لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۲۸

سرخط خبرها

انتقال وکلای سرشناس به زندان فشافویه با دستبند و لباس زندان

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری

دو وکیل سرشناس دادگستری که هنگام اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون دریای خزر مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بودند، از زندان اوین به زندان فشافویه منتقل شدند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که «قاسم شعله سعدی» و «آرش کیخسروی» روز شنبه پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شدند و روز یکشنبه پس از تفهیم اتهام در شعبه پنج دادسرای اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

در ویدیویی که روز سه شنبه ۳۰ مرداد در توئیتر منتشر شده آقای شعله سعدی به همراه آرش کیخسروی با لباس زندان و با دستنبد در حال انتقال به دادسرای اوین است، این در حالیست که مطابق قانون جرم سیاسی در ایران، متهمان جرایم‌ سیاسی از پوشیدن لباس زندان معافند و بایستی جدا از مجرمان عادی باشند.

محمدحسین آقاسی که وکالت قاسم شعله سعدی را بر عهده دارد، روز سه شنبه در توئیتر خود نوشت که برای موکلش به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، قرار بازداشت موقت صادر شد.

وکیل مدافع آقای شعله سعدی تصریح کرده که این اتهام را منطبق با عمل موکل و تعریف قانونی از این جرم، وارد نمی داند و ظرف مهلت قانونی نسبت به قراربازداشت اعتراض خواهد كرد.

آقای شعله سعدی که روز شنبه ۲۷ مرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شد، شب قبل از بازداشت با انتشار یک ویدئو گفته بود که روز شنبه مقابل مجلس دست به اعتراض خواهد زد.

قاسم شعله سعدی در این ویدئو گفت که کشور در حال اضمحلال و فروپاشی است و او به تاسی از محمد مصدق، مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به نظارت استصوابی تحصن خواهد کرد.

علاوه بر آقای شعله سعدی دو وکیل دادگستری به نام های آرش کیخسروی و مسعود جوادیه به همراه محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی، بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل دستور تحقیق درباره قتل دو نوجوان فلسطینی را صادر کرد

در تظاهرات پنج ماهه فلسطینی ها در نوار غزه ۱۷۰ نفر کشته شده اند، که انتقادات جامعه بین المللی را در پی داشته است.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد دستور تحقیقات کیفری درباره کشته شدن دو نوجوان در غزه از سوی سربازان اسرائیلی را صادر کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، دو فلسطینی در تظاهرات روزهای جمعه کنار دیوار مرزی با اسرائیل کشته شده‌اند.

عابد نبی ۱۸ ساله روز ۳۰ مارس، و عثمان هلس ۱۵ ساله روز ۱۳ ژوئیه طی تظاهرات جمعه‌ها که از پنج ماه پیش در کنار دیوار مرزی غزه با اسرائیل بر پا می‌شود هدف تیراندازی سربازان اسرائیلی قرار گرفته‌اند.

طی این تظاهرات پنج ماهه ۱۷۰ فلسطینی به دست سربازان اسرائیلی کشته شده اند و این امر انتقاد جامعه بین المللی علیه اسرائیل را به دنبال داشته است.

اسرائیل می گوید تظاهرات به دستور گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد سازماندهی می شود و امنیت اسرائیل را به خطر می اندازد.

در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه روز سه شنبه عید قربان جشن گرفته شده و منابع فلسطینی در این دو منطقه در باره اقدام ارتش اسرائیل در باره بررسی کیفری قتل نوجوانان اظهار نظری نکرده اند.

ارتش اسرائیل می گوید تحقیقات اولیه نشان می دهد که قتل نوجوانان فلسطینی «با استانداردهای حاکم بر رفتار عملیاتی ارتش همخوانی ندارد.»

فیلم‌های ارائه شده در رسانه های جمعی از تظاهرات غزه نشان می دهد عابد نبی در حالی که لاستیکی در دست دارد در حال دویدن است. به گفته سازمان دهندگان تظاهرات، وی در حالی که پشت به سربازان است هدف قرار می گیرد و به زمین می افتد.

مقام‌های پزشکی غزه می گویند عثمان نیز از ناحیه سینه هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شده است.

حماس که از سوی غرب در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است از سوی اسرائیل متهم شده که تظاهراتی را در حاشیه دیوار مرزی با اسرائیل سازمان می دهد تا در پوشش آن به خاک اسرائیل حمله کند. حماس این ادعا را رد می کند.

هدف تظاهرات جمعه ها در عزه وادار کردن دولت‌های مصر و اسرائیل به گشودن مرزهای زمینی با نوار غزه و کسب حق بازگشت فلسطینی‌ها به اسرائیل است؛ فلسطینی‌هائی که در سال ۱۹۴۸، سال اعلام تشکیل کشور اسرائیل، از خانه‌های خود گریختند و هرگز حق بازگشت پیدا نکردند. بیش از نیمی از دو میلیون جمعیت غزه از فراریان آن سال یا فرزندان آنها هستند.

اسرائیل و مصر با نگرانی از رخنه گروه‌های مسلح حماس و سایر ستیزه جویان فلسطینی محدودیت شدیدی را بر رفت و آمد در مرزهایشان با غزه اعمال می کنند و این محاصره موجب فروپاشی اقتصاد نابسامان این منطقه شده است.

سازمان ملل متحد و مصر برای برقراری آتش بسی بلندمدت در نوار غزه میان اسرائیل و حماس میانجیگری می‌کنند، تا بتوان به اقتصاد این سرزمین سر و سامان داد و کمک‌های انسان دوستانه را به مردم تحت محاصره رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آژانس بین المللی انرژی اتمی: نشانی از توقف فعالیت هسته‌ای کره شمالی دیده نمی‌شود

آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در گزارشی می گوید نشانه ای از اینکه فعالیت های هسته ای کره شمالی متوقف شده باشد، وجود ندارد.

به گزارش رویترز، این اعلام موضع آژانس، شک و تردید بیشتری در مورد تمایل کره شمالی برای رها کردن زرادخانه هسته ای اش ایجاد کرده است.

گزارش آژانس که اواخر روز دوشنبه منتشر شد می گوید ادامه و توسعه برنامه هسته ای کره شمالی و اظهارات مربوط به این موضوع توسط مقامات آنها باعث نگرانی عمده است.

این گزارش آژانس قرار است ماه آینده میلادی در جلسه شورای حکام آژانس عرضه شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت معتقد است که کره شمالی گام های مشخصی برای عاری سازی هسته ای برداشته است و او «به احتمال زیاد» بار دیگر با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بار دیگر دیدار و گفتگو می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزئیات نخستین دادگاه ایرانی متهم به جاسوسی برای جمهوری اسلامی: درخواست ۷۵ سال زندان

نمایی از مقابل دادگاه فدرال پایتخت آمریکا که یکی از متهم در آن حضور یافت.

نخستین جلسه دادگاه مجید قربانی، شهروند ۵۹ ساله ایرانی به جرم جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران در شهر واشنگتن برگزار شد. در این جلسه قاضی درخواست آزادی موقت او را رد کرد و دادستان برای وی درخواست ۷۵ سال زندان کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده دوشنبه ۲۹ مرداد اعلام کرد «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار و مجید قربانی شهروند ۵۹ ساله ایرانی مقیم کالیفرنیا بازداشت و در دادخواست صادره به فعالیت برای ایران متهم شدند.

آقای دوستدار قرار است در شیکاگو تفهیم اتهام شود اما جلسه تفهیم اتهام مجید قربانی در شهر واشنگتن برگزار شد.

فرهاد پولادی خبرنگار صدای آمریکا که در جلسه دادگاه حضور داشت، گفت قاضی تفهیم اتهام، درخواست آزادی به شرط سپردن وثیقه را رد کرد.

رد وثیقه

مجید قربانی، ۵۹ ساله، قد بلند و با موهای جوگندمی، در لباس نارنجی بازداشتگاه در دادگاه حضور یافت. یک مترجم او را در جریان تمام جزئیات دادگاه قرار می داد.

وکیل آقای قربانی ابتدا درخواست کرد چون او بیست سال در آمریکا است و خانواده اش نیز اینجا حضور دارد، با آزادی او با وثیقه موافقت شود. قاضی مایکل هاروی این درخواست را رد کرد. او گفت چون پرونده جاسوسی است و پای همکاری با یک کشور متخاصم در میان است، او نمی تواند با آزادی موقت مجید قربانی موافقت کند.

دادخواست دادستان

دادستان در جلسه روز دوشنبه در دادگاه فدرال با برشمردن اتهامات مجید قربانی برای او درخواست ۷۵ سال زندان کرد.

وی در شرح پرونده گفت که مجید قربانی با قصد و نیت قبلی در نشست گروه های مخالف ایران و مراکز یهودی شرکت می کرده است و بعد عکس و اطلاعات آن را به احمدرضا محمدی دوستدار ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار فروخته است.

هوشمند میرفخرایی خبرنگار صدای آمریکا می گوید گرفتن عکس یا فیلم و حتی پشت نویسی درباره عکسها در آمریکا جرم نیست اما آنچه می تواند مجرمانه باشد، جمع آوری این عکس و فیلم و فروش آنها برای یک کشور بیگانه و تلاش برای انتقال است.

در اطلاعیه دوشنبه وزارت دادگستری ایالات متحده آمده، این دو نفر به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران، از جمله زیر نظر داشتن یک مرکز یهودیان و جمع آوری اطلاعات از حامیان سازمان مجاهدین خلق در آمریکا بازداشت شدند.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، مجید قربانی بعدا با احمدرضا دوستدار تماس گرفت تا درباره نحوه ارسال این اطلاعات به ایران صحبت کند. احمدرضا دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از آن که از ایران به آمریکا بازگشت، در لس آنجلس با آقای قربانی دیدار کرد و در ازای دریافت ۲۸ قطعه عکس، مبلغ دو هزار دلار به وی پرداخت کرد.

این عکس‌ها، به همراه یادداشت‌هایی درباره شرکت کنندگان در تجمع سازمان مجاهدین، در همان دسامبر ۲۰۱۷ در داخل چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در حالی که قصد بازگشت به ایران را داشت، یافت شد.

شنود متهمان

دادستان گفت خودرو، محل کار و منزل مجید قربانی شنود می شده و در مکالمات ضبط شده، قربانی و دوستدار جزئیاتی از برنامه های خود را گفته اند. آنها در مکالمات خود از دو چهره شناخته شده گروه شورای ملی مقاومت اسم برده اند. همچنین در یکی از مکالمات به یک سناتور آمریکایی اشاره کردند و یکی از آنها گفته بود «او (آن سناتور) یک گلوله نیاز دارد.»

به گفته دادستان، آنها در سال ۲۰۱۷ چند دیدار داشتند.

دادستان در بخش دیگر سخنانش گفت که قربانی در کالیفرنیا در یک رستوران کار می کرده که برخی اعضای مجاهدین خلق در آنجا رفت و آمد داشتند. وی همچنین گفت قربانی برای دریافت اطلاعات، خود را از هواداران مجاهدین خلق جا زده بود.

دادستان فدرال با اشاره به اینکه مدارک قوی وجود دارد که جمهوری اسلامی حامی این دو نفر است، گفت که در عکس ها و مدارک کشف شده، اطلاعات جزئی درباره چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی که شهروند آمریکا هستند، نوشته شده است. در این جلسه گفته شد، تجمع مجاهدین خلق در سپتامبر گذشته و نشست ایران آزاد توسط قربانی ضبط و اطلاعات آن جمع شده است.

وکیل مدافع قربانی در دفاع از موکل خود گفت که این عکسها و فیلم ها در وبسایت مجاهدین خلق وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید آن از طریق موکلش ندارد.

جلسه بعدی

قرار است جلسه تفهیم اتهام احمدرضا محمدی دوستدار نیز در شیکاگو برگزار شود. او نقش بیشتری در این پرونده دارد.

جلسه بعدی شش سپتامبر برگزار خواهد شد و یک مقام قضایی به خبرنگار صدای آمریکا گفت سعی می شود دوستدار نیز به واشنگتن منتقل شود تا هر دو متهم پرونده توسط قاضی فریدمن محاکمه شوند.

سابقه اقدامات منتسب به جمهوری اسلامی ایران

پیش از این هم جمهوری اسلامی ایران به فعالیت تروریستی و جاسوسی در آمریکا متهم شده بود.

شش سال پیش، منصور ارباب‌سیر یک ایرانی ۵۶ ساله مقیم تگزاس که در فروش ماشین های دست دوم فعالیت داشت، متهم شد که قصد ترور سفیر وقت عربستان سعودی را با همکاری سپاه پاسداران داشته است.

دو ماه پیش هم همزمان با نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، یک دیپلمات و چند ایرانی بازداشت شدند که نقش انجام یک عملیات تروریستی داشتند. پرونده آنها هنوز باز است و اتهامات آنها هنوز رسیدگی نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا چهار فرد و شرکت دیگر را در ارتباط با روسیه تحت تحریم قرار داد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دولت ایالات متحده روز سه شنبه نام دو شهروند و یک شرکت روسیه را به همراه یک شرکت دیگر در اسلواکی به دلیل کمک به یک شرکت روسی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خزانه‌داری آمریکا، دو شرکت «ولا-مارین» در سن پترزبورگ و «لاکنو» در اسلواکی، به همراه دو نفر دیگر، به شرکت «دایو تکنو سرویس» برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌اند.

شرکت دایو تکنو سرویس پیشتر در ماه ژوئن به دلیل تهیه و فروش تجهیزات غواصی و عملیات زیر دریا برای آژانس‌های دولتی روسیه، از جمله آژانس اطلاعات موسوم به «اف اس بی»، از سوی آمریکا تحت تحریم قرار گرفت.

آژانس اطلاعات روسیه (اف اس بی) دسامبر ۲۰۱۶ و در دولت باراک اوباما، به دلیل دست داشتن در عملیات سایبری علیه مقام‌ها و نهادهای آمریکا با هدف دخالت در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر همان سال تحریم شد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، «مارینا ایگورِونا تسارِوا» و «آنتون آلکساندروویچ ناگیبین» دو شهروند دیگر روسیه هستند که نام آنها امروز، به دلیل کمک به شرکت دایو تکنو سرویس، به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است.

جامعه اطلاعاتی و دولت ایالات متحده، فدراسیون روسیه را به دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ متهم می‌کنند و تحریم‌هایی را هم در همین ارتباط علیه مسکو و برخی مقام‌های دولتی روسیه اعمال کرده‌اند.

مقام‌های ارشد امنیتی آمریکا پیشتر در اول خرداد ماه درباره تهدید سایبری روسیه در انتخابات میاندوره‌ای کنگره هشدار داده و گفتند دولت ۳۸۰ میلیون دلار برای تامین امنیت انتخابات در ایالت‌های مختلف اختصاص داده است.

شرکت آمریکایی مایکروسافت نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که تلاش سایبری روسیه برای هک سامانه‌های کامپیوتری گروه‌های سیاسی در ایالات متحده را، در ماه‌های منتهی به انتخابات میان دوره‌ای کنگره کشف کرده است.

روابط آمریکا و روسیه در چند سال گذشته به شدت رو به تیرگی گذاشته است و به باور کارشناسان به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران بخواهد، ملاقات می‌کنم؛ اگر نخواهد هم اهمیتی نمی‌دهم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری رویترز در کاخ سفید گفت در صورتی که مقامات تهران بخواهند با او دیدار کنند، او آماده است و در غیر این صورت این مساله برای او اهمیتی ندارد.

پرزیدنت ترامپ این مطلب را در واکنش به رهبران ایران در مورد پیشنهادش برای دیدار بدون پیش شرط با آنها بیان کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، او در مورد دیدار با رهبران ایران به این خبرگزاری گفت «من نگفتم ملاقات می کنم...اگر او می خواهد ملاقات کند، بسیار خب. اگر نخواهد ملاقات کند، اهمیتی نمی دهم...ولی من در خواست ملاقات نداده ام.»

پرزیدنت ترامپ با اعلام اینکه برجام در تضاد با منافع ملی آمریکا و همپیمانانش است، از این پیمان خارج شد. خروج از برجام منجر به بازگشت بخشی تحریم های اقتصادی آمریکا علیه تهران شد.

دور اول این تحریم ها در مرداد و دور دوم آنها که صنعت انرژی و فروش نفت ایران می شود از آبان ماه اجرا می شود.

پرزیدنت ترامپ بارها گفته است که باید هرگونه توافق جدید با تهران دربرگیرنده محدود کردن برنامه موشک بالستیک ایران و همچنین آنچه واشنگتن به آنها فعالیت های مخرب تهران در منطقه می گوید، باشد.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایکروسافت تلاش سایبری روسیه با هدف دخالت در انتخابات کنگره را کشف کرد

عکس از آرشیو

شرکت آمریکایی مایکروسافت روز سه‌شنبه اعلام کرد تلاش روسیه برای هک سامانه‌های کامپیوتری گروه‌های سیاسی در ایالات متحده را، در ماه های منتهی به انتخابات میان دوره‌ای کنگره کشف کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، این غول فناوری آمریکایی یک گروه مرتبط با دولت روسیه را شناسایی کرده که برای هدف قرار دادن دو اندیشکده متعلق به محافظه کاران در آمریکا، وبسایت‌های جعلی ساخته است.

به گفته مایکروسافت این هکرها وبسایت‌هایی شبیه به وبسایت‌های «مؤسسه هادسن» و «مؤسسه بین المللی جمهوریخواهان» طراحی کرده‌اند که وقتی کاربران به آنها مراجعه می‌کنند، اطلاعات آنها سرقت می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت، هکرهای مرتبط با واحد اطلاعات نظامی روسیه همچنین وبسایت دیگری مشابه وبسایت سنای ایالات متحده طراحی کرده‌اند، اما هیچ دفتر سناتور و یا بخش سیاسی خاصی در آن ارائه نشده است.

این تلاش روسیه ده روز پس از آن کشف می‌شود که دولت پرزیدنت ترامپ در مورد قصد مسکو برای تضعیف انتخابات کنگره هشدار داده و گفتند «اقدامات گسترده» برای محافظت از انتخابات اتخاذ می‌شود.

مقام‌های ارشد امنیتی آمریکا پیشتر در اول خرداد ماه درباره تهدید سایبری روسیه در انتخابات میاندوره‌ای کنگره هشدار و از تخصیص ۳۸۰ میلیون دلار برای تامین امنیت انتخابات در ایالت‌های مختلف خبر دادند.

جامعه اطلاعاتی و دولت ایالات متحده، فدراسیون روسیه را به دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ متهم می‌کنند و تحریم‌هایی را هم در همین ارتباط علیه مسکو و مقام‌های دولتی آن کشور اعمال کرده‌اند.

روابط واشنگتن و مسکو در چند سال گذشته به شدت رو به تیرگی گذاشته و به باور کارشناسان به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به فروپاشی این سازمان هشدار داد

کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داد که پنج عضو دائم شورای امنیت «بیش از اندازه» قدرت دارند که این امر می تواند به «فروپاشی» این نهاد منجر شود.

«زید رعد الحسین» که دوره اش رو به اتمام است روز دوشنبه در ژنو گفت چین، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آمریکا به خاطر بهره مندی از قدرت «وتو» می توانند قطعنامه های دیگر اعضای سازمان ملل را وتو کنند.

روسیه تاکنون چندین بار در حمایت از دولت اسد در سوریه مقابل مصوبات شورای امنیت از حق وتو خود استفاده کرده است. آمریکا هم بعد از یکسال، از حق وتو برای قطعنامه شورای امنیت در رد پایتختی اورشلیم استفاده کرد.

او می گوید وقتی این اعضا با هم همکاری کنند امور پیش می رود و وقتی همکاری نکنند «همه چیز گیر می کند» و سازمان برای حل درگیری های فجیعی که در حال رخ دادن است به حاشیه می رود.

به گزارش الجزیره رعد الحسین می گوید این وضعیت باید تغییر کند تا از فروپاشی سازمان ملل جلوگیری شود. به گفته او، فروپاشی سازمان ملل به ضرر جامعه بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل دارای ۱۵ عضو است که همگی یک رای دارند اما پنج عضو دائم آن دارای حق وتو هستند که می توانند قطعنامه ها را با یک رای رد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال دو ایرانی بازداشت شده به جرم جاسوسی برای جمهوری اسلامی به دادگاه

نمایی از مقابل دادگاه شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا که یکی از متهمان در آن حضور می‌یابد.

دو متهم ایرانی بازداشت شده در آمریکا به جرم جاسوسی برای رژیم جمهوری اسلامی ایران به دادگاه برده می شوند.

فرهاد پولادی خبرنگار صدای آمریکا از مقابل دادگاه فدرال شهر واشنگتن گزارش داد که مجید قربانی، شهروند ۵۹ ساله ایرانی مقیم کالیفرنیا در این دادگاه تفهیم اتهام خواهد شد. همچنین قرار است دیرتر، احمدرضا محمدی دوستدار، آمریکایی ایرانی تبار در شیکاگو به دادگاه برده شود.

دوشنبه شب، وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد دو نفر به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران، از جمله زیر نظر داشتن یک مرکز یهودیان و جمع آوری اطلاعات از حامیان سازمان مجاهدین خلق در آمریکا بازداشت شده‌اند.

در این بیانیه که دوشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه) منتشر شد، آمده است: احمدرضا محمدی دوستدار ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار و مجید قربانی شهروند ۵۹ ساله ایرانی مقیم کالیفرنیا ۹ اوت (یازده روز پیش) بازداشت و در دادخواست صادره به فعالیت برای ایران متهم شدند.

دادگستری آمریکا می گوید آقای دوستدار در ژوئیه ۲۰۱۷ به قصد جمع آوری اطلاعات درباره نهادها یا افرادی که «دشمن» حکومت ایران تلقی می‌شوند – از جمله مراکز مرتبط با اسرائیل، یهودیان و سازمان مجاهدین خلق – از ایران به ایالات متحده آمد. وی در همان ماه یک مرکز یهودیان ارتدوکس در شیکاگو را زیر نظر گرفت و از تدابیر امنیتی تعبیه شده در آن تصویربرداری کرد.

مجید قربانی هم در تجمع سازمان مجاهدین خلق در نیویورک، که ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در اعتراض به حکومت ایران برگزار شده بود، شرکت و از شرکت کنندگان در آن عکسبرداری کرد و بعدا آن تصاویر را به دوستدار تحویل داد و پول گرفت.

مجید قربانی در یک گردهمایی دیگر سازمان مجاهدین خلق درباره «حقوق بشر و آزادی در ایران» که ماه مه امسال در واشنگتن برگزار شد، شرکت و اقدام به عکسبرداری از سخنران‌ها و شرکت کنندگان در آن گردهمایی کرده بود.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، وی بعدا با احمدرضا دوستدار تماس گرفت تا درباره نحوه ارسال این اطلاعات به ایران صحبت کند.

احمدرضا دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از آن که از ایران به آمریکا بازگشت، در لس آنجلس با آقای قربانی دیدار کرد و در ازای دریافت ۲۸ قطعه عکس، مبلغ دو هزار دلار به وی پرداخت کرد.

این عکس‌ها، به همراه یادداشت‌هایی درباره شرکت کنندگان در تجمع سازمان مجاهدین، در همان دسامبر ۲۰۱۷ در داخل چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در حالی که قصد بازگشت به ایران را داشت، یافت شد.

هوشمند میرفخرایی خبرنگار صدای آمریکا می گوید گرفتن عکس یا فیلم و حتی پشت نویسی درباره عکسها در آمریکا جرم نیست اما آنچه می تواند مجرمانه باشد، جمع آوری این عکس و فیلم و فروش آنها برای یک کشور بیگانه و تلاش برای انتقال است.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا تاکید شده است این دو نفر آگاهانه و بدون اطلاع قبلی دادستانی کل، به عنوان ماموران حکومت ایران در ایالات متحده فعالیت کرده و بر خلاف تحریم‌های آمریکا به ایران خدمات داده‌اند.

براساس دستور العمل وزارت دادگستری آمریکا، ماموران هر حکومتی برای فعالیت نیاز به مجوز دارند و باید به این وزارتخانه اعلام کنند اما این دو ایرانی اینکار را نکرده اند.

فرهاد پولادی خبرنگار صدای آمریکا می گوید اگر ثابت شود این دو نفر مامور جمهوری اسلامی بوده اند به ده سال زندان محکوم خواهند شد. آنها همچنین به جرم دور زدن تحریم ها شاید به ۲۰ سال زندان محکوم شوند.

فرهاد پولادی درباره قاضی مایکل هاروی هم اشاره کرد و گفت او هشت سال است که پرونده های امنیت ملی شامل پرونده های جاسوسی و اقدامات تروریستی را رسیدگی می کند.

پیش از این هم جمهوری اسلامی ایران به فعالیت تروریستی و جاسوسی در آمریکا متهم شده بود.

شش سال پیش، منصور ارباب‌سیر یک ایرانی ۵۶ ساله مقیم تگزاس که در فروش ماشین های دست دوم فعالیت داشت، متهم شد که قصد ترور سفیر وقت عربستان سعودی را با همکاری سپاه پاسداران داشته است.

دو ماه پیش هم همزمان با نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، یک دیپلمات و چند ایرانی بازداشت شدند که نقش انجام یک عملیات تروریستی داشتند. پرونده آنها هنوز باز است و اتهامات آنها هنوز رسیدگی نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عراق از آمریکا می‌خواهد اجازه یابد با ایران روابط تجاری داشته باشد

درخواست عراق در حالی مطرح می شود که صد روز بعد از انتخابات، هنوز دولت جدید تشکیل نشده است.

عراق از آمریکا می خواهد برخی از تحریم ها علیه ایران را نادیده بگیرد و به بغداد اجازه دهد به روابط تجاری با ایران ادامه دهد.

به گزارش رویترز، این مطلب را مقامات دولتی و مقامات بانک مرکزی عراق اعلام کرده اند.

آنها می گویند روابط تجاری عراق با ایران آنچنان نزدیک است که اخلال در این روابط ممکن است شرایط سیاسی عراق را پیچیده تر از گذشته کند.

بسیاری از کالاهای ضروری در عراق از ایران وارد می شود. به گزارش رویترز، مقامات عراقی گفته اند که به زودی به واشنگتن می روند تا این درخواست را از آمریکا مطرح کنند.

رویترز می گوید طرح چنین درخواستی یک تغییر مهم در روش سیاسی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به شمار می رود که ابتدا گفته بود بغداد همه تحریم های آمریکا علیه ایران را محترم خواهد شمرد، موضوعی که با انتقادات شدید رقبای او مواجه شد.

به نوشته رویترز، یک مقام بانک مرکزی عراق گفته است که «رویکرد دولت های اروپایی در مورد ایران ما را دلگرم کرده است و اگر اروپایی ها با یورو با ایران معامله می کنند، چرا ما نکنیم؟»

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است شرکت هایی که با ایران رابطه داشته باشند، از بازار آمریکا محروم خواهند شد. اما به نوشته رویترز، یک دیپلمات غربی در بغداد گفته است بیشتر شرکت های خصوصی عراقی تقریبا از تحریم های آمریکا گزندی نخواهند دید چرا که آنها در آمریکا هیچ سرمایه گذاری ندارند و با دلار نیز معامله نمی کنند و بدون مشکلی به روابط با ایران ادامه می دهند.

اما یک مقام در وزارت بازرگانی عراق به رویترز گفت بخش دولتی، بخش عمومی انرژی، و صنایع ساخت و ساز و خودرو در عراق از تحریم ها علیه ایران آسیب بیشتری می بینند.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست تجدید نظر برای حکم زندان محمد حبیبی معلم زندانی

وکیل محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان اعلام کرد که درخواست تجدیدنظر در حکم هفت سال و نیم زندان موکلش به دادگاه ارائه شده است.

حسین تاج ضمن بیان این مطلب به خبرگزاری ایسنا گفت که همچنین درخواست رسیدگی به وضعیت درمانی محمد حبیبی و درخواست انتقال او از زندان فشافویه به زندان اوین ارائه شده است.

او با اشاره به سیاسی بودن اتهام های آقای حبیبی گفت: «بر اساس آیین نامه سازمان زندان‌ها و شرایط طبقه بندی زندانیان، آقای حبیبی باید در زندان اوین نگهداری شوند نه در زندان فشافویه تهران بزرگ آن هم با شرایطی که همه از آن مطلع هستیم.»

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان و عضو هیات مدیره کانون معلمان استان تهران اوایل مرداد امسال به هفت سال و نیم حبس محکوم شد.

امیر رییسیان، یکی از وکلای محمد حبیبی به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی همه مجازات‌های محمد حبیبی یک و نیم برابر شده و مجازات اشد قابل اجرا است.»

امیر رییسیان اضافه کرد: «محمد حبیبی به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به ۷ سال و نیم حبس، تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس، اخلال در نظم ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده است.»

پیشتر، سازمان آموزش بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان دربند را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده بود.

بزرگترین اتحادیه معلمان جهان در بیانیه‌ای که سه شنبه ۱۵ خرداد خطاب به حسن روحانی منتشر شد، رفتار مسئولان زندان با معلمان زندانی از جمله آقای حبیبی را جرم و جنایت خواند و اعلام کرد: «در صورت بروز هر اتفاقی برای آقای حبیبی و دیگر معلمان زندانی، ما تمام ماموران ذیربط در این مسئله را مسئول می‌دانیم.»

سازمان آموزش بین‌الملل همچنین اعلام کرده بود که درگیری مردم برای آزادی و برابری در ایران دائمی و پایان ناپذیر است و معلمان ایرانی، کارگران و مردم ایران در حال حاضر خواستار گسترده ترین واکنش‌های ممکن از طرف گروه‌های بین‌المللی هستند.

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، به همراه تعدادی از معلمان و بازنشستگان فرهنگیان، ۲۰ اردیبهشت به مناسبت هفته معلم، در تجمعی مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کرد.

۱۶ تن از شرکت کنندگان در تجمع از جمله محمد حبیبی بازداشت شدند، اما چندی بعد تمام بازداشت شدگان به جز آقای حبیبی با قرار وثیقه آزاد شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک همکار نازی ها در ۹۵ سالگی از آمریکا اخراج شد

تصویری از پالیج در سال ۱۹۵۷ که وزارت دادگستری آمریکا آن را تهیه کرده است

آمریکا یک همکار نازی ها را در ۹۵ سالگی اخراج کرد و به آلمان فرستاد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از اقدام اداره مهاجرت ایالات متحده در این باره قدردانی کرد.

«جکیو پالیج» چندین دهه در نیویورک زندگی می کرد. او گارد نازی ها در یک کمپ «کار اجباری» در زمان جنگ جهانی دوم بود.

در سال ۲۰۰۴ دادگاهی در آمریکا دستور اخراج وی را صادر کرده بود. شهروندی او در آمریکا در سال ۲۰۰۳ به خاطر اظهارات دروغ برای کسب شهروندی و انجام جرائم جنگی پس از افشای هویت واقعی اش، با حکم یک دادگاه فدرال لغو شده بود.

پالیج در قلمروی لهستان به دنیا آمده بود که اکنون در اوکراین واقع است. او در سال ۱۹۴۹ به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۵۷ شهروند این کشور شد اما خدمات خود به آلمان نازی را پنهان کرده بود. او گفته بود در زمان جنگ جهانی دوم در یک کارخانه واقع در یک مزرعه کار کرده بود.

اما بعدا نام او در فهرست نیروهای نازی معلوم شد و یک نفر هم لو داد که او به آمریکا مهاجرت کرده است. پالیج بعدها اعتراف کرد که در کمپ آموزشی نیروهای اس.اس نازی شرکت کرده بود، اما گفت مجبور به همکاری با نازی ها بوده است.

لهستان، اوکراین و آلمان حاضر به پذیرش او نبودند اما کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد پس از مذاکرات بسیار با دولت آلمان، بازگشت او به این کشور را تضمین کرد. پالیج هیچوقت شهروند آلمان نبوده است.

وزارت خارجه آلمان می گوید پذیرش پالیج به این معنی است که آلمان «مسئولیت اخلاقی» خود را می پذیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات آمریکایی: استاد بمب سازی القاعده در حمله هوایی آمریکا کشته شد

آرشیو

مقامات آمریکایی تایید کرده اند که «ابراهیم العسیری» شهروند عربستان سعودی که از او به عنوان «ماهرترین بمب ساز گروه القاعده» یاد می شود، در حمله یک پهپاد آمریکایی که سال گذشته میلادی صورت گرفت، کشته شد.

گفته می شود او فردی است که برای سقوط یک هواپیمای تجاری بر فراز دیترویت در روز کریسمس سال ۲۰۰۹ توطئه کرده بود.

مقامات آمریکایی روز دوشنبه در گفتگو با شکبه های خبری سی.بی.اس و فاکس نیوز، مرگ عسیری را تایید کردند.

طبق گزارش ها، عسیری همان فردی است که بمبی را طراحی کرده بود که یک مرد نیجریه ای به بدن خود در زیر شلوار و لباس زیرش وصل کرده بود.

او همچنین در توطئه مخفی کردن مواد انفجاری در کارتریج های پرینترهایی که به آمریکا ارسال می شد، نقش داشت. اولین برنامه او برای انفجار کاتریج ها شکست خورد و بقیه بمب ها پس از دریافت یک سرنخ کشف شد.

عسیری در اثر حملات پهپادهای بی سرنشین آمریکا در شرق یمن کشته شد.

به نوشته بیزنس اینسایدر، یک مقام سابق اطلاعاتی گفته است که دلیل افزایش تدابیر امنیتی در بازرسی های فرودگاه ها، شخص عسیری بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نفر در آمریکا به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران دستگیر شدند

اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا می گوید این دو نفر به جاسوسی برای حکومت ایران متهم شده اند.

وزارت دادگستری ایالات متحده عصر دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد دو نفر به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران، از جمله زیر نظر داشتن یک مرکز یهودیان و جمع آوری اطلاعات از حامیان سازمان مجاهدین خلق در آمریکا بازداشت شده‌اند.

در این بیانیه که دوشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه) منتشر شد، آمده است: احمدرضا محمدی دوستدار ۳۸ ساله، آمریکایی ایرانی تبار و مجید قربانی شهروند ۵۹ ساله ایرانی مقیم کالیفرنیا ۹ اوت (یازده روز پیش) بازداشت و در دادخواست صادره به فعالیت برای ایران متهم شدند.

در این دادخواست آمده است: آقای دوستدار در ژوئیه ۲۰۱۷ به قصد جمع آوری اطلاعات درباره نهادها یا افرادی که «دشمن» حکومت ایران تلقی می‌شوند – از جمله مراکز مرتبط با اسرائیل، یهودیان و سازمان مجاهدین خلق – از ایران به ایالات متحده آمد.

وی در همان ماه یک مرکز یهودیان ارتدوکس در شیکاگو را زیر نظر گرفت و از تدابیر امنیتی تعبیه شده در آن تصویربرداری کرد.

مجید قربانی هم در تجمع سازمان مجاهدین خلق در نیویورک، که ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در اعتراض به حکومت ایران برگزار شده بود، شرکت و از شرکت کنندگان در آن عکسبرداری کرد و بعدا آن تصاویر را به دوستدار تحویل داد و پول گرفت.

مجید قربانی در یک گردهمایی دیگر سازمان مجاهدین خلق درباره «حقوق بشر و آزادی در ایران» که ماه مه امسال در واشنگتن برگزار شد، شرکت و اقدام به عکسبرداری از سخنران‌ها و شرکت کنندگان در آن گردهمایی کرده بود.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده، وی بعدا با احمدرضا دوستدار تماس گرفت تا درباره نحوه ارسال این اطلاعات به ایران صحبت کند.

احمدرضا دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از آن که از ایران به آمریکا بازگشت، در لس آنجلس با آقای قربانی دیدار کرد و در ازای دریافت ۲۸ قطعه عکس، مبلغ دو هزار دلار به وی پرداخت کرد.

این عکس‌ها، به همراه یادداشت‌هایی درباره شرکت کنندگان در تجمع سازمان مجاهدین، در همان دسامبر ۲۰۱۷ در داخل چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در حالی که قصد بازگشت به ایران را داشت، یافت شد.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا تاکید شده است این دو نفر آگاهانه و بدون اطلاع قبلی دادستانی کل، به عنوان ماموران حکومت ایران در ایالات متحده فعالیت کرده و بر خلاف تحریم‌های آمریکا به ایران خدمات داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست خبری بولتون و نتانیاهو درباره برخورد با فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران

آقای بولتون در دفتر نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم با او در یک نشست خبری شرکت کرد.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در آغاز سفری سه روزه به اسرائیل با نخست وزیر و دیگر مقامات آن کشور در باره تلاش بین المللی به منظور وارد ساختن فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به فعالیت های بی ثبات کننده اش در منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

آقای بولتون روز دوشنبه ۲۹ مرداد در کنفرانس خبری مشترک به همراه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم گفت، آمریکا تلاش می کند که متحدان اروپایی بیشتری را برای برخورد شدیدتری علیه جمهوری اسلامی ایران همراه کند.

وی گفت: برای آمریکا اهمیت فوق العاده ای دارد که ایران هرگز به توانایی حمل سلاح های اتمی دست نیابد. به همین دلیل است که پرزیدنت ترامپ از توافق اتمی تاسف بار با ایران خارج شد و تحریم ها را احیا کرد.

وی تاکید کرد: به همین دلیل است که ما با دوستانمان در اروپا کار می کنیم که آن ها را بر لزوم اتخاذ گام های محکم تر علیه برنامه سلاح اتمی و موشک بالیستیک ایران متقاعد سازیم. به همین دلیل است که همچنان از نقش ایران به عنوان بانک مرکزی تروریسم بین المللی و فعالیت نظامی جنگ طلبانه آن در عراق، سوریه، با حزب الله در لبنان و یمن، نگرانیم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: تمامی این تهدیدها در منطقه، تهدیدهای جهانی نیز هستند زیرا خطر تروریسم بین المللی و به ویژه استفاده احتمالی تروریست ها از سلاح های کشتار جمعی وجود دارد.

بولتون با بیان اینکه «رابطه بین اسرائیل و آمریکا، اکنون در بهترین شرایط است»، افزود: به باور من، اتحاد بین اسرائیل و آمریکا و بین مردم دو کشور هرگز مستحکم تر نبوده است و پرزیدنت ترامپ این رابطه را اساس سیاست خارجی خود قرار داده است، همانگونه که شما نیز، آن را اساس سیاست خارجی خود قرار داده اید.

بنیامین نتانیاهو نیز ضمن تشکر از مشاور امنیت ملی آمریکا که سه روز را برای تبادل نظر با مقامات اسرائیل در باره ایران و مسائل منطقه ای اختصاص داد، گفت تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق اتمی و احیای تحریم ها گامی تاریخی بود.

وی گفت: می دانم شما مشغله زیادی دارید. از این رو اجازه دهید از شما که سه روز را برای ملاقات و تبادل نظر در اسرائیل اختصاص دادید، تشکر کنم. موضوع کوچکی نیست.

نخست وزیر اسرائیل افزود: می خواهم بار دیگر از این فرصت برای تشکر از پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق وحشتناک اتمی با ایران استفاده کنم. توافق اتمی مسیر ایران به بمب اتمی را مسدود نکرد، بلکه با تعلیق تحریم ها مسیر ایران به دست یابی به زرادخانه اتمی را هموار ساخت. ایران را قادر ساخت میلیاردها، میلیارد ها دلار به جیب هایش بریزد که تنها سوختی برای ماشین جنگی اش در سوریه، لبنان و یمن و دیگر نقاط بود.

آقای نتانیاهو همچنین گفت کشورهای عرب همسایه و تمامی کشورها در منطقه که خواهان صلح و امنیت در خاورمیانه هستند، باید به آمریکا برای فشار بر ایران بپیوندند، زیرا فشار بیشتر بر ایران امکان بیشتری می دهد که از تهاجماتش کاسته شود.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نفر پس از تیراندازی به سفارت آمریکا در ترکیه دستگیر شدند

صبح روز دوشنبه در آنکارا از یک خودروی در حال حرکت به سمت سفارت آمریکا در ترکیه تیراندازی شد.

دو نفر در پی این حمله بازداشت شدند. تیراندازی در حالی صورت گرفت که روابط آمریکا و ترکیه دچار تنش است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این تیراندازی که پیش از طلوع آفتاب روی داد، به کسی آسیبی نرسید.

سخنگوی سفارت آمریکا از واکنش «سریع» پلیس ترکیه قدردانی کرد.

مقامات دولتی نام متهمان را احمد ۳۹ ساله و عثمان ۳۸ ساله عنوان کرده اند و می گویند هر دو اعتراف کرده اند. مقامات می گویند متهم ۳۹ ساله دارای چندین سابقه خلافکاری از جمله سرقت، و جرائم مربوط به مواد مخدر و تهدید و ضرب و جرح است.

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه این تیراندازی را اقدامی برای هرج و مرج آفرینی خوانده است.

لیر ترکیه نزدیک به نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از اوایل سال جاری میلادی از دست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کرملین: به رغم تحریم‌ها، پوتین امیدوار است روابط با آمریکا را بهبود ببخشد

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روسیه - آرشیو

کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد، به رغم تحریم‌‌های ایالات متحده علیه فدراسیون روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امیدوار است که بتواند روابط دو کشور را از بحران کنونی خارج کرده و آن را بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو، تحریم‌های جدید آمریکا را «غیردوستانه و غیرقانونی» خواند و گفت این اقدام واشنگتن به تجارت جهانی آسیب خواهد زد.

وی اضافه کرد: رئیس جمهوری روسیه امید به بهترین شرایط بین دو کشور دارد و به رغم این اقدامات واشنگتن علیه مسکو، می خواهد روابط دوجانبه را از این به گفته او «بحران عمیق» که در آن قرار گرفته‌اند، خارج کند.

روابط آمریکا و روسیه چند سالی است به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – از جمله نقش مسکو در بحران اوکراین و جنگ سوریه و نیز دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا – به پائین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

هرچند دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) در پایتخت فنلاند با یکدیگر دیدار و درباره مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کردند، اما اختلافات همچنان به قوت خود باقی است.

وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفته است تا پایان ماه جاری میلادی، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه تصویب خواهد کرد. همزمان یک طرح دیگر نیز، مورد حمایت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، در سنا در حال بررسی است.

در همین حال، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به اسرائیل سفر کرده است، پس از دیدار با مقام های اسرائیلی در اورشلیم، راهی اوکراین خواهد شد و پس از آن، برای دیدار با همتای روس خود، به ژنو خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای امنیتی افغانستان ۱۴۹ گروگان طالبان را در قندوز آزاد کردند

عکس از آرشیو

نیروهای امنیتی افغانستان روز دوشنبه در جریان یک عملیات ضربتی در استان شمالی قندوز موفق شدند ۱۴۹ نفر از افرادی که توسط گروه طالبان به گرواگان گرفته شده بودند را آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این افراد که زنان و کودکان را نیز شامل می شوند، تنها ساعاتی پیش از آن که عملیات نیروهای دولتی افغانستان آغاز شود، به گروگان گرفته شده بودند.

به گفته نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان، پیکارجویان طالبان اوایل صبح سه اتوبوس مسافری را در منطقه خان آباد متوقف کردند و سرنشیان آنها را به زور با خود بردند.

به دنبال عملیات نیروهای دولتی، پیکارجویان گروه اسلامگری افراطی طالبان اقدام به فرار کردند و ۲۱ گروگان را با خود بردند و تلاش برای آزادی آنها همچنان تا ظهر دوشنبه ادامه داشت.

اقدام امروز طالبان یک روز پس از انجام شد که رئیس جمهوری افغانستان گفت آماده است از روز دوشنبه به مدت سه ماه آتش بس برقرار کند، مشروط به آن که گروه طالبان نیز از آن پیروی کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن استقبال از پیشنهاد کابل برای آتش بس، در توئیتی نوشت زمان صلح فرا رسیده و این طرح به خواست آشکار مردم افغانستان برای صلحی پایدار پاسخ می‌دهد.

کابل با حمایت واشنگتن تلاش می‌کند به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان پایان بدهد و در همین راستا، قطر اوایل مرداد ماه میزبان گفتگوهای طالبان و یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایالات متحده بود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در در ارتباط با گفت‌وگوهای دوحه گفته است که ایالات متحده برای پیشبرد روند صلح، در مشورت نزدیک با دولت افغانستان، همه راه‌ها را بررسی و ارزیابی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک روزنامه نگار و طنزنویس به ۱۰ سال زندان و ممنوعیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد

میرمحمدحسین میراسماعیلی، روزنامه نگار و طنزپرداز

«میرمحمد حسین میر اسماعیلی»، روزنامه نگار و طنزپرداز در ایران به دست کم ۱۰ سال زندان و محرومیت از فعالیت در رسانه ها و فضای مجازی محکوم شد.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۹ مرداد به نقل از حسین احمدی نیاز، وکیل آقای میراسماعیلی نوشت که او به دلیل انتشار مطالب طنز خود، به ۱۰ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی محکوم شده است.

به گفته آقای احمدی نیاز، چهار اتهام «توهین به مقامات و مامورین و مسئولین دولتی و قضایی حسب انجام وظیفه، توهین به مقدسات و ائمه طاهرین، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی» به آقای میراسماعیلی نسبت داده شده است.

این وکیل دادگستری گفت: «ایرادات عدیده‌ای به این رای وارد است زیرا موکلم انتقاد از مسئولین را در قالب طنز بیان کرده اما متاسفانه آن را توهین تلقی کرده‌اند و در توییتش قصد توهین به امام رضا(ع) را نداشته و مضمون توییت توهین آمیز تلقی نمی‌شود.»

حکم صادر شده علیه آقای میراسماعیلی بیش از ۱۸ سال زندان را به دلیل اتهامات مختلف شامل میشود اما طبق قانون، «حکم اشد» اجرا می‌شود.

حکم آقای میراسماعیلی یکی از سنگین ترین احکام علیه روزنامه نگاران و طنزنویسان در سالهای اخیر بوده است که واکنش های انتقادی در شبکه های اجتماعی در پی داشته است.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه نگارانی شده اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داعش مسئولت حملات در چچن را برعهده گرفت

افراد مسلح در منطقه چچن واقع در روسیه روز دوشنبه به مواضع پلیس حمله کردند. به گزارش رویترز، مقامات محلی خبر این رشته حملات را اعلام کردند.

داعش مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. به گفته بازپرسان روس، دو مهاجم مسلح به چاقو با ورود به یک پاسگاه پلیس دو افسر پلیس را مجروح کردند. هر دو مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

به گفته مقامات در حمله ای دیگر در یک روستای چچن، مرد جوانی خود را در یک پست پلیس منفجر کرد اما به کسی آسیبی نرساند.

در گروزنی، مرکز چچن، نیز پلیس با سلاح نیمه خودکار به یک خودروی مرسدس که سعی کرد دو افسر پلیس را زیر بگیرد، تیراندازی کرد. مقامات می گویند راننده خودرو کشته شد.

مسکو با جدایی طلبان منطقه عمدتا مسلمان نشین چچن از سال ۱۹۹۱ تاکنون دو بار جنگیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاپ فرانسیس پنهان کردن جرائم جنسی کشیش‌ها توسط کلیسا را محکوم کرد

آرشیو

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، در نامه ای به مسیحیان کاتولیک، «جرائم» کشیش های کلیساها در انجام آزارهای جنسی و پنهان کردن آنها را محکوم کرد و خواستار مسئولیت پذیری شد.

این نامه پس از افشای جدید سوءرفتارهای کلیسای کاتولیک در آمریکا، منتشر می شود.

در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، گزارش شده است بیش از ۳۰۰ کشیش کاتولیک، کودکان را چندین دهه تحت آزار جنسی قرار دادند.

پاپ فرانسیس به خاطر زجری که قربانیان آزارهای جنسی کلیساهای کاتولیک چندین دهه متحمل آن شده اند، طلب بخشایش کرد.

او گفت آزارها و پنهان کردن آنها باید ریشه کن شود.

آزارهای جنسی در کلیساهای کاتولیک سراسر جهان گزارش شده است.

در سالهای گذشته واتیکان اغلب محافظه کارانه به این گزارش ها واکنش نشان می داد اما پاپ فرانسیس از بعد از سفر به آمریکای جنوبی، عیان در این مورد موضع گیری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت نفت و گاز فرانسوی توتال رسما از ایران خارج شده است

این گزارش به روز شده است-

پس از اعلام خروج توتال از پروژه های ایران توسط وزیر نفت جمهوری اسلامی، شرکت نفت و گاز توتال روز دوشنبه تایید کرد که در پی ناکامی در کسب معافیت از تحریم‌های ایالات متحده برای حضور در پروژه های ایران، این شرکت از پروژه پارس جنوبی خارج شده است.​

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت توتال با اعلام اینکه این روند بر اساس قراردادها در حال جریان است، اضافه کرد که شرکت ملی نفت چین در راستای مشارکت در این قرارداد این حق دارد که در صورت تمایل، سهم توتال را در این پروژه بر عهده بگیرد.

وزیر نفت جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۹ مرداد دو هفته پس از بازگشت رسمی دور نخست تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران، در مجلس اعلام کرد که شرکت فرانسوی توتال رسما پروژه های نفت و گاز ایران را ترک کرده است.

«بیژن نامدار زنگنه» در پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس گفت که شرکت توتال به طور رسمی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ترک کرده و بیش از دو ماه است که اعلام کرده از قرارداد خارج می شود.

شرکت توتال سال گذشته در قراردادی به ارزش ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار با بیش از ۵۰ درصد سهم، برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ایران بازگشت، اما در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، این شرکت اعلام کرد که از ایران خارج می شود.

بازگشت تحریم‌ها

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

روایت بولتون از ملاقات با پوتین؛ او به من گفت منافع روسیه و ایران در سوریه یکی نیست

دیدار ماه ژوئن جان بولتون با پوتین در مسکو.

روزنامه «آی ۲۴ نیوز» چاپ اسرائیل در مقاله ای به بازتاب اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اورشلیم پرداخته است. آقای بولتون در حاشیه دیدارهای خود به دیدارش با رئیس جمهوری روسیه اشاره کرد و گفت پوتین به من گفت منافع روسیه و ایران در سوریه یکی نیست.

این روزنامه با اشاره به دیدار جان بولتون مشاور امنیتی کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و گفتگو با رسانه ها، نوشت: بولتون در نخستین سفرش به اسرائیل در مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اورشلیم در روز یکشنبه اعلام کرد برنامه تسلیحات هسته ای ایران و برنامه موشک بالیستیک این کشور در صدر گفتگوها قرار داشته است.

روزنامه این سخن نتانیاهو خطاب به جان بولتون را نقل می کند که گفته است مهمترین بخش گفتگوها چگونگی ادامه باز پس راندن تجاوزهای ایران در منطقه و اطمینان یافتن کامل از این مطلب بود که ایران هرگز به تسلیحات هسته ای دست نخواهد یافت.

جان بولتون در پاسخ نخست وزیر اسرائیل گفته است: هدف روسیه آن طور که پوتین گفته است،همان هدف آمریکا و اسرائیل است، یعنی بیرون راندن ایران، نیروهای ایرانی، ستیزه جویان ایرانی و دست نشاندگان ایران از عملیات تهاجمی در منطقه است. آنها در عرا ق، و سوریه حضور دارند و به صراحت بگویم که باید به حمایت ایران از حزب الله لبنان پایان داده شود.

به نوشته این روزنامه، جان بولتون از کم شدن فعالیتهای نیروی قدس سپاه در منطقه از جمله یمن، براثر فشار تحریمهای اقتصادی سخن گفته در حالی که در همین روز حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان با هیات نمایندگی شورشیان حوثی یمن دیدار داشته است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ماموریت آمریکا در سوریه را حذف داعش، و وادارکردن نیروهای ایران به خروج از سوریه و بازگشت به کشورشان توصیف کرد.

ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جزیره «لومبوک» در اندونزی بار دیگر لرزید؛ ۱۴ تن کشته شدند

دست کم چهارده نفر روز یکشنبه در زمین لرزه هایی که جزیره لومبوک و یک جزیره نزدیک به آن را در اندونزی لرزاند، کشته شدند. دو هفته پیش زلزله دیگری همین جزیره را به شدت تخریب کرد و دست کم ۴۶۰ کشته برجای گذاشت.

یک سخنگوی نهاد مدیریت فجایع اندونزی در بیانیه ای گفت که ۱۲ نفر در لومبوک و جزیره سومباوا در اثر زمین لرزه ای به شدت ۶.۹ ریشتر در یکشنبه شب کشته شدند. او گفت دو نفر دیگر نیز بعد از ظهر یکشنبه در زمین لرزه ای ۶.۵ ریشتری که لومبوک را لرزاند کشته شدند.

مقامات اندونزی هنوز در حال رسیدگی به خرابی ها و عواقب زمین لرزه ویرانگر دو هفته پیش در لومبوک و سه جزیره نزدیک به آن هستند که زلزله های تازه رخ داد.

بسیاری از گردشگران هنگام زمین لرزه دو هفته پیش در لومبوک بودند. در آن زمین لرزه ۴۱۷ هزار نفر خانه های خود را ترک کردند، بیش از ۷۷۰۰ نفر مجروح شدند و ۷۱ هزار ساختمان هم آسیب دید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه برخورد قضایی در بازار ارز؛ ۱۰۰ نفر در پرونده‌های ارز، سکه و خودرو بازداشت شدند

در ادامه تلاش دولت و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای کنترل بازار ارز و طلا، سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که در ارتباط با پرونده های ارز، سکه و خودرو ۱۰۰ نفر تاکنون دستگیر شده اند.

غلامحسین محسنی اژه ای روز دوشنبه ۲۹ اسفند به خبرنگاران گفت بیشتر این افراد در بازداشت هستند و از این تعداد برای ۳۲ نفر کیفرخواست صادر و به دادگاه انقلاب فرستاده شده است.

هفته گذشته نیز رئیس پلیس تهران از احضار ۸۵۰ نفر در ارتباط با پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر خبر داده بود.

حسین رحیمی که با تسنیم گفتگو می کرد به جزئیات اشاره ای نکرد اما بخشی از احضار شدگان بازداشت شده اند و از کسانی هستند که در بازار سکه و ارز فعال بوده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با درخواست صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، برای تسهیل برخورد «قاطع و سریع» با «اخلال گران و مفسدان اقتصادی» موافقت کرده بود.

رئیس قوه قضائیه همچنین خواستار ایجاد دادگاههایی ویژه با ترکیب سه قاضی باسابقه برای رسیدگی به پرونده های اقتصادی، و ممنوع شدن هر گونه تخفیف و تعلیق در این پرونده ها، شده بود.

در پی موافقت رهبر جمهوری اسلامی با این پیشنهادها، برخی از حقوقدانها و وکلای دادگستری انتقادهایی به این تغییرات قضایی کردند و تغییر در رویه آیین دادرسی را از وظایف رهبر جمهوری اسلامی ندانستند.

از ده روز پیش، با شکست سیاست ارزی دولت روحانی، ارزش دلار در بازار آزاد به بیش از ده هزار تومان رسید.

ماجرای سقوط ارزش ریال

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد. هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

در واکنش به سقوط ارزش پول ملی ایران در یک سال گذشته، استاد سرشناس اقتصاد در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، تورم موجود در ایران را حدود ۱۵۷ درصد دانست نه آنچه که دولت ایران اعلام می‌کند.

همزمان با آغاز رسمی تحریم‌های ایران از سوی دولت ایالات متحده، روز دوشنبه پروفسور استیو هانکه، استاد اقتصادکاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مردم ایران می دانند که تهدید و اجرای تحریمها یعنی، باید منتظر کسری بیشتر بودجه کشورشان باشند و تنها راهی که دولت می تواند آنرا جبران کند، چاپ پول است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

پروفسور استیو هانکه با اشاره به بحران های ارزی ماههای اخیر ایران گفت: «با توجه به آغاز تحریمها، مردم ایران در هر فرصتی ریال را با دلار، طلا، حتی شکر، آرد و خودرو معاوضه می کنند. به همین دلیل تورم در ایران در اوج است. برپایه ارزیابی امروز من، نرخ تورم سالانه حدود ۱۵۷ درصد است در حالیکه دولت آنرا حدود ۱۰/۲ درصد اعلام کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجم الجزایری تبار به ضرب گلوله پلیس بارسلون کشته شد

در بارسلون، مهاجمی که با قمه و سردادن شعارهایی به عربی به افسران پلیس حمله کرد، به ضرب گلوله ماموران کشته شد.

این حمله در جنوب بارسلون صورت گرفت و پلیس آن را «تروریستی» توصیف کرده است.

مهاجم ۲۹ ساله و الجزایری تبار بوده است.

این حمله در حالی صورت گرفت که بارسلون شاهد سالگرد حملات تروریستی ۱۷ اوت سال ۲۰۱۷ است.

پلیس اسپانیا می گوید بین این حمله، و حمله سال گذشته رابطه ای پیدا نکرده است ولی فعلا آن را تروریستی در نظر می گیرد.

پلیس اسپانیا سپس خانه مهاجم را جستجو کرد.

مهاجم ساعت ۵:۵۲ بامداد به یک پاسگاه پلیس رفت و درخواست کرد اجازه یابد وارد ساختمان شود. سپس فریاد «الله اکبر» سر داد و به سمت یک مامور زن حمله کرد. ماموران با دیدن این صحنه او را از پای در آوردند.

حملات تروریستی سال های اخیر در اتحادیه اروپا، تاثیرات عمده ای بر نظرات مردم این قاره در مورد مهاجران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال مایک پمپئو از پیشنهاد صلح افعانستان به شرط همراهی طالبان

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با ارسال توئیتی از پیشنهاد اعلام آتش بس موقت و مشروط در افغانستان به گرمی استقبال کرد.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته گفت دولت آماده است از دوشنبه به مدت سه ماه در آن کشور آتش بس برقرار کند، مشروط به آنکه طالبان آن کشور نیز از آن پیروی کند.

با این حال، شبه نظامیان طالبان روز دوشنبه با حمله به سه اتوبوس در استان قندوز در شمال آن کشور ده ها نفر را به گروگان گرفتند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود با انتشار بیانیه وزارت خارجه نوشت: آمریکا از اعلامیه دولت افغانستان در مورد برقراری آتش بس، به شرط پذیرش آن از جانب طالبان استقبال می کند. زمان صلح فرا رسیده و این طرح به خواست آشکار مردم افغانستان برای صلحی پایدار پاسخ می دهد.


در بیانیه وزرات خارجه آمریکا نیز در این خصوص ذکر شده که مردم افغانستان اشتیاق برای صلح و امنیت را در جریان آتش بس سه روزه ای که دو ماه پیش اعلام شد، به خوبی نشان دادند، و واشنگتن آماده است ضمن مشارکت در مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان تسهیلات لازم برای این گفتگوها را فراهم کند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از شرکت در مراسم روز استقلال افغانستان که روز گذشته در قصر دارالامان برگزار شد، پیشنهاد آتش بس سه ماهه خود را ارائه کرد.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری افغانستان اواخر هفته گذشته از شهر غزنی در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی کابل که هدف یکی از شدیدترین حملات طالبان قرار گرفته بود، بازدید کرد.

وزیر دفاع آمریکا نیز همان روز هنگام پرواز به سوی بوگوتا پایتخت کلمبیا، به تاکتیک های جنگی طالبان در این مرحله از جنگ افغانستان اشاره کرد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت ما این مورد را پیشتر در سایر شورشگری ها دیده ایم. وقتی حرف از مذاکره و آتش بس به میان می آید، درگیری و خونریزی بیشتر می شود. این درست همان کاری است که طالبان در شهر غزنی انجام دادند. استفاده طالبان از ترور و ایجاد وحشت برای غیرنظامیان به این دلیل است که می خواهند پیش از شروع روند مذاکرات امتیاز بیشتری کسب کنند. اما رهبری طالبان به خوبی می داند که نمی تواند از این طریق پیروز شود.

در همین حال، دولت پاکستان از آخرین پیشنهاد آتش بس در افغانستان حمایت کرد و «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه جدید پاکستان که برخی از مناطق مرزی کشورش به صورت پناهنگاه شبه نظامیان طالبان درآمده، روز دوشنبه پس از مراسم ادای سوگند گفت دیدار او از کابل که با عشق و علاقه و به زودی انجام خواهد شد، فصل جدیدی را در روابط دو همسایه می گشاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیراندازی به سمت سفارت آمریکا در آنکارا؛ سفارت تعطیل بود

عکسی بعد از تیراندازی به سفارت آمریکا در آنکارا

پلیس ترکیه از تیراندازی به ساختمان سفارت آمریکا در آنکارا در بامداد روز دوشنبه خبر داد.

به گفته منابع پلیس، افراد مهاجم در یک خودروی سفید رنگ، حوالی ساعت پنج صبح به وقت محلی چندین گلوله به سمت ساختمان سفارت آمریکا در پایتخت ترکیه شلیک کردند و گریختند. در این تیراندازی به کسی آسیبی نرسید.

جای گلوله روی یکی از ساختمان های سفارت آمریکا.
جای گلوله روی یکی از ساختمان های سفارت آمریکا.

یک شبکه تلویزیونی ترکیه تصاویری از ماموران پلیس آن کشور را در حین بازرسی از محل تیراندازی و خسارت ناشی از آن، در یکی از ورودی های سفارت آمریکا در آنکارا پخش کرد.

سفارت آمریکا در آنکارا به مناسبت تعطیلات عید قربان در ترکیه تعطیل است.

روابط ایالات متحده و ترکیه بر سر ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه در هفته های اخیر دچار تنش شده است.

پلیس آنکارا اعلام کرد به دنبال ضاربان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه صدور احکام سنگین برای دراویش؛ ۱۲ سال زندان، شلاق و تبعید برای محمد شریفی مقدم

محمد شریفی مقدم درویش گنابادی

توئیتر مجذوبان نور که خبرهای درویشان گنابادی را منتشر می‌کند از صدور احکام زندان و تبعید برای تعدادی از درویشان، مدیران و خبرنگاران وبسایت مجذوبان نور خبر داد.

بر اساس اخبار منتشر شده در مجذوبان نور، محمد شریفی مقدم از خبرنگاران این وب سایت که از یک اسفندماه سال گذشته در جریان حادثه گلستان هفتم، بازداشت و زندانی شد، با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید به برازجان، و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

برپایه دادنامه این فعال حقوق درویشان، نه‌ تنها درویش بودن بلکه فعالیت‌های صنفی دانشجویی این فعال دانشجویی و مدافع حقوق کودکان کار نیز در صدور چنین حکم سنگینی مورد توجه قاضی بوده است.

همچنین روز یکشنبه ۲۸ مرداد صالح مرادی، درویش گنابادی و از مدیران وب سایت مجذوبان نور، که در زندان بسر میبرد، با حکم غیابی قاضی صلواتی به هفت سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، و دو سال تبعید به برازجان محکوم شده است.

صالح مرادی طی نامه‌ای به رئیس زندان، اعلام کرده بود تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی در دادگاه حضور نخواهد یافت.

آقای مرادی در سال ۱۳۹۰ هم در جریان تجمع درویشان گنابادی در شهرستان کوار، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بیش از دو سال در زندان عادل اباد شیراز گذراند و سرانجام به دو سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و دو سال تبعید به بندر لنگه و سی ضربه شلاق محکوم شد.

بنا به گزارش‌های موجود، رضا انتصاری و مصطفی عبدی هم از درویشان و مدیران وبسایت مجذوبان نور، جمعا به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری، ۲۲۲ ضربه شلاق، چهار سال تبعید به خواف و سیستان و بلوچستان و چهار سال ممنوع الخروجی و محرومیت های اجتماعی محکوم شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق درویشان زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است و به تازگی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سخنرانی خود در جمع گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار از صدور احکام زندان و اعدام دراویش و «سرکوب» اقلیت‌های مذهبی و دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تقدیر مایک پمپئو از امدادگران، به مناسبت روز جهانی انساندوستی

وزیر خارجه آمریکا به مناسبت نوزدهم اوت، روز جهانی انساندوستی، با ارسال توئیتی از خدمات امدادگران و افرادی که در سراسر جهان به ارائه کمک‌های انساندوستانه میپردازند، قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در پیامی که یکشنبه ۲۸ مرداد در توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: «امروز روز جهانی انسان دوستی است. ضمن شناسایی تعهد و از خودگذشتگی امدادگران و تقدیر از خدمات آنان و خطراتی که در این راه متحمل می‌شوند، خاطره آنهایی را که جان خود را برای حفاظت از آسیب پذیرترین انسان ها در دنیا از دست داده اند، گرامی می‌داریم.»​

​در توئیت دیگری از وزارت خارجه آمریکا در همین خصوص به خدمات انسان دوستانه امدادگران به ویژه گروه هایی که تحت نظارت سازمان ملل متحد عمل می کنند، اشاره شده است.

​یکی از معروفترین نهادهای امدادگران گروهی موسوم به «کلاه سفیدها» است که چهار سال پیش در مناطق تحت تصرف مخالفان مسلح در سوریه تشکیل شد.

استفاده رژیم سوریه از بمب های بشکه‌ای در مناطق مسکونی شهر حلب در شمال، و شهر ادلب در شمال غربی آن کشور، به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شد، و سخنگوی کلاه سفید ها می‌گوید ۲۰۴ نفر از داوطلبان عضو این گروه نیز در عملیات نجات، جان خود را از دست دادند.

بودجه سالانه این گروه که تقریبا ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می شود، از طریق آمریکا و شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تامین و به هر یک از داوطلبانی که به طور تمام وقت در این گروه خدمت می‌کردند، ماهانه معادل یکصد و پنجاه دلار پرداخت می شد.

چهار هفته پیش، ارتش اسرائیل با ارسال توئیتی اعلام کرد که به درخواست آمریکا به خروج این امدادگران و خانواده آنان از منطقه ای در جنوب سوریه و اسکان آنها در شمال اردن کمک کرده، و خبرگزاری نیمه رسمی اردن (پترا) اعلام کرد که لندن، برلین و اوتاوا نیز با نیز با انتقال آنان به بریتانیا، آلمان و کانادا تا سه ماه آینده موافقت کرده اند.

در روز نوزدهم اوت پانزده سال پیش، بمبگذاری در هتل محل اقامت «سرجیو ویِرا دی ملو» فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق، ۲۲ کشته برجای گذاشت. پس از آن، این روز به عنوان «روز جهانی انساندوستی» نامگذاری شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG