لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۱۳:۵۸

سرخط خبرها

بازگشت دلار به «سنا»؛ سامانه رسمی بانک مرکزی دلار را ۹۷۷۴ تومان اعلام کرد

در حالیکه سامانه رسمی بانک مرکزی ایران دلار را دوباره به سامانه نظارتی خود بازگرداند، ارزش هر دلار را ۹۷۷۴ تومان اعلام کرد. این در شرایطی است که هر دلار در بازار آزاد ۱۰۵۷۰ تومان داد و ستد شد.

از مدتی پیش سامانه نظارت ارز موسوم به «سنا» که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران راه انداخته شده، از ارایه اطلاعات درباره دلار آمریکا خودداری می کرد اما روز پنجشنبه اول شهریور، این سامانه دوباره ارزش دلار را در جدول های خود ارایه داد.

در روز پنجشنبه، ارزش هر دلار در این سایت ۹۷۷۴ تومان گزارش شده است.

خبرگزاری های ایران همزمان گزارش داده اند در بازار آزاد، هر دلار آمریکا ۱۰۵۷۰ تومان معامله شده است.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد. هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

دولت اعلام کرد نرخ ارز را تک نرخی می کند اما عملا دلار ۴۲۰۰ تومانی تنها به دست برخی افراد نزدیک به حکومت برای واردات پرداخت شده که سوء استفاده هایی نیز در این رابطه گزارش شده است.

با این حال، دستگاه قضایی ایران با همکاری دولت روحانی برای کنترل بازار ارز و طلا، تاکنون ده‌ها نفر را در ارتباط با پرونده های ارز، سکه، و خودرو دستگیر کرده‌اند.

پیش از این، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با درخواست صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، برای تسهیل برخورد «قاطع و سریع» با «اخلال گران و مفسدان اقتصادی» موافقت کرده بود.

ماجرای سقوط ارزش ریال

در واکنش به سقوط ارزش پول ملی ایران در یک سال گذشته، استاد سرشناس اقتصاد در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، تورم موجود در ایران را حدود ۱۵۷ درصد دانست نه آنچه که دولت ایران اعلام می‌کند.

همزمان با آغاز رسمی تحریم‌های ایران از سوی دولت ایالات متحده، روز دوشنبه پروفسور استیو هانکه، استاد اقتصادکاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مردم ایران می دانند که تهدید و اجرای تحریمها یعنی، باید منتظر کسری بیشتر بودجه کشورشان باشند و تنها راهی که دولت می تواند آنرا جبران کند، چاپ پول است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

پروفسور استیو هانکه با اشاره به بحران های ارزی ماههای اخیر ایران گفت: «با توجه به آغاز تحریمها، مردم ایران در هر فرصتی ریال را با دلار، طلا، حتی شکر، آرد و خودرو معاوضه می کنند. به همین دلیل تورم در ایران در اوج است. برپایه ارزیابی امروز من، نرخ تورم سالانه حدود ۱۵۷ درصد است در حالیکه دولت آنرا حدود ۱۰/۲ درصد اعلام کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اختلاف کانادا و عربستان | آمریکا می گوید به روابط با هر دو متعهد است

وزارت خارجه آمریکا می گوید این کشور به روابط با کانادا و عربستان سعودی متعهد است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا این موضعگیری را روز پنجشنبه و در حالی اعلام کرد که روابط کانادا و عربستان سعودی تیره شده است. کانادا به بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی اعتراض کرده است که این اعتراض واکنش شدید پادشاهی عربستان را در پی داشته است.

سخنگوی مایک پمپئو، روز پنجشنبه گفت وزیر خارجه آمریکا به همتای کانادایی خود گفته است ایالات متحده به همکاری نزدیک با کانادا و عربستان متعهد است.

مایک پمپئو عالی رتبه ترین مقام آمریکایی است که تاکنون درباره اختلاف شدید اتاوا و ریاض اظهار نظر می کند.

عربستان سعودی، فعالان حقوق زنان را ماه گذشته میلادی بازداشت کرد. کانادا از عربستان خواسته است فعالان جامعه مدنی را از زندان آزاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر در ماه جاری میلادی گفته بود واشنگتن از دو کشور می خواهد اختلافشان را با دیپلماسی حل کنند و مسئله را با عربستان در میان گذاشته است.

با اینکه کانادا متحد نزدیک آمریکا به شمار می رود، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در ماه ژوئن جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را به طور علنی سرزنش کرده بود. پرزیدنت ترامپ همچنین به دنبال روابط نزدیکتر با عربستان است.

عربستان در واکنش به درخواست مقامات کانادایی برای آزادی فعالان سعودی، سفیر کانادا را اخراج کرد و اقدامات اقتصادی دیگری نیز علیه کانادا انجام داد.

کانادا می گوید همچنان عربستان را به خاطر شرایط حقوق بشری تحت فشار قرار می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت اسرائیل طرح توسعه شهرک‌سازی را در کرانه باختری تصویب کرد

یکی از ساکنان «معاله آدومیم» در حال نگاه کردن به این بزرگترین شهرک یهودی نشین اسرائیلی واقع در کرانه باختری - ۵ دسامبر ۲۰۱۲

همزمان با آماده شدن دولت ایالات متحده برای معرفی طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه، دولت اسرائیل می‌گوید طرح‌های ساخت بیش از هزار واحد مسکونی را در شهرک‌های کرانه باختری به پیش خواهد برد.

به گزارش شبکه خبری فاکس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اداره امور مدنی اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد کمیته برنامه‌ریزی این اداره ساخت هزار و پانصد واحد مسکونی را در کرانه باختری تصویب کرده است.

سیاست شهرک‌سازی اسرائیل یکی از موانع عمده مذاکرات صلح بین فلسطینی‌ها با آن کشور، و همچنین یکی از موارد اختلاف نظر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود.

هر چند با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ روابط آمریکا و اسرائیل بار دیگر گرم شد، اما هنوز مشخص نیست که در طرح صلح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ، به این موضوع چگونه پرداخته شده است.

با این حال، دولت ایالات متحده اواخر بهمن سال گذشته گفت‌وگوی مقام‌های ارشد آمریکایی و اسرائیلی در مورد امکان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین واقع در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن را به اسرائیل تکذیب کرد.

گروه ناظر بر تحرکات شهرک سازی اسرائیلی ها به نام «حالا صلح» (Peace Now) می‌گوید تصمیم اخیر دولت اسرائیل ساخت فوری نزدیک به ۴۰۰ واحد مسکونی را شامل می‌شود و بقیه نیازمند طی روند قانونی هستند.

به گفته این گروه مخالف سیاست‌های شهرک سازی اسرائیل، بیشتر واحدهای مسکونی که تصویب شده‌اند، در مناطق پراکنده‌ای هستند که در صورت ارائه احتمال هر طرح صلحی در آینده، اسرائیلی‌ها باید آن مناطق را ترک کنند.

حدود ۶۰۰ هزار اسرائیلی در شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری و شرق اورشلیم زندگی می‌کنند؛ مناطقی که در جنگ سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمده‌اند و فلسطینی‌ها می‌گویند بخشی از کشور مستقل آینده آنها خواهند بود.

اوایل آبان ۱۳۹۶، دولت اسرائیل تحت فشار دولت ایالات متحده بحث و بررسی درباره لایحه جدیدی که به موجب آن شماری از شهرک‌هاى یهودی نشین در اطراف اورشلیم، رسما به محدوده آن افزوده خواهد شد را به تعویق انداخت.

مقام‌های آمریکایی اخیرا گفته‌اند دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای به منظور معرفی و پیشبرد طرح ایالات متحده برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است و احتمالا این طرح به زودی معرفی خواهد شد.

با این حال جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که به اسرائیل سفر کرد، روز چهارشنبه اعلام کرد دولت ایالت متحده زمانبندی خاصی را برای انتشار طرح پیشنهادی خود برای صلح خاور میانه تعیین نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناسان نظامی: جنگنده جدید ایران عملا بازسازی جت‌های آمریکائی دهه ۱۹۷۰ است

خیلی از کاربران ایرانی در فضای مجازی این دو عکس از جت جدید ایران (بالا) و مدل نیم قرن پیش آمریکایی را کنار هم گذاشته اند.

جمهوری اسلامی ایران این هفته از یک هواپیمای جت جنگنده رونمائی کرد که بنا به ادعای حکومت،کلا از طراحی تا ساخت، محصول خود ایران است. اما کارشناسان هوایی در درستی این ادعا تردید دارند.

تلویزیون دولتی ایران روز سه شنبه گزارشی از رونمائی جت جنگنده «کوثر» داشت که حسن روحانی و خلبان بر آن سوار بودند.

به گزارش شبکه خبری «سی ان بی سی» کارشناسان نظامی و هوائی این ادعای حکومت ایران را بی درنگ زیر سوال برده و تاکید دارند که این جت، شکل بازسازی شده «اف- ۵»های آمریکاست که پنج سال پیش از انقلاب به ایران فروخته شد.

این کارشناسان می گویند جت جنگنده دو نفره ایران، در واقع بازسازی شده هواپیمای آمریکایی است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ ساخته شد. حدس زده می شود که ایران هنوز ۴۸ فروند از آن هواپیماهای نیم قرن پیش را در اختیار دارد و از آنها استفاده می کند.

جوزف دمپسی پژوهشگرنظامی و دفاعی در«مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک» با مقایسه «اف ۵» با «کوثر» شباهتهای بسیار زیاد آنها را نشان داد.

یک کارشناس دیگر مسائل هوائی به این شبکه خبری آمریکائی گفته است شاید ادعای ایران در مورد ساختن برخی از قطعات هواپیمای جدید درست باشد اما اینکه کل هواپیما در داخل ایران طراحی و ساخته شده باشد، بی اساس است. حداکثر اینکه سامانه کنترل الکترونیکی هواپیما را که پنج دهه پیش ساخته شده بود، بهسازی کرده باشند.

جان سلنر کارشناس مسائل هوائی و دفاعی در این باره می گوید حکومت ایران که از ناحیه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی زیر فشار قرار گرفته است با اعلام ساخت هواپیمای جنگنده می خواهد به مردم ایران بگوید راههائی برای حمایت و حفاظت خود یافته است.

سلنر اضافه می کند که آنها در حال بومی سازی قابلیتهای خود هستند اما هنوز تا طراحی، و ساخت هواپیما با اتکا به خود راه درازی در پیش دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ هشدار داد: دموکرات‌ها من را استیضاح کنند، بازار سقوط می‌کند

مصاحبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با شبکه فاکس نیوز - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با شبکه خبری فاکس، هشدار داد که در صورت استیضاح احتمالی او، بازار سقوط می‌کند؛ ضمن آن که احتمال حرکت نمایندگان دموکرات کنگره در چنین مسیری را در آینده زیر سئوال برد.

به گزارش وبسایت فاکس نیوز، پرزیدنت دونالد ترامپ در این گفت‌وگوی اختصاصی که چهارشنبه شب در برنامه «فاکس اند فرندز» پخش شد گفت، «نمی‌دانم چطور می‌توانید کسی را که کار بزرگی انجام داده است، استیضاح کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا به درخواست برخی چپگراها برای استیضاح او در صورت تصاحب اکثریت کرسی‌های کنگره در انتخابات میان‌دوره‌ای پائیز اشاره کرده است؛ درخواستی که با اظهارات اخیر وکیل شخصی پیشین او قوت گرفت.

مایکل کوهن روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال نیویورک اتهام تخلف مالی هماهنگ شده با موکل خود را پذیرفت؛ ادعایی که آقای ترامپ آن را رد و در توئیتی او را به «داستان سرایی برای رسیدن به توافق» با دادستان‌های فدرال متهم کرد.

به گزارش فاکس، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت، به رغم پوشش خبری رسانه‌ها در مورد پرونده کوهن و دیگر مباحثی که در ارتباط با او بحث برانگیز شده است، من از زمانی که کار خود را در کاخ سفید شروع کردم، عالی عمل کرده‌ام.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با این هشدار که اگر زمانی استیضاح شود بازار سقوط خواهد کرد و وضعیت اقتصادی مردم بد خواهد شد، گفت اگر به آمار اقتصادی یک سال اخیر نگاه کنید متوجه می‌شوید که دولت عملکرد موفقی داشته است.

وی گفت اگر در سال ۲۰۱۶ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب نمی‌شد، اقتصاد کشور ضعیف‌تر می‌شد.

به نوشته فاکس نیوز، صحبت از استیضاح دونالد ترامپ هنوز شاید در بخش کوچکی از حزب دموکرات مطرح باشد و دموکرات‌های ارشد در کنگره تا کنون با چنین درخواستی همراه نبوده‌اند، هرچند برخی همچنان درها را باز گذاشته‌اند.

برخی می‌گویند پرونده مایکل کوهن وکیل سابق آقای ترامپ می‌تواند تبعات حقوقی برای او به بار آورد و بسیاری از دموکرات‌ها نیز بر این عقیده هستند که اگر او رئیس جمهوری نبود، پرونده قضایی جداگانه‌ای برایش باز می‌شد.

طبق قوانین ایالات متحده، استیضاح رئیس جمهوری باید ابتدا در مجلس نمایندگان مطرح شود و تصویب آن مستلزم موافقت اکثریت نسبی نمایندگان است و در صورت تصویب، استیضاح رئیس جمهوری در مجلس سنا انجام خواهد شد.

تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا با استیضاح برکنار نشده است. اندرو جانسون (هفدهمین) و بیل کلینتون (چهل و دومین) روسای جمهوری آمریکا استیضاح شدند اما رای کافی برای برکناری آنها داده نشد. ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا هم با درخواست استیضاح روبرو شد اما قبل از انجام آن، کناره گیری کرد.

دوره ریاست جمهوری در ایالات متحده چهار ساله است و هر کس حداکثر می‌تواند دو دوره متوالی انتخاب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دور جدید تعرفه‌های متقابل آمریکا و چین علیه هم آغاز شد

دور جدیدی از اعمال تعرفه های متقابل میان ایالات متحده و چین بر کالاهای صادراتی دو کشور از روز پنجشنبه آغاز شد.

آمریکا، اوائل ماه جاری اعلام کرده بود که ۲۵ درصد تعرفه بر روی ۱۶ میلیارد دلار کالای چینی برقرار می کند و این علاوه بر تعرفه هایی است که قبلا بر ۳۴ میلیارد دلار واردات از چین در اوائل ماه ژوئیه برقرار شده بود.

پکن نیز هر بار به عنوان مقابله به مثل، به همان میزان تعرفه بر کالاهای وارداتی از ایالات متحده اعمال کرده است.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه ای به خبرگزاری رویترز گفته است انتظار ندارد این هفته پیشرفتی در مذاکرات مربوط به بازرگانی روی دهد.

دولت ترامپ از چین می خواهد که سیاست های حمایتی خود از بخش تکنولوژی در چین را تغییر دهد و بازار خود را بر روی کالاهای آمریکایی بگشاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


بسته کمک ۲۰ میلیون دلاری اتحادیه اروپا برای ایران؛ چه می‌دانیم

اتحادیه اروپا در تلاش دیگری برای حفظ برجام و کمک به اقتصاد ایران، روز پنجشنبه اعلام کرد که کمک ۱۸ میلیون یورویی، معادل ۲۰ ملیون دلار آمریکا، برای مصرف در ایران اختصاص می دهد.

اقدام امروز اروپا در حالی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در ژنو بعد از دیدار با همتای روس خود، گفت ایالات متحده قصد دارد فشار و تحریم های ایران را به میزان دست کم قبل از توافق هسته ای بر ایران ادامه دهد.

بسته کمکی اتحادیه اروپا برای ایران شامل ۸ میلیون یورو برای بخش خصوصی این کشور، ۸ میلیون یورو برای چالش های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو برای مقابله با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر است.

به گفته این اتحادیه، این بخشی از کمک ۵۰ میلیون یورویی تخصیص یافته در این زمینه است.

با اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا تلاش دارد که شرکت های خود را به عدم خروج از ایران تشویق کند.

اما بسیاری از شرکت های اروپایی اعلام کرده اند برای این که مورد تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند، بازار کوچک ایران را به نفع بازار بسیار بزرگتر آمریکا ترک می کنند.

برپایه تحریم های ثانویه آمریکا، هر شرکتی که با ایران ادامه کار دهد، نمی تواند با آمریکا تجارت کند.

واکنش مرکل به پیشنهاد نظام جداگانه مالی برای معامله با ایران

در همین حال، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به پیشنهاد وزیر خارجه اش مبنی بر جداسازی نظام پرداختی اتحادیه اروپا از آمریکا به عنوان راه‌حلی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، واکنش سردی نشان داد.

هایکو مس، وزیر خارجه آلمان خواستار ایجاد یک کانال مستقل موسوم به صندوق پولی اروپا از نظام موجود موسوم به سوئیفت است.

خانم مرکل با اعلام اینکه با نظر وزیر خارجه اش که گفته روابط با آمریکا در حال تغییر است موافق است، از حمایت صریح از تشکیل نظام جدای پرداخت پول به ایران خودداری کرد و گفت در سوئیفت ساز وکارهایی برای جلوگیری از تامین مالی گروههای تروریستی وجود دارد.

اگر چه اروپاییان امضا کننده برجام از خروج آمریکا از توافق هسته ای ناخرسندند، اما همگی با واشنگتن در مورد مقابله با گسترش برنامه موشک بالستیک ایران و نفوذ و استقرار نظامی جمهوری اسلامی ایران در منطقه هم رای هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجمی در پاریس مادر و خواهرش را با چاقو کشت؛ داعش بیانیه داد

پلیس و خبرنگاران در محل حمله در تراپه حاضر شدند.

پلیس فرانسه مهاجمی را که روز پنجشنبه در شهرک تراپه، واقع در حومه پاریس دو نفر را با چاقو کشت و دو نفر دیگر را مجروح کرد، با شلیک گلوله از پای در آورد.

به گفته پلیس، دو نفر کشته شده مادر و دختر فرد مهاجم بودند.

یکی از شبکه های خبری محلی می گوید مهاجم ۳۶ ساله ای که نزدیکان خود را در خیابان به قتل رساند، فریاد «الله اکبر» سر داده بود، اما پلیس این خبر را هنوز تایید نکرده است و تحقیقات درباره اینکه آیا مشکلات خانوادگی منجر به این حمله شده، ادامه دارد.

تراپه، شهرکی با جمعیت کم در آمد و در نزدیکی حومه ثروتمند غرب پاریس است و ده ها نفر از جوانانی که تحت تبلیغات، تندرو شدند از این شهر حدود ۳۰ هزار نفری به سوریه رفتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات می گوید مهاجم ظاهرا دچار مشکلات روانی زیادی بوده است اما گزارش شده است که او به خاطر طرفداری از تروریسم نیز برای پلیس شناخته شده بود.

گروه «دولت اسلامی» یا داعش پیش از مشخص شدن هویت قربانیان با انتشار بیانیه ای مسوولیت این حمله را پذیرفته بود.

با این حال هنوز پلیس فرانسه تایید نکرده این حمله به داعش ربط دارد یا خیر. پیشتر، برخی از کارشناسان گفته بودند که داعش گاهی حملاتی که کار این گروه نیست را به خود نسبت می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» هم پروازها به ایران را متوقف می‌کند

شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» که هفتگی پروازهای لندن- تهران را داشت، اعلام کرد پروازهای خود را از آخر شهریور متوقف می کند.

در بیانیه روز پنجشنبه اول شهریور این شرکت آمده که ادامه پروازهای لندن تهران «توجیه اقتصادی» ندارد.

این شرکت بریتانیایی اعلام نکرده که این توقف پروازها به بازگشت تحریم های هسته ای ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ربط دارد یا خیر.

پیشتر نیز شركت هواپیمایی هلند، کی.ال.ام (به انگلیسی K L M) در اطلاعیه‌ای از توقف پروازهای خود به تهران خبر داد.«کی ال ام» نیز ۳۱ شهریور آخرین پرواز به ایران را خواهد داشت.

شرکت هواپیمایی هلند هم علت این تصمیم گیری را دلایل تجاری خوانده بود.

هرچند در سه سال اخیر روابط شرکت های هواپیمایی با ایران کمی بهتر شده بود اما ماجراجویی جمهوری اسلامی در خاورمیانه موجب فشارهایی از سوی دولت های غربی بر شرکت های هواپیمایی شده بود.

آمریکا و متحدانش، ایران را به حمایت از گروه های تروریستی متهم می کنند. پیش از این قانونگذاران آمریکایی از استفاده جمهوری اسلامی از ناوگان مسافربری هوایی خود برای اعزام نیرو و کمک به دولت اسد در سوریه و حزب الله لبنان خبر داده بودند.

تاکنون بسیاری از شرکت‌های اروپایی، با نزدیک شدن اعمال مجدد تحریم‌ها، یا تعاملات خود را با تهران بسیار کاهش داده، یا به فعالیت‌های خود در ایران پایان داده‌اند.

روز چهارشنبه ۳۱ مرداد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پایان سفر خود به اسرائیل گفت بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تاثیر بزرگی بر اقتصاد ایران داشته است.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت کره‌ای قصد دارد به جای ایران از دیگر منابع نفت تامین کند

یک شرکت کره جنوبی به نام پتروشیمی هانوا توتال واردات میعانات گاز طبیعی از آمریکا و استرالیا را افزایش داده است و همچنین به دنبال محموله های بیشتر از اروپا برای جایگزین کردن توزیع کنندگان ایرانی است.

به گزارش رویترز، دو منبع نزدیک به موضوع این خبر را روز پنجشنبه اعلام کردند.

اقدام این شرکت کره ای همسو با تلاش پالایشگاه های دیگر کره جنوبی است که می خواهند به جای خرید نفت از ایران، محصولات مورد نیاز را از کشورهای دیگر وارد کنند.

هانوا توتال که تولیدکننده محصولات پتروشیمی است یک میلیون بشکه میعانات گاز طبیعی از شرکت آمریکایی «فورد ایگل» برای تحویل در ماه نوامبر خریده است و واردات از استرالیا را نیز افزایش داده است.

تحریم های آمریکا علیه نفت ایران در آبان ماه (نوامبر) آغاز می شود.

آمریکا گفته است به کشورهایی که واردات نفت از ایران را کاهش دهند ممکن است معافیت از تحریم ها بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد پرزیدنت ترامپ از وکیل سابق همزمان با حمایت از رئیس پیشین کارزار انتخاباتی

یک روز پس از آن که وکیل شخصی پیشین دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اتهامات مالی مطرح شده علیه خود را پذیرفت، پرزیدنت ترامپ در توئیتی او را به «داستان سرایی برای رسیدن به توافق» با دادستان‌های فدرال متهم کرد.

مایکل کوهن روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال نیویورک اعلام کرد تخلفات مالی هماهنگ شده را می‌پذیرد. نام او زمانی در رسانه‌ها مطرح شد که یک بازیگر فیلم‌های پورن فاش کرد کوهن به نمایندگی از دونالد ترامپ به وی حق السکوت داده است.

پرزیدنت ترامپ که پیشتر این ادعا را رد کرده است، اندکی بعد در پیامی در حساب خود در توئیتر نوشت، «اگر کسی به دنبال یک وکیل خوب می‌گردد، من قاطعانه توصیه می‌کنم که به دنبال دریافت خدمات از جانب مایکل کوهن نباشد!»

اعتراف مایکل کوهن در دادگاه به تخلف مالی تقریبا همزمان شد با این که اعضای هیات منصفه دادگاهی در ایالت ویرجینیا، پل مَنافورت رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را در هشت مورد از ۱۸ اتهام عمدتا مالیاتی و بانکی گناهکار تشخیص داد.

هرچند آقای منافورت از سوی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مورد پیگرد قرار گرفته، اما هیچکدام از اتهامات فعلی او در این دادگاه ربط مستقیمی به آن پرونده ندارد.

پرزیدنت ترامپ در حمایت از رئیس ستاد انتخاباتی سابق خود در توئیتر نوشت، «برای این مرد شجاع احترام زیادی قائل است!» و اضافه کرد که «منافورت، بر خلاف مایکل کوهن، تحت فشار زیادی قرار دارد، اما نمی‌گذارد که شکسته شود.»

کوهن مدعی شده به دستور یک کاندیدا برای یک سمت فدرال، با هدف تاثیر بر انتخابات، این تخلفات به گفته او هماهنگ شده را انجام داده است. در همین حال، رودی جولیانی وکیل فعلی پرزیدنت ترامپ، او را به دروغگویی متهم کرده است.

سایه تحقیقات روسیه

مسائل قضایی پیش آمده در پی ادعای دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مطرح شد.

پل منافورت به مدت سه ماه رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ بوده و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشته که گفته می‌شود طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات آقای ترامپ ارائه کنند.

آن نشست اکنون در کانون بررسی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا قرار دارد؛ تحقیقاتی که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ اقدام بازرس ویژه را «شکار جادوگر» و کار بی‌حاصل قلمداد کرده که هدف آن تخریب ریاست جمهوری است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی بار دیگر تاکید کرد که هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و نوشت پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ «دموکرات عصبانی» بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات تامین کرده‌اند آغاز شده است.

رسیدگی به اتهامهای سیاسی منافورت در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات دو سال پیش، در ماه سپتامبر در شهر واشنگتن برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه سرگشاده «نسرین ستوده» از زندان: چرا در دادگاه حضور نیافتم

خانم ستوده که وکیل تعدادی از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران است، برای چندمین بار بازداشت شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که از تاریخ ۲۳ خردادماه بازداشت شد و در زندان اوین نگهداری می‌شود، با نگارش نامه‌ای سرگشاده دلایل خود را برای حضور نیافتن در دادگاه را توضیح داد.

خانم ستوده در این نامه که چهارشنبه ۳۱ مرداد منتشر شد، استقرار غیرقانونی دادسرای ناحیه ۳۳ در داخل زندان اوین را یکی از این دلایل دانسته که به نظر او به معنای تسلط نهادهای امنیتی بر این دادسرا است.

نسرین ستوده در این نامه پذیرفته نشدن حق انتخاب وکیل از سوی بازپرس پرونده را دلیل دیگری دانسته است که او را ترغیب می کند در جلسه دادگاه خود حاضر نشود.

همزمان، شصت نفر از اعضای پارلمان اروپا طی انتشار نامه سرگشاده ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواسته اند از تمام اختیارات خود برای آزادی بی قید و شرط نسرین ستوده استفاده کند.

پیش از این رضا خندان همسر خانم ستوده اعلام کرده بود که خانم ستوده وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده برای او را قبول نمی‌کند و در بازداشت موقت در بند عمومی بازداشتگاه اوین خواهد ماند.

هفته گذشته، پیام درفشان وکیل نسرین ستوده اعلام کرد که این وکیل دادگستری طی حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به طور غیابی محاکمه و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است.

پیام درفشان، اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت که او و دیگر وکلای خانم ستوده درخواست واخواهی این حکم را کردند که بر اساس این درخواست، خانم ستوده باید با قرار وثیقه تا صدور حکم قطعی آزاد شود.

به گفته آقای درفشان، دادگاه این موضوع را نپذیرفت، ضمن اینکه در کیفرخواست صادره دادسرا اتهامات خانم ستوده تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای او حکم صادر کرده است.

وکیل مدافع نسرین ستوده گفت: «وقتی به این موضوع اشاره کردیم، دادیار اجرای احکام دادسرای اوین هم طی نامه ای به رئیس دادگاه اعتراض و اعلام کرد که حکم با کیفرخواست تطبیق ندارد اما قاضی پرونده پاسخ داد که از نظر دادگاه، اتهام نسرین ستوده جاسوسی است.»

همزمان خانم ستوده به دادسرای شعبه هفتم بازپرسی دادسرای اوین احضار و شکایت بازپرس دادسرای کاشان به وی تفهیم شد.

برای این اتهامات نیز قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شد.

به گفته پیام درفشان، یک پرونده دیگر نیز علیه خانم ستوده در شعبه دوم دادسرای اوین در رابطه با کمپین لغو گام به گام اعدام تشکیل شده و خانم ستوده بر اساس آن احضار و بازداشت شد.

او گفت: «این در حالی است که اولاً کمپین لگام قرار بود توسط نرگس محمدی راه اندازی شود که وی قبل از راه اندازی دستگیر شد، ثانیاً در هیچ جای قانون درخواست لغو تدریجی مجازات اعدام جرم نیست.»

در پی بازداشت نسرین ستوده در خرداد امسال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به بازداشت این وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر ابراز کرد.

هدر ناوئرت در این باره گفت که ایالات متحده «شجاعت خانم ستوده و دفاع او از قربانیان ستم مداوم رژیم را ستایش می کند.»

او گفت: «ما از مقامهای ایران می خواهیم بی درنگ خانم ستوده و صدها تن از کسان دیگری را که صرفا به خاطر بیان دیدگاه‌هایشان و آرزوهایشان برای زندگی بهتر زندانی کرده اند آزاد سازند.»

خانم ستوده وکالت متهمان عقیدتی، معترضان بازداشت شده، اقلیت های دینی و زنان معترض به حجاب اجباری را بر عهده داشته و از جمله وکلایی است که خواستار لغو حکم اعدام از احکام قضایی ایران بوده است.

خانم ستوده شهریور سال ۸۹ هم به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

وی در نهایت پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد و موفق شد حکم محکومیت از وکالت را نیز تغییر دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل پرونده: رامین حسین پناهی برای اجرای حکم اعدام به کرج منتقل شده است

رامین حسین پناهی زندانی کرد محکوم به اعدام

یک هفته پس از انتقال رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، به زندان رجایی شهر کرج، یکی از وکلای این زندانی اعلام کرد که او را به منظور اجرای حکم اعدام به آن زندان منتقل کرده اند.

حسین احمدی‌نیاز، روز چهارشنبه ۳۱ مرداد در گفتگو با کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت که به عنوان وکیل رامین حسین‌پناهی تایید می‌کند که موکلش را برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر منتقل کرده‌اند و هر لحظه احتمال اجرای حکم اعدام وجود دارد.

وکیل رامین حسین پناهی افزود:«ما اعلام می‌کنیم که این حکم خلاف قانون صادر شده و تشریفات دادرسی در آن رعایت نشده‌است و حقوق موکل من به طور کامل پایمال شده و این اعدام ضد انسانی است.»

هفته گذشته، حسین احمدی نیاز، عثمان مزین و مازیار طاطایی، وکلای آقای حسین پناهی در بیانیه‌ای انتقال این زندانی به رجایی شهر کرج بدون خواست موکل خود را غیرقانونی دانستند.

این زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، دوشنبه شب ۲۲ مرداد، بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. برخی از وبسایت های خبری نوشتند که آقای حسین پناهی در یکی از بندهای مربوط به مجرمین خطرناک زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

وکلای رامین حسین پناهی در بیانیه خود اعلام کرده بودند که با توجه به اینکه زندان محل صدور حکم و محل زندگی بستگان محکوم دارای اولویت برای نگهداری زندانی ا‌ست و جز با درخواست زندانی، امکان انتقال او از زندانی به زندان دیگر وجود ندارد، انتقال وی به زندان رجائی‌شهر کرج خلاف خواست موکل است و این موضوع موجب تضییع حقوق والدین و بستگان وی در ملاقات با موکل و ایجاد محدودیت برای آنان شده‌است.

به نوشته وکلای آقای حسین پناهی، انتقال این زندانی به زندان رجایی شهر کرج درحالی است که بر اساس موافقت مقام قاضی و مقام های زندان برای مداوای درد کلیه و کمر خود باید به یکی از مراکز پزشکی سنندج منتقل می‌شد.

برخی از فعالان مجازی با انتشار پیام هایی در شبکه های اجتماعی، احتمال داده بودند که انتقال آقای حسین پناهی به زندان رجایی شهر کرج به منظور فراهم کردن مقدمات اجرای حکم اعدام او باشد.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می گویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ان‌بی‌سی: دادستان عربستان به دنبال گردن زدن یک فعال زن شیعه است

عکس از آرشیو

مدافعان حقوق بشر می‌گویند مسئولان عربستان سعودی برای نخستین بار در پی گردن زدن یک فعال زن به دلیل شرکت در تظاهرات ضدحکومتی هستند.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی آمریکا به نقل از یک فعال حقوق بشر عربستان، هیچکدام از اتهام‌های «اسراء الغُمغام» به واسطه اقدام به خشونت طرح نشده‌اند.

هبة زیادین، پژوهشگر بخش عربستان سعودی دیدبان حقوق بشر به ان‌بی‌سی گفت، «این که آنها به دنبال حکم اعدام برای یک زن هستند، بی‌سابقه است.»

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، مسئولان سعودی برای اظهار نظر در این مورد، تا زمان انتشار این خبر، در دسترس نبودند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، الغمغام یکی از پنج فعال مسلمان اهل تشیع است که در یک دادگاه سری تروریسم محاکمه می‌شوند و با حکم اعدام روبرو هستند.

سازمان عفو بین الملل نیز می‌گوید داستان عمومی عربستان به دنبال حکم اعدام و گردن زدن این فعال شیعه ۲۹ ساله و چهار متهم دیگر پرونده است.

تشویق به تظاهرات، شعار علیه حکومت، تهییج افکار عمومی و حمایت از معترضان از جمله اتهام‌های این پنج فعال شیعه ساکن مناطق شرقی عربستان هستند.

به دنبال پادشاهی ملک سلمان و قدرت گرفتن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد، اصلاحاتی در حوزه‌های اجتماعی، از جمله در مورد حقوق زنان، اعمال شد.

با این حال، موج اخیر بازداشت روشنفکران، روحانیون، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق زنان، باعث نگرانی مدافعان حقوق بشر و برخی متحدان ریاض شده است.

اواسط مرداد و در پی اعتراض کانادا به بازداشت فعالان حقوق زنان در عربستان، ریاض سفیر کانادا را اخراج و فرستاده خود به اتاوا را نیز به کشور فراخواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان به میزبانی مسکو شرکت نمی‌کند

افغانستان می گوید در مذاکرات صلح با طالبان که به میزبانی روسیه انجام می گیرد، شرکت نمی کند.

به گزارش رویترز، دو مقام افغانستان این مطلب را روز چهارشنبه اعلام کردند.

رویترز می گوید این تصمیم مقامات افغان ممکن است باعث شود مسکو در دعوت از طالبان برای شرکت در یک کنفرانس چندملیتی درباره آینده افغانستان تجدید نظر کند.

قرار است این کنفرانس با هدف کشاندن نمایندگان طالبان به میز مذاکره، در ۴ سپتامبر در مسکو برگزار شود.

روسیه از ۱۲ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا برای سفر به مسکو دعوت کرد اما واشنگتن می گوید این دعوت را رد کرده است.

رویترز می گوید یک مقام که با وزارت خارجه در کابل همکاری دارد، گفته است: «ما تصمیم گرفتیم در کنفرانس مسکو شرکت نکنیم.»

او افزود دولت، «با طالبان بدون دخالت مستقیم قدرت های خارجی مذاکره می کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتظار همسر نازنین زاغری برای اقدام وزارت خارجه بریتانیا

نازنین زاغری، ریچارد رتکلیف و دخترشان گابریلا

همسر نازنین زاغری شهروند بریتانیایی و ایرانی تبار که در ایران به پنج سال زندان محکوم شده، اعلام کرد که دولت بریتانیا هنوز برای اعطای محفاظت دیپلماتیک به خانم زاغری اقدامی نکرده است.

ریچارد رتکلیف، چهارشنبه ۳۱ مرداد در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که در دیدارش با وزیر خارجه جدید کشورش، جرمی هانت، به نتیجه دلخواه در مورد آزادی همسرش نرسیده است.

او گفت: «من روز دوشنبه با وزیر خارجه بریتانیا، آقای هانت، دیدار کردم. او این اطمینان را داد که آزادی نازنین همچنان در اولویت‌های کاریش است و برای اینکه به ما ثابت کند، سنگی که من به نشان اهمیت مساله نازنین به وزیر خارجه قبلی داده بودم به ما نشان داد و گفت که در کنار عکس خانواده اش بر روی میز کارش گذارده است.»

آقای رتکلیف اضافه کرد: «من از وزیر خارجه بریتانیا خواستم که نازنین را تحت پوشش محافظت دیپلماتیک قرار دهد که با مصونیت دیپلماتیک متفاوت است اما او گفت که هنوز تصمیم برای اینکار را نگرفته است. بنابراین در کل ما به نتیجه که به دنبال آن بودیم نرسیدیم، اما در هر صورت نشان داد که آزادی نازنین همچنان در اولویت کاریش است.»

همسر نازنین زاغری در توضیح این که چرا چرا وزارت خارجه کشورش تاکنون حاضر نشده است نازنین را تحت پوشش محافظت دیپلماتیک قرار دهد، گفت: «وزیر خارجه گفت که او می خواهد در این رابطه محتاطانه عمل کند، زیرا احساس می‌کند که فعلا این اقدام معقولی نیست و وزارت خارجه این کار را به رغم اینکه نازنین حائز شرایط دریافتش است، منطقی نمی‌داند.

وزیر خارجه بریتانیا به آقای رتکلیف گفته است که بنا دارد در حاشیه اجلاس آتی مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک با آقای ظریف دیدار کند. همسر نازنین زاغری گفت که به جرمی هانت گوشزد کرده که به کمپین خود برای آزادی نازنین تا برگشتش به خانمان در بریتانیا ادامه خواهد داد.

آقای رتکلیف گفت که دخترش که هم اکنون چهارساله است، با مادرش در زندان دیدار میکند، اما نمیتواند با او به زبان انگلیسی صحبت کند.

خانم زاغری که بیش از دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد رویترز نیز رسما اعلام کرد که خانم زاغری یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وکیل کشیش برانسون از دادگاه قانون اساسی ترکیه تقاضای فرجام می‌کند

کشیش اندرو برانسون، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.

وکیل کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه روز چهارشنبه گفت قصد دارد تقاضای تجدید نظر برای آزادی موکل خود را به دادگاه قانون اساسی ترکیه ارجاع دهد.

اندرو برانسون، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.

وکیل برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، اوایل مرداد از دادگاه خواست موکلش از حصر خانگی آزاد شود و اجازه خروج از کشور را داشته باشد؛ درخواستی که دادگاه رد کرد.

پیش از این درخواست، دادگاهی در شهر استانبول حکم داده بود که کشیش برانسون به جای حبس در زندانی در ازمیر، تحت بازداشت خانگی در همان شهر قرار بگیرد.

سومین درخواست وکیل برانسون برای آزادی موکلش روز جمعه از سوی دادگاه عالی ترکیه رد شد. دو روز پیش از آن نیز یک دادگاه دیگر این درخواست را رد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روزنامه حریت چاپ ترکیه از قول اسماعیل چم هالاورت وکیل برانسون نوشت، امید ما اکنون به رأی دادگاه قانون اساسی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که اگر دادگاه قانون اساسی هم تقاضای ما را برای آزادی آقای برانسنون رد کند، آنگاه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت خواهیم کرد.

جلسه بعدی دادگاه اندرو برانسون ۱۲ اکتبر برگزار می‌شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داده است اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر عملی شد.

دو هفته پیش هیئتی از سوی دولت ترکیه برای مذاکره عازم واشنگتن شد؛ گفت‌وگوهایی که در وزارت خارجه آمریکا انجام شد، اما از جزئیات آن خبری منتشر نشد.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، موضوع کشیشی برانسون هم به اختلافات افزوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز اطمینان بریتانیا از رهبری آمریکا در رویارویی با رفتار تهاجمی روسیه

سخنرانی جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در نشستی در واشنگتن پس از دیدار با مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده و جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در واشنگتن با یکدیگر دیدار و درباره مسائل مورد علاقه دو کشور، به ویژه تلاش‌های کشورهای غربی برای مهار رفتار تهاجمی روسیه، گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید عصر سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای به همین مناسبت گفت، دو طرف بر این نکته توافق نظر دارند که حفظ مشارکت قوی و روابط ویژه ایالات متحده و بریتانیا، برای رویارویی با چالش‌هایی که جهان اکنون با آن روبروست، حیاتی است.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین از خواسته دولت بریتانیا برای همبستگی اروپای در زمینه تحریم‌های مرتبط با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی حمایت کرد و دو طرف بر لزوم صیانت از موازین بین المللی در این زمینه تاکید کردند.

وزیر خارجه بریتانیا در نشستی پس از این دیدار از دیگر متحدان سنتی غربی لندن خواست به تلاش‌های مشترک در برابر «رفتار تهاجمی و بدخواهانه» روسیه بپیوندند و از رهبری دولت پرزیدنت ترامپ در این مسیر ابراز اطمینان کرد.

جرمی هانت تاکید کرد که برای ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا حیاتی است که در برابر حملات خطرناک و روز افزون ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه علیه موازین دیرینه بین المللی، بطور محکم و قاطع بایستند.

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در بریتانیا، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی، می‌داند. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما واشنگتن از موضع لندن حمایت کرده است.

دولت ایالات متحده هفدهم مرداد ماه، ضمن تاکید بر این که دولت روسیه با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

در جدیدترین مورد، وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه نام دو شهروند و یک شرکت روسیه را به همراه یک شرکت دیگر در اسلواکی، به دلیل کمک به یک شرکت روسی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جدال کلامی وکلای سابق و فعلی پرزیدنت ترامپ؛ پل منافورت گناهکار شناخته شد

در روزی که وکیل سابق پرزیدنت ترامپ (راست) خود را مجرم دانست، رئیس کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ نیز در دادگاه برای جرایم مالیاتی مجرم شناخته شد

در حالیکه دو چهره نزدیک به دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی با محکومیت و پذیرش جرم مواجه هستند، وکیل فعلی پرزیدنت دونالد ترامپ از اظهارات وکیل سابق انتقاد کرده و او را به دروغ گویی متهم کرده است.

روز سه شنبه اعضای هیات منصفه دادگاهی در ویرجینیا، پل مَنافورت رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را در هشت مورد از ۱۸ اتهام عمدتا مالیاتی و بانکی گناهکار تشخیص داد. هرچند او از سوی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا مورد پیگرد قرار گرفته اما هیچکدام از این اتهامات او در این دادگاه ربط مستقیم به آن پرونده ندارد.

همزمان با این تصمیم دادگاه، روز چهارشنبه «مایکل کوهن» وکیل شخصی پیشین دونالد ترامپ اعلام کرد که اتهامات مالی انتخاباتی را می پذیرد. نام او زمانی به رسانه ها راه یافت که یک بازیگر فیلم های پورن فاش کرد او به نمایندگی از پرزیدنت ترامپ به وی حق السکوت داده است؛ ادعایی که توسط پرزیدنت ترامپ رد شد.

آقای کوهن مدعی شده که به دستور یک کاندیدا برای یک سمت فدرال، با هدف تاثیر بر انتخابات این تخلفات را انجام داده است.

در همین حال، رودی جولیانی وکیل فعلی پرزیدنت ترامپ، کوهن را به دروغگویی و بی صداقتی متهم کرد.

سایه تحقیقات روسیه

مسائل قضایی پیش آمده در پی ادعای دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مطرح شد.

پل منافورت به مدت سه ماه رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ بوده و در ژوئن سال ۲۰۱۶ در یک نشست با روس‌ها شرکت داشته که گفته می‌شود طرف روسی پیشنهاد کرده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات آقای ترامپ ارائه کنند.

آن نشست اکنون در کانون بررسی رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا قرار دارد؛ تحقیقاتی که از ۱۴ ماه پیش آغاز شده است.

پرزیدنت ترامپ اقدام بازرس ویژه را «شکار جادوگر» و کار بی‌حاصل قلمداد کرده که هدف آن تخریب ریاست جمهوری است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی بار دیگر تاکید کرد که هیچگونه همدستی با روس‌ها در کار نبوده و نوشت پرونده تحت بررسی رابرت مولر با همراهی ۱۷ «دموکرات عصبانی» بر پایه یک «پرونده فریب‌آمیز» که هزینه‌های آن را هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات تامین کرده‌اند آغاز شده است.

رسیدگی به اتهامهای سیاسی منافورت در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات دو سال پیش، در ماه سپتامبر در شهر واشنگتن برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازتاب خط و نشان امام جمعه تهران برای آمریکا و اسرائیل در «تایمز اسرائیل»

اظهارات روز چهارشنبه احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران درباره آمریکا و اسرائیل بازتاب در رسانه های غربی و از جمله روزنامه تایمز اسرائیل داشته است. خاتمی تهدید کرد که پیامدهای حمله نظامی آمریکا علیه ایران شامل اسرائیل نیز خواهد شد.

نشریه تایمز آف اسرائیل روز چهارشنبه ۳۱ مرداد بخشی از سخنان احمد خاتمی در نماز عید قربان را منتشر کرد که او گفت: «هرگونه تجاوز علیه ایران نه تنها برای آمریکا، بلکه برای رژیم صهیونیستی نیز پیامد خواهد داشت.»

مقام های جمهوری اسلامی از اسرائیل با عنوان رژیم صهیونیستی نام می برند.

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از احمد خاتمی نوشت که خطیب نماز عید قربان، آمریکا را تهدید کرد که اگر وارد جنگ شده و آسیبی به جمهوری اسلامی وارد کند، منافع آمریکا در مناطق مختلف دنیا تهدید خواهد شد.

سخنان احمد خاتمی در حالیست که پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است اگر جمهوری اسلامی شرایط آمریکا را بپذیرد و دست از برنامه اتمی منجر به تولید سلاح، حمایت از تروریسم، اقدامات مخرب در منطقه و برنامه موشکی خود بردارد، دولت آمریکا آماده مذاکره و توافق است.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت امسال اعلام کرد که توافق اتمی موسوم به برجام نتوانسته است خطر تولید سلاح هسته ای توسط ایران را رفع کند، ضمن اینکه درآمد ناشی از این توافق و رفع تحریم ها صرف توسعه برنامه موشکی دخالت در کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم شده است.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام خروج از برجام، تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند، اما اعلام کرد که آمریکا آماده مذاکره و دستیابی به توافقی با شرایط متفاوت است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گرد و غبار توفان در سیستان و بلوچستان ۲۶۱ نفر را راهی مراکز درمانی کرد

گرد و غبار شدید ناشی از توفان در شمال استان سیستان و بلوچستان، ۲۶۱ نفر از ساکنان این منطقه را راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرد.

مدیر دفتر مدیریت بحران این استان اعلام کرد از روز سه شنبه این افراد به دلیل مشکلات تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند.

وزش بادهای شدید در منطقه سیستان، رویدادی طبیعی است که هر سال صورت می گیرد، اما در سالهای اخیر با توجه به کاهش بارندگی و خشک شدن تالاب هامون در پی تعلق نگرفتن حق آبه از سوی افغانستان، گرد و غبار ناشی از بادهای شدید سیستان به شدت افزایش یافته است.

خشک شدن کامل تالاب هامون که مشکلات زیست محیطی و اقتصادی برای ساکنان داشته، انتقاد مردم محلی از عملکرد مسئولان دولتی را در پی داشته است.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این از مقامات ایران انتقاد کرد که به بجای توجه به بحران های کشور، پول مردم را صرف حمایت از گروه های تروریستی می کنند. او همچنین از بازداشت فعالان محیط زیستی انتقاد کرد.

به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در روز چهارشنبه به ۳۷ برابر حد مجاز رسید.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، که پدیده وزش باد شدید در برخی نقاط مستعد توفان گرد و خاک تا روز شنبه هفته آینده در شمال استان تداوم دارد به طوری که علاوه بر کاهش شدید کیفیت هوا اختلال در تردد جاده ای را به همراه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بولتون: آمریکا زمان خاصی برای انتشار طرح صلح خاور میانه تعیین نکرده است

جان بولتون مشاور امنیت رئیس جمهوری ایالات متحده در اورشلیم پایتخت اسرائیل - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که به اسرائیل سفر کرده است، روز چهارشنبه اعلام کرد دولت ایالت متحده زمانبندی خاصی را برای انتشار طرح پیشنهادی خود برای صلح خاور میانه تعیین نکرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بولتون در یک نشست خبری در اورشلیم گفت «پیشرفت‌های بسیاری» حاصل شده است، اما وی از ذکر جزئیات این طرح یا زمان انتشار آن خودداری کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و اعضای کابینه او وعده ارائه یک بسته پیشنهادی جامع با هدف پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها و برقراری صلح در خاور میانه را داده‌اند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در یک گردهمایی در ایالت ویرجینیای غربی گفت، اسرائیل در این طرح «هزینه» خواهد کرد و فلسطینی‌ها هم در ازای آن «چیزهای خیلی خوبی» دریافت خواهند کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده توضیحات بیشتری در این باره ارائه نداد؛ و جان بولتون مشاور امنیت ملی او هم امروز در اورشلیم از اظهار نظر در مورد این اظهارات پرزیدنت ترامپ خودداری کرد.

آقای بولتون تنها گفت، «کار این زمینه ادامه دارد ... مشاوره و رایزنی‌های متعددی در جریان است و هنوز تصمیمی در مورد این که چه زمانی طرح پیشنهادی بطور کامل منتشر شود اتخاذ نشده است.»

وی افرود، رهبران افراطی سال‌ها از فلسطینی‌ها برای اهداف سیاسی خود استفاده کرده‌اند و در این طرح فلسطینی‌ها می‌فهمند دولت ترامپ می‌خواهد فرصت داشتن زندگی شرافتمندانه را به آنها بدهند.

آمریکا سال‌هاست به دنبال برقراری صلح در خاور میانه است، اما تصمیم پرزیدنت ترامپ در آذر ماه سال گذشته برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب نارضایتی فلسیطنی‌ها شده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل اوایل مرداد گفته بود، رهبران فلسطینی از واقعیت دور نگه داشته شده‌اند، چرا که اعراب می‌ترسند حقیقت را بگویند، اما واشنگتن حقیقت را به آنها می‌گوید.

آسوشیتدپرس اواسط مرداد از قول مقام‌های آمریکایی گزارش داد دولت پرزیدنت ترامپ در حال تشکیل تیم ویژه‌ای به منظور معرفی و پیشبرد طرح خود برای تحقق صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار سه قدرت غربی به سوریه همزمان با آماده شدن دمشق برای حمله به ادلب

آمریکا، فرانسه و بریتانیا روز سه شنبه در بیانیه ای به دولت سوریه در مورد احتمال مجدد استفاده از سلاح های شیمیایی هشدار دادند.

این سه کشور بر عزم مشترک خود برای بازداشتن سوریه برای استفاده از سلاح های شیمیایی تاکید کردند.

این کشورها در هشدار خود به سوریه گفته اند در مقابل حملات احتمالی شیمیایی توسط سوریه واکنش مناسب نشان خواهند داد.

این هشدار در حالی داده می شود که دولت سوریه برای یک عملیات بزرگ دیگر برای بازپس گیری استان ادلب از شورشیان آماده می شود.

بخش عمده حملات شیمیایی در سوریه با استفاده از گاز کلرین صورت گرفته است اما کارشناسان سازمان تایید کردند در حمله هوایی آوریل ۲۰۱۷ در خان شیخون،گاز سارین استفاده شد که بیش از ۷۰ کشته برجای گذاشت.

حمله شیمیایی به خان شیخون موجب حمله ایالات متحده با موشکه ای کروز به پایگاه هوایی سوریه شد.

آوریل امسال نیز آمریکا، بریتانیا، و فرانسه در واکنش به حمله شیمایی به دوما که آنها دمشق را مسئول آن می دانند، به طور مشترک مواضع دولت سوریه را هدف قرار دادند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روسیه و ایران را به خاطر حملات شیمیایی در سوریه مقصر دانسته است.

دولت سوریه و روسیه استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوری را تکذیب کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش وال استریت جورنال؛ تحریم ایران قیمت نفت را دوباره افزایش داد

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت اعمال تحریم نخست هسته ای ایران توسط آمریکا و چشم انداز تحریم آبان ماه، قیمت های نفت روز سه شنبه افزایش یافت.

به گزارش وال استریت ژورنال، انتظار اعمال تحریم های سخت تر علیه ایران و کاهش صادرات نفت این کشور باعث افزایش قیمت این کالا شده است. همچنین کاهش نگرانی سرمایه گذاران در مورد اختلاف تجاری چین و آمریکا، از دیگر عوامل آن گزارش شده است.

براساس گزارش این رسانه آمریکایی، قیمت هر بشکه نفت خام سبک شیرین برای تحویل در ماه سپتامبر ۱.۲ درصد افزایش به ۶۶ دلار و ۱۸ سنت رسید.

به گزارش وال استریت ژورنال، بخش عمده افزایش قیمت نفت ناشی از چشم انداز صادرات نفت ایران است.

بسته دوم تحریم های آمریکا علیه ایران که فروش نفت را هدف قرار می دهد، از آبان ماه آغاز می شود.

در همین حال، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز دوشنبه تایید کرد که شرکت فرانسوی توتال گفته است که از پروژه گازی پارس جنوبی، خارج می شود.

در همین حال، سرمایه گذاران نفت امیدوارند که دیدار این هفته مقامات آمریکایی و چینی در مورد اختلاف بر سر تعرفه ها مانع به وجود آمدن شرایطی شود که ممکن است به رشد اقتصاد جهانی آسیب بزند، آسیبی که می تواند باعث کاهش تقاضای نفت و دیگر کالاها شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیسبوک و توئیتر صدها صفحه و حساب کاربران مرتبط با ایران را بستند

فیسبوک و توئیتر، دو شبکه بزرگ اجتماعی اعلام کردند صدها صفحه و حساب کاربری مرتبط با ایران را مسدود کردند.

اقدام این دو شبکه اجتماعی فراگیر در ادامه تلاش این شرکتها برای اصلاحات بنیادین در تامین امنیت سایبری صورت گرفته است.

فیسبوک در بیانیه سه شنبه شب خود اعلام کرد ۶۵۲ صفحه بسته شده در این شبکه اجتماعی را به این دلیل حذف کرد که مردم را در منطقه خاورمیانه، آمریکای لاتین، بریتانیا و آمریکا هدف قرار می داد. دلیل اقدام فیسبوک «رفتار هماهنگ غیر قابل اعتماد» اعلام شده است.

برخی سایت هایی که در حوزه امنیت سایبری فعال هستند به صفحات فیسبوک اشاره می کنند که فعالیت تبلیغی علیه عربستان سعودی و اسرائیل دارند.

جمهوری اسلامی ایران هر دو شبکه اجتماعی فیسبوک و توئیتر را فیلتر کرده است اما علاوه بر مقام های رسمی، گروه های فعال وابسته به رژیم ایران در این شبکه های اجتماعی حضور فعالی دارند.

فیسبوک می گوید جمهوری اسلامی ایران برخی از این صفحات «قلابی» را از سال ۲۰۱۱ ایجاد کرده است و رسانه دولتی ایران و اطلاعات نیروهای مسلح ایران در تشکیل آنها نقش داشته اند. یکی از این صفحات «مطبوعات جبهه آزادی» یا «لیبرتی فرانت پرس» نام دارد که شبکه «پرس تی وی»، رسانه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی که اخبارش را در خارج از ایران پخش می کند، ایجاد کرده است.

همزمان با اقدام فیسبوک، توئیتر هم اعلام کرد حدود ۳۰۰ حساب کاربری را که به گفته این شرکت اقدامات مخدوش سازی هماهنگ می کرده اند، بسته است.

حساب رسمی امنیت توئیتر به روشنی از ایران برای ارتباط با این حساب ها اسم برده است:

از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقش فیسبوک در هدایت رای دهندگان، این شرکت اعلام کرده قصد دارد اصلاحاتی بنیادین برای جلوگیری از دخالت در انتخابات و فعالیت های سیاسی انجام دهد.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک روز سه شنبه گفت برای فیس بوک مهم است که همزمان با برقراری ارتباط با مجریان قانون، دولت‌ها و دیگر کشورها برای تبادل اطلاعات، ابزارهای خود را برای مقابله با محتواهای مشکوک توسعه دهد.

ایران در کنار روسیه و چین از جمله تهدیدکنندگان سایبری ایالات متحده آمریکا به حساب می آیند.

کشف هک بزرگ

اقدام مشترک فیسبوک و توئیتر پس از آن صورت گرفت که روز سه شنبه، شرکت آمریکایی مایکروسافت اعلام کرد تلاش روسیه برای هک سامانه‌های کامپیوتری گروه‌های سیاسی در ایالات متحده را، در ماه های منتهی به انتخابات میان دوره‌ای کنگره کشف کرده است.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، این غول فناوری آمریکایی یک گروه مرتبط با دولت روسیه را شناسایی کرده که برای هدف قرار دادن دو اندیشکده متعلق به محافظه کاران در آمریکا، وبسایت‌های جعلی ساخته است.

به گفته مایکروسافت این هکرها وبسایت‌هایی شبیه به وبسایت‌های «مؤسسه هادسن» و «مؤسسه بین المللی جمهوریخواهان» طراحی کرده‌اند که وقتی کاربران به آنها مراجعه می‌کنند، اطلاعات آنها سرقت می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت، هکرهای مرتبط با واحد اطلاعات نظامی روسیه همچنین وبسایت دیگری مشابه وبسایت سنای ایالات متحده طراحی کرده‌اند، اما هیچ دفتر سناتور و یا بخش سیاسی خاصی در آن ارائه نشده است.

این تلاش روسیه ده روز پس از آن کشف می‌شود که دولت پرزیدنت ترامپ در مورد قصد مسکو برای تضعیف انتخابات کنگره هشدار داده و گفتند «اقدامات گسترده» برای محافظت از انتخابات اتخاذ می‌شود.

مقام‌های ارشد امنیتی آمریکا پیشتر در اول خرداد ماه درباره تهدید سایبری روسیه در انتخابات میاندوره‌ای کنگره هشدار و از تخصیص ۳۸۰ میلیون دلار برای تامین امنیت انتخابات در ایالت‌های مختلف خبر دادند.

جامعه اطلاعاتی و دولت ایالات متحده، فدراسیون روسیه را به دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ متهم می‌کنند و تحریم‌هایی را هم در همین ارتباط علیه مسکو و مقام‌های دولتی روس اعمال کرده‌اند.

روابط واشنگتن و مسکو در چند سال گذشته به شدت رو به تیرگی گذاشته و به عقیده کارشناسان به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: بازگشت تحریم تاثیر بزرگی بر اقتصاد ایران داشته است؛ مردم معترض به تنگ آمده‌اند

آقای بولتون در شهر اورشلیم حضور یافته است.

مقامات آمریکا بار دیگر به کارساز بودن اعمال مجدد تحریمها بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه ۳۱ مرداد گفت بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تاثیر بزرگی بر اقتصاد ایران داشته است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در اسرائیل به سر می برد، گفت که واشنگتن بر این باور است که اعتراضات مردمی در ایران ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

اشاره به اعتراضات ایران

آقای بولتون در اسرائیل گفت: برپایه اطلاعاتی که ما در دست داریم شاخصه مهم اعتراضات مردمی در ایران، در این است که سازماندهی شده نیست. هیچ توطئه ای علیه ایران در جریان نیست. مردم کوچه و بازار در شهرهای کوچ و بزرگ هستند که از شرایط اقتصادی به تنگ آمده اند؛ صرفا نخبگان ساکن تهران نیستند بلکه کشاورزان، کارگران و صاحبان مشاغل خرد هستند که فریاد مرگ بر رژیم و نه مرگ بر آمریکا سر می دهند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: به نظرم اینها ادامه اعتراضاتی است که از دیماه آغاز شده اند و در حال گسترش و افزایش هستند. رژیم ایران باید به این مساله بیندیشد و همانگونه که ما شفاف اعلام کردیم وقتی که حاضرند به مسائلی که مطرح کردیم پاسخ دهند؛ ما برای دستیابی به توافق آماده ایم.

تغییر رژیم

بولتون خاطر نشان کرد: اگر رژیم تن به خواسته ها ندهد، ما دستور پرزیدنت ترامپ که همان اعمال فشار حداکثری است را ادامه خواهیم داد. ما هیچگاه به رژیم اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نخواهیم داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید بار دیگر تاکید کرد: بگذارید شفاف بگویم؛ تغییر رژیم ایران سیاست آمریکا نیست. اما می خواهیم که شاهد تغییرات گسترده رژیم باشیم.

سپاه پاسداران

وی افزود: تاثیرات کاهش منابع مالی رژیم را در کاهش عملیات سپاه قدس در سوریه و عراق و حتی در کمک هایشان به حوثی ها در یمن، شاهدیم. این تحول مهمی است. ما حتی فراتر از اعمال تحریم اقتصادی بر ایران فشار خواهیم گذارد.

وی از حملات اسرائیل علیه مواضع سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی تهران در سوریه حمایت کرد.

بولتون گفت: ایران به شکل آشکارا به دنبال تحقق راهبرد خود در منطقه است. این کار را از طریق مناطق شیعه نشین از عراق به سوریه انجام می دهد تا در نهایت به حزب الله در لبنان برسد. ما این مساله را تحمل نخواهیم کرد. ما بر روی عدم تحقق آن کار می کنیم. هرگاه که ایران تجهیزات موشکی خود را به سوریه آورده است، اسرائیل آنها را نابود کرده است. این اقدام دفاع از خود است و امری مشروع است.

سفر اسرائیل

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفری سه روزه به اسرائیل با نخست وزیر و دیگر مقامات این کشور در باره تلاش بین المللی به منظور وارد ساختن فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به فعالیت های بی ثبات کننده اش در منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

آقای بولتون روز دوشنبه ۲۹ مرداد در کنفرانس خبری مشترک به همراه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم گفت، آمریکا تلاش می کند که متحدان اروپایی بیشتری را برای برخورد شدیدتر علیه جمهوری اسلامی ایران همراه کند.

سفر آقای بولتون در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال وکلای سرشناس به زندان فشافویه با دستبند و لباس زندان

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری

دو وکیل سرشناس دادگستری که هنگام اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون دریای خزر مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بودند، از زندان اوین به زندان فشافویه منتقل شدند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که «قاسم شعله سعدی» و «آرش کیخسروی» روز شنبه پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شدند و روز یکشنبه پس از تفهیم اتهام در شعبه پنج دادسرای اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

در ویدیویی که روز سه شنبه ۳۰ مرداد در توئیتر منتشر شده آقای شعله سعدی به همراه آرش کیخسروی با لباس زندان و با دستنبد در حال انتقال به دادسرای اوین است، این در حالیست که مطابق قانون جرم سیاسی در ایران، متهمان جرایم‌ سیاسی از پوشیدن لباس زندان معافند و بایستی جدا از مجرمان عادی باشند.

محمدحسین آقاسی که وکالت قاسم شعله سعدی را بر عهده دارد، روز سه شنبه در توئیتر خود نوشت که برای موکلش به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، قرار بازداشت موقت صادر شد.

وکیل مدافع آقای شعله سعدی تصریح کرده که این اتهام را منطبق با عمل موکل و تعریف قانونی از این جرم، وارد نمی داند و ظرف مهلت قانونی نسبت به قراربازداشت اعتراض خواهد كرد.

آقای شعله سعدی که روز شنبه ۲۷ مرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شد، شب قبل از بازداشت با انتشار یک ویدئو گفته بود که روز شنبه مقابل مجلس دست به اعتراض خواهد زد.

قاسم شعله سعدی در این ویدئو گفت که کشور در حال اضمحلال و فروپاشی است و او به تاسی از محمد مصدق، مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به نظارت استصوابی تحصن خواهد کرد.

علاوه بر آقای شعله سعدی دو وکیل دادگستری به نام های آرش کیخسروی و مسعود جوادیه به همراه محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی، بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل دستور تحقیق درباره قتل دو نوجوان فلسطینی را صادر کرد

در تظاهرات پنج ماهه فلسطینی ها در نوار غزه ۱۷۰ نفر کشته شده اند، که انتقادات جامعه بین المللی را در پی داشته است.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد دستور تحقیقات کیفری درباره کشته شدن دو نوجوان در غزه از سوی سربازان اسرائیلی را صادر کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، دو فلسطینی در تظاهرات روزهای جمعه کنار دیوار مرزی با اسرائیل کشته شده‌اند.

عابد نبی ۱۸ ساله روز ۳۰ مارس، و عثمان هلس ۱۵ ساله روز ۱۳ ژوئیه طی تظاهرات جمعه‌ها که از پنج ماه پیش در کنار دیوار مرزی غزه با اسرائیل بر پا می‌شود هدف تیراندازی سربازان اسرائیلی قرار گرفته‌اند.

طی این تظاهرات پنج ماهه ۱۷۰ فلسطینی به دست سربازان اسرائیلی کشته شده اند و این امر انتقاد جامعه بین المللی علیه اسرائیل را به دنبال داشته است.

اسرائیل می گوید تظاهرات به دستور گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد سازماندهی می شود و امنیت اسرائیل را به خطر می اندازد.

در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه روز سه شنبه عید قربان جشن گرفته شده و منابع فلسطینی در این دو منطقه در باره اقدام ارتش اسرائیل در باره بررسی کیفری قتل نوجوانان اظهار نظری نکرده اند.

ارتش اسرائیل می گوید تحقیقات اولیه نشان می دهد که قتل نوجوانان فلسطینی «با استانداردهای حاکم بر رفتار عملیاتی ارتش همخوانی ندارد.»

فیلم‌های ارائه شده در رسانه های جمعی از تظاهرات غزه نشان می دهد عابد نبی در حالی که لاستیکی در دست دارد در حال دویدن است. به گفته سازمان دهندگان تظاهرات، وی در حالی که پشت به سربازان است هدف قرار می گیرد و به زمین می افتد.

مقام‌های پزشکی غزه می گویند عثمان نیز از ناحیه سینه هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شده است.

حماس که از سوی غرب در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است از سوی اسرائیل متهم شده که تظاهراتی را در حاشیه دیوار مرزی با اسرائیل سازمان می دهد تا در پوشش آن به خاک اسرائیل حمله کند. حماس این ادعا را رد می کند.

هدف تظاهرات جمعه ها در عزه وادار کردن دولت‌های مصر و اسرائیل به گشودن مرزهای زمینی با نوار غزه و کسب حق بازگشت فلسطینی‌ها به اسرائیل است؛ فلسطینی‌هائی که در سال ۱۹۴۸، سال اعلام تشکیل کشور اسرائیل، از خانه‌های خود گریختند و هرگز حق بازگشت پیدا نکردند. بیش از نیمی از دو میلیون جمعیت غزه از فراریان آن سال یا فرزندان آنها هستند.

اسرائیل و مصر با نگرانی از رخنه گروه‌های مسلح حماس و سایر ستیزه جویان فلسطینی محدودیت شدیدی را بر رفت و آمد در مرزهایشان با غزه اعمال می کنند و این محاصره موجب فروپاشی اقتصاد نابسامان این منطقه شده است.

سازمان ملل متحد و مصر برای برقراری آتش بسی بلندمدت در نوار غزه میان اسرائیل و حماس میانجیگری می‌کنند، تا بتوان به اقتصاد این سرزمین سر و سامان داد و کمک‌های انسان دوستانه را به مردم تحت محاصره رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس بین المللی انرژی اتمی: نشانی از توقف فعالیت هسته‌ای کره شمالی دیده نمی‌شود

آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در گزارشی می گوید نشانه ای از اینکه فعالیت های هسته ای کره شمالی متوقف شده باشد، وجود ندارد.

به گزارش رویترز، این اعلام موضع آژانس، شک و تردید بیشتری در مورد تمایل کره شمالی برای رها کردن زرادخانه هسته ای اش ایجاد کرده است.

گزارش آژانس که اواخر روز دوشنبه منتشر شد می گوید ادامه و توسعه برنامه هسته ای کره شمالی و اظهارات مربوط به این موضوع توسط مقامات آنها باعث نگرانی عمده است.

این گزارش آژانس قرار است ماه آینده میلادی در جلسه شورای حکام آژانس عرضه شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت معتقد است که کره شمالی گام های مشخصی برای عاری سازی هسته ای برداشته است و او «به احتمال زیاد» بار دیگر با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بار دیگر دیدار و گفتگو می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیات نخستین دادگاه ایرانی متهم به جاسوسی برای جمهوری اسلامی: درخواست ۷۵ سال زندان

نمایی از مقابل دادگاه فدرال پایتخت آمریکا که یکی از متهم در آن حضور یافت.

نخستین جلسه دادگاه مجید قربانی، شهروند ۵۹ ساله ایرانی به جرم جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران در شهر واشنگتن برگزار شد. در این جلسه قاضی درخواست آزادی موقت او را رد کرد و دادستان برای وی درخواست ۷۵ سال زندان کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده دوشنبه ۲۹ مرداد اعلام کرد «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار و مجید قربانی شهروند ۵۹ ساله ایرانی مقیم کالیفرنیا بازداشت و در دادخواست صادره به فعالیت برای ایران متهم شدند.

آقای دوستدار قرار است در شیکاگو تفهیم اتهام شود اما جلسه تفهیم اتهام مجید قربانی در شهر واشنگتن برگزار شد.

فرهاد پولادی خبرنگار صدای آمریکا که در جلسه دادگاه حضور داشت، گفت قاضی تفهیم اتهام، درخواست آزادی به شرط سپردن وثیقه را رد کرد.

رد وثیقه

مجید قربانی، ۵۹ ساله، قد بلند و با موهای جوگندمی، در لباس نارنجی بازداشتگاه در دادگاه حضور یافت. یک مترجم او را در جریان تمام جزئیات دادگاه قرار می داد.

وکیل آقای قربانی ابتدا درخواست کرد چون او بیست سال در آمریکا است و خانواده اش نیز اینجا حضور دارد، با آزادی او با وثیقه موافقت شود. قاضی مایکل هاروی این درخواست را رد کرد. او گفت چون پرونده جاسوسی است و پای همکاری با یک کشور متخاصم در میان است، او نمی تواند با آزادی موقت مجید قربانی موافقت کند.

دادخواست دادستان

دادستان در جلسه روز دوشنبه در دادگاه فدرال با برشمردن اتهامات مجید قربانی برای او درخواست ۷۵ سال زندان کرد.

وی در شرح پرونده گفت که مجید قربانی با قصد و نیت قبلی در نشست گروه های مخالف ایران و مراکز یهودی شرکت می کرده است و بعد عکس و اطلاعات آن را به احمدرضا محمدی دوستدار ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار فروخته است.

هوشمند میرفخرایی خبرنگار صدای آمریکا می گوید گرفتن عکس یا فیلم و حتی پشت نویسی درباره عکسها در آمریکا جرم نیست اما آنچه می تواند مجرمانه باشد، جمع آوری این عکس و فیلم و فروش آنها برای یک کشور بیگانه و تلاش برای انتقال است.

در اطلاعیه دوشنبه وزارت دادگستری ایالات متحده آمده، این دو نفر به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران، از جمله زیر نظر داشتن یک مرکز یهودیان و جمع آوری اطلاعات از حامیان سازمان مجاهدین خلق در آمریکا بازداشت شدند.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، مجید قربانی بعدا با احمدرضا دوستدار تماس گرفت تا درباره نحوه ارسال این اطلاعات به ایران صحبت کند. احمدرضا دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از آن که از ایران به آمریکا بازگشت، در لس آنجلس با آقای قربانی دیدار کرد و در ازای دریافت ۲۸ قطعه عکس، مبلغ دو هزار دلار به وی پرداخت کرد.

این عکس‌ها، به همراه یادداشت‌هایی درباره شرکت کنندگان در تجمع سازمان مجاهدین، در همان دسامبر ۲۰۱۷ در داخل چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در حالی که قصد بازگشت به ایران را داشت، یافت شد.

شنود متهمان

دادستان گفت خودرو، محل کار و منزل مجید قربانی شنود می شده و در مکالمات ضبط شده، قربانی و دوستدار جزئیاتی از برنامه های خود را گفته اند. آنها در مکالمات خود از دو چهره شناخته شده گروه شورای ملی مقاومت اسم برده اند. همچنین در یکی از مکالمات به یک سناتور آمریکایی اشاره کردند و یکی از آنها گفته بود «او (آن سناتور) یک گلوله نیاز دارد.»

به گفته دادستان، آنها در سال ۲۰۱۷ چند دیدار داشتند.

دادستان در بخش دیگر سخنانش گفت که قربانی در کالیفرنیا در یک رستوران کار می کرده که برخی اعضای مجاهدین خلق در آنجا رفت و آمد داشتند. وی همچنین گفت قربانی برای دریافت اطلاعات، خود را از هواداران مجاهدین خلق جا زده بود.

دادستان فدرال با اشاره به اینکه مدارک قوی وجود دارد که جمهوری اسلامی حامی این دو نفر است، گفت که در عکس ها و مدارک کشف شده، اطلاعات جزئی درباره چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی که شهروند آمریکا هستند، نوشته شده است. در این جلسه گفته شد، تجمع مجاهدین خلق در سپتامبر گذشته و نشست ایران آزاد توسط قربانی ضبط و اطلاعات آن جمع شده است.

وکیل مدافع قربانی در دفاع از موکل خود گفت که این عکسها و فیلم ها در وبسایت مجاهدین خلق وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید آن از طریق موکلش ندارد.

جلسه بعدی

قرار است جلسه تفهیم اتهام احمدرضا محمدی دوستدار نیز در شیکاگو برگزار شود. او نقش بیشتری در این پرونده دارد.

جلسه بعدی شش سپتامبر برگزار خواهد شد و یک مقام قضایی به خبرنگار صدای آمریکا گفت سعی می شود دوستدار نیز به واشنگتن منتقل شود تا هر دو متهم پرونده توسط قاضی فریدمن محاکمه شوند.

سابقه اقدامات منتسب به جمهوری اسلامی ایران

پیش از این هم جمهوری اسلامی ایران به فعالیت تروریستی و جاسوسی در آمریکا متهم شده بود.

شش سال پیش، منصور ارباب‌سیر یک ایرانی ۵۶ ساله مقیم تگزاس که در فروش ماشین های دست دوم فعالیت داشت، متهم شد که قصد ترور سفیر وقت عربستان سعودی را با همکاری سپاه پاسداران داشته است.

دو ماه پیش هم همزمان با نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، یک دیپلمات و چند ایرانی بازداشت شدند که نقش انجام یک عملیات تروریستی داشتند. پرونده آنها هنوز باز است و اتهامات آنها هنوز رسیدگی نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG