لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۱۹

سرخط خبرها

آمریکا یک شرکت خدمات گردشگری را به دلیل ارتباط با «ماهان ایر» تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه از قرار گرفتن نام یک شرکت خدمات مسافرتی مستقر در مالزی در فهرست تحریم‌ها، به دلیل ارائه خدمات به شرکت هواپیمایی «ماهان» که پیشتر توسط آمریکا تحریم شده است، خبر داد.

بر اساس این بیانیه، شرکت گردشگری و مسافرتی ماهان بابت فعالیت برای هواپیمایی ماهان یا به نیابت از آن شرکت، که پیشتر به دلیل حمایت ایران از تروریسم بین المللی تحت تحریم قرار گرفته بود، در فهرست تروریسم قرار گرفت.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت‌هایی مانند شرکت گردشگری و مسافرتی ماهان نقش کلیدی در قادر ساختن هواپیمایی ماهان به ادامه فعالیت‌‌هایش دارند، به ویژه از طریق انجام نقل و انتقالات مالی به نیابت از آن خطوط هوایی.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا نیز در ادامه این بیانه می‌گوید، ماهان ایر شرکت هواپیمایی منتخب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که حمایت آن نیروی نظامی از تروریسم را در خاور میانه تسهیل می‌کند.

به گفته آقای منوشن پروازهای معمول خطوط هواپیمایی ماهان به سوریه جهت کمک به رژیم بشار اسد و ارسال اسلحه و اعزام نیروهای نظامی خارجی و ایرانی برای آن، با هدف ایجاد خشونت و ناآرامی در منطقه انجام می‌شوند.

وی با بیان این که موضع واشنگتن در مورد نقش مرگبار ماهان ایر شفاف بوده است، گفت اقدام ما علیه یک شرکت مستقل که به ماهان خدمات ارائه می‌دهد، برای همه در صنعت هوانوردی روشن می‌کند که باید فورا همه ارتباطات خود را با ماهان قطع کنند یا از آن شرکت فاصله بگیرند.»

نام خطوط هواپیمایی ماهان به دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی قدس سپاه پاسداران، در اکتبر ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌‌های ایالات متحده قرار گرفت. نیروی قدس نیز پیش از آن در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ تحریم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نگرانی نیروهای مخالف دولت؛ ارتش سوریه خود را برای تصرف محل آغاز قیام علیه اسد آماده می‌کند

مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه گفتند نیروهای دولتی و متحدان آنها مناطق تحت کنترل مخالفان در درعا را محاصره کرده و خود را برای در دست گرفتن کنترل کامل این شهر، که محل آغاز قیام علیه حکومت اسد بوده است، آماده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال پیشروی‌های اخیر نیروهای دولتی سوریه و بازپس گیری بخش‌هایی از درعا از مخالفان، به نظر می‌رسد دمشق به رغم توافق هفته گذشته شورشیان برای به زمین گذاشتن سلاح هایشان، در حال تقویت نظامی خود در منطقه است.

به دنبال پیشروی های ارتش در درعا، که از آن با عنوان آخرین پایگاه عمده مخالفان یاد می‌شود، اپوزوسیون سوریه روز جمعه از توافق با افسران ارتش روسیه برای ترک مخاصمه و خلع سلاح مرحله به مرحله و نیز اعزام پلیس نظامی روسیه به مناطق نزدیک مرز اردن خبر داد.

ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) عملیات بازپس گیری استان درعا و مناطق نزدیک قنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، را آغاز کرد. از این مناطق با عنوان آخرین سنگرگاه مخالفان یاد می‌شود.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد این عملیات تاکنون منجر به فرار بیش از ۳۳۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق شده است و اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن در حال حاضر میزبان حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استعفای «بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا؛ اختلاف با «می» بر سر جدایی نرم از اتحادیه اروپا

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا از سمت خود استعفا داد.

به نوشته گاردین، آقای جانسون که روز دوشنبه استعفا داد، سومین عضو کابینه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا است که طی ۲۴ ساعت گذشته از حضور در کابینه دولت کناره گیری می کند.

گاردین می نویسد آنها مخالف طرح نخست وزیر برای «خروج نرم» از اتحادیه اروپا هستند.

نخست وزیر بریتانیا روز جمعه با اعضای کابینه خود که عمیقا بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا با هم اختلاف دارند، در مورد نحوه این خروج به یک مصالحه رسید. اما بوریس جانسون پس از مشورت با دوستان و متحدانش به این نتیجه رسید که نمی تواند از طرح نخست وزیر حمایت کند.

سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که او استعفای بوریس جانسون را پذیرفته است. ساعاتی بعد جرمی هانت وزیر بهداشت کابینه خانم می به عنوان جانشین آقای جانسون معرفی شد.

پیشتر نیز دیوید دیویس، وزیر امور خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از مقام خود کناره گیری کرده بود. رویترز می نویسد کناره گیری جانسون طرح می برای خروج از اتحادیه را با بحران رو به رو می کند.

خبر خروج جانسون از کابینه دولت ارزش پوند را کاهش داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشریه آلمانی: تهران خواهان انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران است

مقامات آلمانی در حال بررسی یک درخواست از سوی ایران برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از حساب های بانکی در آلمان هستند. رویترز، به نقل از روزنامه آلمانی بیلد می نویسد تهران می خواهد این پول ها به صورت نقد به ایران منتقل شود.

بیلد این مطلب را به نقل از مقام های دولتی که نامی از آنها نبرده، منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، پول ها در حساب بانک تجارتی ایران و اروپا یا eihbank قرار دارد و ایران نگران است که با بازگشت کامل تحریم های آمریکا علیه ایران، موجودی پول های نقدش پایان یابد.

واشنگتن در پی خروج از توافق هسته ای با ایران گفته است تحریم های تازه علیه تهران را دوباره به اجرا می گذارد و از شرکت های خارجی خواسته است خرید نفت از ایران را تا ماه نوامبر سال جاری متوقف کنند و از معامله با ایران نیز بپرهیزند.

به نوشته بیلد، ایران به نهاد نظارت مالی آلمان گفته است که پول های نقد را می خواهد به شهروندان ایرانی که برای سفر به خارج به پول نقد نیاز دارند بدهد چرا که شهروندانش به «کارت های اعتباری» که در سطح بین المللی پذیرفته شود، دسترسی ندارند.

آلمان، بریتانیا، فرانسه، به همراه روسیه و چین گفته اند که می خواهند برجام را نجات دهند. با ایران حال، نهادهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل نگران آن هستند که ایران از پول نقد برای کمک به تسلیح گروه های مسلح در خاورمیانه استفاده کند.

بیلد می گوید نهاد نظارتی مالی آلمان اکنون در حال بررسی این درخواست است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل یک شهروند ترکیه را به حمایت مالی از تروریسم متهم کرد

انتقال «ابرو اوزکان» به جلسه دادگاه در تل آویو - ۸ ژوئیه ۲۰۱۸

دادگاهی در اسرائیل علیه یک زن تبعه ترکیه به اتهام قاچاق پول برای یک گروه تروریستی اعلام جرم کرده است.

مقامات امنیتی اسرائیل می‌گویند اقدام «ابرو اوزکان» در چارچوب کیفری اقدام علیه امنیت ملی و داشتن ارتباط با گروه‌های تروریستی است.

این مقامات نامی از این گروه ترویستی نبرده‌اند، اما روزنامه‌های اسرائیلی مقصد پول را گروه فلسطینی حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده‌اند.

عمر خَمیسی وکیل مدافع خانم اوزکان می‌گوید که مقامات امنیتی اسرائیل به او اجازه صحبت با موکلش را نداده‌اند و از آنجایی که عمده بازجویی به زبان ترکی نبوده، پاسخ‌های موکلش مغشوش بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اردوغان با اختیارات جدید، سوگند ریاست جمهوری خورد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه بار دیگر سوگند ریاست جمهوری خورد و این بار اختیارات گسترده تری خواهد داشت.

اختیارات جدید رئیس جمهوری در رفراندوم سال گذشته تایید شد و دو هفته پیش نیز اردوغان در انتخابات ترکیه به پیروزی رسید.

رجب طیب اردوغان در ۱۵ سال اخیر کنترل سیاست ترکیه را تحت نفوذ خود داشته است.

او می گوید قدرت جدیدی که به او داده شده برای ایجاد رشد اقتصادی و امنیت در ترکیه ضروری است.

اردوغان سال ۲۰۱۶ از یک کودتای نافرجام نظامی در ترکیه جان سالم بدر برد و قدرت را حفظ کرد اما در زمان او ترکیه وارد بحران های جنگی سوریه و عراق شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفر پرزیدنت ترامپ به اروپا: دیدار با «می»، اعضای ناتو و دیدار با پوتین

رئيس جمهوری آمريکا عازم سفری يک هفته‌ای و پر اهميت به اروپا است. پرزیدنت دونالد ترامپ در اين سفر قرار است ابتدا در گردهمايی سران کشورهای عضو پيمان نظامی آتلانتيک شمالی، ناتو، حضور يابد و در آنجا حامل پيامی مهم برای اعضای ناتو خواهد بود.

ديدار با ترزا می نخست وزير بریتانیا و ملکۀ اليزابت دومين برنامۀ سفر آقای ترامپ را تشکيل می‌دهد و اين سفر سرانجام، با نخستين ديدار مستقيم او در مقام ریاست جمهوری ايالات متحده، با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در روز دوشنبه ۲۵ تير در هلسينکی پايتخت فنلاند به پايان خواهد رسيد.

انتظار می‌رود آقای ترامپ در گردهمايی قريب الوقوع اعضای ناتو به فشار بر متحدان نظامی خود برای پرداخت سهم بيشتر در جهت تأمين بودجۀ دفاعی ناتو تا سال ۲۰۲۴ ادامه دهد.

پرزیدنت ترامپ در آستانۀ ديدارهای اين هفته تلاشی برای رفع نگرانی متحدان اروپايی و ناتو که برای مقابله با تجاوز احتمالی روسيه ايجاد شده نکرده است.

رئيس جمهوری آمريکا پنجشنبه پيش در جريان يک سخنرانی در ايالت مونتانا بار ديگر اعضای ناتو را به باد انتقاد گرفت و گفت «قرار است با خيلی ها ملاقات کنم. قرار است به ناتو بروم، به آنها خواهم گفت بايد شروع کنيد سهمتان را بدهيد. ايالات متحده هزينه همه چيز را تقبل نخواهد کرد. ۷۰ تا ۹۰ درصد هزينه‌ها را ما داريم می پردازيم تا از اروپا حمايت کنيم. البته اشکالی ندارد، آنها هم در جاهای ديگر، در تجارت، تلافی می‌کنند؛ کاری کرده اند که تجارت با آنها ديگر غيرممکن شده است. از آن بدتر کاری است که در ناتو با ما می‌کنند.»

اين مطلب در حالی بار ديگر از سوی رئيس جمهوری آمريکا عنوان شده است که يک روز پيش از آن آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پارلمان آن کشور در پاسخ به اظهارات آقای ترامپ از نقش آلمان در ناتو دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

سفر رئیس جمهوری ایالات متحده به بريتانيا نيز با توجه به برخورد سال‌ها پيش او با خانواده سلطنتی، در هاله‌ای از ابهامات و چگونگی استقبال بريتانيا از وی قرار دارد.

ديدار پرزیدنت ترامپ با ولاديمير پوتين، با وجود آن که تا کنون دو بار در حاشيۀ گردهمايی های بين المللی با يکديگر ملاقات کرده اند، نخستين ديدار رسمی و رو در روی او در مقام رئيس جمهوری آمريکا با پوتين تلقی می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تداوم اعتراض‌ها به برخورد با دختران رقصنده؛ سناتور روبیو از زنان ایرانی حمایت کرد

همزمان با ادامه واکنش ها به برخورد پلیس جمهوری اسلامی با دخترانی که ویدئوهای رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا به «سرکوب زنان» در ایران اعتراض کرد.

این سناتور جمهوریخواه روز دوشنبه ۱۸تیر در توئیتر خود، بدون اشاره به حوادث اخیر و پخش مصاحبه‌های دخترانی که توسط پلیس بازداشت شده بودند، نوشت که رژیم ایران شهروندان خود را آزار می‌دهد؛ به ویژه زنان را از حقوق اولیه انسانی محروم می‌کند.

او همچنین نوشت: «من در همبستگی با زنان ایرانی در مبارزه صلح آمیز برای آزادی در کنارشان ایستاده‌ام. ایالات متحده و جهان باید آنچه را که در توان دارد برای حمایت از این زنان شجاع، که جان خود را برای مقابله با رژیم ایران در معرض خطر قرار می‌دهند، انجام دهد.»

همزمان، مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، نیز در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می‌گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

این پیام ها در حالی است که واکنش‌ها در فضای مجازی به برخورد امنیتی با دختران رقصنده که ویدئوی خود را در اینستاگرام منتشر کردند، و پخش ویدئوهایی از اعترافات آنها، همچنان ادامه دارد.

بسیاری از کاربران توئیتر پیام های خود در حمایت از این دختران را با هشتگ‌های #برقص تا برقصیم، # رقصیدن جرم نیست و #مائده هژبری منتشر کرده و ویدئوهایی از رقص خود در همراهی با این دختران منتشر کردند؛ از جمله کارکنان سازمان عفو بین الملل که با ترانه ایرانی در خیابان رقصیدند.

مقایسه با قربانیان سعید طوسی

از سوی دیگر، در ادامه انتقادها به تلویزیون دولتی ایران در انتشار ویدئوی اعترافات دختران رقصنده بازداشت شده، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس به رئیس صدا و سیما توصیه کرد که دستور دهد مصاحبه ای با قربانیان آزار جنسی سعید طوسی، مربی صوت و لحن قرآن انجام شده و در تلویزیون پخش شود.

او در پیامی در توئیتر خود با اشاره به شاکیان پرونده آزار جنسی سعید طوسی نوشت: «آنها ناامید از اجرای عدالت در دستگاه قضایی ایران می‌خواهند به دادگستری کشورهای خارجی متوسل شوند.»

دستگاه قضایی ایران رسیدگی به شکایت نوجوانانی که از آزار جنسی سعید طوسی، قاری نزدیک به بیت رهبری، شکایت کرده بودند، را متوقف کرد و برای او رای برائت صادر کرد.

انتقادها به بازداشت چند دختر جوان ایرانی که رقص‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، از روز یکشنبه آغاز شد. پلیس ایران ضمن بازداشت این دختران، در یک برنامه تلویزیونی اعترافاتی از آنها پخش کرد.

«مائده هژبری» متولد ۱۳۸۰ در تهران، ورزشکار رشته پارکور و ژیمناستیک، از چند سال پیش ویدئوهای ریمیکس رقص خود با آهنگ های خوانندگان مشهور همچون «بیانسه» را در اینستاگرام منتشر کرد که مورد استقبال کاربران قرار گرفت. وی در یک سال در قالب یک ستاره اینستاگرامی بارها در لایو این شبکه اجتماعی با طرفداران خود صحبت کرد و گاهی به تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی پرداخت؛ اقدامی که برای ستاره های اینستاگرامی حتی در ایران عادی است.

پس از پخش اعترافات او در تلویزیون، یکی از نزدیکان خانم هژبری به صدای آمریکا گفت که وی اکنون با سپردن وثیقه تا رسیدگی به پرونده او در دادگاه آزاد است.

گفته می شود که الناز قاسمی و دختری به نام شاداب، از دیگر دستگیر شدگان این پرونده هستند که با وثیقه آزاد شده اند.

الناز قاسمی که پس از آزادی از ایران خارج شده و به خانواده خود در کانادا پیوسته است در ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که این بازداشت ها حدود یک ماه پیش از پخش اعتراف های تلویزیونی صورت گرفته بود.

به گفته او، مائده و شاداب یکروز پس از بازداشت آزاد شدند و خود او نیز سه روز بعد از بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مارک دوبوویتز: دولت آمریکا باید رادیو و تلویزیون دولتی ایران را تحریم کند

مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

آقای دوبوویتز روز یکشنبه در متن توئیت خود نوشت: «دلیل دیگری برای دولت آمریکا در تحریم کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و قطع استثنا کردن این رسانه از تحریم ها. صدا و سیما جمهوری اسلامی با پخش اعترافات دروغین موجب نقض حقوق بشر می شود.»

مائده هژبری از جمله افرادی است که بابت پستهایشان در اینستاگرام که در آن با موسیقی غربی در حال رقص بودند، در ایران بازداشت شدند. برپایه مقاله منتشر شده در روزنامه بریتانیایی گاردین، صفحه اینستاگرام مائده هژبری پیش از مسدود شدن ناگهانی، حدود ششصد هزار دنبال کننده داشته است.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها در ماه فوریه در گزارش پیشنهادهای سیاست‌گذاری، به قلم دو کارشناس خود، ریچارد گلدبرگ و سعید قاسمی نژاد از دولت آمریکا خواسته بود که سیاست جاری خود را در قبال صدا و سیمای جمهوری اسلامی که همان تعلیق تحریم‌ها است، تغییر دهد.

در بخشی از گزارش پیشنهادهای سیاستگذاری بنیاد دفاع از دموکراسی ها آمده است: رسانه های دولتی ایران بخشی جدایی ناپذیر از جنگ رهبر علی خامنه ای علیه به اصطلاح «دشمنان انقلاب» هستند. زمان آن رسیده است که آمریکا به مستثنی کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر بخش های امپراتوری رسانه های دولتی از جمله خبرگزاریهای تسنیم، فارس، و ایرنا از تحریم ها پایان دهد.

روز شنبه، بیش از پنجاه تن از مخالفان حکومت ایران در نامه ای سرگشاده به مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده خواستار آن شدند که یا فورا به مستثنی کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از تحریم های آمریکا پایان دهد، یا در پایان دوره این استثنا در روز بیست و یکم تیرماه دوباره آن را تمدید نکند؛ زیرا دولت ایران همچنان به پارازیت فرستادن بر روی آن دسته از کانال‌های ماهواره‌ای که به سوی ایران برنامه پخش می کنند، ادامه می دهد و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش اعترافات اجباری از افرادی که مظنون به مخالفت با رژیم هستند، به نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

در بخشی از این نامه سرگشاده آمده است: جمهوری اسلامی از صدا و سیما نه تنها برای اشاعه تبلیغات و گسترش سرکوب در کشور استفاده می کند، بلکه برای ترویج سیاست‌های خود در خارج از کشور، از جمله بی ثبات سازی در خاور میانه و تربیت نیروهای نیابتی و گروه های تروریستی، بهره می برد. کانال های تلویزیونی و رادیویی زیرمجموعه های صدا و سیما، از جمله تعدادی از کانال های بین المللی عرب زبان (به عنوان مثال العالم و الكوثر)، به عنوان بازوی تبلیغاتی عمل می كنند. در حالي که بخش های دیگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامیان رسانه های گروه های نیابتی رژیم در خاور میانه عمل می کنند. بنابراین، فعالیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نه تنها در ضدیت با مردم ایران است بلکه در خلاف منافع ملی و امنیت داخلی و سیاست خارجه ایالات متحده آمریکا عمل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران قهرمان جهان شد

آرشیو

تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران، برای سومین بار قهرمان جهان شد. رقابت های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی جهان در کرواسی با قهرمانی ایران به پایان رسید.

تیم ایران با ۲ مدال طلای امیرحسین خوانساری و محمد نصرتی در اوزان ۵۵ و ۹۲ کیلوگرم، ۲ مدال نقره سجاد عباس پو و شاهین بداغی در اوزان ۴۸ و ۶۰ کیلوگرم، دو مدال برنز حسین قاسمی و محمد ناقوسی در اوزان ۶۵ و ۸۰ کیلوگرم و با کسب ۱۳۰ امتیاز به مقام قهرمانی رسید.

تیم های روسیه و ترکیه به ترتیب با ۱۰۶و ۹۱ امتیاز دوم و سوم شدند.

این سومین قهرمانی ایران در رده سنی نوجوانان به شمار می رود.

ایران آخرین بار در سال ۱۹۹۶ در تهران در کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان به عنوان قهرمانی جهان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات مردم برازجان برای دومین روز در اعتراض به قطع آب

شهروندان برازجان در استان بوشهر برای دومین روز پیاپی در اعتراض به قطع آب و جیره بندی آن دست به تجمع زدند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که صدها نفر از مردم برازجان یکشنبه شب ۱۷ تیر در میدان اصلی شهر تجمع کرده و پس از سر دادن شعار در خیابان های اصلی شهر راهپیمایی کردند.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی از تظاهرات یکشنبه شب مردم برازجان منتشر شده است نشان می‌دهد که معترضان شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» سر داده و خواستار استعفای مسئولان شدند.

این راهپیمایی که تا اولین ساعات بامداد دوشنبه ۱۸ تیر ادامه یافت، دومین راهپیمایی اعتراضی مردم برازجان در روزهای اخیر بود. روز شنبه نیز مردم این شهر در اعتراض به کمبود آب در برازجان و بی نظمی در توزیع آب با حضور در خیابانها علیه دولت شعار دادند.

خبرگزاری ایرنا از حضور معاون فرماندار برازجان در جمع اعتراض‌کنندگان خبر داد و نوشت که مردم با فریادهای خود مانع از سخنرانی او در توجیه مشکلات آب شدند. این خبرگزاری اضافه کرد که یک هیات از وزارت نیرو برای رسیدگی به مشکلات مردم راهی شهر برازجان شده است.

بر پایه ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، معترضان روز شنبه شعار می‌دادند «دشمن ما هینجاست، همش میگن آمریکاست» و «مسئول بی لیاقت، استعفا، استعفا».

تظاهرات در این دو روز با حضور گسترده ماموران پلیس برگزار شد.

در این بین، معاون عمرانی استانداری بوشهر وعده داده است که با اقداماتی نظیر حفر چاه، انتقال آب از استان فارس و فعالیت دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن مشکل آب برازجان و چند شهر دیگر استان بوشهر رفع شود.

هفته گذشته شهرهای خرمشهر و آبادان نیز با قطع آب و شوری آب مواجه بودند که دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع ها در ادامه به دخالت پلیس، درگیری و بازداشت دست کم ۱۰ نفر منجر شد.

بحران خشکسالی، کاهش شدید منابع آب و خشکیدگی دریاچه‌ها و رودخانه‌های ایران در سال‌های اخیر شدت گرفته است.

کارشناسان علاوه بر کاهش بارندگی، سیاست های غلط در مدیریت آب و سدسازی‌های بی رویه را از عوامل نابودی منابع آب در ایران می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار تلفات سیل در ژاپن به بیش از ۱۰۰ نفر رسید

شمار تلفات ناشی از سیل و رانش زمین در جنوب غرب ژاپن به بیش از ۱۰۰ نفر رسید.

مقام های محلی می گویند بیش از ۶۵ نفر هم در بارش و سیل روزهای اخیر در منطقه هیروشیما ناپدید شده اند. عملیات جستجو برای نجات یافتگان احتمالی یا اجساد بیشتر همچنان ادامه دارد.

به گفته شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، نزدیک به ۷۳ هزار سرباز، امدادگر و داوطلب در عملیات نجات شرکت دارند. آقای آبه برای مدیریت بحران سفر قریب الوقوعش به بلژیک، فرانسه، عربستان سعودی و مصر را لغو کرد.

به بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از ساکنان مناطق باران زده دستور تخلیه اجباری داده شده و به بیش از ۳ میلیون نفر دیگر گفته شده برای تخلیه احتمالی آماده باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به شرق آسیا وارد کابل شد

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در ادامه سفر به ژاپن، کره شمالی، و ویتنام، به طور غیر منتظره وارد کابل، پایتخت افغانستان شد و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

او سپس سفر خود را با دیدار از امارات متحده عربی در خاورمیانه ادامه می دهد که انتظار می رود موضوعات ایران، یمن، و امنیت خلیج فارس، بررسی شود.

آقای پمپئو در دیدار از ویتنام، ضمن تحسین روابط بهبود دو جانبه میان دو کشور، آن را به عنوان الگویی برای بهبود روابط با کره شمالی مثال زد.

مایک پمپئو در سفر به ویتنام، در پی جلب افزایش همکاری هانوی در اعمال تحریم ها علیه کره شمالی بود. وی تاکید کرده است تحریم ها تا برچیده شدن کامل برنامه سلاح های هسته ای کره شمالی به شیوه ای شفاف و قابل تایید، لغو نخواهند شد.

آقای پمپئو در هانوی از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، خواست تا رشد اقتصادی پویای ویتنام را با پذیرش روابط عادی با ایالات متحده در مورد کشورش تکرار کند.

او افزود تکامل روابط پس از جنگ میان ایالات متحده و ویتنام ثابت می کند که نیازی نیست دشمنان آمریکا همیشه دشمن باقی بمانند.

مایک پمپئو قرار است به بلژیک نیز برود و در آنجا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در اجلاس سران ناتو همراهی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ امشب گزینه خود را برای کرسی خالی دیوان عالی آمریکا معرفی می کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه شب به وقت واشنگتن، نامزد پیشنهادی خود را برای تصدی یک کرسی خالی در دیوان عالی کشور، معرفی خواهد کرد، اقدامی که به گزارش جیم ملون، خبرنگار صدای آمریکا، به احتمال بسیار زیاد منجر به بحث و جدل بین اکثریت شکننده جمهوری خواه و دموکرات ها در مجلس سنا خواهد شد.

طبق قانون، سنا باید به نامزد پیشنهادی رای اعتماد بدهد.

پرزیدنت ترامپ در همایش تبلیغاتی- مبارزاتی خود در ایالت مونتانا انتظارات طرفدارانش را در رابطه با نامزد پیشنهادی خود برای تصدی کرسی قضاوت خالی شده دیوان عالی کشور بالا برد.

او گفت: «می دانید که کرسی قضاوت در دیوان عالی خالی شده است. ساعت نه شب دوشنبه، شما خبر بسیار خوشایندی درباره نامزد پیشنهادی خواهید شنید. همه گزینه هایم افراد برجسته ای هستند.»

پرزیدنت ترامپ قرار است نامزد پیشنهادی خود را برای جایگزینی قاضی «آنتونی کندی» که اعلام بازنشستگی کرده، اعلام کند. اگر چه قاضی کندی فردی محافظه کار تلقی می شود، اما در یک برهه زمانی حساس به قانونی کردن ازدواج دگرباشان جنسی و همچنین ادامه قانونی بودن حق سقط جنین رای مثبت داد.

دموکرات های سنا، وعده داده اند که در برابر نامزدی که کفه آرای این دادگاه را به سمت محافظه کاران سنگین کند، مقاومت کنند.

سناتور کوشنر گفت: «مساله مهم این است که فرد پیشنهادی فرد درستی باشد،کسی باشد که به احکام قضایی پیشین دیوان عالی احترام بگذارد و بر این اساس حکم صادر کند. یعنی برپایه رویه قضایی و نه برپایه ایدئولوژی.»

جاناتان تورلی، از دانشگاه جرج واشنگتن معتقد است که بر اساس پیشینه احکامی که قاضی کندی داده است، جایگزین کردن او کار دشواری است. او می گوید: «قاضی کندی فردی میانه رو بود، نه فردی شدیدا متمایل به چپ و یا راست.»

جان فورتیر، یک کارشناس دیگر، معتقد است که محافظه کاران امیدوارند که بتوانند از این فرصت برای تحکیم موقعیت خود در دیوان عالی آمریکا بهره ببرند. او می گوید: «به نظرم برخی معتقدند که قاضی کندی آنقدر هم محافظه کار نبود. یعنی همواره در این راستا حکم صادر نمی کرد. بنابراین نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ فردی خواهد بود که همواره به همراه دیگر محافظه کاران در دیوان عالی رای بدهد.»

پال شف برمن، تحلیلگر مسائل حقوقی معتقد است که معرفی یک نامزد کاملا محافظه کار، سنا را به محل درگیری سیاسی تبدیل خواهد کرد.

او می گوید: «به نظرم ما شاهد فرآیند رای اعتماد پر مشاجره ای در سنا خواهیم بود؛ آنهم به خاطر نقشی که قاضی کندی در دیوان ایفا می کرد و همچنین به خاطر اینکه وضعیت سیاسی کشور چند قطبی است.»

نامزد پیشنهادی پرزیدنت ترامپ باید از سنا که در آن جمهوری خواهان با ۵۱ کرسی در اکثریت هستند، رای اعتماد بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خارج شدن قطار مسافری از ریل در ترکیه ۲۴ کشته بر جا گذاشت

خروج قطار مسافری از ریل در ترکیه ۲۴ کشته بر جا گذاشت.

به گزارش مقام‌های محلی ترک در حادثه‌ای که روز یکشنبه در حدفاصل استانبول و اردین در نزدیکی مرز ترکیه و یونان رخ داد، ۲۴ مسافر قطار جان خود را از دست داده‌اند.

بیش از سیصد تن از ۳۶۵ مسافر قطار در این حادثه زخمی شده‌اند که ۱۲۴ نفرشان برای مداوا در بیمارستان بستری شدند.

شبکه خبری سی ان ان ترک علت تصادف قطار را فروریزی یک پل عنوان کرده است، در صورتی که معاون نخست وزیر ترکیه بارش شدید باران و سست شدن خاک و زمین بستر ریل قطار را عامل تصادف اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: مزاحمت قایق‌های ایرانی برای ناوگان جنگی آمریکا به صفر رسید

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت جدید درباره «مزاحمت قایق» های ایرانی برای ناوهای جنگی آمریکا، نوشت این مزاحمت ها در سال جاری به صفر رسیده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر خود یکشنبه عصر به وقت واشنگتن (بامداد دوشنبه به وقت ایران) به استناد نیروی دریایی آمریکا نوشت: مزاحمت نیروهای ایرانی برای ناوگان جنگی آمریکا سال ۲۰۱۵: ۲۲، سال ۲۰۱۶: ۳۶، سال ۲۰۱۷: ۱۴ و سال ۲۰۱۸: ۰

اشاره پرزیدنت ترامپ به نزدیک شدن قایق های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های آزاد خلیج فارس در چهار سال اخیر است. بارها ناوهای جنگی آمریکا گزارش دادند این قایق های ایرانی برخلاف عرف دریایی، به این ناوهای جنگی نزدیک شدند.

پیشتر دولت پرزیدنت ترامپ گفته بود نزدیک و مزاحمت این قایق ها را تحمل نمی کند. یکسال پیش هم که یک قایق به ناو جنگی آمریکا نزدیک شد، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده به قایق سپاه پاسداران که بدون توجه به اخطارهای متعدد به «رفتار تحریک‌آمیز» خود ادامه می‌داد، منور اخطار شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ستوان ایان مک‌کانهی سخنگوی ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، زمان وقوع این حادثه را دوشنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد و گفت که یک قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به ناوشکن آمریکایی «یو.اس.اس می‌هن» (USS Mahan) در خلیج فارس نزدیک شده و به اخطارها توجهی نکرده است.

این افسر نیروی دریایی آمریکا توضیح داد: «ناوشکن مِی‌هَن به منظور روشن شدن نیت قایق ایرانی چندین بار سعی کرد تا ارتباط رادیویی عرشه به عرشه برقرار کند؛ همچنین پیام‌های هشدار ارسال شد، دو بار آژیر خطر به صدا درآمد و پنج بار هم سوت کشتی کشیده شد.»

در نهایت با نزدیک شدن به فاصله یک هزار متری ناو آمریکایی، گلوله منور هشدار به سوی آن شلیک شده و قایق از محل دور شده است.

مقام‌های ایرانی هنوز درباره این تنش اظهارنظری نکرده‌اند.

همچنین یک مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته که در زمان نزدیک شدن قایق ایرانی، خدمه ناو میهن مسلح شده بودند.

او این رفتار قایق تندروی سپاه را عملی «آشکارا تحریک آمیز» نامیده است.

پیش از این نیز قایق‌های تندروی سپاه پاسداران برخلاف عرف دریایی شناورها فاصله لازم با ناوهای جنگی را زیر پا گذاشته‌اند.

شان اسپایسر، سخنگوی پیشین کاخ سفید پیش از این تاکید کرده بود که ایالات متحده اقدامات تحریک آمیز تهران را در خلیج فارس تحمل نمی کند.

در آخرین مورد رخ داده در اسفند ماه سال گذشته چند شناور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آبهای آزاد تنگه هرمز، به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیری آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رساندند که در نتیجه این ناو برای جلوگیری از درگیری مجبور شد مسیرش را تغییر بدهد.

وزارت دفاع ایالات متحده این اقدام را «غیر ایمن و غیر حرفه ای» نامید.

در دی ماه سال گذشته نیز تنش دیگری بین ناوشکن آمریکایی «می‌هن» و سپاه پاسداران به وجود آمد. این بار چهار شناور سپاه با سرعت زیاد به سمت ناوشکن آمریکایی آمدند و به پیام های رادیویی بی توجه بودند. ناو آمریکایی در نهایت منور اخطار شلیک کرد.

آمادگی نیروی دریایی آمریکا برای مقابله با قایق‌های سپاه

اسفند دوسال پیش حدود ۳۵ قایق تندرو مجهز به مسلسل همراه با حملات هلیکوپترها و جت های جنگی در مانوری برای شبیه سازی برخورد با قایق های تندروی ایرانی در فلوریدای آمریکا شرکت کردند.

این مانور را پایگاه نیروی هوایی اگلین سازماندهی کرد و نام آن را «حمله چکشی» نهاد تا به یکی از تهدیدهای صورت گرفته علیه نیروی دریایی آمریکا یعنی حملات از سوی قایق های تندرو رسیدگی کند.

ایران بارها با استفاده از قایق های کوچک تندرو برای کشتی های نیروی دریایی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس مزاحمت ایجاد کرده که به نوشته بیزنس اینسایدر هر یک از این اقدامات قابلیت تبدیل شدن فوری به درگیری های وسیع تر را داشت.

کشتی های نیروی دریایی آمریکا همچنین در موقعیت مشابه در مقابل قایق های تندروی حوثی های یمن با حمایت ایران قرار گرفت و گلوله هایی را به علامت هشدار شلیک کرد.

یک سرهنگ ارتش آمریکا گفت یکی از موقعیت هایی که در این مانور تمرین شد دقیقا شبیه سازی آنچه بود که با نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پیشتر تجربه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد بویرصنعت در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد

تجمع گروهی از کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران چند مجتمع تولیدی در ایران در اعتراض به عقب افتادن دستمزدهای خود تجمع کردند.

بر اساس اخبار و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، روز یکشنبه ۱۷ تیر تعدادی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه مقابل شرکت تجمع کرده و در اصلی شرکت را مسدود کردند.

این کارگران که نِی‌بُرهای شرکت نیشکر هفت‌تپه هستند، به پرداخت نشدن چند ماه دستمزد خود اعتراض داشتند.

در سال‌های اخیر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند که در برخی موارد به بازداشت کارگران معترض منجر شده است.

شرکت نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی سازی در سال ۹۴ با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.

در تجمعی دیگر، گروهی‌‌‌ از کارگران‌ کارخانه‌‌ فولاد بویرصنعت یاسوج برای چندمین بار در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات‌ خود از این کارخانه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از این کارگران به خبرگزاری ایلنا گفت که کارگران از چند سال پیش از کارفرمای کارخانه بویرصنعت دستمزد طلبکارند، اما کارفرما می‌گوید که منابع مالی کافی برای پرداخت مطالبات کارگران را ندارد.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دفاع وزیر خارجه آمریکا از مذاکرات در پیونگ یانگ: سازنده بود اما تحریم‌ها تا پایان خلع سلاح کره شمالی ادامه دارد

آقای پمپئو روز یکشنبه در دیدار با نخست وزیر ژاپن مذاکرات خود در کره شمالی را «سازنده» دانست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که بعد از دو روز مذاکره با مقام های کره شمالی، در توکیو به سر می برد، در حاشیه دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت‌ ایالات متحده به اجرای تحریم ها علیه کره شمالی ادامه می دهد تا زمانی که روند غیر هسته ای شدن نهایی شود.

آقای پمپئو همچنین روز یکشنبه ۱۷ تیر با وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی دیدار کرد.

او مذاکرات دو روزه خود در پیونگ یانگ را «سازنده» نامید و درباره خلع سلاح کامل کره شمالی گفت تعریفی کلی از خلع سلاح اتمی است و کره شمالی بدون چالش یا اعتراض، آن را درک می کند. آنها می دانند که خلع سلاح بدون بارزسی، بی معنی است. روند بازرسی در ارتباط با خلع سلاح کامل است و این چیزی است که رئیس جمهور ترامپ و کیم، هر دو پیش از این با آن موافقت کرده‌اند.

به رغم دفاع وزیر خارجه آمریکا و سازنده نامیدن مذاکرات جمعه و شنبه، کره شمالی حس مخالفی به این مذاکرات دارد. خبرگزاری رسمی کره شمالی گفتگوها را «به شدت مساله دار» توصیف کرد و از قول یکی از مقام های وزارت خارجه آن کشور که از او نام نبرده، گفت «سریع ترین راه دستیابی به شبه جزیره کره عاری از تسلیحات اتمی، اقدامات تدریجی و قدم به قدم است.»

هنوز مشخص نیست دلیل اختلاف مقام های دو کشور چیست. آقای پمپئو شنبه عصر به وقت محلی در فرودگاه به خبرنگاران گفت موضوعات و مسائل، پیچیده هستند اما ما تقریبا در تمام موضوعات کلیدی و مرکزی پیشرفت کرده‌ایم. در برخی حوزه‌ها، پیشرفت زیاد بوده و در برخی دیگر از حوزه‌ها هنوز کار بیشتری باید انجام شود.

همزمان «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی درباره این مذاکرات گفت که این مذاکرات تاسف برانگیز بود. وی گفت خواسته های طرف آمریکایی برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره یکجانبه بوده است.

روز یکشنبه وزیر خارجه آمریکا خبری هم برای مقامات ژاپنی از مذاکرات با کره شمالی داشت. کره شمالی تا به حال به ربودن ۱۳ شهروند ژاپنی اعتراف کرده و وزیر خارجه آمریکا نیز در دیدار با «شیزو آبه» نخست وزیر ژاپن گفت، در مذاکرات با مقام های کره شمالی در مورد بازگرداندن این افراد به ژاپن نیز گفتگو کرده است.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بعد از دو روز مذاکره در کره شمالی، این کشور را شنبه عصر به مقصد ژاپن ترک کرد. آقای پمپئو که برای سومین بار به کره شمالی سفر کرده بود، پیش از ترک کره شمالی رایزنی‌های خود با مقامات این کشور در پیونگ یانگ را «بسیار سازنده» خواند.

مایک پمپئو و هیئت همراه او روز جمعه ۱۵ تیرماه وارد پیونگ یانگ شدند و از سوی «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی مورد استقبال قرار گرفتند.

این سفر، نخستین سفر مایک پمپئو بعد از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در شهر سنگاپور است. دو رهبر در آن نشست درباره خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره و تضمین امنیت کره شمالی توافق کردند. البته این سومین سفر مایک پمپئو به کره شمالی است. او یکبار در زمانی که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا و نامزد احراز سمت وزارت خارجه بود به این کشور سفر کرد، دوبار دیگر به عنوان وزیر خارجه به کره شمالی سفر کرد و در سفر قبلی گروگانهای آمریکایی را به خانه برگرداند.

جزئیات زیادی از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا و مقامات ارشد کره شمالی منتشر نشده و تنها اعلام شده مذاکرات روز جمعه سه ساعت طول کشید.

آقای پمپئو در روز نخست در دو توئیت جداگانه از تلاش خستگی ناپذیر تیم خود نوشت و یادآور شد: ما اولین دیدارمان را به اتمام رساندیم. به تیمم افتخار می‌کنم.

به نظر می رسد«کیم یونگ چول» که سمت رسمی او نائب رئیس حزب کارگران جمهوری خلق کره است، به عنوان مشاور نزدیک کیم جونگ اون، مذاکرات هسته ای کره شمالی پیش می برد. او پیشتر در نیویورک با پمپئو دیدار کرد و با سفری کوتاه به واشنگتن،‌ نامه رهبر کره شمالی را به پرزیدنت دونالد ترامپ داد.

ماموریت از سوی پرزیدنت ترامپ

آقای پمپئو از طرف پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد بر اجرای وعده های ماه گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور نظارت کند. در هفته های اخیر برخی گزارش ها از ادامه فعالیت هسته ای کره شمالی بعد از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا خبر می داد.

مایک پمپئو پیش از ورود به کره شمالی در توئیتر خود یادآور شده بود که آمریکا آماده عملی کردن وعده های داده شده در نشست رهبران دو کشور است و راه دشواری در پیش است، با این حال صلح ارزش پیمودن این راه دشوار را دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از رسیدن به پیونگ یانگ هم در هواپیما به خبرنگاران گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آینده خوبی برای کشور می خواهد و پرزیدنت ترامپ به این مذاکرات و توافق ها امیدوار است.

وی همچنین گفت که ایالات متحده به دنبال توافقی است که قابل راستی آزمایی باشد و اجازه بازگشت کره شمالی به برنامه های هسته ای را ندهد.

آقای پمپئو همچنین تایید کرد که گزارش ها درباره توسعه بخشی از برنامه هسته ای کره شمالی در یک ماه اخیر را دیده است و سعی دارد درباره آنها با رهبر کره شمالی گفتگو کند.

در حاشیه این سفر هم آقای پمپئو امیدوار است بقایای برخی از کشته های آمریکایی در جنگ کره را از پیونگ یانگ تحویل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا در سفر قبلی با سه گروگان آمریکایی از پیونگ یانگ بازگشته بود.

جهان امن تر

پیش از سفر آقای پمپئو، هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است. خانم ناوئرت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است که کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محکومیت شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری به ۲ سال زندان و ۱۸ سال زندان تعلیقی

شاپرک شجری زاده، از معترضان به حجاب تهران

برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکی از آن است که شاپرک شجری زاده، یکی از «دختران خیابان انقلاب»، به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

شاپرک شجری زاده، در پی اعتراض نمادین تعدادی از زنان و دختران در تهران و چند شهر به حجاب اجباری، به این حرکت پیوست و در قیطریه تهران روسری خود را از سر برداشت و بر سر چوب زد.

بهمن ماه سال گذشته تعدادی از دختران و زنان در اعتراض به حجاب اجباری روی سکوهای برق در خیابان انقلاب تهران رفته، روسری خود را از سر برداشته و سر چوب زدند. این حرکت نمادین در ادامه به مناطق دیگر تهران و چند شهر دیگر نیز کشیده شد اما از آنجا که از خیابان انقلاب آغاز شد، این معترضان به «دختران خیابان انقلاب» مشهور شدند.

پلیس در ادامه تعدادی از این معترضان، از جمله شاپرک شجری زاده را بازداشت، و به قید وثیقه آزاد کرد.

خبر محکومیت خانم شجری زاده در حالی منتشر شده است که دستگاه قضایی ایران نسرین ستوده، وکیل خانم شجری زاده را با شکایت دادستان کاشان بازداشت کرد.

خانم شجری زاده اوایل اردیبهشت امسال هم در کاشان بازداشت شد و در اعتراض به وثیقه تعیین شده از سوی دادگاه دست به اعتصاب غذا زد. او در نهایت چندی بعد آزاد شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز یکشنبه ۱۷ تیر در شبکه های اجتماعی به محکومیت شاپرک شجری زاده و زندانی شدن خانم ستوده به دلیل دفاع از خانم شجری زاده واکنش نشان داد و آن را ظالمانه خواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد کشته های سیل و بارندگی ژاپن به هشتاد نفر رسید

تداوم بارش شدید باران در جنوب ژاپن و سیل و رانش زمین خسارت های وسیعی به بار آورده و سبب مرگ ده ها نفر شده است.

تاکنون حدود ۸۰ کشته گزارش شده است. استان هیروشیما با ۳۹ کشته بیشترین تلفات را داشته است. این بحران در غرب و جنوب ژاپن روی داده است.

سایر قربانیان این سیل در استان های اوکایاما، هیوگو، کیوتو، شیگا، فوکوئوکا، کوچی، گیفو، یاماگوچی و ساگا گزارش شده است.

مقامات ژاپن همچنین به پنج میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در ۱۹ حوزه مختلف دستور داده اند منازل خود را تخلیه کنند.

به گزارش اداره هواشناسی ژاپن میزان بارندگی در منطقه کوچی از سال ۱۹۷۶ به اینطرف بی سابقه بوده است.

مقام های محلی هشدار داده اند خطر رانش زمین و تخریب حتا بعد از قطع بارش باران نیز مناطق آسیب دیده را تهدید می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد شدید در فضای مجازی از بازداشت مائده هژبری رقصنده جوان

مائده هژبری تنها ۱۷ سال دارد.

بازداشت یک دختر جوان ایرانی که رقص های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کرد با انتقادات شدیدی در فضای مجازی روبرو شد. پلیس ایران ضمن بازداشت این دختر، در یک برنامه تلویزیونی اعترافاتی از او علیه خود را پخش کرد که به نظر می رسد «اعترافات اجباری» باشد.

«مائده هژبری» متولد ۱۳۸۰ در تهران، ورزشکار رشته پارکور و ژیمناستیک است. از چند سال پیش ریمیکس رقص او با آهنگ های خوانندگان مشهور همچون «بیانسه» در اینستاگرام مورد استقبال کاربران قرار گرفت. وی در یک سال در قالب یک ستاره اینستاگرامی بارها در لایو این شبکه اجتماعی با طرفداران خود صحبت کرد و گاهی به تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی پرداخت؛ اقدامی که برای ستاره های اینستاگرامی حتی در ایران عادی است.

در روزهای اخیر پلیس ویدئوهایی از خانم هژبری را از طریق تلویزیون دولتی ایران پخش کرده است که در آن، او با حجابی کامل دیده می شود و اعترافاتی علیه خود و فعالیت هایش دارد.

یکی از نزدیکان خانم هژبری به صدای آمریکا گفت که وی اکنون با سپردن وثیقه تا رسیدگی به پرونده او در دادگاه آزاد است.

جمهوری اسلامی ایران رقص را جرم می داند و در قالب اتهاماتی چون «خلاف عفت عمومی» علیه افرادی که برقصند اعلام جرم می کند.

بازداشت این دختر جوان بازتاب های زیادی به همراه داشت. بخصوص خیلی ها بازداشت این دختر رقصنده جوان را بی توجهی نظام به فساد مالی دست اندرکاران خود مقایسه می کند.

یک نفر هم بازداشت این دختر رقصنده را با آزاد گذاشتن محمودرضا خاوری از متهمان اختلاس بزرگ بانکی ایران مقایسه کرده است:‌

امیر رئیسیان حقوقدان ایرانی نوشت از تشکیل پرونده برای مائده هژبری به اتهام رقص تعجب کردید؟ در این رشته توئیت چند مورد را یادآوری می کنم که از نمونه های مشعشع دادرسی و احکام قضایی این سالها هستند:

نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از چهره‌های منتقد حکومت که در بازداشت خانگی است نیز در توئیتر خود نوشت: تو از چشمای خوش رنگ زنای شهر بیزاری/ بزن خالی شه این عقده/ بزن آره تو حق داری

شاهزاده رضا پهلوی در توئیتر خود نوشت که تنها جرم زنانی چون شاپرک شجری زاده و مائده هژبری این است که می خواهند آزاد باشند.

سهند ایرانمهر روزنامه نگار با یک مقایسه تاریخی نوشت: تصور اینکه این بیست رقصنده ای که ۱۲ هزار سال پیش رقصیدن خودشونو (غار بوهپال، هند)رو تخته سنگ(شاید معادل اینستاگرام امروز) آزادنه بازتاب می دادن اگر معاصر ما و تو این مملکت بودن الان تو تلویزیون مشغول اعتراف تلویزیونی بودن، بیشتر گریه داره تا خنده دار.

حسین رونقی از فعالان اینترنتی می گوید این بازداشت خنده دار است:

یک کاربر هم بازداشت این دختر جوان را با چشم بستن حکومت به فساد و فحشای چهره های نزدیک به خود مقایسه کرد:

یک نفر دیگر با انتشار این فیلم نوشت: «پدرِ فلسطینیِ عربِ مسلمون، دخترش رو تشویق میکنه که خجالت نکشه ، از هنرش استفاده کنه ، آزاد باشه ، رها»

یک نفر دیگر در توئیتر نوشت: اگه پسرم ۲۰ سال دیگه ازم بپرسه «چرا انقلاب کردین؟»، بهش میگم «پسرم اون زمان رقص ممنوع بود، دختر ۱۷ ساله ر میبردن تو تلویزیون با چشم گریون ازش اعتراف میگرفتن»

واکنش محافظه کاران و اصلاح طلبان

برخی روحانیون مذهبی ایران حتی از این بازداشت گله کرده اند. از جمله پیمان حیدری خوانساری که به نظر یک آخوند عضو حوزه علمیه قم است، نوشته یک تذکر برای او کافی بود.

یا محمدرضا زائری که روحانی است و مدتی است منتقد سیاست های حجاب اجباری حکومت شده است. او با ذکر توئیت قدیمی خود، نوشت: اين توئيت مال مدتها قبل بود، حالا اضافه می كنم كه متأسفانه به دزدی و غارت بيت المال كاری نداريم اما به رقص و بی حجابی كار داريم! فاصله مان با اسلام پيغمبر و اميرالمؤمنين همين قدر است!

محمدرضا باقری یک چهره محافظه کار نیز در توئیتر خود نوشت: ‏قوه قضاییه احتمالا برای جلوگیری از انحراف جوانها و از هم نپاشیدن بنیان خانواده با ⁧‫#مائده_هژبری‬⁩ برخورد کرده، ای کاش میدونستن انحراف جوانها و بی دینی و زدگی اونها از مذهب ناشی از عدم برخورد با مفسدان سیاسی و اقتصادیه، از تسامح با دانه درشت ها و دیدن ظلم بعضی در لباس دینه.

اما مصطفی تاجزاده چهره اصلاح طلب هم به این اعتراف گیری واکنش نشان داد. او نوشت: اعترافات تلویزیونی دیروز چنددختر نوجوان همچنان که انتظار می‌رفت با محکومیت قاطع افکار عمومی مواجه شد.اگر صداوسیما به کسی غیر از #رهبر جوابگو بود، هرگز نمی‌توانست این روش غیرقانونی و غیرانسانی را ادامه دهد که چندش‌آور است، قاطبه ایرانیان را می‌رنجاند و موجب وهن نظام می‌شود.

با این حال نیوشا صارمی روزنامه نگار مقیم واشنگتن از این انتقاد محافظه کاران و اصلاح طلبان به این بازداشت اینگونه انتقاد می کند: همه‌ی اعتراض برخی به ماجرای #مائده_هژبری اینه که نظام چرا بی‌تدبیری کرده و هزینه الکی برای خودش تراشیده، حالا اعتراف تلویزیونی هم لازم نبود و نهایتن خاک تو سر صدا و سیما. یعنی باز انتقاد از این زاویه است که چرا کاری می‌کنی بهت حمله بشه جمهوری اسلامی جون، کمی آهسته‌تر زیبا.

در این بین برخی کاربران هم اینگونه واکنش نشان داده اند. سولماز ایکدر که روزنامه نگار است، فیلم رقص مادرش را گذاشت و نوشت مادرم گفت:«برای نوجوانی و جوانی به سرقت رفته شما، برای آزادی و شادی که حقتان هست؛ می‌رقصم»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری و فعال حقوقی درویشان گنابادی بازداشت شد

مصطفی دانشجو وکیل دادگستری و درویش گنابادی

در حالیکه صدور احکام سنگین زندان برای درویشان بازداشت شده پس از حادثه خیابان گلستان هفتم تهران ادامه دارد، مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری و از درویشان گنابادی بازداشت شده است.

به نوشته پایگاه مجذوبان نور در شبکه های اجتماعی که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند، مصطفی دانشجو در اولین ساعات یکشنبه ۱۷ تیر، با حمله ماموران مسلح به خانه مادرش، بازداشت شد.

این فعال حقوقی درویشان گنابادی هنگام دستگیری اعلام کرد که دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

بنا بر این گزارش، دستور بازداشت مصطفی دانشجو را شعبه سوم دادسرای امنیت ایران صادر کرده و تاکنون از محل انتقال و نگهداری او اطلاعی در دست نیست. گفته می شود این بازداشت در پی تشکیل پرونده علیه آقای دانشجو در سال ۹۶ صورت گرفته است.

مصطفی دانشجو در فاصله اردیبهشت ۱۳۹۰ تا اردیبهشت ۱۳۹۴ به دلیل باور به طریقت گنابادی و قبول وکالت پرونده دراویش زندانی بوده است. او در هنگام برگزاری آن دادگاه به دلیل حبس در زندان ساری به طور غیابی محاکمه و به زندان محکوم شده بود.

از سوی دیگر، مجذوبان نور احکام تعدادی از درویشان بازداشت شده در درگیری های خیابان گلستان هفتم را منتشر کرده است که بر اساس آن امین سلیمانی،رضا نعمت اللهی و حسام معینی هر یک به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها، رسانه‌ها و فعالیت در فضای مجازی، و ۲سال ممنوعیت خروج از کشورمحکوم شدند. اکبر داداشی به ۶سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، موسی فضلی‌پور، حسین جشن، امید مهدوی به ۲ سال حبسو کیان نژادحسنی به ۱سال حبس محکوم شدند.

درویشان گنابادی در مدت بازداشت به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند. تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر اسرائیل: برای خروج ایران از سوریه دوباره با پوتین مذاکره می‌کنم‌| واکنش ایران: بیرون نمی‌رویم

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از سفر دوباره به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در این هفته خبر داد و گفت در مورد مخالفت خود با حضور نظامی ایران در هر نقطه از خاک سوریه با آقای پوتین گفتگو خواهد کرد.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه ۱۷ تیر در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت:‌ این هفته برای دیداری مهم با پرزیدنت ولادیمیر پوتین به مسکو سفرخواهم کرد. ما در دیدارهای پیاپی در باره تداوم همکاری امنیتی و البته تحولات منطقه گفتگو می کنیم.

وی افزود: در این دیدار، دو اصل اساسی اسرائیل را مطرح خواهم ساخت: نخست اینکه ما حضور ایران یا دست نشاندگانش را در هیچ نقطه از خاک سوریه -چه نزدیک مرزهایمان و چه دور از آنها- تحمل نخواهیم کرد. دوم اینکه می خواهیم سوریه و نیروهای مسلح آن کشور متارکه جنگی توافق شده در سال ۱۹۷۴ را به صورت منظم مراعات کنند. البته من در تماس مداوم با دولت آمریکا هم هستم. این پیوندها با دو قدرت از بزرگ ترین قدرتهای جهان، همیشه و بخصوص در حال حاضر، برای حفظ امنیت اسرائیل اهمیت دارد.

اسرائیل با آنکه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه بیطرف مانده است اما طی ماههای اخیر چند مکان نظامی را که گفته می شود به نظامیان ایران یا حزب الله لبنان در خاک سوریه تعلق دارد را هدف موشک و بمباران هوائی قرار داده است.

ایران از اصلی ترین حامیان اصلی بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه است و می‌گوید برای شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با کمک روسیه، ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان در سوریه فعالیت دارد.

در مقابل اسرائیل می گوید هدف ایران مبارزه با داعش نیست بلکه سعی دارد با ایجاد پایگاه هایی در سوریه و جنوب لبنان خود را به نزدیکی اسرائیل برساند تا در نهایت این کشور را همانطور که رهبران جمهوری اسلامی وعده داده اند، نابود کند.

روز یکشنبه حسین امیر‌عبداللهیان دستیار ویژه علی لاریجانی رئیس مجلس ایران که یک مقام تشریفاتی محسوب می شود از ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه برای آنچه «مقابله با تروریسم» نامید، خبر داد.

ایالات متحده مخالف حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عراق است و تهران را به بی ثبات سازی در خاورمیانه و حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«راهپیمایی غرور» در شهرهای اروپایی؛ همجنسگرایان در خیابان‌ها

شرکت کنندگان در «راهپیمایی غرور» در شهر لندن.

«راهپیمایی غرور» که هر ساله در جهان انجام می شود، رویدادی به منظور بزرگداشت همجنسگران، دگرجنسگرایان، افراد دو جنسیتی و تمام کسانی است که گرایش جنسی متفاوتی دارند. شهرهای بزرگ اروپا روز شنبه این روز را جشن گرفتند.

خیابان های مادرید پایتخت اسپانیا روز شنبه به مناسبت «راهپیمایی غرور» صحنه جشن و سرور ده ها هزار نفر بود. مراسمی که بزرگترین «راهپیمایی غرور» اروپا محسوب می شود و معمولا شرکت کنندگان از سایر کشور ها را نیز به خود جلب می کند. امسال چهلمین سالگرد «راهپیمایی غرور» در اسپانیاست.

این راهپیمایی برای بزگداشت دگرباشان و تمام کسانی است گرایش های جنسی متفاوتی دارند.

«پدرو پرز» شرکت کننده در «راهپیمایی غرور» می گوید امیدوارم این راهپیمایی الگویی برای بقیه نقاط اسپانیا، اروپا و جهان باشد. تا جامعه تغییر کرده و بهتر شود. تا روزی برسد که همه چیز عادی باشد.

این مراسم که یک هفته به طول می انجامد همراه با سخنرانی کنسرت و میهمانی است.

در بوداپست پایتخت مجارستان هزاران نفر به مناسبت بیست و سومین سالگرد «راهپیمایی غرور» در آن کشور گرد آمدند.

«شهامت برای رویای بزرگ» شعار امسال شرکت کنندگان در این راهپیمایی بود.

«ویکی» شرکت کننده در راهپیمایی بوداپست می گوید: من امیدوارم این موضوع عادی شود. بگذاریم هر کسی، هر کسی را که می خواهد دوست داشته باشد و به دلیل ان هیچ کسی احساس شرم نکند.

این راهپیمایی تحت تدابیر امنیتی انجام شد و پلیس بوداپست طرفداران راست افراطی را از جمعیت دور نگاه داشت.

در مرکز لندن نیز ده ها هزار نفر روز شنبه در یک راهپیمایی بزرگ شرکت کردند که به گفته برگزار کنندگان متشکل از ۴۷۰ گروه مختلف بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اخراج هزاران کارمند و کارگر یک‌روز بعد از آغاز رسمی دوره جدید پارلمان جدید ترکیه

هزاران نفر در این دو سال بازداشت یا از کارشان اخراج شده اند.

تنها یک روز بعد از آغاز دوره جدید پارلمان و تثبیت قدرت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، هزاران کارمند و کارگر بخش خدمات عمومی ترکیه اخراج شدند.

روز یکشنبه با انتشار تازه ترین فرمان اضطراری رئیس جمهوری، بیش از هجده هزار نفر اخراج شدند. نیمی از این اخراج شدگان را پرسنل پلیس و بیش از پنج هزار تن دیگر را نظامیان تشکیل می دهند.

نزدیک به دویست معلم و استاد دانشگاه نیز بر پایه فرمان رئیس جمهوری از کار برکنار و سه روزنامه و یک شبکه تلویزیونی بسته شدند.

بیش از یکصد هزار نفر از بعد از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ در ترکیه و اعلام وضعیت اضطراری در آن کشور به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری از کار برکنار شده اند.

روز شنبه پارلمان جدید ترکیه آغاز به کار کرد که در این نظام جدید پست نخست وزیری حذف شده است.

در نظام جدید ریاست جمهوری ترکیه که اختیارات اجرایی قابل ملاحظه ای در اختیار رئیس جمهوری قرار می دهد از روز دوشنبه که آقای اردوغان سوگند یاد می کند، آغاز خواهد شد.

پایان دادن به وضعیت اضطراری در ترکیه از وعده های انتخاباتی رجب طیب اردوغان بود که احتمالا به چشم انداز بهبود روابط آنکارا و اتحادیه اروپا کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا از منتقدان سرسخت تداوم وضعیت اضطراری در ترکیه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض گسترده مردم موجب شد حکومت از افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عقب نشینی کند

افزایش قیمت به اعتراضات گسترده منجر شده بود.

تظاهرات خشونتبار و گسترده در «پورتوپرنس» پایتخت کشور هائیتی و شهرهای دیگر سبب شد تا دولت این کشور به طور موقت از افزایش قابل ملاحظه قیمت بنزین و گازوئیل در آن کشور صرفنظر کند.

به گزارش رسانه های محلی، ساکنان پایتخت هائیتی در روزهای اخیر و در اعتراض به افزایش احتمالی قیمت بنزین و گازوئیل اقدام به مسدود کردن جاده ها و سوزاندن لاستیک در سطح شهر و حمله به واحدهای تجاری کردند.

گزارش های خبری حاکسیت شماری ساختمان و خودرو در پورتوپرنس به آتش کشیده شده و دست کم یک نفر در جریان ناآرامی های چند روز گذشته جان خود را از دست داد.

دولت هائیتی پس از توافق با صندوق بین المللی پول برای قطع یارانه انرژی بمنظور بهبود خدمات اجتماعی و نوسازی زیرساخت های کشور، اعلام کرد قیمت بنزین و گازوئیل را به ترتیب تا ۳۸ و ۴۷ درصد، افزایش خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت مایک پنس از اقدامات سازمان اجرا کننده قوانین مهاجرت و گمرک آمریکا

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت از اقدامات آی سی ایی، سازمان مجری قوانین گمرک و مهاجرت آمریکا، حمایت می‌کند.

آقای پنس، روز جمعه ۱۵ تیر در دیدار از مقر مرکزیآی سی ایی، ضمن اعلام این مطلب، اقدامات این سازمان را برای امنیت آمریکا مفید دانست.

اعلام پشتیبانی آقای پنس در حالی صورت می گیرد که اعتراض به اعمال سختگیرانه قوانین مهاجرت، و دستگیری و اخراج افرادی که به صورت غیرقانونی در آمریکا هستند، موجب اعتراض و تظاهرات در سراسر کشور شده و گروهی از نمایندگان کنگره، خواهان توقف فعالیت‌های این سازمان شدند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آی سی ایی با انجام وظایف خود، روز به روز امنیت آمریکا و شهروندان ما را بهبود می بخشد. برای همین من امروز به روشنی تاکید می‌کنم، در دولت پرزیدنت ترامپ، سازمان اجرای قوانین مهاجرت و گمرک ایالات متحده ملغی نخواهد شد.»

این سازمان در اجرای سیاست‌های سختگیرانه اخیر، فرزندان زیر ۱۸ سال کسانی را که به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا شدند را از خانواده‌های آنها جدا کرده و والدین آنها را زندانی کرده است. به رغم فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در بازگرداندن آنها، هنوز بیش از ۲۰۰۰ کودک از خانواده ها جدا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبر خوب برای اقتصاد آمریکا: نرخ بیکاری افزایش یافت!

خانه‌سازی در شیکاگو - اقتصاد آمریکا ۲۱۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرد، و در عین حال، نرخ بیکاری ۲ درهم درصد افزایش یافت

معمولا بالارفتن نرخ بیکاری که نشان می‌دهد درصد بیشتری از جمعیت جویای کار، نمی‌توانند کار دلخواه خود را پیدا کنند، برای اقصاد هر کشور نگران کننده است، اما بالارفتن نرخ بیکاری که روز گذشته از سوی دولت آمریکا با مسرت اعلام شد، نشان می‌دهد که جمعیت بیشتری در جستجوی کار وارد بازار شده‌اند که امید به تداوم رونق اقتصادی را بالا می‌برد.

اعلان کار جلوی یک فروشگاه در خیابانی در شهر نیویورک - طی ماه ژوئن، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شد و نسبت صاحبان شغل و جویندگان کار به کل جمعیت کشور، به ۶۲.۹ درصد رسید
اعلان کار جلوی یک فروشگاه در خیابانی در شهر نیویورک - طی ماه ژوئن، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شد و نسبت صاحبان شغل و جویندگان کار به کل جمعیت کشور، به ۶۲.۹ درصد رسید

وزارت کار آمریکا، که هر ماهه نرخ بیکاری را منتشر می‌کند، روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که طی ماه گذشته، ژوئن ۲۰۱۸، کارفرمایان آمریکا ۲۱۳ هزار فرصت شغلی خالی را پر کردند. با این حال، همین آمار نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در آمریکا که ۳.۸ درصد تخمین زده شده بود، عملا به رقم ۴ درصد رسید.

اداره آمار اشتغال، از توابع وزارت کار آمریکا، در گزارش جدید خود می‌نویسد فهرست حقوق‌بگیران غیرمزروعی، در رشته‌های حرفه‌ای، (پزشکی، حقوقی، مهندسی...) و خدمات کسب‌وکار، صنایع تولیدی، و همچنین بهداشت و درمان، افزایش داشت، در حالیکه در رشته بازرگانی، از فهرست حقوق‌بگیران کاسته شد.

بنا به گزارش رسمی، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شدند، که سبب شد درصد آمریکائیانی که یا سر کار هستند یا دنبال کار می‌گردند ۲ دهم درصد افزایش یابد، و به ۶۲.۹ درصد از جمعیت کشور برسد.

داده‌های حاصل از سنجش خانوارها، نشان می‌دهد که در ماه ژوئن، نرخ بیکاری ۲ دهم درصد بالا رفت و به ۴ درصد رسید. شمار اشخاص فاقد کار ۴۴۹ هزار نفر بالا رفت و به ۶.۶ میلیون نفر رسید. سال گذشته در همین مقطع زمانی، نرخ بیکاری ۴.۳ درصد بود، و شمار اشخاص فاقد کار ۷ میلیون نفر.

نیویورک تایمز می‌نویسد رشد نرخ بیکاری بهترین دلیل ممکن را داشت. نرخ بیکاری به این دلیل افزایش پیدا کرد که همه جویندگان کار، بلافاصله کار پیدا نکردند، اما این آمار نشان می‌دهد که آنها مایل و آماده هستند که فرصت‌های شغلی‌ای که کارفرمایان به ایجاد آنها ادامه داده‌اند را پر کنند.

آمار ممکن است اشتباه باشد و بعدا تصحیح شود، اما اگر اشتباه نباشد،‌ آمار جدید وزارت کار، نشان می‌دهد که بازار داغ اشتغال در آمریکا، آدم‌هائی که در حاشیه نشسته‌اند را به داخل می‌کشاند، زیرا همه جا آگهی اشتغال می‌بینند و دوستان و آشنایان آنها را به جستجو برای کار تشویق می‌کنند.

این روند، در فاصله سال‌های ۲۰۱۰. تا ۲۰۱۲ برعکس بود. نرخ بیکاری در حال پائین‌ افتادن بود، ولی در عین حال، میلیون‌ها نفر از بازار کار خارج می‌شدند.

نل اروین، نویسنده نیویورک تایمز، می‌نویسد:‌ این خبر خوبی است، چون نشان می‌دهد که بازار کار،‌ داغ‌تر از حد نشده و از استعداد رشد بالقوه بیشتری نسبت به آنچه تصور می‌شد، بهره‌مند است.

روزنامه «وال استریت جورنال» می‌نویسد، با بیشتر شدن رونق اقتصاد، آمریکائیان بیشتری به سوی بازارهای کار سرازیر شده‌اند، به خصوص اقلیت‌های نژادی،‌ از جمله سیاهپوستان، و همچنین کارجویان فاقد تحصیلات دبیرستانی، که رونق اقتصادی چشم‌انداز کاریابی برای آنها را مثبت کرده است.

انتشار آمار کار باعث شد نرخ برابری دلار، بار دیگر سقوط کند. معامله‌گران ارز به افزایش نرخ بیکاری و بالارفتن اندک دستمزدها، واکنش نشان دادند. از سوی دیگر، آمار امیدوارکننده بازار کار سبب شد که خریداران سهام خبرهای نومیدکننده جنگ تعرفه‌ها را نادیده بگیرند و شاخص‌های بازار بورس، هفته مثبتی را پشت سر گذاشتند.

باب دیویس در وال استریت جورنال می‌نویسد رونق اقتصادی در آمریکا پشت‌گرمی بیشتری به دولت ترامپ می‌دهد که در نزاع بازرگانی خود با چین و اتحادیه اروپا و سایر طرف‌های تجاری کشور، سرسختی بیشتری نشان دهد. تعرفه‌ها معمولا سبب کندی اقتصاد می‌شوند اما در حال حاضر نمی‌توان گفت که نزاع کنونی بر سر تعرفه‌های وارداتی با چین،‌ تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا گذاشته است.

کیت وارن،‌ اقتصاددان موسسه مالی «ادوارد جونز» به وال استریت جورنال می‌گوید: «آشکار است که کارگر کم نخواهد آمد، و کارگران جدید، کمک می‌کنند که رشد بازار اقتصاد به قوت خود باقی بماند.»

خبرنگار روزنامه، زن ۳۶ ساله‌ای به نام «کیت گاریسون» را مثال می‌آورد که به خاطر بزرگ کردن بچه‌ها، شش سال از بازار کار خارج شده بود، اما ماه گذشته، دو هفته بعد از شروع جستجو، شغلی به عنوان وکیل نیمه وقت در یک موسسه دولتی بدست آورد. او به روزنامه گفت پیدا کردن کار برایش از گذشته آسان‌تر بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو شرکت بزرگ دیگر ایران را ترک کردند؛ توقف پروازهای کی ال ام به تهران

شركت هواپیمایی هلند، کی.ال.ام (به انگلیسی K L M) در اطلاعیه که روی وبسایت خود قرار داد از توقف پروازهای خود به تهران خبر داد.

کی ال ام در این اطلاعیه که شنبه ۱۶ تیر منتشر شد، اعلام کرد که آخرین پروازش از تهران در روز ۲۲ سپتامبر، ۳۱ شهریور به مقصد آمستردام خواهد بود.

این شرکت هوایی علت این تصمیم گیری را دلایل تجاری خواند و این دلایل را «پیامدهای منفی و چشم انداز مالی تعاملات با تهران» عنوان کرد.

در ادامه این بیانیه آمده که به مسافرینی که بلیت این شرکت را پس از آن تاریخ دارند، یا هزینه بلیت بازگردانده خواهد شد یا اینکه برای آنها پروازهای جایگزینی در نظر گرفته خواهد شد.

با اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا که در نتیجه خروج واشنگتن از برجام عملیاتی می شود، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجددا مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

همزمان با اعلام توقف خدمات کی ال ام به ایران، مدیر اجرایی شرکت حمل و نقل دریایی سی ام ای/ سی جی ام اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا به خدمات تجاری خود در ایران خاتمه داده است.

رودلف ساد روز شنبه ضمن اعلام این خبر گفت که دلیل شک و تردید رقبای چینی شرکت او در توقف همکاری با ایران ممکن است این باشد که آن شرکت‌ها احتمالا روابط متفاوتی با دولت ترامپ دارند.

دو سال پیش، شرکت سی ام ای/سی جی ام، که سومین شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی است، تفاهمنامه‌ای با دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص اجاره محل کانتینر در کشتی، مدیریت مشترک خطوط کشتیرانی، و همکاری در استفاده از ترمینال بنادر به امضاء رساند.

در ۱۸ اردیبهشت ماه، آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد، و انتظار می‌رود تحریم‌ها علیه ایران و شرکای تجاری آن حداکثر تا شش ماه پس از آن به اجرا درآید.

تاکنون بسیاری از شرکت‌های اروپایی، با نزدیک شدن اعمال مجدد تحریم‌ها، یا تعاملات خود را با تهران بسیار کاهش داده، یا به فعالیت‌های خود در ایران پایان داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پایان مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در کره شمالی: پمپئو مذاکرات را سازنده دانست؛ کره شمالی ابراز تاسف کرد

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بعد از دو روز مذاکره در کره شمالی، این کشور را به مقصد ژاپن ترک کرد. آقای پمپئو که برای سومین بار به کره شمالی سفر کرده بود، پیش از ترک کره شمالی رایزنی‌های خود با مقامات این کشور در پیونگ یانگ را «بسیار سازنده» خواند.

آقای پمپئو شنبه عصر به وقت محلی در فرودگاه به خبرنگاران گفت موضوعات و مسائل، پیچیده هستند اما ما تقریبا در تمام موضوعات کلیدی و مرکزی پیشرفت کرده‌ایم. در برخی حوزه‌ها، پیشرفت زیاد بوده و در برخی دیگر از حوزه‌ها هنوز کار بیشتری باید انجام شود.

آقای پمپئو برای مذاکره با متحدان آمریکا وارد ژاپن شد.

همزمان کره شمالی چندان از این دور از مذاکرات راضی به نظر نمی رسد. «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی درباره این مذاکرات گفت که این مذاکرات تاسف برانگیز بود.

وی گفت خواسته های طرف آمریکایی برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره یکجانبه بوده است.

مایک پمپئو و هیئت همراه روز جمعه ۱۵ تیرماه وارد پیونگ یانگ شد و از سوی «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی مورد استقبال قرار گرفت.

این سفر، نخستین سفر مایک پمپئو بعد از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در شهر سنگاپور است. دو رهبر در آن نشست درباره خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره و تضمین امنیت کره شمالی توافق کردند. البته این سومین سفر مایک پمپئو به کره شمالی است. او یکبار در زمانی که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا و نامزد احراز سمت وزارت خارجه بود به این کشور سفر کرد، دوبار دیگر به عنوان وزیر خارجه به کره شمالی سفر کرد و در سفر قبلی گروگانهای آمریکایی را به خانه برگرداند.

جزئیات زیادی از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا و مقامات ارشد کره شمالی منتشر نشده و تنها اعلام شده مذاکرات روز جمعه سه ساعت طول کشید.

آقای پمپئو در روز نخست در دو توئیت جداگانه از تلاش خستگی ناپذیر تیم خود نوشت و یادآور شد: ما اولین دیدارمان را به اتمام رساندیم. به تیمم افتخار می‌کنم.

به نظر می رسد«کیم یونگ چول» که سمت رسمی او نائب رئیس حزب کارگران جمهوری خلق کره است، به عنوان مشاور نزدیک کیم جونگ او، مذاکرات هسته ای کره شمالی پیش می برد. او پیشتر در نیویورک با پمپئو دیدار کرد و با سفری کوتاه به واشنگتن،‌ نامه رهبر کره شمالی را به پرزیدنت دونالد ترامپ داد.

ماموریت از سوی پرزیدنت ترامپ

آقای پمپئو از طرف پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد بر اجرای وعده های ماه گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور نظارت کند. در هفته های اخیر برخی گزارش ها از ادامه فعالیت هسته ای کره شمالی بعد از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا خبر می داد.

مایک پمپئو پیش از ورود به کره شمالی در توئیتر خود یادآور شده بود که آمریکا آماده عملی کردن وعده های داده شده در نشست رهبران دو کشور است و راه دشواری در پیش است، با این حال صلح ارزش پیمودن این راه دشوار را دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از رسیدن به پیونگ یانگ هم در هواپیما به خبرنگاران گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آینده خوبی برای کشور می خواهد و پرزیدنت ترامپ به این مذاکرات و توافق ها امیدوار است.

وی همچنین گفت که ایالات متحده به دنبال توافقی است که قابل راستی آزمایی باشد و اجازه بازگشت کره شمالی به برنامه های هسته ای را ندهد.

آقای پمپئو همچنین تایید کرد که گزارش ها درباره توسعه بخشی از برنامه هسته ای کره شمالی در یک ماه اخیر را دیده است و سعی دارد درباره آنها با رهبر کره شمالی گفتگو کند.

در حاشیه این سفر هم آقای پمپئو امیدوار است بقایای برخی از کشته های آمریکایی در جنگ کره را از پیونگ یانگ تحویل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا در سفر قبلی با سه گروگان آمریکایی از پیونگ یانگ بازگشته بود.

جهان امن تر

پیش از سفر آقای پمپئو، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است. خانم نائورت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است که کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG