لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۴۸

سرخط خبرها

حمایت مایک پنس از اقدامات سازمان اجرا کننده قوانین مهاجرت و گمرک آمریکا

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت از اقدامات آی سی ایی، سازمان مجری قوانین گمرک و مهاجرت آمریکا، حمایت می‌کند.

آقای پنس، روز جمعه ۱۵ تیر در دیدار از مقر مرکزیآی سی ایی، ضمن اعلام این مطلب، اقدامات این سازمان را برای امنیت آمریکا مفید دانست.

اعلام پشتیبانی آقای پنس در حالی صورت می گیرد که اعتراض به اعمال سختگیرانه قوانین مهاجرت، و دستگیری و اخراج افرادی که به صورت غیرقانونی در آمریکا هستند، موجب اعتراض و تظاهرات در سراسر کشور شده و گروهی از نمایندگان کنگره، خواهان توقف فعالیت‌های این سازمان شدند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آی سی ایی با انجام وظایف خود، روز به روز امنیت آمریکا و شهروندان ما را بهبود می بخشد. برای همین من امروز به روشنی تاکید می‌کنم، در دولت پرزیدنت ترامپ، سازمان اجرای قوانین مهاجرت و گمرک ایالات متحده ملغی نخواهد شد.»

این سازمان در اجرای سیاست‌های سختگیرانه اخیر، فرزندان زیر ۱۸ سال کسانی را که به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا شدند را از خانواده‌های آنها جدا کرده و والدین آنها را زندانی کرده است. به رغم فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ در بازگرداندن آنها، هنوز بیش از ۲۰۰۰ کودک از خانواده ها جدا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خبر خوب برای اقتصاد آمریکا: نرخ بیکاری افزایش یافت!

خانه‌سازی در شیکاگو - اقتصاد آمریکا ۲۱۳ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرد، و در عین حال، نرخ بیکاری ۲ درهم درصد افزایش یافت

معمولا بالارفتن نرخ بیکاری که نشان می‌دهد درصد بیشتری از جمعیت جویای کار، نمی‌توانند کار دلخواه خود را پیدا کنند، برای اقصاد هر کشور نگران کننده است، اما بالارفتن نرخ بیکاری که روز گذشته از سوی دولت آمریکا با مسرت اعلام شد، نشان می‌دهد که جمعیت بیشتری در جستجوی کار وارد بازار شده‌اند که امید به تداوم رونق اقتصادی را بالا می‌برد.

اعلان کار جلوی یک فروشگاه در خیابانی در شهر نیویورک - طی ماه ژوئن، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شد و نسبت صاحبان شغل و جویندگان کار به کل جمعیت کشور، به ۶۲.۹ درصد رسید
اعلان کار جلوی یک فروشگاه در خیابانی در شهر نیویورک - طی ماه ژوئن، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شد و نسبت صاحبان شغل و جویندگان کار به کل جمعیت کشور، به ۶۲.۹ درصد رسید

وزارت کار آمریکا، که هر ماهه نرخ بیکاری را منتشر می‌کند، روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که طی ماه گذشته، ژوئن ۲۰۱۸، کارفرمایان آمریکا ۲۱۳ هزار فرصت شغلی خالی را پر کردند. با این حال، همین آمار نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در آمریکا که ۳.۸ درصد تخمین زده شده بود، عملا به رقم ۴ درصد رسید.

اداره آمار اشتغال، از توابع وزارت کار آمریکا، در گزارش جدید خود می‌نویسد فهرست حقوق‌بگیران غیرمزروعی، در رشته‌های حرفه‌ای، (پزشکی، حقوقی، مهندسی...) و خدمات کسب‌وکار، صنایع تولیدی، و همچنین بهداشت و درمان، افزایش داشت، در حالیکه در رشته بازرگانی، از فهرست حقوق‌بگیران کاسته شد.

بنا به گزارش رسمی، ۶۰۱ هزار نفر به نیروی کار آمریکا اضافه شدند، که سبب شد درصد آمریکائیانی که یا سر کار هستند یا دنبال کار می‌گردند ۲ دهم درصد افزایش یابد، و به ۶۲.۹ درصد از جمعیت کشور برسد.

داده‌های حاصل از سنجش خانوارها، نشان می‌دهد که در ماه ژوئن، نرخ بیکاری ۲ دهم درصد بالا رفت و به ۴ درصد رسید. شمار اشخاص فاقد کار ۴۴۹ هزار نفر بالا رفت و به ۶.۶ میلیون نفر رسید. سال گذشته در همین مقطع زمانی، نرخ بیکاری ۴.۳ درصد بود، و شمار اشخاص فاقد کار ۷ میلیون نفر.

نیویورک تایمز می‌نویسد رشد نرخ بیکاری بهترین دلیل ممکن را داشت. نرخ بیکاری به این دلیل افزایش پیدا کرد که همه جویندگان کار، بلافاصله کار پیدا نکردند، اما این آمار نشان می‌دهد که آنها مایل و آماده هستند که فرصت‌های شغلی‌ای که کارفرمایان به ایجاد آنها ادامه داده‌اند را پر کنند.

آمار ممکن است اشتباه باشد و بعدا تصحیح شود، اما اگر اشتباه نباشد،‌ آمار جدید وزارت کار، نشان می‌دهد که بازار داغ اشتغال در آمریکا، آدم‌هائی که در حاشیه نشسته‌اند را به داخل می‌کشاند، زیرا همه جا آگهی اشتغال می‌بینند و دوستان و آشنایان آنها را به جستجو برای کار تشویق می‌کنند.

این روند، در فاصله سال‌های ۲۰۱۰. تا ۲۰۱۲ برعکس بود. نرخ بیکاری در حال پائین‌ افتادن بود، ولی در عین حال، میلیون‌ها نفر از بازار کار خارج می‌شدند.

نل اروین، نویسنده نیویورک تایمز، می‌نویسد:‌ این خبر خوبی است، چون نشان می‌دهد که بازار کار،‌ داغ‌تر از حد نشده و از استعداد رشد بالقوه بیشتری نسبت به آنچه تصور می‌شد، بهره‌مند است.

روزنامه «وال استریت جورنال» می‌نویسد، با بیشتر شدن رونق اقتصاد، آمریکائیان بیشتری به سوی بازارهای کار سرازیر شده‌اند، به خصوص اقلیت‌های نژادی،‌ از جمله سیاهپوستان، و همچنین کارجویان فاقد تحصیلات دبیرستانی، که رونق اقتصادی چشم‌انداز کاریابی برای آنها را مثبت کرده است.

انتشار آمار کار باعث شد نرخ برابری دلار، بار دیگر سقوط کند. معامله‌گران ارز به افزایش نرخ بیکاری و بالارفتن اندک دستمزدها، واکنش نشان دادند. از سوی دیگر، آمار امیدوارکننده بازار کار سبب شد که خریداران سهام خبرهای نومیدکننده جنگ تعرفه‌ها را نادیده بگیرند و شاخص‌های بازار بورس، هفته مثبتی را پشت سر گذاشتند.

باب دیویس در وال استریت جورنال می‌نویسد رونق اقتصادی در آمریکا پشت‌گرمی بیشتری به دولت ترامپ می‌دهد که در نزاع بازرگانی خود با چین و اتحادیه اروپا و سایر طرف‌های تجاری کشور، سرسختی بیشتری نشان دهد. تعرفه‌ها معمولا سبب کندی اقتصاد می‌شوند اما در حال حاضر نمی‌توان گفت که نزاع کنونی بر سر تعرفه‌های وارداتی با چین،‌ تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا گذاشته است.

کیت وارن،‌ اقتصاددان موسسه مالی «ادوارد جونز» به وال استریت جورنال می‌گوید: «آشکار است که کارگر کم نخواهد آمد، و کارگران جدید، کمک می‌کنند که رشد بازار اقتصاد به قوت خود باقی بماند.»

خبرنگار روزنامه، زن ۳۶ ساله‌ای به نام «کیت گاریسون» را مثال می‌آورد که به خاطر بزرگ کردن بچه‌ها، شش سال از بازار کار خارج شده بود، اما ماه گذشته، دو هفته بعد از شروع جستجو، شغلی به عنوان وکیل نیمه وقت در یک موسسه دولتی بدست آورد. او به روزنامه گفت پیدا کردن کار برایش از گذشته آسان‌تر بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو شرکت بزرگ دیگر ایران را ترک کردند؛ توقف پروازهای کی ال ام به تهران

شركت هواپیمایی هلند، کی.ال.ام (به انگلیسی K L M) در اطلاعیه که روی وبسایت خود قرار داد از توقف پروازهای خود به تهران خبر داد.

کی ال ام در این اطلاعیه که شنبه ۱۶ تیر منتشر شد، اعلام کرد که آخرین پروازش از تهران در روز ۲۲ سپتامبر، ۳۱ شهریور به مقصد آمستردام خواهد بود.

این شرکت هوایی علت این تصمیم گیری را دلایل تجاری خواند و این دلایل را «پیامدهای منفی و چشم انداز مالی تعاملات با تهران» عنوان کرد.

در ادامه این بیانیه آمده که به مسافرینی که بلیت این شرکت را پس از آن تاریخ دارند، یا هزینه بلیت بازگردانده خواهد شد یا اینکه برای آنها پروازهای جایگزینی در نظر گرفته خواهد شد.

با اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا که در نتیجه خروج واشنگتن از برجام عملیاتی می شود، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجددا مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

همزمان با اعلام توقف خدمات کی ال ام به ایران، مدیر اجرایی شرکت حمل و نقل دریایی سی ام ای/ سی جی ام اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا به خدمات تجاری خود در ایران خاتمه داده است.

رودلف ساد روز شنبه ضمن اعلام این خبر گفت که دلیل شک و تردید رقبای چینی شرکت او در توقف همکاری با ایران ممکن است این باشد که آن شرکت‌ها احتمالا روابط متفاوتی با دولت ترامپ دارند.

دو سال پیش، شرکت سی ام ای/سی جی ام، که سومین شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی است، تفاهمنامه‌ای با دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص اجاره محل کانتینر در کشتی، مدیریت مشترک خطوط کشتیرانی، و همکاری در استفاده از ترمینال بنادر به امضاء رساند.

در ۱۸ اردیبهشت ماه، آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد، و انتظار می‌رود تحریم‌ها علیه ایران و شرکای تجاری آن حداکثر تا شش ماه پس از آن به اجرا درآید.

تاکنون بسیاری از شرکت‌های اروپایی، با نزدیک شدن اعمال مجدد تحریم‌ها، یا تعاملات خود را با تهران بسیار کاهش داده، یا به فعالیت‌های خود در ایران پایان داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پایان مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در کره شمالی: پمپئو مذاکرات را سازنده دانست؛ کره شمالی ابراز تاسف کرد

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بعد از دو روز مذاکره در کره شمالی، این کشور را به مقصد ژاپن ترک کرد. آقای پمپئو که برای سومین بار به کره شمالی سفر کرده بود، پیش از ترک کره شمالی رایزنی‌های خود با مقامات این کشور در پیونگ یانگ را «بسیار سازنده» خواند.

آقای پمپئو شنبه عصر به وقت محلی در فرودگاه به خبرنگاران گفت موضوعات و مسائل، پیچیده هستند اما ما تقریبا در تمام موضوعات کلیدی و مرکزی پیشرفت کرده‌ایم. در برخی حوزه‌ها، پیشرفت زیاد بوده و در برخی دیگر از حوزه‌ها هنوز کار بیشتری باید انجام شود.

آقای پمپئو برای مذاکره با متحدان آمریکا وارد ژاپن شد.

همزمان کره شمالی چندان از این دور از مذاکرات راضی به نظر نمی رسد. «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی درباره این مذاکرات گفت که این مذاکرات تاسف برانگیز بود.

وی گفت خواسته های طرف آمریکایی برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره یکجانبه بوده است.

مایک پمپئو و هیئت همراه روز جمعه ۱۵ تیرماه وارد پیونگ یانگ شد و از سوی «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی مورد استقبال قرار گرفت.

این سفر، نخستین سفر مایک پمپئو بعد از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در شهر سنگاپور است. دو رهبر در آن نشست درباره خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره و تضمین امنیت کره شمالی توافق کردند. البته این سومین سفر مایک پمپئو به کره شمالی است. او یکبار در زمانی که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا و نامزد احراز سمت وزارت خارجه بود به این کشور سفر کرد، دوبار دیگر به عنوان وزیر خارجه به کره شمالی سفر کرد و در سفر قبلی گروگانهای آمریکایی را به خانه برگرداند.

جزئیات زیادی از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا و مقامات ارشد کره شمالی منتشر نشده و تنها اعلام شده مذاکرات روز جمعه سه ساعت طول کشید.

آقای پمپئو در روز نخست در دو توئیت جداگانه از تلاش خستگی ناپذیر تیم خود نوشت و یادآور شد: ما اولین دیدارمان را به اتمام رساندیم. به تیمم افتخار می‌کنم.

به نظر می رسد«کیم یونگ چول» که سمت رسمی او نائب رئیس حزب کارگران جمهوری خلق کره است، به عنوان مشاور نزدیک کیم جونگ او، مذاکرات هسته ای کره شمالی پیش می برد. او پیشتر در نیویورک با پمپئو دیدار کرد و با سفری کوتاه به واشنگتن،‌ نامه رهبر کره شمالی را به پرزیدنت دونالد ترامپ داد.

ماموریت از سوی پرزیدنت ترامپ

آقای پمپئو از طرف پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد بر اجرای وعده های ماه گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور نظارت کند. در هفته های اخیر برخی گزارش ها از ادامه فعالیت هسته ای کره شمالی بعد از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا خبر می داد.

مایک پمپئو پیش از ورود به کره شمالی در توئیتر خود یادآور شده بود که آمریکا آماده عملی کردن وعده های داده شده در نشست رهبران دو کشور است و راه دشواری در پیش است، با این حال صلح ارزش پیمودن این راه دشوار را دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از رسیدن به پیونگ یانگ هم در هواپیما به خبرنگاران گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آینده خوبی برای کشور می خواهد و پرزیدنت ترامپ به این مذاکرات و توافق ها امیدوار است.

وی همچنین گفت که ایالات متحده به دنبال توافقی است که قابل راستی آزمایی باشد و اجازه بازگشت کره شمالی به برنامه های هسته ای را ندهد.

آقای پمپئو همچنین تایید کرد که گزارش ها درباره توسعه بخشی از برنامه هسته ای کره شمالی در یک ماه اخیر را دیده است و سعی دارد درباره آنها با رهبر کره شمالی گفتگو کند.

در حاشیه این سفر هم آقای پمپئو امیدوار است بقایای برخی از کشته های آمریکایی در جنگ کره را از پیونگ یانگ تحویل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا در سفر قبلی با سه گروگان آمریکایی از پیونگ یانگ بازگشته بود.

جهان امن تر

پیش از سفر آقای پمپئو، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است. خانم نائورت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است که کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای دولتی سوریه منطقه مرزی در نزدیکی اردن را تصرف کردند

حملات ارتش سوریه به درعا

سربازان سوری گذرگاه مرزی اصلی در مرز اردن را تصرف کرده و پرچم‌های شورشیان ضددولتی را پایین کشیدند.

تصرف گذرگاه توسط سربازان سوری پس از اعلام توافق شورشیان برای پایان دادن به خشونت در استان درعا و تسلیم گذرگاه با میانجیگری روسیه بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم جباوی از سخنگویان اپوزوسیون سوریه روز جمعه همزمان با پیشروی نیروهای دولتی سوریه در استان درعا به سمت مرزهای اردن، از توافق با افسران ارتش روسیه برای ترک مخاصمه و خلع سلاح مرحله به مرحله و نیز اعزام پلیس نظامی روسیه به مناطق نزدیک مرز اردن خبر داد.

تلویزیون دولتی سوریه روز شنبه ۱۶ تیر تصاویری از سربازان در گذرگاه مرزی پخش کرد که علامت پیروزی نشان می‌دادند.

شورشیان کنترل گذرگاه مرزی اصلی در مرز اردن را در سال ۲۰۱۵ میلادی در اختیار گرفتند و در مسیر تجاری بین سوریه و اردن و لبنان و کشورهای نفتخیز خلیج فارس اخلال ایجاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فشار بر وکیل «رامین حسین پناهی» زندانی محکوم به اعدام با احضار به دادگاه انقلاب

حسین احمدی نیاز وکیل دادگستری، و وکیل مدافع رامین حسین پناهی

وکیل رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد، به شعبه چهار دادسرای عمومی و انقلاب سنندج احضار شد.

به نوشته وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می کند، «حسین احمدی نیاز» روز جمعه ۱۵ تیر درباره احضار خود گفت که احتمالا این احضاریه به اطلاع رسانی او درباره پرونده موکلانش مربوط است.

او گفت: «احتمال می‌دهم این پرونده در رابطه با اطلاع رسانی از وضعیت موکلانم به‌خصوص رامین حسین پناهی علیه من مفتوح شده باشد.»

آقای احمدی نیاز در ماههای اخیر در پی قطعی شدن حکم اعدام رامین حسین پناهی تلاش‌های متعددی، از جمله مصاحبه با رسانه‌ها، را برای توقف اجرای این حکم و فراهم کردن زمینه یک دادرسی عادلانه برای موکل خود انجام داده است.

چند روز پیش از احضار وکیل رامین حسین پناهی، ۶۰ وکیل دادگستری با امضای نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار توقف روند اجرای حکم این زندانی سیاسی شده بودند.

در نامه این وکلای دادگستری که روز سه شنبه ۱۲ تیر در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، آنها با اعلام اینکه «تحمیل چنین مجازات‌هایی راهکار برخورد با مشکلات نیست و نمی‌تواند تامین کننده امنیت باشد»، از حسن روحانی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی خواستند که دستور توقف اجرای حکم را صادر کند.

همزمان، حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی نسبت به اجرای حکم اعدام او هشدار داده و در پیام‌هایی در توئیتر خود همچنین از درد کلیه این زندانی، نیاز او به مراقبت‌های پزشکی و ممنوع الملاقات بودن او خبر داده بود.

این وکیل دادگستری همچنین نوشته بود: دست‌های پشت پرده قانون را زیر پا می گذارد و خطر اجرای حکم اعدام را چند برابر کرده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او میگویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایتهای خبری منتشر شده آمده است :«حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهامهای انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قوه قضائیه ایران ۸ نفر را در رابطه با حمله داعش در تهران اعدام کرد + جزئیاتی از اعدام شدگان

جزئیات زیادی از روند محاکمه این افراد منتشر نشده است.

مقام های قضایی ایران صبح روز شنبه ۱۵ تیر از اعدام ۸ نفر خبر دادند که به گفته آنها با عوامل حمله داعش در تهران «همکاری مستقیم» داشتند.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این افراد دو ماه پیش توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بودند.

داعش ۱۷ خرداد سال ۱۳۹۶ در دو حمله جداگانه در ساختمان مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت اﻟله خمینی دست کم ۱۷ نفر را کشت.

ابهامات احکام و اعدام ها

مقام های جمهوری اسلامی ایران در حالی روز ۱۵ تیر ۹۷ از اعدام هشت نفر خبر داده اند که یکسال پیش آنها گفته بودند پنج نفر از عوامل حمله داعش در عملیات نظامی کشته شده اند.

جزئیات زیادی از روند محاکمه این افراد منتشر نشده و تنها آنچه قوه قضائیه ایران در اختیار رسانه ها قرار داد، بازتاب یافته است. در یکی از عکس های دادگاه نیز در کنار متهمان میزی به عنوان «وکلای مدافع» نمایش داده شده است.

روند محاکمات در دادگاه انقلاب همواره مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری است و ۴۰ سال بعد از انقلاب، جمهوری اسلامی ایران از این نوع دادگاه برای محاکمات بعضا صوری استفاده می کند. در اعتراضات سال ۸۸، این دادگاه به نمایشی برای محاکمه معترضان تبدیل شده بود.

برخی سایت های خبری جزئیاتی از اسامی، سابقه و اتهامات این هشت نفر را منتشر کرده اند.


۱- متهم ردیف اول:

سلیمان مظفری، متولد ۱۳۴۲ فرزند رحمان و اهل روانسر

اتهام: بغی(شورش مسلحانه علیه حاکم اسلامی) + قاچاق و حمل و نگهداری سلاح، ورود غیرمجاز به ایران، حمل و استفاده از سند جعلی و حمل و نگهداری گاز اشک اور

۲- متهم ردیف دوم:

اسماعیل صوفی، متولد ۱۳۶۴، فرزند مجید، مجرد اهل سرپل ذهاب

اتهام: معاونت در افساد فی الارض، حمل و نگهداری سلاح و مهمات جنگی سبک و سنگین

۳- متهم ردیف سوم:

رحمان بهروزی، فرزند کریم، اهل سرپل ذهاب

اتهام: معاونت در فساد فی الارض، جعل شناسنامه و کارت ملی، خرید و حمل و نگهداری چندین سلاح سبک و سنگین و مهمات

۴- متهم ردیف چهارم:

سیدماجد مرتضایی، فرزند سید حسن، پاوه، متاهل

اتهام: معاونت در فساد فی الارض مستوجب اعدام

۵- متهم ردیف پنجم:

سیروس عزیزی، متولد ۱۳۶۵ فرزند عبدالخالق، ساکن پاوه

اتهام: بغی به دلیل عضویت در گروه داعش

۶- متهم ردیف ششم:

ایوب اسماعیلی، متولد ۱۳۶۸ فرزند حسن، ثلاث باباجانی، متاهل،

اتهام: معاونت در فساد فی الارض مستوجب اعدام، خرید و حمل چندین سلاح و مهمات سبک و نیمه سنگین

۷- متهم ردیف هفتم:

خسرو رمضانی میر احمدی فرزند کاک احمد، متولد ۱۳۵۵،

اتهام: معاونت در افساد فی الارض مستوجب اعدام، تهیه و نگهداری چندین سلاح و مهمات سبک و نیمه سنگین، استفاده از سند مجعول

۸- متهم ردیف هشتم:

عثمان بهروزی، برادر متهم ردیف سوم و اهل سرپل ذهاب، فرزند کریم، متولد ۱۳٦۷ و شغل دامدار

اتهام: معاونت در افساد فی الارض مستوجب اعدام، تهیه و نگهداری چندین سلاح سبک و نیمه سنگین و اسکان تیم ترور

پیش از این مقام های قضایی گفتند که پرونده حمله داعش به تهران ۲۶ متهم دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نرگس محمدی فعال حقوق بشر آزاد نشد؛‌ بعد از جراحی به زندان بازگردانده شد

در حالیکه بعد از وخامت حال «نرگس محمدی» فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی او شده بودند، وی نه تنها آزاد نشد بلکه بعد از جراحی فورا به زندان بازگردانده شد.

خانواده نرگس محمدی تایید کرده اند که او روز جمعه ۱۵ تیر پس از عمل جراحی دوباره به زندان اوین فرستاده شد.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی در فیسبوک انتقال او به زندان را تایید کرد.

همزمان با اعلام انتقال نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در تهران، به بیمارستان، برخی از نهادهای مدافع حقوق بشر ضمن درخواست برخورداری کامل این زندانی از مراقبت‌های پزشکی، خواستار آزادی او شده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی که یکشنبه ۱۰ تیر در وبسایت خود منتشر کرد، ضمن اعتراض شدید به تعلل مقام‌های مسؤول در اعزام او به زندان و پافشاری بر لزوم مداوای کامل نرگس محمدی، اعلام کرد که خواستار آزادی بی قید و شرط این فعال حقوق بشر است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر و سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «نرگس محمدی تنها به خاطر ابراز عقیده، فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی و مخالفت با مجازات اعدام به زندان محکوم شده و نگه‌داشتن او در زندان غیر قانونی است.»

عفو بین الملل نیز در پیامی توئیتری ضمن تاکید بر لزوم آزادی نرگس محمدی نوشت که مقام های جمهوری اسلامی باید اطمینان حاصل کنند که نرگس محمدی از مراقبت های پزشکی کامل برخوردار شود.

نرگس محمدی مدتی است که از درد ناحیه شکم (مشکوک به مشکل کیسه صفرا) و سنگ کلیه رنج می‌برد، تا روز شنبه ۹ تیر از انتقال او به بیمارستان در خارج از زندان جلوگیری شده بود و سرانجام عصر شنبه به بیمارستان اعزام شد.

از سوی دیگر، به نوشته وبسایت کلمه، محمود بهزادی‌راد وکیل نرگس محمدی، با بیان اینکه خانم محمدی ناراحتی‌های مختلفی داشت که مثانه و کیسه صفرای او نیز به تازگی با مشکل مواجه شده بود، گفت که موکلش جمعه شب به بهداری منتقل شد.

او با بیان اینکه شنیده است خانم محمدی به بیمارستان منتقل می شود ابراز امیدواری کرد موکلش بتواند از آزادی مشروط استفاده کند.

خودداری از رسیدگی پزشکی مناسب به زندانیان سیاسی و عقیدتی، پیشتر موجب آسیب جدی برخی از زندانیان شده است. سال گذشته پزشکان ناچار شدند بخش بزرگی از صورت علیرضا رجایی، روزنامه نگار، را به دلیل پیشرفت بیماری سرطان او بردارند. آقای رجایی در زندان اجازه نیافته بود به بیمارستان رفته و به طور جدی تحت درمان قرار بگیرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت. این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با اتهامات تناسبی ندارد، آمده بود: «احساس می‌شود مجازات صادره بیشتر برای ترساندن سایر فعالان اجتماعی سیاسی است و البته معمولا این منظور تامین نمی‌شود.»

با این حال دستگاه قضایی حاضر به رسیدگی دوباره پرونده نرگس محمدی نشد.

نرگس محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق بشر، زندانی شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین روز مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با مقام های کره شمالی برای خلع سلاح کامل هسته‌ای

بخش اصلی مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در پیونگ یانگ به سر می برد، در دومین روز از مذاکرات با مقام های ارشد کره شمالی، بحث برای خلع سلاح کامل این کشور را پیش می برد.

«هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم که به همراه وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ سفر کرده، از ادامه این مذاکرات در روز دوم (شنبه) خبر داد.

مایک پمپئو و هیئت همراه روز جمعه ۱۵ تیرماه وارد پیونگ یانگ شد و از سوی «کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی مورد استقبال قرار گرفت.

این سفر، نخستین سفر مایک پمپئو بعد از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در شهر سنگاپور است. دو رهبر در آن نشست درباره خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره و تضمین امنیت کره شمالی توافق کردند. البته این سومین سفر مایک پمپئو به کره شمالی است. او یکبار در زمانی که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا و نامزد احراز سمت وزارت خارجه بود به این کشور سفر کرد، دوبار دیگر به عنوان وزیر خارجه به کره شمالی سفر کرد و در سفر قبلی گروگانهای آمریکایی را به خانه برگرداند.

جزئیات زیادی از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا و مقامات ارشد کره شمالی منتشر نشده و تنها اعلام شده مذاکرات روز جمعه سه ساعت طول کشید.

آقای پمپئو در روز نخست در دو توئیت جداگانه از تلاش خستگی ناپذیر تیم خود نوشت و یادآور شد: ما اولین دیدارمان را به اتمام رساندیم. به تیمم افتخار می‌کنم.

به نظر می رسد«کیم یونگ چول» که سمت رسمی او نائب رئیس حزب کارگران جمهوری خلق کره است، به عنوان مشاور نزدیک کیم جونگ او، مذاکرات هسته ای کره شمالی پیش می برد. او پیشتر در نیویورک با پمپئو دیدار کرد و با سفری کوتاه به واشنگتن،‌ نامه رهبر کره شمالی را به پرزیدنت دونالد ترامپ داد.

ماموریت از سوی پرزیدنت ترامپ

آقای پمپئو از طرف پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد بر اجرای وعده های ماه گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور نظارت کند. در هفته های اخیر برخی گزارش ها از ادامه فعالیت هسته ای کره شمالی بعد از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا خبر می داد.

مایک پمپئو پیش از ورود به کره شمالی در توئیتر خود یادآور شده بود که آمریکا آماده عملی کردن وعده های داده شده در نشست رهبران دو کشور است و راه دشواری در پیش است، با این حال صلح ارزش پیمودن این راه دشوار را دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از رسیدن به پیونگ یانگ هم در هواپیما به خبرنگاران گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آینده خوبی برای کشور می خواهد و پرزیدنت ترامپ به این مذاکرات و توافق ها امیدوار است.

وی همچنین گفت که ایالات متحده به دنبال توافقی است که قابل راستی آزمایی باشد و اجازه بازگشت کره شمالی به برنامه های هسته ای را ندهد.

آقای پمپئو همچنین تایید کرد که گزارش ها درباره توسعه بخشی از برنامه هسته ای کره شمالی در یک ماه اخیر را دیده است و سعی دارد درباره آنها با رهبر کره شمالی گفتگو کند.

در حاشیه این سفر هم آقای پمپئو امیدوار است بقایای برخی از کشته های آمریکایی در جنگ کره را از پیونگ یانگ تحویل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا در سفر قبلی با سه گروگان آمریکایی از پیونگ یانگ بازگشته بود.

جهان امن تر

پیش از سفر آقای پمپئو، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است. خانم نائورت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است که کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جاوید رحمان» حقوقدان پاکستانی- بریتانیایی گزارشگر حقوق بشر ایران شد

جاوید رحمان، ۵۱ ساله، متولد شهر فیصل‌آباد پاکستان است و دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل است.

پنج ماه بعد از مرگ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، شورای حقوق بشر سازمان ملل یک حقوقدان پاکستانی بریتانیایی را به عنوان گزارشگر جدید ایران منصوب کرد.

جاوید رحمان، ۵۱ ساله، متولد شهر فیصل‌آباد پاکستان است و دارای مدرک دکترای حقوق بین‌الملل است. او که تابعیت بریتانیا را نیز دارد، در زمینه آزادی ادیان، قوانین جهانی حقوق بشر و قوانین اسلامی تحصیل و پژوهش کرده و پیش از این استاد دانشگاه برونِل لندن بود.

آقای رحمان جانشین «اسماء جهانگیر» می شود که به طور ناگهانی بهمن ماه پیش، درگذشت. خانم جهانگیر که چند گزارش از نقض حقوق بشر ایران منتشر کرده بود، خود در تابستان ۹۵ جانشین احمد شهید سیاستمدار و فعال حقوق بشر اهل مالدیو شد که از سال ۲۰۱۰ به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران انتخاب شد.

شورای حقوق بشر می گوید آقای رحمان را از میان حدود ده گزینه برگزیده است. در رای گیری انتخاب او، حتی جمهوری اسلامی نظری نداد.

ایران به هیچکدام از دو گزارشگر قبلی اجازه ورود به داخل کشور برای تحقیق درباره وضعیت حقوق بشر را نداده بود و مشخص نیست به آقای رحمان اجازه بدهد.

نهادهای حقوق بشری می گویند جمهوری اسلامی ایران با زندانی کردن مخالفان و روزنامه نگاران، برگزاری دادگاه های غیرعلنی و همچنین اجرای مجازات هایی مثل شلاق و اعدام، مرتکب نقض عمده حقوق بشر می شود.

سه ماه پیش، سازمان ملل متحد آخرین گزارش خانم جهانگیر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرد که وی در آن از دستگیری فعالان و منتقدان سیاسی برای سرکوب آزادی بیان و همچنین شکنجه آنها در این کشور، به رغم وعده‌هایی که برای اصلاحات داده است، انتقاد کرد.

این گزارش توسط عاصمه جهانگیر حقوقدان پاکستانی و گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران که بهمن ماه گذشته درگذشت، تهیه و تنظیم شد، و به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه شده بود.

در گزارش گفته می‌شود در جریان تظاهرات خیابانی ماه دسامبر ایران در اعتراض به فساد و وضعیت بد اقتصادی – که گسترده‌ترین تظاهرات پس از اعتراض‌های سال ۲۰۰۹ بود – بیش از ۲۰ نفر کشته و حدود ۴۵۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

خانم جهانگیر در گزارش خود تصویری که از وضعیت حقوق بشر ایران مشاهده کرده را نگران‌کننده خواند و خواستار تحقیقات مستقل درباره موج سرکوب اخیر در ایران و جان باختن برخی از معترضان در بازداشت و پاسخگویی مسئولان شده بود.

وی در ادامه آخرین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر ایران می‌نویسد، به رغم تضمین‌های حکومت جمهوری اسلامی، بهبود و ارتقای وضعیت حقوق بشر یا محقق نشده یا بسیار آهسته و تدریجی در حال انجام است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: وزارت اطلاعات هلند اخراج دو کارمند سفارت ایران را تایید کرد

وزارت اطلاعات هلند روز جمعه خبر اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران از آن کشور را تایید، اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر از قول یک مقام دولتی اروپایی و یک منبع اطلاعاتی غربی گفت آنها حدود دو ماه پیش اخراج شدند.

اما تلویزیون دولتی هلند می‌گوید اخراج این دو فرد شاغل در سفارت ایران در آمستردام، روز هفتم ژوئن یعنی یک ماه پیش صورت گرفت.

وزارت خارجه هلند هنوز به این خبر واکنش نشان نداده و از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشت، «این بازداشت‌ها و اخراج‌ها بخشی از نقشه دشمنان ما برای آسیب رساندن به تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای است.»

اشاره این مقام ایرانی، که هویت او فاش نشده است، احتمالا به مذاکرات امروز اروپایی‌ها با ایران در مورد برجام و دستگیری‌های چند روز پیش از آن است.

وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵، در غیاب آمریکا، روز جمعه در وین با همتای ایرانی خود درباره راه‌های حفظ توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پس از خروج واشنگتن از آن گفت‌وگو کردند.

چند روز پیش از این نشست، و همزمان با سفر با رئیس جمهوری ایران به اروپا، شش نفر در فرانسه، بلژیک و آلمان، از جمله یک دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین، به اتهام برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران، که روز شنبه در پاریس برگزار شد، دستگیر شدند.

ایران دست داشتن در این توطئه ادعایی را رد کرده و این دستگیری‌ها را توطئه علیه خود می‌داند.

مشخص نیست اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند، در صورت صحت، ارتباطی با این ماجرا دارد یا خیر.

وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ضمن محکوم کردن استفاده حکومت ایران از تروریسم در کشورهای دیگر، گفت واشنگتن گزارش‌های مربوط به دیپلمات بازداشتی ایرانی را از نزدیک دنبال می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشورهای طرف توافق هسته ای با ایران می گویند به هدف حفظ صادرات نفت ایران متعهد هستد

ایران و دیگر طرفین باقیمانده در توافق هسته ای برجام روز جمعه در وین در جلسه ای که به درخواست ایران برپا شده بود، شرکت کردند. در جلسه کمیسیون مشترک برجام، مقامات اروپایی از جمله فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و شماری از وزیران خارجه کشورهای طرف توافق با ایران و همچنین جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران شرکت داشتند.

آنها راه های حفظ توافق هسته ای با ایران را در پی خروج آمریکا از این توافق و اقدام دولت آمریکا در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، بررسی کردند.

در بیانیه ای که کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه منتشر کرد، آمده است که شرکت کنندگان در نشست بر تعهد خود به اجرای کامل و موثر برجام تاکید کردند. آنها گفته اند برجام یک عامل مهم در معماری اقدامات برای مبارزه با گسترش تسلیحات هسته ای در سطح جهان است که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ نیز رسیده است.

این بیانیه می گوید شرکت کنندگان همچنین از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که ۲۴ مه صادر شد و نشان می دهد که ایران همچنان به تعهداتش در برجام عمل می کند، استقبال کردند.

بیانیه کمیسیون مشترک برجام می گوید شرکت کنندگان از پیشرفت مداوم برای مدرن کردن راکتور تحقیقاتی اراک استقبال کردند و رضایت خود را از اینکه بریتانیا یکی از روسای کارگروه اراک خواهد بود، نشان دادند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که شرکت کنندگان این امر را برسمیت شناختند که در ازای اجرای مفاد برجام از سوی ایران، تحریم ها از جمله تحریم های اقتصادی باید برداشته شود. بخش دیگری از بیانیه می گوید شرکت کنندگان در نشست بر هدف ها از جمله تعهد خود به حفظ و توسعه روابط اقتصادی ایران تاکید کردند و همچنین خواهان حفظ و نگهداری کانال های مالی موثر با ایران هستند و اینکه صادرات نفت و گاز و محصولات پتروشیمی ایران ادامه یابد.

قسمتی از بیانیه نیز از هدف حفظ شرکت ها در قبال تحریم های آمریکا سخن گفته است.

بیانیه می گوید شرکت کنندگان توافق کرده اند که پیشرفت کار را از نزدیک تحت نظر داشته باشند و جلسات دیگری نیز برگزار کنند و به راه حل های عملی برای رسیدن به اهداف ذکر شده برسند.

در آستانه دیدار وزیران خارجه سه قدرت اروپایی به همراه روسیه و چین در روز جمعه با همتای ایرانی خود در پایتخت اتریش برای توافق بر سر راه های نجان توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در دو توئیت پیاپی که در بردارنده اطلاعاتی از فعالیت‌های تخریبی ایران و گروه نیابتی اش حزب الله در اروپاست، به مقامات اروپایی گوشزد کرد که در گفت‌وگوهایشان با مقامات ایران این موارد را به آنها یاد آوری کنند.

دیدار وزیران خارجه گروه موسوم به ۱+۴، دیگر اعضای گروه ۱+۵ بدون آمریکا که ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یافتند، دو ماه پس از صورت می‌گیرد که پرزیدنت دونالد ترامپ از آن توافق موسوم به برجام خارج شد. آنها تلاش دارند با ارائه بسته پیشنهادی خود به ایران، آسیب‌های اقتصادی خروج آمریکا از برجام را کاهش داده و با این کار تهران را به ماندن در توافق متقاعد کنند.

ساعاتی پیش از آغاز این دیدار در هتل کوبورگ وین، وزیر خارجه آمریکا در پیام هایی در توئیتر نوشت، «رژیم ایران برای جهان رنج و مرگ را به ارمغان آورده است. این رژیم با تامین مالی خود موجب قتل‌های سیاسی، بمبگذاری و دیگر اقدامات تروریستی در اروپا شده است. امیدوارم که مقامات اروپایی این مسائل را به روحانی و ظریف طی سفرشان به اروپا یادآوری کنند.»

مایک پمپئو همچنین با ارائه دو نقشه، اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی پس از انقلاب ۱۳۵۷ و گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان از بدو تشکیلش در سال ۱۳۶۱ را در کشورهای اروپایی نشان داده است.

ساعاتی بعد و اندکی پیش از شروع نشست امروز ۱+۴ و ایران، ژان ايو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با رادیو آر.تی.ال به تهران هشدار داد تهدید نکند که در صورت عدم دریافت مشوق‌های اقتصادی از برجام خارج خواهد شد.

وی با اذعان به این که ایران نمی‌تواند به همه خواست هایش برسد افزود، شکست برجام شکست همه است: ما تلاش داریم که پیشنهادات خود را پیش از آغاز تحریم‌ها در ماه اوت، نیمه مرداد ماه، بدهیم. البته شاید برای این سری از تحریم ها دیر باشد، اما شاید بتواند برای تحریم هایی که از نیمه آبان اجرایی می شوند، بکار آید. در کل ما تلاش داریم که جلوی دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را بگیریم. دستیابی ایران به سلاح اتمی به بی ثبات تر کردن منطقه کمک می کند. حتی بی ثباتی جهان.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز در بدو ورود به وین گفت که ایران باید به محدودیت های بسته پیشنهادی ما واقف باشد.

او گفت، ایران باید بداند که ما نمی توانیم کاملا ضرر خروج برخی از شرکت هایی اروپایی را که نمی خواهند تحت تحریم آمریکا قرار گیرند جبران کنیم. ما به شرکت هایی که بنا دارند بمانند مشورت خواهیم داد، همچنین تلاش داریم که مسیر پرداخت قراردادها را در چارچوب تمدید مجوزهای شورای امنیت باز نگه داریم. با اعمال مجدد تحریم های آمریکا وضعیت دشوار شده است و می خواهیم به ایران بگوییم که خروج آنها از برجام وضعیت اقتصادشان را بدتر خواهد کرد.

همزمان، وزاری خارجه روسیه و چین هم پیش از آغاز جلسه با یکدیگر دیدار کردند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این دیدار اذعان کرد که با خروج آمریکا از برجام وضعیت این توافق پیچیده شده است و گفت، «مثل همتایی چینی ام، ما بنا داریم که برجام کاملا اجرا شده و زنده نگه داشته شود. وضعیت اما پیچیده شده است، به هر حال، ما و چین به حفظ این توافق که از پشتوانه مقررات بین المللی و قطعنامه شورای امنیت برخوردار است، متعهدیم.»

پرزیدنت ترامپ در اردیبهشت ماه با عنوان این که برجام در چارچوب منافع آمریکا نیست از آن خارج شد. با این خروج تحریم های آمریکا دوباره اجرایی خواهند شد.

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا ابتدای هفته جاری گفت بخش اول تحریم های آمریکا علیه ایران که شامل تحریم بخشهای خودروسازی، تبادل طلا و دیگر فلزات می شود، از ۶ اوت (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) و تحریم های بانکی و نفتی و تبادلات بانکی نیز از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) اعمال می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلمان: خروج ایران از برجام آسیب بیشتری به اقتصادش می زند

وزیر خارجه آلمان (نفر وسط)

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، روز جمعه گفت قدرت‌های جهانی قادر نیستند که خسارت ناشی از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران را به طور کامل برای تهران جبران کنند. اما به نوشته رویترز، او به تهران هشدار داد اگر از برجام خارج شود اقتصاد ایران آسیب بیشتری خواهد دید.

هایکو ماس این مطلب را پیش از آغاز یک دور از گفتگوها میان طرفین باقی مانده در برجام اعلام کرد.

او گفت خسارت های ناشی از خروج شرکت ها از ایران به طور کامل قابل جبران شدن نیست.

وزیر خارجه آلمان گفت فکر نمی‌کند که این دور از گفتگوها پایان منفی داشته باشد؛ اما افزود که به احتمال زیاد به مذاکرات بیشتری درباره این مسئله نیاز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ضارب شهردار گنجه کشور آذربایجان در قم تحصیل کرده بود

صفحه پاسپورت یونس صفروف

خانواده فردی که چند روز پیش سعی کرده بود «المار ولی‌یف» شهردار گنجه و یک مامور پلیس را ترور کند، می گویند او فردی تندرو است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی آذربایجان موسوم به APA، به گفته خانواده یونس صفروف، او از بچگی به دین و فلسفه علاقمند بوده است و زمانی را نیز در ایران به دنبال تحصیلات دینی بوده است و این فرد مدتی در ایران تحصیل و زندگی کرده است.

مادر صفروف در مسکو زندگی می کند و خواهرش در یونان است. صفروف، متولد ۱۹۸۳ در گنجه، متاهل و یک پسر و یک دختر دارد. پدرش در کودکی خانواده را ترک کرد و مادرش او و خواهرش را بزرگ کرد.

به گزارش APA صفروف در سال ۲۰۱۶ به ایران رفت و هشت ماه در قم ساکن شد و بعدا نیز همراه یک شهروند جمهوری آذربایجان به نام رسیم اسدوف به عنوان بخشی از گروه های نظامی به سوریه رفت.

سایت خبری APA از او به عنوان یک شهروند روس یاد کرده است.

او اکنون در بازداشت مقامات جمهوری آذربایجان است. در تیراندازی ۳ ژوئیه، شهردار گنجه و محافظش مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موساد ساعت جاسوس اعدام شده اسرائیل در سوریه را به دست آورد

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد سازمان جاسوسی این کشور، موساد، در عملیاتی توانست ساعت «الی کوهن» یک جاسوس مشهور اسرائیل را از «یک کشور دشمن» به اسرائیل بازگرداند.

الی کوهن توانسته بود در سطوح عالی دولت سوریه نفود کند و حتی به مقام «مشاور عالی وزیر دفاع سوریه» نیز برسد اما هویت او بعدا لو رفت و او در سال ۱۹۶۵ میلادی اعدام شد.

الی کوهن، یک یهودی متولد مصر بود که موساد اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی وی را جذب کرد.

الی کوهن اطلاعات مخفی دولت سوریه را به اسرائیل منتقل کرده بود. سوریه او را پس از کشف هویتش به طور علنی در دمشق اعدام کرد.

دمشق تاکنون محل دفن او را فاش نکرده است.

جزئیات کشف ساعت الی کوهن اعلام نشده و تنها به گفتن «عملیات ویژه موساد» بسنده شده است.

با این حال، رئیس موساد گفته است این ساعت تا روزی که الی کوهن دستگیر شد، در دستش بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهبر فرقه ژاپنی مسئول حمله شیمیایی ۲۳ سال پیش مترو توکیو اعدام شد

عکسی که خبرگزاری دولتی ژاپن، کیودو، در ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۵ از شوکو آساهارا رهبر فرقه آخر الزمانی «آئوم» منتشر کرد.

«شوکو آساهارا» رهبر یک فرقه ژاپنی و تعدادی از پیروان او، که اوایل سال ۱۹۹۵ با حمله به شبکه مترو توکیو با استفاده از گاز سمی جان ۱۳ نفر را گرفتند و بیش از شش هزار نفر را بیمار کردند، روز جمعه در ژاپن اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل وزارت دادگستری ژاپن، با به دار آویخته شدن آقای آساهارای ۶۳ ساله، پرونده یکی از هولناک‌ترین و تکان‌دهنده ترین جنایاتی که در قرن بیستم در این کشور شرق آسیا رخ داد، بسته شد.

در ساعات شلوغ صبح روز بیستم مارس ۱۹۹۵ اعضای فرقه «آئوم شینریکیو» با سوراخ کردن کیسه‌های پلاستیکی حاوی گاز اعصاب سارین در داخل واگن‌های مترو، جان ۱۳ تن را گرفته و هزاران نفر را روانه بیمارستان کردند.

علاوه بر شوکو آساهارا، شش تن از پیروان او که در حمله دو دهه پیش نقش داشتند، از جمله دو دانشمند که مدیریت تهیه و ساخت گاز اعصاب را بر عهده داشتند و کسی که رهبری عملیات را بر عهده داشت، صبح جمعه اعدام شدند.

رهبر این فرقه، که معنای نام آن «حقیقت متعالی» است و در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، آموزه‌های بودایی و هندو را تلفیق و پیشگویی‌های آخر زمانی ارائه می‌کرد. این فرقه جنایت‌های دیگری هم مرتکب شده، که در کل ۲۷ را به کشتن داده است.

پیش از این ادعا شده بود که حدود ۱۰ هزار نفر در داخل ژاپن و حدود ۳۰ هزار نفر در روسیه از پیروان فرقه آئوم هستند. از این رو، مقام‌های امنیتی ژاپن در مورد حملات احتمالی پیروان آن، به تلافی اعدام رهبر و همراهان او، هشدار داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا ۳۴ میلیارد دلار بر کالاهای چینی تعرفه گذاشت؛ واکنش فوری چین

روز جمعه ایالات متحده آمریکا در اعمال تعرفه ۲۵ درصدی روی ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه گمرگی گذاشت که خیلی زود با واکنش چین مواجه شد.

دولت چین روز جمعه اعلام کرد «فورا» به افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی به آمریکا واکنش نشان داده است، به نوشته یو اس ای تودی، این واکنش در شرایطی صورت گرفته است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عملا علیه مهمترین شریک بازرگانی خود یک جنگ تجاری آغاز کرده است.

وزارت امورخارجه چین اعلام کرد پکن از ساعت ۱۲:۰۱ بامداد جمعه، در واکنش به اقدام آمریکا در اعمال تعرفه ۲۵ درصدی روی ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی، بر ۵۴۵ کالای آمریکایی به ارزش کل ۳۴ میلیارد دلار معادل ۲۵ درصد تعرفه گذاشته است.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید از کسری تجاری منفی عمده با چین ناراضی است و تاکید دارد چین از روش های غیرمنصفانه و غارتگرانه نظیر مجبور کردن شرکت های آمریکایی برای انتقال فناوری در ازای دسترسی به بازار چین استفاده می کند.

چین این اتهامات را رد می کند.

به گزارش بلومبرگ، آمریکا ۳۷۵ میلیارد دلار کسری تجاری با چین در سال ۲۰۱۷ داشته است که یک رکورد محسوب می شود

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر پیشین پاکستان و خانواده‌اش به جرم فساد مالی به زندان محکوم شدند

نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان و مریم دختر او - آرشیو

دادگاهی در اسلام آباد روز جمعه نواز شریف نخست وزیر پاکستان را، به جرم فساد مالی مرتبط با خرید یک خانه در محله اعیان نشین لندن توسط خانواده او، به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حکم زندان آقای شریف ۶۸ ساله که به طور غیابی صادر شده است، یک ضربه سنگین به حزب متبوع او پیش از انتخابات ۲۵ ژوئیه محسوب می‌شود.

نواز شریف یکی از سیاستمداران برجسته پاکستان است که در طول چهار دهه گذشته در بالاترین سطوح سیاسی و اجرایی حضور فعال داشته و سه بار به مقام نخست وزیری رسیده است.

وی در حال حاضر در لندن به سر می‌برد و به گفته یکی از نزدیکان سیاسی او قصد دارد برای فرجام خواهی به پاکستان باز گردد؛ هر چند احتمال بازداشت او در بدو ورود وجود دارد.

آقای شریف و همسرش کلثوم، که مبتلا به سرطان است، در حال حاضر برای ادامه درمان در بریتانیا هستند.

دادگاه دختر نواز شریف، مریم، و همسر او محمد صفدر را نیز به ترتیب به هفت و یک سال زندان محکوم کرده است. از دختر نواز شریف به عنوان «وارث سیاسی» او یاد می‌شود.

به این تریب مریم احتمالا برای انتخابات آتی رد صلاحیت خواهد شد. پدر او، نواز شریف، هم اواخر فروردین ماه از سوی دادگاه برای همیشه از شرکت در انتخابات محروم شده بود.

نواز شریف و دخترش، که پیشتر به پرداخت جریمه نقدی و رد ملک خریداری شده در لندن نیز محکوم شده‌اند، پیش از این بارها اتهام فساد مالی مطرح شده علیه خود را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با پیشروی‌های ارتش سوریه، مخالفان اسد از توافق با روسیه می‌گویند

در حالی که نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در مناطق تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد در استان درعا به سمت مرزهای اردن پیش می‌روند، شورشیان مخالف دمشق از توافق با روسیه برای زمین گذاشتن سلاح‌هایشان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم جباوی از سخنگویان اپوزوسیون سوریه روز جمعه از توافق با افسران ارتش روسیه برای ترک مخاصمه و خلع سلاح مرحله به مرحله و نیز اعزام پلیس نظامی روسیه به مناطق نزدیک مرز اردن خبر داد.

مسکو و دمشق هنوز این خبر را بطور رسمی تایید نکرده‌اند.

همزمان، رسانه‌های دولتی سوریه و گروه ناظر بر تحولات آن کشور، که در بریتانیا مستقر است، می‌گویند نیروهای دولتی مناطق جدیدی را در امتداد مرزهای مشترک سوریه با اردن از کنترل مخالفان خارج کرده‌اند و در آستانه تصرف کامل منطقه هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه مرکزی ارتش سوریه گفت نیروهای دولت بشار اسد اکنون کنترل بیشتر شهرها و روستاهای شرق استان درعا در جنوب کشور را در اختیار گرفته‌اند و ظرف چند ساعت، با تصرف گذرگاه نصیب، به مرز اردن می‌رسند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز می‌گوید ارتش سوریه تنها حدود ۳ کیلومتر با گذرگاه مرزی نصیب فاصله دارد.

پیشروهای نیروهای دولتی سوریه باعث شد اسرائیل روز گذشته خطر قرمزهای خود را برای روابط با «سوریۀ پس از جنگ» تعیین کند و به دمشق در مورد نفوذ نیروهای ایرانی یا وابستگان آنها، به ویژه حزب الله لبنان، در نزدیکی مرزهای اسرائیل هشدار دهد.

ارتش سوریه، با پشتیبای هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) عملیات بازپس گیری استان درعا و مناطق نزدیک غنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، را آغاز کرد. از این مناطق با عنوان آخرین سنگرگاه مخالفان یاد می‌شود.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد این عملیات تاکنون منجر به فرار بیش از ۳۳۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق شده است و اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن در حال حاضر میزبان حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

۷ سال زندان و شلاق، مجازات دانشجوی روزنامه‌نگاری که در «گلستان هفتم» بود

«صادق قیصری» روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی که در بهمن ماه سال گذشته در جریان سرکوب دراویش در خیابان گلستان هفتم در پاسداران بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شد.

او در تماس با خانواده خود از صدور این حکم توسط قاضی صلواتی خبر داده است.

آقای قیصری که در طول دادرسی امکان معرفی وکیل برای دفاع از خود را نداشته، گفته است از درویشان نیست و فقط برای تهیه گزارش به منطقه پاسداران رفته بود.

او همچنین در تماس با نزدیکانش اعلام کرده که بر اثر ضربات وارد شده به سر خود در زمان بازداشت، وضعیت جسمانی خوبی ندارد و چندین بار در خواب دچار حملات عصبی شده است.

به تازگی چهار زن درویش زندانی در زندان قرچک ورامین نیز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» در مجموع به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌ شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ با استعفای مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا موافقت کرد

مدتی بود که انتقادات از «اسکات پروئیت» (راست) افزایش یافته بود.

پنجشنبه شب، رئیس جمهوری آمریکا با استعفای ناگهانی اسکات پروئیت، مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده موافقت کرد.

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب ۱۴ تیر در توئیتی نوشت با استعفای ناگهانی اسکات پروئیت موافقت کرده است.

آقای پروئیت، مدیر سازمان محیط زیست آمریکا از مدتی پیش با انتقاداتی مواجه شده بود. رسانه ها گزارش داده بودند که او با پول مالیات دهندگان، از پرواز های درجه یک استفاده می کند و برای مسائل امنیتی خود هزینه های هنگفتی کرده است. او همچنین مورد انتقاد بود که یک اتاقک ضد شنود تلفن به مبلغ ۴۳ هزار دلار در دفتر خود نصب کرده بود.

پیشتر آقای ترامپ از او حمایت کرده بود و پنجشنبه شب نوشت «اسکات خدمات برجسته ای انجام داد و من همواره قدردان او هستم.»

موافقت پرزیدنت ترامپ با استعفای رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با استقبال دموکرات ها در کنگره مواجه شد؛ جمهوریخواهان هم حزبی آقای ترامپ هم آن را لازم ارزیابی کردند.

اسکات پروئیت اصلی‌ترین مشوق پرزیدنت ترامپ برای خروج آمریکا از پیمان تغییرات اقلیمی بود. او همچنین به پرزیدنت ترامپ مشاوره داد که برخی قوانین دوره اوباما برای کاهش تولید گازهای مخرب کربن را ملغی کند.

رئیس جمهوری آمریکا، «اندرو ویلر» معاون سازمان حفاظت از محیط زیست را جایگزین پروئیت منصوب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترامپ نگرانی‌ها در مورد پوتین را رد کرد: پوتین «خوب» است

عکسی از یکی از معدود ملاقات های این دو رهبر

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که برای دیدار و گفتگو با همتای روس خود در فنلاند آماده می شود، روز پنجشنبه نگرانی ها در مورد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را رد کرد.

به نوشته هیل، او در یک تجمع شبه انتخاباتی در ایالت موناتا به منتقدان خود که آمادگی او برای نشست ۱۶ ژوئیه با پوتین را زیر سوال برده اند، حمله کرد.

دونالد ترامپ گفت منتقدانش می گویند: «آیا پرزیدنت ترامپ آماده خواهد بود؟ می دانید، پوتین عضو کاگ‌ب و فلان و بهمان بوده است...»

رئیس جمهوری آمریکا به جمعیت حاضر گفت:«می دانید چیست؟ پوتین خوب است. ما همه خوبیم. ما مردم هستیم. آیا من آماده خواهم بود؟ کاملا آماده خواهم بود. من برای این چیزها همه عمرم آماده می شدم.»

پوتین چندین سال عضو سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی، کاگ‌ب بود و بعدا رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه شد که جایگزین کاگ‌ب در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

دونالد ترامپ مدت زیادی است که تاکید داشته خواهان بهبود روابط میان آمریکا و روسیه است. اما دستیابی به این هدف پس از آنکه جامعه اطلاعاتی آمریکا به روشنی گفت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مداخله کرده، پیچیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رویترز: کره جنوبی واردات نفت از ایران را به صفر می رساند

کره جنوبی برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ حمل نفت از ایران را به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش رویترز و به نقل از سه منبع آشنا به این موضوع، کره جنوبی در ماه ژوئیه امسال هیچ نفت خام و یا میعانات گازی از ایران حمل نمی کند.

این اولین بار در شش سال گذشته است که کره جنوبی در پی افزایش فشارهای آمریکا برای متوقف کردن صادارت نفتی ایران تا ماه نوامبر، چنین تصمیمی می گیرد.

رویترز می گوید با این حال مشتریان ژاپنی همچنان به واردات نفت از ایران فعلا ادامه می دهند و چندین مشتری، خرید نفت از ایران در ماه سپتامبر را نیز در برنامه خود دارند.

کره جنوبی، ژاپن، و چین خریداران عمده نفت ایران در آسیا هستند. کره جنوبی برای گرفتن معافیت از تحریم های آمریکا، با واشنگتن در حال مذاکره است.

رویترز می گوید دولت کره خریداران را برای به تعلیق در آوردن خرید نفت از ایران تحت فشار گذاشته بود.

به نوشته رویترز، لغو حمل نفت از ایران به این معنی است که کره جنوبی هیچ نفتی از ایران در ماه اوت امسال وارد نمی کند، و این اولین ماه از اوت ۲۰۱۲ است که مشتریان کره ای خرید نفت از ایران را به حالت تعلیق در می آورند تا نتیجه مذاکرات با واشنگتن برای دریافت معافیت از تحریم ها مشخص شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیدار برجامی ۴+۱ و ایران در غیاب آمریکا؛ هشدار مایک پمپئو: اروپا با ایران درباره تروریسم صحبت کند

در آستانه دیدار وزیران خارجه سه قدرت اروپایی به همراه روسیه و چین در روز جمعه با همتای ایرانی خود در پایتخت اتریش برای توافق بر سر راه های نجان توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در دو توئیت پیاپی که در بردارنده اطلاعاتی از فعالیت‌های تخریبی ایران و گروه نیابتی اش حزب الله در اروپاست، به مقامات اروپایی گوشزد کرد که در گفت‌وگوهایشان با مقامات ایران این موارد را به آنها یاد آوری کنند.

دیدار وزیران خارجه گروه موسوم به ۱+۴، دیگر اعضای گروه ۱+۵ بدون آمریکا، که ۲۳ تیر ۱۳۹۴ با ایران به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یافتند، دو ماه پس از آن صورت می‌گیرد که پرزیدنت دونالد ترامپ از آن توافق موسوم به برجام خارج شد. آنها تلاش دارند با ارائه بسته پیشنهادی خود به ایران، آسیب‌های اقتصادی خروج آمریکا از برجام را کاهش داده و با این کار تهران را به ماندن در توافق متقاعد کنند.

ساعاتی پیش از آغاز این دیدار در هتل کوبورگ وین، وزیر خارجه آمریکا در پیام هایی در توئیتر نوشت، «رژیم ایران برای جهان رنج و مرگ را به ارمغان آورده است. این رژیم با تامین مالی خود موجب قتل‌های سیاسی، بمبگذاری و دیگر اقدامات تروریستی در اروپا شده است. امیدوارم که مقامات اروپایی این مسائل را به روحانی و ظریف طی سفرشان به اروپا یادآوری کنند.»

مایک پمپئو همچنین با ارائه دو نقشه، اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی پس از انقلاب ۱۳۵۷ و گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان از بدو تشکیلش در سال ۱۳۶۱ را در کشورهای اروپایی نشان داده است.

ساعاتی بعد و اندکی پیش از شروع نشست امروز ۱+۴ و ایران، ژان ايو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با رادیو آر.تی.ال به تهران هشدار داد تهدید نکند که در صورت عدم دریافت مشوق‌های اقتصادی از برجام خارج خواهد شد.

وی با اذعان به این که ایران نمیتواند به همه خواست هایش برسد افزود، شکست برجام شکست همه است: ما تلاش داریم که پیشنهادهای خود را پیش از آغاز تحریمها در ماه اوت، نیمه مرداد ماه، بدهیم. البته شاید برای این سری از تحریم ها دیر باشد، اما شاید بتواند برای تحریم هایی که از نیمه آبان اجرایی می شوند، به کار آید. در کل ما تلاش داریم که جلوی دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را بگیریم. دستیابی ایران به سلاح اتمی به بی ثبات تر کردن منطقه، و حتی بی ثباتی جهان، کمک می کند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز در بدو ورود به وین گفت که ایران باید به محدودیت های بسته پیشنهادی ما واقف باشد.

او گفت: ایران باید بداند که ما نمی‌توانیم کاملا ضرر خروج برخی از شرکت‌های اروپایی را که نمی‌خواهند تحت تحریم آمریکا قرار گیرند جبران کنیم. ما به شرکت‌هایی که بنا دارند بمانند مشورت خواهیم داد. همچنین تلاش داریم که مسیر پرداخت قراردادها را در چارچوب تمدید مجوزهای شورای امنیت باز نگه داریم. با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا وضعیت دشوار شده است و می خواهیم به ایران بگوییم که خروج آنها از برجام وضعیت اقتصادشان را بدتر خواهد کرد.

همزمان، وزاری خارجه روسیه و چین هم پیش از آغاز جلسه با یکدیگر دیدار کردند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این دیدار اذعان کرد که با خروج آمریکا از برجام وضعیت این توافق پیچیده شده است و گفت: «مثل همتایی چینی ام، ما بنا داریم که برجام کاملا اجرا شده و زنده نگه داشته شود. وضعیت اما پیچیده شده است. به هر حال، ما و چین به حفظ این توافق که از پشتوانه مقررات بین المللی و قطعنامه شورای امنیت برخوردار است، متعهدیم.»

پرزیدنت ترامپ در اردیبهشت ماه با عنوان این که برجام در چارچوب منافع آمریکا نیست از آن خارج شد. با این خروج تحریم های آمریکا دوباره اجرایی خواهند شد.

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا ابتدای هفته جاری گفت بخش اول تحریم های آمریکا علیه ایران که شامل تحریم بخشهای خودروسازی، تبادل طلا و دیگر فلزات می شود، از ۶ اوت (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) و تحریم های بانکی و نفتی و تبادلات بانکی نیز از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) اعمال می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو: اقدامات روحانی برای دفع تحریم ها به شکست می انجامد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید تلاش های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در سفر به اروپا برای لابیگری در راستای نجات برجام شکست خواهد خورد.

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: روحانی با امید به تقویت همکاری های اقتصادی و جبران پیامدهای بازگشت تحریم های آمریکا به وین رفته است. سفر روحانی به اروپا با بازداشت یک دیپلمات ایرانی و پنج نفر دیگر به اتهام توطئه برای بمبگذاری علیه یک گروه اپوزیسیون در پاریس همزمان شد.

نخست وزیر اسرائیل، ایران را با توجه به نقش دیپلمات اش در طرح یک بمبگذاری ادعایی به «دورویی» در جلب حمایت اروپایی ها متهم کرد.

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی در موزه زندانیان زیرزمینی در شهر «عکا» گفت: «این هفته نمونه ای از دورویی بی حد و حصر و خیره سری گستاخانه ایران است. این هفته رئیس جمهوری ایران با رهبران اروپا ملاقات می کند تا بر تحریم های پرزیدنت ترامپ غلبه کند. به شما می گویم تلاش های ایران حتی با حمله تروریستی که در خاک فرانسه طرحریزی کرده شکست خواهد خورد.»

نخست وزیر اسرائیل با اشاره ای تلویحی به نقش اسرائیل در کشف این توطئه گفت: «تصادفی نبود که این حمله خنثی شد.»

نتانیاهو در ماه مه گفته بود سرویس های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل مانع حملات تروریستی در بیش از ۳۰ کشور شده بودند و در ماه ژانویه از ناکام گذاشتن هواپیماربایی برای سقوط در شهرهای اروپایی خبر داده بود.

روز سه شنبه، وقتی طرح بمبگذاری کشف شد، نتانیاهو از کشورهای اروپایی خواست گفتگوهای از پیش برنامه ریزی شده با ایران بر سر نجات توافق هسته ای را لغو کنند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین چهارشنبه از اروپا خواستار توقف تامین مالی ایران شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا برای سومین بار وارد کره شمالی شد؛ مذاکره درباره اجرای خلع سلاح کامل

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای گفتگو با رهبر کره شمالی به این کشور سفر کرده است، روز جمعه وارد پیونگ یانگ پایتخت این کشور شد. هدف از این دیدار پایان دادن به برنامه هسته ای کره شمالی و عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای است.

آقای پمپئو از طرف پرزیدنت ترامپ ماموریت دارد بر اجرای وعده های ماه گذشته کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار با پرزیدنت ترامپ در سنگاپور نظارت کند. در هفته های اخیر برخی گزارش ها از ادامه فعالیت هسته ای کره شمالی بعد از دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا خبر می داد.

مایک پمپئو پیش از ورود به کره شمالی در توئیتر خود یادآور شده بود که آمریکا آماده عملی کردن وعده های داده شده در نشست رهبران دو کشور است و راه دشواری در پیش است، با این حال صلح ارزش پیمودن این راه دشوار را دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از رسیدن به پیونگ یانگ هم در هواپیما به خبرنگاران گفت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آینده خوبی برای کشور می خواهد و پرزیدنت ترامپ به این مذاکرات و توافق ها امیدوار است.

وی همچنین گفت که ایالات متحده به دنبال توافقی است که قابل راستی آزمایی باشد و اجازه بازگشت کره شمالی به برنامه های هسته ای را ندهد.

آقای پمپئو همچنین تایید کرد که گزارش ها درباره توسعه بخشی از برنامه هسته ای کره شمالی در یک ماه اخیر را دیده است و سعی دارد درباره آنها با رهبر کره شمالی گفتگو کند.

در حاشیه این سفر هم آقای پمپئو امیدوار است بقایای برخی از کشته های آمریکایی در جنگ کره را از پیونگ یانگ تحویل بگیرد. وزیر خارجه آمریکا در سفر قبلی با سه گروگان آمریکایی از پیونگ یانگ بازگشته بود.

این سفر، نخستین سفر مایک پمپئو بعد از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در شهر سنگاپور است. دو رهبر در آن نشست درباره خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره و تضمین امنیت کره شمالی توافق کردند. البته این سومین سفر مایک پمپئو به کره شمالی است. او یکبار در زمانی که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سازمان سیا و نامزد احراز سمت وزارت خارجه بود به این کشور سفر کرد، دوبار دیگر به عنوان وزیر خارجه به کره شمالی سفر کرد و در سفر قبلی گروگانهای آمریکایی را به خانه برگرداند.

جهان امن تر

پیش از سفر آقای پمپئو، هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است. خانم نائورت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است که کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتقاد رهبر جامعه یهودیان وین از صدراعظم اتریش برای استقبال گرم از حسن روحانی

روحانی این هفته به دو کشور اروپایی سفر کرد.

جروسلم پست در گزارشی نوشت: رئیس جامعه یهودیان وین، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش، و آلکساندر واندر بلن، رئیس جمهوری اتریش، را برای استقبال رسمی نظامی از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به باد انتقاد گرفته است.

اسکار دویچ، رهبر جامعه یهودی اتریش، می گوید: «هیچ توافقی، نه توافق نفتی نه توافق اتمی، مهم تر از زندگی انسان ها نیست. دهه ها تلاش برای میانجیگری دیپلماتیک به دست کشیدن تهران از حمایت از اقدامات تروریستی نیانجامیده، تهدید به محو اسرائیل افزایش یافته و نماینده ارشد چنین رژیم پر نفرتی در شهری که طرح ترور نیروهای اپوزیسیون کشیده شده مورد استقبال قرار می گیرد.»

رسانه های اتریش روز سه شنبه از دستگیری اسدالله اسدی دیپلماتی که در سفارت ایران در وین کار می کرد در «باواریا» خبر دادند. بنا بر گزارش ها او متهم است در طرح یک بمبگذاری در پاریس در گردهمایی مخالفان رژیم نقش داشته است.

رهبر جامعه یهودیان اتریش در گلایه ای از ملاقات دولت کشورش با روحانی گفت: «رژیم اسلامی ایران بزرگترین حامی تروریسم است و حماس، حزب الله و دیگر شبه نظامیان را از تهران حمایت مالی و تسلیحاتی می کند، از این رو رهبری ایران مولفه ای در بی ثباتی منطقه است.»

به گفته اسکار دویچ تهدید به نابودی اسرائیل و استقرار نیروهای شیعه در مرز اسرائیل با سوریه و لبنان نیازی به مبالغه ندارد و به نگرانی تمام کشورها در خاورمیانه افزوده است: «در ایران، یهودی ستیزی بخشی از منافع ملی است» و «ایران حتی در خاک اروپا به قتل دست می زند».

رئیس جامعه یهودیان وین حمله تروریستی حزب الله در سال ۲۰۱۲ به یک اتوبوس گردشگری اسرائیلی در بلغارستان را یادآوری می کند که طی آن پنج اسرائیلی و راننده بلغار اتوبوس کشته شدند: «آن ها به خاطر اسرائیلی بودن شان هدف قرار گرفتند.»

اسکار دویچ همچنین حمله تروریستی مورد حمایت ایران در مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ را به خاطر می آورد که در آن ۸۵ نفر کشته شدند. در سال ۱۹۸۹ هم رهبران کرد توسط رژیم در وین به قتل رسیدند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش پولیتیکو: سفیر آمریکا در آلمان درباره ایران چه ماموریتی دارد

گزارشی از متیو کارنیتشنیگ در روزنامه پولیتیکو

به گفته منابع آگاه، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین، بی سر و صدا با مدیران شرکت های کوچک و متوسط آلمانی فعال در ایران وارد تعامل شده است تا با ارائه پیشنهادهایی برای ورود به بازار بزرگتر و پر منفعت تر آمریکا آن ها را از جمهوری اسلامی دور کند. سفیر دولت ترامپ روز سه شنبه در ملاقاتی با اتاق های بازرگانی و صنایع آلمان و چند شرکت آلمانی پیشنهادهای خود را در میان گذاشت.

بنا بر گزارش ها، سفیر جدید آمریکا در آلمان رویکرد نرم تری را نسبت به زمان ورودش به برلین در ماه مه در پیش گرفته است. ریچارد گرنل در آغاز کار خود در توییتی به شرکت های آلمانی گفته بود فورا به فعالیت شان در ایران خاتمه بدهند. هر چند گرنل احساس کرد سوء تفاهمی در این باره صورت گرفته است، اما درک غالب در برلین این بود که او آمده است تا همه چیز را به هم بریزد.

تلاش سفیر آمریکا در برلین بخشی از استراتژی فراگیر دولت ترامپ برای مجاب کردن شرکت های اروپایی به خروج داوطلبانه از ایران در آستانه تحریم های مرداد ماه و آبان ماه است.

کشورهای اروپایی به ایران، کشور جوان ۸۰ میلیونی با طبقه متوسطی بزرگ، به عنوان فرصتی جذاب برای شرکت های اروپایی نگاه می کنند.

آلمان پیش از تشدید تحریم های بین المللی در سال ۲۰۱۲ حضور گسترده ای در ایران داشت. شرکت های آلمانی به محض تحقق توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ به سرعت به ایران بازگشتند. سیگمار گابریل، وزیر اقتصاد وقت آلمان، چند روز پس از تصویب برجام برای دیدار با رئیس جمهوری ایران و کوبیدن بر طبل تجارت به تهران رفت.

در آن زمان، «فدراسیون صنایع آلمان» پیش بینی کرده بود که صادرات آلمان به ایران از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۴ به ۱۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ برسد. آن پیش بینی به تحقق نپیوست و در سایه فشار آمریکا بر تهران صادرات آلمان به ایران در سال گذشته به ۳ میلیارد یورو رسید.

پیشنهاد سفیر دولت ترامپ به شرکت های کوچک و متوسط آلمانی برای تجارت با آمریکا به جای حضور در ایران با توجه به اختلافات تجاری میان آمریکا و آلمان با خطراتی همراه است. ظاهرا آمریکا پیشنهاد بهبود روابط تجاری با عربستان سعودی را هم با شرکت های آلمانی در میان گذاشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ خطاب به اوپک: همین حالا قیمت نفت را کاهش دهید!

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت را متهم کرد که با کاهش تولید موجب بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ از اوپک خواسته است هرچه زودتر با افزایش تولید نفت مانع از افزایش قیمت این کالا در بازارهای جهانی بشوند.

در توئیت چهارشنبه شب آقای ترامپ از اوپک به عنوان یک سازمان انحصاری نام برده شده که سبب افزایش قیمتها شده در حالی که آمریکا از اکثر اعضای این سازمان دفاع می کند، و این باید یک جاده دو طرفه باشد. وی نوشت: «همین حالا قیمت را کاهش دهید!»

در روزهای اخیر پرزیدنت ترامپ بارها نگرانی خود را از گرانی نفت نشان داده است. پیش از این، رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواست برای مقابله با آنچه او «ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا» نامید، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ جمعه گذشته در توئیتر خود خبر داد که پادشاه عربستان سعودی با درخواست او برای افزایش تولید نفت به اندازه دو میلیون بشکه موافقت کرده است.

پادشاه سعودی به رئیس جمهوری آمریکا اطمینان داده است در صورت نیاز بازارآماده است دو میلیون بشکه نفت اضافی وارد بازار کند تا بتوان جبران کمبود نفت ناشی از تحریم ایران و ونروئلا را جبران کند.

پرزیدنت به جزئیات بیشتری درباره ایران و ونزوئلا اشاره نکرد. ایران در شش ماه اخیر شاهد افزایش اعتراضات بوده و ونزوئلا نیز با بحران های اقتصادی روبرو است.

از سوی دیگر، با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، پیش بینی می شود پرزیدنت ترامپ تحریم های هسته ای تهران را در نوامبر بازگرداند که بخش اصلی آن ممنوعیت خرید نفت و گاز از ایران است. هم اکنون برخی متحدان آمریکا اعلام کرده اند در صورت برگشت تحریمها، نفت خود را از منابعی غیر از ایران تامین خواهند کرد.

رویترز در گزارش خود نوشت، پرزیدنت ترامپ در همان حال که از اوپک انتقاد دارد، با اعمال فشار بر متحدان اروپائی و آسیائی از آنها می خواهد نفت ایران را نخرند.

افزایش قیمت نفت در حالی است که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ قیمت نفت به ۸۰ دلار رسیده است. افزایش قیمت نفت باعث شد مصرف کنندگان عمده نظیر ایالات متحده نگرانی خود را از افزایش قیمت نفت مطرح کنند.

اوپک و گروهی از کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپک شنبه گذشته توافق کردند که تولید نفت خود را به میزان ۱۰۰ در ۱۰۰ که قبلا توافق کرده بودند، برسانند.

افزایش تولید نفت عربستان پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از ریاض و برخی دیگر از اعضای اوپک خواست کاهش تولید نفت ایران به موجب بازگشت تحریم های آمریکا را جبران کنند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید ایران از افزایش تولید نفت عربستان خشمگین است و این حجم افزایش تولید، دیگر اعضای اوپک را متعجب ساخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر پیشین اسرائیل و جاسوس ایران دربازداشت می‌ماند | جزئیاتی از دادگاه

گونن سگو (چپ) وزیر انرژی و زیرساخت های اسرائیل در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶در دولت اسحاق رابین بود.

روز پنج شنبه دادگاه منطقه اورشلیم حضور وزیر سابق اسرائیلی در زندان تا پایان روند قضایی پرونده را تمدید کرد. گونن سِگِو، وزیر انرژی و زیرساخت های اسرائیل در سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶، متهم است که برای ایران جاسوسی کرده است.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشت: سِگِو به «جاسوسی حاد (درجه یک)» و همچنین کمک به دشمن در زمان جنگ، قصد جاسوسی حاد و چند مورد اقدام به ارائه اطلاعات به دشمن متهم شده است.

او ظاهرا به دفعات طی شش سال گذشته با مقام های اطلاعاتی ایران ملاقات کرده است.

گونن سگو فعالیت علیه منافع اسرائیل را رد کرده است.

جلسه بررسی دادگاه به قضاوت قاضی رافی کارمل به دلیل حساسیت پرونده پشت درهای بسته برگزار شد.

قرائت کیفرخواست تنها ۲۰ دقیقه طول کشید.

وزیر پیشین اسرائیل در راه خروج از دادگاه از پاسخ دادن به پرسش های خبرنگاران پرهیز کرد.

روز چهارشنبه، دادستان ها کیفر خواست کاملی را منتشر کردند، اما بسیاری از جزئیات اتهامات علیه سگو در متن سیاه شده است.

گوئلا کوئن، دادستان پرونده، گفت بسیاری از موارد علنی نخواهد شد: «ما سعی می کنیم حداکثر جزئیات ممکن را در اختیار عموم قرار بگیرد و تا کنون نیز چنین کرده ایم. اما با این وجود چیزهایی است که نمی توان علنی کرد.»

گونن سگو در ماه مه بازداشت و از گینه به اسرائیل استرداد داده شد.

او از سال ۲۰۰۷ پس از آزادی از زندان به دلیل قاچاق مواد مخدر در نیجریه زندگی می کرد.

به گزارش شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، گونن سگو در جریان ملاقات هایش با مقام های اطلاعاتی ایران دو بار با پاسپورت غیر اسرائیلی به تهران رفته بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG