کشیش کاتولیک که متهم هستند در ظرف چند دهه گذشته کودکان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند، منتشر کرد.

این امر منجر به انتشار نامه ای توسط پاپ فرانسیس شد.

پاپ فرانسیس به خاطر زجری که قربانیان آزارهای جنسی کلیساهای کاتولیک چندین دهه متحمل آن شده‌اند، طلب بخشایش کرد. او گفت آزارها و پنهان کردن آنها باید ریشه کن شود.

آزارهای جنسی در کلیساهای کاتولیک در سراسر جهان گزارش شده است.

در سالهای گذشته واتیکان اغلب محافظه کارانه به این گزارش‌ها واکنش نشان می‌داد، اما پاپ فرانسیس از بعد از سفر به آمریکای جنوبی، آشکارا در این مورد موضع گیری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده کارگران نیشکر هفت تپه: تا شوراهای مستقل کارگری ایجاد نشود مشکلات کارگران رفع نمی‌شود

اعتراض صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه روز شنبه نیز ادامه یافت.

کارگران مجتمع هفت تپه که چندین ماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند، روز شنبه سوم شهریور نیز در اعتراض به مشکلات صنفی خود تجمع کردند.

اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران در این تجمع، در ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، گفت که تلاش آنها برای ملاقات با استاندار خوزستان بی نتیجه ماند.

او بی توجهی استاندار به خواسته های کارگران را یکی از نتایج نبود شوراهای مستقل کارگری دانست و گفت که اگر شوراهای مستقل کارگری ایجاد شده بود، مسئولانی که به مشکلات کارگران بی توجهی می کنند بر سر کار نمی آمدند.

او همچنین با تاکید بر اینکه هیچ یک از مسئولان به مشکلات کارگران، به ویژه کارگران نیشکر هفت تپه توجه نکرده اند گفت: «کسی صدای کارگران را نمی شود، چهار کارگر خود را به خاطر یک میلیون و دویست هزار تومان آتش زدند و مسئولان خوابند.»

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است. به نوشته خبرگزاری ایلنا، در اعتراض‌های جدید، کارگران اعلام کردند که دست کم سه ماه حقوق طلب دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش آمریکا به بسته حمایت ۲۰ میلیون دلاری اروپا

برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا

در پی اعلام اختصاص کمک ۲۰ میلیون دلاری اتحادیه اروپا به ایران، برایان هوک، سرپرست گروه موسوم به اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، آن را موجب تداوم بخشیدن به غفلت رژیم جمهوری اسلامی از توجه به نیازهای مردم ایران خواند.

به گزارش رویترز، برایان هوک در واکنش به این تصمیم اتحادیه اروپا گفت: «پرداخت ۲۰.۷ میلیون دلاری اروپا موجب تداوم توانایی رژیم برای غفلت از نیاز های مردم ایران شده و نیز مانع ایجاد تغییرات معنی دار در سیاستهای این کشور می شود.»

او اضافه کرد: «پول بیشتر در دست آیت الله به معنای هدایت و اجرای ترورهای بیشتر در کشورهای اروپایی است.»

در همین رابطه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در پیامی توئیتری از این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرد. او در پیامی توئیتری نوشت: «این‌پول برای حل بحران آب یا مشکل کامیون داران خرج نمی شود، بلکه خرج سپاه پاسداران در سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه خواهد شد.»

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه یکم شهریور اعلام کرد که کمک ۱۸ میلیون یورویی، معادل حدود ۲۰ میلیون دلار آمریکا، برای مصرف در ایران اختصاص می دهد.

اقدام اروپا در حالی صورت می گیرد که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در ژنو بعد از دیدار با همتای روس خود، گفت که ایالات متحده قصد دارد فشار و تحریم های ایران را به میزان دست کم قبل از توافق هسته ای بر ایران ادامه دهد.

بسته کمکی اتحادیه اروپا برای ایران شامل ۸ میلیون یورو برای بخش خصوصی این کشور، ۸ میلیون یورو برای چالش های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو برای مقابله با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر است.

به گفته این اتحادیه، این بخشی از کمک ۵۰ میلیون یورویی تخصیص یافته در این زمینه است.

با اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا تلاش دارد که شرکت های خود را به عدم خروج از ایران تشویق کند.

اما بسیاری از شرکت های اروپایی اعلام کرده اند برای این که مورد تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند، بازار کوچک ایران را به نفع بازار بسیار بزرگتر آمریکا ترک می کنند.

برپایه تحریم های ثانویه آمریکا، هر شرکتی که با ایران ادامه کار دهد، نمی تواند با آمریکا تجارت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بانوی اول آمریکا به آفریقا سفر می‌کند

ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهوری آمریکا، اولین سفر بین المللی خود را به طور انفرادی، انجام می دهد و ماه اکتبر به چند کشور آفریقایی سفر می کند. پیش از این بانوی اول به همراه پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه و اروپا سفر کرده بود.

به نوشته الن کرنلی از بیزنس اینسایدر، بانوی اول آمریکا گفته است این تور، اولین سفر او به آفریقا است و او از این بابت هیجان زده است.

خانم ترامپ افزود، می خواهد از مشکلاتی که کودکان این قاره با آن روبرو هستند، و همچنین از «فرهنگ غنی و تاریخ» آفریقا آگاه شود.

کشورهای آفریقایی یکی از مقاصد محبوب بانوان اول آمریکا بوده اند که سفرهایشان دارای حسن نیت قلمداد می شود که در برخی مواقع توجهات بین المللی برای کمک رسانی به این قاره را باعث شده اند.

باربارا بوش، هیلاری کلینتون، لارا بوش و میشل اوباما از جمله بانوان اولی بودند که طی سالیان اخیر به این قاره سفر کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: تحریم‌ها تا زمانی که رفتار روسیه تغییر نکند باقی خواهند ماند

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده در یک نشست خبری در کی‌یف پایتخت اوکراین - ۲ شهریور ۱۳۹۷

مشاور امنیت ملی کارئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه گفت تحریم‌های آمریکا علیه روسیه تا زمانی که مسکو رفتار خود را تغییر ندهد، باقی خواهند ماند.

جان بولتون، همزمان با جشن‌های سالگرد استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی (سابق)، جهت نشان دادن حمایت آمریکا از آن کشور به کی‌یف رفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در نشستی خبری در کی‌یف گفت، «تحریم‌ها به قوت خود باقی می‌مانند و تا زمانی که رفتار مسکو تغییر نکند باقی خواهند ماند.»

آقای بولتون که پس از دیدار با رئیس جمهوری اوکراین با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، بار دیگر از اقدام روسیه به الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود انتفاد کرد.

شاور پرزیدنت ترامپ با اشاره به این که این موضع در دیدار ۱۶ ژوئیه سران آمریکا و روسیه در فنلاند مطرح شد، گفت موضع و سیاست ما همان است که قبلا بود.

اظهارات جان بولتون یک روز پس از دیدار او با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه در ژنو سوئیس بیان شد.

واشنگتن و متحدان آن مسکو را متهم به حمایت از جدایی‌طلبان اوکراین می‌کنند و در اعتراض به الحاق کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴، مسکو را تحریم کرده‌اند.

روابط واشنگتن و مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، از جمله اوکراین، سوریه و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، سرد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار کارشناسان نسبت به بازگشت شیوع بیماری ایدز

مردم در حال عبور از کنار یک کاندوم غول پیکر در خیابانی در شهر کلن واقع در آلمان پیش از روز جهانی ایدز - آرشیو

۳۶ میلیون نفر در حال حاضر به بیماری «ایدز» مبتلا هستند. این بیماری سال گذشته جان یک میلیون نفر را گرفت.

کارشناسان پیش بینی می کنند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۱۰۰ میلیون نفر دیگر به ویروس «اچ آی وی» مبتلا می شوند.

به رغم این آمار تکان دهنده، برای درمان این بیماری پیشرفت های عمده ای صورت گرفته است. دیگر «اچ آی وی» به عنوان حکم مرگ فرد بیمار قلمداد نمی شود و اگر بیماران به درمان دسترسی داشته باشند، می توانند زندگی عادی کنند و اگر رهنمودهای لازم رعایت شود تهدیدی علیه دیگران نیز نیستند.

اما موفقیت در درمان بیماران متبلا به این ویروس خود هزینه داشته و باعث شده است عده ای بیش از حد «خوش بین» باشند که همین امر، به کاهش منابع مالی برای تحقیق در مورد ایدز و درمان آن منجر شده است.

دکتر کریس بیر، از دانشگاه جان هاپکینز می گوید هنوز کار ما با ایدز تمام نشده است. او هشدار می دهد که اگر دولت ها و شهروندان به این «خوش بینی» ادامه دهند وضعیت بدتر از این خواهد شد.

او می گوید هنوز برای اعلام پیروزی در جنگ علیه ایدز خیلی زود است و خطر بازگشت اپیدمی ایدز، واقعی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدبان حقوق بشر تحقیقات عربستان در مورد جنگ یمن را «قلابی» خواند

کودکی که در حمله هوایی ائتلاف عربستان در صعده مجروح شده است - آرشیو

یک سازمان بین المللی حقوق بشری می گوید ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی که با شیعیان حوثی در یمن می جنگد، در جبران خسارت غیرنظامیان و انجام تحقیقات معتبر درباره مواردی که گفته می شود «جرائم جنگی» بوده، قصور کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیدبان حقوق بشر این مطلب را روز جمعه و در یک گزارش ۹۰ صفحه ای اعلام کرد.

دیدبان حقوق بشر تحقیقات ائتلاف عربستان را «قلابی» توصیف کرده و گفته است تحقیقات عربستان در مورد جرائم جنگی در یمن با «استانداردهای جهانی در موارد شفافیت، بی طرفی و مستقل بودن» فاصله زیادی دارد.

عربستان سعودی حوثی ها را متهم می کند که از ایران پشتیبانی می شوند.

عربستان نیز متهم است که در حملات هوایی اش برای برکناری شورشیان حوثی از قدرت، غیرنظامیان، از جمله کودکان را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادگاه تجدید نظر حکم زندان رئیس جمهوری سابق کره جنوبی را افزایش داد

خانم ‎«پارک گوئن های» رئیس جمهوری سابق کره جنوبی در یکی از جلسات دادگاه در سئول - ۲۳ مه ۲۰۱۷

یک دادگاه تجدید نظر در کره جنوبی حکم زندان رئیس جمهوری سابق این کشور را به ۲۵ سال افزایش داد.

«پارک گوئن های» با یک پرونده فساد اقتصادی روبرو است که به ریاست جمهوری او در سال ۲۰۱۷ پایان داد. او در یک مورد فساد به ۲۴ سال حبس محکوم شده بود که این حکم به ۲۵ سال افزایش یافت.

سال گذشته او متهم شد که باعث از بین رفتن بیش از ۲۶ میلیون دلار پول سازمان اطلاعات کشور شده، لذا برکنار و بعداً در دادگاه محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر همچنین در حکم جدید خود جریمه خانم پارک را ۱ میلیون ۷۸۰ هزار دلار افزایش داد و آن را به ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رساند.

خانم پارک در مارس سال ۲۰۱۷ به دنبال اتهامات فساد مالی علیه محرم اسرار خود، که با استفاده از روابطش با وی انجام شده بود، مجبور به استعفا و بازداشت شد.

خانم پارک بعداً از اعتمادی که به محرم اسرار خود کرده بود، معذرت خواست و محاکمه خود را سیاسی خواند و در جلسات دادگاه شرکت نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ویتنام دو آمریکایی را به اتهام تلاش برای براندازی به ۱۴ سال حبس محکوم کرد

دادگاهی در ویتنام دو آمریکایی را به اتهام «تلاش برای براندازی» به ۱۴ سال زندان محکوم کرد. این خبر را رسانه دولتی ویتنام گزارش کرده است.

«جیمز نگوین» و «آنگل فن» به توطئه برای به دست گرفتن کنترل ایستگاه های رادیویی و پخش پیام های ضدحکومتی متهم شده اند. گفته شده آنها عضو «دولت ملی موقت ویتنام» هستند که در کالیفرنیا مستقر است.

ویتنام این گروه را تروریستی خوانده است.

این دو ظاهرا از آمریکا برای «توسعه نیروهایشان و دستور به اعضایشان در کشور برای انجام اقدامات ضد دولتی» به ویتنام آورده شده بودند.

در جریان محاکمه که دو روز طول کشید و این هفته انجام شد، ۱۰ عضو گروه محکوم شدند، از جمله این دو نفر که آمریکایی-ویتنامی هستند.

گاردین می گوید آنها پس از ۱۴ سال حبس به آمریکا فرستاده می شوند.

سفارت آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده است که وضعیت آقای نگوین را همچنان نظاره خواهد کرد و برای آزادی او تلاش می کند.

یک سخنگوی سفارت گفت ما برای صحبت از جانب آنگل فن اجازه نداریم.

ویتنام معمولا افرادی را که علیه این کشور صحبت می کنند و مطلب می نویسند، بازداشت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایالات متحده چین را به «دخالت آشکار» در امور داخلی آمریکای مرکزی متهم کرد

نمایی از کاخ سفید در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده

به دنبال برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و السالوادور، دولت ایالات متحده در بیانیه‌ای، پکن را به «دخالت آشکار» در سیاست داخلی این کشور آمریکای مرکزی متهم کرد.

کاخ سفید در این بیانیه، که اواخر روز پنجشنبه منتشر کرد، همچنین ضمن انتقاد شدید از السالوادور گفته است که در مورد روابط خود با آن کشور تجدید نظر خواهد کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، این محکم‌ترین واکنش دولت پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی چین است که از جهان می‌خواهد تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نشناسند.

چین تایوان را بخشی از خود می‌داند و از دیگر کشورها می‌خواهد روابط دیپلماتیک مستقل با آن نداشته باشند. السالوادور روز سه شنبه روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرد.

کاخ سفید وقتی پاناما و جمهوری دومنیکن روابط دیپلماتیک خود را با تایوان معطوف به پکن کردند واکنش نشان داده بود، اما لحن بیانیه شب گذشته در مقایسه با آنها متفاوت است.

به عقیده نیویورک تایمز این موضع کاخ سفید نشان دهنده تنش فزاینده دو کشور در منطقه‌ای است که آمریکا مدتهاست در آن نفوذ دارد و پکن در تلاش برای نفوذ به آن است.

ایالات متحده چهار دهه پیش و در دولت جیمی کارتر با اعلام سیاست «چین واحد» تایوان را بخشی از چین شناخت و در سالهای گذشته نیز همین سیاست را دنبال کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با وجود اختلاف مرکل و نتانیاهو بر سر برجام، صدراعظم آلمان به اسرائیل می‌رود

روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در میان تنش فزاینده میان آمریکا و اروپا بر سر ایران، اوائل اکتبر در اولین سفر خود طی چهار سال گذشته، به اسرائیل سفر کند.

مرکل رهبری تلاش ها برای نجات توافق هسته ای ایران را برعهده داشته و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از مخالفان سرسخت برجام بوده است.

نتانیاهو همچنین روابط بسیار نزدیکی با دولت دونالد ترامپ برقرار کرده است که ماه مه امسال برجام را ترک کرد.

آلمان از منتقدان سیاست های دولت نتانیاهو در برابر فلسطینیان است.

برلین در عین حال همچنان متحد عمده اورشلیم، تامین کننده زیردریایی های اسرائیل و بزرگترین شریک تجاری اسرائیل در اروپا است.

بازدید مرکل از اسرائیل بخشی از اجلاس فراگیر دو دولت است که شامل سفر چندین وزیر کابینه آلمان برای دیدار با همتایان اسرائیلی شان می شود. این سفر ادامه دیدار نتانیاهو از آلمان در ماه ژوئن است.

مرکل شخصا آخرین بار در فوریه ۲۰۱۴ به اسرائیل سفر کرده بود.

بنا بر گزارش ها، مرکل در این سفر از دانشگاه حیفا دکترای افتخاری دریافت خواهد کرد.

تنش بر سر ایران در گفته های روز چهارشنبه هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، مبنی بر لزوم ایجاد یک سیستم پرداخت مالی مستقل از آمریکا برای حفظ برجام انعکاس یافت.

هر چند ماس اذعان کرد که آمریکا و اروپا پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ از هم فاصله گرفته بودند، ولی تصمیم اخیر ترامپ برای ترک توافق هسته ای ایران را مورد انتقاد قرار داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از شبکه‌های اجتماعی: با سانسور صدای مردم را قطع نکنید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در توئیتی از مالکان شبکه‌های اجتماعی اینترنتی انتقاد کرد و گفت این شرکت‌ها صدای میلیون‌ها نفر را از طریق اعمال سانسور قطع می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ از شرکت خاصی نام نبرد، اما گفت حتی اگر مجبور باشیم به اخبار جعلی گوش کنیم باز هم نمی‌توان چنین کرد، «مردم باید بدون سانسور تشخیص دهند چه واقعیت است و چه نیست.»

به گزارش رویترز، مشخص نیست منظور آقای ترامپ دقیقا چه موردی است، اما انتقاد او در حالی مطرح می‌شود که کنگره بررسی عملکرد شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند فیسبوک را آغاز کرده است.

در عین حال، فیسبوک، توئیتر و یوتیوب اخیرا اعلام کرد‌ه‌اند برخی حساب‌های مرتبط با حکومت ایران را، که با مخفی کردن هویت خود اقدام به تبلیغات و انتشار اخبار جعلی می‌کردند، مسدود کرده‌اند.

فیسبوک همچنین گفته است در دومین موج عملیات بررسی مطالب به اشتراک گذاشته شده در این شبکه محبوب اجتماعی، حساب‌های مشکوک بیشتری را که به روسیه وابسته هستند مسدود کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و در مصاحبه با خبرگزاری رویترز نیز گفته بود که برای شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر «بسیار خطرناک» است که اقدام به قطع صدای کاربران کنند.

مدیرعامل فیسبوک اواخر فروردین برای توضیح در مورد گردآوری اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر آن توسط شرکت «کمبریج آنالیتیکا» و استفاده از آنها برای اهداف سیاسی در کنگره حاضر شد.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده معتقدند روسیه به قصد دخالت در انتخابات ۲۰۱۶، دست به عملیات سایبری مختلفی زده است؛ از جمله استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ماجرای برکناری نخست وزیر استرالیا چیست؛ «اسکات موریسون» جانشین «مالکوم تورنبال» شد

اسکات موریسون سیاستمدار ۵۰ ساله که پیشتر وزیر خزانه داری استرالیا بود.

«اسکات موریسون» نخست وزیر جدید استرالیا شد. او جایگزین «مالکوم تورنبال» نخست وزیر مستعفی این کشور می شود.

جمعه صبح، مالکوم تورنبال، نخست وزیر پیشین استرالیا با فشار رقبای حزبی اش وادار به کناره گیری از قدرت شد.

تورنبال به خاطر نظرسنجی های ضعیف و آنچه «شورش» نمایندگان محافظه کار توصیف کرده بود، برای برکناری تحت فشار بوده است.

توربنال چهارمین نخست وزیر استرالیا در طول یک دهه اخیر است که توسط همکارانش از نخست وزیری کنار گذاشته می شود.

موریسون، وزیر خزانه داری استرالیا، در رقابت با پیتر داتون وزیر امور کشور، در یک رای گیری داخلی با ۴۵ رای در برابر ۴۰ رای پیروز شد.

استرالیا شاهد یک انتخابات خواهد بود و نمایندگان نگران بودند که عملکرد ضعیف مالکوم تورنبال که در نظرسنجی ها انعکاس یافته بود، بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تشکر بریتانیا از جمهوری اسلامی برای آزادی زاغری؛ ابراز امیدواری برای آزادی دائمی

خانم زاغری روز پنجشنبه بعد از ۳۰ ماه زندان برای سه روز به مرخصی آمد.

در نخستین واکنش به آزادی زندانی ایرانی بریتانیایی، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا ضمن ابراز خشنودی از مرخصی سه روزه نازنین زاغری رتکلیف گفت امیدوار است این اقدام همانگونه که از سوی خانواده خانم زاغری نیز عنوان شده است، به آزادی دائمی وی منجر شود.

نازنین زاغری روز پنجشنبه بعد از ۳۰ ماه زندان، برای سه روز به مرخصی آمد و پس از آزادی موقت از زندان اوین، توانست به دیدار فرزند ۴ ساله و فامیل خود برود.

خبرنگاران دیروز با جرمی هانت که اخیرا جایگزین بوریس جانسون در مقام وزیر خارجه بریتانیا شده، این پرسش را مطرح کردند که آیا آزادی خانم زاغری به این مساله که آقای جانسون دیگر وزیر خارجه آن کشور نیست ارتباط دارد؟

وی گفت: فکر نمی کنم این سوال درستی باشد. بوریس تلاش زیادی برای آزادی نازنین کرد و فکر می کنم که همه ما از اخبار امروز خوشحالیم هستیم و ما می خواهیم از مقامات ایرانی تشکر کنیم.

آقای هانت افزود: همزمان فراموش نکنیم که او نباید در وهله اول در زندانی می شد. نازنین بیگناه است، یک دختر ۴ ساله و یک همسر وفادار دارد و در هر دو کشور ایران و انگلیس، دوستانی دارد و راستش هر روز که او در زندان باشد، یادآور بی‌عدالتی به تمام جهان است.

آزادی نازنین زاغری رتکلیف همچنین زمانی صورت گرفت که دولت بریتانیا در نظر دارد حدود ۴۰۰ میلیون پوند بابت یک قرارداد تسلیحاتی با دولت پیش از انقلاب اسلامی در ایران را به این دولت پرداخت کند.

خانم زاغری که سی ماه پیش، در نوروز ۱۳۹۵ برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

سپاه پاسداران او را به جرم امنیت ملی و آموزش روزنامه نگاری متهم کرده بود. اما خانم زاغری اتهامات خود را رد کرد و بنیاد رویترز نیز رسما اعلام کرد که خانم زاغری یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش نتانیاهو به بسته حمایت ۱۹ میلیون یورویی اروپا؛ اشتباه بزرگی است

نخست وزیر اسرائیل در سفر به لیتوانی به سر می برد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که سرگرم دیدار و گفتگو با مقامات لیتوانی در آن کشور بالتیک به سر می برد، به بسته حمایتی ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

آقای نتانیاهو روز جمعه ۲ شهریور گفت این اقدام اتحادیه اروپا اشتباهی بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه این کمک به مردم ایران نمی رسد، کمک اروپا را قرص سم برای مردم ایران نامید.

اتحادیه اروپا در تلاش دیگری برای حفظ برجام و کمک به اقتصاد ایران، روز پنجشنبه اعلام کرد که کمک ۱۸ میلیون یورویی، معادل ۲۰ ملیون دلار آمریکا، برای مصرف در ایران اختصاص می دهد.

اقدام روز پنجشنبه اروپا در حالی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در ژنو بعد از دیدار با همتای روس خود، گفت ایالات متحده قصد دارد فشار و تحریم های ایران را به میزان دست کم قبل از توافق هسته ای بر ایران ادامه دهد.

با اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا تلاش دارد که شرکت های خود را به عدم خروج از ایران تشویق کند.

اما بسیاری از شرکت های اروپایی اعلام کرده اند برای این که مورد تحریم های ثانویه آمریکا قرار ندهند، بازار کوچک ایران را به نفع بازار بسیار بزرگتر آمریکا ترک می کنند.

برپایه تحریم های ثانویه آمریکا، هر شرکتی که با ایران ادامه کار دهد، نمی تواند با آمریکا تجارت کند.

دعوت از دیگر شرکت های هواپیمایی

روز جمعه آقای نتانیاهو در لیتوانی از موضع این کشور تقدیر کرد و خطاب به مقامات این کشور گفت: من از موضع هوشیارانه شما در قبال برجام بسیار قدر دانم. توافق بسیار بدی بود.

وی از دیگر شرکت های مسافربری خواست به توقف پرواز به ایران بپیوندند.

وی گفت: امروز ما با خبر شدیم که سه شرکت هواپیمایی بزرگ بریتیش ایرویز، کی ال ام و ایرفرانس، پرواز خود در ایران را متوقف کردند. این خوب است. بسیاری دیگر نیز باید این کار را انجام دهند و بسیاری دیگر نیز این کار انجام خواهند داد. ایران نباید به خاطر اقدامات خشونت آمیز خود در منطقه و تلاش های خود برای توسعه اقدامات تروریستی در خاور میانه، اروپا و دیگر نقاط جهان، پاداش بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیلی بیست: ایرانیها خود را جای طرفداران سناتور سندرز جا زدند که در انتخاب قاضی ارشد دخالت کنند

یک کارزار تبلیغاتی جعلی ایرانی از حامیان برنی سندرز در فضای آنلاین شکل گرفته بود.

نشریه دیلی بیست در گزارشی نوشت: فیسبوک روز سه شنبه آشکار کرد که یک کارزار تبلیغاتی جعلی ایرانی از حامیان برنی سندرز در فضای آنلاین شکل گرفته بود.

فیسبوک در بیانیه ای مطبوعاتی گفت که ۶۵۲ صفحه مرتبط با کمپین های نفوذ سیاسی را که رد شان به ایران برمی گردد حذف کرده است. این کارزار افرادی را در سرویس های اینترنتی متعدد در خاورمیانه، آمریکای لاتین، بریتانیا و ایالات متحده هدف گرفته بود.

شرکت امنیت سایبری «فایر آی» که ماه ها قبل به فیسبوک نسبت به کمپین های نفوذ هشدار داده بود، در بیانیه ای جداگانه بر روی وبسایت اش نوشت که رد این کمپین شامل پست های آمریکایی های لیبرال به ظاهر طرفدار برنی سندرز از طریق نشانی ایمیل ها و تلفن های مرتبط با حساب های کاربری «نا موثق» شان به ایران برمی گردد.

این تحقیقات زمانی آغاز شد که «فایر آی» یک رسانه جعلی آمریکایی به نام «لیبرتی فرانت پِرِس» را پیدا کرد که فیسبوک می گوید سال ۲۰۱۳ ایجاد شده بود. افراد فعال پشت آن صفحه طی زمان در چهره های متفاوتی با مخاطبان دگرگونی با «مواضع ضد سعودی، ضد اسرائیلی و طرفدار فلسطینی ها» ارتباط برقرار کردند. دیگر نمونه ها شامل «بریتیش لِفت» است که مطالبی در حمایت از جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا، و در طرفداری از جبهه آزادیبخش فلسطینی منتشر می کرد. «فایر آی» همچنین چند سایت متمرکز بر مسائل خاورمیانه به زبان عربی را به عنوان بخشی از این تلاش ها شناسایی کرده است.

«فایر آی» بر خلاف کمپین نفوذ سایبری روسیه در سال ۲۰۱۶، نشانه های از هک و حملات سایبری پیوسته به این فعالیت های تبلیغاتی نیافته است. ایران هزینه زیادی بر روی قابلیت های تهاجمی آنلاین کرده است، اما در این پروژه چنین نشانه هایی دیده نمی شود. «فایر آی» در عوض ارتباطی میان این کمپین و «پرس تی وی»، کانال تبلیغاتی تلویزیون دولتی ایران یافته است.

توییتر ۲۸۴ حساب کاربری را تعلیق کرده است که درگیر یک «دستکاری هماهنگ» بوده اند و «ظاهرا بسیاری در ایران شکل گرفته بود».

در این حساب های جعلی، هشتگ های #«مقاومت» و #«پرزیدنت من نیست» در زیر توییت هایی در ضدیت با دونالد ترامپ استفاده شده است. از این حساب ها توییت هایی هم در مخالفت با قاضی برت کاوانا، گزینه پرزیدنت ترامپ برای دیوان عالی آمریکا، منتشر شده است.

توییتر «لیبرتی» همچنین مخالفان رژیم جمهوری اسلامی از جمله سازمان مجاهدین خلق را هدف گرفته بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده سازمان ملل از ایران هم در کنار روسیه و ترکیه برای نشست قانون اساسی جدید سوریه دعوت کرد

«استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه از مقامات تهران در کنار مقامات روسیه و ترکیه برای حضور در کمیته چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دعوت به عمل آورده است.

سخنگوی آقای دی میستورا روز جمعه گفت که قرار است این اجلاس در روزهای بیستم و بیست و یکم شهریور ماه در شهر ژنو در سوئیس برگزار شود.

پیش از این هم سه کشور روسیه، ایران و ترکیه مذاکراتی درباره صلح سوریه داشته اند که آمریکا گفته است از هرگونه تلاش برای صلح در سوریه استقبال می کند اما در این نشست حضور ندارد.

سازمان ملل متحد طی هشت سال گذشته بارها تلاش کرده است به جنگ داخلی سوریه پایان دهد؛ جنگی که بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

الساندرا ولوچی سخنگوی سازمان ملل در این مورد گفت: استفان دمیستورا به مشاوره در مورد ایجاد یک کمیته مشورتی قانون اساسی سوریه با رهبری این کشور که سازمان ملل متحد در چارچوب فرایند ژنو و مطابق با قطعنامه ۲۲- ۵۴ تسهیل کرده ادامه می دهد. در این زمینه نماینده ویژه، دی میستورا از ایران، روسیه و ترکیه برای مشاوره رسمی در ژنو در روزهای ۱۱ در و ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸، دعوت کرده است.

در اواخر خرداد ماه، آقای دی میستورا اعلام کرد که گفت‌وگوهای «اصولی» را با مقام‌های ارشد ایران، روسیه و ترکیه درباره چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزینه جدید ترامپ برای ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده| بیوگرافی ژنرال سه ستاره

ژنرال «کنت مک کنزی»، ۶۱ ساله، سابقه خدمت در ارتش آمریکا در ماموریت های خاورمیانه را دارد.

رئیس جمهوری آمریکا یک افسر کهنه کار ارشد نیروی دریایی ایالات متحده را برای اداره فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا مشهور به«سنتکام» برگزید.

ژنرال «کنت مک کنزی جونیور» (به انگلیسی: Kenneth McKenzie) در صورت تایید توسط سنا، جایگزین ژنرال «جوزف وُتل» خواهد شد که پیشتر اعلام کرد بازنشسته خواهد شد.

ژنرال مک کنزی که کارش را به عنوان تفنگدار دریایی شروع کرد، در ۱۹۷۹ به فرماندهی تفنگداران دریایی آمریکا گماشته شد و در سال های پس از حملات سپتامبر ۲۰۰۱، این نیروها را در عراق و افغانستان هدایت کرد.

این ژنرال سه ستاره، مدتی در جمع نیروهای بین المللی موسوم به ایساف، به عنوان دستیار معاون رئیس ستاد کل نیروها در امور با ثبات کردن افغانستان خدمت کرد. او در سال ۲۰۰۸، معاون مدیر عملیات در مرکز فرماندهی ملی ارتش در پنتاگون شد.

ژنرال آمریکایی مدتی را هم در نیروهای بین‌المللی موسوم به «ایساف»، به عنوان دستیار معاون رئیس ستاد کل در امور با ثبات کردن افغانستان فعالیت کرد. وی پیش از برگزیده شدن توسط پرزیدنت ترامپ، از مدیران ستادکل نیروهای مسلح بود.

او در حالی جانشین ژنرال وتل می شود که توسط باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و تایید سنا منصوب شده بود.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده مشهور به «سنتکام»، نام یکی از شش ستاد فرماندهی کل ارتش آمریکا است.

ژنرال مک کنزی در زمانی این مسولیت را به عهده می گیرد که پنتاگون تحت رهبری جیم متیس وزیر دفاع در پی آن است که تمرکز و برتری نظامی آمریکا را از جنگهای ۱۷ سال گذشته با ستیزه جویان در خاورمیانه، متوجه قدرت های بزرگ از جمله روسیه و چین کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG