لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۲۴

سرخط خبرها

در پی قطع برق و ضعف خدمات عمومی، وزیر برق عراق برکنار شد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، روز یکشنبه قاسم الفهداوی، وزیر برق کشور را از کار برکنار کرد. این اقدام در پی تظاهرات اعتراض آمیز مردم عراق نسبت به ضعف خدمات عمومی، بویژه قطع برق و نیز فساد متداول و فزاینده در عراق صورت گرفت.

دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه‌ای گفت که آقای عبادی دستور داده است یک تحقیق داخلی دولتی پیرامون نقش آقای الفهداوی در زمینه کوتاهی در خدمات برق رسانی انجام شود.

تظاهرات اعتراض آمیز در شهرهای جنوب عراق همچنان ادامه دارد و در این مناطق قطع برق در گرمای طاقت فرسای تابستان و کمبود مشاغل و فقدان خدمات دولتی به اعتراض‌های گسترده و نارضایتی شهروندان منجر شده است.

نخست وزیر عراق روز شنبه نیز پنج نفر از مسئولان حوزه های انتخاباتی را که به فساد در جریان انتخابات پارلمانی ماه مه گذشته متهم شده بودند برکنار کرد.

گزارش هیل از مشکلات داخلی عراق

در همین حال، وبسایت هیل در واشنگتن که مورد توجه کاخ سفید و بسیاری از قانونگذاران در آمریکا است در گزارشی ضمن اشاره به موج اعتراض‌های گسترده علیه بیکاری، کمبود آب، برق و زیرساخت ها در جنوب عراق نوشت که دولت عراق به کمک شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و ارتش آموزش دیده توسط آمریکا، به سرکوب تظاهرات در بغداد اقدام کرده است.

هیل نوشت که اعتراض‌ها در جنوب عراق به آمریکا فرصت داده است با بازنگری در سیاست خود، از دادن چک سفید به بغداد خودداری کند، زیرا دولت عراق در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند.

پیشتر، بازرس کل در آمریکا در گزارشی رسمی گفته بود که عوامل مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در گروه موسوم به حشد شعبی یکی از چالش‌های اصلی در مقابل آمریکا در عراق است.

هیل همچنین نوشت که ثبات آینده عراق مورد سئوال است. به موازات اعتراض‌ها در جنوب، در شمال نیز، اقلیم کردستان صحنه بازگشت بی‌ثباتی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس مجلس خبر مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر را نادرست خواند

در حالیکه گزارش‌های رسانه‌های غیردولتی در ایران به نقل از حسین کروبی، از رفع حصر رهبران معترضان سال ۸۸ خبر داد، یک نماینده مجلس این خبر را نادرست دانست.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز شنبه ۶ مرداد به برخی وبسایت‌های خبری گفته بود که شورای عالی امنیت ملی به رفع حصر پدرش ، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد رای داده است.

حسین کروبی همچنین از رفع محدودیت علیه محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران که در حال حاضر ممنوع التصویر است، توسط شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

با این حال، غلامرضا حیدری، نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید روز یکشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که علی لاریجانی خبر رای شورای عالی امنیت ملی به رفع حصر را رد کرده است.

او گفت: «درمورد مصوبه شورای عالی امنیت ملی رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد که بعد از ظهر دیروز به نقل از فرزند یکی از محصوران در چند پایگاه خبری منتشر شد، درحاشیه نشست علنی امروز مجلس موضوع را از طریق رییس مجلس پیگیری کردم که متاسفانه آقای لاریجانی صحت این خبر را تایید نکرد.»

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، از وعده های دولت حسن روحانی بوده است. آنها از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن ماه امسال نیز همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

طی ماه های اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد.

در اواخر اسفند سال گذشته، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفته بود انتظار می رود تا پیش از سال جدید به این مسئله پایان داده شود.

این در حالی است که چندی بعد مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه، اعلام کرد که رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد در گرو اظهار پشیمانی آنها از سخنان و اقدامات گذشته است؛ موضوعی که بارها با مخالفت آنها مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات در مسکو در اعتراض به افزایش سن بازنشستگی

.

خیابانهای مرکزی شهر مسکو روز یکشنبه صحنه تظاهرات مردمی بود که به برنامه دولت پوتین در بالابردن سن بازنشستگی اعتراض داشتند.

معترضان علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری شعار سر می‌دادند. میزان مقبولیت آقای پوتین در نظر سنجی ها به خاطر لایحه پیشنهادی دولت او کاهش یافته است.

بنا به تازه ترین نظر سنجی ها ۹۰ درصد مردم روسیه با برنامه بالابردن سن بازنشستگی مخالف هستند. طومار درخواست کنار نهادن لایحه را، تاکنون ۳ میلیون نفر امضا کرده اند.

بیش از ۶ هزار نفر به دعوت حزب مخالف پوتین در فاصله ای نه چندان دور از کرملین گرد آمده بودند و شعار می دادند:"پوتین دزد است" ، و " ما تزار نمی خواهیم"، و "آینده مان را ندزدید".

پلیس مسکو شماری از مخالفان را بازداشت کرد. ولادیمیر میلوف، معاون پیشین وزارت انرژی روسیه و از سازمان دهندگان تظاهرات جزو بازداشت شدگان بود. پوتین پیشتر وعده داده بود دولت او سن بازنشستگی را بالا نخواهد برد.

در لایحه دولت، سن بازنشستگی مردان از ۶۰ به ۶۵ و در زنان از ۵۵ به ۶۳ افزایش خواهد یافت.دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه می گویدکه از سال ۲۰۱۹ قانون بازنشستگی جدید به اجرا در خواهد آمد.

روز شنبه نیز تظاهراتی اعتراض آمیز با شرکت ۱۲ هزار نفر در همان محل در مسکو برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارگران تراورس راه آهن برای چندمین روز دست به تجمع زدند

کارگران شرکت تراورس راه آهن برای چندمین روز در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود تجمع کردند.

به نوشته خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این کارگران روز یکشنبه هفتم مرداد در شهرهای نیشابور، سبزوار، کاشمر، زنجان و چند شهر دیگر به پرداخت نشدن حدود سه ماه حقوق و بیمه خود اعتراض کردند.

اعتراض کارگران شرکت تراورس راه آهن از ۲۸ تیر ماه در برخی شهرها آغاز شده که به گفته کارگران نتیجه ای نداشته است.

اعتراض صنفی کارگران در مناطق ریلی هرمزگان، اسلامشهر تهران، کرج، لرستان، آذربایجان، زاگرس، شاهرود، دامغان و سمنان از جمله اعتراض های کارگران شرکت تراورس در روزهای گذشته بوده است.

حدود هفت هزار کارگر در بخش تراورس، که نگهداری و پشتیبانی خطوط راه آهن را بر عهده دارد، کار می‌کنند.

همزمان، تجمعی دیگری نیز روز یکشنبه در شهر عسلویه مقابل قائم مقام شرکت پارس جنوبی برگزار شد که طی آن گروهی از مردم عسلویه برای دومین بار به وضعیت بیکاری در شهر اعتراض کردند.

اعتراض به بیکاری در عسلویه در حالیست که این شهر میزبان پروژه بزرگ پارس جنوبی است و در منطقه ویژه اقتصادی نیز قرار دارد.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری روز به روز شدت یابد. به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته بیش از شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

علاوه بر این دهها تجمع در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به نابسامانی اقتصادی، بیکاری، گرانی و افزایش نرخ ارز صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کسری نوری، درویش گنابادی، به ۱۲ سال زندان، شلاق و تبعید محکوم شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که کسری نوری، از درویشان گنابادی که در جریان درگیری‌های خیابان گستان هفتم تهران بازداشت شده بود، به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

به نوشته وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می کند، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران کسری نوری را به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوع‌الخروجی و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم کرد.

آقای نوری دانشجوی فوق لیسانس حقوق و از مدیران وبسایت مجذوبان نور است که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند.

محکومیت سنگین کسری نوری و دهها درویش گنابادی دیگر در حالیست که بسیاری از درویشان در ماه‌های اخیر به ضرب و شتم در دوره بازجویی، نبود دسترسی به وکیل و نبود دادرسی عادلانه اعتراض کردند. تعدادی از درویشان نیز از حضور در دادگاه به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی خود خودداری کردند. برخی دیگر از درویشان نیز پرسش‌های عقیدتی و برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست را مصداق تفتیش عقاید دانسته و از حضور در دادگاه خودداری کردند.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد.

در جریان این درگیری‌ها که تا اول اسفند ادامه یافت، چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ میزبان نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید

نخست وزیر ایتالیا در نشست جی هفت در سمت چپ و پایین تصویر مشخص است که روبروی پرزیدنت ترامپ نشسته است

روزدوشنبه جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت ترامپ دیدار می‌کند.

ایتالیا به پیروی از خط مشی اتحادیه اروپا از توافق اتمی با ایران حمایت کرده است، اما به شرکت های ایتالیایی طرف قرارداد با ایران نسبت به قریب الوقوع بودن آغاز دور اول تحریم های آمریکا و خروج از بازار ایران قویاً هشدار داده است.

ایتالیا یکی از نزدیکترین شرکای دفاعی آمریکا در ناتو است و یکی از ده کشور بنیانگذار این نهاد به شمار می رود.

رهبران آمریکا و ایتالیا حدود سه هفته پیش نیز در جریان کنفرانس سران ناتو در بروکسل دیدار کردند.

پرزیدنت ترامپ پس از دیدار با نخست وزیر ایتالیا در بروکسل، از سفر آقای کونته به واشنگتن استقبال کرد و در توییتی نوشت:« با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا دیدار کردم. مرد با کفایتی است و خدمات بسیاری به مردم ایتالیا خواهد کرد. بزودی با او در کاخ سفید ملاقات می کنم.»

پانزده ماه پیش، پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از پائولو جنتولینی، نخست وزیر سابق ایتالیا در کاخ سفید از اقدامات امنیتی رم تشکر کرده بود.

پرزیدنت ترامپ گفت:«ایتالیا دومین کشوری است که بیشترین تعداد سرباز را به عراق و افغانستان اعزام کرده است. شخصاً از تلاش های ایتالیا برای مقابله با بحران پناهندگان، تثبیت اوضاع در لیبی، و مبارزه با داعش تا نابودی کامل آن شبه نظامیان، قدردانی می کنم.»

نزدیکی جغرافیایی ایتالیا به قاره آفریقا، سواحل ایتالیا در دریای مدیترانه را به صورت یکی از اولین مقاصد پناهجویان درآورده و به مخالفت با پذیرش بی رویه مهاجران در آن کشور دامن زده است.

نخست وزیر ایتالیا نیز معتقد است که باید تا حد امکان با پدیده قاچاق پناهجویان در دریای مدیترانه مقابله کرد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در رابطه با سیاستهای مهاجرتی مد نظر خود خطاب به دیگر اعضای اتحادیه اروپا گفته بود :«اتحادیه اروپا مقررات جدید مربوط به مهاجرت و ضرورت کنترل مرزها بویژه مرزهای آبی و دریائی را تصویب کرده است. بر این اساس، نخست تمام کشتی هائی که در دریای مدیترانه فعالیت می کنند باید از دستورالعمل های جدید تبعیت کرده، و در عملیات گارد ساحلی لیبی برای مقابله با قاچاقچیان انسان مداخله نکنند.»

جوزپه کونته، ۴۵ ساله، دولتمردی دست راستی و معتقد به «ضرورت حفاظت از مرزها و هویت ایتالیایی» است، و به گزارش روزنامه واشنگتن پست بر خلاف سایر اعضای اتحادیه اروپا «متحد طبیعی» دولت ترامپ شمرده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قوه قضائیه: اخلالگران بازار سکه و ارز با بانک مرکزی هماهنگ بودند

همزمان با ادامه بحران ارز و سکه در ایران، سخنگوی قوه قضائیه بانک مرکزی ایران را متهم کرد که به صورت بی‌ضابطه ارز در اختیار افرادی قرار می‌داده که اکنون با اتهام اخلال در سیستم اقتصادی، بازداشت شده‌اند.

غلامحسین محسنی اژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه روز شنبه ۶ مرداد به خبرنگاران گفت که متهمی که به «سلطان سکه» معروف شده از بانک مرکزی ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۵۱ میلیون یورو گرفته بود و بنا به اعترافاتش بخشی از ارز دریافتی را « بیش از قیمت بازار» فروخته است.

این مقام ارشد قضایی می‌گوید که بانک مرکزی به سوال‌های قوه قضائیه درباره مکانیزم در اختیار قرار دادن این میزان ارز و چگونگی نظارت بر فروش آن در مجرایی خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز پاسخ نداده است.

همزمان بانک مرکزی ایران بهای دلار دولتی را از ۴۲۰۰ تومان به ۴۴۰۳ تومان افزایش داده است. پیش از این مقامات دولتی وعده داده بودند که نرخ این دلار تغییر نخواهد کرد و مشکلی برای تامین دلار وجود نخواهد داشت.

با این حال افشای فساد در اعطای ارز دولتی به برخی افراد و شرکت‌ها و اعتراف مقامات دولتی به ناکارآمدی سیاست‌های ارزی، در نهایت منجر به تغییر رئیس بانک مرکزی شد و عبدالناصر همتی جانشین ولی‌الله سیف شد.

همزمان دستگاه قضایی ایران هم در تلاش است تا با دستگیری افرادی که آنها را اخلالگر اقتصادی می‌نامد، از گسترش نابسامانی بازار سکه و ارز جلوگیری کند.

نابسامانی در بازار سکه و ارز ایران به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام اوج گرفته و جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا این آشفتگی را گسترش بخشیده است.

گزارش شده که در بازار غیررسمی ارز تهران هر دلار آمریکا به حدود ۹۵۰۰ تومان هم رسیده و پیش‌بینی می‌شود با بازگشت تحریم‌های نفتی این قیمت بار دیگر افزایش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران: جوانان تحصیلکرده شهرهای بزرگ «کانون بد حجابی» هستند

یکی از «دختران خیابان انقلاب» که به حجاب اجباری معترض هستند

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که در وبسایت این نهاد منتشر شده، جوانان تحصیلکرده شهرهای بزرگ ایران را «کانون بد حجابی» و طراح اصلی «حرکت‌‌های ضد حجاب» معرفی کرده است.

این نهاد رسمی همچنین از «بی‌‌رغبتی در خصوص حجاب شرعی» در میان بخشی از افراد جامعه خبر داده و مدعی شده است ۸۵ درصد از جمعیت افراد «بد‌‌ حجاب» حجاب شرعی را «ارزشمند» می‌دانند اما نسبت به مداخله دولت در کنترل حجاب «مقاومت ذهنی» دارند و استعداد تبدیل به «بدحجابان هنجارشکن» را دارا هستند.

در اسفند ماه ۱۳۵۷ و تنها چند روز پس از پیروزی انقلابیون، آیت‌الله خمینی فرمان حجاب اجباری را صادر کرد. این تصمیم از آن زمان تاکنون مورد مخالفت جامعه مدنی ایران قرار گرفته است.

حجاب اجباری در ایران، یکی از موارد نقض حقوق شهروندی شمرده می‌شود و زنان بسیاری در طول سالیان گذشته به دلیل آنچه بدحجابی یا بی‌حجابی خوانده می‌شود با برخوردها و محرومیت‌های فراوانی مواجه شده‌اند.

در ماه‌های اخیر و پس از به راه افتادن کمپین‌هایی برای برداشتن حجاب اجباری از جمله حرکت اعتراضی زنان که به «دختران خیابان انقلاب» معروف شد، صدور حکم قضایی برای این دسته از معترضان شدت گرفته است.

نسرین ستوده، وکیل «دختران خیابان انقلاب» نیزبه اتهاماتی از جمله پذیرفتن وکالت معترضان به حجاب اجباری در بازداشت به سر می‌برد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز با اعتراض به بازداشت ۳۰ زن به دلیل اعتراض به حجاب اجباری، عنوان کرده که «مردم ایران استحقاق دارند به حقوق انسانی‌شان احترام گذاشته شود».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان مذاکرات مقدماتی با آمریکا را سازنده توصیف کرد

گروه طالبان افغانستان تأیید کرد که گفت‌وگوهایی مستقیم با ایالات متحده در هفته گذشته در قطر پیرامون یافتن راهی برای مذاکره در مورد پایان جنگ ۱۷ ساله افغانستان صورت گرفته است.

یک مقام ارشد طالبان روز جمعه به صدای آمریکا گفت که خانم الیس ولز، معاون مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، سرپرست هیئت نمایندگی آمریکا در ملاقات با طالبان در شهر دوحه قطر بوده است.

این مقام طالبان گفت که مذاکرات مقدماتی صرفا بر زمینه سازی برای تماس‌ها و ملاقات‌های آتی بین طالبان و ایالات متحده متمرکز بود.

وی افزود:«این گفت‌وگوها در فضایی خوب صورت گرفت و بحث ها سازنده بود.»

گزارشهای ملاقات روز دوشنبه پیش در پایتخت قطر در روزنامه های آمریکا منتشر شد، ولی مقامات آمریکا تا کنون در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش‌های منتشر شده در رابطه با گفت‌وگوهای قطر تنها گفت که ایالات متحده برای پیشبرد روند صلح در مشورت نزدیک با دولت افغانستان همه راه‌ها را بررسی و ارزیابی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات علیه فساد در عراق ادامه دارد

.

عراق روز جمعه بازهم صحنه تظاهرات اعتراضی مردم در میدان التحریر بغداد علیه فساد گسترده در این کشور بود.

تظاهرکنندگان خواهان استعفای مقام‌های فاسد و برگزاری دادگاه برای محاکمه متخلفان اقتصادی و افراد فاسد دولتی بودند.

بیش از دو هفته است که تظاهرکنندگان در مرکز و جنوب عراق در اعتراض به مشکلات و فساد و با درخواست زندگی بهتر و کار تظاهرات می کنند.

در نماز جمعه شیعیان کربلا، یک مقام ارشد شیعیان در حمایت از تظاهرکنندگان و درخواست‌های آنان سخن گفت و افزود ضروری است که دولت به تقاضاها و مشکلات مردم توجه کند.

گزارش هیل از مشکلات داخلی عراق

در همین حال، وبسایت هیل در واشنگتن که مورد توجه کاخ سفید و بسیاری از قانونگذاران در آمریکا است در گزارشی ضمن اشاره به موج اعتراض‌های گسترده علیه بیکاری، کمبود آب، برق و زیرساخت ها در جنوب عراق نوشت که دولت عراق به کمک شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و ارتش آموزش دیده توسط آمریکا، به سرکوب تظاهرات در بغداد اقدام کرده است.

هیل نوشت که اعتراض‌ها در جنوب عراق به آمریکا فرصت داده است با بازنگری در سیاست خود، از دادن چک سفید به بغداد خودداری کند، زیرا دولت عراق در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند.

پیشتر، بازرس کل در آمریکا در گزارشی رسمی گفته بود که عوامل مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در گروه موسوم به حشد شعبی یکی از چالش‌های اصلی در مقابل آمریکا در عراق است.

هیل همچنین نوشت که ثبات آینده عراق مورد سئوال است. به موازات اعتراض‌ها در جنوب، در شمال نیز، اقلیم کردستان صحنه بازگشت بی‌ثباتی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا صدور احکام زندان برای دانشجویان معترض ایرانی را محکوم کرد

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت: «ما اقدام ایران در صدور حکم زندان برای دانشجویانی که به طور صلح آمیز تظاهرات کرده بودند را محکوم می‌کنیم.»


در ادامه این توییت آمده است: «دانشجویان نباید برای ابراز عقایدشان از طریق تظاهرات صلح آمیز تنبیه شوند. اینها حقوق بشر جهانی هستند که ایران برای محترم شمردن آن تعهد بین المللی دارد.»

در اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته و تنها در هفته اول اعتراضات، بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس دست کم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند که در ادامه به ۱۵۰ دانشجو رسید. به گفته او برای ۱۷ نفر از دانشجویان احکام قضایی صادر شده است.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

دیدبان حقوق بشر هفته پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض‌هایی در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض‌ها رنگ و بوی اقتصادی داشت، اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض‌ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالباتشان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتورها به اروپا علیه سرپیچی از تحریم های آمریکا هشدار می دهند

گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز

گروهی از سناتورهای جمهوریخواه به کشورهای اروپایی هشدار داده اند سعی نکنند از تحریم های آمریکا که به زودی بر ایران اعمال خواهد شد سرپیچی کنند.

ده سناتور که همه مخالف توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران بوده اند در نامه ای به سفیران بریتانیا، فرانسه و آلمان نوشته اند هر گونه تلاش برای گریز از تحریم ها یا تضعیف آن ها مایه نگرانی خاص خواهد بود. آن ها می گویند چنین اقداماتی با واکنش کنگره روبرو خواهد شد. نخستین دور تحریم ها که از سوی دولت اوباما بر مبنای توافق هسته ای برداشته شد در ۱۵ مرداد ماه دوباره برقرار می شود. دور دوم تحریم ها ۱۳ آبان دوباره اعمال خواهد شد.

این سناتورهای منتقد برجام شامل سناتور تد کروز از ایالت تگزاس، سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا و سناتور تام کاتن از ایالت آرکانزاس یادآوری می کنند که تحریم ها قانون آمریکا است و تنها به خاطر توافق دولت قبلی تخفیف یافته بود. پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه امسال خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد.

این سناتورها در نامه شان نوشته اند: «ما این نامه را نوشته ایم تا از شما بخواهیم به تمام تحریم های آمریکا عمل کنید و همچنین تاکید کنیم اگر در پی گریز از قوانین مصوب آمریکا یا تضعیف آن باشید مایه نگرانی خاص ما خواهد بود. این قوانین از تصویب کنگره گذشته است، به امضای پرزیدنت اوباما رسیده و به دست پرزیدنت ترامپ به اجرا گذاشته خواهد شد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان ملل: ۱۵۰۰ مهاجر امسال در دریای مدیترانه جان باختند

برای پنجمین سال پیاپی دست کم ۱۵۰۰ نفر از مهاجران در دریای مدیرترانه از بین رفتند؛ و مسیر لیبی به ایتالیا مرگبارترین مسیر مهاجران بوده است.

به گزارش رویترز، سازمان ملل متحد روز جمعه با اعلام این مطلب، گفت که از هر ۱۹ نفر یک نفر جان خود را از دست داده است.

«سازمان بین المللی مهاجرت» می گوید اسپانیا که جای ایتالیا را به عنوان مقصد اول مهاجرانی که از طریق مدیترانه از آفریقا راهی اروپا می شوند گرفته است، در سال جاری میلادی، اسامی ۲۱ هزار مهاجر را ثبت کرده است.

در مجموع، ۵۵هزار مهاجر در سال جاری میلادی به سواحل اروپا رسیده اند.

هنوز حدود ۵ ماه تا پایان امسال باقی مانده است.

سال گذشته میلادی، در مدت مشابه، بیش از ۱۱۱هزار نفر به اروپا رسیدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پوتین می گوید آماده دعوت از ترامپ برای سفر به مسکو است؛ واکنش کاخ سفید

دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه اعلام کرد آماده دعوت از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای سفر به مسکو است و همچنین آماده است که خود از واشنگتن دیدن کند، مشروط بر اینکه شرایط درست باشد.

کاخ سفید در واکنش به این خبر، اعلام کرد در صورت دریافت دعوت رسمی، مشکلی برای انجام این سفر ندارد.

اظهارات پوتین در نشست رهبران کشورهای «بریکس» در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، صورت گرفت. به گزارش آسوشیتدپرس، پیشتر، کاخ سفید از پیشنهاد دونالد ترامپ که پوتین ممکن است پاییز امسال به کاخ سفید بیاید، عقب نشینی کرده بود.

در پی دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی، آقای ترامپ به خاطر اینکه ظاهرا ادعای پوتین که روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا مداخله نکرده را پذیرفته، مورد انتقاد گسترده ای قرار گرفته بود.

حالا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید تا زمانی که تحقیقات بازپرس ویژه در مورد احتمال تبانی میان روسیه و کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ پایان نیابد، جلسه ای میان پوتین و ترامپ صورت نمی گیرد، که معنی آن این است چنین نشستی احتمال دارد در سال ۲۰۱۹ صورت بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید ادعای آمادگی ارتش آمریکا برای حمله به ایران را رد کرد

کاخ سفید به گزارشها درباره ادعای آمادگی ایالات متحده برای حمله به ایران واکنش نشان داد و گفت چنین گزارش هایی را تایید نمی کند.

«هوگان گید لی» معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: آنچه می توانم بگویم این است که موضع رئیس جمهوری درباره ایران، از جمله در مورد اقدامات بی ثبات سازی در منطقه و تمایل و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای بسیار روشن است.

وی افزود: این یکی از دلایلی است که او توافق برجام را بدترین توافق در تاریخ دانست چون مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود و در واقع آن راه را برای جمهوری اسلامی هموار می کند.

معاون سخنگوی کاخ سفید افزود: ایالات متحده با همکاران و متحدانش تلاش می کند تا ایران را وادار به تغییر رفتارو توقف اقدامات خود در سراسر منطقه کنیم و با اسرائیل نیز در چارچوب همین هدف کار می کنیم.

روز گذشته، شبکه «ای بی سی» به نقل از منابع خود گزارش داده بود که ایالات متحده آمریکا آماده است بزودی به تاسیسات اتمی ایران حمله کند و این پیش بینی نشان می دهد حمله ممکن است ماه آینده صورت گیرد.

همزمان روز جمعه جیم متیس وزیر دفاع آمریکا این گزارش را «خیالبافی» نامید. وی گفت: اطمینان دارم این اقدام (حمله به ایران) چیزی نیست که در حال حاضر در دست بررسی باشد. فکر می‌کنم داستان‌سرایی، بهترین توصیفی است که می‌توانم درباره آن بگویم

پیش از این، «مالکوم ترونبول» نخست وزیر استرالیا، نیز گزارش شبکه تلویزیونی «ای بی سی» استرالیا را که می گوید وزیران ارشد این کشور برای حمله احتمالی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران آماده می شوند، «گمانه زنی» خواند.

روزنامه گاردین با انتشار این خبر، به نقل از مالکون ترونبول نوشت: «من امروز خبری در ای بی سی دیدم که به نقل از منابع دولتی استرالیا چنین ادعایی می کرد.»

به نوشته گاردین، ترونبول در مورد این گزارش گفت: «این گمانه زنی است، و از منابع ناشناس نقل قول می کند.»

نخست وزیر استرالیا به رادیوی ای بی سی گفت: «ای بی سی حتی پیش از پخش این خبر با من یا دفتر من تماسی نگرفت.»

او گفت: «آنها با وزیر خارجه یا دفتر او، وزیر دفاع یا دفتر او، یا رئیس ستاد نیروهای دفاعی تماسی نگرفتند.»

به گزارش ای بی سی، ترونبول گفت: «باید بگویم که هیچ دلیلی ندارم که باور کنم این خبر پایه و اساسی حقیقی دارد.»

یک منبع ارشد امنیتی به ای بی سی گفته بود که تاسیسات دفاعی استرالیا، از جمله تاسیسات کاملا مخفی «پاین گپ» در «قلمروی شمالی» این کشور ممکن است در شناسایی اهدافی در ایران نقش ایفا کنند.

این مبنع به ای بی سی همچنین گفته بود که سرویس های اطلاعاتی بریتانیا نیز ممکن است در این امر مشارکت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: تغییر یا سرنگونی رژیم در ایران مد نظر واشنگتن نیست

جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون - ۵ مرداد ۱۳۹۷

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با بیان این که سیاست تغییر یا سرنگونی رژیم در ایران مد نظر ایالات متحده نیست، بار دیگر تاکید کرد هدف اصلی همچنان تغییر رفتار تهران در منطقه خاور میانه بوده که از دید واشنگتن تهدید آمیز است.

این اظهارات جیم متیس پس از آن بیان می‌شود که در روزهای اخیر تنش لفظی میان مقام‌های ارشد ایران و آمریکا بالا گرفته است و پیشتر در روز جمعه هم گزارشی از برنامه آماده سازی آمریکا برای حمله نظامی به ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پنتاگون که آیا آمریکا سیاستی را برای تغییر یا سرنگونی رژیم ایران در پیش گرفته است گفت، «این چیزی نیست که مد نظر بوده باشد.»

آقای متیس تصریح کرد، آنچه ما می‌خواهیم این است که ایرانی‌ها در طیفی از موارد که به واسطه استفاده از نیروهای مسلح، دستگاه‌های اطلاعاتی و عوامل وابسته و گروه‌های نیابتی خود تهدید به شمار می‌آید، رفتار خود را تغییر دهند.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا گویاترین یا دقیق‌ترین سخنانی است که یک مقام ارشد دولت ایالات متحده، از پس از نشست پنجشنبه شب شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید که موضوع ایران را هم در بر داشت، تاکنون بیان کرده است.

سخنان جیم متیس پس از بیان شد که شبکه «ای بی سی» استرالیا روز گذشته به نقل از منابع خود گزارش داده بود ایالات متحده آماده است به زودی به تاسیسات اتمی ایران حمله کند و پیش بینی‌ کرد حمله ادعایی ممکن است ماه آینده صورت گیرد.

وزیر دفاع آمریکا درباره این گزارش گفت، «داستان‌سرایی» بهترین توصیفی است که می‌توانم در این باره بکنم.

کاخ سفید هم پیشتر در روز جمعه به این گزارش واکنش نشان داد و گفت آن را تایید نمی‌کند.

«هوگان گید لی» معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت، آنچه می‌توانم بگویم این است که موضع رئیس جمهوری درباره ایران، از جمله در مورد اقدامات بی ثبات کننده تهران در منطقه و تمایل و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بسیار روشن است.

پیش از مقام های آمریکایی، «مالکوم ترونبول» نخست وزیر استرالیا گزارش شبکه تلویزیونی آن کشور را «گمانه زنی» خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نشست بنیاد «دفاع از دموکراسی» درباره تلاشهای هسته‌ای ایران و سوریه

ایلیم پوبلت مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق سخنران اول این نشست بود.

بنیاد «دفاع از دموکراسیها» در واشنگتن روز جمعه میزبان نشستی درباره تلاشهای هسته ای مشابه ایران و سوریه بود. در این نشست مدیر کل وزیر خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق نیز سخنرانی کرد.

«ایلیم پوبلت» مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق در بخشی از سخنانش گفت سوریه قبل و بعد از اینکه عضو کنوانسیون تسلیحات شیمیایی شود، به طور علنی هنجارهای بین المللی در ممنوعیت استفاده از عامل های شیمیایی به عنوان سلاح را نقض کرد.

وی افزود: کشورهای مسئولیت پذیر به اقدامات سوریه در نقض کنوانسیون تسلیحات شیمیایی با استفاده از مکانیزم های موجود در کنوانسیون واکنش نشان دادند، و به ویژه رژیم اسد را به وضعیت تعبیت از کنوانسیون برگرداندند.

خانم پوبلت افزود: بی توجهی آشکار سوریه به تعهدات بین المللی به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی محدود نمی شود. سوریه همچنان در رابطه با پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای نیز در وضعیت عدم انطباق به سر می برد... سوریه برای ایران این فرصت را فراهم کرده است که نفوذ خود را گسترش دهد و امنیت اسرائیل، لبنان، و حتی اهداف دیگر در سراسر مدیترانه را تهدید کند.

وی در بخشی از سخنان خود به ایران اشاره کرد و گفت: برجام هم از نظر فنی، هم در سطح سیاسی و هم در سطح عملی، ایراد داشته است.

مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق افزود که پرزیدنت ترامپ بر تهدیدات ناشی از بند «غروب» توافق برجام تاکید کرده است. نمونه های فنی یا ایراد آن این است که به محدودیت وضع شده بر میزان ذخایر اورانیوم هگزافلوراید که در سطح ۳.۶۷ درصد غنی شده باشد، پایان می دهد..

وی افزود: مواد مربوط به راستی آزمایی در برجام به اندازه کافی پیش نرفته بود. از آنجایی که ایران یک کارنامه مخفی کاری در حوزه فعالیت های هسته ای دارد، ایران به یک رژیم بازرسی سرزده نیاز دارد که نسبت به هدف اصلی عدم دسترسی دائمی ایران به هرگونه مسیر به سمت سلاح های هسته ای، اطمینان دهد.

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی ها، مارک دوبوویتز رئیس اجرایی این بنیاد، اورد کیتری مشاور ارشد این بنیاد، والری لینزی مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین و اندره تبلر از مشاوران موسسه مارتین گروس سخنرانی کردند.

مارک دوبوویتز که مجری این پنل بود، گفت: بنیاد دفاع از دموکراسی ها یک موسسه فراحزبی در حوزه سیاستگذاری است که روی مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی تمرکز دارد و طی ۱۵ سال گذشته مسائل تسلیحات هسته ای و شیمیایی، هسته کارهای ما بوده است.

آندره تبلر، از مشاوران موسسه مارتین گروس در این نشست گفت: ایران به خاطر برجام حضورش را در منطقه گسترش داد.... بعد از خروج از برجام به نظر من طرحی برای کاهش نفوذ ایران باید داشت، اما مشکل این جا است که باید منابع نظامی داشته باشید.

همچنین ولری لینزی مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین گفت: فکر می کنم حتی با نبود آمریکا در برجام، ادامه برجام از نظر تلاش ها برای منع گسترش تسلیحات هسته ای مفید است.

وی به افشاگری نخست وزیر اسرائیل درباره اسناد هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: من آرشیو هسته ای مربوط به ایران در اسرائیل را ندیدم....ارزیابی من این است که اطلاعات و جزئیات زیادی در مورد تاریخ فعالیت هسته ای تسلیحاتی ایران ارائه می دهد.. نگهداشتن آرشیو اسناد هسته ای (که اسرائیل می گوید از ایران خارج کرده) از سوی ایران ناقض «روح» توافق برجام بوده است.

اوردی کیتری مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی نیز در این نشست گفت: نگرانم که پیام پیروزی بشار اسد و مسئول ندانستن او برای جنایات در سوریه این پیام را به رژیم های یاغی و دیکتاتورهای خشن منتقل کند که آنها هم فکر کنند می توانند دست به اقدام مشابه بزنند، و ما باید این روند را معکوس کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گروه ناظر انتخاباتی می گوید رقابت در انتخابات پاکستان برای همه برابر نبود

یک گروه از اتحادیه اروپا که نظاره گر انتخابات پاکستان بوده است روز جمعه گفت که عرصه انتخابات برای احزاب شرکت کننده برابر نبود.

به گزارش رویترز، گروه نظارت بر انتخابات اتحادیه اروپا، می گوید اگرچه مقررات گوناگونی با هدف اطمینان یافتن از برابر بودن عرصه رقابت در انتخابات پاکستان وجود دارد، این گروه به این نتیجه رسیده است که عرصه انتخابات برای همه احزاب برابر نبوده است.

عمران خان، کریکت باز پاکستانی که به سیاست روی آورده، در انتخابات اخیر و با فاصله ای زیاد از رقبا، اعلام پیروزی کرد.

حزب نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان که زندانی است، گفته است عوامل قدرتمند در ارتش پاکستان کمپین این حزب را سرکوب کردند.

این حزب همچنین گفته است در روند شمارش آرا تقلب شده است. با این حال این حزب پیروزی عمران خان را به او تبریک گفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا شاید برای شناسایی بقایای سربازان آمریکایی یک هیات نظامی به کره شمالی بفرستد

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا - آرشیو

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد ارتش آمریکا امکان اعزام هیاتی به کره شمالی برای همکاری با نظامیان آن کشور جهت شناسایی و انتقال بقایای سربازان آمریکایی کشته در جنگ کره را «قطعا» بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس با بیان این که این موضوع قطعا تحت بررسی است، گفت انتقال بقایای سربازان آمریکایی توسط کره شمالی برای گفت‌وگوهای دیپلماتیک گسترده‌تر بین واشنگتن و پیونگ یانگ مثبت است.

به گفته یک مقام پنتاگون، آخرین باری که نظامیان آمریکا برای این منظور به کره شمالی رفتند، سال ۲۰۰۵ میلادی بود.

پیشتر در روز جمعه، یک هواپیمای نظامی آمریکا ۵۵ بسته را که گفته می شود حامل بقایای سربازان کشته شده و مفقود الاثر آمریکایی در جنگ قریب نیم قرن پیش شبه جزیره کره است، به کره جنوبی منتقل کرد.

این اقدام در چارچوب توافقی است که در جریان دیدار تاریخی اخیر پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون در سنگاپور حاصل شد.

امروز با نشستن هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در فرودگاهی در کره جنوبی، فرآیند شناسایی این سربازان که خانواده های آنها بیش از شش دهه است به دنبال عزیزانشان هستند، آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: بقایای سربازان آمریکایی باقی مانده در کره شمالی به زودی وارد خاک آمریکا خواهد شد. پس از سپری شدن سالهای درازی، لحظه بزرگ برای بسیاری از خانواده ها خواهد بود. سپاس کیم جون اون

پرزیدنت ترامپ شب گذشته نیز در جمع کارگران کارخانه تولید ورقهای فولادی در ایالت ایلینوی بار دیگر گفت سیاستهای دولتش در قبال پیونگ یانگ اعمال و ادامه کمپین فشار و تحریم های حداکثری است، که تاکنون نتیجه بخش بوده است.

آقای ترامپ گفت: به گمانم روابط خوبی با رهبر کیم برقرار کردم. به نظرم کارهای خوب زیادی در انتظار ماست. بدون آن حرفها علیه او و بدون اعمال تحریمها، و دیگر اقدامات ما، به اینجا نمی رسیدیم. شما گزارشهای برچیده شدن و نابود کردن برخی از اجزای برنامه اتمی شان را شنیده اید.

جنگ کره در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی روی داد که دو کره در مقابل هم قرار گرفتند. در حالیکه چین و شوروی سابق حامی همسایه شمالی بودند، آمریکا نیز از کره جنوبی حمایت می کرد.

آمریکا حدود ۳۰۰هزار نیرو در این جنگ داشت. این جنگ بیش از ۱.۵ میلیون کشته برجای گذاشت که حدود ۴۰۰ هزار آمریکایی در آن کشته شدند.

بر پایه آمار پنتاگون وزارت دفاع آمریکا حدود هفت هزار و هفت سرباز آمریکایی در طی جنگ کره مفقود الاثر شدند.

دو کره در سال ۱۹۵۳ صرفا توافق آتش بس امضا کردند و به صلح دست نیافته اند. به تازگی رسانه دولتی کره شمالی از تمایل برای امضای یک توافق صبح با همسایه جنوبی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لندن در تلاش برای حل معضل آسانژ| اکوادور: او در نهایت باید از سفارت برود

جولیان آسانژ، بنیانگذار ۴۶ ساله ویکی‌لیکس، حدود شش سال است که به سفارت اکورادور در لندن پناه برده است.

همزمان با ادامه تلاش‌های دولت بریتانیا برای حل معضل بنیانگذار ۴۶ ساله ویکی‌لیکس، که حدود شش سال است به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است، رئیس جمهوری اکوادور روز جمعه اعلام کرد جولیان آسانژ باید در نهایت ساختمان سفارت آن کشور در بریتانیا را ترک کند.

پس از آن که در سال ۲۰۱۰ دو زن در سوئد علیه جولیان آسانژ بابت «آزار جنسی» شکایت کردند، دادستانی سوئد خواستار بازجویی از او شد، اما به دنبال امتناع آسانژ از این کار، دادستانی سوئد در نهایت با بیان این که انتقال او برای بازجویی ممکن نیست پرونده را مختومه اعلام کرد.

اما به دنبال انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا در سایت افشاگر ویکی‌لیکس در همان سال، وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقات درباره بنیانگذار سوئدی آن را آغاز کرد و خواستار استرداد او به آمریکا شد. وزیر دادگستری آمریکا گفته است بازداشت آسانژ از اولویت‌های آن وزارتخانه است.

شبکه خبری اسکای روز جمعه در گزارشی در همین زمینه از قول لنین مورنو رئیس جمهوری اکوادور نوشت که او در سفر اخیر خود به لندن با مقام‌های دولت بریتانیا درباره وضعیت آسانژ گفت‌وگو کرده و گفته است که وی در نهایت باید از ساختمان سفارت اکوادور در لندن خارج شود.

با این حال به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی دولت بریتانیا در واکنش گفت در سفر هفته پیش رئیس جمهوری اکوادور به لندن صحبتی در این زمینه نشد.

آقای مورنو هفته گذشته برای شرکت در یک نشست بین المللی درباره ناتوانی‌های جسمی در جهان به بریتانیا رفته بود.

یک قاضی بریتانیایی اواسط بهمن گذشته با لغو حکم بازداشت آسانژ مخالفت کرد و به این ترتیب او همچنان تحت پیگرد است و در صورت خروج از سفارت اکوادور دستگیر می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تلاش ناموفق هکرهای روس برای نفوذ به کامپیوتر سناتور دموکرات در آمریکا

تصویر آرشیوی از کلیر مک‌کاسکیل

روس ها سعی کردند که کامپیوترهای حزب دموکرات آمریکا را هک کنند اما موفق به انجام این کار نشدند.

به گزارش ان پی آر، هکرهای روسی که این تلاش را کردند، قصد دارند بر انتخابات ۲۰۱۸ آمریکا تاثیر بگذارند.

هکرهای روس تلاش کردند وارد سیستم کامپیوتری سناتور دموکرات، کلیر مک‌کاسکیل شوند که گفته می شود یکی از سناتورهای دموکراتی است که در انتخابات پاییز امسال، کار بسیار سختی را برای انتخاب شدن در پیش دارد.

«دیلی بیست» نیز گزارش داده است که تلاش برای نفوذ به سیستم کامپیوتری مک‌کاسکیل اولین اقدام معلوم شده کرملین برای دخالت در انتخابات میان دوره ای پاییز امسال در آمریکا، به شمار می رود.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر گفته اند روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در آمریکا مداخله کرده است.

کلیر مک‌کاسکیل از منتقدان جدی روسیه و رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارسال بقایای تعدادی از سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره توسط پیونگ یانگ

محموله بقایای تعدادی از سربازان آمریکایی

یک هواپیمای نظامی آمریکا، پنجاه و پنج بسته را که گفته می شود، حامل بقایای سربازان کشته شده و مفقود الاثر آمریکائی در جنگ قریب نیم قرن پیش کره است، به کره جنوبی آورد.

این اقدام در چارچوب توافقی است که در جریان دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون حاصل شد.

امروز با نشستن هواپیمای ترابری نظامی آمریکا در فرودگاهی در کره جنوبی، فرآیند شناسایی این سربازان که خانواده های آنها بیش از شش دهه است به دنبال عزیزانشان هستند، آغاز شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: بقایای سربازان آمریکایی باقی مانده در کره شمالی به زودی وارد خاک آمریکا خواهد شد. پس از سپری شدن سالهای درازی، لحظه بزرگ برای بسیاری از خانواده ها خواهد بود. سپاس کیم جون اون

پرزیدنت ترامپ شب گذشته نیز در جمع کارگران کارخانه تولید ورقهای فولادی در ایالت ایلینوی بار دیگر گفت سیاستهای دولتش در قبال پیونگ یانگ اعمال و ادامه کمپین فشار و تحریم های حداکثری است، که تاکنون نتیجه بخش بوده است.

آقای ترامپ گفت: به گمانم روابط خوبی با رهبر کیم برقرار کردم. به نظرم کارهای خوب زیادی در انتظار ما است. بدون آن حرفها علیه او، و بدون اعمال تحریمها، و دیگر اقدامات ما، به اینجا نمی رسیدیم. شما گزارشهای برچیده شدن و نابود کردن برخی از اجزای برنامه اتمی شان را شنیده اید.

بخشی از بقایای سربازان آمریکایی جنگ کره تحویل مقامات ایالات متحده شد

جنگ کره در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی روی داد که دو کره در مقابل هم قرار گرفتند. در حالیکه چین و شوروی سابق حامی همسایه شمالی بودند، آمریکا نیز از کره جنوبی حمایت می کرد.

آمریکا حدود ۳۰۰هزار نیرو در این جنگ داشت. این جنگ بیش از ۱.۵ میلیون کشته برجای گذاشت که حدود ۴۰۰ هزار آمریکایی در آن کشته شدند.

بر پایه آمار پنتاگون وزارت دفاع آمریکا حدود هفت هزار و هفت سرباز آمریکایی در طی جنگ کره مفقود الاثر شدند.

دو کره در سال ۱۹۵۳ صرفا توافق آتش بس امضا کردند و به صلح دست نیافته اند. به تازگی رسانه دولتی کره شمالی از تمایل برای امضای یک توافق صبح با همسایه جنوبی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظرسنجی ها: رای دهندگان بریتانیایی از همه پرسی در مورد شروط نهایی بریگزیت حمایت می کنند

آرشیو

نظرسنجی ها حاکی از آن است که رای دهندگان بریتانیایی خواهان همه پرسی بر سر شروط نهایی خروج از اتحادیه اروپا هستند.

نظر سنجی «یوگاو» می گوید ۴۲ درصد افراد خواهان رای گیری دوباره بر سر شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند و ۴۰ درصد نیز می گویند رای گیری لازم نیست، بقیه می گویند نمی دانند که رای گیری لازم است یا خیر.

به نوشته تایمز، در این نظرسنجی که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه همین هفته صورت گرفت ۱۶۵۳ بزرگسال در بریتانیا شرکت کردند.

به نوشته رویترز، در حالی که تنها هشت ماه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زمان باقی است، هنوز روشن نیست که پس از خروج از اتحادیه جریان تجارت چگونه پیش خواهد رفت.

«ترزا می» نخست وزیر بریتانیا سعی دارد که با اتحادیه اروپا به توافق برسد، اما در حزب او، شماری با نحوه عملکرد خانم می در این باره به شدت مخالف هستند.

«ترزا می» برای سناریویی که در آن توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا صورت نمی گیرد، نیز برنامه ریزی می کند؛ سناریویی که در آن بریتانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ بدون هیچ توافقی از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. چنین سنارویی ممکن است بازارهای مالی و تجارت در سراسر اروپا را تحت تاثیر قرار دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال تعلیق فعالیت‌های «رنو» در ایران قوت گرفت

مراسم رونمایی از یک مدل جدید خودروی شرکت «رنو» در تهران - مهر ۱۳۹۵

با نزدیک شدن موعد بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران، به دنبال خروج واشنگتن از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵، شرکت خوروسازی فرانسوی «رنو» برای تعلیق احتمالی فعالیت‌های خود در ایران آماده می‌شود.

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه در گزارشی نوشت، مدیرعامل رنو در بخشی از صحبت‌های خود در جریان یک ویدئو کنفرانس با جمعی از تحلیلگران اقتصادی درباره چشم انداز درآمد آن شرکت، این موضوع را مطرح کرد.

به گفته تیری بولور، با توجه به افت شدید فرصت‌های تجارت و سرمایه گذاری در ایران، رنو به دنبال فرصت‌های تجاری جدید، به ویژه در آفریقا، است.

به دنبال اجرای توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران در دی ماه ۱۳۹۴، ایران حوزه جذابی برای سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی شد و دو شرکت فرانسوی رنو و پژو هم فعالیت‌های خود را در آن کشور از سر گرفتند.

هر چند حجم تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران در این مدت به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است، اما با خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این شرکت‌ها تصمیم به ترک آن کشور گرفته‌اند.

پژو-سیتروئن هم، که سهم بزرگی در بازار خودرو ایران دارد، پیشتر اعلام کرده است فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق در می‌آورد. توتال، غول انرژی فرانسه، که قرارداد بزرگی با ایران بسته بود نیز تصمیم مشابه گرفته است.

هر چند دولت‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان، به عنوان سه قدرت اروپایی امضاکننده برجام، خواستار حفظ آن و ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران هستند، اما در نهایت خود آن شرکت‌ها هستند که باید تصمیم نهایی را بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسناد دولتی مرگ صدها نفر از بازداشت شدگان در زندان های سوریه را تایید می کند

نیویورک تایمز در گزارشی می نویسد طی هفته های گذشته صدها نفر از خانواده های سوری به طور ناگهانی متوجه شده اند که دولت، نام اعضای ناپدید شده آنها را در فهرست افراد کشته شده قرار داده است.

این روزنامه می نویسد مسئولان در دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به طور عمومی توضیح نداده اند که این افراد چگونه کشته شده اند و یا اینکه نام چند نفر در این فهرست قرار دارد.

بر اساس این گزارش، برخی از خانواده ها از طریق اسناد دولتی، حتی از روزی که مرگ اعضای ناپدید شده آنها ثبت شده است، مطلع شده اند.

نیویورک تایمز می گوید برخی از خانواده ها وقتی که می خواستند یک فرم ثبت نام دولتی را پر کنند، از این اخبار تکان دهنده با خبر شدند.

این اسناد، ظاهرا اولین باری است که دولت سوریه مرگ صدها و یا حتی هزاران نفر در زندان های خود را تایید می کند.

تحلیلگران می گویند تایید این موارد، شاید ناشی از اعتماد بشار اسد به پیروزی در جنگ داخلی و حفظ قدرت باشد که اکنون بدون ترس از عواقب کشته شدن زندانیان بسیار، مرگ آنها را تایید می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کردهای سوریه برای گفت‌وگو درباره آینده مناطق تحت تصرف خود وارد دمشق شدند

نیروهای دموکراتیک سوریه در حال نگهبانی و مراقبت از سد تشرین در جنوب کوبانی، پس از آزادسازی این مناطق از کنترل داعش - آرشیو

یکی از مقام‌های ارشد کرد سوری روز جمعه، در رأس هیاتی شامل نمایندگان گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه،» برای گفت‌وگو با بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور وارد دمشق شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نخستین دیدار مقام‌های کرد سوری با اسد است که بطور رسمی اعلام می‌شود و هدف آن تعیین سرنوشت مناطق تحت کنترل کردها پس از پایان جنگ است.

کردها امیدوار هستند بتوانند با دمشق به توافقی دست یابند که مناطق تحت تصرف خود را، که حدود یک چهارم مساحت سوریه را تشکیل می‌دهد، به صورت یک منطقه خودمختار اداره کنند.

«ریاض درار» نایب رئیس شورای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگوی تلفنی به رویترز گفته است که هیات کردهای سوری، به سرپرستی «الهام احمد» رئیس شورا، دو روز پیش وارد دمشق شده است.

به گفته آقای درار، هر چند این دیدار به معنای آغاز مذاکرات رسمی با دمشق نیست،اما «آغاز مذاکرات هدف اصلی ما است، چرا که وقت آن رسیده است تا خودمان مشکلات‌مان را حل و فصل کنیم.»

ایالات متحده در جنگ با پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی داعش در سوریه از نیروهای کردی حمایت کرده است و در مناطق تحت کنترل آنها حضور نظامی دارد؛ امری که اسد با آن مخالف است.

با این حال، رئیس دولت حاکم بر دمشق در ماه مه (اواسط بهار) امسال گفت که درهای مذاکره را با نیروهای دموکراتیک سوریه – که ائتلافی از نیروهای کرد و عرب سوری است – باز می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهاجم فلسطینی پس از قتل یک یهودی در شهرک اسرائیلی کشته شد

نیروهای امنیتی در شهرک اسرائیلی آدام - ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۸

یک مهاجم فلسطینی روز پنجشنبه وارد یک شهرک اسرائیلی در مناطق اشغالی کرانه باختری شد و یک نفر را با ضربات چاقو کشت و دو تن دیگر را مجروح کرد.

به گزارش رویترز و به نقل از منابع بیمارستانی و ارتش اسرائیل، این مهاجم با شلیک گلوله کشته شد.

بر اساس این گزارش، یکی از مردانی که مجروح شده در شرایط وخیمی به سر می برد و دیگری به طور سطحی مجروح شده است. بیمارستانی در اورشلیم تایید کرد که قربانی سوم این حمله، کشته شده است.

ارتش اسرائیل نیز گفت: «این تروریست به ضرب گلوله کشته شد.»

رسانه های اسرائیلی گزارش داده اند که مهاجم توسط یکی دیگر از ساکنان شهرک اسرائیلی «آدام» که بین اورشلیم و شهر رام الله در کرانه باختری ساخته شده است، کشته شد.

مقامات فلسطینی هنوز واکنشی نشان نداده اند. اما گروه فلسطینی حماس از حمله به شهرک اسرائیلی تمجید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر استرالیا: گزارش آماده شدن ارتش آمریکا برای حمله به ایران «گمانه‌زنی» است

«مالکوم ترونبول» نخست وزیر استرالیا، یک گزارش شبکه تلویزیونی «ای بی سی» استرالیا را که می گوید وزیران ارشد این کشور برای حمله احتمالی آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران آماده می شوند، «گمانه زنی» خواند.

روزنامه گاردین با انتشار این خبر، به نقل از مالکون ترونبول نوشت: «من امروز خبری در ای بی سی دیدم که به نقل از منابع دولتی استرالیا چنین ادعایی می کرد.»

شبکه «ای بی سی» به نقل از منابع خود گزارش داده بود که چنین حمله ای ممکن است حتی ماه آینده میلادی، انجام بگیرد.

به نوشته گاردین، ترونبول در مورد این گزارش گفت: «این گمانه زنی است، و از منابع ناشناس نقل قول می کند.»

نخست وزیر استرالیا به رادیوی ای بی سی گفت: «ای بی سی حتی پیش از پخش این خبر با من یا دفتر من تماسی نگرفت.»

او گفت: «آنها با وزیر خارجه یا دفتر او، وزیر دفاع یا دفتر او، یا رئیس ستاد نیروهای دفاعی تماسی نگرفتند.»

به گزارش ای بی سی، ترونبول گفت: «باید بگویم که هیچ دلیلی ندارم که باور کنم این خبر پایه و اساسی حقیقی دارد.»

یک منبع ارشد امنیتی به ای بی سی گفته بود که تاسیسات دفاعی استرالیا، از جمله تاسیسات کاملا مخفی «پاین گپ» در «قلمروی شمالی» این کشور ممکن است در شناسایی اهدافی در ایران نقش ایفا کنند.

این مبنع به ای بی سی همچنین گفته بود که سرویس های اطلاعاتی بریتانیا نیز ممکن است در این امر مشارکت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار سناتورهای جمهوریخواه آمریکا به اروپا در مورد تضعیف تحریم‌های ایران

مارکو روبیو (راست) و تد کروز (چپ) به همراه تام کاتن، از جمله سناتورهای شاخصی هستند که نامه را امضا کرده اند.

گروهی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی روز پنجشنبه به اتحادیه اروپا درباره هرگونه تلاش برای تضعیف یا دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ۱۰ سناتور که از مخالفان توافق هسته‌ای با ایران هستند این هشدار را طی نامه‌ای به سفیران بریتانیا، فرانسه و آلمان مطرح کرده‌اند.

آنها خطاب به این سه قدرت اروپایی – که با تصمیم آمریکا به خروج از برجام مخالفند – از هر تلاشی برای دور زدن یا تضعیف تحریم‌ها علیه ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

این گروه از قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا در ادامه نامه خود خاطر نشان کرده‌اند هر گونه تلاش برای انجام چنین کاری واکنش کنگره ایالات متحده را در پی خواهد داشت.

تد کروز نماینده تگزاس، مارکو روبیو نماینده فلوریدا و تام کاتن نماینده آرکانزاس، از جمله سناتورهای شاخصی هستند که نامشان در میان امضاکنندگان نامه به چشم می‌خورد.

ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان ۲۳ تیر ۱۳۹۴ به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای تهران دست یافتند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که از ابتدا مخالف توافق بود و آن را بد و فاجعه بار می‌خواند، هشتم ماه مه رسما اعلام کرد که واشنگتن از توافق خارج می‌شود.

به دنبال خروج آمریکا از توافق که از آن با عنوان برنامه جامع مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، تحریم‌های هسته‌ای که پس از اجرای آن لغو شده بود، دوباره باز خواهند گشت.

سه هم پیمان اروپایی واشنگتن، که پیش از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ تلاش کردند نظر او را عوض کنند، تلاش می‌کنند تا اثر تحریم‌های آمریکا بر ایران را کاهش دهند.

هر چند دولت‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار حفظ برجام و ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران هستند، اما در نهایت خود آن شرکت ها هستند که تصمیم می‌گیرند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و بیمه‌های اروپایی تا کنون اعلام کرده‌اند که روابط تجاری و سرمایه گذاری های خود را در ایران محدود یا قطع خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجلس نمایندگان طرح کنترل سرمایه گذاری‌های چین در آمریکا را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه طرحی را به منظور کنترل سرمایه‌گذاری های چین در ایالات متحده و پیشگیری از استفاده دولت آمریکا از فناوری‌های تولیدی شرکت‌های عمده مخابراتی و ارتباطاتی چینی به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «قانون مجوز دفاعی جان اس مک‌کین» با ۳۵۹ رأی موافق در برابر ۵۴ رأی مخالف به تصویب رسید و برای آن که تبدیل به قانون شود باید به تصویب سنا برسد و رئیس جمهوری آن را امضا کند.

در این طرح همچنین تدابیری برای تقویت نهادی موسوم به «کمیته سرمایه گذاری‌های خارجی در ایالات متحده» که مسئولیت نظارت بر تطابق این سرمایه گذاری‌ها با امنیت ملی آمریکا را بر عهده دارد، در نظر گرفته شده است.

پس از تصویب طرح توسط هر دو مجلس کنگره، که ارزش آن ۷۱۶ میلیارد دلار و تمرکز عمده آن بر چین است، مصوبه نهایی به کاخ سفید ارسال و پس از امضای رئیس جمهوری ایالات متحده رسما به قانون تبدیل می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید از مجلس نمایندگان بابت تصویب این طرح تقدیر کرد و گفت، این مصوبه «گام‌های مثبتی هم در چارچوب تعهدات دولت به حفظ پایه‌های دفاع صنعتی و ارتقای سطح توانمندی کارخانه‌ها بر می‌دارد.»

بهبود اقتصادی و حفاظت از صنایع آمریکایی، از وعده‌های مهم انتخاباتی دونالد ترامپ است که می‌گوید کشورهای خارجی از ایالات متحده در حوزه اقتصاد و تجارت امتیازگیری می‌کنند و تجارت با آنها را منصفانه نمی‌داند.

در عین حال، در حوزه اقتصاد و تجارت ملاحظاتی هم از نظر امنیت ملی وجود دارد که دولت و کنگره ایالات متحده در تلاش برای رفع آنها و پیشگیری از سوء استفاده رقیبان آمریکا در عرصه جهانی، از جمله چین، هستند.

یکی از مهم‌ترین این ملاحظات امنیت ملی برای آمریکا، افزایش جاسوسی اقتصادی و صنعتی برخی دولت‌های خارجی از شرکت‌های فناوری و صنعتی، مراکز آموزشی و همچنین مؤسسات پژوهشی داخل ایالات متحده است.

در جدیدترین گزارش یکی از نهادهای اطلاعاتی و ضدجاسوسی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شده است گفته می‌شود چین، روسیه و ایران سه کشور فعال در حوزه سایبری هستند که از ایالات متحده جاسوسی اقتصادی می‌کنند.

بر اساس گزارش «مرکز ملی امنیت و ضدجاسوسی» آمریکا، هکرهای مرتبط با پکن، مسکو و همچنین تهران، به قصد سرقت اطلاعات علمی، صنعتی و تجاری، حملات سایبری متعددی علیه شرکت‌های آمریکایی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG