لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۲۸

سرخط خبرها

پژوهش جدید: پنج سال آینده به طور غیرعادی بسیار گرم خواهد بود

یک تحقیق جدید علمی می گوید که پنج سال آینده احتمالا به طور غیرمعمولی و غیرعادی بسیار گرم خواهد بود.

روزنامه واشنگتن پست با انتشار این خبر می گوید، چهار سال گذشته گرمترین سال هایی بوده که تاکنون ثبت شده و پنج سال آینده نیز طبق این تحقیق، بسیار گرم خواهد بود.

این تحقیق می گوید گرمای غیرمعمول پنج سال آینده، بیشتر از مقداری است گرمایش زمین به خودی خود بتواند باعث بوجود آمدن آن شود.

واشنگتن پست می نویسد چنین گرمایی ممکن است رکورد جدیدی ثبت کند. فعلا رکورد گرمترین سال کره زمین در سال ۲۰۱۶ ثبت شده است.

این تحقیق را دانشمندانی از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و دانشگاه ساوتهمپتون بریتانیا انجام داده اند.

کره زمین رو به گرم شدن است اما معنی آن این نیست که هر سال، از سال قبل گرمتر خواهد بود، بلکه یک روند کلی گرمایش زمین وجود دارد که نشان می دهد هر دهه، از دهه قبل گرمتر است.

تحقیق جدید نشان می دهد که ۵۸ درصد این احتمال وجود دارد که دمای زمین به طور کلی و ۶۹ درصد دمای اقیانونس ها، بین سال های ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۲ بسیار گرم خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی نرگس محمدی از زندان برای مراقبت پزشکی شد

در ادامه نگرانی ها در مورد وخیم شدن وضعیت جسمانی نرگس محمدی، فعال مدنی در زندان، هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیام توییتری خواستار آزادی او از زندان و انجام مراقبتهای پزشکی شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در این پیام که سه شنبه شب ۲۳ مرداد منتشر کرد با اشاره به نقض مکرر حقوق بشر از سوی رژیم اسلامی ایران خواستار پایان دادن به بازداشت های خودسرانه شده است.

روز دوشنبه گزارش‌هایی حاکی از انتقال نرگس محمدی، به بیمارستان در پی وخیم شدن وضعیت سلامتی او منتشر شد.

در پیامی که در فیسبوک نرگس محمدی نوشته شد، آمده بود که خانم محمدی یکشنبه شب در سلول دچار تشنج شدید شد و پس از تایید پزشکی قانونی روز دوشنبه برای تشخیص و مداوا به بیمارستان اعزام شد.

در این پیام که نام حمیدرضا محمدی، برادر نرگس محمدی پای آن بود، آمده بود: «ماه گذشته طی جراحی کیسه صفرا، پزشکان متوجه وجود مشکل جدیدی در دستگاه گوارش شدند که ناشی از وجود غده ای در معده وی بود. قرار بود فورا برای انجام آزمایشات ضروری و تشخیص بیماری اقدام شود، ولی متاسفانه نرگس را بلافاصله از بیمارستان ترخیص کردند، بدون آنکه در این مورد آزمایش یا مداوایی صورت گیرد.»

برادر خانم محمدی اضافه کرد: «نرگس بطور مداوم دچار حالت تهوع بود و شش کیلو وزن کم کرد و به درخواست پزشکان معالج برای بستری شدن وی ترتیب اثری داده نشد تا اینکه شب گذشته نرگس در سلول دچار تشنج شدید شد.»

همزمان، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری بازداشت شده، در فیسبوک خود نوشت که خانم ستوده از وخامت حال نرگس محمدی خبر داد.

آقای خندان در فیسبوک نوشت که به گفته خانم ستوده، نرگس محمدی پنج صبح دوشنبه دچار تشنج شد و به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد.خانم ستوده همچنین گفته است که ادامه زندان با این وضعیت جسمی برای نرگس محمدی خطرناک است.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی ، هفته پیش با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی به بازگرداندن سریع خانم محمدی به زندان، درحالی که هنوز به اقدامات پزشکی نیاز داشت، انتقاد کرد و نوشت: «بیماری نرگس محمدی نگران کننده است. روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر را متوقف کنید.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بمبگذاری در مرکز آموزشی منطقه شیعه نشین کابل ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت

سخنگوی وزیر کشور افغانستان کشته و زخمی شدن ده‌ها دختر و پسر دانشجو را در یک موسسه آموزشی در منطقه عمدتا شیعه نشین کابل تایید کرد.

سخنگوی پلیس کابل نیز گفت این حمله حدود ۴ بعد از ظهر چهارشنبه و زمانی روی داد که دانشجویان به کلاس های درس می رفتند.

در حالی که حملات مشابه پیشین عمدتا توسط ستیزه جویان دولت اسلامی صورت گرفته، مسولیت این حمله را هنوز هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

این حمله در حالی صورت می گیرد که دولت با فشار زیادی در چند جبهه از سوی طالبان مواجه است. از جمله حمله دیگری پیش از سحرگاه امروز توسط طالبان به پایگاه نظامی بغلان در شمال افغانستان که حدود ۴۰ نیروی نظامی افغان را کشت.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی افغان با حمایت نیروهای آمریکایی پس از درگیری چند روزه با مهاجمان طالبان، کنترل بیشتر مناطق شهر غزنی را که یک مرکز مهم استراتژیکی در جنوب افغانستان است پس گرفتند.

تصاویر ویدئوئی از درگیریهای ۵ روزه غزنی که حدود صد کشته بجا گذاشت، مناطق به آتش کشیده شده و بازار سوخته شهر را همزمان با ورود نیروهای کمکی بیشتر به غزنی نشان میدهد.

مقامات محلی برای ماهها در مورد افزایش کنترل طالبان در مناطق اطراف و آسیب پذیری غزنی هشدار داده بودند.

نیروهای آمریکا با انجام حملات هوایی و اعزام مشاوران نظامی به نیروهای افغان برای پس گیری غزنی یاری رساندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا چهار نام جدید را به فهرست تحریم‌های کره شمالی اضافه کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد در راستای تحریم‌های قبلی آمریکا و سازمان ملل متحد علیه کره شمالی، یک فرد و سه شرکت یا نهاد را تحت تحریم‌ قرار داده است.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، این اقدام بر اساس فرمان اجرایی ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ است که افرادی را هدف می‌گیرد که در حمل و نقل غیرقانونی برای کره شمالی نقش داشته و آن را تسهیل می‌کنند.

شرکت تجاری «دالیان سان مون استار» در چین و یک شرکت وابسته به آن در سنگاپور، شرکت «پرافینت» در روسیه و مدیرکل روس آن، اسامی هستند که امروز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

استیون منوشن وزیر خزانه داری ایالات متحده، در بیانیه‌ای که امروز به همین مناسبت صادر شده است، تاکید کرد این وزارتخانه به اجرای تحریم‌های موجود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد.

به رغم دیدار تاریخی ۱۲ ژوئن سران آمریکا و کره شمالی و وعده پیونگ یانگ به عاری سازی هسته‌ای، دولت پرزیدنت ترامپ می‌گوید تا تحقق کامل آن تحریم‌های کره شمالی ادامه خواهند یافت.

دولت آمریکا حدود دو هفته پیش هم «بانک بازرگانی اگروسایوز» را که مقر آن در مسکو پایتخت روسیه است، در ارتباط با برنامه هسته‌ای کره شمالی به فهرست تحریم‌‌های خود اضافه کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حکم یک سال زندان کرباسچی تائید شد؛ محاکمه به دلیل انتقاد از نقش ایران در سوریه

حکم یک سال زندان غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و از چهره‌های سیاسی اصلاح طلب قطعی شد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز چهارشنبه ۲۴ مرداد گزارش دادند که آقای کرباسچی به دلیل برخی از سخنانش در یک جلسه در اصفهان احضار و در دادگاه به یک سال زندان محکوم شده بود و حال دادگاه تجدیدنظر این حکم را تائید کرده است.

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، سال گذشته در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران در یک سخنرانی در اصفهان گفته بود: «آقا جان، ما هم دلمان می خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می شود؟»

چندی بعد، دادگستری استان اصفهان از آقای کرباسچی به دلیل گفته‌هایش در مورد دخالت نظامی ایران در سوریه و عراق شکایت کرد.

احمدخسروی فرد، رییس کل دادگستری استان اصفهان نیز با اعلام جرم نسبت به آقای کرباسچی گفته است اظهارات او در سخنرانیش «توهین به شهدای مدافعان حرم» بوده است.

«شهدای حرم» عنوانی است که مقام های جمهوری اسلامی با آن از نظامیان ایرانی کشته شده در سوریه و عراق یاد می‌کنند.

آقای کرباسچی همان موقع با رد ادعای توهین، گفته بود که آن بخش از سخنان او حدود دو دقیقه بود، در حالیکه تنها ۲۸ ثانیه آن پخش شده و مورد اعتراض قرار گرفت.

با این حال آقای کرباسچی به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به یک سال زندان محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را تائید کرد. این حکم دوشنبه ابلاغ شد.

شهردار پیشین تهران در ارتباط با اتهام های مالی در شهرداری سال ۷۷ نیز به سه سال زندان محکوم شد که پس از سپری کردن دو سال از حبس خود با عفو از زندان آزاد شد.

محکوم کردن آقای کرباسچی به دلیل انتقاد از عملکرد جمهوری اسلامی در سوریه و عراق در حالی است که در اعتراض های مردمی اخیر در ایران نیز شعارهایی علیه هزینه کردن حکومت در کشورهای منطقه سر داده شده است.

منتقدان دخالت جمهوری اسلامی در کشورهایی نظیر سوریه و لبنان با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی در داخل و نابسامانی اقتصادی شهروندان ایران، به صرف بودجه ایران در آن کشورها انتقاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آسوشیتدپرس: روسیه تلاش دارد تنش بین ایران و اسرائیل را در بلندیهای جولان کم کند

نیروی سوری در حال نگهبانی - آرشیو

ارتش روسیه اعلام کرده است که نیروهایش در سوریه به صلحبانان سازمان ملل برای گشت زنی در ناحیه مرزی سوریه با بلندی های جولان که تحت اشغال اسرائیل است، کمک می کنند. این ناحیه شاهد تنش های بسیاری بوده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود که در فاکس نیوز هم آمده، می گوید استقرار نیروهای روس در منطقه، تلاش موفقی از سوی مسکو است تا میان منافع متضاد اسرائیل و ایران تعادلی ایجاد کند.

آسوشیتدپرس به نقل از سرگئی کورالنکوف، از فرماندهان روس می نویسد پرچم روسیه ضامن صلح و امنیت در آن منطقه خواهد بود.

او اشاره کرده است که روسیه و مقامات اسرائیلی به طور پیوسته باهم در ارتباط هستند.

اسرائیل نگران حضور ایران در سوریه است و با استقرار نیروهای روس در منطقه مرزی، مسکو می خواهد به نگرانی های اسرائیل در مورد حضور ایران در سوریه پاسخ دهد.

ایالات متحده بارها از نگرانی اسرائیل حمایت و جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از گروه های تروریستی در غزه و جنوب لبنان متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد وکلای رامین حسین پناهی از انتقال به زندان رجایی شهر کرج

وکلای مدافع رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، با انتشار بیانیه ای به انتقال او به زندان رجایی شهر کرج انتقاد کرده و بار دیگر خواستار رسیدگی مجدد به پرونده او شدند.

حسین احمدی نیاز، عثمان مزین و مازیار طاطایی، وکلای آقای حسین پناهی در این بیانیه که چهارشنبه ۲۴ مرداد در وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی منتشر شد، انتقال این زندانی به رجایی شهر کرج بدون خواست موکل خود را غیرقانونی دانستند.

این زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، دوشنبه شب ۲۲ مرداد، بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. برخی از وبسایت های خبری نوشتند که آقای حسین پناهی در یکی از بندهای مربوط به مجرمین خطرناک زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

وکلای رامین حسین پناهی در بیانیه خود آورده اند با توجه به اینکه زندان محل صدور حکم و محل زندگی بستگان محکوم دارای اولویت برای نگهداری زندانی ا‌ست و جز با درخواست زندانی، امکان انتقال او از زندانی به زندان دیگر وجود ندارد، انتقال وی به زندان رجائی‌شهر کرج خلاف خواست موکل است و این موضوع موجب تضییع حقوق والدین و بستگان وی در ملاقات با موکل و ایجاد محدودیت برای آنان شده‌است.

به نوشته وکلای آقای حسین پناهی، انتقال این زندانی به زندان رجایی شهر کرج درحالی است که بر اساس موافقت مقام قاضی و مقام های زندان برای مداوای درد کلیه و کمر خود باید به یکی از مراکز پزشکی سنندج منتقل می‌شد.

برخی از فعالان مجازی با انتشار پیام هایی در شبکه های اجتماعی، احتمال دادند که انتقال آقای حسین پناهی به زندان رجایی شهر کرج به منظور فراهم کردن مقدمات اجرای حکم اعدام او باشد.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می گویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عامل حمله لندن مهاجر ۲۹ ساله و سودانی تبار است

رسانه ها در بریتانیا هویت مهاجمی را که روز سه شنبه در لندن با خودرو به عابران و پارلمان بریتانیا حمله کرد، معرفی کردند.

بر اساس گزارش رسانه ها در بریتانیا، این مهاجم که در بازداشت پلیس است، یک مهاجر سودانی تبار ۲۹ ساله به نام «صالح خاطر» است.

پلیس بریتانیا می گوید او عمدا با خودرو به عابران و دوچرخه سواران در لندن کوبید و سپس با موانع بیرون پارلمان بریتانیا برخورد کرد.

با این حال، پلیس می گوید هنوز انگیزه کار او معلوم نیست.

این دومین حمله تروریستی به پارلمان بریتانیا طی کمتر از ۱۸ ماه گذشته است.

حملات تروریستی سال های اخیر در اروپا باعث شده است که نگاه ضد مهاجرتی در این قاره نیز تقویت شود.

در واکنش به این حمله، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که خواستار سخت تر شدن قوانین مهاجرتی شده است، روز سه شنبه در توییتر نوشت: «یک حمله تروریستی دیگر در لندن...این حیوانات دیوانه هستند و باید با سختی و از موضع قدرت با آنها برخورد کرد.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در پیامی از واکنش مأموران به این حمله سپاسگزاری کرد.

سی‌ان‌ان روز سه شنبه نوشت دو نفر به بیمارستان منتقل شدند و یک نفر نیز در محل زیر گرفتن عابران و دوچرخه سواران درمان شد.

در مارس ۲۰۱۷ نیز یک مرد ۵۲ ساله به نام «خالد مسعود» چهار شهروند را روی پل «وست مینیستر» و یک مامور پلیس غیرمسلح را نیز در محوطه پارلمان با ضربات چاقو کشت و سپس با شلیک گلوله از پای در آمد.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار کشته‌های ریزش پل و سقوط از ارتفاع ۴۵ متری در ایتالیا به ۳۹ نفر رسید

شمار کشته شدگان ریزش یک پل در ایتالیا دست کم به ۳۹ نفر رسید. این پل که در شهر بندری جنوا در ایتالیا قرار دارد روز دوشنبه پس از بارش شدید باران ریزش کرد.

رئیس سازمان حفاظت های مدنی ایتالیا می گوید بین ۳۰ تا ۳۵ خودرو و سه کامیون سنگین روی ۸۰ متر از پل بودند که این قسمت از پل ریزش کرد.

خبرگزاری آنسا در ایتالیا می گوید بسیاری از قربانیان در خودروهای خود بودند که زیر آوار له شدند. پانزده نفر نیز در این حادثه مجروح شدند.

این پل که بیش از یک کیلومتر طول دارد در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شده بود.

پل در یک بزرگراه اصلی که ایتالیا را به فرانسه متصل می کند، احداث شده بود و با فروریختن قسمتی از آن، خودروها از ارتفاع حدود ۴۵ متری سقوط کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقال یک بازداشت شده از تجمع در قلعه بابک به بخش امنیتی زندان اوین

منابع حقوق بشری در ایران می گویند یکی از بازداشت شدگان تجمع در قلعه بابک در آذربایجان شرقی، به بخش امنیتی زندان اوین در تهران منتقل شده است.

این منابع می گویند «ابراهیم نوری» فعال اجتماعی و دانشجوی حقوق ۱۱ تیر ماه گذشته در تهران دستگیر شد و اکنون به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران که توسط وزارت اطلاعات اداره می‌شود منتقل شده است. اتهام وی شرکت در تجمع سالانه قلعه بابک در تبریز است.


ابراهیم نوری قبلاً نیز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز از جمله شرکت در مراسم‌ بزرگداشت روز جهانی زبان مادری دستگیر و به ۱۶ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

پیش از این، عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی قید و شرط و لغو حکم صادره علیه ابراهیم نوری فعال ترک آذربایجانی و دیگر فعالانی شد که در جریان تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی دستگیر شده اند.

بر اساس این بیانیه، در هفته های گذشته حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو گردهمایی جداگانه، یکی در تیر ماه و دیگری در مرداد ماه دستگیر شده اند.

عفو بین الملل می گوید این فعالان فقط در چارچوب حق خود برای آزادی بیان و آزادی تجمع و گردهمایی مسالمت آمیز، عمل کرده اند.

در این بیانیه همچنین از عباس لسانی، کیومرث اسلامی، جعفر رستمی راد، حمید ادیب، محمد و میثم جولانی، توحید امین امیری، علی واثقی،رحیم غلامی، سعید صادقی فر، مرتضی پروین، حجت فکری، غلام قلی زاده و مهدی هوشمند به عنوان افرادی که مورد توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند نام برده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل یک گذرگاه کلیدی به غزه را باز کرد

گذرگاه کرم شالوم بازگشایی شده است

بعد از هفته ها تنش در مرز اسرائیل با نوار غزه، اسرائیل می گوید یک گذرگاه مرزی کلیدی با باریکه غزه را بازگشایی کرده است.

گذرگاه موسوم به «کِرم شالوم» (به انگلیسی: Kerem Shalom) در میان بالا گرفتن موج خشونت از سوی گروه ستیزه گر اسلامی حماس هفته ها بسته بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه در پیامی در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت که بازگشایی گذرگاه پس از تقریباً ۲ هفته پیام روشنی به سکنه باریکه غزه است، اینکه آرامش، مثمر ثمر است و خشونت مزّیتی ندارد.

این بازگشایی در حالی صورت گرفته که دولت مصر تلاش می کند یک آتش بس پایدار را بین دو طرف درگیر برقرار کند.

فلسطینی های غزه هر هفته، در چهار ماه گذشته، از زمان سالگرد هفتادمین سال تشکیل کشور اسرائیل در مرز با اسرائیل، تظاهرات کرده‌اند. دست کم ۱۶۴ نفر با تیراندازی ارتش اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها به گفته اسرائیل ستیزه جویانی بودند که قصد ورود مخفیانه به اسرائیل را داشتند. چند سرباز اسرائیل هم در مقابل کشته شدند.

مقام‌های فلسطینی جمعه گذشته گفته بودند گروه حماس با میانجی‌گری مصر و دیگر کشورهای منطقه به یک توافق ترک مخاصمه با اسرائیل دست یافته است.

نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به ادامه تنش ها در غزه گفت که اسرائیل خواستار رسیدن به یک آتش‌بس کامل با حماس است. بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۱ مرداد در نشست هفتگی دولت گفت ما در حال مبارزه با تروریسم (حماس) در غزه هستیم.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا گفت از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ما گزارش هایی را دیده ایم که حدود ۱۸۰ راکت از غزه به اسرائیل پرتاب شده است و ما کاملا از حق اسرائیل در دفاع از خود و اقداماتی که از این گونه حملات جلوگیری شود ، حمایت می کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازدید مقامات ژاپن از معبد جنجالی یاسوکونی؛ «شینزو آبه» حضور نیافت

دهها سیاستمدار ژاپنی همزمان با گرامیداشت جشن های پایان جنگ جهانی دوم، از یک معبد جنجالی دیدار کردند اما نخست وزیر ژاپن در این دیدار حاضر نشد.

معبد یا زیارتگاه «یاسوکونی» در منطقهٔ چیودا در توکیو، پایتخت ژاپن به کسانی که در طی جنگهای ژاپن جان خود را از دست داده‌اند، اختصاص دارد. در ژاپن هر کسی که «به خاطر امپراتور» کشته شود، واجد شرایط دفن در این معبد است. مشکل از آنجا آغاز شد که در این معبد، کسانی دفن هستند که بعد از تسلیم ژاپن در جنگ جهانی دوم، به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه و اعدام شدند.

در دهه های گذشته، حضور مقامات دولت ژاپن در این معبد، با اعتراض چین و کره جنوبی مواجه می شد.

روز چهارشنبه دهها عضو پارلمان ژاپن به عنوان بخشی از مراسم هفتاد و سومین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در این معبد حضور یافتند اما «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، از این یادبودگاه بازدید نکرد تا کشورهای همسایه را رنجیده خاطر نکند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش وزارت خارجه آمریکا به اظهارات خامنه‌ای: بر سیاست‌مان مقابل ایران محکم ایستاده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به پرسش صدای آمریکا درباره اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با مذاکره با واشنگتن گفت، دولت آمریکا سیاست‌های خود را در برابر ایران به روشنی بیان کرده و بر سر آنها محکم ایستاده است.

هدر ناوئرت در پاسخ به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا که پرسید آیا واشنگتن اظهارات اخیر رهبر ایران را در رد گفت‌وگو با آمریکا پاسخ قطعی تهران به پیشنهاد دولت پرزیدنت ترامپ برای مذاکره تلقی می‌کند گفت، قرار نیست که به همه اظهارات مقام‌های دولتی کشورهای جهان پاسخ بدهیم.

وی در ادامه با بیان این که ما سیاست‌های خود را بسیار روشن و واضح بیان کرده‌ایم و از ادامه رفتار بد ایران در جهان نگرانی‌هایی داریم، تاکید کرد که آمریکا تنها کشوری نیست که شاهد چنین رفتاری بوده‌ و از آن آسیب دیده‌ و از ادامه آن نگران است، بلکه کشورهای دیگر هم موضع مشابهی دارند.

خانم ناوئرت تاکید کرد که ایالات متحده محکم بر سر سیاست‌های خود در برابر ایران و فعالیت‌های بدخواهانه آن خواهد ایستاد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که بارها گفته است ایران با توسعه برنامه موشکی بالیستیک و ادامه سیاست‌های پیشین خود در منطقه خاور میانه روح توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با تهران را نقض می‌کند، رسما از این توافق موسوم به برجام خارج شده است.

با این حال پرزیدنت ترامپ که همواره بر دیپلماسی تاکید دارد، دو هفته پیش گفت برای رسیدن به یک توافق «درست و سازنده» با ایران حاضر است بدون پیش‌شرط با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کند. اما رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت در شرایط فعلی اجازه مذاکره با آمریکا را نخواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری امروز خود در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا که پرسید آیا واشنگتن ضرب الاجلی برای تهران جهت گفت‌وگو در نظر خواهد گرفت یا خیر گفت، «ضرب الاجلی در کار نخواهد بود و فکر می‌کنم ما سیاست‌هایمان را بطور واضح و روشن بیان کرده‌ایم.»

به دنبال پیشنهاد پرزیدنت ترامپ برای گفت‌وگوی بدون پیش شرط، مایک پمپئو وزیر خارجه او گفت هدف آمریکا تغییر رفتار ایران است و برای مذاکره پیش شرطهایی دارد. وی اوایل خرداد گفته بود واشنگتن حاضر است در صورت تغییر رفتار تهران مذاکره کند و ۱۲ شرط هم ارائه داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش بولتون به درخواست ملاقات سفیر ترکیه؛ تا کشیش آمریکایی آزاد نشود، صحبتی نیست

«جان بولتون» مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه در جلسه ای به سفیر ترکیه هشدار داد تا زمانی که کشیش آمریکایی را آزاد نکند، واشنگتن صحبت بیشتری با آنکارا ندارد.

خبرگزاری بلومبرگ این خبر را به نقل از دو منبع مطلع به موضوع منتشر کرده است.

بلومبرگ می نویسد سفیر ترکیه خواستار برگزاری جلسه شده بود و جان بولتون این پیام را روز دوشنبه به سفیر ترکیه منتقل کرد.

ترکیه و آمریکا بر سر موضوعات مختلفی اختلاف دارند که موضوع کشیش آمریکایی در ترکیه، تازه ترین مورد آن است.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

جلسه بعدی دادگاه او قرار است ۱۲ اکتبر سال جاری (۲۰ مهر ماه) برگزار شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر ترکیه عملی شد.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف دو طرف است.

تحریم دو وزیر ترکیه و فشار آمریکا موجب سقوط ناگهانی ارزش لیره پول ملی ترکیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سقوط پل در ایتالیا بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشت

رسانه ها می گویند فرو ریختن بخشی از یک پل در شهر بندری جنوا در ایتالیا بیش از بیست کشته بر جای گذاشت.

مقامات ایتالیا آمار مختلفی از تعداد کشته شدگان داده اند. رویترز به نقل از یک خبرگزاری ایتالیایی آمار دست کم ۳۵ کشته را مخابره کرده است. آسوشیتدپرس نیز گزارش کرده است ۲۰ نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شده اند.

رئیس سازمان حفاظت های مدنی ایتالیا می گوید بین ۳۰ تا ۳۵ خودرو و سه کامیون سنگین روی ۸۰ متر از پل بودند که سقوط کرد.

اختلاف آمار در حالی است که برخی از قربانیان حادثه زنده از زیر آوار بیرون آورده شده اند.

این پل که بیش از یک کیلومتر طول دارد در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شده بود.

پل در یک بزرگراه اصلی که ایتالیا را به فرانسه متصل می کند، احداث شده بود و با فروریختن قسمتی از آن، خودروها از ارتفاع حدود ۴۵ متری سقوط کردند. صدها آتش نشان نیز برای کمک به حادثه دیدگان به منطقه اعزام شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اجلال قوامی روزنامه نگار و فعال مدنی کرد بار دیگر به دادگاه احضار شد

«اجلال قوامی» روزنامه نگار و فعال مدنی کرد از سوی شعبه دوم بازپرسی دادگستری استان کردستان احضار شد.

آقای قوامی در پیامی که سه‌شنبه ۲۳ مرداد در توئیتر خود منتشر کرد، با اشاره به دریافت احضاریه از این شعبه بازپرسی دادگستری سنندج، نوشت که این پرونده از پرونده قبلی که قرار است ۲۷ آبان دادگاه آن برگزار شود، متفاوت است.

آقای قوامی پیشتر با اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «گفتگو با رسانه‌های مخالف نظام»، «نشر اکاذیب» و «توهین به سپاه پاسداران» در دادگاه محاکمه و سرانجام تبرئه شده بود اما با اعتراض دادستان به حکم صادره، این پرونده او راهی دادگاه تجدیدنظر شد.

برای رسیدگی به آن پرونده، شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان آقای قوامی را برای روز ۲۷ آبان امسال احضار کرده است.

آقای قوامی در یک سال گذشته در موارد دیگری نیز به نهادهای امنیتی و قضایی احضار شد.

به نوشته هرانا، این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر خرداد امسال به همراه دوتن دیگر از فعالان مدنی استان کردستان به دلایل نامعلوم به اطلاعات سپاه احضار شده بود.

او همچنین در اواخر سال گذشته پس از احضار و بازجویی در پلیس فتا در سنندج در ارتباط با فعالیت در کانال های تلگرامی در زمان اعتراضات دی ماه ۹۶، به شعبه اول بازپرسی دادسرای کردستان احضار شده بود.

آقای قوامی در روزهای اخیر اخبار بازداشت فعالان مدنی و حقوق بشر را در توئیتر خود منتشر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان از مردم ترکیه خواست از خرید کالاهای آمریکایی خودداری کنند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه از مردم کشورش خواست کالاهای الکترونیک آمریکایی را بایکوت کنند.

این خواسته آقای اردوغان به تلافی تصمیم آمریکا به افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه و دیگر کشورها مطرح می‌شود.

پرونده یک کشیش آمریکایی هم که در ارتباط با کودتای دو سال پیش در ترکیه بازداشت شده، به اختلاف‌های دو متحد عضو ناتو دامن زده است.

این تنش‌ها باعث شده لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای اردوغان در یک سخنرانی در آنکارا گفت همراه با مردم در برابر دلار و تورم و نرخ بهره می‌ایستیم.

هر چند آنکارا و واشنگتن پیشتر اختلاف نظرهایی داشتند، اما موضوع کشیش برانسون و تعرفه‌ها، اختلاف دو متحد را به سطح تازه‌ای برد.

ایالات متحده که اتهام‌های مطرح شده علیه برانسون را بی‌پایه می‌داند، وزیران کشور و دادگستری ترکیه را تحت تحریم قرار داده است.

معلوم نیست مردم ترکیه از خواسته اردوغان برای بایکوت محصولات آمریکایی حمایت کنند، اما ظاهرا نهادهای دولتی دست به کار شده‌اند.

به گزارش رویترز، هواپیمایی ملی و شرکت عمده مخابراتی ترکیه شنبه اعلام کرده‌اند تبلیغات خود را در رسانه‌های آمریکا متوقف می‌کنند.

وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه نیز گفته وزارتخانه متبوع او از خرید محصولات ساخت آمریکا برای پروژه‌های عمرانی خودداری خواهد کرد.

تنش با ایالات متحده اقتصاد ترکیه را به چالش کشیده است و هر چند ارزش لیر امروز اندکی تقویت شد اما برخی از سیاست‌های دولت اطمینان ندارند.

اردوغان مشوق‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است اما آنها درباره تدابیر آنکارا برای پاسخگویی به ریشه‌های کاهش ارزش لیر تردید دارند.

هفته گذشته یک هیئت دولتی ترکیه به سرپرستی معاون وزیر خارجه برای گفت‌وگو با طرف آمریکایی درباره پرونده کشیش برانسون به واشنگتن آمد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته هشدار داد تا زمانی که کشیش برانسون آزاد نشود، واشنگتن صحبت بیشتری با آنکارا ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس آلمان از ارسال نامه تهدیدآمیز به سفارت‌های آمریکا و اسرائیل خبر داد

عکس آرشیوی از ساختمان سفارت آمریکا در برلین، پایتخت آلمان

به دنبال ارسال دو نامه‌ پستی تهدیدآمیز حاوی پودر سفید رنگ به سفارت‌های ایالات متحده و اسرائیل در برلین، پلیس آلمان تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مسئولان آلمانی روز سه‌شنبه ضمن اعلام این خبر گفتند، ابتدا، سفارت اسرائیل در تاریخ ۲۴ ژوئیه چنین نامه تهدیدآمیزی را دریافت کرد.

به گفته هایدی ووگت سخنگوی پلیس آلمان، دو روز بعد نامه مشکوک مشابهی که حاوی مقادیری پودر سفید رنگ بود، به سفارت ایالات متحده در برلین ارسال شد.

بنابر اعلام کارشناسان آلمانی، پودرهای داخل پاکت نامه‌ها سمی یا خطرناک نیستند، با این حال تحقیقات پلیس برای شناسایی فرستنده یا فرستندگان آنها ادامه دارد.

خانم ووگت گفت تحقیقات فعلا بر یک مظنون متمرکز است که پلیس او را شناسایی کرده و احتمالا او هر دو نامه را به سفارت‌های آمریکا و اسرائیل فرستاده است.

سخنگوی پلیس آلمان جزئیات بیشتری در مورد هویت مظنون اصلی پرونده ارائه نکرد.

سفارت‌های ایالات متحده و اسرائیل نیز اظهار نظری در مورد پرونده نکرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سازمان ملل: رهبران القاعده در ایران با ایمن الظواهری همکاری دارند

سازمان ملل متحد در گزارشی می گوید رهبران القاعده در ایران مهمتر از گذشته شده اند و با رهبران ارشد القاعده، نظیر ایمن الظواهری، همکاری دارند و قدرت او را موثرتر از گذشته، در رویدادهای جاری در کشورهایی نظیر سوریه اعمال می کنند.

در این گزارش که کارشناسان سازمان ملل تهیه کرده اند، آمده است گروه «دولت اسلامی» یا داعش، حدود ۳۰ هزار پیکارجو دارد که تقریبا به طور مساوی در عراق و سوریه حضور دارند.

این گزارش می گوید شبکه جهانی داعش تهدیدی فزاینده و القاعده نیز تهدید بزرگی در برخی مناطق جهان است.

گزارش کارشناسان سازمان ملل که روز دوشنبه منتشر شد، می گوید به رغم شکست داعش در عراق و شکست این گروه در بخش های عمده سوریه، احتمال دارد که این گروه با حفظ هسته اصلی پیکارجویانش، به گروهی «پنهانکار» تبدیل شود که هم در عراق و هم در سوریه باقی بماند و حامیان قابل توجهی هم در افغانستان، لیبی، جنوب شرق آسیا و غرب آفریقا داشته باشد.

کارشناسان می گویند شبکه جهانی القاعده «همچنان نشان می دهد که قابلیت تاب آوری دارد» و با در نظر گرفتن گروه های وابسته و متحدانش در برخی مناطق نظیر سومالی، یمن، جنوب آسیا و منطقه ساحل در آفریقا، از داعش قوی تر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا در مورد سلاح‌های فضایی جدید روسیه هشدار داد

عکس از آرشیو

ایالات متحده روز سه شنبه در مورد اهداف روسیه برای توسعه تسلحیات جدید فضایی، از جمله ساخت یک سامانه لیرزی متحرک برای منهدم کردن ماهواره های فضایی و همچنین پرتاب یک ماهواره تجسسی جدید که عملکرد نامعمولی دارد، به شدت ابراز تردید کرد.

مدیر اداره کنترل تسلحیات وزارت خارجه آمریکا در نشست کنفرانس خلع سلاح که برای گفت‌وگو درباره یک پیمان جدید جهت پیگیری از بروز مسابقه تسلیحاتی فضایی برگزار شد، تلاش روسیه را برای ارتقای قابلیت‌های مقابله فضایی اش نگران کننده دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ییلِم پابلیت در این جلسه که در ژنو سوئیس برگزار شد، خاطر نشان کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماه مارس از شش سامانه تسلیحاتی جدید تهاجمی، از جمله سامانه متحرک لیرزی نظامی «پِرِسوِت» رونمایی کرد.

خانم پابلیت در ادامه گفت، از دید ایالات متحده این دلیل دیگری است که ثابت می‌کند «عمل روسیه با حرفش یکی نیست.»

مقام وزارت خارجه آمریکا به دستگاه تجسس فضایی که وزارت دفاع روسیه اکتبر گذشته از پرتاب آن خبر داد، اشاره کرد و گفت از تنها چیزی که مطمئنیم این است که سامانه در مدار قرار گرفته است، اما تحرکات آن با هیچ کدام از چیزهایی که قبلا دیده‌ایم تناسب ندارد.

وی در ادامه گفت، «ما از این رفتار بسیار نامعمول آنچه تحت عنوان تجهیزات بازرسی فضایی معرفی شده است نگرانیم.»

هیات روسی حاضر در کنفرانس اظهارات خانم پابلیت را «بی‌پایه و افتراآمیز» خواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اواخر خرداد با تاکید بر این که ایالات متحده باید رهبری خود را در عرصه فضا بازپس بگیرد، از طرح تشکیل یک «نیروی فضایی» به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح کشور خبر داد و وزارت دفاع، پنتاگون، را مامور ایجاد آن کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در پنتاگون در تشریح کلیات طرح دولت گفت «این طرح وعده‌های رئیس جمهوری را برای سلطه آمریکا بر فضا محقق خواهد کرد؛ سلطه بر فضایی که زمانی آرام و بدون رقیب بود، اما حالا شلوغ و پرمدعی است.»

روابط ایالات متحده و روسیه در چند سال گذشته به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – از جمله نقش مسکو در بحران اوکراین و جنگ سوریه و همچنین دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا – به پائین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردی که در لندن با ماشین به عابران و دوچرخه سواران زد، به اتهام اقدام تروریستی بازداشت شد

پلیس در لندن روز سه شنبه اعلام کرد مردی را که ظاهرا عمدا با خودرو به عابران و دوچرخه سواران کوبید و سپس با موانع بیرون پارلمان بریتانیا برخورد کرد، بازداشت کرده است.

به نظر می رسد این دومین حمله تروریستی به پارلمان بریتانیا طی کمتر از ۱۸ ماه گذشته باشد.

در واکنش به این حمله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که خواستار سخت تر شدن قوانین مهاجرتی شده است، در توییتر نوشت: «یک حمله تروریستی دیگر در لندن...این حیوانات دیوانه هستند و باید با سختی و از موضع قدرت با آنها برخورد کرد.»

ماموران پلیس پس از تصادف خودرو در روز سه شنبه در نزدیکی پارلمان بریتانیا حضور یافتند و بخشی از مسیر را برای تحقیقات بستند
ماموران پلیس پس از تصادف خودرو در روز سه شنبه در نزدیکی پارلمان بریتانیا حضور یافتند و بخشی از مسیر را برای تحقیقات بستند

​طبق گزارش ها، سن متهم اواخر دهه ۲۰ سالگی عنوان شده است. او در صحنه حادثه بازداشت شد و در خودرو تنها بود. سلاحی در محل این رویداد پیدا نشده است.

به نوشته سی.ان.ان، دو نفر به بیمارستان منتقل شدند و یک نفر نیز در محل زیر گرفتن عابران و دوچرخه سواران درمان شد.

در مارس ۲۰۱۷ نیز یک مرد ۵۲ ساله به نام «خالد مسعود» چهار شهروند را روی پل «وست مینیستر» و یک مامور پلیس غیرمسلح را نیز در محوطه پارلمان با ضربات چاقو کشت و سپس با شلیک گلوله از پای در آمد.

رویترز به نقل از مقامات می گوید متهم روز سه شنبه با ماموران همکاری نمی کند هویت او رسما اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان سعودی سه ماهیگیر ایرانی را پس از ۱۴ ماه بازداشت، آزاد کرد

یک مقام اداره شیلات بوشهر اعلام کرد که عربستان سعودی سه ماهیگیر ایرانی بازداشت شده را پس از نزدیک به ۱۴ ماه آزاد کرد.

به گفته اردشیر یاراحمدی، مدیر روابط عمومی اداره شیلات استان بوشهر، این سه ماهیگیر خرداد ماه سال گذشته پس از ورود به آب‌های عربستان بازداشت شده و طبق قوانین عربستان در توقیف این کشور باقی ماندند.

عربستان سعودی ادعا کرده بود که افراد بازداشت شده در این قایق وابسته به سپاه پاسداران بودند اما دولت ایران این ادعا را رد کرده بود.

تنش میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر بالا گرفته است. هر یک از دو کشور دیگری را متهم به حمایت از نیروهای مخالفت خود در منطقه می‌کند.

در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و حمله معترضان به این اعدام به ساختمان های دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، تنش بین دو کشور به شدت افزایش یافت.

عربستان در پی این حوادث روابط خود با ایران را قطع کرد و در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی برای محکومیت اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه تلاش کرد.

عربستان از جمله متحدان ایالات متحده در خاورمیانه است. آمریکا می گوید ایران با حمایت از گروه های تروریستی و کمک به آنها، در بی ثبات سازی در خاورمیانه نقش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در حمله طالبان به پایگاه نیروهای دولت در شمال افغانستان ۱۷ سرباز کشته شدند

پیکارجویان طالبان به یک پایگاه نیروهای ارتش افغانستان در شمال این کشور حمله کردند و ۱۷ سرباز را کشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در مورد سرنوشت شمار دیگری از نیروهای افغان که طالبان می گوید در حمله به پایگاه در استان فاریاب تسلیم شده اند، ابراز نگرانی شده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ۱۹ سرباز نیز در فاریاب زخمی شده اند.

به گفته یک مقام محلی، طالبان این پایگاه را که ۱۴۰ سرباز در آن بودند، به مدت سه روز محاصره کرده بود تا اینکه دوشنبه شب حمله ای گسترده انجام داد.

این حمله در شرایطی صورت گرفت که روز سه شنبه در بخش دیگری از این کشور، نیروهای افغان در شرق کابل، در مرکز ولایت غزنی، برای پنجمین روز پیاپی با نیروهای طالبان جنگیدند تا آنها را از حومه این شهر مهم بیرون کنند.

افغانستان می گوید در غزنی اجساد شماری از پیکارجویان طالبان را جنگجویان خارجی از جمله پاکستانی ها، اعراب، و چچن ها تشکیل می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام‌های قضایی ایران همچنان مخالف رفع فیلتر «توئیتر» هستند

عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان در امور فضای مجازی و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرد که درخواست وزیر ارتباطات ایران مبنی بر رفع فیلتر توئیتر عملی نخواهد شد.

آقای خرم آبادی در نامه‌ای که رسانه‌های داخلی ایران سه شنبه ۲۳ مرداد منتشر کردند، گفت که درخواست وزیر ارتباطات و فناوری از کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی مبنی بر رفع فیلتر توئیتر «غیرقانونی» است و به همین دلیل در کارگروه مطرح نخواهد شد.

توئیتر در ایران از حدود ۹ سال پیش فیلتر شده است و شهروندان برای ورود به این شبکه اجتماعی از فیلتر شکن یا وی پی ان استفاده می کنند.

فیلترینگ توئیتر در ایران در حالی است که بسیاری از مقام های جمهوری اسلامی از جمله آیت الله خامنه‌ای و مقام‌های دولتی از توئیتر برای انتشار پیام‌های خود استفاده می‌کنند.

دستگاه قضایی ایران چند ماه پیش پیام رسان تلگرام، پرمخاطب ترین پیام رسان در ایران، را نیز فیلتر کرد. مقام‌های قضایی از جمله آقای خرم آبادی معتقدند که تلگرام برای تعقیب کسانی که از این پیام رسان استفاده مجرمانه می‌کنند همکاری نمی‌کند، این در حالیست که پاول دوروف، مدیر تلگرام اعلام کرد که دولت ایران پس از عدم موافقت آن شرکت با درخواست مسدود کردن کانال‌هایی که در آن معترضان اطلاعات گردهمایی خود را می‌گذاشتند، دسترسی به تلگرام را مسدود کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز اعلام کرد که تصمیم به فیلترینگ تلگرام در عالیترین سطح نظام گرفته شده است.

فیلترینگ محتوای اینترنت و محدود کردن کاربران در دسترسی به فضای مجازی از سوی جمهوری اسلامی بارها مورد انتقاد نهادهای بین المللی و دولت ایالات متحده قرار گرفته است.

دی ماه گذشته، استیو گلدستاین، معاون وزیر خارجه آمریکا از جمهوری اسلامی خواست که از فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خودداری کند و اجازه انتشار آزادانه اطلاعات را بدهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در آخرین گزارش سالانه حقوق بشر خود، از فیلترینگ و مسدود کردن اینترنت در ایران انتقاد کرد.

دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای فیلتر شدن تلگرام در ایران را حرکتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی برای پوشاندن مشکلات واقعی خود توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت اتومبیل و کامیون سازی دایملر آلمان هم ایران را ترک می کند

شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد که با آغاز تحریم‌های آمریکا، برنامۀ توسعۀ فعالیت‌هایش در ایران را رها خواهد کرد.

روزنامه اکسپرس با اشاره به خروج «دایملر» نوشت: به دنبال اقدام دایملر در همکاری با آمریکا در زمینه تحریمها، شرکتهای اروپائی دیگر هم در حال سبک و سنگین کردن برهم زدن توافق با ایران و خارج شدن از معامله با آن کشورهستند.

شرکت آلمانی دایملر در زمینۀ ساخت اتومبیل و کامیون فعال است.

اتحادیه اروپا در نظر داشت ضمن انتقاد از آمریکا در خروج از برجام، همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکتهای اروپائی فعال در ایران خواسته به کار خود ادامه دهند.

اکنون آن دسته از شرکتها که از ترس تحریمهای آمریکا، از ایران خارج شوند یا باید اجازه کمیسیون اتحادیه اروپا را داشته باشند و یا خطر پیگرد اعضای اتحادیه اروپا را بپذیرند.

با آنکه اتحادیه اروپا تاکید دارد که شرکتهای کوچک و متوسط اروپائی در فعالیت با ایران مشکلی ندارند چون آنها در بازارهای امریکا فعال نیستند اما همین شرکتها هم از ترس تحریمها ترجیح می دهند به فعالیت خود درایران خاتمه دهند.

لویسا سانتوس، مدیر روابط بین الملل بیزینس یوروپ می گوید برای شرکتهای اروپائی در شرایط حاضر، معامله با ایران دشوار است.

به گفته او آن دسته از شرکتهای اروپائی که هم در آمریکا و هم در ایران فعالیت دارند، خودشان باید بین این دو یکی را انتخاب کنند اما شرکتهای کوچکتر هم مشکلات خاص خود را دارند و هر چند تمایل دارند در ایران فعالیت کنند، نگران دردسرهای بعدی آن هستند.

اکسپرس سخن کریستوف لیتل رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا را نقل می کند که گفته است اتحادیه باید به شرکتها تضمین کامل بدهد که در برابر زیانهای احتمالی از آنها حمایت خواهد کرد.

به گفته او، تمایل شرکتهای اروپائی به ترک فعالیت در ایران، نشانه شکست همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقابله با تحریمها و پیروزی دونالد ترامپ است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازجویی اسرائیل از یک منتقد سرشناس یهودی آمریکایی؛ اسرائیل می گوید اشتباه شده بود

پیتر باینارت ۴۷ ساله طرفدار تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین در کنار هم است.

یک آمریکایی یهودی که به انتقاد از سیاست های دولت اسرائیل شهرت دارد، روز دوشنبه گفت مقامات اسرائیلی او را در فرودگاه تل آویو به طور موقت بازداشت کردند و پیش از آنکه به او اجازه ورود دهند، در مورد دیدگاه های سیاسی اش از او بازجویی کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، پیتر باینارت تازه ترین مورد از یهودیانی است که به خاطر انتقاد از اسرائیل توسط مقامات امنیت مرزی اسرائیل بازجویی می شوند.

آسوشیتدپرس می نویسد دولت اسرائیل این مورد را یک اشتباه خوانده است.

به نوشته فاکس نیوز، پیتر باینارت در نشریه آتلانتیک، و در سایت های سی.ان.ان و روزنامه اسرائیلی هاآرتص نظراتش را می نویسد و منتقد صریح سیاست های اسرائیل در مورد فلسطینی ها و نزدیکی دولت اسرائیل با پرزیدنت دونالد ترامپ بوده است.

آسوشیتدپرس، در بخشی از گزارش خود می نویسد باینارت همچنین نسبت به شکاف میان اسرائیل و جامعه یهودی آمریکا که عمدتا لیبرال هستند، هشدار داده و گفته است اسرائیل باید یک کشور فلسطینی تشکیل دهد تا ادامه حیات خود به عنوان یک دموکراسی با اکثریت یهودی را تضمین کند.

برخی در اسرائیل که دیدگاه های چپ سیاسی دارند، موافق نظرات باینارت هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دلار حدود ۱۱ هزار تومان؛ ادامه بازداشتهای بازار ارز: احضار ۸۵۰ نفر در پرونده‌های اقتصادی

در حالیکه ارزش هر دلار آمریکا همچنان بالای ده هزار تومان در بازار آزاد است، مقام های قضایی و پلیس از بازداشت تعداد بیشتری از فعالان بازار ارز خبر داده اند.

روز سه شنبه ۲۳ مرداد، رئیس پلیس تهران گفت ۸۵۰ نفر در ارتباط با پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر احضار شدند.

حسین رحیمی که با تسنیم گفتگو می کرد به جزئیات اشاره ای نکرد اما بخشی از احضار شدگان بازداشت شده اند و از کسانی هستند که در بازار سکه و ارز فعال بوده اند.

از ده روز پیش، با شکست سیاست ارزی دولت روحانی، ارزش دلار در بازار آزاد به بیش از ده هزار تومان رسید.

روز سه شنبه خبرگزاری ایسنا گزارش داد اگر خواهان خرید از دلالان میدان فردوسی باشید هر دلار آمریکا را ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسانند. اما همین دلار آمریکا چند کوچه آن طرف‌تر تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد. هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

در واکنش به سقوط ارزش پول ملی ایران در یک سال گذشته، استاد سرشناس اقتصاد در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، تورم موجود در ایران را حدود ۱۵۷ درصد دانست نه آنچه که دولت ایران اعلام می‌کند.

همزمان با آغاز رسمی تحریم‌های ایران از سوی دولت ایالات متحده، روز دوشنبه پروفسور استیو هانکه، استاد اقتصادکاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مردم ایران می دانند که تهدید و اجرای تحریمها یعنی، باید منتظر کسری بیشتر بودجه کشورشان باشند و تنها راهی که دولت می تواند آنرا جبران کند، چاپ پول است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

پروفسور استیو هانکه با اشاره به بحران های ارزی ماههای اخیر ایران گفت: «با توجه به آغاز تحریمها، مردم ایران در هر فرصتی ریال را با دلار، طلا، حتی شکر، آرد و خودرو معاوضه می کنند. به همین دلیل تورم در ایران در اوج است. برپایه ارزیابی امروز من، نرخ تورم سالانه حدود ۱۵۷ درصد است در حالیکه دولت آنرا حدود ۱۰/۲ درصد اعلام کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قدردانی وزیر خارجه آمریکا از کمک‌های عربستان در سوریه و عراق

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در گفت‌وگو با ولیعهد سعودی، از کمک‌های ریاض برای بازگرداندن فوری ثبات به مناطق شمال شرقی سوریه، همکاری با دولت عراق و همچنین پیشنهاد کمک برای تامین آب و برق مورد نیاز مردم آن کشور قدردانی کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، مایک پمپئو و محمد بن سلمان در این گفت‌وگو همچنین از برقراری آتش بس موقت در افغانستان به مناسبت عید قربان و علاوه بر آن یک صلح فراگیر در آن کشور حمایت کردند.

دو طرف آخرین تحولات مربوط به جنگ یمن و همچنین تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل و فصل اختلاف‌ها و پایان دادن به جنگ در آن کشور را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.

عربستان سعودی متحد نزدیک آمریکاست و پرزیدنت ترامپ در ابتدای روی کار آمدن به این کشور سفر کرد. رئیس جمهوری آمریکا در آن سفر خواستار همراهی کشورهای منطقه برای مبارزه با خشونت طلبان داعش شد که با همراهی حدود چهل کشور همراه شد. بعد از این همراهی، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا داعش را در سوریه و عراق شکست داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ بودجه بی‌سابقه نظامی آمریکا را امضا و ابلاغ کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بودجه دفاعی ایالات متحده را امضا کرد - ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه بودجه بی سابقه دفاعی ایالات متحده را امضا کرد و بدین ترتیب مصوبه کنگره به قانون تبدیل شد.

سنای آمریکا پیشتر با تصویب لایحه مجوز دفاعی ایالات متحده، آن را برای امضای رییس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده بود.

در این مصوبه که هزینه های دفاعی را افزایش داده و موضع ایالات متحده نسبت به روسیه را ارتقا می دهد، همزمان از تغییر سیاستی که با دیدگاه پرزیدنت ترامپ مغایرت داشت، پرهیز شده است.

سنای آمریکا لایحه ۷۱۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری دفاعی کشور را که پیش از آن از سوی مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود، با ۸۷ رای موافق در برابر ۱۰ رای منفی تصویب کرده و آن را برای امضای پرزیدنت ترامپ به کاخ سفید فرستاد.

این مصوبه ۶۹ میلیارد دلار برای بودجه جنگی تحت عنوان «عملیات احتمالی خارج از کشور» اختصاص داده و ۲.۶ درصد افزایش حقوق برای اعضای نیروهای مسلح و سرمایه گذاری ده ها میلیارد دلاری در نوسازی ناوگان هوایی و دریایی پنتاگون و دفاع موشکی را فراهم می کند.

مورد قابل توجه در این مصوبه ممنوعیت تحویل هواپیماهای اف- ۳۵ آمریکا به ترکیه، یک متحد ناتو، است. روابط دوجانبه این دو کشور دچار تنش شده است و این ممنوعیت تحویل تا زمانی که آنکارا بتواند تأیید کند که سیستم موشکی ضد هوایی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری نخواهد کرد، برقرار خواهد بود.

در حالی که چین و روسیه در این مصوبه به عنوان «رقبای استراتژیک» ایالات متحده طبقه بندی شده اند، متن مذاکره شده میان دو شاخه کنگره یک پیشنهاد الحاقی سناتورها را که می‌توانست توافق پرزیدنت ترامپ با شرکت عظیم مخابراتی چینی زی تی ای را مسدود کند،‌ رد کرد. این پیشنهاد اعمال مجازات‌های تحریمی علیه شرکت مذکور به خاطر کمک این شرکت به ایران و کره شمالی برای دور زدن تحریمها را، تسهیل می‌کرد.

این مصوبه در عین حال شامل بندهایی مربوط به مجوز چشم پوشی دولت از برخی تحریمهای مرتبط با روسیه است که دولت را از فروش تجهیزات نظامی به کشورهایی که تکنولوژی روسیه را استفاده می کنند، منع می‌کند.

همچنین ۶۵ میلیون دلار نیز برای احیای زرادخانه هسته ای ایالات متحده با توسعه سلاح های هسته ای اختصاص داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرگس محمدی پس از تشنج در زندان به بیمارستان فرستاده شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در پی وخیم شدن وضعیت سلامتی به بیمارستان منتقل شد.

در پیامی که روز دوشنبه ۲۲ مرداد در فیسبوک نرگس محمدی نوشته شد، آمده است که خانم محمدی یکشنبه شب در سلول دچار تشنج شدید شد و پس از تایید پزشکی قانونی روز دوشنبه برای تشخیص و مداوا به بیمارستان اعزام شد.

در این پیام که نام حمیدرضا محمدی، برادر نرگس محمدی پای آن نوشته، آمده است: «ماه گذشته طی جراحی کیسه صفرا، پزشکان متوجه وجود مشکل جدیدی در دستگاه گوارش شدند که ناشی از وجود غده ای در معده وی بود. قرار بود فورا برای انجام آزمایشات ضروری و تشخیص بیماری اقدام شود، ولی متاسفانه نرگس را بلافاصله از بیمارستان ترخیص کردند، بدون آنکه در این مورد آزمایش یا مداوایی صورت گیرد.»

برادر خانم محمدی اضافه کرده است: «نرگس بطور مداوم دچار حالت تهوع بود و شش کیلو وزن کم کرد و به درخواست پزشکان معالج برای بستری شدن وی ترتیب اثری داده نشد تا اینکه شب گذشته نرگس در سلول دچار تشنج شدید شد.»

همزمان، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری بازداشت شده، در فیسبوک خود نوشت که خانم ستوده از وخامت حال نرگس محمدی خبر داده است.

آقای خندان در فیسبوک نوشت که به گفته خانم ستوده، نرگس محمدی پنج صبح دوشنبه دچار تشنج شد و به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد.خانم ستوده همچنین گفته است که ادامه زندان با این وضعیت جسمی برای نرگس محمدی خطرناک است.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی ، هفته پیش با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی به بازگرداندن سریع خانم محمدی به زندان، درحالی که هنوز به اقدامات پزشکی نیاز داشت، انتقاد کرد و نوشت: «بیماری نرگس محمدی نگران کننده است. روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر را متوقف کنید.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG