لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۲

سرخط خبرها

هدر نائورت: دولت ترامپ از نزدیک گزارش‌ها درباره دیپلمات‌ ایرانی بازداشت شده در اروپا را رصد می‌کند

بنا بر اعلام هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، دولت ترامپ در واشنگتن گزارش‌های مربوط به دیپلمات ایرانی بازداشت شده در اروپا به ظن کمک به حمله برنامه ریزی شده تروریستی در فرانسه را از نزدیک رصد می‌کند.

نائورت عصر سه‌شنبه به خبرنگاران گفت «ما از نزدیک گزارش را دنبال می‌کنیم؛ ما قطعا از آن اطلاع داریم.»

وی افزود «ما احتمالا از آنچه تحقیقگران در فرانسه انجام می‌دهند جلوتر نیستیم. در عین هر کمکی که ایالات متحده ممکن است ارائه دهد، آنها قطعا نقش پیشرو در این تحقیقات را دارند.»

نائورت گفت «در کل، من تنها می‌توانم بگویم که ما قویا استفاده حکومت ایران از تروریسم را که در بسیاری از کشورهای جهان صورت گرفته محکوم می‌کنیم. همه ما به خوبی با حملات ایران که قبلا انجام شده آشنایی داریم، و به محکوم کردن اقدامات تروریستی که ایران در گذشته در آنها دخیل بوده است ادامه می‌دهیم.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، بنا بر حکم بازداشت اروپایی به ظن حمل مواد منفجره و کمک به حمله تروریستی برنامه ریزی شده علیه شورای ملی مقاومت ایران، گروه اپوزوسیون ایرانی در پاریس، شنبه شب در نزدیکی شهر آشافنبرگ در آلمان بازداشت شد.»

در وبسایت وزارت خارجه اتریش، نام اسدالله اسدی تحت عنوان رایزن سفارت ایران در وین درج شده است.

طبق گزارش‌های رسانه‌های آلمانی، پلیس آلمان اسدی و سه همراه او را در اسپارت-سود نزدیک شهر آشافنبرگ در ایالت باواریا به ظن حمل مواد منفجره بازداشت کرد.

بنا به اعلامیه پلیس اونترفرانکن، در این عملیات پلیس ضدشورش و کارشناسان مواد منفجره پلیس جنایی ایالت باواریا در ۲۰ خوردرو در حالی که اتوبان ای-۳ بسته شده بود به محل اعزام شدند.

در حالی پلیس در گزارش خود گفته است هیچ مواد منفجره‌ای پیدا نشد، اما اسدی بازداشت و جهت استرداد به بلژیک، نزد قاضی تحقیقات در بامبرگ منتقل شد. مسئولان بلژیکی اسدی را به دست داشتن در توطئه ادعایی حمله به یک گروه مخالف ایرانی در چاریس متهم کرده‌اند.

پلیس بلژیک روز شنبه دو مظنون را با ۵۰۰ گرم مواد منفجره دست ساز «تی ای تی پی» و یک چاشنی انفجاری در خودروی آنها متوقف کردند.

پلیس فرانسه هم روز شنبه سه نفر دیگر را دستگیر کرد، هرچند دو نفر از آنها روز دوشنبه آزاد شدند و تنها یک مظنون در فرانسه همچنان در بازداشت مانده است.

روز سه‌شنبه، ماتیاس فورنباخر یکی از سخنگویان وزارت خارجه اتریش به آسوشیتدپرس گفت که دولت اتریش به دولت ایران اطلاع داده است که مصونیت دیپلماتیک اسدی ظرف ۴۸ ساعت باطل خواهد شد، مگر آن که تهران خود ابتدا این کار را انجام دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سباستین کورتس صدراعظم اتریش امروز در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به آن کشور سفر کرده است خواستار «روشن شدن کامل» پرونده اسدی شد.

کورتش در حالی که کنار روحانی ایستاده بود به خبرنگاران گفت «ما حواهان روشن شدن کامل موضوع هستیم و آقای رئیس جمهور از شما تشکر می‌کنم که اطمینان دادید از ما در این زمینه حمایت می‌کنید.»

بنا به آسوشیتدپرس، روحانی در اظهارات خود با خبرنگاران اشاره ای به پرونده اسدی نکرد و دو طرف به پرسش‌های خبرنگاران نیز پاسخ ندادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار روز پس از گردهمایی شورای ملی مقاومت، سفیر فرانسه در ایران احضار شد

نشست ایران آزاد و حضور تعدادی از چهره های سیاسی سرشناس آمریکا

وزارت امور خارجه ایران چهار روز پس از برگزاری گردهمایی مخالفان جمهوری اسلامی به میزبانی شورای ملی مقاومت در پاریس، سفیر فرانسه در ایران را احضار کرد.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۳ تیر با احضار سفیر فرانسه نسبت به برگزاری گردهمایی شورای ملی مقاومت، یکی از گروههای عمده مخالف جمهوری اسلامی، اعتراض کرد.

خبر اعتراض وزارت امور خارجه ایران به برگزاری این گردهمایی در پاریس در حالی منتشر شده است که اخبار مربوط به بازداشت یک دیپلمات ایرانی در آلمان به اتهام دست داشتن به طرح بمبگذاری در آن گردهمایی، بحث برانگیز شده است.

با این حال، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به اتریش سفر کرده است، در سخنانش در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری آن کشور اشاره ای به بازداشت این دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در اتریش نکرد.

در این بین، هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که دولت ترامپ گزارش‌های مربوط به دیپلمات ایرانی بازداشت شده در اروپا به ظن کمک به حمله برنامه ریزی شده تروریستی در فرانسه را از نزدیک رصد می‌کند.

ماتیاس فورن باخر سخنگوی وزارت خارجه اتریش، روز سه شنبه ۱۲ تیر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دولت اتریش مصونیت یک دیپلمات ایرانی را به دلیل وجود حکم جلب اروپایی، ظرف ۴۸ ساعت آینده سلب می‌کند.

اسدالله - الف، ۴۷ ساله، دیپلمات جمهوری اسلامی ایران است که روز دوشنبه به همراه چند مظنون دیگر به اتهام قصد حمله به همایش شورای ملی مقاومت در حومه پاریس بازداشت شد.

به گفته خبرنگاران روزنامه آلمانی «بیلد»، دیپلمات ایرانی مظنون، ماده انفجاری کشف شده توسط پلیس را به دیگر دستگیرشدگان که یک زن و شوهر بلژیکی ایرانی تبار هستند، تحویل داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دادستان‌های بلژیک نوشته بود که ماموران امنیتی این کشور دو مظنون را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در اجتماع هواداران مجاهدین در پاریس، بازداشت کردند.

از سوی دیگر اما، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این بازداشت‌ها را تلاش سازمان مجاهدین خلق برای «تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس» دانست و گفت که وزارت امور خارجه اسناد و مدارکی را برای روشن شدن ابعاد ماجرا آماده ارائه دارد. او ادعا کرد که افراد بازداشت شده در بلژیک، از اعضای شناخته شده سازمان مجاهدین هستند.

گردهمایی سالانه مخالفان جمهوری اسلامی با عنوان «ایران آزاد» در فرانسه، به میزبانی شورای ملی مقاومت و با حضور تعدادی از مقام‌های سابق دولت آمریکا و رودی جولیانی، مشاور حقوقی پرزیدنت ترامپ صورت گرفت. همچنین تعدادی از اعضای کنگره آمریکا پیام هایی به این گردهمایی فرستادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

داعش می‌گوید پسر ابوبکر البغدادی در سوریه کشته شد

اطلاعات زیادی از خانواده ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش در دست نیست.

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش می‌گوید پسر ابوبکر البغدادی، رهبر آن گروه افراطی، در درگیری با نیروهای دولتی سوریه جان خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعلام کشته شدن فرزند جوان البغدادی سه‌شنبه شب در حساب‌های وابسته به گروه داعش در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

در این پیام‌ها، تصاویر او، که «حذیفه البدری» معرفی شده، در حالی که اسلحه به دست دارد دیده می‌شود.

گفته می‌شود فرزند رهبر داعش در درگیری با نیروهای سوریه و روسیه در یک پست برق در استان حمص کشته شده، اما به تاریخ مرگ او اشاره ای نشده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می‌گوید آخرین عملیات پیکارجویان داعش در آن منطقه، در دو هفته نخست ماه گذشته میلادی (ژوئن) انجام شده بود.

خبر کشته شدن خلیفه خودخوانده داعش نیز پیش از این بارها منتشر شده بود و در حالی که نمی‌توان آنها را با قاطعیت تایید کرد، برخی گمان می‌کنند او زنده است.

اطلاعات زیادی از خانواده ابوبکر البغدادی در دست نیست. سال ۲۰۱۴ یک زن و دخترش، که گفته می‌شد همسر و فرزند رهبر داعش هستند، در لبنان دستگیر شدند.

از این رو در حال حاضر نمی‌توان رسما تایید کرد که حذیفه البدری، جوانی که ادعا می‌شود در جنگ سوریه کشته شده است، واقعا پسر ابوبکر البغدادی بوده یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتانیاهو خطاب به اروپائیان: از ترامپ یاد بگیرید؛ از دلجوئی ایران دست بردارید

«نتانیاهو خطاب به اروپائیان: از ترامپ یاد بگیرید، از دلجوئی ایران دست بردارید». این، عنوان مقاله امروز «اسرائیل نشنال نیوز» است.

در مقاله می خوانیم که در مراسم سه شنبه شب جشن سالگرد استقلال آمریکا، با میزبانی سفر آن کشور در اورشلیم، در تالاری نزدیک به فرودگاه بین الملی بن گوریون بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن تحسین پرزیدنت ترامپ، به روابط بسیار نزدیک کشورش با آمریکا پرداخت و اقدام رئیس جمهوری آمریکا در اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و نیزخارج شدن از برجام را مورد ستایش قرار داد.

نتانیاهو ضمن نکوهش رهبران اروپائی در ادامه حمایت از برجام خطاب به آنان گفت دلجوئی از ایران را متوقف سازید.

این همان سخن پرزیدنت ترامپ است.اما نتانیاهو، از این حد بسی فراتر رفته. این کاری ست که وی انجام می دهد.

نتانیاهو با اشاره به نشست این هفته ۴ کشور اروپائی امضا کننده برجام می گوید اینها بدون آمریکا می خواهند تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در ترک برجام را دور بزنند.

وی می گوید: برجام همان توافقی ست که به موجب آن دلارهائی در اختیار ایران قرار گرفت تا در زمینه تروریسم و تجاوز به همسایگان هزینه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

موگرینی: نشست وزیران خارجه ۱+۴ و ایران درباره برجام در وین برگزار می‌شود

وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه روز جمعه در وین پایتخت اتریش با همتای ایرانی خود دیدار و درباره چگونگی نجات توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پس از خروج آمریکا از آن گفت‌وگو خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای انجام این دیدار را تایید کرد. خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، روز گذشته از برگزاری این نشست خبر داده بود.

همزمان در روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد وانگ یی وزیر خارجه آن کشور به وین خواهد رفت. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز گفته است در نشست روز جمعه شرکت خواهد کرد.

به گفته ایرنا و دیلپمات‌های اروپایی، ایران جهت گفت‌وگو درباره تلاش‌های اروپا برای حفط توافق هسته‌ای بین المللی، در پی اعلام پرزیدنت ترامپ به خروج از آن در هشتم ماه مه، خواستار برگزاری این نشست شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت ماه با بیان این که تهران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و اقدامات بدخواهانه خود در خاور میانه روح برجام را نقض می‌کند، اعلام کرد واشنگتن از توافق خارج می‌شود.

بنا بر اعلام دولت آمریکا، تحریم‌هایی که پیش از حصول توافق علیه ایران اعمال شده بودند، طی ۹۰ یا ۱۸۰ روز پس از خروج آمریکا از برجام باز خواهند گشت.

با وجود مخالفت دولت‌های اروپایی با این تصمیم واشنگتن، نگرانی از تحریم‌های آمریکا باعث شده است بسیاری از شرکت‌ها و موسسات مالی اروپایی در مورد ادامه همکاری‌های خود با ایران تجدید نظر کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مقام نظامی آمریکا به تهدید ضمنی روحانی برای بستن تنگه هرمز

«بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به روحانی واکنش نشان داد.

سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به ادعای ضمنی رئیس جمهوری ایران منبی بر بستن تنگه هرمز، واکنش نشان داد.

به گزارش اسوشیتدپرس، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفت نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

این واکنش آقای اربن به اظهارات روز سه شنبه حسن روحانی در سفر اروپایی او است.

رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که میخواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.»

پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد به دلیل نقض این توافق، آمریکا در ۱۵ مرداد تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی را باز می گرداند و در دور دوم ۱۳ آبان تحریم های نفتی و گازی ایران باز می گردد.

مقام های خزانه داری آمریکا می گویند این تحریم ها می تواند صادرات نفت ایران را دوبار کاهش شدید بدهد.

صادرات نفت ایران در دور قبل تحریم ها، به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید اما بعد از توافق سال ۱۳۹۴، جمهوری اسلامی افزایش تولید نفت را آغاز کرد.

آمریکا می گوید ایران اصلی ترین حامی تروریسم در خاورمیانه است و به بی ثبات سازی در منطقه اقدام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته است ایران با رعایت پیش شرطهایی می تواند به مذاکره دوباره با آمریکا اقدام کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توضیح سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره چهارمین سفر مایک پمپئو به کره شمالی؛ جهان امن‌تر شده است

헤더 노어트 미국 국무부 대변인.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سفر مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور به کره شمالی گفت، آمریکا و جهان در هشت ماه گذشته امن تر شده است.

آقای پمپئو فردا، پنجشنبه برای اولین بار پس از ملاقات پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، در باره غیراتمی ساختن کامل آن کشور با مقام های ارشد در پیونگ یانگ گفتگو خواهد کرد.

خانم نائورت توییت پرزیدنت ترامپ را که گفته است توقف پرتاب موشکی و آزمایش های اتمی پیونگ یانگ در هشت ماه گذشته موجب شادی کشورهای آسیایی شده است، پیشرفت در مذاکرات با رهبران کره شمالی توصیف کرد.

وی گفت: آن چه پرزیدنت ترامپ به آن اشاره می کند این است که وضعیت در سال گذشته چگونه بود. بسیاری سئوال می کردند که ارزیابی صادقانه از شرایط در سال گذشته چه بود؟ ما امروز در موقعیت خوبی هستیم و وزیر خارجه ما با همتای کره شمالی خود ملاقات خواهد کرد. ما با چشمان باز گفتگو می کنیم اما ، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد، سال گذشته در همین روز، جشن چهارم ژوئیه کره شمالی اقدام به پرتاب موشک قاره پیما کرده بود ، اما اکنون چهارمین سفر وزیر خارجه آمریک به پیونگ یانگ نشان از پیشرفت در غیراتمی ساختن کره شمالی دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم در سراسر جهان وحشت زده و نگران بودند بین آمریکا و کره شمالی چه رخ خواهد داد. و این حقیقت که وزیر خارجه آماده چهارمین سفرش به کره شمالی و ملاقات با مقام های آن کشور می شود، گواه بر این است تا چه حد پیشرفت کرده ایم.

خانم نائورت گفت کره شمالی به روشنی می داند ، آمریکا خواستار غیراتمی ساختن کامل آن کشور است.

وی افزود: وزیر خارجه آمریکا به تفصیل گفته است کره شمالی برداشت روشنی از انتظارات ما دارد. ما به صراحت در این باره گفتگو کرده ایم. هیچ موضوع تعجب برانگیزی در انتظارات ما وجود ندارد. سیاست ما، امروز همان است که قبل از مذاکرات سنگاپور بود. هیچ تغییری در سیاست ما وجود نداشته است.

هدر نائورت، همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا در تماس های مستمر با مقام های چینی در باره روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تذکر ۲۰ نماینده به وزرای اطلاعات و کشور در انتقاد به ممنوعیت سفر مولوی عبدالحمید

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان

تعدادی از نمایندگان مجلس در تذکری به وزرای اطلاعات و کشور، خواستار رفع ممنوعیت سفر از مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان شدند.

در این تذکر که به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران روز چهارشنبه ۱۳ تیر در صحن علنی مجلس خوانده شد، ۲۰ نماینده مجلس از وزیر اطلاعات و وزیر کشور به دلیل محدودیت مولوی عبدالحمید انتقاد کرده و دلیل آن را پرسیدند.

در سال های اخیر محدودیت سفر علما و روحانیون اهل سنت، به ویژه مولوی عبدالحمید بارها خبرساز شده است.

مولوی عبدالحمید، اردیبهشت ماه امسال از نهادهای امنیتی خواستار لغو ممنوعیت سفر روحانیون اهل سنت به مناطق سنی نشین شده بود.

او در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان این ممنوعیت را مغایر با قانون اساسی کشور دانست و گفت که هیچ ارگانی حق ندارد مانع از سفر یک فرد از یک استان به استان دیگر شود.

وبسایت مولوی عبدالحمید نیز پیشتر نوشته بود که مدتها است که از سفر او به شهرهای دیگر به جز تهران جلوگیری می‌شود.

او که سرشناس ترین چهره اهل سنت در ایران محسوب می شود، شهریور سال گذشته در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای خواستار رفع تبعیض علیه اهل سنت ایران شده بود.

برخی از روحانیون اهل سنت ایران از محدودیت‌های ایجاد شده از سوی وزارت اطلاعات برای آنها برای سفر به مناطق مختلف کشور خبر داده و انتقاد کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آیا انبار مورد استفاده شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه دوباره هدف حمله قرار گرفت؟

دو ماه پیش نیز یک مرکز مشابه منفجر شد که بعد گفته شد اسرائیل حمله کرده است.

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: روز سه شنبه انفجار مهیبی در جنوب سوریه در یک انبار که مورد استفاده نیروهای طرفدار رژیم بشار اسد بود، گزارش شد.

به گزارش رسانه های عرب انفجار در استان درعا در یک انبار مورد استفاده گروه های شبه نظامی ایرانی رخ داد. رژیم بشار اسد اخیرا در آن منطقه علیه گروه های شورشی دست به حملاتی شدید زده است.

تاسیسات محل انفجار در جاده دمشق درعا در نزدیکی شهرک محجه قرار داشته است.

به گزارش کانال ۱۰ اسرائیل، چند منبع در رسانه های عرب انفجار را به حمله هوایی اسرائیل نسبت داده اند.

ارتش اسرائیل عموما در مورد حملات هوایی ادعایی در سوریه اظهار نظری نمی کند، با این وجود رهبران اسرائیل به دفعات عهد کرده اند که نخواهند گذاشت ایران و متحدانش در نزدیکی مرز اسرائیل مستقر شوند.

«دیده بان حقوق بشر سوریه» مستقر در بریتانیا می گوید هنوز روشن نیست که آیا انفجار ناشی از حمله هوایی بوده است یا نه.

اسرائیل حضور روزافزون نظامی ایران در سوریه را تهدیدی برای امنیت خود می بیند.

هفته گذشته رسانه دولتی سوریه از برخورد دو موشک اسرائیلی به نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق بدون جزئیات بیشتر خبر داد.

ارتش اسرائیل بامداد یکشنبه، در میانه تجدید حملات نیروهای مورد حمایت روسیه و ایران علیه شورشیان در جنوب غربی سوریه، تانک و توپخانه در مرز مستقر کرده بود. هزاران پناهجوی گریخته از مناطق تحت حمله راهی مرز اسرائیل و سوریه شده اند تا از کمک های بشردوستانه اسرائیل برخوردار شوند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت سوریه رسما از آوارگان جنگی خواست به کشور بازگردند

دولت سوریه از آوارگان سوری خواست به کشور بازگردند. دولت سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که به طور موفقیت آمیزی مناطق وسیعی را از وجود «تروریست ها» پاکسازی کرده است.

به نوشته شبکه خبری آمریکایی ان بی سی، این درخواست نادر نشان دهنده «اعتماد به نفس رو به افزایش» دولت سوریه پس از گذشت بیش از ۷ سال از جنگ داخلی این کشور است.

ان بی سی می نویسد مقامات سوری معمولا در برنامه های تلویزیونی از آوارگان سوری خواسته اند که به کشور بازگردند، اما این اولین بار است که دولت بشار اسد چنین درخواستی را به طور رسمی مطرح می کند.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی حیاتی روسیه و ایران اخیرا مناطق وسیعی را در اطراف پایتخت، دمشق، تصرف کردند.

سوریه عملیات جدیدی را نیز در جنوب آغاز کرده است که این خود به گفته مقامات سازمان ملل منجر به کوچ ۲۷۰ هزار نفر از مردم منطقه شده است.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است پشت درهای بسته، روز پنجشنبه عملیات سوریه و وخیم شدن سریع شرایط در جنوب غربی کشور را به درخواست سوئد و کویت، بررسی کند.

بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار سوری در اثر جنگ داخلی سوریه به خارج رفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش دو مقام دولت اوباما با ادعای ۲۵۰۰ گرین کارت برای فرزندان مقام های جمهوری اسلامی

دست کم دو مقام دولت باراک اوباما به خبرهای منتشر شده درباره صدور گرین کارت برای فرزندان و مقامات جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته واکنش نشان دادند و آن را رد کردند.

از مدتی پیش ادعاهایی مطرح شد که دولت اوباما در آخرین ماههای فعالیت خود به برخی فرزندان مقامات جمهوری اسلامی ایران گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا داده است. روز سه شنبه یک توئیت از سوی رئیس جمهوری آمریکا موضوع را جدی تر کرد. پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه ۱۲ تیر در توئیتر خود نوشت: تازه برملا شده است که دولت اوباما در طول مذاکرات وحشتناک هسته‌ای ایران، به ۲۵۰۰ ایرانی از جمله مقامهای رسمی [جمهوری اسلامی] حق شهروندی اعطا کرده است.چه [خبر] مهم (و بدی) است!

روز چهارشنبه، «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه دولت پیشین آمریکا در واکنش به این توئیت نوشت:حقیقت ندارد. نمی‌دانم کدام یک نگران‌کننده‌تر است؛ این که رئیس جمهوری، عامدانه قصد اعتبار بخشیدن به روایت یک نماینده تندروایرانی را دارد یا اینکه او حتی به خود اجازه نداده تا صحت آن را با نزدیکانش بررسی کند؛ هزینه‌اش فقط یک تماس تلفنی بود.

از سوی دیگر، «جف پرسکات» عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دولت اوباما هم به شبکه تلویزیونی سی‌.بی.‌اس گفت: این ادعاها واهی و کاملا نادرست است.

ماری هارف نیز که مدتی سخنگوی وزارت خارجه در زمان وزارت جان کری بود، این ادعا را رد کرد. او گفت حرفهای ذوالنور مزخرف است.

از ذوالنور تا فاکس نیوز

در هفته های گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره اعطای گرین کارت به فرزندان مقام های جمهوری اسلامی همزمان با آخرین ماههای دولت اوباما مطرح شد اما در روزهای اخیر برخی رسانه های آمریکایی از جمله فاکس نیوز، جزئیات بیشتری از این ادعا منتشر کردند.

روز دوشنبه فاکس نیوز در گزارشی به نقل از مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشت در جریان مذاکرات هسته ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعایی که با واکنش سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما روبرو شد.

ذوالنور که از چهره های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می رود، نزدیک به یک هفته پیش در سخنانی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، مدعی شده است که این شهروندی ها یک لطف در حق مسئولان ایرانی مرتبط با حسن روحانی بوده و همچنین ادعا کرده است که این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه های کدام یک از آنها از این امتیازات بهره مند شوند، رقابت کنند.

این شبکه در یک گزارش دیگر نیز، نوشت: «چندین تن از فرزندان مقام‌های کنونی و پیشین ایرانی در ایالات متحده زندگی می‌کنند، از جمله به علی فریدون پسر حسین فریدون برادر و دستیار ویژه روحانی و فاطمه اردشیر لاریجانی دختر علی لاریجانی رئیس مجلس اشاره شده است.»

«سعید قاسمی نژاد» از پژوهشگران بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک مؤسسه تحقیقاتی در واشنگتن به فاکس نیوز گفت «بسیاری از ایرانی‌های عادی از این که فرزندان مقام‌های رژیم در ایالات متحده زندگی و کار می‌کنند شگفت زده شده و احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است... مقام‌های رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند، اما بچه های خود را به ایالات متحده می‌فرستند، جایی دورتر از جهنمی که خود طی چهار دهه گذشته در ایران درست کرده‌اند.»

فاکس نیوز اطلاعات بیشتری در مورد شهرهایی که آنها زندگی می‌کنند یا وضعیت مهاجرتی علی فریدون و فاطمه اردشیر لاریجانی ارائه نکرد و از گزارش آن مشخص نیست که آیا آنها با گرین کارت در آمریکا به سر می‌برند یا تابعیت و گذرنامه آمریکایی دارند.

«امتیازات» اوباما به جمهوری اسلامی ایران

جمهوریخواهان از زمان مذاکرات هسته ای، از باراک اوباما انتقاد کردند.

یکی از موارد انتقاد آنها پرداخت پول به ایران در زمان توافق بود. دولت اوباما دو مبلغ ۴۰۰ و ۱.۳ میلون دلار به جمهوری اسلامی ایران پرداخت کرد. دولت وقت گفته بود مبلغ اول بدهی آمریکا به ایران و مبلغ دوم سود آن در حدود چهاردهه بعد بود.

جمهوریخواهان این ادعا را قبول نداشتند و گفتند دولت اوباما به جمهوری اسلامی ایران باج داده است.

چند روز بعد از پرداخت این پولها، جیسون رضائیان و چند زندانی آمریکایی دیگر از ایران آزاد شدند.

مورد دیگر از آنچه جمهوریخواهان «امتیاز» دولت اوباما به ایران می دانند، از یک گزارش وبسایت پولیتیکو فاش شد. براساس این گزارش، دولت اوباما در حالی که سخت می‌کوشید با ایران به توافق هسته‌ای برسد، به طور پنهانی تلاش‌های «اداره مبارزه با مواد مخدر» دولت آمریکا را در هدف گرفتن تروریست‌های مورد حمایت ایران در گروه حزب الله لبنان ناکام گذاشت.

جمهوریخواهان آمریکا باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین را متهم کردند که در طول مذاکرات هسته‌ای با ایران، در روند تحقیقات مربوط به فعالیت‌های مواد مخدر حزب‌الله کارشکنی کرده است.

بعد از این بود که وزیر دادگستری ایالات متحده اعلام کرد یک گروه تحقیقاتی برای شناسایی افراد و سازمان‌هایی که از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کنند در این وزارتخانه تشکیل شده است.

چرا گرین کارت مهم است

براساس قوانین ایالات متحده افراد خارجی می توانند با ویزای کار، دانشجویی و غیره در آمریکا حضور یابند. برخی از انواع ویزا، قابل تبدیل به «اقامت دائم» یا گرین کارت هستند. کسانی که از این طریق گرین کارت دریافت کنند، می توانند بعد از پنج سال، حق شهروندی آمریکا دریافت کنند. درباره برخی گروه ها از جمله کسانی که از طریق ازدواج گرین کارت می گیرند، این مدت انتظار سه سال است.

حق شهروندی به افراد خارجی اجازه می دهد که در آمریکا از همه حقوق سایر آمریکایی ها از جمله حق شرکت در انتخابات، کسب برخی مشاغل دولتی و حتی نامزدی در انتخابات داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسرائیل: حماس با اپ های جعلی دوستیابی قصد جاسوسی از سربازان اسرائیلی را داشت

تصویر آرشیوی از خالد مشعل، رهبر حماس. اسرائیل می گوید نیروهای حماس در شکل زنان جذاب سعی در فریب سربازان اسرائیلی ار داشتند

ارتش اسرائیل می گوید گروه فلسطینی حماس سعی کرده است با استفاده از برنامه های جعلی دوست یابی اینترنتی از سربازان اسرائیلی جاسوسی کند.

به نوشته فاکس نیوز، «نیروهای دفاعی اسرائیل» روز سه شنبه اعلام کرد که این توطئه حماس را شناسایی کرده است.

اسرائیل می گوید حماس با استفاده از هویت های به سرقت رفته در شبکه های اجتماعی قصد داشته است اطلاعات شخصی سربازان اسرائیلی را بدست آورد و سپس با استفاده از بدافزارهایی که سربازان در تلفن های خود نصب می کنند، گوشی های هوشمند آنها را به «ابزاری برای دشمن» تبدیل کند و به اطلاعات حساس دست یابد.

اسرائیل می گوید پیکارجویان حماس ابتدا در سایت هایی نظیر فیس بوک، خود را به جای «زنان جذاب» جا می زنند و سپس مکالمه را به سایت های پیام رسان نظیر «واتس اپ» منتقل می کنند.

ارتش اسرائیل پس از آنکه سربازانش ده ها گزارش از دریافت پیام های مشکوک ارائه دادند، عملیات «قلب شکسته» را اجرا کرد و توطئه حماس را کشف کرد.

ارتش اسرائیل می گوید سه برنامه را که کنترل آنها دست حماس است، در «گوگل پلی» کشف کرده که حدود ۱۰۰ بار دانلود یا بارگذاری شده است. دو برنامه به نام های Glancelove و Winkchat ظاهرا برای دوست یابی بوده و برنامه سوم، Golden Cup، نیز ظاهرا قرار بوده است اطلاعاتی درباره جام جهانی روسیه بدهد.

یک مقام ارشد اسرائیلی به آسوشیتدپرس گفته است تلاش حماس به لطف رهنمودهای تازه ای که برای استفاده از تلفن های همراه به ارتش داده شده بود، نتیجه مخربی نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پاسخ مرکل به ترامپ: آلمان هزینه خود در ناتو را افزایش می‌دهد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز چهارشنبه در پارلمان این کشور از افزایش بودجه نظامی دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

خانم مرکل به انتقاد های پرزیدنت ترامپ واکنش نشان می داد که در آستانه نشست رهبران کشور های عضو ناتو، پیمان اتلانتیک شمالی در بروکسل، به چندین کشور عضو نامه نوشت و از آنها خواست سهم خود را در تامین بودجه دفاعی ناتو بالا ببرند.

صدر اعظم آلمان گفت هزینه های دفاعی آلمان در مقایسه با دیگر کشور ها و تولید ناخالص داخلی شان کافی نیست و آلمان متعهد شده تا سال ۲۰۲۵ سهم خود در تامین بودجه دفاعی ناتو را به یک و نیم در صد تولید ناخالص داخلی برساند.

وی افزود: می خواهم بار دیگر بگویم که آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتوست. ما (در میان اعضای ناتو) از نظر تامین نیرو و مشارکت در ماموریت های متعدد ناتو مقام دوم را داریم و آلمان همچنان یک عضو قابل اعتماد ناتو باقی خواهد ماند اما نمی توان تظاهر کرد که مساله بودجه فوریت ندارد.

کشور های عضو ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق کردند کاهش بودجه دفاعی خود را متوقف کرده و با توجه به رشد اقتصاد هایشان طی ده سال سهم خود در بودجه ناتو را به ۲ در صد تولید ناخالص داخی شان برسانند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات از اینکه کشورهای اروپایی سهم کمتری در ناتو می پردازند، انتقاد کرده بود.

قرار است هفته آینده نشست ناتو با حضور رهبران کشورهای عضو این پیمان نظامی در بروکسل بلژیک برگزار شود. پرزیدنت ترامپ نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دست کم چهار متهم در ایران طی یک روز اعدام شدند

برخی گزارش ها حاکی از آن است که دست کم چهار زندانی ظرف یک روز در ایران اعدام شدند.

به نوشته وبسایت خبری هرانا، بامداد چهارشنبه ۱۳ تیر دو زندانی متهم به قتل به نام‌های جواد دارابی و محمد نورافکن در زندان گوهردشت کرج به اعدام شدند.

همچنین دو زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه که سه شنبه برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند، سحرگاه چهارشنبه اعدام شدند.

هنوز نام این دو زندانی اعلام نشده است.

طی روزهای اخیر اعدام یک نوجوان متهم به قتل و اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی متهم به زیر گرفتن ماموران پلیس با اتوبوس، اعتراض هایی را در پی داشت و خبرساز شد.

دوشنبه گذشته، در پی اعدام ابوالفض جزانی شراهی، نوجوانی که هنگام ارتکاب جرم ۱۴ سال داشت، سازمان عفو بین‌الملل هشدار داد که حدود ۸۵ نوجوان دیگر در ایران در صف اعدام قرار دارند.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به نسبت سرانه جمعیت، رتبه نخست اعدام را در جهان دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده است بیش از ۶٠ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام مخفیانه می‌خوانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا: ۵۰ شرکت برای پرهیز از تحریم‌ها قصد خروج از ایران را دارند

توتال که با ایران قرارداد داشت، خروج از ایران را بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ اعلام کرد.

فاینشنال تایمز در گزارشی نوشت: توتال، پژو و زیمنس پیشتر توقف تجارت با ایران را از ترس تحریم های ثانویه آمریکا اعلام کرده اند، هر چند کشورهایشان از ادامه فعالیت آن ها در ایران حمایت می کنند.

برایان هوک، مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا، می گوید بسیاری از شرکت هایی که ایران را ترک کرده اند در بخش انرژی و مالی بوده اند.

برایان هوک که مسئول فشار برای انزوای ایران است افزود تیم هایی از دولت ترامپ پیشتر به ۱۳ کشور در اروپا و آسیا رفته اند تا «به دولت ها و بخش خصوصی نسبت به خطرات ادامه تجارت با ایران هشدار بدهند».

دیپلمات های غربی می گویند مقام های ارشد دولت ترامپ این فشارها را با کارزار آمریکا در اعمال فشار حداکثری بر کره شمالی مقایسه می کنند.

دولت ترامپ قصد دارد ۴ اوت تحریم هایی را بر تجارت خودرو، طلا و دیگر فلزات اعمال کند. موج دوم تحریم ها ۴ نوامبر سر می رسد و نفت و مبادلات مالی با بانک مرکزی ایران را هدف می گیرد.

برایان هوک تاکید دارد که آمریکا خواهان به صفر رساندن هر چه سریع تر صادرات نفت ایران پیش از ضرب الاجل چهارم نوامبر است، و با کشورها مورد به مورد در این باره همکاری می کند.

ایران در حال حاضر سومین تولید کننده بزرگ اوپک است و روزانه تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند. کارشناسان بر مبنای تجربه تحریم های قبلی معتقدند به نصف رساندن صادرات نفتی ایران کار دشواری خواهد بود.

ریاض در واکنش به درخواست کاخ سفید گفته است ظرفیت افزایش تولید نفت در بازار را دارد.

چین، روسیه، هند و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که گفته اند بعید است از تحریم های آمریکا پیروی کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل برای نخستین بار یک فرمانده در «پروژه ایران» منصوب کرد؛ هدف: مقابله با تهدیدها

برای نخستین بار در تاریخ ارتش اسرائیل، این نهاد نظامی فردی را صرفا برای فرماندهی «پروژه ایران» که با هدف مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی تشکیل شده، منصوب کرده است.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستادکل نیروهای دفاعی اسرائیل سرلشگر نیتزان آلون را به سمت فرماندهی این پروژه منصوب کرده است.

در این گزارش آمده است، سرلشگر آلون هفته پیش در آمریکا بوده که ضمن آن با ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده دیدار داشته است.

این نشریه اسرائیلی نوشته است، مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، هماهنگی داده‌های اطلاعاتی با دیگر کشورها، و مقابله با استقرار ایران در سوریه از وظایف این نهاد تازه تاسیس است.

جمهوری اسلامی ایران از زمان روی کار آمدن، اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و همواره برخی مقام های این کشور از نابودی اسرائیل گفته اند. چند سال پیش به تبعیت از صحبت های علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، یک ساعت شمار برای نابودی اسرائیل در یک میدان تهران نصب شد.

در مقابل مقام های اسرائیل بارها به کشورهای غربی گوشزد کرده اند که هدف جمهوری اسلامی ایران نابودی اسرائیل است. نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از مخالفان توافق هسته ای بود و در ماههای اخیر مذاکرات زیادی با کشورهای غربی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دستگاه اطلاعاتی آلمان: ایران همچنان به دنبال توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود است

عکس ماهواره ای از تأسیسات هسته ای در ایران

تازه ترین گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان از ایالت باواریا نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد زرادخانه سلاح های متعارف را گسترش دهد و به سامانه جنگ افزارهای کشتار جمعی دست یابد.

روزنامه جرزالم پست چاپ اسرائیل در گزارش روز سه شنبه این مطلب را از سند منتشر شده ۳۱۲ صفحه ای دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان نقل می کند: «ایران، کره شمالی، سوریه و پاکستان در تلاش هستند تا زرادخانه سلاح های متعارف را از راه دستیابی و توسعه جنگ افزارهای کشتار جمعی گسترش بخشند.»

سند دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده و در آن به تلاشهای غیر قانونی این کشورها در دستیابی و گسترش جنگ افزارهای هسته ای ، میکروبی و شیمیائی اشاره شده است.

در گزارش آمده است ایران در صدد تهیه قطعات مورد نیاز در ساخت سلاحهای کشتار جمعی از آلمان و دیگر کشورهای پیشرفته و نیز کسب دانش فنی در این قلمرو است.

ایران در سال ۲۰۱۷ تلاش کرده بود از شرکتهای آلمانی مواد و فناوری مورد نیاز در ساخت جنگ افزارهای کشتار جمعی را خریداری کند.

جرزالم پست به گزارش خود در اوایل ماه ژوئن امسال می پردازد که در آن گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان در ایالت بادن- وورتمبورگ آمده بود: «ایران همچنان مانند پاکستان و سوریه در تلاش است تا به ابزارها و دانش فنی تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی دست پیدا کند. همزمان در تلاش است تا سامانه موشکی حمل چنان سلاحهائی را توسعه دهد.»

انگلا مرکل صدر اعظم آلمان در باره گزارشهای اطلاعاتی کشورش اظهار نظری نکرده است.

خانم مرکل از برجام حمایت می کند و آن را راهی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

امارات دستور توقیف دارایی‌های ۹ فرد و شرکت ایرانی مرتبط با سپاه را صادر کرد

دولت امارات متحده عربی روز سه شنبه دستور شناسایی حساب‌های بانکی ۹ فرد و شرکت ایرانی و توقیف دارایی‌های آنها را صادر کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی امارات نوشت، این ۹ فرد و شرکت اواسط بهار به فهرست حامیان تروریسم اضافه شده بودند.

دولت امارات اواخر اردیبهشت اعلام کرد آنها را به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریسم خود قرار داده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که آمریکا از گنجاندن ۹ فرد و شرکت ایرانی فعال در شبکه ارزی نیروی قدس به فهرست تحریم‌ها خبر داد.

نیروی قدس اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران ایران نیز در اکتبر ۲۰۱۷ به فهرست اضافه شد.

امارات زمانی مهم‌ترین پایگاه برای شرکت‌های تجاری ایرانی بود و به رغم تیره شدن روابط، همچنان از مراکز عمده تجاری برای ایرانی‌ها است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بعد از آرامش در خرمشهر؛ جمهوری اسلامی ۱۰ معترض را بازداشت کرد

شاهدان عینی می گویند شبها در خیابان های مرکز شهر خرمشهر فضای امنیتی حاکم است.

سه روز بعد از اعتراضات در خرمشهر به بحران آب، مقام های قضایی جمهوری اسلامی ایران از بازداشت ۱۰ نفر از معترضان و «شناسایی» ۳۵ نفر دیگر خبر دادند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوشت این افراد «عاملان انتشار فراخوان‌های دعوت به آشوب و سوءاستفاده از مطالباب مردمی» بوده‌اند.

از پنجشنبه گذشته، خرمشهر و آبادان شاهد تجمع مسالمیت آمیز مردم در اعتراض به وضعیت بد آب آشامیدنی بود. شنبه شب ماموران به سوی مردم تیراندازی کردند که چند نفر مجروح شدند.

دستگیری معترضان در خرمشهر در حالی است که پیشتر وزیر خارجه آمریکا از اینکه جمهوری اسلامی ایران حق معترضان را نادیده می گیرد، انتقاد کرده بود.

مایک پمپئو در توئیت روز پنجشنبه عصر ۳۱ خرداد به وقت واشنگتن (بامداد جمعه به وقت ایران) نوشت: پنج هزار نفر از ایرانیان به خاطر اعتراضات دیماه بازداشت شدند. ۳۰ زن برای اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شدند.

وی افزود: صدها درویش، تعدادی فعال محیط زیست، ۴۰۰ اهوازی، ۳۰ کشاورز اصفهانی؛ همه توسط رژیم جنایتکار ایران زندانی شدند.

وزیر خارجه آمریکا در پایان پیام خود تاکید کرد مردم ایران لایق احترام به حقوق انسانی شان هستند.

همزمان با افزایش اعتراضات در ایران، بازداشت ها افزایش یافته است. با اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزاری اعتراض و تجمع در صورت نداشتن سلاح و خلاف اسلام نبودن، آزاد است اما اعتراضات اخیر با برخورد شدید حکومت ایران مواجه شده است.

ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، انتقاد شدیدی از سیاست های جمهوری اسلامی را آغاز کرده است.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه از توافق هسته ای ایران خارج شد و اعلام کرد جمهوری اسلامی با برنامه موشکی و بی ثبات سازی در منطقه برجام را نقض کرده است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ ایران اجازه آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد اما در دو سال اخیر بارها جمهوری اسلامی دست به آزمایش موشکی زده است. همچنین ایران می گوید این برنامه موشکی برای دفاع است اما قطعات و تجهیزات ایران در دست گروه حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

مقام های آمریکا می گویند جمهوری اسلامی ایران منافع برجام و ایران را به جای مردم این کشور، صرف کمک به گروه های تروریستی خارج از کشور می کنند.

پیش از این مایک پمپئو ۱۲ شرط برای جمهوری اسلامی ایران گذاشت تا در صورت احقاق آنها، دوباره ایران و آمریکا برای یک توافق جدید مذاکره کنند.

بحران آب در ایران

بحران آب در ایران در پی خشکسالی شدید در سالهای اخیر، استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی و سوء مدیریت در منابع آب، شدت گرفته است.

اوج گیری این بحران در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

با این حال، در اوج مشکلات زیست محیطی و بحران کمبود آب، کاوه مدنی، متخصص منابع آب و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که به دعوت دولت به ایران بازگشته بود و به عنوان معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار شده بود، اسفند ماه گذشته در پی فشارهای نهادهای امنیتی ناچار به ترک کشور شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دهها وکیل در نامه به روحانی خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی، ۶۰ وکیل دادگستری با امضای نامه ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار توقف روند اجرای حکم این زندانی سیاسی شدند.

در نامه این وکلای دادگستری که روز سه شنبه ۱۲ تیر در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، آنها با اعلام اینکه «تحمیل چنین مجازات‌هایی راهکار برخورد با مشکلات نیست و نمی‌تواند تامین کننده امنیت باشد»، از حسن روحانی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی خواستند که دستور توقف اجرای حکم را صادر کند.

در میان وکلای امضا کننده نامه، نام‌های نعمت احمدی، محمود علیزاده طباطبایی، محمدعلی جداری فروغی، مصطفی ترک همدانی و امیر رئیسیان دیده می‌شود.

این نامه در حالی منتشر شده است که همزمان حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی نسبت به اجرای حکم اعدام او هشدار داده است.

او در پیام هایی در توئیتر خود همچنین از درد کلیه این زندانی، نیاز او به مراقبت های پزشکی و ممنوع الملاقات بودن او خبر داده است.

این وکیل دادگستری همچنین نوشته است که دست‌های پشت پرده قانون را زیر پا می گذارد و خطر اجرای حکم اعدام را چند برابر کرده است.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او میگویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

در این نامه که در تعدادی از سایتهای خبری منتشر شده آمده است :«حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی صادر شده است که وی تمامی اتهامهای انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.»

در این نامه همچنین به نقل از وکیل این زندانی گفته شده صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران، رامین حسین‌پناهی مستحق مجازات نه تنها اعدام بلکه زندان هم نیست.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لغو سفر نخست وزیر ژاپن به تهران؛ نگاه توکیو به اختلاف ایران و آمریکا

رسانه های ژاپن گزارش دادند سفر نخست وزیر ژاپن به تهران لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری کیودو، قرار بود شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اواخر تیرماه با حسن روحانی دیدار کند.

این سفر کم سابقه تلقی می شد چون از سال ۱۹۸۷ میلادی، هرگز نخست وزیران ژاپن به ایران سفری نداشتند.

کیودو در گزارش خود نوشت که لغو این سفر می تواند به دور جدید فشار آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران برای بی ثبات سازی در خاورمیانه ارتباط داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ اردیهشت امسال از توافق هسته ای با ایران خارج شد و اعلام کرد در صورتی که ایران برنامه موشکی خود را متوقف کند، از حمایت از تروریسم دست بردارد و فعالیت بی ثبات سازی در خاورمیانه را متوقف کند، با تهران مذاکرات جدیدی خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا به زودی تحریم های هسته ای ایران را باز می گرداند که براساس آن خریداران نفت و گاز ایران نیز تحریم می شوند. ژاپن یکی از اصلی ترین مشتریان نفت ایران است و حتی در روزهای اخیر گفته شد این کشور تلاش دارد از آمریکا معافیت تحریمی دریافت کند.

همزمان رویترز گزارش داد که واشنگتن از متحدان خود از جمله ژاپن و کره جنوبی خواسته که تا چهارم نوامبر زمان بازگشت تحریم های نفتی، خرید نفت خام خود از ایران را متوقف کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چهار زن درویش به ۲۰ سال زندان محکوم شدند

نازیلا نوری، آویشا جلال الدین، شیما انتصاری و سیما انتصاری

گزارشها حاکی از آن است چهار زن درویش زندانی در زندان قرچک ورامین به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» در مجموع به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

برخی وبسایت‌های خبری و کانال تلگرام مجذوبان نور که اخبار درویشان را منتشر می‌کند، روز سه شنبه ۱۲ تیر گزارش دادند که بنا به حکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، «نازیلا نوری»، «آویشا جلال الدین»، «سیما انتصاری» و «شیما انتصاری» هر یک به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

زنان درویش، بهمن ماه گذشته، در پی تجمع اعتراضی درویشان مقابل کلانتری پاسداران تهران و ناآرامی‌های خیابان گلستان هفتم که به کشته شدن سه مامور و زخمی شدن دهها درویش گنابادی منجر شد، بازداشت شدند.

طی ماه‌های بستگان این افراد بارها نسبت به نقض حقوق این زندانیان و ضرب و شتم آنها اعتراض کردند.

به نوشته کانال تلگرام مجذوبان نور، این زنان درویش در جریان حادثه گلستان هفتم با ضرب‌ وشتم شدید بازداشت شده و در دوران نگهداری در زندان نیز از حقوق قانونی از جمله تفکیک با زندانیان سایر جرائم عمومی، حق تماس با بستگان و امکانات بهداشتی و درمانی محروم مانده‌اند.

در یکی از آخرین رویدادها، زنان درویش زندانی ۲۲ خرداد توسط گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از هم جدا شدند.

پیشتر سایت مجذوبان نور گزارش داده بود که در پی اعزام نازیلا نوری به بیمارستان برای جراحی، ماموران امنیتی با حضور در بیمارستان اعلام کردند که اگر درویش زن زندانی با پابند و دستبند به تخت بسته نشود، او را به زندان بازخواهند گرداند.

او که به توصیه‌ پزشکان معالج در نوبت عمل جراحی قرار داشت، از ملاقات با اعضای خانواده‌اش در بیمارستان نیز محروم بود.

پیش از این همسر دکتر نازیلا نوری و پدر کیانوش عباس‌زاده، از دراویش بازداشت شده در یک فایل صوتی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، شرح داده بود که دراویش زندانی با انواع شکنجه‌های جسمی و روحی مواجه شده و اجازه داشتن وکیل به آنها داده نشده است.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش پرزیدنت ترامپ به ادعای اعطای گرین کارت و حق شهروندی به مقامات جمهوری اسلامی در دولت قبل آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین واکنش به ادعاها درباره اعطای حق شهروندی و اقامت به مقامات جمهوری اسلامی ایران و فرزندان آنها در دولت قبل آمریکا، در توئیتی به آن اشاره کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه ۱۲ تیر در توئیتر خود نوشت: تازه برملا شده است که دولت اوباما در طول مذاکرات وحشتناک هسته‌ای ایران، به ۲۵۰۰ ایرانی از جمله مقامهای رسمی [جمهوری اسلامی] حق شهروندی اعطا کرده است.چه [خبر] مهم (وبدی) است!

در هفته های گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره اعطای گرین کارت به فرزندان مقام های جمهوری اسلامی همزمان با آخرین ماههای دولت اوباما مطرح شد اما در روزهای اخیر برخی رسانه های آمریکایی از جمله فاکس نیوز، جزئیات بیشتری از این ادعا منتشر کردند.

روز دوشنبه فاکس نیوز در گزارشی نوشت: «چندین تن از فرزندان مقام‌های کنونی و پیشین ایرانی در ایالات متحده زندگی می‌کنند، از جمله به علی فریدون پسر حسین فریدون برادر و دستیار ویژه روحانی و فاطمه اردشیر لاریجانی دختر علی لاریجانی رئیس مجلس اشاره شده است.»

«سعید قاسمی نژاد» از پژوهشگران بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک مؤسسه تحقیقاتی در واشنگتن به فاکس نیوز گفت «بسیاری از ایرانی‌های عادی از این که فرزندان مقام‌های رژیم در ایالات متحده زندگی و کار می‌کنند شگفت زده شده و احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است... مقام‌های رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند، اما بچه های خود را به ایالات متحده می‌فرستند، جایی دورتر از جهنمی که خود طی چهار دهه گذشته در ایران درست کرده‌اند.»

فاکس نیوز اطلاعات بیشتری در مورد شهرهایی که آنها زندگی می‌کنند یا وضعیت مهاجرتی علی فریدون و فاطمه اردشیر لاریجانی ارائه نکرد و از گزارش آن مشخص نیست که آیا آنها با گرین کارت در آمریکا به سر می‌برند یا تابعیت و گذرنامه آمریکایی دارند.

«امتیازات» اوباما به جمهوری اسلامی ایران

جمهوریخواهان از زمان مذاکرات هسته ای، از باراک اوباما انتقاد کردند.

یکی از موارد انتقاد آنها پرداخت پول به ایران در زمان توافق بود. دولت اوباما دو مبلغ ۴۰۰ و ۱.۳ میلون دلار به جمهوری اسلامی ایران پرداخت کرد. دولت وقت گفته بود مبلغ اول بدهی آمریکا به ایران و مبلغ دوم سود آن در حدود چهاردهه بعد بود.

جمهوریخواهان این ادعا را قبول نداشتند و گفتند دولت اوباما به جمهوری اسلامی ایران باج داده است.

چند روز بعد از پرداخت این پولها، جیسون رضائیان و چند زندانی آمریکایی دیگر از ایران آزاد شدند.

مورد دیگر از آنچه جمهوریخواهان «امتیاز» دولت اوباما به ایران می دانند، از یک گزارش وبسایت پولیتیکو فاش شد. براساس این گزارش، دولت اوباما در حالی که سخت می‌کوشید با ایران به توافق هسته‌ای برسد، به طور پنهانی تلاش‌های «اداره مبارزه با مواد مخدر» دولت آمریکا را در هدف گرفتن تروریست‌های مورد حمایت ایران در گروه حزب الله لبنان ناکام گذاشت.

جمهوریخواهان آمریکا باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین را متهم کردند که در طول مذاکرات هسته‌ای با ایران، در روند تحقیقات مربوط به فعالیت‌های مواد مخدر حزب‌الله کارشکنی کرده است.

بعد از این بود که وزیر دادگستری ایالات متحده اعلام کرد یک گروه تحقیقاتی برای شناسایی افراد و سازمان‌هایی که از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کنند در این وزارتخانه تشکیل شده است.

بازتاب سخنان ذوالنور

این شبکه در یک گزارش دیگر نیز، به نقل از مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشته است در جریان مذاکرات هسته ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعایی که با واکنش سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما روبرو شد.

ذوالنور که از چهره های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می رود، نزدیک به یک هفته پیش در سخنانی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، مدعی شده است که این شهروندی ها یک لطف در حق مسئولان ایرانی مرتبط با حسن روحانی بوده و همچنین ادعا کرده است که این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه های کدام یک از آنها از این امتیازات بهره مند شوند، رقابت کنند.

با این حال، فاکس نیوز نوشته است نشانه ای از اینکه این افراد در ماجرای برجام شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند وجود ندارد و روشن هم نیست که آیا منظور ذوالنور شهروندی است یا گرین کارت.

این شبکه همچنین واکنش ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما را منتشر کرده است که گفته حرفهای ذوالنور مزخرف است.

براساس قوانین ایالات متحده افراد خارجی می توانند با ویزای کار، دانشجویی و غیره در آمریکا حضور یابند. برخی از انواع ویزا، قابل تبدیل به «اقامت دائم» یا گرین کارت هستند. کسانی که از این طریق گرین کارت دریافت کنند، می توانند بعد از پنج سال، حق شهروندی آمریکا دریافت کنند. درباره برخی گروه ها از جمله کسانی که از طریق ازدواج گرین کارت می گیرند، این مدت انتظار سه سال است.

حق شهروندی به افراد خارجی اجازه می دهد که در آمریکا از همه حقوق سایر آمریکایی ها از جمله حق شرکت در انتخابات، کسب برخی مشاغل دولتی و حتی نامزدی در انتخابات داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتریش به دنبال سلب مصونیت دیپلمات بازداشت شده ایرانی است؛ احضار سفیر ایران

این تنها عکسی است که در فضای مجازی از «اسدالله الف» منتشر شده است.

دولت اتریش می گوید مصونیت دیپلمات ایرانی که در ارتباط با یک پرونده ترور در آلمان بازداشت شده را لغو می کند.

ماتیاس فورن باخر سخنگوی وزارت خارجه اتریش، روز سه شنبه ۱۲ تیر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: دولت اتریش مصونیت یک دیپلمات ایرانی را به دلیل وجود حکم جلب اروپایی، ظرف ۴۸ ساعت آینده سلب می کند.

اسدالله - الف، ۴۷ ساله، دیپلمات جمهوری اسلامی ایران است که روز دوشنبه به همراه چند مظنون دیگر به اتهام قصد حمله به همایش شورای ملی مقاومت در حومه پاریس بازداشت شد.

بخش فارسی صدای آمریکا در گفتگو با «بیورن استرتزل» خبرنگار نشریه آلمانی بیلد که نخستین بار این خبر را منتشر کرده از آخرین اقدامات مقامات آلمانی در مورد این پرونده پرسید.

بیورن استرتزل خبرگار نشریه آلمانی بیلد به صدای آمریکا گفت او (اسدالله - الف) قرار است در دادگاهی در آلمان حاضر شود و بعد از آن قرار است به اتریش مسترد شود. حضور او برای امروز یا فردا برنامه ریزی شده است و در آنجا در مورد فرستادن او به اتریش تصمیم گیری می شود.

پلیس بلژیک ابتدا روز دوشنبه از بازداشت دو بلژیکی ایرانی‌تبار خبر داد.

رادیو فردا به نقل از خبرنگاران روزنامه آلمانی «بیلد» نوشت که دیپلمات ایرانی مظنون، ماده انفجاری کشف شده توسط پلیس را به دیگر دستگیرشدگان تحویل داده است.

خبرگزاری رویترز هم از قول دادستان‌های بلژیک نوشت، مقامات این کشور دو مظنون را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در اجتماع هواداران مجاهدین در پاریس، بازداشت کردند.

پلیس بلژیک هویت آنها را یک مرد ۳۸ ساله به نام امیر س و یک زن ۳۵ ساله به نام نسمیه ن معرفی کرده که روز شنبه به همراه ۵۰۰ گرم پروکسید استون بازداشت شدند.

این ماده انفجاری با استفاده از مواد شیمیایی که به راحتی در دسترس است، ساخته می‌شود. متهمان همچنین ابزاری برای آغاز انفجار در خودروی خود داشتند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی ضمن تایید این خبر از قول منابع آگاه امنیتی نوشت، این سه نفر روز شنبه بازداشت شدند، اما دو نفر بعدا آزاد شدند و یک نفر همچنان در بازداشت پلیس است.

این اخبار همزمان با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سوئیس منتشر می‌شوند؛ سفری که تهران می‌گوید برای همکاری جمهوری اسلامی و اروپا، پس از خروج آمریکا از برجام، اهمیت زیادی دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در حساب توئیتری خود نوشت، جمهوری اسلامی هر گونه خشونت و ترور را در هر جایی محکوم می‌کند و آماده همکاری در این پرونده است.

وی در ابتدای پیام خود در جمله‌ای کنایه آمیز نوشت، تعجب آور است که همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران و هیات همراه او به اروپا، این عملیات ادعایی مطرح می‌شود.

اجتماع موسوم به «ایران آزاد» که در آن هواداران سازمان مجاهدین خلق حضور داشتند، روز شنبه برگزار شد.

شورای ملی مقاومت ایران به رهبری مریم رجوی برگزار کننده این نشست بود.

در این نشست سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ادامه مذاکرات برای خلع سلاح اتمی کره شمالی؛ مایک پمپئو دوباره به پیونگ یانگ می‌رود

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قرار است روز پنجشنبه این هفته، دوباره عازم کره شمالی شود. موضوع این سفر پیگیری گفتگوهای اتمی است که پرزیدنت ترامپ و رهبر آن کشور ماه گذشته در سنگاپور آغاز کردند.

این سفر در حالی انجام می شود که در روزهای گذشته، برخی رسانه ها، از تلاش کره شمالی برای ادامه فعالیت هسته ای و «فریب» واشنگتن خبر داده‌ بودند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در پیامی در حساب رسمی خود در توئیتر از این که مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ به خوبی پیش می‌رود خبر داد و گفت رویکرد دولت او از درگیری نظامی با کره شمالی پیشگیری کرده است.

او گفت، «مذاکرات متعدد خوبی با کره شمالی – خوب پیش می‌رود! در ضمن، هیچ پرتاب موشک یا آزمایش هسته‌ای در هشت ماه گذشته در کار نبوده. سراسر آسیا تکان خورد. تنها طرف مخالف، که شامل اخبار جعلی است، گلایه‌ می‌کند. اگر به خاطر من نبود، ما الان با کره شمالی در جنگ بودیم!»

پس از دیدار تاریخی رهبران آمریکا-کره شمالی در ۲۲ خرداد در سنگاپور، پرزیدنت ترامپ بارها گفته که به عقیده او کیم جونگ اون نسبت به جمع آوری توان اتمی آن کشور جدی است. با این حال، رسانه های آمریکایی در روزهای گذشته، از مسئولان اطلاعاتی آمریکا نقل می کنند که پیونگ یانگ، واشنگتن را گمراه کرده و سرگرم توسعه فعالیت‌ها و تأسیسات خود است.

در تصاویر ماهواره ای، توسعه و گسترش در تأسیسات اتمی و تولید موشک دیده شده است.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداد و تنها گفت که آمریکا در جریان مذاکرات با کره شمالی «در حال پیشرفت است».

پیشتر نگرانی هایی مطرح شده بود که شاید خلع سلاح اتمی کره شمالی یک دهه طول بکشد، اما جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت اگر کره شمالی همکاری کند، دولت آمریکا طرحی برای جمع آوری تسلیحات اتمی پیونگ یانگ ظرف یک سال دارد.

به گفته او، کره شمالی باید فعالیت‌های شیمیایی، بیولوژیکی و اتمی و سایت‌های موشک‌های بالیستیک خود را بطور کامل بازگو کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توقف حملات به بندر حدیده، همزمان با مذاکره نماینده سازمان ملل با حوثی‌ها

«مارتین گریفیث» (چپ) فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن با «فيصل ابو راس» از دیپلمات های نزدیک به حوثی ها صحبت می کند.

«مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن به منظور مذاکره با رهبران شورشیان حوثی عصر دوشنبه وارد صنعاء پایتخت آن کشور شد. نیروهای حامی دولت قانونی یمن به منظور افزایش شانس موفقیت ماموریت گریفیث عملیات حمله به بندر حدیده را فعلاً متوقف کرده اند.

آقای گریفیث که یک دیپلمات با سابقه بریتانیائی است و چهار ماه پیش به این سمت منصوب شد، در نظر دارد در دیدار با رهبران شورشیان حوثی از شدت گیری درگیری ها در بندر حدیده جلوگیری کند.

حدیده در جنوب غربی یمن، بزرگترین بندر آن کشور در مجاورت دریای سرخ است و بخش اعظم امدادهای انسانی از این طریق وارد یمن می شود.

این بندر و شهری به همین نام در مجاورت آن هنوز توسط شورشیان حوثی کنترل می شود.

از یک ماه پیش ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حملات شدیدی برای آزاد سازی بندر حدیده صورت داده است. با این حال این عملیات موقت، متوقف شد.

انور قرقاش وزیر خارجه امارات روز گذشته گفت، با وجود این که حوثی ها از این بندر برای واردات اسلحه و مهمات نیز استفاده می کنند، نیروهای حامی دولت قانونی یمن به منظور افزایش شانس موفقیت ماموریت مارتین گریفیث، در حومه بندر حدیده متوقف شده و از حمله به آن خودداری کرده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته از اقدامات فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و شروع گفتمان سیاسی در آن کشور حمایت کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: کمیسیون اروپا از ابعاد فاجعه انسانی در یمن به خوبی آگاه است. اتحادیه اروپا کمک های مالی و جنسی هنگفتی در اختیار نهادهای بشر دوستانه ای می گذارد که آن را صرف جنگ زده ها و بیماران در یمن می کنند. ضمن ادامه و تعمیق امداد های انسانی به مردم یمن، اتحادیه اروپا از آغاز مجدد گفتمان سیاسی برای یافتن راه حل سیاسی برای آن کشور با تمام توان حمایت می کند.

چهارشنبه هفته گذشته، مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل با «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری قانونی یمن در بندر عدن در جنوب آن کشور دیدار کرد.

دولت قانونی یمن در سه سال اخیر با حمایت ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در جنگی داخلی با شورشیان حوثی که از سوی ایران حمایت می شوند، در آن کشور درگیر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو ماه بعد از انتخابات؛ نخست وزیر پیشین مالزی به اتهام اختلاس دستگیر شد

نجیب رزاق نخست وزیر پیشین مالزی - آرشیو

هیات دولتی تحقیق مالزی روز سه‌شنبه بازداشت نجیب رزاق نخست وزیر پیشین آن کشور را به اتهام اختلاس تایید و اعلام کرد او فردا در دادگاه تفهیم اتهام خواهد شد.

رسانه‌های مالزی پیشتر از قول منابع آگاه در کمیسیون مبارزه با فساد مالزی از بازداشت آقای رزاق در روز سه شنبه در محل اقامتش، به اتهام اختلاس و پولشویی، خبر داده بودند.

نجیب رزاق کانون تحقیقات درباره اختلاس میلیاردی از صندوق توسعه مالزی است که خود در دوران زمامداری اش ایجاد کرد.

آقای رزاق تا دو ماه پیش در قدرت بود اما با شکست در انتخابات، روند رسیدگی به اتهام او شدت یافت.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده بیش از چهار میلیارد دلار از صندوق مذکور به غارت رفته است، که بخشی از آن از حساب های بانکی نجیب رزاق سر در آورده است.

رسوایی اختلاس از صندوق توسعه مالزی در انتخابات ماه مه به شکست سنگین ائتلاف جبهه ملی، حزب آقای رزاق، انجامید که از زمان استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷ میلادی، قدرت را بی وقفه در اختیار داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فرزندان کدام مقام‌های جمهوری اسلامی در آمریکا زندگی می‌کنند؛ نام لاریجانی و برادر روحانی در صدر

در ادامه گزارشهای فاکس نیوز درباره حضور خانواده مقام های جمهوری اسلامی در آمریکا، این شبکه نوشت: «چندین تن از فرزندان مقام‌های کنونی و پیشین ایرانی در ایالات متحده زندگی می‌کنند، از جمله به علی فریدون پسر حسین فریدون برادر و دستیار ویژه روحانی و فاطمه اردشیر لاریجانی دختر علی لاریجانی رئیس مجلس اشاره شده است.»

«سعید قاسمی نژاد» از پژوهشگران بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، یک مؤسسه تحقیقاتی در واشنگتن به فاکس نیوز گفت «بسیاری از ایرانی‌های عادی از این که فرزندان مقام‌های رژیم در ایالات متحده زندگی و کار می‌کنند شگفت زده شده و احساس می‌کنند به آنها خیانت شده است.»

وی افزود: «مقام‌های رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می دهند، اما بچه های خود را به ایالات متحده می‌فرستند، جایی دورتر از جهنمی که خود طی چهار دهه گذشته در ایران درست کرده‌اند.»

فاکس نیوز اطلاعات بیشتری در مورد شهرهایی که آنها زندگی می‌کنند یا وضعیت مهاجرتی علی فریدون و فاطمه اردشیر لاریجانی ارائه نکرد و از گزارش آن مشخص نیست که آیا آنها با گرین کارت در آمریکا به سر می‌برند یا تابعیت و گذرنامه آمریکایی دارند.

در هفته های اخیر برخی در فضای مجازی نام فرزندان برخی دیگر مقام ها که در آمریکا زندگی می کنند را منتشر کردند. آنها عمدتا فرزندان مقام های میانی و نمایندگان مجلس هستند.

بازتاب سخنان ذوالنور

این شبکه در گزارش خود به نقل از مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نوشته است در جریان مذاکرات هسته ای برجام، آمریکا به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان از جمله خانواده مقامات شهروندی آمریکا را اعطا کرده است. ادعای که با واکنش سخنگوی وزارت خارجه دولت اوباما روبرو شد.

ذوالنور که از چهره های مخالف دولت حسن روحانی به شمار می رود، نزدیک به یک هفته پیش در سخنانی که در خبرگزاری فارس منتشر شد، مدعی شده است که این شهروندی ها یک لطف در حق مسئولان ایرانی مرتبط با حسن روحانی بوده و همچنین ادعا کرده است که این اقدام باعث شد مقامات ایرانی بر سر اینکه بچه های کدام یک از آنها از این امتیازات بهره مند شوند، رقابت کنند.

با این حال، فاکس نیوز نوشته است نشانه ای از اینکه این افراد در ماجرای برجام شهروندی آمریکا را دریافت کرده اند وجود ندارد و روشن هم نیست که آیا منظور ذوالنور شهروندی است یا گرین کارت.

این شبکه همچنین واکنش ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما را منتشر کرده است که گفته حرفهای ذوالنور مزخرف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش مشاور حقوقی پرزیدنت ترامپ به بازداشت مظنونان طرح حمله به نشست مجاهدین خلق در پاریس

آقای جولیانی در نشست شورای ملی مقاومت در روز شنبه حضور یافته بود.

رودی جولیانی، از مشاوران پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه به بازداشت چند مظنون حمله به نشست اخیر مجاهدین خلق که وی نیز در آن شرکت کرده بود، واکنش نشان داد.

آقای جولیانی در این بیانیه که در دیلی اکسپرس در لندن منتشر شد، گفت: «همه شرکت کنندگان در نشست ایران آزاد ۲۰۱۸ کار خوب مجریان قانون به ویژه در بلژیک و فرانسه را در بازداشت این تروریستها را تحسین می کنند و قدردان آن هستند.»

وی نوشت: به گفته دفتر دادستانی فدرال بلژیک این تروریست ها برای حمله به مراسم حمایت از آزادی در برابر رژیم سرکوبگر دین سالار برنامه ریزی می کردند.

به گفته جولیانی خنثی شدن این نقشه تروریست ها احساسات معترضانی که در یکسال گذشته در ۱۴۰ شهر حضور داشته اند را تقویت می کند.

جولیانی گفت: «همچنین در حال روشن شدن است که مریم رجوی، و NCRI یک جایگزین واقعی برای این رژیم قاتل هستند» و «هیچ چیز جز جنبشی که به رهبری یک زن قهرمان جایگزین آنها شود، برای این زن ستیزان بدتر نیست.»

یک دیپلمات ایرانی در میان شش مظنونی است که در بلژیک، آلمان و فرانسه به اتهام برنامه ریزی برای حمله به تجمع حامیان سازمان مجاهدین خلق ایران، که روز شنبه در پاریس برگزار شد، بازداشت شده‌اند.

پلیس بلژیک ابتدا روز دوشنبه از بازداشت دو بلژیکی ایرانی‌تبار خبر داد. یک دیپلمات سفارت ایران در پایتخت اتریش هم در آلمان دستگیر شد و به گزارش رویترز، سه نفر دیگر در فرانسه دستگیر شده‌اند.

جزئیات زیادی درباره هویت دیپلمات ایرانی منتشر نشده و کارکنان سفارت ایران در وین نیز برای اظهار نظر در دسترس نبودند. اما دادستانی بلژیک هویت او را «اسدالله. ای» و ۴۷ ساله اعلام کرده است.

رادیو فردا به نقل از خبرنگاران روزنامه آلمانی «بیلد» نوشت که دیپلمات ایرانی مظنون، ماده انفجاری کشف شده توسط پلیس را به دیگر دستگیرشدگان تحویل داده است.

خبرگزاری رویترز هم از قول دادستان‌های بلژیک نوشت، مقامات این کشور دو مظنون را به اتهام تلاش برای بمبگذاری در اجتماع هواداران مجاهدین در پاریس، بازداشت کردند.

به گزارش رویترز، پلیس بلژیک هویت آنها را یک مرد ۳۸ ساله به نام امیر س و یک زن ۳۵ ساله به نام نسمیه ن معرفی کرده که روز شنبه به همراه ۵۰۰ گرم پروکسید استون بازداشت شدند.

این ماده انفجاری با استفاده از مواد شیمیایی که به راحتی در دسترس است، ساخته می‌شود. متهمان همچنین ابزاری برای آغاز انفجار در خودروی خود داشتند.

رویترز به نقل از یک منبع قضایی فرانسه که هویت او را فاش نکرده است نوشت، سه نفر که تبار ایرانی دارند در فرانسه، به دلیل ارتباط با دو مظنون دستگیر شده در بروکسل، بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی ضمن تایید این خبر از قول منابع آگاه امنیتی نوشت، این سه نفر روز شنبه بازداشت شدند، اما دو نفر بعدا آزاد شدند و یک نفر همچنان در بازداشت پلیس است.

این اخبار همزمان با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سوئیس منتشر می‌شوند؛ سفری که تهران می‌گوید برای همکاری جمهوری اسلامی و اروپا، پس از خروج آمریکا از برجام، اهمیت زیادی دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در حساب توئیتری خود نوشت، جمهوری اسلامی هر گونه خشونت و ترور را در هر جایی محکوم می‌کند و آماده همکاری در این پرونده است.

وی در ابتدای پیام خود در جمله‌ای کنایه آمیز نوشت، تعجب آور است که همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران و هیات همراه او به اروپا، این عملیات ادعایی مطرح می‌شود.

اجتماع موسوم به «ایران آزاد» که در آن هواداران سازمان مجاهدین خلق حضور داشتند، روز شنبه برگزار شد.

شورای ملی مقاومت ایران به رهبری مریم رجوی برگزار کننده این نشست بود.

در این نشست سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: هدف تغییر رژیم نیست؛ فشار حداکثری بر ایران تا تغییر رفتار ادامه می‌یابد

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید اگر ایران به ۱۲ خواسته ای که پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مطرح کرده، عمل کند، کشوری خواهد شد که مردمش آینده بهتری خواهند داشت.

برایان هوک مدیر بخش‌ سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۱۱ تیر در نشستی خبری در مقر وزارت خارجه گفت «کشورهای نرمال» دیگر کشورها را مرعوب نمی کنند، موشک ها را توسعه نمی دهند، و مردم خود را فقیر نمی کنند.

برایان هوک گفت همانطور که وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد، هدف سیاست جدید آمریکا تغییر رژیم ایران نیست، بلکه تغییر رفتار رهبری ایران به سمتی است که مردم ایران واقعا خواهان آن هستند.

برایان هوک گفت یک بخش عمده استراتژی جدید آمریکا، کارزار اعمال «فشار حداکثری اقتصادی و دیپلماتیک» بر ایران است.

توئیت گیتا آرین خبرنگار ارشد صدای آمریکا از این نشست:

او گفت بخش اول تحریم های آمریکا علیه ایران از ۶ اوت (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) دوباره اعمال می شود و بخش های خودروسازی، تبادل طلا و دیگر فلزات را در بر می گیرد.

او همچنین گفت تحریم های بانکی و نفتی نیز از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) اعمال می شود. برایان هوک گفت آمریکا صنعت انرژی، مبادلات مربوط به صنایع نفت ایران و همچنین مبادلات با بانک مرکزی ایران را در ماه نوامبر تحریم می کند.

برایان هوک گفت تیم های مشترک وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا تا حالا به ۱۳ کشور سفر کرده اند و آنها را در جریان بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران قرار داده اند.

او گفت این تیم ها به کشورهای اروپایی و شرق آسیا سفر کرده اند و «پیام همکاری و هماهنگی» را با خود منتقل کرده اند.

او گفت بسیاری از کشورها با منافع آمریکا در مبارزه با اشاعه موشک ها، مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه شریک هستند.

برایان هوک گفت در همه سفرها، این تیم ها خطر ادامه تجارت با ایران را به دولت ها و بخش های خصوصی این کشورها گوشزد کردند.

برایان هوک گفت تا کنون بیش از ۵۰ شرکت به ویژه در بخش های انرژی و مالی قصد خود را برای خروج از بازار ایران اعلام کرده اند و آمریکا برای کشورها و شرکت ها روشن ساخته است که فشار بر ایران تا زمانی که «سیاست های بی ثبات کننده» خود را ترک نکند، ادامه می یابد.

آقای هوک گفت در روزهای آتی، و در راستای تلاش های اخیر او و یک مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می روند.

برایان هوک گفت تحریم های آمریکا هیچوقت کالاهای انسانی را هدف قرار نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG