لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۱۰

سرخط خبرها

عفو بین الملل خواستار آزادی بازداشت شدگان تجمع قلعه بابک شد

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی قید و شرط و لغو حکم صادره علیه ابراهیم نوری فعال ترک آذربایجانی و دیگر فعالانی شده است که در جریان تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی دستگیر شده اند.

آقای نوری، فعال اهل اهر در جریان تجمع قلعه بابک بازداشت شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس این بیانیه، در هفته های گذشته حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو گردهمایی جداگانه، یکی در تیر ماه و دیگری در مرداد ماه دستگیر شده اند.

عفو بین الملل می گوید این فعالان فقط در چارچوب حق خود برای آزادی بیان و آزادی تجمع و گردهمایی مسالمت آمیز، عمل کرده اند.

در این بیانیه همچنین از عباس لسانی، کیومرث اسلامی، جعفر رستمی راد، حمید ادیب، محمد و میثم جولانی، توحید امین امیری، علی واثقی،رحیم غلامی، سعید صادقی فر، مرتضی پروین، حجت فکری، غلام قلی زاده و مهدی هوشمند به عنوان افرادی که مورد توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند نام برده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز و شعار علیه مدیران استان خراسان

تعدادی از سهامداران مالباخته پدیده شاندیز در برابر ورودی این شرکت تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان، جمعه شب ۱۹ مرداد در اعتراض به چهارمین سال بلاتکلیفی سهام خود شعارهایی علیه برخی مدیران از جمله مدیریت شرکت و استانداری خراسان سر دادند.

پدیده شاندیز، شرکتی است که طرحی جامع برای تبدیل چند روستا و مناطق ییلاقی اطراف مشهد از جمله شاندیز را به شهرکی به نام پدیده شاندیز دنبال می کند. ساخت و ساز در این طرح آن با تغییر غیرقانونی کاربری زمین و بدون داشتن مجوزهای لازم، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز شد.

شرکت‌های وابسته به شرکت پدیده به طور غیرقانونی و بدون پشتوانه برای بالابردن قیمت سهام پدیده تلاش کردند که پس از مدتی با برخورد قضایی متوقف شد. در ادامه مشخص شد که شرکت پدیده تخلف‌های دیگری نیز از جمله پیش فروش زمین‌هایی که مجوزهای لازم را نداشته، انجام داده است.

طی دو سال گذشته مالباختگان موسسه‌های مالی و اقتصادی بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند. معترضان به کوتاهی مدیران بانک مرکزی و دیگر مدیران دولتی در نظارت بر موسسات متخلف اعتراض دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک شرکت اروپایی دیگر در پی تحریم های آمریکا از ایران خارج شد

شرکت آلمانی دوئر در بخش ماشین آلات صنعتی فعالیت می کند.

شرکت آلمانی دوئر، عرضه کننده قطعات مکانیکی فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کرده است.

کارلو کراستو، مسئول امور مالی این شرکت گفت: «تجارت ما در سال گذشته در ایران رشد کرده است، ولی فعالیتهایمان را فعلاً متوقف می کنیم.»

در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، رئیس جمهوری آمریکا دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه ایران را صادر کرد. مرحله اول این تحریم ها از هفته گذشته آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است هر شرکتی که در ایران فعالیت کند، در فهرست سیاه آمریکا قرار خواهد گرفت.

چندین شرکت بزرگ اروپایی، از جمله شرکت نفتی توتال، شرکت خودروسازی پژو و چند شرکت کشتیرانی و بیمه، فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده اند.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که قصد دارد تا با اعمال فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی، این رژیم را به تغییر رفتار در منطقه، دست کشیدن از برنامه هسته ای و موشکی و توقف حمایت از تروریسم وادار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارزیابی آمریکا از آزمایش موشکی ایران در مانور خلیج فارس

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایران در مانور دریایی هفته گذشته خود در تنگۀ هرمز یک موشک ضد ناو با برد کوتاه را آزمایش کرده است.

این مقام گفت که آزمایش این موشک در محدوده قلمرو آبی ایران انجام شد. به گفته او، انجام چنین آزمایش‌هایی در رزمایش‌های دریایی غیرمعمول نیست و آزمایش به صورت غیرایمن انجام نشده است.

ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای سنتکام آمریکا به خبرنگاران در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، گفت: «این رزمایش شبیه رزمایش‌های قبلی ایران در منطقه بود و برای ما روشن است که هدف آنها فرستادن این پیام است که در حالی که اعمال تحریمها نزدیک می‌شود، آنها نیز دارای قابلیت‌هایی هستند.»

تحریم خرید نفت ایران از ماه آبان از سر گرفته می شود و قبلاً مقامات ایرانی تهدید کرده اند اگر آنها نتوانند نفت بفروشند اجازه نخواهد داد دیگران از تنگه هرمز برای انتقال نفت استفاده کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر خواستار سفر به ایران شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، که به تازگی عهده دار این ماموریت شده است، خواستار سفر به ایران شد.

جاوید رحمان در بیانیه‌ای که جمعه ۱۹ مرداد منتشر شد اعلام کرد که همزمان با آغاز به کار خود، طی درخواستی کتبی از مقام های جمهوی اسلامی خواسته است که «برای به دست آوردن درک بهتر از وضعیت حقوق بشر در ایران»، بتواند به این کشور سفر کند.

این درخواست جاوید رحمان در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران به گزارشگران پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران مجوز سفر به این کشور نداده و عموما درخواست های همکاری آنان را رد کرده بود.

جاوید رحمان بیش از یک ماه پیش جانشین عاصمه جهانگیر شد که بهمن سال گذشته درگذشت.

آقای رحمان پس از انتخاب خود ابراز امیدواری کرده بود که فضای گفت و گو با مقام های جمهوری اسلامی باز شود.

گزارشگران ویژه سازمان ملل در سالهای اخیر همواره بر نقض شدید حقوق بشر در ایران تاکید کرده اند. بر اساس این گزارش ها، آمار بالای اعدام، نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران و فعالان مدنی، نقض حقوق زندانیان عقیدتی و سیاسی، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی و نقض حقوق زنان، از جمله موارد رایج نقض حقوق بشر در ایران است.

مقام های جمهوری اسلامی به تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران به شدت انتقاد کرده و با گزارشگران ویژه سازمان ملل همکاری نمی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه درباره خاورمیانه و ایران

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی او، تلفنی در مورد «ایران، مسائل خاورمیانه و بازرگانی بین الملل» گفتگو کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب ۱۹ مرداد در حساب توئیتر شخصی خود در مورد این مکالمه تلفنی نوشت: «گفتگوی تلفنی خوبی با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، داشتم. ما در مورد موضوعات مختلف، به ویژه در مورد امنیت و بازرگانی حرف زدیم.»

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده که رهبران آمریکا و فرانسه در خصوص اوضاع «ایران و خاورمیانه» نیز تبادل نظر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه نیز با انتشار بیانیه‌ای از گفتگوی رهبران آمریکا در مورد «ایران و مسئله اسرائیل و فلسطینیان» خبر داده است.

چهار هفته پیش، رهبران آمریکا و فرانسه در جریان کنفرانس سران ناتو در بروکسل دیدار کردند، و رئیس جمهوری آمریکا نیز به افزایش میزان تعهد اعضا به بودجه سازمان ناتو، اشاره کرده بود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «سال‌ها روسای جمهوری آمریکا در این گردهمآیی شرکت و در مورد بودجه ناتو صبحت می کردند، اما این بار تمام اعضا توافق کرده اند که به میزان قابل توجهی سهم خود در بودجه سازمان را افزایش دهند. هم اکنون از ۲۹ کشور عضو ناتو تنها ۵ کشور کمتر از دو درصد تولید ناخالص ملی شان را به بودجه ناتو اختصاص می دهند. این دستآورد شگرفی است که به مفهوم ۳۳ میلیارد دلار کمک به بودجه سازمان در سال جاری است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا و فرانسه در مورد حمایت از برجام اختلاف نظر دارند و فرانسه در چارچوب اتحادیه اروپا خواستار حفظ روابط بازرگانی با ایران شده است، اما دو شرکت فرانسوی خودرو سازی رنو و پژو و شرکت نفت توتال که قبلاً در استخراج گاز از فلات قاره ایران در میدان پارس جنوبی فعالیت می کرد، پیش از شروع دور اول تحریم‌های آمریکا بازار ایران را ترک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شرکت آمریکایی امنیت سایبری می‌گوید: هکرهای سپاه پاسداران به دنبال پول هستند

تصویری گروهی از هکرهای ایرانی که پیشتر تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار گرفتند.

صدای آمریکا، مایکل لیپین- یک گروه آمریکایی فعال در عرصه امنیت سایبری می گوید نهادهای وابسته به حکومت ایران طی ماه های گذشته و با هدف کسب سود، به طور فزاینده ای حملات سایبری بین المللی انجام داده اند.

تام پارکر، مدیر بخش رشد و استراتژی در شرکت «اکسنتور سکیوریتی» در مصاحبه ای با شبکه فارسی صدای آمریکا گفت بیشتر حملات سایبری که شرکت تحقیقاتی او، سپاه پاسداران و دیگر نهادهای دولتی ایران را پشت آنها می داند، با انگیزه های مالی صورت گرفته است.

این شرکت مستقر در شهر آرلینگتون، واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا، روز سه شنبه گزارشی منتشر کرد که در آن آمده است تحقیقات انجام شده از ابتدای سال جاری میلادی نشان می دهد هکرهای وابسته به دولت ایران از چندین بدافزار برای حملات سایبری و با هدف سودآوری استفاده کرده اند.

بیشتر بخوانید:
آسوشیتدپرس: آمریکا خود را برای حملات سایبری ایران بعد از بازگشت تحریمها آماده می‌کند

پارکر می گوید تیم او شاهد تحول انگیزه هکرهای وابسته به دولت ایران در انجام این خرابکاری ها بوده است به طوریکه انگیزه آنها از انجام حملات سایبری دیگر صرفا اعلام یک پیام یا موضع گیری سیاسی و یا سرقت اطلاعات معنوی و خرابکاری نیست بلکه آنها به دنبال کسب پول نیز هستند.

مقامات ایران بارها اتهام دست داشتن در حملات سایبری در آمریکا و کشورهای عرب جنوب خلیج فارس را رد کرده اند. اما مقامات آمریکایی تاکنون چندین هکر ایرانی را به خاطر اخلال و نفوذ به سیستم ها تحت تعقیب قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فلسطینی‌ها از توافق حماس با اسرائیل خبر دادند؛ نتانیاهو از ارتش خواست هوشیار باشد

اصابت یکی از موشک های ارتش اسرائیل به نقطه ای در شهر غزه، که به تلافی حمله موشکی حماس انجام شد - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

در حالی که به نظر می‌رسید اسرائیل و حماس در آستانه جنگ دیگری قرار دارند، مقام‌های فلسطینی می‌گویند گروه حماس با میانجی گری مصر و دیگر کشورهای منطقه به یک توافق ترک مخاصمه با اسرائیل دست یافته است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ارتش دستور داده است با هوشیاری به دفاع از شهروندان اسرائیل ادامه دهد.

اسرائیل در دو روز گذشته در واکنش به حملات هوایی حماس مواضع آن گروه ستیزه جو که از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست دارد، هدف قرار داد.

جاناتان کانریکاس سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «در ۲۴ ساعت گذشته حماس با نیت حمله به شهروندان اسرائیل بیش از ۱۵۰ راکت به اسرائیل پرتاب کرده است. این حملات تهدید و تجاوزی است که ارتش اسرائیل تحمل نخواهد کرد و نمی تواند تحمل کند. در واکنش به این حملات، ما ۱۴۰ موضع نظامی حماس را در داخل نوار غزه هدف قرار دادیم. ارتش اسرائیل متعهد به دفاع از کشور اسرائیل، موجودیت آن و شهروندانش است و ما برای هر گونه وضعیتی آماده ایم.»

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا گفت از حق اسرائیل در دفاع از خود دفاع می‌کند.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ما گزارش هایی را دیده ایم که حدود ۱۸۰ راکت از غزه به اسرائیل پرتاب شده است و ما کاملا از حق اسرائیل در دفاع از خود و اقداماتی که از این گونه حملات جلوگیری شود ، حمایت می کنیم.»

یکی از حملات هوایی اسرائیل ساختمانی را هدف قرار داد که فلسطینی ها می گویند ، یک مرکز فرهنگی است. اما اسرائیل پس از انتشار تصاویری از این حمله گفت این ساختمان را به این علت هدف قرار داد که حماس از آن برای اهداف نظامی استفاده می کرده است.

فلسطینی های غزه هر هفته، در چهار ماه گذشته، از زمان سالگرد هفتادمین سال تشکیل کشور اسرائیل در مرز با اسرائیل، تظاهرات کرده‌اند.

دست کم ۱۵۰ نفر با تیراندازی ارتش اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها به گفته اسرائیل ستیزه جویانی بودند که قصد ورود مخفیانه با اسرائیل را داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شعار مرگ بر دیکتاتور در ورزشگاه آزادی؛ حضور نیروی انتظامی با نفربر ضد شورش

نفربر ضد شورش در ورزشگاه آزادی

در پی اعلام فراخوان‌هایی مبنی بر سردادن شعارهای اعتراضی در استادیوم‌ها، برای اولین بار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با تجهیزات جدید ضد شورش در ورزشگاه آزادی حاضر شده است.

روز جمعه بازی فوتبال بین استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.

فیلمی به صدای آمریکا ارسال شده که در آن تماشاگران مسابقه استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز پیش از آغاز بازی شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در پی سر دادن این شعار، نیروهای انتظامی به سوی تماشاگران یورش برده و تعدادی را به شدت مجروح کرده است.

شعار مرگ بر دیکتاتور در ورزشگاه آزادی تهران | فیلم ارسالی شما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00
دانلود

روز پنجشنبه در جریان مسابقه استقلال خوزستان و پرسپولیس تهران که در اهواز برگزار شد نیز درگیری‌های شدیدی به وقوع پیوست که منجر به زخمی شدن تعدادی از تماشاچیان و نیروهای انتظامی شد.

تعدادی از بازیکنان پرسپولیس مسئول کانون هواداران این باشگاه را یکی از عوامل بروز درگیری معرفی کرده‌اند.

عباس اسماعیل بیگی، رئیس کانون هواداران پرسپولیس از جمله نیروهای مسلح ایرانی بود که به سوریه اعزام شدند. این افراد را در ادبیات حکومتی «مدافع حرم» می‌نامند.

تدارک ویژه ضدشورش در ورزشگاه آزادی درحالی است که به تازگی نیروی انتظامی در گوهردشت کرج نیز برای کنترل اعتراضات از مقررات منع عبور و مرور (حکومت نظامی) استفاده کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش ترکیه به فشار آمریکا؛ اردوغان: مردم طلا و دلارها را به لیر تبدیل کنند

همزمان با فشار بیشتر آمریکا بر ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور از مردم کشورش خواست دلارهای خود را به لیر تبدیل کنند تا از سقوط بیشتر ارزش پول ملی ترکیه جلوگیری شود.

اردوغان این درخواست را روز جمعه و در شرایطی مطرح کرد که لیر ترکیه با اعمال تحریم های آمریکا که شامل حال دو وزیر ترک شده است، با شتاب بیشتری ارزش خود را از دست می دهد و روز جمعه هر دلار آمریکا به بیش از ۶ لیر ترکیه رسید.

اردوغان به هواداران خود گفت «یوروهای خود را تبدیل کنید، دلارها و طلای خود را که زیر بالش هایتان نگه می دارید به لیر تبدیل کنید. این یک مبارزه داخلی و ملی است.»

اردوغان همچنین گفت ترکیه با یک «جنگ اقتصادی» مواجه است و اشاره کرد کشورش به کشورهایی که این جنگ را آغاز کرده اند، پاسخ خواهد داد.

روز جمعه پس از آنکه دونالد ترامپ در توییتر اعلام کرد تعرفه های واردات فلزات از ترکیه را افزایش می دهد، لیر ترکیه ۱۵ درصد دیگر از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی که روز جمعه ۱۹ مرداد منتشر کرد، گفت «مجوز دو برابر شدن تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه را صادر کرده است»، امری که تنش ها میان آنکارا و واشنگتن را تشدید می کند.

اختلاف بر سر ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی

آمریکا از آنکارا خواسته بود که یک کشیش زندانی در ترکیه را آزاد کند و تهدید کرده بود اگر این کشیش از حصر خانگی آزاد نشود، ترکیه را تنبیه می کند.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. وی در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو عضو دولت ترکیه عملی شد.

دونالد ترامپ در توئیت روز جمعه خود گفته است تعرفه آلومینیوم حالا ۲۰ درصد و تعرفه فولاد ۵۰ درصد می شود. او همچنین نوشته است «روابط ما با ترکیه در این زمان خوب نیست.»

روابط آمریکا و ترکیه همچنین بر سر آنکه آنکارا گفته است خود را متعهد به اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نمی داند، دچار تنش است.

ترکیه که عضو ناتو است، پیشتر نیز گفته بود خرید پدافند هوایی اس-۴۰۰ روسی را در نظر دارد که با مخالفت آمریکا و دیگر اعضای ناتو مواجه شد.

در روزهای اخیر خبرهایی از مذاکره بین ترکیه و آمریکا منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: زمان کناره گیری مادورو از ریاست جمهوری ونزوئلا فرا رسیده است

خانم هیلی در سفر کلمبیا به سر می برد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید زمان آن رسیده است که نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، از قدرت کناره گیری کند.

هیلی روز چهارشنبه در شهر کوکوتا، واقع در کلمبیا، رئیس جمهوری چپگرای ونزوئلا و دولت سوسیالیست او را مسئول وضعیت وخیم اقتصادی در این کشور دانست و گفت او باید از قدرت کنار برود.

نیکی هیلی در یک تور تلاش برای کمک رسانی به آوارگان ونزوئلایی، در کوکوتا بود. او در مصاحبه ای اختصاصی به فاکس نیوز گفت آمریکا برای کمک به آوارگان ۶۰ میلیون دلار قبلا کمک کرده است و ۹ میلیون دلار دیگر هم چهارشنبه کمک کرد و همه باید با صدای بلند علیه مادورو صحبت و او را وادار کنند که از قدرت کنار برود.

از زمانی که در سال ۲۰۱۴ قیمت نفت در بازار جهانی کاهش زیادی یافت و شرایط اقتصادی این کشور رو به وخامت گذاشت، میلیون ها نفر ونزوئلا را ترک کرده اند. مقامات کلمبیایی می گویند روزانه ده ها هزار نفر از مردم ونزوئلا از پل سیمون بولیوار عبور می کنند و وارد کلمبیا می شوند.

ونزوئلا که زمانی اقتصاد پویایی داشت، در اثر سیاست های دولت چپگرای این کشور با فساد بالا و تورم بسیار زیادی روبرو است و ارزش پول این کشور به شدت سقوط کرده است. کالاهای اساسی از جمله دستمال کاغذی توالت نیز در فروشگاه ها با کمبود مواجه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل حمله به بازار یمن را محکوم کرد؛ دبیرکل خواستار تحقیقات مستقل شد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد - آرشیو

سازمان ملل متحد روز جمعه حمله هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی به یمن و مرگ ده‌ها غیرنظامی را محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات مستقل شد؛ درخواستی که با استقبال شورشیان شیعه حوثی روبرو شده است.

تلویزیون المسیره متعلق به شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن روز پنجشنبه گزارش داد نیروهای ائتلاف به رهبری ریاض یک اتوبوس مدرسه را در بازار صعده هدف گرفتند که بر اثر آن دست کم ۵۰ نفر، که بیشتر کودک هستند، کشته شدند.

سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت، «دبیرکل تاکید کرده همه طرف‌ها باید همواره برای حفاظت از جان غیرنظامیان در عملیات نظامی اقدام کنند، و خواستار تحقیقات مستقل و فوری درباره حادثه شده است.»

محمد علی الحوثی رهبر حوثی‌ها در پیامی در توئیتر از خواسته دبیرکل سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل در مورد حمله به بازار صعده استقبال کرد و گفت نیروهای تحت امر او «آماده همکاری» با بازرسان بین‌المللی و مستقل هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس صندوق کودکان سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای به همین مناسبت حمله ائتلاف به اتوبوس را «هولناک» خواند و نوشت، پرسش اینجاست که آیا این حادثه نقطه عطفی در جنگ یمن خواهد بود یا خیر.

هنریتا فور در ادامه اضافه کرد، حادثه روز گذشته باید در نهایت طرفین درگیر در جنگ یمن، شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی را وادار کند آنچه را که برای کودکان درست است انجام دهند و به این درگیری پایان دهند.

ائتلاف به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن وارد جنگ شده‌اند.

سازمان ملل متحد و مدافعان بین المللی حقوق بشر پیشتر از عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در ائتلاف، به ویژه امارات عربی متحده، به دلیل مرگ غیرنظامیان در جنگ یمن انتقاد کرده‌اند و خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده‌اند.

بیش از سه سال از جنگ یمن، که تاکنون بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفته است، می‌گذرد و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن هنوز نتیجه‌ای در پی نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش اکونومیست: تحریم های آمریکا اقتصاد ناکارآمد ایران را پریشان تر می کند

مردم طبقه متوسط از فشار اقتصادی شکایت دارند.

گزارشی در اکونومیست

مذاکرات با ایران بر سر توافق هسته ای دو سال به درازا کشید. چند چرخش قلم همه آن چه رشته شده بود را پنبه کرد. امضای فرمان اجرایی ریاست جمهوری در روز ششم اوت عمل پرزیدنت ترامپ به وعده انتخاباتی اش بود. تحریم ها آسیب خواهد زد. این که آیا هیچ دستاوردی خواهد داشت یا نه، باید دید.

شمار اندکی از آگاهان تصور می کنند که تدابیر اروپا به ادامه تجارت شرکت های اروپایی با ایران کمک خواهد کرد. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است شرکت ها در صورت ادامه کار با ایران بازار آمریکا را از دست خواهند داد. شرکت های اروپایی هم تهدید ترامپ را جدی گرفته اند. توتال فرانسه از قرارداد ۲ میلیارد دلاری توسعه میدان گازی عظیم پارس جنوبی دست کشیده است. ایرباس ممکن است برنامه تحویل ۱۰۰ جت مسافری به ایران را متوقف کند. شرکت های آمریکایی مانند بوئینگ پیشاپیش از یک قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری با ایران صرفنظر کرده اند.

تابستان گذشته، نرخ برابری واحد پول ایران در برابر دلار آمریکا ۳۸ هزار ریال بود. اکنون به بالای ۱۰۰ هزار ریال رسیده است. بهای بعضی اقلام ضروری پنجاه درصد افزایش یافته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، سخت در پی یافتن قربانی، رئیس بانک مرکزی و معاون اش را برکنار کرد. احمد عراقچی، معاون امور ارزی بانک مرکزی، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزارت خارجه است که همین یک سال پیش به این سمت منصوب شده بود. این گونه مناسبات از خویشاوند سالاری حاکم بر نظام سیاسی ایران حکایت دارد. ایران در شاخص فساد سازمان شفافیت بین المللی در انتهای جدول است. روحانی کوشید با بازداشت تجار و سیاستمداران مانوری بدهد. چند بانکدار به دلیل وام های بدون پشتوانه زندانی شده اند.

اما مشکلات ایران عمیق تر از وجود چند مقام فاسد است. بخش عمده ای از اقتصاد ایران زیر تسلط نهادهای غیرپاسخگو است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مسکو به اقدامات تنبیهی آمریکا: تحریم ما به منزله اعلام جنگ اقتصادی است

«دیمیتری مدودوف» نخست وزیر روسیه به تحریم های تازه آمریکا واکنش نشان داد و طی هشداری گفت مسکو هر گونه اقدام آمریکا برای محدود کردن فعالیت بانک های روسی و یا معاملات ارزی آنها را به منزله «اعلام جنگ اقتصادی» در نظر می گیرد.

تحریم های آمریکا علیه روسیه روز چهارشنبه اعلام شد. اعلام این تحریم ها باعث کاهش ارزش روبل شد به طوری که واحد ملی پول روسیه به پایین ترین سطح دو سال اخیر خود رسید.

اعلام اقدامات تحریمی دولت آمریکا علیه روسیه در ارتباط با چند مورد پرونده مسمومیت افراد با گاز اعصاب در بریتانیا با استقبال از سوی چندین سناتور آمریکایی از هردو حزب روبرو شد.

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه، با تاکید بر این که دولت روسیه با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌هایی جدیدی علیه مسکو در نظر گرفته شده که پس از پایان دوره ۱۵ روزه اطلاع رسانی به کنگره اجرایی خواهند شد و انتظار می‌رود روز ۲۲ اوت یا در حدود آن باشد.

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری انگلستان، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور در دوران اتحاد جماهیر شوروی، می‌داند. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما دولت پرزیدنت ترامپ از موضع لندن حمایت کرده است.

روابط غرب، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، با مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا – به شدت تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به فشار جمهوری اسلامی علیه روزنامه نگاران بی‌بی‌سی فارسی

دو انجمن حامی روزنامه نگاران به دور تازه فشارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران علیه روزنامه نگاران شبکه بی بی سی فارسی واکنش نشان دادند.

«اتحادیه ملی روزنامه نگاران» در بریتانیا و «فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران» به طور مشترک اعلام کردند اتهامات اخیری که مقامات ایران از طریق خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، علیه روزنامه نگاران بخش فارسی بی بی سی مطرح کرده اند، غیرقابل قبول است.

این بیانیه مشترک می گوید مقامات ایران به این روزنامه نگاران اتهاماتی نظیر «ضد-ایرانی» و «تروریست-پرور» زده اند.

در گزارش میزان نوشته شد که بی‌بی‌سی مرکز عملیات روانی علیه ایران است و تلویحا کارکنان آن تهدید شده بودند که به خاطر کارشان به سزای اعمالشان خواهند رسید.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران گفته است حملات اخیر علیه کارکنان بخش فارسی بی بی سی، افزایش خطرناک کمپین تهدید و مرعوب کردن آنها است که ده سال است ادامه دارد و با هدف ساکت کردن این رسانه و ممانعت از دسترسی شهروندان ایرانی به طیف متنوعی از نظرات صورت می گیرد.

او می گوید با اسم افراد را بردن توام با زبان خشونت برای محکوم کردن خبرنگران، این نشان می دهد که صرفا هدف تهدید آزادی رسانه نیست بلکه جان آن خبرنگاران و خانواده های آنها در معرض تهدید قرار گرفته است.

دبیرکل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در این بیانیه خواستار اتمام کمپین آزار و اذیت دنباله دار خبرنگاران شده و گفته است این سازمان همبستگی خود را بخش فارسی بی بی سی اعلام می دارد.

فرن آنزورث، مدیر خبر بی‌بی‌سی در بیانیه‌ای، تهدید اخیر خبرگزاری قوه قضائیه ایران علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را به شدت محکوم کرد.

خانم آنزورث می‌گوید که این گزارش، افزایش قابل ملاحظه تهدیدها علیه آن دسته از کارکنان بی‌بی‌سی است که نامشان در آن آمده است.

به گفته وی، این گزارش، با زبانی عمدا تحریک‌آمیز تهیه شده و در واقع دعوت به خشونت علیه روزنامه نگاران بی‌بی‌سی است.

فشار بر روزنامه نگار خارج از کشور

در ده سال اخیر، قوه قضائیه ایران، بارها روزنامه نگاران شاغل در رسانه های فارسی زبان از جمله بی بی سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و دویچه وله را تهدید کرده است. همچنین در برخی موارد خانواده و وابستگان این روزنامه نگاران در ایران مورد پیگرد، بازجویی و فشار قرار گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زندانیان اهل سنت می گویند در زندان گوهردشت مورد حمله قرار گرفته اند

نمایی از داخل زندان گوهردشت کرج.

نهادهای حقوق بشری می گویند ماموران به زندانیان سنی در زندان گوهردشت کرج حمله کرده اند.

حدود ۸۰ تن از نیروهای گارد زندان گوهردشت کرج به همراه مامورانی از وزارت اطلاعات به سالن نگهداری دهها تن از زندانیان سنی مذهب حمله کرده و چند تن از آنان را مجروح و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کرده و یا با خود بردند.

این سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهبی است که به دلیل فعالیت های دینی یا سیاسی خود در حبس به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این اتفاق سه شنبه شب گذشته رخ داده است و نیروهای گارد ویژه زندان در حین حمله با فحاشی و توهین به مقدساتِ اهل سنت، سعی در متشنج کردن فضا و به درگیری کشاندن آن داشتند و با ضرب و شتم، زندانیان را به هواخوری زندان منتقل کرده و تا ساعت ۲ بعد از نیمه شب در آنجا نگه داشتند.

هرانا نقل کرده است که آب و برق و تلفن در این بند تا شب گذشته قطع بوده و زندانیان این سالن اجازه استفاده از هواخوری زندان را نیز نداشته‌اند.

ایالات متحده آمریکا بارها به بدرفتاری جمهوری اسلامی با اقلیت های مذهبی اعتراض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قیمت بلیت پروازهای خارجی در ایران دو برابر شد

در ایران نرخ بلیت پروازهای خارجی از دیروز به بیش از دوبرابر افزایش یافت.

روزنامه اقتصاد برتر در وبسایت خود به نقل از یک مقام آگاه گفته است تا پیش از این از دلار ۴۲۰۰ تومانی برای پروازهای خارجی استفاده می شده است اما ایرلاین ها از روز چهارشنبه موظف شدند دلار ۸۸۰۰ تومانی را مبنای محاسبه قیمت بلیت پروزارهای خارجی قرار دهند.

بر همین اساس نرخ پروازهای خارجی دو برابر و در برخی از مسیرها تا سه برابر افزایش یافته است.

همین مقام آگاه به روزنامه اقتصاد برتر گفته است پیش بینی میشود شاهد کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی تقاضا برای سفرهای خارجی باشیم.

ایران با شرایط اقتصادی سختی، حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو بوده است. ارزش ریال چند برابر کاهش یافته و اثرات تورمی موجب اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف شده است.

بازگشت دور نخست تحریم هسته ای

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از پیش از روی کار آمدن، برجام را توافق بد و یکجانبه خوانده بود.

روز دوشنبه ۱۵ مرداد، پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستدهای مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

دونالد ترامپ گفته است حاضر است با ایران بدون پیش شرط گفتگو کند، اما رهبران ایران این موضوع را تاکنون رد کرده اند. هر چند برخی از چهره های سیاسی در ایران گفته اند این پیشنهاد باید بررسی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله طالبان به شهری در جنوب کابل؛ مرگ ۱۴ مامور امنیتی شهر غزنی

‎منابع محلی از حمله گسترده نیروهای طالبان به شهر غزنی در جنوب کابل خبر می دهند.

طالبان افغانستان پنجشنبه شب ۱۸ مرداد، به غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی کابل حمله کردند و زد و خوردهای سنگین و گسترده آنها با نیروهای دولتی تا نزدیک ظهر جمعه ادامه داشت.

بیانیه ای که طالبان منتشر کرد می گوید این گروه در جریان عملیات گسترده ای که در مرکز شهر غزنی انجام گرفت، مهمات و سلاح های زیادی به چنگ آورده است.

در جریان عملیات ستونهای دود از منطقه زد و خورد به آسمان بلند شد.

طالبان می گوید تعداد زیادی از نیروهای امنیتی را کشته است.

رئیس اداره سلامت شهر غزنی می گوید جسد ۱۶ نفر در بیمارستان است که ۱۴ نفر نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به اسوشیتدپرس گفته است ارتش به کمک پلیس محلی رفته و شهر غزنی در کنترل نیروهای امنیتی است.

اسوشیتدپرس می گوید ۹ تن از نیروهای امنیتی که مجروح شده اند در بیمارستان محلی تحت مداوا قرار گرفته اند.

در هفته های اخیر مذاکراتی بین طالبان و دولت افغانستان برقرار شده اما هر از گاهی نیروهای طالبان به شهرها حمله می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایجاد رسمی نیروی نظامی فضایی آمریکا؛ اشاره مایک پنس به ایران به عنوان یکی از «دشمنان در فضا»

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با حضور در وزارت دفاع ایالات متحده از آغاز به کار رسمی نیروی نظامی فضایی خبر داد. او در سخنانی، از جمهوری اسلامی ایران، در کنار روسیه، چین و کره شمالی به عنوان «دشمنان واشنگتن در فضا» نام برد.

کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد در مواجه با تهدیدها و رقابت‌های فزاینده با روسیه و چین، نیروی فضایی آمریکا را، به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح کشور، تا سال ۲۰۲۰ ایجاد خواهد کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده کلیات طرح دولت پرزیدنت ترامپ را برای این منظور در مراسمی در محل وزارت دفاع (پنتاگون) تشریح کرد.

وی خاطر نشان کرد که «این طرح وعده‌های رئیس جمهوری را برای سلطه آمریکا بر فضا محقق خواهد کرد؛ سلطه‌ بر فضایی که زمانی آرام و بدون رقیب بود، اما اکنون شلوغ و پر مدعی است.»

آقای پنس در سخنانش به ایران اشاره کرد و گفت: وضعیت فضا طی نسل گذشته از اساس تغییر کرده است. فضا پیشتر محیطی مسالمت آمیز و بدون چالش بود اما هم اکنون به محیطی پر رفت و آمد و خصمانه تبدیل شده است. کشورهای دیگر تلاش دارند سیستمهای فضایی ما را تخریب کرده و برتری آمریکا در فضا را در بیشترین حد به چالش بکشند.

وی افزود: طی سالها کشورهایی از روسیه و چین گرفته تا کره شمالی و ایران به دنبال سلاحهایی برای ارسال پارازیت، کور کردن و مختل کردن سامانه های ناوبری و ارتباطاتی ما از طریق حملات الکترونیکی از سطح زمین بودند، اما اخیرا دشمنان ما در صدد وارد کردن سلاح های جدیدی به فضا هستند.

در حالی به دستور پرزیدنت ترامپ «شاخه نظامی فضایی» به ارتش آمریکا افزوده شده که آخرین بار، در پایان جنگ جهانی دوم با مصوبه کنگره نیروی هوایی به ارتش وقت آمریکا پیوسته بود.

امروزه موافقین ایجاد نیروهای نظامی فضایی معتقدند که برای حفظ برتری نظامی آمریکا در این محیط، این نیرو باید هرچه زودتر عملیاتی شود.

تاد هاریسون، از مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی می گوید معتقدم که ما به موقعیتی رسیدیم که باید نیروی نظامی در فضا داشته باشیم. برای حفظ برتری نظامی و اقتصادی، ما نیاز به کادر آموزش دیده نظامی در فضا داریم، که حضور دائم داشته باشند.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز در مراسم آغاز به کار رسمی نیروی نظامی فضایی گفت که ایالات متحده برای مقابله با چالشها در این عرصه آماده است.

وی گفت: فضا به یکی از مقوله های منافع ملی تبدیل شده است. زیرا ما همه روزه از آن استفاده می کنیم. فضا به یکی از چالشهای نظامی تبدیل شده است و باید خودمان را با این واقعیت جدید وفق دهیم.

وزیر دفاع آمریکا افزود: اهمیت ایجاد نیروی نظامی فضایی همسان با نیروهای زمینی، دریایی، و دفاع سایبری است. ما تواناییمان را در این زمینه در سطح دیگر نیروهایمان بالا خواهیم برد تا در این عرصه هم توانایی بازدارندگی داشته باشیم، و هم پیروز باشیم.

در حال حاضر، قرار است فرماندهی نیروی نظامی فضایی آمریکا با ترکیبی از متخصصین امور نظامی در فضا به حفاظت از ماهواره‌های آمریکا بپردازند که برای ارتباطات، جهت‌یابی و هشدارهای موشکی از آنها استفاده می شود، بپردازند.

در همین حال سازمان هوانوردی آمریکا ناسا نیز به برنامه های فضائی غیر نظامی ادامه خواهد داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ، اواخر خرداد خواستار تشکیل یک نیروی جداگانه، اما همسان با دیگر قوای مسلح آمریکا، در حوزه فضا شد. طرحی پیچیده و پرهزینه، که عملی کردن آن نیاز به تایید کنگره دارد.

رئیس جمهوری آمریکا ایجاد یک نیروی فضایی و فعالیت در عرصه فضا را با امنیت ملی ایالات متحده مرتبط دانسته و وزارت دفاع آمریکا را مامور تشکیل این نیرو کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنتاگون طرح پیشنهادی خود را روز پنجشنبه به کنگره ارسال کرد.

مایک پنس نیز در سخنرانی روز پنجشنبه خود گفت که دولت پرزیدنت ترامپ با نمایندگان کنگره در این زمینه همکاری خواهد کرد و سال آینده کلیات بودجه مورد نیاز را ارائه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابراز تاسف آمریکا از مرگ غیرنظامیان در حمله ائتلاف عربستان در یمن؛ تحقیق دقیق شود

هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حمله روز پنجشنبه ائتلاف به رهبری عربستان علیه شورشیان حوثی یمن در سعده، ضمن ابراز تاسف از کشته شدن غیرنظامیان در این حمله، گفت در حالی که جزئیات حمله را نمی‌توانیم تائید کنیم ولی مقامات نگران تلفات غیرنظامیان هستند.

هدر نائرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «همه طرفین اقدامات بسیار قوی به منظور حفاظت از جان غیرنظامیان اتخاذ می‌کنند. همانطور که شاهد بوده ایم و شما در مورد مساله تباهی و نابودی که در یمن در جریان است به ندرت سئوال کرده اید، بگذارید به آنچه در یمن می گذرد نگاهی بکنیم. شما شورشیان حوثی تحت حمایت ایران را دارید که دائم به عربستان سعودی حمله می‌کنند و آنها این کار را با سلاح‌ها و موشک‌های ایرانی انجام می‌دهند. این اقدامات به همین دلیل انجام می‌گیرد. ولی بگذارید آنچه را که گفتم تکرار کنم، که ما خواهان تحقیقات هستیم و انتظار داریم تحقیقات دقیقی انجام خواهد شد.»

تلویزیون المسیره متعلق به شبه نظامیان شیعه حوثی روز پنجشنبه گفت بر اثر حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یک بازار شلوغ در استان شمالی سعده دست کم ۵۰ نفر کشته و ۷۷ نفر زخمی شدند.

حمله با هدف سنگر شورشیان حوثی در شمال یمن صورت گرفت، ولی به میان بازار و یک اتوبوس حامل کودکان برخورد کرد.

ائتلاف به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه حوثی‌های یمن وارد جنگ شده‌اند.

سازمان ملل متحد و مدافعان بین المللی حقوق بشر پیشتر از عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در ائتلاف، به ویژه امارات عربی متحده، به دلیل کشته شدن غیرنظامیان در جنگ یمن انتقاد کرده‌اند و خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده‌اند.

بیش از سه سال از جنگ یمن، که بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفته، می‌گذرد و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن بی‌نتیجه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قاضی فدرال آمریکا، هواپیما حامل مادر و دختر پناهجو را بازگرداند

یک قاضی فدرال آمریکا روز پنحشنبه بعد از آگاهی از این که یک مادر و دختر پناهجو، بدون بررسی پرونده شان، برای اخراج از آمریکا در هواپیمایی به سمت السالوادور هستند، با تهدید وزارت دادگستری آمریکا، هواپیمای حامل آنها را برگرداند.

قاضی اِمت سولیوان (Emmet Sullivan) وقتی متوجه شد که کارمن و دخترش اهل السالوادور، بدون رسیدگی به پرونده‌شان در حال اخراج از آمریکا هستند، دستور به بازگشت هواپیما داد. وی تهدید کرد جف سشنز وزیر دادگستری امریکا را برای سرپیچی از قانون تحت تعقیب قرار می دهد.

این زن و فرزندش از آنچه «خشونت فوق العاده جنسی و گروهی» نامیدند، از السالوادور گریختند و در آمریکا خواستار پناهندگی بودند. هنوز وزارت دادگستری در این مورد واکنشی نشان نداده است.

این قاضی گفته است که احتمال دارد دادستان کل (یا وزیر دادگستری) را به خاطر اخراج آن‌ها، به سرپیچی از حکم دادگاه متهم کند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا می گوید در پرونده این مادر و دختر با دولت توافق کرده بود که پرونده آنها بررسی شود، اما ناگهان آنها متوجه شدند که دولت در حال بازگرداندن این مادر و دختر به السالوادور است. پس از آن بود که قاضی دستور برگرداندن هواپیما را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، سیاست سختگیرانه‌ای علیه مهاجران غیرقانونی را دنبال می‌کند و می‌گوید هدفش تامین امنیت شهروندان آمریکا است.

در یکسال اخیر فرمان‌های اجرایی پرزیدنت ترامپ در برخی اوقات با واکنش و رد آن‌ها توسط قضات فدرال مواجه شده است.

به گفته یک مقام وزارت امنیت داخلی، اواخر پنجشنبه، این مادر و دختر بلافاصله به آمریکا بازگردانده شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیپلمات ایرانی بازداشت شده در آلمان، مسئول شبکه جاسوسی سراسر اروپا بود

این از معدود عکسهای منتشر شده از اسدالله اسدی، ۴۷ ساله است.

نشریه نشنال در گزارشی نوشت، اسدالله اسدی که ماه پیش در ارتباط با تلاش برای بمبگذاری در نشست مجاهدین خلق در پاریس، در آلمان بازداشت شد، مسئول شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی ایران در سراسر اروپا بود.

بنا بر گزارش های اطلاعاتی و گروه های اپوزیسیون، ایران برای دستیابی به فناوری لازم برای تقویت زرادخانه موشکی اش، متلاشی کردن گروه های مخالف رژیم و اقدام به آدمکشی های هدفمند شبکه ای جاسوسی را در سراسر اروپا اداره می کند.

منابع اپوزیسیون روز چهارشنبه فاش کردند که اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که برای هماهنگ کردن یک توطئه بمبگذاری در گردهمایی مخالفان در پاریس ماه ژوئن در آلمان بازداشت شده بود، مسئول شبکه گسترده تهران در سراسر اروپا است.

اسدی کماکان در آلمان در بازداشت است و در انتظار نتیجه درخواست استرداد از سوی بلژیک کشور محل کشف توطئه بمبگذاری است.

فعالین اپوزیسیون می گویند دستور حمله به گردهمایی پاریس توسط شورایعالی امنیت ملی ایران در دی ماه گذشته صادر شده و رضا امیری مقدم، مسئول اطلاعات و عملیات خارجی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، مسئولیت این نقشه را در ماه مارس به اسدی واگذار کرده بود.

نیم کیلو مواد منفجره و چاشنی انفجاری از خودروی یک زوج ساکن شهر آنتورپ در بلژیک کشف و ضبط شد. فرد دیگر تسهیل کننده این توطئه هم بازداشت شده و برای حضور در دادگاه از فرانسه بازگردانده شده است.

رودی جولیانی، وکیل شخصی رئیس جمهوری آمریکا، و استیون هارپر، نخست وزیر پیشین کانادا، از جمله افراد حاضر در گردهمایی اپوزیسیون در پاریس بودند. شماری از سیاستمداران حاضر در آن گردهمایی قصد دارند به عنوان شاکی به این دادرسی بپیوندند.

گزارش های اطلاعات داخلی آلمان نشان می دهد که عوامل ایران در سراسر آن کشور فعال هستند و دست کم چهار ایالت آلمان از تلاش ماموران رژیم برای دستیابی به فناوری های موشکی خبر داده اند.

بنا بر این گزارش ها، فعالیت های ایران پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ از تلاش برای دستیابی به تکنولوژی هسته ای به موشکی تغییر کرده است.

«شورای ملی مقاومت ایران» در گزارشی ادعا می کند، اسدالله اسدی که پس از سقوط دولت صدام حسین در سفارت ایران در بغداد مشغول به کار بود، به عنوان مسئول شبکه جاسوسی ایران در اروپا به سفارت ایران در وین در اتریش منتقل شده بود: «دفتر وزارت اطلاعات در وین، در طبقه سوم سفارت ایران، مقر و مرکز هماهنگی دفاتر اطلاعات و عوامل رژیم در اروپا است.»

محمد محدثین، رئیس کمیته امور خارجی «شورای ملی مقاومت ایران»، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت ایران عملیات فعال ترور در اروپا را از ۲۰۱۶ از سر گرفته است.

مرکز مبارزه با تروریسم «وست پوینت» در گزارش ماه اوت خود با عنوان «دیپلمات های مرگبار ایران» می گوید تهران به شکل فزاینده ای از پوشش دیپلماتیک برای آدمکشی و دیگر نقشه های ترور در اروپا استفاده می کند.

در این گزارش از اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند در ماه ژوئن پس از ترور یک فعال ایرانی عرب و بازداشت دو مقام ایرانی در ماه مارس هنگام تجسس در برنامه نوروزی اپوزیسیون در آلبانی خبر داده شده است.

در ماه ژانویه هم پلیس آلمان علیه عوامل ایران عملیاتی انجام داده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان اطمینان داد: تنش‌ کنونی تاثیری بر صادرات نفت به کانادا ندارد

خالد فالح وزیر نفت عربستان و رئیس غول نفتی سعودی «آرامکو» - آرشیو

وزیر نفت عربستان سعودی روز پنجشنبه اطمینان داد که تنش فعلی با کانادا بر سر موضوع حقوق بشر تاثیری بر صدور نفت به آن کشور نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، خالد فالح گفت عربستان یک «سیاست محکم و استوار» دارد که صادرات نفت تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار نگیرد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد، «بحران دیپلماتیک کنونی بین عربستان و کانادا، به هیچ وجه، بر روابط آرامکو و مشتریان آن در کانادا تاثیر تاثیر نخواهد گذاشت.»

در پی اعتراض کانادا به عربستان سعودی در مورد بازداشت فعالان حقوق زنان، ریاض دستور اخراج سفیر کانادا را صادر کرد و فرستاده خود به اتاوا را فراخواند.

وزارت خارجه سعودی پیشتر اعلام کرده بود که همه معاملات جدید بین کانادا و عربستان را به حال تعلیق در می‌آورد.

کانادا خود دارای منابع عظیم نفت است، با این حال حدود ۱۰ درصد نفت خام مورد نیاز خود را از عربستان تامین می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش سناتورهای آمریکا به تحریم جدید علیه روسیه؛ از فشار بر مسکو استقبال می‌کنیم

اعلام اقدامات تحریمی دولت آمریکا علیه روسیه در ارتباط با چند مورد پرونده مسمومیت افراد با گاز اعصاب در بریتانیا با استقبال از سوی چندین سناتور آمریکایی از هردو حزب روبرو شد.

سه سناتورجمهوریخواه، راب پورتمن، کوری گاردنر، جان مک کین و باب مناندز سناتور دموکرات، جملگی در صفحه توییتر خود در واکنشهای مشابهی از تصمیم دولت آمریکا حمایت کردند.

سناتور پورتمن از جمله نوشت: ما باید در کنار متحد خود بریتانیا بیایستیم و خوشحالم که دولت ترامپ با تحریمهای اضافی روسیه را بخاطر اعمالش پاسخگو قرار میدهد.

وی افزود، تلاش خطرناک روسیه برای ترور با استفاده از گاز اعصاب در خاک بریتانیا، نمونه دیگری از اقدامات عاری از مسولیت و بی ثبات کننده مسکو در صحنه جهانی است.

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه، با تاکید بر این که دولت روسیه با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌هایی جدیدی علیه مسکو در نظر گرفته شده که پس از پایان دوره ۱۵ روزه اطلاع رسانی به کنگره اجرایی خواهند شد و انتظار می‌رود روز ۲۲ اوت یا در حدود آن باشد.

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری انگلستان، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور در دوران اتحاد جماهیر شوروی، می‌داند. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما دولت پرزیدنت ترامپ از موضع لندن حمایت کرده است.

روابط غرب، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، با مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا – به شدت تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جنگ هفت ساله ۳۸۸ میلیارد دلار به سوریه خسارت زد

ویرانی های ناشی از جنگ در روستای زبدانی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه - آرشیو

یکی از نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه خسارت‌های اقتصادی وارده به سوریه پس از گذشت هفت سال جنگ داخلی را حدود ۳۸۸ میلیارد دلار برآورد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طبق برآورد کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا خسارات مادی جنگ – آسیب‌های وارده به خانه‌ها، جاده‌ها، زیرساخت‌ها و غیره – ۱۲۰ میلیارد دلار است.

به گفته این نهاد بین المللی، هزینه هایی که به دلیل جنگ به بخش تولیدی سوریه تحمیل شده، یا در واقع آسیبی که به تولید ناخالص داخلی سوریه زده شده، ۲۶۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

کمیسیون اقتصادی و اجتماعی برای غرب آسیا این مطلب را در کنفرانس دو روزه‌ای در بیروت پایتخت لبنان بیان کرد که درباره بازسازی سوریه و با حضور کارشناسان بین المللی برگزار شد.

گروه‌های ناظر بر تحولات سوریه می‌گویند جنگ هفت ساله سوریه دست کم ۴۰۰ هزار کشته و بیش از ۱۱ میلیون آواره بر جا گذاشته است، که معادل نیمی از جمعیت آن کشور هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس در پنتاگون کلیات طرح تشکیل «نیروی فضایی آمریکا» را تشریح کرد

سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در پنتاگون درباره تشکیل ششمین نیروی مسلح آمریکا - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد در مواجه با تهدیدها و رقابت‌های فزاینده با روسیه و چین، نیروی فضایی آمریکا را، به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسح کشور، تا سال ۲۰۲۰ ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده کلیات طرح دولت پرزیدنت ترامپ را برای این منظور در مراسمی در محل وزارت دفاع (پنتاگون) تشریح کرد.

وی خاطر نشان کرد که «این طرح وعده‌های رئیس جمهوری را برای سلطه آمریکا بر فضا محقق خواهد کرد؛ سلطه‌ای بر فضایی که زمانی آرام و بدون رقیب بود، اما اکنون شلوغ و پر مدعی است.»

آقای پنس افزود، «زمان آن رسیده است فصل بزرگ بعدی در تاریخ نیروهای مسلح مان را رقم بزنیم، برای میدان نبرد بعدی آماده شویم، که بهترین‌ها و شجاع‌ترین‌های آمریکا را فرا خواهد خواند تا از نسل جدیدی از تهدیدها علیه مردم و کشورمان پیشگیری و آنها را ناکام کنند.»

معاون پرزیدنت ترامپ تاکید کرد، «زمان آن فرا رسیده است نیروی فضایی ایالات متحده تشکیل شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در میانه این سخنرانی در توئیتی نوشت، «نیروی فضایی بی حد و مرز!»

وی اواخر خرداد خواستار تشکیل یک نیروی جداگانه، اما همسان با دیگر قوای مسلح آمریکا، در حوزه فضا تشکیل شود. طرحی پیچیده و پرهزینه، که عملی کردن آن نیاز به تایید کنگره دارد.

رئیس جمهوری آمریکا ایجاد یک نیروی فضایی و فعالیت در عرصه فضا را با امنیت ملی ایالات متحده مرتبط دانسته و وزارت دفاع آمریکا را مامور تشکیل این نیرو کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنتاگون طرح پیشنهادی خود را امروز به کنگره ارسال کرد.

مایک پنس نیز در سخنرانی امروز خود گفت که دولت پرزیدنت ترامپ با نمایندگان کنگره در این زمینه همکاری خواهد کرد و سال آینده کلیات بودجه مورد نیاز را ارائه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنتاگون در گفتگو با صدای آمریکا: تهدیدات زیردریایی های روسیه به بالاترین سطح از زمان جنگ سرد رسید

مقام های بلندپایه نظامی آمریکا و ناتو در یک هشدار تازه، فعالیت ناوگان نظامی روسیه در آب های اطلس شمالی و مدیترانه را تهدید جدی قلمداد کردند.

یک دریاسالار در پنتاگون اعلام کرده است فعالیت های کنونی زیردریایی های روسی به سطحی رسیده که از زمان پایان جنگ سرد تا کنون سابقه نداشته است. به گزارش نیویورک پست، با توجه به همین تهدید نیروی دریایی آمریکا در نظر دارد تا پایان ماه جاری یک فرماندهی جدید برای مقابله با این دشمن دیرین ایجاد کند.

در یکی از تازه ترین تهدیدها، نیروی دریایی بریتانیا دو فروند رزم ناو روسی – ناوشکن سورومورسک، و زیر دریایی مارشال اوستینوف - را با یک ناوشکن موشک انداز «دیاموند مدل ۴۵» در آب های کانال مانش اسکورت کرد. این دومین رویارویی نیروی دریایی بریتانیا با رزمناوهای روسی بود.

حادثه درست یک روز پس از آن روی داد که جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا در پنتاگون با گاوین ویلیامسون، همتای بریتانیایی دیدار داشت.

این هفته دریاسالار جان ریچاردسون، بلندپایه ترین مقام نیروی دریایی آمریکا، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که فعالیت های کنونی زیردریایی های روسی در آب های اطلس شمالی در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.

اما وزیر دفاع آمریکا گفت تهدید ناوگان روسی چندان جدی نیست. جیم ماتیس گفت «ما همیشه زیر دریایی ها را زیر نظر داریم. چیز بیشتری در این باره ندارم که بگویم.»

روسیه دو ماه مانده به نشست هلسینکی و دیدار از پیش تعیین شده پوتین با پرزیدنت ترامپ یک زیردریایی موشک انداز مجهز به موشک های بالیستیک را به آب انداخت.

این زیردریایی به ۴ فروند موشک قابل حمل کلاهک هسته ای مجهز است که از آب های ساحلی روسیه تا فاصله ۶ هزار مایلی را می تواند هدف قرار دهد. واشنگتن پایتخت آمریکا در تیررس این موشک ها قرار دارد.

ماهواره های جاسوسی آمریکا عملیات پرتاب موشک ها از زیردریایی روسی را زیر نظر داشتند که به فاصله ای بسیار نزدیک ۴ فروند موشک را به صورت آزمایشی پرتاب کرد. این نخستین بار بود که روسیه همزمان این تعداد موشک آزمایشی را شلیک می کرد.

با توجه به تحریم های تازه ای که آمریکا روز چهارشنبه علیه روسیه وضع کرد ناظران، مناسبات دو کشور را به رغم دیدار هلسینکی بسیار تنش آلود توصیف می کنند.

واشنگتن به تازگی در ارتباط با مسموم کردن جاسوس پیشین روسیه در بریتانیا، تحریم های تازه ای علیه مسکو وضع کرد.

پیتر بروکس، پژوهشگر ارشد امنیت ملی در بنیاد هریتج می گوید: «روسیه با اقدام های اخیر خود نشان می دهد که خرس(نماد روسیه) دارد برمی گردد. ما از این پس شاهد عملیات تهدید کننده بیشتری از ناحیه ناوگان روسیه خواهیم بود. این ها نماد سیاست خارجی پوتین و متوجه آمریکا است.»

آمریکا نگران است که زیردریایی های روسی از راه کابل های زیر دریایی به شنود اقدام کنند.

تهدیدهای دریایی روسیه یکی از علل بازگرداندن ناوگان دوم آمریکا به آب های نورفالک در ایالت ویرجینیا است تا عملیات روس ها در آب های اطلس شمالی را زیر نظر داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حوثی‌ها از مرگ ده‌ها نفر در حمله هوایی ائتلاف به بازاری در یمن خبر دادند

رسانه‌های وابسته به شورشیان یمن روز پنجشنبه از قول مسئولان حوثی گفتند بر اثر حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یک بازار شلوغ در استان شمالی سعده دست کم ۵۰ نفر کشته و ۷۷ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تلویزیون المسیره متعلق به شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران از قول مقام‌های وزارت بهداشت خود ادعا کرد که بمباران ائتلاف به یک اتوبوس در حال تردد در بازار برخورد کرده است.

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض پیشتر گفته بود به تلافی حمله موشکی روز چهارشنبه به جنوب عربستان که یک کشته در بر داشت، که قربانی خود یک شهروند یمنی بود، شورشیان حوثی را امروز در یمن هدف حمله قرار داده است.

صلیب سرخ بین الملل در حساب توئیتر خود نوشت مراکز درمانی تحت مدیریت این گروه در سعده جسد ۲۹ کودک را، که همگی زیر ۱۵ سال داشتند، دریافت کرده‌اند. ۴۸ زخمی نیز به این مراکز منتقل شدند، که ۳۰ تن از آنها کودک هستند.

ائتلاف به رهبری عربستان از مارس ۲۰۱۵ بطور مستقیم علیه حوثی‌های یمن وارد جنگ شده‌اند.

بیش از سه سال از جنگ یمن، که بیش از ۱۰ هزار قربانی گرفته، می‌گذرد و تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن بی‌نتیجه بوده است.

سازمان ملل متحد و مدافعان بین المللی حقوق بشر پیشتر از عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در ائتلاف، به ویژه امارات عربی متحده، به دلیل کشته شدن غیرنظامیان در جنگ یمن انتقاد کرده‌اند و خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: رژیم کم-کالری بر بدن زنان و مردان تاثیر متفاوتی دارد؛ واکنش مردان بهتر است

پژوهش جدیدی می گوید بدن مردان، به رژیم کم-کالری غذایی، بهتر از بدن زنان واکنش نشان می دهد.

بر اساس پژوهشی که در دانمارک روی دو هزار نفر که در معرض خطر دیابت قرار دارند صورت گرفت، مردان به طرق مختلف، از رژیم کم-کالری پاسخ بهتری گرفتند. این افراد قند خونشان بالا بود اما هنوز دیابتی نشده اند.

این پژوهش را محققان دانشگاه کپنهاگ انجام دادند. پس از گذشت هشت هفته، مردانی که از رژیم کم کالری و پروتئین بالا استفاده کردند حدود ۱۰ درصد وزن خود را از دست دادند و کنترل قند خونشان را نیز به دست گرفتند.

مردان به طور قابل توجهی به نسبت زنان چربی بیشتری از دست دادند و وضعیت ضربان قلب آنها در حالت استراحت نیز بهبود یافت. آنها همچنین بعد از این رژیم کلسترول-بد کمتری داشتند و سایز دور شکمشان نیز کاهش یافت.

اما زنان با وجود کاهش وزن، دچار تاثیرات منفی شدند، به طوریکه کلسترول-خوب، توده بدون چربی، و همچنین محتوای مواد معدنی استخوان در آنها کاهش یافت که هیچکدام از اینها در دراز مدت برای سلامت خوب نیست.

با این حال هر دو جنسیت شاهد کاهش شاخص های التهابی بودند که به بهبود جریان خون کمک کرد.

محققان می گویند معلوم نیست که این تفاوت ها در دراز مدت نیز صادق خواهد بود یا خیر.

به نوشته ای‌بی‌سی نیوز، معنی این تحقیق این نیست که زنان نباید از رژیم کم-کالری استفاده کنند، بلکه نشان می دهد کاهش سریع وزن خوب نیست و بهتر است آنان رژیم غذایی متعادلی را رعایت کنند.

مدیریت وزن شامل ورزش، تغییر رژیم غذایی، و همچنین مشورت با کارشناسان سلامت می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اپوزیسیون اسرائیل قانون جنجالی «کشور یهود» را به چالش کشید

قانونگذاران پارلمان اسرائیل در مورد قانون جنجالی «کشور یهود» بحث کردند. این قانون اعلام می دارد اسرائیل صرفا کشور «مردم یهود» است.

اسرائیل در پی تصویب این قانون شاهد اعتراضات گسترده در هفته های اخیر بوده است. معترضان خواهان اصلاح آن هستند.

پس از آنکه اپوزیسیون توانست ۲۵ امضای مورد نیاز برای آغاز بحث در مورد قانون «کشور یهود» را تامین کند، جلسه ویژه ای در کنیسه روز چهارشنبه برگزار شد.

«تسیپی لیونی» رهبر حزب اپوزیسیون «اتحادیه صهیونیست» تمایل خود را برای نسخه ای از این قانون ابراز کرد که اسرائیل را «ملت-دولت مردم یهود با برابری کامل برای همه شهروندانش» توصیف می کند.

به نوشته الجزیره، منتقدان می گویند مصوبه جدیدی که در تاریخ ۱۹ ژوئیه به قانون تبدیل شد، اقلیت غیریهودی اسرائیل را به شهروندان درجه-دو تبدیل می کند و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار فلسطینی شهروند اسرائیل و دیگر اقلیت های کوچکتر از جمله اقلیت دروز را بیشتر به حاشیه می برد.

خبرنگار الجزیره از اورشلیم می گوید بعید است که مباحث در پارلمان اسرائیل باعث تغییر در کوتاه مدت شود اما نشان دهنده جنجال های پیرامون این قانون است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG