لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۱۰

سرخط خبرها

تقدیر مایک پمپئو از امدادگران، به مناسبت روز جهانی انساندوستی

وزیر خارجه آمریکا به مناسبت نوزدهم اوت، روز جهانی انساندوستی، با ارسال توئیتی از خدمات امدادگران و افرادی که در سراسر جهان به ارائه کمک‌های انساندوستانه میپردازند، قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در پیامی که یکشنبه ۲۸ مرداد در توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: «امروز روز جهانی انسان دوستی است. ضمن شناسایی تعهد و از خودگذشتگی امدادگران و تقدیر از خدمات آنان و خطراتی که در این راه متحمل می‌شوند، خاطره آنهایی را که جان خود را برای حفاظت از آسیب پذیرترین انسان ها در دنیا از دست داده اند، گرامی می‌داریم.»​

​در توئیت دیگری از وزارت خارجه آمریکا در همین خصوص به خدمات انسان دوستانه امدادگران به ویژه گروه هایی که تحت نظارت سازمان ملل متحد عمل می کنند، اشاره شده است.

​یکی از معروفترین نهادهای امدادگران گروهی موسوم به «کلاه سفیدها» است که چهار سال پیش در مناطق تحت تصرف مخالفان مسلح در سوریه تشکیل شد.

استفاده رژیم سوریه از بمب های بشکه‌ای در مناطق مسکونی شهر حلب در شمال، و شهر ادلب در شمال غربی آن کشور، به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شد، و سخنگوی کلاه سفید ها می‌گوید ۲۰۴ نفر از داوطلبان عضو این گروه نیز در عملیات نجات، جان خود را از دست دادند.

بودجه سالانه این گروه که تقریبا ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می شود، از طریق آمریکا و شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تامین و به هر یک از داوطلبانی که به طور تمام وقت در این گروه خدمت می‌کردند، ماهانه معادل یکصد و پنجاه دلار پرداخت می شد.

چهار هفته پیش، ارتش اسرائیل با ارسال توئیتی اعلام کرد که به درخواست آمریکا به خروج این امدادگران و خانواده آنان از منطقه ای در جنوب سوریه و اسکان آنها در شمال اردن کمک کرده، و خبرگزاری نیمه رسمی اردن (پترا) اعلام کرد که لندن، برلین و اوتاوا نیز با نیز با انتقال آنان به بریتانیا، آلمان و کانادا تا سه ماه آینده موافقت کرده اند.

در روز نوزدهم اوت پانزده سال پیش، بمبگذاری در هتل محل اقامت «سرجیو ویِرا دی ملو» فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق، ۲۲ کشته برجای گذاشت. پس از آن، این روز به عنوان «روز جهانی انساندوستی» نامگذاری شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برایان هوک: در پی جلوگیری از حمایت ایران از تروریسم هستیم

برایان هوک، سرپرست گروه جدید موسوم به اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، هدف کمپین فشار اقتصادی حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران را جلوگیری از دسترسی تهران به پول لازم برای حمایت از تروریسم، برنامه‌های اتمی و موشکی و دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه خاورمیانه عنوان کرد.

آقای هوک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز همچنین گفت که رژیم ایران بخش زیادی از درآمد تجاری خود را صرف تامین مالی تروریسم در سراسر جهان می‌کند.

آقای هوک افزود: «پرزیدنت ترامپ آینده بسیار بهتری را برای مردم ایران پیش‌بینی کرده است، به شرط آنکه حکومت ایران بخواهد رفتارش را عوض کند.»

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت امسال خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران را اعلام کرد و دستور بازگشت تحریم های هسته‌ای آمریکا علیه ایران را صادر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که توافق اتمی با ایران موجب کاهش رفتار مخرب جمهوری اسلامی در منطقه نشده است و مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود. او همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران درآمد حاصل از توافق هسته ای را صرف تقویت تروریسم و دخالت های نظامی خود در منطقه می‌کنند نه صرف مردم خود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام شاهزاده رضا پهلوی در سالگرد آتش سوزی سینما رکس: با نقاب ایمان دینی ملتی را به سوگ نشاندند

شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران، همزمان با چهلمین سالگرد آتش سوزی سینما رکس آبادان، این حادثه را به حاکمان کنونی ایران مربوط دانست.

آتش سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۷ منجر به کشته شدن صدها نفر و افزایش خشم عمومی شد. مخالفان شاه دستگاه حکومتی وقت را عامل آتش سوزی و مرگ تماشاچیان دانستند، مخالفان جمهوری اسلامی نیز احتمال نقش داشتن انقلابیون در آتش سوزی با هدف افزایش خشم عمومی نسبت به حکومت را مطرح کردند.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد این آتش سوزی عمدی را به کسانی نسبت داد که او از آنها به عنوان فرقه تبه کار حاکم بر ایران یاد کرد.

او ابراز امیدواری کرده است در آینده‌ای نه چندان دور و در دادگاهی ملی، علنی و عادلانه، پرده از چهره جنايتكارانی برداشته شود که به توصیف او با نقاب خداباوری و ایمان دینی، مرتكب اين جنايت هولناک وغم‌انگيز شدند و ملتی را به سوگ نشاندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش: نیروهای آمریکایی تا زمانی که نیاز باشد در عراق می‌مانند

سرهنگ شان رایان، سخنگوی ائتلاف بین المللی نیروهایی که با ستیزه جویان در عراق می‌جنگند گفت که برای برقراری ثبات در مناطقی که پیشتر در کنترل داعش بوده، نیروهای نظامی آمریکا تا هروقت لازم باشد در این کشور خواهند ماند.

او که روز یکشنبه ۲۸ مرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوبی سخن می‌گفت، افزود: «هدف اصلی در پی شکست داعش، تلاش در ایجاد ثبات است و ما هنوز بر این باوریم که لازم است در آنجا بمانیم.»

به گفته سرهنگ رایان، شمار نیروهای آمریکایی در عراق ممکن است کاهش یابد، که این بستگی دارد به زمانی که نیروهای نظامی سایر کشورهای عضو ناتو به عراق اعزام شوند و به آموزش نظامی نیروهای عراقی بپردازند.

سرهنگ رایان گفت که در حال حاضر شمار پرسنل نظامی آمریکا در عراق به ۵۲۰۰ تن می رسد.

آمریکا از متحدان خود در ناتو خواسته بود برای برقراری ثبات در عراق بر میزان مشارکت خود بیافزایند. در ماه فوریه گذشته وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو موافقت کردند نقش بیشتری در آموزش نظامی و دادن مشاوره به نیروهای عراقی بر عهده بگیرند.

سخنگوی ائتلاف می گوید که احتمال دارد با حضور بیشتر نیروهای ناتو از شمار سربازان آمریکایی درآن کشور کاسته شود.

بغداد در ماه دسامبر سال پیش و ۵ ماه پس از بیرون راندن داعش از موصل، دومین شهر بزرگ عراق، پیروزی بر داعش را اعلام کرد.

آمریکا علاوه بر عراق، دو هزار نیروی نظامی در سوریه دارد، که به نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردهای آن کشور کمک می کنند تا مناطق باقی مانده در دست داعش در مناطق مرزی با عراق را از وجود این گروه پاکسازی کنند.

سرهنگ رایان افزود که هم اکنون نیروهای اطلاعاتی عراق با نیروهای دموکراتیک سوریه هماهنگی خوبی دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سال گذشته نیروی هوایی عراق با موافقت بشار اسد و نیز نیروهای ائتلاف حملاتی را علیه داعش در داخل خاک سوریه آغاز کرده است. تازه ترین حمله های هوایی عراق علیه داعش در سوریه چند روز پیش انجام شد.

سرهنگ رایان گفت که داعش مواد منفجره و بمب های انفجاری زیادی در مناطق زیر کنترل خود بر جای نهاده و به همین سبب عملیات پاکسازی مناطق آزاد شده از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه به کندی انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نادر فتوره چی، مترجم و روزنامه نگار بازداشت شد

نادر فتوره چی، مترجم، روزنامه نگار و فعال مدنی بازداشت شد.

شاهرخ فتوره چی، برادر وی روز یکشنبه ۲۸ مرداد با انتشار ویدیویی در فضای مجازی این خبر را اعلام کرد و گفت که نادر فتوره چی با شکایت محمد امامی (تهیه کننده سریال شهرزاد) در دادگاه حاضر شد، اما به خاطر نداشتن توان مالی برای پرداخت وثیقه به زندان فشافویه منتقل شد.

محمد امامی، سرمایه‌گذار سریال شهرزاد، از نادر فتوره چی به اتهام تهمت و افترا و تشویش اذهان عمومی شکایت کرده بود.

نادر فتوره‌چی پیشتر به اتهامات محمد امامی در پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرده و نحوه تامین سرمایه سریال شهرزاد را زیر سوال برده بود. او با راه ‌انداختن کمپین «نه به سریال شهرزاد»، ارتباط سرمایه این سریال را با اختلاس ۱۳۰۰ میلیارد تومانی از صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح کرده بود.

کمپین نه به شهرزاد حدود دو سال پیش و پس از بازداشت محمد امامی، تهیه‌کننده سریال شهرزاد تشکیل شد.

بر اساس برخی گزارش ها، بازداشت امامی در آن زمان با اتهام دخالت او در پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان در ارتباط بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین درباره ایران، سوریه و اوکراین گفت و گو کردند

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حومه برلین در مورد ایران، سوریه و اوکراین مذاکره کردند.

دیدار روز شنبه ۲۷ مرداد رهبران آلمان و روسیه در قلعه تاریخی «شلوس مسبگ»، اقامتگاه تابستانی صدراعظم آلمان که در ۶۵ کیلومتری شمال برلین، پایتخت آن کشور قرار دارد، برگزار شد.

رهبران آلمان و روسیه سه ماه پیش در سوچی در روسیه دیدار کرده بودند.

بنا به گزارش‌ها، جنگ داخلی در سوریه به ویژه وضعیت رو به وخامت استان ادلب در آن کشور یکی از موضوع‌های مورد بحث رهبران آلمان و روسیه بود.

در چند سال اخیر، بیش از دو میلیون نفر از مخالفان مسلح از سراسر سوریه به استان ادلب در شمال غربی آن کشور انتقال، و در اردوگاه های اسکان موقت پناه داده شده اند.

حال به نظر می‌رسد بمباران‌های هوایی نیروی هوایی سوریه مقدمه حمله زمینی گسترده ارتش آن کشور به استان ادلب است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان درباره این موضوع گفت: «سوریه یکی از موضوعات مهم است. پیش از هر چیز باید از بروز یک مصیبت انسانی در اطراف ادلب جلوگیری کنیم. درگیری‌ها در سوریه کمتر شده، اما هنوز صلح برقرار نشده است.»

خانم مرکل اضافه کرد: «ما در این مورد مسئولیم، اما روسیه مسئولیت ویژه ای دارد، زیرا یکی از اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل است.»

رئیس جمهوری روسیه نیز به حفظ توافق اتمی با ایران اشاره کرد.

آقای پوتین گفت: «البته در مورد توافق ایران هم گفتگو می‌کنیم. حفظ این توافق برای تقویت امنیت بین‌المللی مهم است. در مورد اوضاع خاورمیانه هم گفتگو خواهیم کرد و بسیار مهم است که کمک‌های انسانی به سه میلیون پناهنده سوری در ترکیه، یک میلیون نفر در اردن، و یک میلیون پناهجوی دیگر در لبنان را فراموش نکنیم. این بار سنگینی برای اروپا است و باید هر کاری را که می توانیم برای کمک به پناهندگان سوری که مایلند به کشورشان بازگردند، انجام دهیم.»

آمریکا با احداث خط لوله گاز «نورد استریم۲» که گاز طبیعی روسیه را از زیر دریای بالتیک به آلمان انتقال می دهد، به دلائل زیست محیطی، افزایش وابستگی اروپا به گاز روسیه و احتمال قطع گاز به اوکراین مخالفت کرده است.

اما رئیس جمهوری روسیه ضمن تاکید بر اقتصادی بودن این پروژه گفت: «خطرات زیست محیطی آن به حداقل رسیده و راه سنتی انتقال گاز از طریق سرزمین اوکراین را نیز مسدود یا منتفی نمی کند.»

روابط آلمان با روسیه به دلیل تجاوز مسکو به اوکراین در چهار سال پیش و انضمام شبه جزیره کریمه به سردی گرائیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی‌های مشترک آمریکا و اسرائیل در برنامه دیدار بولتون و نتانیاهو

نگرانی‌های مشترک آمریکا و اسرائیل از اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه، در کانون دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا از اسرائیل است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه ۲۸ مرداد برای ملاقات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و دیگر مقام های اسرائیلی وارد آن کشور شد.

این اولین سفر آقای بولتون به اسرائیل از زمان تصدی مقام مشاور امنیت ملی آمریکا است.

آقای بولتون در توئیتر خود نوشت: چشم انتظار ملاقات با نخست وزیر نتانیاهو و دیگر مقامات هستم که از امروز در باره نگرانی های مشترک و طیفی از مسائل امنیتی تبادل نظر کنیم.

​آقای بولتون پیشتر در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ای بی سی گفته بود که می‌خواهد با نخست وزیر نتانیاهو درباره حضور ایران در سوریه تبادل نظر کند.

روزنامه اورشلیم پست روز یکشنبه نوشت که مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند اورشلیم از نزدیک با واشنگتن در باره اوضاع در سوریه همکاری می‌کند تا در نهایت نیروهای ایران و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، سوریه را ترک کنند.

آقای بولتون گفت که قطعا هدف آمریکا و اسرائیل، پایان دادن به عملیات نظامی نیروهای ایران، شبه نظامیان و نیروهای نیابتی ایران هم در سوریه و هم در عراق است و تاکید کرد که پایان دادن به حمایت ایران از حزب الله نیز بخشی از این هدف است.

آقای نتانیاهو پیشتر بر موضع دولت ترامپ در قبال ایران تاکید گذاشته و گفته بود: «در طول سالها، رژیم ایران از سوی قدرت‌های عمده جهانی نازپرورده شده است و خوب است که می بینیم آمریکا این معادله غیرقابل قبول را تغییر می‌دهد. در این چارچوب، باید تاکید کنم که همکاری دیپلماتیک و نظامی ما با آمریکا از همیشه نزدیک تر است.»

روسیه می‌گوید که نیروهای نظامی ایران و شبه نظامیان شیعه را به ۸۵ کیلومتری مرز با اسرائیل منتقل کرده است.

آقای نتانیاهو اخیرا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، گفتگوهای پی در پی درباره حضور ایران در سوریه داشته است و از مسکو خواسته است تضمین کند که نیروهای ایران و متحدانش مانند حزب الله از مرز با اسرائیل در بلندی‌های جولان دور نگاه داشته شوند.

آقای بولتون از مخالفان سرسخت توافق اتمی با ایران بوده است و آن را به توصیف پرزیدنت ترامپ بدترین توافق در تاریخ می نامد. او همچنین قاطعانه تاکید کرده است باید به فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه پایان داده شود.

در همین حال، سفر آقای بولتون به اسرائیل در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش میان فلسطینیان غزه با اسرائیل بالا گرفته است. گروهی از مقام های سازمان ملل متحد و مصر در قاهره برای ایجاد یک آتش بس قابل دوام میان حماس و اسرائیل تلاش می کنند.

آقای بولتون پس از اسرائیل به اوکراین و پس از آن برای دیدار و گفتگو با همتای روس خود، نیکولای پاتروشف به ژنو سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در چهارمین روز ادامه یافت

کارخانه و شرکت نیشکر هفت تپه

اعتراض صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه روز یکشنبه ۲۸ مرداد نیز ادامه یافت و وارد چهارمین روز خود شد.

به گزارش منابع خبری در ایران، حدود ۵۰۰ کارگر معترض از چهار روز پیش در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع دست به اعتصاب زدند.

کارگران مجتمع هفت تپه چندین ماه حقوق معوقه و حق بیمه طلب کار هستند.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است. به نوشته خبرگزاری ایلنا، در اعتراضهای جدید، کارگران اعلام کردند که دست کم سه ماه حقوق طلب دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار آزادی عبدالله بزرگ‌زاده شد

عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای از مقامات در ایران خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط عبدالله بزرگ‌زاده سربازی، فعال مدنی بلوچ، شده است.

این فعال مدنی در تاریخ ۲۷ خردادماه به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی به تجاوزهای رخ داده در شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد.

عفو بین الملل می گوید که مطابق قوانین بین‌المللی این بازداشت غیرقانونی و خودسرانه است زیرا عبدالله بزرگ‌زاده تنها به خاطر شرکت در یک تجمع مسالمت‌آمیز و در حمایت از زنان و دختران قربانی آزار جنسی و در اعتراض به مصونیت عاملان خشونت‌ جنسی هدف نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

عفو بین الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که تا زمان آزادی این فعال مدنی، در مورد محل نگهداری او اطلاع رسانی کرده و حق دسترسی به وکیل را برایش مهیا کنند.

پدر عبدالله بزرگ‌زاده تا کنون دو بار در اعتراض به بازداشت پسرش و بی خبری از او، در مسجدی در محمدآباد ایرانشهر دست به تحصن زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر جدید پاکستان سوگند یاد کرد

عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان سوگند یاد کرد، این دومین انتقال صلح آمیز قدرت در تاریخ هفتاد ساله آن کشور محسوب می شود.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از ادای سوگند نخست وزیر پاکستان استقبال کرد. دراین بیانیه که روز شنبه ۲۷ مرداد انتشار یافت، ضمن تاکید بر روابط حیاتی میان آمریکا و پاکستان در هفت دهه اخیر به اشتیاق واشنگتن برای همکاری با دولت جدید غیرنظامی در پاکستان جهت پیشبرد صلح و پیشرفت اقتصادی در منطقه آسیای جنوب غربی اشاره شده است.

مراسم سوگند نخست وزیرجدید پاکستان در حضورعالی ترین مقام های کشوری و نظامی و توسط مامون حسین، رئیس جمهوری پاکستان اجرا شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت: «سوگند می خورم که به عنوان نخست وزیر پاکستان وظایفم را در نهایت صداقت و مطابق با قانون اساسی کشور و شرع مقدس اسلام، و با حفظ منافع ملی، تمامیت ارضی و استقلال جمهوری اسلامی پاکستان انجام دهم.»

یک روز پیش از آن مجلس پاکستان که ۳۲۴ کرسی دارد، عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف را به عنوان بیست و یکمین نخست وزیر آن کشور انتخاب کرده بود.

حزب عوامگرای تحریک انصاف در آخرین انتخابات پاکستان که ۲۵ روز پیش برگزار شد، ۱۷۶ کرسی بدست آورد، اما نتوانست اکثریت را کسب کند.

شعار اصلی عمران خان در طول مدت مبارزات سیاسی اش مبارزه با فساد بود.

عمران خان گفته بود: «فسادی که گریبانگیر پاکستان شده تنها زمانی نابود می شود که نهادهای مبارزه با آن به قدرت برسند. با افزایش بودجه و اختیارات قانونی نهاد بازرسی و حسابرسی می توان با قدرتمندان فاسدی مانند نواز شریف به نحو موثری مبارزه کرد.»

حزب مسلم لیگ شاخه نواز به رهبری نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان با کسب ۹۶ کرسی در انتخابات با شکست سختی روبرو شد.

عمران خان قهرمان سابق کریکت پاکستان است که ۲۲ سال پیش وارد سیاست شد، و در انتخابات چهار سال پیش تنها ۲۰ درصد از آرا را به خود اختصاص داد.

اما سال گذشته دادگاه عالی پاکستان نواز شریف نخست وزیر وقت آن کشور را به جرم فساد از شرکت در انتخابات محروم و به ده سال زندان محکوم کرد، این وقایع به پیروزی عمران خان کمک بزرگی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اداره اطلاعات شیراز تعدادی ازشهروندان بهایی را بازداشت کرد

گزارش ها حاکی از آن است که تعدادی از شهروندان بهایی در شیراز بازداشت شده اند.

به گزارش وبسایت هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می کند، دو شهروند بهایی اهل شیراز به نام‌های نگار میثاقیان و همسرش محبوب حبیبی جمعه ۲۶ مرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند.

هرانا همچنین گزارش داد که همزمان چهار تن دیگر از شهروندان بهایی در شیراز به نام‌های «پژمان شهریاری» و همسرش «درنا اسماعیلی»، «هومن اسماعیلی» و «کوروش روحانی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این وبسایت به نقل از یک منبع مطلع نوشت که ساعاتی بعد از بازداشت، نگار میثاقیان و درنا اسماعیلی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر شیراز آزاد شدند.

برخی گزارشها نیز از بازداشت تعداد بیشتری از شهروندان بهایی در شیراز حکایت دارد.

همچنین در ارومیه دادخواهی ۲۲ تن از شهروندان بهایی در ارومیه که بیش از یک سال از پلمب محل کسبشان می‌گذرد در دیوان عالی اداری بررسی شد و رای دادگاه بر عدم استماع دعوا صادر و به خواهان ابلاغ شد که به معنای عدم پذیرش دادخواهی مجدد آنهاست و تعطیلی محل کسب شان همچنان تداوم خواهد داشت. برخورد با بهاییان در ماههای اخیر شدت بیشتری گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: ناو بیمارستانی آمریکا در راه کمک به آوارگان ونزوئلایی است

.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که پنتاگون تصمیم دارد یک کشتی بیمارستانی را برای کمک به کلمبیا اعزام کند.

ادامه بحران اقتصادی در ونزوئلا به پناهندگی صدها هزار نفر به کشورهای همسایه از جمله به کلمبیا منجر شده و فشار زیادی به نظام بهداشتی و دارویی کشورهای پذیرای مهاجران وارد کرده است.

پل «سیمون بولیوار» بین ونزوئلا و کلمبیا، محل خروج ده ها هزار ونزوئلایی از کشور است.

وزیر دفاع آمریکا گفت که روز جمعه دولت کلمبیا از پیشنهاد آمریکا برای اعزام کشتی بیمارستانی استقبال کرده است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت: «همانطور که می دانید ترتیبی خواهیم داد تا یک کشتی بیمارستانی را به آن ناحیه بفرستیم. گروهی را مامور کرده ایم تا تمام جوانب این کار را مطالعه کنند، و مایل نیستم تا تکمیل مطالعات حرف بیشتری در این خصوص بزنم. اما تاکید می کنم که این یک ماموریت بشردوستانه است. این کشتی فقط حامل دکتر و دارو است و وارد آب های ونزوئلا هم نخواهد شد. رژیم حاکم بر ونزوئلا بشدت منزوی شده، و این کار صرفاً برای مقابله با هزینه های انسانی ناشی از سیاست های غلط آن انجام می شود.»

آقای متیس گفت که اضافه شدن تعداد زیادی مهاجر و پناهجو به جمعیت ایالت های ثروتمند آمریکا مانند نیویورک و کالیفرنیا نیز مشکلات زیادی به همراه دارد، تا چه رسد به کشورهای همسایه ونزوئلا در آمریکای لاتین.

جیم متیس گفت: «نمی توانید یک میلیون نفر را به یک بخش از کشور اضافه کنید. این کار موازنه جمعیت و نحوه برخورداری آن از امنیت و غذا و بهداشت را بر هم می زند. اعزام این کشتی اقدامی است برای کمک به پناهجویان ونزوئلایی که حضور آنها در کشورهای همسایه فشار غیرقابل تحملی بر نظام بهداشتی و دارویی آنان وارد کرده است.»

به گزارش نشریه نشنال جئوگرافیک تعداد تقاضای پناهندگی شهروندان ونزوئلا در سال گذشته سه برابر شده و فرار و پناهندگی این افراد «وخیم ترین بحران مهاجرت در آمریکای لاتین» را پدید آورده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیده بان حقوق بشر، قوه قضائیه و وزارت اطلاعات را عامل سرکوب فعالان حقوق بشر ایران خواند

نسرین ستوده

همزمان با حمله ماموران وزارت اطلاعات به منزل نسرین ستوده، سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی وزارت اطلاعات و قوه قضائیه جمهوری اسلامی را عامل سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران خواند.

در پی بازداشت اخیر نسرین ستوده، وکیل دادگستری، و اعلام این خبر از سوی وکلای او که خانم ستوده به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است، همسر خانم ستوده شنبه ۲۷ مرداد از حمله ماموران وزارت اطلاعات به خانه او و تفتیش خانه خبر داد.

همزمان، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای با اشاره به حکم جدید علیه نسرین ستوده اعلام کرد که اتهامات جدیدی که این وکیل دادگستری با آن مواجه است ناشی از فعالیت حقوق بشری او هستند.

در ادامه بیانیه همچنین آمده است که انتشار اخیر حکم علیه نسرین ستوده در دادگاه پیشین ضمناً آشکارکننده‌ شدت جرم‌انگاری فعالیت حقوق بشری از سوی قوه‌ی قضائیه‌ ایران است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه گفت: «مقامات ایرانی مخصوصا وقتی به مدافعان حقوق بشر مثل نسرین ستوده می‌رسند به شدت به حقوق دادرسی عادلانه بی‌توجهی می‌کنند.»

او اضافه کرد: «ظاهراً آنچه به شدت مقامات را هراسان می‌کند تبلیغ احترام به حقوق بشر است.»

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین اضافه کرده که در حکم شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران علیه خانم ستوده آمده است که بنا بر گزارش‌های وزارت اطلاعات او «...اقدامات ضدامنیتی خود را با هماهنگی عناصر ضدانقلاب داخلی و خارجی از سر گرفته، در ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های سفارت‌خانه‌های خارجی در تهران و مظنونین به افسران اطلاعاتی مستقر در سفارت‌خانه‌ها بوده و این دیدارها در پوشش حقوق بشری هماهنگی در جهت فشارهای کشورهای متخاصم علیه ایران و محکومیت ایران تحت عنوان نقص حقوق بشر صورت گرفته...»

دیده بان حقوق بشر همچنین به نامه دفتر حقوقی وزارت اطلاعات در پرونده او اشاره کرده که در آن از دادسرا خواسته شده است تا حکم ستوده را اجرا کند زیرا او «همگام با جنگ نرم غرب علیه کشور و با استمرار اقدامات ضدامنیتی خود فعالیت تبلیغی و سیاه‌نمایی و نشر اکاذیب خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های بیگانه را فراهم نموده است.»

سارا ویتسون سازمان دیده بان حقوق بشر در این بیانیه گفته است«وزارت اطلاعات در دوران رییس‌جمهور روحانی تلاش کرده است تا خود را به عنوان یک نهاد امنیتی «ملایم‌تر» به ایرانیان معرفی کند اما مثل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران این وزارت هم بخشی اساسی از سرکوب شدید حکومت علیه مدافعان حقوق بشر است.»

دیده بان حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی خواست که فوراً هر کسی را که به خاطر فعالیت حقوق بشری بازداشت کرده‌اند آزاد کنند؛ از جمله نسرین ستوده و همچنین فعالی دیگر، نرگس محمدی، که در سال ۲۰۱۵ به اتهاماتی مشابه محکوم شد.

به تازگی وکلای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدافع حقوق بشر، که خرداد امسال بازداشت شد، اعلام کردند که دستگاه قضایی سه پرونده علیه او را پیگیری کرده است که یکی از آنها منجر به صدور حکم پنج سال زندان به اتهام جاسوسی شده است.

بازداشت اخیر خانم ستوده انتقاد نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند

یکی از کارگران معترض در حال سخنرانی و بیان خواسته‌های کارگران

کارگران نیشکر هفت‌تپه روز شنبه ۲۷ مرداد بار دیگر در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست به اعتصاب زدند.

اسماعیل بخشی، یکی از کارگران نیشکر هفت تپه و نماینده کارگران، از جمله مطالبات کارگران را پرداخت حقوق معوقه و حق بیمه آنها برشمرد و گفت تنها راه مبارزه با فساد تشکیل شوراهای مستقل مردمی و کارگری است.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است. به نوشته خبرگزاری ایلنا، در اعتراض های جدید، کارگران اعلام کردند که دست کم سه ماه حقوق طلب دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قاسم شعله سعدی و همراهانش هنگام اعتراض مقابل مجلس بازداشت شدند

قاسم شعله سعدی حقوقدان و نماینده پیشین در دو دوره مجلس شورای اسلامی هنگام اعتراض به نظارت استصوابی بازداشت شد.

آقای شعله سعدی که بامداد شنبه ۲۷ مرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شد، شب قبل از بازداشت با انتشار یک ویدئو گفته بود که روز شنبه مقابل مجلس دست به اعتراض خواهد زد.

قاسم شعله سعدی در این ویدئو گفت که کشور در حال اضمحلال و فروپاشی است و او به تاسی از محمد مصدق، مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به نظارت استصوابی تحصن خواهد کرد.

علاوه بر آقای شعله سعدی دو وکیل دادگستری به نام های آرش کیخسروی و مسعود جوادیه به همراه محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی، بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد، درگذشت

کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد و برنده جایزه صلح نوبل، صبح روز شنبه ۲۷ مرداد پس از یک دوره بیماری کوتاه، در سن ۸۰ سالگی در بیمارستانی در برن سوئیس، درگذشت.

او از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ در سمت هفتمین دبیر کل سازمان ملل خدمت کرد و اخیرا به عنوان رئیس کمیسیون«بحران میانمار» فعال بود.

بنیاد کوفی عنان، ضمن اعلام خبر مرگ او نوشت، هر جا که کسی در رنج بود، او حضور داشت و با بزرگ منشی و انسان دوستی، به کمک درد مندان بسیاری شتافت.

کوفی عنان، نخستین دبیر کل سازمان ملل بود که از میان کارکنان خود این سازمان به سمت دبیر کلی برگزیده شد و دوران دبیر کلی او با بحران های جهانی بسیاری از جمله شیوع ایدز و جنگ عراق همزمان بود.

آقای عنان، تدوین سند «اهداف توسعه هزاره» را که حول محور مبارزه با فقر، نابرابری و مرگ و میر کودکان تنظیم شده بود، بزرگترین دستاورد خود می دانست.

او پس از دبیر کلی، و پیش از ریاست کمیسیون «بحران میانمار» یک دوره نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه بود، اما پس از آن که احساس کرد کاری از پیش نمی برد جای خود را به استفان دمیستورا داد.

بنیاد کوفی عنان روز شنبه نوشت که جهان شخصیت بزرگ و پر جاذبه ای را از دست داد که همه عمر خود را با برازندگی و شور انسانی وقف کاستن رنج دیگران کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا چهار فرمانده و دو واحد ارتش میانمار را برای «پاکسازی قومی» تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد چهار تن از فرماندهان ارتش و نیروهای مرزبانی میانمار را به دلیل نقش آنها در «پاکسازی قومی» در ایالت غربی راخین و همچنین نقض گسترده حقوق بشر در دو ایالت کاچین و سان در فهرست تحریم قرار داده است.

در پی تشدید تنش‌ها بین دولت میانمار و «ارتش آزادیبخش»، که خود را به اقلیت مسلمان روهینگیا منتسب می‌کند، عملیات ویژه امنیتی در شهریور ۱۳۹۶ آغاز شد؛ عملیاتی وسیع و خشونت‌بار که به فرار حدود نیم میلیون روهینگیایی و پناه بردن آنها به بنگلادش منجر شد.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای در آذر ماه، این عملیات دولت میانمار را «پاکسازی قومی» خواند.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، دو واحد ارتش میانمار نیز در همین ارتباط امروز تحت تحریم قرار گرفتند.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در اطلاعیه‌ای در همین زمینه گفت، «نیروهای امنیتی برمه (میانمار) در عملیات خشونت‌بار علیه اقلیت‌های قومی در سراسر برمه دست داشته‌اند؛ از جمله پاکسازی قومی، آزار جنسی، قتل بدون محاکمه و دیگر موارد نقض حقوق بشر.»

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد اواخر بهمن ماه در نشست شورای امنیت گفت، دولت میانمار مانع سفر نمایندگان شورا و دیگر گروه‌های بین المللی به استان راخین می‌شود، چرا که می‌خواهد ادعاهایش در رد نسل‌کشی اقلیت روهینگیا به چالش کشیده نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس اسرائیل بار دیگر از نتانیاهو در ارتباط با اتهام «فساد» بازجویی کرد

همزمان با ورود پلیس به منزل بنیامین نتانیاهو برای بازجویی، عده ای با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار، خواستار عدالت شدند.

در ادامه تحقیقات مربوط به اتهام فساد علیه نخست وزیر اسرائیل، پلیس این کشور بار دیگر از بنیامین نتانیاهو بازجویی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو خودرو پلیس روز جمعه برای این منظور به محل سکونت نتانیاهو مراجعه کردند.

این در حالی بود که گروهی از مردم در مقابل منزل او تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی، خواستار اجرای عدالت شدند.

رسانه های اسرائیلی می‌گویند بازجویی امروز در ارتباط با پرونده فساد ادعایی مربوط به غول ارتباطاتی اسرائیل انجام شد.

پلیس اسرائیل در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

دو تن از افراد مورد اعتماد نخست وزیر اسرائیل پیشتر در ارتباط با پرونده تخلف شرکت «بزق» (بیزک) بازجویی شده‌اند.

آقای نتانیاهو متهم است مقرراتی به سود این شرکت وضع کرده و در ازای آن، بزق از رسانه‌های خود به نفع او استفاده کرده است.

پلیس اسرائیل اوایل فروردین ماه نیز برای دومین بار از نخست وزیر اسرائیل در ارتباط با این پرونده بازجویی کرده بود.

بنیامین نتانیاهو با سه اتهام جداگانه سوء استفاده مالی روبروست، اما او همه اتهام‌های مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«عمران خان» از سوی پارلمان به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

قانونگذاران پاکستانی روز جمعه عمران خان، کریکت باز سابق مشهور پاکستان را که در انتخابات اخیر اقبال عمومی داشت، به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب کردند.

عمران خان در این مراسم وعده داد عدالت را در مورد «همه کسانی که این کشور را (از طریق فساد) به غارت برده اند»، اجرا کند.

حزب عمران خان با وعده مبارزه با وضع موجود و فساد، در انتخابات سراسری پیروز شد. او قول داده است که میلیون ها نفر از جمعیت پاکستان را از فقر خارج کند.

کشور ۲۰۸ میلیون نفری عمدتا مسلمان پاکستان، با مشکلات اقتصادی، فقر، فساد و درگیری های گروه های مسلح اسلامگرا روبرو است.

عمران خان وعده داده است که میلیون ها شغل برای مردم ایجاد کند، بیمارستان هایی در سطح بالاترین استانداردهای جهانی بسازد و یک سیستم نوین آموزشی را پایه گذاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: آمریکا کمک مالی به پروژه‌های باثبات‌سازی سوریه را قطع می‌کند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در جلسه هیئت دولت در کاخ سفید - ۱۶ اوت ۲۰۱۸

با توجه به افزایش کمک‌های اعضای ائتلاف بین المللی ضدداعش برای تامین مالی پروژه‌های باثبات‌سازی سوریه، آمریکا که قصد خروج از جنگ سوریه را دارد، کمک مالی خود را برای این منظور متوقف می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه این خبر را از قول مقام‌های آمریکایی، که هویت آنها را فاش نکرده است، منتشر کرد و نوشت دولت ایالات متحده این موضوع را به نمایندگان کنگره اطلاع داده است.

به گفته منابع این خبرگزاری، دولت پرزیدنت ترامپ به کنگره گفته است قصد ندارد ۲۰۰ میلیون دلاری را که پیش از این برای برنامه‌های مربوط به بازگرداندن ثبات در سوریه تعیین شده بود پرداخت کند.

با این حال، به گفته این مقام‌ها، واشنگتن قصد دارد این مبلغ را در حوزه دیگر هزینه کند.

عربستان سعودی روز گذشته وعده کمک ۱۰۰ میلیون دلاری برای برقراری ثبات در مناطق آزاد شده سوریه از کنترل داعش داده است؛ اقدامی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را «سخاوتمندانه» خواند.

دولت آمریکا در ماه فوریه، و در زمانی که رکس تیلرسون مسئولیت وزارت خارجه را بر عهده داشت، این کمک مالی را تخصیص داده بود، اما با کنار رفتن تیلرسون در ماه مارس، بررسی آن به تاخیر افتاد.

کاخ سفید اواسط فروردین گفته بود خروج نظامیان آمریکا از سوریه تنها زمانی رخ خواهد داد که سوریه دیگر با خطر پیکارجویان گروه داعش روبرو نباشد و از این رو هیچ تاریخی برای آن تعیین نشده است.

این خبر، یک روز پس از آن اعلام شد که «سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این که داعش در عراق و سوریه تقریبا بطور کامل نابود شده‌، گفت ماموریت آمریکا در سوریه به پایان خود نزدیک می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده اوایل فروردین در اظهار نظری غیرمنتظره در اوهایو خواستار خروج نظامیان آمریکا از سوریه شد و سپس در کاخ سفید گفت به زودی در این باره تصمیم می‌گیرد.

گزارش آسوشیتدپرس همزمان با گزارش خبرگزاری رویترز منتشر می‌شود که از مذاکره آمریکا و روسیه درباره خروج نیروهای ایران از سوریه خبر داده و نوشته این مذاکرات قرار است در ژنو پیگیری شود.

در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، که بیش از ۵۰۰ هزار قربانی گرفت، آمریکا و متحدان آن از مخالفان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌اند؛ اما روسیه و ایران حامی او بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل متحد از دولت یمن و شورشیان حوثی برای گفت‌وگوهای صلح دعوت کرد

گفتگوی مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن با خبرنگاران در صنعا پایتخت یمن - ۲۴ مارس ۲۰۱۸

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد از دولت قانونی یمن و شورشیان حوثی آن کشور برای انجام گفت‌وگوهای صلح دعوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت این مذاکرات ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) در ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

خانم «آلساندرا ولوچی» به خبرنگاران گفت: «می‌توانم تایید کنم که نماینده ویژه دبیرکل دعوتنامه‌هایی برای دولت یمن و انصارلله ارسال کرده است.»

«مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در تلاش است به جنگ سه ساله یمن که بیش از ۱۰ هزار کشته داده، پایان دهد.

«جنبش انصارالله» عنوان رسمی شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن است که مناطق شمالی یمن را در تصرف خود دارند.

حوثی‌ها با دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری قانونی یمن و نیز ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی در جنگ هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جیم متیس: حملات طالبان شاید تا انتخابات در افغانستان ادامه یابد

گفتگوی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده با خبرنگاران همراه در هواپیما - ۱۷ آوریل ۲۰۱۷

وزیر خارجه ایالات متحده پیش بینی کرد گروه اسلامگرای افراطی طالبان حملات خشونت بار خود را در افغانستان احتمالا تا انتخابات پارلمانی اکتبر ادامه می‌دهد، اما نیروهای امنیتی افغانستان که از حمایت غرب برخوردارند، جلوی آنها خواهند ایستاد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس اواخر پنجشنبه در مسیر پرواز به کلمبیا، در مورد حملات اخیر طالبان در شهر غزنی که از ۱۰ اوت آغاز شد، به خبرنگاران در هواپیما گفت این گروه شش هدف را برای تصرف در نظر داشت که ناکام ماند.

وی دربارهٔ‌ این شش هدف مورد اشاره در داخل و اطراف غزنی، در شرق افغانستان، توضیح بیشتری ارائه نکرد.

درگیری پیکارجویان طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان در غزنی پنج روز طول کشید که جان بیش از ۱۰۰ سرباز افغان و همچنین ۲۰ غیرنظامی را گرفت. مقام‌های افغانستان می‌گویند ده‌ها تن از اعضای طالبان نیز در این درگیری های سنگین کشته شدند.

«فرید مشعل» رئیس پلیس ولایت غزنی از پاکسازی جاده‌های منتهی به شهر غزنی، مرکز این ولایت، از مین‌هایی کار گذاشته شده توسط طالبان، در دوره کوتاهی که مناطق اطراف شهر را تصرف کرده بودند، خبر داده و مغازه‌های شهر نیز بازگشایی شده‌اند.

با این حال، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا می‌گوید هنوز تعدادی از پیکارجویان طالبان در خانه‌ها پنهان شده‌اند و منتظر پشتیبانی و رسیدن تدارکات از جانب گروه برای انجام عملیات هستند. اما به گفته او وضعیت امنیتی غزنی بسیار باثبات شده است.

آقای متیس معتقد است نیروهای امنیتی افغانستان قادر به مهار طالبان هستند و می‌توانند با برخورد محکم آنها را سر جای خود بنشانند و این گروه پیکارجوی افراطی را وادار به نشستن پای میز مذاکره کنند.

هفته آینده، اولین سالگرد اعلام راهبرد جدید آمریکا در جنگ افغانستان توسط دولت پرزیدنت ترامپ است که در آن بر حمایت کامل واشنگتن از کابل و تلاش برای وادار کردن طرفین برای مذاکرات صلح، بدون هیچ محدودیت زمانی، تاکید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه تنش بین پرزیدنت ترامپ و برخی رسانه‌ها؛ سرمقاله ۳۸۰ ناشر در دفاع از آزادی رسانه

پرزیدنت ترامپ بارها بعضی رسانه ها را به پخش اخبار جعلی متهم و آنها را دشمن مردم آمریکا خواند.

رابطه تنش آلود پرزیدنت ترامپ با رسانه ها، با انتشار بی سابقه و هماهنگ شده مقاله هایی در دفاع از آزادی رسانه ها در مطبوعات سراسر آمریکا بالا گرفته است.

بیش از ۳۸۰ رسانه خبری در همه ایالتها به استثنای وایومینگ، از دیروز تا بامداد امروز جمعه، به این کمپین پیوسته اند و سرمقاله هایی در حمایت از مطبوعات آزاد منتشر کردند.

این کمپین در حالی صورت می گیرد که پرزیدنت ترامپ بارها بعضی رسانه ها را به پخش اخبار جعلی متهم و آنها را دشمن مردم آمریکا خوانده است.

پرزیدنت ترامپ بارها از برخی رسانه ها همچون سی ان ان و نیویورک تایمز انتقاد کرده است.

دعوت کمیپن برای نوشتن مقاله هایی در دفاع از آزادی رسانه ها در مطبوعات سراسر آمریکا، توسط روزنامه بوستون گلوب انجام شد.

نظرسنجی دانشگاه کویینی پیاک که در همین ماه انجام شده می گوید، ۴۴ درصد رای دهندگان آمریکایی نگرانند انتقادهای پرزیدنت ترامپ از رسانه های خبری به خشونت علیه کارکنان رسانه ها بیانجامد.

اکثریت بزرگی از دموکراتها با یافته های این نظرسنجی موافقند در حالی که تقریباً به همان تعداد از جمهوریخواهان آن را رد می کنند.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز به پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده بود که روزنامه‌نگاران را دشمن مردم لقب ندهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش گروه راک افغانستانی در ایران برای بازتاب تبعیض علیه مهاجران افغان

حکیم ابراهیمی (وسط)، ثریا حسینی (راست) و کورش قاسمی، از اعضای گروه موسیقی راک «آریکین» در تهران

در ایران، یک گروه موسیقی راک مرکب از چهار افغان الاصل در جستجوی تمی است که بتواند برخی تبعیض‌ها علیه ۳ میلیون مهاجر افغان را در ایران منعکس کند.

امیر وحدت خبرنگار آسوشیتدپرس گزارشی از گروه موسیقی راک «آریکِین» تهیه کرده که در یک کارگاه نجاری، محل کار یکی از اعضا، در حاشیه شهر تهران تمرین می کنند.

واژه آریکین به لهجه دری به معنی فانوس است.

حکیم ابراهیمی یکی از اعضای گروه درباره نام گروهشان می گوید وقتی بچه بوده از فانوس برای یافتن راهشان در کوچه های گل آلود استفاده می کرده اند.

سه نفر از چهار عضو اصلی گروه آریکین، که در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاشته شد، متولد ایران هستند.

افغانستانی‌ها در ایران بزرگترین جامعه افغان در خارج از کشورشان هستند و از آغاز حمله اتحاد شوروی به آن کشور در سال ۱۹۷۹ و آغاز جنگ داخلی در سال ۱۹۸۹ به ایران رفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو از تشکیل «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا خبر داد

آقای پمپئو اعلام کرد «برایان هوک» رئیس «گروه اقدام ایران» خواهد بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری از تشکیل «گروه اقدام ایران» خبر داد و گفت هدف از ایجاد این گروه هماهنگی و اجرای سیاست ایالات متحده در برابر ایران، در دوره پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با هدف تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

آقای پمپئو در این نشست که در محل وزارت خارجه در شهر واشنگتن برگزار شد، اعلام کرد برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه ریاست گروه را بر عهده دارد و بر اجرای کامل سیاست دولت ترامپ در قبال ایران نظارت خواهد داشت و مستقیما به خود وزیر خارجه گزارش خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ما باید تغییرات عمده‌ای را در ایران ببینیم و جهان نیز خواهان آن است که با ایران مانند یک کشور عادی برخورد کند، گفت ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا ایران را وادار کنیم رفتارش را تغییر دهد و برایان نقش زیادی را برای اعمال فشار حداکثری بر ایران ایفا کرده است.

برایان هوک

پس از مایک پمپئو، برایان هوک، به پرسش خبرنگاران در نشست پاسخ داد و در پاسخ به پرسشی در مورد مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با مذاکره با آمریکا، که اخیرا مطرح کرده است، گفت این بستگی به رژیم ایران دارد که رفتار خود را عوض کند، ما بارها آمادگی خود را برای گفت‌وگو اعلام کرده‌ایم.

آقای هوک تاکید کرد ما ابتدا باید جدیت ایران را برای تغییر شاهد باشیم تا گفت‌وگو کنیم.

وی گفت، «اگر رژیم ایران نشان دهد که به تغییراتی اساسی در رفتارش متعهد است، آنگاه رئیس جمهوری آماده گفت‌وگو برای یافتن راه حل است. اما لغو تحریم‌ها، برقراری مجدد روابط کامل دیپلماتیک و تجاری با ایالات متحده، و نیز همکاری اقتصادی با آمریکا، فقط پس از آن میسر خواهد بود که ما جدیتی از سوی رژیم ایران در خصوص تغییر رفتار ببینیم.»

این دیپلمات ارشد آمریکایی که اکنون مسئول امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده شده است، سپس در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید ایران برای مذاکره ابتدا باید جدیت نشان دهد یا رفتار خود را تغییر دهد، گفت وزیر خارجه پمپئو ۱۲ شرطی که ایران باید برای رسیدن به توافق جدید انجام دهد را پیشتر ارائه کرده است.

خروج آمریکا از برجام و شروط ۱۲ گانه پمپئو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که بارها گفته است ایران با توسعه برنامه موشکی بالیستیک و ادامه سیاست‌های پیشین خود در خاور میانه روح توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با تهران را نقض می‌کند، هجدهم اردیبهشت ماه فرمان خروج رسمی واشنگتن از توافق را امضا کرد.

به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای سه سال پیش قدرت‌های جهانی با تهران، تحریم‌های آمریکا علیه ایران که پس از اجرای توافق در زمستان همان سال لغو شده بودند، در دو مرحله بازگردانده می‌شوند؛ مرحله اول تحریم‌ها پانزدهم مرداد اجرایی شد و مرحله دوم نیز اواسط آبان اعمال خواهد شد.

دولت پرزیدنت ترامپ، بارها تاکید است که هدف تعییر رفتار ایران است و در صورتی که شاهد این تغییر باشد حاضر است برای رسیدن به یک توافق بهتر و درست‌تر با تهران مذاکره کند. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل خرداد ماه ۱۲ شرط را برای این منظور به جمهوری اسلامی ارائه داد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در پیامی در توئیتر، با این هشدار که «هر کس با ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد داشت،» تاکید کرده بود که «من خواستار صلح جهانی هستم، و نه چیزی کمتر از آن!»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته بار دیگر ضمن انتقاد از حکومت جمهوری اسلامی ایران، رفتار آن را مخالف «صلح جهانی» و مروج تروریسم توصیف کرد و از متحدان ایالات متحده خواست از تلاش‌های واشنگتن برای مقابله با دسترسی رهبری ایران به منابع مالی حمایت کنند.

آقای پمپئو پیشتر در اول مرداد ماه، در جمع گروهی از آمریکایی‌های ایرانی تبار در کتابخانه رونالد ریگان در «سیمی ولی» ایالت کالیفرنیا، گفته بود که پیامی برای مردم ایران دارد و آن این است که ایالات متحده آمریکا صدای شما را می‌شنود، ایالات متحده از شما حمایت می‌کند و با شماست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد شدید فعالان سیاسی به امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر توسط جمهوری اسلامی

در پی امضای کنوانسیون نظام حقوقی دریای خزر میان ایران و چهار کشور دیگر حاشیه این دریا، برخی از چهره های سیاسی داخل و خارج ایران به این اقدام دولت جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند.

بر اساس متن توافق میان روسای جمهوری ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان که دوشنبه ۲۱ مرداد در آکتائو قزاقستان به امضای پنج رئیس جمهوری رسید، کشورها بر سر موضوع هایی چون مسائل نظامی، امنیتی، کشتیرانی و اقتصادی توافق کردند اما تعیین بر سر محدوده های بستر دریا و زیر بستر به توافق های دو جانبه بین کشورها موکول شد.

اعلام امضای توافق دولت ایران و چهار کشور دیگر پس از نزدیک به سه دهه از فروپاشی شوروی، واکنش انتقادی چهره‌های سیاسی و حقوقی در داخل و خارج ایران را در پی داشت؛ بخصوص که روایت هایی ذکر شد که ایران در زمان شوروی سابق سهم ۵۰ درصدی از این دریا داشته است.

شاهزاده رضا پهلوی، در یادداشتی که متن آن را در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی منتشر کرد نوشت که حکومت جمهوری اسلامی در موضع ضعف قرار دارد و توافق بین المللی که در موضع ضعف به دست آید منافع و تمامیت ارضی ایران را به خطر می اندازد.

او نوشت: «فرقه تبهکار چهار دهه است که برای ماندن در قدرت، منافع ملی ایران را به حراج گذاشته و ایران را به مستعمره غیررسمی برخی کشورها تبدیل کرده است. شرط لازم حفظ تمامیت ارضی و منافع ملی، جايگزينى این رژیم غيرايرانی و ضدايرانى با حكومتی منتخب، ملی و پاسخگو است.»

به نوشته فرزند آخرین پادشاه ایران، مذاکره از موضع ضعف به توافق هایی چون ترکمن چای ختم می‌شود، اما مذاکره از موضع قدرت به توافق هایی چون ۱۹۷۵ الجزایر میان ایران و عراق منجر می‌شود.

ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری ایران نیز در پیامی که در توئیتر و تلگرام خود منتشر کرد، امضای توافق جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر از جمله روسیه را دادن باج به آنها دانست.

او اضافه کرد: «امضای قرارداد بدون آنکه شما مردم کشور، اطلاع قبلی از مفاد آن داشته باشید، و حتی مجلس رﮊیم از آن آگاه باشد، نقض حقوق ملی ما است و از درجه اعتبار، ساقط است. دولت روسیه و هر دولت دیگری که با این رﮊیم نامشروع، قرارداد امضاء می‌کند باید بداند که امضای نماینده این رﮊیم، مردم ایران را متعهد نمی‌کند.»

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل نیز در پیامی ویدئویی اعلام کرد که قرارداد نظام حقوقی دریای خزر که توسط دولت جمهوری اسلامی پذیرفته شد، به بر خلاف منافع ملی ایرانیان است و نمایندگان مجلس باید با آن مخالفت کنند.

در ایران نیز محمود صادقی، نماینده مجلس از اینکه کنوانسیون نظام حقوقی دریای خزر تعیین حدود آب‌های داخلی و سرزمینی و حدود بستر و زیربستر دریا را که مهم‌ترین عنصر در تعیین رژیم حقوقی است، مسکوت گذاشته و آن را به توافق های بعدی بین کشورهای با سواحل مجاور موکول کرده است، انتقاد کرد.

دریای خزر بر اساس توافقنامه های ۱۹۲۱ و ۱۹۴۱ میان ایران و روسیه و ایران و شوروی سابق یک پهنای آبی مشاع محسوب میشد. در پی فروپاشی شوروی سابق و تشکیل جمهوری های جدید در آغاز دهه ۹۰ میلادی، ایران و این کشورها جلسات متعددی برای تعیین نظام حقوقی دریای خزر برگزار کردند که تا نشست اخیر بی‌نتیجه بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش واشنگتن فری‌بیکن از رفتار عجیب کشتی به ظاهر بازرگانی ایرانی در دریای سرخ

گفته شده کشتی ایرانی به حوثی ها برای حمله به کشتی های عربستانی اطلاعات می دهد.

واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: دولت ترامپ علیه یک کشتی ایرانی که چندین ماه است در یک منطقه حساس دریای سرخ مستقر شده اقدام خواهد کرد.

به نوشته آدام کردو، مقامات آمریکایی و کارشناسان نظامی گمان می برند که این کشتی ایرانی به «نیروهای تروریست» در یمن کمک می رساند.

در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده که این کشتی که با نام «ساویز» به عنوان یک شناور باری شناسایی شده، به حوثی ها اطلاعات می دهد تا به کشتی ها حمله کنند، حملاتی که در ماه های اخیر افزایش یافته است.

نویسنده به نقل از مقامات آمریکایی آشنا به اقدامات «ساویز» در دریای سرخ می نویسد که ایرانی ها حتی تلاش نمی کنند که نقش نظامی کشتی را پنهان کند.

یک منبع که نامش در گزارش نیامده، گفته است: «شما به اطلاعات طبقه بندی شده و یا تصاویر ماهواره ای از عرشه کشتی هم نیاز دارید که بدانید یک کشتی بازرگانی اینگونه رفتار نمی کند.»

این منبع گفته است «اگر شما کالا جا به جا می کنید، در یک مکان ثابت برای چندین هفته لنگر نمی اندازید، آن هم در آبهای یک حوزه جنگی که شبه نظامیان به کشتی های دیگر موشک شلیک می کنند.»

این نشریه می نویسد اسناد و مقامات آمریکایی تایید کرده اند که دولت باراک اوباما تحریم ها علیه «ساویز» را در ژانویه ۲۰۱۶ برداشت و اجازه داد که این کشتی آزادانه تردد کند. حالا قرار است به گفته وزارت خزانه داری آمریکا تحریم ها علیه ساویز و دیگر شناورهای ایرانی ۵ نوامبر دوباره اعمال شود.

آدام کردو در بخش دیگری از گزارش خود می نویسد رفتار مشکوک کشتی ایرانی در ماه های اخیر توسط کارشناسان نظامی آمریکا و دولت های خارجی از جمله عربستان که هدف حوثی های مورد حمایت ایران بوده، منعکس شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«آریتا فرانکلین» ملکه موسیقی سبک «سول» از دنیا رفت

«آریتا فرانکلین»که او را به عنوان ملکه موسیقی سول می شناسند، پس از سالها دست و پنجه نرم کردن با بیماری در ۷۶ سالگی از دنیا رفت.

او صبح پنجشنبه شانزدهم ماه اوت در خانه اش در «دیترویت» در حالی که خانواده و دوستانش در کنارش بودند، با زندگی بدرود گفت.

بیانیه ای که خانواده او منتشر کرده است به نقل از پزشک خانم فرانکلین دلیل مرگ را سرطان پیشرفته لوزالمعده عنوان کرده است.

در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، «آریتا فرانکلین» اعلام کرد که دیگر تور نخواهد گذاشت ولی همچنان به برگزاری کنسرت ادامه داد.

با این حال به دلیل بیماری ناگزیر شد تعدادی از اجراهایش را لغو کند.

آخرین اجرای او، ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ در مراسم «بنیاد ایدز التون جان» در نیویورک بود.

«آریتا فرانکلین» ۴۴ باز نامزد دریافت جایزه گرمی شد و هجده بار این جایزه معتبر در عرصه موسیقی را دریافت کرد.

در سال ۱۹۸۷، «آریتا فرانکلین» به عنوان اولین هنرمند زن به تالار مشاهیر راک اند رول راه پیدا کرد و از سوی مجله «رولینگ استون» لقب «بهترین خواننده همه دوران ها» را گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حکم سنگین زندان برای شهروند اهل شازند برای شعارنویسی و حضور در مراسم کوروش

روح‌اله هدایتی، شهروند اهل شهر شازند و مشهور به «اهورا» که آبان گذشته بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به بیش از به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای هدایتی که سال گذشته بعد از حدود دو ماه به قید وثیقه آزاد شده بود به اتهامات تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروهها به قصد برهم زدن امنیت کشور، توهین به مقدسات و توهین به رهبری در مجموع به ۱۳ سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

وبسایت هرانا ، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، گزارش داده است که در حکم صادره توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شازند آمده که این حکم به استناد اقرار صریح متهم به حضور در مراسم یادبود کوروش کبیر در روز ۷ آبان سال ۹۵ در شیراز و فیلم و عکس تهیه شده از آن مراسم که متهم در آن حضور داشته، اقرار متهم به شعارنویسی روی دیوارها و تاسیسات بازداشتگاه اراک و گزارش‌های اداره اطلاعات اراک صادر شده است.

در سه سال اخیر حضور هزاران نفر در روز هفت آبان در آرامگاه کوروش کبیر، موجب نگرانی امنیتی حکومت ایران شده است. مردم در این تجمعات شعارهایی در حمایت از خاندان پادشاهی پهلوی داده بودند.

امسال آنها حتی به مردم اجازه حضور در آرامگاه کوروش را ندادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا به خشونت های اخیر طالبان در افغانستان

ایالات متحده آمریکا موج جدید خشونتها و حملات مرگبار در افغانستان را به شدت محکوم کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن کماکان به حمایت همه جانبه خود از تلاشهای دولت افغانستان برای دستیابی به صلح ادامه خواهد داد.

در حالیکه در طول یک هفته گذشته، پایگاههای نظامی و مراکز آموزشی هدف حملات مرگبار شورشیان در افغانستان قرار داشتند، گروه طالبان نیز تمام تلاش خود را به کار گرفت تا کنترل شهر استراتژیک افغانستان، غزنی را به دست بگیرد.

دست کم پنجاه تن در بمب گذاری انتحاری روز چهارشنبه در مقابل یک آموزشگاه در کابل کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

خانم ناوئرت گفت: این حمله فاجعه بار تلاش واضحی برای اشاعه خشونت های فرقه ای و مخدوش کردن امید مردم افعانستان برای دستیابی به صلح و امنیت در آینده است و یک بار دیگر، اهمیت دستیابی به یک راه حل صلح آمیز برای حل اختلافات در افغانستان را به ما یادآوری می کند.

ساعاتی پیش از بمبگذاری انتحاری چهارشنبه، بیش از چهل تن از نیروهای پلیس و ارتش افغانستان در حمله نیروهای شورشی طالبان به پایگاه نظامی استان شمالی بَغلان در آن کشور کشته شدند.

ظرف پنج روز در هفته جاری بیش از دویست تن از نیروهای نظامی و غیر نظامی در خشونتهای افغانستان کشته شده اند و در نتیجه شهروندان برخی مناطق در وضعیت روحی نامناسبی به سر می برند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید حملات توسط شاخه های طالبان صورت گرفته شده بود.

وی گفت: برخی شاخه های طالبان چندان با صلح میانه ای ندارند. دیگران می خواهند در مورد صلح مذاکره کنند. گمان می کنم آنهائی که طرفدار صلح نیستند اکنون دست به این حملات می زنند اما اینکار ما را از تعهد به افغانستان و تعهد به روند صلح توسط خود افغانها منصرف نمی کند.

طالبان گفته است دیگر اجازه عبور به کارمندان صلیب سرخ در افغانستان نمی دهد.

از مدتی پیش خبرهایی درباره گفتگوی صلح بین آمریکا و طالبان شده بود اما موج حملات این گروه، امید دستیابی به صلح در افغانستان را بر باد داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG