لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۵۴

سرخط خبرها

پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سی و هشتمین سالگرد درگذشت شاه فقید ایران

شهبانو فرح پهلوی، در پیامی نوشته است روز جمعه، پنج مرداد ماه، ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸، سی و هشتمین سالگرد درگذشت محمدرضا شاه پهلوی، برگزار می شود.

شهبانو پهلوی در این پیام می نویسد: « شاهنشاها، من مانند سالگردهای گذشته، به آرامگاه شما آمده ام تا از جانب خودم، فرزندان و نوه هایتان و به نمایندگی از جانب دوستدارانتان در این جمع و ایرانیان دیگری که در داخل و خارج میهن، هر روز بیشتر متوجه خدمات و زحمات پدر شما رضا شاه بزرگ و خودتان، برای پیشرفت و ترقی ایران و ایرانی می شوند، ادای احترام کنم.»

​در بخش دیگری از این پیام آمده است «زنان، جوانان و مردان ایران نزدیک به چهل سال، سنگینی وحشت بزرگی را که پیش بینی کرده بودید، تحمل کردند، ولی اطمینان دارم که این دوران سیاه، به سر خواهد رسید و ملت ایران سرسخت و تسلیم ناپذیر به ارزشهای جاودان خود در آینده ای نزدیک، باز خواهد گشت. بازگشت به روشنائی، حتمی است.»

شهبانو فرح پهلوی در این پیام همچنین از محمد السیسی، رئیس جمهوری مصر و ملت مصر به خاطر اینکه امکان برگزاری این مراسم را داده اند، سپاسگزاری کرده است.

حضور شهبانو فرح در آرامگاه محمدرضا شاه پهلوی در مسجد رفاعی، قاهره - مرداد ۱۳۹۷
حضور شهبانو فرح در آرامگاه محمدرضا شاه پهلوی در مسجد رفاعی، قاهره - مرداد ۱۳۹۷

محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران، پس از ترک ایران در اثر ابتلا به سرطان، در ۵ مرداد ۱۳۵۹ در مصر درگذشت. پیکر او در مسجد رفاعی به خاک سپرده شده است که یکی از مهمترین مساجد قاهره به شمار می رود.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت ۳۸مین سالروز درگذشت شاهنشاه فقید ایران

۵ مرداد ۱۳۹۷- ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸

می خواستم در آغاز از پرزیدنت السیسی و دولت و ملت عزیز مصر سپاسگزاری کنم که امکان برگزاری این مراسم را به ما داده اند.

شاهنشاها،

سی و هشت سال پیش در همین سرزمین دوست و مهربان، ما را ترک گفتید. من مانند سالگردهای گذشته، به آرامگاه شما آمده ام تا از جانب خودم، فرزندان و نوه هایتان و به نمایندگی از جانب دوستدارانتان در این جمع و ایرانیان دیگری که در داخل و خارج میهن، هر روز بیشتر متوجه خدمات و زحمات پدر شما رضا شاه بزرگ و خودتان، برای پیشرفت و ترقی ایران و ایرانی می شوند، ادای احترام کنم.

زنان، جوانان و مردان ایران نزدیک به چهل سال، سنگینیِ وحشت بزرگی را که پیش بینی کرده بودید، تحمل کردند، ولی اطمینان دارم که این دورانِ سیاه، به سر خواهد رسید و ملت ایران سرسخت و تسلیم ناپذیر به ارزشهای جاودان خود در آینده ای نزدیک، باز خواهد گشت. بازگشت به روشنائی، حتمی است.

پادشاها، روانت شاد

پاینده ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید پس از تهدید ترامپ علیه ایران یک جلسه سیاستگذاری برگزار می کند

گزارشی از مایکل گوردون، ننسی یوسف و پیتر نیکلاس در وال استریت جورنال

چهار روز پس از هشدار جدی پرزیدنت ترامپ به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از طریق توییتر، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جلسه ای را برای روز پنج شنبه با حضور مقام های پنتاگون و دیگر مقام های دولت درباره استراتژی در حال تدوین در برابر ایران برنامه ریزی کرده است.

این جلسه، در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به ترک توافق هسته ای ایران و اعمال دوباره تحریم های شدید اقتصادی، در حالی برگزار می شود که عناصر کلیدی سیاست دولت در برابر ایران همچنان ناروشن است.

از جمله این که: آمریکا در ازای یک توافق جدید حاضر است به چه تهران چه مشوقی بدهد و آیا واشنگتن برای عقب نشاندن ایران در خاورمیانه آماده استفاده از نیروی نظامی به همراه فشار اقتصادی است یا نه.

این مباحثات بین اعضای «کمیته روسا» در دولت که گروهی در کابینه در حوزه امنیت ملی است، انجام می گیرد. ریاست این کمیته را جان بولتون برعهده دارد و اعضای آن جیم متیس وزیر دفاع، ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، مایک پمپئو وزیر خارجه و دیگر مقام های ارشد هستند.

کاخ سفید این جلسه را اعلام نکرده است، اما مقام های دولت می گویند از ماه آوریل تا کنون این سومین بار است که جان بولتون این گروه را گرد هم آورده است.

روشن نیست مقام های پنتاگون چه گزینه های نظامی را در این جلسه مطرح خواهند کرد. در گذشته، وزارت دفاع بر روی گزینه های نظامی محدود مانند توقف ارسال سلاح های ایران به حوثی ها در یمن کار کرده بود.

پنتاگون در شرایطی که قابلیت های بازدارندگی اش را در برابر روسیه و چین تقویت می کند و نتیجه مذاکرات با کره شمالی هنوز روشن نیست، تمایلی به جنگ با ایران ندارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هشدار پرزیدنت ترامپ به آنکارا: کشیش برانسون آزاد نشود، ترکیه تحریم می‌شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه و در واکنش به حکم دادگاهی در استانبول برای ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه هشدار داد در صورت عدم آزادی او، واشنگتن تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

دادگاهی در استانبول روز چهارشنبه حکم داد اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و از دو سال پیش در بازداشت است، به جای زندان در حصر خانگی تحت نظر باشد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این خبر گفت، «ایالات متحده بابت بازداشت طولانی کشیش برانسون، یک مسیحی فوق العاده، مرد خانواده و انسانی بزرگ، تحریم‌های بزرگی را بر ترکیه اعمال خواهد کرد. او به شدت در رنج است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام توئیتری خود تاکید کرد، «این مرد مؤمن بی‌گناه باید فورا آزاد شود!»

آقای برانسون در اکتبر ۲۰۱۶ و در بحبوبه سرکوب‌های پس از کودتای نافرجام ترکیه در تابستان همان سال بازداشت و به کمک به کودتاچیان متهم شد. وی در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم ۳۵ سال زندان روبرو شود.

هشدار امروز رئیس جمهوری ایالات متحده اندکی پس از سخنان مشابه مایک پنس معاون او منتشر می‌شود که در یک نشست بین‌المللی در شهر واشنگتن درباره آزادی مذاهب، خواستار آزادی فوری کشیش آمریکایی از حبس شد.

آقای پنس در بخشی از سخنان خود خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت، «به نیابت از رئیس جمهوری آمریکا می‌گویم: کشیش برانسون را هم اکنون آزاد کن. در غیر این صورت آماده عواقب آن باش.»

مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ نیز روز گذشته و ساعتی پس از انتقال آقای برانسون از زندان به حصر خانگی، ضمن استقبال از این تصمیم دادگاه استانبول گفت، اما این کافی نیست و او باید فورا آزاد شود.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این هشدارهای واشنگتن، از دولت آمریکا خواست آنچه «لحن نادرست» خوانده است را کنار بگذارد و به «گفتمان سازنده» میان دو کشور باز گردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی با انتشار بیانیه‌ای گفت «غیرممکن است پیام‌های تهدیدآمیز دولت ایالات متحده، که بی‌اعتنایی کامل به همپیمانی ما و روابط دوستانه بین دو کشور است، مورد قبول واقع شود.»

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه نیز پیشتر در پیامی در توئیتر نوشت، «هیچکس به ترکیه دیکته نمی‌کند. ما تهدید از سوی هیچکس را هرگز تحمل نخواهیم کرد. حاکمیت قانون برای همه است؛ استثناء ندارد.»

آمریکا و ترکیه مدتی است بر سر برخی مسائل اختلاف نظر دارند؛ علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده کشیش برانسون هم عامل دیگری برای اختلاف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران، روسیه و چین سه کشور عمده فعال در حوزه جاسوسی اقتصادی از آمریکا

در جدیدترین گزارش یکی از نهادهای اطلاعاتی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شده است گفته می‌شود سه کشور روسیه، چین و ایران از ایالات متحده جاسوسی اقتصادی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طبق گزارش «مرکز ملی امنیت و ضدجاسوسی» هکرهای مرتبط با مسکو، پکن و تهران حملات سایبری متعددی علیه شرکت‌های آمریکایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش، گروه هکر ایرانی موسوم به «بچه گربه موشکی» بارها با هدف سرقت اطلاعات برای تقویت توان موشکی و فضایی ایران به شرکت‌های دفاعی آمریکا حمله کرده است.

به گفته این نهاد اطلاعاتی و ضدجاسوسی ایالات متحده، هکرهای روسی هم سال گذشته میلادی ده‌ها بار شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه انرژی را هدف حملات سایبری خود قرار دادند.

علاوه بر ایرانی‌ها و روس‌ها، یک گروه جاسوسی اینترنتی چینی موسوم به ای‌پی‌تی‌۱۰ (APT10) نیز به شرکت‌های صنعتی، مهندسی، مخابراتی و هوا-فضا در آمریکا نفوذ کرده است.

در این گزارش، از چین، روسیه و ایران به عنوان سه بازیگر عمده «فعال و با ظرفیت بالا» در فضای سایبری، که در تلاش برای جاسوسی اقتصادی و صنعتی از آمریکا هستند، نام برده شده است.

هرچند عملیات سایبری روش ترجیحی جاسوسی اقتصادی و صنعتی است، اما در این گزارش تصریح شده است که رقبای ایالات متحده از روش‌های دیگری هم برای این منظور استفاده می‌کنند.

سرقت اطلاعات از مراکز آموزشی و پژوهشی، استخدام هکرهای مجرب، جذب جاسوس، و کسب اطلاعات از دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند، از جمله این روش‌ها است.

این گزارش چند روز پس از آن منتشر می‌شود که دستگاه اطلاعاتی آلمان نیز از ایران به عنوان آخرین قدرتی که حملات سایبری علیه سامانه‌های کامپیوتری آن کشور را انجام می‌دهد، نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمله حوثی‌های مورد حمایت ایران به نفتکش های سعودی قیمت نفت را افزایش داد

در واکنش به حمله اخیر حوثی های مورد حمایت ایران در یمن به دو نفتکش عربستان سعودی در باب المندب، ریاض انتقال نفت به خارج، از راه دریای سرخ را متوقف کرد.

این امر موجب شد روز پنجشنبه قیمت نفت در بازارهای جهانی برای سومین روز پیاپی بالا برود.

نفت برنت دریای شمال با ۶ دهم درصد افزایش هر بشکه ۷۴ دلار و ۳۵ سنت خرید و فروش شد. در آمریکا نفت «وست تگزاس» هر بشکه ۶۹ دلار و ۴۵ سنت معامله شد. ذخایر نفتی آمریکا هم به پایین ترین حد طی ۳ سال و نیم گذشته رسید.

عربستان سعودی بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت در جهان است و بستن باب المندب را اقدامی موقتی اعلام کرده است.

خالد الفالح، وزیر نفت سعودی، اعلام کرد ظرف یکی دو روز گذشته دو نفتکش بزرگ این کشور هریک حامل ۲ میلیون بشکه نفت، مورد حمله قرار گرفتند و آسیب اندکی بر آنها وارد شد.

بنا بر این تازمانی که عبور و مرور از باب المندب امن و بی خطر نشود انتقال نفت از این گذرگاه مهم متوقف خواهد شد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد در سال ۲۰۱۶ روزانه ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام و پالایش یافته از راه باب المندب به آسیا، اروپا و آمریکا صادر شده است.

تنگه باب المندب به پهنای ۲۰ کیلومتر میان یمن در آسیا و جیبوتی در شاخ آفریقا واقع شده است و در جریان جنگ داخلی یمن شورشیان حوثی که بر این آبراهه تسلط دارند، کشتیرانی در این منطقه دریای سرخ را نا امن کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار بمب دست‌ساز در مقابل سفارت آمریکا در پکن؛ فقط مهاجم زخمی شد

حضور ماموران پلیس و نیروهای امنیتی چین در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در پکن، پس از انفجار یک بمب دست ساز کوچک - ۴ مرداد ۱۳۹۷

پلیس چین و سخنگوی سفارت ایالات متحده در پکن روز پنجشنبه اعلام کردند یک جوان چینی بمب دست‌ساز کوچکی را مقابل ساختمان سفارت آمریکا در پایتخت منفجر کرد، که غیر از زخمی شدن خود او، خسارت دیگری به دنبال نداشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس پکن با انتشار بیانیه‌ای فرد بمب‌گذار را با نام خانوادگی «ژیانگ» معرفی کرده و گفته او ۲۶ ساله و اهل تانگلیائو شهری در «مغولستان داخلی» چین است، که هم مرز با جمهوری مغولستان و روسیه است.

انفجار حدود ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت محلی رخ داد و انگیزه مهاجم هنوز مشخص نیست. بنا بر اعلام پلیس چین، دست وی به دلیل انفجار بمب دست‌سازی که با استفاده از مواد محترقه آتش بازی درست شده بود، آسیب دیده است.

یکی از سخنگویان سفارت آمریکا در پکن، که به نوشته آسوشیتدپرس نخواست هویتش فاش شود، گفته است که انفجار این بمب کوچک هیچ خسارتی به ساختمان وارد نکرده و به هیچ کدام از کارکنان و مراجعین سفارت نیز آسیبی نرسیده است.

تحقیقات پلیس و نیروهای امنیتی چین در مورد این حادثه همچنان در جریان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سی ان ان: تحریم‌ها می‌تواند برای صنعت فرش ایران فاجعه‌بار باشد

بازار فرش ایران

از چند روز دیگر که بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران باز می گردد، صنعت فرش ایرانی نیز بار دیگر آسیب خواهد خورد.

به نوشته سی ان ان، صدها هزار نفر در صنعت فرش ایران کار می کنند و با صادرات فرش صدها میلیون دلار درآمدزایی می کنند. حالا تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام و بازگشت دوباره تحریم ها علیه ایران، بازار صنعت فرش ایران را تهدید می کند.

سی ان ان به نقل از رضا ذوالانواری که پدرش بنیانگذار فرش ذوالانواری در شیراز است، می گوید ۵۰ درصد بافندگان فرش در ایران باید به روش های دیگری برای امرار معاش روی بیاروند.

ذوالانواری حدود ۵ هزار بافنده برای تولید گبه دارد که طرح های آن در مقایسه با فرش های سنتی ایران، بسیار ساده تر است. به گفته ذوالانواری، آنها نمی توانند درک کنند که کسی مخالف آثار هنری باشد و البته نگران امرار معاش خود نیز هستند.

به نوشته سی ان ان، عواقب تحریم که شامل فرش ایران نیز می شود، در سراسر اقتصاد ایران حس خواهد شد.

صنم وکیل کارشناس اندیشکده چاتهام هاوس، مستقر در لندن، می گوید اقتصاد فرش ایران اهمیت بسیاری دارد و همیشه بخش عمده ای از نیروی کار داخلی در این صنعت اشتغال دارند.

پس از آنکه با امضای برجام در دولت باراک اوباما، بخشی از تحریم ها علیه ایران برداشته شد، صادرات فرش ایران بین مارس ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به شدت افزایش یافت و به گفته مرکز ملی فرش ایران، آمریکا مقصد اصلی صادرات فرش ایران بود که در این دوره، کل صادرات به ۳۳۶ میلیون دلار رسید.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد توافق هسته ای بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

نگرانی دست اندرکاران صنعت فرش ایران

رضا ذوالانواری که خانواده اش شش نسل است که فرش تولید می کند، تبعات بازگشت تحریم ها را می داند. هشت سال پیش که تحریم های سازمان ملل به خاطر برنامه مخفی هسته ای جمهوری اسلامی بر ایران اعمال شد، بازار فرش آمریکا برای ذوالانواری یک شبه از بین رفت.

تا سال ۲۰۱۰، ذوالانواری ۳۵۰۰ متر مربع در سال برای صادرات به آمریکا فرش تولید می کرد که ۲۰ درصد تجارت او را شامل می شد، و صادرات هر متر مربع فرش به آمریکا برای او ۵۲۱ دلار درآمد داشت که بخش عمده ای از سود و بازار او را شامل می شد.

او می گوید تولید فرش حتی در اروپا هم به خاطر تحریم بانکی و محدودیت های پول نقل و بسیار دشوار شدن انتقال پول به ایران به شدت کاهش یافت.

ذوالانواری برای اینکه از کنار تحریم ها عبور کند، در اوایل ۲۰۱۲ تصمیم گرفت در هند فرش ابریشمی تولید کند و پایگاهی در هند بزند. بعد تحریم ها علیه ایران در سال ۲۰۱۶ با امضای برجام برداشته شد.

ذوالانواری می گوید آن دوران، زمان بسیار خوبی بود، و تولید فرش های بزرگتر را آغاز کرد، از آمریکایی ها برای سفر به ایران و نشان دادن فرش هایش دعوت کرد، و فروش فرش را به ۲۰۰۰ متر مربع افزایش داد.

تجارت فرش با آمریکا بین ژانویه ۲۰۱۶ تا ژوئن ۲۰۱۸ به شدت تقویت شد و ذوالانواری ۲۰ درصد فروش خود را در آمریکا داشت.

حالا به نوشته سی ان ان، همه اینها ممکن است دوباره ناپدید شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو واکنش متفاوت از تهران به اظهارات ترامپ؛ سکوت روحانی، تهدید قاسم سلیمانی

چهار روز بعد از توئیت رئیس جمهوری ایالات متحده در خطاب مستقیم به حسن روحانی، در حالیکه رئیس جمهوری ایران به طور ضمنی از پاسخگویی خودداری کرده است، یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران به اظهارات پرزیدنت ترامپ، با تهدید واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ بامداد دوشنبه در توئیتی خطاب به «حسن روحانی رئیس جمهوری ایران» نوشت: «ديگر هرگز آمريكا را تهديد نكن كه گرفتار عواقبى مى شوى كه در تاريخ هم كمتر كسى آن را تجربه كرده است... ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف‌های جنون آميز شما از خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مواظب باش.»

این واکنش پرزیدنت ترامپ به سخنان حسن روحانی بود که روز یکشنبه ۳۱ تیر گفت: «جنگ با ایران، مادر جنگ‌ها و صلح با ایران، مادر صلح‌ها است.»

چهار روز بعد از این توئیت، حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه ۴ مرداد، در تنها واکنش خود گفت حملات تازه دونالد ترامپ «پوچ» است و نیازی به پاسخگویی ندارد. البته پیش از روحانی، وزیر خارجه ایران و سخنگوی او واکنش هایی نشان داده بودند.

اما روز پنجشنبه، یک مقام نظامی ارشد ایران هم به اظهارات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد. قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که شاخه برون مرزی سپاه شناخته می شود، در اظهار نظری گفت: من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شما است. هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم.

اظهارات قاسم سلیمانی در حالی است که ایالات متحده فعالیت های نیروهای او در خاورمیانه را یکی از دلایل اعمال فشار بر جمهوری اسلامی اعلام کرده است.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و همچنین حمایت از تروریسم در کشورهای منطقه متهم کرد و در نهایت هم از توافق هسته‌ای خارج شد. ایالات متحده می گوید ایران از طریق سپاه قدس و به طور مشخص قاسم سلیمانی به گروه های تروریستی مثل حماس و حزب الله کمک می کند و از گروه هایی مثل حوثی های یمن برای حمله به متحدان آمریکا از جمله عربستان و امارات پشتیبانی می کند.

روز چهارشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که برای پاسخگویی به سیاست دولت در قبال روسیه و کره شمالی به سنا رفته بود، در سخنانی گفت مردم ایران از توسعه طلبی‌های خامنه‌ای و قاسم سلیمانی راضی نیستند.

وی گفت مشکلاتی که مردم ایران امروز با آنها روبرو هستند، به تصمیمی که در نهایت باید بگیرند منتهی خواهد شد.

مایک پمپئو در پاسخ به پرسش سناتور جمهوریخواه «جیمز ریش» نکاتی را درباره سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی و مسائل داخل ایران بیان کرد. سناتور ریش با بیان این که مشکلات داخلی مردم ایران از موارد نگرانی این کمیته است، از پمپئو خواست توضیح دهد در ایران چه می‌گذرد، چرا که حکومت می‌خواهد آن را به گردن آمریکا بیاندازد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت، چالش‌های اقتصادی بی‌شماری امروز در ایران وجود دارد که با توجه به سیاست‌های حکومت، ساختار اقتصادی آن کشور به روشنی نمی‌تواند پاسخگوی آنها باشد.

پمپئو در توضیح گفت که سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن، سوء قصد در خارج و حمایت از بشار اسد، هزینه‌بر و گران است.

وی افزود، فکر می‌کنم مردم ایران در حال درک این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه‌طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند.

جنگ لفظی رهبران ایران و آمریکا در حالی است که با خروج ایالات متحده از برجام، به زودی تحریم های نفت و گاز ایران باز می گردد.

تحریمهای آمریکا در دو نوبت مرداد ماه و آبانماه برقرار خواهند شد. هدف عمده تحریمهای نوبت دوم، فروش نفت و نظام بانکی ایران است.

پیش از این پرزیدنت ترامپ بارها تکرار کرده که دولت آمریکا حامی مردم ایران است و این موضع در سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانی آمریکایی‌ها به روشنی مورد تاکید قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ همچنین در یک نشست خبری در بروکسل پیش‌بینی کرده بود که با توجه به اقتصاد در حال فروپاشی ایران، جمهوری اسلامی در نهایت با او تماس خواهد گرفت و تقاضای توافق می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واشنگتن پست: ترامپ بعد از دیدار با «یونکر» در جنگ تجاری اعلام پیروزی کرد

دونالد ترامپ چهارشنبه عصر با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا دیدار کرد.

برای دومین بار طی دو هفته گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با یک متحد ارشد اروپایی دیدار و گفتگو کرد و در جنگ تجاری آمریکا ادعای پیروزی کرد.

روزنامه واشنگتن پست نوشت: این بار آقای ترامپ مدعی شده است که اتحادیه اروپا برای پرهیز از تشدید جنگ تجاری که رئیس جمهوری آمریکا آن را آغاز کرد، حاضر شده است امتیاز دهد.

دونالد ترامپ در پی دیدار با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، گفت روز بسیار بزرگی برای تجارت آزاد و منصفانه بود.

واشنگتن پست می نویسد اما ادعای پیروزی یک چیز است، و نشان دادن پیروزی چیز دیگری است. به نوشته این روزنامه، به رغم اینکه آقای ترامپ گفت است «روز بسیار بزرگری برای تجارت آزاد» بود، جزئیات آن هنوز روشن نیست.

بر اساس گزارش این روزنامه، اتحادیه اروپا خرید دانه های سویا و گاز طبیعی مایع از آمریکا را افزایش می دهد و تعرفه های موجود روی فولاد و آلومینیوم دوباره بازبینی می شود.

در مورد بقیه موضوعات، هنوز تصمیمی گرفته نشده است و باید مورد مذاکره قرار بگیرد.

تنش اقتصادی بین آمریکا و اروپا بعد از آن آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر آلومینیوم و سایر فرآورده های فلزی تعرفه های سنگین، در جهت حمایت از صنعت داخل آمریکا بست. این اقدام او با واکنش مقابل اروپا و تعرفه بر کالاهای آمریکایی رو برو شد اما رئیس جمهوری آمریکا گفت هدف او تقویب مشاغل آمریکاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جلسه شورای امنیت ملی آمریکا برای بررسی گزینه‌ها مقابل ایران چهار روز بعد از جنگ لفظی ترامپ و روحانی

چند روز بعد از جنگ لفظی روسای جمهوری ایران و ایالات متحده، رسانه های آمریکایی از نشست ویژه شورای امنیت ملی آمریکا با حضور مقام های پنتاگون برای بررسی گزینه های پیش روی واشنگتن در قبال ایران خبر داده اند.

پولتیکو نوشت در جلسه امروز قرار است درباره راهبرد ایالات متحده در قبال ایران پس از خروج از توافق هسته‌ای و گزینه‌های پیش روی آمریکا برای فشار آوردن بر ایران گفت‌وگو شود.

ایالات متحده دو ماه پیش از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شد و حدود ده روز دیگر اولین دور تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را باز می گرداند.

وال استریت جورنال هم گزارش داد این نشست چهار روز بعد از هشدار توئیتری پرزیدنت دونالد ترامپ به حسن روحانی برگزار می شود و در آن علاوه بر جان بولتون، جیم متیس وزیر دفاع، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، مایک پمپئو وزیر خارجه و تعداد دیگری از مقام‌های ارشد آمریکا حضور خواهند داشت.

تهدید در مقابل تهدید

پرزیدنت ترامپ بامداد دوشنبه در توئیت جديدى شديدا به جمهوری اسلامی هشدار داد و خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهورى ایران نوشت: ديگر هرگز امريكا را تهديد نكن كه گرفتار عواقبى مى شوى كه در تاريخ هم كمتر كسى آن را تجربه كرده است.

پرزیدنت ترامپ كه توئیت خود را تماما با حروف بزرگ و به نشانه تاکید نوشته بود، خطاب به روحانی گفت ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف‌های جنون آميز شما از خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مواظب باش.

این واکنش پرزیدنت ترامپ به سخنان حسن روحانی است که روز یکشنبه ۳۱ تیر گفت: «جنگ با ایران، مادر جنگ‌ها و صلح با ایران، مادر صلح‌ها است.»

او آمریکا را متهم کرد که «به دنبال اهدافی فرای تحریم است» و به آمریکا هشدار داد «با دم شیر بازی نکنید، پشیمان کننده است».

در همین حال، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد در برابر ایالات متحده از زبان تهدید استفاده نکند.

جان بولتون گفت، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با او خاطر نشان کرده اگر خطایی از ایران سر بزند، هزینه‌ای می‌پردازد که کمتر کشوری پرداخته است.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید، نیز روز دوشنبه گفت که توئیت پرزیدنت ترامپ نشانی آشکار از سختگیری آمریکا علیه ایران است.

وی افزود: به نظرم، پرزیدنت تاکنون زبان بسیار سختگیرانه علیه ایران به کار گرفته است. توئیت او پاسخی به گفته های مقامات در آنجا است. کانون توجه پرزیدنت ترامپ امنیت و ایمنی شهروندان آمریکا خواهد بود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در گفتگو با خبرنگاران گفته است که چندین نوبت درباره ایران با پرزیدنت ترامپ صحبت کرده است و اینکه رئیس جمهوری آمریکا به او گوشزد کرده که همه اقدامات ایران را رصد کند تا اگر آنها اقدامی منفی انجام دهند با پاسخ بی سابقه آمریکا مواجه شوند.

تحریمهای آمریکا در دو نوبت مرداد ماه و آبان ماه برقرار خواهند شد. هدف عمده تحریمهای نوبت دوم، فروش نفت و نظام بانکی ایران است.

پیش از این پرزیدنت ترامپ بارها تکرار کرده که دولت آمریکا حامی مردم ایران است و این موضع در سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانی آمریکایی‌ها به روشنی مورد تاکید قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ همچنین در یک نشست خبری در بروکسل پیش‌بینی کرده بود که با توجه به اقتصاد در حال فروپاشی ایران، جمهوری اسلامی در نهایت با او تماس خواهد گرفت و تقاضای توافق خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نتایج اولیه از انتخابات پاکستان؛ حزب «عمران خان» بازیکن سابق تیم ملی کریکت پیش است

حامیان عِمران خان، بازیکن سابق کریکت پاکستان که مدتهاست فعالیت سیاسی دارد و این دوره با شعار مبارزه با فساد وارد انتخابات شده است.

‎نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی پاکستان حکایت از جلو بودن حزب وابسته به «عمران خان» چهره سرشناس ورزش کریکت است که در چند سال اخیر فعالیت سیاسی داشته و در این دوره با شعار مبارزه با فساد وارد انتخابات شده است.

تا صبح پنجشنبه ۴ مرداد به وقت واشنگتن، بیش از نیمی از آرای انتخابات شمارش شده که در آن حزب «تحریک انصاف» به رهبری عمران خان پیش است. بعد از این حزب، «مسلم لیگ، شاخه نواز» به رهبری نواز شریف که دو هفته پیش به اتهام فساد بازداشت شد، با فاصله کمی قرار دارد.

شمارش آرا در حالی ادامه دارد که تقریباً همه طرفهای رقیب در انتخابات مدعی است که در انتخابات به نفع عمران خان تقلب شده است.

مقامهای کمیته مستقل انتخابات پاکستان قول داده است تمام نتایج انتخابات را تا پایان روز پنجشنبه اعلام کند. این کمیته هرگونه تقلب در انتخابات را رد کرده و می گوید علت تاخیر در اعلام نتایج مشکلات ماشین های الکترونیکی شمارش آرا بوده است.

با شمارش نیمی از آرا، حزب «تحریک انصاف» ۱۱۳ کرسی از ۲۷۲ کرسی در مجمع ملی پاکستان را به دست آورده است.

پارلمان پاکستان که به «مجمع ملی» مشهور است، ۳۴۲ کرسی دارد که ۲۷۲ کرسی آن به طور مستقیم و از طریق انتخابات به احزاب تعلق می‌گیرد و ۷۰ کرسی نیز برای زنان و اقلیت‌های مذهبی در نظر گرفته شده است.

تحلیلگران می گویند اگر حزب عمران خان تا پایان شمارش این برتری را حفظ کند، وی باید در ائتلاف با احزاب کوچکتر آماده تشکیل دولت شود.

برگزاری مبارزات و انتخابات پارلمانی در پاکستان همراه با خشونت بود و تنها در یک هفته اخیر بیش از ۱۷۰ تن در چند حمله و انفجار کشته شدند. داعش مسئولیت برخی از این حمله ها را بر عهده گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تویوتا برای مسلمانان ژاپن مسجد سیار ساخت

پا به پای آماده شدن ژاپن برای میزبانی المپیک تابستانی سال ۲۰۲۰، غول اتومبیل سازی تویوتا مسجدهای سیاری ساخته است تا مسلمانان دیدارکننده از بازی‌ها بتوانند از امکانات آنها استفاده کنند.

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز مدیر عامل پروژه «یاسو» در شرکت تویوتا گفته است برای تضمین این مسئله که مسلمانان دیدار کننده از بازیها با مشکل کمبود مسجد رو به رو نشوند، مسجد های سیاری ساخته است که در تمامی مکان های برگزاری بازیهای المپیک آماده خدمت به مسلمانان خواهند بود.

به گفته او شرکت با این اقدام خواسته است مهمان نوازی ژاپنی را به مسلمانان نشان دهد.

نخستین مسجد سیار را این هفته شرکت تویوتا در خارج از استادیوم تویوتا در شهرک تویوتا رونمائی کرد. این شهرک مقر مرکزی تویوتا نیز هست.

نمایی از داخل یک ماشین مسجد متحرک
نمایی از داخل یک ماشین مسجد متحرک

این کامیون ۲۵ تنی است که در پشت آن، ورودی مسجد قرار دارد و اتاقی به مساحت ۴۸ متر مربع بخش اصلی مسجد را تشکیل می دهد که گنجایش ۵۰ نمازگزار را دارد. تاسیسات دستشوئی بخش دیگر مسجد سیار را تشکیل می دهد.

جمعیت مسلمان ژاپن را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر برآورد می کنند.

مدیر پروژه می گوید در سفر چهار سال پیش او به قطر فکر ساختن چنان مسجدهایی به ذهنش جرقه زد.

او اکنون امیدوار است مسلمانانی از اندونزی، مالزی، آفریقا و خاورمیانه خاصه از سوریه جنگ زده با استفاده از چنین فرصتی درراه برقراری صلح جهانی تلاش کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید توئیت ترامپ روشن کرد ایران در مسیر غلط است

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، می گوید هدف از تهدید اخیر و غیرمنتظره پرزیدنت ترامپ علیه ایران این بود که برای تهران روشن شود آن ها در مسیر غلط قرار دارند.

به گزارش روزنامه هیل، وزیر دفاع دولت ترامپ، در اندیشکده هوور، در استنفورد، در ایالت کالیفرنیا، گفت: «فکر می کنم آن چه باید به آن نگاه شود نمایش مداوم نفوذ بر هم زننده ثبات ایران و بروز آن در سراسر منطقه است.»

متیس گفت به باور او «پرزیدنت ترامپ بسیار روشن می کرد که آن ها در مسیر غلط قرار دارند».

وزیر دفاع آمریکا که به همراه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای ملاقات با مقام های استرالیایی به کالیفرنیا رفته بود گفت: «تنها دلیلی که اسد جنایتکار همچنان در قدرت است، دلیل اصلی اش، این است که ایران پای او ایستاده و تقویت و تامین اش کرده است. ما شاهد همین شرارت ها در یمن هستیم که در آن جا به خشونت بیشتر دامن می زند. ما قابلیت های مختل کننده شان را که از بحرین تا پادشاهی عربستان سعودی نشان داده اند، دیده ایم و زمان آن است که ایران خودش را جمع و جور کند و به عنوان یک کشور مسئول از خودش مسئولیت نشان دهد.»

متیس افزود ایران «نمی تواند مانند بعضی سازمان های انقلابی که قصدشان صدور تروریسم و ایجاد اختلال در سراسر منطقه است به بی مسئولیتی هایش ادامه دهد».

متیس و سخنگوی پنتاگون نگفتند آیا ارتش آمریکا آرایش نیروهای خود در منطقه را در پی توئیت پرزیدنت ترامپ تغییر داده است یا نه.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام وزارت خارجه آمریکا: برجام عامل بدتر شدن رفتار ایران بود

کریستوفر اشلی فورد، مدیر اداره امنیت بین المللی و عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا

مدیر اداره امنیت بین المللی و عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مشکلات مختلفی را حل نشده باقی گذاشت و حتی مشکلات دیگری را هم به وجود آورد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، کریستوفر اشلی فورد در مؤسسه داکور بیکن هاوس در تشریح موضع دولت آمریکا در برابر توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت، همین مشکلات بود که پرزیدنت دونالد ترامپ را وادار به خروج از آن کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در توضیح گفت، برجام و سازشی که در آن، مبنی بر مشروعیت بخشیدن به برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تسهیل آن بود، نه تنها به تغییر سیاست‌ منطقه‌ای ایران نیانجامید، بلکه در واقع به بدتر شدن رفتار ایران منجر شد.

به گفته آقای فورد لغو تحریم‌های ایران و تا حدی بازگرداندن آن به اقتصاد جهانی که به واسطه اجرای برجام میسر شد، ایران را هم غنی‌تر و هم جسورتر کرد، به نحوی که به تهران این توانایی را داد که به بازیگری خطرناک تر از قبل در منطقه تبدیل شود.

وی در ادامه گفت، برجام به عبارت دیگر، هم سوء رفتار ایران را تسهیل کرد و هم کار ما برای پاسخ دادن به این مشکلات را مشکل‌تر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحلیلگران از فعالیت یک گروه جاسوسی سایبری احتمالا ایرانی پرده برداشتند

روزنامه هیل در گزارشی نوشت: یک موسسه امنیت سایبری مستقر در آمریکا از فعالیت های یک گروه جاسوسی بسیار فعال پرده برداشته که تصور می شود در ایران است و به شبکه سازمان های دولتی و دیگر موسسات در خاورمیانه نفوذ می کند.

«سیمنتک»، در گزارشی که چهارشنبه صبح از حملات سایبری این گروه موسوم به «لیف ماینر» منتشر کرد، می گوید آن ها سازمان هایی در عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، بحرین، مصر، اسرائیل و افغانستان را هدف گرفته اند.

اهداف این گروه شامل بخش های انرژی، مخابرات، خدمات مالی، حمل و نقل و دولتی است.

ویکرام تاکور، مدیر فنی سیمنتک، می گوید این گروه از سال ۲۰۱۷ فعال بوده است اما، فعالیت هایش در فاصله دی ماه تا بهمن سال گذشته شدت گرفته است و حملات آن هم اکنون هم ادامه دارد.

سیمنتک در تحقیقاتش به فهرستی از حدود ۸۰۰ سازمان بر مبنای کشورهای مبدا دست یافت که تحلیلگران معتقدند به عنوان راهنمایی برای این گروه جاسوسی عمل می کند. این فهرست به فارسی نوشته شده بود و از این رو تحلیلگران به این جمع بندی رسیدند که هکرها در ایران مستقرند.

تاکور می گوید: «تمام سازمان های هدف به شکلی مساله ای سیاسی با ایران دارند و جالب است که از خود ایران سازمانی در فهرست نیست. از منظر تحلیلی این مهم به احتمال این که آن ها از ایران هستند، می افزاید.»

سیمنتک شواهدی حاکی از ارتباط این گروه با حکومت ایران ندارد، ولی ویکرام تاکور می گوید ممکن است که این گروه به نیابت از یک کشور فعالیت کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو در نشست سنا: مردم ایران از توسعه طلبی‌های خامنه‌ای و قاسم سلیمانی راضی نیستند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی سنا - ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸

وزیر خارجه ایالات متحده عصر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن در نشستی در سنا گفت مشکلاتی که مردم ایران امروز با آنها روبرو هستند، به تصمیمی که در نهایت باید بگیرند منتهی خواهد شد.

مایک پمپئو که برای تشریح راهبرد دولت آمریکا در حوزه سیاست خارجی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا شرکت کرده بود، در پاسخ به پرسش سناتور جمهوریخواه «جیمز ریش» نکاتی را درباره سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی و مسائل داخل ایران بیان کرد.

سناتور ریش با بیان این که مشکلات داخلی مردم ایران از موارد نگرانی این کمیته است، از پمپئو خواست توضیح دهد در ایران چه می‌گذرد، چرا که حکومت [ایران] می‌خواهد آن را به گردن آمریکا بیاندازد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت، چالش‌های اقتصادی بی‌شماری امروز در ایران وجود دارد که با توجه به سیاست‌های حکومت، ساختار اقتصادی آن کشور به روشنی نمی‌تواند پاسخگوی آنها باشد.

پمپئو در توضیح گفت، سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن، سوء قصد در خارج و حمایت از بشار اسد، هزینه‌بر و گران است.

وی افزود، فکر می‌کنم مردم ایران در حال درک این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه‌طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، به نظرم ما داریم تبعات اقتصادی این سیاست‌ها را می‌بینیم، ضمن این که بالا رفتن شناخت مردم از حکومت، به تصمیم اساسی که مردم ایران در نهایت باید بگیرند منتهی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد، افراد مختلف کم کم دارند به یک درک مشترک می‌رسند که برای کاهش تهدید هسته‌ای ایران و همچنین خطر رفتارهای بدخواهانه دیگر تهران چگونه می‌توان پاسخ مناسب داد.

دولت پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و اعلام شرایط مشخصی برای تغییر رفتار آن، اعلام کرده است دنبال تغییر رژیم نیست، اما از خواسته‌های مردم ایران حمایت می‌کند.

مایک پمپئو یکشنبه گذشته نیز در دیدار با جمعی از آمریکایی های ایرانی تبار در کالیفرنیا، خطاب به مردم ایران گفت ایالات متحده صدای شما را می شنود، از شما حمایت می کند، و با شماست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: دیدار دوم رؤسای جمهوری آمریکا و روسیه امسال انجام نمی‎‌شود

دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۸

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دیدار دوم سران ایالات متحده و فدراسیون روسیه تا پایان سال جاری میلادی برگزار نخواهد شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا به نقل از جان بولتون، پرزیدنت ترامپ معتقد است دیدار باید پس از پایان تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا انجام شود.

آقای بولتون در بیانیه‌ای به همین منظور همچنین اعلام کرد کاخ سفید و کرملین توافق کرده‌اند که دیدار دو رئیس جمهوری در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین دوشنبه هفته گذشته در فنلاند با یکدیگر دیدار و درباره طیفی از مسائل دوجانبه و بین المللی گفت‌وگو کردند؛ که این دیدار انتقادهایی را نیز در پی داشت.

سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت پرزیدنت ترامپ قصد دارد از پوتین برای سفر به واشنگتن در پائیز آینده دعوت کند و جان بولتون این دعوت را ابلاغ می‌کند.

کرملین روز بعد، بدون اشاره به این که آیا ولادیمیر پوتین دعوت کاخ سفید برای سفر به واشنگتن را خواهد پذیرفت، اعلام کرد فرصت‌های دیگری هم برای این دیدار هست.

خبر تعویق دیدار سران آمریکا و روسیه ساعتی پیش از آن اعلام شد که مایک پمپئو وزیر خارجه قرار است در سنا در مورد راهبرد کاخ سفید در حوزه سیاست خارجی توضیح بدهد.

روابط واشنگتن و مسکو، به دلیل برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا – رو به سردی گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش واشنگتن به تغییر حکم کشیش آمریکایی از زندان به حبس خانگی در ترکیه؛ کافی نیست

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

ساعتی پس از انتقال کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه از زندان به حبس خانگی، وزیر خارجه ایالات متحده ضمن استقبال از حکم دادگاه استانبول گفت اما «این کافی نیست.»

دادگاهی در استانبول پیشتر در روز چهارشنبه حکم داد اندرو برانسون که از حدود دو سال پیش در بازداشت به سر می‌برد، به جای زندان در بازداشت خانگی تحت نظر باشد.

این کشیش ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی، که از بیش از دو دهه پیش در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ بازداشت و به کمک به عوامل کودتای نافرجام تابستان ۱۳۹۵ متهم شد. وی در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم ۳۵ سال زندان روبرو شود.

ساعتی پس از انتقال آقای برانسون به خانه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در پیامی در توئیتر گفت، ما از شنیدن این خبر که مدت‌ها پیش باید اعلام می‌شد استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه نوشت، «اما این کافی نیست. ما هیچ مدرک معتبری علیه آقای برانسون ندیده‌ایم، و از مسئولان ترکیه می‌خواهیم فورا این پرونده را به نحوی شفاف و عادلانه حل کنند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیتی نوشت، من و پرزیدنت ترامپ ماه‌ها بطور خستگی ناپذیری برای آزادی اندرو برانسون تلاش کردیم. او باید مدت‌ها پیش آزاد می‌شد.»

مایک پنس اضافه کرد، کشیش برانسون اکنون در بازداشت خانگی است، «اما ما تا زمان آزادی کامل او و بازگشت به جمع خانواده و دوستان و کلیسایش، از پا نخواهیم نشست.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر خواستار آزادی این کشیش آمریکایی شده است.

پیش از این، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن استقبال از تصمیم دادگاه ترکیه، از تلاش‌های دولت پرزیدنت ترامپ برای آزادی برانسون تقدیر کرد.

این عضو ارشد کنگره آمریکا از حزب جمهوریخواه، در ادامه پیام خود به همین مناسبت در توئیتر نوشت، ترکیه باید همین حالا اجازه دهد کشیش برانسون به ایالات متحده باز گردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو فعال مدنی و سیاسی در ساری و مهاباد به زندان محکوم شدند

گزارش ها حاکی از آن است که دو فعال سیاسی و مدنی در احکام جداگانه قضایی محکوم به زندان شده‌اند.

وبسایت هرانا، که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند، گزارش داد «کاووس کیانی» زندانی سیاسی سابق، حکم ۱۰ سال زندان خود را ۱۷ تیر در شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر ساری دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای کیانی بهمن ماه سال گذشته به اتهام مدیریت یک کانال تلگرامی در فریدونکنار بازداشت، و پس از ۲۷ روز از زندان بابل آزاد شد. او اسفند ماه سال گذشته توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه فریدونکنار به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

او که در سال ۱۳۶۰ به اتهام عضویت در سازمان «آرمان مستضعفین» دستگیر و سه سال زندانی شده بود، در جریان بازداشت اخیر خود متهم به «اخلال در امنیت کشور»، «تشکیل گروه و کانال تلگرامی مخالف نظام» و «تشویش اذهان عمومی» شد.

این حکم در حالی صادر شد که آقای کیانی در داشتن وکیل محروم بود.

از سوی دیگر، «بختیار عارفی» دبیر آموزش و پرورش نیز که به اتهام عضویت در «جماعت دعوت و اصلاح» به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود، راهی زندان مهاباد شد.

وبسایت های خبری که اخبار کردستان را منتشر می کنند گزارش دادند که او بهمن سال ۹۳ بازداشت شد و نهایتا پس از یک ماه با ارائه وثیقه به طور موقت آزاد شد.

آقای عارفی در اسفند ۹۵ محاکمه و به سه سال زندان محکوم شد اما این رای آبان ۹۶ توسط شعبه ١٣ دادگاه تجدیدنظر ارومیه حکم به ١٨ ماه کاهش یافت.

فشار دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی بر فعالان مدنی و سیاسی بارها مورد اعتراض نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انتخابات پاکستان با حمله انتحاری و مرگ ۳۱ نفر در کویته آغاز شد

در انفجار روز چهارشنبه در حوزه رای گیری کویته که همزمان با آغاز رای گیری در پاکستان است، دست کم ۳۱ نفر کشته شدند. در میان قربانیان پنج مامور پلیس و دو کودک نیز حضور دارند.

دکتر جعفر کاکار که زخمی ها را در بیمارستان محل درمان می کند می گوید نگران است که شمار کشته ها بیش از این رقم بشود و از ۴۰ نفر هم تجاوز کند چون حال بسیاری از زخمی های بستری شده وخیم است.

داعش مسئولیت انفجار را برعهده گرفته و به این بهانه در سایت «اعماق» بیانیه‌ای را منتشر کرده است.

عبدالرزاق چیمه رئیس پلیس کویته می گوید بمب گذار انتحاری پیش از آنکه توسط پلیس متوقف شود، خود را در میان جمعیت منفجر کرد.

در انتخابات جاری ۲۷۰ کرسی پارلمان مرکز و ۵۷۷ کرسی پارلمانهای ۴ ایالت پاکستان به رای گذاشته شده است.

بلوچستان بیش از سایر مناطق پاکستان مورد حمله های تروریستی قرار گرفته و تاکنون ۱۴۹ تن از اهالی این ایالت و از جمله یکی از نامزدهای پارلمان در انفجارها جان باخته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با حکم دادگاه ترکیه، کشیش آمریکایی به جای زندان در بازداشت خانگی نگهداری می شود

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که بیش از دو دهه در ترکیه زندگی می‌کند، از اکتبر ۲۰۱۶ در بازداشت به سر می برد.

دادگاهی در ترکیه روز چهارشنبه حکم داد کشیش آمریکایی که از حدود دو سال پیش به اتهام «تروریسم» در بازداشت به سر می‌برد، به جای زندان در حبس و بازداشت خانگی قرار بگیرد.

«اندرو برانسون» کشیش مسیحی اهل کارولینای شمالی که از بیش از ۲۰ سال پیش در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ بازداشت و متهم به کمک به عوامل کودتای نافرجام ۱۳۹۵ شد.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه در جنگ با داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف واشنگتن و آنکارا است.

دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گولن و حامیان او را مسئول کودتای ۲۵ تیر ۱۳۹۵ می‌دانند و افرادی را که به نحوی با او ارتبط دارند تحت پیگرد قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وکیل آقای برانسون حکم امروز قاضی دادگاه استانبول را برای انتقال موکل آمریکایی خود از زندان به بازداشت خانگی تایید کرده است.

به گفته او، این کشیش آمریکایی اجازه خروج از کشور را ندارد و در عین حال برای آن که تحت نظر نیروهای امنیتی باشد، باید ردیاب الکترونیک به مچ پای خود وصل کند.

اندرو برانسون پیش از بازداشت به عنوان کشیش یک کلیسای پروتستان کوچک، در یکی از شهرهای جنوبی استان ازمیر، فعالیت می‌کرد و اتهام مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

وکیل آقای برانسون هفته گذشته از همین دادگاه تقاضای آزادی موکلش را کرده بود، که با مخالفت قاضی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، قاضی با بررسی مجدد پرونده و به دلایل پزشکی و با توجه به وضعیت جسمانی برانسون، حکم بازداشت را به حصر خانگی تغییر داده است.

اندرو برانسون در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم ۳۵ سال زندان روبرو شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار آزادی این کشیش ۵۰ ساله آمریکایی شده است.

سنای آمریکا نیز پیشتر در واکنش به این موضوع و همچنین تصمیم آنکارا برای خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه، با تصویب قانونی فروش جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی را به ترکیه ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حملات داعش در جنوب غرب سوریه دست کم ۱۰۰ کشته بر جا گذاشت

حمله انتحاری داعش به بازاری در شهر سویدا - ۳ مرداد ۱۳۹۷

رسانه‌های سوریه روز چهارشنبه گفتند حملات انتحاری گروه داعش به بازاری در نزدیکی یک میدان شلوغ در سویدا نزدیک مرز سوریه و اسرائیل، دست کم ۱۰۰ کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت.

دیدبان حقوق بشر سوریه هم از درگیری نیروهای حامی دولت بشار اسد با پیکارجویان گروه افراطی داعش در روستاهای اطراف سویدا خبر داده و گفته ۱۵۶ نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه در هفته‌های اخیر کنترل بعضی مناطق، به ویژه در غرب سویدا و در نزدیکی مرزهای جنوب سوریه با بلندی‌های جولان را از شبه نظامیان و مخالفان مسلح بشار اسد پس گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دونالد ترامپ با رئیس کمیسیون اروپایی درباره تعرفه های گمرکی گفتگو می کند

رئیس کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو می کند.

موضوع گفتگوهای پرزیدنت ترامپ و «ژان کلود یونکر» علاوه بر تعرفه های گمرکی، روابط تجاری و اقتصادی اتحادیه اروپا و ایالات متحده، و الویت های دیگری نظیر سیاست های امنیتی، انرژی و مبارزه با تروریسم عنوان شده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در یک پیام توئیتری نوشت به ژان کلود یونکر پیشنهاد خواهد کرد آمریکا و اتحادیه اروپا همه تعرفه ها، یارانه ها و موانع تجاری دیگر را از میان بردارند تا به تجارت آزاد برسند.

پرزیدنت ترامپ در پیام خود درباره آمادگی اتحادیه اروپا برای حذف تعرفه ها و یارانه های موجود در تبادلات تجاری با آمریکا ابراز تردید کرد.

بنا به گزارش ها آقای یونکر امیدوار است بتواند رئیس جمهوری آمریکا را به صرف نظر کردن از جنگ تجاری با اتحادیه اروپا از طریق اعمال تعرفه بر خودروهای اروپایی متقاعد کند.

اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی از اروپا بویژه به صنایع خودروسازی آلمان، که اخیرا تحت تاثیر اعمال تعرفه های قبلی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم قرار دارد، لطمه خواهد زد.

کمیسیون اروپایی اعمال تعرفه آمریکا بر فولاد و آلومینیوم را با مقابله به مثل پاسخ داد و گمان می رود اعمال تعرفه بر خودروهای اروپایی با واکنش مشابهی از سوی اتحادیه اروپا مواجه شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر دفاع آمریکا: جمهوری اسلامی دیگر یک تشکیلات انقلابی نیست و باید در جهان مسئولانه عمل کند

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا می گوید حکومت اسلامی ایران دیگر یک تشکیلات انقلابی نیست و باید مانند یک کشور مسئولیت شناس در جهان عمل کند.

سه شنبه شب در یک کنفرانس خبری مشترک با مقامات استرالیا، از وزیر دفاع آمریکا درباره اظهارات پرزیدنت ترامپ در توئیتر خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پرسیده شد که او در واکنش گفت: زمان آن رسیده که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور حس مسئولیت کند. آنها نمی تواند مانند یک سازمان انقلابی که قصد صدور تروریسم و نفاق در منطقه را دارد، عمل کنند. بنابراین، به گمان من منظور رئیس جمهوری خیلی روشن بود که آنها در مسیر اشتباه هستند.

اظهارات آقای متیس همزمان با اوج جنگ کلامی بین رهبران ایران و آمریکا بیان شد.

پرزیدنت ترامپ بامداد دوشنبه در توئیت جديدى شديدا به جمهوری اسلامی هشدار داد و خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهورى ایران نوشت: ديگر هرگز امريكا را تهديد نكن كه گرفتار عواقبى مى شوى كه در تاريخ هم كمتر كسى آن را تجربه كرده است.

پرزیدنت ترامپ كه توئیت خود را تماما با حروف بزرگ و به نشانه تاکید نوشته بود، خطاب به روحانی گفت ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف‌های جنون آميز شما از خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مواظب باش.

این واکنش پرزیدنت ترامپ به سخنان حسن روحانی است که روز یکشنبه ۳۱ تیر گفت: «جنگ با ایران، مادر جنگ‌ها و صلح با ایران، مادر صلح‌ها است.»

او آمریکا را متهم کرد که «به دنبال اهدافی فرای تحریم است» و به آمریکا هشدار داد «با دم شیر بازی نکنید، پشیمان کننده است».

رئیس جمهوری آمریکا یک روز بعد از انتقاد و هشدار تند به رئیس جمهوری ایران، گفت به هیچ وجه نگران نیست که توئیت او منجر به تحریک مقامات تهران شود.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید آیا توئیت شما منجر به تحریک تنش با ایران نخواهد شد، با تاکید گفت: نه به هیچوجه. نه به هیچ وجه.

در همین رابطه، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز دوشنبه در توئیتی نوشت که پرزیدنت ترامپ به ایران هشدار داده و به طور شفاف گفت که آمریکا دیگر اقدامات تروریستی و خشونت آمیز ایران در منطقه و بویژه تهدید علیه آمریکا را تحمل نخواهد کرد.

در همین حال، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد در برابر ایالات متحده از زبان تهدید استفاده نکند.

جان بولتون گفت، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با او خاطر نشان کرده اگر خطایی از ایران سر بزند، هزینه‌ای می‌پردازد که کمتر کشوری پرداخته است.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید، نیز روز دوشنبه گفت که توئیت پرزیدنت ترامپ نشانی آشکار از سختگیری آمریکا علیه ایران است.

وی افزود: به نظرم، پرزیدنت تاکنون زبان بسیار سختگیرانه علیه ایران به کار گرفته است. توئیت او پاسخی به گفته های مقامات در آنجا است. کانون توجه پرزیدنت ترامپ امنیت و ایمنی شهروندان آمریکا خواهد بود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در گفتگو با خبرنگاران گفته است که چندین نوبت درباره ایران با پرزیدنت ترامپ صحبت کرده است و اینکه رئیس جمهوری آمریکا به او گوشزد کرده که همه اقدامات ایران را رصد کند تا اگر آنها اقدامی منفی انجام دهند با پاسخ بی سابقه آمریکا مواجه شوند.

تحریمهای آمریکا در دونوبت مرداد ماه و آبانماه برقرار خواهند شد. هدف عمده تحریمهای نوبت دوم، فروش نفت و نظام بانکی ایران است.

پیش از این پرزیدنت ترامپ بارها تکرار کرده که دولت آمریکا حامی مردم ایران است و این موضع در سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانی آمریکایی‌ها به روشنی مورد تاکید قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ همچنین در یک نشست خبری در بروکسل پیش‌بینی کرده بود که با توجه به اقتصاد در حال فروپاشی ایران، جمهوری اسلامی در نهایت با او تماس خواهد گرفت و تقاضای توافق می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

استقبال پرزیدنت ترامپ از اقدام کره شمالی برای برچیدن سایت موشکی

پرزیدنت دونالد ترامپ از تصاویر ماهواره ای جدیدی که ظاهرا نشان می دهد کره شمالی فرآیند برچیدن تجهیزات سکوی پرتاب ماهواره در «سوهه» را آغاز کرده، استقبال کرد.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب ۲ مرداد در جریان کنفرانس ملی کهنه سربازان جنگ‌های خارجی در کانزاس گفت تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان می‌دهند که کره شمالی روند نابودی یکی از سایت‌های موشکی کلیدی را آغاز کرده و ما قدردان این مساله هستیم.

استقبال پرزیدنت ترامپ در حالی است که رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی در ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار کردند. در بیانیه پس از این دیدار اعلام شد که کره شمالی در قبال تضمین های امنیتی برنامه موشکی و هسته ای خود را کنار می گذارد.

هرچند در هفته های اخیر برخی تحلیلگران از روند کند مذاکرات گفته بودند اما سه شنبه شب، پرزیدنت ترامپ ضمن استقبال از اقدام اخیر کره شمالی گفت گزارش جدیدی از جانب کیم جونگ اون به دست او رسیده که بسیار مسرت بخش بوده است.

تصاویر ماهواره ای که سایت «۳۸ شمال» آنها را بررسی کرده این طور نشان می دهد که کره شمالی کار برچیدن بخش های اصلی ایستگاه پرتاب ماهواره ای سوهه را آغاز کرده است. سایت «۳۸ شمال» موضوعات کره شمالی را پوشش می دهد.

البته برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی در حدی گسترده است که برچیدن بخش های اصلی سایت سوهه درصد پایینی از کل برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی را شامل می شود. با این حال ناظران می گویند اقدام کره شمالی امیدوار کننده و یک پیروزی برای دونالد ترامپ به شمار می رود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنشی محتاطانه به این اقدام کره شمالی گفت ما خواستار آن بودیم که هنگام برچیدن تاسیسات بازرسان در محل حضور داشته باشند، مساله ای که در چارچوب تعهدات رهبر کیم بود. توضیح بیشتری در این زمینه ندارم.

این دیپلمات ارشد آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر افزود که کره شمالی باید این کار را ادامه دهد. وی گفت: توضیح این مسئله ساده است. آنها باید کاملا از تسلیحات اتمی عاری شوند. این کاری است که رهبر کیم وعده آن را داده است و جامعه جهانی هم در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت ملل متحد آنرا مطالبه می کند. به همین سادگی.

برخی از قانونگذران نیز واکنش محتاطانه ای نشان داده اند. کریستوفر کونز سناتور دموکرات می گوید این اولین نشانه است که شاید کره شمالی در مسیر عمل به وعده هایشان در حال حرکت است. اگر این اقدام را با بازگرداندن بقایای سربازانمان همراه کنند، کار دلگرم کننده ای انجام داده اند. همچنین بسیار دلگرم کننده خواهد بود اگر جزئیات برنامه عاری سازی واقعی، غیر قابل برگشت عاری سازی اتمی را ارائه دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیکی هیلی: اعراب از گفتن واقعیت به فلسطینی‌ها می‌ترسند؛ آمریکا حقیقت را می‌گوید

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نشست شورای امنیت درباره خاور میانه و وضعیت فلسطینی‌ها گفت، واشنگتن حقیقت را به فلسطینی‌ها می‌گوید، چرا که وضعیت آنها برای ایالات متحده مهم است.

نیکی هیلی در بخشی از سخنان خود که در حساب کاربری نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در توئیتر منتشر شد گفت، رهبران فلسطینی از واقعیت‌ها دور نگه داشته شده‌اند، چرا که اعراب می‌ترسند حقیقت را بگویند.

نماینده آمریکا خاطر نشان کرد، «اینجا در سازمان ملل متحد و هزاران کیلومتر دورتر از فلسطینی‌ها، هزاران سخنرانی به نمایندگی از آنها ادا می‌شود؛ کشور پشت کشور، ادعای همدردی با مردم فلسطینی می‌کنند.»

او گفت، «اگر حرف برای مدرسه، بیمارستان، خیابان و جامعه آنها مفید بود، مردم فلسطینی الان با این وضعیت بسیار سخت که ما برای بررسی آن در این نشست گرد هم آمده‌ایم روبرو نبودند. حرف زدن آسان است.»

نشست امروز شورای امنیت ملل متحد در حالی برگزار می‌شود که در چند ماه گذشته درگیری‌های فلسطینی‌ها در غزه با نیروهای اسرائیلی شدت گرفته و نگرانی از وقوع جنگ دیگری بین حماس و اسرائیل افزایش یافته است.

تصمیم پرزیدنت ترامپ در آذر ماه سال گذشته برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات متحده به آن شهر، موجب نارضایتی فلسیطنی‌ها شد و گفتند این امر مذاکرات صلح را به خطر می‌اندازد.

با این حال، دولت پرزیدنت ترامپ برای احیای گفت‌وگوهای صلح خاور میانه و به فرجام رساندن آن تلاش‌هایی را آغاز و در آخرین مورد، جرد کوشنر داماد و یکی از مشاوران ارشد او، اوایل تیر ماه به منطقه سفر کرده است.

آقای کوشنر در مصاحبه‌ای با روزنامه فلسطینی «قدس» خاطر نشان کرد رهبرانی که او با آنها ملاقات و گفت‌وگو کرده است به خوبی آگاه هستند که برقراری صلح، بهبود زندگی مردم فلسطینی را به همراه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: تخریب سایت موشکی «سوهه» در راستای تعهدات رهبر کره شمالی است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره آغاز عملیات تخریب یک سایت آزمایش موشکی در کره شمالی، وزیر خارجه ایالات متحده این اقدام را در راستای تعهدات پیونگ یانگ در جریان دیدار ماه گذشته سران دو کشور در سنگاپور دانست و از آن استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو در نشست خبری مشترک با همتای استرالیایی خود در کالیفرنیا گفت، آمریکا به کره شمالی فشار آورده است تا به بازرسان بین المللی اجازه دهد هنگام تخریب سایت موشکی «سوهه» در محل حضور یابند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، این نیز در چارچوب تعهداتی است که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پیشتر در ماه ژوئن در دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، به منظور عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، داده است.

آقای پمپئو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که پیونگ یانگ چه گام‌های دیگری را لازم است در راستای این هدف بر دارد گفت، «آنها باید بطور کامل و بدون کم و کاست غیرهسته‌ای شوند. این گامی است که آقای کیم متعهد به انجام آن است.»

وزیر خارجه آمریکا، که اخیرا برای آگاه کردن اعضای شورای امنیت درباره مذاکرات آمریکا با کره شمالی به سازمان ملل رفته بود، ضمن تاکید بر ادامه تحریم‌ها علیه کره شمالی، تاکید کرد که پیونگ یانگ باید گام‌های اساسی در جهت خلع سلاح هسته‌ای بر دارد.

پرزیدنت ترامپ، بیش از یک ماه پیش و در نشست خبری پس از دیدار با رهبر کره شمالی دو خبر مهم داد، یکی این که آمریکا مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی را تعلیق می‌کند و دیگر آن که کره شمالی موافقت کرده یک سایت موشکی خود را برچیند.

حالا پس از گذشت چند هفته و در حالی که آمریکا به وعده خود در عدم برگزاری مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی عمل کرده است، گزارش شده است که دولت کره شمالی عملیات برچیدن یکی از تاسیسات آزمایش‌های موشکی خود را آغاز کرده است.

به نوشته بیزنس اینسایدر، تصاویر ماهواره ای که سایت «۳۸ شمال» آنها را بررسی کرده این طور نشان می دهد که کره شمالی کار برچیدن بخش های اصلی ایستگاه پرتاب ماهواره ای سوهه را آغاز کرده است. سایت «۳۸ شمال» موضوعات کره شمالی را پوشش می دهد.

البته برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی در حدی گسترده است که برچیدن بخش‌های اصلی سایت سوهه درصد پائینی از کل برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی را شامل می‌شود. با این حال ناظران این اقدام را امیدوارکننده و یک پیروزی برای پرزیدنت ترامپ می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فعالیت‌های بانوی اول آمریکا در کارزار «بهترین باش» آغاز شد

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، در حال تشریح اهداف کمپین «بهترین باش» برای حمایت از کودکان - کاخ سفید، ۷ مه ۲۰۱۸

بانوی اول ایالات متحده روز سه‌شنبه فعالیت‌های خود در راستای کمپین موسوم به «بهترین باش» به منظور کمک به کودکان را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملانیا ترامپ در گام نخست قرار است امروز به بیمارستان کودکان شهر نشویل مرکز ایالت تنسی برود.

همسر رئیس جمهوری آمریکا همچنین در نشستی برای گفت‌وگو درباره مراقبت از نوزادانی که از والدین معتاد متولد می‌شوند شرکت می‌کند.

هدف کمپین «بهترین باش» ارتقای رفاه و امنیت کودکان، و مراقبت از آنها در برابر اثرات منفی استفاده از مواد مخدر و شبکه‌های اجتماعی است.

خانم ترامپ در ماه مه در کاخ سفید برای نخستین بار برنامه کاری خود در حمایت از کودکان را معرفی کرد.

وی حدود یک هفته پس از رونمایی از این کمپین، به دلیل عارضه کلیوی تحت عمل جراحی قرار گرفت و برای چند هفته از انظار عمومی دور بود.

بانوی اول آمریکا دو بار به مرزهای جنوبی ایالات متحده سر زده و با کودکانی که با خانواده‌ شان در مرز مکزیک متوقف شده‌اند، دیدار کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

باز هم ماموران مانع برگزاری بزرگداشت احمد شاملو شاعر ایرانی شدند

گزارش ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی از حضور جمعیتی که برای گرامیداشت سالگرد مرگ احمد شاملو قصد حضور در آرامگاه او را داشتند، جلوگیری کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های مجازی و خبری که وبسایت هرانا منتشر کرده است، گروهی از دوستداران احمد شاملو سه شنبه دوم مرداد قصد ورود به قبرستان امامزاده طاهر کرج را داشتند که با درهای بسته محوطه گورستان و ممانعت ماموران امنیتی مواجه شدند.

برخی از پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از آن است که ماموران دست کم پنج نفر از جمله علی کاکاوند و روزبه سبحانی، از اعضای کانون نویسندگان، را بازداشت کردند.

سه روز پیش از این گردهمایی، کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که با وجود محدودیت‌های احتمالی اعضای آن در محل آرامگاه احمد شاملو حضور خواهند یافت.

جلوگیری از گردهمایی دوستداران احمد شاملو بر مزار این شاعر پیشتر نیز توسط ماموران امنیتی رخ داده بود. در سالهای گذشته همچنین افراد ناشناس سنگ قبر او را شکسته بودند.

احمد شاملو، شاعر، مترجم و نویسنده سرشناس ایرانی که دوم مرداد ۱۳۷۹ درگذشت، از اعضای دبیران این کانون پس از تشکیل دوباره در سال ۱۳۵۸ بود.

کانون نویسندگان از سال ۱۳۶۰ به این سو به دلیل اعتراض به سانسور، نقض آزادی بیان و سرکوب و آزار نویسندگان در جمهوری اسلامی همواره مورد غضب قرار گرفت.

علاوه بر جلوگیری از برگزاری جلسات کانون و سانسور و ممانعت از انتشار برخی از آثار اعضای آن، در میانه دهه هفتاد خورشیدی تعدادی از اعضای کانون از جمله محمد مختاری و محمد جعفر پوینده توسط ماموران وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: آمریکا برای رسیدن به «یک توافق واقعی» با ایران آماده است

سخنرانی دونالدترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کانزاس‌ سیتی در جمع گروهی از کهنه سربازان آمریکایی - ۲ مرداد ۱۳۹۷

رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در سخنانی در ایالت میزوری گفت آمریکا آماده است با ایران به «یک توافق واقعی» بر سر برنامه هسته‌ای دست یابد، نه توافقی که مثل توافق قبل «فاجعه بار» بود.

پرزیدنت ترامپ در مراسمی در کانزاس‌ سیتی که بطور مستقیم از رسانه‌های آمریکا پخش شد، با اشاره به تنش کنونی بین واشنگتن و تهران گفت، ایران از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تغییر کرده است.

به گفته او، از وقتی واشنگتن از توافق موسوم به برجام خارج شد، ایران دیگر آن کشور سابق نیست و دولت او برای رسیدن به یک توافق واقعی، نه مانند آنچه در دولت پیشین آمریکا حاصل شد، آماده است.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که تنش لفظی میان او و مقام‌های ایران طی روزهای اخیر به اوج رسیده است و پرزیدنت ترامپ به ایرانی‌ها هشدار داده است که هرگز آمریکا را تهدید نکنند.

پرزیدنت ترامپ شب گذشته و ساعاتی پس از هشدار تند خود به رئیس جمهوری ایران، گفت به هیچ وجه نگران آن نیست که توئیت او منجر به تحریک مقامات تهران شود.

وی پیشتر نیز گفته بود همزمان با خروج آمریکا از برجام و افزایش فشار بر تهران، رفتار جمهوری اسلامی تغییر کرده و اطمینان دارد که مقام‌های حکومت ایران برای رسیدن به توافق با او تماس خواهند گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) رسما اعلام کرد ایالات متحده از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های آمریکا علیه ایران بار دیگر اجرا خواهند شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) در تشریح راهبرد جدید آمریکا گفت در صورت تغییر رفتار رژیم ایران واشنگتن آماده مذاکره است و شرایط تغییر رفتار ایران را نیز مشخص کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG