لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۴۲

سرخط خبرها

نرگس محمدی پس از تشنج در زندان به بیمارستان فرستاده شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در پی وخیم شدن وضعیت سلامتی به بیمارستان منتقل شد.

در پیامی که روز دوشنبه ۲۲ مرداد در فیسبوک نرگس محمدی نوشته شد، آمده است که خانم محمدی یکشنبه شب در سلول دچار تشنج شدید شد و پس از تایید پزشکی قانونی روز دوشنبه برای تشخیص و مداوا به بیمارستان اعزام شد.

در این پیام که نام حمیدرضا محمدی، برادر نرگس محمدی پای آن نوشته، آمده است: «ماه گذشته طی جراحی کیسه صفرا، پزشکان متوجه وجود مشکل جدیدی در دستگاه گوارش شدند که ناشی از وجود غده ای در معده وی بود. قرار بود فورا برای انجام آزمایشات ضروری و تشخیص بیماری اقدام شود، ولی متاسفانه نرگس را بلافاصله از بیمارستان ترخیص کردند، بدون آنکه در این مورد آزمایش یا مداوایی صورت گیرد.»

برادر خانم محمدی اضافه کرده است: «نرگس بطور مداوم دچار حالت تهوع بود و شش کیلو وزن کم کرد و به درخواست پزشکان معالج برای بستری شدن وی ترتیب اثری داده نشد تا اینکه شب گذشته نرگس در سلول دچار تشنج شدید شد.»

همزمان، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری بازداشت شده، در فیسبوک خود نوشت که خانم ستوده از وخامت حال نرگس محمدی خبر داده است.

آقای خندان در فیسبوک نوشت که به گفته خانم ستوده، نرگس محمدی پنج صبح دوشنبه دچار تشنج شد و به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد.خانم ستوده همچنین گفته است که ادامه زندان با این وضعیت جسمی برای نرگس محمدی خطرناک است.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی ، هفته پیش با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی به بازگرداندن سریع خانم محمدی به زندان، درحالی که هنوز به اقدامات پزشکی نیاز داشت، انتقاد کرد و نوشت: «بیماری نرگس محمدی نگران کننده است. روند معلول سازی یک فعال حقوق بشر را متوقف کنید.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشریه بریتانیایی: مردم می گویند رهبران ایران مقصر مشکلات هستند، نه آمریکا

روزنامه اکسپرس چاپ لندن نوشت: در دور جدید اعتراضات در ایران، مردم، رهبران حکومت جمهوری اسلامی ایران را مقصر گرانی و مشکلات کشور می دانند. همزمان، آیت الله خامنه ای در یک اظهارنظر جدید، هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد و گفت درباره مذاکرات برجام نیز اشتباه کرده است.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی نوشته است: معترضان در ایران در بحبوحه تورم فزاینده ، نرخ بیکاری بالا و سقوط ارزش ریال خشم خود را از رهبرانشان نشان می دهند و نه از پرزیدنت ترامپ که تحریم ها علیه ایران را احیا کرده است. معترضان هفته گذشته به خیابان ها ریختند تا خشم خود را از فساد گسترده، مشکلات اقتصادی و بی عدالتی نشان دادند.

اکسپرس به نقل از یکی از معترضان می نویسد رهبران می خواهند ترامپ را برای بدبختی مردم مقصر نشان دهند در حالی که آیت الله خامنه ای باید سرزنش شود.

روز دوشنبه ۲۲ مرداد، در یک سخنرانی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا ممنوع است، گفت که او در مذاکرات برجام نیز اشتباه کرد که از اجازه مذاکره داد چرا که مذاکره کنندگان به گفته او «از خطوط قرمز تعیین شده عبور کردند.»

این گفته های رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که پرزیدنت ترامپ در ماههای اخیر در پی اعلام خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که دولت او آماده مذاکره با مقام های ایران بر سر اختلافات مطرح شده است و دستیابی به یک توافق «سازنده» است.

از دی ماه سال گذشته تا امروز چند هزار تجمع، راهپیمایی و تظاهرات در ایران برگزار شده است. در تازه ترین دور، هفته پیش هزاران نفر در اعتراض به سقوط ارزش ریال، افزایش بهای مواد غذایی و فساد دولتی به خیابان های شهرهای بزرگ آمدند. اعتراض ها در شهرها و روستاهای ایران اغلب با شعارهایی علیه گرانی و بیکاری آغاز می شود اما به سرعت به اعتراض علیه دولت تبدیل می شود.

خبرگزاری فرانسه نیز روز دوشنبه در گزارشی به نقل از تحلیلگران نوشت، خروج آمریکا از توافق اتمی و نگرانی از احیای تحریم ها به سقوط ارزش ریال دامن زد اما در عین حال بسیاری بر این باورند که این عوامل تنها به مشکلات دیرینه اقتصادی ایران شدت بخشیده است و به اعتراض ها علیه مدیریت اقتصادی و فساد گسترده دامن زده است.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

نرخ دلار و سکه از شهریور ماه گذشته همزمان با اعلام پرزیدنت ترامپ مبنی بر احتمال خروج آمریکا از برجام، ناگهان رو به افزایش گذاشت و هر دلار آمریکا از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در ماه جاری رسید.

بازگشت تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استعفای وزیر شیلات نروژ بعد از سفر اعلام نشده با دوست دختر ایرانی تبار به ایران

آقای سندبرگ به همراه دوست دختر ایرانی تبارش به این کشور سفر کرد.

بعد از چند روز انتقاد «پر سندبرگ» وزیر شیلات نروژ از سمت خود استعفا داد.

در روزهای اخیر سفر این مقام نروژی به ایران و عکسهای او، در رسانه های این کشور به جنجالی تبدیل شد و حتی انتقاد برخی چهره های ایرانی تبار هم حزبی او را نیز در پی داشت.

«پر سندبرگ» ۵۸ ساله، اعلام کرد او در سفر ماه گذشته، پروتکل های امنیتی دولت نروژ را رعایت نکرده است. براساس مقررات، او مقصد خود را به همکارانش نگفته بود و تلفن همراه دولتی خود را با خود به ایران برد.

به نوشته رسانه های نروژ، آقای سندبرگ که معاون رهبر حزب ضدمهاجر «توسعه» است، با دوست دخترش «بهار لتنس» به ایران سفر کرد.

در خلال این سفر، این وزیر نروژی عکس هایی از ایران گذاشت و تمجید او از ایران، با انتقاداتی روبرو شد.

از جمله «مازیار کشوری» سیاستمدار ایرانی نروژِ در یادداشتی نوشت وجدانش تحمل سکوت بیشتر را ندارد چون او و بسیاری از پناهندگان کشور نروژ را برای گریز از بی‍عدالتی‌ها و قوانین ضد حقوق بشر و تروریستی رژیم ایران انتخاب کرده‌اند اما در همین حال هم‌حزبی من با تفریح در سواحل شمال ایران، یعنی درست در جایی که زنان ایرانی حق شنا و آفتاب گرفتن بدون حجاب را ندارند، از ایران بعنوان کشوری امن و آزاد با مردمانی مهربان و با فرهنگ غنی و آداب و رسوم زیبا یاد می‌کند.

وزیر نروژی در حالی استعفا داد که پیشتر در توجیه سفرش در فیسبوک خود نوشت:من در تعطیلات، کشور و فرهنگ ایران را از نزدیک دیدم و تجربه کردم و اینها نتایج من از این سفر هستند: ایران کشوری بزرگ با مردمی بزرگ است اما شوربختانه آنها حکومت و نهاد قدرتی دارند که کاملا با ارزشهای من ناسازگار است.

آقای سندبرگ پیشتر هم به ایران سفر داشت. او در سال ۲۰۱۶ برای کار به ایران سفر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

امارات گزارش آسوشیتدپرس از «توافق پنهانی» با القاعده یمن را تکذیب کرد

عکس آرشیوی از نیروهای اعزامی ارتش امارات متحده عربی به یمن

امارات متحده عربی روز دوشنبه گزارش تازه خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره توافق پنهانی با پیکارجویان شاخه گروه تروریستی القاعده در یمن را رد کرد و گفت به طور فعال در حال نبرد با این گروه است.

آسوشیتدپرس هفته گذشته در گزارشی از نحوه جذب پیکارجویان القاعده توسط گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، که امارات نیز عضو آن است، خبر داده بود.

به نوشته این خبرگزاری، اعضای القاعده و آنهایی که اخیرأ به آن گروه پیوسته‌اند، از دید نیروهای ائتلاف «جنگجویانی استثنایی» هستند و هدف از جذب آنها تصرف مناطق تحت کنترل آنها در یمن است.

یک افسر بلندپایه ارتش امارات روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در دوبی گفت گزارش آسوشیتدپرس، که شامل گفت‌وگو با بیش از بیست تن از شاهدان ماجرا است، بر اساس «هیچ» تنظیم شده است.

سرتیب مسلم الراشدی با تاکید بر این که القاعده یمن تمایلی به گفت‌وگو ندارد و دلیلی هم برای مذاکره با آن وجود ندارد، گفت افرادی از نیروهای امارات و ائتلاف در جنگ با القاعده کشته یا زخمی شده‌اند.

وی اضافه کرد، از زمانی که ائتلاف وارد جنگ یمن شد تا کنون حدود ۱۰۰۰ پیکارجوی القاعده، از جمله ۱۳ تن از رهبران ارشد آن، کشته شده‌اند و حدود ۱۵۰۰ نفر دیگر هم به اسارت ما در آمده‌اند.

به گفته مقام‌های اماراتی در حال حاضر حدود ۲۰۰ پیکارجوی شاخه القاعده در جنگ یمن هنوز فعال هستند و هیچگونه همکاری یا همدستی هم بین آنها و نیروهای ارتش امارات یا ائتلاف در کار نیست.

آسوشیتدپرس پیشتر در اواخر خرداد ماه هم در گزارشی نوشته بود که شماری از شهروندان یمن می‌گویند در بازداشتگاه‌های زیر نظر نیروهای اماراتی در یمن شکنجه شده و مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

ائتلاف به رهبری ریاض از مارس ۲۰۱۵ تاکنون در یمن علیه شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در جنگ هستند و به دلیل کشتار غیرنظامیان در چند مورد حملات هوایی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

انور قرقاش وزیر خارجه امارات امروز در پاسخ به پرسشی درباره مرگ ده‌ها غیرنظامی، که بیشتر آنها کودک بودند بر اثر حمله هوایی ائتلاف به صعده اذعان کرد که جنگ یک «عملیات پاک» نیست.

ایالات متحده از این حادثه ابراز تأسف کرده و دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار انجام تحقیقات مستقل شده است. ائتلاف به رهبری عربستان در واکنش گفته است درباره حادثه تحقیق می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سران دو کره اینبار در پیونگ یانگ دیدار خواهند کرد

سران دو کره از ماه آوریل تا کنون دو بار در منطقه حائل مرزی بین دو کشور با یکدیگر دیدار کرده اند.

سران دو کره شمالی و جنوبی روز دوشنبه اعلام کردند که برای انجام یک دیدار مستقیم دیگر در ماه آینده میلادی به توافق رسیده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیدار کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در پیونگ یانگ خواهد بود.

تاریخ دقیق این دیدار هنوز مشخص نشده است.

دو طرف پیشتر دو بار، در اوایل اردیبهشت و اوایل خرداد ماه در منطقه صفر مرزی حائل بین دو کشور، با یکدیگر دیدار کرده‌ بودند.

این نخستین دیدار آنها پس از ملاقات تاریخی رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا که ۲۲ خرداد در سنگاپور انجام شد، خواهد بود.

دولت پرزیدنت ترامپ گفته است هدف اصلی گفت‌وگوها با مقام‌های پیونگ یانگ عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای است.

سومین دیدار سران دو کره در حالی برگزار خواهد شد که اخیرا نگرانی‌ها از احتمال تقابل دوباره واشنگتن و پیونگ یانگ افزایش یافته است.

واشنگتن تاکید دارد که تحریم‌های کره شمالی تا زمان تحقق این مهم ادامه خواهد یافت؛ اما این موضع موجب نارضایتی پیونگ یانگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جوانی که از قبرستان کشتار ۱۳۶۷ عکس گرفته بود، بعد از ده سال از زندان آزاد شد

آقای اقدامی در سی سالگی بازداشت و در آستانه چهل سالگی از زندان آزاد شد

جعفر اقدامی یک فعال سیاسی در ایران، بعد از ده سال زندان، آزاد شد.

آقای اقدامی که چندین بار در حاشیه وقایع کوی دانشگاه و بعد در سالگرد نویسندگان ترور شده بازداشت شده بود، ده سال پیش به جرم عکاسی از گورستان خاوران که محل دفن کشتار ۱۳۶۷ است، بازداشت شد.

«کمپین حقوق بشر در ایران» روز دوشنبه ۲۲ مرداد خبر داد جعفراقدامی (شاهین) که از سال ۸۷ به اتهام حضور و عکاسی در مراسمی در خاوران بازداشت و زندانی بود، امروز پس از ده سال و با پایان حبس از زندان گوهردشت آزاد شد.

آقای اقدامی که متولد دی ماه ۱۳۵۷ است، پیشتر در نامه ای از زندان گفته بود که در اعتراضات تیرماه ۷۸ یکبار بازداشت شد. دفعه بعد او در سال ۸۰ بازداشت شد. در حالی او سال ۸۶ آزاد شد که کمی بعد به خاطر حضور در خاوران بازداشت شد.

کشتار ۱۳۶۷ در آخرین تابستان این سال به دستور آیت الله خمینی روی داد. جمهوری اسلامی در دادگاههایی سریع، بیش از ۴ هزار مخالف سیاسی خود را که بعضی از آنها قبلا محاکمه و به زندان محکوم شده بودند را در مدت کوتاهی اعدام کرد و اغلب این افراد در قبرهای جمعی دفن شدند. از محل دفن خیلی از این کشته شدگان اطلاعی نیست. پیشتر آیت الله منتظری منتقد حکومت از این اعدام ها به عنوان جنایت نام برده بود.

جعفر اقدامی که به جرم عکاسی از خاوران محل دفن منتسب به قربانیان کشتار ۶۷ ده سال زندانی بود، در «رنجنامه» که از دوران بازداشت خود نوشته، از شکنجه و آزار توسط ماموران گفته بود.

ایالات متحده و نهادهای حقوق بشری، جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق فعالان مدنی، سیاسی و اقلیت های دینی و قومی متهم می کنند.

جمهوری اسلامی ایران، منتقدان و مخالفان را در دادگاه های انقلاب و بدون حضور هیات منصفه و بعضی اوقات وکیل مدافع محاکمه می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازداشت یک فعال مدنی در یاسوج برای انتقاد از وضعیت اقتصادی

محمد داوری، فعال مدنی در یاسوج توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

وبسایت هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می کند، روز دوشنبه ۲۲ مرداد گزارش داد که آقای داوری روز جمعه در منزل پدری خود بازداشت و پس از گذشت سه روز، با قرار بازداشت موقت دو ماهه به زندان یاسوج منتقل شد.

در این گزارش به نقل از یکی از نزدیکان محمد داوری آمده که ماموران هنگام بازداشت، وسایل شخصی او از جمله لپ تاپ و یادداشت‌های او را ضبط کردند.

گفته می شود که آقای داوری هم اکنون در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

این فعال مدنی ۲۵ ساله و دانشجوی علوم سیاسی، اسفند سال گذشته نیز پس از احضار به دفتر اداره اطلاعات سپاه پاسداران، «به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشویش اذهان عمومی»، بازداشت شد و یک هفته بعد، با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی و قرار کفالت از زندان آزاد شد.

گفته می شود که از جمله دلایل بازداشت سال گذشته او، انتشار مطالبی در انتقاد از وضع معیشتی مردم و همچنین نقش سپاه در سقوط هواپیمای تهران – یاسوج بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا یک فرمانده گروه بحرینی «الاشتر» در ایران را در فهرست تروریسم قرار داد

وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه با استناد به فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ تحت قانون مبارزه با تروریسم جهانی، یکی از فرماندهان گروه تروریستی «الاشتر» بحرین را، که مقر او در ایران است، در فهرست تروریسم قرار داد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، قرار گرفتن نام «قاسم عبدالله علی احمد» معروف به قاسم مؤمن در این فهرست ویژه تروریسم به دلیل خطر بالای ارتکاب او به برنامه ریزی یا اقدام به عملیات تروریستی از جانب او است.

گروه مسلح شیعه موسوم به «گردان الاشتر» در بحرین فعال است و تحت حمایت ایران و دیگر گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق قرار دارد و واشنگتن ماه گذشته نام آن را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا این گروه به دنبال سرنگونی حکومت بحرین بوده و پول و سلاح مورد نیاز خود را از سپاه پاسداران ایران دریافت می‌کند و در عراق توسط نیروهای سپاه تحت آموزش نظامی قرار می‌گیرند.

اداره مبارزه با تروریسم وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر نیز نام دو تن از رهبران این گروه را به نام‌های «مرتضی مجید علوی» و «احمد حسن یوسف» در فهرست تروریسم جهانی قرار داده بود.

نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به فهرست تروریسم و تحریم‌های دولت ایالات متحده اضافه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار آزادی نادر افشاری و دیگر بازداشتی‌های تظاهرات اخیر شد

نادر افشاری فعال مدنی مدتی است که در بازداشت است.

عفو بین الملل از مقام های جمهوری اسلامی خواست که نادر افشاری و دیگر شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز را آزاد کند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، روز دوشنبه ۲۲ مرداد ضمن ارائه گزارشی از بازداشت نادر افشاری، فعال مدنی، و بی خبری مادر او پس از شش روز از بازداشت، نوشت که آقای افشاری بنا به اعلام دادگاه انقلاب در«خانه امن» نگهداری می شود.

عفو بین الملل با اعلام اینکه «خانه‌های امن» بازداشت‌گاه‌های مخفی هستند که توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی گردانده می‌شوند، نوشت که سازمان زندان‌ها هیچ گونه نظارتی بر این بازداشتگاه‌ها ندارد و این موضوع، نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

عفو بین الملل در ادامه آورده است: «مقامات ایران ملزم هستند که نادر افشاری و کلیه کسانی که تنها به خاطر شرکت مسالمت‌آمیز در تظاهرات اعتراضی بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید و شرط آزاد و از تمام بازداشت‌شدگان باید در مقابل شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کنند.»

مادر نادر افشاری، از بازداشت شدگان تظاهرات گوهردشت روز چهارشنبه ۱۷ مرداد در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که پسرش از هفت روز پیش بازداشت شده و او پس از شش روز بی خبری، روز سه شنبه با مراجعه به دادگاه انقلاب از بازداشت پسرش آگاه شده است.

به گفته خانم سبزه پرور، مسئول دفتر بازپرس ابراهیمیان در دادگاه انقلاب به خانواده های بازداشت شدگان گفت که بستگان آنها به عنوان اغتشاشگر بازداشت شده در «خانه‌های امن» در حال بازجویی هستند و بعد از بازجویی و تکمیل پرونده ممکن است با قرار تعیین شده آزاد ‌شوند.

مادر نادر افشاری همچنین تاکید کرد که پسرش در جریان ناآرامی های گوهردشت کرج بازداشت شده و هرگونه شایعاتی مبنی بر وابستگی او به گروهها و بازداشت او در مناطق دیگر کشور را تکذیب کرد.

خانم افشاری می گوید پسرش اغتشاش گر نیست، بلکه نسبت به شرایط معترض است و اعتراض او کاملاً قانونی است.

نادر افشاری بهمن ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد، مدتی در زندان انفرادی به سر برد و به قید وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جمهوری اسلامی ایران در ماه سپتامبر نفت را با تخفیف به مشتریان خود عرضه می‌کند

هرچند یک مقام ایرانی می گوید که تخفیف فروش نفت عادی است اما به گزارش بلومبرگ این پایین ترین قیمت در ۱۴ سال گذشته است.

حدود سه ماه مانده به اجرایی شدن مجدد تحریمهای آمریکا علیه نفت و منابع انرژی ایران، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داد تهران در سپتامبر به مشتریان آسیائی نفت و گاز خود تخفیف می دهد.

ایرنا گزارش دوشنبه خود را به «یک منبع آگاه» در وزارت نفت نسبت داده که گفته تخفیف دادن بخشی از ماهیت بازار جهانی است و همه صادر کنندگان این ذخایر از آن پیروی می کنند.

خبرگزاری بلومبرگ پیشتر اعلام کرد که بهای پیشنهادی ایران پائین ترین سطح قیمت در ۱۴ سال گذشته است.

چین و هند که مجموعاً تقریباً نیمی از نفت صادراتی ایران را خریداری می کنند، گفته اند بخاطر تحریمهای آمریکا، داد و ستد خود با ایران را کاهش نخواهند داد.

بازگشت دور نخست تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

قرار است دور دوم تحریم که هدف آن کاهش صادرات نفت و گاز ایران است، میانه آبان صورت بگیرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار سناتور گراهام به رهبران ایران و کره شمالی

یک سناتور ارشد جمهوریخواه به دو کشور ایران و کره شمالی هشدار داد.

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکا روز یکشنبه در گفتگو با تلویزیون فاکس نیوز به ایران و کره شمالی نسبت به جدی گرفتن عزم رییس جمهوی آمریکا برای توقف فعالیتهای اتمی آنها هشدار داد.

سناتور گراهام در این گفتگو از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریمها برای شکستن مقاومت اقتصادی آیت الله های ایران حمایت کرد.

سناتور گراهام رژیم ایران را یک استبداد مذهبی توصیف کرد که خاورمیانه را تخریب میکند.

سناتور دمکرات جک رید نیز در این برنامه گفت تهران فعالیتهای بی ثبات کننده و آزمایش موشکهای بالستیک را افزایش داده اما تاکید کرد تا کنون به تهدید خود در زمینه بستن تنگه هرمز که اقدامی غیر قابل قبول است، عمل نکرده است.

بازگشت تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اکسپرس: معترضان، رهبران ایران را مقصر مشکلات اقتصادی می‌دانند

خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای دولت حسن روحانی

در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین اظهارنظر «سوءمدیریت» دولت را عامل مشکلات اقتصادی می داند، معترضان ایرانی در هفته های اخیر در تظاهرات خود در شهرهای بزرگ ناخشنودی خود را از رهبران شان ابراز کرده اند.

روزنامه اکسپرس چاپ لندن در گزارشی نوشته است:معترضان در ایران در بحبوحه تورم فزاینده ، نرخ بیکاری بالا و سقوط ارزش ریال خشم خود را از رهبرانشان نشان می دهند و نه از پرزیدنت ترامپ که تحریم ها علیه ایران را احیا کرده است.

معترضان هفته گذشته به خیابان ها ریختند تا خشم خود را از فساد گسترده، مشکلات اقتصادی و بی عدالتی نشان دادند.

اکسپرس به نقل از یکی از معترضان می نویسد رهبران می خواهند ترامپ را برای بدبختی مردم مقصر نشان دهند در حالی که آیت الله خامنه ای باید سرزنش شود.

در همین حال، آیت الله خامنه ای روز یکشنبه دولت حسن روحانی را متهم به سوء مدیریت کرد و گفت سوء مدیریت اقتصادی بیش از تحریم ها بر مردم فشار می گذارد. او همچنین گفت سقوط ارزش ریال مشکل خارجی نیست بلکه داخلی است. تحریم‌ها نه این که اثر نداشته باشد اما عمده‌ تأثیر مربوط به عملکردهاست.

رویترز نیز روز دوشنبه در گزارشی نوشت ریال از چهار ماه گذشته، نیمی از ارزش خود را از دست داده است که علت عمده آن تقاضا برای دلار در میان مردم بوده است که می خواهند پس اندازهای خود را حفظ کنند.

رویترز در ادامه نوشت: هزاران نفر در اعتراض به سقوط ارزش ریال، افزایش بهای مواد غذایی و فساد دولتی به خیابان ها ریخته اند.

اعتراض ها در شهرها و روستاهای ایران اغلب با شعارهایی علیه گرانی و بیکاری آغاز می شود اما به سرعت به اعتراض علیه دولت تبدیل می شود.

خبرگزاری فرانسه نیز روز دوشنبه در گزارشی به نقل از تحلیلگران نوشت، خروج آمریکا از توافق اتمی و نگرانی از احیای تحریم ها به سقوط ارزش ریال دامن زد اما در عین حال بسیاری بر این باورند که این عوامل تنها به مشکلات دیرینه اقتصادی ایران شدت بخشیده است و به اعتراض ها علیه مدیریت اقتصادی و فساد گسترده دامن زده است.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

بازگشت تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع افغانستان: ۱۲۰ نیروی افغان و غیرنظامی در حمله طالبان کشته شدند

شهر غزنی در غرب کابل هدف حملات روزهای اخیر طالبان قرار گرفت.

در چهار روز درگیری شدید میان نیروهای افغانستان و طالبان در مرکز یکی از استان‌های مهم این کشور، حدود ۱۰۰ پلیس افغان و دست کم ۲۰ غیرنظامی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این آمار را وزیر دفاع افغانستان در روز دوشنبه اعلام کرد.

به نوشته این خبرگزاری، آماری که ژنرال طارق شاه بهرامی در روز دوشنبه داد، اولین آمار رسمی از کشته شدگان در حمله عظیم طالبان به شهر غزنی، مرکز استان غزنی به شمار می رود.

حمله چند وجهی طالبان به تاسیسات دفاعی در غزنی این امکان را داد که پیکارجویان چندین بخش مهم شهر را تصرف کنند. طالبان با حمله به عمق استراتژیک شهر قدرت خود را به نمایش گذاشت.

غزنی کمتر از ۱۲۰ کیلومتر از کابل، پایتخت افغانستان، فاصله دارد.

در همین حال گزارش شده است که آمریکا مشاوران نظامی خود را برای کمک به نیروهای افغان اعزام کرده است.

غزنی جمعیتی حدود ۲۷۰ هزار نفر دارد و سقوط آن یک پیروزی عمده برای طالبان را رقم خواهد زد. تصرف غزنی همچنین دسترسی به یک بزرگراه مهم از کابل به ولایت های جنوبی را قطع می کند.

وزیر دفاع افغانستان گفت آمار کشته شدگان قطعی نیست و ممکن است تغییر کند.

او گفت حدود هزار نیروی کمکی به غزنی اعزام شده اند و به جلوگیری از سقوط شهر به دست طالبان کمک کرده اند. او همچنین گفت ۱۹۴ نفر از شورشیان از جمله ۱۲ نفر از رهبران آنها کشته شده اند.

وزیر دفاع افغانستان گفته است پاکستانی ها، اعراب و چچن ها در میان پیکارجویان کشته شده طالبان بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حضور کم فروغ «راست‌های افراطی» در تجمع مقابل کاخ سفید در پایتخت آمریکا

یک عضو گروه راست های افراطی در مقابل کاخ سفید و حضور مخالفان این گروه در زمینه عکس

روز یکشنبه واشنگتن پایتخت آمریکا شاهد حضور تجمع دو گروه «راست های افراطی» و مخالفان آنها بود. این تجمع یکسال بعد از تجمع سال گذشته در شارلوتزویل در ویرجینیا بود و چون در آن تجمع یک نفر هم کشته شده بود، تجمع روز گذشته حساسیت زیادی ایجاد کرده بود.

رسانه های آمریکایی می گویند، یک سال بعد از تظاهرات راست های افراطی در شهر شارلوتزویل در ویرجینیا، تظاهرات روز یکشنبه این گروه در برابر کاخ سفید، به دلیل کمبود تعداد آنان و کثرت مخالفان، شکست سختی برایشان بود.

روز یکشنبه ۲۱ مرداد، کمتر از بیست نفر از گروهی که همگی سفید پوست بودند و نام «متحد کردن دست راستی ها» را بر خود نهاده اند، در شهر واشنگتن اجتماع کردند.

جان کسلر، سازمانده دست راستی ها گفت: ما در یک فضای سیاسی زندگی می کنیم که هر گروهی، مثل سیاه ها یا یهودیان خود را سازمان داده اند. اما هیچکس اینکار را برای سفید پوست ها نکرده است.

گروه ها برای تجمع مقابل کاخ سفید معمولا از قبل مجوز می گیرند. تقاضانامه این گروه برای تظاهراتی ۴۰۰ نفره بود، اما تنها تعداد انگشت شماری در محل حاضر شدند، و حتی سازمانده آن نیز می گوید که خود را «دست راستی افراطی» نمی داند.

جان کسلر گفت: من از این گروه بریده ام و راست افراطی نیستم! چون این گروه خیلی به سرعت و بیش از حد افراطی شده است. از این به بعد من تنها به دنبال احقاق حقوق سفید پوست ها در این کشور هستم.

در جریان اولین تجمع دست راستی های افراطی در شارلوتزویل در ویرجینیا در سال گذشته، یکی از آنها با اتومبیل به تظاهرکنندگان مخالف حمله کرد که بر اثر آن زنی ۳۲ ساله بنام «هدر هیر» کشته شد.

صدها نفر در شارلوتزویل در ویرجینیا یاد قربانی کشته شده در تجمع سال گذشته را گرامی داشتند.
صدها نفر در شارلوتزویل در ویرجینیا یاد قربانی کشته شده در تجمع سال گذشته را گرامی داشتند.

حواشی سال گذشته موجب شد که در تجمع روز گذشته در مقابل کاخ سفید، پلیس بین «دست راستی ها» و مخالفان شان حائل شود.

یکی از مخالفان دست راستی ها گفت: صرفنظر از پیامی که دارند، آن را دوست نداریم! البته دست راستی های افراطی هم مثل بقیه آزادند که عقیده شان را ابراز کنند، اما تاکید می کنم که این عقیده به نفع جامعه ما نیست.

روز یکشنبه، مادر خانم هیر که سال گذشته در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا کشته شد، مجدداً از محل تصادف عمدی اتومبیل یک دست راستی افراطی با دخترش در آن شهر دیدن کرد و یاد او را گرامی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرخ دلار در بازارهای مختلف ایران در محدوده ۱۰ هزار تومان ماند

کمتر از یک هفته پس از آغاز به کار سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی ایران، نرخ ارز در بازار متشکل (بازار ثانویه) و صرافی ها بار دیگر بالا رفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها از بازار ارز تهران، معدود صرافی های فعال، روز یکشنبه ۲۱ مرداد نرخ خرید دلار را حدود ۱۰۲۰۰ و فروش تا ۱۰۳۰۰ تومان اعلام کردند.

البته نرخ فروش دلار برخی از صرافی ها به ۱۰۴۰۰ هم رسید.

بر اساس سیاست های ارزی اعلام شده در هفته گذشته، نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها باید حدود یک درصد بالاتر از نرخ معامله شده در بازار متشکل(بازار ثانویه) باشد.

برخی وبسایت‌های خبری گزارش دادند که روز یکشنبه نرخ خرید دلار در بازار متشکل ۱۰۰۵۰ تومان و نرخ فروش آن، ۱۰۲۰۰ تومان بود.

دلار در بازار ثانویه در حالی بیش از ۱۰ هزار تومان معامله شد که هفته گذشته همزمان با آغاز این بازار، دلار در محدوده ۸ هزار تومان خرید و فروش شده بود.

بازار ثانویه یا متشکل ارز، محل عرضه ارز صادرکنندگانی نظیر شرکت‌های پتروشیمی است. این ارز به واردکنندگانی که مجوز واردات از دولت دریافت کرده اند به فروش می‌رسد. صرافی های مجاز نیز می توانند ارز ارائه شده در این بازار و سامانه نیما را یک درصد گرانتر به متقاضیانی که شامل دستورالعمل بانک مرکزی باشند، بفروشد.

متقاضیان ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی از جمله خریدارانی هستند که صرافی ها مجاز به فروش ارز به آنها هستند.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد.

هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موضع نخست وزیر عراق درباره تحریم ایران موجب لغو سفر عبادی به تهران شد

در حالیکه قرار بود نخست وزیر عراق روز سه شنبه این هفته به تهران سفر کند،‌ خبرگزاری فرانسه می گوید موضع حیدر العبادی درباره تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی موجب لغو سفر وی به تهران شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق خبر لغو سفر العبادی به تهران را داد. هرچند این لغو سفر از سوی نخست وزیر عراق «شلوغی برنامه» عنوان شده اما خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه نوشت ایران در ابتدا با سفر عبادی به تهران موافقت کرده، اما بعد از اظهارات او درباره احتمال تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این سفر را لغو کرد.

هفته گذشته رسانه‌های عراقی به نقل از عبادی گزارش دادند که عراق با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالف است، اما مجبور به تبعیت از آن‌هاست.

یک هفته پیش پرزیدنت ترامپ دستور بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی را صادر کرد. در واکنش حیدرالعبادی نخست وزیر عراق روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها تبعیت می‌کند. وی گفت: «ما به خاطر حفاظت از منافع ملت‌مان از تحریم‌ها پیروی می‌کنیم. ما از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم اما به آن عمل می‌کنیم».

ایالات متحده از هفته پیش از متحدان خود خواسته به آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران بپیوندند.

روز یکشنبه آمریکا از طریق سفیر خود در بریتانیا، نزدیک ترین متحد ایالات متحده از لندن خواست موضع خود را در باره توافق اتمی مناقشه برانگیز با ایران تغییر دهد و به جای ایستادن در کنار اتحادیه اروپا برای حمایت از توافق برجام با ایران، از موضع پرزیدنت ترامپ حمایت کند.

بازگشت تحریم‌ها

روز دوشنبه ۱۵ مرداد پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرمانده سنت‌کام: قاسم سلیمانی و نیروی قدس سپاه در مرکز فعالیت‌های مخرب منطقه هستند

ژنرال جوزف وتل، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به «سنت‌کام» در دو توئیت درباره نقش بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در منطقه نوشت که برای او نقش مرکزی نیروی قدس سپاه پاسداران در فعالیت های مخرب در منطقه روشن است.

ژنرال وتل در توئیتی که یکشنبه ۲۱ مرداد منتشر کرد، نوشت: «برای من روشن است که قاسم سلیمانی و نیروی قدس سپاه پاسداران هسته مرکزی یک کارزار گسترده و پرهزینه برای فعالیت‌های مخرب و منفی در منطقه از جمله در سوریه، عراق، لبنان، بحرین و یمن است.»

ژنرال وتل همچنین نوشت که این فعالیت‌های مخرب و بی ثبات کننده، امنیت و ثبات منطقه را به خطر انداخته و به سود مردم ایران نیست.

این فرمانده ارشد آمریکایی پیشتر نیز قاسم سلیمانی و نیروی قدس سپاه را اصلی ترین تهدید منطقه دانسته بود.

دولت پرزیدنت ترامپ و متحدان آمریکا در خاورمیانه، بارها جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت مخرب در برخی از کشورهای منطقه از جمله یمن، عراق، سوریه، لبنان کرده اند.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه اعلام کرد که آمریکا به دلیل اینکه رفتار تهاجمی ایران در منطقه پس از دستیابی به توافق هسته ای با قدرتهای جهانی، افزایش یافته است، و از آن رو که این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود، از آن خارج شد.

وزیر خارجه آمریکا نیز در ادامه اعلام کرد که فشار اقتصادی و سیاسی بر جمهوری اسلامی ادامه می یابد تا هنگامی که این رژیم دست از رفتارهای مخرب در منطقه و حمایت از تروریسم بردارد و برنامه های هسته ای و موشکی خود را کنار بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وثیقه سنگین برای آزادی یک شهروند بهائی از زندان اوین

یک شهروند بهائی ساکن تهران با قرار وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی تا زمان دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به نوشته وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می کند، مهرداد حیرانی، شهروند بهائی که اردیبهشت دستگیر شده بود پس از سه ماه بازداشت روز یکشنبه ۲۱ مرداد با ارائه وثیقه سنگین از زندان اوین آزاد شد.

آقای حیرانی توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل یکی از دوستانش در کرج بازداشت شد. ماموران در ادامه به منزل خود او رفته و پس از تفتیش، لوازم شخصی، کتابها و کامپیوتر او را ضبط کردند. تعیین وثیقه سنگین برای این شهروند بهائی در حالی است که هنوز اتهامات او اعلام نشده است.

طی ماههای اخیر اخبار متعددی از بازداشت، محرومیت از تحصیل و حمله به مغازه های بهائیان در ایران منتشر شده است که نشان می‌دهد فشار به بهائیان در ایران همچنان ادامه دارد.

دولت ایالات متحده فشارهای جمهوری اسلامی به اقلیت های مذهبی از جمله بهائیان را به شدت محکوم کرده است. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی ۳۱ تیر خود در میان ایرانیان مقیم آمریکا، ضمن انتقاد از تهدید و فشار علیه اقلیت ها گفت که اقلیت‌ها مانند بهائیان و سایر ادیان و باورها در ایران سرکوب می‌شوند و بیم آن دارند که هر نیایششان، آخرین نیایش آنها باشد.

وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.

بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: اسرائیل خواستار آتش‌بس کامل با حماس است

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به ادامه تنش ها در غزه گفت که اسرائیل خواستار رسیدن به یک آتش‌بس کامل با حماس است.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۱ مرداد در نشست هفتگی دولت گفت ما در حال مبارزه با تروریسم (حماس) در غزه هستیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیر اسرائیل افزود: تقاضای ما روشن است، ما یک آتش‌بس کامل می‌خواهیم و به کمتر از آن راضی نمی‌شویم.

این تازه ترین واکنش نخست وزیر اسرائیل به دور جدید تبادل آتش بین نیروهای حماس از غزه و نیروهای اسرائیلی است.

نتانیاهو روز یکشنبه افزود: تاکنون صدها هدف نظامی حماس را نابود کرده‌ایم و با هر بار حمله نیروهای اسرائیل، هزینه‌های سنگین دیگری بر حماس وارد می‌شود ... این کار به این زودی‌ها به موفقیت نمی‌رسد.

هرچند تنش در غزه افزایش یافته، مقام‌های فلسطینی روز جمعه گفته بودند گروه حماس با میانجی‌گری مصر و دیگر کشورهای منطقه به یک توافق ترک مخاصمه با اسرائیل دست یافته است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه به ارتش دستور داده بود با هوشیاری به دفاع از شهروندان اسرائیل ادامه دهد.

اسرائیل در یک هفته گذشته در واکنش به حملات هوایی حماس مواضع آن گروه ستیزه جو که از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست دارد، هدف قرار داد.

جاناتان کانریکاس سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «در ۲۴ ساعت گذشته حماس با نیت حمله به شهروندان اسرائیل بیش از ۱۵۰ راکت به اسرائیل پرتاب کرده است. این حملات تهدید و تجاوزی است که ارتش اسرائیل تحمل نخواهد کرد و نمی تواند تحمل کند. در واکنش به این حملات، ما ۱۴۰ موضع نظامی حماس را در داخل نوار غزه هدف قرار دادیم. ارتش اسرائیل متعهد به دفاع از کشور اسرائیل، موجودیت آن و شهروندانش است و ما برای هر گونه وضعیتی آماده ایم.»

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا گفت از حق اسرائیل در دفاع از خود دفاع می‌کند.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ما گزارش هایی را دیده ایم که حدود ۱۸۰ راکت از غزه به اسرائیل پرتاب شده است و ما کاملا از حق اسرائیل در دفاع از خود و اقداماتی که از این گونه حملات جلوگیری شود ، حمایت می کنیم.»

یکی از حملات هوایی اسرائیل ساختمانی را هدف قرار داد که فلسطینی ها می گویند ، یک مرکز فرهنگی است. اما اسرائیل پس از انتشار تصاویری از این حمله گفت این ساختمان را به این علت هدف قرار داد که حماس از آن برای اهداف نظامی استفاده می کرده است.

فلسطینی های غزه هر هفته، در چهار ماه گذشته، از زمان سالگرد هفتادمین سال تشکیل کشور اسرائیل در مرز با اسرائیل، تظاهرات کرده‌اند.

دست کم ۱۵۰ نفر با تیراندازی ارتش اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها به گفته اسرائیل ستیزه جویانی بودند که قصد ورود مخفیانه با اسرائیل را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعضای یک خانواده از دراویش گنابادی مجموعا به ۲۵ سال زندان محکوم شدند

شکوفه یداللهی و کسری نوری و برادرانش از دراویش گنابادی

گزارش‌ها حاکی از آن است که در ادامه محاکمه درویشان بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم، اعضای یک خانواده از دراویش گنابادی روی هم رفته به ۲۵ سال زندان محکوم شده اند.

توئیتر مجذوبان نور که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می کند، یکشنبه ۲۱ مرداد در چند پیام اعلام کرد که کسری نوری، پوریا نوری و امیر نوری که همراه با مادرشان در حادثه خیابان گلستان هفتم در محله پاسداران تهران بازداشت شده بودند به ترتیب به ۱۲، ۲ و ۶ سال حبس محکوم شده‌اند.

مجذوبان نور همچنین گزارش داد که شکوفه یداللهی درویش محبوس در زندان قرچک با حکم قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت و محرومیت ازفعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شد.

خانم یداللهی یکم اسفند ۱۳۹۶ همراه با صدها درویش گنابادی که در میان آنها سه فرزند وی نیز حضور داشتند مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفت.

از سوی دیگر برخی گزارشها حاکی از آن است که خانم یداللهی در یک فایل صوتی از وخامت وضعیت سلامتی خود خبر داده است.

پیشتر سایت های خبری از محکومیت کسری نوری را به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید به ثلاث باباجانی، دو سال ممنوع‌الخروجی و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای خبر داده بودند.

آقای نوری دانشجوی فوق لیسانس حقوق و از مدیران وبسایت مجذوبان نور است که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند.

محکومیت سنگین کسری نوری و دهها درویش گنابادی دیگر در حالیست که بسیاری از درویشان در ماه‌های اخیر به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند.

تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد.

در جریان این درگیری‌ها که تا اول اسفند ادامه یافت، چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق درویشان زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه درویشان گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست سران کشورهای حوزه دریای خزر در قزاقستان

رهبران پنج کشور هم مرز دریای خزر، امروز برای امضای توافقنامه ای تاريخی در ارتباط با وضعيت حقوقی درياچۀ خزر در شهر بندری آکتائو در قزاقستان بودند. هدف پاسخ دادن به ابهاماتی محوری در بحث های چند دهه اخیر بود. خزر یا کاسپین که بزرگترین دریاچه جهان است، عمدتا دریا نامیده می شود.

اين توافقنامه قرار است تکليف اختلافات چند دهه ای اين کشورها، به ويژه تعريف زيست محيطی خزر و اين که آيا خزر با توجه به حجم آبی خود در تعريف درياچه می گنجد يا تعريف دريا بر آن صادق است، را روشن کند. گفتنی است که دریا و دریاچه هر يک بار حقوقی خود را در بر دارد و در قوانين بين المللی در مقوله متفاوتی قرار می گيرد.

اهميت تاريخی اين توافقنامه در روشن ساختن سهم هر يک از پنج کشور از خزر و بار مسئوليت های هر يک در قبال آن است. امری که به گفتۀ تحليلگران به احتمال زياد کمترين سهم را نصيب روسيه و ايران خواهد کرد.

يکی از بزرگترين دلايل بحث انگيز بودن خزر، غنای ذخاير طبيعی آن از جمله، نفت گاز و فراوانی ذخاير هيدروکربن، مرغوب ترين و گران ترين خاويار جهان، استفاده‌های تفريحاتی و درآمدهای ناشی از آن و غنای فرهنگی موجود در يک منطقه است.

بر اساس آخرين داده های سازمان اطلاعات انرژی آمريکا، در سال ۲۰۱۲ در عمق آب های خزر گنجينه ای به حجم ۴۸ ميليارد بشکه نفت، بيش از ۸ ميليارد مکعب گاز طبيعی خوابيده در حاليکه تخمين زده می شود در حال حاضر ذخاير بی شماری در گوشه و کنار آن و درياهای اطراف دست نخورده باقی است.

بزرگترين بخش اين ذخيره نفتی در ميدان نفتی کاشاقان است که در بخش شمالی حوضه نفتی دریای خزر، در نزدیکی ساحل شهر آتیرائو در کشور قزاقستان قرار دارد و در سال ۲۰۰۲ کشف شد.

نشست امروز پنجمين دور مذاکرات کشورهای هم مرز دريای خزر بود.

در سال های گذشته بيش از ۵۰ گردهمايی نیز در سطح مقامهای پايين تر برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست آمریکا از بریتانیا از طریق سفیر ایالات متحده: موضع خود را درباره توافق ایران تغییر دهید

وودی جانسون سفیر آمریکا در کنار پرزیدنت ترامپ

آمریکا از طریق سفیر خود در بریتانیا، نزدیک ترین متحد ایالات متحده از لندن خواست موضع خود را در باره توافق اتمی مناقشه برانگیز با ایران تغییر دهد و به جای ایستادن در کنار اتحادیه اروپا برای حمایت از توافق برجام با ایران، از موضع پرزیدنت ترامپ حمایت کند.

وودی جانسون سفیر آمریکا در بریتانیا در مقاله اش در روزنامه تلگراف، بریتانیا را به چالش کشید و خواست از همسایگان اروپایی خود که هنوز از ادامه تجارت با ایران حمایت می کنند، فاصله بگیرد و در اعمال تحریم های سنگین علیه تهران با آمریکا همکاری کند.

آقای جانسون آشکارا به شرکت های بریتانیایی هشدار داد که به تجارت با ایران پایان دهند، در غیر این صورت، با عواقب جدی در تجارت با آمریکا روبرو خواهند شد.

آقای جانسون در مقاله اش نوشت: آمریکا به فشار علیه ایران شدت می بخشد و می خواهد بریتانیا در کنار ما باشد. زمان آن رسیده است که از توافق ناقص با ایران کنار کشیده شود.

آقای جانسون در همچنین مقاله یادآوری می کند، پرزیدنت ترامپ به صراحت اعلام کرده است، هر شرکتی که منافع تجاری خودش در ایران را بر خواست جهانی مقدم بشمارد، با عواقب جدی در تجارت با آمریکا روبرو خواهد شد.

سفیر آمریکا تاکید کرد تنها با ایجاد جبهه ای واحد می توانیم فشار حداکثری ممکن بر رژیم ایران وارد کنیم و آن ها را وادار کنیم، نهایتا مسیرشان را تغییر دهند و به فعالیت های بدخیم و بی محابا ، هم در داخل و هم خارج پایان دهند.

آقای جانسون افزود: ما از بریتانیا می خواهیم از قدرت قابل توجه دیپلماتیک و نفوذ خود استفاده کند و با ما که تلاش هماهنگ جهانی برای حصول توافقی اصیل و جامع با ایران را هدایت می کنیم، همکاری کند. ما در کنار هم می توانیم صلح و شکوفایی را در ایران به وجود آوریم که جهان خواستار آن است.

روزنامه تلگراف به نقل از یک منبع وزارت خارجه بریتانیا نوشت: لندن به توافق اتمی با ایران پایبند است و آماده گفتگو با دولت و کنگره آمریکا است تا راه هایی را بیابیم که بتوانیم در کنار هم به نگرانی های مشترک در باره فعالیت های منطقه ای ایران بپردازیم.

تلگراف اظهارات الیستر برت معاون خاورمیانه ای وزارت خارجه بریتانیا را نقل می کند که گفته، آمریکا می تواند از ما انتظار همکاری در این رابطه داشته باشد اما برخی از اوقات لازم است، شما علیه دوستانتان هم موضع بگیرید.

بازگشت تحریم‌ها

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عفو بین الملل خواستار آزادی بازداشت شدگان تجمع قلعه بابک شد

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی قید و شرط و لغو حکم صادره علیه ابراهیم نوری فعال ترک آذربایجانی و دیگر فعالانی شده است که در جریان تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی دستگیر شده اند.

آقای نوری، فعال اهل اهر در جریان تجمع قلعه بابک بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس این بیانیه، در هفته های گذشته حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو گردهمایی جداگانه، یکی در تیر ماه و دیگری در مرداد ماه دستگیر شده اند.

عفو بین الملل می گوید این فعالان فقط در چارچوب حق خود برای آزادی بیان و آزادی تجمع و گردهمایی مسالمت آمیز، عمل کرده اند.

در این بیانیه همچنین از عباس لسانی، کیومرث اسلامی، جعفر رستمی راد، حمید ادیب، محمد و میثم جولانی، توحید امین امیری، علی واثقی،رحیم غلامی، سعید صادقی فر، مرتضی پروین، حجت فکری، غلام قلی زاده و مهدی هوشمند به عنوان افرادی که مورد توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند نام برده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز و شعار علیه مدیران استان خراسان

تعدادی از سهامداران مالباخته پدیده شاندیز در برابر ورودی این شرکت تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان، جمعه شب ۱۹ مرداد در اعتراض به چهارمین سال بلاتکلیفی سهام خود شعارهایی علیه برخی مدیران از جمله مدیریت شرکت و استانداری خراسان سر دادند.

پدیده شاندیز، شرکتی است که طرحی جامع برای تبدیل چند روستا و مناطق ییلاقی اطراف مشهد از جمله شاندیز را به شهرکی به نام پدیده شاندیز دنبال می کند. ساخت و ساز در این طرح آن با تغییر غیرقانونی کاربری زمین و بدون داشتن مجوزهای لازم، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز شد.

شرکت‌های وابسته به شرکت پدیده به طور غیرقانونی و بدون پشتوانه برای بالابردن قیمت سهام پدیده تلاش کردند که پس از مدتی با برخورد قضایی متوقف شد. در ادامه مشخص شد که شرکت پدیده تخلف‌های دیگری نیز از جمله پیش فروش زمین‌هایی که مجوزهای لازم را نداشته، انجام داده است.

طی دو سال گذشته مالباختگان موسسه‌های مالی و اقتصادی بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند. معترضان به کوتاهی مدیران بانک مرکزی و دیگر مدیران دولتی در نظارت بر موسسات متخلف اعتراض دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک شرکت اروپایی دیگر در پی تحریم های آمریکا از ایران خارج شد

شرکت آلمانی دوئر در بخش ماشین آلات صنعتی فعالیت می کند.

شرکت آلمانی دوئر، عرضه کننده قطعات مکانیکی فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کرده است.

کارلو کراستو، مسئول امور مالی این شرکت گفت: «تجارت ما در سال گذشته در ایران رشد کرده است، ولی فعالیتهایمان را فعلاً متوقف می کنیم.»

در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، رئیس جمهوری آمریکا دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه ایران را صادر کرد. مرحله اول این تحریم ها از هفته گذشته آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است هر شرکتی که در ایران فعالیت کند، در فهرست سیاه آمریکا قرار خواهد گرفت.

چندین شرکت بزرگ اروپایی، از جمله شرکت نفتی توتال، شرکت خودروسازی پژو و چند شرکت کشتیرانی و بیمه، فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده اند.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که قصد دارد تا با اعمال فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی، این رژیم را به تغییر رفتار در منطقه، دست کشیدن از برنامه هسته ای و موشکی و توقف حمایت از تروریسم وادار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزیابی آمریکا از آزمایش موشکی ایران در مانور خلیج فارس

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایران در مانور دریایی هفته گذشته خود در تنگۀ هرمز یک موشک ضد ناو با برد کوتاه را آزمایش کرده است.

این مقام گفت که آزمایش این موشک در محدوده قلمرو آبی ایران انجام شد. به گفته او، انجام چنین آزمایش‌هایی در رزمایش‌های دریایی غیرمعمول نیست و آزمایش به صورت غیرایمن انجام نشده است.

ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای سنتکام آمریکا به خبرنگاران در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، گفت: «این رزمایش شبیه رزمایش‌های قبلی ایران در منطقه بود و برای ما روشن است که هدف آنها فرستادن این پیام است که در حالی که اعمال تحریمها نزدیک می‌شود، آنها نیز دارای قابلیت‌هایی هستند.»

تحریم خرید نفت ایران از ماه آبان از سر گرفته می شود و قبلاً مقامات ایرانی تهدید کرده اند اگر آنها نتوانند نفت بفروشند اجازه نخواهد داد دیگران از تنگه هرمز برای انتقال نفت استفاده کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر خواستار سفر به ایران شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، که به تازگی عهده دار این ماموریت شده است، خواستار سفر به ایران شد.

جاوید رحمان در بیانیه‌ای که جمعه ۱۹ مرداد منتشر شد اعلام کرد که همزمان با آغاز به کار خود، طی درخواستی کتبی از مقام های جمهوی اسلامی خواسته است که «برای به دست آوردن درک بهتر از وضعیت حقوق بشر در ایران»، بتواند به این کشور سفر کند.

این درخواست جاوید رحمان در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران به گزارشگران پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران مجوز سفر به این کشور نداده و عموما درخواست های همکاری آنان را رد کرده بود.

جاوید رحمان بیش از یک ماه پیش جانشین عاصمه جهانگیر شد که بهمن سال گذشته درگذشت.

آقای رحمان پس از انتخاب خود ابراز امیدواری کرده بود که فضای گفت و گو با مقام های جمهوری اسلامی باز شود.

گزارشگران ویژه سازمان ملل در سالهای اخیر همواره بر نقض شدید حقوق بشر در ایران تاکید کرده اند. بر اساس این گزارش ها، آمار بالای اعدام، نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران و فعالان مدنی، نقض حقوق زندانیان عقیدتی و سیاسی، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و نقض حقوق زنان، از جمله موارد رایج نقض حقوق بشر در ایران است.

مقام های جمهوری اسلامی به تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران به شدت انتقاد کرده و با گزارشگران ویژه سازمان ملل همکاری نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره خاورمیانه و ایران

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی او، تلفنی در مورد «ایران، مسائل خاورمیانه و بازرگانی بین الملل» گفتگو کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب ۱۹ مرداد در حساب توئیتر شخصی خود در مورد این مکالمه تلفنی نوشت: «گفتگوی تلفنی خوبی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، داشتم. ما در مورد موضوعات مختلف، به ویژه در مورد امنیت و بازرگانی حرف زدیم.»

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده که رهبران آمریکا و فرانسه در خصوص اوضاع «ایران و خاورمیانه» نیز تبادل نظر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه نیز با انتشار بیانیه‌ای از گفتگوی رهبران آمریکا در مورد «ایران و مسئله اسرائیل و فلسطینیان» خبر داده است.

چهار هفته پیش، رهبران آمریکا و فرانسه در جریان کنفرانس سران ناتو در بروکسل دیدار کردند، و رئیس جمهوری آمریکا نیز به افزایش میزان تعهد اعضا به بودجه سازمان ناتو، اشاره کرده بود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «سال‌ها روسای جمهوری آمریکا در این گردهمآیی شرکت و در مورد بودجه ناتو صبحت می کردند، اما این بار تمام اعضا توافق کرده اند که به میزان قابل توجهی سهم خود در بودجه سازمان را افزایش دهند. هم اکنون از ۲۹ کشور عضو ناتو تنها ۵ کشور کمتر از دو درصد تولید ناخالص ملی شان را به بودجه ناتو اختصاص می دهند. این دستآورد شگرفی است که به مفهوم ۳۳ میلیارد دلار کمک به بودجه سازمان در سال جاری است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و فرانسه در مورد حمایت از برجام اختلاف نظر دارند و فرانسه در چارچوب اتحادیه اروپا خواستار حفظ روابط بازرگانی با ایران شده است، اما دو شرکت فرانسوی خودرو سازی رنو و پژو و شرکت نفت توتال که قبلاً در استخراج گاز از فلات قاره ایران در میدان پارس جنوبی فعالیت می کرد، پیش از شروع دور اول تحریم‌های آمریکا بازار ایران را ترک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت آمریکایی امنیت سایبری می‌گوید: هکرهای سپاه پاسداران به دنبال پول هستند

تصویری گروهی از هکرهای ایرانی که پیشتر تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار گرفتند.

صدای آمریکا، مایکل لیپین- یک گروه آمریکایی فعال در عرصه امنیت سایبری می گوید نهادهای وابسته به حکومت ایران طی ماه های گذشته و با هدف کسب سود، به طور فزاینده ای حملات سایبری بین المللی انجام داده اند.

تام پارکر، مدیر بخش رشد و استراتژی در شرکت «اکسنتور سکیوریتی» در مصاحبه ای با شبکه فارسی صدای آمریکا گفت بیشتر حملات سایبری که شرکت تحقیقاتی او، سپاه پاسداران و دیگر نهادهای دولتی ایران را پشت آنها می داند، با انگیزه های مالی صورت گرفته است.

این شرکت مستقر در شهر آرلینگتون، واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا، روز سه شنبه گزارشی منتشر کرد که در آن آمده است تحقیقات انجام شده از ابتدای سال جاری میلادی نشان می دهد هکرهای وابسته به دولت ایران از چندین بدافزار برای حملات سایبری و با هدف سودآوری استفاده کرده اند.

بیشتر بخوانید:
آسوشیتدپرس: آمریکا خود را برای حملات سایبری ایران بعد از بازگشت تحریمها آماده می‌کند

پارکر می گوید تیم او شاهد تحول انگیزه هکرهای وابسته به دولت ایران در انجام این خرابکاری ها بوده است به طوریکه انگیزه آنها از انجام حملات سایبری دیگر صرفا اعلام یک پیام یا موضع گیری سیاسی و یا سرقت اطلاعات معنوی و خرابکاری نیست بلکه آنها به دنبال کسب پول نیز هستند.

مقامات ایران بارها اتهام دست داشتن در حملات سایبری در آمریکا و کشورهای عرب جنوب خلیج فارس را رد کرده اند. اما مقامات آمریکایی تاکنون چندین هکر ایرانی را به خاطر اخلال و نفوذ به سیستم ها تحت تعقیب قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فلسطینی‌ها از توافق حماس با اسرائیل خبر دادند؛ نتانیاهو از ارتش خواست هوشیار باشد

اصابت یکی از موشک های ارتش اسرائیل به نقطه ای در شهر غزه، که به تلافی حمله موشکی حماس انجام شد - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

در حالی که به نظر می‌رسید اسرائیل و حماس در آستانه جنگ دیگری قرار دارند، مقام‌های فلسطینی می‌گویند گروه حماس با میانجی گری مصر و دیگر کشورهای منطقه به یک توافق ترک مخاصمه با اسرائیل دست یافته است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ارتش دستور داده است با هوشیاری به دفاع از شهروندان اسرائیل ادامه دهد.

اسرائیل در دو روز گذشته در واکنش به حملات هوایی حماس مواضع آن گروه ستیزه جو که از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست دارد، هدف قرار داد.

جاناتان کانریکاس سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «در ۲۴ ساعت گذشته حماس با نیت حمله به شهروندان اسرائیل بیش از ۱۵۰ راکت به اسرائیل پرتاب کرده است. این حملات تهدید و تجاوزی است که ارتش اسرائیل تحمل نخواهد کرد و نمی تواند تحمل کند. در واکنش به این حملات، ما ۱۴۰ موضع نظامی حماس را در داخل نوار غزه هدف قرار دادیم. ارتش اسرائیل متعهد به دفاع از کشور اسرائیل، موجودیت آن و شهروندانش است و ما برای هر گونه وضعیتی آماده ایم.»

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا گفت از حق اسرائیل در دفاع از خود دفاع می‌کند.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ما گزارش هایی را دیده ایم که حدود ۱۸۰ راکت از غزه به اسرائیل پرتاب شده است و ما کاملا از حق اسرائیل در دفاع از خود و اقداماتی که از این گونه حملات جلوگیری شود ، حمایت می کنیم.»

یکی از حملات هوایی اسرائیل ساختمانی را هدف قرار داد که فلسطینی ها می گویند ، یک مرکز فرهنگی است. اما اسرائیل پس از انتشار تصاویری از این حمله گفت این ساختمان را به این علت هدف قرار داد که حماس از آن برای اهداف نظامی استفاده می کرده است.

فلسطینی های غزه هر هفته، در چهار ماه گذشته، از زمان سالگرد هفتادمین سال تشکیل کشور اسرائیل در مرز با اسرائیل، تظاهرات کرده‌اند.

دست کم ۱۵۰ نفر با تیراندازی ارتش اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها به گفته اسرائیل ستیزه جویانی بودند که قصد ورود مخفیانه با اسرائیل را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG